Об утверждении Инструкции по расчету собственного капитала и представлению отчета страховой (перестраховочной) организации и о признании утратившими силу некоторых ранее принятых нормативных правовых актов по этому вопросу
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 апреля 2001 года N 118. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 1 июня 2001 года за N 1527. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 августа 2003 года N 310 (V032514)
В целях реализации Закона Республики Казахстан Z000126_ "О страховой деятельности" Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по расчету собственного капитала и представлению отчета страховой (перестраховочной) организации и ввести ее в действие с 1 ноября 2001 года.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Со дня введения в действие настоящего постановления считать утратившими силу:
1) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 декабря 2000 года N 482 V001397_ "О приостановлении действия постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2000 года N 150 "Об утверждении Инструкции о порядке расчета собственного капитала страховых и перестраховочных организаций" и Инструкции о порядке расчета собственного капитала страховых и перестраховочных организаций";
2) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2000 года N 150 V001162_ "Об утверждении Инструкции о порядке расчета собственного капитала страховых и перестраховочных организаций";
3) V001162_ Инструкцию о порядке расчета собственного капитала страховых и перестраховочных организаций, утвержденную постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2000 года N 150.
4. Департаменту страхового надзора (Курманов Ж.Б.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и Инструкции по расчету собственного капитала и представлению отчета страховой (перестраховочной) организации;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и Инструкцию по расчету собственного капитала и представлению отчета страховой (перестраховочной) организации до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и страховых (перестраховочных) организаций.

Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының меншiктi капиталын есептеу және есеп беруi жөніндегi нұсқаулықты бекiту туралы және осы мәселе бойынша бұрын қабылданған кейбiр нормативтiк құқықтық актiлердiң күшi жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқарамасының қаулысы 2001 жылғы 20 сәуірдегі N 118. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 1 маусымда тіркелді. Тіркеу N 1527. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 21 тамыздағы N 310 қаулысымен (V032514).
"Сақтандыру қызметi туралы" Қазақстан Республикасының Заңын жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының меншіктi капиталын есептеу және есеп беруi жөнiндегi нұсқаулық бекiтiлсiн ол 2001 жылғы 1 қарашадан бастап күшiне енгiзiлсін.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап күшiне енгiзiледi.
3. Осы қаулы күшiне енген күннен бастап:
1) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарының меншiктi капиталын есептеу тәртiбi туралы нұсқаулықты бекiту жөнiнде" 2000 жылғы 21 сәуiрдегi N 150 қаулысының және Сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарының меншiктi капиталын есептеу тәртiбi туралы нұсқаулықтың қолданылуын тоқтату туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 2000 жылғы 29 желтоқсандағы N 482 қаулысының ;
2) "Сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарының меншiктi капиталын есептеу тәртiбi туралы нұсқаулықты бекiту жөнiнде" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 2000 жылғы 21 сәуiрдегi N 150 қаулысының ;
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 2000 жылғы 21 сәуiрдегi N 150 қаулысымен бекiтiлген Сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарының меншiктi капиталын есептеу тәртiбi туралы нұсқаулықтың күшi жойылды деп есептелсiн .
4. Сақтандыруды қадағалау департаментi (Құрманов Ж.Б.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны және Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының меншiктi капиталын есептеу және есеп беруi жөнiндегi нұсқаулықты Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны және Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының меншiктi капиталын есептеу және есеп беруi жөнiндегi нұсқаулықты Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң орталық аппаратының мүдделi бөлiмшелерiне, аумақтық филиалдарына және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына жiберсiн.

5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Председателя Национального Банка Республики Казахстан Марченко Г.А.
Председатель
Национального Банка
Утверждена
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 апреля 2001 г. N 118
Инструкция
по расчету собственного капитала и представлению отчета
страховой (перестраховочной) организации
1. Настоящая инструкция разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан Z000126_ "О страховой деятельности" и устанавливает порядок расчета собственного капитала и представления отчета по расчету собственного капитала страховой (перестраховочной) организации.
2. Соблюдение требования по наличию минимального размера собственного капитала является одним из показателей финансовой устойчивости страховой (перестраховочной) организации.
3. Собственный капитал страховой (перестраховочной) организации определяется как стоимость всех ее активов за вычетом суммы страховых резервов и иных обязательств.
При определении устанавливаемого уполномоченным государственным органом страхового надзора уровня финансовой устойчивости страховой (перестраховочной) организации, включая минимальный размер собственного капитала, стоимость активов рассчитывается с учетом их классификации по качеству и ликвидности.
4. Активы, используемые при расчете размера собственного капитала страховой (перестраховочной) организации, включают:
1) деньги и денежные эквиваленты:
в кассе (счет 45 V960248_ Генерального плана счетов бухгалтерского учета финансово-хозяйственной деятельности субъектов, утвержденной постановлением Национальной комиссии Республики Казахстан по бухгалтерскому учету от 18.11.1996 г. N 6), - в объеме 100% от суммы в кассе;
на банковских счетах в национальной валюте в банках второго уровня Республики Казахстан (счет 44), - в объеме 100% от суммы на счетах;
на банковских счетах в иностранной валюте в банках второго уровня Республики Казахстан (счет 43), - в объеме 100% от суммы на счетах;
на специальных счетах в банках второго уровня Республики Казахстан (счет 42), - в объеме 100% от суммы на счетах;
денежные переводы в пути (счет 41), - в объеме 100% от суммы переводов;
2) долгосрочные и краткосрочные финансовые инвестиции (счет 40) в части:
ценных бумаг международных финансовых организаций, перечень которых определен пунктом 5 настоящей Инструкции, - учитываемых при расчете в объеме 100% от покупной стоимости;
государственных ценных бумаг иностранных государств, имеющих кредитную рейтинговую оценку не ниже "АА-" (по классификации рейтинговых агентств "Standard&Poor's" и "Fitch") или не ниже "Аа3" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Sеrviсе"), - в объеме 100% от покупной стоимости;
государственных ценных бумаг Республики Казахстан (в том числе эмитированных в соответствии с законодательством других государств), за исключением ценных бумаг, выпущенных местными исполнительными органами Республики Казахстан, - в объеме 100% от покупной стоимости;
государственных ценных бумаг Республики Казахстан, выпущенных местными исполнительными органами, допущенных к обращению в торговых системах закрытого акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа" и разрешенных Национальной комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам к приобретению за счет пенсионных активов, - в объеме 100% от покупной стоимости;
государственных ценных бумаг Республики Казахстан, выпущенных местными исполнительными органами и допущенных к обращению в торговых системах закрытого акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа", - в объеме 95% от покупной стоимости;
негосударственных ценных бумаг, включенных в официальный список закрытого акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа" по категории "А" (в том числе депозитарные расписки (АDR, GDR), выпущенные на такие ценные бумаги в соответствии с законодательством других государств), - в объеме 100% от покупной или текущей стоимости, в зависимости от того, какая из стоимостей является меньшей;
негосударственных ценных бумаг, включенных в официальный список закрытого акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа" по категории "В", - в объеме 95% от покупной или текущей стоимости, в зависимости от того, какая из стоимостей является меньшей;
ипотечных ценных бумаг, при условии, что такие ценные бумаги допущены к обращению в торговых системах закрытого акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа" и разрешены Национальной комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам к приобретению за счет пенсионных активов, - в объеме 100% от покупной или текущей стоимости, в зависимости от того, какая из стоимостей является меньшей;
ипотечных ценных бумаг, при условии, что такие ценные бумаги допущены к обращению в торговых системах закрытого акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа", - в объеме 95% от покупной или текущей стоимости, в зависимости от того, какая из стоимостей является меньшей;
негосударственных ценных бумаг, торгуемых на международных организованных рынках и имеющих рейтинговую оценку не ниже "АА-" (по классификации рейтинговых агентств "Standard&Poor's" и "Fitch") или не ниже "Аа3" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Sеrviсе"), - в объеме 100% от покупной или текущей стоимости, в зависимости от того, какая из стоимостей является меньшей;

5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Төрағасы Г.А. Марченкоға жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
2001 жылғы 20 сәуiрдегi
N 118 қаулысымен
бекiтiлдi
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының меншiктi капиталын
есептеу және есеп беруi жөнiндегi
нұсқаулық
1. Осы нұсқаулық "Сақтандыру қызметi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзiрлендi және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының меншiктi капиталын есептеу және есеп беру тәртiбiн белгiлейдi.
2. Меншiктi капиталдың ең төменгi мөлшерiнiң болу талаптарын сақтау iсi сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржы тұрақтылығы көрсеткiштерiнiң бiрi болып табылады.
3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының меншiктi капиталы сақтандыру резервтерiнiң және өзге де мiндеттемелердiң сомасын шегерiп тастағандағы оның барлық активтерiнiң құны ретiнде белгiленедi.
Сақтандыруды қадағалайтын уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлейтiн сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржы тұрақтылығының деңгейiн анықтаған кезде ең төменгi меншiктi капиталдың мөлшерiн қосқанда активтердiң құны олардың сапасы мен өтiмдiлiгi бойынша жiктеу ескерiле отырып есептеледi.
4. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының меншiктi капиталының көлемiн есептеген кезде қолданылатын активтерге мыналар кiредi:
1) ақша және ақша баламалары:
кассада (Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп жөнiндегi Ұлттық комиссиясының 18.11.1996 ж. N 6 қаулысымен бекiтiлген Субъектiлердiң қаржы-шаруашылық қызметiнiң бухгалтерлiк есебi есепшоттарының бас жоспары 45 есепшот), - кассадағы соманың 100% көлемiнде;
Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiндегi ұлттық валютамен банктiк есепшоттарда (44 есепшот), - есепшоттардағы соманың 100% көлемiнде;
Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiндегi шетел валютасымен банктiк есепшоттарда (43 есепшот), - есепшоттардағы соманың 100% көлемiнде;
Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiндегi арнайы есепшоттарда (42 есепшот), - есепшоттардағы соманың 100% көлемiнде;
жолдағы ақша аударымдары (41 есепшот), - аударымдардағы соманың 100% көлемiнде;
2) ұзақ мерзiмдi және қысқа мерзiмдi қаржы инвестицияларының (41 есепшот) мынадай бөлiгiнде:
халықаралық қаржы ұйымдарының осы Нұсқаулықтың 5-тармағында анықталған бағалы қағаздарының тiзбесi - есептеу кезiнде сатып алу құнының 100% көлемiнде есептелетiн;
кредиттiк рейтингтiк бағасы "АА-" ("Stаndаrd&Рооr's" және "Ғitсh" рейтингтiк агенттiктердiң жiктеуi бойынша) немесе "Аа3"-тен ("Мооdу's Investors Service" рейтингтiк агенттiктiң жiктеуi бойынша) төмен емес шетел мемлекеттерiнiң мемлекеттiк бағалы қағаздары - сатып алу құнының 100% көлемiнде;
Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдары шығарған бағалы қағаздарды қоспағандағы Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бағалы қағаздары (оның iшiнде басқа мемлекеттердiң заңнамаларына сәйкес эмиссия жасалғандары) - сатып алу құнының 100% көлемiнде;
"Қазақстан қор биржасы" жабық акционерлiк қоғамының сауда жүйелерiнде айналымға шығарылған және Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар жөнiндегi Ұлттық комиссиясы зейнетақы активтерiнiң есебiнен сатып алуға рұқсат еткен Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдары шығарған бағалы қағаздар - сатып алу құнының 100% көлемiнде;
"Қазақстан қор биржасы" жабық акционерлiк қоғамының сауда жүйелерiнде айналымға шығарылған Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдары шығарған бағалы қағаздар - сатып алу құнының 95% көлемiнде;
"Қазақстан қор биржасы" жабық акционерлiк қоғамының "А" санаты бойынша ресми тiзiмiне кiретiн мемлекеттiк емес бағалы қағаздар (оның iшiнде басқа мемлекеттердiң заңнамаларына сәйкес шығарылған бағалы қағаздарының депозитарлық қолхаттары (АDR, GDR)) - құндардың қайсысы аз болып табылатынына байланысты сатып алу немесе ағымдағы құнының 100% көлемiнде;
"Қазақстан қор биржасы" жабық акционерлiк қоғамының "В" санаты бойынша ресми тiзiмiне кiретiн мемлекеттiк емес бағалы қағаздар құндардың қайсысы аз болып табылатынына байланысты сатып алу немесе ағымдағы құнының 95% көлемiнде;
"Қазақстан қор биржасы" жабық акционерлiк қоғамының сауда жүйелерiнде айналымға шығарылған және Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар жөнiндегi Ұлттық комиссиясы зейнетақы активтерiнiң есебiнен сатып алуға рұқсат еткен ипотекалық бағалы қағаздар - құндардың қайсысы аз болып табылатынына байланысты сатып алу немесе ағымдағы құнының 100% көлемiнде;
"Қазақстан қор биржасы" жабық акционерлiк қоғамының сауда жүйелерiнде айналымға шығарылған ипотекалық бағалы қағаздар құндардың қайсысы аз болып табылатынына байланысты сатып алу немесе ағымдағы құнының 95% көлемiнде;
халықаралық ұйымдасқан рыноктарда саудаланатын және рейтингтік бағасы "АА-" ("Stаndаrd&Рооr's" "Ғitсh" рейтингтiк агенттiктердiң жiктеуi бойынша) немесе "Аа3"-тен ("Мооdу's Investors Service рейтингтiк агенттiктiң жiктеуi бойынша") төмен емес мемлекеттiк емес бағалы қағаздары - құндардың қайсысы аз болып табылатынына байланысты сатып алу немесе ағымдағы құнының 100% көлемiнде;

прочих долговых ценных бумаг (за исключением ценных бумаг аффилиированных организаций), предназначенных для продажи, - в объеме 70% от текущей стоимости (счет 403 1);
прочих долговых ценных бумаг (за исключением ценных бумаг аффилиированных организаций), удерживаемых до погашения, - в объеме 80% от покупной стоимости (счет 403 3);
прочих долевых ценных бумаг в виде простых акций (инвестиции в капитал юридических лиц, за исключением аффилиированных организаций), - в объеме 40% от покупной или текущей стоимости, в зависимости от того, какая из стоимостей является меньшей (счет 401 1);
прочих долевых ценных бумаг в виде привилегированных акций (инвестиции в капитал юридических лиц, за исключением аффилиированных организаций), - в объеме 50% от покупной или текущей стоимости, в зависимости от того, какая из стоимостей является меньшей (счет 401 2);
3) инвестиции в аффилированные организации и требования к ним (счета 14 и 32) в части:
инвестиций в капитал, долговые ценные бумаги дочерних, зависимых и совместно-контролируемых юридических лиц, а также иных аффилиированных организаций, - в объеме 0% от покупной стоимости;
краткосрочной и долгосрочной дебиторской задолженности дочерних, зависимых и совместно-контролируемых юридических лиц, а также иных аффилиированных организаций, - в объеме 0% от текущего размера сумм задолженности;
4) доля перестраховочных организаций в страховых резервах по договорам перестрахования (счет 303), - в объеме 100% от текущего размера доли в страховых резервах;
5) суммы к получению от перестраховщиков по договорам перестрахования (счет 301 3) в части:
задолженности, не просроченной по условиям договора перестрахования, - в объеме 100% от текущего размера сумм к получению;
задолженности, просроченной на срок до 90 дней, - в объеме 70% от текущего размера сумм к получению;
задолженности, просроченной на срок от 90 дней до 180 дней, - в объеме 40% от текущего размера сумм к получению;
задолженности, просроченной на срок свыше 180 дней, - в объеме 0% от текущего размера сумм к получению;
6) суммы к получению от перестрахователей по договорам перестрахования (счет 301 2) в части:
задолженности, не просроченной по условиям договора перестрахования, - в объеме 100% от текущего размера сумм к получению;
задолженности, просроченной на срок до 90 дней, - в объеме 70% от текущего размера сумм к получению;
задолженности, просроченной на срок от 90 дней до 180 дней, - в объеме 40% от текущего размера сумм к получению;

сатуға арналған басқа борыштық бағалы қағаздар (қосарланған ұйымдардың бағалы қағаздарын қоспағанда) - ағымдағы құнының (403 1 есепшот) 70% көлемiнде;
өтелгенге дейiн ұсталынатын басқа борыштық бағалы қағаздар (қосарланған ұйымдардың бағалы қағаздарын қоспағанда) - ағымдағы құнының (403 3 есепшот) 80% көлемiнде;
жай акциялар түрiндегi басқа үлестiк бағалы қағаздар (қосарланған ұйымдарды қоспағанда заңды тұлғалардың капиталына жасалынған инвестициялар) - құндардың қайсысы аз болып табылатынына байланысты сатып алу немесе ағымдағы құнының (401 1 есепшот) 40% көлемiнде;
басымдық берiлген акциялар түрiндегi басқа үлестiк бағалы қағаздар (қосарланған ұйымдарды қоспағанда заңды тұлғалардың капиталына жасалынған инвестициялар) - құндардың қайсысы аз болып табылатынына байланысты сатып алу немесе ағымдағы құнының (401 2 есепшот) 50% көлемiнде;
3) қосылма ұйымдарға жасалған инвестициялардан және оларға талаптардың мынадай бөлiгiнде (14 және 32 есепшоттар):
еншiлес, тәуелдi және бiрлесе бақыланатын заңды тұлғалардың, сондай-ақ басқа қосылма ұйымдардың капиталға, борыштық бағалы қағаздарға жасалған инвестициялары - сатып алу құнының 0% көлемiнде;
еншiлес, тәуелдi және бiрлесе бақыланатын заңды тұлғалардың, сондай-ақ басқа қосылма ұйымдардың қысқа мерзiмдi және ұзақ мерзiмдi дебиторлық берешегi - берешек сомаларының ағымдағы мөлшерiнiң 0% көлемiнде;
4) қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру резервтерiндегi қайта сақтандыру ұйымдарының үлесi (303 есепшот) - сақтандыру резервтерiндегi ағымдағы мөлшерi үлесiнiң 100% көлемiнде;
5) қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандырушылардан түсетiн сомалары (301 3) бөлiгiнде:
қайта сақтандыру шартының талаптары бойынша мерзiмi өтпеген берешектер - түсетiн сомалардың ағымдағы мөлшерiнiң 100% көлемiнде;
90 күнге дейiн мерзiмi өтiп кеткен берешектер - түсетiн сомалардың ағымдағы мөлшерiнiң 70% көлемiнде;
90 күннен 180 күнге дейiн мерзiмi өтiп кеткен берешектер - түсетiн сомалардың ағымдағы мөлшерiнiң 40% көлемiнде;
180 күннен астам мерзiмi өтiп кеткен берешектер - түсетiн сомалардың ағымдағы мөлшерiнiң 0% көлемiнде;
6) қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтанушылардан түсетiн сомалары (301 2) бөлiгiнде:
қайта сақтандыру шартының талаптары бойынша мерзiмi өтпеген
берешектер - түсетiн сомалардың ағымдағы мөлшерiнiң 100% көлемiнде;
90 күнге дейiн мерзiмi өтiп кеткен берешектер - түсетiн сомалардың ағымдағы мөлшерiнiң 70% көлемiнде;
90 күннен 180 күнге дейiн мерзiмi өтiп кеткен берешектер - түсетiн сомалардың ағымдағы мөлшерiнiң 40% көлемiнде;

задолженности, просроченной на срок свыше 180 дней, - в объеме 0% от текущего размера сумм к получению;
7) страховые премии к получению от страхователей (счет 301 1) в части:
задолженности, не просроченной по условиям договора страхования, - в объеме 100% от текущего размера сумм к получению;
задолженности, просроченной на срок до 90 дней, - в объеме 70% от текущего размера сумм к получению;
задолженности, просроченной на срок от 90 дней до 180 дней, - в объеме 40% от текущего размера сумм к получению;
задолженности, просроченной на срок свыше 180 дней, - в объеме 0% от текущего размера сумм к получению;
8) счета к получению, непосредственно связанные с заключаемыми договорами страхования и перестрахования, (счета 334 1 и 343 1) в части:
комиссионных к получению в виде:
непросроченной задолженности, - в объеме 100% от текущего размера сумм к получению;
задолженности, просроченной на срок до 90 дней, - в объеме 70% от текущего размера сумм к получению;
задолженности, просроченной на срок от 90 дней до 180 дней, - в объеме 40% от текущего размера сумм к получению;
задолженности, просроченной на срок свыше 180 дней, - в объеме 0% от текущего размера сумм к получению;
прочих счетов к получению в виде:
не просроченной задолженности, - в объеме 100% от текущего размера сумм к получению;
задолженности, просроченной на срок до 90 дней, - в объеме 70% от текущего размера сумм к получению;
задолженности, просроченной на срок от 90 дней до 180 дней, - в объеме 40% от текущего размера сумм к получению;
задолженности, просроченной на срок свыше 180 дней, - в объеме 0% от текущего размера сумм к получению;
9) нематериальные активы (счет 10 за минусом счета 11) - в объеме 0% от балансовой стоимости;
10) основные средства (счет 12 за минусом счета 13) в части: земли - в объеме 100% от балансовой стоимости;
зданий и сооружений - в объеме 50% от балансовой стоимости;
незавершенного капитального строительства - в объеме 30% от балансовой стоимости;
машин и оборудования, транспортных средств - в объеме 50% от балансовой стоимости;
иных видов основных средств - в объеме 0% от балансовой стоимости;
11) материалы (счет 20) - в объеме 0% от балансовой стоимости;
12) резервы по сомнительным долгам (счет 31), - в объеме 0% от суммы резервов;
13) прочая дебиторская задолженность (счет 33) в части:
краткосрочной дебиторской задолженности:
не превышающей срок три месяца, - в объеме 100% от суммы задолженности;
не превышающей срок от трех до шести месяцев, - в объеме 70% от суммы задолженности;
превышающей срок шесть месяцев, - в объеме 40% от суммы задолженности;
долгосрочной дебиторской задолженности:
не превышающей срок до трех лет, - в объеме 20% от суммы задолженности;
превышающей трехлетний срок, - в объеме 0% от суммы задолженности;

180 күннен астам мерзiмi өтiп кеткен берешектер - түсетiн сомалардың ағымдағы мөлшерiнiң 0% көлемiнде;
7) сақтанушылардан түсетiн сақтандыру сыйлықақылары (301 1) бөлiгiнде:
сақтандыру шартының талаптары бойынша мерзiмi өтпеген берешектер - түсетiн сомалардың ағымдағы мөлшерiнiң 100% көлемiнде;
90 күнге дейiн мерзiмi өтiп кеткен берешектер - түсетiн сомалардың ағымдағы мөлшерiнiң 70% көлемiнде;
90 күннен 180 күнге дейiн мерзiмi өтiп кеткен берешектер - түсетiн сомалардың ағымдағы мөлшерiнiң 40% көлемiнде;
180 күннен астам мерзiмi өтiп кеткен берешектер - түсетiн сомалардың ағымдағы мөлшерiнiң 0% көлемiнде;
8) жасалатын сақтандыру және қайта сақтандыру шарттарымен тiкелей байланысты түсетiн есепшоттар (334 1 және 343 1 есепшоттар) бөлiгiнде:
комиссиялық алымдар түрінде түсетiн:
мерзiмi өтпеген берешектер - түсетiн сомалардың ағымдағы мөлшерiнiң 100% көлемiнде;
90 күнге дейiн мерзiмi өтiп кеткен берешектер - түсетiн сомалардың ағымдағы мөлшерiнiң 70% көлемiнде;
90 күннен 180 күнге дейiн мерзiмi өтiп кеткен берешектер - түсетiн сомалардың ағымдағы мөлшерiнiң 40% көлемiнде;
180 күннен астам мерзiмi өтiп кеткен берешектер - түсетiн сомалардың ағымдағы мөлшерiнiң 0% көлемiнде;
басқа есепшоттар түрiнде түсетiн:
мерзiмi өтпеген берешектер - түсетiн сомалардың ағымдағы мөлшерiнiң 100% көлемiнде;
90 күнге дейiн мерзiмi өтiп кеткен берешектер - түсетiн сомалардың ағымдағы мөлшерiнiң 70% көлемінде;
90 күннен 180 күнге дейiн мерзiмi өтiп кеткен берешектер - түсетiн сомалардың ағымдағы мөлшерiнiң 40% көлемiнде;
180 күннен астам мерзiмi өтiп кеткен берешектер - түсетiн сомалардың ағымдағы мөлшерiнiң 0% көлемiнде;
9) материалдық емес активтер (11 есепшотты алып тастағандағы 10 есепшот) - баланстық құнының 30% көлемiнде;
10) негiзгi құрал-жабдықтардың (13 есепшотты алып тастағандағы 12 есепшот) мынадай бөлiгiнде:
жер - баланстық құнының 100% көлемiнде;
үй-жайлар және ғимараттар - баланстық құнының 50% көлемiнде;
аяқталмаған күрделi құрылыс - баланстық құнының 30% көлемiнде;
машиналар және жабдықтар, көлiк құралдары - баланстық құнының 50% көлемiнде;
басқа негiзгi құрал-жабдықтар - баланстық құнының 0% көлемiнде;
11) материалдар (20 есепшот) - баланстық құнының 0% көлемiнде;
12) күмәнды қарыздар бойынша резервтер (31 есепшот) - резервтер сомасының 0% көлемiнде;
13) басқа дебиторлық берешек (31 есепшот) бөлiгiнде:
қысқа мерзiмдi дебиторлық берешектер:
мерзiмi үш айдан аспайтын - берешектер сомасының 100% көлемiнде;
үш айдан алты айға дейiнгi мерзiмнен аспайтын - берешектер сомасының 70% көлемiнде;
алты айдан астам мерзiмде - берешектер сомасының 40% көлемiнде;
ұзақ мерзiмдi дебиторлық берешектер:
үш жылға дейiн мерзiмнен аспайтын - берешектер сомасының 20%
көлемiнде;
үш жылдан астам мерзiмде - берешектер сомасының 0% көлемiнде;

14) расходы будущих периодов (счет 34) - в объеме 0% от суммы расходов;
15) авансы выданные (счет 35) - в объеме 0% от суммы авансов;
16) прочие активы - в объеме 0% от суммы прочих активов.
5. Перечень международных финансовых организаций, ценные бумаги которых учитываются при расчете размера собственного капитала страховой (перестраховочной) организацией в соответствии с пунктом 4 настоящей Инструкции, включает в себя:
1) Международный банк реконструкции и развития;
2) Европейский банк реконструкции и развития;
3) Межамериканский банк развития;
4) Банк международных расчетов;
5) Азиатский банк развития;
6) Африканский банк развития;
7) Исламский банк развития;
8) Международная финансовая корпорация.
6. Под текущей стоимостью ценной бумаги, торгуемой на торговой площадке закрытого акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа", понимается котировка, определенная по результатам последней сделки или по последней цене спроса на таких торгах по состоянию на отчетную дату.
7. Под текущей стоимостью ценной бумаги, торгуемой на торговых площадках других государств, понимается наименьшая котировка, определенная по результатам последней сделки или по последней цене спроса на таких торгах по состоянию на отчетную дату.
8. Активы, стоимость которых выражена в иностранной валюте, оцениваются по официальному курсу Национального Банка Республики Казахстан по состоянию на отчетную дату.
9. Оценка стоимости всех активов страховой (перестраховочной) организации производится в объемах, указанных в пункте 4 настоящей Инструкции. Определенная таким образом стоимость активов затем применяется для расчета размера собственного капитала страховой (перестраховочной) организации в соответствии с пунктом 3 настоящей Инструкции.
10. Отчет по размеру собственного капитала страховой (перестраховочной) организации с указанием необходимой информации по его расчету представляется в уполномоченный государственный орган страхового надзора ежемесячно не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным, в соответствии с формой отчета (Приложение к настоящей Инструкции) и наряду с иной регулярной отчетностью, установленной уполномоченным государственным органом страхового надзора в соответствии с законодательством Республики Казахстан Z000126_ .
Председатель
Приложение
к Инструкции по расчету
собственного капитала
и представлению отчета страховой
(перестраховочной) организации,
утвержденной Постановлением
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 апреля 2001 г. N 118
Отчет
по расчету собственного капитала
по состоянию на "___" __________________ 200 __ г.
_________________________________________________________________________
(полное наименование страховой (перестраховочной) организации)
(тыс. тенге)
-------------------------------------------------------------------------
N !          Наименование актива               ! N  !Сумма!Учиты-!Сумма
п/!                                            !сче-!по ба!ваемый!к рас-
п !                                            !та  !лансу!объем !чету
!                                            !    !     !      !собствен
!                                            !    !     !      !ного
!                                            !    !     !      !капитала
-------------------------------------------------------------------------
1 !                        2                   ! 3  !  4  !   5  !   6
-------------------------------------------------------------------------
1    Деньги и денежные эквиваленты:

14) келешек кезеңдердiң шығыстары (34 есепшот) - шығыстар сомасының 0% көлемiнде;
15) берiлген аванстар (35 есепшот) - аванстар сомасының 0% көлемiнде;
16) басқа активтер - басқа активтер сомасының 0% көлемiнде;
5. Осы Нұсқаулықтың 4-тармағына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының меншiктi капиталының мөлшерiн есептеу кезiнде есептелетiн халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздарының тiзбесiне мыналар кiредi:
1) Халықаралық қайта құру және даму банкi;
2) Еуропалық қайта құру және даму банкi;
3) Америкааралық даму банкi;
4) Халықаралық есеп айырысу банкi;
5) Азия даму банкi;
6) Африка даму банкi;
7) Ислам даму банкi;
8) Халықаралық қаржы корпорациясы.
6. "Қазақстан қор биржасы" жабық акционерлiк қоғамының сауда алаңында сатылатын бағалы қағаздың ағымдағы құны дегенiмiз соңғы мәмiле нәтижелерi бойынша немесе мұндай саудадағы есеп беру күнiнiң жағдайы бойынша соңғы сұраныс бағасы бойынша анықталған баға белгiлеу.
7. Басқа мемлекеттердiң сауда алаңдарында сатылатын бағалы қағаздың ағымдағы құны дегенімiз соңғы мәмiле нәтижелерi бойынша немесе мұндай саудадағы есеп беру күнiнiң жағдайы бойынша соңғы сұраныс бағасы бойынша анықталған ең төменгi баға белгiлеу.
8. Құны шетел валютасымен көрсетілген активтердің құны есеп беру күнгі жағдай бойынша Қазақстан республикасы Ұлттық Банкінің ресми бағамы бойынша бағаланады.
9. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының барлық активтердiң құнын бағалау осы Нұсқаулықтың 4-тармағында көрсетілген мөлшерде жасалады. Мұндай түрде анықталған активтер құны осы Нұсқаулықтың 3-тармағына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жеке капиталының мөлшерін есептеу үшін қолданылады.
10. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының меншікті капиталының мөлшерi бойынша есебi оны есептеу жөніндегi қажетті ақпаратты көрсете отырып ай сайын есеп беру айынан кейінгі айдың он бесінен кешіктірмей есеп беру нысанына сәйкес (осы Нұсқаулықтың Қосымшасы) және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сақтандыруды қадағалайтын уәкілетті мемлекеттік орган белгіленген жүйелі есеп берумен қатар сақтандыруды қадағалайтын уәкілетті мемлекеттік органға беріледі.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2001 жылғы 20 сәуірдегі
N 118 қаулысымен бекітілген
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының меншікті капиталын
есептеу және есеп беруі
жөніндегі Нұсқаулыққа
қосымша
"___"__________200__ж. жағдай бойынша
____________________________________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының толық атауы)
Меншікті капиталды есептеу жөніндегі
есеп
(мың теңге)
____________________________________________________________________
N        Активтің атауы             Есепшот Баланс  Ескері. Меншікті
р/с                                    N    бойынша летін   капитал.
сомасы  көлем     дың
есептеу
сомасы
____________________________________________________________________
1               2                      3        4      5       6
____________________________________________________________________
1   Ақша және ақша баламалары

- в кассе                                    45          100%
- на банковских счетах в национальной валюте 44          100%
- на банковских счетах в иностранной валюте  43          100%
- на специальных счетах                      42          100%
- денежные переводы в пути                   41          100%
-------------------------------------------------------------------------
2  Долгосрочные и краткосрочные финансовые
инвестиции:                                    40
- ценные бумаги международных финансовых
организаций;                                             100%
- государственные ценные бумаги иностранных
государств, имеющие кредитную рейтинговую
оценку "АА-" (по классификации рейтинговых
агентств "Standard&Poor's" и "Fitch") или
не ниже "Аа3" (по классификации
рейтингового агентства "Moody's Investors                100%
Sеrviсе");
- государственные ценные бумаги Республики
Казахстан (в том числе эмитированные в
соответствии с законодательством других
государств), за исключением ценных бумаг,
выпущенных местными исполнительными
органами Республики Казахстан;                           100%
- государственные ценные бумаги Республики
Казахстан, выпущенные местными
исполнительными органами, допущенные к
обращению в торговых системах ЗАО
"Казахстанская фондовая биржа" и
разрешенные Национальной комиссией
Республики Казахстан по ценным бумагам к
приобретению за счет пенсионных активов;                 100%
- государственные ценные бумаги Республики
Казахстан, выпущенные местными
исполнительными органами и допущенные к
обращению в торговых системах ЗАО
"Казахстанская фондовая биржа";                          100%
- негосударственные ценные бумаги,
включенные в официальный список ЗАО
"Казахстанская фондовая биржа" по
категории "А" (в том числе депозитарные
расписки (АDR, GDR), выпущенные
на такие ценные бумаги в соответствии с
законодательством других государств);                    100%
- негосударственные ценные бумаги,
включенные в официальный список ЗАО
"Казахстанская фондовая биржа" по
категории "В";                                           95%
- ипотечные ценные бумаги, при условии,
что такие ценные бумаги допущены к
обращению в торговых системах ЗАО
"Казахстанская фондовая биржа" и
разрешены Национальной комиссией
Республики Казахстан по ценным бумагам
к приобретению за счет пенсионных
активов;                                                 100%
- ипотечные ценные бумаги, при условии,
что такие ценные бумаги допущены к
обращению в торговых системах ЗАО
"Казахстанская фондовая биржа";                          95%
- негосударственные ценные бумаги,
торгуемые на международных
организованных рынках и имеющие
рейтинговую оценку не ниже "АА-" (по
классификации рейтинговых агентств
"Standard&Poor's" и "Fitch") или не
ниже "Аа3" (по классификации
рейтингового агентства "Moody's
Investors Sеrviсе");                                     100%
- прочие долговые ценные бумаги
(за исключением ценных бумаг
аффилиированных организаций),

- Кассада                          45             100%
- Ұлттық валютамен банктiк                        100%
есепшоттарда                       44             100%
- шетел валютасымен банктiк                       100%
есепшоттарда                       43             100%
- арнайы есепшоттарда              42
- жолдағы ақша аударымдары         41
____________________________________________________________________
2   Ұзақ және қысқа мерзiмдi қаржы
инвестициялары:                    40
- халықаралық қаржы
ұйымдарының бағалы қағаздары;                     100%
- "АА-" ("Stаndаrd&Рооr's" және
"Ғitсh" рейтингтiк агенттiктерiнiң
жiктеуi бойынша) немесе "Аа3"
("Мооdу's Investors Service" рей.
тингтiк агенттiктiң жiктеуi бойынша)
төмен болмайтын кредиттiк рейтинг.
тiк бағасы бар шетелдiк мемлекет.
тердiң мемлекеттiк бағалы қағаздары;              100%
- Қазақстан Республикасының
мемлекеттiк бағалы қағаздары (оның
iшiнде басқа мемлекеттердiң
заңнамасына сәйкес эмиссияланған),
Қазақстан Республикасының жергiлiктi
атқарушы органдары шығарған бағалы
қағаздардан басқа;                                100%
- Жергiлiктi атқарушы органдар
шығарған, "Қазақстан қор биржасы"
ЖАҚ-ның сауда жүйелерiнде айналысқа
жiберiлген және Қазақстан
Республикасының бағалы қағаздар
жөнiндегi Ұлттық комиссиясы зейнетақы
активтерiнiң есебiнен сатып алуға
рұқсат еткен Қазақстан Республикасы.
ның мемлекеттiк бағалы қағаздары;                 100%
- Жергiлiктi атқарушы органдар
шығарған "Қазақстан қор биржасы"
ЖАҚ-ның сауда жүйелерiнде айналысқа
жiберiлген Қазақстан Республикасының
мемлекеттiк бағалы қағаздары;                     100%
- "А" санаты бойынша "Қазақстан
қор биржасы" ЖАҚ-ның ресми-тiзiмiне
енгiзiлген мемлекеттiк емес бағалы
қағаздар (оның iшiнде басқа
мемлекеттердiң заңнамасына сәйкес
осындай бағалы қағаздарға шығарылған
депозитарлық қолхаттар (АDR, GDR))                100%
- "В" санаты бойынша "Қазақстан
қор биржасы" ЖАҚ-ның ресми тiзiмiне
кiрген мемлекеттiк емес бағалы
қағаздар;                                          95%
- "Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-
ның сауда жүйелерiнде айналысқа
жiберiлген және Қазақстан
Республикасының бағалы қағаздар
жөнiндегi ұлттық комиссиясы
зейнетақы активтерi есебiнен сатып
алуға рұқсат еткен жағдайда
ипотекалық бағалы қағаздар;                        100%
- "Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-
ның сауда жүйелерiнде айналысқа
жiберiлген ипотекалық бағалы
қағаздар;                                           95%
- халықаралық ұйымдасқан
рыноктарда саудаға түсетiн және
"АА-" ("Stаndаrd&Рооr's" және
"Ғitсh" рейтингтiк агенттiктерi.
нiң жiктеуi бойынша) немесе "Аа3"
("Мооdу's Investors Service"
рейтингтiк агенттiктiң жiктеуi
бойынша) төмен болмайтын
рейтингтiк бағасы бар мемлекеттiк
емес бағалы қағаздар;                               100%
- сатуға арналған басқа борыштық
бағалы қағаздар (қосылма ұйымдар.

предназначенные для продажи;                 403 1       70%
- прочие долговые ценные бумаги (за
исключением ценных бумаг аффилиированных
организаций), удерживаемые до погашения;     403 3       80%
- прочие долевые ценные бумаги в виде
простых акций (инвестиции в капитал
юридических лиц, за исключением
аффилиированных организаций);                401 1       40%
- прочие долевые ценные бумаги в виде
привилегированных акций (инвестиции в
капитал юридических лиц, за исключением
аффилиированных организаций);                401 2       50%
-------------------------------------------------------------------------
3    Инвестиции в аффилиированные организации и
требования к ним:
- инвестиции в капитал дочерних,
зависимых и совместно-контролируемых
юридических лиц, а также иных
аффилиированных организаций (долевые
ценные бумаги);                              14          0%
- краткосрочная и долгосрочная
дебиторская задолженность дочерних,
зависимых и совместно контролируемых
юридических лиц, а также иных
аффилиированных организаций;              32             0%
-------------------------------------------------------------------------
4    Доля перестраховщиков в страховых
резервах по договорам перестрахования     303          100%
-------------------------------------------------------------------------
5    Суммы к получению от перестраховщиков по
договорам перестрахования:                301 3
- задолженность, не просроченная по
условиям договора перестрахования;                     100%
- задолженность, просроченная на срок до
90 дней;                                                70%
- задолженность, просроченная на срок от
90 дней до 180 дней;                                    40%
- задолженность, просроченная на срок
свыше 180 дней;                                          0%
-------------------------------------------------------------------------
6    Суммы к получению от перестрахователей
по договорам перестрахования:             301 2
- задолженность, не просроченная по
условиям договора перестрахования;                     100%
- задолженность, просроченная на
срок до 90 дней;                                        70%
- задолженность, просроченная на срок
от 90 дней до 180 дней;                                 40%
- задолженность, просроченная на срок
свыше 180 дней;                                          0%
-------------------------------------------------------------------------
7    Страховые премии к получению от
страхователей по договорам
страхования:                              301 1
- задолженность, не просроченная по
условиям договора страхования;                         100%
- задолженность, просроченная на срок до
90 дней;                                                70%
- задолженность, просроченная на срок от
90 дней до 180 дней;                                    40%
- задолженность, просроченная на срок
свыше 180 дней;                                          0%
-------------------------------------------------------------------------
8    Счета к получению по страховой
деятельности:

дың бағалы қағаздарынан басқа);       403 1          70%
- өтеуге дейiн ұстап қалынатын
басқа борыштық бағалы қағаздар
(қосылма ұйымдардың бағалы
қағаздарынан басқа);                  403 3          80%
- жай акциялар түрiндегi басқа
үлестiк бағалы қағаздар (қосылма
ұйымдардан басқа заңды тұлғалардың
капиталына инвестициялар);            401 1          40%
- артықшылық берiлген акциялар        401 2          50%
түрiндегi басқа үлестiк бағалы
қағаздар (қосылма ұйымдардан басқа
заңды тұлғалардың капиталына
инвестициялар);
3   Қосылма ұйымдарға инвестициялар және
оларға қойылатын талаптар:
- заңды тұлғалардың еншілес, тәуелді
және бірлесе бақыланатын, сондай-ақ
өзге қосылма ұйымдардың капиталына
инвестициялар (үлестік бағалы қағаздар); 14           0%
- еншілес, тәуекелді және бірлесе
бақыланатын заңды тұлғалардың сондай-ақ
өзге қосылма ұйымдардың қысқа және
ұзақ мерзімді дебиторлық берешегі;       32           0%
4   Қайта сақтандыру шарттары бойынша
сақтандыру резервтерінде қайта
сақтандырушыларды үлесі;                 303        100%
5   Қайта сақтандыру шарттары бойынша
қайта сақтандырушылардан алынатын
сомалар:                                 301 3
- қайта сақтандыру шартының талаптары
бойынша мерзімі өтпеген берешек;                    100%
- 90 күнге дейін мерзімі өтіп кеткен
берешек;                                             70%
- 90 күннен 180 күнге дейін мерзімі өтіп
кеткен берешек;                                      40%
- 180 күннен астам мерзімі өтіп кеткен
берешек;                                              0%
6   Қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта
сақтандырушылардан алынатын
сомалар:                                 301 2
- қайта сақтандыру шартының талаптары
бойынша мерзімі өтпеген берешек;                    100%
- 90 күнге дейін мерзімі өтіп кеткен
берешек;                                             70%
- 90 күннен 180 күнге дейін мерзімі өтіп
кеткен берешек;                                      40%
- 180 күннен астам мерзімі өтіп кеткен
берешек;                                              0%
7   Сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру.
шылардан алынатын сақтандыру сыйлық.
ақылары:                                 301 1
- сақтандыру шартының талаптары
бойынша мерзімі өтпеген берешек;                     100%
- 90 күнге дейін мерзімі өтіп кеткен
берешек;                                              70%
- 90 күннен 180 күнге дейін мерзімі өтіп
кеткен берешек;                                       40%
- 180 күннен астам мерзімі өтіп кеткен
берешек;                                               0%
8   Сақтандыру қызметі бойынша алынатын
есепшоттар:

а) комиссионные к получению:              334 1
- непросроченная задолженность;                        100%
- задолженность, просроченная на срок до
90 дней;                                                70%
- задолженность, просроченная на срок от
90 дней до 180 дней;                                    40%
- задолженность, просроченная на срок
свыше 180 дней;                                          0%
б) прочие счета к получению:              343 1
- непросроченная задолженность;                        100%
- задолженность, просроченная на срок до
90 дней;                                                70%
- задолженность, просроченная на срок от
90 дней до 180 дней;                                    40%
- задолженность, просроченная на срок
свыше 180 дней;                                          0%
-------------------------------------------------------------------------
9    Нематериальные активы (за минусом
амортизации)                              10-11          0%
-------------------------------------------------------------------------
10   Основные средства (за минусом
амортизации):                             12-13
- земля;                                               100%
- здания и сооружения;                                  50%
- незавершенное капитальное
строительство;                                          30%
- машины и оборудование, транспортные
средства;                                               50%
- иные виды основных средств;                            0%
-------------------------------------------------------------------------

а) комиссиялық алымдар:                 334 1
- мерзiмi өтпеген берешек;                           100%
- 90 күнге дейiн мерзiмi өтiп
кеткен берешек;                                       70%
- 90 күннен 180 күнге дейiн мерзiмi
өтiп кеткен берешек;                                  40%
- 180 күннен астам мерзiмi өтiп
кеткен берешек;                                        0%
б) алынатын басқа есепшоттар:           343 1
- мерзiмi өтпеген берешек;                           100%
- 90 күнге дейiн мерзiмi өтiп кеткен
берешек;                                              70%
- 90 күннен 180 күнге дейiн мерзiмi
өтiп кеткен берешек;                                  40%
- 180 күннен астам мерзiмi өтiп кеткен
берешек;                                               0%
____________________________________________________________________
9   Материалдық емес активтер               10-11          0%
(амортизацияны шегерiп тастағанда)
____________________________________________________________________
10  Негiзгi құрал-жабдықтар (амортизацияны  12-13
шегерiп тастағанда):
- жер;                                                 100%
- үй-жайлар мен ғимараттар;                            50%
- аяқталмаған күрделi құрылыс;                         30%
- машиналар мен жабдықтар, көлiк
құралдары;                                             50%
- негiзгi құрал-жабдықтардың өзге
түрлерi;                                               0%
____________________________________________________________________

11   Материалы                                 20             0%
-------------------------------------------------------------------------
12   Резервы по сомнительным долгам            31             0%
-------------------------------------------------------------------------
13   Прочая дебиторская задолженность:         33
а) краткосрочная дебиторская
задолженность:
- не превышающей срок три месяца;                      100%
- не превышающей срок от трех до шести
месяцев;                                                70%
- превышающей срок шесть месяцев;                       40%
б) долгосрочная дебиторская
задолженность:
- не превышающей срок до трех лет;                      20%
- превышающей трехлетний срок;                           0%
-------------------------------------------------------------------------

11  Материалдар                             20             0%
____________________________________________________________________
12  Күмәндi қарыздар бойынша резервтер      31             0%
____________________________________________________________________
13  Өзге дебиторлық берешек:                33
а) қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек:
- үш ай мерзiмiнен аспайтын;                           100%
- үш айдан алты айға дейiн мерзiмнен
аспайтын;                                              70%
- алты ай мерзiмiнен асатын;                           40%
б) ұзақ мерзiмдi дебиторлық берешек:
- үш жылға дейiн мерзiмнен аспайтын;                   20%
- үш жылдық мерзiмнен асатын;                          0%
____________________________________________________________________

14   Расходы будущих периодов                  34             0%
------------------------------------------------------------------------
15   Авансы выданные                           35             0%
-------------------------------------------------------------------------
16   Прочие активы                                            0%
-------------------------------------------------------------------------
17   Итого - активы (сумма строк 1-16):        X              X
-------------------------------------------------------------------------
(тыс. тенге)
-------------------------------------------------------------------------
N  !                   Обязательства                   ! N     ! Сумма по
п/п!                                                   !счета  ! балансу
-------------------------------------------------------------------------

14  Болашақ кезеңдердiң шығындары           34             0%
____________________________________________________________________
15  Берiлген аванстар                       35             0%
____________________________________________________________________
16  Өзге активтер                                          0%
____________________________________________________________________
17  Активтердiң жиынтығы (1-16 жолдардың    Х               Х
сомасы):
____________________________________________________________________
(мың теңге)
____________________________________________________________________
N            Міндеттемелер                         Есепшот  Баланс
N        бойынша
сомасы
____________________________________________________________________

18   Страховые резервы:                                 687
- по незаработанным премиям                        687 1
- по произошедшим, но незаявленным убыткам         687 2
- по заявленным, но неурегулированным убыткам      687 3
-------------------------------------------------------------------------
19   Итого - страховые резервы                           Х
-------------------------------------------------------------------------
20   Суммы к уплате страхователям
(перестрахователям) по договорам
страхования (перестрахования)                      687 6
-------------------------------------------------------------------------
21   Суммы к уплате перестраховщикам по договорам
перестрахования                                    671 2
-------------------------------------------------------------------------
22   Полученные краткосрочные и долгосрочные кредиты    60
-------------------------------------------------------------------------
23   Кредиторская задолженность перед аффилиированными
организациями                                      64
-------------------------------------------------------------------------

18  Сақтандыру резервтерi:                             687
- еңбек жұмсалмаған сыйлықақылар бойынша           687 1
- болған, бiрақ мәлiмденбеген шығындар бойынша     687 2
- мәлiмденген, бiрақ реттелмеген шығындар бойынша  687 3
____________________________________________________________________
19  Сақтандыру резервтерiнiң жиынтығы                   Х
____________________________________________________________________
20  Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша     687 6
сақтандырушыларға (қайта сақтандырушыларға)
төленетiн сомалар
____________________________________________________________________
21  Қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта            671 2
сақтандырушыларға төленетiн сомалар
____________________________________________________________________
22  Алынған қысқа және ұзақ мерзiмдi кредиттер          60
____________________________________________________________________
23  Қосылма ұйымдар алдындағы кредиторлық берешек       64
____________________________________________________________________

24   Счета к оплате и полученные предоплаты:            61,67
- расчеты со страховыми посредниками по страховой
деятельности                                       671 1
- прочие обязательства по страховой деятельности   611 1
-------------------------------------------------------------------------
25   Прочие обязательства:
- доходы будущих периодов                          61
- расчеты по дивидендам                            62
- расчеты с бюджетом                               63
- кредиторская задолженность дочерним, зависимым и
совместно контролируемым юридическим лицам         64
- расчеты по внебюджетным платежам                 65
- авансы полученные                                66
- расчеты с поставщиками и подрядчиками            67
- прочая кредиторская задолженность и начисления   68
- прочие
-------------------------------------------------------------------------
26   Итого - прочие обязательства                        X
-------------------------------------------------------------------------
27   Итого - обязательства за исключением страховых

24  Төленуге есепшоттар және алынған алдын ала төлемдер: 61,67
- сақтандыру қызметi бойынша сақтандыру
делдалдарымен есеп айырысулар                        671 1
- сақтандыру қызметi бойынша өзге мiндеттемелер      611 1
____________________________________________________________________
25  Өзге мiндеттемелер:
- болашақ кезеңдердiң кiрiсi                          61
- дивидендтер бойынша есеп айырысулар                 62
- бюджетпен есеп айырысулар                           63
- заңды тұлғалардың еншiлес, тәуелдi және бiрлесе
бақыланатын кредиторлық берешегi                      64
- бюджеттен тыс төлемдер бойынша есеп айырысулар      65
- алынған аванстар                                    66
- өнiм берушiлермен және мердiгерлермен есеп
айырысулар                                          67
- өзге кредиторлық берешек және есептеулер
- өзгесi                                              68
____________________________________________________________________
26  Өзге мiндеттемелердiң жиынтығы                        Х
____________________________________________________________________
27  Сақтандыру резервтерiнен басқа мiндеттемелердiң       Х

резервов (сумма строк 20 - 25)                      Х
-------------------------------------------------------------------------
28   Итого - обязательства, включая страховые резервы
(сумма строк 19 и 27)                               Х
-------------------------------------------------------------------------
(тыс. тенге)
-------------------------------------------------------------------------
N  ! Расчет собственного капитала страховой (перестраховочной)  ! Сумма
п/п! организации                                                !
-------------------------------------------------------------------------
29   Стоимость активов, рассчитанных с учетом требований пункта
4 Инструкции (строка 17, строфа 6 настоящей таблицы)
-------------------------------------------------------------------------
30   Страховые резервы (строка 19 настоящей таблицы)
-------------------------------------------------------------------------
31   Иные обязательства (строка 27 настоящей таблицы)
-------------------------------------------------------------------------
32   Собственный капитал (строка 29 минус строки 30 и 31)
-------------------------------------------------------------------------
Руководитель                                      Главный бухгалтер

жиынтығы (20-25 жолдар сомасы)
____________________________________________________________________
28  Сақтандыру резервтерiн қоса алғанда мiндеттемелердiң  Х
жиынтығы (19-27 жолдар сомасы)
____________________________________________________________________
(мың теңге)
____________________________________________________________________
N  Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының меншiктi          Сомасы
р/с капиталының есебi
____________________________________________________________________
29  Нұсқаулықтың 4-тармағының талаптарын ескере отырып
есептелген активтердiң құны
____________________________________________________________________
30  Сақтандыру резервтерi (осы кестенiң 19-шы жолы)
____________________________________________________________________
31  Өзге мiндеттемелер (осы кестенiң 27-і жолы)
____________________________________________________________________
32  Меншiкті капитал (29-ы жол 30 және 31 жолды шегерiп
тастағанда)
____________________________________________________________________
Басшы                                       Бас бухгалтер