Об утверждении Изменений и дополнений в Инструкцию Министерства государственных доходов Республики Казахстан о порядке исчисления и уплаты налога на добавленную стоимость, утвержденную приказом Министра государственных доходов Республики Казахстан от 2 февраля 2001 года N 117
Приказ Министра государственных доходов Республики Казахстан от 27 июня 2001 года N 842. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июля 2001 года N 1591. Утратил силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416 (извлечение из приказа см. ниже).
Извлечение из приказа Министра государственных доходов
Республики Казахстан от 9 апреля 2002 года № 416
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года Z010210_ "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению:
...Приказ Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 27 июня 2001 года N 842 "Об утверждении изменений и дополнений в Инструкцию Министерства государственных доходов Республики Казахстан о порядке исчисления и уплаты налога на добавленную стоимость, утвержденную приказом Министра государственных доходов Республики Казахстан от 2 февраля 2001 года N 117"...
Министр ---------------------------------------------------------------------------
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 апреля 1995 года Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Изменения и дополнения в V011434_ Инструкцию о порядке исчисления и уплаты налога на добавленную стоимость, утвержденную приказом Министра государственных доходов Республики Казахстан от 2 февраля 2001 года N 117.
2. Департаменту методологии (Усенова Н.Д.): согласовать настоящий приказ с Министерством финансов Республики Казахстан; направить согласованный приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан на государственную регистрацию. 3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2001 года, за исключением подпунктов 1) и 3) пункта 4 указанных Изменений и дополнений в Инструкцию, которые вводятся в действие с 13 июня 2001 года. Министр Согласован Утверждены Министр финансов Приказом Министра Республики Казахстан государственных доходов от 27 июня 2001 года Республики Казахстан 27 июня 2001 года Изменения и дополнения в V011434_ Инструкцию о порядке исчисления и уплаты налога на добавленную стоимость, утвержденную приказом Министра государственных доходов Республики Казахстан от 2 феврале 2001 года N 117 1. В пункте 14: 1) подпункт 1) изложить в следующей редакции: "1) Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о принципах взимания косвенных налогов во взаимной торговле от 9 октября 2000 года, вступившим в силу 1 июля 2001 года;"; 2) подпункт 2) после слов "Республики Казахстан и" дополнить словом Правительством". 2. Пункты 15 и 16 исключить. 3. В абзаце третьем пункта 19 слова "по цене" заменить словами "на сумму". 4. В пункте 52:

Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Кіріс министрінің 2001 жылғы 2 ақпандағы N 117 бұйрығымен бекітілген қосылған құн салығын есептеу мен төлеу тәртібі туралы Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің Нұсқаулылығына Өзгерістер мен толықтыруларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрінің 2001 жылғы 27 маусымдағы N 842 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 30 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 1591. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығымен.
-------------------Бұйрықтан үзінді---------------- Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының K010209_ Кодексiн (Салық Кодексiн) қолданысқа енгiзу туралы" Z010210_ Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 шiлдедегi Заңына сәйкес
БҰЙЫРАМЫН:
Күшiн жоғалтқан жекелеген бұйрықтарының тiзбесi:
69. "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң 2001 жылғы 2 ақпандағы N 117 бұйрығымен бекiтiлген Қосылған құн салығын есептеу мен төлеу тәртiбi туралы Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлігінiң нұсқаулығына өзгерiстер мен толықтыруларды бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң 2001 жылғы 27 маусымдағы N 842 V011591_ бұйрығы. -----------------------------------------------------
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Z952235_ Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 24 сәуірдегі Заңына сәйкес
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрінің 2001 жылғы 2 ақпандағы N 117 V011434_ бұйрығымен бекітілген қосылған құн салығын есептеу мен төлеу тәртібі туралы Нұсқаулыққа Өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
2. Әдістеме департаменті (Н.Д. Үсенова): осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен келіссін; келісілген бұйрық мемлекеттік тіркеуге Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне жіберілсін. 3. Осы бұйрық 2001 жылдың 13 шілдесінен бастап қолданысқа енгізілетін Нұсқаулыққа аталған Өзгерістер мен толықтырулардың 4-тармағының 1) және 3) тармақшаларынан басқа 2001 жылдың 1 шілдесінен бастап қолданысқа енгізіледі. Министр Келісілді Қазақстан Республикасының Қаржы министрі 2001 жылғы 27 маусымдағы
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік кіріс министрінің 2001 жылғы 27 маусым № N 842 бұйрығымен Бекітілді
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Кіріс министрлігінің
2001 жылғы 2 ақпандағы N 117 бұйрығымен бекітілген
Қосылған құн салығын есептеу және төлеу тәртібі туралы
Нұсқаулыққа өзгерістер мен толықтырулар
1. 14-тармақта:
1) 1)-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) 2001 жылғы 1 шілдеден бастап күшіне енген 2000 жылғы 9 қазандағы Өзара саудада жанама салықтарды өндіріп алу қағидаттары туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Келісіммен;";
2) 2-тармақтағы "Қазақстан Республикасы мен Қырғызстан Республикасы Үкіметтерінің" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасы Үкіметі мен Қырғызстан Республикасының Үкіметі" деген сөзбен ауыстырылсын.
2. 15, 16-тармақтар алынып тасталсын.
3. 19-тармақтың үшінші абзацындағы "бағасы бойынша" деген сөздер "сомасына" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. 52-тармақта:

1) в подпункте 16) слова "среднеспециальных и высших" заменить словами "средних профессиональных и высших профессиональных";
2) подпункт 18) изложить в следующей редакции:
"18) обороты по производству, включая предоставление рекламных услуг, и (или) реализации газетной и журнальной продукции отечественного производства, за исключением периодических печатных изданий, в которых реклама составляет более 2/3 площади печатного материала;";
3) в подпункте 21) слова "детского дошкольного, среднего, средне-специального и высшего образования" заменить словами "дошкольного воспитания и обучения, начального общего, основного общего, среднего общего, начального профессионального, среднего профессионального, высшего профессионального образования"; 4) в подпункте 25) слова "приказом Министерства" заменить словами "приказом Министра". 5. В пункте 54: абзац первый изложить в следующей редакции: "54. Экспорт товаров облагается по нулевой ставке, за исключением экспорта: - лома цветных и черных металлов; - в Российскую Федерацию природного газа, нефти (включая стабильный газовый конденсат);
- в государства, которые при экспорте товаров в Республику Казахстан применяют цены с учетом налога на добавленную стоимость.".
6. Подпункт 5) пункта 58 исключить.
7. В пункте 59 слова "подпунктах 2)-9) пункта" заменить словом "пункте".
8. Пункт 60 изложить в следующей редакции:
"60. Экспорт природного газа, нефти (включая стабильный газовый конденсат) в Российскую Федерацию облагается налогом на добавленную стоимость по ставке, предусмотренной пунктом 67 настоящей Инструкции.".
9. Дополнить пунктом 60-1 следующего содержания:
"60-1. При определении суммы налога на добавленную стоимость, подлежащего возврату в соответствии с главой 20 настоящей Инструкции, учитывается экспорт товаров, по которым поступила валютная выручка на счета налогоплательщика, открытые в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.".
10. В пункте 64 слова "расположены" и "которыми" заменить соответственно словами "расположен" и "которым".
11. В абзаце втором пункта 65 цифру "20" заменить цифрой "16".
12. Дополнить главой 11-1 следующего содержания:
"Глава 11-1. Налогообложение продукции телевизионных и
радиовещательных организаций
66-1. Обороты по производству и (или) распространению теле- и радиопродукции собственного производства, а также рекламных услуг (за исключением художественной кинопродукции, видеоклипов и рекламных роликов, изготовленных для реализации), осуществляемые телевизионными и радиовещательными организациями Республики Казахстан, облагаются налогом на добавленную стоимость по нулевой ставке.
Данная норма применяется к телевизионным и радиовещательным организациям Республики Казахстан, действующим на основании лицензии, выданной уполномоченным органом в области связи по согласованию с уполномоченным органом по делам печати и средствам массовой информации.
Для целей настоящего пункта под телевизионными и радиовещательными организациями понимаются юридические лица или их структурные подразделения, имеющие свидетельство о постановке на учет средства массовой информации, выданное Министерством культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан.".
13. В пункте 67:
1) цифру "20" заменить цифрой "16";
2) слова "пунктах 68 и 69" заменить словами "пункте 68".
14. В пункте 68 цифры "8-11" заменить цифрами "8, 9, 10, 11, 11-1".
15. Пункт 69 исключить.
16. В пункте 73:
1) в абзаце третьем слово "указана" заменить словом "указаны";
2) в абзаце четвертом слова "Приказом Министерства государственных доходов" заменить словами "приказом Министра государственных доходов Республики Казахстан".
17. В пункте 77:
1) абзац первый изложить в следующей редакции:
"По природному газу, нефти (включая стабильный газовый конденсат), приобретенным в Российской Федерации с налогом на добавленную стоимость, основанием для отнесения в зачет сумм налога, подлежащего уплате поставщику указанных товаров, является счет-фактура, выставленный таким поставщиком, в котором налог на добавленную стоимость выделен отдельной строкой.";
2) абзацы второй и третий исключить.
18. Подпункт 4) пункта 78 изложить в следующей редакции:
"4) по безвозмездно полученному имуществу.".

1) 16) тармақшадағы "орта арнайы және жоғары" деген сөздер "орта кәсіптік және жоғары кәсіби" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 18)-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"18) жарнамалық қызмет көрсетуді беру және (немесе) баспа материалының 2/3-тен астам көлемін жарнама құрайтын мерзімді баспа басылымдарынан басқа отандық өндірістің газет және журнал өнімін сатуды қоса шығару бойынша айналымдар;";
3) 21) тармақшадағы "мектепке дейінгі балалар, орта, орта арнайы және жоғарғы білім" деген сөздер "мектепке дейінгі тәрбие және оқыту, жалпы бастапқы, жалпы негізгі, жалпы орта, бастапқы кәсіптік, орта кәсіптік, жоғарғы кәсіби білім" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 25)-тармақшадағы "Министрлік бұйрығымен" деген сөздер "Министр бұйрығымен" деген сөздермен ауыстырылсын.
5. 54-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"54. Тауарларды экспорттауға:
- түсті және қара металл сынықтарын;
- Ресей Федерациясына табиғи газды, мұнайды (тұрақты газ конденсатын қоса алғанда);
- тауарларды Қазақстан Республикасына экспорттау кезінде қосылған құн салығы ескерілген баға қолданылатын мемлекеттерге экспорттауды есептемегенде, нөлдік ставка бойынша салық салынады.".
6. 58-тармақтағы 5)-тармақша алынып тасталсын.
7. 59-тармақтағы "2)-9)-тармақтардағы" деген сөздер "тармақта" деген сөзбен ауыстырылсын.
8. 60-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"60. Тұрақты газ конденсатын қоса табиғи газдың, мұнайдың Ресей Федерациясына экспортына осы Нұсқаулықтың 67-тармағында көзделген ставка бойынша қосылған құн салығы салынады.".
9. Мынадай мазмұндағы 60-1-тармағымен толықтырылсын:
"60-1. Осы Нұсқаулықтың 20-бөліміне сәйкес қайтаруға жататын қосылған құн салығы сомасын айқындау кезінде Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген тәртіпте ашылған салық төлеушінің шотына ол бойынша валюта түсімі түскен тауарлар экспорты ескеріледі.".
10. 64-тармақтағы "орналасқан" және "олармен" деген сөздер сәйкесінше "орналасқан" және "оларға" деген сөздермен ауыстырылсын.
11. 65-тармақта екінші абзацтағы "20" саны "16" санымен ауыстырылсын.
12. Мынадай мазмұндағы 11-1-тараумен толықтырылсын:
"11-1-тарау. Теледидарлық және радиотарату ұйымдарының өніміне салық
салу
66-1. Өз өндірісінің телеөнімі мен (және) радиоөнімін шығару, сондай-ақ Қазақстан Республикасының теледидарлық және радиотарату ұйымдары жүзеге асыратын жарнама қызметтері (сату үшін дайындалған көркем кионөнімдерінен, бейнеклиптер мен жарнама роликтерінен басқа) бойынша айналымдарға нөлдік ставка бойынша салық салынады.
Осы норма баспа істері және бұқаралық ақпарат құралдары жөніндегі уәкілетті органмен келісім бойынша байланыс саласындағы уәкілетті орган берген лицензия негізінде қолданылатын Қазақстан Республикасының теледидарлық және радиотарату ұйымдарына қолданылады. Осы тармақтың мақсаты үшін теледидарлық және радиотарату ұйымдары деп Қазақстан Республикасының Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келісім министрлігі берген бұқаралық ақпарат құралдарын есепке қою туралы куәлігі бар заңды тұлғалар немесе олардың құрылымдық бөлімшелері түсініледі.". 13. 67-тармақта: 1) "20" саны "16" санымен ауыстырылсын; 2) "67" саны "68" санымен ауыстырылсын; 14. 68-тармақтағы "8-11" сандары "8, 9, 10, 11, 11-1" сандарымен ауыстырылсын. 15. 69-тармақ алынып тасталсын. 16. 73-тармақта: 1) үшінші абзацтағы "аталған" деген сөз "аталған" деген сөз сол қалпында қалтырылсын; 2) төртінші абзацтағы "Мемлекеттік кіріс министрлігінің Бұйрығы" деген сөздер "Мемлекеттік кіріс министрінің Бұйрығы" деген сөздермен ауыстырылсын. 17. 77-тармақта: 1) бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын: Жеткізушіге аталған тауарларды төлеуге жататын салық сомасын есепке жатқызу үшін негіз болып табылатын қосылған құн салығымен Ресей Федерациясында сатып алынған, тұрақты газ конденсатын қоса, табиғи газ, мұнай бойынша (бұдан әрі - тауарлар) қосылған құн салығы жеке жолмен бөлінген осындай жеткізушіге қойылған шот-фактуралар болып табылады. 2) екінші және үшінші абзацтар алынып тасталсын. 18. 78-тармақтың 4-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын: "4) тегін алынған мүлік бойынша.".

Форма Д (01.2001)
1. Общая информация
1. Налогоплательщик должен представить декларацию по НДС и уплатить налог в бюджет не позднее 15-го числа месяца, следующего за периодом, отраженным в Декларации.
Если Декларация представлена с опозданием и (или) налогоплательщиком произведена уплата налога позже установленного срока и (или) если сумма налога в декларации занижена, то в этом случае к налогоплательщику будут применены финансовые санкции в установленном законодательством порядке.
2. Если по каким-либо строкам или приложениям Декларации отсутствуют данные, то в указанных строках или приложениях проставляется прочерк.
3. Если налогоплательщик не состоит в соответствии с положениями налогового законодательства на учете по налогу на добавленную стоимость и осуществил приобретение товаров (работ, услуг) у нерезидента, не являющегося плательщиком налога на добавленную стоимость в Республике Казахстан, то такой налогоплательщик в установленном главой 22 настоящей Инструкции порядке уплачивает в бюджет налог на добавленную стоимость за нерезидента и подает декларацию по налогу на добавленную стоимость с заполнением строк 10, 20, 23, 26 и приложения З.
2. Начисление налога на добавленную стоимость
4. Строка 1. При заполнении этой строки используется приложение В к Декларации. В этой строке указываются все обороты по реализации, в том числе обороты по экспорту в Туркменистан, а также обороты по экспорту в Российскую Федерацию природного газа, нефти (включая стабильный газовый конденсат), облагаемые налогом по ставке 16 процентов, без включения в них суммы налога. Для расчета налога, начисленного по реализованным товарам (работам, услугам), необходимо умножить сумму чистого оборота на 16 процентов. Полученная сумма указывается в колонке Б строки 1.
Строка 1а. В этой строке указываются обороты, облагаемые по ставке 20 процентов согласно статье 56-7 Закона.
5. Строка 2. В этой строке указываются обороты по экспорту, за исключением экспорта в Туркменистан, а также экспорта в Российскую Федерацию природного газа, нефти (включая стабильный газовый конденсат). Строка заполняется на основании документов, подтверждающих экспорт, предусмотренных пунктами 57, 58, 59 настоящей Инструкции.
6. Строка 3. Указывается величина оборотов, облагаемых по нулевой ставке налога на добавленную стоимость, за исключением экспортных операций, на основании документов, предусмотренных пунктами 63, 64 и 66-1 настоящей Инструкции.
7. Строка 4. Эта строка заполняется на основании приложения Г. В приложении Г отражаются изменения по облагаемому обороту, произведенные в соответствии с корректировками по сомнительным требованиям. Если размер облагаемого оборота в ранее представленной декларации был исчислен исходя из стоимости реализуемых товаров (работ, услуг), установленной в иностранной валюте, а оплата по которым произведена в тенге, то возникшая разница также указывается в этой строке.
В этой строке не указываются данные об исправлении арифметических, технических и других ошибок, вносимых во изменение данных Деклараций за предыдущие периоды. Эти исправления вносятся в соответствующие строки Деклараций за предыдущие отчетные периоды и представляются в налоговый орган путем подачи дополнительной декларации по налогу на добавленную стоимость.

Д нысаны (01.2001)
1. Жалпы ақпарат
1. Салық төлеуші ҚҚС бойынша декларацияны беруге және Декларацияда көрсетілген есептіден кейінгі айдың 15-күнінен кешіктірмей бюджетке салықты төлеуге міндетті.
Егер Декларация кешеуілдетіп берілсе және (немесе) салық төлеуші салық төлеуді белгіленген мерзімнен кеш жүргізсе және де (не) егер салық сомасы декларацияда төмендетілсе, онда бұл жағдайда салық төлеушіге заңдармен белгіленген тәртіпте қаржы санкциялары қолданылуы мүмкін.
2. Егер Декларацияның қандай-да бір жолдары немесе қосымшалары бойынша деректер жоқ болса, онда аталған жолдар немесе қосымшаларда бос жер қойылады.
3. Егер салық төлеуші қосылған құн салығы бойынша есепте салық заңдарының ережелеріне сәйкес тұрмаса және Қазақстан Республикасында қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын резидент еместе тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатып алуды жүзеге асырса, онда мұндай салық төлеуші осы Нұсқаулықтың 22-бөлімімен белгіленген тәртіпте резидент емес үшін қосылған құн салығын бюджетке төлейді және 10, 20, 23, 26-жолдарды және З-қосымшасын толтырумен қосылған құн салығы бойынша декларацияны береді.
2. Қосылған құн салығын аудару
4. 1-жол. Осы жолды толтыру кезінде Декларацияға В-қосымшасы пайдаланылады. Бұл жолда сату бойынша барлық айналымдар, оның ішінде, Түркіменстанға экспорт бойынша айналымдар, сондай-ақ оларға салық сомасын енгізбестен, 16 проценттік ставка бойынша салық салынатын Ресей Федерациясына (тұрақты газ конденсатын қоса) табиғи газдың, мұнайдың экспорты бойынша айналымдар көрсетіледі. Сатылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша есептелген салық есебі үшін 16 процентке таза айналым сомасын көбейту қажет. Алынған сома 1-жолдың Б-бағанасында көрсетіледі.
1а жолы. Бұл жолда Заңның 56-7-бабына сәйкес 20 проценттік ставка бойынша салық салынатын айналымдар көрсетіледі.
5. 2-жол. Бұл жолда Түркіменстанға экспорттан басқа экспорт бойынша айналымдар, сондай-ақ Ресей Федерациясына (тұрақты газ конденсатын қоса) табиғи газ, мұнай экспорты көрсетіледі, Жолдар осы Нұсқаулықтың 57, 58 және 59-тармақтарымен көзделген экспортты растайтын құжаттар негізінде толтырылады.
6. 3-жол. Осы Нұсқаулықтың 63, 64 және 66-1-тармақтарымен көзделген құжаттар негізінде экспорттық операциялардан басқа қосылған құн салығының нөлдік ставкасы бойынша салық салынатын айналымдар шегі көрсетіледі.
7. 4-жол. Бұл жол Г-қосымшасының негізінде толтырылады. Г-қосымшасында күмәнді талаптар бойынша түзетулерге сәйкес жүргізілген салық салынатын айналым бойынша өзгерістер көрсетіледі. Егер салық салынатын айналым мөлшері бұрын берілген декларацияда шетел валютасында белгіленген сатылатын тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) құнын ескеріп есептелсе, ал олар бойынша төлем теңгеде жүргізілсе, онда туындаған айырым да осы жолда көрсетіледі.
Бұл жолда бұрынғы кезеңдер үшін Декларацияның деректерін өзгертуге енгізілетін арифметикалық, техникалық және басқа да қателіктерді түзету туралы деректер көрсетілмейді. Бұл түзетулер бұрынғы есепті кезең үшін Декларацияның тиісті жолына енгізіледі және қосылған құн салығы бойынша қосымша декларацияны беру жолымен салық органына беріледі.

8. Строка 5. Указывается величина оборотов, освобожденных от налога на добавленную стоимость.
9. Строка 6. Указывается величина оборотов по реализации сырья (за исключением всех видов спирта), отгруженного для первичной промышленной переработки, по которому налог на добавленную стоимость не начисляется согласно методу зачета в порядке, предусмотренном пунктом 92 настоящей Инструкции.
10. Строка 7. Указывается полная величина оборота по реализации, составляющие которого были внесены в строки с 1 по 6. Исходя из полной величины оборота рассчитывается процент, который составляет облагаемый оборот в общей сумме оборота. Полученный процент указывается в строке 7а.
Также, если у налогоплательщика имеется оборот по реализации, облагаемый по нулевой ставке, рассчитывается его процент в общем облагаемом обороте, который указывается в строке 7б.
11. Строка 8. В этой строке указывается сумма налога на добавленную стоимость, уплаченная при импорте товаров методом зачета в соответствии с пунктом 108 настоящей Инструкции.
12. Строка 9. Рассчитывается полная величина начисленного налога на добавленную стоимость за отчетный период с учетом данных строк 1, 4 и 8.
3. Сумма налога на добавленную стоимость, относимая в зачет
13. Строка 10. При заполнении этой строки используется приложение Д, если налогоплательщиком выбран пропорциональный метод отнесения в зачет налога на добавленную стоимость, или приложение Д-1, если налогоплательщиком выбран раздельный метод отнесения в зачет налога на добавленную стоимость. В приложении Д или Д-1 указывается полная информация обо всех приобретениях налогоплательщика, произведенных в отчетном периоде на внутреннем рынке и в Российской Федерации - природного газа и нефти (включая стабильный газовый конденсат). При фактической уплате в бюджет налога на добавленную стоимость за нерезидента в приложении также указываются товары (работы, услуги), приобретенные у незарегистрированных в Республике Казахстан нерезидентов. Итоговые величины, указанные в строке 10.8 приложения Д или графах 10, 11 по строке 10 приложения Д-1 переносятся затем в строку 10 Декларации.
14. Строка 11. В этой строке указывается стоимость товаров (в том числе основных средств), ввезенных на таможенную территорию Республики Казахстан и облагаемых налогом на добавленную стоимость при таможенном оформлении. Строка заполняется на основании грузовых таможенных деклараций и документов, подтверждающих уплату налога на добавленную стоимость на импорт. При заполнении данной строки не учитываются данные по импорту, указываемые в строках 10, 13 и 18. При использовании раздельного метода отнесения в зачет налога на добавленную стоимость данная строка заполняется на основании приложения Д-1.

8. 5-жол. Қосылған құн салығынан босатылған айналымдар шегі көрсетіледі.
9. 6-жол. Осы Нұсқаулықтың 92-тармағымен көзделген тәртіпте есепке алу әдісіне сәйкес ол бойынша қосылған құн салығы аударылмаған алғашқы өнеркәсіптік ұқсату үшін тиеп жіберілген шикізатты (спирттің барлық түрлерінен басқа) сату бойынша айналымдар шегі көрсетіледі.
10. 7-жол. 1-ден бастап 6-жолдарға енгізілгенді құрайтын сату бойынша айналымдардың толық шегі көрсетіледі. Айналымның толық шегін ескеріп процент есептеледі, ол айналымның жалпы сомасында салық салынатын айналым құрайды. Алынған процент 7а жолында көрсетіледі.
Сондай-ақ, егер салық төлеушіде нөлдік ставка бойынша салық салынатын сату бойынша айналым бар болса 7б жолында көрсетілетін жалпы салық салынатын айналымда оның проценті көрсетіледі.
11. 8-жол. Бұл жолда осы Нұсқаулықтың 108-тармағына сәйкес есепке алу әдісімен тауарлардың импорты кезінде төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
12. 9-жол. 1, 4 және 8-жолдардың деректерін ескеріп есепті кезең үшін аударылған қосылған құн салығының толық шегі көрсетіледі.
3. Есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы
13. 10-жол. Егер салық төлеуші қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызудың тең әдісін таңдап алса Д-қосымшасы немесе егер салық төлеуші қосылған құн салығын есепке жатқызудың бөлшек әдісін таңдап алса К-қосымшасы пайдаланылады.
Д және Д-1-қосымшасында ішкі рынокта және Ресей Федерациясында - тұрақты газ конденсатын қоса табиғи газ бен мұнайды есепті кезеңде жүргізілген салық төлеушінің барлық сатып алулары туралы толық ақпарат көрсетіледі. Резидент емес үшін қосылған құн салығын бюджетке нақты төлеу кезінде қосымшада резидент еместердің Қазақстан Республикасында тіркелмеген сатып алынған тауарлары (жұмыстары, қызмет көрсетулері) да көрсетіледі. Д-қосымшасының 10-жолында немесе Д-1 қосымшасының 10-жолы бойынша 10, 11-бағандарда көрсетілген жиынтық шектер одан кейін Декларацияның 10-жолына көшіріледі.
14. 11-жол. Бұл жолда Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелінген және кедендік ресімдеу кезінде қосылған құн салығымен салынған тауарлардың (оның ішінде, негізгі қаражаттар) құны көрсетіледі. Жол жүк кедендік декларация және импортқа қосылған құн салығын төлеуді растайтын құжаттар негізінде толтырылады. Осы жолды толтыру кезінде 10, 13 және 18-жолдарда көрсетілген импорт бойынша деректер қосылған құн салығын есепке бөлшек жатқызу әдісімен пайдалану кезінде Д-1 қосымшасы негізінде толтырылады.

15. Строка 12. Указывается стоимость импортируемых товаров, освобождаемых от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 71 Закона.
16. Строка 13. В колонке А этой строки указывается стоимость импортируемых сырья и материалов, предназначенных для промышленной переработки, а также импортируемых воды, газа и электроэнергии, по которым была предоставлена отсрочка по уплате налога на добавленную стоимость в соответствии с пунктом 107 настоящей Инструкции.
17. Строка 14. Рассчитывается величина стоимости всех товаров (работ, услуг), приобретенных в отчетном периоде, данные о которых были внесены в строки с 10 по 13 без учета налога на добавленную стоимость.
18. Строка 15. Эта строка заполняется на основании приложения Е. В приложении Е и в этой строке указываются корректировки сумм налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет в ранее поданных декларациях, если такие корректировки связаны с сомнительными обязательствами, а также с осуществлением оплаты за полученные товары (работы, услуги) в случае, если сумма налога на добавленную стоимость в ранее представленной декларации была исчислена исходя из стоимости, установленной в иностранной валюте, а оплата по указанным товарам (работам, услугам) произведена в тенге.
В случае, если налогоплательщиком ранее были приобретены товары с налогом на добавленную стоимость не в целях облагаемого оборота, в связи с чем налог на добавленную стоимость не был отнесен в зачет, но в последующих периодах такие товары использовались в целях облагаемого оборота, то налог на добавленную стоимость подлежит отнесению в зачет. Такие суммы налога на добавленную стоимость отражаются в Декларации как корректировки по предыдущим периодам. Все корректировки в указанных случаях должны быть отражены в приложении Е с краткой информацией о вносимых корректировках и с указанием периода, по которому производится корректировка зачета. Итоговая сумма корректировок переносится в строку 15.
Все корректировки в указанных случаях должны быть отражены в приложении Е. В остальных случаях представляется дополнительная декларация.
19. Строка 16. Если налогоплательщику была предоставлена отсрочка по уплате налога на добавленную стоимость на импортируемые товары, предназначенные для промышленной переработки, а также импортируемые воду, газ и электроэнергию, и если после взаимозачетов с бюджетом, по истечении трехмесячного периода отсрочки, все еще имеется непогашенная сумма налога на добавленную стоимость, налогоплательщик обязан уплатить оставшуюся сумму налога по отсрочке. Фактически уплаченная сумма налога в бюджет указывается в колонке Б строки 16, а также должна быть отражена в приложении Б к Декларации. При использовании раздельного метода отнесения в зачет налога на добавленную стоимость данная строка заполняется на основании приложения Д-1.

15. 12-жол. Заңның 71-бабына сәйкес қосылған құн салығынан босатылған импортталатын тауарлар құны көрсетіледі.
16. 13-жол. Осы жолдың А бағанасында өнеркәсіптік ұқсатуға арналған импортталатын шикізат пен материалдар, сондай-ақ осы Нұсқаулықтың 107-тармағына сәйкес қосылған құн салығын төлеу жөніндегі мұрсат берілген импортталатын судың, газдың және электроэнергиясының құны көрсетіледі.
17. 14-жол. Қосылған құн салығынсыз 10-нан бастап 13-жолдар енгізілгені туралы деректер есепті кезеңде сатып алынған барлық тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) құнының шегі көрсетіледі.
18. 15-жол. Бұл жол Е-қосымшасының негізінде толтырылады. Е-қосымшасында және бұл жолда егер мұндай түзетулер күмәнді міндеттемелермен, сондай-ақ егер аталған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша төлем теңгеде жүргізілсе, шетел валютасында белгіленген құннан ескеріп бұрын берілген декларацияда қосылған құн салығы есептелген жағдайда алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) үшін төлемді жүзеге асырумен байланысты болса, бұрын берілген декларацияларда есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасын түзету көрсетіледі.
Егер салық салынатын айналым мақсатында қосылған құн салығымен салық төлеуші тауарларды бұрын сатып алған жағдайда, осымен байланысты қосылған құн салығы есепке жатқызылмаса, бірақ одан кейінгі кезеңдерде мұндай тауарлар салық салу мақсатында пайдаланса, онда қосылған құн салығы есепке жатқызуға жатады. Қосылған құн салығының мұндай сомалары бұрынғы кезеңдер бойынша түзетулер ретінде Декларацияда көрсетіледі. Аталған жағдайлардағы барлық түзетулер есепке алу түзетуі жүргізілген кезеңді көрсете отырып және енгізілетін түзетулер туралы қысқаша ақпаратты Е-қосымшасында көрсетуі тиіс. Түзетулердің жиынтық сомасы 15-жолға көшіріледі.
Аталған жағдайлардағы барлық түзетулер Е-қосымшасында көрсетілуі тиіс. Қалған жағдайларда қосымша декларация беріледі.
19. 16-жол. Егер салық төлеушіге өнеркәсіптік ұқсатуға арналған импортталатын тауарларға, сондай-ақ импортталатын суға, газға және электроэнергиясына қосылған құн салығын төлеу жөніндегі мұрсат берілуі мүмкін және егер мұрсат берудің үш айлық кезеңі аяқталуы бойынша бюджетпен өзара есеп айырысудан кейін қосылған құн салығының сомасы өтелмеген сомасы әлі де бар болса, салық төлеуші мұрсат беру жөніндегі салықтың қалған сомасын төлеуге міндетті. Бюджетке нақты төленген сома 16-жолдың Б-бағанасында көрсетіледі, сондай-ақ Декларацияға Б-қосымшасында көрсетілуі тиіс. Қосылған құн салығын есепке алуға жатқызудың бөлшек әдісін пайдалану кезінде осы жол Д-1 қосымшасының негізінде толтырылады.

20. Строка 17. Рассчитывается полная величина налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, за отчетный период согласно данным строк с 10 по 16.
21. Строка 18. Указывается сумма налога на добавленную стоимость, уплаченная при импорте товаров методом зачета в соответствии с пунктом 108 настоящей Инструкции. Сумма налога на добавленную стоимость, указанная в этой строке, должна равняться сумме, указанной в строке 8.
22. Строка 19. При использовании пропорционального метода отнесения в зачет налога на добавленную стоимость в зачет относится сумма налога, исчисленного путем умножения данных по строке 17 на долю облагаемого оборота, указанную в строке 7а, и прибавлением к полученной сумме данных по строке 18. Полученная сумма указывается в строке 19а.
При использовании раздельного метода отнесения в зачет налога на добавленную стоимость в зачет относится сумма налога, исчисленного путем сложения данных строк 17 и 18. Полученная сумма указывается в строке 19б.
4. Расчет налога на добавленную стоимость за отчетный период
23. Строка 20. По этой строке указывается сумма налога, подлежащего уплате за отчетный период. Для этого из полной суммы начисленного налога (строка 9) вычитается сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет по строке 19а, если налогоплательщиком используется пропорциональный метод отнесения в зачет налога на добавленную стоимость или по строке 19б, если налогоплательщиком используется раздельный метод отнесения в зачет налога на добавленную. Если начисленная сумма налога превышает сумму налога, относимого в зачет, то Вам не надо заполнять строку 21.
24. Строка 21. Если относимая в зачет величина налога на добавленную стоимость превышает начисленную сумму налога, необходимо указать сумму превышения в этой строке, которая определяется как:
строка 19а минус строка 9, если налогоплательщиком используется пропорциональный метод отнесения в зачет налога на добавленную стоимость;
строка 19б минус строка 9, если налогоплательщиком используется раздельный метод отнесения в зачет налога на добавленную стоимость.
При заполнении данной строки не заполняется строка 20.
25. Строка 22а. В случае уплаты текущих платежей по налогу на добавленную стоимость или если из предыдущего отчетного периода переносятся зачеты по налогу на добавленную стоимость, возврат которых не был произведен в текущем отчетном периоде, то их полная сумма из строки 7 приложения А переносится в данную строку.
При составлении декларации за июль 2001 года в данной строке указывается сумма текущих платежей по налогу на добавленную стоимость, произведенных в июле 2001 года, и не указывается сумма превышения, образовавшегося по состоянию на 01.07.2001 года.
Строка 22б. В данной строке указывается величина графы 11 приложения 7 к Инструкции Министерства государственных доходов Республики Казахстан V011545_ "О порядке предоставления сведений по остаткам товарно-материальных ценностей, приобретенных до 1 июля 2001 года, и зачета налога на добавленную стоимость", утвержденной приказом Министра государственных доходов Республики Казахстан от 11 мая 2001 года N 562.

20. 17-жол. 10-нан 16-ға дейінгі жолдар бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының толық шегі есептеледі.
21. 18-жол. Осы Нұсқаулықтың 108-тармағына сәйкес есепке алу әдісімен тауарлардың импорты кезінде төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Осы жолда көрсетілген қосылған құн салығының сомасы 8-жолда көрсетілген сомаға тең болуы тиіс.
22. 19-жол. Қосылған құн салығын есепке жатқызудың тең әдісін пайдалану кезінде есепке 18-жол бойынша алынған деректер сомасына қосылған және 7а жолында көрсетілген салық салынатын айналымның үлесіне 17-жол бойынша деректерді көбейту жолымен есептелген салық сомасы есепке жатады.
Қосылған құн салығын есепке жатқызудың бөлшек әдісін пайдалану кезінде 17 және 18-жолдардың деректерін қосу бөлу жолымен есептелген салық сомасы есепке жатады.
4. Есепті кезең үшін қосылған құн салығының есебі
23. 20-жол. Бұл жол бойынша есепті кезең үшін төленуге жататын салық сомасы көрсетіледі. Бұл үшін есептелген салықтың толық сомасынан (9-жол) егер 19а жолы бойынша салық төлеуші қосылған құн салығы есепке жатқызудың теңбе-тең әдісі пайдаланса немесе егер салық төлеуші 19б жолы бойынша қосылған құн салығын есепке жатқызудың бөлшек әдісі пайдаланса есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы шегеріледі. Егер есептелген салық сомасы есепке жатқызылған салық сомасынан асса, онда Сізге 21-жолды толтырудың қажеті жоқ.
24. 21-жол. Егер есепке жатқызылған қосылған құн салығының шегі есептелген салық сомасынан асса мынадай ретпен айқындалатын осы жолдағы асу сомасын көрсету қажет:
егер салық төлеуші 9-жол минус қосылған құн салығын есепке жатқызудың теңбе-тең әдісін пайдаланса 19а жол минус 9-жол;
егер салық төлеуші қосылған құн салығын есепке жатқызудың бөлшек әдісін пайдаланса 19б жол минус 9-жол.
Осы жолды тексеру кезінде 20-жол толтырылмайды.
25. 22а жолы. Қосылған құн салығын ағымдағы төлеу немесе егер бұрынғы есепті кезеңнен ағымдағы есепті кезеңде қайтару жүргізілген қосылған құн салығы бойынша есептер көшірілетін жағдайында, онда А-қосымшасының 7-жолынан олардың толық сомасы осы жолға көшіріледі.
2001 жылдың шілдесі үшін декларацияны жасау кезінде осы жолда 2001 жылдың шілдесінде жүргізілген қосылған құн салығы бойынша ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі және 2001 жылдың 1 шілдесіндегі жағдай бойынша құралған асу сомасы көрсетілмейді.
22б жолы. Осы жолда Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрінің 2001 жылғы 11 мамырдағы N 562 бұйрығымен бекітілген "2001 жылдың 1 шілдесіне дейін сатып алынған тауарлық-материалдық құндылықтардың қалдықтары бойынша мәліметтерді және қосылған құн салығының есебін беру тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің Нұсқаулығына 7-қосымшаның 11-бағанындағы шек көрсетіледі.

26. Строка 23. В этой строке указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате в бюджет (строка 20), за вычетом сумм, указанных в строках 21, 22а и 22б.
27. Строка 24. Эта строка заполняется только в том случае, если после внесения всех корректировок все же остается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога. Если эта строка заполняется, то в строке 23 ставится прочерк.
28. Строка 25. Если за отчетный период имеются обороты по реализации, облагаемые по нулевой ставке, в этой строке указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащая возврату из бюджета по указанным оборотам. Названная сумма переносится из приложения И колонки З (по строке "ВСЕГО"). Если налогоплательщиком на постоянной основе осуществляется реализация продукции собственного производства с применением нулевой ставки и стоимость оборотов, облагаемых по нулевой ставке, составляет 70 и более процентов в общем облагаемом обороте, то в данную строку переносится сумма, указанная в строке 24.
29. Строка 26. В этой строке указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате за незарегистрированного нерезидента по товарам (работам, услугам), полученным от такого нерезидента в течение отчетного периода. Строка заполняется на основании приложения З.
5. Приложения
30. Приложение А (Суммирование текущих платежей и перенесенных из предыдущего периода зачетов). Это приложение заполняется в том случае, если налогоплательщик должен вносить текущие платежи в бюджет и (или) у него имеется превышение по налогу на добавленную стоимость, образовавшееся после 1 июля 2001 года, а также если он имеет право на возврат сумм налога на добавленную стоимость за предыдущие периоды, которые такому налогоплательщику не были возмещены, а были перенесены в счет его будущих налоговых обязательств. В строках с 1 по 3 указываются фактические суммы произведенных текущих платежей. В случае, если в предыдущих периодах имелись обороты по реализации, облагаемые по нулевой ставке, в связи с чем у налогоплательщика возникли суммы налога на добавленную стоимость, подлежащие возврату из бюджета, а в течение отчетного периода такому налогоплательщику был произведен их возврат в соответствии с приложением З к настоящей Инструкции, то сумма возврата указывается в строке 6. В строку 5 переносятся данные строки 24 Декларации по НДС за предыдущий отчетный период.
При составлении декларации за июль 2001 года строка 5 приложения не заполняется.
31. Приложение Б (Предоставление отсрочки по уплате налога на добавленную стоимость на импорт в соответствии с пунктом 107 настоящей Инструкции). В приложении Б налогоплательщиком ведется отдельный учет предоставляемых ему отсрочек по уплате налога на добавленную стоимость на импорт.

26. 23-жол. Бұл жолда 21, 22а және 22б жолдарында көрсетілген сомасының шегерімімен бюджетке төленуге тиіс (20-жол) қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
27. 24-жол. Бұл жол егер барлық түзетулерді енгізуден кейін есептелген салық сомасынан есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасынан бәрібір асатын жағдайда ғана толтырылады. Егер бұл жол толтырылса, онда 23-жол бос қалдырылады.
28. 25-жол. Егер есепті кезеңде нөлдік ставка бойынша салық салынатын сату негізіндегі айналымдар бар болса, бұл жолда аталған айналымдар бойынша бюджеттен қайтарылуға жататын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Аталған сома З-бағанасының И-қосымшасынан көшіріледі ("БАРЛЫҒЫ" жолы бойынша). Егер салық төлеуші тұрақты негізде салық салынатын айналымдардың құны жалпы салық салынатын айналымда 70 және одан да көп проценттер құраса және де нөлдік ставканы қолданумен өз өндірісінің өнімін сатуды жүзеге асырса, онда осы жолға 24-жолда көрсетілген сома көшіріледі.
29. 26-жол. Бұл жолда есепті кезең ішінде осындай резидент еместен алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша) тіркелмеген резидент емес үшін төлеуге жататын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Жол З-қосымшасының негізінде толтырылады.
5. Қосымша
30. А-қосымшасы. (Ағымдағы және есепке жатқызудың бұрынғы кезеңінен көшірілген төлемдерді жинақтау). Бұл қосымша егер салық төлеуші бюджетке ағымдағы төлемдерді енгізген жағдайда және (немесе) онда 2001 жылдың 1 шілдесінен кейін құралған қосылған құн салығы бойынша асу бар болған, сондай-ақ егер оның осындай салық төлеушіге өтелмеген, оның алдағы салық міндеттемелерінің есебіне бұрынғы кезеңдер үшін қосылған құн салығының сомасын қайтаруға құқығы болған жағдайда толтырылады. 1-жолдан 3-жолдар аралығындағы жолдарда жүргізілген ағымдағы төлемдердің нақты сомасы көрсетіледі. Егер бұрынғы кезеңдерде нөлдік ставка бойынша салық салынатын сату негізінде айналымдар бар болған, онымен байланысты бюджеттен қайтарылуға жататын қосылған құн салығының сомасы салық төлеушіде туындаған, ал осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес оларды қайтару осы салық төлеушіге есепті кезең ішінде жүргізілген жағдайда, онда қайтару сомасы 6-жолда көрсетіледі. 5-жолға бұрынғы есепті кезең үшін ҚҚС бойынша Декларацияның 24-жолының деректері көшіріледі.
2001 жылдың шілдесі үшін декларацияны жасау кезінде қосымшаның 5-жолы толтырылмайды.
31. Б-қосымшасы (Осы Заңның 107-тармағына сәйкес импортқа қосылған құн салығын төлеу бойынша мұрсат беру). Б-қосымшасында салық төлеуші импортқа қосылған құн салығын төлеу бойынша оған берілген мұрсаттың жеке есебін жүргізеді.

Первые три колонки приложения заполняются в том отчетном периоде, когда были импортированы товары. Эти же сведения указываются в декларациях за последующие отчетные периоды до окончания периода отсрочки. В последующих декларациях в графе 4 этого приложения указывается сумма налога на добавленную стоимость, исчисляемая путем вычитания из величины графы 2 настоящего приложения величины строки 9 Декларации за отчетный и предыдущий периоды.
В графе 6 указывается остаток непогашенной взаимозачетами задолженности по предоставленной отсрочке, которая налогоплательщиком должна быть уплачена непосредственно в бюджет. Указанная в этой строке сумма отражается как начисленная сумма на лицевом счете налогоплательщика, открытом по коду платежа 105102. В случае неуплаты этой суммы до окончания срока отсрочки производится начисление пени.
В случае фактической уплаты этой задолженности уплаченная сумма указывается в строке 16 Декларации.
32. Приложение В (Пояснение строки 1 колонки А Декларации). В строке
1.1. указываются все обороты по реализации товаров (работ, услуг), облагаемые по ставке налога 16 процентов, без включения в них налога на добавленную стоимость. В этой строке не указываются обороты, по реализации товаров, которые у налогоплательщика числятся в остатках по состоянию на 1 июля 2001 года.
Строка 1.2. заполняется в случае осуществления экспорта товаров в Туркменистан, а также осуществления экспорта в Российскую Федерацию природного газа, нефти (включая стабильный газовый конденсат), облагаемых по ставке налога 16 процентов.
Строка 1.3. заполняется только в том случае, если реализованы товары, по которым ранее не был получен зачет налога на добавленную стоимость, уплаченного при их приобретении (легковые автомобили; товары, не предназначенные для предпринимательской деятельности; основные средства, приобретенные до введения в действие Закона Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет"). Вносимая в эти строки сумма определяется в виде разности между ценой реализации товаров и их учетной стоимостью.
В строке 1.4. указываются корректировки облагаемого оборота, производимые в случае, если товары реализованы ниже цены приобретения по торгово-посреднической деятельности или ниже фактически сложившихся затрат по бартерным операциям, безвозмездной передаче, выплат в натуральном выражении, а также в случае порчи или утраты товаров.
Строка 1.5. заполняется в случае, если налогоплательщиком, осуществляющим торгово-посредническую деятельность, в отчетном периоде осуществлен экспорт товаров по стоимости ниже цены приобретения.
В строке 1.6. указываются обороты по реализации остатков, числящихся у налогоплательщика по состоянию на 1 июля 2001 года, по которым были представлены сведения в порядке, установленном Инструкцией Министерства государственных доходов Республики Казахстан V011545_ "О порядке предоставления сведений по остаткам товарно-материальных ценностей, приобретенных до 1 июля 2001 года, и зачета налога на добавленную стоимость", утвержденной приказом Министра государственных доходов Республики Казахстан от 11 мая 2001 года N 562.

Қосымшаның алғашқы үш бағанасы тауарлар импортталған сол есепті кезеңде толтырылады. Бұл мәліметтер мұрсат беру кезеңінің аяқталуына дейін соңғы есепті кезеңдер үшін декларацияларда көрсетіледі. Осы қосымшаның 4-бағанындағы одан кейінгі декларацияларда Есепті және бұрынғы кезеңдер үшін декларацияның 9-жолы шегінен осы қосымшаның 2-бағанының шегінен шегеру жолымен есептелетін қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
6-бағанда бюджетке салық төлеуші тікелей төлеуге тиіс берілген мұрсат бойынша берешектің өтелмеген өзара есебінің қалдығы көрсетіледі. Осы жолда көрсетілген сома 105102 төлем коды бойынша ашылған салық төлеушінің жеке шотында есептелген сома ретінде көрсетіледі. Мұрсат беру мерзімінің аяқталуына дейін осы соманы төлемеген жағдайда өсімді аудару жүргізіледі.
Бұл берешекті нақты төлеу жағдайында төленген сома Декларацияның 16-жолында көрсетіледі.
32. В-қосымшасы (Декларацияның А-бағанасының 1-жолына түсіндірме). 1.1.-жолында қосылған құн салығын оларға енгізусіз 16 проценттік ставка бойынша салық салынатын тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату негізіндегі барлық айналымдар көрсетіледі. Бұл жолда 2001 жылдың 1 шілдесіндегі жағдай бойынша салық төлеушіде қалдықтарда бар деп саналатын тауарларды сату негізіндегі айналымдар көрсетілмейді.
1.2.-жолы Түркіменстанға тауарлардың экспортын жүзеге асыру, сондай-ақ Ресей Федерациясына 16 проценттік ставка бойынша салық салынатын (тұрақты газ конденсатын қоса) табиғи газдың, мұнайдың экспортын жүзеге асыру жағдайында толтырылады.
1.3.-жолы егер оларды сатып алу кезінде (мәселен, жеңіл автомобильдер; кәсіпкерлік қызметіне арналмаған тауарлар; "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы күшіне енгізілгенге дейін сатып алынған негізгі қаражаттар) төленген қосылған құн салығының есебі бұрын алынбаған тауарлар сатылған жағдайда толтырылады.
1.4.-жолында егер тауарлар сауда-делдалдық қызметі бойынша сатып алу бағасынан төмен немесе баспа-бас операциялар, тегін беру, заттай түрде төлеу, сондай-ақ тауарлардың бүлінуі немесе жоғалуы жағдайындағы нақты қалыптасқан шығыстар бойынша сатылған жағдайда жүргізілетін салық салынатын айналымды түзету көрсетіледі.
1.5.-жолы егер сауда-делдалдық қызметін жүзеге асыратын салық төлеуші есепті кезеңде сатып алу бағасынан төмен құн бойынша тауарлардың экспортын жүзеге асыру жағдайында толтырылады.
1.6.-жолында Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрінің 2001 жылғы 11 мамырдағы N 562 бұйрығымен бекітілген "2001 жылғы 1 шілдеге дейін сатып алынған тауарлық-материалдық құндылықтар қалдықтары бойынша мәліметтерді және қосылған құн салығының есебін беру тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің Нұсқаулығымен белгіленген тәртіпте ол бойынша мәліметтерді берілген 2001 жылғы 1 шілдедегі жағдай бойынша салық төлеушіде бар қалдықтарды сату бойынша айналымдар көрсетіледі.

По строке 1.7. указывается показания величин с 1.1. по 1.6.
В строке 1.8. отражается общее количество выписанных покупателям счетов-фактур в отчетном периоде, включая счета-фактуры по освобожденным оборотам, если такие счета-фактуры были выписаны.
33. Приложение Г (Пояснение строки 4 Декларации). В этом приложении отражаются следующие изменения по облагаемому обороту:
1) оборот по реализации товаров (работ, услуг), ранее обложенных налогом на добавленную стоимость и признанных сомнительным требованием. Этот оборот отражается со знаком минус;
2) получение оплаты по ранее списанному сомнительному требованию.
Данная сумма отражается со знаком плюс и указывается только в том случае, если налогоплательщик в предыдущие отчетные периоды произвел уменьшение облагаемого оборота по данному сомнительному требованию;
3) в случае получения оплаты за реализованные товары (работы, услуги), если размер облагаемого оборота в ранее представленной декларации был исчислен исходя из стоимости, установленной в иностранной валюте, а оплата произведена в тенге.
Приложение Д (Пояснение строки 10 Декларации, заполняется при использовании налогоплательщиком пропорционального метода отнесения в зачет налога на добавленную стоимость). Зачет налога разрешен только в том случае, если у налогоплательщика имеются достоверные счета-фактуры, подтверждающие справедливость требования о зачете. При этом следует иметь в виду, что налог на добавленную стоимость подлежит отнесению в зачет в соответствии с главой 14 настоящей Инструкции.
Строка 10.1 включает только товары, работы или услуги, приобретенные в Республике Казахстан, по которым выписаны счета-фактуры с налогом на добавленную стоимость по ставке 16 процентов.
В строке 10.2 указывается общая стоимость природного газа, нефти (включая стабильный газовый конденсат), приобретенных в Российской Федерации с налогом на добавленную стоимость и по которым поставщиком указанных товаров выставлены счета-фактуры с выделением налога на добавленную стоимость отдельной строкой.
В строке 10.3. указываются товары, работы и услуги, приобретенные в Республике Казахстан без налога на добавленную стоимость.
В строке 10.4. указывается сумма налога, уплаченная в бюджет за нерезидента в соответствии с главой 22 настоящей Инструкции.
В строке 10.5. указываются товары, работы или услуги, приобретенные в Республике Казахстан, по которым не разрешен зачет в соответствии с главой 14 настоящей Инструкции.
В строке 10.6. указываются товары, приобретенные в Республике Казахстан и находящиеся в пути, по состоянию на 1 июля 2001 года, оплата по которым произведена до 1 июля 2001 года, но полученным после 1 июля 2001 года. Налог на добавленную стоимость по таким товарам подлежит отнесению в зачет в размере, исчисленном исходя из ставок, действовавших до 1 июля 2001 года.

1.7-жолында 1.1-ден 1.6-ға дейінгі шек көрсеткіші көрсетіледі.
1.8.-жолында есепті кезеңде сатып алушы жазып алған шот-фактуралардың, егер мұндай шот-фактуралар жазып берілсе босатылған айналымдар бойынша шот-фактураларды қоса жалпы саны көрсетіледі.
33. Г-қосымшасы (Декларацияның 4-жолына түсіндірме). Бұл қосымшада салық салынатын айналым бойынша мынадай өзгерістер көрсетіледі:
1) бұрын қосылған құн салығы салынған және күмәнді талаптармен танылған тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату бойынша. Бұл айналым минус белгісімен көрсетіледі;
2) бұрын есептен шығарылған күмәнді талап бойынша төлемді алу. Осы сома плюс белгісімен көрінеді және егер салық төлеуші осы күмәнді талап бойынша салық салынатын айналымды бұрынғы есепті кезеңдерде жүргізген жағдайда ғана көрсетіледі;
3) егер бұрын берілген декларацияда салық салынатын айналым мөлшері шетел валютасында белгіленген құннан ескеріп есептелсе, ал төлем теңгеде жүргізілсе сатылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) үшін төлемді алу жағдайында көрсетіледі.
Д-қосымшасы (Декларацияның 10-жолын түсіндіру қосылған құн салығын есепке жатқызудың тең әдісін салық төлеуші қолданған кезде толтырылады). Салық есебі егер салық төлеушіде есеп туралы талаптың шындығын растайтын шын шот-фактуралар бар болған жағдайда ғана рұқсат етіледі. Бұл ретте, қосылған құн салығының осы Нұсқаулықтың 14-бөліміне сәйкес есепке жатқызуға жататынын ескеру қажет.
10.1-жолына 16 проценттік ставка бойынша қосылған құн салығымен шот-фактуралар жазылып берілетін Қазақстан Республикасында сатып алынған тауарлар, жұмыстар немесе қызмет көрсетулер ғана енгізіледі.
10.2.-жолында қосылған құн салығымен Ресей Федерациясында сатып алынған және олар бойынша аталған тауарлардың жеткізушісі қосылған құн салығын жеке жолмен бөле отырып шот-фактуралар қойылған тұрақты газ конденсатын қоса табиғи газ, мұнайдың жалпы құны көрсетіледі.
10.3.-жолында қосылған құн салығысыз Қазақстан Республикасында сатып алынған тауарлар, жұмыстар және қызмет көрсетулер көрсетіледі.
10.4.-жолында осы Нұсқаулықтың 22-бөліміне сәйкес резидент емес үшін бюджетке төленген салық сомасы көрсетіледі.
10.5. Осы Нұсқаулықтың 14-бөліміне сәйкес есепке алу рұқсат етілмеген Қазақстан Республикасында сатып алынған тауарлар, жұмыстар немесе қызмет көрсетулер көрсетіледі.
10.6.-жолында 2001 жылдың 1 шілдесіне дейін төлем жүргізілген, бірақ 2001 жылдың 1 шілдесінен кейін алынған, 2001 жылғы 1 шілдедегі жағдай бойынша жолда бар және Қазақстан Республикасында сатып алынған тауарлар көрсетіледі. Осындай тауарлар бойынша қосылған құн салығы 2001 жылғы 1 шілдеге дейін қолданылып жүрген ставкаларды ескеріп есептелген мөлшерде есепке жатқызуға жатады.

В строке 10.7. указываются товары, приобретенные в Республике Казахстан и находящиеся в пути, по состоянию на 1 июля 2001 года, оплата по которым не произведена до 1 июля 2001 года, но полученным после 1 июля 2001 года. Налог на добавленную стоимость по таким товарам подлежит отнесению в зачет в размере, исчисленном исходя из ставок, действовавших до 1 июля 2001 года, но не более ставки 16 процентов.
Строка 10.8. включает общую сумму строк с 10.1 по 10.7.
34. Приложение Д-1 (Пояснения строк 10, 11 и 16 Декларации). Данное приложение заполняется при использовании налогоплательщиком раздельного метода отнесения в зачет налога на добавленную стоимость. Зачет налога разрешен только при наличии достоверных документов, установленных Главами 14 и 22 Инструкции. При этом следует иметь в виду, что налог на добавленную стоимость подлежит отнесению в зачет в соответствии с главой 14 настоящей Инструкции.
При заполнении строк данного приложения используются те же правила, что и при заполнении приложения Д.
При этом в графах 3 и 4 указываются стоимость и сумма налога на добавленную стоимость по товарам (работам, услугам), используемым только в целях облагаемого оборота, в графах 5 и 6 - стоимость товаров (работ и услуг), используемых только в целях освобожденного оборота, в графах 7, 8 - используемые как в целях облагаемого, так и в целях освобожденного оборота.
При заполнении графы 9 "Разрешенный зачет" сумма налога на добавленную стоимость определяется путем умножения данных графы 8 "НДС" на долю, указанную в строке 7а Декларации.
Графа 10 складывается из суммы величин, указанных в графах 3, 5 и 7.
Данные граф по строкам 11 и 16 заполняются в аналогичном порядке.
Величина графы 11 определяется как сумма величин граф 4 и 9.
Итоговые величины граф 10 и 11 по строке "Итого по строке 10" переносятся в строку 10 Декларации, граф 10 и 11 по строкам 11 и 16 соответственно в строки 11 и 16 Декларации.
35. Приложение Е (корректировка суммы налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет). В этом приложении отражаются следующие изменения сумм НДС, отнесенных в зачет в ранее поданных налоговых декларациях:
1) суммы налога на добавленную стоимость, ранее отнесенные в зачет, и признанные сомнительным обязательством. Этот оборот отражается со знаком минус;
2) оплата по ранее списанному сомнительному обязательству. Сумма налога на добавленную стоимость по данному обороту отражается со знаком плюс и указывается только в том случае, если налогоплательщик в предыдущие отчетные периоды произвел уменьшение суммы налога на добавленную стоимость по данному сомнительному обязательству;

10.7.-жолында олар бойынша 2001 жылдың 1 шілдесіне дейін төлем жүргізілген, бірақ 2001 жылдың 1 шілдесінен кейін алынған, 2001 жылдың 1 шілдесіне жағдай бойынша жолда орналасқан және Қазақстан Республикасында сатып алынған тауарлар көрсетіледі. Осындай тауарлар бойынша қосылған құн салығы 2001 жылдың 1 шілдесіне дейін қолданылған ставканы ескеріп, бірақ 16 процент ставкадан астам емес мөлшерде есепке жатқызылуға жатады.
10.8.-жолы 10.1.-ден 10.7. аралығындағы жолдардың жалпы сомасын енгізеді.
34. Д-1 қосымшасы. (Декларацияның 10, 11 және 16-жолдарына түсініктеме). Осы қосымша қосылған құн салығын есепке жатқызудың бөлшек әдісін салық төлеуші пайдаланған кезде толтырылады. Салықты есепке жатқызу Нұсқаулықтың 14 және 22-Бөлімдерімен белгіленген шын құжаттардың барлығы кезінде ғана рұқсат етіледі. Бұл ретте, қосылған құн салығы осы Нұсқаулықтың 14-бөліміне сәйкес есепке жатқызуға жататынын еске алу қажет.
Осы қосымшаның жолдарын толтыру кезінде Д-қосымшасын толтыру кезіндегі ережелер пайдаланылады.
Бұл ретте, 3 және 4-бағандарда салық салынатын айналым мақсатында ғана пайдаланылатын тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер), 5 және 6-бағандарда - салық салынатын айналым мақсатында пайдаланылатын тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер), 7, 8-бағандарда - салық салынатын да және босатылған айналым ретінде де пайдаланылатын бойынша құн және салық сомасы көрсетіледі.
"Рұқсат етілген есепке алу" 9-бағанын толтыру кезінде қосылған құн салығының сомасы Декларацияның 7а жолында көрсетілген үлеске "ҚҚС" 8-бағанының деректерін көбейту жолымен айқындалады.
10-баған 3, 5 және 7-бағандарда көрсетілген шектер сомасынан құралады.
11 және 16-жолдар бойынша бағандар деректері осындай тәртіпте толтырылады.
11-бағанның шегі 4 және 9-бағандардың шек сомасы ретінде айқындалады.
"10-жол бойынша жиынтық" жолы бойынша 10 және 11-бағандардың жиынтық шектері Декларацияның 10-жолына, 11 және 16-жолдар бойынша 10 және 11-бағандарға тиісінше Декларацияның 11 және 16-жолдарына көшіріледі.
35. Е-қосымшасы (есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасын түзету). Бұл қосымшада бұрын берілген салық декларацияларындағы есепке жатқызылған ҚҚС сомасының мынадай өзгерістері көрсетіледі:
1) бұрын есепке жатқызылған және күмәнді талаппен танылған қосылған құн салығының сомасы. Бұл айналым минус белгісімен көрсетіледі;
2) бұрын есептен шығарылған күмәнді міндеттемелер бойынша төлем. Осы айналым бойынша қосылған құн салығы плюс белгісімен көрсетіледі және егер салық төлеуші осы күмәнді талап бойынша қосылған құн салығының сомасын кеміту жүргізілген бұрынғы есепті кезеңдердегі жағдайда ғана көрсетіледі;

3) разница между суммой налога на добавленную стоимость, отраженного в декларации за отчетный период, в котором получены товары (работы, услуги), и суммой налога по оплате за указанные товары (работы, услуги), в случае, если сумма налога в ранее представленной декларации была исчислена исходя из стоимости, установленной в иностранной валюте, а оплата произведена в тенге. Указанная разница отражается со знаком минус или плюс.
Также в этом приложении отражается сумма налога на добавленную стоимость по товарам, не подлежащая отнесению в зачет в соответствии с подпунктом 3) пункта 3 и пунктом 83 Инструкции. В случае, если указанные товары в дальнейшем используются в целях облагаемого оборота, то указанная сумма налога на добавленную стоимость подлежит восстановлению в зачете в том отчетном периоде, в котором было произведено приобретение.
36. Приложение З (налог на добавленную стоимость, удержанный с нерезидента у источника выплаты). В этом приложении указываются сведения о суммах налога на добавленную стоимость, подлежащих уплате за незарегистрированного нерезидента, а также другие сведения о нерезиденте.
37. Приложение И (Сумма налога на добавленную стоимость, подлежащая возврату из бюджета по оборотам, облагаемым по нулевой ставке, и если стоимость этих оборотов в общем облагаемом обороте составляет менее 70 процентов). Это приложение заполняется только в том случае, если в течение отчетного периода у налогоплательщика имелись обороты, облагаемые по нулевой ставке. В колонке Е Вы указываете стоимость товаров (работ, услуг), по которой произведена их отгрузка на экспорт. В колонке Ж указывается стоимость товаров (работ, услуг), использованных на производство и (или) реализацию товаров, отгруженных по нулевой ставке. В колонке З укажите сумму налога на добавленную стоимость, уплаченную (подлежащую уплате) по счетам-фактурам, выставленным поставщиками товаров (работ, услуг), использованных на производство и (или) реализацию товаров (работ, услуг), отгруженных по нулевой ставке.".
32. В приложении 3:
1) подпункт 1) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"1) обороты по экспорту товаров, за исключением экспорта:
- лома цветных и черных металлов;
- в Российскую Федерацию природного газа, нефти (включая стабильный газовый конденсат);
- в государства, которые при экспорте товаров в Республику Казахстан применяют цены с учетом налога на добавленную стоимость;";
2) подпункт 5) пункта 9 изложить в следующей редакции:

3) тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) алынған есепті кезеңдегі декларацияда көрсетілген қосылған құн салығының сомасы және егер, шетел валютасында белгіленген, ал төлем теңгеде жүргізілген құннан бұрын берілген декларациядағы салық сомасын ескеріп есептелген жағдайда аталған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) үшін төлем бойынша салық сомасы арасындағы айырма. Аталған айырма минус немесе плюс белгісімен көрсетіледі.
Сондай-ақ бұл қосымшада Нұсқаулықтың 83-тармағының және 3-тармақтың 3-тармақшасына сәйкес есепке жатқызылуға жатпайтын тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Егер аталған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) салық салынатын айналым мақсатында одан кейін пайдаланылған жағдайда, онда қосылған құн салығының аталған сомасы есепте қалпына келтіруге жатады.
36. З-қосымшасы (төлем көзінен резидент еместен ұсталған қосылған құн салығы). Бұл қосымшада тіркелмеген резидент емес үшін төлеуге жататын қосылған құн салығының сомасы туралы мәліметтер, сондай-ақ резидент емес туралы басқа да мәліметтер көрсетіледі.
37. И-қосымшасы (нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар негізінде бюджеттен қайтаруға жататын қосылған құн салығының сомасы және егер осы айналымдардың құны жалпы салық салынатын айналымда 70 проценттен кем емесін құрайды). Бұл қосымша егер салық төлеушіде есепті кезең ішінде нөлдік ставка бойынша айналымдар бар болған жағдайда ғана толтырылады. Е-бағанасында Сіз экспортқа оларды жіберу жүргізілген тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) құны көрсетіледі. Ж-бағанасында нөлдік ставка бойынша тиеп-жөнелтілген тауарларды сату және (немесе) өндірісте пайдаланған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) құны көрсетіледі. З-бағанасында нөлдік ставка бойынша тиеп-жөнелтілген тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату және (немесе) өндірісте пайдаланылған тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) жеткізушілер қойған шот-фактуралар бойынша төленген (төленуге жататын) қосылған құн салығының сомасын көрсетіңіз.".
32. 3-қосымшасында:
1) 9-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мынадай экспорттан басқа экспорт бойынша айналымдар:
- түсті және қара металл сынықтарын;
- Ресей Федерациясына табиғи газды, мұнайды (тұрақты газ конденсатын қоса алғанда);
- тауарларды Қазақстан Республикасына экспорттау кезінде қосылған құн салығы ескерілген баға қолданылатын мемлекеттерге экспорттауды есептемегенде тауарларды экспорттау бойынша айналымдар;";
2) 9-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"5) обороты по реализации работ, услуг, облагаемые по нулевой ставке в соответствии с международными договорами, предусмотренными пунктом 14 настоящей Инструкции.";
3) в пункте 11 слово "является" заменить словом "являются";
4) в пункте 13:
во втором абзаце слова "предусмотренным пунктами" заменить словами "предусмотренным пунктом";
в третьем абзаце второе и третье предложения заменить предложениями следующего содержания: "Решение о назначении проверки поставщика при подтверждении достоверности предъявленных к возврату сумм налога на добавленную стоимость принимается руководителем налогового органа с учетом следующих положений: не производятся встречные поставщиков, которые осуществляют реализацию товаров (работ, услуг) указанному налогоплательщику не менее одного раза в месяц в течение двенадцатимесячного периода, предшествующего моменту подачи таким налогоплательщиком заявления на возврат налога на добавленную стоимость. Обязательной проверке подлежат поставщики (за исключением вышеуказанных), которыми выписаны счета-фактуры с указанием налога на добавленную стоимость на сумму более 1 миллиона тенге."; 5) в пункте 15 цифру "60" заменить цифрой "90"; 6) в пункте 17 слово "налога" заменить словом "налогу". 33. Приложение 6 исключить. 34. В пункте 11 приложения 7 слова "их утрате, хищении, порче" заменить словами "их утраты, хищения, порчи". (Специалисты: Склярова И.В., Пучкова О.Я.)

"5) Осы Нұсқаулықтың 14-тармағында көрсетілген халықаралық шарттарға сәйкес нөлдік ставка бойынша салық салынатын жұмыстарды, қызмет көрсетулерді іске асыру жөніндегі айналымдар.";
3) 11-тармақтағы "болып табылады" деген сөз сол қалпында қалдырылсын;
4) 13-тармақта:
екінші абзацтағы "тармақтармен көзделген" деген сөздер "тармақпен көзделген" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзацтағы екінші және үшінші сөйлемдер мынадай мазмұндағы сөйлемдермен ауыстырылсын: "Қосылған құн салығы сомасын қайтаруға қойылғанының растығын нақтылау кезінде жеткізуші тағайындау туралы шешімді мынадай ережелерді ескеріп салық органының басшысы қабылдайды:
қосылған құн салығын қайтаруға өтінішті осындай салық төлеушінің бұрынғы беру сәтіне он екі айлық кезең ішіндегі айда бір реттен кем емес аталған салық төлеушіге тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатуды жүзеге асыратын ыңғайласпа жеткізушілер жүзеге асырмайды. Міндетті тексеріске 1 миллион теңгеден астам сомаға қосылған құн салығын көрсете отырып шот-фактура жазып берген жеткізушілер (жоғарыда аталғандардан басқа) жатады."; 5) 15-тармақтағы "60" саны "90" санымен ауыстырылсын; 6) 17-тармақтағы "қосылған құн салығы" деген сөз сол қалпында қалдырылсын; 33. 6-Қосымша алынып тасталсын; 34. 7-Қосымшаның 11-тармағындағы "оларды жоғалту, ұрлау, бүлдіру" деген сөздер сол қалпында қалдырылсын. Мамандар: Омарбекова А.Т. Икебаева Ә.Ж.