Об утверждении Положений по организации и финансированию общественных работ, профессиональной подготовки, повышения квалификации и переподготовки безработных
Постановление Акимата Северо-Казахстанской области от 19 июля 2001 года N 38. Зарегистрировано Управлением юстиции Северо-Казахстанской области 30 июля 2001 года за N 398. Утратило силу - постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 3 марта 2010 года N 60
Сноска. Утратило силу - постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 3.03.2010 N 60
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2001 года N 836 "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения", акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемые:
Положение по организации и финансированию общественных работ;
Положение по организации и финансированию профессиональной подготовки, повышения квалификации и переподготовки безработных.
2. Управлению координации занятости и социальных программ обеспечить проведение организационной и методической работы по их реализации.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 28.08.2007 г. N 198 ; от 12.03.2009 г. N 57
3. Акимам районов и г.Петропавловска:
- создать необходимые условия по реализации указанных Положений;
- утвердить перечень предприятий и организаций, виды, объемы и конкретные условия общественных работ, размеры оплаты труда участников и источники их финансирования;
- в целях обеспечения занятости различных групп населения ежегодно расширять сферу применения общественных работ по приоритетным направлениям, исходя из востребованности на рынке труда района (города) и их инвестиционного вклада в экономику области;
- в целях формирования единой информационной базы данных рынка труда предусмотреть в срок до 1 августа 2001 года подключение уполномоченных органов по вопросам занятости города Петропавловска и районов к WEB-сайту Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в сети Интернет.
4. Решение акима области от 30 июня 2000 года N 131 "Об утверждении Положения о примерном порядке оплаты труда безработных граждан, занятых общественными работами", считать утратившим силу.
5. Контроль за выполнением данного постановления возложить на первого заместителя акима области Смаилова Ж.А.
Сноска. Пункт 5 изменениями, внесенными постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 28.08.2007 г. N 198 ; от 12.03.2009 г. N 57
Аким области
Утверждено постановлением
акимата области
от 19 июля 2001 г. N 38
Положение
по организации и финансированию общественных работ

Қоғамдық жұмыстарды, жұмыссыздарды кәсіптік даярлауды, біліктіліктерін көтеруді және қайта даярлауды ұйымдастыру және қаржыландыру туралы Ережені бекіту жөнінде
Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2001 жылғы 19 шілдедегі N 38 қаулысы. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет басқармасында 2001 жылғы 30 шілдеде N 398 тіркелді. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2010 жылғы 3 наурыздағы N 60 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2010.03.03 N 60 Қаулысымен
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 19 маусымдағы N 836 "Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңын жүзеге асыру жөніндегі шаралар туралы" қаулысына сәйкес, облыс әкімияты ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берілген мыналар бекітілсін:
Қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру және қаржыландыру жөніндегі Ереже;
Жұмыссыздарды кәсіптік даярлау, біліктіліктерін көтеру және қайта даярлауды ұйымдастыру және қаржыландыру жөніндегі Ереже;
2. Жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы оны жүзеге асыру жөніндегі ұйымдастыру және әдістемелік жұмыстарды жүргізу қамтамасыз етілсін.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - СҚО әкімдігінің 2007.08  28 N 198 ; 2009.04.20 N 57 Қаулыларымен.
3. Петропавл қаласы мен аудандар әкіміне:
- көрсетілген Ереженің орындалуына жағдай жасалсын;
- кәсіпорындар мен ұйымдар тізбесі, қоғамдық жұмыс түрлері, көлемі және нақты жағдайлары, еңбекке қатысқандардың жалақы мөлшері және оларды қаржыландыру көзі бекітілсін;
- әртүрлі халық тобын жұмыспен қамсыздандыру мақсатында қоғамдық жұмыстарды қолдану саласындағы басым бағыттар жыл сайын кеңейтіле түссін, аудандық (қалалық) еңбек рыногіндегі сұраныс пен олардың облыс экономикасына инвестициялық салымын ескеріле отырып;
- еңбек рыногының бірыңғай ақпараттық мәліметтер жиынтығын қалыптастыру мақсатында Петропавл қаласы мен аудандардың жұмыспен қамту мәселесі жөніндегі уәкілетті органдарын Интернет арқылы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрлігі 1.08.2001 ж. мерзімге дейін WЕВ - сайтына қосу көзделсін.
4. "Қоғамдық жұмыстармен қамтылған жұмыссыз азаматтарға жалақы төлеу тәртібінің үлгісі туралы Ережені бекіту жөнінде" облыс әкімінің 2000 жылғы 30 маусымдағы N 131 шешімінің күші жойылды деп саналсын.
5. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыс әкімінің бірінші орынбасары Ж.А. Смаиловты жүктелсін.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - СҚО әкімдігінің 2007.08.28 N 198 ; 2009.04.20 N 57 Қаулыларымен.
Облыс әкімі
Облыс әкімиятының
2001 жылғы 19 шілдедегі
N 38 қаулысымен
БЕКІТІЛДІ
Қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру және қаржыландыру туралы
ЕРЕЖЕ

1. Общие положения
1. Настоящее положение разработано в соответствии с Законом Республики Казахстан "О занятости населения", постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2001 года N 836 "О мерах реализации Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения".
2. Под общественными работами понимаются виды трудовой деятельности, организуемые исполнительными органами, не требующие предварительной профессиональной подготовки работника, имеющие социально полезную направленность и выполняемые гражданами по направлению уполномоченных органов по вопросам занятости для обеспечения их временной занятостью.
2-1. Уполномоченный орган – это структурное подразделение местных исполнительных органов, обеспечивающее содействие занятости населения и социальную защиту от безработицы на региональном уровне (далее – уполномоченный орган).
Сноска. Пункт 2 изменениями, внесенными постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 28.08.2007 г. N 198
3. На лиц, участвующих в оплачиваемых общественных работах, распространяются трудовое законодательство Республики Казахстан, законодательство Республики Казахстан о пенсионном, социальном обеспечении и страховании.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления акимата Северо-Казахстанской области от 28.08.2007 г. N 198
4. Правилами не регулируются правоотношения по привлечению к общественным работам, предусмотренные уголовным и административным законодательствами.
5. К общественным работам не относятся виды деятельности, связанные с необходимостью срочной ликвидации последствий аварий, стихийных бедствий, катастроф и других чрезвычайных ситуаций.
6. Уполномоченные органы направляют безработных на общественные работы с их согласия.
Сноска. Пункт 6 изменениями, внесенными постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 28.08.2007 г. N 198
7. Виды оплачиваемых работ:
1) помощь организациям жилищно-коммунального хозяйства в уборке территорий городов, населенных пунктов, промышленных предприятий;
2) строительство и ремонт дорог, прокладка водопроводных, газовых, канализационных и других коммуникаций, укладка брусчатки и бордюрного камня, а также заготовка необходимых для этих работ подсобного материала (строительного камня, щебня, плит, песка и т.д.);
Текущий ремонт дорог в населенных пунктах (засыпка ям и выбоин подручным материалом, установка отмосток, ремонт подъездных путей);
3) проведение мелиоративных работ, а также работ, связанных с весенне-осенними паводками";
4) участие в строительстве, реконструкции и капитальном ремонте жилья;
Оказание помощи по подготовке к зиме, ремонту и выполнению строительных работ на объектах социального и культурного назначения (дома культуры, объекты здравоохранения (больницы, фельдшерско-акушерские пункты) и образования, являющихся коммунальной собственностью, арендованные здания для аппаратов акимов сельских округов и других бюджетных организаций, если на эти цели не предусмотрены средства в местных бюджетах или их недостаточно для поддержки объектов в надлежащем состоянии);

1. Жалпы ережелер
1. Осы ереже Қазақстан Республикасының "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңына , Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 19 маусымдағы N 836 "Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңын жүзеге асыру жөніндегі шаралар туралы" қаулысына сәйкес әзірленген.
2. Қоғамдық жұмыстарға атқарушы органдармен ұйымдастырылған қызметкерлерден алдын-ала кәсіптік даярлықты талап етпейтін, әлеуметтік пайдалы бағыты бар және азаматтармен, олардың уақытша қамтылуымен қамсыздандыру үшін, жұмыспен қамту жөніндегі уәкілетті органдардың жолдамасы бойынша орындалатын еңбек қызметінің түрлері жатады.
2-1. Уәкiлеттi орган - жергiлiктi атқарушы органдардың аймақтық деңгейде халықтың жұмыспен қамтылуына жәрдемдесу iсiн және жұмыссыздықтан әлеуметтiк қорғауды қамтамасыз ететiн құрылымдық бөлiмшесi (бұдан әрi - уәкiлеттi орган).
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - СҚО әкімдігінің 2007.08.28 N 198 Қаулысымен.
3. Ақы төленетiн қоғамдық жұмыстарға қатысатын адамдарға Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасы, Қазақстан Республикасының  зейнетақы, әлеуметтік қамсыздандыру және сақтандыру туралы заңнамалары қолданылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - СҚО әкімдігінің 2007.08.28 N 198 Қаулысымен
4. Қылмыстық және әкімшілік заңнамалармен көзделген қоғамдық жұмыстарға тарту жөніндегі құқықтық қатынастар ережелермен реттелмейді.
5. Қоғамдық жұмыстарға апаттар, стихиялық бақытсыздықтар, катастрофалар және басқа төтенше жағдайлар зардаптарын жедел жою қажеттілігімен байланысты қызмет түрлері жатпайды.
6. Үәкілетті орган жұмыссыздарды қоғамдық жұмыстарға олардың келісімімен жібереді.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - СҚО әкімдігінің 2007.08.28 N 198 Қаулысымен.
7. Жалақы төленетін жұмыс түрлері:
1) тұрмыстық-коммуналдық шаруашылық ұйымдарының қалалар, елді мекендер, өнеркәсіптік кәсіпорындар аумағын тазалауларына көмектесу;
2) құрылыс және жол жөндеу, су, газ құбыры, канализация және түрлі коммуникация жолдарын төсеу, кеспетас және жиектік тастарды салу, сондай-ақ осы жұмыстарға қажет қосалқы материалдарды (құрылыс тастарын, ұсақ тасты, плиталарды, құмдарды және т.б.) дайындау;
Елді мекендердегі жолды ағымдағы жөндеу (шұңқырлар мен жол жиегін қолда бар материалдармен жабу, көпір салу, жолдарды жөндеу);
3) мелиоративтік жұмыстарды жүргізу, сондай-ақ, көктемгі-күзгі су тасқынына байланысты жұмыстар;
4) тұрғын үйлер құрылысына, қайта жаңартуға және күрделі жөндеулерге қатысу;
Мәдениет пен әлеуметтік бағыттағы (мәдениет үйлерін, денсаулық сақтау объектілерін (ауруханалар, фельдшерлік-акушерлік пункттер) және білім беру объектілерін, селолық округ әкімдіктері мен басқа да бюджеттік ұйымдар үшін жалға алған ғимараттарды, егер жергілікті бюджеттерде осы мақсатқа қаржы қарастырылмаған болса немесе олар объектілерді тиісті жағдайда ұстауға жеткіліксіз болса) объектілерді күзету, қысқа дайындау, жөндеу және құрылыс жұмыстарын атқару бойынша көмек көрсету;

5) восстановление историко-архитектурных памятников, комплексов и заповедных зон;
6) экологическое оздоровление регионов (озеленение и благоустройство территорий, сохранение и развитие лесопаркового хозяйства, зон отдыха и туризма, отлов бродячих животных);
7) участие в подготовке спортивных мероприятий, юбилейных торжеств, мероприятий, посвященных государственным праздникам, в том числе и выполнение подсобных работ в строительстве ледовых городков;
8) участие в проведении республиканских и региональных общественных кампаний (опросов общественного мнения, переписи населения, статобследования по вопросам занятости и социальной защиты населения);
9) помощь в доставке и разгрузке угля, заготовка дров и кормов для малообеспеченных слоев населения и одиноко проживающих престарелых, вновь прибывших оралманов, а также предприятий коммунальной собственности и объектов соцкультбыта города и районов;
10) помощь в переписи домашних хозяйств и в составлении похозяйственных книг;
11) охрана значимых объектов социально-культурного назначения, а также пустующих зданий, находящихся в коммунальной собственности акима района.
12) временная помощь в организационной работе по паспортизации населения, проживающего в отдаленных населенных пунктах (помощь по сбору и оформлению необходимых документов для паспортизации населения).
13) участие в отрядах содействия правоохранительным органам в обеспечении общественного порядка в сельских населенных пунктах.
14) исключен постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 12.03.2009 г. N 57
15) проведение разовых работ (подготовка к праздничным дням и юбилейным датам) по организации досуга детей, подростков, молодежи через детско-подростковые клубы.
16) благоустройство и охрана территорий парков, скверов.
17) благоустройство кладбищ, свалок, в том числе организация сбора отходов.
18) работа в качестве истопника на период отопительного сезона бюджетных организаций и государственных учреждений.
19) уход за больными одинокими престарелыми гражданами (покупка продуктов, медикаментов, уборка помещения, побелка стен, покраска полов, стирка белья, посадка, прополка и уборка овощей).
Примечание: подпункты 6, 11, 17,18 и 19 применяются в случае отсутствия соответствующих единиц в штатных расписаниях организаций и учреждений и если на эти цели не предусмотрены средства в местных бюджетах.
20) Оказание помощи в выявлении бесхозяйного недвижимого имущества;
20-2) выполнение поручений по приему и обустройству оралманов;
20-3) оказание помощи в делопроизводстве по обращениям на государственном языке;

5) тарихи-сәулеттік ескерткіштерді, кешендерді және қорықтық аймақтарды қалпына келтіру;
6) аймақтарды экологиялық сауықтыру, қаңғырма жануарларды аулау (көгалдандыру және көркейту, орман шаруашылығын сақтау және өркендету);
7) Спорттық іс-шараларды, мерейтойлар салтанаттарын, мемлекеттік мерекелерге арналған іс-шараларды дайындауға қатысу, соның ішінде мұз қалашықтарын салуда қосалқы жұмыстарды да атқару;
8) республикалық және аймақтық қоғамдық науқандарды (жұртшылық пікірін сұрауды, халық санағын, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтік қорғау мәселелері бойынша статистикалық тексеру) өткізуге қатысу;
9) аз қамтылған халық жіктері және жалғызбасты қарттар, жаңа келген оралмандар, сондай-ақ коммуналды меншіктегі кәсіпорындар мен қалалар және аудандар әлеуметтік мәдени-тұрмыс нысандары үшін көмірді артуға, жеткізуге және түсіруге көмек отын және жемазықтар дайындау;
10) үй шаруашылығы санағына және шаруашылық кітабын жасауға көмектесу;
11) Мәдени-әлеуметтік бағыттағы маңызды объектілерді, соның ішінде каникул кезінде мектептерді, егер бұл мақсатта штат кестесінде бірлік қарастырылмаған болса, сондай-ақ аудан әкімінің коммуналдық меншігіндегі бос ғимараттарды күзету;
12) Алыс елді мекендерде тұратын халықты төл құжаттау бойынша жұмысқа уақытша көмек (халықты төлқұжаттандыру үшін қажетті құжаттарды жинау және рәсімдеу жөніндегі көмек);
13) Селолық елді мекендерде қоғамдық тәртіп күзетін қамтамасыз ету жөніндегі құқық органдарына жәрдемдесу жасақтарына қатысу);
14) алынып тасталды - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2009.04.20 N 57 Қаулысымен
15) Балалардың, жасөспірімдердің, жастардың бос уақытын балалар-жасөспірімдер клубтары арқылы ұйымдастыру жөнінде бір реттік жұмыстарды (мереке күндеріне және мерейтойларға дайындық) жүргізу;
16) Сая бақтар мен скверлердің аумағын көгалдандыру және күзету;
17) Зираттарды, қоқыс жинайтын жерлерді көгалдандыру, соның ішінде қалдықтар жинауды ұйымдастыру;
18) Жылыту кезеңінде бюджеттік ұйымдар мен мемлекеттік мекемелерде пеш жағушы ретіндегі жұмыс;
19) Жалғызбасты ауру қарт азаматтарды күту (тамақ, дәрі-дәрмек сатып±әкелу, үй ішін жинау, ағарту, еден сырлау, кір жуу, көкөніс отырғызу, арам шөп жұлу және жинау).
Ескерту: 6, 11, 17, 18 және 19 тармақшалар ұйымдар мен мекемелердің штат кестесінде тиісті бірлік болмаған жағдайда қолданылады.
20) Иесіз жылжымайтын мүлікті айқындауда көмек көрсету; <*>
20-2) оралмандарды қабылдау және жайластыру жөніндегі тапсырмаларды орындау;
20-3) мемлекеттік тілдегі өтініштер бойынша іс-жүргізуде көмек көрсету;

20-4) оказание помощи в обработке и подготовке к хранению документации;
20-5) оказание помощи по вопросам занятости и сбору необходимых документов при назначении государственных пособий семьям, имеющим детей до 18 лет;
21) в зависимости от потребностей местные исполнительные органы могут расширять и дополнять виды общественных работ другими видами работ в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 7 изменениями, внесенными постановлениями акимата СКО от 19 декабря 2002 года N 195 ; от 31 марта 2003 года N 71 ; от 28 марта 2006 N 57 .
8. Общественные работы организуются путем создания временных рабочих мест и имеют следующие особенности:
Сноска. Пункт 8 изменениями, внесенными постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 28.08.2007 г. N 198
1) предназначены специально для безработных;
2) количество рабочих мест практически не ограничено, работы носят временный характер и для их организации не могут быть использованы постоянные рабочие места и вакансии;
3) возможность организовать работы на условиях неполного рабочего дня и по гибкому графику;
4) экономическая, социальная и экологическая полезность для региона;
5) предоставляется возможность временного трудоустройства лицам, не имеющим специального образования;
6) частота направления безработных граждан на общественные работы не ограничена. Безработные могут быть направлены на общественные работы в соответствии с их желанием и возможностями уполномоченного органа, организующего эти работы в соответствии с трудовым законодательством, а их продолжительность регулируется по соглашению с работодателем;
7) в случае предоставления гражданину постоянной (подходящей) работы трудовой договор на выполнение общественных работ подлежит расторжению со дня подачи работником заявления о расторжении трудового договора. Администрация предприятия обязана в трехдневный срок поставить в известность об этом уполномоченный орган с указанием оснований расторжения трудового договора;
8) общественные работы являются подходящими, если они не связаны с переменой места жительства без согласия гражданина, для следующих категорий граждан:
- впервые ищущих работу (ранее не работавших), не имеющих профессии (специальности);
- отказавшиеся повысить квалификацию по имеющейся профессии (специальности) или получить смежную;
- состоящие на учете в уполномоченных органах занятости более 18 месяцев;
- обратившиеся в уполномоченные органы занятости по вопросу трудоустройства после окончания сезонных работ.
Сноска. Пункт 8 дополнен подпунктом 8) в соответствии постановлением акимата СК области от 19 декабря 2002 года N 195 .

20-4) құжаттаманы өңдеуде және сақтауға дайындауда көмек көрсету;
20-5) жұмыспен қамту мәселелері және 18 жасқа дейінгі балалы отбасыларға мемлекеттік жәрдемақылар тағайындау кезінде қажетті құжаттарды жинау жөнінде көмек көрсету;
21) жергілікті атқарушы органдар қажеттілікке байланысты қоғамдық жұмыс түрлерін жұмыстың басқа да түрлерімен Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес кеңейтуіне және толықтыруына болады. <*>
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - СҚО әкімиятының 2002.12.19 N 195 ; 2003.03.31 N 71 ; 2006 03.28 N 57 Қаулыларымен.
8. Қоғамдық жұмыстар уақытша жұмыс орындарын құру жолымен ұйымдастырылады және төмендегідей ерекшеліктері болады:
Ескерту. 8-тармаққа өзгерту енгізілді - СҚО әкімдігінің 2007.08.28 N 198 Қаулысымен
1) жұмыссыздар үшін арнайы тағайындалған;
2) жұмыс орындарының саны іс жүзінде шектеусіз, уақытша сипаттағы жұмыс және оларды ұйымдастыру үшін тұрақты жұмыс орындары және бос орындар пайдаланылмайды;
3) жұмысты икемді кесте бойынша және толық емес жұмыс күні жағдайында ұйымдастыру мүмкіндігі бар;
4) аймақ үшін экономикалық, әлеуметтік және экологиялық пайдалылығы;
5) арнайы білімі жоқ тұлғаларға уақытша еңбекке орналасу мүмкіндігі беріледі;
6) жұмыссыз азаматтарды қоғамдық жұмыстарға жіберу жиілігі шектеусіз.
Жұмыссыздар қоғамдық жұмыстарға олардың тілектеріне және осы жұмыстарды еңбек заңнамаларына сәйкес ұйымдастырушы уәкілетті орган мүмкіндіктеріне сәйкес жіберіледі, ал олардың ұзақтығы жұмыс берушілермен келісім бойынша реттеледі;
7) азаматқа тұрақты (сай келетін) жұмыс берілген жағдайда, жұмыскердің еңбек шартын бұзу туралы арыз берген күннен бастап қоғамдық жұмыстарды орындайтын еңбек шарты бұзылады. Шартты бұзу еңбек негізі көрсетіле отырып, уәкілетті орган ол туралы 3 күн мерзімінде кәсіпорын әкімшілігін хабарландыруы қажет;
8) Егер азаматтың келісімінсіз тұрған орнын ауыстырумен байланысты болмаса, қоғамдық жұмыстар келесі азаматтар санатына лайықты болып табылады:
- алғаш рет жұмыс іздеп жүргендер (бұрын жұмыс істемегендер), мамандығы (кәсібі) жоқтар;
- өзінде бар кәсібі (мамандығы) бойынша біліктілігін көтеруден немесе өз мамандығына жақындас мамандық алудан бас тартқан жағдайда;
- жұмыспен қамту уәкілетті органдарында 18 айдан астам уақыт тіркелген болса;
- жұмыспен қамту уәкілетті органдарына маусымдық жұмыс аяқталғаннан кейін жұмысқа орналасу мәселесі бойынша арыз берсе. <*>
Ескерту. 8-тармақ 8) тармақшамен толықтырылды - Солтүстік Қазақстан облысы әкімиятының 2002.12.19 N 195 Қаулысымен;

2. Организация общественных работ
9. Общественные работы организуются местными исполнительными органами в организациях коммунальной собственности и финансируются из средств местных бюджетов. Общественные работы, проводимые на предприятиях частной формы собственности, финансируются за счет средств работодателей.
В случае отсутствия предприятия, организация общественных работ возлагается на акимов сельских округов.
10. В соответствии с региональными программами занятости населения местные исполнительные органы принимают постановления об организации и объемах общественных работ за счет средств местного бюджета.
11. В постановлениях местных исполнительных органов:
определяются спрос и предложение на общественные работы;
утверждается перечень работодателей, которые будут проводить общественные работы, виды, объемы и конкретные условия общественных работ, размеры оплаты труда работников и источники их финансирования.
Сноска. Пункт 11 изменениями, внесенными постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 28.08.2007 г. N 198
12. По постановлению местных исполнительных органов уполномоченные органы заключают с работодателем договор на выполнение общественных работ. Заключенный договор определяет права и обязанности сторон, при этом указываются виды работ, сроки их выполнения и условия, определенные трудовым договором.
С каждым участником общественных работ заключается трудовой договор, в котором указывается вид и объем работы, размер ежемесячной заработной платы, сроки ее выдачи, и в котором работодатель обязуется:
- произвести инструктаж по технике безопасности персонально с каждым участником общественных работ;
- обеспечить спецодеждой, инструментом, оборудованием в соответствии с трудовым законодательством;
- в случае причинения ущерба здоровью во время выполнения общественных работ возместить работнику ущерб в соответствии с законодательством.
Сноска. Пункт 12 изменениями, внесенными постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 28.08.2007 г. N 198
13. При проведении государственных закупок работ и услуг, не связанных с ликвидацией последствий аварий, стихийных бедствий, катастроф и других чрезвычайных ситуаций, ведением научных разработок и экспериментов, в конкурсную документацию включаются требования о привлечении безработных к общественным работам, не требующим предварительной профессиональной подготовки работника и перечень таких работ.
Участник конкурса в своей конкурсной заявке в обязательном порядке указывает объем (количество) работ, не требующих предварительной профессиональной подготовки и количество безработных, привлекаемых к общественным работам.
Стоимость общественных работ при заключении договора с победителем конкурса организатор конкурса указывает в договоре отдельной строкой.
Организатор конкурса в течение пяти рабочих дней со дня регистрации договора информирует уполномоченный орган по вопросам занятости района (города), на территории которого будут выполняться работы, о заключенных договорах, с указанием стоимости общественных работ, наименования подрядчика(ов), перечня работ, отнесенных к общественным, количества безработных, привлекаемых подрядчиком.
Победитель конкурса - подрядчик, обязан довести до уполномоченных органов по вопросам занятости сведения о перечне общественных работ, не требующих предварительной профессиональной подготовки, сумме средств, выделяемых на их организацию, потребности в безработных и заключить типовой договор на выполнение общественных работ.
Уполномоченный орган по вопросам занятости направляет безработных подрядчику в соответствии с потребностью, указанной в информации организатора конкурса и подрядчика.

2. Қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру
9. Қоғамдық жұмыстар орталық және жергілікті атқарушы органдармен коммуналды меншік ұйымдарында ұйымдастырылады және жергілікті бюджет қаржысынан қаржыландырылады. Жеке меншік түріндегі кәсіпорындарда жүргізілетін қоғамдық жұмыстар жұмыс берушінің қаржысы есебінен қаржыландырылады. Кәсіпорындар болмаған жағдайда, қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру селолық әкімдерге жүктеледі.
10. Халықты жұмыспен қамту аймақтық бағдарламасына сәйкес жергілікті бюджет қаржысы есебінен қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру мен көлемі туралы қалалар (аудандар) әкімдерімен бекітілген шешімдер қабылдайды.
11. Жергілікті атқарушы органдар шешімінде:
қоғамдық жұмыстарға сұраныс пен ұсыныстар анықталады;
қоғамдық жұмыстар оны жүргізетін жұмыс берушілер тізбесі, қоғамдық жұмыс түрлері, көлемі және нақты жағдайлары, жұмыскерлер жалақы мөлшері және оны қаржыландыру көздері бекітіледі.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - СҚО әкімдігінің 2007.08.28 N 198 Қаулысымен.
12. Жергілікті атқарушы органдар шешімі бойынша уәкілетті органдар жұмыс берушімен қоғамдық жұмыстарды орындауға келісім жасайды. Жасалған келісім екіжақтың құқықтары мен міндеттерін анықтайды, онда еңбек шартымен анықталған, жұмыс түрлері, оны орындау мерзімі және жағдайы көрсетіледі.
Әрбір қоғамдық жұмыстарға қатысушымен еңбек шарты жасалады, онда жұмыс түрлері мен көлемі, айлық еңбекақы мөлшері, оны төлеу мерзімі көрсетіледі және онда жұмыс беруші мыналарға міндеттенеді:
- қоғамдық жұмыстарға қатысушылардың әрқайсысымен еңбек қауіпсіздігі жөнінде дербес нұсқаулық жүргізуге;
- заңнамаға сәйкес еңбек арнайы киіммен, құралдармен, жабдықтармен қамтамасыз етуге;
- қоғамдық жұмыстарды орындау кезінде денсаулығына зиян келтірілген жағдайда жұмысшыға заңнамаға сәйкес залалды өтеуге.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - СҚО әкімдігінің 2007.08.28 N 198 Қаулысымен.
13. Апат, стихиялық бақытсыздықтарды, катастрофалар мен басқа да төтенше жағдайлар зардаптарын жоюмен, ғылыми зерттеулер және тәжірибелер жүргізумен байланысты емес жұмыстарға және қызмет көрсетуге мемлекеттік сатып алулар жүргізу кезінде, конкурстық құжаттарға жұмысшының алдын ала кәсіптік даярлығын талап етпейтін қоғамдық жұмыстарға жұмыссыздарды тарту туралы және сондай жұмыстар тізбесі туралы талаптар енгізіледі.
Конкурсқа қатысушы өзінің конкурстық өтінішінде міндетті тәртіпте алдын ала кәсіптік даярлығын талап етпейтін жұмыс көлемін (санын) және қоғамдық жұмыстарға тартылатын жұмыссыздар санын көрсетеді.
Конкурс ұйымдастырушысы конкурс жеңімпазымен шарт жасағанда қоғамдық жұмыстар құнын шартта жеке жолмен көрсетеді.
Конкурс ұйымдастырушысы шарт тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні мерзімінде сол жұмыстар жүргізілетін аймақтың жұмыспен қамту жөніндегі аудан (қалалық) уәкілетті органдарын қоғамдық жұмыстар құны, мердігердің (лердің) атауы, қоғамдық жұмыстарға жатқызылатын жұмыстар тізбесі, мердігермен жұмысқа тартылатын жұмыссыздар саны көрсетіліп жасалған шарт туралы хабарландырады.
Конкурс жеңімпазы - мердігер, жұмыспен қамту жөніндегі уәкілетті органын алдын ала кәсіптік даярлығын талап етпейтін қоғамдық жұмыстар тізбесі, сол ұйымға бөлінген қаржылар сомасы, жұмыссыздарға деген сұраныс туралы мәлімет беруге және қоғамдық жұмыстар орындауға үлгілік шарт жасауға міндетті.
Жұмыспен қамту мәселесі жөніндегі уәкілетті орган жұмыссыздарды мердігерге конкурс ұйымдастырушысы мен мердігердің ақпаратында көрсетілген сұранысқа сәйкес жібереді.

14. Работодатели, желающие организовать у себя общественные работы за счет собственных средств, подают заявки в местные исполнительные органы.
3. Направление безработных на общественные работы
15. Направление безработных на общественные работы осуществляется уполномоченным органом по решению местных исполнительных органов.
Сноска. Пункт 15 изменениями, внесенными постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 28.08.2007 г. N 198
16. Направление безработных на общественные работы осуществляется уполномоченным органом в порядке очередности согласно дате регистрации.
Сноска. Пункт 16 изменениями, внесенными постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 28.08.2007 г. N 198
17. Приоритетное право участия в общественных работах имеют безработные, входящие в целевые группы населения.
Сноска. Пункт 17 изменениями, внесенными постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 28.08.2007 г. N 198
18. Между работодателем и участником общественных работ, заключается трудовой договор в соответствии с трудовым законодательством.
Сноска. Пункт 18 изменениями, внесенными постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 28.08.2007 г. N 198
19. Участники общественных работ, самовольно, без уважительной причины прекратившие участие в них, повторно могут направляться только по истечении трех месяцев со дня повторной регистрации в уполномоченном органе.
Сноска. Пункт 19 изменениями, внесенными постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 28.08.2007 г. N 198
4. Оплата труда граждан, занятых на общественных работах
20. Оплата труда участников общественных работ, в зависимости от выполняемых видов, тарифицируется в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 «О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий». По видам работ, не входящим в утвержденный перечень работ оплата труда тарифицируется по идентичности" (приложение «Об оплате труда участников общественных работ, в зависимости от выполняемых видов работ» к Положению по организации и финансированию общественных работ).
Сноска. Пункт 20 в редакции постановления акимата СК области от 19.12.2002 г. N 195; с изменениями, внесенными постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 28.08.2007 г. N 198 ; от 12.03.2009 г. N 57
21. Начисленная за участие в общественных работах заработная плата включая обязательные отчисления в накопительный пенсионный фонд облагается налогами в установленном законодательством порядке.

14. Меншікті қаржы есебінен, өзінде қоғамдық жұмыстар ұйымдастыру ықыласы бар жұмыс берушілер жергілікті атқару органдарына өтініш береді.
3. Жұмыссыздарды қоғамдық жұмыстарға жолдау.
15. Жұмыссыздарды ұйымдардағы қоғамдық жұмыстарға жолдау жергілікті атқарушы органдар шешімі бойынша уәкілетті орган арқылы іске асырылады.
Ескерту. 15-тармаққа өзгерту енгізілді - СҚО әкімдігінің 2007.08.28 N 198 Қаулысымен.
16. Жұмыссыздарды қоғамдық жұмыстарға жолдау тіркелген датасына сәйкес кезек тәртібінде уәкілетті орган арқылы іске асырылады.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерту енгізілді - СҚО әкімдігінің 2007.08.28 N 198 Қаулысымен.
17. Мақсатты топтары халық кіретін жұмыссыздарға қоғамдық жұмыстарға қатысуда басымдылық болады.
Ескерту. 17-тармаққа өзгерту енгізілді - СҚО әкімдігінің 2007.08.28 N 198 Қаулысымен.
18. Жұмыс беруші мен қоғамдық жұмыстарға қатысушы арасында, заңнамаға сәйкес еңбек шарты жасалады.
Ескерту. 18-тармаққа өзгерту енгізілді - СҚО әкімдігінің 2007.08.28 N 198 Қаулысымен.
19. Қоғамдық жұмыстарға қатысушылар өз еркімен, болмашы себеппен оған қатысуын тоқтатса, уәкілетті органдарда қайта тіркелу күнінен бастап тек үш ай өткеннен кейін ғана қоғамдық жұмыстарға қайта жіберілуі мүмкін.
Ескерту. 19-тармаққа өзгерту енгізілді - СҚО әкімдігінің 2007.08.28 N 198 Қаулысымен.
4. Қоғамдық жұмыстар қамтылған азаматтарға
еңбекақы төлеу
20. Қоғамдық жұмыстарға қатысқандардың жалақысы, атқарылған жұмыс түрлеріне байланысты, "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысына сәйкес тарификацияланады. Бекітілген жұмыс тізіміне енбейтін жұмыстардың жалақысы сәйкестік бойынша тарификацияланады"; (Қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру және қаржыландыру жөніндегі Ережеге "Атқарған жұмысына байланысты қоғамдық жұмыстарға қатысушыларға жалақы төлеу туралы" қосымша).
Ескерту. 20-тармаққа өзгерту енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы әкімиятының 2002.12.19 N 195 ; 2007.08.28 N 198 ; 2009.04.20 N 57 Қаулыларымен.
21. Қоғамдық жұмыстарға қатысқандар үшін есептелетін жалақыға, жинақтау қорына міндетті түрде аударуды қоса ала отырып, заңнамамен белгіленген тәртіпте салық салынады.

22. Выплата социального пособия по временной нетрудоспособности, возмещение вреда, причиненного увечьем или иным повреждением здоровья, участникам общественных работ, производятся работодателем в соответствии с действующим трудовым законодательством.
Сноска. Пункт 22 изменениями, внесенными постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 28.08.2007 г. N 198
5. Источники и порядок финансирования общественных работ
23. Финансирование общественных работ осуществляется за счет средств местных бюджетов районов и города Петропавловска, утвержденных на соответствующий финансовый год.
24. Выделение средств из местных бюджетов на оплату труда граждан, занятых на общественных работах, производится согласно разработанных мероприятий, другие затраты на организацию работ, проведение и предоставление гарантий и компенсаций производятся за счет средств предприятий и организаций, для которых они выполняются в соответствии с трудовым законодательством.
Сноска. Пункт 24 изменениями, внесенными постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 28.08.2007 г. N 198
25. Работодатели (если таковые отсутствуют - акимы сельских округов), организующие оплачиваемые общественные работы за 5 дней до окончания отчетного месяца, представляют в местные уполномоченные органы в установленном законодательном порядке отчет о видах работ, количестве безработных, принявших участие в общественных работах, об учете рабочего времени, о начисленной заработной плате.
Сноска. Пункт 25 в редакции постановления акимата СК области от 19.12.2002 г. N 195 ; с изменениями,внесенными постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 28.08.2007 г. N 198
26. Районные (городской) уполномоченные органы проверяют отчеты работодателей (акимов сельских округов), где проводятся оплачиваемые общественные работы, определяют объем необходимых средств на финансирование и направляют заявку на финансирование в финансовые органы до 1 числа каждого месяца. Заявка на финансирование за декабрь месяц представляется в финансовые органы не позднее 27 декабря текущего года.
Сноска. Пункт 26 изменениями, внесенными постановлением акимата СК области от 19 декабря 2002 года N 195 ; от 28.08.2007 г. N 198
27. Финансовые органы на основании заявок уполномоченных органов открывают финансирование согласно сметы расходов местных бюджетов на соответствующий год по программе 258 30 31 "Общественные работы".
Сноска. Пункт 27 изменениями, внесенными постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 28.08.2007 г. N 198
28. Районные (городской) уполномоченные органы после поступления средств на текущий счет в течение двух дней перечисляют средства на счета работодателей, организующих оплачиваемые общественные работы или личные счета их участников.
Сноска. Пункт 28 изменениями, внесенными постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 28.08.2007 г. N 198

22. Қоғамдық жұмыстарға қатысқандарға уақытша жұмысқа жарамсыздығы жөніндегі әлеуметтік жәрдемақы төлеу, зағиптық немесе денсаулығына басқа зақым келтірген зияндылықты өтеу жұмыс берушімен қолданыстағы еңбек жүрген заңнамаға сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 22-тармаққа өзгерту енгізілді - СҚО әкімдігінің 2007.08.28 N 198 Қаулысымен.
5. Қоғамдық жұмыстарды қаржыландыру көзі және тәртібі
23. Қоғамдық жұмыстарды қаржыландыру аудандардың және Петропавл қаласының, сәйкес қаржылық жылға бекітілген жергілікті бюджет қаржысы есебінен іске асырылады.
24. Қоғамдық жұмыстарда қамтылған азаматтардың жалақысына жергілікті бюджеттен қаржы бөлу әзірленген іс-шараларға сәйкес жүргізіледі, басқа шығындар жұмыстарды ұйымдастыру, кепілдік және өтемақы жүргізу және беру заңнамаға сәйкес олар орындайтын кәсіпорындар және ұйымдар есебінен жүргізіледі.
Ескерту. 24-тармаққа өзгерту енгізілді - СҚО әкімдігінің 2007.08.28 N 198 Қаулысымен.
25. Еңбекақы төленетін қоғамдық жұмыстар ұйымдастыратын (егер ондай болмаса - ауылдық округтер әкімдері) жұмыс берушілер»есеп беру айы аяқталғанға дейін 5 күн ішінде, жұмыс түрлері туралы, қоғамдық жұмысқа қатысқан жұмыссыздар саны туралы, жұмыс уақытын тіркеу туралы, есептелген жалақы туралы белгіленген заңнама тәртібінде жергілікті уәкілетті органдарға есеп береді.
Ескерту. 25-тармаққа өзгеру енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы әкімиятының 2002.12.19 N 195 ; 2007.08.28 N 198 Қаулыларымен.
26. Аудандық (қалалық) уәкілетті органдар жалақы төленетін жұмыс берушілер (селолық округ әкімдері) есептерін тексереді, қаржыландыруға қажет қаржы көлемін анықтайды және қаржылық органдарын әр айдың 1 жұлдызына дейін қаржыландыру тапсырысын береді. Қаржылық органдарға желтоқсан айына қаржыландыру өтінімі ұсынылады тапсырысын ағымдағы жылдың 27-ші желтоқсанына дейін берілсін.
Ескерту. 26-тармаққа өзгерту енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы әкімиятының 2002.12.19 N 195 ; 2007.08.28 N 198 Қаулыларымен.
27. Қаржылық органдар уәкілетті органдардың тапсырыстары негізінде 258 30 31 "Қоғамдық жұмыстар" бағдарламасы бойынша ағымдағы жылдың жергілікті бюджет сметасына сәйкес қаржыландыру ашады.
Ескерту. 27-тармаққа өзгерту енгізілді - СҚО әкімдігінің 2007.08.28 N 198 Қаулысымен.
28. Аудандар (қалалық) уәкілетті органдары ағымдағы есепшотқа қаржы түскеннен кейін, қаржыны 2 күн ішінде еңбекақы төлейтін қоғамдық жұмыстар ұйымдастыратын жұмыс берушілер есепшотына немесе оған қатысушылардың жеке есебіне аударады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - СҚО әкімдігінің 2007.08.28 N 198 Қаулысымен.

6. Контроль за порядком организации и финансирования
общественных работ
29. Районные (городской) уполномоченные органы ежемесячно представляют отчеты в областное управление координации занятости и социальных программ населения по установленной форме.
Сноска. Пункт 29 изменениями, внесенными постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 28.08.2007 г. N 198 ; от 12.03.2009 г. N 57
30. Контроль за соблюдением работодателями и работниками трудовых договоров, заключенных на определенный срок, а также действующего трудового законодательства и Закона Республики Казахстан "О занятости населения" при выполнении общественных работ на местах осуществляется уполномоченными органами по вопросам занятости в установленном законодательством порядке.
Контроль за правильностью начисления оплаты труда безработным за выполненный объем работ и целевым расходованием средств направленных на организацию общественных работ осуществляется районными (городским) отделами занятости и социальных программ, их вышестоящими органами и финансовыми управлениями.
Сноска. Пункт 30 изменениями, внесенными постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 28.08.2007 г. N 198
31. Уполномоченный орган при организации общественных работ:
1) осуществляет учет безработных, участвующих в общественных работах;
2) ведет статистическую месячную, квартальную, полугодовую, годовую отчетности по общественным работам по форме, установленной соответствующим государственным органом по статистике;
3) представляет в установленные сроки статистическую отчетность по организации общественных работ в центральный исполнительный орган по вопросам занятости.
Сноска. Пункт 31 изменениями, внесенными постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 28.08.2007 г. N 198
Утверждено постановлением
акимата области
от 19 июля 2001 г. N 38
Положение по организации и финансированию
профессиональной подготовки,
повышения квалификации и переподготовки безработных
Настоящее Положение определяет порядок организации и финансирования профессиональной подготовки, повышения квалификации и переподготовки безработных в организациях образования либо на предприятиях, имеющих право на образовательную деятельность.
1. Общие положения
1. Профессиональная подготовка, повышение квалификации и переподготовка безработных являются мерами социальной защиты безработных и направлены на повышение их конкурентоспособности на рынке труда.
2. Профессиональная подготовка, повышение квалификации и переподготовка безработных включают в себя:
1) подготовку (начальное профессиональное образование) безработных, не имеющих профессии, желающих приобрести профессию и работать по этой профессии;

6. Қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру және қаржыландыру
тәртібін бақылау
29. Аудандар (қалалық) уәкілдік органдары ай сайын жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар қорғау облыстық басқарма белгіленген үлгі бойынша есеп береді.
Ескерту. 29-тармаққа өзгерту енгізілді - СҚО әкімдігінің 2007.08.28 N 198 ; 2009.04.20 N 57 Қ аулыларымен.
30. Жұмыс берушілермен және жұмыскерлермен белгілі мерзімге жасалған еңбек шартын сақтауды бақылау, сондай-ақ белгіленген заңнама тәртібінде қоғамдық жұмыстар атқару орындарында жүргізілген еңбек заңнамалары және Қазақстан Республикасының "Жұмыспен қамту туралы" Заңы іске асырылады.
Орындалған жұмыс көлеміне жұмыссыздардың еңбекақысын дұрыс есептеуді және қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыруға бағытталған қаржыны мақсатты жұмсауды бақылау аудандық (қалалық) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар білімдерімен, олардан жоғары тұрған органмен және қаржы басқармаларымен іске асырылады.
Ескерту. 30-тармаққа өзгерту енгізілді - СҚО әкімдігінің 2007.08.28 N 198 Қаулысымен.
31. Үәкілетті орган қоғамдық жұмыстарды ұйымдастырғанда:
1) Қоғамдық жұмыстарға қатысқан жұмыссыздар есебін жүргізуді іске асырады;
2) статистика жөніндегі сәйкес мемлекеттік органмен белгіленген үлгі бойынша қоғамдық жұмыстар жөнінде айлық, тоқсандық, жартыжылдық, жылдық есеп беруді жүргізеді;
3) Орталық атқарушы органға қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру жөнінде статистикалық есептерді белгіленген мерзімде ұсынады.
Ескерту. 31-тармаққа өзгерту енгізілді - СҚО әкімдігінің 2007.08.28 N 198 Қаулысымен.
Облыс әкімиятының
2001 жылғы 19 шілдедегі
N 38 қаулысымен
БЕКІТІЛДІ
Жұмыссыздарды кәсіптік даярлауды, біліктіліктерін көтеруді және қайта даярлауды ұйымдастыру және қаржыландыру жөніндегі
ЕРЕЖЕ
Осы Ереже білім беру қызметіне құқығы бар білім беру ұйымдарында не кәсіпорындарында жұмыссыздарды кәсіптік даярлауды, біліктіліктерін көтеруді және қайта даярлауды қаржыландыру және ұйымдастыру тәртібін анықтайды.
1. Жалпы ережелер
1. Жұмыссыздарды кәсіптік даярлау, біліктіліктерін көтеру және қайта даярлау жұмыссыздарды әлеуметтік қорғау шаралары болып табылады және олардың еңбек рыногындағы бәсекеге қабілеттілігін көтеруге бағытталған.
2. Жұмыссыздарды кәсіптік даярлау, біліктілігін көтеру және қайта даярлау мыналарды өзіне енгізеді:
1) кәсібі жоқ, кәсіп алуға және сол кәсіп бойынша жұмыс істегісі келетін жұмыссыздарды даярлау (бастапқы кәсіптік білім);

2) повышение квалификации безработных (дополнительное образование) в целях совершенствования профессионального мастерства, получения более высоких разрядов (классов, категорий), изучения и освоения прогрессивной техники и технологии с учетом производственной потребности;
3) переподготовку (переобучение) безработных в целях получения новых профессий (специальностей), если им не может быть предложена подходящая работа по профессии (специальности) либо ими утрачена способность к выполнению работы по определенным профессиям (специальностям).
Цели, задачи и особенности организации обучения различных видов и форм определяются в рамках законов Республики Казахстан "О занятости населения", "Об образовании" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2001 года N 836 "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения".
2. Организация и проведение профессиональной подготовки, повышения квалификации и переподготовки безработных
3. Уполномоченный орган по вопросам занятости (далее - уполномоченный орган) оказывает бесплатные услуги безработным в профессиональной ориентации и осуществляет направление на профессиональную подготовку, повышение квалификации и переподготовку безработных в соответствии с региональной программой занятости населения.
4. Профессиональная подготовка, повышение квалификации и переподготовка безработных производятся по направлению уполномоченного органа в организациях образования либо на предприятиях, имеющих право на образовательную деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан (далее - организации).
5. Отбор организаций для проведения профессиональной подготовки, повышения квалификации и переподготовки безработных производится уполномоченным органом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
При отборе организаций для осуществления профессиональной подготовки, повышения квалификации и переподготовки безработных уполномоченным органом учитываются:
1) осуществление организациями образовательной деятельности в соответствии с требованиями государственных общеобязательных стандартов;
2) соответствие требованиям, предъявляемым работодателем к качеству рабочей силы, а также к профессиональной подготовке, повышению квалификации и переподготовке безработных;
3) участие в организации производственной практики;
4) наличие лицензии на образовательную деятельность.
6. Профессиональная подготовка, повышение квалификации и переподготовка безработных осуществляются на основе договора, за исключением случаев подготовки безработных, направляемых уполномоченным органом, в государственных учреждениях образования. Форма типового договора на оказание услуг по профессиональной подготовке, повышению квалификации и переподготовке безработных утверждается центральным исполнительным органом по вопросам занятости.

2) жұмыссыздардың кәсіптік шеберлігін жетілдіру мақсатында біліктіліктерін көтеру (қосымша білім), одан жоғары разряд (сыныптар, санаттар) алу, өндіріс қажеттілігін есепке ала отырып, прогрессивті техника мен технологияны оқу және игеру;
3) жаңа кәсіп (мамандық) алу мақсатында, жұмыссыздарды қайта даярлау (қайта оқыту), егер оларға кәсібі (мамандығы) бойынша лайықты жұмыс берілмесе не болмаса, қандай да болмасын белгілі кәсібі (мамандығы) бойынша жұмыстар орындауға қабілеттілігі жойылса.
Оқытудың±әртүрлі түрлері мен үлгілерін ұйымдастыру мақсаты, мәселелері және ерекшеліктері Қазақстан Республикасының "Халықты жұмыспен қамту туралы", "Білім беру туралы" Заңдары және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 19 маусымдағы N 836 "Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңын жүзеге асыру жөніндегі шаралар туралы" қаулысы шегінде анықталады.
2. Жұмыссыздарды қайта даярлауды, біліктіліктерін көтеруді
және кәсіптік даярлауды ұйымдастыру және өткізу
3. Жұмыспен қамту жөніндегі уәкілетті орган (әрі қарай - уәкілетті орган) жұмыссыздарға кәсіптік бағдарын айқындап беруде ақысыз қызмет көрсетеді және жұмыссыздардың кәсіптік даярлығындағы, біліктілігін көтерудегі және қайта даярлықтағы бағыттарын халықты жұмыспен қамтудың аймақтық бағдарламасымен сәйкес жүзеге асырады.
4. Жұмыссыздарды кәсіптік даярлау, біліктіліктерін көтеру және қайта даярлау білім беру ұйымдарында не Қазақстан Республикасы заңнамаларымен сәйкес білім беру қызметіне құқығы бар кәсіпорындарда (әрі қарай - ұйымдар) уәкілетті органдар жолдамасы бойынша жүргізіледі.
5. Жұмыссыздарға кәсіби даярлауды, біліктіліктерін көтеруді және қайта даярлауды өткізу үшін ұйымдар іріктеу уәкілетті органмен Қазақстан Республикасы заңнамалары белгілеген тәртіпте жүргізіледі.
Жұмыссыздарды кәсіби даярлау, біліктіліктерін көтеруге және қайта даярлауға ұйымдарды уәкілетті органдармен іріктеуде мыналар есепке алынады:
1) ұйымдармен білім беру қызметін жалпы міндеттік мемлекеттік стандарттар талабына сәйкес жүзеге асыруды;
2) жұмыс беруші талап ететін жұмыссыздардың жұмыс күшінің сапасына, сондай-ақ кәсіптік даярлығын, біліктіліктерін көтеру және қайта даярлығы сәйкестігі;
3) ұйымдардағы өндірістік тәжірибелерге қатысуы;
4) білім қызметіне лицензиясы болуы.
6. Жұмыссыздарды кәсіптік даярлау, біліктіліктерін көтеру және қайта даярлау шарт негізінде іске асырылады, жұмыссыздарды даярлау уәкілетті органмен мемлекеттік білім беру мекемелеріне жіберілген жағдайдан басқасы.
Жұмыссыздарды кәсіптік даярлау, біліктілігін көтеру және қайта даярлау бойынша қызмет көрсетуге бір үлгідегі шарт нысаны жұмыспен қамту жөніндегі орталық атқарушы органмен бекітіледі.

7. Направление безработных на профессиональную подготовку, повышение квалификации и переподготовку осуществляется в случае, если невозможно подобрать подходящую работу из-за отсутствия у них необходимой профессиональной квалификации. Форма типового договора уполномоченного органа с безработным, направляемым на профессиональную подготовку, повышение квалификации и переподготовку, утверждается центральным исполнительным органом по вопросам занятости.
8. Право пройти профессиональную подготовку, повышение квалификации и переподготовку в приоритетном порядке имеют безработные, входящие в целевые группы в соответствии с Законом Республики Казахстан "О занятости населения".
9. Продолжительность профессиональной подготовки, повышения квалификации и переподготовки безработных, права и обязанности сторон договора устанавливаются в зависимости от учебной программы в соответствии с договором и не должны превышать:
1) при проведении первоначальной подготовки и переподготовки безработных - шести месяцев;
2) при повышении квалификации безработных - трех месяцев.
10. Организация имеет право отчислять безработных в случаях:
- прогулов без уважительных причин;
- неуспеваемости;
- нарушения внутреннего порядка учебного заведения;
- других нарушений, предусмотренных законодательством.
11. В случае отчисления безработных, проходящих профессиональную подготовку, повышение квалификации и переподготовку, организация предварительно уведомляет уполномоченный орган. При отчислении безработного организация производит перерасчет по оплате, при этом к оплате подлежит только фактически выполненный объем предоставленных услуг.
12. При прекращении профессиональной подготовки, повышения квалификации и переподготовки без уважительных причин, а также отчислении из организации безработный повторно направляется на обучение только по истечении года со дня повторной регистрации в уполномоченном органе.
13. Работодатель в целях комплектования рабочих мест (вакансий) квалифицированными кадрами и повышения уровня квалификации работников осуществляет меры по развитию системы профессиональной подготовки и внутрипроизводственного обучения персонала за счет собственных средств.
14. Иностранные инвесторы в целях замещения иностранных специалистов безработными осуществляют их профессиональную подготовку, повышение квалификации и переподготовку на основе утвержденной программы подготовки кадров, представляемой ежегодно в уполномоченный орган в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
3. Финансирование профессиональной подготовки, повышения квалификации и переподготовки безработных

7. Жұмыссыздарды кәсіптік даярлауға, біліктіліктерін көтеруге және қайта даярлауға жолдау, оларда кәсіптік біліктілігі болмағандықтан, лайықты жұмыс таңдай алмаған жағдайда жүзеге асырылады. Уәкілетті органның кәсіптік даярлауға, біліктіліктерін көтеруге және қайта даярлауға жолданған жұмыссызбен бір үлгідегі шарт нысаны жұмыспен қамту жөніндегі орталық атқарушы органмен бекітіледі.
8. Қазақстан Республикасының "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңымен сәйкес мақсатты топқа кіретін жұмыссыздар кәсіптік даярлауды, біліктілігін көтеруді және қайта даярлауды басымдылық тәртіпте өтуге құқығы бар.
9. Жұмыссыздарды кәсіптік даярлаудың, біліктілігін көтерудің және қайта даярлаудың ұзақтығы, келісім тараптарының құқығы мен міндеттері оқу бағдарламасына байланысты шартқа сәйкес белгіленеді және мыналардан аспауы керек:
1) жұмыссыздарды бастапқы даярлау және қайта даярлау өткізуде - алты айдан;
2) жұмыссыздардың біліктілігін көтергенде - үш айдан.
10. Ұйымның жұмыссыздарды мынандай жағдайда шығару құқығы бар:
- себепсіз шықпай қалғанда;
- сабақ үлгерімі төмен болғанда;
- оқу орнының ішкі тәртібін бұзғанда;
- заңнамада ескерілген басқа да бұзушылықтарда.
11. Кәсіптік даярлауды, біліктіліктерін көтеруді және қайта даярлауды өтіп жүрген жұмыссызды шығарған жағдайда ұйым уәкілетті органды алдын ала жазбаша хабарлайды. Жұмыссыздарды шығарған кезде ұйым төлем жөнінде қайта есептеу жүргізеді, осыған орай төлемге тек берілген қызметтің нақты орындалған көлемі ғана жатады.
12. Кәсіптік даярлауды, біліктіліктерін көтеруді және қайта даярлауды себепсіз тоқтатқанда, сондай-ақ ұйымнан шығарылғанда жұмыссыз оқытуға қайтадан уәкілетті органда қайта тіркелген күннен тек бір жыл өткеннен кейін ғана жіберіледі.
13. Жұмыс беруші жұмыс орындарын (бос орынды) білікті кадрлармен жинақтау және қызметкерлердің біліктілік деңгейін көтеру мақсатында меншікті қаржы есебінен дербес кәсіптік даярлау мен ішкі өндірістік оқыту жүйесін дамыту шараларын жүзеге асырады.
14. Шетел инвесторлары шетел мамандарының орнына жұмыссыздарды алу мақсатында олардың кәсіптік даярлығын, біліктіліктерін көтеруді және қайта даярлауды жүргізілген Қазақстан Республикасы заңнамасымен сәйкес жыл сайын уәкілетті органға берілген, бекітілген кадрларды даярлау бағдарламасы негізінде жүзеге асырады.
3. Жұмыссыздарды кәсіптік даярлауды, біліктілігін
көтеруді және қайта даярлауды қаржыландыру

15. Профессиональная подготовка, повышение квалификации и переподготовка безработных по направлению уполномоченного органа производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан за счет средств местного бюджета.
Выделение средств на профессиональную подготовку, повышение квалификации и переподготовку безработных из средств местного бюджета осуществляется на основании региональной программы занятости.
В стоимость профессиональной подготовки, повышения квалификации и переподготовки безработного, кроме затрат, связанных непосредственно с обучением, включаются затраты на медицинское освидетельствование. Для безработных, направленных на профобучение из районов области включаются затраты:
- на проживание в размере семи месячных расчетных показателей, ежемесячно;
Сноска. Абзац 4 в редакции постановления акимата Северо-Казахстанской области от 20 декабря 2005 года N 317 ; с изменениями, внесенными постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 20.01.2009 г. N 13
- на питание в размере 70 процентов величины прожиточного минимума, определенного Национальным Статистическим Агентством Республики Казахстан, ежемесячно;
- на проезд к месту обучения и обратно к месту проживания при наличии проездных документов (к месту обучения).
С целью замещения иностранных специалистов казахстанскими кадрами иностранные инвесторы предусматривают средства на профессиональную подготовку, повышение квалификации и переподготовку безработных в заключаемых контрактах на недропользование с компетентным органом, определяемым Правительством Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
16. Расходы на профессиональную подготовку, повышение квалификации и переподготовку безработных, направленных уполномоченными органами в организации образования или на предприятия (за исключением обучения в государственных учреждениях образования), финансируются в установленном порядке согласно договорам на оказание услуг по профессиональной подготовке, повышению квалификации и переподготовке безработных в рамках местной бюджетной программы занятости.
Расходы, связанные с начальной профессиональной подготовкой безработных (кроме затрат на проживание, питание, медицинское освидетельствование и проезд), направляемых уполномоченным органом в государственные учреждения образования, учитываются в сметах расходов на содержание данных государственных учреждений.
4. Контроль и отчетность
17. Уполномоченный орган по вопросам занятости осуществляет контроль за соблюдением организациями сроков обучения и конкурсных условий. Местные органы управления образованием осуществляют контроль за выполнением организациями учебных планов и программ, проводят анализ работы по организации профессиональной подготовки, повышения квалификации и переподготовки безработных и представляют информацию в уполномоченные органы по вопросам занятости.

15. Жұмыссыздарды кәсіптік даярлау, біліктіліктерін көтеру және қайта даярлау уәкілетті орган жолдамасы бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасымен сәйкес жергілікті бюджет қаржысы есебінен жүргізіледі.
Жұмыссыздарды кәсіптік даярлауға, біліктіліктерін көтеруге және қайта даярлауға жергілікті бюджет қаржысынан қаржы бөлу жұмыспен қамту аймақтық бағдарлама негізінде жүзеге асырылады.
Жұмыссызды кәсіптік даярлаудың, біліктіліктерін көтерудің және қайта даярлаудың құнына оқытумен тікелей байланысты шығыннан басқа, медициналық куәландыру шығыны кіреді. Облыс аудандарынан кәсіптік оқытуға жіберілген жұмыссыздар үшін, мына шығындар кіреді:
- тұруға арналған шығындар ай сайын, жеті айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде;
Ескерту. 4-абзацқа өзгерту енгізілді - СҚО әкімдігі 2005.12.20 N 317 ; 2009.01.20 N 13 Қаулыларымен.
- ай сайын, Қазақстан Республикасы Ұлттық Статистикалық агенттігімен анықталған ең төменгі күнкөріс деңгейі шамасының 70 пайызы мөлшерінде тағамға;
- жол жүру құжаттары (оқыту орнына) бар болғанда, оқу орнына баруға және тұратын жеріне кейін қайтуға.
Шетелдік инвесторлар шетел мамандарының орнына Қазақстан кадрларын алу мақсатында жұмыссыздарды кәсіптік даярлауға, біліктіліктерін көтеруге және қайта даярлауға құзыретті органмен жер қойнауын пайдалануға жасалған келісімде Қазақстан Республикасы заңнамаларына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметімен анықталған қаржыларды қарастырады.
16. Білім мекемелеріне немесе кәсіпорындарға (білім берудің мемлекеттік мекемелеріндегі оқудан басқа) уәкілетті органдармен жіберілген кәсіптік даярлауға, біліктіліктерін көтеруге және қайта даярлауға жұмсалатын шығындар белгіленген тәртіпте кәсіптік даярлау, біліктіліктерін көтеру және жұмыссыздарды қайта даярлау бойынша қызмет көрсету шартына қарай жергілікті жұмыспен қамту бюджеттік бағдарламасы шеңберінде қаржыландырылады.
Мемлекеттік білім мекемелеріне уәкілетті органдармен жіберілген жұмыссыздардың бастапқы кәсіптік даярлығымен байланысты шығындар (тұруға, тамаққа, медициналық куәландыруға және жол жүруге арналған шығындардан басқасы) осы мемлекеттік мекемені ұстаудағы шығын сметасында есептеледі.
4. Бақылау және есеп беру
17. Жұмыспен қамту жөніндегі уәкілетті орган ұйымдармен оқыту мерзімін және конкурстық шарттардың сақталуын бақылауды жүзеге асырады.
Білім басқармасының жергілікті органдары ұйымдармен оқу жоспарының және бағдарламасының орындалуын бақылауды жүзеге асырады, жұмыссыздарды кәсіптік даярлауды, біліктіліктерін көтеруді және қайта даярлауды ұйымдастыру жөніндегі жұмыстарға талдау жүргізеді және жұмыспен қамту жөніндегі уәкілетті органдарға хабарлама береді.

18. Уполномоченный орган при организации профессиональной подготовки, повышения квалификации и переподготовки:
1) осуществляет учет безработных, направленных на профессиональную подготовку, повышение квалификации и переподготовку;
2) ведет статистическую месячную, квартальную, полугодовую, годовую отчетности по установленной форме;
3) представляет в установленные сроки статистическую отчетность по организации профессиональной подготовки, повышения квалификации и переподготовки в центральный исполнительный орган по вопросам занятости.
Приложение к Положению
по организации и финансированию
общественных работ <*>
Сноска. Приложение в редакции постановления акимата Северо-Казахстанской области от 19.12.2002 г. N 195 ; от 31 марта 2003 года N 71 ; с изменениями, внесенными постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 28.08.2007 г. N 198 ; от 12.03.2009 г. N 57
Об оплате труда участников общественных работ
в зависимости от выполняемых видов работ
Наименование видов работ
Профессия
Нормативный
документ
Разряд
Тарифный коэффици-
ент
1.Помощь организациям жилищно-
коммунального хозяйства в уборке территорий городов, населенных пунктов
уборщик территорий
постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 «О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государствен-ного бюджета, работников казенных предприятий»
I-II
1,39–1,49
2. Строитель-
ство и ремонт дорог,
прокладка водопроводных газовых, канализацион-ных и других коммуникаций, укладка брусчатки и бордюрного камня, а также заготовка необходимого материала для этих работ, подсобного материала (строительно-го камня, щебня, плит, песка и др.). Текущий ремонт дорог в населенных пунктах (засыпка ям и выбоин местным строительным материалом, установка отмосток, ремонт подъездных путей)
рабочий по обслужива-нию и ремонту зданий и сооружений
постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 «О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государствен-ного бюджета, работников казенных предприятий»
III-IV
1,59–1,70
3. Проведение мелиоративных работ, а также работ связанных с весенне-
осенними паводками
осмотрщик гидротех-
нических сооружений
постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 «О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государствен-ного бюджета, работников казенных предприятий»
III-IV
1,59–1,70

18. Уәкілетті орган кәсіптік даярлауды, біліктіліктерді көтеруді және қайта даярлауды ұйымдастыру барысында:
1) кәсіптік даярлауға, біліктілігін көтеруге және қайта даярлауға жіберілген жұмыссыздарға есеп жүргізуді жүзеге асырады;
2) белгіленген үлгі бойынша айлық, тоқсандық, жарты жылдық, жылдық статистикалық есеп беру жүргізеді;
3) жұмыспен қамту мәселесі жөніндегі орталық атқару органына белгіленген мерзімде кәсіптік даярлауды, біліктілігін көтеруді және қайта даярлауды ұйымдастыру жөніндегі статистикалық есеп ұсынады.
Қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру
және қаржыландыру жөніндегі
Ережеге қосымша
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы әкімиятының 2002.12.19 N 195 ; 2003.03.31 N 71 , 2006.03.28 N 57 Қаулыларымен; өзгерту енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2007.08.28 N 198 ; 2009.04.20 N 57 Қаулыларымен.
Атқарылған жұмыс түрлеріне байланысты қоғамдық
жұмыстарға қатысқандардың жалақысын төлеу туралы
Жұмыс түрлерінің атауы
Кәсібі
Нормативтік құжат
Разряды
Тариф коэффициен-ті
1. Тұрмыстық-
коммуналдық-
шаруашылық ұйымдарына қалалардың, елді мекендердің аулаларын жинауда көмек көрсету
аула жинаушы
«Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы» 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысы
I-II
1,39 – 1,49
2. Жол салу және жөндеу, су құбыры, газ, кәріс және басқа да коммуникация-
ларды салу, кеспе тас және жол жиегінің тастарын салу, сондай-ақ сол жұмыстар үшін қосалқы материалдарды (құрылыс тастарын, қиыршық тас, плиталар, құм т.б.) дайындау. Елді мекендердегі жолдарды ағымдағы жөндеу. (шұңқырларды және жол жиегін жергілікті құрылыс материалдармен жабу, көпір салу, кіру жолдарын жөндеу)
Ғимарат-тарға және үйлерге кешенді қызмет көрсету және жөндеу жөнінде-гі жұмысшы.
«Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы» 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысы
III-IV
1,59 – 1,70
3. Мелиоратив-
тік жұмыстар, сондай-ақ көктемгі-күзгі су тасқынына байланысты жұмыстарды жүргізу.
гидро техника-лық құрылыс-ты қараушы-лар
«Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы» 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысы
III-IV
1,59 – 1,70

4. Участие в строитель-
стве, реконструкции и капитальном ремонте жилья. Оказание помощи по подготовке к зиме, ремонту и выполнению строительных работ на объектах социального и культурного назначения (дома культуры, объекты здравоохране-ния (больницы,
фельдшерско-
акушерские пункты) и образования, являющихся коммунальной собственнос-
тью, арендованные здания для аппаратов акимов сельских округов и других бюджетных организаций, если на эти цели не предусмотрены средства в местных бюджетах или их недостаточно для поддержки объектов в надлежащем состоянии)
рабочий по обслужива-нию и текущему ремонту зданий, сооружений и оборудова-ния
постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 «О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государствен-ного бюджета, работников казенных предприятий»
III-IV
1,59–1,70
5. Восстанов-
ление историко-
архитектурных памятников, комплексов и заповедных зон
рабочий по благоуст-
ройству
постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 «О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государствен-ного бюджета, работников казенных предприятий»
III
1,59
6. Экологи-
ческое оздоровление регионов (озеленение и благоустрой-
ство территорий (посадка деревьев, разбивка цветников), сохранение и развитие лесопаркового хозяйства, зон отдыха и туризма, отлов бродячих животных)
рабочий по благоуст-
ройству
постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 «О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государствен-ного бюджета, работников казенных предприятий»
III
1,59
7. Участие в подготовке спортивных мероприятий, юбилейных торжеств, мероприятий, посвященных государствен-ным праздникам, в том числе и выполнение подсобных работ в строительстве ледовых городков
ремонти-
ровщик спортивных сооружений
постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 «О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государствен-ного бюджета, работников казенных предприятий»
III-IV
1,59–1,70
8. Участие в проведении республиканс-ких и региональных общественных кампаний (опросов общественного мнения, переписи населения, статобследо-
вания по вопросам занятости и социальной защиты населения)
статистик
постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 «О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государствен-ного бюджета, работников казенных предприятий»
G-14

4. Тұрғын үйлер құрылысына, қайта құру мен күрделі жөндеуге қатысу. Мәдениет пен әлеуметтік бағыттағы (мәдениет үйлерін, денсаулық сақтау объектілерін (ауруханалар, фельдшерлік-
акушерлік пункттер) және білім беру объектілерін, селолық округ әкімдігі және басқа да бюджеттік ұйымдар үшін жалға алған ғимараттарды, егер жергілікті бюджеттерде осы мақсатқа қаржы қарастырылмаған болса немесе олар объектілерді тиісті жағдайда ұстауға жеткіліксіз болса) объектілерді күзету, қысқа дайындау, жөндеу және құрылыс жұмыстарын атқару бойынша көмек көрсету
Ғимарат-тарға, үйлерге және құрылғы-ларға жұмыс істеуі және ағымдағы жөндеу жүргізу-ші жұмысшы.
«Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы» 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысы
III-IV
1,59 – 1,70
5. Тарихи-
архитектуралық ескерткіштерді, кешендерді және қорық жерлерін қалпына келтіру.
Ескерт-
кіштерді қалпына келтіру жұмыскер
«Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы» 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысы
III
1,59
6. Аймақтарды экологиялық сауықтыру (орман шаруашылығының, дем алатын жерлер мен туризм жерлерін көгалдандыру (ағаш отырғызу, гүл егу) және көркейту, сақтау және өркендету, қаңғырма жануарларды аулау.
Көркейту жөнінде-гі жұмысшы
«Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы» 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысы
III
1,59
7. Спорттық іс-шараларды, мерейтой салтанаттарын, мемлекеттік мерекелерге арналған іс-шараларды дайындауға қатысу, соның ішінде мұз қалашықтарын салуда қосалқы жұмыстарды да атқару.
Спорттық құрылыс-тарды жөндеу-
шілер
«Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы» 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысы
III-IV
1,59 – 1,70
8. Республика-
лық және аймақтық қоғамдық науқандарға (сауалнама жүргізу, халық санағы, статистикалық тексеріс) қатысу.
статис-
тика қызмет-
кері
«Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы» 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысы
G-14

1,43
9. Заготовка дров и кормов, помощь в доставке и разгрузке угля для малообеспе-
ченных слоев населения и одинокопрожи-вающих престарелых, вновь прибывших оралманов, а также предприятий коммунальной собственности и объектов социального, культурного и бытового назначения города и районов
рабочий
постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 «О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государствен-ного бюджета, работников казенных предприятий»
I
1,39
10. Помощь в переписи домашних хозяйств и в составлении похозяйствен-ных книг
регистра-
тор
постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 «О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государствен-ного бюджета, работников казенных предприятий»
G-14
1,43
11. Охрана значимых объектов социально-
культурного назначения, а также пустующих зданий, находящихся в коммунальной собственности акима района
сторож
постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 «О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государствен-ного бюджета, работников казенных предприятий»
I-II
1,39–1,49
12. Временная помощь в организацион-ной работе по паспортизации населения, проживающего в отдаленных населенных пунктах (помощь по сбору и оформлению необходимых документов для паспортизации населения)
паспортист
постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 «О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государствен-ного бюджета, работников казенных предприятий»
G-14
1,43
13. Участие в отрядах содействия правоохрани-
тельным органам в обеспечении общественного порядка в сельских населенных пунктах
охранник
постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 «О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государствен-ного бюджета, работников казенных предприятий»
G-14
1,43
14. Проведе-
ние разовых работ (подготовка к праздничным и юбилейным датам) по организации досуга детей, подростков, молодежи через детско-
подростковые клубы
культ-
органи-затор
постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 «О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государствен-ного бюджета, работников казенных предприятий»
G-13
1,68

1,43
9. Халықтың аз қамтамасыз етілген жүктеріне және жалғыз тұратын қарттарға, жаңа келген оралмандарға, сондай-ақ қаланың және аудан әкімдерінің коммуналдық меншігіндегі кәсіпорындар мен әлеуметтік, мәдени, және тұрмыстық тағайындалымда-ғы нысандарына отын және жемазық дайындау, көмірді артуға, жеткізуге және түсіруге көмек көрсету.
жұмысшы
«Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы» 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысы
I
1,39
10. Үй шаруашылығының санағына және шаруашылық кітабын жасауға көмек көрсету.
Тіркеуші
«Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы» 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысы
G-14
1,43
11. Әлеуметтік-
мәдениет бағытындағы маңызды нысандарды, соның ішінде каникул кезінде мектептерді, егер бұл мақсатта штат кестесінде бірлік қарастырылмаған болса, сондай-ақ аудан әкімінің коммуналдық меншігіндегі бос ғимараттарды күзету
Күзетші
«Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы» 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысы
I-II
1,39 – 1,49
12. Алыс елді мекенде тұратын халықты төл құжаттау жөніндегі жұмысқа уақытша көмек.
Төлқұжат қызмет-
кері
«Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы» 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысы
G-14
1,43
13. Селолық елді мекендерде қоғамдық тәртіп күзетін қамтамасыз етуге көмек.
Кезекші басшы.
«Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы» 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысы
G-14
1,43
14. Балалардың, жасөспірімдер-
дің, жастардың бос уақытын балалар-
жасөспірімдер клубтары арқылы ұйымдастыру жөнінде жұмыс жүргізу, жазғы каникул кезінде балалардың сауықтырылуын және демалуын қамтамасыз ету.
Мәдени ұйымдас-тырушы
«Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы» 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысы
I-II
1,39 – 1,49

15. Благоуст-
ройство и охрана территорий парков, скверов (кроме объектов частной собственнос-
ти)
сторож
постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 «О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государствен-ного бюджета, работников казенных предприятий»
I-II
1,39–1,49
16. Благоуст-
ройство кладбищ, свалок, в том числе организация сбора отходов
рабочий по благо-
устройству
постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 «О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государствен-ного бюджета, работников казенных предприятий»
III
1,59
17. Работа в качестве истопника на период отопительного сезона бюджетных организаций и государствен-ных учреждений
истопник
постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 «О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государствен-ного бюджета, работников казенных предприятий»
I-II
1,39–1,49
18. Уход за больными одинокими престарелыми гражданами (покупка продуктов, медикаментов, уборка помещения, побелка стен, покраска полов, стирка белья, посадка, прополка и уборка овощей)
социальный работник по уходу
постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 «О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государствен-ного бюджета, работников казенных предприятий»
G-13
1,68
19. Оказание помощи в выявлении безхозяйного недвижимого имущества
учетчик
постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 «О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государствен-ного бюджета, работников казенных предприятий»
G-14
1,43
20. Выполне-
ние поручений по приему и обустройству оралманов
делопроиз-водитель
постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 «О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государствен-ного бюджета, работников казенных предприятий»
G-14
1,43
21. Оказание помощи в делопроизвод-стве по обращениям на государствен-ном языке
переводчик
постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 «О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государствен-ного бюджета, работников казенных предприятий»
G-13

15. Саябақтар скверлердің аумағын көркейту және күзету.(жеке меншік нысандарынан басқа)
Күзетші
«Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы» 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысы
I-II
1,39- 1,59
16. Зираттарды, қоқыс жинайтын жерлерді көгалдандыру, соның ішінде қалдықтар жинауды ұйымдастыру.
Көркейту жөнінде-гі жұмысшы
«Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы» 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысы
III
1,59
17. Бюджеттік ұйымдар мен мемлекеттік мекемелерде жылу беру маусымы кезінде пеш жағушы ретіндегі жұмыс.
Пеш жағушы
«Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы» 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысы
III
1,39-1,49
18. Жалғыз басты ауру қарт азаматтарды күту (тамақ, дәрі-дәрмек сатып әкелу, үй ішін жинау, ағарту, еден сырлау, кір жуу, көкөніс отырғызу, арам шөп жұлу және жинау)
есепке алушы
«Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы» 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысы
G-13
1,68
19. Иесіз жылжымайтын мүлікті айқындауда көмек көрсету
жылжы-
майтын мүлікті айқын-
даушы
«Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы» 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысы
G-14
1,43
20. Оралмандар-
ды қабылдау және жайластыру жөніндегі тапсырмаларды орындау
іс
жүргізу-
ші
«Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы» 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысы
G-14
1,43
21. Мемлекеттік тілдегі өтініштер бойынша іс-жүргізуде көмек көрсету
техника-лық орындау-шы
«Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы» 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысы
G-13

1,68
22. Оказание помощи в обработке и подготовке к хранению документации
архивариус
постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 «О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государствен-ного бюджета, работников казенных предприятий»
G-14
1,43
23. Оказание помощи по вопросам занятости и сбору необходимых документов при назначении государствен-ных пособий семьям, имеющим детей до 18 лет
ассистент (помощник) специалис-та
постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 «О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государствен-ного бюджета, работников казенных предприятий»
G-13
1,68
Примечание:
Сноска. Примечание с изменениями, внесенными постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 28.08.2007 г. N 198 ; от 12.03.2009 г. N 57
1. Должностные оклады (ставки) работников организаций определяются путем умножения соответствующих коэффициентов, утвержденных для исчисления их должностных окладов (ставок) в зависимости от отнесения занимаемых должностей к категориям должностей и стажа работы по специальности, от присвоенных квалификационных разрядов (для рабочих) на размер базового должностного оклада, установленного Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Примечание с изменениями, внесенными постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 28.08.2007 г. N 198 ; от 12.03.2009 г. N 57
2. При внесении дополнений и изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 «О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий» необходимо произвести соответствующую корректировку коэффициентов и в данном приложении.

1,68
22. Құжаттаманы сақтауға өңдеуге және дайындауға көмек көрсету
мұрағат-шы
«Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы» 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысы
G-14
1,43
23. Жұмыспен қамту мәселелері және 18 жасқа дейінгі балалы отбасыларға мемлекеттік жәрдемақылар тағайындау кезінде қажетті құжаттарды жинау жөнінде көмек көрсету
маманның ассис-
тенті
«Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы» 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысы
G-13
1,68
Ескертулер:
1. Ұйымдар қызметкерлерінің лауазымдық жалақылары (ставкалары) атқаратын лауазымдарының лауазымдар санаттарына жатқызылуына және мамандығы бойынша жұмыс стажына, тағайындалған біліктілік разрядтарына (жұмысшылар үшін) қарай лауазымдық жалақыларын (ставкаларын) есептеу үшін бекітілген тиісті коэффициенттерді Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген базалық лауазымдық жалақының мөлшеріне көбейту жолымен айқындалады.
Ескерту. 1-тармаққа жаңа редакцияда жазылды - СҚО әкімдігінің 2007 жылғы 28 тамызда N 198 ; 2009.04.20 N 57 қаулысымен
2. «Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы» 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізілген кезде осы қосымшаға да тиісті түзетулер енгізу қажет
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - СҚО әкімдігінің 2007 жылғы 28 тамызда N 198 ; 2009.04.20 N 57 қаулысымен.