О предварительных операциях
Приказ Министра государственных доходов Республики Казахстан от 15 февраля 2001 года N 149. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30.03.2001 г. за N 1449. Утратил силу - приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 11.06.2003г. N 288
Извлечение из приказа Председателя Агентства
таможенного контроля Республики Казахстан
от 11.06.2003г. N 288
"В соответствии с Таможенным кодексом Республики Казахстан приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы Председателя Таможенного комитета Министерства государственных доходов и приказы Министра государственных доходов Республики Казахстан согласно приложению...
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Председатель
Приложение
к приказу Председателя
Агентства таможенного
контроля
Республики Казахстан
от 11.06.2003г. N 288
Перечень
некоторых приказов Таможенного комитета
Министерства государственных доходов Республики Казахстан
и приказов Министерства государственных доходов
Республики Казахстан, утративших силу
...
4) Приказ Министра государственных доходов Республики Казахстан от 15 февраля 2001 года N 149 "О предварительных операциях"...".
----------------------------------------------------------------
В соответствии с Законом Республики Казахстан Z952368_ "О таможенном деле в Республике Казахстан" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые:
Правила таможенного сопровождения;
Инструкцию о местах и процедуре временного хранения товаров и транспортных средств.
2. Юридическому департаменту (Базарбаева А.Б.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа.
3. Таможенному комитету Министерства государственных доходов Республики Казахстан обеспечить опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации.
4. Признать утратившим силу:
Приказ Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 29 марта 2000 года N 266 и Министерства финансов Республики Казахстан от 31 марта 2000 года N 152 V001106_ "Об утверждении Правил таможенного сопровождения";
Приказ Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 3 ноября 1999 года N 1325  V990972_   "О процедуре временного хранения товаров и транспортных средств".
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан Нукенова М.О.
6. Настоящий приказ вступает в силу по истечении 10 дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Согласовано                                     Утверждены
Министр финансов                           приказом Министерства
Республики Казахстан                      государственных доходов
от "___"__________2001 года                 Республики Казахстан
от 15 февраля 2001 года
N 149
ПРАВИЛА
таможенного сопровождения
1. Общие положения
1. Правила таможенного сопровождения (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан Z952368_ "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее - Закон о таможенном деле) и определяют порядок таможенного сопровождения товаров и транспортных средств и порядок уплаты таможенных сборов за таможенное сопровождение.
2. Таможенное сопровождение - это сопровождение товаров, транспортных средств и документов на них должностными лицами таможенных органов Республики Казахстан (далее - таможенный наряд).
3. Таможенное сопровождение осуществляется в соответствии с Законом о таможенном деле, настоящими Правилами и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан U952357_ .
2. Решение о таможенном сопровождении
4. В случае, если соблюдение положений Закона о таможенном деле или международных договоров по транзиту и доставке товаров и транспортных средств до места доставки не может быть гарантировано применением иных мер его обеспечения, предусмотренных Законом о таможенном деле (за исключением случаев, когда законодательными актами, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, а также международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, предусмотрено применение только других мер обеспечения соблюдения положений Закона о таможенном деле), таможенный орган принимает решение о таможенном сопровождении таких товаров и транспортных средств.
5. Решение таможенного органа Республики Казахстан о таможенном сопровождении является обязательным для перевозчика товаров.

Алдын-ала жасалатын операциялар туралы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрінің 2001 жылғы 15 ақпандағы N 149 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2001 жылғы 30 наурызда тіркелді. Тіркеу нөмірі 1449. Күші жойылды - ҚР Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 11 маусымдағы N 288 бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бұйырамын:
1. Қоса берiлiп отырған:
Кедендiк алып жүру ережесi;
Тауарлар мен көлiк құралдары уақытша сақталатын орындар мен оның рәсiмi туралы нұсқаулық бекiтiлсiн.
2. Заң департаментi (А.Б. Байназарова) осы бұйрықтың мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етсiн.
3. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетi осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз етсiн.
4. Мыналардың:
"Кедендiк алып жүру ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң 2000 жылғы 29 наурыздағы N 266 бұйрығы мен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң 2000 жылғы 31 наурыздағы N 152 бұйрығының ;
"Тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша сақтаудың рәсiмi туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң 1999 жылғы 3 қарашадағы N 1325 бұйрығының күшi жойылды деп танылсын.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Кеден комитетiнiң төрағасы М.О. Нүкеновке жүктелсiн.
6. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап 10 күн өткен соң күшiне енедi.
Министр
Келісілді                                    Бекітілді
Қазақстан Республикасы                   Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі                               Мемлекеттік кіріс
министрлігінің
2001 жылғы "___"_____________                2001 жылғы 15 ақпандағы
N 149 бұйрығымен
Кедендiк алып жүрудiң
ЕРЕЖЕСI
1. Жалпы ережелер
1. Кедендiк алып жүрудiң Ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" (бұдан әрi - Кеден iсi туралы заң) Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзiрленген және тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк алып жүру және кедендiк алып жүру үшiн кедендiк алымдарды төлеу тәртiбiн айқындайды.
2. Кедендiк алып жүру - бұл Қазақстан Республикасы кеден органдарының лауазымды тұлғаларының (бұдан әрi - кеден наряды) тауарлар мен көлiк құралдарын және олардың құжаттарын алып жүруі.
3. Кедендiк алып жүру Кеден iсi туралы Заңға, осы Ережелерге және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтi құқықтық актiлерiне сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
2. Кедендiк алып жүру туралы шешiм
4. Егер жеткiзу орнына дейiн тауарлар мен көлiк құралдарының транзитi мен жеткiзу бойынша Кеден iсi туралы заң ережелерiн немесе халықаралық шарттарды сақтау Кеден iсi туралы заңмен (Қазақстан Республикасының Президентi мен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң актiлерi, заң актiлерi, сондай-ақ Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттар Кеден iсi туралы заңның ережелерiнiң тек қана басқа да қамтамасыз ету шараларын қолдану көзделген жағдайдан басқа) көзделген оны қамтамасыз етудiң өзге шараларына кепiлдiк берiлмеген жағдайда кеден органы осындай тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк алып жүру туралы шешiм қабылдайды.
5. Қазақстан Республикасының кедендiк алып жүру туралы шешiмi тауарларды тасымалдаушы үшiн мiндеттi болып табылады.

6. Расходы, возникшие у перевозчика товаров, связанные с таможенным сопровождением, таможенными органами Республики Казахстан не возмещаются.
7. Решение о таможенном сопровождении принимается начальником таможенного органа отправления или назначения либо лицами, их замещающими.
8. Принятие решения о таможенном сопровождении и организация непосредственно самого сопровождения не должны удлинять сроки перевозки товаров, установленные таможенным законодательством.
9. Таможенное сопровождение таможенным органом Республики Казахстан осуществляется не позднее следующего дня после принятия решения о таможенном сопровождении, при условии выполнения перевозчиком, отправителем или получателем товаров всех возложенных на него обязанностей в соответствии с Законом о таможенном деле и уплаты таможенных сборов за таможенное сопровождение.
10. Таможенное сопровождение не применяется в случаях:
1) надлежащего оборудования транспортного средства;
2) предоставления обеспечения уплаты таможенных пошлин и налогов в виде гарантии уполномоченного банка или внесения на депозит таможенного органа Республики Казахстан причитающихся сумм;
3) в иных случаях, оговоренных международными договорами.
11. Таможенное сопровождение применяется:
1) к товарам, облагаемым таможенными платежами и (или) налогами;
2) к подакцизным товарам;
3) к товарам, в отношении ввоза которых предусмотрено применение мер нетарифного регулирования;
4) к товарам, в отношении перевозчика которых либо его владельца имеется информация о ранее имевших место нарушениях таможенных правил, фактах недоставки товаров, в том числе перевозимых в соответствии с U952275_   Таможенной конвенцией о международной перевозке грузов с использованием книжек МДП 1975 года;
5) к товарам, следующим под таможенным сопровождением в соответствии с Протоколом о таможенном сопровождении между таможенными органами государств-участников Таможенного союза от 8 декабря 1998 года (далее - Протокол).
3. Порядок уплаты таможенных сборов
за таможенное сопровождение
12. Сборы за таможенное сопровождение взимаются с перевозчика таможенными органами Республики Казахстан до начала таможенного сопровождения после принятия решения о таможенном сопровождении.
13. Сборы за таможенное сопровождение взимаются в соответствии со статьей 120  Z952368_   Закона о таможенном деле в размерах, устанавливаемых Правительством Республики Казахстан за расстояние, на которое осуществляется таможенное сопровождение.
4. Оформление документов при таможенном сопровождении
14. Оформление товаров и транспортных средств, следующих под таможенным сопровождением, в таможенном органе отправления и назначения производится в соответствии с требованиями Закона о таможенном деле с учетом особенностей, установленных в настоящей главе.

6. Тасымалдаушының кедендiк алып жүрумен байланысты туындаған шығыстарын Қазақстан Республикасының кеден органдары өтемейдi.
7. Кедендiк алып жүру туралы шешiмдi жөнелтушi немесе тағайындаушы кеден органының басшысы болмаса оларды алмастыратын тұлғалар қабылдайды.
8. Кедендiк алып жүру мен алып жүрудi тiкелей ұйымдастыру туралы шешiм қабылдау тауарларды тасымалдаудың кеден заңдарымен белгiленген мерзiмдерiн ұзартпауы тиiс.
9. Қазақстан Республикасының кеден органы тауарлар мен көлiк құралдарын алып жүрудi тасымалдаушы, жөнелтушi немесе алушы Кеден iсi туралы заңына сәйкес өзiне жүктелген барлық мiндеттемелердi орындайтын және кедендiк алып жүру үшiн кеден алымдарын төлейтiн шартпен кедендiк алып жүру туралы шешiм қабылданғаннан кейiнгi күннен кешiктiрмей жүзеге асырады.
10. Кедендiк алып жүру:
1) тиiстi көлiк құралдарының жабдықтары;
2) кеден баждары мен салықтарды төлеуге тиiстi сомаларды уәкiлеттi банктiң кепiлдiктерi түрiнде немесе Қазақстан Республикасы кеден органының депозитiне енгiзумен қамтамасыз етiлген жағдайларда;
3) халықаралық шарттармен келiсiлген басқа да жағдайларда қолданылмайды.
11. Кедендiк алып жүру:
1) кеден төлемдерi және (немесе) салықтары салынатын тауарларға;
2) акцизделетiн тауарларға;
3) тарифтiк емес реттеу шаралары қолдану көзделген әкелуге қатысты тауарларға;
4) бұрын орын алған кеден ережелерiн бұзушылықтары, соның iшiнде 1975 жылғы ХЖТ кiтапшаларын пайдаланумен жүктердiң халықаралық тасымалдаулары туралы Кеден конвенциясына сәйкес өткiзiлетiн тауарлардың жетiспеушiлiк фактiлерi туралы ақпарат бар тасымалдаушы немесе оның иесiне қатысты тауарларға;
5) 1998 жылғы 8 желтоқсандағы Кеден одағына қатысушы-мемлекеттердiң кеден органдары арасындағы кедендiк алып жүру туралы Хаттамаға (бұдан әрi - Хаттама) сәйкес кедендiк алып жүрiлетiн тауарларға қолданылады.
3. Кедендiк алып жүру үшiн кеден алымдарын
төлеу тәртiбi
12. Қазақстан Республикасының кеден органы кедендiк алып жүру үшiн алымдарды кедендiк алып жүру басталғанға дейiн кедендiк алып жүру туралы шешiм қабылданғаннан кейiн тасымалдаушыдан алады.
13. Кедендiк алып жүру үшiн алымдар Кеден iсi туралы  заңның 120-бабына сәйкес тауарларды кедендiк алып жүру жүзеге асырылатын қашықтыққа Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген мөлшерлерде алынады.
4. Кедендiк алып жүру кезiнде құжаттарды ресiмдеу
14. Кедендiк алып жүрумен тасымалданатын тауарлар мен көлiк құралдарын кеден органында жөнелтушi және тағайындалған кеден органында ресiмдеу Кеден iсi туралы заңның талаптарына сәйкес осы тарауда белгiленген ерекшелiктер ескерiле отырып жүргiзiледi.

15. В случае принятия решения о таможенном сопровождении, обязательно составляются следующие документы:
1) решение о таможенном сопровождении по форме, установленной согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) план-задание таможенному наряду, в котором указываются фамилии инспекторов, осуществляющих таможенное сопровождение, марка и номер оружия, либо наименование спецсредств, маршрут движения, наименование и государственные номера сопровождаемых транспортных средств, номера сопроводительных документов (грузовой таможенной декларации, внутреннего транзитного документа) по форме, установленной согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) акт приема-передачи товаров и транспортных средств по форме, установленной согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
4) командировочное удостоверение;
5) акт досмотра транспортного средства.
16. Решение о таможенном сопровождении регистрируется в Журнале учета сопровождаемых товаров и транспортных средств по форме, установленной согласно приложению 4 к настоящим Правилам, с проставлением регистрационного номера.
17. Акт приема-передачи товаров и транспортных средств составляется в двух экземплярах. Один экземпляр после подписания хранится в таможенном органе отправления, а второй - в таможенном органе назначения. В акте в обязательном порядке заполняются все графы, указываются фамилии и инициалы старших таможенного наряда, передавшего и принявшего товары и транспортные средства. Подписи скрепляются печатями таможенного органа назначения и отправления или личными номерными печатями старших таможенных нарядов.
18. Перед началом осуществления таможенного сопровождения производится комиссионный досмотр транспортного средства с составлением акта досмотра и пломбирование в установленном порядке.
19. Командировочные удостоверения выдаются всему таможенному наряду.
Заполнение граф командировочного удостоверения производится в установленном порядке.
20. Проведение инструктажа отражается в специальном журнале инструктажа.
21. Контроль доставки товаров и транспортных средств в таможенный орган назначения завершается после представления указанных документов таможенному органу назначения.
5. Порядок таможенного сопровождения
22. Таможенное сопровождение осуществляется на сопровождаемом транспортном средстве перевозчика, отправителя, получателя или на автотранспорте таможенного органа.
23. Таможенное сопровождение осуществляется непрерывно от таможенного органа отправления до таможенного органа назначения.
24. В случае приема-передачи сопровождаемых товаров и транспортных средств со сменой таможенного наряда в таможенных органах, расположенных на пути следования, указанные таможенные органы на всех листах транзитной декларации, документа контроля за доставкой товаров и транспортных документах проставляют отметки в соответствии с требованиями, установленными правилами доставки товаров.

15. Кедендiк алып жүру туралы шешiм қабылданған жағдайда мына құжаттар міндетті түрде жасалады:
1) осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес белгiленген нысан бойынша кедендiк алып жүру туралы шешiм;
2) осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес белгiленген нысан бойынша кеден нарядына жоспар-тапсырма, онда кедендiк алып жүрудi жүзеге асырушы инспекторлардың тегi, қарудың маркасы мен нөмiрi не арнайы құралдардың атауы, қозғалыс бағыты, алып жүретiн көлiк құралдарының атауы мен мемлекеттiк нөмiрлерi, тауарға iлеспе құжаттардың нөмiрлерi (кеден жүк декларациясының, iшкi транзит құжатының);
3) осы Ережеге 3-қосымшаға сәйкес белгiленген нысан бойынша тауарлар мен көлiк құралдарын қабылдау-беру актiсi;
4) iссапар куәлiгi;
5) көлiк құралын қайта қарау актiсi.
16. Кедендiк алып жүру туралы шешiм осы Ережеге 4-қосымшаға сәйкес белгiленген нысан бойынша тiркеу нөмiрi берiлiп тауарлар мен көлiк құралдарын Кедендiк алып жүрудi есепке алу журналына тiркеледi.
17. Тауарлар мен көлiк құралдарын қабылдау-беру актiсi екi данада ресiмделедi. Бiр дана қол қойылғаннан кейiн жөнелтушi кеден органында, ал екiншiсi алушы кеден органында сақталады. Актiде мiндеттi түрде барлық бағандар толтырылады, тауарлар мен көлiк құралдарын берген және қабылдаған кеден нарядының тегi мен аты-жөнi көрсетiледi. Қолдар тағайындалған және жөнелткен кеден органының немесе аға нарядтардың жеке нөмiрлi мөрлерiмен сүргi салынады.
18. Кедендiк алып жүрудi жүзеге асыруды бастағанға дейiн белгiленген тәртiппен қайта қарау актiсi жасалып және пломбаланып көлiк құралын комиссиямен қайта қарау жүргiзiледi.
19. Iссапар куәлiктерi барлық кеден нарядына берiледi.
Iссапар куәлiктерiнiң бағандарын толтыру белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
20. Нұсқаулықты жүргiзу нұсқаулықтың арнайы журналында көрсетiледi.
21. Тағайындалған кеден органына тауарларды жеткiзудi бақылау, тағайындалған кеден органына аталған құжаттар табыс етiлгеннен кейiн аяқталады.
5. Кедендiк алып жүру тәртiбi
22. Тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк алып жүру тасымалдаушының, жөнелтушiнiң немесе алушының алып жүретiн көлiк құралында немесе кеден органының автокөлiгiнде жүзеге асырылады.
23. Кедендiк алып жүру жөнелткен кеден органынан бастап тағайындалған кеден органына дейін үздiксiз жүзеге асырылады.
24. Алып жүретiн тауарлар мен көлiк құралдары тасымалдау жолында орналасқан кеден органдарында кеден нарядының ауысуымен бiрге қабылдау алынған-берiлген жағдайда, аталған кеден органдары транзиттiк декларациялардың, тауарлардың жеткiзiлуiн бақылау құжаттарының барлық беттерiне тауарларды жеткiзудiң белгiленген ережелерiнің талаптарына сәйкес белгiлер қояды.

25. Смена таможенного наряда сопровождаемых товаров и транспортных средств осуществляется только в пунктах приема-передачи таможенного сопровождения с обязательным составлением акта приема-передачи и принятием нового решения о таможенном сопровождении. При этом сборы за таможенное сопровождение не взимаются. Пункты приема-передачи таможенного сопровождения определяются Таможенным комитетом Министерства государственных доходов Республики Казахстан.
26. При аварии или действии непреодолимой силы таможенный наряд оказывает содействие перевозчику в исполнении его обязанностей. Протокол о транспортном происшествии составляется при участии старшего таможенного наряда.
6. Особенности таможенного сопровождения при
перевозке товаров и транспортных средств
27. При таможенном сопровождении товаров, перевозимых транспортными средствами, в зависимости от условий перевозки и характера товара один таможенный наряд сопровождает не более 10 автотранспортных средств.
Личный состав таможенного наряда размещается в головном и замыкающем дорожно-транспортном средстве. Во время движения и остановок сопровождаемых транспортных средств таможенный наряд контролирует обе стороны колонны.
28. При неисправности одного из сопровождаемых транспортных средств задерживается вся колонна до окончания ремонта. При перегрузке товара на другое транспортное средство вследствие аварии или поломки транспортного средства грузовой отсек транспорта пломбируется. При этом таможенным нарядом составляется акт о перегрузке товара на другое транспортное средство в двух экземплярах, где указываются причины перегрузки товара, количество и другие особенности товара, номера старой и новой пломбы. Невозможность наложения пломбы отражается в акте. Акт подписывается старшим таможенного наряда и перевозчиком. Второй экземпляр акта предоставляется в таможенный орган назначения.
29. В случае таможенного сопровождения товаров, являющихся опасными для жизни и здоровья людей и окружающей среды (химикаты, радиоактивные и взрывчатые вещества и т.д.), таможенное сопровождение осуществляется на отдельном транспортном средстве при усиленном таможенном наряде с соблюдением требований, установленных правилами перевозки опасных грузов и мер безопасности.
7. Права и обязанности перевозчика при таможенном сопровождении
30. Перевозчик имеет право:
1) знакомиться с документами для осуществления таможенного сопровождения, указанными в пункте 15 настоящих Правил;
2) в случае несогласия с решением таможенного органа Республики Казахстан о таможенном сопровождении товара и транспортного средства, обжаловать данное решение в вышестоящий таможенный орган или суд.

25. Алып жүретiн көлiк құралдарының кеден нарядын ауыстыру қабылдау-беру актiсi мiндеттi түрде жасалып және кедендiк алып жүру туралы жаңа шешiм қабылдаумен кедендiк алып жүру бекеттерiнде ғана жүзеге асырылады. Бұл ретте кедендiк алып жүру үшiн алымдар алынбайды. Кедендiк алып жүру бекеттерiн Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетi белгiлейдi.
26. Авария немесе тежеусiз күш әрекетi кезiнде кеден наряды тасымалдаушыға оның мiндеттемелерiн орындауға жәрдемдеседi. Көлiк оқиғасы туралы хаттама аға кеден нарядының қатысуымен жасалады.
6. Тауарлар мен көлiк құралдарын тасымалдау кезiнде
кедендiк алып жүрудiң ерекшелiктерi
27. Көлiк құралдарымен тасымалданатын тауарларды кедендiк алып жүру кезiнде тасымалдау жағдайлары мен тауардың сипатына байланысты бiр кеден наряды 10-нан аспайтын автокөлiк құралын алып жүредi.
Кеден нарядының жеке құрамы бас және соңғы жолкөлiк құралына орналасады. Алып жүретiн көлiк құралы қозғалған және тоқтаған уақытта кеден наряды колоннаның екi жағын бақылайды.
28. Көлiк құралдарының бiрi ақаулы болған кезде жөндеу аяқталғанға дейiн бүкiл колонна кiдiредi. Аварияның немесе көлiк құралының бұзылуы салдарынан тауар басқа көлiк құралына қайта тиелген кезде көлiк құралының жүк бөлiгiне мүмкiндiкке орай пломба салынады. Бұл ретте, кеден наряды тауардың басқа көлiк құралына қайта тиелгенi туралы екi данада акт жасайды, онда тауарды қайта тиеу себептерi, тауардың мөлшерi мен басқа да ерекшелiктерi, ескi және жаңа пломбаның нөмiрлерi көрсетiледi. Пломба салудың мүмкiндiгiнiң болмауы актiде көрсетiледi. Актiге аға кеден наряды мен тасымалдаушы қол қояды. Актiнiң екiншi данасы тағайындалған кеден органына табыс етiледi.
29. Адамдардың өмiрi мен денсаулығына және қоршаған ортаға қауiптi болып табылатын тауарларды (химикаттарды, радиоактивтiк және жарылғыш заттарды және т.б.) кедендiк алып жүру жағдайында, кедендiк алып жүру жеке көлiк құралмен күшейтiлген кеден наряды ретiмен қауiптi болып табылатын тауарларды алып жүру және қауiпсiздiк шараларымен белгiленген ережелер талаптарды сақтаумен жүзеге асырылады.
7. Кедендiк алып жүру кезiндегi тасымалдаушының
құқықтары мен мiндеттерi
30. Тасымалдаушының:
1) кедендiк алып жүрудi жүзеге асыру үшiн, осы Ереженiң 15-тармағында көрсетiлген құжаттармен танысуға;
2) тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк алып жүру туралы кеден органының шешiмiмен келiспеген жағдайда, жоғары сатыдағы кеден органына немесе сотқа шағымдануға құқығы бар.

31. Перевозчик обязан:
1) обеспечить нормальные условия транспортировки товаров и транспортных средств в определенное таможенным органом Республики Казахстан место;
2) соблюдать установленные таможенным органом Республики Казахстан отправления сроки перевозки транзитных и доставляемых товаров и маршрут движения;
3) при аварии или действии непреодолимой силы принимать все необходимые меры для обеспечения сохранности товаров и недопущения какого-либо их использования;
4) обеспечить таможенному наряду необходимые условия и отдельные места в транспортном средстве для осуществления таможенного сопровождения и оказывать ему содействие в исполнении служебных обязанностей.
8. Права и обязанности таможенного
наряда при таможенном сопровождении
32. Таможенный наряд возглавляет старший наряда. Если таможенный наряд состоит из одного человека, он одновременно является старшим таможенного наряда.
Старший таможенного наряда и личный состав должны неукоснительно исполнять свои обязанности, установленные Законом о таможенном деле и настоящими Правилами.
33. Таможенный наряд обязан осуществлять контроль за обеспечением доставки сопровождаемых товаров и транспортных средств в неизменном состоянии в таможенный орган назначения в установленные сроки и по установленным маршрутам.
34. Старший таможенного наряда обязан:
1) проводить инструктаж личного состава таможенного наряда и представителей перевозчика о порядке таможенного сопровождения, а также об их правах и обязанностях при перевозке товаров и транспортных средств под таможенным сопровождением;
2) изучать особенности маршрута перевозки товаров, прогнозировать возможные ситуации на маршруте и определять порядок действия личного состава наряда при возникновении нештатных ситуаций;
3) определять места нахождения личного состава таможенного наряда во время таможенного сопровождения и порядок ведения наблюдения за сопровождаемыми товарами и транспортными средствами;
4) обеспечить меры безопасности при таможенном сопровождении;
5) проверять экипировку личного состава таможенного наряда, оснащения его средствами связи;
6) осуществлять контроль за соблюдением таможенного законодательства при перевозке товаров и транспортных средств под таможенным сопровождением.
35. Личный состав таможенного наряда во время таможенного сопровождения обязан:
1) вести наблюдение за сопровождаемыми товарами и транспортными средствами;
2) проверять состояние средств таможенного обеспечения, наложенных на грузовые отделения транспортных средств, а также другие средства идентификации перевозимых товаров;

31. Тасымалдаушы:
1) Қазақстан Республикасының кеден органы белгiлеген орынға тауарларды тасымалдаудың қалыпты жағдайларын қамтамасыз етуге;
2) жөнелтушi Қазақстан Республикасының кеден органы белгiлеген транзиттiк және жеткiзiлетiн тауарларды тасымалдаудың мерзiмдерi мен қозғалыс бағытын сақтауға;
3) авария немесе тежеусiз күш әрекетi кезiнде тауарлардың сақталуын және оларды қалай да пайдалануына жол бермеудi қамтамасыз ету үшiн қажеттi барлық шараларды қолдануға;
4) кедендiк алып жүрудi жүзеге асыру үшiн кеден нарядына қажеттi жағдайлар мен жеке орындар беруге және қызметтiк мiндеттердi орындауда оған жәрдем көрсетуге мiндеттi.
8. Кедендiк алып жүру кезiнде кеден нарядының
құқықтары мен мiндеттерi
32. Кеден нарядын аға наряд басқарады. Егер кеден наряды бiр адамнан тұратын болса, ол бiруақытта аға кеден наряды болып табылады.
Аға кеден наряды мен оның жеке құрамы Кеден iсi туралы заң мен осы Ережеде белгiленген өзiнiң мiндеттерiн мүлтiксiз орындауға тиiс.
33. Кеден наряды тауарлар мен көлiк құралдарын тағайындалған кеден органына жай-күйiн өзгертпей белгiленген мерзiмдерде және белгiленген бағыттар бойынша жеткiзудi қамтамасыз ету үшiн бақылауды жүзеге асыруға мiндеттi.
34. Аға кеден наряды:
1) кеден нарядының жеке құрамын және тасымалдаушының өкiлдерiн кедендiк алып жүру тәртiбi туралы, сондай-ақ тауарларды кедендiк алып жүру кезiндегi олардың құқықтары мен мiндеттерi туралы нұсқаулық өткiзуге;
2) тауарларды тасымалдау бағытының ерекшелiктерiн зерттеуге, бағыттағы ықтимал жағдайларды болжауға және тұтқиыл жағдайлар туындаған кезде нарядтың жеке құрамының iс-қимыл тәртiбiн айқындауға;
3) кедендiк алып жүру уақытында кеден нарядының жеке құрамының орналасу орнын және алып жүретін тауарлар мен көлік құралдарына қадағалау жүргiзу тәртiбiн айқындауға;
4) кедендiк алып жүру кезiнде қауiпсiздiк шараларымен қамтамасыз етуге;
5) кеден нарядының жеке құрамының жарақтануын, оның байланыс құралдарымен жарақтандырылуын тексеруге;
6) кедендiк алып жүрумен тауарлар мен көлiк құралдарын тасымалдау кезiнде кеден заңдарының сақталуына бақылауды жүзеге асыруға мiндеттi.
35. Кеден нарядының жеке құрамы кедендiк алып жүру кезiнде:
1) алып жүретiн тауарлар мен көлiк құралдарына қадағалау жүргiзуге;
2) көлiк құралдарының жүк бөлiмшелерiне салынған кедендiк қамтамасыз ету құралдарының жағдайын, сондай-ақ тасымалданатын тауарларды теңестiрудiң басқа да құралдарын тексеруге;

3) иметь в постоянной готовности к применению оружие и специальные средства;
4) строго соблюдать меры безопасности;
5) не допускать проезда в сопровождаемых транспортных средствах посторонних лиц.
36. При осуществлении таможенного сопровождения в случае необходимости таможенный наряд вправе применять физическую силу, специальные средства и огнестрельное оружие в соответствии с Законом о таможенном деле.
37. В случаях возникновения аварии или действия непреодолимой силы, могущих повлечь человеческие жертвы, уничтожение или утрату сопровождаемых товаров и транспортных средств, личный состав таможенного наряда обязан принять все зависящие от него меры по оказанию первой неотложной помощи пострадавшим, обеспечения безопасности жизни и здоровья всех участников таможенного сопровождения, сохранности указанных товаров и транспортных средств.
38. При задержании таможенного наряда другими контролирующими органами, старший таможенного наряда незамедлительно направляет сообщение в таможню отправления и таможню назначения. Сообщение должно содержать точные данные об органе, задержавшем наряд, причины задержания, фамилии должностных лиц. Сопровождаемые товары и транспортные средства охраняются таможенным нарядом до получения указаний руководства таможни отправления.
9. Формирование таможенного наряда
39. Таможенный наряд формируется исходя из вида, количества транспортных средств, срока и условий перевозки, характера перевозимого товара, а также из других факторов, могущих влиять на состав наряда.
40. Вооружение личного состава таможенного наряда огнестрельным оружием, специальными средствами и индивидуальными средствами защиты определяется исходя из условий оперативной обстановки маршрута сопровождения.
41. Таможенный наряд должен также иметь:
1) необходимые документы для таможенного сопровождения, указанные в пункте 15 настоящих Правил;
2) пломбировочное устройство;
3) в случаях необходимости - продовольствие или продовольственно-путевые деньги на путь следования в оба конца, посуду для приготовления и приема пищи, а также для хранения питьевой воды, комплекты постовой одежды, постельные принадлежности на весь состав таможенного наряда при нахождении в пути свыше одних суток, медицинскую аптечку, ракетницу, сигнальные красные флажки и фонари со светофильтрами красного цвета, средства связи.
42. В случае таможенного сопровождения таможенным нарядом таможенного органа назначения, данный таможенный наряд должен в течение 24 часов после принятия и согласования такого решения прибыть в таможенный орган отправления и приступить к своим обязанностям по таможенному сопровождению. Таможенный орган отправления должен обеспечить встречу таможенного наряда и его инструктаж.

3) қолдануға тұрақты түрде даяр қару мен арнайы құралдар болуға;
4) қауiпсiздiк шараларын қатаң сақтауға;
5) алып жүретiн көлiк құралдарында бөгде адамдардың жүруiне жол бермеуге мiндеттi.
36. Кедендiк алып жүрудi жүзеге асырған кезде кеден наряды қажет болған жағдайда Кеден iсi туралы заңға сәйкес жеке күшiн, арнайы құралдары мен атыс қаруларын қолдануға құқылы.
37. Адам өмiрiне қауiп төндiретiн, алып жүретiн тауарлар мен көлiк құралдарының жойылуына немесе жоғалуына әкеп соқтыруы мүмкiн тежеусiз күш әрекетi туындаған жағдайларда кеден нарядының жеке құрамы зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету, кедендiк алып жүруге барлық қатысушылардың өмiрiнiң қауiпсiздiгi мен денсаулығына, аталған тауарлардың сақталуын қамтамасыз ету жөнiндегi өзiне байланысты барлық шараларды қолдануға мiндеттi.
38. Кедендiк алып жүру нарядын басқа бақылаушы органдар ұстаған кезде аға кеден наряды жөнелткен кеденге және тағайындаған кеденге арнайы хабарламаны дереу жiбередi. Хабарламада нарядты ұстаған орган туралы нақты деректер, ұстау себептерi, лауазымды адамдардың тегi болуға тиiс. Алып жүретiн тауарлар мен көлiк құралдарын жөнелткен кеден басшылығының нұсқауларын алғанға дейiн кеден наряды күзетедi.
9. Кеден нарядын қалыптастыру
39. Кеден наряды көлiк құралдары санының, тасымалдау мерзiмi мен шарттарының, тасымалданатын тауардың сипаты, сондай-ақ наряд құрамына әсер ететiн басқа да факторлардың түрлерiнен қалыптастырылады.
40. Кеден нарядының жеке құрамын атыс құралдарымен, арнайы құралдармен және жеке қорғаныс құралдарымен жарақтандыру алып жүру бағытындағы жедел жағдайдан туындап айқындалады.
41. Кеден нарядында, сондай-ақ:
1) кедендiк алып жүру үшiн осы Ереженiң 15-тармағында көрсетiлген қажеттi құжаттар;
2) пломбылайтын құрылғы;
3) қажет жағдайларда - екi жаққа жүру жолына арналған азық-түлiк немесе азық-түлiктiк-жолдық ақша, тамақ iшуге және оны даярлауға, сондай-ақ ауыз суды сақтауға арналған ыдыс-аяқ, күзет киiмiнiң жинақтары, жолда бiр тәулiктен астам болған кезде нарядтың барлық құрамына арналған төсек орын, медициналық қобдиша, ракетницалар, дабыл беретiн қызыл жалаушалар мен қызыл түстi жарық сүзгiлi шамдар, байланыс құралдары болуға тиiс.
42. Егер тағайындалған кеден органы кедендiк алып жүрген жағдайда осы кеден наряды осындай шешiм қабылданып келiсiлгеннен кейiн 24 сағаттың iшiнде барынша қысқа мерзiмдерде жөнелтуші кеден органына келiп кедендiк алып жүру жөнiндегі өзiнiң мiндеттерiн орындауға кiрiсуге мiндеттi. Жөнелтушi кеден органы кеден нарядын қарсы алуды және оларға нұсқаулық өткiзудi қамтамасыз етуi керек.

43. Перед отправлением таможенного наряда проводится инструктаж личного состава таможенного наряда, проверяется его состояние здоровья, снаряжение, знание служебных обязанностей, состояние вооружения и спецсредств. Таможенный наряд осуществляет таможенное сопровождение в форменной одежде установленного образца.
Приложение 1
к Правилам таможенного
сопровождения
РЕШЕНИЕ N
о таможенном сопровождении
"____" ___________200____г.                     (место составления)
_____________________________________________________________________
должностное лицо таможенного органа
____________________________________________________________________,
рассмотрев
____________________________________________________________________,
УСТАНОВИЛ:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
На основании изложенного, руководствуясь Законом Республики Казахстан Z952368_   "О таможенном деле в Республике Казахстан" и приказом МГД Республики Казахстан N (дата и номер приказа)
РЕШИЛ:
1.___________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2.___________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________
(подпись должностного лица)
С решением ознакомлен:
____________________________
ФИО, дата, подпись
Приложение 2
к Правилам таможенного
сопровождения
"УТВЕРЖДАЮ"
Начальник территориального таможенного органа
__________________Ф.И.О.
"___"___________200___г.
ПЛАН-ЗАДАНИЕ N
1. Состав таможенного наряда:
_________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
2. Вооружение, спецсредства:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________

43. Кеден нарядын жiберер алдында кеден нарядының жеке құрамына нұсқаулық өткiзiледi, олардың денсаулық жағдайы, жасақталуы, қызметтiк мiндеттерiн бiлуi, қару мен арнайы құралдардың жай-күйi тексерiледi. Кеден наряды кедендiк алып жүрудi белгiленген үлгiдегi нысанды киiм киiп жүзеге асырады.
Кедендік алып
жүрудің Ережесіне
1 қосымша
Кедендік алып жүру туралы
N  Шешім
"___"________________ 200__ ж.                    (жасалған орны)  ___________________________________________________________________
кеден органының лауазымды тұлғасы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________ қарап белгіледі:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жоғарыда айтылғандар негізінде "Қазақстан Республикасындағы
кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының Заңын және Қазақстан
Республикасы МКМ N бұйрығын (күні және бұйрықтың нөмірі) басшылыққа
ала отырып Шешті
1.__________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
2.__________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
______________________________
(лауазымды тұлғаның қолы)
Шешіммен таныстым:
________________________
(аты-жөні, күні, қолы)
Кедендік алып
жүрудің Ережесіне
2 қосымша
"Бекітемін"
Аумақтық кеден органының бастығы
___________________ аты-жөні
"___"______________ 2000 ж.
N Жоспар-тапсырма
1. Кеден нарядының құрамы:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
2. Қару-жарақ, арнайы құралдар:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

3. Время работы с "____" _________200_г. по "____" ________200_г.
4. Маршрут движения таможенного наряда:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
5. Задание на командировку
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(начальник службы
таможенного сопровождения)             Ф.И.О.
Приложение 3
к Правилам таможенного
сопровождения
АКТ
ПРИЕМА-ПЕРЕДАЧИ
ТАМОЖЕННОГО СОПРОВОЖДЕНИЯ
_______________________                   "___"____________200__ года
(наимен. насел. пункта)
Старший наряда __________________________________________________ сдал,
(наименование таможенного органа, ф.и.о., должность)
а старший наряда ________________________________________________ принял
(наименование таможенного органа, должность, ф.и.о.)
под таможенное сопровождение товар (транспортное средство), следующий на
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(наименование транспортных средств)
гос.номера N ___________________________________________________________
при товаросопроводительных документах:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(NN ГТД, ВТД, накладных и т.д.)
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________.
Товар (транспортное средство) находится в неизменном состоянии, грузовые
отсеки опечатаны _______________________________________________________
пломбами N ____________________________________________________________.
Дополнительно наложены пломбы N _______________________________________.
Старший наряда __________________________              ________________
(наименование таможенного               (N ЛНП, подпись)
органа, должность, ф.и.о.)
Старший наряда __________________________              ________________
(наименование таможенного               (N ЛНП, подпись)
органа, должность, ф.и.о.)
Приложение 4
к Правилам таможенного
сопровождения
Журнал учета сопровождаемых товаров и транспортных средств
_____________________________________________________________________
N !Номер        !Дата!Госномер !Наименование !Номер     !Данные     !
!решения о    !    !сопровож-!товара, объем!платежного!отправителя!
!таможенном   !    !дающего  !товара, гос.N!документа !(адрес, на-!
!сопровождении!    !автотран-!транспортного!          !именование,!
!План задание !    !спортного!средства     !          !расч.счет и!
!             !    !средства !             !          !др.)       !
----------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы:
________________________________________
Данные     !Таможенный!Старший !Подпись !
получателя !орган -   !наряда  !старшего!
(адрес, на-!назначения!(Ф.И.О.)!наряда  !
именование,!          !        !        !
расч.счет и!          !        !        !
др.)       !          !        !        !
----------------------------------------
Журнал должен быть зарегистрирован в номенклатуре дел, прошнурован,
пронумерован и опечатан печатью таможенного органа Республики Казахстан.
Утверждена
приказом Министерства
государственных доходов
Республики Казахстан
от 15 февраля 2001 года
N 149
Инструкция
о местах и процедуре временного хранения товаров и
транспортных средств

3. Жұмыс уақыты 200__ жылғы "___" бастап 200__ жылғы "___" дейін
4. Кеден органының қозғалыс бағыты:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
5. Іссапар тапсырмасы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(кедендік алып
жүру қызметінің
бастығы)                                            аты-жөні
Кедендiк алып
жүрудiң Ережесiне
3 қосымша
Кедендік алып жүрудің
қабылдау-беру
Актісі
_______________________              "___"______________ 200__ ж.
(елдi мекеннiң атауы)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(көлiк құралының атауы)
мем. нөмiрi N_______________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
iлеспе тауар құжаттары:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(КЖД, УКД, iлеспе құжаттардың NN)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
тасымалданатын тауарды (көлiк құралын) кедендiк алып жүрудi
тапсырған ________________________________________________аға наряд
(кеден органының атауы, қызметi, аты-жөнi)
ал қабылдаған ___________________________________________ аға наряд
(кеден органының атауы, қызметi, аты-жөнi)
Тауар (көлiк құралы) өзгерiссiз жағдайда, жүк бөлiктерi
N _________________________________________________ пломба салынды.
Қосымша N _________________________________________ пломба салынды.
Аға наряд ________________________      ___________________________
(кеден органының атауы,                (ЖНМ N, қолы)
қызметi, аты-жөнi)
Аға наряд ________________________      ___________________________
(кеден органының атауы,                (ЖНМ N, қолы)
қызметi, аты-жөнi)
Кедендік алып жүрудің
Ережесіне
4 қосымша
Алып жүретін тауарлар мен көлік құралдарын
есепке алу
Журналы
--------------------------------------------------------------------
N! Кедендік алып !Күні! Алып жүретін!Тауардың атауы,!Төлем!Жіберуші.
! жүру туралы   !    !автокөлік құ.!тауардың көлемі!құжат!нің дерек
! шешімнің      !    !ралының мемле!көлік құралының!ының !тері
! нөмірі,       !    !кеттік нөмірі!   мемлекеттік !нөмір!(мекен-
! Тапсырма      !    !             !      нөмірі   !     !жайы,
! жоспары       !    !             !               !     !атауы,
!               !    !             !               !     !есеп шоты
!               !    !             !               !     !жәнет.б.)
--------------------------------------------------------------------
таблицаның  жалғасы:
----------------------------------------------------------------
Алушының деректері  !  Нысаналы  ! Аға нарядшы ! Аға нарядшының!
(мекен-жайы, атауы, !кеден органы!  (аты-жөні) !      қолы     !
есеп шоты және т.б.)!            !             !               !
----------------------------------------------------------------
Журнал іс номенклатурасында тіркелуі, жіп өткізілуі, нөмірленуі
және Қазақстан Республикасы кеден органының мөрімен мөрленуі керек.
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң
2001 жылғы 15.02.
N 149 бұйрығымен бекiтiлген
Тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша сақтау
орындары мен рәсiмi туралы
НҰСҚАУЛЫҚ

1. Общие положения
1. В соответствии со статьей 170 Закона Республики Казахстан Z952368_ "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее - Закон о таможенном деле) товары и транспортные средства с момента их представления таможенному органу Республики Казахстан и до их выпуска либо предоставления лицу в распоряжение в соответствии с избранным таможенным режимом находятся на временном хранении под таможенным контролем.
2. Местами временного хранения товаров и транспортных средств являются:
1) транспортные средства - транспортные средства, используемые для перевозки и временного хранения товаров;
2) открытые площадки - площадки владельцев товаров, находящиеся:
на территории аэропортов, морских и речных портов, железнодорожных станций, предназначенные для временного хранения товаров этих лиц;
на специально выделенных и охраняемых территориях этих лиц для временного хранения собственных товаров;
на прилегающих к местам расположения таможенных органов территориях, предназначенных для временного хранения товаров и транспортных средств под таможенным контролем;
3) специально выделенные и обустроенные помещения - помещения владельца товаров или специально выделенная и обустроенная часть помещения, предназначенные для временного хранения собственных товаров;
4) склады временного хранения (далее - СВХ) - склады, специально предназначенные для временного хранения товаров и транспортных средств;
5) таможенные склады и свободные склады - склады, специально предназначенные для помещения на них товаров и транспортных средств в соответствии с таможенными режимами таможенного склада и свободного склада, часть которых используется для временного хранения.
3. Требования к местам временного хранения товаров и транспортных средств, включая обязательные требования к конструкции, обустройству и месту расположения (нахождения), устанавливаются в соответствии с обязательными требованиями, предъявляемыми к местам временного хранения.
4. Места и процедура временного хранения определяются в зависимости от назначения товаров и срока таможенного оформления.
5. Товары и транспортные средства приобретают статус находящихся на временном хранении с момента их представления таможенному органу Республики Казахстан.
При ввозе представление выражается в уведомлении таможенного органа лицом, перемещающим товары, либо перевозчиком, либо уполномоченными ими лицами о прибытии товаров и транспортных средств в место доставки.
6. Местом доставки на таможенную территорию Республики Казахстан товаров и транспортных средств может быть место производства таможенного оформления или место временного хранения товаров и транспортных средств.

1. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасындағы Кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрi - Заң) 170-бабына сәйкес тауарлар мен көлiк құралдары оларды Қазақстан Республикасының кедендiк органына ұсынған сәттен бастап және кеден режимiнiң таңдауына сәйкес оларды босатқанға не белгiлi бiр адамның қарамағына бергенге дейiн кедендiк бақылаудың уақытша сақтауында болады.
2. Тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша сақтау орындары мыналар болып табылады:
1) көлiк құралдары - тауарларды тасымалдауға және уақытша сақтауға пайдаланылатын көлiк құралдары;
2) ашық алаңдар - тауар иелерiнiң алаңдары, олар:
осы тұлғалардың уақытша сақтау үшiн арналған тауарларын, әуежайлардың, теңiз және өзен айлақтарының, темiржол станцияларының аумақтарында;
меншiктi тауарларын уақытша сақтау осы адамдарға арнайы бөлiнген және қорғалатын аумақтарда;
кеден бақылауындағы уақытша сақтау үшiн арналған тауарлар мен көлiк құралдарын, кеден органдары орналасқан орындарға iргелес жатқан аумақтарда болады;
3) арнайы бөлiнген және жабдықталған үй-жайлар - меншiктi тауарларын уақытша сақтау үшiн арналған тауар иелерiнiң үй-жайлары немесе үй-жайдың арнайы бөлiнген және жабдықталған бiр бөлiгi;
4) уақытша сақтау қоймалары (бұдан әрi - УСҚ) - тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша сақтау үшiн арнайы бөлiнген қоймалар;
5) кеден қоймалары және бос қоймалар - кеден қоймасының және бос қойманың кедендiк режимдерiне сәйкес тауарлар мен көлiк құралдарын орналастыру үшiн арнайы бөлiнген қоймалар, олардың бiр бөлiгi уақытша сақтау үшiн пайдаланылады.
3. Құрылысына, жабдықталуына және орналасқан (болатын) орнына қатысты мiндеттi талаптарды қоса алғанда, тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша сақтау орындарының талаптары уақытша сақтау орындарына қойылатын мiндеттi талаптарға сәйкес белгiленедi.
4. Уақытша сақтаудың орны мен рәсiмi тауарлардың мақсатына және кедендік ресiмдеудiң мерзiмiне байланысты белгiленедi.
5. Тауарлар мен көлiк құралдары оларды Қазақстан Республикасының кедендік органына ұсынылған сәттен бастап уақытша сақталуға жататын мәртебе алады.
Тауарлар мен көлiк құралдарын әкелген кездегi ұсыным олардың жеткiзiлiм орнына келгендiгi туралы тауарларды алып жүретiн адамның, не тасымалдаушының, не олар уәкiлеттiк берген адамдардың кеден органына жазбаша хабарламасынан көрiнедi.
6. Тауарлар мен көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына жеткiзудiң орны кедендiк ресiмдеудi жүргiзудiң, орны немесе тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша сақтау орны болуы мүмкiн.

7. При перевозке товаров автотранспортом в соответствии с Таможенной конвенцией о международной перевозке грузов с применением книжки МДП местом доставки на таможенную территорию Республики Казахстан товаров и транспортных средств являются места, указанные в краткой декларации лицом, перемещающим товары. При этом местом временного хранения является автотранспортное средство, грузовые отсеки которого рассматриваются как зона таможенного контроля.
В случае необходимости проведения каких-либо грузовых операций с товарами (выгрузка, уточнение веса, количества товаров, взятие проб и образцов в целях проведения исследований (экспертиз) и иные), они производятся в присутствии должностного лица таможенного органа с использованием средств идентификации (наложение пломб, печатей, нанесения маркировки, проставление штампов) либо при условии помещения товаров в иные места временного хранения (СВХ, таможенные, свободные склады, специально выделенные и обустроенные помещения или открытые площадки) в соответствии с порядком, установленным для помещения товаров в места временного хранения.
8. Доставка товаров, требующих особых условий хранения (валютные ценности, оружие, радиоактивные, взрывоопасные вещества и другие), в иные места допускается только с согласия таможенного органа, в зоне деятельности которого находится лицо, перемещающее товары, в случаях, когда таможенное оформление целесообразно производить в этих местах, исходя из характера товаров.
9. Временное хранение как стадия таможенного оформления не применяется в случае завершения таможенного оформления товаров и транспортных средств в течение рабочего дня после их представления таможенному органу при условии нахождения этих товаров и транспортных средств под таможенным контролем.
В данном случае, краткая декларация таможенному органу не представляется.
10. Места временного хранения могут учреждаться в любых местах, соответствующих требованиям, предъявляемым к местам временного хранения.
2. Порядок учреждения мест временного хранения
11. Подтверждением признания помещений и открытых площадок, оборудованных и обустроенных в соответствии с обязательными требованиями, предъявляемыми к местам временного хранения, местами временного хранения являются соответствующим образом оформленные лицензии на учреждение СВХ, таможенного склада, свободного склада и решения о признании иных мест местом временного хранения (далее - Решения), выдаваемые Таможенным комитетом Министерства государственных доходов Республики Казахстан (далее - Таможенный комитет).

7. ХЖТ кiтапшасын пайдалана отырып жүктердi халықаралық тасымалдау туралы кедендiк конвенцияға сәйкес тауарларды автокөлiкпен тасымалдау кезiнде тауарлар мен көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына жеткiзу орны тауарларды алып жүретін адам қысқаша декларацияда көрсеткен орын болып табылады. Бұл орайда уақытша сақтау орны кедендiк бақылау аймағы ретiнде қаралатын автокөлiк құралы не оның жүк тиейтiн бөлiктерi болуы мүмкiн.
Тауарлармен қандай да бiр жүк операцияларын жүргiзудiң (тауарларды түсiру, олардың салмағын, санын нақтылау, зерттеу (сараптама) және басқа да мақсаттарда сынама және үлгiлер алу) қажеттiлiгi жағдайында олар ұқсастыру құралдары (пломбылар қою, мөрлер басу, таңбалар белгiлерiн салу, мөртабандар басу) пайдаланыла отырып, кеден органының лауазымды адамының қатысуымен болмаса тауарларды уақытша сақтаудың өзге орындарына (УСҚ, кедендiк және бос қоймалар, арнайы бөлiнген және жабдықталған үй-жайлар немесе ашық алаңқайлар) орналастыру шарттары кезiнде тауарларды уақытша сақтау орындарына орналастыру үшiн белгiленген тәртiпке сәйкес жүргiзiледi.
8. Сақтаудың айрықша шарттарын талап ететiн тауарларды (валюталық құндылықтар, қару-жарақ, радиоактивтi, жарылғыш заттар және басқалары) өзге орындарға жеткiзуге тауарлардың сипатынан шыға отырып, осы орындарда кедендiк ресiмдеудi жүргiзу орынды болатын жағдайларда тауарларды алып жүретiн адамның қызмет аймағындағы кеден органының рұқсатымен ғана жол берiледi.
9. Кедендiк ресiмдеудiң бiр кезеңi ретiнде уақытша сақтау тауарлар мен көлiк құралдары кеден органына ұсынылғаннан кейiнгi жұмыс күнi бiр тәулiк ішінде кедендік ресiмдеу аяқталған жағдайда қолданылмайды, бұл орайда осы тауарлар мен көлiк құралдары кедендiк бақылауда болуы тиiс.
Мұндай жағдайда қысқаша декларация кеден органына ұсынылмайды.
10. Уақытша сақтау орны уақытша сақтау орнына қойылатын талаптарға сәйкес кез келген орындарда құрылуы мүмкін.
2. Уақытша сақтау орындарын құрудың тәртiбi
11. Уақытша сақтау орындарына қойылатын мiндеттi талаптарға сәйкес жабдықталған және жайғастырылған үй-жайлар мен ашық алаңдарды танудың нысаны - УСҚ-ны, кеден қоймасын, бос қойманы құруға арналған тиістi түрде ресiмделген лицензиялар және Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кіріс министрлiгiнiң Кеден комитетi берген (бұдан әрі - Кеден комитетi) өзге де орындарды уақытша сақтау орны деп тану туралы шешiмдер (бұдан әрi - Шешімдер) болып табылады.

12. Специально выделенное и обустроенное помещение или открытая площадка признается местом временного хранения при условии, что соответствующее место является единым и неразделенным комплексом и расположено по одному адресу.
13. СВХ могут быть открытого и закрытого типов. Тип СВХ указывается в лицензии на учреждение СВХ.
14. СВХ закрытого типа предназначаются для помещения на них товаров и транспортных средств лицами, определенными владельцами СВХ при получении лицензии.
15. Порядок выдачи лицензии на учреждение СВХ определяется Таможенным комитетом.
16. Решение выдается лицу, во владении или распоряжении которого находятся соответствующее помещение или открытая площадка.
17. Для получения Решения владелец помещений или открытых площадок подает заявление в Таможенный комитет в произвольной форме с указанием сведений о наименовании лица и месте расположения помещения или площадки.
18. К заявлению прилагаются следующие документы:
1) нотариально заверенные копии учредительных и регистрационных документов владельца помещения или открытой площадки;
2) планы территорий, планы и чертежи помещения или открытой площадки, предназначенных для мест временного хранения;
3) нотариально заверенные документы, подтверждающие право собственности или владения помещением или открытой площадкой, предназначенными для мест временного хранения;
4) заключение таможенного органа, в зоне деятельности которого находится помещение и открытая площадка, о соответствии их оборудования и обустройства обязательным требованиям, предъявляемым к местам временного хранения;
5) копия регистрационной карточки участника внешнеэкономической деятельности, заверенная личной номерной печатью должностного лица таможенного органа, ответственного за регистрацию участников внешнеэкономической деятельности.
19. Заявление рассматривается Таможенным комитетом в течение 30 дней со дня его получения.
Таможенный комитет вправе запрашивать у государственных органов, иных организаций дополнительные документы в подтверждение сведений, представленных для рассмотрения.
20. Решение оформляется на бланке по форме, установленной согласно приложению 1, и выдается владельцу помещения или открытой площадки на безвозмездной основе под роспись в специальном журнале регистрации Решений.
21. Копии Решения, планов, чертежей помещения или открытой площадки, признанных местом временного хранения, направляются Таможенным комитетом в таможенный орган, в зоне деятельности которого расположено помещение или открытая площадка.
22. В выдаче Решения может быть отказано в случаях, если заявленные сведения, обустройство и оборудование помещений и открытых площадок не соответствует предъявляемым требованиям, определенным настоящей Инструкцией и обязательным требованиям, предъявляемым к местам временного хранения. При отказе в выдаче Решения Таможенный комитет извещает заявителя об этом в письменном виде с изложением причин отказа.

12. Арнайы бөлiнген және жайғастырылған үй-жайлар немесе ашық алаңқайлар осы орындар бiрыңғай және бөлiнбейтiн кешен болып табылған жағдайда және бір мекен жайда орналасқан жағдайда уақытша сақтау орны деп танылады
13. УСҚ ашық және жабық үлгiлерде болуы мүмкін. УСҚ үлгісi УСҚ-ны құруға арналған лицензияда көрсетіледi.
14. Жабық үлгiдегі УСҚ-лар УСҚ иегерлерi лицензия алған кезде белгілеген адамдардың тауарлары мен көлiк құралдарын орналастыруға арналады.
15. УСҚ-ны құруға арналған лицензияның беру тәртiбiн Кеден комитетi белгiлейді.
16. Шешiм басқаруында немесе қарамағында тиiстi үй-жайы немесе ашық алаңқайы бар адамға берiледi.
17. Үй-жайдың немесе ашық алаңқайдың иегерi Шешiм алу үшiн тұлғаның атауы және үй-жайдың немесе алаңқайдың орналасқан орны туралы мәліметтерді көрсете отырып, Кеден комитетіне еркін нысанда өтініш береді.
18. Өтiнiшке мынадай құжаттар қоса тiркеледi:
1) үй-жайдың немесе ашық алаңқай иегерiнiң құрылтайшылық және тіркеу құжаттарының нотариалдық сипатта куәландырылған көшiрмелерi;
2) уақытша сақтау орындарына арналған аумақтардың жоспарлары, үй-жайдың немесе ашық алаңдардың жоспарлары мен сызбалары;
3) уақытша сақтау үшiн арналған үй-жайды немесе ашық алаңқайды меншiктену немесе иемдену құқығын растайтын нотариалдық сипатта куәландырылған құжаттар;
4) уақытша сақтау орындарына қойылатын мiндеттi талаптардың олардың жабдықтарына және жайғастырылуына сәйкестiгi туралы қызмет аймағында үй-жай немесе ашық алаңқай орналасқан кеден органының қорытындысы;
5) сыртқы экономикалық қызметке қатысушыларды тiркеу үшiн жауапты кеден органындағы лауазымды адамның жеке нөмiрi бар мөрiмен куәландырылған сыртқы экономикалық қызметке қатысушының тiркеу карточкесiнiң көшiрмесi.
19. Өтiнiштi Кеден комитетi оны алған күнiнен бастап 30 күн iшiнде қарайды.
Кеден комитетi қарау үшін ұсынылған мәлiметтердi растайтын қосымша құжаттарды мемлекеттiк органдар мен өзге де ұйымдардан сұратуға құқылы.
20. Шешiм 1-қосымшаға сәйкес белгiленген нысандағы бланкiде ресiмделедi және Шешiмдердi тiркеудiң арнаулы журналына қолын қойғызып, үй-жайдың немесе ашық алаңның иегерiне ақысыз негiзде берiледi.
21. Шешiмдердiң, уақытша сақтау орны деп танылған үй-жайдың немесе ашық алаңқайдың жоспарларының, сызбаларының көшiрмелерiн Кеден комитетi қызмет аймағында үй-жай немесе ашық алаңқай орналасқан кеден органына жiбередi.
22. Егер осы Нұсқаулықпен және уақытша сақталу орындарына қойылатын мiндеттi талаптармен айқындалатын талаптарға үй-жайдың немесе ашық алаңқайдың жайғасуына және жабдығына қатысты айтылған мәлiметтер сәйкес келмеген жағдайда Шешiмдердi беруден бас тартылуы мүмкiн. Шешiмдi беруден бас тартқан кезде Кеден комитетi бұл туралы бас тартудың себебiн көрсете отырып, жазбаша нысанда өтiнiш берушiге хабарлайды.

23. Решение может быть отозвано либо действие его приостановлено Таможенным комитетом. Решение об отзыве либо приостановлении действия Решения принимается в форме приказа Таможенного комитета и действует с даты принятия соответствующего решения об отзыве либо приостановлении действия Решения.
24. Действие Решения приостанавливается в следующих случаях:
1) по заявлению владельца места временного хранения, о производстве ремонтных работ, об увеличении либо уменьшении площади места временного хранения на срок, определенный владельцем места временного хранения;
2) по представлению таможенного органа, в зоне деятельности которого расположено соответствующее место временного хранения о несоблюдении владельцем места временного хранения требований таможенного законодательства к местам временного хранения - на срок до одного месяца.
25. Действие Решения возобновляется в следующем порядке:
1) приостановленного на основании подпункта 1) пункта 24 настоящей Инструкции, - в срок не позднее срока, указанного в заявлении, при условии представления в Таможенный комитет заключения таможенного органа, в зоне деятельности которого находится место временного хранения, о соответствии его оборудования и обустройства предъявляемым требованиям с учетом изменения площади;
2) приостановленного на основании подпункта 2) пункта 24 настоящей Инструкции, - в срок не позднее одного месяца с даты принятия решения о приостановлении, при условии представления в Таможенный комитет заключения таможенного органа, в зоне деятельности которого находится место временного хранения, о соответствии его оборудования и обустройства предъявляемым требованиям.
26. Решение отзывается:
1) по представлению таможенного органа, в зоне деятельности которого расположено место временного хранения, в случаях несоблюдения владельцем места временного хранения требований по процедуре временного хранения товаров и транспортных средств, установленных таможенным законодательством Республики Казахстан, а также в случае нарушения таможенных правил;
2) в случае непредставления заключения таможенного органа, в зоне деятельности которого находится место временного хранения, о соответствии его оборудования и обустройства предъявляемым требованиям в сроки, установленные в подпункте 2) пункта 24 настоящей Инструкции;
3) при прекращении или изменении имущественных прав в отношении мест временного хранения, не позволяющих использование помещений или открытых площадок в качестве места временного хранения;
4) по заявлению владельца места временного хранения.

23. Кеден комитетi шешiмдi керi қайтарып алуы немесе оның қолданысын тоқтатуы мүмкiн. Шешiмдi керi қайтарып алу немесе оның қолданысын тоқтату туралы шешiм Кеден комитетiнiң бұйрығы түрiнде қабылданады және Шешiмдi керi қайтарып алу немесе оның қолданысын тоқтату туралы тиiстi шешiмдi қабылдаған күннен бастап күшiне енедi.
24. Шешiмдi қолдану төмендегiдей жағдайларда тоқтатылады:
1) жөндеу жұмыстарын жүргiзу туралы, уақытша сақтау орнының иегерi белгiлеген мерзiмге уақытша сақтау орнының алаңын ұлғайту немесе азайту туралы уақытша сақтау орны иегерiнiң өтiнiшi бойынша;
2) қызмет аймағында тиiстi уақытша сақтау орны орналасқан кеден органының уақытша сақтау орындарына қатысты кедендiк заңдардың талаптарын уақытша сақтау орнының иегерi сақтамайтындығы туралы ұсынысы бойынша - мерзiмi бiр айға дейiн.
25. Шешiмдi қолдану мынадай тәртiппен қалпына келтiрiледi:
1) өтiнiште көрсетiлген мерзiмнен кеш емес мерзiмге - осы Нұсқаулықтың 24-тармағының 1) тармақшасының негiзiнде тоқтатылған жағдайда және де өзгерген алаңын ескере отырып, қойылатын талаптарға оның жабдықтары және жайғасуы сәйкес келетiндiгi туралы қызмет аймағында уақытша сақтау орны орналасқан кеден органының қорытындысы Кеден комитетiне ұсынылған жағдайда;
2) тоқтату туралы шешiм қабылданған күннен бастап бiр айдан кеш емес мерзiмге - осы Нұсқаулықтың 24-тармағының 2) тармақшасының негiзiнде тоқтатылған жағдайда және де қойылатын талаптарға оның жабдықтары және жайғасуы сәйкес келетiндiгi туралы қызмет аймағында уақытша сақтау орны орналасқан кеден органының қорытындысы Кеден комитетiне ұсынылған жағдайда.
26. Шешiм мынадай жағдайларда керi қайтарылынып алынады:
1) Қазақстан Республикасының кеден заңдары белгiлеген, тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша сақтаудың рәсiмiне қатысты талаптарды уақытша сақтау орнының иегерi сақтамаған жағдайда, сондай-ақ кеден ережелерiн бұзған жағдайда қызмет аймағында уақытша сақтау орны орналасқан кеден органының ұсынысы бойынша;
2) осы Нұсқаулықтың 24-тармағы 2) тармақшасында белгiленген мерзiмде оның жабдықтары мен жайғасуына қойылатын талаптардың сәйкес келетiндiгi туралы қызмет аймағында уақытша сақтау орны орналасқан кеден органының қорытындысы ұсынылмаған жағдайда;
3) уақытша сақтау орны ретiнде үй-жайды немесе ашық алаңқайды пайдалануға мүмкiндiк бермейтiн уақытша сақтау орнына қатысты мүлiктiк құқықтар тоқтатылған немесе өзгерген жағдайда;
4) уақытша сақтау орны иегерiнiң өтiнiшi бойынша.

27. Действие Решения прекращается:
1) при отзыве Решения;
2) при прекращении предпринимательской деятельности, ликвидации либо реорганизации владельца места временного хранения.
28. При перерегистрации владельца места временного хранения Решение сохраняет свою силу. В этом случае владелец места временного хранения обязан уведомить Таможенный комитет о факте перерегистрации. При необходимости Таможенный комитет вносит изменения в Решение с указанием даты перерегистрации.
29. При отзыве Решения владелец места временного хранения не позднее 15 дней с даты принятия решения об отзыве должен передать оригинал Решения таможенному органу, в зоне деятельности которого находится место временного хранения, для последующей передачи в Таможенный комитет.
30. Повторное заявление о выдаче Решения может быть рассмотрено Таможенным комитетом в общеустановленном порядке по истечении шести месяцев с даты принятия решения об отзыве.
3. Обязанности владельца места временного хранения
31. Владелец места временного хранения обязан:
1) исключить возможность изъятия помимо таможенного контроля из мест временного хранения товаров и транспортных средств;
2) не затруднять осуществление таможенного контроля;
3) вести учет и представлять таможенному органу отчетность о поступающих, хранящихся и вывозимых товарах и транспортных средствах в порядке, установленном настоящей Инструкцией;
4) обеспечить исключение возможности доступа третьих лиц к хранимым товарам и транспортным средствам;
5) соблюдать условия лицензии на учреждение СВХ, таможенного или свободного склада, а также Решения, выполнять требования таможенных органов, включая обеспечение доступа к хранимым товарам и транспортным средствам должностных лиц таможенных органов в любое время и по их требованию;
6) по требованию таможенного органа производить транспортировку, взвешивание или иное определение количества товаров, погрузку, выгрузку, перегрузку, исправление поврежденной упаковки, вскрытие упаковки, упаковку либо переупаковку товаров, подлежащих таможенному оформлению и находящихся под таможенным контролем, а также вскрытие помещений, емкостей и других мест, где могут находиться такие товары и транспортные средства;
7) в случае приостановления или прекращения действия лицензии на учреждение СВХ, таможенного или свободного склада, а также приостановления или отзыва Решения обеспечить сохранность находящихся в таких местах временного хранения товаров и транспортных средств с помещением при необходимости в иные места временного хранения.

27. Шешiмнiң қолданысы мынадай жағдайларда тоқтатылады:
1) Шешiмдi керi қайтарып алғанда;
2) уақытша сақтау орны иегерiнiң кәсiпкерлiк қызметi тоқтатылған, таратылған немесе қайта ұйымдастырылған жағдайда.
28. Уақытша сақтау орны иегерiн қайта тiркеген жағдайда Шешiм өзiнiң күшiн сақтайды. Мұндай жағдайда уақытша сақтау орны иегерi қайта тiркеу фактiсi туралы Кеден комитетiне хабарлауға мiндеттi. Қажет кезде Кеден комитетi Шешiмге қайта тiркелген күнiн көрсетiп тиiстi өзгерiстер енгiзедi.
29. Шешiм керi қайтарылынып алынған жағдайда уақытша сақтау орнының иегерi керi қайтарып алу туралы шешiм қабылданған күннен бастап 15 күннен кешiктiрместен Шешiмнiң түпнұсқасын Кеден комитетiне кейiнiрек беруi үшiн қызмет аймағында уақытша сақтау орны орналасқан кеден органына беруi тиiс.
30. Шешiм беру туралы екiншi қайтара өтiнiштi Кеден комитетi керi қайтарып алу туралы шешiм қабылданған күннен бастап алты ай өткен соң жалпыға ортақ белгiленген тәртiппен қарайды.
3. Уақытша сақтау орны иегiрiнiң мiндеттерi
31. Уақытша сақтау орнының иегерi:
1) кеден бақылауын айтпағанда, уақытша сақтау орнынан тауарлар мен көлiк құралдарын алып қоюды болдырмауға;
2) кеден бақылауын жүзеге асыруға кедергi жасамауға;
3) осы Нұсқаулықта белгiленген тәртiппен тауарлар мен көлiк құралдарының жеткiзiлуi, сақталуы және босатылуы туралы есеп жүргiзуге және кеден органына есеп беруге;
4) үшiншi адамдардың сақталатын тауарлар мен көлiк құралдарына араласу мүмкiндiгін жоққа шығаруды қамтамасыз етуге;
5) УСҚ-ны, кедендiк немесе бос қойманы құруға арналған лицензиялардың, сондай-ақ Шешiмнiң шарттарын сақтауға, кез келген уақытта және олардың талап етуi бойынша кеден органдары лауазымды адамдарының сақталатын тауарлар мен көлiк құралдарына бақылау жасауын қамтамасыз етудi қоса алғанда, кеден органдарының талаптарын орындауға;
6) кедендiк ресiмдеуге жататын және кедендiк бақылауға алынған тауарларды кеден органының талап етуi бойынша тасымалдауға, өлшеуге немесе тауарлардың санын өзгеше түрде белгiлеуге, тиеуге, түсiруге, қайта тиеуге, бүлiнген орамасын түзеуге, ораманы ашуға, тауарларды орауға немесе қайта орауға, сондай-ақ осындай тауарлар мен көлiк құралдары орналасуы мүмкiн үй-жайды, сыйымдылықтарды және басқа да орындарды ашуға;
7) УСҚ-ны, кедендiк немесе бос қойманы құруға арналған лицензиялардың қолданысы уақытша тоқтатылған немесе тоқтатылған жағдайда, сондай-ақ Шешiм тоқтатылған немесе керi қайтарылынып алынған жағдайда осындай орындарда уақытша сақталатын тауарлар мен көлiк құралдарын, қажет болған жағдайда, өзге сақтау орындарына жайғастырып, олардың сақталуын қамтамасыз етуге мiндеттi.

32. Таможенные органы не возмещают владельцу места временного хранения расходы, понесенные в связи с проведением указанных операций.
33. Владелец места временного хранения несет ответственность за выполнение своих обязанностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Помещение товаров и транспортных средств
на временное хранение
34. При помещении товаров и транспортных средств в места временного хранения, до заявления определенного таможенного режима в целях учета и контроля применяется краткая декларация.
35. Краткая декларация является подтверждением помещения товаров и транспортных средств на временное хранение.
36. Форма краткой декларации и перечень сведений, подлежащих указанию в ней, установлены нормативными правовыми актами Таможенного комитета, устанавливающие порядок заполнения краткой декларации V950291_ .
37. Краткая декларация подается в таможенный орган одновременно с представлением товаров, транспортных средств и документов на них.
С разрешения таможенного органа Республики Казахстан, в качестве краткой декларации могут использоваться иные документы, содержащие все необходимые сведения, установленные в краткой декларации.
При предоставлении декларантом грузовой таможенной декларации (в том числе при предварительном декларировании), а также представления таможенному органу декларируемых товаров и необходимых для таможенных целей документов не позднее следующего рабочего дня после предоставления таможенному органу декларируемых товаров и транспортных средств краткая декларация не подается.
38. Помещение товаров и транспортных средств в места временного хранения осуществляется с предоставлением в таможенные органы товаросопроводительных документов, обеспечивающих идентификацию товаров и транспортных средств. В этом случае краткая декларация подается не позднее следующего рабочего дня после помещения товаров и транспортных средств на временное хранение.
39. Товары и транспортные средства, могущие причинить вред другим товарам и транспортным средствам или требующие особых условий хранения, должны храниться в специально приспособленных и оборудованных в соответствии с требуемыми условиями хранения местах.
40. Помещение в места временного хранения товаров и транспортных средств, не перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан, не допускается.
41. Представление товаров и транспортных средств в месте доставки осуществляется в соответствии со статьей 167 Z952368_ Закона о таможенном деле.
42. Помещение товаров и транспортных средств в места временного хранения не может быть поставлено в зависимость от необходимости предварительного осуществления ветеринарного, фитосанитарного, экологического и других видов государственного контроля, за исключением случаев, установленных законодательством Республики Казахстан о проведении указанных видов государственного контроля. Проведение уполномоченными органами государственного контроля вне мест временного хранения осуществляется под таможенным контролем.

32. Кеден органдары аталған операцияларды жүргiзуге байланысты шығындарды уақытша сақтау орнының иегерiне өтемейдi.
33. Уақытша сақтау орнының иегерi Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өз мiндеттерiн орындауға жауапты болады.
4. Тауарлар мен көлiк құралдарын
уақытша сақтауға орналастыру
34. Уақытша сақтау орындарына тауарлар мен көлiк құралдарын орналастырған кезде белгiлi бiр кедендiк режимдi мәлiмдегенге дейiн есепке алу және бақылау жасау мақсатында қысқаша декларация қолданылады.
35. Қысқаша декларация уақытша сақтауға арналған тауарлар мен көлiк құралдарын орналастырудың айғағы болып табылады.
36. Қысқаша декларацияның нысаны және онда көрсетiлуге тиiстi мәлiметтердiң тiзбесi қысқаша декларацияны толтыру тәртiбiн белгiлейтiн Кеден комитетiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiмен белгiленген.
37. Қысқаша декларация кеден органына тауарлармен, көлiк құралдарымен және оларға арналған құжаттармен қатар бiр мезгiлде ұсынылады.
Қазақстан Республикасының кеден органының рұқсатымен қысқаша декларация ретiнде қысқаша декларацияда белгiленген барлық қажеттi мәлiметтерi бар өзге де құжаттар пайдаланылуы мүмкiн.
Декларант жүк кеден декларациясын ұсынған кезде (оның iшiнде алдын ала декларация жасаған кезде), сондай-ақ декларация жасалған тауарларды және кеден мақсаттары үшiн қажеттi құжаттарды тауарлар мен көлiк құралдарын декларациялайтын кеден органына ұсынғаннан кейiнгі келесi жұмыс күннен кешiктiрмей қысқаша декларация берiлмейдi.
38. Уақытша сақтау орындарына тауарлар мен көлiк құралдарын орналастыру тауарлар мен көлiк құралдарын идентификациялауды қамтамасыз ететiн, тауарлармен iлесiп жүретiн құжаттарды кеден органдарына ұсынумен бiрге жүзеге асырылады. Мұндай жағдайда қысқаша декларация тауарлар мен көлiк құралдары уақытша сақтауға орналастырылғаннан кейiнгi келесi жұмыс күнiнен кешiктiрiлместен ұсынылады.
39. Басқа тауарлар мен көлiк құралдарына зиян келтiруi мүмкiн немесе сақтаудың айрықша талаптарын талап ететiн тауарлар мен көлiк құралдары сақтау орындарына қатысты талаптарға сәйкес арнайы бейiмделген және жабдықталған орындарда сақталуы тиiс.
40. Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өтпейтiн тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша сақтау орындарында орналастыруға жол берiлмейдi.
41. Жеткiзу орындарына тауарлар мен көлiк құралдарын әкелу Кеден iсi туралы заңның 167-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
42. Ветеринарлық, фитосанитарлық, экологиялық және мемлекеттiк бақылаудың өзге де түрлерiн жүргiзу туралы Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген жағдайларды қоспағанда, уақытша сақтау орындарына тауарлар мен көлiк құралдарын орналастыру жоғарыда аталған алдын ала мемлекеттiк бақылау жүргiзу қажеттiлiгiне байланысты болмауы қажет. Уәкiлеттi органдардың уақытша сақтау орындарынан тыс жерлерде мемлекеттiк бақылау жүргiзуi кедендiк бақылаумен бiрге жүзеге асырылады.

43. Если место доставки товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан железнодорожным, морским, речным или авиатранспортом, находится за пределами железнодорожной станции, морского, речного порта или аэропорта, то перемещение товаров в место временного хранения производится с перегрузкой на транспорт, обеспечивающий перевозку товаров в соответствии с порядком контроля за доставкой товаров.
5. Операции с товарами и транспортными средствами,
находящимися на временном хранении
44. В соответствии со статьей 180 Закона о таможенном деле товары, находящиеся на временном хранении, могут быть подвергнуты операциям, необходимым для обеспечения их сохранности в неизменном состоянии, включая исправление поврежденной упаковки.
Владельцы СВХ, лица, обладающие полномочиями в отношении товаров, и их представители могут осматривать и измерять товары, находящиеся на СВХ, с разрешения таможенного органа брать пробы и образцы таких товаров для целей таможенного оформления.
6. Сроки временного хранения
45. Сроки временного хранения устанавливаются в соответствии со статьей 179 Закона о таможенном деле.
46. В соответствии со статьей 20 Закона о таможенном деле предельный срок хранения товаров и транспортных средств, запрещенных к ввозу в Республику Казахстан и вывозу из Республики Казахстан, на СВХ составляет трое суток.
47. Срок хранения товаров и транспортных средств, являющихся вещественными доказательствами по делу о нарушении таможенных правил и помещаемых таможенными органами на СВХ, не может превышать шести месяцев со дня направления соответствующего уведомления лицу, у которого они были изъяты.
48. После выпуска товаров и транспортных средств либо предоставления лицу в распоряжение в соответствии с избранным таможенным режимом товары и транспортные средства, по заявлению владельца, могут находиться в местах временного хранения до трех суток.
49. Если в помещениях или на открытых площадках, признанных местами временного хранения, отсутствуют иные товары или транспортные средства, находящиеся на временном хранении под таможенным контролем, то требования, установленные в пункте 48 настоящей Инструкции, к выпущенным либо предоставленным в распоряжение лица в соответствии с избранным таможенным режимом товарам не применяются.
7. Ограничения помещения товаров в места
временного хранения
50. Не допускается временное хранение на транспортном средстве, на открытой площадке и в специально выделенных и обустроенных помещениях товаров:
1) являющихся подакцизными;
2) требующих особых условий хранения;

43. Егер темiржол, теңiз, өзен немесе авиакөлiк арқылы Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасынан өтетiн тауарларды жеткiзу орны темiржол станциясынан, теңiз, өзен айлақтарынан немесе әуежайдан тыс жерде орналасқан болса, уақытша сақтау орындарына тауарларды ауыстыру, тауарларды жеткiзуге бақылау жасау тәртiбiне сәйкес тауарларды тасымалдауды қамтамасыз ететiн көлiкке қайта тиеу арқылы жүргiзiледi.
5. Уақытша сақтауға орналастырылған тауарлармен және
көлiк құралдарымен операциялар жасау
44. Кеден iсi туралы заңның 180-бабына сәйкес уақытша сақтауға орналастырылған тауарлардың бүлiнген орамаларын жөндеудi қоса алғанда, олардың бұзылмай сақталуын қамтамасыз ету үшiн қажетті операциялар жүргізiлуi мүмкiн.
УСҚ иегерлерi, тауарларға қатысты өкiлеттiгi бар адамдар және олардың өкiлдерi УСҚ-да орналасқан тауарларды қарауға және өлшеуге құқылы. Сондай-ақ кеден органының рұқсатымен кедендiк ресiмдеудiң мақсаттары үшiн осындай тауарлардан сынамалар мен олардың үлгiлерiн ала алады.
6. Уақытша сақтаудың мерзiмдерi
45. Уақытша сақтаудың мерзiмдерi Кеден iсi туралы заңның 179-бабына сәйкес белгiленедi.
46. Қазақстан Республикасына әкелуге және Қазақстан Республикасынан әкетуге тыйым салынған тауарлар мен көлiк құралдарын сақтаудың шектi мерзiмi Кеден iсi туралы заңның 20-бабына сәйкес УСҚ-да үш тәулiк құрайды.
47. Кеден заңдарын бұзу туралы iс бойынша заттай айғақтар болып табылатын және УСҚ-да кеден органдары орналастырған тауарлар мен көлiк құралдарының сақталу мерзiмi олар алынған адамға тиiстi хабарлама жiберiлген күннен бастап алты ай мерзiмнен аспауы тиiс.
48. Тауарлар мен көлiк құралдарын босатқаннан кейiн немесе кеден режимiнiң таңдауына сәйкес олар белгiлi бiр адамның қарамағына берiлгеннен кейiн уақытша сақтау орындарында үш тәулiкке дейiн сақталынады, кеден органының рұқсатымен бұл мерзiм ұзартылуы мүмкiн.
49. Егер уақытша сақтау орны деп танылған үй-жайларда немесе ашық алаңқайларда кедендiк бақылаумен уақытша сақтауда орналасқан өзге тауарлар немесе көлiк құралдары болмайтын болса, онда осы Нұсқаулықтың 48-тармағында белгiленген талаптар босатылған немесе белгiлi бiр адамның қарамағына берiлген тауарларға қолданылмайды.
7. Уақытша сақтау орындарына тауарларды
орналастыруды шектеу
50. Көлiк құралдарында, ашық алаңда және арнайы бөлiнген, сондай-ақ жабдықталған үй-жайларда төмендегiдей тауарларды уақытша сақтауға жол берiлмейдi:
1) Акцизделген болып табылатын тауарлар;
2) сақтаудың айрықша шарттарын талап ететiн тауарлар;

3) запрещенных к ввозу в Республику Казахстан и вывозу из Республики Казахстан, а также подпадающих под ограничения на ввоз в Республику Казахстан и вывоз из Республики Казахстан.
51. Товары и транспортные средства, требующие особых условий хранения, помещаются на временное хранение в транспортные средства и в специально выделенные и обустроенные помещения, оборудованные в соответствии с особыми условиями хранения.
8. Временное хранение товаров и транспортных средств
на СВХ, таможенных складах и свободных складах
52. На СВХ, таможенные и свободные склады могут помещаться любые товары, за исключением товаров, временное хранение которых осуществляется только на СВХ, учрежденных таможенными органами.
53. Отношения владельцев СВХ, таможенных и свободных складов и лиц, помещающих товары и транспортные средства на такие склады, регулируются гражданским законодательством Республики Казахстан  K990409_ .
54. При отсутствии СВХ, учрежденных таможенными органами, временное хранение товаров, являющихся вещественными доказательствами по делу о нарушении таможенных правил, осуществляется в иных местах временного хранения, определенных таможенными органами с учетом необходимости особых условий хранения.
9. Учет товаров и транспортных средств, находящихся
на временном хранении
55. Владельцы мест временного хранения ведут учет и предоставляют отчетность о фактически поступающих, хранящихся и вывозимых из мест временного хранения товарах и транспортных средствах.
56. Форма учета товаров и транспортных средств, хранящихся на СВХ, таможенных складах и свободных складах определяется таможенным органом Республики Казахстан. При этом в систему учета включаются:
1) книга учета;
2) таможенный документ учета.
57. Книга учета ведется по форме, установленной согласно приложению 2, вне зависимости от автоматизированной системы учета. Порядок ведения книг учета определяется таможенными органами.
58. Таможенными документами учета могут являться краткая декларация, грузовая таможенная декларация, товаросопроводительные документы, подаваемые одновременно с представлением товаров и транспортных средств.
59. Документы учета товаров и транспортных средств, находящихся на временном хранении, хранятся пять лет: для книги учета - с даты выпуска товара по последней записи в книге учета; для таможенных документов учета - с даты выпуска товара.
60. По письменному требованию таможенного органа, владелец места временного хранения обязан представить отчет о хранящихся и/или находившихся на временном хранении в течение периода времени, определяемого таможенным органом, товарах и транспортных средствах.

3) Қазақстан Республикасына әкелуге және Қазақстан Республикасынан әкетуге тыйым салынған, сондай-ақ Қазақстан Республикасына әкелуге және Қазақстан Республикасынан әкетуге шектеу қойылатын тауарлар.
51. Сақтаудың айрықша талаптарын талап ететiн тауарлар мен көлiк құралдары сақтаудың айрықша шарттарына сәйкес жабдықталған көлiк құралдарына және арнайы бөлiнген, сондай-ақ жабдықталған үй-жайларда уақытша сақтауға орналастырылады.
8. УСҚ-да, кеден қоймалары мен бос қоймаларда
тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша сақтау
52. Уақытша сақталуы кеден органдары құрған УСҚ-да ғана жүзеге асырылатын тауарларды қоспағанда, УСҚ, кедендiк және бос қоймаларда кез келген тауарлар орналастырылады.
53. УСҚ, кедендiк және бос қоймалардың иегерлерiмен осындай қоймаларға тауарлары мен көлiк құралдарын орналастыратын адамдардың қарым-қатынасы Қазақстан Республикасының азаматтық заңдарымен реттеледi.
54. Кеден органдары құрған УСҚ болмаған жағдайда кеден ережелерiн бұзу туралы iс бойынша заттай айғақ болып табылатын тауарларды уақытша сақтау - сақтаудың ерекше талаптары қажеттiлiгi ескерiле отырып, кеден органдары белгiлеген уақытша сақтаудың өзге де орындарында жүзеге асырылады.
9. Уақытша сақтауда тұрған тауарлар мен көлiк
құралдарын есепке алу
55. Уақытша сақтау орындарының иегерлерi уақытша сақтау орындарына iс жүзiнде жеткiзiлген, сақталуда тұрған және босатылатын тауарлар мен көлiк құралдарының есебiн жүргiзедi және есеп берiп отырады.
56. УСҚ-да, кедендiк қоймалар мен бос қоймаларда сақталатын тауарлар мен көлiк құралдарының есебiн жүргiзу нысанын Қазақстан Республикасының кеден органы белгiлейдi. Бұл орайда есепке алу жүйесi төмендегiлердi қамтиды:
1) есепке алу кiтабы;
2) есепке алудың кедендiк құжаты.
57. Есепке алу кiтабы есепке алудың автоматтандырылған жүйесiне қарамастан 2-қосымшаға сәйкес белгiленген нысан бойынша жүргiзiледi. Есепке алу кiтабын жүргiзудiң тәртiбiн кеден органдары белгiлейдi.
58. Есепке алудың кедендiк құжаттары тауарлармен және көлiк құралдарымен бiр мезгiлде ұсынылатын қысқаша декларация немесе жүкке қатысты кеден декларациясының көшiрмелерi немесе тауарға iлесiп жүретiн құжаттар болып табылады.
59. Уақытша сақтауда тұрған тауарлар мен көлiк құралдарының есепке алу құжаттары: есепке алу кiтабы үшiн - есепке алу кiтабындағы соңғы жазба бойынша тауар босатылған күннен бастап; есепке алудың кедендiк құжаттары үшiн - тауар босатылған күннен бастап бес жыл бойы сақталады.
60. Кеден органының жазбаша талабы бойынша уақытша сақтау орнының иегерi кеден органы белгiлейтiн уақыттың бүкiл кезеңiнде уақытша сақталуда тұрған және/немесе сонда бар тауарлар мен көлiк құралдары туралы есеп беруге мiндеттi.

61. Учет товаров, хранящихся на транспортных средствах, производится владельцами открытых площадок, являющихся местами временного хранения, где находятся под таможенным контролем такие транспортные средства, а в случае перевозки товаров автомобильным транспортом по процедуре МДП, - таможенными органами по форме, приведенной в приложении 2 к настоящей Инструкции.
62. Если в месте временного хранения используется автоматизированная система учета товаров и транспортных средств, то его владелец обязан предоставить доступ таможенным органам в такую систему.
63. В соответствии со статьей 218 Закона о таможенном деле таможенный орган вправе производить инвентаризацию товаров и транспортных средств, хранящихся в местах временного хранения.
10. Ответственность за уплату таможенных платежей и налогов
64. До помещения товаров и транспортных средств в места временного хранения всю ответственность за эти товары и транспортные средства, включая уплату таможенных платежей и налогов, несет перевозчик.
Ответственность за уплату таможенных платежей и налогов в отношении товаров и транспортных средств, хранящихся на СВХ, несет владелец СВХ, за исключением случаев, когда владельцами СВХ являются таможенные органы. В указанном случае ответственность несет лицо, поместившее товары и транспортные средства на СВХ, а при его отсутствии - лицо, являющееся собственником товаров и транспортных средств.
65. Лицо, поместившее товары на временное хранение на таможенный склад или свободный склад, несет ответственность по уплате таможенных платежей и налогов в отношении товаров, находящихся на временном хранении. При несоблюдении обязанностей владельца таможенного или свободного склада, установленных статьей 43 или 78 Z952368_ Закона о таможенном деле ответственность по уплате таможенных платежей и налогов несет владелец таможенного или свободного склада.
66. Ответственность за уплату таможенных платежей и налогов в отношении товаров, находящихся на временном хранении в специально выделенных и обустроенных помещениях, на открытых площадках и транспортных средствах, несут владельцы таких мест временного хранения.
11. Особенности учреждения СВХ таможенными органами
и их функционирования
67. СВХ, учреждаемый таможенными органами Республики Казахстан, должен отвечать общим требованиям к конструкции и обустройству СВХ.
68. СВХ учреждается без получения лицензии на основании приказа Таможенного комитета по представлению таможенного органа, учреждающего СВХ, и является структурным подразделением последнего. К представлению прилагаются документы, указанные в подпунктах 2), 3), 4) пункта 18 настоящей Инструкции.

61. Көлiк құралдарында сақталатын тауарларды есепке алуды осындай көлiк құралдары кедендiк бақылауда тұрған және уақытша сақтау орны болып табылатын ашық алаңқайлардың иегерлерi, ал МДП рәсiмi бойынша автомобиль көлiгiмен тауарларды тасыған жағдайда - осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасында келтiрiлген нысан бойынша кеден органдары жүргiзедi.
62. Егер уақытша сақтау орнында тауарлар мен көлiк құралдарын есепке алудың автоматтандырылған жүйесi пайдаланылатын болса, онда оның иегерi осындай жүйенi кеден органдарының тексеруiне мүмкiндiк беруге мiндеттi.
63. Кеден iсi туралы заңның 218-бабына сәйкес кеден органы уақытша сақтау орындарында сақталатын тауарлар мен көлiк құралдарын түгендеудi жүргiзуге құқылы.
10. Кеден төлемдерi мен салықтарын төлеу
жауапкершiлiгi
64. Уақытша сақтау орнына тауарлар мен көлiк құралдарын орналастырғанға дейiн кеден төлемдерi мен салықтарды төлеудi қоса алғанда, жоғарыда аталған тауарлар мен көлiк құралдарының бүкiл жауапкершiлiгi тасымалдаушыға жүктеледi.
Кеден органдары УСҚ иегерлерi болып табылатын жағдайларды қоспағанда, УСҚ-да сақталатын тауарлар мен көлiк құралдарына қатысты кеден төлемдерi мен салықтарды төлеу жауапкершiлiгi УСҚ иегерiне жүктеледi. Соңғы жағдайда жауапкершiлiк тауарлар мен көлiк құралдарын УСҚ-ға орналастырған адамға, ал ол болмаған жағдайда тауарлар мен көлік құралдарының меншiк иесi болып табылатын адамға жүктеледi.
65. Кеден қоймасына немесе бос қоймаға уақытша сақтауға тауарларын орналастырған адам уақытша сақтауда тұрған тауарларға қатысты кеден төлемдерi мен салықтарды төлеудiң жауапкершiлiгiн өзiне алады. Заңның 43 немесе 78-баптарында белгiленген кедендiк немесе бос қойманың иегерi мiндеттемелерi сақталмаған жағдайда, кеден төлемдерi мен салықтарын төлеу жөнiндегi жауапкершiлiк кедендiк немесе бос қойманың иегерiне жүктеледi.
66. Арнайы бөлiнген және жабдықталған үй-жайларда, ашық алаңқайларда және көлiк құралдарында уақытша сақтаулы тұрған тауарларға қатысты кеден төлемдерi мен салықтарын төлеуге қатысты жауапкершiлiк осындай уақытша сақтау орындарының иегерлерiне жүктеледi.
11. Кеден органдарының УСҚ-ны құру ерекшелiктерi
және олардың жұмыс iстеуi
67. Қазақстан Республикасының кеден органдары құрған УСҚ УСҚ-ның құрылымы мен жабдықталуына қатысты ортақ талаптарға жауап беруге тиiс.
68. УСҚ-ны құратын кеден органының ұсынысы бойынша Кеден комитетiнiң бұйрығының негiзiнде УСҚ лицензия алынбастан құрылады және ол Кеден комитетiнiң құрылымдық бөлiмшесi болып табылады. Ұсынысқа осы Нұсқаулықтың 18-тармағының 2), 3), 4)-тармақшаларында көрсетiлген құжаттар қоса тiркеледi.