О внесении изменений и дополнений в Инструкцию по бухгалтерскому учету в государственных учреждениях
Приказ Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 30 марта 2001 года № 159. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 02.05.2001 г. № 1487. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 августа 2010 года № 395
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 04.08.2010 № 395 (вводится в действие с 01.01.2013).
Приказываю:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения в V980489_ Инструкцию по бухгалтерскому учету в государственных учреждениях, утвержденную приказом Департамента казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 27 января 1998 года N 30.
2. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
СОГЛАСОВАНО                                   УТВЕРЖДЕНО
Первый вице-Министр финансов                  приказ Комитета казначейства
Республики Казахстан                          Министерства финансов
30.03.2001 года                               Республики Казахстан
от 30 марта 2001 года N 159
Изменения и дополнения в Инструкцию
по бухгалтерскому учету в государственных учреждениях
Внести в V980489_ Инструкцию по бухгалтерскому учету в государственных учреждениях, утвержденную приказом Департамента казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 27 января 1998 года N 30, следующие изменения и дополнения:
в пункте 1 и 2 после слов "депозитные счета" дополнить словами ", учет операций, связанных с товарной или натуральной частью поступлений в бюджет и расходованием их.";
в абзаце пятом пункта 10 после слов "депозитных сумм" дополнить словами ", учет операций, связанных с товарной или натуральной частью поступлений в бюджет и расходованием их.";
в пункте 32:
в Плане счетов бухгалтерского учета исполнения сметы расходов для государственных учреждений:
в разделе V "Денежные средства":
счет 09 "Открытые лимиты по бюджету" дополнить субсчетом 098 "Лимиты по операциям, связанным с товарной или натуральной частью поступлений в республиканский бюджет и расходованием их";
счет 10 "Лимиты по местным бюджетам" дополнить субсчетом 108 "Лимиты по операциям, связанным с товарной или натуральной частью поступлений в местный бюджет и расходованием их";
в разделе VII "Расчеты":

Мемлекеттiк мекемелердегі бухгалтерлік есеп жөніндегi нұсқаулыққа өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2001 жылғы 30 наурыздағы N 159 бұйрығы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 2 мамырда тіркелді. Тіркеу N 1487. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 4 тамыздағы № 395 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010.08.04 № 395 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Бұйырамын:
1. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қазынашылық
департаментiнiң 1998 жылғы 27 қаңтардағы N 30 бұйрығымен бекiтiлген
Мемлекеттiк мекемелердегi бухгалтерлiк есеп жөнiндегi
V980489_
нұсқаулыққа
қоса беріліп отырған өзгерiстер мен толықтырулар бекітілсін.
2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде
мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Төрайым
Келісілген                                     Бекітілген
Қазақстан Республикасының                 Қазақстан Республикасының
Қаржы бірінші вице-министрі                 Қаржы министрлігі
2001.03.30.                               Қазынашылық комитетінің
2001.03.30. N 159 бұйрығы
Мемлекеттiк мекемелердегі бухгалтерлік есеп жөніндегi
нұсқаулыққа өзгерiстер мен толықтырулар
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қазынашылық департаментiнiң 1998 жылғы 27 қаңтардағы N 30 бұйрығымен бекiтiлген Мемлекеттiк мекемелердегi бухгалтерлiк есеп жөнiндегi V980489_ нұсқаулыққа мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1 және 2-тармақтардағы "есебiн" деген сөзден кейiн "бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық және заттай бөлiгiне және оларды жұмсауға байланысты операциялардың есебiн" деген сөздермен толықтырылсын;
10-тармақтың бесiншi абзацындағы "есебiн" деген сөзден кейiн "бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық және заттай бөлiгiне және оларды жұмсауға байланысты операциялардың есебiн" деген сөздермен толықтырылсын;
32-тармақта:
Мемлекеттiк мекемелерге арналған шығыстар сметасы орындалуының бухгалтерлiк есебi шоттарының жоспарында:
V "Ақшалай қаржылар" бөлiмiнде:
09 "Бюджет бойынша ашылған лимиттер" шоты 098 "Республикалық бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық және заттай бөлiгiне және оларды жұмсауға байланысты операциялар жөнiндегi лимиттер" қосалқы шотымен толықтырылсын;
10 "Жергiлiктi бюджеттер жөнiндегi лимиттер" шоты 108 "Жергiлiктi бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық және заттай бөлiгiне және оларды жұмсауға байланысты операциялар жөнiндегi лимиттер" қосалқы шотымен толықтырылсын;
VII "Есеп айырысу" бөлiмiнде:

счет 15 "Расчеты с поставщиками, подрядчиками и заказчиками за выполненные работы и оказанные услуги" дополнить субсчетом 158 "Расчеты по операциям, связанным с товарной или натуральной частью поступлений в бюджет и расходованием их";
пункт 115:
дополнить субсчетом 098 "Лимиты по операциям, связанным с товарной или натуральной частью поступлений в республиканский бюджет и расходованием их";
пункт 120-2 считать пунктом 120-3;
дополнить пунктом 120-2 следующего содержания:
"120-2. На субсчете 098 "Лимиты по операциям, связанным с товарной или натуральной частью поступлений в республиканский бюджет и расходованием их" учитываются суммы открытых лимитов на расходы государственного учреждения и на другие мероприятия за счет товарной или натуральной части поступлений в республиканский бюджет.
В государственных учреждениях результаты по операциям, связанным с товарной или натуральной частью поступлений в республиканский бюджет и расходованием их, отражаются как финансирование за счет республиканского бюджета:
для администратора республиканских бюджетных программ - на основании казначейского разрешения по форме N 1;
для подведомственных государственных учреждений - на основании полученных ими разрешений по форме N 2 или по форме N 2-а. При этом указанные в них суммы по операциям, связанным с товарной или натуральной частью поступлений в республиканский бюджет и расходованием их, отражаются по дебету субсчета 098 и по кредиту субсчетов 230 "Финансирование из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия", 140 "Расчеты по финансированию из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия". Одновременно производится вторая запись с отражением по дебету субсчета 158 "Расчеты по операциям, связанным с товарной или натуральной частью поступлений в бюджет и расходованием их" и по кредиту субсчета 098. По окончании финансового года списание произведенных расходов осуществляется заключительными оборотами записью по дебету соответственно субсчетов 230, 140 и кредиту субсчета 200.";
пункт 125 дополнить субсчетом 108 "Лимиты по операциям, связанным с товарной или натуральной частью поступлений в местный бюджет и расходованием их";
дополнить пунктом 127-1 следующего содержания:
"127-1. На субсчете 108 "Лимиты по операциям, связанным с товарной или натуральной частью поступлений в местный бюджет и расходованием их" учитываются суммы открытых лимитов на расходы государственного учреждения и на другие мероприятия за счет товарной или натуральной части поступлений в местный бюджет.
В государственных учреждениях, содержащихся за счет местных бюджетов, результаты по операциям, связанным с товарной или натуральной частью поступлений в местный бюджет и расходованием их, отражаются как финансирование за счет местного бюджета на основании финансового разрешения.

15 "Орындалған жұмыстар және көрсетiлген қызметтер үшiн берермендермен, мердiгерлермен және тапсырысшылармен есеп айырысу" шоты 158 "Бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық және заттай бөлiгiне және оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша есеп айырысу" қосалқы шотымен толықтырылсын;
115-тармақ:
098 "Республикалық бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық және заттай бөлiгiне және оларды жұмсауға байланысты операциялар жөнiндегi лимиттер" қосалқы шотымен толықтырылсын;
120-2-тармақ 120-3-тармақ болып саналсын;
мынадай мазмұндағы 120-2-тармақпен толықтырылсын:
"120-2. 098 "Республикалық бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық және заттай бөлiгiне және оларды жұмсауға байланысты операциялар жөнiндегi лимиттер" қосалқы шотында республикалық бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық немесе заттай бөлiгiнiң есебiнен мемлекеттiк мекеменiң шығыстарына және басқа да iс-шараларға арналған ашық лимиттердiң сомасы ескерiледi.
Мемлекеттiк мекемелерде республикалық бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық және заттай бөлiгiне және оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша қорытындылар:
республикалық бюджеттiк бағдарламалар үшiн - N 1 нысан бойынша қазынашылық рұқсаттың негiзiнде;
бағынысты мемлекеттiк мекемелер үшiн - олар N 2 нысан бойынша немесе N 2-а нысаны бойынша алған рұқсаттардың негiзiнде республикалық бюджеттiң есебiнен қаржыландыру ретiнде көрсетiледi. Бұл ретте оларда республикалық бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық және заттай бөлiгiне және оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша көрсетiлген сома 098-қосалқы шотының дебетi бойынша және 230 "Мемлекеттiк мекеменiң шығыстарын және басқа шараларды бюджеттен қаржыландыру", 140 "Мемлекеттiк мекеменiң шығыстарын және басқа шараларды бюджеттен қаржыландыру жөнiндегi есептер" қосалқы шоттарының кредитi бойынша көрсетiледi. Бiр уақытта 158 "Бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық және заттай бөлiгiне және оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша есеп айырысу" қосалқы шотының дебетi бойынша және 098-қосалқы шотының кредитi бойынша көрсетiле отырып, екiншi жазба жүргізiледi. Қаржы жылы аяқталғаннан кейiн жүргiзiлген шығыстарды есептен шығару тиiсінше 230, 140-қосалқы шоттарының дебетi бойынша және 200-қосалқы шоттың кредитi бойынша қорытынды айналымдармен жүзеге асырылады.";
125-тармақ 108 "Жергiлiктi бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық және заттай бөлiгiне және оларды жұмсауға байланысты операциялар жөнiндегі лимиттер" қосалқы шотымен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 127-1-тармақпен толықтырылсын:
"127-1. 108 "Жергiлiктi бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық және заттай бөлiгіне және оларды жұмсауға байланысты операциялар жөніндегі лимиттер" қосалқы шотында жергілікті бюджетке түсетін түсiмдердiң тауарлық немесе заттай бөлiгiнiң есебiнен мемлекеттiк мекеменiң шығыстарына және басқа да iс-шараларға арналған ашық лимиттердiң сомасы ескерiледi.
Жергiлiктi бюджеттердiң есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелерде жергiлiктi бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық және заттай бөлiгiне және оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша қорытындылар қаржылық рұқсаттың негiзiнде жергiлiктi бюджеттiң есебiнен қаржыландыру ретiнде көрсетiледi.

При этом указанные в них суммы по операциям, связанным с товарной или натуральной частью поступлений в местный бюджет и расходованием их, отражаются по дебету субсчета 108 и по кредиту субсчетов 230 "Финансирование из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия", 140 "Расчеты по финансированию из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия". Одновременно производится вторая запись с отражением по дебету субсчета 158 "Расчеты по операциям, связанным с товарной или натуральной частью поступлений в бюджет и расходованием их" и по кредиту субсчета 108. По окончании финансового года списание произведенных расходов осуществляется заключительными оборотами записью по дебету соответственно субсчетов 230, 140 и кредиту субсчета 200.";
дополнить пунктом 141-1 следующего содержания:
"141-1. В государственных учреждениях результаты по операциям, связанным с товарной или натуральной частью поступлений в соответствующий бюджет и расходованием их, отражаются как финансирование за счет соответствующего бюджета.
При этом указанные в них суммы по операциям, связанным с товарной или натуральной частью поступлений в соответствующий бюджет и расходованием их, отражаются по дебету соответственно субсчета 098 "Лимиты по операциям, связанным с товарной или натуральной частью поступлений в республиканский бюджет и расходованием их", 108 "Лимиты по операциям, связанным с товарной или натуральной частью поступлений в местный бюджет и расходованием их" и по кредиту субсчета 140 "Расчеты по финансированию из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия". Одновременно производится вторая запись с отражением по дебету субсчета 158 "Расчеты по операциям, связанным с товарной или натуральной частью поступлений в бюджет и расходованием их" и по кредиту субсчета 098, 108. По окончании финансового года списание произведенных расходов осуществляется заключительными оборотами записью по дебету субсчета 140 и кредиту субсчета 200.";
пункт 149 дополнить субсчетом 158 "Расчеты по операциям, связанным с товарной или натуральной частью поступлений в бюджет и расходованием их";
дополнить пунктом 156-1 следующего содержания:
"156-1. На субсчете 158 "Расчеты по операциям, связанным с товарной или натуральной частью поступлений в бюджет и расходованием их" учитываются расчеты государственных учреждений по операциям, связанным с товарной или натуральной частью поступлений в бюджет и расходованием их.

Бұл ретте оларда жергiлiктi бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық және заттай бөлiгiне және оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша көрсетiлген сома 108-қосалқы шотының дебетi бойынша және 230 "Мемлекеттiк мекеменің шығыстарын және басқа шараларды бюджеттен қаржыландыру", 140 "Мемлекеттiк мекеменiң шығыстарын және басқа шараларды бюджеттен қаржыландыру жөнiндегi есептер" қосалқы шоттарының кредитi бойынша көрсетiледi. Бiр уақытта 158 "Бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық және заттай бөлiгiне және оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша есеп айырысу" қосалқы шотының дебетi бойынша және 108-қосалқы шотының кредитi бойынша көрсетiле отырып, екiншi жазба жүргiзiледi. Қаржы жылы аяқталғаннан кейiн жүргiзiлген шығыстарды есептен шығару тиiсінше 230, 140-қосалқы шоттарының дебетi бойынша және 200-қосалқы шотының кредитi бойынша қорытынды айналымдармен жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 141-1-тармақпен толықтырылсын:
"141-1. Мемлекеттiк мекемелерде тиiстi бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық және заттай бөлiгiне және оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша қорытындылар тиiстi бюджеттің есебiнен қаржыландыру ретiнде көрсетiледi.
Бұл ретте оларда тиiстi бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық және заттай бөлiгiне және оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша көрсетiлген сома тиiсiнше 098 "Республикалық бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық және заттай бөлiгiне және оларды жұмсауға байланысты операциялар жөнiндегi лимиттер", 108 "Жергiлiктi бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық және заттай бөлiгiне және оларды жұмсауға байланысты операциялар жөнiндегi лимиттер" қосалқы шоттарының дебетi бойынша және 140 "Мемлекеттiк мекеменiң шығыстарын және басқа шараларды бюджеттен қаржыландыру жөнiндегi есептер" қосалқы шотының кредитi бойынша көрсетiледi. Бiр уақытта 158 "Бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық және заттай бөлiгіне және оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша есеп айырысу" қосалқы шотының дебетi бойынша және 098, 108-қосалқы шотының кредитi бойынша көрсетiле отырып, екіншi жазба жүргiзiледi. Қаржы жылы аяқталғаннан кейін жүргiзiлген шығыстарды есептен шығару 140-қосалқы шотының дебетi бойынша және 200-қосалқы шотының кредитi бойынша қорытынды айналымдармен жүзеге асырылады.";
149-тармақ 158 "Бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық және заттай бөлiгiне және оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша есеп айырысу" қосалқы шотымен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 156-1-тармақпен толықтырылсын:
"156-1. 158 "Бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық және заттай бөлiгiне және оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша есеп айырысу" қосалқы шотында мемлекеттiк мекемелердiң бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық немесе заттай бөлiгiне байланысты операциялар бойынша есеп айырысулары ескерiледi.

Поступления активов, малоценных и быстроизнашивающихся предметов и других материальных ценностей государственные учреждения учитывают по дебету соответствующих субсчетов счетов 01, 04, 06, 07 и по кредиту субсчета 158. Одновременно на стоимость поступивших активов и малоценных и быстроизнашивающихся предметов производится запись по дебету субсчета 200 "Расходы по бюджету на содержание государственного учреждения и другие мероприятия" и по кредиту субсчетов 250 "Фонд в активах", 260 "Фонд в малоценных и быстроизнашивающихся предметах".
Расходы по обучению кадров, ремонту оборудования и другим видам работ и услуг, оказываемых государственному учреждению, отражаются по дебету субсчета 200 и кредиту субсчета 158.
Аналитический учет расчетов по субсчету 158 ведется на карточках форма 292-а (книге форма 292) по каждой операции.";
пункт 196 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Кроме того, на данном субсчете учитываются расходы на содержание государственного учреждения и на другие мероприятия, за счет товарной или натуральной части поступлений в бюджет.";
пункт 210 дополнить абзацем следующего содержания:
"В государственных учреждениях результаты по операциям, связанным с товарной или натуральной частью поступлений в соответствующий бюджет и расходованием их, отражаются как финансирование за счет соответствующего бюджета. При этом суммы по операциям, связанным с товарной или натуральной частью поступлений в соответствующий бюджет и расходованием их, отражаются соответственно по дебету субсчетов 098 "Лимиты по операциям, связанным с товарной или натуральной частью поступлений в республиканский бюджет и расходованием их", 108 "Лимиты по операциям, связанным с товарной или натуральной частью поступлений в местный бюджет и расходованием их" и по кредиту субсчета 230. Одновременно производится вторая запись с отражением по дебету субсчета 158 "Расчеты по операциям, связанным с товарной или натуральной частью поступлений в бюджет и расходованием их" и по кредиту соответственно субсчетов 098, 108. По окончании финансового года списание произведенных расходов осуществляется заключительными оборотами записью по дебету субсчета 230 и по кредиту субсчета 200.";
в приложении 2 "Корреспонденция субсчетов по основным бухгалтерским операциям" к указанной инструкции:

Мемлекеттiк мекемелер активтердiң, арзан құнды және тез тозатын заттардың және басқа да материалдық құндылықтардың түсуiн тиiстi 01, 04, 06, 07-қосалқы шоттардың дебетi бойынша және 158-қосалқы шоттың кредитi бойынша ескередi. Бiр уақытта түскен активтердiң және арзан құнды және тез тозатын заттардың құнына 200 "Бюджет бойынша мемлекеттiк мекеменi ұстауға және басқа шараларға арналған шығыстар" қосалқы шотының дебетi бойынша және 250 "Активтердегi қорлар", 260 "Арзан құнды және тез тозатын заттардағы қорлар" қосалқы шоттарының кредитi бойынша жазба жүргiзiледi.
Кадрларды оқыту, жабдықтарды жөндеу және жұмыстар мен мемлекеттiк мекемеге көрсетiлетiн қызметтердiң басқа да түрлерi бойынша шығыстар 200-қосалқы шоттың дебетi және 158-қосалқы шоттың кредитi бойынша көрсетiледi.
158-қосалқы шот бойынша есеп айырысулардың талдамалық есебi әрбiр операция бойынша 292-а нысан карточкаларында (292 нысан кiтабында) жүргiзiледi.";
196-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi абзацпен толықтырылсын:
"Бұдан басқа, осы қосалқы шотта бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық немесе заттай бөлiгi есебiнен мемлекеттiк мекеменi ұстауға және басқа шараларға арналған шығыстар ескерiледi.";
210-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Мемлекеттiк мекемелерде тиiстi бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық және заттай бөлiгiне және оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша қорытындылар тиiстi бюджеттiң есебiнен қаржыландыру ретiнде көрсетiледi.
Бұл ретте оларда тиiстi бюджетке түсетін түсiмдердiң тауарлық және заттай бөлiгiне және оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша көрсетiлген сома тиiсінше 098 "Республикалық бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық және заттай бөлiгiне және оларды жұмсауға байланысты операциялар жөнiндегi лимиттер", 108 "Жергiлiктi бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық және заттай бөлiгiне және оларды жұмсауға байланысты операциялар жөнiндегi лимиттер" қосалқы шоттарының дебетi бойынша және 230-қосалқы шоттың кредитi бойынша көрсетіледi. Бiр уақытта 158 "Бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық және заттай бөлiгiне және оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша есеп айырысу" қосалқы шотының дебетi бойынша және 098, 108-қосалқы шотының кредитi бойынша көрсетiле отырып, екiншi жазба жүргiзiледi. Қаржы жылы аяқталғаннан кейiн жүргiзiлген шығыстарды есептен шығару 230-қосалқы шоттың дебетi бойынша және 200-қосалқы шоттың кредитi бойынша қорытынды айналымдармен жүзеге асырылады.";
көрсетiлген нұсқаулықтың 2 "Негiзгi бухгалтерлiк операциялар бойынша қосалқы шоттардың корреспонденциясы" қосымшасында:

дополнить пунктом 64-1 следующего содержания:
"64-1 Открытие лимитов по операциям, связанным с товарной или натуральной частью поступлений в бюджет и расходованием их, в графе по дебету - "098,108", в графе по кредиту - "230,140".
Одновременно производится вторая запись", в графе по дебету - "158",
в графе по кредиту - "098,108";
дополнить пунктами 114-1 и 114-2 следующего содержания:
"114-1 Поступление материальных ценностей по операциям, связанным с
товарной или натуральной частью поступлений в бюджет и расходованием их, в
графе по дебету - "013-019, 040-041, 060-069, 070", в графе по кредиту -
"158".
Одновременно при оприходовании активов (основных средств) и
малоценных и быстроизнашивающихся предметов производится вторая запись, в
графе по дебету - "200", в графе по кредиту - "250,260".
114-2 Расходы по операциям, связанным с товарной или натуральной
частью поступлений в бюджет (по обучению кадров, ремонту оборудования и
другим видам работ и услуг)", в графе по дебету - "200", в графе по
кредиту - "158".".
(Специалисты: Склярова И.В.,
Абрамова Т.М.)

мынадай мазмұндағы 64-1-тармақпен толықтырылсын:
"64-1. Бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық және заттай бөлiгiне және оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша лимиттер ашу, дебет бойынша бағанда - "098, 108", кредит бойынша бағанда - "230, 140".
Бiр уақытта екiншi жазба жүргiзiледi, дебет бойынша бағанда - "158", кредит бойынша бағанда - "098, 108";
мынадай мазмұндағы 114-1 және 114-2-тармақтармен толықтырылсын:
"114-1. Бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық және заттай бөлiгiне
және оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша материалдық
құндылықтардың түсуi дебет бойынша бағанда - "013-019, 040-041, 060-069,
070", кредит бойынша бағанда - "158".
Бiр уақытта активтердi (негiзгi құралдарды) және арзан құнды және тез
тозатын заттарды есепке алу кезiнде екiншi жазба жүргiзiледi, дебет
бойынша бағанда - "200", кредит бойынша бағанда - "250, 260".
114-2. Бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық және заттай бөлiгіне
және оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша (кадрларды оқыту,
жабдықтарды жөндеу және жұмыстар мен қызметтердiң басқа да түрлерi
бойынша) шығыстар, дебет бойынша бағанда - "200", кредит бойынша бағанда -
"158".
Мамандар:
Икебаева Ә.Ж.
Жұманазарова А.Б.