Об утверждении дополнений и изменений в Инструкцию об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденную постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года № 400
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 апреля 2001 года № 111. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 07.06.2001 г. за № 1535. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 октября 2006 года № 106
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.10.2006 № 106 (вводится в действие с 01.01.2007 и подлежит официальному опубликованию).
В целях совершенствования организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые дополнения и изменения в  V991010_ Инструкцию об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденную постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года N 400, и ввести их и настоящее постановление в действие по истечении четырнадцатидневного срока со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Управлению валютного регулирования и контроля (Маженова Б.М.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и дополнений и изменений в Инструкцию об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан;
2) в семидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и дополнения и изменения в Инструкцию об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан до сведения территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня.
3. Территориальным филиалам Национального Банка Республики Казахстан в пятидневный срок со дня получения от Национального Банка Республики Казахстан настоящего постановления и утвержденных им дополнений и изменений в Инструкцию об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан довести их до сведения уполномоченных организаций, осуществляющих обменные операции с наличной иностранной валютой.
4. Управлению международных отношений и связей с общественностью (Мартюшев Ю.А.) опубликовать настоящее постановление и дополнения и изменения в Инструкцию об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан в средствах массовой информации.

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 1999 жылғы 15 қарашадағы N 400 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа өзгерiстер мен толықтыруларды бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы 2001 жылғы 20 сәуірде N 111. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 7 маусымда тіркелді. Тіркеу N 1535. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 27 қазандағы N 106 қаулысымен.
Ескерту: Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 27 қазандағы  N 106  қаулысымен.
_______________________________________________
Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруды жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы
ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 1999 жылғы 15 қарашадағы N 400  V991010_  қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа өзгерiстер мен толықтырулар бекiтiлсiн және Нұсқаулық пен осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгінде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн күшiне енгiзiлсiн.
2. Валюталық реттеу және бақылау басқармасы (Мәженова Б.М.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны және Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа өзгерiстер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлігінде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап жетi күндiк мерзiмде осы қаулыны және Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа өзгерiстер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдарына және екiншi деңгейдегi банктерге жiберсін.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдары Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен осы қаулыны және Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа өзгерістер мен толықтыруларды алған күннен бастап бес күндік мерзімде қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыратын уәкілетті ұйымдарға жіберсін.
4. Халықаралық қатынас және жұртшылықпен байланыс басқармасы (Мартюшев Ю.А.) осы қаулыны және Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа өзгерістер мен толықтыруларды бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын.

5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителей Председателя Национального Банка Республики Казахстан Кудышева М.Т. (по пунктам 2 и 3) и Жангельдина Е.Т. (по пункту 4).
Председатель
Национального Банка
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 апреля 2001 года
N 111
Дополнения и изменения
в Инструкцию об организации обменных операций с наличной
иностранной валютой в Республике Казахстан
В Инструкцию об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденную постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года N 400  V991010_ "Об утверждении Инструкции об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан" внести следующие дополнения и изменения:
1. Абзац первый пункта 31 после слов "юридические лица" дополнить словами ", не позже одного года после государственной регистрации,".
2. В подпункте 4) пункта 54 слова "контрольно-кассового аппарата с фискальной памятью или компьютера, оснащенного фискальной картой" заменить словами "контрольно-кассовой машины с фискальной памятью".
3. Пункты 61 и 62 изложить в следующей редакции:
"61. Наличная иностранная валюта, являющаяся законным платежным средством в стране эмитента, подлежит покупке, продаже, обмену и размену в порядке, установленном настоящей Инструкцией без взимания комиссионного вознаграждения.
К основным признакам законного платежного средства относятся наличие на банкноте наименования эмиссионного банка, номера и серии, номинала цифрами и прописью, основного рисунка (портрет и т.п.) лицевой и оборотной стороны, а также элементов защиты от подделки (водяной знак, магнитные метки, внедренные в бумагу цветные волокна, включая видимые в ультрафиолетовых лучах, конфетти, защитные нити, микротекст, люминесцирующие рисунки и др.).
Страной-эмитентом валюты могут быть установлены иные либо дополнительные требования к выпущенным банкнотам.
Платежными признаются также банкноты, имеющие следующие повреждения:
1) потертости и загрязнения;
2) имеющие подклеенные оторванные углы или куски (площадью не более 1-2 квадратных сантиметров), если оторванные части, безусловно, принадлежат данной банкноте;
3) имеющие заклеенные надрывы, если они не превышают одну четвертую часть ширины банкноты;
4) имеющие мелкие масляные и другие пятна, надписи и отпечатки штампов (кроме штампов, свидетельствующих о погашении или о том, что банкнота является неподлинной или образцом), в случае если они не препятствуют определению подлинности банкнот и не перекрывают в значительной степени (более 50%) одного из основных признаков платежности, указанных в настоящем пункте;

5. Осы қаулының орындалуын бақылау қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасарлары М.Т. Құдышевке (2 және 3-тармақтар бойынша) және Е.Т. Жанкелдинге (4-тармақ бойынша) жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
2001 жылғы 20 сәуiрдегi
N 111 қаулысымен
бекітiлген
Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы
нұсқаулыққа өзгерiстер мен толықтырулар
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулықты бекiту туралы" 1999 жылғы 15 қарашадағы N 400  V991010_  қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. 31-тармақтың бiрінші азатжолындағы "заңды тұлғалар" деген сөздерден кейiн "мемлекеттiк тiркеуден өткеннен кейiн бiр жылдан кешiктiрмей" деген сөздермен толықтырылсын.
2. 54-тармақтың 4) тармақшасындағы "қазыналық есте сақтау қабiлетi бар бақылау-касса аппаратының немесе қазыналық картасы бар компьютерлердiң" деген сөздер "фискальды есте сақтау қабiлетi бар бақылау-касса машинасының" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. 61 және 62-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"61. Эмитенттiң елiнде заңды төлем құжаты болып табылатын қолма-қол шетел валютасы осы Нұсқаулықта белгiленген тәртiппен комиссиялық сыйақы алынбай сатып алынуға, сатылуға, айырбасталуға және ұсақталуға тиiс.
Заңды төлем құралының негiзгi белгiлерiне банкнотта эмиссиялық банктiң атауының, нөмiрi мен сериясының, санмен және жазумен жазылған құнының, бет жағы мен сырт жағында негiзгi суреттiң (бейне және т.б.), сондай-ақ банкнотты қолдан жасаудан қорғайтын элементтердiң (су тамғысы, магниттi белгiлер, қағазға енгiзiлген түрлi түстi талшықтар, сонымен бiрге ультракүлгiн сәулемен көрiнетiндерi, конфетти, қорғаныш жіптер, микромәтiн, люминесцияланатын суреттер және т.б.) болуы жатады.
Валютаның эмитент елi шығарылған банкноттарға басқа не қосымша талаптар белгiлеуi мүмкін.
Мынадай түрде бүлiнген банкноттар да төлем құралы болып танылады:
1) умаждалған және кiрлеген;
2) шетi немесе бөлiктерi қырқылған, желiмделген (көлемi 1-2 шаршы сантиметрден аспайтын), егер жыртылған бөлiгi сөзсiз осы банкноттiкi болса;
3) егер желiмделген жыртықтары банкноттың төрттен бiр бөлiгінен аспайтын болса;
4) май шашыраған немесе басқа да дақтар, жазулар және мөртабандардың таңбалары (банкноттың өтелгенiн немесе түпнұсқа еместiгiн немесе үлгi екендiгiн куәландыратын мөртабандардан басқалары) болса, егер олар банкноттың түпнұсқалығын анықтауға кедергi келтiрмейтiн және осы тармақта айтылған негiзгi төлемдiк белгiлерінің бiрiн елеулi дәрежеде (50%-тен астамын) бүркемеген жағдайда;

5) имеющие проколы с диаметром отверстий не более 0,5 мм.
62. Неплатежная наличная иностранная валюта с согласия владельца может быть принята на инкассо, заменена на платежную наличную иностранную валюту или куплена со взиманием комиссионного вознаграждения. Операции по приему на инкассо, замене, покупке неплатежной наличной иностранной валюты учитываются в журнале реестров операций с неплатежной наличной иностранной валютой по форме согласно приложению N 14 к настоящей Инструкции с учетом требований пункта 65 настоящей Инструкции.
Банкноты признаются неплатежными, если они не соответствуют требованиям, предусмотренным пунктом 61 настоящей Инструкции, и/или имеющие следующие повреждения:
1) разорванные на части и склеенные;
2) изменившие первоначальную окраску или обесцвеченные;
3) обожженные или прожженные;
4) залитые полностью или в значительной степени (более 50% одного из основных признаков платежности) краской, чернилами, маслом;
5) подвергнутые воздействию химических реактивов, в том числе реактивов, приведших к свечению бумаги в ультрафиолетовых лучах;
6) имеющие значительные повреждения умышленного характера (изменены основные рисунки, в частности портреты людей, удалена защитная нить, наличие значительных надписей, в том числе видимых в ультрафиолетовых лучах);
7) банкноты, имеющие явный печатный брак (отсутствие или ненадлежащее расположение водяного знака или защитной нити, непропечатка или смазанность изображений);
8) изменившие геометрические размеры более чем на 3 мм как в сторону уменьшения, так и в сторону увеличения.
Также неплатежными признаются банкноты, выведенные из обращения, после даты, объявленной банком-эмитентом соответствующего иностранного государства.
Покупка и замена неплатежных банкнот осуществляется только уполномоченными банками, уполномоченными кредитными товариществами и уполномоченной организацией почтовой связи. Приобретенные и принятые в порядке замены уполномоченными банками, уполномоченными кредитными товариществами и уполномоченной организацией почтовой связи неплатежные банкноты не могут быть проданы клиентам и должны быть высланы на инкассо в банки-эмитенты или сданы на инкассо через обслуживающие уполномоченные банки.
Уполномоченный банк вправе с согласия владельца принять на инкассо неплатежные банкноты иностранной валюты. Прием на инкассо наличной иностранной валюты производится работником уполномоченного банка только на основании заявления клиента по форме согласно приложению N 7 к настоящей Инструкции. При приеме на инкассо иностранной валюты клиенту выдается квитанция. Уполномоченные банки обязаны предупреждать клиентов о размере комиссионного вознаграждения (включающего все расходы клиента) и возможности отказа банками-эмитентами (иностранными банками) в обмене ветхих банкнот, а также получить от клиента письменное согласие на условия инкассо. В случае отказа банка-эмитента (иностранного банка) в обмене отосланной иностранной валюты, уполномоченные банки обязаны представить клиенту соответствующие подтверждающие документы.
После получения уполномоченным банком от банка-эмитента (иностранного банка) возмещения за инкассированную иностранную валюту денежная сумма должна быть выплачена клиенту по его желанию в наличных иностранной валюте или тенге либо зачислена на банковский счет в иностранной валюте или в тенге в соответствии с действующим законодательством.
Комиссионное вознаграждение, взимаемое за замену, покупку, прием на инкассо неплатежных банкнот устанавливается уполномоченными банками, уполномоченными кредитными товариществами, уполномоченной организацией почтовой связи самостоятельно, но не должно превышать 10 процентов от номинальной стоимости банкнот, предъявляемых к обмену (покупке, приему на инкассо). Комиссионное вознаграждение взимается уполномоченными банками, уполномоченными кредитными товариществами, уполномоченными организациями почтовой связи в казахстанских тенге по официальному курсу Национального Банка на день совершения операции.".

5) диаметрi 0,5 мм-ден аспайтын тесiктерi мен ойықтары болса.
62. Төлемге жарамды шетел валютасы оның иесiнiң келiсiмiмен комиссиялық сыйақы алынып, инкассоға қабылдануы, төлемге жарамды қолма-қол шетел валютасына айырбасталуы немесе сатып алынуы мүмкiн. Инкассоға қабылдау, төлемге жарамсыз қолма-қол шетел валютасын айырбастау, сатып алу жөніндегi операциялар осы Нұсқаулықтың 65-тармағының талаптары ескерiле отырып, осы Нұсқаулыққа N 14 қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлемге жарамсыз қолма-қол шетел валютасымен жасалған операциялар тiзiлiмдерiнiң журналында есепке алынады.
Егер банкноттар осы Нұсқаулықтың 61-тармағында көзделген талаптарға сай келмесе және/немесе олардың мынадай ақаулары болса:
1) бөлiктерге бөлініп жыртылған және желiмделген;
2) алғашқы түсi өзгерген немесе оңған;
3) күйген және күйiк шалған;
4) толық немесе елеулi бөлiгiне (негiзгi төлемдiк белгiлерiнiң бiрiнiң 50%-тен астамына) бояу, сия, май төгiлген;
5) химиялық реактивтердiң, оның ішiнде ультракүлгiн сәулелерге ұстағанда қағаздың түсін өзгертетін реактивтердiң әсерiне ұшыраған;
6) әдейi түрде елеулi бөлiгi бүлiнген (негiзгi суреттерi, атап айтқанда адамдардың суреттерi өзгертiлген қорғаныш жiбi алынып тасталған, көптеген жазулардың, оның ішінде ультракүлгiн сәулелерде көрiнетін жазулардың болуы);
7) басылымда көне-көрнеу ақаулар жiберiлген (су тамғысының немесе қорғаныш жiбінің болмауы немесе дұрыс орналастырылмауы, дұрыс басылмауы немесе бейнелердiң көмескi болуы) банкноттар;
8) геометриялық көлемiнiң азайту жағына өзгерген сияқты ұлғайту жағына қарай 3 мм астам өзгерген болса, төлемге жарамсыз болып танылады.
Сондай-ақ тиiстi шет мемлекеттiң эмитент банкi жариялаған күннен кейiн айналымнан шығарылған банкноттар да төлемге жарамсыз деп танылады.
Төлемге жарамсыз банкноттарды сатып алу мен ауыстыруды уәкiлеттi банктер, уәкiлеттi кредиттiк серiктестiктер және почта байланысының уәкiлеттi ұйымы ғана жүзеге асырады. Уәкiлеттi банктер, уәкiлеттi кредиттiк серiктестiктер және почта байланысының уәкiлеттi ұйымы ауыстыру тәртiбiмен сатып алған және қабылдаған төлемге жарамсыз банкноттарды клиенттердiң сатуына болмайды және эмитент банкке инкассоға жiберiлуге немесе қызмет көрсететiн уәкiлеттi банктер арқылы инкассоға өткiзiлуге тиiс.
Уәкiлеттi банк төлемге жарамсыз шетел валютасының банкноттарын иесiнiң келiсiмiмен инкассоға қабылдауға құқылы. Қолма-қол шетел валютасын инкассоға қабылдауды уәкiлеттi банктiң қызметкерi осы Нұсқаулықтың N 7 қосымшасына сәйкес нысан бойынша клиенттiң өтiнiшi негiзiнде ғана жүзеге асырады. Шетел валютасын инкассоға қабылдаған кезде клиентке түбiртек берiледi. Уәкiлеттi банктер клиенттерге комиссиялық сыйақының мөлшерi (оған қоса клиенттiң барлық шығыстары) туралы және эмитент банктердiң (шетелдiк банктердiң) тозған банкноттарды айырбастаудан бас тартуы мүмкiн екендiгiн ескертуге, сондай-ақ инкассо жасаған жағдайда клиенттiң жазбаша келiсiмiн алуға мiндеттi. Эмитент банк (шетелдiң банкi) жiберiлген шетел валютасын айырбастаудан бас тартқан жағдайда, уәкiлеттi банктер клиентке тиiстi растау құжаттарын беруге мiндеттi.
Уәкiлеттi банк эмитент банктен (шетелдiң банкiнен) инкассо жасалған шетел валютасы үшiн өтем жасалған ақша сомасы клиентке оның қалауы бойынша шетел валютасымен немесе теңгемен қолма-қол төленуге тиiс не қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес шетел валютасымен немесе теңгемен банктiк есепшотына аударылуға тиiс.
Төлемге жарамсыз банкноттарды ауыстырғаны, сатып алғаны, қабылдағаны үшiн комиссиялық сыйақыны уәкiлеттi банктер, уәкiлеттi кредиттiк серiктестiктер, почта байланысының уәкiлеттi ұйымы белгiлейдi, бiрақ ол айырбастауға (сатып алуға, инкассоға қабылдауға) ұсынылатын банкноттардың нақты құнының 10 процентiнен аспауға тиiс. Комиссиялық сыйақыны уәкiлеттi банктер, уәкiлеттi кредиттік серiктестiктер, почта байланысының уәкілеттi ұйымдары операция жасалған күнгi Ұлттық Банктiң ресми бағамы бойынша Қазақстан теңгесiмен алады.".

4. В пункте 63 слова "тестеров или другой специальной аппаратуры" заменить словами "технических средств для определения подлинности денежных знаков, соответствующих требованиям, предусмотренным в пункте 51 настоящей Инструкции".
5. В пунктах 66 и 67 цифры "200" заменить цифрами "500".
6. Первый абзац пункта 68 дополнить предложениями следующего содержания: "Руководитель и главный бухгалтер уполномоченного банка (его филиала) вправе доверить подписание справок-сертификатов своим заместителям, руководителю и главному бухгалтеру (при наличии) расчетно-кассового отдела уполномоченного банка, либо руководителям подразделения, отвечающего за организацию работы обменных пунктов, и подразделения, осуществляющего отражение в учете обменных операций с наличной иностранной валютой. Полномочия указанных лиц по подписанию справок-сертификатов должны быть закреплены в приказе и доверенности. Не допускается возложение полномочий по подписанию справок-сертификатов за руководителя и/или главного бухгалтера на кассира обменного пункта.".
7. Пункт 72 исключить.
8. В абзаце втором пункта 84 слова "иных" заменить словами "ограниченных".
9. Пункт 85 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) вынести письменное предупреждение о недопущении впредь нарушений норм настоящей Инструкции;".
10. Пункт 87:
1) дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) вынести письменное предупреждение о недопущении впредь нарушений норм настоящей Инструкции;";
2) дополнить абзацем седьмым следующего содержания:
"Отзыв регистрационного свидетельства на открытие обменного пункта по причине нарушения норм настоящей Инструкции влечет за собой запрет на открытие обменного пункта той же уполномоченной организацией по данному адресу в течение одного года со дня отзыва регистрационного свидетельства на открытие обменного пункта.".
11. Дополнить пунктом 87-1 следующего содержания:
"87-1. В случае отзыва лицензии (регистрационного свидетельства) копия соответствующего решения доводится Национальным Банком (его филиалом) до сведения уполномоченного банка, уполномоченной организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций. Уполномоченный банк, уполномоченная организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, обязаны в течение 3 дней со дня получения копии такого решения возвратить отозванную лицензию (регистрационное свидетельство) в филиал Национального Банка.".
12. Дополнить пунктом 87-2 следующего содержания:
"В случае приостановления действия лицензии (регистрационного свидетельства на открытие обменного пункта уполномоченного банка, уполномоченного кредитного товарищества, уполномоченной организации почтовой связи) копия соответствующего решения Национального Банка (его филиала) доводится до сведения уполномоченного банка, уполномоченной организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций. Со дня получения данного решения уполномоченный банк, уполномоченная организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, обязаны приостановить деятельность по организации обменных операций с наличной иностранной валютой до окончания срока, на который было приостановлено действие лицензии.
После окончания данного срока уполномоченный банк, уполномоченная организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, вправе возобновить деятельность по организации обменных операций с наличной иностранной валютой.
Нарушение данной нормы Инструкции влечет ответственность,
предусмотренную законодательством.
Контроль за исполнением уполномоченным банком, уполномоченной
организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, решения
Национального Банка (его филиала) о приостановлении действия лицензии
(регистрационного свидетельства) осуществляется филиалом Национального
Банка.".

4. 63-тармақтағы "тестерлердiң немесе басқа арнайы құралдардың" деген сөздер "осы Нұсқаулықтың 51-тармағында көзделген талаптарға сәйкес ақша белгiлерiнiң түпнұсқалығын анықтайтын техникалық құралдардың" деген сөздермен ауыстырылсын.
5. 66 және 67-тармақтардағы "200" сандары "500" сандарымен ауыстырылсын.
6. 68-тармақтың бiрiншi азатжолы мынадай мазмұндағы сөйлемдермен толықтырылсын:
"Уәкiлеттi банктiң (оның филиалының) басшысы мен бас бухгалтерi анықтама-сертификаттарға өздерiнiң орынбасарларының, уәкiлеттi банктiң есеп айырысу-касса бөлiмiнiң басшысы мен бас бухгалтерiнiң, не айырбастау пункттерiнiң жұмысын ұйымдастыруға жауап беретiн бөлiмшенiң және қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларының есебiн көрсетудi жүзеге асыратын бөлiмше басшыларының қол қоюына сенiм бiлдiруге құқылы. Осы адамдардың анықтама-сертификаттарға қол қою жөніндегi өкiлеттiктерi бұйрықпен және сенiмхатпен бекiтiлуге тиiс. Анықтама-сертификаттарға басшы және/немесе бас бухгалтер үшiн қол қою жөнiндегi өкiлеттiктердi айырбастау пункттерiнiң кассирiне жүктеуге болмайды.".
7. 72-тармақ алынып тасталсын.
8. 84-тармақтың екiншi азатжолындағы "өзгеше" деген сөз "шектеулi" деген сөзбен ауыстырылсын.
9. 85-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) алдағы уақытта осы Нұсқаулықтың нормаларын бұзуға жол бермеу туралы жазбаша түрде ескерту жасауға;".
10. 87-тармақ:
1) мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) алдағы уақытта осы Нұсқаулықтың нормаларын бұзуға жол бермеу туралы жазбаша түрде ескерту жасауға;";
2) мынадай мазмұндағы жетіншi азатжолмен толықтырылсын:
"Осы Нұсқаулықтың нормаларын бұзу себебi бойынша айырбастау пунктiн ашуға берiлген тiркеу куәлiгi қайтарып алынса, осы мекен-жайдағы сол уәкiлеттi ұйымның айырбастау пунктiн ашуға берiлген тiркеу куәлiгiн қайтарып алған күннен бастап бiр жыл бойы айырбастау пунктiн ашуына тыйым салынатын болады.".
11. Мынадай мазмұндағы 87-1-тармақпен толықтырылсын:
"87-1. Лицензия (тiркеу куәлiгi) қайтарылып алынған жағдайда Ұлттық Банктiң тиiстi шешiмінің көшiрмесiн уәкiлеттi банкке, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын уәкiлеттi ұйымға жiбередi. Уәкiлеттi банк, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын уәкiлетті ұйым мұндай шешiмінің көшiрмесін алған күннен бастап үш күннiң iшінде қайтарып алынған лицензияны (тiркеу куәлiгiн) Ұлттық Банктiң филиалына қайтаруға мiндеттi.".
12. Мынадай мазмұндағы 87-2-тармақпен толықтырылсын:
"Лицензияның (уәкiлеттi банктiң, уәкiлеттi кредиттiк серiктестiктiң, почта байланысы уәкiлеттi ұйымының айырбастау пунктiн ашуға берiлген тiркеу куәлiгiнiң) қолданылуы тоқтатылған жағдайда Ұлттық Банктiң (оның филиалының) тиісті шешімінің көшірмесі уәкілетті банкке, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын уәкілетті ұйымға жіберіледі. Уәкілетті банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын уәкілетті ұйым мұндай шешімді алған күннен бастап лицензияның қолданылуы тоқтатылған мерзім аяқталғанға дейін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру жөніндегі қызметті тоқтатуға міндетті.
Осы мерзім ақталғаннан кейін уәкілетті банк, банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге асыратын уәкілетті ұйым қолма-қол шетел
валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру жөніндегі қызметті
жалғастыруға құқылы.
Нұсқаулықтың осындай нормаларын бұзу заңнамада көзделген жауап беруге
әкеп соғады.
Уәкілетті банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын уәкілетті ұйымының лицензиясының қолданылуын тоқтату туралы
Ұлттық Банктің шешімін орындауын бақылауды Ұлттық Банктің филиалы жүзеге
асырады.".

13. Приложения N 4 и N 10 исключить.
14. Дополнить приложением N 14.
Председатель
Национального Банка
Приложение N 14
к Инструкции об организации обменных
операций с наличной иностранной валютой
в Республике Казахстан, утвержденной
постановлением Правления Национального
Банка Республики Казахстан
от 15 ноября 1999 года N 400
Титульный лист журнала
ЖУРНАЛ
реестров операций с неплатежной наличной иностранной валютой
обменного пункта _____________________________________________________,
(наименование, регистрационный номер обменного пункта)
расположенного по адресу _____________________________________________,
(адрес обменного пункта)
принадлежащего _______________________________________________________
(наименование уполномоченного банка/уполномоченной
______________________________________________________________________,
организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций)
расположенного(ой) ___________________________________________________
(место нахождения уполномоченного банка/уполномоченной
______________________________________________________________________
организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций)
Начат   "______" ______________ _________ года
Окончен "______" ______________ _________ года
Срок хранения: _________ лет
Внутренний лист журнала
__________________________________________________________________________
Вид валюты ! Курс покупки ! Официальный курс ! Номер и дата распоряжения
--------------------------------------------------------------------------
!              !                  !
--------------------------------------------------------------------------
!              !                  !
--------------------------------------------------------------------------
Реестр
операций с неплатежной наличной иностранной валютой
за "____" _____________ 200__ года
_________________________________________________________________________
N !N заявления   !Наименование!Номинал    !Вид        !Наименование
п/п!на инкассо    !иностранной !(сумма     !проведенной!валюты, выданной
!или N справки-!валюты      !номиналов) !операции   !в возмещение
!сертификата   !            !банкноты   !(инкассо/  !(при замене или
!о покупке инос!            !иностранной!замена/    !покупке)
!транной валюты!            !валюты     !покупка)   !
-------------------------------------------------------------------------
1 !       2      !      3     !     4     !      5    !        6
-------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------
Итого по:
-------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы:
_____________________
Сумма     !Сумма     !
валюты,   !удержанной!
выданной в!комиссии в!
возмещение!тенге     !
---------------------!
7     !     8    !
---------------------
---------------------
---------------------
---------------------
Подпись кассира______________________                 Лист N____
Последний лист журнала
В настоящем журнале реестров операций с неплатежной наличной
иностранной валютой обменного пункта _________________________________
______________________________________________________, принадлежащего
(наименование, регистрационный N и адрес обменного пункта)
______________________________________________________________________
(наименование банка/организации)
пронумеровано и прошнуровано __________ листов
"____" _____________  _______ года
Руководитель  _______________________/подпись/        М.П.
Главный бухгалтер ___________________/подпись/        Юридического лица
Журнал реестров операций с неплатежной наличной иностранной валютой,
содержащий ________ листов, соответствует требованиям Инструкции об
организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике
Казахстан и заверен в _______________ филиале Национального Банка
Республики Казахстан "____" _____________ _______ года.
Директор (Заместитель директора) филиала
Национального Банка Республики Казахстан ________________________/подпись/
М.П. или штампа филиала Национального Банка
(Специалисты: Склярова И.В.,
Умбетова А.М.)

13. N 4 және N 10 қосымшалар алынып тасталсын.
14. N 14 қосымшамен толықтырылсын.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
1999 жылғы 15 қарашадағы
N 400 қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
ұйымдастыру туралы
нұсқаулыққа
N 14 қосымша
Журналдың бiрiншi бетi
Төлемге жарамсыз қолма-қол шетел
валютасымен операциялар тiзiлiмдерiнiң
ЖУРНАЛЫ
Айырбастау пунктi ____________________________________________,
(айырбастау пунктiнiң атауы, тiркеу нөмiрi)
Орналасқан мекен-жайы ________________________________________,
(айырбастау пунктiнiң атауы)
_______________________________________________________________
(уәкiлеттi банктiң, банк операцияларының жекелеген түрлерiн
_______________________________________________________________
жүзеге асыратын уәкiлеттi ұйымның атауы)
Орналасқан мекен-жайы _________________________________________
(уәкiлеттi банктiң, банк операцияларының
_______________________________________________________________
жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын уәкiлеттi ұйымның орналасқан
жерi)
______жылғы "___"______________басталған
______жылғы "___"______________аяқталған
Сақталу мерзiмi:__________ жыл
N 14 қосымшаның жалғасы
Журналдың ішкі парағы
___________________________________________________________________________
Валютаның түрі  Сатып алу бағамы  Ресми бағамы  Өкімінің нөмірі және күні
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Төлемге жарамсыз қолма-қол шетел валютасымен операциялардың
200___жылғы "___"___________
ТІЗІЛІМДЕРІ
___________________________________________________________________________
N   Инкассоға өтініштің  Шетел  Шетел  Жүргізілген  Өтемге  Өтемге  Теңге.
п/п    N немесе шетел     валю.  валю.  операцияның  беріл.  беріл.   мен
валютасын сатып     тасы.  тасы.  түрі (инка.   ген     ген    ұстал.
алу туралы        ның    ның    ссо/ ауыс.   валю.   валю.    ған
анықтама-         атауы  номи.  тыру/сатып   таның   таның   комис.
сертификаттың N            налы      алу)      атауы   сома.    сия
(но.                (ауыс.  сы      сома.
минал.              тырған           сы
дар                 немесе
сома.               сатып
сы)                 алған
кезде)
___________________________________________________________________________
1          2               3      4         5         6        7      8
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Жиын.
тығы:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Кассирдің қолы __________     Парақтың N ____
N 14 қосымшаның соңы
Журналдың соңғы бетi
Осы журналда ___________________________________________________
(банктiң/ұйымның атауы)
________________________________________________________________
(айырбастау пунктiнiң атауы, тiркеу N және мекен-жайы)
айырбастау пунктiнiң төлемге жарамсыз қолма-қол шетел валютасымен
операциялары тiзiлiмдерiнiң парақтары нөмiрленiп тiгiлдi.
_____жылғы "___"____________
Басшы __________/қолы/           Мөр орны
Бас бухгалтер __________/қолы/   Заңды тұлға
_____парақтары бар төлемге жарамсыз қолма-қол шетел валютасымен
операциялар тiзiлiмдерiнiң журналы Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру
туралы нұсқаулықтың талаптарына сәйкес келедi және _____жылғы
"___"____________ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң
_________________ филиалында куәландырылған.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi
филиалының директоры
(директордың орынбасары)__________/қолы/
Ұлттық Банктiң филиалы мөрiнiң немесе мөртабанының орны
Мамандар:
Омарбекова А.Т.
Икебаева Ә.Ж.