О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан "Об утверждении Правил использования платежных документов и осуществления безналичных платежей и переводов денег на территории Республики Казахстан" от 25 апреля 2000 года N 179
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 18 января 2002 года N 20. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 февраля 2002 года N 1779. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 30
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 28.01.2016 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативной правовой базы, регулирующей осуществление безналичных платежей и переводов денег на территории Республики Казахстан, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан V001155_ "Об утверждении Правил использования платежных документов и осуществления безналичных платежей и переводов денег на территории Республики Казахстан" от 25 апреля 2000 года N 179 внести следующие изменения и дополнения:
в Правила использования платежных документов и осуществления безналичных платежей и переводов денег на территории Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
во втором абзаце пункта 2 слова "(за исключением оформления платежных документов и распоряжений об их отзыве или приостановлении)" заменить словами "(за исключением оформления распоряжений об отзыве или приостановлении исполнения платежного документа)";
в пункте 22:
слово "РНН" исключить;
дополнить абзацем следующего содержания:
"Банк обязан при обработке платежных документов контролировать правильность указания РНН в соответствии со структурой регистрационного номера.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. При осуществлении платежей и/или переводов денег как в национальной, так и иностранной валюте за пределы Республики Казахстан, а также при осуществлении платежей и/или переводов денег в иностранной валюте на территории Республики Казахстан с соблюдением требований валютного законодательства Республики Казахстан, используется заявление на перевод денег на бланках установленной формы (Приложение N 2), которое является платежным поручением отправителя денег обслуживающему банку-получателю о переводе денег.
В заявлении на перевод денег, помимо реквизитов, указанных в форме приложения N 2 к настоящим Правилам, банк вправе включить дополнительные сведения об отправителе денег, необходимые ему для обработки данного заявления. В случаях, установленных законодательством Республики Казахстан, банк требует заполнения других сведений об отправителе денег.";

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасының аумағында төлем құжаттарын пайдалану және ақшаның қолма-қол жасалмайтын төлемдерi мен аударымдарын жүзеге асыру ережесiн бекiту туралы" 2000 жылғы 25 сәуiрдегi N 179 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының қаулысы 2002 жылғы 18 қаңтардағы N 20. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 27 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 1779. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 30 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол жасалмайтын ақша төлемдерi мен аударымдарын жүзеге асыруды реттейтiн нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiру мақсатында, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасының аумағында төлем құжаттарын пайдалану және ақшаның қолма-қол жасалмайтын төлемдерi мен аударымдарын жүзеге асыру ережесiн бекiту туралы" 2000 жылғы 25 сәуiрдегi N 179 V001155_ қаулысына мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
аталған қаулымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының аумағында төлем құжаттарын пайдалану және ақшаның қолма-қол жасалмайтын төлемдерi мен аударымдарын жүзеге асыру ережесiндегi:
2-тармақтың екiншi азатжолындағы "(төлем құжаттарын және оларды қайтарып алу немесе тоқтата түру туралы өкiмдердi ресiмдеуден басқа)" деген сөздер "(төлем құжаттарын қайтарып алу немесе орындауды тоқтата түру туралы өкiмдердi ресiмдеуден басқа)" деген сөздермен ауыстырылсын;
22-тармақтағы:
"СТН" деген сөз алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы азатжолмен толықтырылсын:
"Банк төлем құжаттарын өңдеу кезiнде СТН-ның тiркеу номерiнiң құрылымына сәйкес көрсетiлуiнiң дұрыстығын бақылауға мiндеттi" 29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге ұлттық валютамен, сол сияқты шетел валютасымен төлем жасау және/немесе ақша аударымын жүзеге асыру кезiнде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының валюталық заңдарының Z960054_ талаптарын сақтай отырып Қазақстан Республикасы аумағында шетел валютасымен төлем жасағанда және/немесе ақша аударымын жүзеге асырған кезде ақша жiберушiнiң қызмет көрсетушi алушы банкке ақша аудару туралы төлем тапсырмасы болып табылатын, белгiленген нысандағы (N 2 қосымша) бланкiлерге толтырылған ақша аударуға өтiнiшi пайдаланылады.
Банк ақша аударуға берiлетiн өтiнiште осы Ереженiң N 2 қосымшасындағы нысанда көрсетiлген деректемелерден басқа осы өтiнiштi өңдеу үшiн оған қажет болатын ақша жiберушi туралы қосымша мәлiметтердi қосуға құқылы. Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген жағдайларда банк ақша жiберушi туралы басқа да мәлiметтердi толтыруды талап етедi.";

третье и четвертое предложения подпункта 2) пункта 82 изложить в следующей редакции:
"Если бенефициар не заключил договор с банком-получателем, то последний вправе направить в банк бенефициара письмо-запрос о возврате бенефициаром ошибочно переведенной суммы денег. Банк бенефициара на основании письма-запроса уведомляет бенефициара о необходимости вернуть ошибочно переведенную сумму денег. При этом, возврат денег осуществляется бенефициаром путем составления платежного поручения, в "назначении платежа" которого указываются причины возврата денег.
При наличии договора между банком бенефициара и бенефициаром, содержащем условие о безакцептном изъятии ошибочно переведенной суммы денег, банк бенефициара вправе в бесспорном порядке изъять у бенефициара данную сумму в соответствии с условиями договора. Возврат сумм денег банком бенефициара производится путем составления поручения, в "назначении платежа" которого банк бенефициара указывает причины возврата денег;";
в абзаце втором пункта 101 слова ", предъявивший платежное требование-поручение," заменить словами "отправителя денег";
пункт 105 изложить в следующей редакции:
"105. При получении платежного требования-поручения банк отправителя денег проставляет на каждом экземпляре данного платежного требования-поручения отметку о дате получения. Банк отправителя денег ведет учет поступивших платежных требований-поручений в журнале регистрации платежных требований-поручений. Форма, способы ведения журнала и реквизиты платежного требования-поручения, которые указываются в журнале, устанавливаются банком самостоятельно.
В случае предоставления платежных требований-поручений по реестру согласно пункту 33 настоящих Правил, отметка о дате получения может проставляться на данном реестре.";
пункт 106 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Способ передачи платежного требования-поручения может устанавливаться договором между отправителем денег и банком отправителя денег.";
пункт 107 изложить в следующей редакции:
"107. При неполучении от отправителя денег отказа в акцепте платежного требования-поручения либо акцептованного платежного требования-поручения по истечении тридцати календарных дней с даты получения платежного требования-поручения банком отправителя денег, последний вправе вернуть платежное требование-поручение отправителю с уведомлением, в котором указываются причины возврата платежного требования-поручения.";
пункт 120 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"При исполнении банком инкассового распоряжения налогового органа о взыскании налоговой задолженности с одного банковского счета налогоплательщика инкассовые распоряжения, выставленные налоговым органом на другие банковские счета налогоплательщика, открытые им в указанном банке, возвращаются банком в налоговый орган без исполнения с приложением платежного документа, подтверждающего факт исполнения инкассового распоряжения налогового органа, если такие инкассовые распоряжения выставлены налоговым органом на ту же сумму, по тому же виду задолженности, за тот же отчетный период.";
первый и второй абзацы пункта 124 дополнить словами "в порядке очередности исполнения указаний, предусмотренной законодательными актами Республики Казахстан.".

82-тармақтың 2) тармақшасының үшiншi және төртiншi сөйлемдерi мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер бенефициар алушы банкпен шарт жасамаған болса, онда соңғысы бенефициардың банкiне бенефициардың қате аударған ақша сомасын қайтару туралы сұрату-хат жiберуге құқылы. Бенефициардың банкi сұрату-хаттың негiзiнде бенефициарға қате аударылған ақша сомасын қайтару қажеттiгi туралы хабарлайды. Сонымен қатар бенефициар "төлем белгiлеуiнде" ақшаны қайтару себебiн көрсете отырып төлем тапсырмасын жасау арқылы ақшаны қайтарады.
Бенефициардың банкi мен бенефициар арасында қате аударылған ақша сомасын акцептсiз алу туралы талап жазылған шарт болған жағдайда бенефициардың банкi осы соманы бенефициардан шарттың талаптарына сәйкес даусыз тәртiппен алуға құқылы. Бенефициардың банкi "төлем мақсатында" бенефициардың банкi ақшаны қайтару себебiн көрсете отырып төлем тапсырмасын жасау арқылы ақша сомасын қайтарады;";
101-тармақтың екiншi азатжолындағы "төлемдiк талап-тапсырма көрсеткен банкке" деген сөздер "ақша жiберушiнiң банкiне" деген сөздермен ауыстырылсын;
105-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"105. Ақша жiберушiнiң банкi төлемдiк талап-тапсырманы алған кезде осы төлемдiк талап-тапсырманың әр данасында алған күнi туралы белгi қояды. Ақша жiберушiнiң банкi төлемдiк талап-тапсырмаларды тiркеу журналында келiп түскен төлемдiк талап-тапсырмалардың есебiн жүргiзедi. Журналдың нысанын, оны жүргiзу әдiсiн және журналда көрсетiлетiн төлемдiк талап-тапсырманың деректемелерiн банк өз бетiнше белгiлейдi.
Төлемдiк талап-тапсырмаларды осы Ереженiң 33-тармағына сәйкес тiзiлiм бойынша ұсынған жағдайда, алған күнi туралы белгiнi осы тiзiлiмде қоюға болады.";
106-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi азатжолмен толықтырылсын:
"Төлемдiк талап-тапсырманы беру тәсiлiн ақша жiберушi мен ақша жiберушiнiң банкi арасындағы шартпен белгiлеуге болады.";
107-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"107. Ақша жiберушiнiң банкi төлемдiк талап-тапсырманы алған күннен бастап отыз күнтiзбелiк күн өткеннен кейiн ақша жiберушiден төлемдiк талап-тапсырма акцептiнен не акцептелген төлемдiк талап-тапсырмадан бас тартуды алмаған жағдайда ақша жiберушiнiң банкi төлемдiк талап-тапсырманы қайтару себебi көрсетiлген хабарламамен бiрге төлемдiк талап-тапсырманы жiберушiге қайтаруға құқылы.";
120-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi азатжолмен толықтырылсын:
"Банк салық органының салық төлеушiнiң бiр банктiк есепшотынан салық берешегiн өндiрiп алу туралы инкассалық өкiмiн орындаған кезде, салық органының аталған банкте ашылған салық төлеушiнiң басқа банктiк есепшотына берген инкассалық өкiмiн, егер мұндай инкассалық өкiмдердi салық органы сол сомаға, берешектiң сол түрi бойынша, сол есептi кезең үшiн берген болса банк салық органының инкассалық өкiмiн орындау фактiсiн растайтын төлем құжатын қосып бере отырып салық органына орындамай қайтарады.";
124-тармақтың бiрiншi және екiншi азатжолдарындағы "орындайды" деген сөздiң алдынан "Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде көзделген нұсқауларды орындаудың кезектiлiк тәртiбiмен" деген сөздермен толықтырылсын.

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Управлению платежных систем (Мусаев Р.М.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры
к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан
настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в
Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление
до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата,
территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и банков
второго уровня.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на
заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан
Жангельдина Е.Т.
Председатель
Национального Банка
__________________________________________________________________
(Специалисты: Пучкова О.Я.,
Абрамова Т.М.)

2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн күшiне енедi.
3. Төлем жүйесi басқармасы (Мұсаев Р.Н.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны Қазақстан
Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу
шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк
тiркеуден өткiзiлген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi орталық аппаратының мүдделi
бөлiмшелерiне, аумақтық филиалдарына және екiншi деңгейдегi банктерге
жiберсiн.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық
Банкi Төрағасының орынбасары Е.Т. Жангелдинге жүктелсiн.
Ұлттық Банкi
Төрағасы
Мамандар:
Омарбекова А.Т.
Жұманазарова А.Б.