Об утверждении Правил морального и материального стимулирования сотрудников органов внутренних дел и военнослужащих внутренних войск МВД Республики Казахстан, овладевших государственным языком в объеме программы обучения и умеющих применять его в делопроизводстве
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 февраля 2001 года N 186. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 марта 2001 года N 1430. Утратил силу - приказом Министра внутренних дел РК от 8 сентября 2004 года N 517
Извлечение из приказа Министра внутренних дел РК
от 8 сентября 2004 года N 517
В связи со структурными изменениями в Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, а также в целях приведения ведомственных нормативных правовых актов в соответствие действующему законодательству Республики Казахстан приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан согласно приложению...
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания...
Министр
Приложение
к приказу Министра
внутренних дел РК
N 517 от 8 сентября 2004 года
Перечень
приказов МВД Республики Казахстан,
признанных утратившими силу
1. Приказ N 186 от 28 февраля 2001 года "Об утверждении Правил морального и материального стимулирования сотрудников органов внутренних дел и военнослужащих внутренних войск МВД Республики Казахстан, овладевших государственным языком в объеме программы обучения и умеющих применять его в делопроизводстве", зарегистрированного в Министерстве юстиции Республики Казахстан N 1430...
-------------------------------------------------------------------
В целях реализации пункта 5.2 U010550_  "Государственной программы функционирования и развития языков на 2001-2010 годы", утвержденной Указом Президента Республики Казахстан N 550 от 7 февраля 2001 года, и подпункта 3 пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 14 августа 1998 года N 769 P980769_  "О расширении сферы употребления государственного языка в государственных органах" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила морального и материального стимулирования сотрудников органов внутренних дел и военнослужащих внутренних войск МВД Республики Казахстан, овладевших государственным языком в объеме программы обучения и умеющих применять его в делопроизводстве.
2. Председателю Комитета УИС, ГУКВВ, начальникам Департаментов, самостоятельных управлений, Республиканских государственных предприятий и учебных заведений МВД Республики Казахстан, начальникам УВД г. Астана, ГУВД г. Алматы, ГУВД-УВД областей, ГУВД на транспорте обеспечить реализацию настоящих Правил.

"Мемлекеттік тілді оқу бағдарламасы көлемінде меңгерген және оны іс жүргізуде қолдана білетін Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қызметкерлері мен Ішкіісмин ішкі әскерлерінің әскери қызметшілерін моральдық және материалдық ынталандыру тәртібін" бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер миниистрінің 2001 жылғы 28 ақпандағы N 186 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 20 наурызда тіркелді. Тіркеу N 1430. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер миниистрінің 2004 жылғы 8 қыркүйектегі N 8 бұйрығымен.
--------Бұйрықтан үзінді-------
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіндегі құрылымдық өзгерістерге байланысты, сондай-ақ ведомстволық нормативтік құқықтық актілерді қолданыстағы заңнамаларға сәйкестендіру мақсатында Бұйырамын:
1. Қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын...
Министр
Қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің
күші жойылды деп танылған бұйрықтарының тізбесі
1. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде N 1430 болып  тіркелген, "Мемлекеттік тілді оқу бағдарламасы көлемінде меңгерген және оны іс жүргізуде қолдана білетін Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қызметкерлері мен Ішкіісмин ішкі әскерлерінің әскери қызметшілерін моральдық және материалдық ынталандыру тәртібін бекіту туралы" 2001 жылғы 28 ақпандағы N 186 бұйрық....
_________________________________
Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 7 ақпандағы N 550  Жарлығымен  бекітілген "Тілдерді қолдану мен дамытудың 2001-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасының" 5.2-тармағын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Мемлекеттік органдарда мемлекеттік тілдің қолданылу аясын кеңейту туралы" 1998 жылғы 14 тамыздағы N 769  қаулысының  1-тармақтағы 3-тармақшасын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Мемлекеттік тілді оқу бағдарламасы көлемінде меңгерген және оны іс жүргізуде қолдана білетін Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қызметкерлері мен Ішкіісмин ішкі әскерлерінің әскери қызметшілерін моральдық және материалдық ынталандыру тәртібі" бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Ішкіісмині ҚАЖ Комитетінің төрағасы, ІӘҚББ, Департаменттерінің, дербес басқармаларының, Республикалық мемлекеттік кәсіпорындардың және оқу орындарының бастықтары, Астана қаласы ІІБ-нің, Алматы қаласы ІІББ-нің, облыстардағы ІІББ-ІІБ мен көліктегі ІІББ-нің бастықтары осы Тәртіптің орындалуын қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра внутренних дел Республики Казахстан полковника полиции Баймаганбетова С.Н. и Управление развития государственного языка МВД Республики Казахстан (Каракыстык С.Ж.).
4. Приказ объявить личному составу органов внутренних дел Республики Казахстан.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан -
Командующий внутренними войсками
Утверждены приказом
МВД Республики Казахстан
от 28 февраля 2001 года N 186
Правила
морального и материального стимулирования сотрудников
органов внутренних дел и военнослужащих внутренних войск
МВД Республики Казахстан, овладевших государственным
языком в объеме программы обучения и умеющих
применять его в делопроизводстве
1. Общие положения
1. Правила морального и материального стимулирования сотрудников органов внутренних дел и военнослужащих внутренних войск Республики Казахстан, овладевших государственным языком в объеме программы обучения и умеющих применять его в делопроизводстве (далее - Правила) разработаны в целях выполнения Закона Республики Казахстан от 11 июля 1997 года Z970151_  "О языках в Республике Казахстан", U010550_  "Государственной программы функционирования и развития языков на 2001-2010 годы", утвержденной Указом Президента Республики Казахстан N 550 от 7 февраля 2001 года, N963186_  Концепции языковой политики Республики Казахстан, утвержденной распоряжением Президента Республики Казахстан N 3186 от 4 ноября 1996 года, постановления Правительства Республики Казахстан N 769 от 14 августа 1998 года P980769_  "О расширении сферы употребления государственного языка в государственных органах", а также Решения Коллегии МВД Республики Казахстан N 19 КМ от 27 августа 1998 года и регламентируют порядок морального и материального поощрения сотрудников органов внутренних дел (далее - сотрудники) и военнослужащих внутренних войск, за исключением военнослужащих срочной службы (далее - военнослужащие), овладевших государственным языком в объеме программы обучения, а также умеющих применять его в делопроизводстве.
2. Требования настоящих Правил и предусмотренные в них виды морального и материального стимулирования применяются в отношении аттестованных и вольнонаемных сотрудников.
3. Настоящие Правила действуют до полного перехода органов внутренних дел и воинских частей внутренних войск МВД Республики Казахстан к ведению делопроизводства на государственном языке.
2. Основания, виды, порядок и размеры стимулирования
4. Основанием для морального и материального стимулирования являются:

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ішкі істер вице-министрі полиция полковнигі С.Н. Баймағанбетовке және Мемлекеттік тілді дамыту басқармасына (С.Ж. Қарақыстық) жүктелсін.
4. Бұйрық Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының жеке құрамына жариялансын.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі -
Ішкі әскерлер қолбасшысы
генерал-майор
Қазақстан Республикасы
Ішкіісминінің
2001 жылғы 28 ақпандағы
N 186 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік тілді оқу бағдарламасы көлемінде меңгерген
және оны іс жүргізуде қолдана білетін Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қызметкерлері мен Ішкіісмин ішкі әскерлерінің әскери қызметшілерін моральдық және
материалдық ынталандыру
ТӘРТІБІ
1. Жалпы  ережелер
1. Мемлекеттік тілді оқу бағдарламасы көлемінде меңгерген және оны іс жүргізуде қолдана білетін Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарының қызметкерлері мен Ішкіісмин ішкі әскерлерінің әскери қызметшілерін моральдық және материалдық ынталандыру тәртібі (бұдан әрі - Тәртіп) "Қазақстан Республикасындағы  тіл  туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 11 шілдедегі Заңын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 7 ақпандағы N 550  Жарлығымен  бекітілген "Тілдерді қолдану мен дамытудың 2001-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын", Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 4 қарашадағы N 3189   өкімімен  бекітілген "Қазақстан Республикасы тіл саясатының тұжырымдамасын", "Мемлекеттік органдарда мемлекеттік тілдің қолданылу аясын кеңейту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 14 тамыздағы N 769  қаулысын , сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің 1998 жылғы 27 тамыздағы N 19МА Алқа шешімін орындау мақсатында әзірленді және мемлекеттік тілді оқу бағдарламасы көлемінде меңгерген, сондай-ақ оны іс жүргізуде қолдана білетін ішкі істер органдарының қызметкерлері (бұдан әрі - қызметкерлер) мен мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді қоспағандағы ішкі әскерлердің әскери қызметшілерін (бұдан әрі - әскери қызметшілер) моральдық және материалдық ынталандыру тәртібін реттейді.
2. Осы Тәртіптің талаптары мен онда қарастырылған моральдық және материалдық ынталандырудың түрлері аттестацияланған және ерікті жалданушы қызметкерлерге қатысты қолданылады.
3. Осы Тәртіп Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің ішкі істер органдары мен ішкі әскерлерінің әскери бөлімшелері мемлекеттік тілде іс жүргізуге толық көшкенге дейін қолданылады.
2. Ынталандырудың негізі, түрлері,
тәртібі мен көлемі
4. Моральдық және материалдық ынталандырудың негізі:

1) овладение государственным языком в объеме программы обучения и сдача экзамена на "отлично";
2) свободное владение государственным языком (кроме представителей коренной национальности) и умение применять его при приеме граждан;
3) ведение делопроизводства на государственном языке (составление справок, обзоров, протоколов, переписка с государственными и другими органами);
4) разработка проектов Законов Республики Казахстан, Указов и распоряжений Президента Республики Казахстан, распоряжений Премьер-Министра Республики Казахстан, постановлений Правительства, приказов и иных нормативных правовых актов Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
5. Виды стимулирования:
1) моральное стимулирование:
объявление благодарности;
награждение грамотой;
выдвижение на повышение в должности и на оставление в кадрах при сокращении штатов с учетом требований по овладению государственным языком, изложенных в пункте 4 настоящих Правил;
2) материальное стимулирование:
награждение ценным подарком;
выплата ежеквартальной специальной премии, независимо от иных   поощрений:
с учетом требований подпункта 1 пункта 4 настоящих Правил - в размере 10% от должностного оклада;
с учетом требований подпункта 2 пункта 4 настоящих Правил - в размере 15% от должностного оклада;
с учетом требований подпункта 3 пункта 4 настоящих Правил - в размере 20% от должностного оклада;
с учетом требований подпункта 4 пункта 4 настоящих Правил - в размере 30% от должностного оклада.
Моральное и материальное стимулирование может применяться как по отдельности, так и вместе.
6. Моральное и материальное стимулирование сотрудников и военнослужащих осуществляются на основании:
1) в центральном аппарате - приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан-Командующего внутренними войсками, по представлению председателя Комитета УИС, ГУКВВ, начальников Департаментов, самостоятельных управлений и Республиканских государственных предприятий МВД;
2) в органах внутренних дел на местах, в учебных заведениях и воинских подразделениях - приказа начальников и командиров этих подразделений, по представлению начальников структурных подразделений.
7. Списки сотрудников и военнослужащих для морального и материального стимулирования по основаниям, указанным в подпункте 1 пункта 4 настоящих Правил, представляются подразделениями развития государственного языка.
8. Представления для морального и материального стимулирования сотрудников и военнослужащих по основаниям, указанным в подпунктах 2, 3, 4 пункта 4 настоящих Правил, вносятся:

1) мемлекеттік тілді оқу бағдарламасының көлемінде меңгеріп, емтиханды "өте жақсы" деген бағаға тапсыру;
2) мемлекеттік тілде еркін сөйлеу (жергілікті ұлт өкілдерін қоспағанда) және азаматтарды қабылдау кезінде оны қолдана білу;
3) мемлекеттік тілде іс-қағаздар жүргізу (анықтамалар, шолулар, хаттамалар жазу, мемлекеттік және басқа да органдармен хат-хабар алмасу);
4) Қазақстан Республикасы Заңдарының, Қазақстан Республикасының Президенті Жарлықтары мен өкімдерінің, Премьер-Министрі өкімдерінің, Үкіметі қаулыларының, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің бұйрықтары мен өзге де нормативтік құқықтық кесімдерінің жобаларын әзірлеу болып табылады.
5. Ынталандыру түрлері:
1) моральдық ынталандыру:
алғыс жариялау;
грамотамен марапаттау;
мемлекеттік тілді меңгеру жөніндегі осы Тәртіптің 4-тармағында жазылған талаптарды ескере отырып, лауазымын жоғарылатуға жылжыту және штатты қысқарту кезінде кадрда қалдыру.
2) материалдың ынталандыру:
бағалы сыйлықтармен марапаттау;
өзге көтермелеулерге қарамастан, тоқсан сайын:
осы Тәртіптің 4-тармағындағы 1-тармақшаның талаптарын ескере отырып - лауазымдық айлық жалақының 10 %-ы көлемінде;
осы Тәртіптің 4-тармағындағы 2-тармақшаның талаптарын ескере отырып - лауазымдық айлық жалақының 15%-ы көлемінде;
осы Тәртіптің 4-тармағындағы 3-тармақшаның талаптарын ескере отырып - лауазымдық айлық жалақының 20%-ы көлемінде;
осы Тәртіптің 4-тармағындағы 4-тармақшаның талаптарын ескере отырып - лауазымдық айлық жалақының 30 %-ы көлемінде арнайы сыйақы төлеу.
Моральдық және материалдық ынталандыру бөлек те, бірге де беріледі.
6. Қызметкерлер мен әскери қызметшілерді моральдық және материалдық ынталандыру:
1) орталық аппаратта - қылмыстық-атқару жүйесі комитеті төрағасының, Ішкі әскерлер қолбасшылығы бас басқармасының, Ішкіісминнің Департаменттері, дербес басқармалары және Республикалық мемлекеттік кәсіпорындары бастықтарының ұсынымхаттары бойынша Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрі-Ішкі әскерлер қолбасшысы бұйрығының;
2) жергілікті жерлердегі ішкі істер органдарында, оқу орындарында және әскери бөлімшелерде - құрылымдық бөлімшелер бастықтарының ұсынымхаттары бойынша осы бөлімшелердің бастықтары мен командирлері бұйрықтарының негізінде жүзеге асырылады.
7. Осы Тәртіптің 4-тармағындағы 1-тармақшада көрсетілген негіздер бойынша моральдық және материалдық ынталандыру үшін қызметкерлер мен әскери қызметшілердің тізімдерін мемлекеттік тілді дамыту бөлімшелері ұсынады.
8. Осы Тәртіптің 4-тармағындағы 2, 3, 4-тармақшаларда көрсетілген негіздер бойынша қызметкерлер мен әскери қызметшілерді моральдық және материалдық ынталандыру үшін ұсынымхаттар:

1) в центральном аппарате - по согласованию с начальником Управления развития государственного языка;
2) в органах внутренних дел на местах, в учебных заведениях и воинских подразделениях - по согласованию с руководителями групп развития государственного языка.
9. Ежеквартальная премия к должностному окладу сотрудников и военнослужащих выплачивается в пределах экономии денежных средств по соответствующим спецификам подкласса 110 "Заработная плата".

1) орталық аппаратта - Мемлекеттік тілді дамыту басқармасы бастығының келісімі бойынша;
2) жергілікті жерлердегі ішкі істер органдарында, оқу орындарында және әскери бөлімшелерде - мемлекеттік тілді дамыту топтары жетекшілерінің келісімі бойынша енгізіледі.
9. Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің лауазымдық жалақысына қосылатын тоқсан сайынғы арнайы сыйақы үнемделген ақшалай қаражат шегінде 110 "Жалақы" кіші кластық тиісті ерекшеліктері бойынша төленеді.