Об утверждении Правил приема в средние профессиональные учебные заведения МВД Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 июня 2001 года № 473. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июля 2001 года № 1585. Утратил силу приказом и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 5 августа 2010 года № 341
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 05.08.2010 № 341 (порядок введения в действие см. п. 3).
В соответствии с Законом Республики Казахстан  Z990389_  "Об образовании" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила приема в средние профессиональные учебные заведения МВД Республики Казахстан.
2. Начальникам ГУВД, УВД, ГУВДТ организовать изучение Правил личным составом и ознакомить с ними кандидатов на учебу.
3. Начальникам средних профессиональных учебных заведений МВД Республики Казахстан строго соблюдать организацию вступительных экзаменов и зачисление кандидатов на учебу в соответствии с требованиями настоящих Правил.
4. Департаменту кадровой работы МВД Республики Казахстан (Суюнчалиев М.М.) представить в установленном порядке настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
5. Контроль за выполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра внутренних дел Республики Казахстан полковника полиции Баймаганбетова С.Н. и начальника Департамента кадровой работы МВД Республики Казахстан полковника полиции Суюнчалиева М.М.
6. Приказ МВД Республики Казахстан от 22 мая 1999 года N 265   V990859_   считать утратившим силу.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
"Согласовано"                       "Утверждены"
Первый вице-Министр                 Приказом Министра внутренних дел
образования и науки                 Республики Казахстан
Республики Казахстан                от 16 июня 2001 г. N 473
14 июня 2001 г.
Правила
приема в средние профессиональные учебные заведения МВД
Республики Казахстан
1. В средние профессиональные учебные заведения МВД Республики Казахстан (далее - колледжи МВД Республики Казахстан) принимаются граждане Республики Казахстан, имеющие среднее общее или начальное профессиональное образование, отвечающие требованиям, предъявляемым к сотрудникам органов внутренних дел, годные по состоянию здоровья к военной службе и учебе.  <*>
Сноска. Пункт 1 с изменениями - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 июня 2004 года  N 309 .
2. Поступающие в колледжи МВД Республики Казахстан могут сдавать вступительные экзамены на казахском или русском языках.

Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің орта кәсіптік оқу орындарына қабылдау ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 16 маусымдағы N 473 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 25 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 1585. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 5 тамыздағы № 341 Бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010.08.05 № 341 Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының "Бiлiм туралы" Заңына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң орта кәсiптiк оқу орындарына қабылдау ережелерi қосымшаға сай бекiтiлсiн.
2. IIББ, IIБ, КIIББ бастықтары осы ережелердi жеке құрамға оқытуды ұйымдастырсын және олармен оқуға талапкерлердi таныстырсын.
3. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгiнiң орта кәсiптiк оқу орындарының басшылары қабылдау емтиханын ұйымдастыру және талапкерлердi оқуға қабылдауда осы Ережелердiң талаптарын қатаң сақтасын.
4. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң Кадр жұмысы департаментi (Сүйiншәлиев М.М.) белгiленген тәртiпте осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркеуден өткiзсiн.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Iшкi iстер вице-Министрi полиция полковнигi С.Н. Баймағанбетовке және Қазақстан Республикасы Iшкіісминiнiң Кадр жұмысы департаментiнiң бастығы полиция полковнигi М.М. Сүйiншәлиевке жүктелсiн.
6. Қазақстан Республикасы Iшкіісминiнiң 1999 жылғы 22 мамырдағы N 265 бұйрығының күшi жойылды деп есептелсiн.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрі -
Ішкі әскерлер қолбасшысы
генерал-майор
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
бірінші вице-Министрі
2001 ж. 14.06.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2001 жылғы 16 маусымдағы
N 473 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң
орта кәсiптiк оқу орындарына қабылдау
ЕРЕЖЕЛЕРI
1. Қазақстан Республикасы Ішкіісминiнiң орта кәсiптiк оқу орындарына (ары қарай - колледждер) жалпы орта немесе кәсіптік бастауыш білімi бар, iшкi iстер органдары қызметкерлерiне қойылатын талаптарға жауап беретiн, денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке және оқуға жарамды Қазақстан Республикасының азаматтары қабылданады.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 2 маусымдағы N 309 бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ішкіісминiнiң колледждерiне оқуға түсушiлер қабылдау емтихандарын қазақ және орыс тiлдерiнде тапсыра алады.

2-1. Прием в колледжи МВД Республики Казахстан осуществляется по заявлению граждан на конкурсной основе по результатом баллов вступительных экзаменов или указанным в сертификате единого национального тестирования, с учетом отбора по медицинским, физическим, психофизиологическим показаниям в соответствии с утвержденным планом приема.  <*>
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 2-1 - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 июня 2004 года  N 309 .
2-2. Для соблюдения территориального принципа подготовки кадров при приеме в колледжи МВД могут создаваться региональные выездные приемные комиссии МВД Республики Казахстан. Персональный состав региональных выездных приемных комиссий МВД Республики Казахстан утверждается приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан.  <*>
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 2-2 - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 25 мая 2005 года  N 308 .
3. Вступительные экзамены для граждан, имеющих среднее общее образование (выпускники общеобразовательных школ текущего года с узбекским, уйгурским и таджикским языком обучения, а также прошлых лет) проводятся по трем предметам в объеме учебных программ среднего общего образования.  <*>
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан от 25 мая 2005 года  N 308 .
4. Для проведения тестовых испытаний определить:
По специальностям 0202002 "Правоохранительная деятельность", следующие предметы:
всемирная история;
история Казахстана;
казахский или русский язык.  <*>
Сноска. Пункт 4 с изменениями - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 июня 2004 года  N 309  ; от 25 мая 2005 года  N 308 .
5. Количество тестовых вопросов по каждому предмету - 30. Правильный ответ на каждое тестовое задание оценивается 1 баллом. Не допускаются к зачислению в состав курсантов граждане, набравшие по сумме при комплексном тестировании менее 30 баллов.
На комплексное тестирование по трем предметам отводится 2 часа 15 минут.  <*>
Сноска. Пункт 5 с изменениями - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 июня 2004 года  N 309  ; от 25 мая 2005 года  N 308 .
6. Коды правильных ответов вывешиваются сразу после окончания тестирования. Результаты экзаменов доводятся до сведения абитуриентов в течение суток после проведения комплексного тестирования.
7. Приемные комиссии колледжей осуществляют отбор абитуриентов по медицинским, физическим и психофизиологическим показаниям в сроки, согласованные с Министерством образования и науки Республики Казахстан. Комплексное тестирование, зачисление в число курсантов колледжей проводится в сроки, установленные Типовыми правилами приема в средние профессиональные учебные заведения Республики Казахстан, которые могут быть изменены только по согласованию с Министерством образования и науки Республики Казахстан.  <*>

2-1. Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің колледждеріне қабылдау азаматтардың өтініші бойынша қабылдау емтихандары немесе ұлттық бірыңғай тестілеу баллдарының нәтижелері бойынша, медициналық, дене бітімі, психофизиологиялық көрсетулері бойынша іріктеу нәтижелерін және бекітілген қабылдау жоспарын ескере отырып конкурстық негізде жүзеге асырылады.
Ескерту. 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 2 маусымдағы N 309 бұйрығымен.
2-2. Ішкі істер министрлігінің колледждеріне қабылдау кезінде кадр дайындаудың аумақтық қағидасын сақтау үшін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің өңірлерге барып қабылдау комиссиялары құрылуы мүмкін. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің өңірлерге барып қабылдау комиссиясының дербес құрамы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бұйрығымен бекітіледі.
Ескерту: 2-2-тармақпен толықтырылды - Ішкі істер министрлігінің 2005 жылғы 25 мамырдағы N 308 бұйрығымен.
3. Жалпы орта білімі бар азаматтар үшін (өзбек, ұйғыр және тәжік тілдерінде оқитын ағымдағы жылғы жалпы білім беретін мектептердің бітірушілері, сондай-ақ бұрынғы жылдарғы) қабылдау емтихандары жалпы орта білім берудің оқу бағдарламалары көлемінде үш пән бойынша өткізіледі.
Ескерту: 3-тармақ жаңа редакцияда жазылды - Ішкі істер министрлігінің 2005 жылғы 25 мамырдағы N 308 бұйрығымен.
4. Тесттiк сынақ мына пәндер бойынша жүргiзiледi:
0202002 "Құқыққорғау қызметi" мамандығы бойынша:
дүниежүзі тарихы;
Қазақстан тарихы;
Қазақ немесе орыс тiлi.
Ескерту. 4-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 2 маусымдағы N 309 бұйрығымен, 2005 жылғы 25 мамырдағы N 308 бұйрығымен.
5. Әрбiр пәннен тест сұрақтарының саны 30. Дұрыс жауап бiр ұпаймен бағаланады. Кешендi тестiлеу пәндерiнен алған жауабының жалпы ұпай саны 30 баллдан кем азаматтар курсанттар қатарына оқуға қабылдауға жiберiлмейдi.
Кешендi тестiлеуге 2 сағат 15 минут берiледi.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 2 маусымдағы N 309 бұйрығымен, 2005 жылғы 25 мамырдағы N 308 бұйрығымен.
6. Дұрыс жауаптардың кодтары кешендi тест өткiзiлгеннен кейiн iлiнуi тиiс. Кешендi тест өткiзiлгеннен кейiн бiр тәулiк iшiнде талапкерлердiң назарына тест нәтижелерi жеткiзiледi.
7. Колледждердің қабылдау комиссиялары Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігімен келісілген мерзімдерде медициналық, дене бітімі және психофизиологиялық көрсетулері бойынша талапкерлерді іріктеуді жүзеге асырады. Кешенді тестілеу, колледждердің курсанттар қатарына қабылдау Қазақстан Республикасының орта кәсіптік оқу орындарына қабылдаудың үлгі ережелерінде белгіленген мерзімдерде жүргізіледі, олар Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігінің келісімі бойынша ғана өзгертілуі мүмкін.

Сноска. Пункт 7 в новой редакции - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 июня 2004 года  N 309 .
8. Зачисление граждан в число курсантов колледжа МВД производится на открытом заседании комиссии по конкурсу с учетом результатов отбора по медицинским, физическим и психофизиологическим показателям и выделенных Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Департаментам внутренних дел городов Астаны, Алматы, областей и на транспорте приемных мест.
Конкурс проводится:
на основе баллов сертификатов, выданных по результатам единого национального тестирования текущего года (далее - ЕНТ);
на основе баллов сертификатов, выданных по результатам вступительных экзаменов, проведенных в форме комплексного тестирования для поступающих в высшие учебные заведения;
на основе баллов, полученных по результатам вступительных экзаменов в форме тестирования, проведенных учебным заведением.
При проведении конкурса на зачисление учитывается сумма баллов из трех предметов, указанных в сертификатах ЕНТ или комплексного тестирования.  <*>
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан от 25 мая 2005 года  N 308 .
9. В случае одинаковых показателей преимущественное право на зачисление имеют:
дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей;
лица, имеющие аттестаты или дипломы об образовании с отличием.
Лица, пользующиеся правом на льготное зачисление в соответствии с настоящими Правилами приема, представляют подтверждающие документы.
10. Пересдача вступительных экзаменов не разрешается.
11. В целях обеспечения соблюдения единых требований и разрешения спорных вопросов при оценке тестовых заданий (вопросов), защиты прав поступающих в учебном заведении создается апелляционная комиссия.
Гражданин, не согласный с результатами тестирования, имеет право на апелляцию.
Апелляция подается в приемную комиссию в течение суток после объявления результатов вступительных экзаменов и после этого рассматривается апелляционной комиссией с участием заявителя и принимает решение.  <*>
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан от 25 мая 2005 года  N 308 .
12. Информация о правилах приема, а также решения приемных комиссий по организации и проведению приема, расписание тестирования, сроки зачисления должны своевременно доводиться до абитуриентов.
13. Приемным комиссиям средних профессиональных учебных заведений предоставляется право осуществлять прием лиц, не прошедших по конкурсу в другие колледжи (училища) и вузы для лиц, участвовавших в комплексном тестировании на основании государственных сертификатов установленного образца.  <*>

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 2 маусымдағы N 309 бұйрығымен.
8. Азаматтарды Ішкі істер министрлігі колледжінің курсанттары қатарына қабылдау комиссияның ашық отырысында конкурс бойынша медициналық, дене бітімі және психофизиологиялық көрсеткіштері бойынша іріктеу нәтижелерін және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне, Астана және Алматы қалалары, облыстардағы және көліктегі Ішкі істер департаменттеріне бөлген қабылдау орындарын ескере отырып жүргізіледі.
Конкурс:
ағымдағы жылдың ұлттық бірыңғай тестілеу (бұдан әрі - ҰБТ) нәтижелері бойынша берілген сертификаттардың баллдары негізінде;
жоғары оқу орындарына түсушілерге арналған кешенді тестілеу нысанында өткізілген түсу емтихандары бойынша берілген сертификаттардың баллдары негізінде;
оқу орны жүргізген тестілеу нысанындағы қабылдау емтихандарының қорытындылары бойынша алынған баллдары негізінде жүргізіледі.
Қабылдауға конкурс өткізу кезінде ҰБТ-ны немесе кешенді тестілеу сертификаттарында көрсетілген үш пән баллдарының сомасы ескеріледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда жазылды- ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 25 мамырдағы N 308 бұйрығымен.
9. Көрсеткiштерi бiрдей болған жағдайда:
жетiм балалар мен ата-ананың қамқорлығынсыз қалған балалар;
үздiк аттестаты мен бiлiм туралы үздiк дипломы бар тұлғаларды оқуға қабылдауға басымдылық құқыққа ие.
Осы ережелерге сәйкес оқуға қабылдануға жеңiлдiк құқығы бар талапкерлер тиiстi құжаттарын тапсыруға мiндеттi.
10. Қабылдау емтихандарын қайта тапсыруға рұқсат етiлмейдi.
11. Бірыңғай талаптарды сақтауды қамтамасыз ету және тест тапсырмаларын (сұрақтарын) бағалау, түсушілердің құқығын қорғау мақсатында оқу орнында апелляциялық комиссия құрылады.
Тестілеу нәтижелерімен келіспеген азамат апелляцияға беруге құқығы бар.
Апелляция қабылдау комиссиясына түсу емтихандарының нәтижелері хабарланғаннан кейін бір тәулік ішінде беріледі және оны өтініш берушінің қатысуымен апелляциялық комиссия қарайды және шешім қабылдайды.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда жазылды- ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 25 мамырдағы N 308 бұйрығымен.
12. Қабылдау ережелерi және де қабылдау комиссиясының оқуға қабылдауды ұйымдастыру және өткiзу, тестi өткiзу кестесi, қабылдау мерзiмi туралы мәлiметтер талапкерлер назарына уақытында берiлуi қажет.
13. Орта кәсіптік оқу орындарының қабылдау комиссияларына кешенді тестілеуге қатысқан, басқа колледждерге (училищелерге) және жоғары оқу орындарына конкурстан өтпеген тұлғаларды белгіленген үлгідегі мемлекеттік сертификаттар негізінде қабылдауды жүзеге асыру құқығы беріледі.

Сноска. Пункт 13 в новой редакции - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 июня 2004 года  N 309 .
14. Решение приемной комиссии о зачислении на учебу оформляется приказом начальника колледжа. Выписка из приказа является основанием для откомандирования лиц, принятых на обучение с отрывом от службы, предоставления отпусков и других льгот для лиц, поступивших на заочное обучение.
15. Абитуриенты, не зачисленные на учебу, откомандировываются в распоряжение органов внутренних дел, воинских частей внутренних войск с возвращением личных дел и указанием причины незачисления.
16. Занятия в учебных заведениях начинаются в сроки, установленные учебным планом и графиком учебного процесса колледжа. Курсанты, не приступившие к занятиям без уважительных причин в течение 10 дней с момента начала занятий, из учебного заведения отчисляются.
Взамен выбывших приемная комиссия в течение месяца с начала занятий может зачислить лиц, не прошедших по конкурсу.
17. Оперативная статистическая отчетность, согласно установленным формам об итогах приема в колледжи, представляется в Управление учебных заведений и профессиональной подготовки Департамента кадровой работы МВД Республики Казахстан после проведения зачисления в десятидневный срок.
Управление учебных заведений и профессиональной подготовки Департамента кадровой работы МВД Республики Казахстан по установленной форме к 1 октября представляет обобщенные отчеты об итогах приема в Министерство образования и науки Республики Казахстан.
18. Вопросы, не регламентированные настоящими Правилами приема, самостоятельно решаются приемными комиссиями колледжей МВД Республики Казахстан.

Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 2 маусымдағы N 309 бұйрығымен.
14. Қабылдау комиссиясының оқуға қабылдау туралы шешiмi колледж бастығының бұйрығымен ресiмделедi. Қызметтен қол үзiп оқуға қабылданған адамдарды iссапарға жiберуге және сырттай оқуға түскен адамдарды демалыс, басқа да жеңiлдiктер беруге бұйрықтың көшiрмесi негiз болып табылады.
15. Оқуға қабылданбаған талапкерлер iшкi iстер органдарына, iшкi әскерлердiң әскери бөлiмдерiнiң қарамағына жiберiлiп, қабылданбаған себебi көрсетiлген жеке iстерi қайтарылады.
16. Оқу орындарында сабақтар колледждер оқу жоспарында және оқу процесiнiң кестесiнде белгiленген мерзiмдерде басталады. Сабаққа себепсiз 10 күн қатыспаған курсанттар оқудан шығарылады.
Оқудан шығарылғандардың орнына қабылдау комиссиясы сабақ басталған күннен бастап 1 айдың iшiнде конкурстан өтпеген адамдарды қабылдай алады.
17. Белгiленген үлгiде оқу орындарына қабылдаудың қорытындысы бойынша статистикалық есеп Қазақстан Республикасы Iшкіісминi Кадр жұмысы департаментінің оқу орындары және кәсіби даярлық басқармасына оқуға қабылданғаннан кейін он күн мерзім ішінде жіберіледі.
Қазақстан Республикасы Ішкіісмині Кадр жұмысы департаментінің Оқу орындары және кәсіби даярлық басқармасы 1 қазанға дейін көрсетілген тәртіпте Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігіне қабылдау нәтижелері бойынша қорытындылаған есеп береді.
18. Осы қабылдау ережелерінде кесімделген мәселелерді Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің колледждерінің қабылдау комиссиялары шешеді.