Об утверждении Правил направления государственных служащих на подготовку, переподготовку и повышение квалификации за рубеж
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 16 мая 2001 года N 02-2-4/81. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 июля 2001 года N 1564. Утратил силу - приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 5 февраля 2005 года N 02-01-02/15 (V053449)
В соответствии с подпунктом 7) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 23 июля 1999 года  Z990453_   "О государственной службе" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила направления государственных служащих на подготовку, переподготовку и повышение квалификации за рубеж.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Департамент кадрового обеспечения государственной службы (Цой В.А.).
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Согласованы                                Утверждены
Министр образования и науки                Приказом Председателя
Республики Казахстан                       Агентства Республики Казахстан
от 2 июля 2001 г.                          по делам государственной службы
от 16 мая 2001 г. N 02-2-4/81
Правила
направления государственных служащих на подготовку,
переподготовку и повышение квалификации за рубеж
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с подпунктом 7) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 23 июля 1999 года Z990453_  "О государственной службе" и определяют условия и порядок направления государственных служащих на подготовку, переподготовку и повышение квалификации (далее - обучение) за рубеж.
2. Обучение государственных служащих за рубежом может осуществляться:
1) на основе международных договоров;
2) в рамках государственных и специальных программ обучения государственных служащих;
3) по приглашению правительств зарубежных стран, международных организаций, учебных и научных организаций, неправительственных организаций и т.д.
3. Обучение государственных служащих за рубежом осуществляется за счет следующих источников:
1) из средств государственного бюджета;
2) из средств различных международных организаций, учебных центров, технической помощи, выделяемой международными финансовыми и экономическими организациями и странами-донорами;
3) из иных средств, не запрещенных действующим законодательством.
4. Центральные и местные государственные органы (далее - государственные органы) в течение 3 рабочих дней после получения от зарубежных организаций приглашений на обучение направляют соответствующую информацию в Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы (далее - Агентство).

Мемлекеттік қызметшілерді даярлау, қайта даярлау және біліктілігін көтеру үшін шет елге жіберу Ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі Агенттігі Төрағасының 2001 жылғы 16 мамырдағы N 02-2-4/81 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2001 жылғы 9 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 1564. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі Агенттігі Төрағасының 2005 жылғы 5 ақпандағы N 02-1-02/15 (V053449) бұйрығы.
Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 23 шілдедегі "Мемлекеттік қызмет туралы"   Заңының 5 бабы 1 тармағының 7) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН :
1. Мемлекеттік қызметшілерді даярлау, қайта даярлау және біліктілігін көтеру үшін шет елге жіберуге ұсынылып отырған ереже бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау жасау Мемлекеттік қызметтерді кадрлық қамтамасыз ету Департаментіне (В.А. Цойға) жүктелсін.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күшіне енеді.
Төраға
Қазақстан Республикасы               Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым                          Мемлекеттік қызмет
министрі                                  істері жөніндегі
келісілген                                Агенттік Төрағасының
Бұйрығымен бекітілген
2001 ж. 2 шілде                           2001 жылдың 16 мамыр
N 02-2-4/81
Шет елдерде мемлекеттiк қызметшiлердi даярлау,
қайта даярлау және бiлiктiлiгiн көтеруге жiберу
Ережесi
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 23 шiлдедегi "Мемлекеттiк қызмет туралы" Заңының 5 бабы тармағының 7) тармақшасына сәйкес жасалынды және шет елдерде мемлекеттiк қызметшiлердi даярлау, қайта даярлау және білiктілiгiн көтеруге /бұдан әрi - оқытуға/ жiберудің шарттары мен тәртiбiн айқындайды.
2. Шет елдерде мемлекеттiк қызметшiлердi оқыту былайша жүзеге асырылуы мүмкiн:
1) халықаралық келiсiмдер негiзiнде;
2) мемлекеттiк қызметшiлердi мемлекеттiк және әлеуметтiк бағдарламалары ауқымында;
3) шет ел үкiметтерінің, халықаралық ұйымдардың және тағы басқалардың шақыруы бойынша.
3. Мемлекеттiк қызметшiлердi шет елдерде оқыту мына қаржы көздерi есебiнен жүзеге асырылады:
1) мемлекеттiк бюджет қаржысынан;
2) әртүрлi халықаралық ұйымдардың, оқу орталықтарының, халықаралық қаржылық және экономикалық ұйымдардың әрi донор - елдердің қаржысынан;
3) қолданылып жүрген заңда тиым салынбаған басқа да қаржылардан.
4. Орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдар /бұдан әрi - мемлекеттiк органдар/ шетелдiк ұйымдардан оқуға шақыру алғаннан кейiн 3 жұмыс күн iшiнде Қазақстан Республикасының мемлекеттiк қызмет iстерi жөнiндегi Агенттiкке /бұдан әрi - Агенттiк/ тиiстi ақпараттарды жолдайды.

5. Агентство в течение семи календарных дней направляет данную информацию в иные заинтересованные государственные органы в соответствии с профилем их деятельности и предлагаемой тематикой обучения, за исключением случаев, когда приглашения являются адресными (именными) и направлены на реализацию конкретных проектов (программ), осуществляемых соответствующим государственным органом.
6. Отбор государственных служащих на обучение за рубеж осуществляется соответствующим государственным органом на основе определения потребностей в обучении, с учетом заслуг кандидатов, по согласованию с Агентством.
В целях мониторинга и учета кадров государственной службы, и соблюдения нижеупомянутых условий направления государственных служащих на обучение за рубеж, государственные органы представляют список рекомендуемых кандидатур в Агентство.
7. При направлении государственных служащих на обучение за рубеж должны быть соблюдены следующие условия:
1) государственный служащий должен работать в том государственном органе, который направляет его на обучение за рубеж;
2) тематика программ и курсов обучения должна соответствовать функциональным обязанностям занимаемой должности или специальности претендента и отвечать основным направлениям, целям и задачам государственного органа;
3) обязательное представление отчета государственным служащим после завершения обучения руководству государственного органа.
8. В течение 30 календарных дней после завершения обучения за рубежом государственный служащий обязан предоставить в кадровую службу государственного органа отчет о командировке, программу обучения и копию документа, удостоверяющего прохождение соответствующего обучения (диплом, сертификат, удостоверение и т.д.).
9. Государственные органы представляют в Агентство список сотрудников, обучающихся за рубежом, по итогам года по утвержденной форме (приложение 1) до 10 января следующего года.
10. Сведения о государственных служащих, прошедших подготовку, переподготовку и повышение квалификации за рубежом, заносятся в базу данных Агентства.
Приложение 1
к Правилам направления государственных служащих
на подготовку, переподготовку и повышение
квалификации за рубеж
Сведения о государственных служащих, прошедших подготовку,
переподготовку и повышение квалификации за рубежом
___________________________________________________________________________
Наименование области (городов Астаны, Алматы), государственного органа
По итогам 200_____года
---------------------------------------------------------------------------
N   ФИО     Кате-  Структурное   Наим-е Страна  Сроки   Источник  Организа-
п/  сотруд- гория  подразделение курса  и место прове-  финанси-  торы
п   ника           и занимаемая         про-    дения   рования   обучения
должность            ведения
---------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы:
---------------------------
Свид-во        Примечание  !
сертификата                !
(номер                     !
сертификата)               !
----------------------------

5. Агенттiк, егер шақыру қағазы адрестiк /атаулы/ болса және мемлекеттiк органның нақты жобасын /бағдарламасын/ iске асыруға бағытталған жағдайлардан басқа, ұсынылып отырған оқыту тақырыбы және қызмет мамандығына сәйкес, жетi күнтiзбелiк күн iшiнде осы ақпараттарды басқа мүдделi мемлекеттiк органдарға жолдайды.
6. Мемлекеттiк қызметшiнi шет елде оқытуға iрiктеу және жiберу, оқытуға қажеттілiктi айқындау негiзiнде, кандидаттардың еңбектерiн ескере отырып тиiстi мемлекеттiк органдар, Агенттiкпен келiсе отырып жүзеге асырады.
Мемлекеттiк қызмет кадрлерiн есеп және мониторинг жүргiзу және төмендегi мемлекеттiк қызметкерлердi шет елге оқуға жiберу талаптарын ұстану мақсатында, мемлекеттiк органдар Агенттiкке ұсынылып отырған үмiткерлер тiзiмiн ұсынады.
7. Мемлекеттiк қызметшiлердi шет елдерде оқытуға жiберу кезiнде төмендегі шарттар сақталынуы тиiс:
1) мемлекеттiк қызметшi өзiн шет елде оқытуға жiберетiн мемлекеттiк органда жұмыс iстейтiн болуы керек;
2) оқытудың тақырыптық бағдарламасы мен курстары атқаратын лауазымдық қызметтiк мiндеттерiне немесе үмiткердің мамандығына сәйкес және мемлекеттiк органның негiзгi бағыттарына, мақсаттары мен мiндеттерiне жауап беруi тиiс;
3) мемлекеттiк қызметшi оқуды аяқтағаннан кейiн мемлекеттiк органның басшылығына мiндеттi түрде есеп бередi.
8. Мемлекеттiк қызметшi шет елде оқуды аяқтағаннан кейiн 30 күнтiзбелiк күн iшiнде мемлекеттiк органның кадрлық қызметiне iссапар, оқытудың бағдарламасы туралы есеп беруге және тиiстi оқудан өткендiгiн айғақтайтын құжаттар /диплом, сертификат, куәлiк ж.т.б./ көшiрмесiн тапсыруға мiндеттi.
9. Мемлекеттiк органдар келесi жылдың 10 қаңтарына дейiн бекiтiлген үлгi /1 қосымша/ бойынша жылдың қорытындысы бойынша шет елде оқып жатқан қызметкерлер тiзiмiн Агенттiкке бередi.
10. Шет елде даярлаудан, қайта даярлаудан және бiлiктiлiгiн көтеруден өткен мемлекеттiк қызметшiлер туралы мәлiметтер Агенттіктің деректер жүйесiне енгізiледi.
N 1 қосымша
Шет елдерде даярлаудан, қайта даярлаудан және
біліктілігін көтеруге өткен мемлекеттік қызметшілер
туралы мәлімет
____________________________________________________________________
Облыстың (Астана, Алматы қалаларының), мемлекеттік органдардың
атаулары 200 ___ жылдың қорытындысы бойынша
____________________________________________________________________
Р/ Қызметкер. Кате. Құры.  Курс. Ел    Өткі. Қаржы. Оқуды Серти. Ес
N  дің тегі,  го.   лымдық тың   және  зу    ланды. ұйым. фикат  кер
аты, әке.  риясы бөлім. атауы өткі. мер.  ру     дас.  куә.  ту
сінің аты       шесімен       зу    зімі  көзі   тыру. лігі
атқара.       орны               шылар (серти.
тын                                    фикат
лауа.                                  нөмі.
зымы                                   рі)
____________________________________________________________________  ____________________________________________________________________