Об условиях определения рейтинга и минимальном рейтинге для перестраховочной организации и страхового брокера - нерезидентов Республики Казахстан и утверждении перечня рейтинговых агентств
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 марта 2001 года N 86. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 мая 2001 года за N 1503. Утратило силу - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 октября 2005 года N 384 (V053959)
<*>
Сноска. Название постановления с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 июля 2003 года N 221 .
В целях реализации Закона Республики Казахстан Z000126_  "О страховой деятельности" Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый перечень рейтинговых агентств, определяющих рейтинг финансовой надежности перестраховочной организации и страхового брокера - нерезидентов Республики Казахстан (приложение N 1). <*>
Сноска. Пункт 1 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 июля 2003 года N 221 .
2. В качестве рейтинга финансовой надежности перестраховочной организации и страхового брокера - нерезидентов Республики Казахстан принимаются:
1) для перестраховочной организации - нерезидента Республики Казахстан международный рейтинг финансовой силы (Financial Strength Rating) или рейтинг финансовой силы (Financial Strength Rating) по национальной рейтинговой шкале по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poors", "Moody's Investors Service" и "Fitch" в случае, предусмотренном абзацем вторым пункта 3 настоящего постановления;
1-1) для перестраховочной организации - нерезидента Республики Казахстан рейтинг надежности, по классификации Российского рейтингового агентства "Эксперт-РА";
2) для страхового брокера - нерезидента Республики Казахстан международный кредитный рейтинг (Credit Rating) или кредитный рейтинг (Credit Rating) по национальной рейтинговой шкале по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poors", "Moody's Investors Service" и "Fitch" в случае, предусмотренном абзацем вторым пункта 3 настоящего постановления. <*>
Сноска. Пункт 2 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 июля 2003 года N 221 ; в новой редакции - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 апреля 2004 года N 114 ; от 27 ноября 2004 года N 324  (действует до 1 января 2006 года).

Қазақстан Республикасының резиденті емес қайта сақтандыру ұйымының және сақтандыру брокерінің рейтинг анықтау шарттары мен ең аз рейтинг туралы және рейтинг агенттiктерiнiң тiзбесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 31 наурыздағы N 86 қаулысы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 17 мамырда тіркелді. Тіркеу N 1503. Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 29 қазандағы N 384 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 29 қазандағы N 384   қаулысымен .
________________________________
Ескерту: Қаулының атауы өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 4 шілдедегі N  221   қаулысымен .
"Сақтандыру қызметi туралы" Қазақстан Республикасының  Заңын  жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДI
1. Қазақстан Республикасының резиденті емес қайта сақтандыру ұйымының және сақтандыру брокерінің қаржылық сенiмдiлiгiнiң рейтингiн анықтайтын рейтинг агенттiктерiнiң тiзiмi бекiтiлсiн (N 1 қосымша).
Ескерту: 1-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 4 шілдедегі N  221   қаулысымен
2. Қазақстан Республикасының резидент емес қайта сақтандыру ұйымының және сақтандыру брокерінің қаржылық сенімділігінің рейтингі ретінде мыналар қабылданады:
1) Қазақстан Республикасының резидент емес қайта сақтандыру ұйымы үшін қаржылық күштердің халықаралық рейтингі (Financial Strength Rating) немесе осы қаулының 3-тармағының екінші абзацында көзделген жағдайларда "Standard & Poors", "Moody`s Investors Service" және Fitch рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша ұлттық рейтинг шкаласындағы қаржылық күштердің рейтингі (Financial Strength Rating);
1-1) Қазақстан Республикасының резидент емесі - қайта сақтандыру ұйымы үшін "Эксперт-РА" Ресей рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша сенімділік рейтингісі;
2) Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру брокері үшін халықаралық кредиттік рейтингі (Credit Rating) немесе осы қаулының 3-тармағының екінші абзацында көзделген жағдайларда "Standard & Poors", "Moody`s Investors Service" және Fitch рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша ұлттық рейтинг шкаласындағы кредиттік рейтингі (Credit Rating).
Ескерту: 2-тармақ өзгертілді, толықтырылды, жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 4 шілдедегі N  221   қаулысымен ,  ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 12 сәуірдегі N 114   қаулысымен 2004 жылғы 27 қазандағы N 324   қаулысымен .

3. Перестраховочная организация-нерезидент Республики Казахстан, принимающая страховые риски на перестрахование от страховой (перестраховочной) организации-резидента Республики Казахстан, в том числе через страховых брокеров, и страховой брокер-нерезидент Республики Казахстан должны иметь минимальный требуемый рейтинг финансовой надежности не ниже рейтинга, установленного в приложении 2 к настоящему постановлению.
При этом перестраховочная организация и страховой брокер - нерезиденты Республики Казахстан, имеющие минимальный требуемый рейтинг по национальной рейтинговой шкале по классификации рейтингового агентства "Standard & Poor's", "Moody's Investors Service" и "Fitch" должны быть зарегистрированы в стране, имеющей один из суверенных рейтингов не ниже соответствующего суверенного рейтинга, присвоенного Республике Казахстан по классификации рейтинговых агентств "Moody's Investors Service", "Standard & Poors", и "Fitch". <*>
Сноска. Пункт 3 в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 июля 2003 года N 221 ; с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 апреля 2004 года N 114 .
3-1. <*>
Сноска. Дополнено новым пунктом 3-1 - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 июля 2003 года N 221 ; пункт исключен - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 апреля 2004 года N 114 .
4. Настоящее постановление вступает в силу по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Департаменту страхового надзора (Курманов Ж.Б.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и страховых (перестраховочных) организаций.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Председателя Национального Банка Республики Казахстан Марченко Г.А.
Председатель
Национального Банка
Приложение N 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 марта 2001 г. N 86 <*>
Сноска. Приложение 1 с дополнениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 19 октября 2001 года N 414 V011688_  ; с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 июля 2003 года N 221 ; постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 апреля 2004 года N 114 ; от 27 ноября 2004 года N 324 (действует до 1 января 2006 года).
Перечень рейтинговых агентств,
определяющих рейтинг финансовой надежности
перестраховочной организации и страхового брокера -                  нерезидентов Республики Казахстан
Рейтинговыми агентствами, определяющими рейтинг финансовой надежности перестраховочной организации-нерезидента Республики Казахстан, принимающей страховые риски на перестрахование от страховой (перестраховочной) организации-резидента Республики Казахстан, в том числе через страховых брокеров, и страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, считать:

3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан - Қазақстан Республикасының резидентінен, оның ішінде сақтандыру брокерлері арқылы, қайта сақтандыруға сақтандыру тәуекелдерін қабылдайтын Қазақстан Республикасының резиденті емес қайта сақтандыру ұйымының және Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру брокерінің осы қаулыға N 2 қосымшада белгіленген рейтингтен төмен емес қаржылық сенімділігінің ең аз талап етілетін рейтингі болуға тиіс.
Мұндайда "Standard & Poors", "Moody`s Investors Service" және Fitch рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша ұлттық рейтинг шкаласында талап етілетін ең төменгі рейтингіге ие Қазақстан Республикасының резидент емес қайта сақтандыру ұйымы және сақтандыру брокері "Moody`s Investors Service", "Standard & Poors" және Fitch рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша Қазақстан Республикасына тағайындалған тиісті тәуелсіз рейтингісінен төмен емес тәуелсіз рейтингілерінің біреуіне ие елде тіркелуі тиіс.
Ескерту: 3-тармақ жаңа редакцияда жазылды, өзгерту мен толықтыру енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 4 шілдедегі N  221   қаулысымен ,  ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 12 сәуірдегі N 114   қаулысымен .
3-1. <*>
Ескерту: 3-1-тармақпен толықтырылды, алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 4 шілдедегі N  221   қаулысымен ,  ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 12 сәуірдегі N 114   қаулысымен .
4. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн күшiне енедi.
5. Сақтандыру қадағалау департаменті (Құрманов Ж.Б.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, аумақтық филиалдарына және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына жіберсін.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төрағасы Г.А.Марченкоға жүктелсін.
Ұлттық Банкі
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
2001 жылғы 31 наурыздағы
N 86 қаулысына
N 1 қосымша
Ескерту: 1 қосымшаға толықтырулар мен өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 19 қазандағы N 414   қаулысымен 2003 жылғы 4 шілдедегі N  221   қаулысымен ,  ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 12 сәуірдегі N 114   қаулысымен 2004 жылғы 27 қазандағы N 324   қаулысымен .
Қазақстан Республикасының резиденті емес қайта
сақтандыру ұйымының және сақтандыру брокерінің
қаржылық сенiмдiлiгiнiң рейтингiн анықтайтын
рейтинг агенттiктерiнiң тiзiмi
Қазақстан Республикасының резидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан, оның ішінде сақтандыру брокерлері арқылы, қайта сақтандыруға сақтандыру тәуекелдерiн қабылдайтын Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру брокерінің қаржылық сенiмдiлiгiнiң рейтингiн анықтайтын рейтинг агенттiктерi мыналар деп есептелсiн:

1. Moody's Investors Service (США)
2. Standard & Poors (США)
3. Fitch (Великобритания)
4. А.М. Best (США)
5. (Пункт исключен - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 апреля 2004 года N 114 ).
6. Российское рейтинговое агентство "Эксперт-РА" (Российская Федерация).
Председатель
Национального Банка
Приложение N 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 марта 2001 г. N 86 <*>
Сноска. Приложение 2 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 июля 2003 года N 221 .
Минимальный рейтинг
перестраховочной организации и страхового
брокера - нерезидентов Республики Казахстан
1. (Пункт исключен - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 июля 2003 года N 221 ) .
2. Минимальный рейтинг финансовой надежности перестраховочной организации-нерезидента Республики Казахстан, принимающей страховые риски на перестрахование от страховой (перестраховочной) организации-резидента Республики Казахстан и страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, должен быть не ниже "А3" (по классификации "Moody's Investors Sеrviсе"), или не ниже "А-" (по классификации "Standard & Рооrs"), или не ниже наивысшего рейтинга по национальной рейтинговой шкале (по классификации "Standard & Poors", "Moody's Investors Service" и "Fitch"), или не ниже "А-" (по классификации "Fitch") или не ниже "А-" (по классификации "А.М. Веst"), или не ниже "А++" (по классификации Российского рейтингового агентства "Эксперт-РА)".
При этом рейтинг по национальной рейтинговой шкале (по классификации "Standard & Poors", "Moody's Investors Service" и "Fitch") обозначается соответствующим префиксом. <*>
Сноска. Пункт 2 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 19 октября 2001 года N 414 ; постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 апреля 2004 года N 114 ; от 27 ноября 2004 года N 324 (действует до 1 января 2006 года).
Председатель
Национального Банка

1. Мооdу,s Investors Service (АҚШ)
2. Standard & Poors (АҚШ)
3. Ғitсh (Ұлыбритания)
4. А.М.Веst (АҚШ)
5. <*>
6. "Эксперт-РА" Ресей рейтинг агенттігі (Ресей Федерациясы)
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
2001 жылғы 31 наурыздағы
N 86 қаулысына
N 2 қосымша
Ескерту: 2 қосымшаның 1-тармағы  алынып тасталды , өзгертулер мен толықтырулар енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 19 қазандағы N 414   қаулысымен 2003 жылғы 4 шілдедегі N 221   қаулысымен ,  ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 12 сәуірдегі N 114   қаулысымен 2004 жылғы 27 қазандағы N 324   қаулысымен .
Қазақстан Республикасының резиденті емес қайта
сақтандыру ұйымының және сақтандыру брокерінің
ең аз рейтингi
Қазақстан Республикасының резидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан қайта сақтандыруға сақтандыру тәуекелдерiн қабылдайтын Қазақстан Республикасының резидент емес қайта сақтандыру ұйымының және Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру брокерінің қаржылық сенiмдiлiгiнiң ең аз рейтингi "А3"-тен ("Мооdу,s Investors Service" жiктеуi бойынша) төмен болмауға немесе "А-"-дан ("Standard & Рооrs" жiктеуi бойынша) төмен болмауға, немесе ұлттық рейтинг шкаласы бойынша ең жоғары рейтингісінен ("Standard & Poors", "Moody`s Investors Service" және Fitch жіктеуі бойынша) төмен болмауға немесе "А-"-дан ("Ғitсh" жiктеуi бойынша) төмен болмауға немесе "А-"-ден ("А.М.Веst" жiктеуi бойынша), немесе "А++" төмен емес ("Эксперт-РА" Ресей рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) төмен болмауға тиiс.
Мұндайда ұлттық рейтинг шкаласы бойынша рейтинг ("Standard & Poors", "Moody`s Investors Service" және Fitch жіктеуі бойынша) тиісті префикспен белгіленеді.
Ұлттық Банк
Төрағасы