Об утверждении Перечня и критериев оценки показателей для аккредитации организаций образования по типу и виду и Инструкции о порядке проведения государственной аккредитации организаций образования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 июля 2001 года N 602. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июля 2001 года N 1599. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 5 марта 2008 года N 109.
Сноска. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 июля 2001 года N 602 утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки РК от 05.03.2008  N 109  (порядок введения в действие см.  п.4 ).
В соответствии с  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 19 июля 2001 года N 976 "Об утверждении Правил государственной аккредитации организаций образования", приказываю:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Перечень и критерии оценки показателей для аккредитации организаций образования по типу и виду;
2) Инструкцию о порядке проведения государственной аккредитации организаций образования.
2. Департаменту мониторинга и контроля (Адилов Ж.М.):
1) представить в установленном порядке настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан;
2) довести утвержденные нормативные-правовые документы до сведения руководителей организаций образования.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-Министра Жумагулова Б.Т.
Министр
Утверждена
приказом Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 23 июля 2001 года N 602
Инструкция
о порядке проведения государственной аккредитации
организаций образования, реализующих образовательные
программы высшего профессионального и
послевузовского профессионального образования
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция о порядке проведения государственной аккредитации организаций образования (далее - Инструкция) разработана в соответствии с  P010976_  Правилами государственной аккредитации организаций образования, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июля 2001 года N 976.
2. Инструкция устанавливает единые требования и порядок проведения государственной аккредитации (далее - Аккредитация) организаций образования, реализующих образовательные программы высшего профессионального и послевузовского профессионального образования (далее - организации образования).
3. Аккредитацию проходят организации образования, реализующие образовательные программы в соответствии с лицензией на право ведения образовательной деятельности.

Бiлiм беру ұйымдарының үлгiлерi мен түрлерi бойынша мемлекеттiк аккредитациялауға арналған көрсеткiштердi бағалау тiзбесi мен өлшемдерiн және Бiлiм беру ұйымдарын мемлекеттiк аккредитациялаудан өткiзу тәртiбi туралы нұсқаулықты бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрінің 2001 жылғы 23 шілдедегі N 602 бұйрығы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 30 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 1599. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2008 жылғы 5 наурыздағы N 109 Бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2008.03.05  N 109  (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан  қараңыз) Бұйрығымен.
"Бiлiм туралы"  Z990389_  Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 7 маусымдағы Заңына және "Бiлiм ұйымдарын мемлекеттiк аккредитациялау ережесiн бекiту туралы"  P010976_  Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 19 шілдедегi N 976 қаулысына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса берілiп отырған:
1) бiлiм беру ұйымдарының үлгiсi және түрi бойынша мемлекеттiк аккредитациялауға арналған көрсеткiштердi бағалау өлшемдерiнiң тiзбесi;
2) бiлiм беру ұйымдарында мемлекеттiк аккредитациялаудан өткiзудiң тәртiбi туралы нұсқаулық бекiтiлсiн.
2. Мониторинг және бақылау департаментi (Ж.М. Әдiлов):
1) осы бұйрықты белгiленген тәртiпте Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне мемлекеттiк тiркеуден өткiзуге ұсынсын;
2) бекiтiлген өлшемдiк құқықтық құжаттарды бiлiм беру ұйымдарының басшыларының назарына жеткiзсiн.
3. Осы бұйрық мемлекеттiк тiркеуден өткен күннен бастап күшiне енедi.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау бiрiншi вице-Министр Б.Т. Жұмағұловқа жүктелсiн.
Министр
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2001 жылғы 23 шілдедегі
N 602 бұйрығымен
бекітілген
Кәсiптiк жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгі кәсiптiк
бiлiм бағдарламаларын жүзеге асыратын бiлiм беру
ұйымдарында мемлекеттiк аккредитациялауды
жүргізу тәртiбi туралы
нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Бiлiм беру ұйымын мемлекеттiк аккредитациялауды жүргiзу тәртiбi туралы осы нұсқаулық (бұдан әрi - Нұсқаулық) "Бiлiм ұйымдарын мемлекеттiк аккредитациялау ережесiн бекiту туралы"  P010976_  Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 19 шiлдедегi N 976 қаулысына сәйкес жасалған.
2. Нұсқаулық кәсiптiк жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi кәсiптiк бiлiм бағдарламаларын жүзеге асыратын бiлiм беру ұйымын (бұдан әрi - бiлiм беру ұйымы) мемлекеттiк аккредитациялауды (бұдан әрi - Аккредитация) жүргiзудiң бiрыңғай талабын белгiлейдi.
3. Аккредитациядан бiлiм беру қызметiн жүргiзу құқығына берiлген лицензиясына сәйкес бiлiм беру бағдарламаларын жүзеге асыратын бiлiм беру ұйымдары өтедi.

4. Международные и иностранные организации образования или их филиалы, созданные на территории Республики Казахстан, проходят аккредитацию на таких же условиях и в том же порядке, что и организации образования Республики Казахстан.
5. Аккредитацию и ведение реестра аккредитованных организаций образования осуществляет Министерство образования и науки Республики Казахстан (далее - Министерство) через Департамент мониторинга и контроля (далее - Департамент) путем оценки деятельности аккредитуемой организации образования по результатам государственной аттестации и по перечню показателей для аккредитации организации образования по типу (высшее учебное заведение) и виду (университет, академия, институт).
6. Для коллегиального и гласного рассмотрения вопросов аккредитации организаций образования, выдачи или отказа в выдаче свидетельств об аккредитации Министерство создает консультативно-совещательный орган - совет по аккредитации организаций образования (далее - Совет), в состав которого входят представители государственных органов и государственных организаций образования, депутаты Парламента Республики Казахстан.
2. Порядок проведения аккредитации
7. Для получения аккредитации организации образования представляют в Министерство следующие документы:
1) заявление по форме, утвержденной Министерством (приложение 1);
2) копию лицензии на право ведения образовательной деятельности;
3) заключение об итогах государственной аттестации;
4) информацию для комплексной оценки деятельности организации образования, представленную по форме, утвержденной Министерством (приложение 2).
8. Департамент проверяет полноту представленных материалов и достоверность информации, содержащейся в них.
При необходимости Департамент совместно с Советом направляют экспертов и (или) членов Совета в организации образования для проверки достоверности информации, содержащихся в документах, поданных организациями образования.
9. После проверки полноты и достоверности информации Департамент передает для рассмотрения Совету документы, представленные организациями образования, и справки (акты) по проверкам, проведенным членами Совета или экспертами.
10. По результатам рассмотрения представленных организацией образования документов и материалов проверки аккредитационный совет принимает следующие рекомендации:
аккредитовать организацию образования;
отказать в аккредитации организации образования.
Для гласного рассмотрения документов, представленных Департаментом, заседания Совета могут проводиться с приглашением представителей средств массовой информации, а также аккредитуемых организаций образования.

4. Қазақстан Республикасының аумағында құрылған халықаралық және шетелдiк бiлiм беру ұйымдары мен олардың филиалдары Қазақстан Республикасының бiлiм беру ұйымдарына қойылатын шарттар және тәртiппен мемлекеттiк аккредитациядан өтедi.
5. Аккредитациялауды және аккредитацияланған бiлiм беру ұйымдарының тiзiмдерiн жасауды Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлігі (бұдан әрі - Министрлік) мониторинг және бақылау департаментi арқылы (бұдан әрi - Департамент) бiлiм беру ұйымдарының үлгiсi (жоғары оқу орны) мен түрi бойынша (университет, академия, институт) министрлiк бекiткен аккредитациялаудың бағалау көрсеткiштерiнiң тiзбесi мен өлшемдерi және мемлекеттiк аттестациялаудың нәтижесi бойынша жүзеге асырады.
6. Министрлiк бiлiм беру ұйымдарын аккредитациялауда аккредитация туралы куәлiк беру, беруден бас тарту мәселелерiн алқа алдында жариялы түрде қарау үшiн құрамына мемлекеттiк органдардың және мемлекеттiк бiлiм беру ұйымдарының өкiлдерi, Қазақстан Республикасы Парламентiнiң депутаттары кiретiн аккредитациялық орган консультативтi-кеңесшi-бiлiм беру ұйымдарын аккредитациялау жөнiндегi кеңесiн (бұдан әрi - Кеңес) құра алады.
2. Аккредитациялауды жүргізудiң тәртiбi
7. Бiлiм беру ұйымдары аккредитация өту үшiн Министрлiкке мына құжаттарды:
1) министрлiк бекiткен нысандағы өтiнiшi (1-қосымша);
2) бiлiм беру қызметiн жүргiзу құқығының лицензиясының көшiрмесi;
3) мемлекеттiк аттестацияның нәтижесi туралы қорытынды;
4) бiлiм беру ұйымдарының қызметiн кешендi бағалау үшiн ақпаратты (2-қосымша) тапсырады.
8. Департамент олардағы көрсетiлген ақпараттардың дұрыстығын және ұсынылған материалдардың толықтығын тексередi.
Департамент кеңеспен бiрлесе отырып қажетi болған жағдайларда бiлiм беру ұйымдарының берген құжаттарындағы көрсетiлген ақпараттардың дұрыстығын тексеру үшiн бiлiм беру мекемесiне сарапшыларды және (немесе) кеңестiң мүшелерiн жiбере алады.
9. Департамент бiлiм беру ұйымы ұсынған құжаттарды оның толықтығы мен ақпараттардың дұрыстығын тексергеннен кейiн кеңес мүшелерiнiң немесе сарапшылардың жүргiзген тексеру жұмыстары бойынша анықтамаларды (актiлердi) кеңеске ұсынады.
10. Бiлiм беру ұйымдарының тапсырған құжаттары мен тексеру материалдарының негiзiнде аккредитациялық кеңес мынадай ұсыныстар қабылдайды:
бiлiм беру ұйымын аккредитациялайды;
бiлiм беру ұйымын аккредитациялаудан бас тартады.
Департаменттiң ұсынған құжаттарын жариялы түрде қарау үшiн кеңестiң отырысын бұқаралық ақпарат құралдарының, сондай-ақ аккредитацияланған бiлiм беру ұйымдарының өкiлдерiн шақыру арқылы өткiзуге болады.

11. Рекомендации Совета представляются в Департамент для подготовки решений о выдаче или отказе в выдаче свидетельств о государственной аккредитации.
Решение об аккредитации утверждается приказом Министерства, на основании которого организации образования выдается свидетельство об аккредитации (далее - свидетельство) сроком на 5 лет.
Форма бланка свидетельства и приложения к нему утверждается Министерством.
12. Сроки рассмотрения документов организаций образования Департаментом и принятия решений Министерством не должны превышать трех месяцев.
13. Свидетельство или решение об отказе в аккредитации выдается организации образования в месячный срок со дня принятия соответствующего решения.
Свидетельство является официальным государственным документом, подтверждающим на определенный срок статус организаций образования по их типу (высшее учебное заведение) и виду (университет, академия, институт) с установлением перечня специальностей, по которым они имеют право выдавать выпускникам документы государственного образца об уровне (ступени) образования и (или) квалификации.
Копия свидетельства хранится в аккредитационном органе.
14. Свидетельство выдается при соблюдении следующих условий:
1) представлены все документы, требуемые в соответствии с пунктом 7 настоящей Инструкции, и сведения, содержащиеся в этих документах, являются достоверными;
2) тип и вид организации образования, заявленного в учредительных документах, соответствуют основным показателям и критериям оценки для аккредитации организации образования по типу высшего учебного заведения в виде университета, академии или института;
3) имеется решение государственной аттестационной комиссии "аттестовать" учебное заведение по всем специальностям высшего профессионального образования и по всем научным специальностям послевузовского профессионального образования, по которым осуществляется подготовка специалистов в данном учебном заведении.
15. В выдаче свидетельства может быть отказано по следующим основаниям:
1) не представлены все документы, требуемые в соответствии с пунктом 7 настоящей Инструкции, или в представленных документах содержатся недостоверные сведения;
2) несоответствие типа и вида организации образования, заявленных в учредительных документах, основным показателям для аккредитации организации образования по типу высшего учебного заведения в виде университета, академии или института;
3) имеется решение аттестационной комиссии "не аттестовать" организацию образования по специальностям высшего профессионального образования и (или) по научным специальностям послевузовского профессионального образования, по которым осуществляется подготовка специалистов в данной организации образования.
При устранении организацией образования указанных препятствий заявление об аккредитации рассматривается на общих основаниях.

11. Кеңес мемлекеттiк аккредитациялау туралы куәлiк беру немесе беруден бас тарту жөнiндегi ұсынысын Департаментке бередi.
Аккредитациялау туралы шешiм министрлiктiң бұйрығымен бекiтiледi, оның негiзiнде 5 жыл мерзiмге бiлiм беру ұйымына аккредитациялау туралы куәлiк (бұдан әрi - Куәлiк) берiледi.
Куәлiк бланкiсi мен оның қосымшасының нысаны Министрлiкпен бекiтiледi.
12. Департаменттiң бiлiм беру ұйымдарының құжаттарын қарау және Министрлiктiң шешiм қабылдау мерзiмi үш айдан аспауы керек.
13. Куәлiк немесе аккредитациялаудан бас тарту туралы шешiм бiлiм беру ұйымдарына тиiстi шешiм қабылданған күннен бастап бiр ай мерзiмiнде берiледi.
Куәлiк белгiлi бiр мерзiмге бiлiм беру ұйымының үлгiсi (жоғары бiлiм), түрi (университет, академия, институт) бойынша мәртебесiн, белгiлi мамандықтар тiзбесi бойынша олардың түлектерiнiң бiлiм деңгейi (сатысы) және (немесе) бiлiктiлiгi туралы мемлекеттiк үлгiдегi құжаттар беру құқығын көрсететiн ресми мемлекеттiк құжат болып табылады.
Куәлiктiң көшiрмесi аккредитациялық органда сақталады.
14. Куәлiк төмендегi жағдайларды сақтағанда:
1) Осы нұсқаулықтың 7-тармағына сәйкес барлық құжаттарды толық тапсырғанда және ол құжаттардағы көрсетiлген мәлiметтер дұрыс болғанда;
2) құрылтайшылардың құжатында көрсетiлген бiлiм беру ұйымының үлгiсi бiлiм беру ұйымының аккредитациялау үшiн негiзгi бағалау көрсеткiштерiнiң тiзбесi мен өлшемдерi университет, академия және институт үлгiсiне және түрiне сәйкес келгенде;
3) осы оқу орнындағы мамандар даярлауды жүзеге асыратын барлық мамандықтар бойынша оқу орнының, барлық ғылыми мамандықтар бойынша жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiм беру ұйымын мемлекеттiк аттестаттау комиссиясының "аттестатталсын" деген шешiмi болғанда мемлекеттiк аккредитация туралы куәлiк берiледi.
15. Куәлiк беруден мына жағдайларда:
1) осы нұсқаулықтың 7-тармағына сәйкес талап етiлген құжаттардың барлығы толық тапсырылмаса немесе құжаттардағы көрсетiлген мәлiметтер дұрыс болмағанда;
2) университет, академия және институт түрiндегi бiлiм беру ұйымының аккредитациялау үшiн негізгi көрсеткiштерiнiң өтiнiш берген құрылтайшылардың құжаттарындағы бiлiм беру ұйымының үлгiсiне және түрiне сәйкес келмегенде;
3) осы бiлiм беру ұйымдарында мамандар даярлауды жүзеге асыратын мамандықтар бойынша кәсiптiк жоғары бiлiм ұйымын (немесе) ғылыми мамандықтар бойынша жоғары оқу орнынан кейiнгi кәсiптiк бiлiм ұйымын мемлекеттiк аттестаттау комиссиясының "аттестатталмасын" деген шешiмi болса куәлiк беруден бас тарту мүмкін.
Бiлiм беру ұйымы көрсетілген кемшiлiктердi жойған жағдайда аккредитациялау туралы өтiнiшi жалпы негiзде қаралады.

3. Отзыв и приостановление действия свидетельства
16. В случае ликвидации или реорганизации организации образования (слияния, присоединения, разделения, выделения), изменения его организационно-правовой формы, свидетельство об аккредитации, выданное ранее, признается утратившим силу приказом Министерства, о чем делается соответствующая запись в реестре аккредитованных организаций образования.
При проведении, в период действия свидетельства, реорганизации или ликвидации организации образования она обязана представить в Министерство соответствующую информацию и вернуть свидетельство в месячный срок со дня принятия решения о реорганизации или ликвидации организации образования.
17. Министерство своим приказом может приостановить действие или аннулировать выданное им свидетельство (лишить организацию образования аккредитации) полностью или по отдельным указанным в приложении к свидетельству специальностям высшего профессионального и (или) научным специальностям в случае:
1) представления учредителем (учредителями) или органом, осуществляющим полномочия учредителя, соответствующего заявления;
2) приостановления действия лицензии на право ведения образовательной деятельности либо отзыва ее.
18. Информация об организациях образования, получивших свидетельства об аккредитации, или об отзыве свидетельств, публикуется в средствах массовой информации.
19. Отзыв свидетельства об аккредитации влечет прекращение права организации образования выдавать выпускникам документы государственного образца об уровне (ступени) образования и (или) квалификации.
20. В случае изменения обстоятельств, повлекших за собой приостановление действия свидетельства, его действие на основании рекомендации Совета приказом Министерства может быть возобновлено.
21. При утрате свидетельства аккредитационный орган на основании заявления организации образования выдает ей дубликат свидетельства об аккредитации.
Соответствующее решение Министерства доводится до сведения организации образования, учредителя (учредителей) в месячный срок со дня принятия решения.
22. Решение об аккредитации либо об отказе в аккредитации организации образования может быть обжаловано в установленном законодательством порядке.
Приложение 1
к Инструкции о порядке проведения
государственной аккредитации
организаций образования, реализующих
образовательные программы высшего
профессионального и послевузовского
профессионального образования
Форма заявления организации образования
на проведение государственной аккредитации
Министерство образования и науки Республики Казахстан
___________________________________________________________________________
наименование центрального исполнительного органа в области образования
Заявление
Прошу в _______году провести государственную аккредитацию
___________________________________________________________________________
полное наименование организации образования
___________________________________________________________________________
юридический адрес и номер телефона организации образования
по нижеперечисленным специальностям:
1.
2.
3.
4
5.
6.
К заявлению прилагаются:1) копия лицензии на право ведения
образовательной деятельности;

3. Куәлiктiң қолдану әрекетiн тоқтата тұру және керi
қайтарып алу
16. Бiлiм беру ұйымын қайта ұйымдастыру немесе ол жабылған жағдайда (қосылып кету, бiрiгу, бөлiну, жеке шығу), құрылымның құқықтық нысаны өзгергенде Министрлiктiң бұйрығымен күшi жойылды деп танылады, ол туралы аккредитацияланған бiлiм беру ұйымдарының тiзбесiне тиiстi жазба жасалады.
Куәлiктiң күшi бар кезде бiлiм беру ұйымын жою немесе қайта ұйымдастыру жүргiзiлгенi туралы ол Министрлiкке тиiстi ақпараттар беруге және қайта ұйымдастыруға немесе жоюға шешiм қабылданған күннен бастап бір ай мерзімде аккредитациялау туралы куәлікті қайтаруға міндетті.
17. Мына жағдайларда:
1) құрылтайшы (құрылтайшылар) немесе құрылтайшының өкілеттілігін жүзеге асыратын орган тиісті өтініш бергенде;
2) білім қызметін жүргізу құқығының лицензиясының қолданылу әрекеті тоқтатыла тұрса немесе ол кері қайтарып алынса Министрлік өзінің бұйрығымен куәліктің қосымшасында көрсетілген барлық немесе жекелеген кәсіптік жоғары және (немесе) ғылыми мамандықтар бойынша берген куәлігінің қолданылу әрекетін тоқтата тұрады және күшін жоя алады (білім бері ұйымын аккредитациялаудан айырады).
18. Аккредитация туралы куәлік алған немесе куәлігі кері қайтарылып алынған білім ұйымдары туралы мәліметтер бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.
19. Аккредитациялау туралы куәлікті кері қайтарып алу білім беру ұйымдарының түлектеріне білім деңгейі (сатысы) және (немесе) біліктілігі туралы мемлекеттік үлгідегі құжат беру құқығын тоқтатады.
20. Куәліктің қолданылуын тоқтата тұруға әкеп соққан мән-жайлардың өзгеруіне байланысты кеңестің ұсынымы негізінде Министрліктің бұйрығымен қайта жандандырылады.
21. Білім беру ұйымының куәлігі жоғалған жағдайда білім беру ұйымының өтінішінің негізінде аккредитациялау туралы куәліктің төлқұжаты беріледі.
Министрліктің тиісті шешімі білім беру ұйымдарына, құрылтайшының (құрылтайшылардың) назарына шешім қабылданған күннен бастап бір ай мерзімде жеткізіледі.
22. Білім беру ұйымы аккредитациялау туралы немесе аккредитациялаудан бас тарту туралы шешімге заңнамада белгіленген тәртіппен шағымдана алады.
Кәсiптiк жоғары және жоғары оқу
орнынан кейiнгi кәсiптiк бiлiм
бағдарламаларын жүзеге асыратын
бiлiм беру ұйымдарында мемлекеттiк
аккредитациялауды жүргiзу тәртiбi
туралы нұсқаулықтың
1-қосымшасы
Мемлекеттiк аккредитациялау үшiн
бiлiм беру ұйымының өтiнiшiнiң нысаны
Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгi
___________________________________________________________________
бiлiм саласындағы орталық атқару органының атауы
ӨТIНIШ
___________________________________________________________________
бiлiм беру ұйымының толық атауы
___________________________________________________________________
бiлiм беру ұйымының заңды мекен-жайы, телефондары
төмендегi мамандықтар бойынша:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
____________ жылы мемлекеттiк аккредитация жүргiзудi сұраймын
Өтiнiшке қосымша:
1) бiлiм беру қызметiн жүргiзу құқығына берiлген лицензиясының
көшiрмесi;

2) заключение об итогах государственной аттестации;
3) информация для комплексной оценки деятельности
организации образования
Руководитель организации образования _________________Подпись______________
(фамилия, имя, отчество)
М.П.
Приложение 2
к Инструкции о порядке проведения
государственной аккредитации
организаций образования,
реализующих образовательные программы
высшего профессионального и
послевузовского профессионального
образования
Информация
для комплексной оценки деятельности
организации образования
Название вуза: _____________________________________________
При заполнении нижеприведенной таблицы следует обратить
внимание на то, чтобы временные интервалы и единицы измерения
точно соответствовали указанным в таблице.
___________________________________________________________________________
Профессорско-преподавательский состав (без совместителей)!На 1   !На 1
!июня   !июня
!2000 г.!2001 г.
___________________________________________________________!_______!_______
1.  Лица, имеющие ученую степень доктора наук, чел.
2.  Лица, имеющие ученое звание профессора (без учета
пункта 1), чел.
3.  Доктора наук и лица, имеющие ученое звание профессора, в
возрасте до 50-ти лет, чел.
4.  Лица, имеющие ученую степень кандидата наук или ученое
звание доцента (без учета пунктов 1-3), чел.
5.  В том числе в возрасте до 35 лет, чел.
6.  Члены Национальной академии наук Республики Казахстан, чел.
7.  Общее количество преподавателей, чел.
___________________________________________________________________________
Примечания:
1. В пункте 3 одно и то же лицо учитывается только один раз.
2. В пунктах 1-5 учитываются ученые степени кандидата и доктора наук,
ученые звания профессора и доцента, присужденные и присвоенные ВАК
Казахстана или бывшим ВАК СССР.
___________________________________________________________________________
Профессорско-преподавательский состав           !На 1   !На 1
по совместительству                    !июня   !июня
(без учета внутривузовского совместительства)       !2000 г.!2001 г.
___________________________________________________________!_______!_______
8.  Лица, имеющие ученую степень доктора наук, чел.
9.  Лица, имеющие ученое звание профессора (без учета
пункта 10), чел.
10. Члены Национальной академии наук, чел.
11. Общее количество преподавателей, чел.
___________________________________________________________________________
Примечание: В пункте 8 и 9 учитываются ученые степени доктора наук и
звания профессора, присужденные и присвоенные ВАК Казахстана или бывшим
ВАК СССР.
___________________________________________________________________________
Студенты, аспиранты и слушатели               !На 1   !На 1
!июня   !июня

2) мемлекеттiк аттестаттаудың нәтижесi туралы қорытынды;
3) бiлiм беру ұйымының қызметiн кешендi бағалау үшiн ақпарат.
Бiлiм беру
ұйымының басшысы        __________________     __________________
(тегi, аты-жөнi)           (қолы)
МО
Кәсiптiк жоғары және жоғары
оқу орнынан кейiнгi кәсiптiк бiлiм
бағдарламаларын жүзеге асыратын
бiлiм беру ұйымдарында
мемлекеттiк аккредитациялауды
жүргiзу тәртiбi туралы нұсқаулықтың
2-қосымшасы
БIЛIМ БЕРУ ҰЙЫМЫНЫҢ ҚЫЗМЕТIН КЕШЕНДI
БАҒАЛАУҒА АРНАЛҒАН АҚПАРАТ
Жоғары оқу
орнының атауы______________________________________________________
Төмендегі кестенi толтырғанда кестеде көрсетiлген уақыт ара-
лықтары мен өлшем бiрлiктерiнiң сәйкес болуына назар аудару керек
___________________________________________________________________
Профессор-оқытушылар құрамы               2000      2001
(қоса атқарушыларсыз)                  жылдың 1  жылдың 1
маусымына  маусымына
___________________________________________________________________
1.  Ғылым докторы ғылыми дәрежесi бар тұлғалар,
адам
2.  Профессор ғылыми атағы бар (1-тармақты
есептемегенде) тұлғалар, адам
3.  50 жасқа дейiнгi ғылым докторлары және
профессор ғылыми атағы бар тұлғалар, адам
4.  Ғылым кандидаты ғылыми дәрежелi және
доцент ғылыми атағы бар (1-3-тармақтарды
есептемегенде) тұлғалар, адам
5.  Оның iшiнде 35 жасқа дейiнгiлер, адам
6.  Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым
академиясының мүшелері, адам
7.  Оқытушылардың жалпы саны, адам
___________________________________________________________________
Ескертулер:
1. 3-тармақта бiр тұлғаның өзi бiр рет қана есептеледi.
2. 3-4-тармақтарда Қазақстан жоғары аттестаттау комиссиясының
немесе бұрынғы КСРО жоғары аттестаттау комиссиясының берген ғылым
докторы және кандидаты ғылыми дәрежелерi профессор және доцент
ғылыми атақтары ғана ескерiледi.
___________________________________________________________________
Қоса атқарушы профессор-оқытушылар құрамы        2000     2001
(жоғары оқу орны iшiндегi қоса атқарушыларды      жылғы 1  жылғы 1
есептемегенде)                      маусымда  маусымға
___________________________________________________________________
8.  Докторлық ғылыми дәрежесi бар тұлғалар, (адам)
9.  Профессор ғылыми атағы бар тұлғалар (10
тармақты есептемегенде), адам
10. Ұлттық ғылым академиясы мүшелерiнiң саны
11. Оқытушылардың жалпы саны, адам
___________________________________________________________________
Ескерту:
8 және 9-тармақтарда Қазақстан жоғары аттестаттау комиссиясы-
ның немесе бұрынғы КСРО жоғары аттестаттау комиссиясының берген
және тағайындаған ғылым докторы дәрежесi мен профессор атағы
ескерiледi.
___________________________________________________________________

!2000 г.!2001 г.
___________________________________________________________!_______!_______
12. Студенты дневной формы обучения (без учета п. 20), чел.
13. В том числе, обучающиеся на государственном языке
14. Студенты заочной формы обучения (без учета п. 20), чел.
15. В том числе, обучающиеся на государственном языке
16. Аспиранты дневной формы обучения, чел.
17. Аспиранты заочной формы обучения, чел.
18. Соискатели ученой степени кандидата наук, чел
19. Докторанты и преподаватели, переведенные на должность
СНС, чел.
20. Иностранные граждане, обучающиеся в вузе, чел.
21. В том числе, обучающиеся в вузе на контрактной
основе, чел.
22. Слушатели, прошедшие профессиональную переподготовку
или повышение квалификации, чел.
23. Количество студентов и аспирантов, находившихся в
отчетном году в зарубежных командировках, чел.
___________________________________________________________________________
Примечание: В пунктах 16 и 17 учитываются, в том числе, и иностранные
аспиранты.
___________________________________________________________________________
Профессиональные образовательные программы        !На 1   !На 1
!июня   !июня
!2000 г.!2001 г.
___________________________________________________________!_______!_______
24. Специальности высшего профессионального образования, по
которым осуществляется подготовка специалистов, един.
25. Специальности высшего профессионального образования, по
которым осуществляется переподготовка и повышение
квалификации, един.
26. Специальности по присуждению ученых степеней, по которым
ведутся научные исследования аспирантами, докторантами
и другими соискателями ученых степеней, един.
___________________________________________________________________________
Уровень знаний студентов                !На 1   !На 1
!сен-   !сен-
!тября  !тября
!1999 г.!2000 г.
___________________________________________________________!_______!_______
27. Средний балл на вступительных экзаменах студентов,
зачисленных на 1-ый курс, един.
28. Процент хороших и отличных оценок по циклу общих
социально-гуманитарных дисциплин, %
29. Процент хороших и отличных оценок по циклу общих
естественно-научных дисциплин, %
30. Процент хороших и отличных оценок по циклу
общепрофессиональных дисциплин, %
31. Процент хороших и отличных оценок по циклу специальных
дисциплин, %
___________________________________________________________________________
Уровень выпуска                   !  За   !  За

Студенттер, аспиранттар және тыңдаушылар       2000        2001
жылдың 1  жылдың 1
маусымына маусымына
___________________________________________________________________
12. Күндiзгi оқыту нысанында оқитын
студенттердiң (20-тармақ ескерiлмейдi) саны,
адам
13. Оның iшiнде мемлекеттiк тiлде оқитындардың
саны
14. Сырттай оқыту нысанында оқитын
студенттердің саны, адам
15. Оның iшiнде мемлекеттiк тiлде оқитындардың
саны
16. Күндiзгi оқыту нысанында оқитын
аспиранттардың саны, адам
17. Сырттай оқыту нысанында оқитын
аспиранттардың саны, адам
18. Ғылым кандидаты дәрежесiне iзденушiлер,
адам
19. Аға ғылыми қызметкер дәрежесiне
ауыстырылған докторанттар мен
оқытушылардың саны, адам
20. Жоғары оқу орнында оқып жатқан шет елдiк
азаматтардың саны, адам
21. Жоғары оқу орнында келiсiм-шарт негiзiнде
оқып жатқан шетелдiк азаматтардың саны,
адам
22. Кәсiптiк қайта даярлаудан өткен немесе
бiлiктiлiгiн арттырған тыңдаушылардың саны,
адам
23. Есеп беру жылында шетелдерде iссапарда
жүрген аспиранттардың саны, адам
___________________________________________________________________
Ескерту: 16 және 17 тармақтарда шетелдiк аспиранттар да қоса
есептеледi.
___________________________________________________________________
Кәсiптiк бiлiм беру бағдарламалары            2000        2001
жылдың 1  жылдың 1
маусымына маусымына
___________________________________________________________________
24. Мамандар даярлау жүзеге асырылып жатқан
кәсiптiк жоғары бiлiм мамандықтары, бiрлiк
25. Мамандарды қайта даярлау немесе бiлiктiлiгiн
арттыру ісі жүзеге асырылып жатқан кәсіптiк
жоғары бiлiм мамандықтары, бiрлiк
26. Докторанттар, аспиранттар және басқа да
iзденушілердiң жүргізiп жатқан ғылыми
жұмыстары бойынша ғылыми дәреже
берiлетiн мамандықтардың саны, бiрлiк
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Студенттер бiлiмiнiң деңгейi               1999       2000
жылдың 1   жылдың 1
қыркүйегiне қыркүйегiне
___________________________________________________________________
27. 1-курсқа қабылданған студенттердiң
қабылдау емтихандарындағы орташа баллы,
бiрлiк
28. Әлеуметтiк-гуманитарлық пәндер циклi
бойынша жақсы және өте жақсы бағалардың
пайызы
29. Жалпы жаратылыс тану пәндерi циклi
бойынша жақсы және өте жақсы бағалардың
пайызы
30. Жалпы кәсiптiк пәндер циклi бойынша
жақсы және өте жақсы бағалардың пайызы
31. Арнайы пәндер циклi бойынша жақсы және
өте жақсы бағалардың пайызы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

!1999 г.!2000 г.
___________________________________________________________!_______!_______
32. Процент хороших и отличных оценок на выпускных
госэкзаменах, %
33. Процент дипломных работ и проектов, оцененных ГАК на
"хорошо" и "отлично", %
34. Процент выпускников-очников с гарантированным
трудоустройством, %
___________________________________________________________________________
Работа диссертационных советов вуза            !  За   !  За
!1999 г.!2000 г.
___________________________________________________________!_______!_______
35. Число диссертационных советов
36. Количество диссертаций на соискание ученых степеней
докторов наук, рассмотренных на советах в течение года,
един.
37. Число аспирантов, защитивших диссертации в течение года
после окончания аспирантуры, чел.
38. Количество диссертаций на соискание ученых степеней
кандидатов наук, рассмотренных на советах в течение года,
един.
___________________________________________________________________________
Объемы финансирования научных исследований        !  За   !  За
!1999 г.!2000 г.
___________________________________________________________!_______!_______
39. Общий объем финансирования фундаментальных и прикладных
НИР за счет бюджета и грантов, тыс.тенге
40. Объем финансирования хоздоговорных работ, тыс.тенге
___________________________________________________________________________
Издательская деятельность                 !  За   !  За
!1999 г.!2000 г.
___________________________________________________________!_______!_______
41. Изданные за рубежом монографии, учебники и учебные
пособия, един.
42. Монографии, изданные в Казахстане, един.
43. В том числе, изданные на государственном языке, един.
44. Учебники, изданные в Казахстане, един.
45. В том числе, изданные на государственном языке, един.
46. Учебные пособия, изданные в Казахстане, един.
47. В том числе, изданные на государственном языке, един.
48. Публикации научных статей в зарубежных научных изданиях,
един.
49. Публикации научных статей в республиканских научных
изданиях, един.
50. В том числе, опубликованные на государственном языке,
един.
___________________________________________________________________________
Бюджетные ассигнования и основные фонды         !  За   !  За

Түлектердiң деңгейi                    1999 жыл  2000 жыл
үшін      үшін
___________________________________________________________________
32. Бiтiру мемлекеттiк емтихандарының жақсы және
өте жақсы бағаларының пайызы, %
33. Мемлекеттiк аттестаттау комиссиясы "жақсы"
және "өте жақсы" деп бағаланған дипломдық
жұмыстар мен жобалардың пайызы, %
34. Жұмыспен қамтамасыз ету кепiлдендiрiлген
күндiзгi бөлiм түлектерiнiң пайызы, %
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жоғары оқу орнының диссертациялық             1999 жыл   2000 жыл
кеңестерiнiң жұмысы                       үшін       үшін
___________________________________________________________________
35. Диссертациялық кеңестердiң саны
36. Кеңестердiң бiр жылда қараған ғылым докторы
ғылыми атағына iзденушiлердiң
диссертациясының саны, бiрлiк
37. Аспирантура бiтiргеннен кейiн бiр жылда
диссертация қорғаған аспиранттардың саны
38. Кеңестерде бiр жылда қаралған ғылым кандидаты
ғылыми дәрежесiне iзденушiлердiң
диссертацияларының саны
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Ғылыми жұмыстарды қаржыландырудың көлемi       1999 жыл  2000 жыл
үшін      үшін
___________________________________________________________________
39. Iргелi және қолданбалы ғылыми зерттеу
жұмыстарын бюджет және гранттардың есебiнен
қаржыландырудың жалпы көлемi, мың теңге
40. Шаруашылық шарт жұмыстарын
қаржыландырудың көлемi, мың теңге
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Баспа қызметi                       1999     2000
жылға    жылға
___________________________________________________________________
41. Шетелдерде басылған монографиялар,
оқулықтар және оқу құралдарының саны, бiрлiк
42. Қазақстанда шығарылған монографиялар, бiрлiк
43. Оның iшiнде мемлекеттiк тiлде шығарылғаны,
бiрлiк
44. Қазақстанда шығарылған оқулықтар, бiрлiк
45. Оның iшiнде мемлекеттiк тiлде шығарылғаны,
бiрлiк
46. Қазақстанда шығарылған оқу құралдары, бiрлiк
47. Оның iшiнде мемлекеттiк тiлде шығарылғаны,
бірлік
48. Шетелдердiң ғылыми баспаларында жарық
көрген ғылыми мақалалардың саны, бiрлiк
49. Республикалық басылымдарда жарық көрген
ғылыми мақалалардың саны, бiрлiк
50. Оның iшiнде мемлекеттік тiлде шығарылғаны,
бiрлiк
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

!1999 г.!2000 г.
___________________________________________________________!_______!_______
51. Сумма бюджетных ассигнований (без учета пункта 39),
тыс. тенге
52. Общая стоимость основных фондов, в том числе машин и
оборудования учебно-лабораторной базы, тыс. тенге
53. Общая площадь учебно-лабораторной базы, тыс. кв.м
54. В том числе арендованная, тыс. кв.м
55. Общее количество персональных компьютеров в вузе, един.
56. В том числе, "Pentium-1" и выше, един.
57. Общее количество компьютеров, подключенных к сети
"Intеrnеt", един.
58. Общее количество единиц хранения библиотечного фонда
вуза, тыс.
59. Общее количество единиц учебно-методической литературы
на электронных и магнитных носителях, един.
___________________________________________________________________________
Передача денежных средств                 !  За   !  За
!1999 г.!2000 г.
___________________________________________________________!_______!_______
60. Средства, перечисленные вузу в отчетном году физическими
и юридическими лицами (без учета пунктов 39, 40, 51,
62, 63), тыс. тенге
61. В том числе за подготовку специалистов, тыс. тенге
62. Средства, полученные за практическую реализацию
результатов научных исследований в производство, тыс.
тенге
63. Средства, полученные вузом в отчетном году за подготовку
иностранных граждан (включая стоимость оборудования),
тыс. тенге
___________________________________________________________________________
Примечание: Данные по пунктам 39-63 приводятся по состоянию на 1 января
последующего года.
___________________________________________________________________________
Общежития, столовые, профилактории, спортивные сооружения!На 1   !На 1
!июня   !июня
!2000 г.!2001 г.
___________________________________________________________!_______!_______
64. Обеспеченность иногородних студентов общежитием, %
65. Обеспеченность местами в предприятиях общественного
питания (в процентах к нормативу, норматив - 200 мест на
1000 студентов), %
66. Количество мест в санаториях-профилакториях, един.
67. Общая полезная площадь крытых спортивных сооружений
(включая крытые сооружения в спортивных лагерях), кв.м.
68. Количество больничных коек и стоматологических кресел
(только для медицинских вузов и факультетов), един.
___________________________________________________________________________
Примечания: 1. Лицеи, колледжи, являющиеся структурными подразделениями
вуза, в перечне не учитываются.
2. Для творческих вузов и вузов, имеющих в своем составе

Бюджеттен бөлiнген және негiзгi қорлар            1999   2000
жылға  жылға
___________________________________________________________________
51. Бюджеттен бөлiнген сома (39-тармақты
есептемегенде, мың теңге
52. Машиналар және оқу-тәжiрибе базаларды қоса
есептегендегi негiзгi қордың жалпы құны, мың
теңге
53. Оқу-лаборатория базаларының жалпы алаңы,
шаршы метр
54. Оның iшiнде жалға алынған алаң, мың шаршы
метр
55. Жоғары оқу орнындағы жеке компьютерлердiң
жалпы саны, бiрлiк
56. Оның iшiнде "Реntiuм-1" және одан жоғары
класты, бiрлiк
57. "Internet" жүйесiне қосылған компьютерлердiң
жалпы саны, бiрлiк
58. Жоғары оқу орнының кiтапхана қорын сақтау
бiрлiгiнiң жалпы саны, мың
59. Электрондық және магниттік
тасымалдаушылардағы оқу-әдiстемелiк әдебиетi
бiрлiгiнiң жалпы саны, бiрлiк
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Ақша қаражатын беру                        1999    2000
жылға   жылға
___________________________________________________________________
60. Заңды және жеке тұлғалардан есеп жылында
жоғары оқу орнына аударылған қаражат (41-
42, 49, 59, 60 тармақтарды есептемегенде
61. Оның iшiнде мамандар даярлауға, мың теңге
62. Ғылыми жұмыстардың жетiстiктерiн өндiрiске
практикалық енгiзуден түскен қаражат, мың
теңге
63. Жоғары оқу орнының есеп берiлiп отырған
жылғы шетел азаматтарын даярлаудан алған
қаражаты мың теңге
___________________________________________________________________
Ескерту: 39-63 тармақтар бойынша мәлiметтер келер жылдың
1 қаңтарына келтiрiледi.
___________________________________________________________________
Жатақхана, асхана, профилактория, спорттық     2000        2001
құрылғылар                      жылдың      жылдың
1 маусымына 1 маусымына
___________________________________________________________________
64. Қалалық емес студенттердің жатақханамен
қамтамасыз етілуі, пайыз
65. Қоғамдық тамақтандыру кәсiп орындарында
қамтамасыз етуі (нормаға шаққанда пайыз
бен, норма 1000 студентке 200 орыннан), %
66. Санаторилар-профилакториялардағы
орындардың саны, бiрлiк
67. Жабық спорттық құрылғылардың жалпы
пайдалы алаңы (спорт лагерлерiндегi жабық
құрылғылар қоса есептегенде, шаршы метр
68. Аурухана төсектерi және тiс емдеу
креслолары (медициналық жоғары оқу
орындары және факультеттер үшін), бiрлiк
___________________________________________________________________
Ескерту:
1. Жоғары оқу орнының құрамдас бөлiгi болып табылатын лицей,
колледждер тiзбеде есептелмейдi.
2. Шығармашылық жоғары оқу орындары және өз құрамдарында өнер
факультеттерi бар жоғары оқу орындары үшiн "Қазақстан Республика-
сының халық әртiсi", "Қазақстан Республикасына еңбегi сiңген
қайраткер", "Қазақстан Республикасының еңбек сiңiрген әртiсi",
"КСРО халық әртiсi", "Қазақстан Республикасының халық суретшiсi"

факультеты искусств, в п. 2, 4, 9 дополнительно указываются
лица, имеющие почетные звания "Народный артист Республики
Казахстан", "Заслуженный деятель Республики Казахстан",
"Заслуженный артист Республики Казахстан", "Народный артист
СССР", "Народный художник Республики Казахстан" и др.
3. В п. 41 и 42 дополнительно указываются творческие работы,
демонстрировавшиеся за рубежом и в Казахстане.
Достоверность вышеприведенной
информации подтверждаю,
ректор                             ______________________________
(подпись, Ф. И. О.)
Утвержден
приказом Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 23 июля 2001 года N 602
Перечень и критерии оценки показателей для государственной
аккредитации организаций образования Республики Казахстан
___________________________________________________________________________
NN !     Наименование показателей         !Университет!Академия!Институт
п/п!                                      !           !        !
____!______________________________________!___________!________!__________
1  !                  2                   !     3     !    4   !    5
____!______________________________________!___________!________!__________
1*    Перечень реализуемых образовательных  12 и более  3 и более 6 и более
программ (специальностей высшего
профессионального образования) по
состоянию на год аккредитации
2*    Доля штатных преподавателей от их     Не менее    Не менее  Не менее
общего числа по состоянию на год      60%         50%       40%
аккредитации
3*    Доля преподавателей с учеными         Более 35%   Более 30% Более 25%
степенями и учеными званиями
(присужденными и присвоенными ВАК
Казахстана или бывшим ВАК СССР) от
числа штатных преподавателей
по состоянию на год аккредитации
4*    Наличие фонда учебной,                Более       Более      Более
учебно-методической и научной         140         120        100
литературы, приходящегося на одного   единиц      единиц     единиц
обучающегося приведенного             издания     издания    издания
контингента студентов, на полный
цикл обучения по состоянию на год
аккредитации
5*    Общая площадь учебно-лабораторной       9,0         8,0        7,0
базы (кв. м), приходящаяся на одного
студента приведенного контингента по
состоянию на год аккредитации
6*    Общий объем финансирования НИР на       6,0         4,0        2,0
единицу ППС (тыс. тенге) в среднем
за два последних года, предшествующих
году аккредитации
7*    Общая стоимость основных фондов        50,0        40,0       30,0
(тыс. тенге), приходящаяся на одного
студента приведенного контингента, по
состоянию на год аккредитации

және т.б. құрметті атақтар 2, 4, 9-тармақтарда қосымша көрсетiледi.
3. Шетелде және Қазақстанда көрсетiлген шығармашылық жұмыстар
қосымша 41 және 42-тармақтарда көрсетiледi.
Жоғарыда келтiрiлген ақпараттардың
дұрыстығын растаймын                          _______________________
(қолы, тегi, аты-жөнi)
Қазақстан Республикасы Білім
және ғылым министрінің
2001 жылғы 23 шілдедегі N 602
бұйрығымен бекітілген
БІЛІМ БЕРУ ҰЙЫМДАРЫНЫҢ ҮЛГІСІ ЖӘНЕ ТҮРІ БОЙЫНША
МЕМЛЕКЕТТІК АККРЕДИТАЦИЯЛАУҒА АРНАЛҒАН КӨРСЕТКІШТЕРДІ
БАҒАЛАУ ТІЗБЕСІ МЕН ӨЛШЕМДЕРІ
___________________________________________________________________________
NN      Көрсеткіштердің атаулары                 Универси.  Акаде.  Инсти.
тет      мия     тут
___________________________________________________________________________
1                   2                               3        4       5
___________________________________________________________________________
*    Аккредитациялау жылындағы жағдайы бойынша  12 және   3 және   6 және
iске асырылатын (кәсiптiк жоғары бiлiм     одан көп   одан    одан
мамандықтары) бiлiм беру бағдарламаларының            көп     көп
тiзiмi
2*   Аккредитациялау жылындағы жағдайы бойынша  Ең кемі   Ең кемі  Ең кемі
жалпы санына шаққандағы штаттағы оқытушы.  60%       50%      40%
лар санының үлесi
3*   Аккредитациялау жылындағы жағдайы бойынша  35%-тен   30%-тен  25%-тен
штаттағы оқытушылардың санына шаққандағы   көп       көп      көп
ғылыми атағы мен дәрежесi бар оқытушылар.
дың (Қазақстанның ЖАК немесе бұрынғы КСРО-
ның ЖАК берген немесе берiлген) мөлшерi
4*   Аккредитациялау жылындағы жағдайы бойынша  140       120      100
толық оқу циклiне, студенттердiң келтiрiл. басылым.  басылым. басыл.
ген құрамының бiр бiлiм алушысына келетiн  нан кем   нан кем  ымнан
оқу, оқу әдiстемелiк, ғылыми әдебиеттерi   емес      емес     көп
қорының болуы                                                 емес
5*   Аккредитациялау жылындағы жағдайы бойынша  9,0       8,0      7,0
келтiрiлген құрамының бiр студентiне
келетiн оқу-тәжiрибе базасының жалпы
(шаршы м.) алаңы
6**  Аккредитациялаудан бұрынғы жылдардағы      6,0       4,0      2,0
жағдайы бойынша соңғы екі жылғы келтi.
рiлген құрамының бір студентiне келетін
бiр оқытушы профессорлар құрамының ғылыми
зерттеу жұмыстарын қаржыландырудың (мың
теңге) жалпы көлемi
7**  Аккредитациялау жылындағы жағдайы бойынша  50,0      40,0     30,0
келтiрілген құрамының бiр студентіне
келетiн негiзгi қордың (мың теңге) жалпы
құны

8**   Количество отраслей наук              Более 6      1-2        1-2
(специальностей по присуждению ученых
степеней), по которым ведется
подготовка научных работников, по
состоянию на год аккредитации
9**   Отношение числа докторантов и           0,2         0,1       0,05
соискателей ученой степени доктора
наук к 100 студентам приведенного
контингента по состоянию на год
аккредитации
10**  Отношение числа аспирантов и            0,3         0,2        0,1
соискателей ученой степени кандидата
наук к 100 студентам приведенного
контингента по состоянию на год
аккредитации
11**  Отношение аспирантов, защитивших        0,4         0,2        0,1
диссертации в течение года после
окончания аспирантуры, к 100 чел.
ППС, в среднем за два последних года,
предшествующих году аккредитации
12**  Количество монографий, учебников и      5,0         3,0        1,5
учебных пособий с грифами, изданных
в Казахстане, приходящихся на 100 чел.
ППС, в среднем за два последних года,
предшествующих году аккредитации
13**  Процент молодых преподавателей           15          10          5
(до 35 лет включительно) с ученой
степенью и/или с ученым званием в
составе ППС с учеными степенями и
и званиями по состоянию на год
аккредитации
14**  Количество публикаций в зарубежных        6           4          2
изданиях, приходящихся на 100 чел.
ППС, в среднем за два последних года,
предшествующих году аккредитации
15**  Количество публикаций в                  30          20         10
республиканских изданиях, включенных
в Перечень ВАК Казахстана, приходящихся
на 100 чел. ППС, в среднем за два
последних года, предшествующих году
аккредитации
16**  Число персональных компьютеров класса   5,0         4,0         3,0
Реntiuм, приходящихся на 100 студентов
приведенного контингента, по состоянию
на год аккредитации
17**  Число компьютеров, подключенных к сети  2,0         1,0         1,0
ИНТЕРНЕТ, приходящихся на 100 студентов
приведенного контингента, по состоянию
на год аккредитации
18**  Средний балл на вступительных экзаменах  60          55          45
студентов, поступивших на первый курс,
по состоянию на год аккредитации
19**  Процент дипломных работ и проектов,      50          40          30
оцененных ГАК на "хорошо" и "отлично"
___________________________________________________________________________
Примечание: * - показатели, являющиеся обязательными для аккредитации
** - показатели, соответствия восьми из которых достаточно для
аккредитации.
(Специалисты: Склярова И.В.,
Пучкова О.Я.)

8**  Аккредитациялау жылындағы жағдайы бойынша  6-дан көп 1-2      1-2
ғылыми қызметкерлердiң даярлығы жүргiзiлiп
жатқан (ғылыми дәреже берiлетiн
мамандықтар) ғылым салаларының саны
9**  Аккредитациялау жылындағы жағдайы бойынша  0,2       0,1      0,05
келтiрiлген құрамының 100 студентіне
келетiн докторлар мен докторлық қорғайтын
iзденушілердің саны
10** Аккредитациялау жылындағы жағдайы бойынша  3         2        1
келтiрiлген құрамының 100 студентiне
келетiн аспиранттар мен ғылым кандидат.
тары дәрежесiне iзденушiлердiң саны
11** Аккредитациялаудан бұрынғы жылдардағы      0,4       0,2      0,1
жағдайы бойынша соңғы екі жылғы оқытушы
профессорлар құрамының 100 адамына
шаққандағы аспирантураны бiтiргеннен
кейiнгi бiр жылдың iшiнде диссертация
қорғаған аспиранттардың қатынасы
12** Аккредитациялаудан бұрынғы жылдардағы      5,0       3,0      1,5
жағдайы бойынша соңғы екi жылғы ОПҚ-ның
100 адамына шаққандағы Қазақстан
баспаларынан грифпен шыққан монографиялар,
оқулықтар және оқу құралдарының саны
13** Аккредитациялау жылындағы жағдайы          15        10       5
бойынша оқытушы профессорлар құрамындағы
ғылыми дәрежесi және/немесе ғылыми атағы
бар жас (35 жасты қоса есептегенде)
оқытушылардың пайызы
14** Аккредитациялаудан бұрынғы жылдардағы      6         4        2
жағдайы бойынша соңғы екі жылғы бойынша
оқытушы профессорлар құрамының 100 адамына
шаққандағы шет ел баспаларындағы
шығарылған басылымдардың саны
15** Аккредитациялаудан бұрынғы жылдардағы      30        20       10
жағдайы бойынша соңғы екi жылғы бойынша
оқытушы профессорлар құрамындағы 100
адамына шаққандағы Қазақстан ЖАК-ның
тiзiмiне кiрген республикалық баспа.
лардағы шығарылған басылымдардың саны
16** Аккредитациялау жылындағы жағдайы бойынша  5,0       4,0      3,0
келтiрiлген құрамның 100 студентiне
келетiн Pentium класты жеке компьютер.
лердiң саны
17** Аккредитациялау жылындағы жағдайы бойынша  2,0       1,0      1,0
келтiрiлген құрамның 100 студентiне
келетiн ИНТЕРНЕТ жүйесiне қосылған
компьютерлердiң саны
18** Аккредитация жылындағы жағдай бойынша      60        55       45
бiрiншi курсқа түскен студенттердiң
қабылдау емтихандарындағы орташа ұпайы
19** Мемлекеттiк бiлiктiлiк комиссиясының       50        40       30
"жақсы" және "өте жақсы" бағаланған
дипломдық жұмыстар мен жобалардың пайызы
___________________________________________________________________
Ескерту:
*  - мемлекеттiк аккредитация үшiн міндеттi көрсеткiштер
** - осыдан 8 тармақтың орындалуы мемлекеттiк аккредитациялау үшiн
жеткілікті көрсеткіштер.