Об утверждении Правил предоставления в имущественный наем (аренду) объектов, находящихся на балансе республиканских государственных учреждений
Приказ Председателя Комитета государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан от 15 мая 2001 года № 111. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июля 2001 года № 1589. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 2 ноября 2012 года № 478
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 02.11.2012 № 478.
Приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления в имущественный наем (аренду) объектов, находящихся на балансе республиканских государственных учреждений (далее - Правила).
1-1. Установить, что размещение республиканских государственных учреждений в помещениях, находящихся на балансе республиканских государственных учреждений, независимо от их ведомственной принадлежности, осуществляется решением территориальных комитетов государственного имущества и приватизации после письменного предоставления заинтересованными республиканскими государственными учреждениями согласия балансодержателя.
На основании решения территориального комитета государственного имущества и приватизации заключается договор между заинтересованным республиканским государственным учреждением и балансодержателем, предусматривающий порядок платежей за коммунальные услуги, отчислений на текущий и капитальный ремонт, платежей за обслуживание здания.  <*>
Сноска. Приказ дополнен новым пунктом 1-1 - приказом Председателя Комитета государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан от 1 августа 2003 года N 249
2. Признать утратившим силу постановление Департамента государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан от 20 октября 1998 года N 613 "Об утверждении Правил предоставления в аренду объектов государственного нежилого фонда".
3. Управлению по работе с республиканскими государственными юридическими лицами (Галиакберова А.Б.) в установленном порядке обеспечить государственную регистрацию Правил в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Комитета Комарова Г.Г.
5. Настоящий приказ вступает в силу с момента государственной регистрации.
Председатель
Утверждены
Приказом Комитета
государственного имущества
и приватизации
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 15 мая 2001 года N 111
Правила
предоставления в имущественный наем
(аренду) объектов, находящихся на балансе
республиканских государственных учреждений
1. Общие положения

Республикалық мемлекеттiк мекемелердiң балансындағы объектiлердi мүлiктiк жалға (жалдауға) берудiң ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті төрағасының 2001 жылғы 15 мамырдағы N 111 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2001 жылғы 27 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 1589. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 2 қарашадағы № 478 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2012.11.02 № 478 (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді) Бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Республикалық мемлекеттiк мекемелердiң балансындағы объектiлердi мүлiктiк жалға (жалдауға) берудiң ережесi (бұдан әрi - Ереже) бекiтiлсiн.
1-1. Республикалық мемлекеттік мекемелерді олардың ведомстволық бағыныстылығына қарамастан республикалық мемлекеттік мекемелердің балансындағы үй-жайларда орналастыру мүдделі республикалық мемлекеттік мекемелер баланс ұстаушының келісімін жазбаша бергеннен кейін аумақтық мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетінің шешімімен жүзеге асырылады деп белгіленсін.
Аумақтық мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті шешімінің негізінде мүдделі республикалық мемлекеттік мекеме мен баланс ұстаушы арасында коммуналдық қызметтер үшін төлемдер, ағымдағы және күрделі жөндеулерге арналған аударымдар, ғимаратқа қызмет көрсеткені үшін төлемдер тәртібін көздейтін шарт жасалады.<*>
Ескерту. 1-1 тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті төрағасының 2003 жылғы 1 тамыздағы N 249  бұйрығымен .
2. "Мемлекеттiк тұрғын үй емес қорының объектiлерiн жалға беру Қағидасын бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру департаментiнiң 1998 жылғы 20 қазандағы N 613 қаулысының күшi жойылды деп танылсын.
3. Республикалық мемлекеттiк заңды тұлғалармен жұмыс iстеу жөнiндегi басқарма (Ғалиақберова Ә.Б.) белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде Ереженiң мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етсiн.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Комитет төрағасының орынбасары Г.Г. Комаровқа жүктелсiн.
5. Осы бұйрық мемлекеттiк тiркелген сәтiнен бастап күшiне енедi.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Мемлекеттік мүлік және
жекешелендіру комитеті төрағасының
2001 жылғы 15 мамырдағы N 111
бұйрығымен
Бекітілді
Республикалық мемлекеттiк мекемелердiң балансындағы
объектiлердi мүлiктiк жалға (жалдауға) беру ережесi 1. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР

1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 23 декабря 1995 года  N 2721 "О приватизации" и другими нормативными правовыми актами и определяют основные принципы, порядок предоставления в имущественный наем (аренду) объектов, находящихся на балансе республиканских государственных учреждений, а также поступивших в распоряжение Комитета государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан и его территориальных органов в установленном законодательством порядке.
2. Под объектами имущественного найма (аренды) понимаются помещения, здания, сооружения, оборудование и иное имущество, находящееся на балансе республиканских государственных учреждений независимо от их ведомственной принадлежности, за исключением Национального Банка Республики Казахстан (далее - Объект).
3. Здания - памятники истории и культуры, являющиеся объектами исключительной собственности Республики Казахстан, отнесенные к категории республиканского и мирового значения, предоставляются в имущественный наем (аренду) при наличии согласования условий их использования и эксплуатации с компетентным государственным органом Республики Казахстан по охране и использованию историко-культурного наследия.
4. Сдача в имущественный наем (аренду) Объектов осуществляется Комитетом государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан и его территориальными органами (далее - Наймодатель) по согласованию с балансодержателем Объекта.
Договор имущественного найма (аренды) заключается на срок не более трех лет с правом пролонгации при надлежащем выполнении условий договора.
2. Порядок передачи объектов в имущественный наем
(аренду) без права последующего выкупа
5. Заявки на имущественный наем (аренду) Объектов могут подавать любые юридические и физические лица, кроме республиканских государственных учреждений. Заявки подаются Наймодателю.
6. Рассмотрение поступивших заявок и принятие решений по ним производится в месячный срок.
7. Поступившие заявки о предоставлении Объектов в имущественный наем (аренду) рассматриваются при наличии следующих документов:
1) технико-экономического обоснования потребности в Объекте;
2) нотариально заверенной копии учредительных документов (для юридических лиц);
3) паспорта или иного удостоверяющего личность документа (для физических лиц).
8. По результатам рассмотрения заявки и представленных документов Наймодателем принимается одно из следующих решений:

1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының  Азаматтық кодексiне, Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Жекешелендiру туралы" 1995 жылғы 23 желтоқсандағы N 2721 заң күшi бар  Жарлығына және басқа нормативтiк құқықтық кесiмдерге сәйкес әзiрлендi және республикалық мемлекеттiк мекемелердiң балансындағы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру комитетiнiң және оның аумақтық органдарының иелiгiне заңнамада белгiленген тәртiппен түскен объектiлердi мүлiктiк жалға (жалдауға) берудiң негiзгi принциптерiн, тәртiбiн анықтайды.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiн есептемегенде олардың ведомстволық қарауына қарамастан республикалық мемлекеттiк мекемелердiң балансындағы үй-жайлар, ғимараттар, құрылыстар, жабдық және өзге де мүлiк мүлiктiк жалға (жалдауға) беру объектiлерi (бұдан әрi - Объект) деп түсiнiледi.
3. Ғимараттар - республикалық және әлемдiк маңызды санатына жатқызылған Қазақстан Республикасының ерекше меншiгi объектiлерi болып табылатын тарих пен мәдениет ескерткiштерi Қазақстан Республикасының тарихи-мәдени мұраны сақтау және пайдалану жөнiндегi құзыреттi мемлекеттiк органымен оларды қолдану мен пайдалану шарттарын келiсу болғанда мүлiктiк жалға (жалдауға) берiледi.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру комитетi мен оның аумақтық органдары Объектiнiң баланс ұстаушысымен келiсiм бойынша Объектiлердi мүлiктiк жалға (жалдауға) берудi жүзеге асырады.
Мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шарты шарт жағдайларын тиiсiнше орындағанда ұзартылу құқығымен үш жылдан аспайтын мерзiмге жасалады.
2. КЕЙIННЕН САТЫП АЛУ ҚҰҚЫҒЫНСЫЗ
ОБЪЕКТIЛЕРДI МҮЛIКТIК ЖАЛҒА (ЖАЛДАУҒА) БЕРУДIҢ ТӘРТIБI
5. Объектiлердi мүлiктiк жалға (жалдауға) өтiнiмдердi республикалық мемлекеттiк мекемелерден бастап кез келген заңды және жеке тұлғалар беруi мүмкiн.
Өтiнiмдер Жалға берушiге берiледi.
6. Келiп түскен өтiнiмдердi қарау және олар бойынша шешiм қабылдау бiр ай мерзiмде өткiзiледi.
7. Объектiлердi мүлiктiк жалға (жалдауға) беру туралы келiп түскен өтiнiмдер мынадай құжаттар:
1) Объектiге қажеттiлiктiң техника-экономикалық негiздемесi;
2) құрылтайшылық құжаттардың нотариалдық куәландырылған көшiрмесi (заңды тұлғалар үшiн);
3) төлқұжат немесе жеке тұлғаны куәландыратын өзге де құжат (жеке тұлғалар үшiн) болғанда қарастырылады.
8. Жалға берушi өтiнiмдi және ұсынылған құжаттарды қарастырудың нәтижелерi бойынша мынадай:

1) о сдаче Объекта в имущественный наем (аренду) по целевому назначению;
2) о проведении тендерного отбора Нанимателя по данному Объекту;
3) об отказе с указанием причин в письменном виде.
При наличии двух и более заявок, удовлетворяющих требованиям, предъявляемым к заявителям, сдача Объекта в имущественный наем (аренду) возможна только по итогам тендера.
9. При передаче Объектов в имущественный наем (аренду) по целевому назначению расчетные ставки арендной платы и размеры повышающих (понижающих) коэффициентов, учитывающих месторасположение, тип, состояние, а также назначение Объектов, определяются с учетом региональных условий и утверждаются территориальными комитетами государственного имущества и приватизации по согласованию с Комитетом государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан по форме согласно приложению 1.  <*>
Сноска. Пункт 9 с изменениями - приказом Председателя Комитета государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан от 1 августа 2003 года  N 249
10. При принятии решения о проведении тендера Наймодатель:
1) определяет дату и место проведения тендера, его условия, а также критерии выбора победителя тендера;
2) утверждает тендерную документацию;
3) формирует тендерную комиссию;
4) принимает гарантийные взносы;
5) утверждает протоколы заседания тендерной комиссии;
6) обеспечивает заключение договора имущественного найма (аренды) с победителем тендера;
7) по окончании тендера возвращает участникам тендера гарантийные взносы, за исключением случаев, установленных пунктом 27 настоящих Правил;
8) осуществляет иные функции, необходимые для проведения тендера.
11. В качестве организатора тендера выступает тендерная комиссия.
12. В состав тендерной комиссии включаются представители Наймодателя, балансодержателя, иных заинтересованных организаций, а также могут привлекаться независимые специалисты и эксперты. Председателем комиссии является представитель Наймодателя.
13. Состав комиссии утверждается приказом Наймодателя.
14. Тендерная комиссия осуществляет следующие функции:
1) в установленный Наймодателем срок и на основе представленных им данных об Объекте разрабатывает условия тендера, основным из которых является минимальная ставка арендной платы, которая не может быть ниже ставки арендной платы, устанавливаемой для аналогичных объектов при передаче в имущественный наем (аренду) по целевому назначению;
2) подготавливает тендерную документацию и другие необходимые документы для объявления тендера;

1) Объектiнi мақсатты пайдалануы бойынша мүлiктiк жалға (жалдауға) беру туралы;
2) осы Объект бойынша Жалдаушының тендерлiк iрiктеуiн өткiзу туралы;
3) жазбаша себептерiн көрсете отырып бас тарту туралы шешiмдердiң бiреуiн қабылдайды.
Өтiнiшкерлерге қойылатын талаптарды қанағаттандыратын екi не одан көп өтiнiм болса, Объектiнi мүлiктiк жалға (жалдауға) тендердiң қорытындылары бойынша ғана берiлуi мүмкiн.
9. Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру аумақтық комитеттерi 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру комитетiмен келiсiм бойынша мақсатты пайдалануы бойынша Объектiлердi мүлiктiк жалға (жалдауға) беру кезiнде Объектiлердiң орналасқан жерi, түрi, жай-күйi, сондай-ақ мақсаты ескерiлген жалдау ақысының есептеу ставкалары мен көтерiлiп отыратын (төмендеп отыратын) коэффициенттердiң мөлшерлерi аймақтық жағдайларды ескере отырып анықтайды және бекiтедi. <*>
Ескерту. 9 тармақ толықтырылды - Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті төрағасының 2003 жылғы 1 тамыздағы N 249  бұйрығымен .
10. Жалға берушi тендер өткiзу туралы шешiм қабылдау кезiнде:
1) тендер өткiзiлетiн күн мен орнын, оның шарттарын, сондай-ақ тендер жеңiмпазын таңдау өлшемдерiн анықтайды;
2) тендерлiк құжаттаманы бекiтедi;
3) тендерлiк комиссияны қалыптастырады;
4) кепiлдiк жарналарды қабылдайды;
5) тендерлiк комиссия отырыстарының хаттамаларын бекiтедi;
6) тендер жеңiмпазымен мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартын жасасуды қамтамасыз етедi;
7) тендер аяқталғаннан кейiн осы Ереженiң 27-тармағымен белгiленгеннен басқа жағдайларда, тендерге қатысушыларға кепiлдiк жарналарды қайтарады;
8) тендердi өткiзуге қажеттi өзге функцияларды жүзеге асырады.
11. Тендердi ұйымдастырушы ретiнде тендерлiк комиссия әрекет етедi.
12. Тендерлiк комиссияның құрамына Жалға берушiнiң, баланс ұстаушының, өзге де мүдделi ұйымдардың өкiлдерi енгiзiледі, сондай-ақ тәуелсiз мамандар мен сарапшылар қатыстырылуы мүмкiн. Жалға берушiнiң өкiлi Комиссияның төрағасы болып табылады.
13. Комиссияның құрамы Жалға берушiнiң бұйрығымен бекiтiледi.
14. Тендерлiк комиссия мынадай қызметтердi жүзеге асырады:
1) Жалға берушi белгiлеген мерзiмде және Объект туралы ол ұсынған деректердiң негiзiнде жалдау ақының ставкасы негiзгiсi болып табылатын тендердiң шарттарын әзiрлейдi;
2) тендерлiк құжаттаманы және тендер жариялау үшiн басқа да қажеттi құжаттарды дайындайды;

3) проводит тендер;
4) в случае необходимости привлекает специалистов и экспертов по подготовке тендерной и другой необходимой документации, проведению работ по сбору и анализу заявок;
5) оформляет протокол заседания тендерной комиссии, содержащий заключение, определяющее победителя тендера или иное решение по итогам тендера;
6) иные функции, предусмотренные настоящими Правилами.
15. Конкретный порядок, состав и условия подготовки тендерной документации определяет Наймодатель.
16. Наймодатель обеспечивает публикацию извещения о проведении тендера в средствах массовой информации не менее чем за 15 дней до проведения тендера на государственном и русском языках.
17. Извещение о проведении тендера должно включать следующие сведения:
1) краткую характеристику объекта тендера;
2) срок имущественного найма (аренды);
3) размер, сроки и порядок внесения гарантийного взноса;
4) условия тендера и критерии выбора победителя;
5) дату, время и место проведения тендера;
6) адрес, сроки принятия заявок на участие в тендере;
7) сведения о порядке оформления участия в тендере;
8) перечень документов необходимых для участия в тендере;
9) адрес, сроки и условия получения тендерной документации и ознакомления с объектом тендера;
10) другая информация по усмотрению Наймодателя.
18. Тендерная документация представляется в комплекте по письменному запросу участника тендера в порядке, определяемом тендерной комиссией.
19. Тендерная документация должна содержать следующие основные разделы:
1) сведения об объекте тендера;
2) требования по содержанию заявки и представляемых вместе с ней документов;
3) условия и порядок проведения тендера;
4) критерии выбора победителя тендера;
5) проект договора имущественного найма (аренды);
6) форма заявки на участие в тендере.
20. Регистрация участников тендера производится со дня публикации извещения о проведении тендера и заканчивается за три дня до дня проведения тендера.
21. После публикации извещения о проведении тендера Наймодатель обязан обеспечить свободный доступ всем желающим к информации об Объектах и правилах проведения тендера.
22. Для участия в тендере претенденту в установленные Наймодателем сроки необходимо представить:
1) заявку на участие в тендере, содержащую согласие претендента на участие в тендере и его обязательства по выполнению условий тендера и заключению договора имущественного найма (аренды);
2) предложения по условиям тендера в запечатанном конверте;
3) юридические лица Республики Казахстан - нотариально заверенные копии устава, свидетельства о регистрации юридического лица, статистической карточки, а также документ, удостоверяющий полномочия их представителя;

3) тендер өткiзедi;
4) қажет болған жағдайда тендерлiк және басқа қажеттi құжаттаманы дайындау, өтiнiмдердi жинау және талдау бойынша жұмысты өткiзу жөнiндегi мамандар мен сарапшылар тартады;
5) тендерлiк комиссия отырысының тендер қорытындылары бойынша тендер жеңiмпазын анықтаған тұжырымы немесе өзге де шешiм бар хаттамасын ресiмдейдi;
6) осы Ережемен көзделген өзге де қызметтердi жүзеге асырады.
15. Жалға берушi тендер құжаттамасының нақты тәртiбiн, құрамын және дайындаудың шарттарын анықтайды.
16. Жалға берушi мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде тендер өтуiне дейiн кемiнде 15 күн бұрын бұқаралық ақпарат құралдарында тендер өткiзу туралы хабарламаның жариялануын қамтамасыз етедi.
17. Тендер өткiзу туралы хабарламада:
1) тендер объектiсiнiң қысқаша сипаттамасы;
2) мүлiктiк жалдың (жалдаудың) мерзiмi;
3) кепiлдiк жарнаны енгiзудiң мөлшерi, мерзiмдерi мен тәртiбi;
4) тендердiң шарттары және жеңiмпазды таңдау өлшемдерi;
5) тендер өткiзiлетiн күн, уақыты мен орны;
6) тендерге қатысуға өтiнiмдердi қабылдаудың мекен-жайы, мерзiмдерi;
7) тендерге қатысуды ресiмдеу тәртiбi туралы мәлiмет;
8) тендерге қатысу үшiн қажеттi құжаттар тiзбесi;
9) тендерлiк құжаттаманы алатын және тендер объектiсiмен танысатын мекен-жай, мерзiмдерi мен шарттары;
10) Жалға берушiнiң ұйғарымы бойынша басқа ақпарат болуы тиiс.
18. Тендерлiк құжаттама тендерге қатысушының жазбаша сұрауы бойынша, тендер комиссиясы белгiлейтiн тәртiппен жиынтықта ұсынылады.
19. Тендерлiк құжаттама мынадай негiзгi бөлiмдерден тұруы тиiс:
1) тендер объектiсi туралы мәлiмет;
2) өтiнiммен және онымен бiрге ұсынылатын құжаттардың мазмұны бойынша талаптар;
3) тендер өткiзудiң шарттары мен тәртiбi;
4) тендер жеңiмпазын таңдау өлшемдерi;
5) мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартының жобасы;
6) тендерге қатысуға өтiнiмнiң үлгiсi.
20. Тендерге қатысушыларды тiркеу тендер өткiзу туралы хабарлама жарияланған күннен басталады және тендер өткiзiлетiн күнге үш күн бұрын аяқталады.
21. Жалға берушi тендер өткiзу туралы хабарлама жарияланғаннан кейiн Объектiлер және тендер өткiзу ережесi туралы ақпаратқа барлық ниет бiлдiрушiлердiң еркiн қол жеткiзуiн қамтамасыз етуге мiндеттi.
22. Үмiткер тендерге қатысу үшiн Жалға берушi белгiлеген мерзiмдерде мынадай құжаттарды ұсынуы тиiс:
1) үмiткердiң тендерге қатысуға келiсiмi және оның тендер шарттарын орындау мен мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартын жасасу жөнiндегi мiндеттемесi бар тендерге қатысуға өтiнiм;
2) желiмделген конвертте тендердiң шарттары бойынша ұсыныстар;
3) Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары - жарғының, заңды тұлғаны тiркеу туралы куәлiктiң, статистикалық карточканың нотариалдық куәландырылған көшiрмелерiн, сондай-ақ өкiлдерiнiң өкiлеттiктерiн растайтын құжат;

4) иностранные юридические лица представляют учредительные документы с нотариально заверенным переводом на русский язык;
5) физические лица - паспорт или иной удостоверяющий личность документ;
6) копию платежного поручения, подтверждающего перечисление гарантийного взноса;
7) сведения об отсутствии задолженности перед бюджетом;
8) иные документы, указанные в извещении.
23. Заявки на имущественный наем (аренду) Объектов могут подавать любые юридические и физические лица. Заявки подаются Наймодателю.
24. Участники тендера вносят гарантийный взнос в размере, сроки и порядке, указанных в извещении о проведении тендера на депозитный счет Наймодателя и в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Размер гарантийного взноса не может быть изменен после опубликования извещения. Получателем гарантийного взноса является Наймодатель.
25. Гарантийный взнос для участия в тендере устанавливается в размере от 1 до 5 процентов (по усмотрению Наймодателя) от балансовой стоимости Объекта.
26. Гарантийный взнос является обеспечением следующих обязательств участника тендера:
1) подписать протокол о результатах тендера в случае победы на тендере;
2) заключить договор имущественного найма (аренды) в соответствии с протоколом о результатах тендера.
27. Гарантийный взнос участника тендера, победившего на тендере и заключившего договор имущественного найма (аренды), относится в счет причитающихся платежей по договору имущественного найма (аренды).
28. Гарантийный взнос не возвращается Наймодателем:
1) участнику тендера - в случае письменного отказа от участия в тендере менее чем за три дня до его проведения;
2) победителю - в случае его отказа от заключения договора имущественного найма (аренды) на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера.
Во всех остальных случаях гарантийные взносы возвращаются в срок не позднее 10 банковских дней со дня окончания тендера, а если деньги поступили на счет Наймодателя после проведения тендера, то в течение 10 банковских дней со дня их поступления.
29. Участники тендера вправе внести любое количество гарантийных взносов, при этом один гарантийный взнос дает право участия в тендере на один Объект.
30. Прием заявок и регистрация лиц, желающих принять участие в тендере производится при наличии полного комплекта требуемых документов.
31. Участник тендера имеет право:
1) участвовать на тендере лично или через своих представителей на основании соответствующим образом оформленной доверенности;
2) бесплатно получать дополнительные сведения, уточнения по выставляемому на тендер Объекту;

4) шетелдiк заңды тұлғалар орыс тiлiне нотариалды расталған аудармасымен бiрге құрылтайшылық құжаттарды ұсынады;
5) жеке тұлғалар - төлқұжат немесе жеке басын куәландыратын өзге де құжат;
6) кепiлдiк жарнаның аударылғанын растайтын төлем тапсырмасының көшiрмесi;
7) бюджет алдында берешегi жоқ туралы мәлiмет;
8) хабарламада көрсетiлген өзге де құжаттар.
23. Объектiлердi мүлiктiк жалға (жалдауға) өтiнiмдердi кез келген заңды және жеке тұлғалар беруi мүмкiн. Өтiнiмдер Жалға берушiге берiледi.
24. Тендерге қатысушылар тендер өткiзу туралы хабарламада көрсетiлген мөлшерде, мерзiмдер мен тәртiпте және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Жалға берушiнiң депозиттiк шотына кепiлдiк жарна енгiзедi. Кепiлдiк жарнаның мөлшерi хабарлама жарияланғаннан кейiн өзгертiлмейдi. Жалға берушi кепiлдiк жарнаны алушы болып табылады.
25. Тендерге қатысу үшiн кепiлдiк жарна Объектiнiң баланстық құнынан 1-ден бастап 5 пайыз мөлшерiнде (Жалға берушiнiң ұйғарымы бойынша) белгiленедi.
26. Кепiлдiк жарна тендерге қатысушының мынадай мiндеттемелерiнiң:
1) тендерде жеңiс жағдайында тендердiң нәтижелерi туралы хаттамаға қол қоюдың;
2) тендер нәтижелерi туралы хаттамаға сәйкес мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартын жасасудың қамтамасыз етiлуi болып табылады.
27. Тендерде жеңген және мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартын жасасқан тендерге қатысушының кепiлдiк жарнасы мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шарты бойынша тиесiлi төлемдер есебiне жатады.
28. Жалға берушi кепiлдiк жарнаны:
1) тендерге қатысушыға - тендер өткiзуге үш күн бұрын оған қатысудан жазбаша бас тартқан жағдайда;
2) жеңiмпазға - тендер жеңiмпазының ұсыныстарына жауап беретiн шарттарда мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартын жасасудан бас тартқан жағдайда қайтармайды.
Қалған барлық жағдайларда кепiлдi жарналар тендер аяқталған күннен бастап 10 банктiк күннен кешiктiрмей мерзiмде, ал егер Жалға берушiнiң шотына ақша тендер өткеннен кейiн түссе, олар түскен күннен бастап 10 банктiк күннен кешiктiрмей қайтарылады.
29. Тендерге қатысушы кепiлдiк жарнаның кез келген санын енгiзуге құқылы, бұл ретте бiр кепiлдiк жарна бiр Объектiге тендерге қатысу құқығын бередi.
30. Өтiнiмдердi қабылдау және тендерге қатысуға ниет бiлдiрген тұлғаларды тiркеу қажет етiлетiн құжаттардың толық жиынтығы болғанда өткiзiледi.
31. Тендерге қатысушының:
1) тендерге өзi немесе тиiстi түрде ресiмделген сенiмхаттың негізiнде өзiнiң өкiлдерi арқылы қатысуға;
2) тендерге шығарылатын Объект бойынша қосымша мәлiметтердi, нақтылауларды тегiн алуға;

3) предварительно осматривать Объект;
4) обращаться в суд при нарушении его прав;
5) отозвать свою заявку на участие за 3 дня до начала тендера, сообщив об этом письменно Наймодателю.
32. Если на момент окончания срока приема заявок (за исключением третьего и последующих тендеров) зарегистрировано не более одной заявки, тендер признается не состоявшимся.
33. В день проведения тендера, на заседании тендерная комиссия вскрывает конверты с предложениями участников тендера и оглашает их предложения. Перед вскрытием конвертов комиссия проверяет их целостность, что фиксируется в протоколе заседания тендерной комиссии.
При вскрытии конвертов и оглашении предложений имеют право присутствовать участники тендера или их надлежащим образом уполномоченные представители.
34. Тендерная комиссия проверяет соответствие представленных предложений требованиям, содержащимся в тендерной документации. В случае если представленные предложения не соответствуют требованиям, содержащимся в тендерной документации, указанные предложения не подлежат дальнейшему рассмотрению и лицо, подавшее такую заявку, утрачивает статус участника тендера, что фиксируется в протоколе заседания тендерной комиссии.
35. После вскрытия конвертов и оглашения предложений тендерная комиссия удаляется на совещание для обсуждения и оценки предложений.
Участники тендера (их представители) не имеют права присутствовать при обсуждении и оценке предложений.
36. Решения тендерной комиссии принимаются простым большинством голосов присутствующих членов комиссии, при равенстве голосов - голос председателя тендерной комиссии является решающим.
37. Заседания тендерной комиссии являются правомочными, если на них присутствует не менее 2/3 членов тендерной комиссии.
38. Победителем тендера признается участник тендера, предложивший, по решению тендерной комиссии, наибольшую сумму арендной платы за Объект и отвечает всем требованиям, содержащимся в тендерной документации.
39. Заключение тендерной комиссии, определяющее победителя тендера или иное решение по итогам тендера, оформляется протоколом, подписываемым всеми членами тендерной комиссии и утверждается Наймодателем.
Протокол, определяющий победителя тендера, подписывается также лицом, выигравшим тендер.
40. В протоколе должны содержаться следующие данные:
1) состав тендерной комиссии;
2) наименование объекта;
3) техническая характеристика объекта;
4) условия тендера;
5) сведения об участниках тендера и их предложения;
6) список участников тендера;
7) предлагаемые ставки арендной платы;

3) Объектiнi алдын-ала қарауға;
4) оның құқықтары бұзылғанда сотқа жүгiнуге;
5) бұл туралы Жалға берушiге жазбаша хабарлай отырып, тендердiң басталуына үш күн бұрын өз өтiнiмiн шақыртып алуға құқығы бар.
32. Егер өтiнiмдердi қабылдау мерзiмiнiң аяқталу сәтiнде бiр ғана өтiнiм тіркелген болса (екiншi және келесi тендерлердi қоспағанда), тендер өтпедi деп танылады.
33. Тендер өтетiн күнi отырыста тендерлiк комиссия тендерге қатысушылардың ұсыныстары бар конверттердi ашады және олардың ұсыныстарын жариялайды.
Конверттердi ашу алдында комиссия олардың бүтiндiгiн тексередi, бұл тендер комиссиясы отырысының хаттамасында көрсетiледi.
Конверттердi ашу және ұсыныстарды жариялау кезiнде тендердiң қатысушылардың немесе олардың тиiстi дәрежеде уәкiлеттiк берiлген өкiлдерiнiң қатысуға құқықтары бар.
34. Тендерлiк комиссия ұсынылып отырған ұсыныстардың тендерлiк құжаттамада көрсетiлген талаптарға сәйкестiгiн тексередi. Ұсынылып отырған ұсыныстар тендерлiк құжаттамада көрсетiлген талаптарға сәйкес болмаған жағдайда көрсетiлген ұсыныстар одан әрi қарауға жатпайды және мұндай өтiнiм берген тұлға тендердiң қатысушы мәртебесiн жоғалтады, бұл тендерлiк комиссия отырысының хаттамасында көрсетiледi.
35. Тендерлiк комиссия конверттердi ашып, ұсыныстарды жариялағаннан кейiн ұсыныстарды талқылау және бағалау үшiн кеңесуге кетедi.
Тендердiң қатысушылардың (олардың өкiлдерiнiң) ұсыныстарды талқылау және бағалау кезiнде қатысуға құқықтары жоқ.
36. Тендерлiк комиссияның шешiмi қатысып отырған комиссия мүшелерiнiң жай көпшiлiк дауысымен қабылданады, дауыстар тең болған ретте тендерлiк комиссия төрағасының дауысы шешушi болып табылады.
37. Тендерлiк комиссияның отырыстары, егер оларға тендерлiк мүшелерiнiң 2/3-сi қатысса, заңды болып табылады.
38. Тендерлiк комиссияның шешiмi бойынша тендер объектiсiн пайдалану үшiн жалдау ақысының ең жоғары сомасын ұсынған және тендерлiк құжаттамадағы барлық талаптарға жауап беретiн тендердiң қатысушысы тендер жеңiмпазы деп танылады.
39. Тендерлiк комиссияның тендер қорытындылары бойынша тендер жеңiмпазын анықтайтын тұжырымы немесе өзге шешiмi тендерлiк комиссия мүшелерi қол қоятын және жалға берушi бекiтетiн хаттамамен ресiмделедi.
Тендер жеңiмпазын айқындайтын хаттамаға тендердi жеңiп алушы тұлға да қол қояды.
40. Хаттамада:
1) тендер объектiсi туралы мәлiмет;
2) объектiнiң атауы;
3) объектiнiң техникалық сипаттамасы;
4) тендердiң шарттары;
5) тендерге қатысушылар мен олардың ұсыныстары туралы мәлiмет;
6) тендерге қатысушылардың тiзiмi;
7) жалдау ақысының ұсынылып отырған ставкалары;

8) победитель тендера;
9) обязательства сторон по подписанию договора имущественного найма (аренды).
41. Копия протокола о результатах тендера выдается победителю тендера и является документом, удостоверяющим его право на заключение договора имущественного найма (аренды).
42. На основании протокола о результатах тендера с победителем заключается договор имущественного найма (аренды) на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера.
Типовая форма договора имущественного найма (аренды) прилагается.  <*>
Сноска. Пункт 42 с изменениями - приказом Председателя Комитета государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан от 1 августа 2003 года  N 249
43. Договор имущественного найма (аренды) с Нанимателем заключается в срок не более 10 календарных дней со дня подписания протокола тендера или принятия Наймодателем решения о предоставлении Объекта в имущественный наем (аренду) по целевому назначению, после чего в срок не более 30 календарных дней балансодержатель передает Объект Нанимателю по акту приема-передачи.
Акт приема-передачи утверждается Наймодателем.
44. В случае отказа победителя заключить договор имущественного найма (аренды) Объекта тендера на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера, Наймодатель вправе определить победителя из числа оставшихся участников тендера (если число оставшихся не менее двух), либо принять решение о проведении нового тендера.
45. Договор имущественного найма (аренды) обязательно должен содержать следующие положения:
1) техническая характеристика Объекта;
2) срок предоставления Нанимателю сданного в наем имущества и срок действия договора;
3) порядок, размер и сроки внесения платы за пользование нанятым имуществом;
4) Обязанности Наймодателя:
обеспечить передачу балансодержателем Нанимателю по акту приема-передачи Объект в установленный договором срок;
не совершать действий, препятствующих Нанимателю владеть и пользоваться Объектом в установленном договором порядке;
5) Обязанности Нанимателя:
содержать Объект в надлежащем порядке, не совершать действий, способных вызвать повреждение Объекта или расположенных в нем инженерных коммуникаций;
поддерживать имущество в исправном состоянии, производить за свой счет текущий ремонт и нести расходы по содержанию имущества, если иное не установлено законодательством или договором;
не осуществлять без предварительного письменного разрешения Наймодателя перепланировки или переоборудования Объекта, расположенных в нем сетей и коммуникаций;
допускать на Объект и на прилегающий к нему земельный участок представителей Наймодателя, служб санитарного надзора и других государственных органов, контролирующих соблюдение законодательства и иных норм, касающихся порядка использования и эксплуатации зданий, в установленные ими сроки устранять зафиксированные нарушения;
сдавать Объект в поднаем (субаренду), передавать свои права и обязанности по договору имущественного найма (аренды) другому лицу (перенаем), предоставлять Объект в безвозмездное пользование только с согласия Наймодателя. В указанных случаях, за исключением перенайма, ответственным по договору перед Наймодателем остается Наниматель;
не передавать свои права по договору имущественного найма (аренды) в залог или вносить их в качестве вклада в уставный капитал хозяйственных товариществ, акционерных обществ или взноса в производственный кооператив;
вносить арендную плату в размере, сроки и порядке, установленных договором;
возвратить Объект в установленный договором срок в удовлетворительном состоянии;

8) тендердiң жеңiмпазы;
9) мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартына қол қою жөнiндегi тараптардың мiндеттемелерi болуы тиiс.
41. Тендер нәтижелерi туралы хаттаманың көшiрмесi тендердiң жеңiмпазына берiледi және оның мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартын жасасуға құқығын куәландыратын құжат болып табылады.
42. Тендердiң нәтижелерi туралы хаттаманың негiзiнде тендер жеңiмпазының ұсыныстарына жауап беретiн шарттарда жеңiмпазбен мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шарты жасалады қоса беріліп отыр.<*>
Ескерту. 42 тармақ толықтырылды - Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті төрағасының 2003 жылғы 1 тамыздағы N 249  бұйрығымен .
43. Жалдаушымен мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шарты тендер хаттамасына қол қойылған күннен немесе Жалға берушi Объектiнi мақсатты пайдалану үшiн мүлiктiк жалға (жалдауға) беру туралы шешiм қабылдаған күннен 10 күнтiзбелiк күннен аспайтын мерзiмде жасалады, осыдан кейiн баланс ұстаушы 30 күнтiзбелiк күннен аспайтын мерзiмде Жалдаушыға Объектiнi қабылдау-өткiзу кесiмi бойынша бередi.
Жалға берушi қабылдау-өткiзу кесiмiн бекiтедi.
44. Тендер жеңiмпазының ұсыныстарына жауап беретiн шарттарда тендер объектiсiн мүлiктiк жалға беру шартын жасасудан жеңiмпаз бас тартқан жағдайда, жалға берушi жеңiмпазды тендерге қатысушылардың қалғандарының iшiнен (егер қалғандарының саны кемiнде екi болса) анықтауға не жаңадан тендер өткiзу туралы шешiм қабылдауға құқылы.
45. Мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартында мiндеттi түрде мынадай ережелер болуы тиiс:
1) Объектiнiң техникалық сипаттамасы;
2) Жалдаушыға жалға берiлген мүлiктiң тапсырылатын мерзiмi мен шарттың қолданылу мерзiмi;
3) жалдауға алынған мүлiктi пайдалану ақысын енгiзу тәртiбi, мөлшерi және мерзiмдерi;
4) Жалға берушiнiң мiндеттерi:
баланс ұстаушының шарт белгiлеген мерзiмде Объектiнi қабылдау-өткiзу кесiмi бойынша Жалдаушыға беруiн қамтамасыз ету;
шарт белгiлеген тәртiппен Жалдаушының Объектiнi иеленуi мен пайдалануына кедергi болатын iс-қимыл жасамауға;
5) Жалдаушының мiндеттерi:
объектiнi тиiстi тәртiпте ұстау, объектiге немесе онда орналасқан инженерлiк коммуникацияларға зақым келтiруi мүмкiн әрекеттер жасамау;
мүлiктi түзу жағдайда ұстау, егер өзгесi заңнамамен немесе шартпен көзделмесе өз есебiнен ағымдағы жөндеудi және мүлiктi ұстау жөнiндегi шығыстарды көтеру;
жалға берушiнiң алдын-ала жазбаша рұқсатынсыз объектiнi, онда орналасқан желiлер мен коммуникацияларды қайта жоспарлауды немесе қайта жабдықтауды жүзеге асырмау;
жалға берушiнiң, санитарлық қадағалау қызметiнiң және ғимараттарды пайдалану және ұстау-күту тәртiбiне қатысты заңнама мен өзге де нормалардың сақталуын бақылайтын басқа да мемлекеттiк органдар өкiлдерiнiң объектiге және оған жақын орналасқан жер учаскесiне кiруiне рұқсат беру, көрсетiлген олқылықтарды олар белгiлеген мерзiмде жою;
Жалға берушiнiң келiсiмiмен ғана Объектiнi iшкi жалдауға (қосалқы жалгерлiкке) беруге, мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шарты бойынша өзiнiң құқықтары мен мiндеттерiн басқа тұлғаға (қайта жалдауға) беруге, Объектiнi ақысыз пайдалануға беруге тиiс. Жалдаушы шарт бойынша көрсетiлген жағдайларда қайта жалдауды есептемегенде, Жалға берушiнiң алдында жауапты болып қалады;
мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шарты бойынша өз құқықтарын кепiлге бермеуге немесе, оларды салым ретiнде шаруашылық серiктестiктердiң, акционерлiк қоғамдардың жарғылық капиталына немесе өндiрiстiк кооперативке жарна ретiнде енгiзбеуге;
шарт белгiлеген мөлшерде, мерзiмдерде және тәртiппен жалдау ақысын енгiзуге;
шарт белгiлеген мерзiмде Объектiнi қанағаттанарлық жағдайда қайтаруға;

6) Основания и условия досрочного расторжения договора:
ликвидация Нанимателя как юридического лица;
нарушения Нанимателем условий договора имущественного найма (аренды);
по требованию Наймодателя или Нанимателя, в случаях, предусмотренных законодательными актами или договором;
если Наниматель более двух раз по истечении установленного договором срока платежа не вносит плату за пользование имуществом;
иных случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан или договором.
46. Договор имущественного найма (аренды), заключенный на срок свыше одного года подлежит государственной регистрации.
47. При передаче в имущественный наем (аренду) памятников архитектуры, истории и культуры в договор имущественного найма (аренды) дополнительно включаются положения, направленные на сохранность Объекта как памятника архитектуры, истории и культуры.
48. При передаче в имущественный наем (аренду) по целевому назначению памятников истории, архитектуры и культуры, находящихся в республиканской собственности, ставки арендной платы устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
49. Плата устанавливается за все нанятое имущество в целом или отдельно по каждой из его составных частей в твердой сумме платежей, вносимых периодически или единовременно, что оговаривается в договоре имущественного найма (аренды).
При расчете платы за наем части помещений в здании необходимо учитывать доступ к местам общего пользования пропорционально долевому использованию Нанимателем этих площадей.
49-1.  <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 49-1 - приказом Председателя Комитета государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан от 1 августа 2003 года  N 249 ; (пункт исключен - приказом Председателя Комитета государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан от 12 января 2004 года  N 8 ).
50. В плату за имущественный наем (аренду) не включаются платежи за коммунальные услуги, отчисления на текущий и капитальный ремонт, платежи за обслуживание Объекта. Эти платежи оплачиваются Нанимателем непосредственно ведомственной охране, эксплуатационным, коммунальным, санитарным и другим службам.
51. Ставки арендной платы за пользование имуществом могут изменяться не чаще одного раза в год, если иное не предусмотрено договором имущественного найма.
52. Арендная плата перечисляется в республиканский бюджет.
53. В случае если Наниматель произвел за счет собственных средств и с согласия Наймодателя улучшения, не отделимые без вреда для Объекта, Наниматель имеет право после прекращения договора на возмещение стоимости этих улучшений, если иное не предусмотрено договором.
Отделимые улучшения Объектов, произведенные Нанимателем, являются его собственностью, если иное не предусмотрено договором.
Стоимость неотделимых улучшений, произведенных Нанимателем без согласия Наймодателя, возмещению не подлежит, если иное не предусмотрено законодательными актами или договором.

6) мыналар:
Жалдаушының заңды тұлға ретiнде таратылуы;
Жалдаушының мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартының жағдайларын бұзуы;
заңнамалық кесiмдермен немесе шартпен көзделген жағдайларда Жалға берушiнiң немесе Жалдаушының талабы бойынша;
егер Жалдаушы шартпен белгiленген төлеу мерзiмi аяқталғанда екiден көп уақыт мүлiктi пайдалану үшiн төлемдi енгiзбесе;
Қазақстан Республикасының заңнамасы немесе шарт көздеген өзге де жағдайларда шартты мерзiмiнен бұрын бұзудың негiздемелерi мен шарттары болып табылады.
46. Бiр жылдан астам мерзiмге жасалған мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шарты мемлекеттiк тiркелуге жатады.
47. Сәулет, тарих және мәдениет ескерткiштерiн мүлiктiк жалға (жалдауға) беру кезiнде мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартына объектiнi сәулет, тарих және мәдениет ескерткiшi ретiнде сақтауға бағытталған ережелер қосымша қосылады.
48. Республикалық меншiктегi тарих, сәулет және мәдениет ескерткiштерiн мақсатты пайдалануы бойынша мүлiктiк жалға (жалдауға) беру кезiнде жалдау ақысының ставкаларын Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
49. Мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартында ескерiлетiн дүркiндi немесе бiр жолғы енгiзiлетiн төлемдердiң тұрлаулы сомасында барлық жалданатын мүлiк үшiн тұтастай немесе оның құрамдас бөлiгiнiң әрбiрi үшiн бөлек белгiленедi.
Ғимараттағы үй-жайлардың бiр бөлiгiн жалдау үшiн төлемдi есептеу кезiнде жалпы пайдаланатын орындарға жылысталуды Жалдаушы осы алаңдарды үлестiк пайдалануына үйлесiмдi ескеру қажет.
49-1. <*>
Ескерту. 49-1 тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті төрағасының 2003 жылғы 1 тамыздағы N 249  бұйрығымен .
Ескерту. 49-1 тармақ алынып тасталды - Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті төрағасының 2004 жылғы 2004 жылғы 12 қаңтардағы N 8   бұйрығымен .
50. Мүлiктiк жалға (жалдауға) беру үшiн төлемге коммуналдық қызмет көрсетулер үшiн төлемдер, ағымдағы және күрделi жөндеуге аударымдар, Объектiге қызмет көрсетуге арналған төлемдер кiргiзiлмейдi. Жалдаушы бұл төлемдердi ведомстволық қорғауға, пайдалану, коммуналдық, санитарлық және басқа қызметтерге тiкелей төлейдi.
51. Мүлiктi пайдалану үшiн жалдау ақысының ставкалары егер өзгесi мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартымен көзделмесе, жылына бiр реттен жиi өзгертiлмейдi.
52. Жалдау ақысы республикалық бюджетке аударылады.
53. Егер Жалдаушы өз қаражатының есебiнен және Жалға берушiнiң келiсiмiмен Объект үшiн зиянсыз ажырамайтын жақсартулар жасаса, шарт тоқтатылғаннан кейiн, егер Жалға берушi шартпен өзгесi көзделмесе, осы жақсартулардың құнын толтыруға құқылы.
Егер өзгесi шартпен көзделмесе, Жалдаушы өткiзген ажырайтын Объектiлердi жақсартулар оның меншiгi болып табылады.
Егер өзгесi заңнамалық кесiмдермен немесе шартпен көзделмесе, Жалдаушы Жалға берушiнiң келiсiмiнсiз өткiзген ажырамайтын жақсартулардың құны толтырылуға жатпайды.

54. Передача Объекта производится балансодержателем Нанимателю с участием Наймодателя по акту приема-передачи, в котором указываются:
1) место и дата составления акта;
2) наименование и реквизиты документов, в соответствии с которыми представители уполномочены представлять интересы сторон;
3) номер и дата подписания договора имущественного найма (аренды), в соответствии с которым производится передача Объекта;
4) техническое состояние передаваемого Объекта, с перечнем выявленных неисправностей;
5) подписи представителей, заверенные печатями сторон.
55. Акт приема-передачи составляется в шести экземплярах на государственном и русском языках, два из которых хранятся у Наймодателя, два у балансодержателя и два - передаются Нанимателю.
3. Разрешение споров
56. По всем неурегулированным настоящими Правилами вопросам стороны договора имущественного найма (аренды) руководствуются нормами действующего законодательства Республики Казахстан.
57. Споры, возникающие при передаче Объекта в имущественный найм по договору (аренды), рассматриваются по взаимному согласию сторон или в судебном порядке.
Приложение 1
к Правилам предоставления
в имущественный наем (аренду)
объектов, находящихся на балансе
республиканских государственных
учреждений, утвержденным приказом
Комитета государственного имущества
и приватизации Министерства финансов
Республики Казахстан
от 15 мая 2001 года N 111  <*>
Сноска. Правила дополнены приложением 1 - приказом Председателя Комитета государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан от 1 августа 2003 года  N 249
"Согласовано"                             "Утверждаю"
Председатель Комитета                    Председатель______________
госимущества и приватизации              территориального комитета
Министерства финансов                    госимущества и приватизации
Республики Казахстан
__________ _______________                _________ _________________
(подпись)      (Ф.И.О.)                  (подпись)      (Ф.И.О.)
от "___"____________200___г.              от "___"____________200___г.
М.П.                                       М.П.
Расчетная ставка арендной платы и размеры
применяемых коэффициентов при предоставлении
в имущественный наем (аренду) объектов
государственного нежилого фонда, находящихся
на балансе республиканских государственных учреждений
Расчетная ставка арендной платы за 1 кв.м. _____ тенге в год.
N п/п Вид коэффициентов Размер коэффициента
1.
Коэффициент инфляции
2.
Коэффициент, учитывающий степень комфортности (учитывает техническое состояние и наличие инженерных коммуникации:
- для помещений со всеми инженерно-техническими устройствами
- при отсутствии центрального отопления или горячего водоснабжения
- при отсутствии водопровода и/или канализации и других видов благоустройства
3.
Коэффициент, учитывающий территориальное расположение:
- центр города
- окраина города
- центр поселка (районного центра)
- окраина поселка (районного центра)
- село (ауыл)
4.
Коэффициент, учитывающий вид деятельности нанимателя:
- для банков, бирж, ресторанов, казино, игорных домов и бильярдных клубов
- для страховых, инвестиционных компаний и организаций, деятельность которых связана с рынком ценных бумаг, обменных пунктов, ломбардов, кафе, баров, клубов (кроме компьютерных), автозаправочных станций, накопительных пенсионных фондов
- для установки игровых автоматов и создания компьютерных клубов
- для государственных предприятий и субъектов малого предпринимательства для организации производственной деятельности и развития сферы услуг населения, за исключением торгово-закупочной (посреднической) деятельности
- для коммунальных государственных учреждений
- для остальных
Примечание:
Расчет арендной платы при сдаче в имущественный наем (аренду) оборудования и автотранспортных средств осуществляется по формуле:
Ап = С х Nam /100 х Ки х Кп
где:
Ап  - ставка арендной платы за оборудование и транспортные средства в год;
С - остаточная стоимость оборудования по данным бухгалтерского учета.

54. Баланс ұстаушы Объектiнi Жалдаушыға Жалға берушiнiң қатысуымен:
1) кесiм жасалған орын мен күн;
2) өкiлдер оларға сәйкес тараптардың мүдделерiн бiлдiруге уәкiлеттi құжаттардың атауы мен реквизиттерi;
3) Объект оған сәйкес берiлуi өткiзiлетiн мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартының нөмiрi мен қол қойылған күнi;
4) берiлетiн Объектiнiң анықталған бұзылғандықтардың тiзiмiмен бiрге техникалық жағдайы;
5) тараптардың мөрлерiмен расталған өкiлдердiң қолдары көрсетiлген қабылдау-өткiзу кесiм бойынша беруiн жүзеге асырады.
55. Қабылдау-өткiзу кесiмi мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде алты данада жасалады, оның екеуi Жалға берушiде, екеуi баланс ұстаушыда сақталады және екеуi Жалдаушыға тапсырылады.
3. ДАУЛАРДЫ ШЕШУ
56. Осы Ережемен реттелмеген барлық мәселелер бойынша мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартының тараптары Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
57. Объектiнi мүлiктiк жалға (жалдауға) беру кезiнде туындайтын даулар тараптардың өзара келiсiмi бойынша немесе сот тәртiбiмен қарастырылады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі Мемлекеттік
мүлік және жекешелендіру
комитетінің
2001 жылғы 15 мамырдағы
N 111 бұйрығымен бекітілген
Республикалық мемлекеттік
мекемелердің балансындағы
объектілерді мүліктік жалға
(жалдауға) беру ережесіне
1-қосымша <*>
Ескерту. 1-қосымшамен толықтырылды - Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті төрағасының 2003 жылғы 1 тамыздағы N 249  бұйрығымен .
"Келісілді"                               "Бекітемін"
Қазақстан Республикасының             ____________ аумақтық меммүлік
Қаржы министрлігі Меммүлік            және жекешелендіру комитетінің
және жекешелендіру комитетінің        төрағасы
төрағасы
_________ _____________________       _________ ____________________
(қолы)        (аты-жөні)               (қолы)        (аты-жөні)
200__ жылғы "__" ______________       200__ жылғы "__" _____________
М.О.                                 М.О.
Жалдау ақысының есеп айырысу мөлшерлемесі мен республикалық мемлекеттік мекемелердің балансындағы мемлекеттік тұрғын үйге жатпайтын қор объектілерін мүліктік жалға (жалдауға) беру кезінде қолданылатын коэффициенттердің мөлшері
1 шаршы метр үшін жалдау ақысының есеп айырысу мөлшерлемесі жылына ________ теңге
___________________________________________________________________
N                                         |
р/с        Коэффициенттер түрі             |  Коэффициент мөлшері
___________________________________________________________________
1.   Инфляция коэффициенті
2.   қолайлылық дәрежесін ескеретін
коэффициент (техникалық жай-күйі
мен инженерлік байланыстардың
бар болуын ескереді):
- барлық инженерлік-техникалық
құрылғылары бар үй-жайлар үшін
- орталық жылу және ыстық
сумен қамтамасыз ету болмаған
жағдайда
- су құбыры және/немесе
кәріздендіру және көркейтудің
басқа да түрлері болмаған жағдайда
3.   Аумақтық орналасуын ескеретін
коэффициент:
- қала орталығы
- қала шеті
- кент (аудандық орталық) орталығы
- кент (аудандық орталық) шеті
- село (ауыл)
4.   Жалдаушының қызмет түрін ескеретін
коэффициент:
- банктер, биржалар, ресторандар,
казино, ойын үйлері мен бильярд
клубтары үшін
- қызметтері бағалы қағаздар рыногымен
байланысты сақтандыру, инвестициялық
компаниялар мен ұйымдар, айырбас
орындары, ломбардтар, кафе, барлар,
клубтар (компьютерліктен басқа),
жанар май құю станциялары, жинақтаушы
зейнетақы қорлары үшін
- ойын автоматтарын орнату мен
компьютерлік клубтарды құру үшін
- сауда-сатып алу (делдалдық)
қызметтерді қоспағанда, өндірістік
қызметті ұйымдастыру және халыққа
қызмет көрсету саласын дамыту үшін
мемлекеттік кәсіпорындар мен шағын
кәсіпкерлік субъектілері үшін
- коммуналдық мемлекеттік мекемелер
үшін
- қалғандары үшін
___________________________________________________________________
Ескерту:
Жабдықтар мен автокөлік құралдарын мүліктік жалға (жалдауға) беру кезінде жалдау ақысының есеп айырысуы мына формула бойынша жүзеге асырылады:
Ап = С х Nam/100 x Ки х Кп
мұнда:
Ап - жылына жабдықтар мен көлік құралдары үшін жалдау ақысы;
С - бухгалтерлік есеп деректері бойынша жабдықтардың қалдық сомасы.

При сдаче в имущественный наем (аренду) оборудования и транспортных средств с начисленным износом 100 процентов стоимость определяется в размере 10 процентов от первоначальной (восстановительной) стоимости.
Nam - предельные нормы амортизации в соответствии со  статьей 110 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);
Ки - коэффициент инфляции, определяется по формуле:
Ки = Уи / 100
где:
Уи - уровень инфляции по отношению к предыдущему кварталу, определяемый Агентством Республики Казахстан по статистике;
Кп - понижающий коэффициент (применяется при износе оборудования и транспортных средств более шестидесяти процентов - в размере 0,8, при предоставлении субъектам малого предпринимательства для организации производственной деятельности и развития сферы услуг населения, за исключением торгово-закупочной (посреднической) деятельности, - в размере 0,5).
Приложение 2
к Правилам предоставления
в имущественный наем (аренду)
объектов, находящихся на балансе
республиканских государственных
учреждений, утвержденным приказом
Комитета государственного имущества
и приватизации Министерства финансов
Республики Казахстан
от 15 мая 2001 года N 111  <*>
Сноска. Правила дополнены приложением 2 - приказом Председателя Комитета государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан от 1 августа 2003 года  N 249
ТИПОВАЯ ФОРМА
Договор имущественного найма (аренды)
________________________________________________
(наименование объекта)
г. ___________              N _______                 "__"________200__ г.
_________________________ территориальный комитет государственного
(наименование теркомитета)
имущества и приватизации, именуемый в дальнейшем "Наймодатель", в лице
Председателя ________________________________________, действующего на
(Ф.И.О.)
основании Положения "О ______________________________ территориальном
(наименование теркомитета)
комитете государственного имущества и приватизации", утвержденного
приказом Комитета государственного имущества и приватизации Министерства
финансов Республики Казахстан N _____ от "__"_______ 200__ года с одной
стороны, и ______________________________________ в лице
(наименование нанимателя)
________________________ именуемый в дальнейшем "Наниматель", с другой
(Ф.И.О.)
стороны, совместно именуемые как "Стороны", заключили настоящий Договор
о нижеследующем.
1. Предмет договора
1. Предметом договора является предоставление в имущественный наем
(аренду) ___________________________, расположенного по адресу:_________
(наименование Объекта)
______________________________________________________, именуемого в
(местонахождение и краткая характеристика Объекта)
дальнейшем "Объект", находящегося на балансе ___________________________:
(наименование балансодержателя)
(1) на основании приказа _____________________________ теркомитета
(наименование теркомитета)
от "___" _____________200___года N_______;
(2) по результатам тендера в соответствии с протокольным решением
от "__"________200__года N_______).

100 пайыз тозуы есепте отырып жабдықтар мен көлік құралдарын мүліктік жалға (жалдауға) беру кезінде құны бастапқы (қалпына келтіру) құнынан 10 пайыз мөлшерінде белгіленеді.
Nam - "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 110-бабына сәйкес амортизацияның шекті нормалары;
Ки - инфляция коэффициенті, мына формула бойынша анықталады:
Ки = Уи/100
мұнда:
Уи - Қазақстан Республикасының Статистика жөніндегі агенттігі айқындайтын, өткен тоқсанға қатысты инфляция деңгейі;
Кп - төмендету коэффициенті (жабдықтар мен көлік құралдары алпыс пайыздан аса тозу кезінде қолданылады - 0,8 мөлшерінде, сауда-сатып алу (делдалдық) қызметтерді қоспағанда өндірістік қызметті ұйымдастыру және халыққа қызмет көрсету саласын дамыту үшін шағын кәсіпкерлік субъектілеріне беру кезінде - 0,5 мөлшерінде).
____________________________
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі Мемлекеттік
мүлік және жекешелендіру
комитетінің
2001 жылғы 15 мамырдағы
N 111 бұйрығымен бекітілген
Республикалық мемлекеттік
мекемелердің балансындағы
объектілерді мүліктік жалға
(жалдауға) беру ережесіне
2-қосымша <*>
Ескерту. 2-қосымшамен толықтырылды - Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті төрағасының 2003 жылғы 1 тамыздағы N 249  бұйрығымен .
ҮЛГІЛІК НЫСАН
МҮЛІКТІК ЖАЛ (ЖАЛДАУ) ШАРТЫ
____________________________________________
(объект атауы)
_________________ қ.      N _____ 200__ жылғы "___" _____________
Бұдан әрі "Жалға беруші" деп аталатын Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетінің
200 __ жылғы "____" ____________ N______ бұйрығымен бекітілген
___________________аумақтық мемлекеттік мүлік және жекешелендіру
комитеті туралы ереженің негізінде әрекет ететін
____________________________________________________________________
(аумақтық комитеттің атауы)
аумақтық мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетінің атынан
Төраға _________________ бір тараптан және бұдан әрі "Жалдаушы" деп
(аты-жөні)
аталатын _____________________ атынан ______________________ екінші
(жалдаушының атауы)               (аты-жөні)
тараптан, бұдан әрі  бірлесіп Тараптар деп аталатындар, мына
төмендегі туралы осы шартты жасасты.
1. Шарттың мәні
1. Бұдан әрі "Объект" деп аталатын, _________________________
(баланс ұстаушы)
балансындағы ______________________________________________________
(орналасқан жері мен Объектінің қысқаша сипаттамасы)
мекен-жайында орналасқан_________________________________________ :
(объектінің атауы)
1) ___________ аумақтық комитеттің 200__ жылғы "___" ________
___________________________________ N_______ бұйрығының негізінде;
(аумақтық комитеттің атауы)
2) 200 __ жылғы "____" ________________ N ______ хаттамалық
шешімге сәйкес тендер нәтижелері бойынша) мүліктік жалға беру
Шарттың мәні болып табылады.

2. Наймодатель передает, а Наниматель принимает в имущественный наем
(аренду) Объект с "__" ________200___года по "__" _______200___года для
использования в целях _____________________________________________.
(назначение Объекта, либо условия тендера)
По истечении указанного срока данный договор прекращает свое действие.
2. Общие условия
3. Прием-передача Объекта в аренду осуществляется по акту
приема-передачи (с отражением фактического состояния Объекта на момент
передачи), который подписывается представителями Нанимателя,
балансодержателя и утверждается Наймодателем и является неотъемлемой
частью настоящего договора.
4. Подписанием Договора Наймодатель и балансодержатель, кроме всего
прочего, удостоверяют, что сдаваемый Объект на момент передачи не заложен,
не продан, не находится под арестом и не может быть истребован в течение
действия договора какой-либо из сторон, не имеющей отношения к договору.
5. Изменение юридического статуса либо организационно-правовой формы
сторон не меняет сути договора и все права и обязанности переходят к
соответствующим правопреемникам, за исключением случаев, когда стороны
изъявят желание расторгнуть договор, изменить его, либо нормы права
требуют его переоформления. При этом стороны обязаны информировать друг
друга об изменении юридического статуса после факта перерегистрации.
6.   Договор, заключенный на срок свыше одного года, подлежит
государственной регистрации и считается заключенным с момента такой
регистрации.
Государственная регистрация Договора осуществляется за счет средств
Нанимателя.
3. Права и обязанности Сторон
7. Наймодатель имеет право:
1) по согласованию с балансодержателем дать письменное разрешение
Нанимателю на перепланировку или переоборудование Объекта, расположенных
в нем сетей и коммуникаций;
2) осуществлять контроль за своевременностью перечисления арендной
платы, установленной подпунктом 1) пункта 10 Договора;
3) начислить пеню за несвоевременность внесения арендной платы;
4) пролонгировать, вносить изменения и дополнения в Договор по
согласованию Сторон;
5) осуществлять проверки целевого использования Объекта.
8. Наниматель имеет право:
1) вносить арендную плату авансом;
2) с письменного согласия балансодержателя обратиться к Наймодателю
за разрешением на перепланировку или переоборудование Объекта,
расположенных в нем сетей и коммуникаций и передачу в субаренду;
3) вносить предложения Наймодателю о пролонгации, внесении
изменений и дополнений или расторжении Договора.
9. Наймодатель обязан:
1) обеспечить передачу Объекта балансодержателем Нанимателю по
акту приема-передачи и его утверждение в течение 30 календарных дней с
даты принятия решения о передаче Объекта в имущественный наем (аренду);

2. __________________________ мақсаттарда пайдалану үшін 200_
(Объектінің тағайындалымы, не тендер шарты)
жылдың "___" _________ бастап 200_ жылдың "___" _________ аралығында
Объектіні Жалға беруші береді, ал Жалдаушы қабылдап алады.
Көрсетілген мерзім аяқталғаннан кейін осы шарттың қолданылуы тоқтатылады.
2. Жалпы шарттар
3. Объектіні жалдауға беру-қабылдап алу (беру сәтінде объектінің іс жүзіндегі жай-күйін көрсете отырып) акт бойынша жүзеге асырылады, оған Жалдаушының, баланс ұстаушының өкілдері қол қояды және Жалға беруші бекітеді және осы шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
4. Шартқа қол қою арқылы Жалдаушы мен баланс ұстаушы өзгелерден басқа, беру сәтінде берілетін Объектінің кепілдікке қойылмағандығын, сатылмағандығын, тыйым салынбағандығын және шартқа қатысы жоқ тараптардың қандай-да бірімен шарттың қолданылу кезінде талап етілмейтіндігін куәландырады.
5. Тараптардың заңды мәртебесінің не ұйымдық-құқықтық нысанының өзгеруі шарттың мәнін өзгертпейді және тараптар шартты бұзу ниетін білдірген, оны өзгерту не құқық нормалары қайта оны ресімдеуді талап еткен жағдайларды қоспағанда, барлық құқықтар мен міндеттемелер тиісті құқықтық мирасқорларға беріледі. Бұл ретте тараптар қайта тіркелу фактісінен кейін заңды мәртебесінің өзгергендігі туралы бір-бірін ақпараттандыруға міндетті.
6. Бір жылдан астам мерзімге жасалған шарт мемлекеттік тіркелуге жатады және мұндай тіркеу сәтінен бастап жасалды деп саналады.
Шартты мемлекеттік тіркеу Жалдаушы қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
3. Тараптардың құқықтары мен міндеттемелері
7. Жалға берушінің:
1) баланс ұстаушымен келісім бойынша Объектіні, онда орналасқан желілер мен коммуникацияларды қайта орналастыруға немесе қайта жабдықтауға Жалдаушыға жазбаша рұқсат беруге;
2) Шарттың 10-тармақ 1) тармақшасымен белгіленген жалдау ақысын аударудың уақытылылығына бақылауды жүзеге асыруға;
3) жалдау ақысын уақытылы енгізілмегені үшін өсімпұлды есептеуге;
4) Тараптардың келісімі бойынша Шартты ұзартуға, өзгерістер мен толықтырулар енгізуге;
5) Объектінің мақсатты пайдаланылуын тексеруді жүзеге асыруға құқығы бар.
8. Жалдаушының:
1) жалдау ақысын аванс арқылы төлеуге;
2) баланс ұстаушының жазбаша келісімімен Объектіні, онда орналасқан желілер мен коммуникацияларды қайта орналастыруға немесе қайта жабдықтауға рұқсат үшін Жалға берушіге өтініш жасауға;
3) Жалға берушіге Шартты ұзарту, өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы ұсынысты енгізуге құқығы бар.
9. Жалға беруші:
1) Объектіні мүліктік жалға (жалдауға) беру туралы шешім қабылданған күннен бастап 30 күнтізбелік күн ішінде қабылдап алу-беру мен оны бекіту актісі бойынша Жалдаушыға баланс ұстаушының Объектіні беруін қамтамасыз етуге;

2) не препятствовать Нанимателю владеть и пользоваться Объектом в
установленном Договором порядке;
3) в случае изменения условий Договора или размера арендной платы
письменно уведомить об этом Нанимателя за месяц до очередного срока
внесения арендной платы;
4) направить Нанимателю извещение о начислении пени и штрафов за
просроченные платежи не позднее 10 дней до очередного срока внесения
арендной платы.
10. Наниматель обязан:
1) вносить арендную   плату, а также другие платежи (штрафов, пени)
не позднее ______________________________;
(сроки внесения арендной платы)
2) ежеквартально производить сверку расчетов с Наймодателем с
предоставлением копий платежных поручений (квитанций) в течение 3 трех
дней после внесения арендной платы (штрафов, пени);
3)   использовать принятый Объект исключительно в целях,
предусмотренных Договором;
4) содержать Объект в надлежащем порядке, не совершать действий,
способных вызвать повреждение Объекта или расположенных в нем инженерных
коммуникаций;
5) в случае выхода из строя отдельных элементов Объекта,
инженерного оборудования, как по вине Нанимателя, так и в силу
естественного износа, производить ремонтные работы за свой счет;
6) не осуществлять без предварительного письменного разрешения
Наймодателя перепланировку или переоборудование Объекта, расположенных в
нем сетей и коммуникаций;
7) беспрепятственно допускать на Объект и прилегающий к нему
земельный участок представителей Наймодателя, служб санитарного надзора
и других государственных органов, контролирующих соблюдение
законодательства и иных норм, касающихся порядка использования и
эксплуатации Объекта, в установленные ими сроки устранять зафиксированные
нарушения;
8) не передавать свои права по Договору в залог, не вносить их в
качестве вклада в уставный капитал хозяйственных товариществ, акционерных
обществ или взноса в производственный кооператив;
9) за месяц до истечения срока действия договора аренды подать
письменное заявление о желании продлить аренду Объекта. Отсутствие
такового заявления дает основание Наймодателю передать Объект в
имущественный наем (аренду) другим юридическим или физическим лицам;
10) при расторжении Договора обеспечить возврат Объекта в течение
10 календарных дней балансодержателю по акту приема-передачи, подписанному
Нанимателем и балансодержателем и утвержденному Наймодателем;
11) возместить ущерб в случае возврата Объекта в нерабочем или
неудовлетворительном техническом состоянии (с износом, превышающим
нормативные показатели).
4. Арендная плата и порядок расчетов

2) Шартпен белгіленген тәртіпте Жалдаушының Объектіні иелену және пайдалануына кедергі келтірмеуге;
3) Шарт ережелерін немесе жалдау ақысының мөлшерін өзгерткен жағдайда бұл туралы жалдау ақысын төлеудің кезекті мерзіміне дейін Жалдаушыға хабарлауға;
4) Жалдаушыға жалдау ақысын төлеудің кезекті мерзіміне дейін 10 күннен кешіктірмей мерзімі өткен төлемдер үшін өсімақылар мен айыппұлдар есептегені туралы хабарламаны жіберуге міндетті.
10. Жалдаушы:
1) _______________________________ кешіктірмей жалдау ақысын,
(жалдау ақысын төлеу мерзімдері)
сондай-ақ басқа да төлемдерді (айыппұлдарды, өсімақыларды) төлеуге;
2) жалдау ақысын (айыппұлдарды, өсімпұлдарды) төлегеннен кейін 3 күн ішінде төлем тапсырмаларының (түбіртектердің) көшірмесін бере отырып, тоқсан сайын Жалға берушімен есеп айырысуға салыстыруды жүргізуге;
3) қабылданған Объектіні Шартта көзделген мақсаттарда ғана пайдалануға;
4) Объектіні тиісінше тәртіпте ұстауға, Объектіге немесе онда орналасқан инженерлік коммуникацияларға зақым келтіруі мүмкін әрекеттерді жасамауға;
5) Жалдаушының кінәсінен және табиғи тозуға байланысты Объектінің жекелеген элементтері қалыптан шыққан жағдайда өз қаражаты есебінен жөндеу жұмыстарын жүргізуге;
6) Жалға берушінің алдын-ала жазбаша келісімінсіз Объектіні, онда орналасқан желілер мен коммуникацияларды қайта орналастыруды немесе қайта жабдықтауды жүзеге асырмауға;
7) Объектіге және оған шектес жатқан жер учаскелеріне Жалдаушының, санитарлық қадағалау қызметі және Объектіні пайдалану мен қолдануға қатысты заңдар мен өзге де нормалардың сақталуын бақылайтын басқа да мемлекеттік органдардың өкілдерін кедергісіз жіберуге, олар белгілеген мерзімдерде тіркелген бұзушылықтарды жоюға;
8) Шарт бойынша өз құқықтарын бермеуге, оларды шаруашылық серіктестіктердің, акционерлік қоғамдардың жарғылық капиталына салым немесе өндірістік кооперативке жарна ретінде салмауға;
9) жалдау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін бір ай ішінде Объектіні жалдауды ұзарту ниеті туралы жазбаша өтініш беруге. Мұндай өтініштің болмауы Жалға берушінің Объектіні басқа заңды немесе жеке тұлғаларға жалға (жалдауға) беруге негіз береді;
10) Шартты бұзған жағдайда Жалдаушы мен баланс ұстаушы қолдарын қойған және Жалдаушы бекіткен қабылдап алу-беру акті бойынша баланс ұстаушыға 10 күнтізбелік күні ішінде Объектіні қайтаруды қамтамасыз етуге;
11) Объектіні жұмыс істемейтін немесе қанағаттанарлықсыз техникалық жай-күйде (нормативтік көрсеткіштерден асатын тозумен) қайтарған жағдайда шығынды өтеуге міндетті.
4. Жалдау ақысы мен есеп айырысу тәртібі

11. Размер арендной платы за имущественный наем Объекта составляет
__________ тенге в месяц   (расчет арендной платы приведен в приложении к
Договору, являющемуся неотъемлемой частью Договора).
12. В плату за имущественный наем не включаются платежи за
коммунальные услуги, отчисления на текущий и капитальный ремонт, платежи
за обслуживание Объекта. Эти платежи оплачиваются Нанимателем
непосредственно ведомственной охране, эксплуатационным, коммунальным,
санитарным и другим службам, предоставляющими услуги, либо по Договору
с балансодержателем.
13. Арендная плата, а также другие платежи (штрафы, пеня)
перечисляется Нанимателем не позднее  ________________________________
(сроки внесения арендной платы)
на расчетный счет Налогового комитета по __________________________, РНН
(наименование налогового органа)
__________, БИК_________________________________ управление Казначейства
(наименование управления Казначейства)
КБЕ _____код бюджетной классификации 201228 (в обязательном порядке в
платежном поручении указывать код бюджетной классификации).
14. Размер арендной платы корректируется в соответствии с индексом
инфляции по данным органов статистики, при этом Наймодатель письменно
уведомляет Нанимателя об изменении арендной платы не позднее 30 дней до
очередного срока внесения арендной платы.
15.   При нарушении Нанимателем срока внесения арендной платы,
предусмотренный подпунктом 1) пункта 10 Договора, Наниматель оплачивает
пеню в размере 0,5% от неуплаченной суммы задолженности за каждый день
просрочки.
16. За использование Нанимателем Объекта не по назначению, а также
за сдачу Объекта в субаренду без согласия Наймодателя, Наниматель
уплачивает штраф в размере ____________ процентов суммы годовой арендной
платы за имущественный наем (аренду).
17. В случае досрочного расторжения Договора по инициативе
Нанимателя оплаченная авансом арендная плата не возвращается.
5. Условия расторжения договора
18. Наниматель вправе досрочно расторгнуть Договор, предупредив об
этом Наймодателя письменно не позднее чем за месяц до расторжения договора.
19. Договор подлежит досрочному расторжению в одностороннем порядке
по инициативе Наймодателя в следующих случаях:
1) ликвидации Нанимателя как юридического лица;
2) нарушения Нанимателем условий договора имущественного найма;
3) по требованию Наймодателя или Нанимателя в случаях,
предусмотренных законодательными актами или Договором;
4) если Наниматель более двух раз по истечении установленного
договором срока платежа не вносит плату за пользование имуществом;
5) предоставления Нанимателю другого объекта с его письменного
согласия;

11. Объектіні мүліктік жал үшін жалдау ақысының мөлшері айына __________________ теңгені құрайды (жалдау ақысының есебі Шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын Шартқа қосымшада келтірілген).
12. Мүліктік жал үшін ақы коммуналдық қызметтер үшін төлемдерді, ағымдағы және күрделі жөндеуге арналған аударымдарды, Объектіге көрсетілген қызметтер үшін төлемдерді қамтымайды. Бұл төлемдерді Жалдаушы тікелей бағынысты қорғау, пайдалану, коммуналдық, санитарлық және қызметтер көрсететін басқа да қызметтерге не баланс ұстаушымен Шарт бойынша төлейді.
13. Жалдаушы жалдау ақысын, сондай-ақ басқа да төлемдерді
(айыппұлдарды, өсімпұлдарды) ______________________ кешіктірмей КБЕ
(жалдау ақысын төлеу мерзімдері)
_____ бюджет сыныптамасының коды 201228 (төлем тапсырмасында міндетті түрде бюджет сыныптамасының коды көрсетілсін), ___________ Қазынашылық басқармасы, БСК ________, СТН __________, _____________
бойынша Салық комитетінің есеп айырысу шотына аударады.
14. Жалдау ақысының мөлшері статистика органдарының деректері бойынша инфляция индексіне сәйкес түзетіледі, бұл ретті Жалға беруші Жалдаушыны жалдау ақысын төлеудің кезекті мерзіміне дейін 30 күннен кешіктірмей жалдау ақысының өзгергендігі туралы Жалдаушыға жазбаша хабарлайды.
15. Шарттың 10-тармақ 1) тармақшасында көзделген жалдау ақысын төлеудің мерзімін Жалдаушы бұзған жағдайда Жалдаушы әрбір мерзімі өткен күн үшін төленбеген сомадан 0,5% мөлшерінде өсімпұл төлейді.
16. Жалдаушы Объектіні мақсатқа сай емес пайдаланғаны үшін, сондай-ақ Жалға берушінің келісімінсіз Объектіні субарендаға бергені үшін Жалдаушы мүліктік жал (жалдау) үшін жылдық жалдау ақысы сомасынан ____________ пайыз мөлшерінде айыппұл төлейді.
17. Жалдаушының бастамасы бойынша Шартты мерзімінен бұрын бұзған жағдайда аванспен төленген жалдау ақысы қайтарылмайды.
5. Шартты бұзу шарты
18. Жалдаушы шартты бұзғанға дейін бір айдан кешіктірмей бұл туралы Жалға берушіні жазбаша ескерте отырып Шартты мерзімінен бұзуға құқылы.
19. Жалға берушінің бастамасы бойынша мынадай жағдайларда Шарт мерзімінен бұрын бір тарапты бұзуға жатады:
1) Жалдаушы заңды тұлға ретінде таратылған;
2) Жалдаушы мүліктік жалдау шартының ережелерін бұзған;
3) заң актілермен және Шартпен көзделген жағдайларда Жалдаушы мен Жалға берушінің талабы бойынша;
4) егер Жалдаушы шартпен белгіленген төлемақы мерзімінен екі реттен астам мүлікті пайдаланғаны үшін ақы төлемесе;
5) оның жазбаша келісімімен объектіні басқа Жалдаушыға берсе;

6) в случае, если сдаваемый в имущественный наем Объект передается
на приватизацию;
7) по письменному   заявлению балансодержателя на имя Наймодателя;
8) в иных случаях, предусмотренных законодательством Республики
Казахстан или Договором.
21. Досрочное расторжение Договора в одностороннем порядке может
быть обжаловано в судебном порядке. До вступления решения суда в силу
Объект сохраняется за Нанимателем, который продолжает вносить плату за
аренду согласно Договору.
6. Особые условия
22. Договор составлен в двух экземплярах на государственном и
русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу, один из которых
остается у Наймодателя и один - у Нанимателя.
23. Изменения и дополнения к Договору имеют силу, если они
совершены уполномоченными на то лицами.
24.   В случае, если Наниматель произвел за счет собственных
средств с согласия балансодержателя и письменного разрешения Наймодателя
улучшения, неотделимые без вреда для Объекта, Наниматель имеет право
после прекращения Договора на возмещение балансодержателем стоимости этих
улучшений.
Отделимые улучшения Объекта, произведенные Нанимателем, являются
его собственностью.
Стоимость неотделимых улучшений, произведенных Нанимателем без
согласия Наймодателя и балансодержателя, возмещению не подлежит.
7. Порядок рассмотрения споров
25. Споры между Сторонами, которые могут возникнуть из настоящего
Договора или в связи с ним, разрешаются путем переговоров, а при не
достижении согласия - в судебном порядке.
8. Юридические адреса и банковские реквизиты Сторон
" НАЙМОДАТЕЛЬ " :                     " НАНИМАТЕЛЬ " :
Председатель _______________       _____________________________
(наименование теркомитета)
Государственного имущества и       _____________________________
приватизации                       _____________________________
____________________________       _____________________________
(местонахождения)            (наименование и местонахождения
Нанимателя)
____________________________       _____________________________
(Ф.И.О.)                             (Ф.И.О.)
____________________________       _____________________________
(подпись)                            (подпись)

6) егер мүліктік жалға берілетін Объекті жекешелендіруге берілген жағдайда;
7) Жалға берушінің атына жазылған баланс ұстаушының жазбаша өтініші бойынша;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасымен және Шартпен көзделген өзге де жағдайларда.
21. Шартты мерзімінен бұрын бір тарапты бұзу сот тәртібімен шағымдалуы мүмкін. Сот шешімі күшіне енгенге дейін Объекті Жалдаушыда қалдырылады, ол Шартқа сәйкес жалдау үшін ақы төлеуді жалғастырады.
6. Ерекше жағдайлар
22. Шарт заңдық күші бірдей мемлекеттік және орыс тілдерінде екі данада жасалады, оның біреуі - Жалға берушіде және біреуі - Жалдаушыда қалдырылады.
23. Шартқа өзгерістер мен толықтырулардың күші болады, егер оларды оған уәкілетті тұлғалар жасаса.
24. Егер Жалдаушы өз қаражаты есебінен баланс ұстаушының келісімімен және Жалға берушінің жазбаша рұқсатымен Объекті үшін зиянсыз ажырамас жақсартулар жасаған жағдайда Жалдаушы Шарт тоқтатылғаннан кейін осы жақсартулардың құнын баланс ұстаушы арқылы өтеуге құқығы бар.
Жалдаушы жасаған Объектінің бөлек жақсартулары оның меншігі болып табылады.
Жалға беруші мен баланс ұстаушының келісімінсіз Жалдаушы жасаған ажырамас жақсартулардың құны өтеуге жатпайды.
7. Дауларды қарау тәртібі
25. Осы Шарттан немесе оған байланысты Тараптар арасында туындауы мүмкін даулар келіссөздер арқылы, ал келісімге қол жеткізбеген жағдайда - сот тәртібімен шешіледі.
8. Тараптардың заңды мекен-жайлары
"ЖАЛҒА БЕРУШІ":                      "ЖАЛДАУШЫ":
________________________________   ________________________________
(аумақтық комитеттің атауы)
мемлекеттік мүлік және
жекешелендіру комитетінің
төрағасы
________________________________   ________________________________
________________________________   ________________________________
(орналасқан жері)             ________________________________
(Жалдаушының атауы мен
орналасқан жері)
________________________________   ________________________________
(аты-жөні)                            (аты-жөні)
________________________________   ________________________________
(қолы)                                (қолы)