О Правилах проведения аттестации специалистов с высшим медицинским и фармацевтическим образованием на присвоение квалификационной категории
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам здравоохранения от 1 июля 2001 года N 530. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 июля 2001 года N 1576. Утратил силу - приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 декабря 2002 года N 1071 (V022120)
Во исполнение Законов Республики Казахстан " Об образовании ", " Об охране здоровья  граждан в Республике Казахстан", постановления Правительства Республики Казахстан от 3 декабря 1999 г. N 1852  "Вопросы Агентства Республики Казахстан по делам здравоохранения", а также в целях совершенствования системы аттестации специалистов с высшим медицинским и фармацевтическим образованием на присвоение квалификационных категорий, приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения аттестации специалистов с высшим медицинским и фармацевтическим образованием на присвоение квалификационной категории.
2. Руководителям управлений (департаментов) здравоохранения областей, городов Астаны и Алматы, научных центров и научно-исследовательских институтов, Казахского Государственного медицинского университета и медицинских академий, медицинских колледжей, республиканских медицинских организаций обеспечить выполнение требований Правил, утвержденных настоящим приказом.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на директора Департамента науки, образования и лицензирования Х. Сагына.
4. Настоящий приказ вступает в силу с момента его регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
И.О. Председателя
Согласовано                               Утверждены
Первый Вице-Министр                       приказом Агентства РК
Министерства образования                  по делам здравоохранения
и науки Республики Казахстан              от 1 июля 2001 года N 530
от "____"_____2001 г. N ___
Правила
проведения аттестации специалистов с высшим
медицинским и фармацевтическим образованием на
присвоение квалификационной категории
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения аттестации специалистов с высшим медицинским и фармацевтическим образованием на присвоение квалификационной категории (далее - Правила) разработаны на основании Закона Республики Казахстан " Об образовании ", Закона Республики Казахстан " Об охране здоровья  граждан в Республике Казахстан" и постановления Правительства Республики Казахстан от 3 декабря 1999 г. N 1852  "Вопросы Агентства Республики Казахстан по делам здравоохранения".
Аттестация на присвоение квалификационной категории проводится по специальностям, предусмотренной действующей на территории Республики Казахстан, номенклатурой врачебных и фармацевтических специальностей.

Жоғары білімді медицина және фармацевтика мамандарын біліктілік санатын беру үшін аттестациядан өткізудің ережесі туралы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау ісі жөніндегі агенттігі төрағасының 2001 жылғы 1 маусымдағы N 530 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 19 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 1576. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2002 жылғы 6 желтоқсандағы N 1071 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының " Бiлiм беру туралы ", "Қазақстан Республикасында азаматтардың денсаулығын сақтау туралы" заңдарын , Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 3 желтоқсандағы N 1852  "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау iсi жөнiндегi агенттiгiнiң мәселелерi" қаулысын  орындау, сондай-ақ жоғары бiлiмдi медицина және фармацевтика мамандарына білiктiлiк санатын беру үшiн аттестация жүйесiн жетiлдiру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Жоғары бiлiмдi медицина және фармацевтика мамандарын бiлiктiлiк санатын беру үшiн аттестациядан өткiзудiң ережесi бекiтiлсiн.
2. Облыстардың, Астана мен Алматы қалалары денсаулық сақтау басқармаларының (департаменттерiнiң), ғылыми орталықтар мен ғылыми-зерттеу институттары, ҚазММУ және медициналық академиялар, колледждер, республикалық медициналық ұйымдардың басшылары осы бұйрықпен бекiтiлген ереже талаптарын орындауды қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау ҚР Денсаулық сақтау iсi жөнiндегi агенттiгiнiң медициналық ғылым, бiлiм және лицензиялау Департаментiнiң директоры Х. Сағынға жүктелсiн.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде тiркелген сәттен бастап күшiне енедi.
Төрағаның міндетін атқарушы
"Келісілген"                                  "Бекітілді"
Қазақстан Республикасы                     ҚР Денсаулық сақтау ісі
Білім және ғылым                         жөніндегі агенттігінің
министрлігінің Бірінші                       2001 жылғы 1 маусым
Вице-Министрі                              N 530 бұйрығымен
2001 ж. "__" _____N __
Жоғары бiлiмдi медицина және фармацевтика мамандарын
бiлiктiлiк санатын беру үшін аттестациядан өткiзудiң
ЕРЕЖЕСI
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жоғары бiлiмдi медицина және фармацевтика мамандарын бiлiктiлiк санатын беру үшiн аттестациядан өткiзудiң ережелерi (бұдан әрi - Ережелер) Қазақстан Республикасының " Бiлiм беру туралы ", "Қазақстан Республикасында азаматтардың денсаулығын сақтау туралы" заңдары , Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 3 желтоқсандағы N 1852 "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау iсi жөнiндегi агенттiгiнiң мәселелерi" қаулысы  негiзiнде әзiрленген.
Бiлiктiлiк санатын беру аттестациясы Қазақстан Республика аумағында қарастырылған мамандықтар, дәрiгерлiк және фармацевтикалық мамандықтар номенклатурасы бойынша жүргiзiледi.

2. Аттестации на присвоение квалификационной категории подлежат лица, с высшим медицинским и фармацевтическим образованием, допущенные в установленном порядке к занятию должностей в лечебно-профилактических, санитарно-эпидемиологических, аптечных организациях и органах управления здравоохранения, научные и научно-педагогические работники, специалисты, занимающиеся индивидуальной деятельностью, частной медицинской практикой и фармацевтической деятельностью в негосударственном секторе здравоохранения (далее - организации здравоохранения).
3. Основной задачей аттестации на присвоение квалификационной категории является определение уровня профессиональной подготовки специалистов, выявление наиболее высококвалифицированных и способных специалистов, обеспечение социальной защищенности медицинских работников в условиях рыночных отношений путем дифференциации оплаты труда.
4. В настоящих Правилах применяются следующие термины и определения:
1) аттестация - процедура, проводимая с целью определения профессиональной подготовленности и уровня квалификации специалистов, по результатам которой выдается соответствующий документ (удостоверение);
2) квалификационная категория - соответствующий нормативным критериям уровень квалификации, обеспечивающий работнику решать профессиональные задачи.
5. Квалификация специалистов с высшим медицинским и фармацевтическим образованием определяется аттестационной комиссией по трем квалификационным категориям: вторая, первая, высшая.
6. Высшая квалификационная категория присваивается специалистам с высшим медицинским и фармацевтическим образованием, имеющим стаж работы по данной специальности не менее десяти лет, а для специалистов сельского здравоохранения - не менее семи лет, характеризующимся хорошими показателями работы и соответствующий следующим профессиональным требованиям:
1) соискатель высшей квалификационной категории должен владеть основами законодательства по охране здоровья граждан Республики Казахстан, знать структуру и принципы организации здравоохранения, основы экономики и планирования здравоохранения;
2) должен иметь глубокую теоретическую подготовку и практические навыки по специальности, предусмотренные квалификационными требованиями для специалистов высшей категории;
3) должен иметь не менее 3-х публикаций за последние 5 лет по специальности;
4) должен непрерывно повышать свой профессиональный уровень, осваивать и активно внедрять новые методы диагностики или лечения в практику, в течение последних 5-ти лет должен пройти один из видов постдипломной подготовки не менее 144 часов (курсы, циклы, стажировка и др.), подтвержденный выдачей удостоверения установленного образца;

2. Бiлiктілiк санатын беру аттестациясынан өтуге жоғары медициналық бiлiмдi, емдеу-профилактикалық, санитарлық-эпидемиологиялық, дәрiханалық ұйымдар мен денсаулық сақтау iсiн басқару органдар қызметтерiне жiберiлген адамдар, ғылыми және ғылыми-педагогикалық қызметкерлер, денсаулық сақтау iсiнің мемлекеттiк емес саласында (бұдан әрi - денсаулық сақтау ұйымдары) жеке медицина практикасында және жеке фармацевтикалық қызметтермен айналысатын мамандар белгiленген тәртiппен жiберiледi.
3. Бiлiктiлiк санатын беру аттестациясының негiзгi мiндеттерi: мамандардың кәсiби даярлық деңгейiн анықтау, бiлiктiлiгi жоғарырақ және талапты мамандарды айқындау, нарықтық қарым-қатынас жағдайында еңбек төлем-ақысының саралану жолымен медициналық қызметкерлердiң әлеуметтiк сақталуын қамтамасыз ету.
4. Осы ережеде мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) аттестация - берiлген құжатқа (куәлiкке) мамандардың кәсiби дайындық деңгейiнiң сәйкестiгiн анықтау мақсатында жасалатын шара;
2) бiлiктiлiк санат - нормативтiк өлшемдерге сәйкес қызметкердiң кәсiби мiндеттерiн шешудi қамтамасыз ететiн бiлiктiлiк деңгейi.
5. Жоғары медициналық және фармацевтикалық білiмдi маманның бiлiктiлiгiн аттестациялық комиссия үш бiлiктiлiк санат бойынша анықтайды: жоғары, бiрiншi, екiншi.
6. Жоғары бiлiктiлiк санат жоғары медициналық және фармацевтикалық бiлiмдi, осы мамандық бойынша кем дегенде он жыл, ал селолық денсаулық сақтау iсiнiң мамандары үшiн кем дегенде жетi жыл жұмыс өтiлi бар, жақсы жұмыс көрсеткiштерiмен сипатталатын мамандарға және мынадай кәсiби талаптарға сай беріледi:
1) жоғары бiлiктiлiк санат iзденушiсi Қазақстан Республикасында азаматтардың денсаулығын сақтау жөнiндегi заңдылықтар негiзiн, денсаулық сақтау ұйымдарының құрылымы мен қағидаттарын, денсаулық сақтау iсiнiң экономикасы мен жоспарлауын бiлуi тиiс;
2) жоғары бiлiктiк санаты бар мамандар үшiн мамандық бойынша бiлiктiлiк талаптарда қарастырылған терең теориялық даярлығы мен практикалық дағдылары болуы тиiс;
3) мамандығы бойынша соңғы 5 жылда кем дегенде 3 жарияланымы болуы қажет;
4) үздiксiз өз кәсiби деңгейiн арттыруы, диагностика немесе емдеудiң жаңа әдiстерiн игеруi және практикаға енгiзуi қажет, соңғы 5 жыл iшiнде кем дегенде 144 сағат дипломнан кейiнгi даярлықтың (курстар, циклдер, тағылымдама және басқаларды) белгiленген нысан бойынша берiлген куәлiкпен расталған бiр түрiн өтуі тиіс;

5) по уровню теоретической подготовки, профессиональным знаниям и умениям, специалист высшей квалификационной категории может обеспечить высококвалифицированное руководство по соответствующей специальности в качестве главного специалиста республиканского, областного и городского звеньев здравоохранения.
7. Первая квалификационная категория присваивается специалистам с высшим медицинским и фармацевтическим образованием, со стажем работы по специальности не менее семи лет, а для специалистов сельского здравоохранения - не менее пяти лет, характеризующимся хорошими показателями работы и соответствующий следующим профессиональным требованиям:
1) соискатель первой квалификационной категории должен быть знаком с основами законодательства по здравоохранению, структурой и принципами организации здравоохранения в Республике Казахстан;
2) должен иметь хорошую теоретическую подготовку и практические навыки по специальности, предусмотренные квалификационными требованиями для специалистов первой категории;
3) должен непрерывно повышать свой профессиональный уровень, осваивать и активно внедрять новые методы диагностики или лечения в практику, в течение последних 5-ти лет должен пройти один из видов постдипломной подготовки не менее 72 часов (курсы, циклы, стажировка и др.), подтвержденный выдачей удостоверения установленного образца;
4) должен иметь не менее 2-х публикаций по специальности за последние 5 лет;
5) уметь оказывать экстренную помощь при неотложных состояниях;
6) принимать активное участие в пропаганде здорового образа жизни, проводить работу по повышению квалификации молодых специалистов среднего медицинского персонала;
7) по уровню теоретических знаний и практической подготовки специалист первой квалификационной категории может обеспечить руководство отделом, отделением, лабораторией в структуре областного, городского и районной организаций здравоохранения, выполнять обязанности главного специалиста городского и районного органа управления здравоохранения.
8. Вторая квалификационная категория присваивается специалистам с высшим медицинским и фармацевтическим образованием, со стажем работы по данной специальности не менее пяти лет, а для специалистов сельского здравоохранения - не менее трех лет, характеризующимся хорошими показателями работы и соответствующим следующим профессиональным требованиям:
1) соискатель второй квалификационной категории должен показать знания основ законодательства по охране здоровья граждан Республики Казахстан;
2) должен иметь хорошие знания и практические навыки по специальности, предусмотренные квалификационными требованиями для специалистов второй категории;

5) теориялық даярлығы, кәсiби бiлiмi мен дағдылары бойынша жоғары білiктi маман денсаулық сақтау iсiнiң республикалық, облыстық және қалалық саласын сәйкес мамандық бойынша бас маман ретiнде жоғары білiктi басшылықпен қамтамасыз ете алады.
7. Бiрiншi бiлiктiлiк санат жоғары медициналық және фармацевтикалық бiлiмдi, мамандығы бойынша тағылымы кем дегенде жетi жыл, ал селолық денсаулық сақтау мамандары үшiн кем дегенде бес жыл, жақсы жұмыс көрсеткiштерiмен сипатталатын мамандарға және мынадай кәсiби талаптарға сай берiледi:
1) бiрiншi бiлiктiлiк санат iзденушiсi Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау жөнiндегi негiзгi заңдылықтарымен, денсаулық сақтау iсiнiң құрылымдарымен және қағидаттарымен таныс болу керек;
2) бiрiншi бiлiктiк санаты бар мамандар үшiн мамандық бойынша бiлiктiлiк талаптарда көзделген жақсы теориялық даярлығы мен практикалық дағдылары болуы тиiс;
3) өзiнiң кәсiби деңгейiн үздiксiз көтеруi тиiс, диагностика немесе емдеудің жаңа әдiстерiн игеруi және практикаға белсендi түрде енгiзуi қажет, соңғы бес жыл iшiнде кем дегенде 72 сағат дипломнан кейiнгi даярлықтың (курстар, циклдер, тағылымдар және басқалардың), белгiленген нысан бойынша берiлген куәлiкпен расталған бiр түрiн өту керек;
4) соңғы бес жыл iшiнде мамандық бойынша кем дегенде 2 жарияланымы болу керек;
5) шұғыл жағдайда жедел көмек көрсете білуi тиiс;
6) салауатты өмiр салтын насихаттауға белсендi түрде ат салысуға тиiс, орта медициналық қызметтегi жас мамандардың бiлiктiлiгiн арттыру жөнiнде жұмыс жүргiзуi тиiс;
7) бiрiншi бiлiктiлiк санаты бар маман теориялық даярлығы, кәсiби бiлiмi мен дағдылары бойынша республикалық, облыстық және қалалық денсаулық сақтау ұйымдарының құрылымында бөлiмдi, бөлiмшенi, зертхананы басшылықпен қамтамасыз ете алады және денсаулық сақтау басқармаларының органдарында бас маман мiндетiн атқара алады.
8. Екiншi бiлiктiлiк санат жоғары медициналық және фармацевтикалық бiлiмдi, мамандық бойынша жұмыс тағылымы кем дегенде бес жыл, ал селолық денсаулық сақтау iсi мамандар үшiн - кем дегенде үш жыл, жақсы жұмыс көрсеткiштерiмен сипатталатын мамандарға және мынадай кәсiби талаптарға сай берiледi:
1) екiншi бiлiктiлiк санат iзденушiсi Қазақстан Республикасында азаматтардың денсаулығын сақтау бойынша заңдылықтардың негiзiн бiлетiнiн көрсетуi керек;
2) екiншi бiлiктiк санаты бар мамандар үшiн мамандық бойынша бiлiктiлiк талаптарда қарастырылған жақсы теориялық даярлығы мен практикалық дағдылары болуы тиiс;

3) должен непрерывно повышать свой профессиональный уровень путем участия в работе конференций, семинаров, симпозиумов;
4) должен иметь не менее одной публикации по специальности за последние 5 лет;
5) принимать активное участие в пропаганде здорового образа жизни, проводить работу по повышению квалификаций среднего медицинского и фармацевтического работника;
6) по уровню теоретической подготовки и владению профессиональными навыками специалист второй квалификационной категории может обеспечить руководство отделением, отделом, лабораторией организаций здравоохранения городского и районного подчинения.
2. Аттестационная комиссия и ее состав
9. Для проведения аттестации на присвоение квалификационной категории создаются аттестационные комиссии в организациях здравоохранения, которые определяют конкретные сроки проведения аттестации, проводят анализ работы аттестуемого, выносят решения по итогам аттестации.
10. Перечень и персональный состав аттестационных комиссий на присвоение квалификационной категории определяется приказом Агентства Республики Казахстан по делам здравоохранения.
11. Общее количество членов аттестационных комиссий должно составлять нечетное число (7, 9, 11). Аттестационные комиссии создаются в следующем составе: председатель аттестационной комиссии - руководитель или заместитель руководителя организации здравоохранения, заместитель председателя, секретарь и члены комиссии. В состав комиссии включаются специалисты органов управления здравоохранением, руководители и работники медицинских организаций образования, научных организаций, местных исполнительных органов, представители профсоюзов и общественных организаций.
3. Порядок проведения аттестации
12. Аттестация работников проводится по графику, установленному уполномоченным органом организации здравоохранения.
13. Специалисты, изъявившие желание пройти аттестацию на квалификационную категорию подают заявление в аттестационную комиссию.
К заявлению специалист обязан приложить:
1) отчет о производственной деятельности с анализом показателей последовательно за последние три года, характеризующих работу аттестуемого специалиста, отражающим личный вклад специалиста в организацию и совершенствование диагностики, лечения, реабилитации больных и фармацевтической деятельности, утвержденный руководителем организации и прорецензированный главными специалистами органа управления здравоохранения;
2) копию диплома, нотариально засвидетельствованную;
3) копии удостоверений о прохождении повышения квалификации, нотариально засвидетельствованные;

3) конференциялар, семинарлар, симпозиумдар жұмысына қатысу жолымен үздiксiз өзiнiң кәсiби деңгейiн арттырып отыруы тиiс;
4) соңғы бес жылда мамандық бойынша кем дегенде бiр жарияланымы болу керек;
5) салауатты өмiр сүру салтын насихаттауға белсендi ат салысуы керек, орта медициналық және фармацевтикалық қызметкерлердiң бiлiктiлiк деңгейiн арттыру бойынша жұмыс жүргiзуi керек;
6) теориялық даярлық және кәсiби дағдыларының деңгейi бойынша екiншi бiлiктiлiк санатты маман қалалық және аудандық денсаулық сақтау ұйымының зертханасын, бөлiмшесiн, бөлiмiн басшылықпен қамтамасыз ете алады.
2. Аттестациялық комиссия және оның құрамы
9. Бiлiктiлiк санатын беруге арналған аттестацияны жүргiзу үшiн денсаулық сақтау ұйымдарында орталық аттестациялық комиссия, аттестацияның нақты өткiзілетiн мерзiмдерiн белгiлейтiн, аттестациядан өтушiнiң жұмысына талдау жасайтын, аттестацияның қорытындысы бойынша шешiмдер шығаратын мамандықтар бейiндерi жөнiндегi мамандандырылған аттестациялық комиссия құрылады.
10. Бiлiктiлiк санатын берудегi аттестациялық комиссия қызметкерлерiнің құрамы мен өкiлеттiлiк мерзiмдерi Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау iсi жөнiндегi агенттiгiнiң бұйрығымен белгiленедi.
11. Аттестациялық комиссия мүшелерiнiң жалпы саны жұп саннан (7, 9, 11 адам) тұруға тиiстi. Аттестациялық комиссия мынадай құрамда құрылады: аттестациялық комиссияның төрағасы - денсаулық сақтау ұйымының бастығы немесе бастығының орынбасары, төрағаның орынбасары, хатшы және комиссия мүшелерi. Комиссияның құрамына денсаулық сақтау басқармалары органдарының, медициналық бiлiм беру, ғылыми ұйымдарының, жергiлiктi атқару органдарының басшылары мен қызметкерлерi, кәсiподақ және қоғамдық ұйымдардың өкiлi кiредi.
3. Аттестацияны жүргiзу тәртiбi
12. Қызметкерлердiң аттестациясы денсаулық сақтау ұйымдарының уәкiлеттi органдары белгiлеген кесте бойынша жүргiзiледi.
13. Бiлiктiлiк санатын алуға аттестациядан өтуге ықылас бiлдiрген мамандар аттестациялық комиссияға арыз тапсырады.
Арызбен қоса мамандар:
1) ұйым басшысымен бекiтiлген және денсаулық сақтау басқармалары органдарының бас мамандары рецензиялаған, аттестациядан өтетiн маманның ауруларды емдеу, оңалту, олардың диагностикасын ұйымдастыру мен жетiлдiруде, сондай-ақ фармацевтикалық қызметтегi үлесiн бейнелейтiн, соңғы үш жылдағы жұмысын сипаттайтын реттi көрсеткiштер талдауымен өндiрiстiк қызмет туралы есебiн;
2) нотариустың куәландыруымен берiлген дипломның көшiрмесiн;
3) нотариустың куәландыруымен берілген бiлiктілiгiн көтеруден өткенi туралы куәлiктiң көшiрмесiн;

4) производственную характеристику, подписанную руководителем организации;
5) список опубликованных в печати статей.
Комиссия оформляет аттестационный лист (форма N 1) с указанием своих предложений о соответствии аттестуемого требованиям заявленной категории. Аттестуемый работник под роспись должен быть ознакомлен с аттестационным листом не менее, чем за 10 дней до заседания аттестационной комиссии.
14. Результаты аттестации работников определяются голосованием на итоговом заседании комиссии и оформляются в виде протокола и записи в аттестационном листе. Протокол и аттестационный лист подписываются председателем, заместителем председателя, секретарем и членами аттестационной комиссии.
15. Решение считается действительным, если на итоговом заседании комиссии присутствовало не менее 2/3 ее членов. Результаты голосования определяются большинством голосов членов комиссии, принявших участие в итоговом заседании. По каждому работнику комиссия дает одно из следующих заключений:
соответствует требованиям заявленной категории;
не соответствует требованиям заявленной категории.
16. Установленные работникам квалификационные категории сохраняются до прохождения очередной аттестации.
17. При присвоении квалификационной категории необходимо соблюдать последовательность: вторая, первая, высшая категории.
18. Специалист может пройти аттестацию на квалификационную категорию, как по основной, так и по совмещаемой специальности.
19. Если работник по собственному желанию выходит на аттестацию и ему не присвоена заявленная квалификационная категория, он остается в действующей квалификационной категории.
20. Споры, связанные с проведением аттестации, рассматриваются в соответствии с действующим законодательством.
21. Специалисты, работающие в организациях здравоохранения и органах управления здравоохранения на должностях руководителей (заместителей руководителей), главных, ведущих специалистов могут аттестоваться по специальности врач "социал-гигиенист-организатор здравоохранения" и "провизор-организатор". Указанные специалисты могут аттестоваться по любой врачебной специальности при условии наличия совместительства по данной специальности на общих основаниях.
4. Реализация решений аттестационной комиссии
22. Решение аттестационной комиссии о присвоении квалификационной категории утверждается в течение одного месяца со дня аттестации приказом Агентства Республики Казахстан по делам здравоохранения.
23. По результатам аттестации работникам выдаются удостоверения (приложение N 2). Копия удостоверения хранится в личном деле работника. Выдача удостоверения регистрируется в журнале (приложение N 3).

4) ұйым басшысының қолы қойылған өндiрiстiк мiнездемесiн;
5) басылымда жарияланған мақалаларының тiзiмiн беруге тиiстi.
Комиссия аттестациядан өтетiн маманның өтiнiш жасап отырған санат талабына сәйкестiгi туралы ұсынысы бар аттестациялық қағазды ресiмдейдi (1-қосымша). Аттестациядан өтетiн қызметкер аттестациялық комиссияның отырысына 10 күн қалғанша аттестациялық қағазбен танысып, оған қолын қоюы керек.
14. Қызметкерлердiң аттестациясының нәтижесi дауыс беру арқылы комиссияның қорытынды отырысында анықталады және жазбаша хаттамамен аттестациялық қағазда ресiмделедi. Хаттамаға және аттестациялық қағазға аттестациялық комиссияның төрағасы, хатшысы мен комиссияның мүшелерi қолдарын қояды.
15. Егер комиссияның қорытынды отырысына кем дегенде 2/3 адам қатысатын болса шешiм дұрыс деп саналады. Дауыс берудiң нәтижесi комиссияның қорытынды отырысына қатысушы мүшелердiң санының көптiгiмен анықталады. Әрбiр қызметкерге комиссия мына қорытындылардың бiрiн бередi:
өтiнiш жасаған санат талабына сәйкес келедi;
өтiнiш жасаған санат талабына сәйкес келмейдi.
16. Қызметкерлерге берiлген бiлiктiлiк санаты келесi кезектi аттестациядан өткенше сақталады.
17. Бiлiктiлiк санатын беру кезiнде реттiлiктi сақтау қажет: жоғары, бiрiншi, екiншi санаттар.
18. Маман бiлiктiлiк санатын алу үшiн аттестациядан өтуге негiзгi, сондай-ақ қосымша мамандығы бойынша өтiнiш жасауына болады.
19. Егер қызметкер аттестациядан өтуге өз тiлегiн бiлдiрiп және оған берген өтiнiшi бойынша бiлiктiлiк санаты берілмесе, ол бұрынғы санатында қалады.
20. Аттестацияға байланысты келiспеушiлiктер күшi бар заңға сәйкес қарастырылады.
21. Денсаулық сақтау ұйымдарында және денсаулық сақтау iсiн басқару органдарында басшылық (бастығының орынбасары) лауазымында қызмет ететiн, бөлiмдерi бар емханалардың меңгерушiлерi "әлеуметтiк-гигиенист-денсаулық сақтау iсiнiң ұйымдастырушысы" және "провизор-ұйымдастырушы" мамандығы бойынша аттестациядан өтедi. Аталған мамандар дәрiгерлiк қызметтiң қайсыбiр мамандығы бойынша қосымша осы мамандық болу шартымен жалпы негiзде аттестацияланады.
4. Аттестациялық комиссия шешiмiн iске асыру
22. Аттестациялық комиссияның жоғары бiлiктiлiк санатын беру туралы шешiмi аттестация өткен күннен кейiн бiр ай iшiнде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау iсi жөнiндегi агенттiгiнiң бұйрығымен бекiтiледi.
23. Аттестация нәтижесi бойынша қызметкерлерге куәлiк берiледi (2-қосымша). Куәлiктiң көшiрмесi қызметкердiң жеке iс-құжаттарында сақталады. Куәлiк беру журналда тiркеледi (3-қосымша).

24. Оформленные удостоверения о присвоении квалификационной категории действуют на всей территории Республики Казахстан.
25. Специалистам, внесшим большой вклад в развитие практического здравоохранения, в порядке исключения, по рекомендации руководителя, разрешается досрочно пройти аттестацию на присвоение более высокой квалификационной категории, но не ранее чем через три года после предыдущей аттестации.
Приложение N 1
__________________________________________________________________
(наименование министерства или ведомства)
__________________________________________________________________
(наименование организации здравоохранения)
Аттестационной лист
На _______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество - должность с указанием категории)
Год рождения _____________________  Национальность _______________
Медицинский стаж _____________________
Стаж работы по занимаемой должности ____________ в т.ч. в данной
организации ______________________________________________________
Образование (какое учебное заведение и когда окончил(а), какую
квалификацию получил(а)
__________________________________________________________________
Награды, почетные звания, ученые звания и степени
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
На какую категорию аттестуемый работник подал заявление
__________________________________________________________________
(прописью)
Отзыв о работе аттестуемого
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Руководитель
организации
здравоохранения___________________________________________________
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
С отзывом о работе и выводами ознакомлен "___"____________________
________________________
(подпись аттестуемого)
Решение аттестационной комиссии
от "___"_____________ г.
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Председатель аттестационной
комиссии__________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Заместитель председателя
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Секретарь_________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Члены
комиссии__________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
__________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
__________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
__________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
__________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
__________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
__________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Приложение N 2
Удостоверение
о присвоении квалификационной категории
__________________________________________________________________
Настоящее удостоверение выдано ___________________________________
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
в том, что в соответствии с решением аттестационной комиссии
от "___"_______________ ________ г. N_________________ ему (ей)
присвоена квалификационная категория
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(наименование должности и категория прописью)
Председатель аттестационной
комиссии__________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество)
Секретарь аттестационной
комиссии__________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество)
МП
Регистрационный номер_____________              "____"____________
_________________
(дата выдачи)
Приложение N 3
Форма журнала
регистрации выдачи работникам удостоверений
о присвоенной им квалификационной категории
__________________________________________________________________
(наименование организации здравоохранения)
N !Фамилия,! Наименование ! Дата решения !Дата и номер ! Дата  !Роспись в
п/п!  имя,  ! должности и  !аттестационной!приказа о    !выдачи !получении
!отчество! присвоенной  !   комиссии   !присвоении   !удосто-!удостове-
!        ! квалифика-   !              !квалифика-   !верения!рения
!        ! ционной      !              !ционной      !       !
!        ! категории    !              !категории    !       !

24. Бiлiктiлiк санатын беру туралы ресiмделген куәлiк Қазақстан Республикасының барлық аймақтарында қолданылады.
25. Денсаулық сақтау практикасын дамытуға аса зор үлес қосқан
мамандарға ұжымның кепiлдемесi бойынша одан да жоғары бiлiктiлiк санатын беру үшiн, ерекше ретте мерзiмiнен бұрын өтуге рұқсат берiледi, бiрақ бұрынғы өткен аттестациядан кем дегенде үш жыл уақыт өтуi тиiс.
N 1 қосымша
--------------------------------------------------------------------               (министрлiктiң немесе ведомствоның атауы)
--------------------------------------------------------------------                   (денсаулық сақтау ұйымының атауы)
АТТЕСТАЦИЯЛЫҚ ҚАҒАЗ
___________________________________________________________берiледi.
(тегi, аты, әкесiнiң аты, лауазымы, санаты)
Туған жылы________ Ұлты________________
Медицинадағы өтiлi________ соның iшiнде осы  ұйымдағы_______________
Білімі______________________________________________________________          (оқу орнының атауы, бiтiрген жылы және алған мамандығы)
Ғылыми атауы мен ғалым дәрежесi, құрмет белгiлерi___________________
____________________________________________________________________Қандай санатқа аттестациядан өтетiн қызметкер өтiнiш бердi
____________________________________________________________________                               (жазумен)
Аттестациядан өтушiнiң қызметi туралы сын-пікiр
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Денсаулық сақтау ұйымның
бастығы_____________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
Жұмыс туралы сын-пiкiрмен және
тұжырымдармен таныстым "___"__________________
____________________________
(аттестациядан өтушiнiң қолы)
Аттестациялық комиссияның шешiмi
____ж. "___" ____________
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________Аттестациялық комиссияның төрағасы ___________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
Төрағаның орынбасары_________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
Хатшы___________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
Комиссияның
мүшелері:__________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
____________________________________________________________________                 (тегi, аты, әкесiнiң аты)     ____________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
____________________________________________________________________                 (тегi, аты, әкесiнiң аты)
____________________________________________________________________                 (тегi, аты, әкесiнiң аты)
N 2 қосымша
Біліктілік санатын беру туралы
КУӘЛІК
Осы куәлік аттестациялық комиссиясының біліктілік санатын беру туралы______________________________________________________________
____________________________________________________________________
200__ж. "___"_________ N_______ шешіміне сәйкес
________________________________________________________беріледі.
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
________________________________________________________
Аттестациялық комиссия
төрағасы                      ___________ (тегi, аты, әкесiнiң аты)
(қолы)
Аттестациялық комиссияның
хатшысы                       ___________ (тегi, аты, әкесiнiң аты)
(қолы)
М.О.
Тіркеу нөмірі _________   Берілген күні __ж."___"_______
N 3 қосымша
Қызметкерлерге біліктілік санатын беру туралы куәлікті беруді
тіркеуге арналған журналдың нысаны
_________________________________________________
(денсаулық сақтау ұйымның атауы)
____________________________________________________________________N  Тегі,аты, Лауазым   Аттестациялық  Біліктілік  Куәліктің Куәлік
әкесінің  атауы мен комиссия шеші. санат беру  берілу    алғанын
аты       берілген  мінің шыққан   жөніндегі   күні      қолын
біліктілік     күні       бұйрықтың             қоюмен
санаты                    нөмірі               растау
мен күні  ____________________________________________________________________