Об утверждении Инструкции по учету средств массовой информации и информационных агентств
Приказ Министра культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан от 3 сентября 2001 г. N 175. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 октября 2001 г. N 1661. Утратил силу приказом Министра культуры и информации Республики Казахстан от 28 февраля 2008 года N 48 .
Извлечение
из приказа Министра культуры и информации
Республики Казахстан от 28 февраля 2008 года N 48
"В соответствии со  статьей 40  Закона Республики Казахстан от 24 марта 1998 года "О нормативных правовых актах", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившими силу:
1)  приказ   Министра культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан от 3 сентября 2001 года N 175 "Об утверждении Инструкции по учету средств массовой информации и информационных агентств" (зарегистрирован в Реестре государственной  регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 1661, опубликован в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2001 г., N 36-37, ст. 512);
2) ...... .
2. Настоящий приказ вводится в действие со дня подписания.
Министр                                                Е. Ертысбаев"
__________________________________________________________________________
В целях реализации  Закона  Республики Казахстан "О средствах массовой информации", на основании Положения о Министерстве культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан, утвержденного  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 1999 года N 499, и в целях совершенствования порядка постановки на учет средств массовой информации и информационных агентств, приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по учету средств массовой информации и информационных агентств.
2. Настоящий приказ вступает в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета информации и архивов Министерства культуры, информации и спорта Республики Казахстан Джанаханова К.К.
Сноска. Пункт 3 с изменениями -  приказом  и.о. Министра культуры, информации и спорта Республики Казахстан от 24 ноября 2005 года N 296.
Министр
Утверждена
Приказом Министра культуры,
информации и общественного
согласия Республики Казахстан
от 3 сентября 2001 г. N 175
Инструкция по учету
средств массовой информации и
информационных агентств
Настоящая Инструкция разработана в соответствии с требованиями  Закона  Республики Казахстан "О средствах массовой информации" и устанавливают порядок постановки на учет средств массовой информации и информационных агентств для осуществления достоверного и своевременного статистического учета и анализа состояния информационного пространства Республики Казахстан.
Сноска. Преамбула с изменениями -  приказом  и.о. Министра культуры, информации и спорта Республики Казахстан от 24 ноября 2005 года N 296.

Бұқаралық ақпарат құралдарын және ақпарат агенттіктерін Есепке алу жөніндегі Нұсқауды бекіту туралы
Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келісім министрінің 2001 жылғы 03 қыркүйектегі N 175 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 24 қазанда тіркелді. Тіркеу N 1661. Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат Министрінің 2008 жылғы 28 ақпандағы N 48 бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат Министрінің 2008 жылғы 28 ақпандағы N 48 бұйрығымен.
-------------Бұйрықтан үзінді----------------
"Нормативтік құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы Заңының 40-бабына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Күші жойылды деп танылсын:
1)«"Бұқаралық ақпарат құралдарын және ақпараттық агенттіктерді есепке алу жөніндегі Нұсқауды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келісім Министрінің 2001 жылғы 3 қыркүйектегі N 175 бұйрығы (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 1661 нөмірде тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде жарияланған, 2001 жыл, N 36-37, 512-құжат);
2) ...
2. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр                                   Е. Ертісбаев
______________________________________________
"Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" Қазақстан Республикасының  Заңын  жүзеге асыру мақсатында, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 29 сәуірдегі  N 499  қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келісім министрлігі туралы  Ереженің  негізінде және бұқаралық ақпарат құралдары мен ақпараттық агенттіктерін есепке қою тәртібін жетілдіру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН
1. Қоса беріліп отырған Бұқаралық ақпарат құралдарын және ақпарат агенттіктерін есепке алу жөніндегі нұсқау бекітілсін.
2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен соң он төрт күннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау Қазақстан Республикасы Мәдениет, ақпарат және спорт министрлігі Ақпарат және мұрағат комитетінің Төрағасы Қ.Қ.Жанахановқа жүктелсін.
Ескерту: 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Мәдениет, ақпарат және спорт министрлігінің 2005 жылғы 24 қарашадағы N 296   бұйрығымен ( қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан  қараңыз ).
Министр
Қазақстан Республикасы
Мәдениет, ақпарат және
қоғамдық келісім министрінің
2001 жылғы 03 қыркүйек
N 175 бұйрығымен
БЕКІТІЛГЕН
Бұқаралық ақпарат құралдарын және ақпарат
агенттіктерін есепке алу жөніндегі
НҰСҚАУ
Осы Нұсқау "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  талаптары негізінде жасалды және Қазақстан Республикасының ақпараттық кеңістігін статистикалық есепке қою мен талдаудың анықтығы мен уақытында жүзеге асырылуы үшін бұқаралық ақпарат құралдарын және ақпарат агенттіктерін есепке қою тәртібін белгілейді.
Ескерту: Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Мәдениет, ақпарат және спорт министрлігінің 2005 жылғы 24 қарашадағы N 296   бұйрығымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан  қараңыз ).

1. Общие положения
1. Постановку на учет средства массовой информации (далее - СМИ) и информационного агентства (далее - Агентство) осуществляет Уполномоченный орган по делам средств массовой информации (далее - Уполномоченный орган).
2. Уполномоченный орган ведет Журнал учета выданных свидетельств о постановке на учет СМИ и Агентства (далее - свидетельство о постановке на учет).
3. Свидетельство о постановке на учет подписывается первым руководителем Уполномоченного органа.
В случае его отсутствия свидетельство подписывается лицом, на которое официально возложено исполнение обязанностей первого руководителя.
Сноска. Пункт 3 с изменениями -  приказом  и.о. Министра культуры, информации и спорта Республики Казахстан от 24 ноября 2005 года N 296.
4. Свидетельство о постановке на учет выдается собственнику, главному редактору (редактору) СМИ и Агентства, а также по доверенности их представителям.
5. Консультационно-разъяснительную работу по вопросам постановки на учет (переучета) и снятия с учета СМИ или Агентства осуществляет Уполномоченный орган.
Сноска. Пункт 5 с изменениями -  приказом  и.о. Министра культуры, информации и спорта Республики Казахстан от 24 ноября 2005 года N 296.
2. Объекты постановки на учет
6. Постановке на учет подлежат:
1) периодическое печатное издание - газета, журнал, бюллетень, альманах, приложения к ним, имеющее постоянное название, текущий номер и выпускаемое не реже одного раза в полугодие;
2) теле-, радио-, видео-, кинохроникальная программа - совокупность периодических аудиовизуальных сообщений и передач, имеющая полное название и выходящая в эфир не реже одного раза в год;
3) информационное агентство, осуществляющее сбор, обработку и распространение материалов информационного характера.
7. Не требуется постановки на учет:
1) периодических печатных изданий тиражом менее ста экземпляров;
2) официальных, нормативных и иных актов;
3) бюллетеней судебной практики;
4) теле-, радио-, видео-, кинохроникальных программ, распространяемых по кабельным сетям, если зона обслуживания ограничена одним зданием или комплексом.
3. Порядок постановки на учет
8. Для постановки на учет СМИ или Агентства собственником либо лицом, действующим по его уполномочию, в Уполномоченный орган подается заявление, отвечающее требованиям  статьи 11  Закона Республики Казахстан "О средствах массовой информации".
К заявлению прилагаются:
для физических лиц - документ, подтверждающий право на занятие предпринимательской деятельностью;
для юридических лиц - копия свидетельства о государственной регистрации юридического лица.

1. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1. Бұқаралық ақпарат құралдарын (бұдан әрі - БАҚ) және ақпарат агенттігін (бұдан әрі - Агенттік) есепке қоюды бұқаралық ақпарат құралдары істері жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі - Уәкілетті орган) жүргізеді.
2. Уәкілетті орган БАҚ немесе Агенттіктердің есепке қою туралы берілген куәліктердің (бұдан әрі - есепке қою туралы куәлік) Журналын жүргізеді.
3. Есепке қою туралы куәлікке бірінші басшы қол қояды.
Ол болмаған жағдайда куәлікке бірінші басшының міндетін атқару ресми түрде жүктелген тұлға қол қояды.
Ескерту: 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Мәдениет, ақпарат және спорт министрлігінің 2005 жылғы 24 қарашадағы N 296   бұйрығымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан  қараңыз ).
4. Есепке қою туралы куәлік меншік иесіне, БАҚ немесе Агенттігінің бас редакторға (редакторға), сондай-ақ сенім хат бойынша олардың өкілдеріне беріледі.
5. Есепке қою (қайта есепке қою) және есептен алу мәселелері жөніндегі консультациялық-түсіндіру жұмысын Уәкілетті орган жүргізеді.
Ескерту: 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Мәдениет, ақпарат және спорт министрлігінің 2005 жылғы 24 қарашадағы N 296   бұйрығымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан  қараңыз ).
2. ЕСЕПКЕ ҚОЮ ОБЪЕКТІЛЕРІ
6. Есепке қоюға:
1) мерзімді баспасөз басылымы - тұрақты атауы, ағымдағы нөмірі бар және кемінде жарты жылда бір рет шығарылатын газет, журнал, альманах, бюллетень, олардың қосымшалары;
2) теледидар, радио, бейне, кинохроникалық бағдарламалар - толық атауы бар және кемінде жылына бір рет эфирге шығатын мерзімді дыбыс-бейне хабарлары мен берілімдерінің жиынтығы;
3) ақпараттық сипаттағы материалдарды жинауды, қайта өңдеуді және таратуды жүзеге асырушы ақпараттық агенттігі жатады.
7. Мыналар:
1) таралымы жүз данаға жетпейтін мерзімді баспасөз басылымдары;
2) ресми, нормативтік және өзге де актілер;
3) сот практикасының бюллетеньдері;
4) егер қызмет көрсету аумағы бір ғимаратпен немесе кешенмен шектелген болса, кабельдік желілермен таратылатын теле-, радио-, бейне-, кинохроникалық бағдарламаларды есепке қою талап етілмейді.
3. ЕСЕПКЕ ҚОЮ ТӘРТІБІ
8. БАҚ және Агенттікті есепке қою үшін меншік иесі не оның уәкілдік беруі бойынша әрекет ететін адам, Уәкілетті органға "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының   11-бабының  талаптарына сәйкес өтініш береді.
Өтінішке:
жеке тұлғалар үшін - кәсіпкерлік қызметпен айналысу құқығын растайтын құжат;
заңды тұлғалар үшін - заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі қоса тіркеледі.

9. Предъявление иных требований при постановке на учет СМИ и Агентства запрещается.
10. Заявление и прилагаемые к нему документы рассматриваются в течение пятнадцати дней со дня поступления их в Уполномоченный орган.
11. СМИ и Агентство, состоящее на учете, не может быть повторно поставлено на учет в Уполномоченном органе.
В случае установления факта повторного учета законной признается первая по дате постановки на учет.
12. СМИ и Агентство признается поставленным на учет со дня выдачи его собственнику, главному редактору либо их представителю свидетельства о постановке на учет.
13. В случае распространения продукции средства массовой информации либо материалов и сообщений информационного характера без соответствующей постановки на учет, собственник, а равно главный редактор (редактор) СМИ или Агентства несут ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан.
4. Порядок переучета СМИ и Агентства
14. СМИ и Агентство подлежат переучету в случаях смены:
1) собственника;
2) организационно-правовой формы собственника;
3) наименования собственника;
4) названия СМИ или Агентства;
5) изменения языка издания либо вещания;
6) территории распространения;
7) основной тематической направленности.
15. Переучет СМИ и Агентства осуществляется в порядке, предусмотренном в пункте 8 настоящей Инструкции.
При переучете ранее выданное свидетельство считается утратившим силу и его оригинал подлежит возврату в Уполномоченный орган вместе с заявлением о переучете.
Сноска. Пункт 15 с изменениями -  приказом  и.о. Министра культуры, информации и спорта Республики Казахстан от 24 ноября 2005 года N 296.
16.  Переучет СМИ и Агентства не требуется при изменении:
1) местонахождения собственника либо редакции;
2) периодичности выпуска, объема выхода в эфир;
3) тиража;
4) смене главного редактора (редактора).
5. Правовой статус свидетельства о постановке на учет
17. Свидетельство о постановке на учет является основанием для осуществления выпуска (выхода в эфир) продукции средства массовой информации, распространения сообщений и материалов информационного характера.
Данное требование не распространяется на WЕВ-сайты.
18. Свидетельство о постановке на учет выдается на неограниченный срок, кроме случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
19. Собственник периодического печатного издания, сохраняет за собой право приступить к выпуску продукции средства массовой информации в течение шести месяцев со дня получения свидетельства о постановке на учет.
20. Собственник теле-, радио-, видео-, кинохроникальной программы, информационного агентства сохраняет за собой право приступить к выпуску продукции средства массовой информации, распространению сообщений и материалов информационного характера в течение года со дня получения свидетельства о постановке на учет.

9. БАҚ және Агенттік есепке қою кезінде өзге талаптарды қоюға тыйым салынады.
10. Өтініш және оған қосымша құжаттар Уәкілетті органға түскен күннен бастап он бес күн ішінде қаралады.
11. Есепте тұрған БАҚ және Агенттік Уәкілетті органда қайтадан есепке қойылмайды.
Қайтадан есепке қойылғаны анықталған жағдайда алғашқы есепке қойылған мерзім уақыты заңды болып табылады.
12. БАҚ және Агенттік меншік иесіне, бас редакторға немесе олардың өкілдеріне есепке қою туралы куәлік берілген күнінен бастап есепке қойылған деп есептеледі.
13. Бұқаралық ақпарат құралдарының өнімі немесе ақпарат сипаттағы хабарлар мен материалдар тиісті есепке қойылмай таратылса, БАҚ немесе Агенттіктің меншік иесі, сондай-ақ бас редакторы (редакторы) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауапкершілік тартады.
4. БАҚ ЖӘНЕ АГЕНТТІКТІ ҚАЙТА ЕСЕПКЕ ҚОЮ ТӘРТІБІ
14. БАҚ және Агенттік:
1) меншік иесі;
2) меншік иесінің ұйымдық-құқықтық нысаны;
3) меншік иесінің атауы;
4) БАҚ немесе Агенттіктің аты;
5) басылымның немесе хабардың тілі;
6) таралу аумағы;
7) негізгі тақырыптық бағыты өзгерген жағдайларда қайтадан есепке қойылуға жатады.
15. БАҚ және Агенттікті қайта есепке қою осы Нұсқаудың 8-тармағында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
Қайта есепке қойғанда бұрын берілген куәліктің күші жойылған деп саналады және қайта есепке қою туралы өтінішпен бірге Уәкілетті органға қайтарылуға жатады.
Ескерту: 15-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Мәдениет, ақпарат және спорт министрлігінің 2005 жылғы 24 қарашадағы N 296   бұйрығымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан  қараңыз ).
16. Мынадай жағдайда БАҚ және Агенттік қайта есепке қойылмайды:
1) редакцияның немесе меншік иесінің мекен-жайы;
2) шығару мерзімділігі, эфирге шығу көлемі;
3) таралымы;
4) бас редакторы (редакторы) өзгергенде.
5. ЕСЕПКЕ ҚОЮ ТУРАЛЫ КУӘЛІКТІҢ ҚҰҚЫҚТЫҚ МӘРТЕБЕСІ
17. Есепке қою туралы куәлік бұқаралық ақпарат құралдарының өнімін шығаруды (эфирге шығуды) жүзеге асыруға, ақпараттық сипаттағы хабарлар мен материалдарды таратуға негіз болып табылады.
Бұл талап WЕВ-сайттарға таратылмайды.
18. Есепке қою туралы куәлік Қазақстан Республикасының заңдарында қарастырылған жағдайлардан басқаларда, шектелмеген мерзімге беріледі.
19. Мерзімді баспасөз басылымының меншік иесі есепке қою туралы куәлік алған күннен бастап алты ай ішінде бұқаралық ақпарат құралы өнімін шығаруға кірісуге өзінің құқығын сақтайды.
20. Теле-, радио-, бейне-, кинохроникалық бағдарламалардың, ақпарат агенттіктерінің меншік иесі есепке қою туралы куәлік алған күннен бастап бір жыл ішінде бұқаралық ақпарат құралы өнімін шығаруға, ақпараттық сипаттағы хабарлар мен материалдарды таратуға кірісуге өзінің құқығын сақтайды.

21. В случае, если в указанный период не начат выпуск продукции средства массовой информации, распространение материалов информационного агентства, свидетельство о постановке на учет решением Уполномоченного органа признается утратившим силу.
Информация о признании свидетельства о постановке на учет утратившим силу публикуется в республиканских периодических печатных изданиях, определяемых Уполномоченным органом.
22. При утере оригинала свидетельства о постановке на учет Уполномоченным органом выдается дубликат свидетельства.
Для получения дубликата свидетельства собственник (главный редактор, редактор) представляют в Уполномоченный орган заявление с указанием причин и обстоятельств утраты свидетельства.
Дубликат свидетельства выдается в течение пяти рабочих дней за номером и датой первоначального свидетельства с указанием слова "Дубликат" и даты выдачи дубликата.
Сноска. Пункт 22 с изменениями -  приказом  и.о. Министра культуры, информации и спорта Республики Казахстан от 24 ноября 2005 года N 296.
6. Отказ в постановке на учет (переучете) СМИ и Агентства
23. Уполномоченный орган вправе отказать в постановке на учет (переучете) СМИ и Агентства по следующим основаниям:
1) если уполномоченным органом ранее выдано свидетельство о постановке на учет (переучете) СМИ или Агентства с тем же названием и распространением на ту же территорию;
2) если содержание заявления не соответствует требованиям  статьи 11  Закона Республики Казахстан "О средствах массовой информации";
3) если заявление подано до истечения года со дня вступления в законную силу решения суда о прекращении выпуска (выхода в эфир) СМИ.
24. Документы о постановке на учет (переучете) возвращаются Уполномоченным органом заявителю без рассмотрения, если заявление от имени собственника СМИ или Агентства подано лицом, не имеющим на то полномочий.
25. Извещение об отказе в постановке на учет (переучете) направляется заявителю в письменной форме с указанием оснований отказа, предусмотренных в пункте 22 настоящей Инструкции.
7. Заключительные положения
26. Если Уполномоченный орган в установленный пунктом 10 настоящей Инструкции срок не осуществил постановку на учет (переучет) СМИ или Агентства либо представил заявителю необоснованный отказ, последний вправе обжаловать эти действия в судебном порядке.
27. За необоснованный отказ в постановке на учет (переучете) СМИ и Агентства, нарушение сроков рассмотрения заявления, принятие незаконного решения о признании свидетельства утратившим силу либо об отмене постановки на учет (переучете), Уполномоченный орган несет ответственность в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

21. Белгіленген кезеңде бұқаралық ақпарат құралының өнімін шығару басталмаған жағдайда уәкілетті органның шешімімен есепке қою туралы куәліктің күші жойылған деп танылады.
Есепке қою туралы куәліктің күші жойылды деп танылғаны туралы ақпарат Уәкілетті орган белгілеген республикалық мерзімді баспасөз басылымдарда жарияланады.
22. Есепке қою туралы куәлік жоғалған жағдайда Уәкілетті орган  бес жұмыс күні ішінде куәліктің телнұсқасын береді.
Куәліктің телнұсқасын алу үшін меншік иесі (бас редакторы, редакторы) Уәкілетті органға куәліктің жоғалған себебін және жағдайларын көрсетіп өтініш береді.
Куәліктің телқұжаты бірінші берілген куәліктің нөмірі және күнімен, "Телнұсқа" деген сөз және телнұсқа құжаттың берілген күні көрсетіліп беріледі.
Ескерту: 22-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Мәдениет, ақпарат және спорт министрлігінің 2005 жылғы 24 қарашадағы N 296   бұйрығымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан  қараңыз ).
6. БАҚ ЖӘНЕ АГЕНТТІКТІ ЕСЕПКЕ ҚОЮДАН
(ҚАЙТА ЕСЕПКЕ ҚОЮДАН) БАС ТАРТУ
23. Уәкілетті орган БАҚ және Агенттікті есепке қоюдан (қайта есепке қоюдан) мына негіздер бойынша бас тартуға құқылы:
1) егер уәкілетті орган БАҚ немесе Агенттіктің бұрын сол атымен және сол аумаққа таралуымен есепке қойғаны туралы куәлік берген болса;
2) егер өтініштің мазмұны "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  11-бабының  талаптарына сәйкес келмесе;
3) егер өтініш бұқаралық ақпарат құралын шығаруды (эфирге шығаруды) тоқтату туралы сот шешімінің заңды күшіне енгеніне бір жыл толмай тұрып берілсе.
24. Егер меншік иесінің атынан өтінішті бұған өкілеттілігі жоқ адам берген болса Уәкілетті орган есепке қою (қайта есепке қою) туралы құжаттарды иесіне қараусыз қайтарып береді.
25. Есепке қоюдан бас тарту туралы хабарлама осы Нұсқаудың 23-тармағында көзделген бас тарту негізін көрсете отырып, өтініш берушіге жазбаша түрде жіберіледі.
7. ҚОРЫТЫНДЫ ЕРЕЖЕЛЕР
26. Егер Уәкілетті орган осы Нұсқаудың 10-тармағында белгіленген мерзімде БАҚ немесе Агенттікті есепке қоймаса (қайта есепке қоймаса) немесе өтініш иесіне негізсіз бас тартатын болса, онда соңғысы осы іс-қимылға сот тәртібімен шағымдануға құқылы.
27. Уәкілетті орган БАҚ және Агенттікті есепке қоюдан негізсіз бас тартқаны, өтініштерді қараудан мерзімін бұзғаны, куәліктің күші жойылды деп тану туралы немесе есепке қоюдан бас тарту туралы заңсыз шешім қабылдағаны үшін Қазақстан Республикасының заңында белгіленген тәртіп бойынша жауапқа тартылады.

28.  (исключен -  приказом  и.о. Министра культуры, информации и спорта Республики Казахстан от 24 ноября 2005 года N 296).
29. Ответственность за нарушение настоящей Инструкции наступает в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

28. <*>
Ескерту: 28-тармақ алынып тасталды - ҚР Мәдениет, ақпарат және спорт министрлігінің 2005 жылғы 24 қарашадағы N 296   бұйрығымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан  қараңыз ).
29. Осы Нұсқауды бұзғаны үшін жауапкершілік Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес болады.