Об утверждении Правил ведения количественно-качественного учета зерна
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 апреля 2002 года N 104. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 апреля 2002 года N 1827. Утратил силу - приказом Министра сельского хозяйства РК от 11 марта 2005 года N 195 (V053545)(вводится в действие с 1 июня 2005 года)
В целях исполнения пункта 9 постановления Правительства Республики Казахстан от 7 июня 2001 года N 773 P010773_ "Об утверждении Плана мероприятий по реализации Закона Республики Казахстан "О зерне" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения количественно-качественного учета зерна.
2. Департаменту зерна в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-Министра Куришбаева А.К.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Согласовано                          Утверждены приказом
Исполняющий обязанности                Министра сельского хозяйства
Председателя комитета                      Республики Казахстан
стандартизации, метрологии и            от 3 апреля 2002 года N 104
сертификации Министерства
экономики и торговли
Республики Казахстан
2 апреля 2002 года N 11-1-2/694
Правила
ведения количественно-качественного учета зерна
Настоящие Правила ведения количественно-качественного учета зерна (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 11 пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 19 января 2001 года Z010143_ "О зерне" и регулируют порядок оформления операций по приемке подработке, сушке, хранению, отпуску и учету зерна, классификации зерна в Республике Казахстан.
1. Общие положения
1. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) агент - организация со стопроцентным государственным участием, создаваемая по решению Правительства Республики Казахстан и осуществляющая в пределах своей компетенции полномочия по управлению государственными ресурсами зерна;
2) акт зачистки - документ, составляемый для учета зерна в установленном настоящим Правилами порядке;
3) виды государственных ресурсов зерна: государственный резерв продовольственного зерна, государственные ресурсы фуражного зерна, государственные ресурсы семенного зерна, государственные реализационные ресурсы зерна;
4) владелец зерна - физическое или юридическое лицо, передавшее на хранение хлебоприемному предприятию зерно и являющееся держателем зерновой расписки;

Астықтың санды-сапалы есебiн жүргiзу Ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2002 жылғы 3 сәуірдегі N 104 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 19 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 1827. Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2005 жылғы 11 наурыздағы N 195 (V053545) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 7 маусымдағы "Астық туралы" Қазақстан Республикасының Заңын iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспарын бекiту туралы" N 773  P010773_  қаулысының 9-тармағын орындау мақсатында  БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса берiлген астықтың санды-сапалы есебiн жүргiзу Ережесi бекiтiлсiн.
2. Астық департаментi белгiленген заңнама тәртiбiнде осы бұйрықты мемлекеттiк тiркеуiн қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Вице-Министр А.К. Күрiшбаевке жүктелсiн.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу күнiнен бастап күшiне енедi.
Министр
Қазақстан Республикасы                    Қазақстан Республикасы
Экономика және сауда министрлiгiнің    Ауыл шаруашылығы министрiнiң
стандартизация, метрология                2002 жылғы 3 сәуiрдегi
және сертификаттау жөніндегі           N 104 бұйрығымен бекітілген
комитет төрағасы міндетін атқарушы
келiсiлген
2002 жылы 2 сәуiрдегi N 11-1-2/694
Астықтың санды-сапалы есебін жүргізу Ережесі
Астықтың санды-сапалы есебiн жүргiзу осы Ережесi (бұдан әрi - Ережесi) астықты қабылдау және бiрiншi есепке алу, өңдеу, сақтау, астықты жiберу, астықты бiлiктiлiк операцияларын ресiмдеу тәртiбiн Қазақстан Республикасында реттейдi және Қазақстан Республикасы 2001 жылғы 19 қаңтардағы "Астық туралы"   Z010143_   Заңының 6 бап 1-тармақ, 11-тармақшасына сәйкес әзiрленген.
1. Жалпы ереже
1. Осы Ережеде пайдаланатын келесi негiзгi ұғымдар:
1) агент - жүз пайызды мемлекеттiң қатысуы бар, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен құралатын ұйым және өзiнiң компетенция шегiнде астықтың мемлекеттiк ресурстарын басқаруын жүзеге асырады;
2) тазарту актiсi - белгiленген тәртiпте астық қоймасын және басқа сақтау орындарын тазалау кезiнде құрылатын құжат;
астықтың базистiк нормасы - қолданылатын мемлекеттiк стандартқа сәйкес қабылдау кезiнде есеп жүргiзетiн астық сапасының көрсеткiш нормасы;
3) астықтың мемлекеттiк ресурс түрлерi: азық-түлiк астығының мемлекеттiк резервi, жем-шөп астығының мемлекеттiк ресурсы, тұқым астығының мемлекеттiк ресурсы, астықтың мемлекеттiк сату ресурсы;
4) астық иесi - астық қабылдау кәсiпорнына астығын сақтауға берген заңды немесе жеке тұлға;

5) глубинное хлебоприемное предприятие - хлебоприемное предприятие в форме юридического лица, не имеющее железнодорожного или пристанского водного (морского) сообщения;
6) государственные ресурсы зерна - государственные запасы зерна, созданные в целях обеспечения продовольственной безопасности и исполнения государственных обязательств, а также для защиты и регулирования рынка зерна;
7) держатель зерновой расписки - собственник и (или) номинальный держатель зерновой расписки;
8) зачистка израсходованных партий зерна - проверка правильности ведения количественно-качественного учета зерна, осуществляемая хранителем или иным полномочным органом с целью выявления оправданных или неоправданных недостач или излишков количества принятого на хранение зерна;
9) зачтенный физический вес - физический вес зерна, по влажности и сорной примеси приведенный к нормам, определенным договором между владельцем зерна и хлебоприемным предприятием и обеспечивающим сохранность зерна;
10) зерно - плоды злаковых, зернобобовых и масличных культур, используемые для пищевых, семенных, кормовых и технических целей;
11) зерновая расписка - двойное складское свидетельство, выдаваемое хлебоприемным предприятием в подтверждение принятия зерна от владельца зерна на хранение;
12) зернохранилище (элеватор, хлебоприемный пункт) - специализированное техническое сооружение для хранения зерна;
13) зерновой инспектор - инспектор территориального управления Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, осуществляющий свои полномочия в установленном законодательством порядке;
14) израсходованная партия зерна - обособленная партия однородного по качеству зерна, с которой в процессе хранения производились технологические операции по подработке, перемещению и отгрузке, подтвержденные соответствующими документами и свидетельствующие о фактическом расходовании данной партии;
15) инвентаризация - комплекс мероприятий, направленных на проверку соответствия фактического наличия зерна и его качества с отчетными данными;
16) качество зерна - совокупность потребительских свойств зерна, соответствующих требованиям государственных стандартов, технических условий, санитарных и ветеринарно-санитарных правил и норм, гигиенических нормативов и иных нормативных документов;
17) количественно-качественный учет зерна - совокупность мероприятий по учету зачтенного физического веса зерна, а также контролю за сохранностью его количества и качества в зернохранилищах;
18) линейное хлебоприемное предприятие - хлебоприемное предприятие в форме юридического лица, имеющее железнодорожное или пристанское водное (морское) сообщение;

5) тереңдiк астық қабылдау кәсiпорны - темiр жол немесе кеме жәй су (теңiз) бухгалтерлi дербес есеп беру қатынасы жоқ астық қабылдау кәсiпорны;
6) астықтың мемлекеттiк ресурсы - азық-түлiк қауiпсiздiгiн және мемлекеттiк мiндеттемелерiн орындауын қамтамасыз ету мақсатында, және де астық нарығын қорғау және реттеу үшін құрылған мемлекеттік астық қоры;
7) астық қолхатының иесi - меншiктенушi және (немесе) астық қолхатының атаулы иесi;
8) астықтың шығындалған партиясын тазалау - сақтаушымен немесе басқа уәкiлеттi органмен жүзеге асырылатын сақтауға қабылданған ақталған немесе ақталмаған жетiспеушiлiк немесе артықшылық астық санының анықтау мақсатында, астықтың санды-сапалы есебiн жүргiзуiн дұрыстығын тексеру;
9) нақтылы есепке алынған салмақ - астық иесi мен астық қабылдау кәсiпорны арасында шартпен анықталған ылғалдығы мен залалды қоспасы бойынша нормаға келтiрiлген және астықтың сақталуын қамтамасыз ететiн астықтың нақтылы салмағы;
10) астық - тамақ, тұқым, жемдiк және техникалық мақсатта қолданылатын астық тұқымдастар, астық бұршақтық және майлы дақылдардың жемiсi;
11) астық қолхаты - астық қабылдау орнының беретiн астық иесiнен астықты сақтауға қабылдағаны туралы растайтын екiлi қойма куәлiгi;
12) астық қоймасы (элеватор, астық қабылдау орны) - астықты сақтау үшiн арнайы техникалық құрылыс;
13) астық инспекторы - өзiнiң өкiлеттiгiн белгiленген заңнама тәртiбiнде жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң аумақтық басқармасының инспекторы;
14) шығындалған астық партиясы - сәйкес құжаттармен расталған және осы партияның нақтылы шығындалуы туралы куәландыратын сақталу үдерiсiнде өндiру, орналастыру және жөнелту технологиялық операцияларының жүргiзiлген, астықтың сапасы бойынша бiр түрдегi ерекше партиясы;
15) түгендеу - нақты астықтың барлығын және оның сапасын есеп мәлiметiне сәйкестiгiн тексеруге бағытталған жалпы шаралар;
16) астық сапасы - мемлекеттiк стандарт талабына, техникалық шараларына, санитарлық және ветеринар-санитарлық ережелерi мен нормаларына, тазалық нормативтерi мен басқа нормативтi құжаттарға сәйкес астықтың тұтынушы қасиетiнiң жиынтығы;
17) астықтың санды-сапалы есебi - астықтың нақтылы есепке алынған салмағын есепке алу, және де астық қоймаларында оның саны мен сапасының сақталуын бақылау iс-шаралар жиынтығы;
18) желiлiк астық қабылдау кәсiпорны - темiр жол немесе кеме жәй су (теңiз) қатынасы бар, дербес бухгалтер есептемесi бар астық қабылдау кәсiпорны;

19) материально-ответственное лицо - должностное лицо хлебоприемного предприятия, отвечающее за количественно-качественную сохранность принятого им на хранение зерна и осуществляющее свои функции в соответствии с действующим законодательством;
20) оправданная недостача - недостача, возникающая при улучшении качества зерна по влажности и сорной примеси, в пределах норм естественной убыли, образовавшаяся в процессе хранения зерна и исключающая ответственность должностных лиц;
21) оперативный учет - учет зерна в физическом весе;
22) очистка зерна - совокупность технологических операций по отделению имеющихся в зерне примесей;
23) партия зерна - обособленное количество однородного по качеству зерна, предназначенное к одновременной приемке, отгрузке или хранению, оформленное документами, содержащими сведения о качестве зерна;
24) подработка зерна - совокупность технологических операций по взвешиванию, очистке и сушке зерна, направленных на улучшение качественных показателей принятого на хранение зерна и обеспечение его сохранности;
25) приемка зерна - мероприятия по определению количества и качества зерна при его приемке, рациональному размещению и обеспечению сохранности, а также учету владельцев зерна;
26) сушка зерна - совокупность технологических операций, направленных на снижение влажности зерна;
27) хлебоприемное предприятие - юридическое лицо, имеющее на праве собственности зернохранилище (элеватор, хлебоприемный пункт), на котором осуществляется на правах исключительного вида деятельности хранение зерна;
28) хранение зерна - технологический комплекс мероприятий, осуществляемый зернохранилищем, включающий приемку, подработку, хранение и отгрузку зерна;
29) физический вес зерна - физическая масса поступающего, хранящегося и отпускаемого зерна, определенная путем взвешивания на весах;
30) натуральная надбавка - величина отклонения физического веса зерна по влажности и сорной примеси в размере 1% за каждый % влажности и сорной примеси выше против предусмотренной типовым публичным договором на хранение зерна;
31) натуральная скидка - величина отклонения физического веса зерна по влажности и сорной примеси в размере 1% за каждый % влажности и сорной примеси ниже против предусмотренной типовым публичным договором на хранение зерна;
32) неоправданная недостача - недостача, которая не покрывается нормами естественной убыли при хранении и улучшением качества по влажности и сорной примеси.
2. Оформление операций с зерном и его учет на хлебоприемных предприятиях осуществляются в соответствии с настоящими Правилами.

19) материалды жауапты тұлға - сақтауға қабылданған астықтың санды сапалы сақталуына жауапты және өзiнiң мiндеттерiн қолданатын заңнамаға сәйкес жүзеге асыратын астық қабылдау кәсiпорнының лауазымды тұлғасы;
20) ақталған жетiспеушiлiк - астықтың сапасының жақсаруы кезiнде пайда болатын, астықты сақтау үдерiсiнде пайда болған және лауазымды тұлғаның жауапкершiлiгi шығарып тасталынған жетiспеушiлiгi;
21) оперативтiк есеп - астықтың нақтылы салмақтағы есебi;
22) астықты тазалау - астықтағы қоспаларды бөлу үшiн технологиялық операциялардың жиынтығы;
23) астық партиясы - сапасы туралы құжаттармен ресiмделiнген, бiр уақыттағы қабылдауға, жөнелту және сақтауға тағайындалған сапасы бойынша бiр түрдегi астық саны;
24) астықты өңдеу - сақтауға қабылданған астықтың сапалық көрсеткiштерiн жақсартуға және сақтау шартының жүргiзу бойы оның сақталуын қамтамасыз ету бағытталған астықты кептiру технологиялық операцияларының жиынтығы;
25) астық қабылдау - қабылдаған кезде астықтың саны мен сапасын анықтау, оның тиiмдi орналасуы және сақталуын қамтамасыз ету, және де астық иелерiнiң есебiн жүргiзу шаралары;
26) астықты кептiру - астық ылғалдығын төмендетуге бағытталған технологиялық операциялар жиынтығы;
27) астық қабылдау кәсiпорыны - астық сақтаудың айрықша түрдегi қызмет құқығын жүзеге асыратын меншікті құқығында астық қоймалары (элеватор, астық қабылдау пунктi) бар заңды тұлға;
28) астықты сақтау - қабылдау, өңдеу, сақтау және астықты жөнелтуiмен қоса астық қоймаларымен жүзеге асырылатын технологиялық жалпы шаралар;
29) астықтың нақтылы салмағы - таразыда өлшену жолымен анықталған келiп түсетiн, сақталатын және жөнелтiлетiн астық нақты көлемi;
30) табиғи үстемақы - ылғалдығы және арам шөп қоспасы бойынша ылғалдығы және арам шөп қоспаның әрбiр пайызына 1 пайыз мөлшерiнде астықтың нақтылы салмағының ауытқу мөлшерi астықты сақтауға типтi көпшiлiк шарт қарастырғаннан бөлек жоғары;
31) табиғи бағасын кемiту - ылғалдығы және арам шөп қоспасы бойынша ылғалдығы және арам шөп қоспаның әрбiр пайызына 1 пайыз мөлшерiнде астықтың нақтылы салмағының ауытқу мөлшерi астықты сақтауға типтi көпшiлiк шарт қарастырғаннан бөлек төмен;
32) ақталған жетiспеушiлiк - тазалау актiсімен расталған астық жетiспеушiлiгi;
33) ақталмаған жетiспеушiлiк - тазалау актi материалдарымен расталмаған астық жетiспеушiлiгi.
2. Астық қабылдау кәсiпорындарында астықпен операцияларды ресiмдеу және оның есебi осы Ережелерге сәйкес жүзеге асырылады.

3. Все операции с зерном, количественно-качественный учет и оформление соответствующих документов ведутся в физическом весе с точностью до одного килограмма.
4. Руководитель хлебоприемного предприятия самостоятельно определяет должностных лиц хлебоприемного предприятия, несущих материальную ответственность за количественно-качественную сохранность принятого зерна, путем распределения должностных обязанностей, предусмотренных утвержденными внутренними инструкциями и положениями.
2. Оформление поступления зерна
5. Поступающее на хлебоприемное предприятие на хранение зерно от его владельца, принимается хлебоприемным предприятием, после взвешивания на исправных автомобильных или железнодорожных весах, прошедших в установленном порядке поверку. Взвешивание производится в присутствии владельца зерна или лица, доставившего зерно по доверенности владельца зерна.
Данные о количестве принятого зерна заносятся в журналы регистрации взвешивания зерна (приложения 1, 2).
Одновременно, от каждой поступившей партии зерна работниками лаборатории хлебоприемного предприятия отбирается проба для определения качества зерна в соответствии с действующими стандартами.
6. При поступлении зерна автомобильным транспортом работниками хлебоприемного предприятия делаются отметки в товарно-транспортной накладной о времени прибытия и убытия автомобиля.
При поступлении зерна железнодорожным, морским, внутренним водным транспортом документы о подаче средства под разгрузку и ее окончании оформляются в соответствии с законодательством.
7. Определение качества зерна производится специалистами аттестованной в установленном законодательном порядке лаборатории хлебоприемного предприятия в соответствии с методиками и показателями, установленными государственными стандартами и действующим законодательством.
Результаты анализа пробы:
1) заносятся в карточки анализа зерна (приложение 3), которые заполняются по всем операциям с зерном, сорная и зерновая примеси в карточках анализа расшифровываются по фракциям;
2) регистрируются в журнале регистрации результатов лабораторных анализов (приложение 4);
3) заносятся в накладные на принятое зерно с определением качества по среднесуточной пробе (приложение 5).
В хлебоприемном предприятии все показатели анализа качества зерна записываются в журнал регистрации результатов лабораторных анализов (приложение 4). Указанные журналы должны быть пронумерованы, прошнурованы и скреплены подписью руководителя и печатью хлебоприемного предприятия.
В случае несогласия владельца зерна (его представителя) или материально-ответственного лица с данными анализа, произведенного лабораторией, в их присутствии должен быть проведен повторный анализ, а при несогласии с результатами повторного анализа проба опечатывается в установленном порядке и с карточкой анализа лаборатории хлебоприемного предприятия и заявкой направляется в течение трех суток в независимую, аккредитованную в установленном порядке, испытательную лабораторию.

3. Астықпен санды есеп және ресiмдеу барлық операциялары бiр килограмға дейiн туралықта нақтылы салмақта жүргiзiледi.
4. Астық қабылдау кәсiпорнының басшысы қабылданған астықтың санды және сапалы сақталуын материалды жауапкершiлiгiн жүргiзетiн астық қабылдау кәсiпорнының қызмет тұлғаларының қызмет мiндеттемелерiн iшкi бекiтiлген нұсқаулар мен ережелермен қарастырылған бөлу жолымен дербес анықтайды.
2. Астықтың түсiмiн ресiмдеу
5. Астық қабылдау кәсiпорнына иелерiнен келiп түсетiн астық астық қабылдау кәсiпорындарымен жөнделген, белгiленген тәртiпте тексерiлген автокөлiктi немесе темiр жол таразыларында өлшенгеннен кейiн қабылданады. Өлшену астық иесiнiң немесе астық иесiнiң сенiмiмен астықты алып келген тұлғаның қатысуымен жүргiзiледi. Қабылданған астық саны туралы мәлiмет таразы журналына (1, 2 қосымша) жазылады.
Сонымен қатар, әрбiр келiп түскен астық партияларынан астық қабылдау кәсiпорнының лаборатория жұмысшысымен қолданылатын стандарттарға сәйкес астықтың сапасын анықтау үшiн нұсқа алынады.
6. Астықтың автокөлiк транспортымен түскен кезде тауар көлiк жүкқұжатында көлiктiң келуi мен кету уақыты белгiленуi астық қабылдау кәсiпорнының жұмысшысымен жүргiзiледi.
Астықтың темiр жол, өзен, iшкi су көлiктерiмен түскен кезде түсiру құралдарының берiлу және оның аяқталуы құжаттары белгiленген заңнама тәртібінде бекітілген сәйкес түрдегi көліктердің жүкті тасу ережелерiне сәйкес ресiмделiнедi.
7. Астықтың сапасын анықтау белгiленген тәртiпте бiлiктiлiгi тексерiлген астық қабылдау кәсiпорын лаборатория мамандарымен мемлекеттiк стандарттар және күшi бар заңнама белгiлегендей әдiстер мен көрсеткiштерге сәйкес жүргiзiледi.
Сынама талдау нәтижелерi:
1) астықпен барлық операциялары толтырылатын, талдау карточкасында залалды және астық қоспалары фракциялар бойынша ажыратылады, үлгiнiң талдау нәтижесi талдау карточкасында (3 қосымша) жазылады;
2) зертхана талдауларының нәтижесiн тiркеу журналында (4 қосымша) тiркелiнедi;
3) қабылданған астық жүк құжаттарына (5 қосымша) жазылады.
Астық қабылдау кәсiпорнында астықтың сапасының талдау барлық көрсеткiштерi зертхана талдауларының нәтижесiн тiркеу журналында (4 қосымша) жазылады. Көрсетiлген журналдар нөмiрленген, бауланған және басшы қолымен және астық қабылдау кәсiпорны мөрiмен толықтырылуы қажет.
Лаборатория жүргiзiлген талдау көрсеткiштерiмен астық иесi (оның өкiлi) немесе заттай жауапты тұлға келiспеген жағдайда, олардың қатысуымен қайта талдау жүргізiлу қажет, егер де қайта талдаумен келіспеген жағдайда үлгi белгiленген тәртiпте мөрленедi және астық қабылдау кәсiпорын лабораториясының талдау карточкасымен және өтiнiммен үш тәулiк мерзiмiнде белгiленген тәртiпте тәуелсiз аккредиттелген, сынау лабораториясына жiберiледi.

8. Руководитель и материально-ответственные лица хлебоприемного предприятия периодически проверяют исправность весов и правильность взвешивания зерна, проводить контрольные перевески и производить соответствующие отметки об этом в весовых журналах.
Техническое состояние весового хозяйства хлебоприемного предприятия контролируется метрологическими службами в установленном порядке.
9. Партия зерна, подлежащая транспортировке любым видом транспорта сопровождается следующими документами:
1) продовольственное и фуражное зерно - сертификатом качества;
2) семена первой и последующих репродукций - свидетельством на семена;
3) элитные семена - аттестатом на семена.
Зерно при его перевозке на хлебоприемное предприятие автомобильным транспортом сопровождается также товарно-транспортной накладной по типовой форме.
Товарно-транспортные накладные выписываются на каждую автомобильную партию (отдельный автомобиль или автомобиль (трактор) с прицепом, автопоезд).
При перевозке зерна транспортом владельца зерна товарно-транспортные накладные выписываются в трех экземплярах. Первый экземпляр остается на хлебоприемном предприятии, а второй и третий экземпляры возвращаются владельцу зерна с отметкой хлебоприемного предприятия о приемке фактического количества зерна по весу.
При перевозке зерна иным транспортом, владельцем зерна выписывается перевозчику товарно-транспортная накладная в четырех экземплярах. Первый экземпляр остается на хлебоприемном предприятии, остальные экземпляры возвращаются владельцу. При этом на втором и последующих экземплярах хлебоприемное предприятие делает соответствующие отметки о фактическом весе принятого от владельца зерна.
При доставке зерна на хлебоприемное предприятие без товарно-транспортной накладной или при товарно-транспортной накладной иной формы, а семенного зерна без сопроводительной документации, хлебоприемное предприятие составляет в присутствии владельца (его представителя) акт, в трех или четырех экземплярах, соответственно. В акте указываются следующие данные: наименование владельца зерна; номер автомобиля и наименование его владельца; культура зерна; расстояние доставки; вес груза по путевому листу и вид сдачи.
10. Приемка однородного по качеству зерна, поступившего от одного и того же сдатчика в течение суток, оформляется составлением накладной на принятое зерно с определением качества по среднесуточной пробе (приложение 5), в которой указываются данные анализа среднесуточной пробы. На основании накладной делается запись на лицевом счете владельца зерна в книге количественно-качественного учета зерна (приложения 6 и 7) с последующей выпиской зерновой расписки.

8. Астық қабылдау кәсiпорны басшысы және заттай жауапты тұлға мерзiмде таразының дұрыстығын және таразышылардың астықтың өлшеу дұрыстығын тексередi, таразы журналында белгiлеумен сәйкес бақылау қайта өлшеуi жүргiзiледi.
Астық қабылдау кәсiпорны таразы шаруашылығының техникалық жағдайы белгiленген тәртiпте метрологиялық қызметпен бақыланады.
9. Астық партиялары кез-келген түрдегi көлiкпен тасымалдауға арналған жүктердi тасымалдау ережесiне сәйкес көрсетiлген көлiк түрiнде төмендегi құжаттармен жөнелтiледi:
1) азық-түлiктiк және жем-шөп астығы - сапа сертификатымен;
2) бiрiншi және келесi репродукция тұқымы - тұқым куәлiгiмен;
3) элиттi тұқымдар - тұқымға аттестатпен.
Астықты астық қабылдау кәсiпорнына автокөлiкпен тасыған кезде тауар көлiк жүкқұжаты үлгiлi нысанымен жөнелтiледi.
Тауар көлiк жүкқұжаттары әрбiр автокөлiк партиясына (бөлек автокөлiк немесе тiркеме автокөлiк (трактор), автопоезға) жазылады.
Астықты астық иесiнiң көлiгiмен тасығанда тауар көлiк жүкқұжаты 3 данада жазылады. Бiрiншi дана астық қабылдау кәсiпорнында қалады, ал екiншi және үшiншi даналар астық қабылдау кәсiпорнының астықтың салмағының нақты санының қабылдауы белгiсiмен астық иесiне қайтарылады.
Астықты басқа көлiкпен тасыған кезде, астық иесi тасушыға тауар көлiк жүкқұжатын 4 данада жазып бередi. Бiрiншi дана астық қабылдау кәсiпорнында қалады, басқа даналар астық иесiне қайтарылады. Сонымен қатар екiншi және сонан кейiнгi даналарда астық қабылдау кәсiпорны астық иесiнен қабылданған нақты салмағы туралы сәйкес белгi жасайды.
Астық қабылдау кәсiпорнына астықтың әкелiнген кезде тауар көлiк жүкқұжаттарынсыз немесе басқа үлгiдегi тауар көлiк жүкқұжаттарымен, ал тұқымды астықты жөнелту жүкқұжаттарынсыз кезiнде астық қабылдау кәсiпорны иесiнiң (оның өкiлi) қатысуымен акт жасалынады. Актiде келесi көрсеткiштер көрсетiледi: астық иесiнiң аты жөнi; автокөлiктiң нөмiрi және оның иесiнiң аты жөнi; астықтың дақылы; жеткiзудiң ара қашықтығы; жол қағазшасы бойынша жүктiң салмағы және өткiзу түрi. Акт 3 немесе 4 данаға сәйкес жасалынады.
10. Тәулiк бойы бiр өткiзушiден келiп түсетiн, сапасы бойынша бiртектi астық партиясын қабылдау, қабылданған астық орта тәулiктi үлгiнiң талдау мәлiметтерi көрсетiлетiн жүкқұжатын (5 қосымша) құрап ресiмделiнедi. Жүкқұжат негiзiнде астық иесiнiң дербес шотында астықтың санды-сапалы есебi кiтапшасында (6 және 7 қосымша) келесi астық қолхатының жаздыруымен жазу жасалынады.

11. После определения влажности и наличия зараженности поступившей партии зерна должностным лицом производственно-технологической лаборатории хлебоприемного предприятия указываются на обороте товарно-транспортной накладной показатели влажности, зараженности, номер склада, в котором должна размещаться данная партия зерна. Эти данные подтверждаются подписью должностного лица, после чего автомобиль направляется на точку разгрузки.
12. Если зерно доставлено на хлебоприемное предприятие по товарно-транспортной накладной другой формы, не содержащей требующихся показателей, на обороте первого экземпляра накладной сотрудником производственно-технологической лаборатории хлебоприемного предприятия, заполняются показатели влажности, зараженности, номер склада, в котором должна размещаться данная партия зерна.
13. Показатель влажности, определяется экспресс-методом и используется только для направления зерна в соответствующий склад и указывается лишь на первом экземпляре накладной, остающейся на хлебоприемном предприятии.
14. Должностное лицо хлебоприемного предприятия, осуществляющее взвешивание поступающего зерна на автомобильных весах, а при его отсутствии, материально-ответственное лицо, получает от владельца зерна или его представителя все три (или четыре) экземпляра накладной и, после взвешивания автомобиля с зерном, заносит в журнал регистрации взвешивания зерна (приложение 1) следующие данные: номер накладной, наименование владельца зерна, номер автомобиля и прицепа, наименование культуры и вес брутто. Одновременно с этим указывается на первом экземпляре товарно-транспортной накладной номер записи в весовом журнале регистрации взвешивания зерна (приложение 1) и вес брутто, которые заверяются подписью должностного лица.
15. Взвешивание автомашин, загруженных зерном, а также после их разгрузки, производится без водителя.
При наличии на хлебоприемном предприятии трех и более автомобильных весов должностное лицо хлебоприемного предприятия, осуществляющее взвешивание поступающего зерна, указывает на первом экземпляре товарно-транспортной накладной номер записи в журнале регистрации взвешивания зерна на автомобильных весах (приложение 1) дробью: в числителе - номер автовесов и в знаменателе - порядковый номер записи в журнале.
В том случае, если в товарно-транспортной накладной владельца зерна не указаны номер автомобиля и наименование владельца автомобиля, доставившего зерно, должностное лицо хлебоприемного предприятия, осуществляющее взвешивание поступающего зерна, обязательно указывает эти данные в тексте на основании путевого листа.

11. Келiп түскен астық партиясының ылғалдығы және залалдануының бар болуы анықтағаннан кейiн қызметтi тұлға астық тауар көлiк жүкқұжатының келесi бетiнде ылғалдық және залалдану көрсеткiштерiн және астықтың орналасуы тиiс қойма нөмiрi көрсетiледi және бұл көрсеткiштерді өзiнiң қолымен растайды және көлiктi көлiк таразысына жiбередi.
12. Егер де астық астық қабылдау кәсiпорнына талапты көрсеткiштердi қажет етпейтiн басқа үлгiдегi тауар көлiк жүкқұжаттарымен әкелiнген жағдайда өндiрiстiк-технологиялық лаборатория қызметкерi жүкқұжаттарының бiрiншi дананың келесi бетiне ылғалдық көрсеткiшi, залалдануы, осы астық партиясы орналасқан қойма нөмiрi толтырылады.
13. Астықты сәйкес қоймаға жiберу үшiн экспресс әдiсiмен анықталған ылғалдық көрсеткiшi астық қабылдау кәсiпорнында қалатын жүкқұжаттарының тек бiрiншi данасында көрсетiледi.
14. Астық қабылдау кәсiпорнының лауазымды тұлғасы автокөлiк таразысына келiп түскен астықты өлшеуiн жүзеге асыратын, ал оның болмаған жағдайда, материалды жауапты тұлға астық иесiнен немесе оның өкілінен (жүргiзушiден) жүкқұжаттардың барлық 3 немесе 4 данасын алады және астықты автокөлікпен өлшегеннен кейін жүктерді қайта өлшеу журналына (1 қосымша) автокөлiк таразысында келесi көрсеткiштер жазылады: жүкқұжат нөмiрi, астық иесiнiң аты жөнi, автокөлiк және тiркеме нөмiрi, дақылдың аты және брутто салмағы. Осымен қатар бiр уақытта ол жүкқұжаттың бiрiншi данадасында таразы журналдағы (1 қосымша) жазба нөмiрiн және брутто салмағын, осы көрсеткiштердi өз қолымен белгiлеп көрсетедi.
15. Астықпен тиелген автокөлiктi өлшеу, және де оларды түсiру, жүргiзушiсiз жүргiзiледi.
Астық қабылдау кәсiпорнында 3 және одан да көп автокөлiк таразысы болған кезде таразышы жүкқұжаттың бiрiншi данасында журналда (1 қосымша) жазбасының нөмiрi бөлшекте көрсетiледi: алымында - автотаразының нөмiрi, бөлiмiнде - журналдағы жазбаның тәртiптi нөмiрi.
Егер де астық иесiнiң жүкқұжатында автокөлiк нөмiрi және астықты алып келген автокөлiк иесiнiң аты көрсетiлмеген жағдайда, таразышы мiндеттi түрде бұл көрсеткiштердi жүкқұжатта басылған штамптiң текстiнде жол қағазша негiзiнде көрсетедi.

16. После определения веса брутто и оформления первого экземпляра накладной автомобиль направляется для разгрузки в соответствующее зернохранилище, владельцу зерна или его представителю вручается первый экземпляр товарно-транспортной накладной, а остальные экземпляры остаются у весовщика автомобильных весов до разгрузки автомобиля. При наличии на предприятии двух автомобильных весов (въездных и выездных) владельцу зерна или его представителю, доставившему зерно, вручаются все экземпляры накладной, и он после разгрузки автомобиля передает их весовщику выездных весов.
На хлебоприемном предприятии, имеющем одни автомобильные весы, в журнале регистрации взвешивания зерна на автомобильных весах (приложение
1) записываются вес брутто и вес тары. На обороте первого экземпляра товарно-транспортной накладной лицо, осуществляющее взвешивание зерна, указывает все три весовых показателя (брутто, тара и нетто).
На предприятии, имеющем двое (спаренные) автомобильных весов, обслуживаемых одним весовщиком, ведется один журнал регистрации взвешивания зерна на автомобильных весах (приложение 1), отдельно по четным и нечетным числам.
На хлебоприемном предприятии, имеющем отдельные въездные и выездные автомобильные весы, обслуживаемые разными должностными лицами хлебоприемного предприятия, осуществляющими взвешивание поступающего зерна, на въездных весах определяется вес брутто, а на выездных весах - вес тары. В этом случае для каждых автомобильных весов ведется отдельный весовой журнал регистрации взвешивания зерна на автомобильных весах (приложение 1). В журнале на выездных весах порядковые номера записей указываются заранее с тем, чтобы при определении веса тары разгруженных автомобилей записи в журнале производились под тем же порядковым номером, под которым все данные об этом автомобиле записаны в весовом журнале регистрации взвешивания зерна на автомобильных весах (приложение 1) на въездных автомобильных весах.
17. Материально-ответственное лицо или оператор автоподъемника после разгрузки автомобиля указывает на обороте первого экземпляра товарно-транспортной накладной номер склада, куда принято зерно, расписывается в приемке зерна и направляет автомобиль на весы для взвешивания тары.
18. Должностное лицо хлебоприемного предприятия, осуществляющее взвешивание поступающего зерна на выездных автомобильных весах после взвешивания порожнего автомобиля делает в своем журнале регистрации взвешивания зерна на автомобильных весах (приложение 1), за порядковым номером, указанным на обороте первого экземпляра накладной, следующие записи: N накладной, наименование владельца зерна и вес тары.
На хлебоприемном предприятии, имеющем трое и более автомобильных весов, в журналах выездных весов порядковые номера записи не указываются, а показывается номер записи въездных весов, указанный на первом экземпляре товарно-транспортной накладной. Записи в журнале делаются в порядке поступления документов.

16. Брутто салмағын анықтағаннан және жүкқұжаттың бiрiншi данасын ресiмдегеннен кейiн автокөлiк түсiрiлуi үшiн сәйкес астық қоймаларына жiберiледi, жүргiзушiге немесе астық иесiне жүкқұжаттың бiрiншi данасы берiледi, ал қалған даналар автокөлiк таразысының таразышында көлiктi түсiргенге дейiн қалады. Кәсiпорында екi автокөлiк таразысы (кiретiн және шығатын) болған жағдайда астық иесiне немесе астықты алып келген жүргiзушiге жүкқұжаттың барлық даналары тапсырылады және ол автокөлiктi түсiрiп болғаннан кейiн шығатын таразының таразышына оларды тапсырады.
Астық қабылдау кәсiпорнында бiр автокөлiк таразысы болған жағдайда (1 қосымша) журналда брутто салмағы және тара салмағы жазылады. Жүкқұжаттың бiрiншi данасының артқы бетiнде таразышы барлық үш таразы көрсеткiштерiн (брутто, тара, нетто) көрсетедi.
Кәсiпорындарда екi (қосылған) автокөлiк таразысы бар бiр таразышы қызмет көрсететiн бiр журналы (1 қосымша) тақты және тақсыз күндерде бөлек жүргiзiледi.
Бөлек кiретiн және шығатын автокөлiк таразысы бар, бөлек таразышылармен қызмет көрсететiн астық қабылдау кәсiпорындарында, кiретiн таразыда брутто салмағын, ал шығатын таразыда тара салмағын анықтайды. Бұл жағдайда әрбiр автокөлiк таразысына бөлек (1 қосымша) журнал жүргiзiледi. Шығатын таразының журналында жазбаның реттi нөмiрi алдын ала төгiлген автокөлiк тара салмағын анықтаған кезде, журналда жазба сол реттi нөмiрде жүргiзiлiп көрсетiледi, осы автокөлiктiң барлық көрсеткiштерi кiретiн автокөлiк таразысының (1 қосымша) журналында жазылып көрсетiлгендей.
17. Затты жауапты тұлға немесе автокөтергiш операторы көлiктi түсiрiп болғаннан кейiн жүкқұжаттың бiрiншi данасының артында астықты қабылдаған қойманың нөмiрi көрсетiледi, астықтың қабылдауына қол қояды және көлiктi таразыға тарасын өлшеу үшiн жiберiледi.
18. Шығарылатын автокөлiк таразысының лауазымды тұлғасы бос автокөлiктi өлшегеннен кейiн өзiнiң (1 қосымша) журналында, реттi нөмiрiмен жүкқұжаттың бiрiншi данасының артқы жағында белгiленген келесi жазбалар: жүкқұжат N, өткiзушiнiң аты және тараның салмағы жазылынады.
Yш және одан да көп автокөлiк таразысы бар астық қабылдау кәсiпорындары шығатын таразысының журналында жазбаның реттi нөмiрi көрсетiлмейдi, таразышының жүкқұжаттың бiрiншi данасында көрсетiлген шығарылатын таразының жазбасының нөмiрi көрсетiледi. Журналға жазылу құжаттардың түсу барысында жасалынады.

19. Одновременно должностное лицо хлебоприемного предприятия, осуществляющее взвешивание поступающего зерна, указывает на обороте первого экземпляра товарно-транспортной накладной вес тары и вес нетто, заверяя эти данные своей подписью.
После этого им заполняется на остальных трех экземплярах товарно-транспортной накладной номер склада, куда принято зерно, вес нетто и заверяются эти данные его подписью.
Первые экземпляры товарно-транспортных накладных весовщик передает счетному работнику хлебоприемного предприятия, который составляет накладные на принятое зерно с определением качества по среднесуточным пробам (приложение 5).
20. Все другие операции по приемке и отпуску зерна, включая вывоз отходов III категории (не кормовых) на уничтожение, регистрируются в том же журнале регистрации взвешивания зерна на автомобильных весах (приложение 1) в последовательном порядке.
21. По окончании операционного дня счетный работник подсчитывает в разделе I всех накладных на принятое зерно итоги физического веса. Должностные лица хлебоприемного предприятия, осуществляющие взвешивание поступающего зерна на автомобильных весах, обязаны в тот же срок подсчитать в журналах регистрации взвешивания зерна на автомобильных весах (приложение 1) итоги приема зерна по каждой культуре за истекшие операционные сутки по графам "брутто" и "тара" и сдать журналы должностному лицу, осуществляющему общий учет зерна. После чего последним производится проверка весовых показателей с тем, чтобы разность между весом брутто и весом тары по журналам регистрации взвешивания зерна на автомобильных весах (приложение 1) была равна весу нетто, указанному в итогах всех накладных на принятое зерно с определением качества по среднесуточной пробе (приложение 5).
22. После проверки физического веса по каждой культуре накладные на принятое зерно с определением качества по среднесуточной пробе (приложение
5) передаются заведующему лабораторией или другим сотрудникам лаборатории, которыми на основании анализных карточек проставляются в накладные на принятое зерно результаты лабораторного анализа среднесуточных проб по показателям качества и заверяют данные своей подписью, регистрируются в журнале регистрации результатов лабораторных анализов (приложение 4). Накладные на принятое зерно с определением качества по среднесуточной пробе (приложение 5) возвращаются должностному лицу, осуществляющему общий учет зерна, поступившего на хлебоприемное предприятие.
23. После проверки веса и заполнения в накладных на принятое зерно результатов лабораторных анализов, должностное лицо, осуществляющее общий учет зерна, поступившего на хлебоприемное предприятие, передает все накладные на принятое зерно с определением качества по среднесуточной пробе (приложение 4) вместе с приложенными к ним товарно-транспортными накладными владельцев зерна соответствующим материально-ответственным лицам хлебоприемного предприятия для проверки правильности включения товарно-транспортных накладных в накладные на принятое зерно (приложение
5) и точности определения веса нетто принятого зерна.

19. Бiр уақытта келiп түсетiн астықтың өлшеуiн жүзеге асыратын астық қабылдау кәсiпорны лауазымды адамы жүкқұжаттың бiрiншi данасының келесi бетiнде тара салмағы мен нетто салмағын көрсетедi, осы көрсеткiштердi өзiнiң қолымен куәландырады.
Бұдан кейiн онымен тауар көлiктi жүкқұжаттың қалған 3 данасында астық қабылданған қойма нөмiрi, нетто салмағы толтырады және осы көрсеткiштердi өз қолымен бекiтедi.
Тауар көлiк жүкқұжаттың бiрiншi данасын таразышы астық қабылдау кәсiпорнының қабылданған астықтың орташа тәулiктi үлгiсiмен (5 қосымша) жүкқұжат құрайтын есептi жұмысшысына бередi.
20. Астықты қабылдау және жiберу, сонымен қоса ІІІ категориялы қалдықтарын (жемдiк емес) жоюға тасып шығару, сол (1 қосымша) автокөлiк таразысында астықты өлшеу журналында тiзбектi тәртiпте тiркеледi.
21. Операциялық күннiң соңында есепшi жұмысшы 1 бөлiмде барлық жүкқұжаттарды нақтылы салмақ қорытындысын есептейдi. Автокөлiк таразысында астық қабылдау кәсiпорны лауазымды адамы сол мерзiмде таразы журналында (1 қосымша) өткен операциялық тәулiкте әрбiр дақылдардың астық қабылдау қорытындысын брутто және тара графасы бойынша есептеуге және астық қабылдау кәсiпорны есепшi жұмысшысына журналды тапсыруға мiндеттi. Бұдан кейiн есепшi жұмысшы таразы көрсеткіштерiн (1 қосымша) журналында брутто салмағы мен тара салмағы арасындағы айырмашылығы қабылданған астық барлық жүкқұжаттарда (5 қосымша) қорытындыларының көрсетiлген нетто салмағының тең болуын тексеру жүргiзедi.
22. Әрбiр дақылдың нақтылы салмағын тексергеннен кейiн қабылданған астық жүкқұжаттары (5 қосымша) лаборатория меңгерушiсi немесе басқа лаборатория қызметкерiмен орташа тәулiктi лаборатория талдау көрсеткiшiн толтырып, оларды өз қолымен куәландырып, лабораториялық талдау тiркеу журналында (4 қосымша) тiркелiнедi. Қабылданған астық жүкқұжаттары (5 қосымша) астық қабылдау кәсiпорнына келiп түскен астықтың жалпы есебiн жүзеге асыратын лауазымды адамға қайтарылады.
23. Астық қабылдау кәсiпорнына келiп түскен қабылданған астық жүкқұжатына лаборатория талдау нәтижелерін толтырып және салмағын тексергеннен кейін астықтың жалпы есебін жүзеге асыратын лауазымды адам қабылданған астық барлық жүкқұжаттарын орта тәулікті сынама (4 қосымша) бойынша сапасын анықтап, оған қосымша тауар көлік құжаттарымен бірге астық қабылдау кәсіпорны материалды жауапты тұлғаға сәйкес қабылданған астық жүкқұжатына (5 қосымша) тауар көлік құжатының қосылуының дұрыстығын және қабылданған астық нетто салмағын дәлдігін анықтап тексеру үшін береді.

24. После окончания проверки материально-ответственное лицо подписывает накладные на принятое зерно с определением качества по среднесуточной пробе (приложение 5) и одновременно записывает вес нетто в перечень товарно-транспортных накладных (приложение 8), а накладные на принятое зерно с определением качества по среднесуточной пробе (приложение
5) возвращает должностному лицу, осуществляющему общий учет зерна, поступившего на хлебоприемное предприятие.
Перечни товарно-транспортных накладных (приложение 8) материально-ответственное лицо прилагает к отчету о движении зерна и тары на зернохранилищах (приложение 9).
25. На основе показателей лабораторного анализа, проверенного физического веса и других данных, бухгалтерия хлебоприемного предприятия производит расчет на зачтенный физический вес и передает накладные на принятое зерно с определением качества по среднесуточной пробе (приложение
5) для проверки и подписи главному бухгалтеру хлебоприемного предприятия или другому должностному лицу.
26. Зачтенный физический вес зерна определяется в три этапа:
1) процент натуральной скидки или надбавки рассчитывают по совокупности отклонений качественных показателей по влажности и сорной примеси;
2) затем рассчитывается вес натуральной скидки или надбавки по влажности и сорной примеси по формуле:
физический вес  х  процент скидки или надбавки
________________________________________________
100%
3) затем из физического веса вычитается вес натуральной скидки по влажности и сорной примеси в размере 1% за каждый процент влажности и сорной примеси ниже установленных договором норм, или прибавляется к физическому весу натуральная надбавка по влажности и сорной примеси в размере 1% за каждый процент влажности и сорной примеси выше установленных договором норм. Натуральные скидки и надбавки исчисляются с точностью до 0,1%.
Физический вес зерна, кроме кукурузы в початках, увеличенный или уменьшенный на величину натуральных надбавок или скидок является зачтенным физическим весом.
Зачтенный физический вес зерна, проставленный в зерновой расписке для хлебоприемного предприятия при отгрузке, отпуске будет равен, при норме, определенной договором между владельцем зерна и хлебоприемным предприятием, физическому весу.
27. При отклонении показателя качества от установленных договором норм по влажности и сорной примеси, при отпуске зерна по зерновым распискам применяются натуральные скидки и надбавки. Из физического веса вычитается вес натуральной скидки по влажности и сорной примеси в размере 1% за каждый процент влажности и сорной примеси ниже установленных договором норм, или прибавляется к физическому весу натуральная надбавка по влажности и сорной примеси в размере 1% за каждый процент влажности и сорной примеси выше установленных договором норм. Натуральные скидки и надбавки исчисляются с точностью до 0,1%.

24. Тексерiс бiткеннен кейiн затты жауапты тұлға қабылданған астық жүкқұжаттарына (5 қосымша) қол қояды және бiр уақытта астық иесiнiң тауар көлiктi жүкқұжаттар (8 қосымша) тiзбесiне нетто салмағын жазады, ал қабылданған астықтың жүкқұжаттары (5 қосымша) астық қабылдау кәсiпорнына астықтың жалпы есебiн жүзеге асыратын лауазымды адамға қайтарады.
Затты жауапты тұлға тауаркөлiк жүкқұжаттар (8 қосымша) тiзбелерiн астық қоймаларында астық пен тараның қозғалысы туралы (9 қосымша) есеп беруiне қоса тiркейдi.
25. Астық қабылдау кәсiпорны бухгалтерия жұмысшысы тексерiлген лаборатория талдауының нақтылы салмақ және басқа мәлiметтердiң көрсеткiш негiзiнде есепке алынған салмаққа (нақтылы есепке алынған) есеп жүргiзедi және қабылданған астық жүкқұжаттарын (5 қосымша) тексеру және астық қабылдау кәсiпорны бас бухгалтерінің немесе бұл мақсатта арнайы қарастырылған тұлға қол қою үшiн бередi.
26. Астықтың нақтылы есепке алынған салмағы үш кезеңде анықталынады:
1) нақтылы шегерiм немесе үстеме пайызы сапалы көрсеткiштердiң ауытқушылығы жиынтығының ылғалдығы мен залалды қоспалары бойынша
есептелiнедi;
2) сонан кейiн, ылғалдығы және залалды қоспа бойынша заттай шегерiм немесе үстеме салмағы формуласымен есептелiнедi:
нақтылы салмақ х шегерiм немесе үстеме пайызы
_____________________________________________
100%
3) сонан кейiн нақтылы салмақтан ылғалдығы және залалды қоспа бойынша әрбiр ылғалдығы және залалды қоспаның пайызына шартпен белгiленген нормадан төмен 1 пайыз көлемiнде заттай шегерiм салмағы шегерiледi, немесе нақтылы салмаққа ылғалдығы және залалды қоспа бойынша әрбiр ылғалдығы және залалды қоспаның пайызына шартпен белгiленген нормадан жоғары 1 пайыз көлемiнде заттай шегерiм қосылады. Заттай шегерiм және үстеме 0,1 пайызға дейiн дәлдiкпен есептелiнедi.
Собықты жүгерiден басқа, заттай шегерiм немесе үстеме көлемiне үлкейтiлген немесе кемiтiлген астықтың нақтылы салмағы, есепке алынған нақтылы салмақ болып табылады.
Астық қабылдау кәсiпорны үшiн астық қолхатында қойылған астықтың есепке алынған нақтылы салмағы, астық қабылдау кәсiпорны мен астық иесi арасында шарты бойынша анықталған нормасы бойынша жөнелтiлгенде, жiберiлгенде нақтылы салмаққа тең болады.
27. Сапаның көрсеткiшiнiң шартта белгiленген нормалардан ылғалдығы және залалды қоспа бойынша ауытқыған кезде, астықты астық қолхаты бойынша жiберген кезде заттай шегерiм және үстеме қолданылады. Нақтылы салмақтан ылғалдығы және залалды қоспа бойынша заттай шегерiм салмағы әрбiр ылғалдығы және залалды қоспаның шартта белгiленген нормадан төмен пайызына 1% көлемiнде есептен шығарылады, немесе шартта белгiленген нормадан жоғары ылғалдығы және залалды қоспаның әрбiр пайызына ылғалдығы және залалды қоспа бойынша 1% көлемiнде заттай үстеме нақтылы салмаққа қосылады.

28. Зачтенный физический вес зерна кукурузы, поступившей на хлебоприемное предприятие в початках, определяется в следующем порядке:
1) устанавливается физический вес зерна кукурузы исходя из физического веса початков и процента фактического выхода зерна;
2) исчисляется зачтенный физический вес зерна кукурузы, исходя из физического веса зерна, уменьшенного на вес натуральной скидки или увеличенного на вес натуральной надбавки, соответственно отклонениям качества от установленных по договору норм по влажности и сорной примеси;
3) перевод кукурузы в початках в зерно проводится по фактическому выходу зерна из початков, определенному лабораторией хлебоприемного предприятия путем обмолота среднесуточной пробы.
29. При поступлении на хлебоприемное предприятие зерна неоднородного качества приемка его по среднесуточным пробам не допускается.
Качество такого зерна определяется лабораторией хлебоприемного предприятия по каждой поступившей партии (автомобилю) в отдельности.
30. После определения качества поступившей партии зерна сотрудником лаборатории указывается на обороте товарно-транспортной накладной все требующиеся показатели качества и номер склада, в который направляется зерно.
Если зерно доставлено на хлебоприемное предприятие по накладной другой формы, не имеющей требующихся показателей, сотрудник лаборатории проставляет на обороте первого экземпляра накладной все требующиеся показатели качества и номер склада, в который направляется зерно.
31. На основании первых экземпляров товарно-транспортных накладных счетный работник хлебоприемного предприятия составляет накладную на принятое зерно с определением качества по среднесуточной пробе (приложение
5) отдельно по каждой неоднородной партии.
32. На основании накладных на принятое зерно с определением качества по среднесуточной пробе (приложение 5) делаются записи в журналах количественно-качественного учета зерна (приложения 6 и 7), а затем по согласованию с владельцем зерна выписывается зерновая расписка.
33. При поступлении от других хлебоприемных предприятий зерна железнодорожным и водным транспортом вес поступившей партии определяется материально-ответственным лицом хлебоприемного предприятия - получателя совместно с приемосдатчиком железнодорожной станции или пристани, а при доставке автомобильным транспортом - в присутствии лица, доставившего зерно и отвечающего за его сохранность.
Результаты взвешивания грузов заносятся в соответствующие весовые журналы регистрации взвешивания зерна (приложения 1 и 2).

28. Астық қабылдау кәсiпорнына собықпен келiп түскен жүгерi дәнiнiң есепке алынған нақтылы салмағы келесi тәртiпте анықталады:
1) собықтың нақтылы салмағы және дәннiң нақты шығу пайызына байланысты жүгерi дәнiнiң нақтылы салмағы анықталынады;
2) сонан-соң жүгерi дәнiнiң есепке алынған нақты салмағы заттай шегерiм салмағына кемiткен немесе заттай үстем салмағына көбейтiлген, шартта белгiленген нормадан сәйкес сапаның ылғалдығы және залалды қоспа бойынша ауытқуы, дәннiң нақты салмағынан шыға есептелiнедi;
3) собықты жүгерiнi дәнге ауыстыру астық қабылдау кәсiпорын зертханасымен анықталған орта тәулiктi үлгiнi бастыру жолымен собықтан дәннiң нақты шығуы бойынша жүргiзiледi.
29. Астық қабылдау кәсiпорнына сапасы бiр тектi емес астық келіп түскенде оның орта тәулiктi үлгiсiмен қабылдау рұқсат етiлмейдi.
Осындай астықтың сапасын астық қабылдау кәсiпорын лабораториясы әрбiр келiп түскен партияларды (автокөлiкпен) бөлек анықтайды.
30. Келiп түскен астық партиясының сапасын анықтағаннан кейiн лаборатория қызметкерi тауар көлiк жүкқұжатының келесi бетiнде барлық талап ететiн сапа көрсеткiштерiн және астық жiберiлетiн қойма нөмiрiн көрсетедi. Жүкқұжатының келесi бетiнде астық сапасының көрсеткiштерi жоқ болса қолмен жазылынады.
Егер астық қабылдау кәсiпорнына астық талапты көрсеткiштерi жоқ басқа үлгiдегi жүкқұжаттарымен әкелiнген жағдайда, аға ауыспалы лаборант жүкқұжат бiрiншi данасының келесi бетiнде төменгi үлгiде көрсетiлгендей штамп қояды және мұнда барлық талапты сапа көрсеткiштерi және астық жiберiлетiн қойма нөмiрi толтырылынады.
31. Тауар көлiк жүкқұжатының бiрiншi данасының негiзiнде астық қабылдау кәсiпорнының есеп қызметкерi қабылданған астықтың орташа есептегi сапа көрсеткiш қорытындылары немесе жүгерi собығынан орташа өлшемдегi дәннiң нақты шығуын анықтайтын бiр түрдегi қабылданған астық жүкқұжаты (5 қосымша) құрылады.
32. Қабылданған астық жүкқұжаты (5 қосымша) негiзiнде астық сандық сапалық есеп журналына (6 және 7 қосымша) жазу жасалынады, сонан кейiн астық иесi келiсiмiмен астық қолхаты жаздырылады.
33. Басқа астық қабылдау кәсiпорнынан темiр жол және су көлiгiмен астық келiп түскен кезде, келiп түскен партияның салмағын материалды жауапты тұлға немесе астық қабылдау кәсiпорын - қабылдаушы темiр жол станциясының таразышысы немесе кемежай қабылдау өткiзушiмен бiрге анықтайды, ал автокөлiкпен жеткiзiлгенде - жүктi алып келген және оның сақталуына жауапты тұлғаның қатысуымен.
Жүктiң өлшену нәтижелерi өлшенген астықты тiркеу таразы журналдарына (1 және 2 қосымша) сәйкес тiркелiнедi.

34. Взвешивание зерна на вагонных весах попутных станций, взвешивание вагонов без расцепки и большегрузных вагонов на весах малой грузоподъемности (в два приема) не допускается.
35. Приемка продукции, упакованной в мешки стандартного веса, производится без взвешивания, а вес поступившей партии определяется по количеству мест и стандартному весу, с участием приемосдатчика железнодорожного или водного транспорта в проверке количества мест.
Когда при разгрузке вагонов и судов отдельные мешки оказались порванными (протертыми, расшитыми), продукция в таких мешках взвешивается и приходуется фактическим весом, зафиксированным в коммерческом акте железнодорожного или водного транспорта. В случае наличия в вагоне (судне) россыпей продукции - россыпи собираются, взвешиваются и приходуются грузополучателем.
Приемка зерна, поступившего железнодорожным и водным транспортом, оформляется материально-ответственным лицом приемным актом на многовагонное (многобаржевое) поступление зерна (приложение 10) или приемным актом на одновагонное (однобаржевое) поступление зерна (приложение 11). Железнодорожные или водные накладные передаются в бухгалтерию.
36. Хлебоприемное предприятие, получившее зерно в порядке переадресовки, немедленно сообщает об этом грузоотправителю и первоначальному адресату.
37. Поступившее с других хлебоприемных предприятий зерно приходуется материально-ответственным лицом по своему складскому отчету в количестве, фактически оказавшемся при перевеске в пункте получения, и в порядке, указанном в пункте 33 настоящих Правил, расхождения в весе (количестве мест) против накладной станции (пристани, порта, предприятия) отправления оформляются:
1) расписками в сопроводительной накладной владельца зерна (его представителя) сопровождающего груз и материально-ответственного лица, принявшего зерно автомобильным транспортом;
2) отметкой на обороте накладной за подписью начальника станции (пристани, порта), его заместителя или другого должностного лица, заверенной штемпелем станции назначения - по недостачам в весе зерна, не превышающим норм естественной убыли при железнодорожных и водных перевозках, с учетом норм расхождений в показаниях весов - 0,1%;
3) коммерческим актом, составленным станцией железной дороги назначения (пристанью, портом), на недостачи в весе зерна, превышающие нормы естественной убыли при железнодорожных и водных перевозках и нормы расхождения в показаниях весов, а также на недостачи мест семян кукурузы, упакованных в мешки стандартным весом.
Коммерческий акт подписывает начальник станции (его заместитель), заведующий грузовым двором (или лица его замещающие) и приемосдатчик станции, а также грузополучатель, если он участвовал в проверке.
Норма точности взвешивания на вагонных, рычажных, циферблатных, коромысловых весах зерна, перевозимого железнодорожным транспортом насыпью или в таре (мешках), должна соответствовать нормам, установленным действующими государственными стандартами.

34. Жол жөнекей станцияның вагонды таразысында астық жүктерiн өлшеу, аз жүккөтергiш таразысында вагондарды ағытпай (екi қабылдауда) және үлкен жүктi вагондарды өлшеу рұқсат етiлмейдi.
35. Қалыпты салмақты мөшекте қапталған өнiмдi қабылдау өлшенусiз жүргiзiледi, ал келiп түскен партияның салмағы орын санымен және қалыпты салмақпен орын санының тексергенде темiр жол немесе су көлiгiнiң қабылдау өткiзушiсi қатысуымен анықталынады.
Вагондар мен кемелерден жүк түсiрген кезде бөлек мөшектер жыртылған (өңi кетiп қалған, тiгiсi ашылған және т.б.) болса, мұндай мөшектегi өнiмдер нақты салмағымен темiр жол және су көлiгiнiң коммерциялық актiсiнде белгiленiп өлшенiледi және кiрiстiрiлiнедi. Вагонда (кемеде) өнiмнiң төгiлгенi болған кезде, жүкқабылдаушымен төгiлген жиналынады, өлшенiлiнедi және кiрiстiрiлiнедi.
Темiр жол және су көлiгiмен келiп түскен астық қабылдау (10 қосымша) көп вагонды (баржалық) астық өнiмдерiнiң келiп түсуi қабылдау актiсiмен немесе (11 қосымша) бiр вагонды (баржалық) келiп түсу қабылдау актiсiмен материалды жауапты тұлғамен ресiмделiнедi. Темiр жол немесе су жүкқұжаттары бухгалтерияға берiледi.
36. Басқа адреске жiберу тәртiбiмен астықты қабылдаған астық қабылдау кәсiпорны бұл туралы дереу жүк жiберушiге және бастапқы адресатқа хабарлайды.
37. Басқа астық қабылдау кәсiпорнынан келiп түскен астық және өнiмдер материалды жауапты тұлғаның өзiнiң қойма есебiмен қабылдау пунктiнде қайта өлшегенде нақты салмағы санымен және Ереженiң 33-тармағында көрсетiлген тәртiпте кiрiстiрiлiнедi.
Салмақтың (орынның саны) станция (кемежәй, порт, кәсiпорын) жүкқұжатына қарсы айырмашылығында жiберiлу ресiмделiнедi:
1) жүкпен бiрге iлесетiн астық иесiнiң (оның өкiлi) қоса жiберiлетiн жүкқұжаттарының қолхатымен және астықты автокөлiкпен қабылдаған материалды жауапты тұлғамен;
2) жүкқұжаттың келесi бетiнде станция (кемежәй, порт) бастығының, оның көмекшiсi немесе олардың тапсырысымен жүк ауласының меңгерушiсiнiң қолымен белгiленген, тағайындалған станцияның штемпелiмен таразының көрсеткiштерi - 0,1% алшақтау нормасының есебiмен темiр жол және су тасымалдауында табиғи кемудiң нормасынан аспайтын астық салмағының жетiспеушiлiгi расталғаны;
3) темiр жол және су тасымалдауында табиғи кемудiң нормасынан аспайтын және таразының көрсеткiштерiнде алшақтау нормасының астықтың салмағының жетiспеушiлiгiнде тағайындалған, және де стандартты салмақпен мөшекте қапталған ұн, жарма және жүгерi тұқымын орындарын жетiспеушiлiгiн темiр жол станциясымен (кемежәй, порт) құрастырылған коммерциялық актiмен ресiмделiнедi.
Коммерциялық акт станция бастығымен (оның орынбасары), жүк аумағының меңгерушiсiмен (немесе оның орнын басатын тұлға) және станция қабылдау өткiзушiмен және де егер ол тексеруге қатысса, жүк қабылдаушымен қол қойылады.
Темiр жол көлiгiмен төгiлген күйде немесе қапта (мөшекте) тасымалданатын астық, астық бұршақты, майлы дақылдардың тұқымдарын вагонды, тұтқалы, циферблатты, мойнақты таразыда дәл өлшеудiң нормасы белгiленген қолданылатын мемлекеттiк стандартқа сәйкес болуы тиiс.

38. При поступлении на хлебоприемное предприятие зерна железнодорожным или водным транспортом лабораторией хлебоприемного предприятия-получателя в момент выгрузки отбирается проба и производится анализ в установленном порядке в соответствии с государственными стандартами.
39. В случае если лабораторией хлебоприемного предприятия-получателя при анализе качества зерна установлены расхождения в качестве с данными сертификатов качества отправителя сверх норм допустимых отклонений, выданные в местах отгрузки зерна, то устанавливается следующий порядок предъявления рекламации:
1) телеграммой вызывается представитель отправителя;
2) спорная партия зерна разгружается в свободное хранилище и не смешивается с другими партиями зерна;
3) отбор проб, производится с участием представителей отправителя (владельца зерна), получателя и зернового инспектора территориального управления Министерства сельского хозяйства, оформляется акт отбора и представляется сертификат качества.
Если отобрать пробу от спорной партии зерна не представилось возможным, а также нет достоверных данных, подтверждающих, что изменения в качестве не произошли после его выгрузки, то претензия получателя к сертификату качества отклоняется.
Отобранная проба весом не менее 2 кг в сопровождении акта отбора, анализной карточки лаборатории получателя и сертификата качества, выданного по месту отгрузки зерна, представляется в аккредитованную в установленном порядке испытательную лабораторию для независимой оценки качества.
На основании проведенных испытаний по всем показателям качества, или по одному из спорных показателей, испытательной лабораторией выдается протокол испытаний, на основании которого областное территориальное управление Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан принимает решение о признании сертификата, выданного по месту отгрузки зерна, или его замене.
Если расхождения в качестве между данными полученного анализа в испытательной лаборатории и показателями качества опротестовываемого сертификата не превышают допустимых стандартом норм, правильность этого сертификата подтверждается протоколом испытания и записью на обороте сертификата.
Запись заверяется печатью и подписью руководителя аккредитованной в установленном порядке испытательной лаборатории.
Если расхождения в качестве между данными полученного анализа и показателями качества опротестовываемого сертификата превышают допустимые стандартом нормы, выданный по месту отгрузки сертификат заменяется на новый. В этом случае в правом верхнем углу нового сертификата указывается: "Взамен сертификата N__ от____200__г.". Вновь выданный сертификат, с соответствующей отметкой на обороте, или сертификат, выданный по месту отгрузки зерна, направляется получателю зерна в сопровождении протокола испытаний. О несоответствии фактических показателей качества указанным в сертификате извещается руководитель организации, выдавшей замененный сертификат.
При несогласии отправителя или получателя с заключением данной испытательной лаборатории спор разрешается в порядке, установленном законодательством.
Претензии по расхождениям в качестве зерна, поступившего из стран ближнего и дальнего зарубежья, оформляются и предъявляются в установленном законодательством порядке.

38. Астық қабылдау кәсiпорнына темiр жол немесе су көлiгiмен астықтың келiп түскен кезде қабылдаушы астық қабылдау кәсiпорын лабораториясымен түсiру мезгiлiнде сынама алынады және белгiленген мемлекеттiк стандарт тәртiбiнде талдау жүргiзiледi.
39. Кәсiпорын - қабылдаушы лабораториясымен келiп түскен астық өнiмдерiн талдау жүргiзген кезде астық сапасы жөнелтушiнiң сертификатта көрсетiлген ұйғарымды алшақтау нормасынан жоғары сапасынан алшақтығы белгiленсе, астық өнiмдерiнiң тиелiп жiберiлген орында берiлген сертификат келесi тәртiпте айырбасталынады:
1) жүк жөнелтушi уәкiлi телеграммамен шақырылады;
2) даулы астық партиясы бос қоймаға түсiрiледi және басқа астық партияларымен араластырылмайды;
3) үлгi алу жөнелтушi уәкiлi (астық иесi), қабылдаушы және Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң аумақтық басқармасының астық инспекторының қатысуымен жүргiзiледi және алу актiсi ресiмделiнедi, сапа сертификаты ұсынылады.
Егер де даулы астық партиясынан үлгiнi алу мүмкiндiгi және де оларды түсiрген кейiн сапасының өзгерiстер болмағанын растайтын шындық мәлiметтердiң болмаған жағдайда, онда сапа сертификатына қабылдаушының кiнәрат-талаптары қабылданбайды.
Екi килограмнан кем емес салмақта алынған үлгi, астықты тиеп жiберiлген жерден берiлген сапа сертификаты мен қабылдаушының лабораториясының талдау карточкасының алу актiсiмен iлестiрiп, белгiленген тәртiпте сапасын тәуелсiздiк бағалау үшiн аккредиттелген сынау лабораториясына ұсынылады.
Сапаның барлық көрсеткiшiне немесе бiр дау көрсеткiшiне жүргiзiлген осы астыққа қарастырылған стандартпен сынау негiзiнде, сынау лабораториясы сынау протоколын бередi, осының негiзiнде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң облыстық аумақтық басқармасы астықты тиеп жiберiлген жерден берiлген сертификатты мойындауы туралы немесе ауыстыруын шешiм қабылдайды.
Егер де астық сапасын сынау лабораториясында алынған талдау деректерiмен наразылық бiлдiрген сертификат сапа көрсеткiштерi арасында сапалардың айырмашылығы стандартты нормалық ұйғарымнан аспайтын болса, осы сертификаттың дұрыстығы сынау протоколымен және сертификаттың келесi бетiнде жазылуымен расталады.
Жазба белгiленген тәртiпте аккредиттелген сынау лабораториясы басшысының қолы мен мөрiмен расталынады.
Егер де алынған талдау деректерiмен және наразылық бiлдiрген сертификаттың сапа көрсеткiштерi арасындағы сапа айырмашылығы стандартты нормалық ұйғарымнан асатын болса, жiберiлген жерден берiлген сертификат жаңаға айырбасталынады; мұндай жағдайда жаңа сертификаттың жоғарғы оң жағында: "___ 200_ ж. N____ сертификатқа айырбас", көрсетiледi, келесi бетiнде белгiлеуiмен сәйкес қайта берiлген сертификат немесе жiберiлген жерден берiлген сертификат, астық қабылдаушыға астықтың сапасын сынау лабораториясы сынау протокол жөнелтпесiмен жiберiледi. Сертификаттың көрсеткiшi бойынша нақты сапасының сәйкес еместiгi туралы айырбасталған сертификатты берген ұйым басшысы хабарландырылады.
Керектi жағдайда жiберушi немесе қабылдаушы сынау лаборатория қорытындысымен келiспегенде, талас сот тәртiбiнде шешiледi.
Жақын және алыс шет елдерден келiп түсетiн астық сапасының айырмашылығындағы кiнәрат талаптар заңнамада белгiлеген тәртiпте ресiмделiнедi және ұсынылады.

Хлебоприемное предприятие составляет акт-рекламацию (приложение 12) и в месячный срок направляет претензию вместе с актом-рекламацией, сертификатом качества. Второй экземпляр акта-рекламации направляется по месту отправления зерна. Полученные акты-рекламации организация-отправитель зерна регистрирует в журнале регистрации полученных актов-рекламаций по расхождениям в качестве (приложение 13) и в двухнедельный срок со дня поступления всех необходимых документов рассматривает претензию.
В случае если ухудшение качества или порча зерна произошли в пути следования, составляется коммерческий акт, а претензии о возмещении ущерба предъявляются транспортной организации в установленном законодательством порядке.
В случае порчи или ухудшения качества зерна в пути следования по вине отправителя, претензии на основании коммерческого акта предъявляются отправителю в установленном законодательством порядке.
Полученные акты-рекламации передаются зерновым инспекторам для проверки исправления по качеству в книге количественно-качественного учета зерна.
3. Оформление отпуска зерна
40. Каждая партия зерна отпускается (отгружается) материально-ответственным лицом хлебоприемного предприятия на основании приказа (приложение 14), подписанного руководителем или уполномоченными лицами, по количеству, определяемому путем взвешивания и по качеству, определяемому лабораторией хлебоприемного предприятия. При отсутствии вагонных или элеваторных весов у грузоотправителя определение веса производится на вагонных весах станции отправления весовщиком железной дороги, совместно с грузоотправителем и удостоверяется их подписями в накладной. При отпуске на месте вес определяется в присутствии получателя. Результаты взвешивания партий зерна заносятся в журналы регистрации взвешивания зерна (приложения 1, 2), журнал регистрации результатов лабораторных анализов (приложение 4). По партиям, вывозимым на автомобилях с прицепом, в журналах регистрации лабораторных анализов (приложение 4) указываются номера автомобиля и прицепа.
Качество зерна при отпуске (отгрузке) определяется по методике, установленной государственными стандартами, результаты анализа заносятся в документы о качестве и регистрируются в журнале регистрации результатов лабораторных анализов (приложение 4).
Хлебоприемное предприятие, хранящее зерно государственных ресурсов, отпуск каждой партии этого зерна производит по наряду Агента в установленном законодательством порядке.
41. Выдача зерна по зерновой расписке с хлебоприемного предприятия регламентируется V011664_ Правилами выдачи, обращения и погашения зерновых расписок, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 октября 2001 N 323.
Приказ по складу действует в течение пяти дней, при этом вывоз зерна со склада владелец зерна или его представитель должен производить в один из указанных дней. В случае если вывоз не закончен, указанный приказ пролонгируется или на оставшееся количество зерна выписывается новый приказ.
За отпуск или отгрузку зерна без доверенности владельца зерна, по приказам не установленной формы, в количестве, превышающем таковое по приказу, или по просроченным приказам должностные лица хлебоприемного предприятия несут ответственность в соответствии с действующим законодательством.
В документах на отгрузку и отпуск зерна: товарно-транспортных накладных, счетах-фактурах, а также в счетах, выписываемых хлебоприемным предприятием, должен быть указан номер зерновой расписки.

Астық қабылдау кәсiпорны акт-шағым құрайды (12 қосымша) және бiр ай мерзiмде кiнәрат талаптарды акт-шағымымен қосып, сапа сертификатымен жiбередi. Акт-шағымының екiншi данасы астық жiберілген жерiне жiберiледi. Қабылданған акт-шағымдарын астық жiберушi - ұйым арнайы журналға (13 қосымша) тiркейдi және екi апта iшiнде барлық қажеттi құжаттардың келiп түсуiмен кiнәрат талаптар қарастырылады.
Егер де сапасының төмендеуi немесе астықтың бүлiнуi жол жүру барысында болған жағдайда, коммерциялық акт құрастырылады, ал шығынды өтеу жөнiндегi кiнәрат талаптар автокөлiк ұйымына белгiленген заңнама тәртiбiнде ұсынылады.
Егер де астықтың сапасының төмендеуi немесе бүлiнуi жол жүру барысында жөнелтушi кiнәсiмен болған жағдайда, коммерциялық акт негiзiнде кiнәрат талаптар жөнелтушiге белгiленген заңнама тәртiбiнде ұсынылады.
Қабылданған акт-шағымдар астықтың санды-сапалы есеп кiтапшасында сапаның түзетуiн тексеру үшiн астық инспекторларына берiледi.
3. Астықтың жiберуiн ресiмдеу
40. Астықтың әрбiр партиясы астық қабылдау кәсiпорны материалды жауапты тұлғамен, басшы мен бас бухгалтер немесе уәкiлеттi тұлғамен қол қойылған (14 қосымша) бұйрығы негiзiнде, өлшеу жолымен анықталынатын саны бойынша және астық қабылдау кәсiпорны лабораториясы анықтайтын сапасы бойынша жiберiледi (тиелiнiп жiберiлiнедi). Жүк жөнелтушiнiң вагон немесе элеватор таразысы болмаған жағдайда салмағын анықтау жөнелту станциясы вагон таразысында жүк жөнелтушiмен бiрге темiр жол таразышымен жүргiзiледi және олардың қолдарымен жол құжаттары куәландырылады. Орында жiберiлген кезде салмақ қабылдаушы қатысуымен анықталынады. Астық партияларын өлшеу нәтижелерi лабораториялық талдауды тiркеу журналына (4 қосымша), таразы журналына (1, 2 қосымша) жазылады. Партия бойынша, көлiк тiркеумен бiрге тасымалданатын лабораториялық талдауды тiркеу журналына да (4 қосымша) көлiк және тiркеменiң нөмiрi көрсетiледi.
Жiберiлгенде (тиелiнiп жiберiлгенде) астықтың сапасы мемлекеттiк стандарт белгiленген тәсiлмен анықталынады және талдау нәтижелерi сапа туралы құжатта жазылынады және журналда (4 қосымша) тiркелiнедi.
Мемлекеттiк ресурстың астығын сақтайтын астық қабылдау кәсiпорны осы астықтың әрбiр партиясының Агенттiң наряды бойынша заңнама тәртiбiнде белгiленгендей жiберу жүргiзiледi.
41. Астық қабылдау кәсiпорнынан астық қолхаты бойынша астықты жiберу Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң 2001 жылғы 31 қазандағы N 323  V011664_  бұйрығымен бекiтiлген жiберу Ережелерiмен, астық қолхатын айналымы және өтеуiмен реттемеленедi.
Қойма бойынша бұйрық бес тәулiк бойы қолдану күшi бар, сонымен қатар тұтынушы осы көрсетiлген күндердiң бiреуiнде астықты қоймадан тасымалдауын жүргiзу тиiс. Тасымалдау басталғаннан кейiнгi бұйрық келесi күнi қолдану күшi жойылады және тасымалданбай қалған астық санына жаңа бұйрық жазылады.
Астықты қабылдаушының сенiм хатсыз, белгiленбеген нысанды бұйрығымен, бұйрықта көрсетiлген саннан асып түсетiн немесе бұйрықтың мерзiмi өтiп кеткен астықты жiберу және жөнелту астық қабылдау кәсiпорын жауапты тұлғалары қолданылатын заңнамаға сәйкес жауапты болады.
Астықты жiберу және жөнелту құжаттарында: көлiк жүк құжаттарында, фактураларда, және де астық қабылдау кәсiпорындары жазып беретiн есепшоттарында астық қолхатының нөмiрi көрсетiлуi қажет.

42. Все приказы на отпуск зерна с хлебоприемного предприятия передаются счетному работнику хлебоприемного предприятия, который ведет специальный журнал учета полученных приказов на отпуск зерна.
Учет погашенных зерновых расписок ведется в реестре зерновых расписок.
43. Перемещение зерна внутри хлебоприемного предприятия оформляется по накладной на перемещение зерна внутри хлебоприемного предприятия (приложение 15), подписанной руководителем хлебоприемного предприятия или его заместителем и материально-ответственным лицом. При перемещении зерна в пределах территории хлебоприемного предприятия со склада на склад вес партии зерна определяется один раз в присутствии материально-ответственных лиц.
Качество зерна, перемещаемого внутри хлебоприемного предприятия, определяется его лабораторией, показатели качества указываются в накладной на перемещение зерна внутри предприятия.
44. Каждая партия отгружаемых или отпускаемых семян должна сопровождаться следующими документами:
1) семена элиты и суперэлиты всех культур, а также семена самоопыленных линий кукурузы - аттестатом на семена;
2) семена всех остальных репродукций - свидетельством на семена;
3) гибридные семена кукурузы - свидетельством на гибридные семена кукурузы.
Сортовые качества в этих документах указываются на основании сортовых документов сдатчиков, а посевные качества - на основании удостоверения о кондиционности семян, выдаваемого аккредитованной лабораторией. Влажность семян указывается на основе анализов лаборатории предприятия, произведенных в день отгрузки или отпуска семян.
Аттестаты на семена и свидетельства на семена подписываются руководителем хлебоприемного предприятия или его заместителем, заведующим лабораторией и материально-ответственным лицом.
При отправке сортовых семян железнодорожным или водным транспортом в транспортных документах делается отметка о приложении аттестата или свидетельства на семена, выданного на данную партию сортовых семян, указывается номер этого документа и название предприятия, выдавшего его. Это свидетельство или аттестат прилагается к железнодорожной или водной накладной. Второй экземпляр свидетельства или аттестата выдается владельцу семян, третий экземпляр остается в делах лаборатории.
При отгрузке сортовых семян железнодорожным и водным транспортом, требующиеся для расчетов и количественно-качественного учета показатели содержания влажности и сорной примеси по товарному анализу указываются в аттестатах и свидетельствах на семена дополнительно отдельной строкой.
При отгрузке железнодорожным и водным транспортом семенного зерна в свидетельстве на семена нужно указать также количество и качество клейковины, стекловидность, натуру, используя для этого строки "дополнительные сведения о посевных качествах", вычеркнув слово "посевных". При отправке семян почтой или товарным багажом, аттестат или свидетельство вкладывается внутрь упаковки отправления.
При отпуске семян на месте аттестат или свидетельство выписывается в двух экземплярах, из которых один выдается получателю семян, а второй остается в документации лаборатории.

42. Астық қабылдау кәсiпорындарынан астықты жiберу барлық бұйрықтар, астықты жiберу жөнiндегi қабылданған бұйрықтардың есеп журналын жүргiзетiн астық қабылдау кәсiпорын есеп жұмысшысына берiледi.
Өтелген астық қолхатының есебi астық қолхаты реестрiнде жүргiзiледi.
43. Астықты астық қабылдау кәсiпорын iшiнде ауыстыру - астық қабылдау кәсiпорны басшысы немесе оның орынбасары және материалды - жауапты тұлғаның қол қойылуымен астықты астық қабылдау кәсiпорын iшiнде ауыстыру жүкқұжатымен (15 қосымша) ресiмделiнедi. Астық қабылдау кәсiпорны ауласы шегiнде астықтың қоймадан қоймаға ауысуы кезiнде салмақ бiр рет осы қойманың материалды-жауапты тұлғалардың қатысуымен анықталынады.
Астық қабылдау кәсiпорны iшiнде ауысатын астықтың сапасы осы кәсiпорын лабораториясымен анықталынады, ал сапа көрсеткiштерi кәсiпорны iшiнде ауысатын астықтың жүкқұжатында көрсетiледi.
44. Тиелiнетiн немесе жөнелтiлетiн тұқымның әрбiр партиясы келесi жүкқұжаттармен бiрге жөнелтiлiнуi тиiс:
1) барлық дақылдардың элита және супер элита тұқымы, және де өздiгiнен желiлiк жүгерi тұқымы - тұқымға аттестат, сапа сертификатымен;
2) барлық қалған репродукция тұқымдары - тұқымға куәлiк, сапа сертификатымен;
3) жүгерiнiң гибридтi тұқымдары - жүгерiнiң гибридтi тұқымдарына куәлiк, сапа сертификатымен.
Бұл құжаттарда сортты сапалар өткiзушiнiң сортты құжаттары негiзiнде, ал егiс сапасы - аккредиттi лаборатория беретiн "тұқымның кондициясы туралы куәлiгi" негiзiнде көрсетiледi. Тұқым ылғалдығы тұқымды тиеп жiберген немесе жiберiлетiн күнi жүргiзiлген кәсiпорын лаборатория талдауының негiзiнде көрсетiледi.
Тұқымға аттестат және тұқымға куәлiк астық қабылдау кәсiпорын басшысы немесе оның орынбасары, лаборатория меңгерушiсiмен және материалды-жауапты тұлғамен қол қойылады.
Сортты тұқымды темiр жол немесе су көлiгiмен жөнелткен кезде көлiк жүк құжаттарда осы партияға сортты тұқымға берiлген қосымша аттестат немесе тұқымға куәлiк туралы белгi жасалынады, осы құжаттың нөмiрi және құжатты берген кәсiпорын аты көрсетiледi. Бұл аттестат немесе куәлiк темiр жол немесе су жүкқұжатына тiркелiнедi. Аттестат немесе куәлiктiң екiншi данасы тұқым иесiне берiледi, үшiншi дана лаборатория iс қағазында қалады.
Сортты тұқымды темiр жол немесе су көлiгiмен тиеп жiберген кезде, есептеу және санды-сапалы есептеу үшiн талап ететiн ылғалдық және тауарды талдау бойынша залалды қоспалардың болу көрсеткiштерi аттестат және тұқым куәлiктерiнде қосымша бөлек жолда көрсетiледi.
Тұқымды астықты темiр жол немесе су көлiгiмен жөнелткен кезде тұқым куәлiгiнде сонымен қатар клейковинаның сапасы мен мөлшерi, шынылығы, натурасы, бұл үшiн "егiстiк" сөзiн сызып тастап "егiс сапасы туралы қосымша мәлiмет" жолдарын қолданып көрсету қажет. Тұқымды пошта немесе тауар қол жүкпен жөнелтiлген кезде аттестат немесе куәлiк жөнелтiлу ораманың iшiне салынады.
Тұқымды орында жiберiлген кезде аттестат немесе куәлiк 2 данада жазылады, оның iшiнде бiреуi тұқым алушыға берiледi, ал екiншiсi лаборатория iс қағаздарында қалады.

4. Оформление вывоза зерна из глубинных на линейные
хлебоприемные предприятия
45. Вывоз зерна из глубинного хлебоприемного предприятия на линейное хлебоприемное предприятие производится владельцем зерна в соответствии с договорами между владельцем зерна и этим предприятием.
Вывоз зерна из глубинных хлебоприемных предприятий оформляется товарно-транспортной накладной, выписываемой в трех экземплярах. Два экземпляра товарно-транспортной накладной, имеющие отрывные талоны, вручаются водителю, а третий экземпляр остается на глубинном хлебоприемном предприятии.
46. Линейное хлебоприемное предприятие, принявшее доставленное из глубинного хлебоприемного предприятия зерно, первый экземпляр накладной оставляет у себя, второй экземпляр с распиской в приемке зерна возвращает глубинному хлебоприемному предприятию, а отрывные талоны направляет через лицо, доставившее зерно автотранспортному предприятию для приложения к счету за доставку зерна и для учета работы автотранспорта.
47. Взвешивание зерна производится должностным лицом глубинного хлебоприемного предприятия (либо лицом его замещающим) на автомобильных или товарных весах в присутствии водителя автомобиля. Водитель принимает груз к перевозке под расписку на товарно-транспортной накладной и сдает зерно на пункте назначения также по весу.
48. Качество отправляемого с глубинных хлебоприемных предприятий зерна определяется лабораториями этих предприятий, указывается в товарно-транспортных накладных и регистрируется в лабораторных журналах. Кроме того, на перевозимое зерно выписывается сертификат качества.
49. Качество зерна, доставленного из глубинных хлебоприемных предприятий, проверяется лабораториями линейных хлебоприемных предприятий на соответствие качеству зерна, указанному в сертификате.
В целях более точного определения качества зерна и устранения задержки автотранспорта, на линейных хлебоприемных предприятиях разрешается производить приемку однородных по качеству партий зерна по среднесуточным пробам в порядке, установленном для приемки зерна от владельцев зерна.
50. Среднесуточные пробы формируются лабораториями хлебоприемных предприятий по каждому учитываемому юридическому либо физическому лицу, отгрузившему зерно на линейное хлебоприемное предприятие.
51. При отгрузке зерна из глубинных хлебоприемных предприятий, имеющих несколько материально-ответственных лиц, в сопроводительных, товарно-транспортных накладных указывается номер склада и фамилия материально-ответственного лица, отгрузившего зерно.
52. При приемке линейными хлебоприемными предприятиями однородных по качеству партий зерна по среднесуточным пробам определенное лабораторией линейного хлебоприемного предприятия качество зерна сопоставляется со средневзвешенным качеством зерна по сертификатам качества.

4. Тереңдiктен желiлi астық
қабылдау кәсiпорнына астықты тасымалдауын ресiмдеу
45. Тереңдiктегi астық қабылдау кәсiпорнынан желiлi астық қабылдау кәсiпорнына астықты тасымалдау астық иесiмен осы кәсiпорынмен астық иесi арасы шартына сәйкес жүргiзiледi.
Тереңдiк астық қабылдау кәсiпорындардан астықты тасымалдау тауар көлiктi жүкқұжатпен 3 данада жазылып, ресiмделiнедi. Тауар көлiктi жүкқұжаттың жыртылмалы талоны бар 2 данасы жүргiзушiге берiледi, ал 3 дана тереңдiк астық қабылдау кәсiпорында қалады.
46. Тереңдiк астық қабылдау кәсiпорыннан алып келген астықты қабылдаған желiлi астық қабылдау кәсiпорын, жүкқұжаттың бiрiншi данасы өзiнде қалады, екiншi дана астық қабылдауы қолхатымен терең астық қабылдау кәсiпорнына қайтарылынады, жыртылма талондар астықты алып келген жүргiзушi арқылы астықты жеткiзгенi үшiн және автокөлiк жұмысының есебi үшiн есеп шотқа қосымша автокөлiк кәсiпорнына жiберiледi.
47. Тереңдiк астық қабылдау кәсiпорны меңгерушiсiмен (таразышымен) автокөлiк немесе тауар таразысында көлiк жүргiзушiсi қатысуымен астықты өлшеу жүргiзiледi. Жүргiзушiсi жүктi тасымалдауды тауар көлiк жүкқұжатында қол қоюымен қабылдайды және астықты тағайындалған жерге сондай-ақ салмақпен өткiзедi.
48. Тереңдiк астық қабылдау кәсiпорнынан жiберiлетiн астықтың сапасы осы кәсiпорын лабораториясымен анықталынады және тауар көлiк жүкқұжатында көрсетiледi. Сонымен қатар тасымалданатын астыққа астық сертификациясы жазылады.
49. Тереңдiк астық қабылдау кәсiпорнынан алып келiнген астықтың сапасын желiлi астық қабылдау кәсiпорны лабораториясымен сертификатта көрсетiлген астық сапасына сәйкестiгi анықталынады.
Астықтың сапасын дәлiрек анықтау және желiлi астық қабылдау кәсiпорнында көлiк кiдiрiсiн жою мақсатында, бұл ұйымдарға сапасы бойынша бiр түрдегi астық партиясының орта тәулiктi үлгiде астық иесi астықты қабылдау үшiн белгiленген тәртiпте қабылдау жүргiзуге рұқсат етiледi.
50. Орта тәулiктi үлгiлер астық қабылдау кәсiпорны лабораториясымен әрбiр бөлек есептелiнетiн астықты желiлi астық қабылдау кәсiпорнына тиеп жiберген құқықты немесе нақтылы тұлғамен құрылады.
51. Бiрнеше материалды жауапты тұлғасы бар тереңдiк астық қабылдау кәсiпорнынан астықты тиеп жiберген кезде, тауар көлiктi жөнелтпе жүкқұжатында қойма нөмiрi және астықты тиеп жiберген материалды жауапты тұлғаның фамилиясы көрсетiледi.
52. Желiлi астық қабылдау кәсiпорнымен орта тәулiктi үлгiлi сапасы бойынша бiр түрдегi астық партиясының қабылдаған кезде желiлi астық қабылдау кәсiпорны лабораториясымен анықталған кәсiпорын - жөнелтушi орта өлшенген астық сапасы сапа сертификаты бойынша салыстырылады.

53. При выявлении расхождений в качестве доставленного зерна сверх норм допустимых отклонений и при возникновении разногласий между лабораториями линейных и глубинных хлебоприемных предприятий претензии по качеству разрешаются в порядке, установленном в пункте 27 настоящих Правил.
5. Оформление подработки зерна
54. Очистка и подработка зерна на хлебоприемном предприятии производятся только по распоряжению - акту на очистку, сушку зерна (приложение 16), подписанному руководителем предприятия (лицом его замещающим) и заведующим лабораторией.
55. В распоряжении указываются владелец зерна, количество и качество подлежащего очистке зерна, цель и способы их проведения, до каких кондиций по каждому показателю качества нужно довести их и срок окончания работы.
56. Материально-ответственное лицо обязано обеспечить выполнение порученной ему работы и оформить ее результаты распоряжением - актом на очистку, сушку зерна (приложение 16) не позднее следующего дня после окончания работы.
В тех случаях, когда подрабатывается большая партия зерна, акты на очистку, сушку зерна должны составляться не реже одного раза в месяц, чтобы обеспечить своевременное отражение произведенных работ в отчетах об очистке и сушке зерна.
В акте указываются количество и качество зерна до и после подработки, количество и качество полученных побочных продуктов и отходов. Акт должен быть подписан материально-ответственным лицом, заведующим лабораторией, проверен должностным лицом, осуществляющим общий учет зерна предприятия, и утвержден руководителем хлебоприемного предприятия.
57. При очистке на зерноочистительных машинах всей отдельно учитываемой партии зерна, хранящейся в складе, количество подвергавшегося очистке зерна определяется по данным бухгалтерского учета. Если очистке подвергалась только часть зерна, хранящегося в складе, количество до подработки определяется путем взвешивания или до окончания подработки всей партии путем обмера. Способ определения количества зерна до подработки указывается в распоряжении - акте на очистку, сушку зерна.
58. В зернохранилищах, сушильно-очистительных башнях и механизированных складах, оборудованных стационарными весами, количество зерна, отпускаемого для подработки, определяется путем взвешивания.
59. Побочные продукты и отходы, полученные при очистке и перемещении механизации зерна, передаются в цех отходов по весу и качеству, определяемых отдельно по каждой подработанной партии зерна. Отвесы на побочные продукты и отходы прикладываются к актам на подработку.
При составлении актов на очистку зерна отнесение в отходах примесей к сорной или зерновой производится по государственному стандарту на соответствующую культуру, с выделением в составе сорной примеси зерен культурных растений (кроме семян масличных культур и трав), относимых по стандартам на эти культуры к основному зерну и к зерновой примеси.

53. Алып келiнген астықтың сапасында ұйғарымды алшақтау нормасынан жоғары айырмашылығын тапқан кезде және желiлi және тереңдiктi астық қабылдау кәсiпорын лаборатория арасындағы келiспеушiлiк пайда болғанда, сапасы бойынша кiнәрат талаптар осы ереженiң 27-тармағында белгiленген астықтың сапасында айырмашылық болу кiнәрат талаптарды ұсыну тәртiбiне сәйкес шешiледi.
5. Астықты өңдеудi ресiмдеу
54. Астық қабылдау кәсiпорнында астықты тазалау және өңдеудiң басқа түрлерi тек қана, кәсiпорын басшысы (басшы орынбасары) және лаборатория меңгерушiсi қол қойылған өкiмiмен - астықты тазалау, кептiру актiсiмен (16 қосымша) жүргiзiледi.
55. Өкiмде астық иесi, тазалауға арналған астықтың саны мен сапасы, мақсаты және оны жүргiзу әдiсi, әрбiр сапа көрсеткiштерiн қандай кондицияға оларды жеткiзу керектiгiн және жұмыстың бiту мерзiмi көрсетiледi.
56. Материалды-жауапты тұлға оған тапсырылған жұмысты орындауын және жұмыс бiткеннен кейiн келесi күнге жеткiзбей нәтижелерiн (16 қосымша) астықты тазалау, кептiру актiсiмен ресiмдеуiн қамтамасыз ету мiндеттi.
Астықтың үлкен партиялары өңделген жағдайда астықты тазалау, кептiру актiсi бiр айда бiр рет кем емес астықты тазалау, кептiру туралы есеп беруде өндiрiстiк жұмысты уақытында көрсетуiн қамтамасыз ету үшiн құрастырылуы мiндеттi.
Актiде өңдеудiң алдында және соңында астықтың саны мен сапасы, алынған жанама өнiмдер және қалдықтардың саны мен сапасы көрсетiледi. Акт материалды-жауапты тұлға, лаборатория меңгерушiсiмен қол қойылуы, есеп жұмысшысымен тексерiлуi және астық қабылдау кәсiпорын басшысымен бекiтiлуi тиiс.
57. Астық тазалау машиналарында қоймаларда сақталынатын, барлық бөлек есептелiнген астық партияларын тазалаған кезде, тазалауға арналған астық саны бухгалтер есебi көрсеткiштерiмен анықталынады. Егер де тазалау тек қоймада сақталынатын астықтың бiр бөлiгi ғана жасалынса, өңдеудiң алдындағы саны өлшеу жолымен немесе барлық партиялардың өңдеудiң бiтуiне дейiн өлшеу жолымен анықталынады. Өңдеудiң алдында астық санын анықтау әдiсi, астықты тазалау, кептiру акт-өкiмiнде көрсетiледi.
58. Стационарды таразымен жабдықталған элеваторларда, кептiру-тазалау мұнараларында және механикалындырылған қоймаларда, өңдеу үшiн жiберiлетiн астық саны, өлшеу жолымен анықталынады.
59. Астықты тазалау және механизация ауыстырылу кезiнде алынған жанама өнiмдер және қалдықтар, әрбiр өндiрiлген астық партиясы мен өнiмнiң бөлек анықталынатын салмағы мен сапасы бойынша қалдық цехына берiледi. Жанама өнiмдер және қалдықтар өлшенiмi өңдеу актiсiне тiркелiнедi.
Астықты тазалау актiсiн құрастырған кезде қалдықтарда залалды немесе астық қоспаларына жатқызу сәйкес дақылға мемлекет стандарттары бойынша, залалды қоспа құрамында дақылды өсiмдiктiң дәнiн (майлы дақылдардың тұқымы және шөптерден бөлек) шығарып, жүргiзiледi.

60. При оформлении очистки и сушки зерна в потоке вес до очистки и сушки в актах следует указывать исходя из данных по приемке зерна на эту поточную линию, по лицевым счетам количественно-качественного учета.
В актах на очистку и сушку зерна указывается:
1) количество и качество до очистки - на основании данных реестров на принятое зерно;
2) количество и качество полученных после очистки зерна побочных продуктов и отходов;
3) количество зерна, направленного в сушку (за исключением веса полученных при очистке зерна отходов, если они отделяются до сушки зерна), а также влажность зерна до сушки и после сушки;
4) предварительная убыль веса при сушке, определенная по формуле на основании анализов лаборатории.
61. Полученные при очистке зерна побочные продукты и отходы передаются в цех (склад) отходов по весу, списываются со счета основной культуры и приходуются по месту хранения. Ведомости отвесов на побочные продукты и отходы прикладываются к актам на очистку зерна.
Качество зерна после очистки и сушки и качество побочных продуктов и отходов определяется лабораторией хлебоприемного предприятия.
Предварительная убыль при сушке зерна отражается в порядке, установленном в пункте 70 настоящих Правил.
62. Образующаяся в зернохранилищах на поверхности насыпи зерна, в результате его самосортирования при размещении, а так же вентилирования перемещаемого механизмами зерна, легкая органическая примесь подлежит удалению с поверхности насыпи зерна. Полученный от обметания насыпи зерна смет подвергается подработке с целью извлечения нормального зерна. Подработка этого смета оформляется актом. Побочные продукты и отходы I и II категорий после извлечения нормального зерна взвешиваются, определяется их качество, после чего они передаются в цех (склад) отходов, а отходы III категории (не кормовые) взвешиваются и уничтожаются в установленном порядке. Сданные в цех (склад) отходов побочные продукты и отходы I и II категории, а также уничтоженные отходы III категории (не кормовые) списываются со счета основной культуры, от которой они были получены.
В тех случаях, когда при перемещении зерна транспортерами (с подвесными ситами) образуются отходы, такая очистка оформляется актом на подработку, на основании которого отходы списываются с основной культуры и приходуются по соответствующему месту хранения.
63. Негодные для использования отходы должны вывозиться с территории хлебоприемного предприятия и уничтожаться актом на уничтожение негодных отходов (приложение 17).

60. Астықты тазалау және кептiру барысында ресiмдеген кезде, тазалау және кептiру алдындағы актідегi салмағы, осы барысы желiсiнде астықты қабылдау көрсеткiштерi байланысты, санды-сапалы есебiнiң дербес шоттарына байланысты көрсету қажет.
Астықты тазалау және кептiру актiлерiнде:
1) тазалау алдында саны мен сапасы - қабылданған астық реестрiнiң көрсеткiштерiнiң негiзiнде;
2) жанама өнiмдер мен қалдықтардың астықты тазалағаннан кейiн алынған саны мен сапасы;
3) кептiрiлуге жiберiлген (астық қалдықтарын тазалауға алынған салмағынан бөлек, егер олар астықты кетiруден бұрын бөлiнсе) астық саны, және де астықтың кептiргенге дейiн және кептiргеннен кейiн ылғалдығы;
4) лаборатория талдауының негiзiнде формуламен анықталынған, кептiргенде салмағының кемуi көрсетiледi.
61. Астықты тазалау кезiнде алынған жанама өнiмдер мен қалдықтарды салмағы бойынша қалдық цехiне (қоймаға) берiледi, негiзi дақылдардың есебiнен есептен шығарылады және сақтау жерiне кiрiстiрiледi. Жанама өнiм мен қалдықтар өлшенiм тiзiмдемесi астықты тазалау актiсiне тiркелiнедi.
Тазалау және кептiруден кейiн астық сапасы және жанама өнiмдер мен қалдықтардың сапасы астық қабылдау кәсiпорын лабораториясымен анықталынады.
Астықты кептiру кезiнде кему осы Ереженiң 70-тармағымен белгiленген тәртiпте көрсетiледi.
62. Астық шөмелесiнiң бетiнде астық қоймаларында, оның өзiнен-өзi орналастырған кезде сұрыпталуы нәтижесiнде, және де механизмдер ауыстырылуымен астықтың желдетуiмен пайда болатын, жеңiл органикалық қоспа астық шөмелесiнiң бетiнен алып тасталынуы тиiс. Астық шөмелесiн сыпырғаннан алынған қоспадан қалыпты астық алу үшiн өңдеу жүргiзiлiнедi. Осы қоспаның өңделуi актiмен ресiмделiнедi. I және II категориялы жанама өнiмдер мен қалдықтар қалыпты астық алынғаннан кейiн өлшенiледi, олардың сапасы анықталынады, сонан кейiн олар қалдық цехiне (қоймасына) берiледi, ал III категориялы қалдықтар (жемдiк емес) өлшенiледi және белгiленген тәртiпте жойылады. Қалдық цехiне (қоймасына) берiлген I және II категориялы жанама өнiмдер мен қалдықтар, және де жойылған III категориялы (жемдiк емес) қалдықтар олардан алынған негiзгi дақылдың есебiнен есептен шығарылады.
Транспортермен (аспалы тормен) астықтың ауыстырылуы жағдайында пайда болатын қалдықтар, мұндай тазалау өңдеу актiсiмен ресiмделiнедi, осының негiзiнде қалдықтар негiзгi дақылдан есептен шығарылып тасталынады және сәйкес сақтау орнымен кiрiстiрiлiнедi.
63. Қолдануға жарамайтын қалдықтар астық қабылдау кәсiпорын ауласынан шығарылып тасталуы және жойылуы қажет (17 қосымша).

64. Учет количества просушенного зерна производится по весу, для чего зерно должно быть взвешено до и после сушки.
В этом случае убыль веса зерна от снижения влажности при сушке, исчисленная по формуле, приведенной в пункте 84 настоящих Правил, условно списывается с наличия зерна по складской и оперативной отчетности по акту на очистку и сушку зерна.
65. Для оперативного контроля за работой зерносушилки ведется журнал учета работы зерносушилки, а на зерносушилках, оборудованных весами, кроме того, весовые журналы перевески сырого и просушенного зерна.
6. Оформление обмолота и переборки кукурузы в початках
66. Обмолот и переборка кукурузы в початках производятся по распоряжениям, подписанным руководителем (его заместителем), заведующим лабораторией хлебоприемного предприятия.
Полученные от обмолота кукурузы зерно, побочные продукты и отходы I и II категорий (кроме стержней) направляются для хранения в склады и принимаются материально-ответственным лицом с обязательным взвешиванием и определением качества лабораторией хлебоприемного предприятия.
Вес полученных от обмолота кукурузы стержней определяется путем взвешивания на автомобильных или других весах. Стержни с наличием не вымолоченного зерна более 1,2% веса стержней подлежат повторному обмолоту.
Обмолот кукурузы в початках оформляется актом на обмолот кукурузы. Акт составляется на обмолот каждой отдельно учитываемой партии кукурузы в початках.
Вес переданной в обмолот кукурузы в початках определяется, как сумма веса полученных из обмолота зерна кукурузы, побочных продуктов, отходов и стержней. Качество обмолоченной кукурузы в початках (средневзвешенная влажность и выход зерна из початков), а также качество полученных из обмолота зерна побочных продуктов, отходов и стержней и наличие не вымолоченного зерна на стержнях определяются лабораторией хлебоприемного предприятия. Прикладываются отвесы и карточки анализа.
В тех случаях, когда при обмолоте кукурузы в початках невозможна установка весов для взвешивания зерна, отходов и стержней, их вес определяется по документам при реализации.
67. Собранное при переборке кукурузы в початках и при зачистке мест хранения зерно, полученное в результате самообрушивания початков, приходуется по актам, в которых указывается установленный путем взвешивания вес зерна и определенные лабораторией его влажность и сорная примесь. К акту прилагаются карточки анализа. Со счета кукурузы в початках списывается вес чистого зерна (без посторонней примеси), а на счет кукурузы в зерне приходуется фактический вес, включающий все примеси.
Получаемые при переборке кукурузы в початках отходы (пораженные болезнями початки, стержни, соцветия, обертки и др.) списываются с наличия кукурузы в початках по актам на переборку, в которых указываются фактический вес отходов и определенные лабораторией качество и процент фактического выхода зерна. Списание производится по средневзвешенной влажности зерна, стержней и отходов.

64. Кептiрiлген астықтың санын есептеу салмақ бойынша жүргiзiледi, сол үшiн астық кептiру алдында және кейiн өлшенуi тиiс.
Мұндай жағдайда, кептiргенде ылғалдығының төмендеуiнен астық салмағының кемуi осы Ереженiң 84-тармағында көрсетiлгендей, формуламен есептелiнген, астықты тазалау және кептiру актiсiне байланысты, қоймалы және жедел есеп беру бойынша бар астықтан шартты есептен шығарылады.
65. Астық кептiргiш жұмысын оперативтi бақылау үшiн астық кептiргiш жұмысын есептеу журналы, ал таразылармен жабдықталған астық кептiргiштерде, сонымен қатар, ылғал және кептiрiлген астықтың артық өлшену таразы журналдары жүргiзiлiнедi.
6. Собықтағы жүгерiнi бастыру және талдауын ресiмдеу
66. Собықтағы жүгерiнi бастыру және талдауын астық қабылдау кәсiпорны басшысы (оның орынбасары) және лаборатория меңгерушiсi қол қойылуымен жүргiзiледi.
Жүгерiнi бастыру алынған дән, жанама өнiмдер және I және II категориялы қалдықтар (өзектен бөлек) қоймаға сақталу үшiн бағытталынады және материалды-жауапкерлi тұлғамен мiндеттi түрде өлшенiп және астық қабылдау кәсiпорын лабораториясымен сапасын анықтап қабылданылады.
Жүгерi өзегiн бастырудан алынған салмақ автокөлiк немесе басқа таразыларда өлшеу жолымен анықталынады. Бастырылмаған дән өзектiң 1,2% асқан салмақта болса, қайта бастырылу жүргiзiледi.
Жүгерiнiң бастырылуы өкiммен жүгерiнiң бастырылу актiмен ресiмделiнедi. Акт әрбiр бөлек есептелiнетiн собықты жүгерiнiң партиясын бастырылуына, құрастырылады.
Бастырылуға берiлген собықты жүгерiнiң салмағы, жүгерi дәнiнiң, жанама өнiмнiң, қалдықтардың және өзектердi бастырылуынан алынған салмақтың сомасы ретiнде анықталынады. Жүгерi собығының бастырылу сапасы (орташа өлшенген ылғалдық және собықтан шыққан дән), және де дәндi, жанама өнiмдi, қалдықтарды және өзектердi бастырудан алынған сапа және кәсiпорын лабораториясы өзекте бастырылмаған дәннiң барын анықтайды. Өлшенiм және талдау карточкасы тiркелiнедi.
Собықты жүгерiнiң бастырылуы кезiнде дәндi, қалдықты және өзектi өлшеу үшiн таразыларды қондыру мүмкiн болмаған жағдайда, олардың салмағы сатылу кезiнде құжаттар бойынша анықталынады.
67. Собықты жүгерiнi талдау кезiнде және сақталу орнын тазалаған кезде, собықтың өзiнен-өзi тазалану нәтижесiнде жиналынған дән, өлшену жолымен белгiленген дән салмағы және лаборатория анықтаған оның ылғалдығы және залал қоспасы көрсетiлген акт бойынша кiрiстiрiледi. Актiге талдау карточкасы тiркелiнедi. Собықты жүгерiнiң есеп шотынан таза дәннiң салмағы (бөтен қоспасыз) есептен шығарылады, ал дәндегi жүгерi есебiне қоспа салмағын қосатын нақтылы салмақ кiрiстiрiледi.
Собықты жүгерiнi талдау кезiнде алынған қалдықтар (собықтың, өзектiң, гүлдес, орама және басқа ауруымен зақымданған) собықты жүгерiден қалдықтың нақтылы салмағы көрсетiлетiн және лабораториямен анықталған сапа және дәннiң нақтылы шығу процентi талдау актiсi бойынша есептен шығарылады. Есептен шығару дән, өзек және қалдықтың орташа өлшенген ылғалдығы бойынша жүргiзiледi.

7. Количественно-качественный учет зерна
68. Для контроля сохранности и определения закономерности убыли в весе зерна хлебоприемное предприятие ведет количественно-качественный учет зерна по каждому владельцу зерна, приборами и механизмами измерения, прошедшими метрологическую аттестацию в установленном порядке.
Зерно, семена масличных культур, трав, побочные продукты, отходы I, II и III категорий, продукция, кроме упакованной в мешки стандартным весом, учитываются в книгах количественно-качественного учета с указанием по зерну, семенам масличных культур, трав, побочных продуктов, отходов I, II и III категории веса, влажности и сорной примеси; по кукурузе в початках - веса и средневзвешенной влажности початков, а по продукции в нестандартной упаковке - числа мест, веса и влажности (приложение 6 и 7).
За основу количественно-качественного учета принимаются качественные показатели при приемке зерна - анализной карточки, при приемке от других хлебоприемных предприятиях и отгрузке, отпуске - сертификата качества.
69. В книгах количественно-качественного учета ведутся лицевые счета на каждого владельца зерна, а по владельцам - на каждую культуру. Отдельно учитывается по лицевым счетам зерно по классам, если договором было предусмотрено раздельное хранение поступившего по классам зерна.
Побочные продукты учитываются в книгах количественно-качественного учета по следующим видам:
1) зерновая смесь от первичной обработки, содержащая свыше 50 до 70% зерна;
2) зерновая смесь от первичной обработки, содержащая свыше 70 до 85% зерна.
Зерновая смесь от первичной обработки должна размещаться в складах и учитываться раздельно в зависимости от культуры зерна, от которой эта зерновая смесь получена.
Отходы I категории учитываются по следующим видам:
3) зерновые отходы с содержанием зерна свыше 30 до 50% включительно, раздельно от зерновых и масличных культур;
4) зерновые отходы с содержанием зерна свыше 10 до 30% включительно, раздельно от зерновых и масличных культур.
Количественно-качественный учет кукурузы в початках разрешается вести по каждому материально-ответственному лицу: по товарной кукурузе - без подразделения по местам хранения, а по сортовой и гибридной кукурузе - по отдельно формируемым партиям сортов и гибридов.
Принимаемое дефектное зерно разных степеней учитывается отдельно от нормального.
70. Ведение количественно-качественного учета осуществляется должностным лицом, определяемым руководителем хлебоприемного предприятия, на которого возлагаются:
1) ежедневной сверки данных по книгам количественно-качественного учета с данными складских отчетов материально-ответственных лиц;

7. Астықтың сандық-сапалық есебi
68. Астық сақталуы мен салмағы кемуiнiң заңдылығын анықтауды бақылау үшiн (белгiленген тәртiпте метрологиялық бiлiктiлiгiн өткен) астық қабылдау кәсiпорындары әрбiр астық иелерi бойынша сандық-сапалық есебiн жүргiзедi. Астық, майлы дақылдардың, шөптердiң тұқымдары, жанама өнiмдер, I, II және III санаттағы қалдықтар, стандартты салмағы бар қаптарда буып-түйiлгеннен басқа өнiм астық, майлы дақылдардың, шөптердiң тұқымдары, жанама өнiмдер, I, II және III санаттағы қалдықтар бойынша салмағы, ылғалдылығы мен арамшөп қоспалары; собықтағы жүгерi бойынша - салмағы және собықтардың орта өлшемдiк ылғалдылығы, ал стандарттан тыс буып-түйiлген өнiм бойынша - орындардың саны, салмағы мен ылғалдылығы көрсетiлiп сандық-сапалық есеп кiтаптарында есепке алынады (6 және 7 қосымша).
Сандық-сапалық есептiң негiзiне астықты қабылдау кезiнде - талдау карточкасының, тиеу, босату кезiнде - сапа сертификатының сапалық көрсеткiштерi қабылданады.
69. Сандық-сапалық есеп кiтаптарында астық иесiнiң әрқайсысына, ал иелерi бойынша - сапасы бойынша бiрыңғай астықтың әрбiр партиясына жеке бет есептерi жүргiзiледi. Егер кластар бойынша келiп түскен астықты жеке сақтау келiсiм-шартта көзделсе кластар бойынша астық жеке бет есептерi бойынша жеке есепке алынады.
Жанама өнiмдер сандық-сапалық есеп кiтаптарында мынадай түрлер бойынша есепке алынады:
1) құрамында 50%-дан 70%-ға дейiн астық бар, бастапқы өңдеудiң астық қоспасы;
2) құрамында 70%-дан 85%-ға дейiн астық бар, бастапқы өңдеудiң астық қоспасы;
Бастапқы өңдеудiң астық қоспасы қоймаларға орналастырылуы және осы астық қоспасы алынған астық дақылына байланысты бөлек есепке алынуы тиiс.
I санаттағы қалдықтар мынадай түрлер бойынша есепке алынады:
3) құрамында 30%-дан 50%-ға дейiн астық бар астық қалдықтарын қоса, астық және майлы дақылдардан бөлек;
4) құрамында 10%-дан 30%-ға дейiн астық бар астық қалдықтарын қоса, астық және майлы дақылдардан бөлек.
Собықтағы жүгерiнiң сандық-сапалық есебiн жүргiзуге материалдық-жауапты әрбiр адам бойынша: тауарлық жүгерi бойынша - сақталатын орындарға бөлiнбей, ал сорттық және будандық жүгерi бойынша - сорттар мен будандардың жеке қалыптасатын партиялары бойынша рұқсат етiледi.
Қабылданатын әртүрлi деңгейдегi ақаулы астық қалыпты астықтан бөлек есептелiнедi.
70. Сандық-сапалық есеп жүргiзу кәсiпорынның басшысымен анықталған, мiндет жүктелген лауазымды тұлғамен жүзеге асырылады:
1) сандық-сапалық есеп кiтаптары бойынша мәлiметтердi материалдық-жауапты адамдардың қоймалық мәлiметтерiмен күн сайын салыстырып тексеру;

2) подготовки всех необходимых материалов для учета зерна.
Никаких подчисток и помарок в книгах количественно-качественного учета не допускается. Исправление неправильных записей делается только чернилами с обязательной оговоркой произведенного исправления за подписью лица, сделавшего исправление.
Все книги нумеруются порядковыми номерами. На обложке книги должны быть указаны: наименование хлебоприемного предприятия, инвентарный номер книги, вид и номер хранилища, владелец зерна, на которого заведена книга, фамилия и инициалы материально-ответственного лица.
Все записи в лицевых счетах производятся только на основе правильно составленных и подписанных документов, оформляющих приходные и расходные операции, а также документов о качестве.
Записи в книгах количественно-качественного учета зерна (приложения 6 и 7) по приходу и расходу могут производиться итоговыми данными за день из следующих документов:
накладных на принятое зерно, приемного акта на многовагонное (баржевое) поступление зерна;
ведомости железнодорожных и водных накладных на отгрузку зерна.
Записи, восстанавливающие по материальному учету недогрузы и перегрузы зерна по претензиям грузополучателей, производятся в расходной части книги количественно-качественного учета: перегрузы черной записью на увеличение расхода, а недогрузы красной записью на уменьшение расхода.
Записи в книгах количественно-качественного учета производятся ежедневно не позднее дня, следующего за операционным днем.
Центнеро-проценты проставляются в целых единицах. Доли менее 0,5 отбрасываются, а 0,5 и более принимаются за единицу.
Центнеро-проценты исчисляются в целях определения средневзвешенного качества по влажности и сорной примеси за определенный период времени путем деления суммы центнеро-процентов на вес зерна. Средневзвешенное качество определяется с точностью до 0,01%.
Итоги по приходу и расходу, центнеро-процентам надлежит выводить ежедневно и за месяц. Остаток выводится путем суммирования предыдущего остатка с приходом и вычитания из него расхода. Остаток выводится ежедневно, если в течение дня были приходные или расходные операции.
Предварительно списанная убыль от снижения влажности при сушке должна справочно показываться (после остатка): "В том числе предварительно списанная убыль при сушке (в кг.)".
Материально-ответственное лицо ежедекадно (на глубинных хлебоприемных предприятиях ежемесячно) удостоверяет своей подписью правильность выведенных остатков.
Главный бухгалтер, заместитель руководителя хлебоприемного предприятия, заведующий производственно-технологической лабораторией ежемесячно проверяют правильность записей в книгах количественно-качественного учета: первый - в части центнеро-процентов и остатков, а второй и третий - в части показателей качества. О произведенной проверке делается пометка в лицевых счетах книги.
Все записи в книгах количественно-качественного учета прошитых, пронумерованных и скрепленных печатью, производятся чернилами или в электронном виде на компьютере с ежедневной распечаткой за подписями заведующего лабораторией, главного бухгалтера, материально ответственного лица.
На заводах по обработке гибридных и сортовых семян кукурузы количественно-качественный учет кукурузы в початках ведется в книге количественно-качественного учета зерна (приложение 7).

2) астықты есептеу үшiн барлық қажеттi материалдарды дайындау.
Сандық-сапалық есеп кiтаптарында жазылғанды ешқандай өшiруге және түзетуге рұқсат берiлмейдi. Қате жазуларды түзету тек қана сиямен, жасалған түзетулерге мiндеттi түрде сiлтеме жасап, түзеткен адамның қолы қойылып жасалады.
Бөлiнген есепшi қызметкерге берiлген барлық кiтаптар реттiк нөмiрлермен нөмiрленедi. Кiтаптың мұқабасында мыналар көрсетiлуi тиiс: астық қабылдау кәсiпорынның атауы, кiтаптың мүкәммалдық нөмiрi, қойманың түрі және нөмірі, кітап жүргізілетін астықтың иесі, материалдық-жауапты адамның тегi және аты-жөнi.
Жеке есеп беттерiндегi барлық жазулар кiрiс және шығыс операцияларын ресiмдейтiн, дұрыс жасалынған және қол қойылған құжаттардың, сондай-ақ сапа туралы құжаттардың негiзiнде жасалады.
Сандық-сапалық есеп кiтабындағы (6 және 7 қосымша) кiрiс және шығыс жөнiндегi жазулар бiр күн бойында қорытынды мәлiметтермен мынадай құжаттардан жасалуы мүмкiн:
қабылданған астыққа арналған жүкқұжаттардың тiзбесi, көп вагонды (баржалы) астық келуiне арналған қабылдау актiсi;
астықты тиеуге арналған темiржол және су жүкқұжаттарының тiзiмi.
Жүк алушылардың талаптары бойынша астықты кем тиеудi және артық тиеудi материалдық есеп бойынша қалпына келтiретiн жазбалар сандық-сапалық есеп кiтабының шығыс бөлiгiне жазылады: артық тиеулер қара жазумен шығысты ұлғайтуға, ал кем тиеулер қызыл жазумен шығысты азайтуға.
Сандық-сапалық есеп кiтапшасында жазулар операция күнiнен кейiнгi кешiктiрмей келесi күн сайын жазу жүргiзiледi.
Центнер-пайыздар бүтiн бiрлiктермен қойылады. 0,5-тен аз үлестер алынып тасталады, ал 0,5-тен және жоғары бiрлiк деп қабылданады.
Центнер-пайыздар ылғалдылығы мен қоқым қоспасы бойынша орташа өлшемдi сапасын анықтау мақсатында белгiлi бiр уақыт кезеңiнде центнер-пайыздардың қосындысын астықтың салмағына бөлу арқылы есептелiнедi. Орташа өлшемдi сапа 0,01%-ға дейiнгi дәлдiкпен анықталады.
Кiрiс және шығыс, центнер пайыз бойынша қорытындыларды күн сайын және ай бойы шығару керек. Қалдық алдындағы қалдықты кiрiсiмен қосып одан шығынды алып тастау арқылы шығарылады. Қалдық күн сайын егер күнi бойы кiрiс немесе шығыс операциялары болса, шығарылады.
Кептiру кезiнде ылғалдылықтың азаюынан алдын ала есептен шығарылған шығыс анықтамалы түрде көрсетiлуi тиiс (қалдықтан кейiн): "Сонымен бiрге кептiру кезiнде алдын ала есептен шығарылған шығыс...... кг".
Материалдық-жауапты адам тоқсан сайын (шалғайдағы астық қабылдау ұйымдарында ай сайын) жазылған қалдықтардың дұрыстығын өзiнiң қолын қойып куәландырады.
Астық қабылдау кәсiпорнының бас бухгалтерi, басшысының орынбасары, лабораторияның меңгерушiсi сандық-сапалық есеп кiтабындағы жазбалардың дұрыстығын ай сайын тексередi: бiрiншiсi - центнер-пайыз және қалдықтар бөлiгiнде, ал екiншiсi мен үшiншiсi - сапа көрсеткiштерi бөлiгiнде. Жүргiзiлген тексеру туралы кiтаптың жеке бет есептерiнде белгi қойылады.
Тiгiлген, нөмiрленген және мөр басылған сандық-сапалық есеп кiтапшаларында барлық жазбалар сиямен немесе электронды түрде компьютерде күн сайынғы шығарылған зертхана меңгерушiнiң, бас бухгалтердiң, материалды жауапты тұлға қол қоюымен жүргiзiледi.
Жүгерiнiң будандық және сорттық тұқымдарын өңдеу жөнiндегi зауыттарда собықтағы жүгерiнiң сандық-сапалық есебi сандық-сапалық есеп кiтаптарында жүргiзiледi (7 қосымша).

71. Материально-ответственные лица ежедневно представляют в бухгалтерию хлебоприемного предприятия отчеты о движении зерна с приложением всех приходных и расходных документов. Никаких подчисток и помарок в отчетах не допускается. При обнаружении в отчетах неправильных записей отчеты подлежат пересоставлению.
Незначительные исправления в отчетах могут быть внесены лично материально-ответственным лицом с оговоркой и соблюдением установленного порядка исправлений.
72. При поступлении зерна из других предприятий материально-ответственное лицо показывает в отчете о движении зерна и тары на зернохранилищах (приложение 9) количество зерна фактически оказавшееся при перевеске.
В книгах количественно-качественного учета зерна (приложения 6 и 7) приходуется количество зерна фактически оказавшееся при перевеске.
73. В книгах количественно-качественного учета качество зерна, поступившее от других хлебоприемных предприятий, записывается по данным:
1) сертификата качества отправителя, если при анализе результаты не превышают допустимых норм отклонений;
2) сертификата качества, выданного в установленном порядке взамен сертификата качества места отправления зерна, когда расхождения в качестве превышают нормы допустимых отклонений и отправителю направлен акт-рекламация о расхождении в качестве;
3) сертификата качества, выданного отправителю, когда расхождения в качестве сверх допустимых отклонений не оформлены актами-рекламациями.
Показатели влажности и сорной примеси записываются в книги количественно-качественного учета с точностью до 0,1%.
74. Каждая партия отгруженного (отпущенного) зерна списывается по книгам количественно-качественного учета на основании расходных документов: фактур, накладных на перемещение, ведомостей железнодорожных и водных накладных, товарно-транспортных накладных и сертификата качества, карточка анализа и другие.
75. При перемещении зерна из складов в склады, расположенных на одной или разных территориях одного и того же хлебоприемного предприятия, по книгам количественно-качественного учета списывается в расход и приходуется одно и то же количество, а также одни и те же показатели качества зерна, определенные лабораторией хлебоприемного предприятия.
76. Отходы, на основании актов на очистку и подработку списываются со счета зерна, в книгах количественно-качественного учета по фактическому весу и качеству и приходуются по месту их хранения.
Если влажность отходов лабораторией не определялась, в книгах количественно-качественного учета зерна (приложения 6 и 7) отходы списываются со счета основной культуры с влажностью зерна до подработки, указанной в акте на очистку зерна.

71. Материалдық-жауапты адамдар астық қабылдау кәсiпорынның бухгалтериясына барлық кiрiс және шығыс құжаттарын қоса берiп астықтың қозғалысы туралы есептер бередi. Есептерде ешқандай өшiруге және түзетуге рұқсат берiлмейдi. Есептерде қате жазбалар байқалғанда есептер қайта жасалады.
Есептердегi шамалы түзетулердi материалдық-жауапты адам қосымша түсiнiк берiп және түзетулердiң белгiленген тәртiбiн сақтап жеке өзi енгiзе алады.
72. Басқа кәсiпорындардан астық келiп түскенде материалдық-жауапты адам қайта өлшеу кезiнде нақты болған астықтың санын өзiнiң (9 қосымша) есебiнде көрсетедi.
Сандық-сапалық есеп кiтаптарында (6 және 7 қосымша) қайта өлшеу кезiнде нақты болған астықтың саны кiрiске алынады.
73. Басқа астық қабылдау кәсiпорындардан келiп түскен астықтың сапасы сандық-сапалық есеп кiтаптарында:
1) талдау кезiнде нәтижелерi ауытқу нормасының мүмкiндiгiнен аспайтын жөнелтушiнiң сапа сертификатымен;
2) белгiленген тәртiпте сапа сертификатына айырбас астықты жөнелту орны берген сапа сертификатына, сапасында айырмашылық ауытқу нормасы мүмкiндiгiнен асып түскен жағдайда және жөнелтушiге сапасында айырмашылығы туралы наразылық-актiлерi жiберiлген;
3) жөнелтушiмен берiлген сапа сертификатымен, ауытқу нормасының жоғарғы мүмкiндiгiнен асып түскен сапа айырмашылығы наразылық-актiлерi ресiмделiнбеген мәлiметтерi бойынша жазылады.
Ылғалдылық пен қоқым қоспасының көрсеткiштерi сандық-сапалық есеп кiтаптарына 0,1%-ға дейiнгi дәлдiкпен жазылады.
74. Тиелген (босатылған) астықтың әрбiр партиясы сандық-сапалық есеп кiтаптары бойынша мынадай шығыс құжаттарының негiзiнде есептен шығарылады: орнын ауыстырудың фактуралары, жүкқұжаттары, темiр жол және су тiзiмдерi, тауарлық-тасымалдық жүкқұжаттары, тиелген және босатылған астықтың сапасын куәландыратын басқа құжаттар (сапа сертификаты, талдау карточкасы және т.б.).
75. Кәсiпорынның бiр немесе әртүрлi аумақтарында орналасқан қоймадан басқа қоймаға астықты ауыстырғанда сандық-сапалық есеп кiтаптары бойынша астық қабылдау кәсiпорында сол сан, және де астық қабылдау кәсiпорын лабораториясы анықтаған сол астықтың сапа көрсеткiшi шығынға есептен шығарылады және кiрiстiрiледi.
76. Тазалау және өңдеу актiсi негiзiнде қалдықтар санды-сапалы кiтапшасында нақты салмағы мен сапасы бойынша астықтың есебiнен шығарылады және олардың сақталатын орындарында кiрiске алынады.
Егер қалдықтардың ылғалдылығын лаборатория анықтамаса, сандық-сапалық есеп кiтабында (6 және 7 қосымша) қалдықтар астықты тазартуға арналған актiде көрсетiлген өңдеуге дейiнгi астықтың ылғалдылығымен қалдықтар негiзгi дақылдың есебiнен шығарылады.

77. В день полного израсходования каждой отдельно учитываемой партии зерна, побочных продуктов, отходов или при наличии незначительных остатков зерна (на механизированных складах, оборудованных стационарными весами - менее 200 тонн, немеханизированных - менее 70 тонн и на складах глубинных предприятий - менее 15 тонн) материально-ответственное лицо и должностное лицо хлебоприемного предприятия докладывают письменно об этом руководителю хлебоприемного предприятия. В случае, если владелец зерна требует составление акта зачистки, руководитель хлебоприемного предприятия немедленно поручает комиссии по зачистке проверить полноту зачистки и организовать оформление зачистки партии или обеспечить перевеску остатков с составлением акта зачистки в установленном настоящими Правилами порядке.
После составления акта зачистки партии зерна руководитель хлебоприемного предприятия уведомляет владельца зерна о том, что партия зерна израсходована полностью и направляет ему акт зачистки, составленный и утвержденный комиссией хлебоприемного предприятия. В случае необходимости владелец зерна обращается для проверки и утверждения представленного акта зачистки в соответствующие уполномоченные органы.
Перевеска сортовых семян зерновых, бобовых и масличных культур производится в тех случаях, когда остатки отдельных партий их составляют менее 10 тонн.
78. Повторная проверка незначительных остатков должна производиться не позднее шести месяцев со дня предыдущей проверки.
Остатки зерна должны быть взвешены в присутствии материально-ответственного лица и комиссии, назначаемой руководителем хлебоприемного предприятия.
Кроме того, до начала заготовок зерна нового урожая все партии зерна и масличных культур с остатком менее 200 тонн, если перевеска их не производилась в течение последних шести месяцев, должны быть перевешены и результаты оформлены актами зачистки.
Запрещается объединение лицевых счетов и смешивание зерна нового урожая и урожаев прежних лет.
79. В книгах количественно-качественного учета зерна (приложения 6 и
7) лицевые счета владельцев зерна закрываются счетным работником хлебоприемного предприятия, если владелец зерна не изъявил желание провести зачистку партии, в этих случаях лицевой счет владельца зерна закрывается без учета процента убыли в весе, а с учетом процента снижения влажности.
Предварительное списание убыли в весе по влажности списывается только при составлении акта зачистки.
Зачищенные и проверенные партии зерна закрываются счетным работником предприятия после рассмотрения акта зачистки комиссией хлебоприемного предприятия.
Новые счета перевешенных партий открываются немедленно по составлению акта зачистки исходя из фактического остатка, установленного при перевеске, и фактического качества, определенного лабораторией.

77. Астықтың, жанама өнiмдердiң, қалдықтардың әрбiр жеке есепке алынатын партиясы толық жұмсалған күнi немесе астықтың қалдықтары шамалы болғанда (қондырғы таразылармен жабдықталған механикаландырылған қоймаларда - 200 т. аз; механикаландырылмаған - 70 т. аз және шалғайдағы кәсiпорынның қоймаларында - 15 т. аз) астық қабылдау кәсiпорнының материалдық-жауапты адамы мен есепшi қызметкерi бұл туралы кәсiпорынның басшысына жазбаша хабарлайды. Бұл жағдайда астық қабылдау кәсiпорынның басшысы тазарту жөнiндегi комиссияға тазартудың толықтығын тексерудi тапсыруға және партияның тазартылуы ресiмделуiн ұйымдастыруға немесе осы Ережемен белгiленген тәртiппен тазарту актiсiн жасап қалдықтардың қайта өлшенуiн қамтамасыз етуге мiндеттi.
Астықтың партиясын тазарту актiсi жасалғаннан кейiн астық қабылдау кәсiпорынның басшысы астықтың толығымен жұмсалғандығы туралы астық иесiне хабарлайды және оған астық қабылдау кәсiпорнының комиссиясы жасап бекiткен тазарту актiсiн жолдайды. Қажет болған жағдайда астық иесi берiлген тазарту актiсiн тексеру және бекiту үшiн астықты сертификаттау жөнiндегi органға өтiнiш бередi.
Дәндi, бұршақ тұқымдас және майлы дақылдардың сорттық тұқымдарын қайта өлшеу олардың жекелеген партияларының қалдықтары 10 тонна аз болған жағдайларда жүргiзiледi.
78. Шамалы қалдықтарды қайтадан тексеру алдағы тексеру күнiнен кейiн алты айдан кешiктiрмей жүргiзiлуi тиiс.
Астықтың қалдықтары материалдық-жауапты адамның және астық қабылдау кәсiпорын басшысы тағайындаған комиссияның қатысуымен өлшенуi тиiс.
Сонымен бiрге, жаңа егiннiң астығын дайындау басталғанға дейiн, егер қалдығы 200 т. аз астық пен майлы дақылдардың бүкiл партиясын қайта өлшеу соңғы алты айдың iшiнде жүргiзiлмесе олар қайта өлшенуi және нәтижелерi тазарту актiлерiмен ресiмделуi тиiс.
Жеке бет есептерiн бiрiктiруге және жаңа егiннiң астығы мен бұрынғы жылдардың егiндерiнiң астығын араластыруға тыйым салынады.
79. Сандық-сапалық есеп кiтаптарында (6 және 7 қосымша) егер астық иесi партияны тазалаудан бас тартса, астық иесiнiң есеп шоты астық қабылдау кәсiпорын есепшi қызметкерi жабады, бұл жағдайда астық иесiнiң есеп шоты салмақта кему пайызын есепке алмай, ылғалдығының төмендеу пайызын есепке ала отырып жабылады.
Ылғалдығы бойынша салмақтағы кемудi алдын ала есептен шығару тек қана тазалау актiлерiн құрғанда есептен шығарылады.
Тазаланған және тексерiлген астық партиялары астық қабылдау кәсiпорын есепшi қызметкерiмен астық қабылдау кәсiпорын комиссиясының тазалау актiсiн қарастырғаннан кейiн жабады.
Қайта өлшенген партиялардың жаңа шоттары қайта өлшеу кезiнде анықталған нақты қалдықты және лаборатория анықтаған нақты сапаны негiзге алып тазарту актiсiн жасау бойынша дереу ашылады.

Поступившие обоснованные претензии грузополучателей за недогрузы и перегрузы зерна, отгруженные до зачистки или до инвентаризации, а также отгруженные с участием инвентаризационной комиссии, отражаются в книгах количественно-качественного учета зерна (приложение 6 и 7) по старому лицевому счету данной культуры и в связи с этим пересоставляется акт зачистки. В пересоставленном акте количество по строке: "остаток по перевеске на ... 200_ г." не изменяется; количество по строке: "расход с ... 200__ г." по ... 200_ г. уменьшается на количество недогруза или увеличивается на количество перегруза. Пересоставленный акт представляется зерновому инспектору на рассмотрение и утверждение в обычном порядке.
80. Книга количественно-качественного учета зерна (приложение 6 и 7) может вестись в электронном виде на компьютере.
По окончании операционного дня в случае движения зерна по лицевому счету проверяется итог с данными отчетов о движении зерна и тары на зернохранилищах (приложение 9). Листы отражающие движение зерна за день распечатываются, подписываются счетным работником и материально-ответственным лицом, нумеруются и подшиваются в дело.
После окончания операций по каждой партии зерна и составления акта зачистки журналы переплетаются в отдельные книги и хранятся на общих основаниях.
8. Оформление зачистки зернохранилищ
81. На хлебоприемном предприятии зачистка зернохранилищ производится комиссией в составе руководителя предприятия или его заместителя, заведующего производственно-технологической лабораторией и главного бухгалтера хлебоприемного предприятия с участием материально-ответственного лица. Зачистка мест хранения оформляется составлением акта зачистки (приложение 18).
В случаях, полного расхода партий зерна или при проверке их наличия путем перевески излишков и недостач, когда нет увлажнения или увеличения сорной примеси, а также когда повышение влажности или сорной примеси, по объяснению комиссии не должно привести к увеличению веса зерна, акты зачистки не составляются.
Для проведения зачистки зернохранилищ назначается комиссия по зачистке (далее - Комиссия), в состав которой входят должностные лица (начальник производственно-технологической лаборатории, бухгалтер оперативного учета, начальник участка) хлебоприемного предприятия, зерновой инспектор уполномоченного органа, а в случае зачистки зернохранилищ, в которых хранилось зерно государственных ресурсов, представитель Агента. Комиссия проверяет правильность количественных и качественных показателей по первичным документам и подсчетам в книгах количественно-качественного учета зерна (приложения 6 и 7), а результат такой проверки записывает в лицевой счет данной партии.

Тазартуға дейiн немесе түгендеуге дейiн тиелген, сондай-ақ түгендеу комиссиясының қатысуымен тиелген астықтың кем тиелгенi және артық тиелгенi үшiн жүк алушылардан келiп түскен дәлелденген наразылықтар осы дақылдың бұрынғы дербес шоты бойынша сандық-сапалық есеп кiтабында (6 және 7 қосымша) жазылады және осыған байланысты тазарту актiсi қайта жасалады. Қайта жасалған актiде "200__ж.____________ қайта өлшеу бойынша қалдық" жолы бойынша саны өзгермейдi; "200__ж.________ 200__ж.__________ дейiнгi шығыс" жолы бойынша кем тиелудiң санына азаяды немесе артық тиелудiң санына көбейедi. Қайта жасалынған акт әдеттегi тәртiппен қарау және бекiту үшiн астық инспекциясына берiледi.
80. Астықтың сандық-сапалық есеп кiтабында (6 және 7 қосымша) компьютерде электронды түрде жүргiзiлуi мүмкiн.
Операциялық күн аяқталғаннан кейiн астық дербес шот бойынша орын ауыстырған жағдайда (9 қосымша) қойма есебiнiң есеп беру мәлiметтерiмен қорытынды тексерiледi. Астықтың күнi бойы орын ауыстыруы жазылған парақ (парақтар) басып шығарылады, есепшi қызметкер мен материалдық жауапты адамның қолдары қойылады, нөмiрленедi және iске тiгiледi. Файл сақталады және партияны дайындаудың басынан бастап ұлғайтыла жүргiзiледi.
Астықтың әрбiр партиясы бойынша операциялар аяқталғаннан кейiн және тазарту актiлерi жасалынғаннан кейiн журналдар жеке кiтаптар болып түптеледi де жалпы негiзде сақталады.
8. Астық қоймаларды тазартуын ресiмдеу
81. Астық қабылдау кәсiпорнында қоймаларды және басқа астық сақталатын орындарды тазартуды құрамында астық қабылдау кәсiпорынның басшысы немесе оның орынбасары, лаборатория меңгерушiсi және кәсiпорынның бас бухгалтерi бар комиссия материалдық-жауапты адамның қатысуымен жүргiзедi. Сақтау орындарын тазарту (18 қосымша) тазарту актiсi құралып ресiмделiнедi.
Астық партиясы толық жұмсалған жағдайда немесе қайта өлшеу арқылы артығы мен кемi бар екендiгi тексерiлгенде олар болмаса және қоқым қоспасының ылғалдануы немесе ұлғаюы жоқ болса, сондай-ақ қоқым қоспасының ылғалдануы немесе ұлғаюы комиссияның түсiнiгi бойынша астықтың салмағы ұлғаюына әкеп соқпайтын болса, тазарту актiлерi жасалмайды.
Астық қоймаларында тазалау жүргiзу үшiн тазалау туралы комиссия (бұдан әрi - Комиссия) тағайындалады, құрамына астық қабылдау кәсiпорын лауазымды тұлғалар, уәкiлеттi органның астық инспекторы кiредi, ал егер де мемлекеттiк ресурс астығы сақталынған астық қоймалары тазаланған жағдайда Агент өкiлi құрамына кiредi.
Комиссия бастапқы құжаттар мен сандық-сапалық есеп кiтабында (6 және 7 қосымша) есептеу бойынша сандық және сапалық көрсеткiштердiң дұрыстығын тексередi және мұндай тексерiстiң нәтижесiн осы партияның дербес шотына жазады.

82. По поручению Комиссии должностное лицо хлебоприемного предприятия составляет акт зачистки партии зерна и представляет его со всеми необходимыми документами членам Комиссии.
В пятидневный срок после получения акта зачистки Комиссия устанавливает результаты операций на основании следующих книг и первичных документов:
1) книг количественно-качественного учета зерна (приложения 6 и 7) проверенных в отношении количества и качества по первичным документам, а также правильности подсчетов веса и средневзвешенных показателей по влажности и сорной примеси;
2) складских отчетов и первичных приходно-расходных документов: накладных на принятое зерно, перечней накладных, товаро-транспортных накладных, приказов на местный отпуск, железнодорожных и водных накладных на перемещение, актов на подработку зерна, актов на уничтожение негодных отходов и других;
3) коммерческих актов и актов-рекламаций, на расхождения по весу и качеству;
4) записей в сертификатах качества, карточках анализа и журналах регистрации лабораторных анализов.
По мере составления актов зачистки, руководитель хлебоприемного предприятия ставит в известность владельца зерна и направляет ему рассмотренные комиссией хлебоприемного предприятия акты.
83. Размер недостачи зерна определяется как разность между приходом и расходом зерна по количественно-качественному учету. На основе анализа изменения качества зерна в процессе хранения недостача подразделяется на оправданную и неоправданную.
Обоснованность убыли устанавливается в строгом соответствии с достигнутым при хранении и подработке улучшением качества, то есть понижением влажности и сорной примеси, и нормами естественной убыли при хранении. Проведенные операции по подработке зерна должны быть подтверждены распоряжением - актом на очистку, сушку зерна (приложение 16).
84. Для установления обоснованности изменения веса зерна в зависимости от изменения его качества Комиссия руководствуется следующим:
1) размер убыли в весе зерна от понижения влажности не должен превышать разницы, получающейся при сопоставлении показателей влажности по приходу и расходу зерна с пересчетом этой разницы по формуле:
100 х (а-б)
X = --------------,
100 - б
где X - искомый процент убыли в весе;
а - показатель влажности по приходу, %;
б - показатель влажности по расходу, %;
2) убыль в весе зерна от понижения сорной примеси, сверх списанных по актам подработки годных и негодных отходов, не должна превышать разницы, получающейся при сопоставлении показателей сорной примеси по приходу и расходу зерна с пересчетом по формуле:
(в-г)х(100-д)
Х= ---------------,
100 - г
где X - искомый процент убыли в весе;
в - сорная примесь по приходу, %;
г - сорная примесь по расходу, %;
д - размер убыли от снижения влажности, в %, исчисленный п о формуле, приведенной в подпункте "1".

82. Комиссияның тапсырмасы бойынша астық қабылдау кәсiпорнының есепшi қызметкерi астық партиясын тазарту актiсiн жасайды және оны барлық қажеттi құжаттармен бiрге комиссия мүшелерiне бередi.
Тазарту актiсiн алғаннан кейiн бес күн мерзiмде қоймаларды тазарту жөнiндегi комиссия мынадай кiтаптар мен бастапқы құжаттардың негiзiнде операциялардың нәтижелерiн белгiлейдi:
1) бастапқы құжаттар бойынша сандық және сапалық, сондай-ақ салмақ есептеудiң дұрыстығы мен орташа өлшемдi ылғалдылық пен қоқым қоспасы жөнiндегi көрсеткiштер тұрғысынан тексерiлген сандық-сапалық есеп кiтаптары (6 және 7 қосымша);
2) қойма есептерi мен бастапқы кiрiс-шығыс құжаттары: қабылданған астыққа жүкқұжаттар, жүкқұжаттар тiзiлiмдерi, тауар көлiк жүкқұжаттары, жергiлiктi жiберу бұйрықтары, орын ауыстырудың темiр жол және су жүкқұжаттарының, астықты қайта өңдеуге арналған актiлердiң, жарамсыз қалдықтарды жоюға арналған актiлердiң және т.б.;
3) коммерциялық актiлер мен салмақ және сапа айырмашылығына арналған акт-рекламациялар;
4) сапа сертификаттарындағы, талдау карточкаларындағы және лабораториялық талдауларды тiркеу журналдарындағы жазбалар.
Тазарту актiлерi жасалуына орай, астық сақтау кәсiпорынның басшысы астық иесiн хабардар етедi және оған Комиссия қараған актiлердi жолдайды.
83. Астықтың жетiспеуiнiң көлемi сандық-сапалық есеп бойынша астықтың кiрiсi мен шығыс арасындағы айырмашылық ретiнде анықталады. Астықтың сақталу процесiнде астықтың сапасы өзгеруiн талдаудың негiзiнде жетiспеушiлiк ақталған және ақталмаған болып бөлiнедi.
Шығынның дәлелдiлiгi сақталу және өңделу кезiндегi қол жеткен сапаның жақсаруына, яғни ылғалдылығы мен қоқым қоспасының азаюына және сақталу кезiндегi табиғи шығын нормаларына дәл сәйкестiкпен белгiленедi. Астықты өңдеу жөнiнде жүргiзiлген операция белгiленген нысандағы актiлермен бекiтiлуi тиiс (16 қосымша).
84. Астықтың сапасы өзгеруiне сәйкес оның салмағы өзгеруiнiң дәлелдiлiгiн анықтау үшiн тазарту жөнiндегi комиссия мынаны басшылыққа алады:
1) ылғалдылықтың азаюынан астықтың салмағы кемуiнiң көлемi мынадай формула бойынша қайта есептелген, астықтың кiрiсi мен шығысы бойынша ылғалдылық көрсеткiштерiн салыстыру кезiнде алынған айырмашылықтан аспауы тиiс:
100 х (а - б)
Х = ---------------
100 - б
Бұл жерде Х - салмақтағы кемуiнiң iзделiп отырған пайызы;
а - кiрiс бойынша ылғалдылық көрсеткiшi, %;
б - шығыс бойынша ылғалдылық көрсеткiшi, %;
2) жарамды және жарамсыз қалдықтарды өңдеу актiлерi бойынша есептен шығарылғаннан тыс, арамшөп қоспаларының төмендеуiнен астық салмағының кемуi
(в - г) х (100 - д)
Х = -------------------
100 - г
формуласы бойынша қайта есептеумен астықтың кiрiсi мен шығыны бойынша арамшөп қоспаларының көрсеткiштерiн салғастыру арқылы алынатын айырмашылықтарды арттыруға тиiстi емес,
Бұл жерде Х - салмақтағы кемуiнiң iзделiп отырған пайызы;
б - кiрiс бойынша арамшөп қоспасы, %;
г - шығыс бойынша арамшөп қоспасы, %;
д - ылғалдықтың төмендеуiнен кемудiң мөлшерi "1" тармақшада келтiрiлген формула бойынша % есептелiнген.

Однако списание убыли по этой формуле может производиться только в размере не более 0,2%. Списание убыли сверх 0,2% может производиться только с разрешения, в каждом отдельном случае, руководителя территориального управления Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан по обоснованному ходатайству руководителя хлебоприемного предприятия, и только после предварительной проверки на месте зерновым инспектором обоснованности этого ходатайства. По партиям зерна, не подвергавшимся подработке или перемещениям механизмами в процессе хранения, списания за счет снижения сорной примеси не допукаются;
3) естественная убыль зерна при хранении не должна превышать норм (в %) согласно Норм естественной убыли зерна при хранении (приложение 20).
Указанные нормы естественной убыли применяются как контрольные и предельные только в тех случаях, когда при инвентаризации или проверке фактического наличия партий зерна искусственно высушенных, хранившихся на хлебоприемном предприятии, будет установлено уменьшение их веса, не вызываемое изменением качества.
При хранении зерна, семян масличных культур до трех месяцев нормы естественной убыли применяются из расчета фактического количества дней хранения, а при хранении до шести месяцев и до одного года - из расчета фактического числа месяцев хранения.
При хранении зерна более одного года за каждый последующий год хранения норма естественной убыли применяется в размере 0,04% с пересчетом, исходя из фактического числа месяцев хранения.
Норма убыли для зерносмеси устанавливается по основной культуре, содержащейся в смеси.
Нормы естественной убыли по семенам трав, подвергающимся очистке на электромагнитных машинах, увеличиваются на 15%.
Для всех культур нормы естественной убыли исчисляются по формулам:
а х б                   б х в
Х = ------ , в %    Х = а + ----- , в %
г                      г
85. В отдельных случаях, когда по партии зерна установлено повышение влажности или увеличение количества сора, Комиссия детально проверяет причины изменения качества.
При отсутствии излишка или, если он меньше, чем должен быть в результате ухудшения качества зерна, начисление разницы в весе производится, когда есть основание считать, что ухудшение качества должно было привести к увеличению веса за счет увлажнения или примешивания к зерну постороннего сора или зерна других культур, относимых по государственным стандартам к сорной примеси.
Начисление разницы в весе производится по формуле :
100х(б-а)
Х= ----------,
100 - б
где X - искомый процент увеличения веса;
а - показатель влажности или сорной примеси по приходу и остатку;
б - показатель влажности или сорной примеси по расходу и остатку.

Алайда осы формула бойынша кемудi есептен шығару тек 0,2% көп емес мөлшерде жасалуы мүмкiн. 0,2% тыс кемудi есептен шығару тек астық сақтау кәсiпорын басшысының негiздi қолдаухаты бойынша әрбiр жекелеген жағдайда Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң аумақтық басқармалары басшыларының рұқсатымен және орнында астық инспекторы осы қолдаухаттың негiздiлiгiн алдын ала тексергеннен кейiн ғана жасалуы мүмкiн. Өңдеуге немесе сақтау процесiнде механизмдердiң орын ауыстыруға тартылмаған астық партиялары бойынша есептен шығаруға арамшөп қоспаларын төмендету есебiнен рұқсат етiлмейдi;
3) сақтау кезiнде астықтың табиғи кемуi (пайызда) мынадай нормалардан 20 қосымшаға сәйкес аспауы тиiс.
Табиғи кемудiң көрсетiлген нормалары бақылау және шектi ретiнде тек қана жасанды кептiрiлген, астық қабылдау кәсiпорында сақталған астық партиясының нақты бар түгендеу немесе тексеру кезiнде, оның сапасының өзгеруi болмай салмағының төмендеуi белгiлi болған жағдайда қолданылады.
Астықты майлы дақылдар тұқымын 3 айға дейiн сақтаған кезде табиғи кему нормалары сақталған күн нақты саны есебiнен қолданылады, ал 6 айға және бiр жылға дейiн сақтаған кезде - сақталу айдың нақтылы саны есебiнде.
Астықты бiр жылдан артық сақтаған кезде әрбiр келесi сақталған жылға табиғи кему нормалары 0,04 пайыз көлемiнде сақталу айдың нақтылы саны есебiнде қолданылады.
Аралас астық үшiн кему нормалары қоспада бар негiзгi дақылдар бойынша белгiленедi.
Электормагниттi машиналарда тазаланған шөп тұқымдары бойынша табиғи кему нормалары 15 пайызға жоғарылайды.
Барлық дақылдар үшiн табиғи кему нормалары мына формула бойынша есептелiнедi:
а х б,  %              б х в, %
Х = ---------       Х = а +  --------
г                          г
85. Кейбiр жағдайда, астық партиялары бойынша қоқымның ылғалдылығын жоғарлауы немесе санының ұлғайтуы белгiленсе, тазарту жөнiндегi Комиссия сапаның өзгеру себептерiн әбден тексередi, сапаның төмендеуiне және жарамды артығының жоқтығына материалды жауапты тұлғаның жазықтылығы туралы тұжырым бередi.
Артығы жоқ болған кезде немесе, егер ол астықтың сапасының төмендеуiнiң нәтижесiнде болуға тиiстiден кем болса, салмағындағы айырмашылықтарды есептеу, негiз бар деп санағанда шығарылады.
Сапаның төмендеуi ылғалдандыру немесе бөтен қоқымды немесе басқа дақылдардың дәндерiн астыққа араластырып илеу есебiнен салмақтың ұлғаюына алып келу керек едi, арам шөп қоспаларына мемлекеттiк стандарт бойынша қатысты.
100 х (б - а)
Салмағындағы айырмашылықтарды есептеу  Х = - -------------- формуласы
100 - б
бойынша шығарылады.
Бұл жерде Х - салмақты ұлғайтудың iзделiп отырған пайызы;
а - кiрiс және қалдық бойынша ылғалдықтың немесе арамшөп қоспаларының көрсеткiшi, %;
б - шығыс және қалдық бойынша ылғалдықтың немесе арамшөп қоспаларының көрсеткiшi, %.

Например, приход 157183 кг, влажность 14,34 %, расход 157183 кг, влажность 15,20%.
100 х (15,20-14,34)       86
Х= ------------------- = ---------- = 1,01 %
100-15,20            84,80
т. е. начисление составит:
157183 х 1,01
--------------- = 1588 кг.
100
В случаях, когда будет установлено, что повышение влажности и сорной примеси зачищенной или проинвентаризированной партии зерна объясняется результатом неточного определения качества при приемке или отпуске зерна, или какими-либо другими причинами, которые не должны привести к увеличению веса зерна, зерновой инспектор свое заключение о наличии или отсутствии основания для начисления разницы в весе излагает в книге количественно-качественного учета зерна (приложения 6 и 7), о чем сообщает руководителю территориального управления Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан для принятия решения о результатах зачистки партии зерна.
Согласно актов зачистки списание зерна производится только с физического веса. Списание с зачтенного физического веса зерна не производится.
86. После проверки правильности количественных и качественных показателей по первичным документам и подсчетов в книгах количественно-качественного учета Комиссия составляет акт зачистки в трех экземплярах и направляет их владельцу зерна. Владелец зерна при необходимости обращается в территориальное управление Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан для утверждения акта зачистки. Акт зачистки утверждается должностным лицом областного территориального управления Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
87. Акты зачистки заполняются чернилами или на компьютере без подчисток, помарок и исправлений. В случае необходимости исправлений акт зачистки пересоставляется заново.
Количество зерна указывается в актах зачистки в килограммах, средневзвешенные показатели влажности и сорной примеси - с точностью до 0,01%. Дробные доли до 0,004% включительно отбрасываются, а 0,005% и более принимаются за 0,01%.
Актам зачистки присваиваются порядковые номера согласно регистрации в течение года, начиная с 1 января и по 31 декабря текущего года. Датой акта зачистки является день его подписания Комиссией. В том случае, когда зачистка произведена без участия материально-ответственного лица, Комиссия указывает об этом в акте зачистки с объяснением причины.
В актах зачистки указывается полное наименование культуры зерна согласно записи в книгах количественно-качественного учета, а также владелец зерна, наименование и номер хранилища, фамилия и инициалы материально-ответственного лица. В пунктах 1 и 7 акта зачистки (приложение
18) указываются:

Мысалы, кiрiс 157183 килограмм, ылғалдығы 14,34%, шығыс 157183 килограмм, ылғалдығы 15,20%.
100 Х (15,20 - 14,34)       86
Х = - - - - - - - - - - - - - = - - - - - = 1,01%
100 - 15,20              84,89
есеп құрайтыны:
157183 Х 1,01
--------------- = 1588 кг.
100
Тазартылған немесе түгенделiп болғаннан кейiнгi астық партияларында ылғалдықтың көтерiлуi және арамшөп қоспалары белгiлi болған жағдайда, астықты қабылдау немесе босату кезiнде немесе қандай болса да себептермен сапасына дәл анықтамаудың нәтижесi деп түсiндiрiледi, ол астықтың салмағын ұлғайтуға алып келуi тиiс емес, астық инспекторы салмақтағы айырмашылықтарды есептеу үшiн негiздiң бар болуы немесе жоқ болуы туралы өз тұжырымын астық санды-сапалы есеп кiтапшасында (6 және 7 қосымша) жазады, астық партияларын тазартудың нәтижелерi туралы шешiм қабылдау үшiн Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң аумақтық басқармасының бастығына хабарлайды.
Тазалау актiсiне сәйкес астықты есептен шығару тек нақтылы салмақтан ғана жүргiзiледi. Астықтың есепке алынған нақты салмағынан есептен шығару жүргiзiлмейдi.
86. Бастапқы құжаттар бойынша сандық және сапалық көрсеткiштер мен сандық-сапалық есеп жүргiзу кiтабындағы есептеулердiң дұрыстығын тексергеннен кейiн, комиссия тазарту актiсiн үш данада жасайды және оларды астықтың иесiне жiбередi. Астықтың иесi қажет кезiнде тазарту актiсiн бекiту үшiн ҚР АШМ аумақтық басқармасына өтiнiшпен барады. Тазарту актiсiн ҚР АШМ облыстық аумақтық басқармасына лауазымды тұлғамен бекiтiледi.
87. Тазарту актiлерi сиямен немесе компьютерде тазартусыз, түзетусiз және оңдаусыз толтырылады. Тазарту актiлерiне түзетулер қажет болған жағдайда жаңадан қайта жасалады.
Астықтың мөлшерi тазарту актiлерiнде килограммен, 0,01% дейiнгi дәлдiкпен ылғалдылық пен арамшөп қоспаларының өлшенген орташа көрсеткiштерi килограммен көрсетiледi. 0,04% дейiнгi бөлшек үлестер қоса лақтырылады, ал 0,005 және көбiрегi 0,01% орнына қабылданады.
Тазарту актiлерiне ағымдағы жылдың 1 қаңтарынан бастап және 31 желтоқсанға дейiн бiр жылдың iшiнде тiркеуге сәйкес реттiк нөмiрлер берiледi. Комиссияның оған қол қойған күнi тазарту актiсiнiң датасы болып табылады. Тазарту материалды жауапты тұлғаның қатысуынсыз жүргiзiлген жағдайда, комиссия бұл туралы тазарту актiсiнде себептерiн түсiндiрiп көрсетiледi.
Тазарту актiлерiнде сандық-сапалық есеп жүргiзу кiтабындағы жазбаларға сәйкес астық дақылдарының толық атауы, сондай-ақ материалды жауапты тұлғаның тегi мен аты жөнi, қойманың нөмiрi, атауы көрсетiледi. Тазалау актiсiнiң 1 және 7 тармақшаларда (18 қосымша):

1) количество зерна, оказавшееся в наличии при перевеске во время инвентаризации или проверки небольших остатков, оформленное ведомостями отвесов и актами;
2) качество зерна - влажность и сорная примесь по данным лабораторного анализа образцов, отобранных во время перевески.
В пунктах 2 и 4 указываются на основании данных книг количественно-качественного учета вес принятого и отпущенного зерна, даты начала и окончания приема и отпуска, а также средневзвешенные показатели качества по влажности и сорной примеси.
В пунктах 5 и 6 указываются общее количество и средневзвешенное качество по влажности и сорной примеси списанных по расходу согласно актам на подработку побочных продуктов и отходов I, II и III категорий, полученных при очистке на машинах и перемещении зерна механизмами.
В пункте 10 показывается разница в весе, начисленная в связи с повышением влажности и сорной примеси. Заключение о наличии или отсутствии оснований для начисления разницы в весе, вытекающей из ухудшения качества, Комиссия обязана дать в пункте 17 или в специальном приложении к акту зачистки.
В пункте 12 указываются номера и даты всех актов на подработку по проверенной партии, вид подработки, вес зерна, отпущенного в подработку, количество полученных при подработке побочных продуктов и отходов. Здесь же указывается справочное количество зерна, перемещенного механизмами в процессе приемки, отпуска, отгрузки и хранения.
Если количество строк будет недостаточным для перечисления всех актов на подработку, к акту зачистки прилагается перечень актов подработки, а в пункте 12 указывается: "Перечень актов на подработку прилагается". Прилагаемый перечень актов подписывается всеми членами комиссии по зачистке и материально-ответственным лицом.
В пункте 13 указывается средний срок хранения в месяцах и днях, исчисленный в порядке, предусмотренном в подпункте 3 пункта 78 настоящих Правил.
В подпунктах "а", "б" и "в" пункта 14 указывается убыль в весе зерна от снижения влажности и сорной примеси и естественной убыли при хранении в размерах, исчисленных по утвержденной норме.
В подпункте "г" пункта 14 указывается убыль в весе за счет сметок. Количество недостачи, подлежащее списанию, определяется в порядке, установленном в пункте 82 настоящих Правил.
Если убыль, исчисленная в пункте 14, выше недостачи, показанной в пункте 11, то в пункте 14, указывается фактическая убыль (в процентах и килограммах). При этом недостачи списываются сначала за счет улучшения качества по влажности и сорной примеси, а затем за счет норм естественной убыли при хранении.

1) түгендеу немесе тексеру кезiнде ведомстволармен ресiмделген өлшенiмдер мен актiлердiң азғантай қалдықтарын қайта өлшеу арқылы қолда бар мөлшерi;
2) қайта өлшеу кезiнде таңдап алынған үлгiлердiң зертханалық талдаудың деректерi бойынша ылғалдылық пен арамшөп қоспасының сапасы көрсетiледi.
2 және 4 тармақтарда қабылданған және босатылған астықтың салмағы, қабылдау және босатудың басталу және аяқталу мерзiмi, сондай-ақ ылғалдылық пен арамшөп қоспалары бойынша сапаның өлшенген орташа көрсеткiштерi сандық сапалық есеп жүргiзу кiтабының деректерi бойынша көрсетiледi.
5 және 6 тармақтарда машиналарда тазарту және тетiктермен астықтың орнын ауыстыру кезiнде алынған, I, II және III санаттағы жанама өнiмдер мен қалдықтарды өңдеуге арналған актiлерге сәйкес шығыс бойынша есептен шығарылған ылғалдылық пен арамшөп қоспалары бойынша жалпы мөлшерi мен өлшенген орташа сапасы көрсетiледi.
10 тармақта ылғалдылық пен арамшөп қоспаларының көтерiлуiне байланысты есептелген салмақтағы айырма көрсетiледi. Сапаның төмендеуiнен туындайтын салмақтағы айырмашылықтарды есептеу үшін негiздiгi бар болуы немесе жоқ болуы туралы тұжырымды тазарту жөнiндегi комиссия 17 тармаққа немесе тазарту актiсiне арнайы қосымшадан беруге мiндеттi.
12 тармақта өңдеу кезiнде алынған жанама өнiмдер мен қалдықтардың мөлшерi, өңдеуге босатылған астықтың салмағы, өңдеу түрi, тексерiлген партиялар бойынша өңдеуге арналған барлық актiлердiң нөмiрлерi мен даталары. Мұнда қабылдау, босату, тиеу және сақтау үдерiсiнде тетiктермен ауыстырылған астықтың дұрыс мөлшерi көрсетiледi.
Егер жол саны өңдеуге арналған барлық актiлердi есептеу үшiн жеткiлiксiз болса, тазарту актiсiне өңдеу актiлерiнiң тiзбесi қоса берiледi, ал 12 тармақта "Өңдеуге арналған актiлердiң тiзбесi қоса берiледi" деп көрсетiледi. Қоса берiлген актiлердiң тiзбесiне тазарту жөнiндегi комиссияның барлық мүшелерi мен материалды жауапты тұлға қол қояды.
13 тармақта осы Ереженiң 78-тармағында 3-тармақшада қарастырылған тәртiппен есептелiнген айлар мен күндер аралық орта сақтау мерзiмi көрсетiледi.
14 тармақтың "а", "б" және "в" тармақшаларында ылғалдылықтың төмендеуiнен және арамшөп қоспаларынан, кейiн бекiтiлген норма бойынша есептелген мөлшерде, сақтау кезiнде табиғи кемуден астықтың салмағындағы кему көрсетiледi.
14 тармақтың "г" тармақшасында салмақта кему сыпырынды есебiнен көрсетiледi. Есептен шығаруға тиiстi жетiспеушiлiк мөлшерi осы Ереженiң 82-тармағында белгiленген тәртiппен анықталады.
Егер 14-тармақта есептелген кему 11-тармақта көрсетiлген жетiспеушiлiктен жоғары болса, онда 14-тармақта нақты кему көрсетiледi. Бұл ретте жетiспеушiлiк алдымен сақтау кезiндегi табиғи кему нормалары, ал кейiн ылғалдылық және арамшөп қоспалары бойынша сапаның жақсаруы есебiнен есептен шығарылады.

В пункте 15 указывается та часть недостачи, которая не оправдывается улучшением качества, нормой естественной убыли при хранении или фактических излишек, показанных в пункте 11.
Комиссия после тщательного рассмотрения излагает причины излишков или недостач, не оправданных улучшением качества, нормами естественной убыли при хранении.
Акт зачистки подписывается всеми должностными лицами, входящими в состав Комиссии и материально-ответственными лицами.
По отходам I, II и III категорий ведется только количественный учет. Результаты их хранения оформляются актами инвентаризации, рассматриваются и утверждаются в порядке, установленном для материальных ценностей.
Если при зачистке выявлен излишек зерна, этот излишек должен быть немедленно оприходован бухгалтерией хлебоприемного предприятия на лицевой счет владельца зерна, не дожидаясь рассмотрения акта зачистки.
88. На кукурузообрабатывающих заводах после окончания обработки каждой отдельно учитываемой партии кукурузы, принятой начальником производства, в обязательном порядке производится полная зачистка места хранения этой партии кукурузы и производственного корпуса завода.
Зачистка производится комиссией в составе руководителя или его заместителя, главного инженера, заведующего производственно-технологической лабораторией и главного бухгалтера хлебоприемного предприятия с участием материально-ответственного лица.
Комиссия устанавливает результаты операции на основании книг количественно-качественного учета, проверенных в отношении количества и качества по первичным документам и складским отчетам о движении зерна, а также правильность подсчетов и средневзвешенных показателей по влажности.
На кукурузообрабатывающих заводах, где вес отпущенной в производство кукурузы в початках исчисляется по обмеру кукурузы, загруженной в сушильные камеры, зачистка мест хранения, находящихся под ответственностью начальника производства, и определение результатов производится путем сопоставления количества кукурузы в початках и в зерне и их средневзвешенной влажности - по приходу с количеством полученных после обработки кукурузы в зерне (включая мелкозерную), отходов и стержней и их средневзвешенной влажности - по расходу.
В этих случаях акты зачистки (приложение 19) составляются на каждую отдельно учитываемую партию кукурузы.
На кукурузообрабатывающих заводах и в цехах, где по технологической схеме отходы, полученные при обработке кукурузы, каждого сорта и гибрида подразделить не представляется возможным, их распределение по сортам и гибридам производится пропорционально весу направленной в обмолот кукурузы в початках того или иного сорта и гибрида. При составлении актов зачистки (приложение 19) используются:

15-тармақта сақтау кезiнде табиғи кему нормасының сапасының жақсаруымен ақталмайтын жетiспеушiлiктiң сол бөлiгiнiң немесе 11-тармақта көрсетiлген нақты артығы көрсетiледi.
Комиссия сақтау кезiнде табиғи кему нормаларымен, сапасының жақсаруымен ақталмаған, артылған немесе жетiспеушiлiк себептерiн мұқият тексергеннен кейiн баяндайды.
Тазарту актiсiне тазалау жөнiндегi комиссияның құрамына кiретiн барлық лауазымды тұлғалар мен материалды-жауапты тұлғалар қол қояды.
I, II және III санаттардың қалдығы бойынша тек сандық есепке алу жүргiзiледi. Оларды сақтаудың нәтижелерi түгендеу актiлерiмен ресiмделiнедi, материалдық құндылықтар үшiн белгiленген тәртiппен қаралады және бекiтiледi.
Егер тазарту кезiнде астықтың немесе өнiмдердiң артылғаны бiлiнсе, осы артылғанын тазалау актiсiн қарауды күтпей-ақ кәсiпорынның бухгалтериясы дереу кiрiске алу керек.
88. Жүгерi өңдейтiн зауыттарда өндiрiс бастығы қабылдаған әрбiр жеке есепке алынған жүгерi партияларын өңдеу аяқталғаннан кейiн мiндеттi тәртiппен осы жүгерi партияларының сақталатын жерiне және зауыттың өндiрiстiк корпусына толық тазарту жүргiзiледi.
Тазарту құрамында өндiрiс бастығының қатысуымен астық қабылдау кәсiпорынның басшысы немесе оның орынбасары, бас инженерi, лаборатория меңгерушiсi және бас бухгалтерi бар комиссия жүргiзедi.
Тазарту жөнiндегi комиссия астықтың қозғалысы туралы бастапқы құжаттар мен қоймалық есептер бойынша сан мен сапа жөнiнде тексерiлген сандық-сапалық есепке алу кiтабы бойынша операциялардың нәтижелерiн, сондай-ақ ылғалдылық бойынша есептiң дұрыстығын және өлшенген орташа көрсеткiштердi белгiлейдi.
Жүгерi өңдейтiн зауыттарда өндiрiске босатылған собықтағы жүгерiнiң салмағы өндiрiс бастығының жауапкершiлiгiндегi сақтау орындарын тазалау, кептiргiш камераларға салынған жүгерiнi өлшеу бойынша есептеледi және нәтижелердi анықтау кiрiс бойынша - олардың өлшенген орташа ылғалдығы және қалдықтар мен өзектердi, дән күйiнде тұрған жүгерiнi өңдеуден алынған мөлшерiмен салыстыру арқылы шығарылады.
Бұл жағдайда тазарту актiлерi (19 қосымша) есептелетiн жүгерi партияларының әрбiрiне жеке жасалады.
Жүгерi өңдейтiн зауыттар мен цехтарда технологиялық сұлба бойынша жүгерi өңдеуден алынған қалдықтарды, әрбiр сорт пен буданды ұсақтау мүмкiн болып көрiнбейдi, оларды сорттары мен будандары бойынша бөлу осы немесе басқа сортты және буданды собықтағы жүгерiнi бастыруға жiберiлген салмағына үйлесiмдi жүргiзiледi.
Тазарту актiлерiн (19 қосымша) жасағанда:

1) по приходу - данные книги количественно-качественного учета кукурузы в початках (приложение 7);
2) по расходу - данные книги количественно-качественного учета семян кукурузы (приложение 7) и данных, полученных от производства отбракованной кукурузы, мелкозерной кукурузы, стержней и отходов. При этом следует иметь в виду, что количество возвращенной предприятию отбракованной кукурузы показывается по строке 5а акта зачистки.
Механические потери кукурузы в процессе обработки могут быть приняты к списанию по акту зачистки в пределах 0,2% от веса, переданной в производство кукурузы.
При наличии излишков и недостач кукурузы сверх убыли, в пределах установленных норм и улучшения качества, начальник производства дает свое объяснение, а комиссия по зачистке обязана тщательно расследовать причины их образования и изложить в акте зачистки соответствующее пояснение.
Недостача зерна, оправдываемая за счет снижения влажности и сорной примеси, а также нормы убыли при хранении исчисляются в соответствии с Нормами естественной убыли зерна при хранении (приложением 20).
89. В случае выявления в организациях порчи зерна, каждый факт порчи тщательно рассматривается, и виновные привлекаются к ответственности в установленном законодательством порядке. Количество испорченного зерна, которое по заключению зернового инспектора имеет четвертую степень дефектности и не может быть использовано на технические цели, отражается в учете и отчетности как неоправданная недостача.
Уничтожение испорченного зерна может быть произведено только по разрешению руководителя территориального управления Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и по согласованию с владельцем зерна.
90. При опробовании вводимой в действие лаборатории хлебоприемного предприятия используется зерно пониженного качества.
91. Руководитель хлебоприемного предприятия вправе разрешить проведение инвентаризации путем сплошной перевески и пересчета всего наличия зерна, хранящегося на хлебоприемном предприятии.
92. При проведении зерновым инспектором территориального управления Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан проверки хлебоприемного предприятия в порядке, предусмотренном Положениями о государственном зерновом инспекторе областного территориального управления Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и о государственном зерновом инспекторе районного территориального управления Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, утвержденный приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 августа 2001 года N 254, в части правильности определения качества зерна, отходов и отражения его в документах, ведения количественно-качественного учета, своевременности составления актов зачистки, соблюдения санитарного состояния и другим вопросам, хлебоприемное предприятие обязано предоставлять зерновому инспектору все необходимые им отчетные данные, первичные документы, журналы и другие документы по вопросу проверки.
В случае выявления нарушений порядка хранения зерна, определения их качества, ведения количественно-качественного учета или других нарушений, зерновой инспектор дает предписание об устранении выявленных недочетов и нарушений, а хлебоприемное предприятие обязано выполнить предписание зернового инспектора в установленный им срок.

1) Кiрiс бойынша - собықтағы жүгерiнiң сандық-сапалық есеп кiтабының мәлiметтерi (7 қосымша);
2) Шығыс бойынша - жүгерiнiң тұқымдары мен өндiрiстен алынған жарамсыз жүгері, ұсақ дәндi жүгерi, өзектер мен қалдықтардың сандық-сапалық есеп кiтабының (7 қосымша) мәлiметтерi пайдаланылады. Бұл ретте жарамсыз жүгерiнiң кәсiпорынға қайтарылған мөлшерiн ескеру қажет, ал тазарту актiсi 5 жол бойынша көрсетiледi.
Өңдеу үдерiсiнде жүгерiнiң механикалық шығындары өндiрiске берiлген жүгерiнiң салмағының 0,2% шегiнде тазарту актiсi бойынша есептен шығаруға қабылдануы мүмкiн.
Сапасын жақсарту және белгiленген нормалардың шегiнде кемуден тыс жүгерiнiң артылғаны және жетiспеушiлiк болса, өндiрiстiң бастығы өзiнiң түсiнiгiн бередi, ал тазарту жөнiндегi комиссия олардың пайда болуы себептерiн мұқият тексеруге және тиiстi түсiнiктi тазарту актiсiне жазуға мiндеттi.
Ылғалдығы мен залалды қоспаның төмендеу есебiнде ақталатын астық жетiспеушiлiгi, және де сақталу кезiнде кему нормасы 20 қосымшаға сәйкес есептелiнедi.
89. Ұйымдарда астықтың бұзылғаны бiлiнген жағдайда әрбiр бүлiнген дерек мұқият тексерiледi және кiнәлiлер жауапкершiлiкке тартылады. Бұзылған астықтың мөлшерi, астық инспекторының тұжырымы бойынша онда ақаулықтың төртiншi дәрежесi болады және техникалық мақсаттарға пайдаланылуы мүмкiн емес, есепте және есептiлiкте ақталмаған жетiспеушiлiк ретiнде байқалады.
Бұзылған астықты жою тек қана ҚР АШМ аумақтық басқарма басшысы рұқсатымен және астық иесiнiң келiсiмi бойынша жүргiзiлуi мүмкiн.
90. Iске қосылатын астық қабылдау кәсiпорын зертхананы байқау кезiнде сапасы төмендетiлген астық қолданылады.
91. Кәсiпорын басшысы астық қабылдау кәсiпорында сақтаудағы барлық қолда бар астықты жаппай қайта есептеу арқылы түгендеу жүргiзуге рұқсат беруге құқылы.
92. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2001 жылғы 16 тамыздағы N 254 бұйрығымен бекітілген ҚР АШМ облыс аумақтық басқармасы Астық инспекторы туралы және ҚР АШМ аудан аумақтық басқармасы Астық инспекторы туралы Ережелерімен көзделген тәртіпте ҚР АШМ аумақтық басқармасының астық инспекторы астық қабылдау кәсiпорнын тексеру жүргізгенде астықтың сапасын, қалдықтарды анықтауда дұрыстығы бөлігінде және оның құжаттарда бейнелеу, сандық-сапалық есептi жүргiзу, тазарту актiлерiнiң уақытылы жасалуының, санитарлық жәй-күйi сақталуын және басқа мәселелердiң дұрыстығына тексерiс жүргiзгенде, астық бақылау кәсiпорны астық инспекторына оларға қажет барлық есеп беру мәлiметтерiн, бастапқы құжаттарды, журналдар мен тексерiс мәселесi жөнiндегi басқа да құжаттарды беруге мiндеттi.
Астық сақтауда, олардың сапасын анықтауда, сандық-сапалық есеп жүргiзуде тәртiп бұзушылық немесе басқа да жөнсiздiктер бiлiнген жағдайда астық инспекторы бiлiнген кемшiлiктер мен жөнсiздiктердi жою туралы нұсқама бередi, ал басшы, бас инженер, ӨТЛ-ның бастығы және кәсiпорынның бас бухгалтерi нұсқаманы астық инспекторы белгiлеген мерзiмде орындауға мiндеттi.

93. При рассмотрении актов зачистки зерновой инспектор:
1) проверить наличие в акте зачистки всех предусмотренных показателей и соответствующих подписей;
2) проверить количественные и качественные показатели акта зачистки по данным учета и первичным документам.
При обнаружении ошибок в учете проверка производится счетными работниками хлебоприемного предприятия в присутствии зернового инспектора;
3) проверить акты на очистку, сушку и акты на уничтожение негодных отходов, правильность списания отходов со счета зерна, произвести выборочную проверку постраничных итогов по книгам количественно-качественного учета;
4) проверить правильность предложения Комиссии о списании убыли в весе за счет улучшения качества и за счет норм естественной убыли при хранении;
5) рассмотреть объяснение материально-ответственного лица и выводы Комиссии по зачистке склада.
94. Результаты проверки и свое заключение по акту зачистки зерновой инспектор подробно излагает в заключении с указанием в нем:
1) соответствия количественных и качественных показателей акта зачистки записям в книгах количественно-качественного учета по приходным и расходным документам;
2) убыли в весе зерна, подлежащей списанию за счет снижения влажности, сорной примеси и норм естественной убыли при хранении.
Те партии, при хранении которых были выявлены случаи хищений или порчи, должны рассматриваться как недостача.
При составлении заключений по актам зачистки зерновой инспектор руководствуется настоящими Правилами.
Один экземпляр акта зачистки хранится в бухгалтерии хлебоприемного предприятия, а два экземпляра направляются руководителю территориального управления Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, из которых один экземпляр после утверждения возвращается хлебоприемному предприятию или владельцу зерна.
Руководитель территориального управления Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан обязан рассмотреть акт зачистки и принять по нему решения не позднее десятидневного срока после получения акта с экспертным заключением привлекаемого в установленном порядке зернового инспектора.
95. За неправильное заключение по акту зачистки зерновые инспектора несут ответственность в соответствие с законодательством.
При наличии возражений по заключению зернового инспектора, руководитель хлебоприемного предприятия и материально-ответственное лицо вручают возражения в письменном виде зерновому инспектору, который обязан приложить эти возражения к актам зачистки, посылаемым руководителю территориального управления Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
С заключением зернового инспектора и решением руководителя территориального управления Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан по актам зачистки главный бухгалтер хлебоприемного предприятия ознакамливает материально-ответственных лиц и получает от них об этом письменное подтверждение.

93. Астық инспекторы тазарту актiлерiн қарағанда:
1) тазарту актiсiнде барлық көзделген көрсеткiштер мен тиiстi қолдардың болуын тексеруге;
2) есеп және бастапқы құжаттар жөнiндегi тазарту актiсiнiң сандық және сапалық көрсеткiштерiн тексеруге мiндеттi.
Есепте қателер табылғанда есеп комиссиясының қызметкерлерi астық инспекторының қатысуымен:
3) өңдеу актiсi мен жарамсыз қалдықты жою актiсiн, астық есебiнен қалдықтарды дұрыс шығарып тастауды тексерудi, сандық-сапалық есеп жөнiндегi бет сайынғы жиынтықты iрiктеп тексередi;
4) сапаны жақсарту есебiнен және сақтағанда табиғи нормалар есебiнен салмағындағы кемудi есептен шығару жөнiндегi комиссия ұсынысының дұрыстығын тексередi;
5) материалды-жауапты тұлғаның түсiндiруi мен қойманы тазарту жөнiндегi тұжырымды қарайды.
94. Тексеру нәтижелерi мен тазарту актiсi жөнiндегi өзiнiң қорытындысын астық инспекторы:
1) тазарту актiсiнiң сандық-сапалық көрсеткiштерiнiң кiрiс және шығыс құжаттары жөнiндегi сандық-сапалық есеп кiтабындағы жазуға сәйкестiгiн;
2) ылғалдығын, шөп-шалаң қалдығын кемiту және сақтағанда табиғи кему нормалары есебiнен есептен шығаруға жатқызылған астық салмағының кемуiн көрсетiп, толық жазады.
Астықтың сақталған кезде ұрлаған немесе бұзылған партиялары, ұрланған немесе бұзылуына байланысты жойылған астық есептен шығарылуға жатпайды, ол жетiспеушiлiк ретiнде қаралуға тиiс.
Астық инспекторы тазарту актiлерi бойынша қорытындылар жасағанда осы Ереженi басшылыққа алады.
Тазарту актiсiнiң бiр данасы астық қабылдайтын кәсiпорынның шот қызметкерiнде сақталады, екеуi ҚР АШМ аумақтық басқарма басшысына жiберiледi, бекiтiлгеннен кейiн бiр данасы кәсiпорынға қайтарылады.
ҚР АШМ аумақтық басқармасының басшысы тазарту актiсiн қарауға және акт пен астық сарапшысының сараптық қорытындысын алғаннан кейiн он күн мерзiмнен кешiктiрмей ол бойынша шешiм қабылдауға мiндеттi.
95. Тазарту актiсi жөнiндегi дұрыс жасалмаған қорытынды үшiн астық инспекторларына заңнамаға сәйкес жауап бередi.
Астық инспекторының қорытындысы бойынша қарсылық болғанда, кәсiпорын басшысы мен материалды-жауапты тұлға астық инспекторына қарсылықтарын жазбаша түрде ҚР АШМ аумақтық басқармасының басшысына жiберiлетiн актiлерге қоса беруге мiндеттi.
Кәсiпорынның бас бухгалтерi тазарту актiсi жөнiндегi астық инспекторының қорытындысымен және ҚР АШМ аумақтық басқармасы басшысының шешiмiмен материалды-жауапты тұлғаны таныстыруға және олардан ол туралы жазбаша растау алуға мiндеттi.

96. Руководитель территориального управления Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан по обоснованному ходатайству руководителя хлебоприемного предприятия и по заключению зернового инспектора имеет право разрешить зачет имеющихся излишков в покрытие выявленной недостачи зерна.
Разрешение на перекрытие выявленных по актам зачистки недостач излишками тех или других культур зерна, хранившихся в одном и том же хлебоприемном предприятии, у одного или разных материально-ответственных лиц, может быть дано при наличии связи между партиями зерна, по которым образовались недостачи и излишки.
Руководитель территориального управления Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан по обоснованному ходатайству руководителя хлебоприемного предприятия и по заключению зернового инспектора вправе разрешить также составление одного акта зачистки на две или несколько партий зерна, хранящегося на хлебоприемном предприятии у одного или разных материально-ответственных лиц, в том случае, если эти партии зерна имели связь между собою, причем операции должны учитываться в одном инвентаризационном периоде, не затрагивая обороты, проведенной и утвержденной предыдущей инвентаризацией.
Руководитель территориального управления Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан обязан рассмотреть и принять решение по ходатайствам о перекрытии недостач излишками или о составлении одного акта зачистки на несколько партий зерна в двадцатидневный срок после получения ходатайства.
9. Порядок учета и списания потерь зерна
97. Убыли по актам зачистки, оформленные соответствующим порядком и подписанные Комиссией, списываются материально-ответственными лицами по своим складским отчетам, не ожидая рассмотрения и утверждения актов зачистки.
98. Выявленные и оформленные актами зачистки убыли в весе переносятся хлебоприемным предприятием на отдельный счет "Товары заготовок в недостачах по нерассмотренным и неутвержденным актам", где продолжают числиться впредь до утверждения актов зачистки руководителем территориального управления Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
Если по актам зачистки, утвержденным руководителем территориального управления Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, возбуждено ходатайство о перекрытии убыли в весе излишками или о составлении одного акта зачистки на несколько партий зерна, убыли в весе по таким актам зачистки продолжают учитываться на счете "Товары заготовок в недостачах по нерассмотренным и неутвержденным актам" до получения организацией решения руководителя территориального управления Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан по возбужденному ходатайству.
Ходатайства о перекрытии недостач излишками и о составлении одного акта зачистки на несколько партий зерна могут возбуждаться руководителем хлебоприемного предприятия не позднее двадцатидневного срока после утверждения руководителем территориального управления Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан последнего акта зачистки, по которому возбуждается ходатайство.
Списание со счета "Товары заготовок в недостачах по нерассмотренным и неутвержденным актам" убыли в весе зерна за счет фактически достигнутого улучшения качества при подработке и хранении, а также в пределах установленных норм естественной убыли при хранении производится хлебоприемным предприятием только на основании актов зачистки, утвержденных руководителем территориального управления Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
После утверждения актов зачистки убыли в весе за счет фактически достигнутого улучшения качества при подработке, сушке и хранении, а также в пределах установленных норм естественной убыли при хранении, списываются с указанного выше счета на счета натуральных скидок и надбавок по сельскохозяйственным продуктам, издержек обращения и производственных расходов, а недостачи сверх норм убыли относятся на лицевые счета виновных и взыскиваются с них.

96. Астық қабылдайтын кәсiпорынның негiзделген өтiнiшi бойынша және астық инспекторының қорытындысы бойынша астықтың жетiспейтiнiн жабу үшiн ҚР АШМ аумақтық басқармасы басшысының артық астықты есепке алуға құқығы бар.
Жетiспейтiн немесе артық астықтың партиялары арасында байланыс болғанда ғана, тазарту актiсi бойынша табылған жетiспеушiлiктердi бiр кәсiпорында, бiр немесе әртүрлi материалды-жауапты тұлғада сақталатын астықтың бiр немесе басқа түрлерiнiң артығымен жабуға рұқсат етiледi.
ҚР АШМ аумақтық басқармасының басшысы кәсiпорында, бiр немесе әртүрлi материалды-жауапты тұлғада сақталатын, астықтың партиялары өзара байланысты болғанда ғана, астық қабылдайтын кәсiпорынның негiзделген өтiнiшi бойынша және астық инспекторының қорытындысы бойынша астықтың бiр немесе бiрнеше партиясына бiр тазарту актiсiн жасауға құқылы, бұл операциялар бұрынғы түгендеуде өткiзiлген және бекiтiлген айналымдарды қозғамай, бiр мерзiмде ескерiлуге тиiс.
ҚР АШМ аумақтық басқарманың бастығы жетпейтiн астықты артық астықпен жабу жөнiндегi өтiнiштер бойынша немесе өтiнiш алғаннан кейiн жиырма күн iшiнде астықтың бiрнеше партиясына бiр тазарту актiсiн жасау жөнiндегi шешiмдi қарауға және қабылдауға мiндеттi.
9. Астықтың шығынын есепке алу мен есептен
шығару тәртiбi
97. Тиiстi тәртiппен ресiмделген және комиссия қол қойған тазарту актiсi бойынша алдын ала табылған кемудi материалды-жауапты тұлға өзiнiң қоймалық есептерi бойынша, тазарту актiсiн қарау мен бекiтудi күтпей есептен шығарады.
98. Тазарту актiлерi бойынша табылған салмақтағы кемудi иесi "Қаралмаған және бекiтiлмеген актiлер бойынша жетiспей алынған дайындалған тауарлар" деген жеке шотқа ауыстырады, сол шотта ол ҚР АШМ аумақтық басқармасының басшысы тазарту актiлерiн бекiткенге дейiн тұрады.
Егер, ҚР АШМ аумақтық басқармасының басшысы бекiткен тазарту актiлерi бойынша салмақтағы кемудi артықшылықпен жабу туралы немесе астықтың бiрнеше партиясына бiр тазарту актiсiн жасау туралы өтiнiш қаралса, осындай тазарту актiлерi бойынша салмақтағы кему "Қаралмаған және бекiтiлмеген актiлер бойынша жетiспей алынған дайындалған тауарлар" деген шотта ҚР АШМ аумақтық басқармасы басшысының қаралатын өтiнiш жөнiндегi шешiмiн ұйым алғанға дейiн болады.
Жетiспеушiлiктi артықшылықпен жабу туралы және астықтың бiрнеше партиясына бiр тазарту актiсiн жасау туралы өтiнiштердi астық қабылдайтын кәсiпорынның басшысы ҚР АШМ аумақтық басқармасының басшысы қаралатын өтiнiш жөнiндегi соңғы актiнi бекiткеннен кейiн, жиырма күннен кешiктiрмей қарайды.
"Қаралмаған және бекiтiлмеген актiлер бойынша жетiспей алынған дайындалған тауарлар" деген шоттағы есептен шығаруды, астықты өңдегенде және сақтағанда сапасын нақты қол жеткiзу арқылы жақсарту есебiнен, сондай-ақ сақтағанда белгiленген нормалардың шегiндегi табиғи кемудi иесi ҚР АШМ аумақтық басқармасының басшысы бекiткен тазарту актiлерiнiң негiзiнде ғана жүргiзедi.
Астықты өңдегенде және сақтағанда нақты қол жеткiзу арқылы сапасын жақсарту есебiнен, сондай-ақ сақталғанда белгiленген нормалардың шегiнде салмағындағы кемудiң тазарту актiсi бекiтiлгеннен кейiн жоғарыда аталған шоттан ауыл шаруашылығы өнiмдерi жөнiндегi рефакция мен бонификация шоттарының, айналыс шығындары мен өндiрiстiк шығындар есебiнен шығарылады, ал кемудiң нормадан жоғары жетiспеушiлiгi кiнәлiлердiң дербес шоттарына жатқызылады және олардан өндiрiп алынады.

1. Склад N______  Материально-ответственное лицо (Ф.И.О.)
__________________________________________________________________________
N  |Вид зер- |Код зер- |Остаток на |   Приход   |   Расход   |   Остаток
п/п|на, объем|на, объем|начало дня |            |            |
|фуража   |фуража   |___________|____________|____________|____________
|         |         |коли-|мас- |коли- |мас- |коли- |мас- |коли- |мас-
|         |         |чест.|са,  |чест. |са,  |чест. |са,  |чест. |са,
|         |         |меш- |кг   |мешков|кг   |мешков|кг   |мешков|кг
|         |         |ков  |     |      |     |      |     |      |
___|_________|_________|_____|_____|______|_____|______|_____|______|_____
1 |    2    |    3    |  4  |  5  |   6  |  7  |   8  |  9  |  10  |  11
___|_________|_________|_____|_____|______|_____|______|_____|______|_____
___|_________|_________|_____|_____|______|_____|______|_____|______|_____
оборотная сторона
2. Движение тары с зерном и сортовыми семенами
___________________________________________________________________________
Категория и|Остаток |Приход |Расход |Остаток |       в том числе
сорт тары  |        |       |       |        |_____________________________
|        |       |       |        |зерном |под сортовыми |другие
|        |       |       |        |       |  семенами    |
___________|________|_______|_______|________|_______|______________|______
1    |    2   |   3   |   4   |    5   |   6   |      7       |   8
___________|________|_______|_______|________|_______|______________|______
___________|________|_______|_______|________|_______|______________|______
3. Движение порожней тары и брезентов
___________________________________________________________________________
Категория|Оста- |Приход|Расход|Оста- |Категория|Оста- |Приход|Расход|Оста-
и сорт   |ток   |      |      |ток   |и сорт   |ток   |      |      |ток
брезента |      |      |      |      |брезента |      |      |      |
_________|______|______|______|______|_________|______|______|______|______
1    |   2  |   3  |   4  |   5  |    6    |  7   |   8  |  9   |  10
_________|______|______|______|______|_________|______|______|______|______
_________|______|______|______|______|_________|______|______|______|______
Подпись материального лица _______________________________________
Приложение 10
к правилам ведения количественно-
качественного учета зерна
____________________________
хлебоприемное предприятие
Приемный акт N_______
на многовагонное (многобаржевое) поступление зерна
Наименование культуры _________________________
_____________________________________________________________________
N  |Станция   |N ж/д.,|  N    |Масса нетто, кг|       Мешкотара      |
п/п|отправле- |водной |вагона |_______________|______________________|
|ния (от-  |наклад-|(баржи)|по доку-|факти-|кате- |по доку-|факти-|
|правитель)|ной    |       |ментам  |чески |гория,|ментам  |чески |
|          |       |       |отпра-  |при-  |сорт  |отпра-  |при-  |
|          |       |       |вителя  |нято  |      |вителя  |нято  |
___|__________|_______|_______|________|______|______|________|______|
1 |     2    |   3   |   4   |    5   |   6  |   7  |    8   |  9   |
___|__________|_______|_______|________|______|______|________|______|
___|__________|_______|_______|________|______|______|________|______|
Продолжение
__________________________________________________________________________
Показатели качества   | N  |                 Результат
__________________________|ана-|__________________________________________
влажность   |сор. примесь|лиза|изли-|             недостача
_____________|____________|    |шек, |_____________________________________
% |центн-   | % | центн- |    |кг   |масса,|естеств. убыль  |неоправданная
|проценты |   |проценты|    |     |кг    |________________|
|         |   |        |    |     |      | % | масса, кг  |
___|_________|___|________|____|_____|______|___|____________|____________
10 |    11   | 12|   13   | 14 | 15  |  16  |17 |     18     |      19
___|_________|___|________|____|_____|______|___|____________|____________
___|_________|___|________|____|_____|______|___|____________|____________
Материальное лицо___________________ Зав. лабораторией ___________________
(фамилия, подпись)                   (фамилия, подпись)
Приложение 11
к правилам ведения количественно-
качественного учета зерна
___________________________________
хлебоприемное предприятие
Дата ____________________
Склад ___________________
Приемный акт N ________
на одновагонное (однобаржевое)
поступление зерна
Ст. отправления _______________________ отправитель __________________
__________________________________________________________________________
Наименование культуры      |     N накладной     |     N вагона
_________________________________|_____________________|___________________
|                     |
|                     |
|                     |
_________________________________|_____________________|___________________
Масса нетто, кг    |Качество   | N  |             Тара
_____________________|___________|____|____________________________________
по докумен-|фактичес-|влаж-|сор- |ана-|наимено-|код |по доку-|факти-|изли-
там отпра- |ки полу- |ность|ность|лиза|вание   |тары|ментам  |чески |шек+
вителя     |чено     |     |     |    |        |    |отправи-|полу- |недос-
|         |     |     |    |        |    |теля    |чено  |тача -
___________|_________|_____|_____|____|________|____|________|______|______
1      |    2    |  3  |  4  |  5 |   6    |  7 |    8   |   9  |  10
___________|_________|_____|_____|____|________|____|________|______|______
|         |     |     |    |        |    |        |      |
___________|_________|_____|_____|____|________|____|________|______|______
Излишек
Недостача
___________________________________________________________________________
Зав.складом _____________ Начальник ПТЛ ____________ Бухгалтер_____________
Зав.лабораторией
___________________________________________________________________________
Приложение 12
к правилам ведения количественно-
качественного учета зерна
_______________________________
хлебоприемное предприятие
Акт-рекламация N___от "____"________200 г.
Мы, нижеподписавшиеся: директор________________, начальник ПТЛ____________
Ф.И.О.                        Ф.И.О.
______________, ст.мастер производственного участка_______________________
Ф.И.О.
_______ и главный бухгалтер__________________________________ на основании
Ф.И.О.
проверочных анализов установили по____________________________, прибывшему
вид зерна, продукции
(ей) "____"____________200__ г. от__________________________________,
следующие расхождения с данными качества отправителя, превышающие
допустимые нормы отклонения.
__________________________________________________________________________
Дата    | N вагона,  | N наклад-| Масса по   | N сертифика-|   Дата   |
отгрузки, |(парохода   |ной       |транспортным|та качества  |          |
поступления|баржи)      |          |документам, |             |          |
|            |          |кг          |             |          |
___________|____________|__________|____________|_____________|__________|
1     |     2      |    3     |     4      |      5      |     6    |
___________|____________|__________|____________|_____________|__________|
___________|____________|__________|____________|_____________|__________|
___________|____________|__________|____________|_____________|__________|
Продолжение
___________________________________________________________________________
Качество по документам отправителя и  |     Рекламируемые расхождения
анализам получателя         |            В качестве
______________________________________|____________________________________
влаж-   | сорная   |     |     |      |влаж-   | сорная   |     |     |
ность, %|примесь, %|     |     |      |ность, %|примесь, %|     |     |
________|__________|_____|_____|______|________|__________|_____|_____|____
7   |    8     |  9  |  10 |  11  |   12   |    13    |  14 |  15 | 16
________|__________|_____|_____|______|________|__________|_____|_____|____
________|__________|_____|_____|______|________|__________|_____|_____|____
________|__________|_____|_____|______|________|__________|_____|_____|____
Директор________________________________
Ф.И.О           подпись
Начальник ПТЛ_____________________ Ст. мастер производственного
участка_______________________ Гл. бухгалтер__________________________
Ф.И.О     подпись
Отметка на предприятии         С настоящим актом-рекламацией ознакомлены.
"___"___________200 г.
Приложение 13
к правилам ведения количественно-
качественного учета зерна
Журнал
Регистрации полученных актов рекламации
по расхождениям в качестве за 200_год
Начато  "____" _____________200_г.
Окончен "____" _____________200_г.
___________________________________________________________________________
N   |   Дата    |    Акт-рекламация   |   Наименование   |  Дата внесения
п/п | получения |_____________________|    предприятия   |  исправления в
|   акта    |     N     |   Дата  |                  |      книгу
|рекламации |           |         |                  |  количественно-
|           |           |         |                  |  качественного
|           |           |         |                  |  учета и подпись
|           |           |         |                  |  лица, внесшего
|           |           |         |                  |   исправления
____|___________|___________|_________|__________________|_________________
1 |     2     |     3     |    4    |        5         |         6
____|___________|___________|_________|__________________|_________________
Приложение 14
к правилам ведения количественно-
качественного учета зерна
_______________________________________
хлебоприемное предприятие
Приказ N __________ от "___" __________ 20__ г.
Срок приказа _______________ Зав.складом  N _______Ф.И.О._________________
Отпустите (отгрузите) ____________________________________________________
через Ф.И.О._________________ по доверенности ________ от __________200__г.
по наряду N ____________ следующее количество зерна:
___________________________________________________________________________
Наименование    |  N  |Коли-  | Масса |       Показатели качества
культуры       |шта- |чество | нетто |________________________________
|беля |мест   |       |влаж- |сор-  |         |
|     |       |       |ность |ность |         |
____________________|_____|_______|_______|______|______|_________|________
1           |  2  |   3   |   4   |   5  |  6   |    7    |    8
____________________|_____|_______|_______|______|______|_________|________
____________________|_____|_______|_______|______|______|_________|________
____________________|_____|_______|_______|______|______|_________|________
_________________________________________________
прописью
Директор ___________ Ст.бухгалтер ___________ Нач.ПТЛ(зав.лабор.)__________
___________________________________________________________________________
Приложение 15
к правилам ведения количественно-
качественного учета зерна
___________________________________
хлебоприемное предприятие
Дата______________
Накладная
на перемещение зерна внутри предприятия
Зав. складом_________________________     Переместить из склада N_________
В склад______________________________     к зав. складом__________________
__________________________________________________________________________
Культура, сорт      |       Количество       |       Качество           |
|________________________|__________________________|
|подлежит    | фактически| влажность, %| сорность, %|
|перемещению | перемещено|             |            |
______________________|____________|___________|_____________|____________|
1           |      2     |     3     |      4      |      5     |
______________________|____________|___________|_____________|____________|
______________________|____________|___________|_____________|____________|
______________________|____________|___________|_____________|____________|
Подтверждено записями в весовом журнале за "___"_________на стр_________
Директор___________________________ Начальник ПТЛ (зав.лаб.)_____________
Отпустил____________________________Принял_______________________________
Ф.И.О., должность, подпись        Ф.И.О., должность, подпись
Приложение 16
к правилам ведения количественно-
качественного учета зерна
___________________________________
хлебоприемное предприятие
Распоряжение N________от_______________200__г.
на очистку, сушку зерна, семян масличных культур и трав
Заведующему складом (элеватором)  N_____________________________
Находящихся на Вашем ответственном хранении на складе (элеваторе)
N ____________________________________весом (предварительно) _______кг
культура, сорт
подлежит очистить, просушить с целью _____________________________________
путем  ___________________________________________________________________
вид очистки, машин, сушильных агрегатов
с тем, чтобы после очистки, сушки получить следующие результаты:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Очищенное, просушенное зерно (семена) сложить на склад (силос) N____.
Очистку, сушку закончить к "___" _________________200___г.
Директор ________________________ Заведующий лаборатории _________________
__________________________________________________________________________
Акт
от  "____" _________________200___г.
на очистку, сушку зерна, семян масличных культур и трав

1. Қойма N _____ Материалды жауапты тұлға (Аты жөні) ________
___________________________________________________________________________
N |Астық түрі,|Астық | Күн басында |  Кіріс   |  Шығыс      |  Қалғаны
р/с|  фураж    | код, |   қалғаны   |          |             |
|  көлемі   |фураж |_____________|__________|_____________|____________
|           |көлемі|Мөшек|салмақ,|Мөшек|сал.|Мөшек|салмақ,|Мөшек|сал.
|           |      |саны |  кг   |саны |мақ,|саны |  кг   |саны |мақ,
|           |      |     |       |     | кг |     |       |     |кг
_________________________________________________________________________
1       2          3     4      5      6     7     8     9      10    11
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Келесі беті
2. Астық және сортты тұқымының тарамен қозғалысы ___________________________________________________________________________
тараның категориясы |Қалдық|Кіріс|Шығыс|Қалдық |     Сонымен қатар
мен сорты      |      |     |     |       |_________________________
|      |     |     |       | астық.| сортты  | Басқа.
|      |     |     |       |  пен  | тұқым.  | лары
|      |     |     |       |       | дармен  |
___________________________________________________________________________
1              2      3    4      5       6       7       8
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
3. Бос тара мен брезенттердің қозғалысы
___________________________________________________________________________
брезенттің |Қал.|Кіріс |Шығыс|Қалдық|брезенттің |Қал.|Кіріс|Шығыс|Қалғаны
категориясы|дық |      |     |      |категориясы|ғаны|     |     |
мен сорты  |    |      |     |      |мен сорты  |    |     |     |
___________________________________________________________________________
1          2     3      4      5        6      7     8     9      10
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Материалды тұлғаның қолы __________________
Астықтың санды-сапалы
есебiн жүргiзу Ережесiне
10 Қосымша
__________________________
астық қабылдау кәсiпорны
КӨП ВАГОНДЫ (КӨП БАРЖАЛЫ) АСТЫҚТЫҢ КЕЛІП ТҮСУ
N ____ ҚАБЫЛДАУ АКТІСІ
Дақыл аты ____________________
___________________________________________________________________________
Р|Жөнелту |темір|     |     Нетто   |       Мөшек-тара   |   Сапа көрсет.
е|станция.|жол.,|вагон| салмағы, кг |                    |     кіштері
т|сы (жө. | су  |(бар.|_____________|____________________|________________
N|нелтуші)|жүк  |жа)  |жөнел.|нақты |Кате. |Жөнел.|нақты |ылғал.  | сор.
|        |құ.  | N   |туші  |қабыл.|гория.|туші  |қабыл.| дық    | примесь
|        |жаты |     |құжаты|дан.  |сы,   |жүк   |дан.  |________|________
|        | N   |     |бойын.|ғаны  |сорты |құжаты|ғаны  |% |цент.|% |цент.
|        |     |     | ша   |      |      |бойын.|      |  |пайыз|  |пайыз
|        |     |     |      |      |      |  ша  |      |  |     |  |
___________________________________________________________________________
1    2       3     4      5     6      7      8      9    10   11  12   13
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
____________________________________
|          Нәтиже              |
тал.|______________________________|
дау |арты.|    Жетіспеушілік       |
N  | ғы, |________________________|
| кг  |сал.|Табиғи кему| Ақтал.|
|     |мақ,|___________| маған |
|     | кг |   | Сал.  |       |
|     |    |%  | мақ,  |       |
|     |    |   | кг    |       |
____________________________________
14    15    16   17   18      19
____________________________________
____________________________________
____________________________________
Материалды тұлғаның қолы _________________
фамилиясы   қолы
лаборатория меңгерушісі _________________
фамилиясы   қолы
Астықтың санды-сапалы
есебiн жүргiзу Ережесiне
11 Қосымша
__________________________
астық қабылдау кәсiпорны
Күні ______________________
Қойма _____________________
Бір вагонды (бір баржалы)
Астық келіп түсу N ____ ҚАБЫЛДАУ АКТІСІ
ЖӨНЕЛТУ СТ. ____________________ ЖӨНЕЛТУШІ _______________________
___________________________________________________________________________
Дақыл аты                жүкқұжат N             вагон N
___________________________________________________________________________  __________________________________________________________________________
Нетто салмағы, |   Сапасы    |Талдау|                Тара
кг        |             |  N   |
_______________|_____________|      |______________________________________
Жөнелту.|Нақты |ылғал.|залал |      |аты |тара |Жөнел.| Нақты  | Артығы +
ші жүк  |қабыл.|дық   |      |      |    |коды |туші  | қабыл. | Жетіспеу.
құжаты  |дан.  |      |      |      |    |     | жүк  | данған |  шілік -
бойынша |ған   |      |      |      |    |     |құжаты|        |
|      |      |      |      |    |     |бойын.|        |
|      |      |      |      |    |     | ша   |        |
___________________________________________________________________________
1      2      3       4       5     6   7      8        9        10
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
артығы
___________________________________________________________________________
жетіс.
пеушілік
___________________________________________________________________________
Қойма меңгерушісі__________ ӨТЛ бастығы __________ Бухгалтер __________
Лаборатория меңгерушісі
___________________________________________________________________________
Астықтың санды-сапалы
есебiн жүргiзу Ережесiне
12 Қосымша
__________________________
Астық қабылдау кәсiпорны
"___" __________ 200__ж. АКТ-НАРАЗЫЛЫҚ N ____
Біз, төменде қол қоюшы: директор____________, ӨТЛ бастығы _______________,
Аты-жөні                    Аты-жөні
өндіріс бөлімшесінің аға мастері __________ және бас бухгалтері___________
Аты-жөні                       Аты-жөні
тексеріс талдау негізінде белгіледік ________________________,
астық түрі, өнім
"___" ______ 200__ж. келіп түскен _____________, жөнелтушінің сапа
деректерімен келесі алшақтық, ұйғарымды ауытқу мөлшерінен асып түсетін.
___________________________________________________________________________
Жөнелту | вагон  | жүк  | Көлік   | сапа |Күні|  Жөнелтуші құжаттары және
күні,  |(баржа  |құжат | жүкқұ.  |серти |    |  қабылдаушы талдау бойынша
түсу   |кемесі) |  N   |  жаты   |фикаты|    |            сапасы
|   N    |      |бойынша  |  N   |    |____________________________
|        |      |салмағы, |      |    |ылғал.|Залал.|    |   |
|        |      |  кг     |      |    | дық  |  ды  |    |   |
|        |      |         |      |    |  %   |қоспа,|    |   |
|        |      |         |      |    |      |  %   |    |   |
___________________________________________________________________________
1        2       3        4        5     6    7       8     9   10  11
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
______________________________
Жарнамаланатын сапасында     |
алшақтық              |
_____________________________|
ылғал.|Залал.|    |    |     |
дық  | ды   |    |    |     |
%   |қоспа,|    |    |     |
|  %   |    |    |     |
_____________________________|
12     13     14   15   16
______________________________
______________________________
______________________________
Директор ________________________
Аты-жөні      Қолы
ӨТЛ бастығы ____________ өндіріс бөлімінің аға мастері ______________
Бас бухгалтер ____________________________
Аты-жөні      Қолы
Кәсіпорында белгісі              Нағыз акт-наразылықпен таныспыз.
"___" __________ 200 ж.
Астықтың санды-сапалы
есебiн жүргiзу Ережесiне
13 Қосымша
200_ жылғы сапа айырмашылығы бойынша қабылданған
акт наразылықтарын тіркеу
журналы
"___" __________ 200_ жылы басталған
"___" __________ 200_ жылы аяқталған
___________________________________________________________________________
N   |Акт-наразылығын |   Акт-наразылық  | Жүк қабылдаушы,| Санды-сапалы
N   |   алу күні     |__________________| Кәсіпорын аты  | есеп кітапша.
реті |                |   N    |  Күні   |                | сында түзету.
|                |        |         |                |  лер енгізу
|                |        |         |                |  күні және
|                |        |         |                |    түзету
|                |        |         |                |   енгізген
|                |        |         |                |  тұлға қолы
__________________________________________________________________________
1          2             3          4             5              6
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Астықтың санды-сапалы
есебiн жүргiзу Ережесiне
14 Қосымша
__________________________
Астық қабылдау кәсiпорны
"___" __________ 200__ж. N ____ БҰЙРЫҚ
Бұйрық мерзімі ____________  Қойма меңгерушісі N ____ т.
_____________________
200 ж. _______ сенімхат, N ______ наряды бойынша келесі астық
санын ______________________________ арқылы,
____________________________________________________ жіберу (жөнелту)
___________________________________________________________________________
Дақылдар |    N    |Орын | Нетто  |         Сапа көрсеткіштері
аты    | штабеля |саны |салмағы,|_______________________________________
|         |     |  кг    |  ылғал. |  залал   |        |
|         |     |        |   дық   |          |        |
___________________________________________________________________________
1          2       3      4         5         6          7        8
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________                _____________________________________________
жазбаша
Директор  _________ Аға бухгалтер_________ ӨТЛ бастығы (лаб. меңгерушісі)
Астықтың санды-сапалы
есебiн жүргiзу Ережесiне
15 Қосымша
__________________________
Астық қабылдау кәсiпорны
Күні ______________________
Кәсіпорын ішінде астықтың ауыстырылу
ЖҮКҚҰЖАТЫ
Қойма меңгерушісі ________________________ N ______________ қоймадан
____________________ қоймаға, қойма меңгерушісіне _____________________
ауыстырылсын
__________________________________________________________________________
Дақыл, |             Саны              |          Сапасы
сорты  |_____________________________________________________________
|  Ауыстырылуға |     Нақты     |   ылғалдық,  |   Залалдық,
|    жатады     | ауыстырылған  |      %       |      %
__________________________________________________________________________
1           2               3               4              5
__________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Таразы журналында "___" ____________  бетінде жазбамен расталған
Директор ___________________ ӨТЛ бастығы ________________
Жіберді ____________________ Қабылдады ______________________
Аты-жөні, қызметі, қолы          Аты-жөні, қызметі, қолы
Астықтың санды-сапалы
есебін жүргізу Ережесіне
16 Қосымша
_________________________________
астық қабылдау кәсіпорны
астық, майлы және шөп дақылдары тұқымын тазалауға, кептіруге
___________ 200_ж. N ___________ ӨКІМІ
N ____ қойма (элеватормен) меңгерушісі ___________________ жолдас
Сіздің N __________ қоймада (элеваторда) жауапты сақтаудағы
______________________ дақыл, ___________ кг салмағымен (алдын ала)
тазалау қажет,
жолымен ___________________________________________________________
машина, кептіргіш агрегаттар тазалау түрі
кептіру мақсатымен ________________________________________________
___________________________________________________________________
нәтижелерді алу үшін, тазалау, кептіруден кейін
___________________________________________________________________
Тазаланған, кептірілген астық (дәнін) N _________, қойма (сүрлем)
сақталынсын.
Тазалау, кептіруді "____" __________ 200_ж. бітірсін.
Директор ____________________________ ӨТЛ бастығы _________________
___________________________________________________________________
"____" _________________200___ж.
астық, майлы дақыл тұқымдары және шөпті тазалау, кептіру актісі

1. На очистку. Очистка произведена___________________________________
вид очистки, наименование
__________________________________________________________________________
зерноочистительных машин
Работа начата _____________200__г., окончена_____________ 200___г.
___________________________________________________________________________
Основной продукт|Масса,|Нату-|Влаж-  |       Примеси, %      |Заражен-|N
|кг    |ра,  |ность,%|_______________________|ность,  |ана-
|      |г/л  |       |  сорная   | зерновая  |наимено-|лиза
|      |     |       |___________|___________|вание,  |
|      |     |       |все-|в т.ч.|все-|в т.ч.|число   |
|      |     |       |го  |испорч|го  |испорч|экземп- |
|      |     |       |    |      |    |      |ляров   |
________________|______|_____|_______|____|______|____|______|________|____
1       |   2  |  3  |   4   |  5 |  6   |  7 |  8   |   9    | 10
________________|______|_____|_______|____|______|____|______|________|____
До очистки     |      |     |       |    |      |    |      |        |
________________|______|_____|_______|____|______|____|______|________|___
После очистки  |      |     |       |    |      |    |      |        |
________________|______|_____|_______|____|______|____|______|________|___
Мелкое зерно   |      |     |       |    |      |    |      |        |
________________|______|_____|_______|____|______|____|______|________|___
В результате очистки получены следующие побочные продукты и отходы
(количество установлено на _____________ весах по прилагаемым отвесам,
качество определено в лаборатории согласно прилагаемым карточкам анализа):
___________________________________________________________________________
Вид побочных про- |Мас-|          Показатели качества, %
дуктов и отходов  |са, |___________________________________________________
|кг  |влаж-|       по стандартам на зерно    |Всего|N
|    |ность|         очищенной культуры      |зерна|ана-
|    |     |_________________________________|(гра-|лиза
|    |     |основное|зерновая |сорная примесь|фы 4+|
|    |     |зерно   |примесь  |______________|5+7) |
|    |     |        |         | всего |      |     |
__________________|____|_____|________|_________|_______|______|_____|_____
1        |  2 |  3  |    4   |     5   |    6  |   7  |  8  |  9
__________________|____|_____|________|_________|_______|______|_____|_____
Побочные продукты:
зерновая смесь,
содержащая свыше
50 до 70% (включи-
тельно) зерна
___________________________________________________________________________
То же, свыше 70 до
85 % зерна
___________________________________________________________________________
в т.ч. зерна культурных растений, относимые по стандартам на культуры к
основному зерну и зерновой смеси.
___________________________________________________________________________
Оборотная сторона приложения 16
к правилам ведения количественно-
качественного учета зерна
___________________________________________________________________________
Вид побочных про- |Мас-|          Показатели качества
дуктов и отходов  |са, |___________________________________________________
|кг  |влаж-|       по стандартам на зерно    |Всего|N
|    |ность|_________________________________|зерна|ана-
|    |     |основное|зерновая |сорная примесь|(гра-|лиза
|    |     |зерно   |примесь  |______________|фы 4+|

1. Тазалауға. Тазалау жүргізілді ___________________________________
астық тазалау машина аты, тазалау түрі
Жұмыс _____________ 200 ж. басталды, _____________ 200 ж. аяқталды
___________________________________________________________________________
Негізгі өнім    |Сал.  |Нату-|Ылғал. |       Қоспалар, %     |Залалды.|Тал.
|мақ,кг|ра,  |дық, % |_______________________|ғы      |дау
|      |г/л  |       |  залалды  | Астық     |        | N
|      |     |       |___________|___________|Экзем.  |
|      |     |       |бар.|с.қ.  |бар.|с.қ.  |пляр са.|
|      |     |       |лығы|бұзыл.|лығы|бұзыл.|ны, аты |
|      |     |       |    |ған   |    |ған   |        |
________________|______|_____|_______|____|______|____|______|________|____
1       |   2  |  3  |   4   |  5 |  6   |  7 |  8   |   9    | 10
________________|______|_____|_______|____|______|____|______|________|____
Тазаланғанға   |      |     |       |    |      |    |      |        |
дейін         |      |     |       |    |      |    |      |        |
________________|______|_____|_______|____|______|____|______|________|___
Тазаланғаннан  |      |     |       |    |      |    |      |        |
кейін       |      |     |       |    |      |    |      |
________________|______|_____|_______|____|______|____|______|________|___
Ұсақ дән       |      |     |       |    |      |    |      |        |
________________|______|_____|_______|____|______|____|______|________|___
Тазалаудың нәтижесінде келесі жанама өнімдер мен қалдықтар алынды
(_____________ таразысында көрсетілген өлшеммен саны белгіленген, берілген
талдау карточка сәйкес зертханада сапасы анықталынған)
___________________________________________________________________________
Жанама өнім мен   |Сал.|          Сапа көрсеткіші, %
қалдық түрі       |мақ,|___________________________________________________
|кг  |Ылғал| Тазаланған дақыл дәнінің стан.  |Бар. |Тал.
|    |дық,%| дарты бойынша                   |лық  |дау
|    |     |_________________________________|Астық| N
|    |     |негізгі |астық қос|Залалды қоспа |(4+5+|
|    |     |дән     |пасы     |______________|7 ба.|
|    |     |        |         |барлығы|      |ған) |
__________________|____|_____|________|_________|_______|______|_____|_____
1        |  2 |  3  |    4   |     5   |    6  |   7  |  8  |  9
__________________|____|_____|________|_________|_______|______|_____|_____
Жанама өнімдер:
50 жоғары 70% дейін
дән бар астық қоспасы
___________________________________________________________________________
Сондай, 70 жоғары
85% дейін
___________________________________________________________________________
Сонымен қатар, стандарты
бойынша негізгі астық және астық қоспасына жататын дақылды өсімдіктер дәні.
Астықтың санды-сапалы
есебін жүргізу Ережесіне
16 Қосымша келесі беті
___________________________________________________________________________
Жанама өнімдер мен                Сапаның % бойынша көрсеткіштері
қалдықтар түрі      сал.  ________________________________________________
мағы, ылғал.    астыққа стандарт бойынша   астық тал.
кг    дық   _____________________________ бар.  дау
негізгі  астық  Залал. Қоспа лығы   N
астық  қоспасы ____________ (4+

|    |     |        |         | всего |      |5+7) |
__________________|____|_____|________|_________|_______|______|_____|_____
1        |  2 |  3  |    4   |     5   |    6  |   7  |  8  |  9
__________________|____|_____|________|_________|_______|______|_____|_____
Отходы:
Первая категория -
зерновые отходы
содержанием зерна
свыше 30 до 50%
(включительно)
___________________________________________________________________________
то же, свыше 10 до
30 (включительно)
___________________________________________________________________________
Вторая категория -
зерновые отходы с
содержанием зерна
свыше 2 до 10%
___________________________________________________________________________
Третья категория -
отходы от очистки
зерна с содержанием
не более 2% зерна
___________________________________________________________________________
Всего:
___________________________________________________________________________
Пояснения: 1. При очистке зерновых культур зерном (в зерновой смеси от первичной обработки и в отходах) считаются зерна продовольственных (включая крупяные), фуражных и бобовых культур, отнесенные по стандартам на эти культуры к основному зерну или к зерновой примеси. В графу 7 семена масличных культур и трав не включаются.
2. Очистка семян масличных культур и трав показывается аналогично
зерну.
3. В количественно-качественном учете очищаемой культуры количество побочных продуктов и отходов списывается в расход с влажностью, указанной в графе 3, и сорной примесью, указанной в графе 6.
4. В количественно-качественном учете побочные продукты и отходы приходуются с влажностью, указанной в графе 3, и сорной примесью, равной указанной в графе 6 за вычетом графы 7.
2. На сушку.
Сушка начата _______________200__г.,  окончена _______________200__г., способ сушки (на каких агрегатах)_________________________________________, просушено _____________ кг, влажность для сушки _______%, анализ N _______, влажность  после сушки ________ %, анализ  N _______, снижение влажности по формуле ____________________ %.
До зачистки места хранения произвести предварительное списание с наличия зерна по складскому и оперативному отчетам убыли от сушки _________ кг, в объем выполненных работ включить _________ плановых тонн.
Начальник ПТЛ __________________ Сушильный мастер __________________
Зав.лабораторией________________ Зав.складом(элеватором)____________
Проверил бухгалтер_____________  Утверждаю: Директор _______________
"___" ________________200__г.
Приложение 17
к правилам ведения количественно-
качественного учета зерна
___________________________________
хлебоприемное предприятие
Акт N _ ____от "___" __________200__г.             Утверждаю:
Директор_____________________
на уничтожение негодных отходов            ________________________200_г.
Комиссия в составе начальника ПТЛ (зав. лабораторией)________________  зав. складом_______________и начальника охраны____________________________  составили настоящий акт в том, что на основании распоряжения директора от  _____200__г. Осмотрены отходы __________категории, находящиеся на складе N  _____, полученные в результате ___________, по акту N ___от ________200_г.  Согласно лабораторному анализу N___от _______200_г. указанные отходы  содержат ___% зерна и зерновой примеси. Отходы в количестве _______кг  признаны негодными и уничтожены __________________. Указанное количество  отходов вывезено с территории предприятия согласно пропускам N_______от  ________200_г.
Начальник ПТЛ_____________Зав.складом___________Нач.охраны________
Приложение 18
к правилам ведения количественно-
качественного учета зерна
_________________________________
хлебоприемное предприятие
Утверждаю:

бар.         5+7)
лығы
___________________________________________________________________________
1              2      3        4      5      6      7      8    9
___________________________________________________________________________
Қалдық:
БІРІНШІ КАТЕГОРИЯ
30 жоғары 50% дейін
(қоса) дәні бар астық
қалдықтар
сондай-ақ, 10 жоғары
30 дейін (қоса)
ЕКІНШІ КАТЕГОРИЯ
2 жоғары 10% дейін
(қоса) дәні бар астық
қалдықтар
ҮШІНШІ КАТЕГОРИЯ
2% аспай дәні бар
астықты тазалағаннан
кейінгі қалдықтар
___________________________________________________________________________
БАРЛЫҒЫ:
___________________________________________________________________________
Түсініктеме: 1. Астық дақылдарын тазалаған кезде дән (бірінші өңдеуден астық қоспасында және қалдықтарда) негізгі астыққа немесе астық қоспасына осы дақылдардың стандарты бойынша жатқызатын азық-түліктік (жармаларды қоса) жемдік және бұршақтық дақылдар дәні болып саналады. 7 бағанға майлы дақылдар және шөп тұқымдары қосылмайды.
2. Майлы дақылдар және шөп тұқымдарын тазалау астыққа ұқсас көрсетіледі.
3. Тазаланатын дақыл санды-сапалы есебінде жанама өнім мен қалдықтар
саны 3 бағанда көрсетілген ылғалмен шығынға есептен және 6 бағанда
көрсетілген залалды қоспамен шығарылады.
4. Санды-сапалы есебінде жанама өнім мен қалдықтар 3 бағанда
көрсетілген ылғалмен және 6 бағанда көрсетілген тең 7 баған шегеріп
залалды қоспамен кірістіріледі.
2. Кептіруге.
Кептіру ________ 200_ж. басталды, ________ 200_ж. аяқталды,
Кептіру әдісі (қандай агрегаттарда) ____________,
______ кг кептірілді, кептіру үшін ылғалдық ____ %, талдау N ______,
кептіруден кейін ылғалдық ____ %, талдау N ______,
формула бойынша ылғалдықтың төмендеуі __________ %.
Сақтау орнын тазалаудан бұрын қойма және кептіргеннен кейін дереу
кему есебінен ______ кг, астықтың барлығынан алдын ала есептен шығарып
жүргізіп, орындалған жұмыс көлемінде ______ жоспарлы тонна қосылсын.
Бастық ӨТЛ ____________       Кептіруші мастер ________________________
Зертхана меңгерушісі _______  Қойма меңгерушісі (элеватор) ____________
Бухгалтер тексерді _________  бекітемін: Директор _____________________
"____" ____________ 200_ж.
Астықтың санды-сапалы
есебiн жүргiзу Ережесiне
17 Қосымша
__________________________
Астық қабылдау кәсiпорны
БЕКIТЕМIН:
ДИРЕКТОР ________________
________________ 200 ж.
Жарамсыз қалдықтарды жоюға
"___" _________ 200  ж.
N ________ АКТ
ӨТЛ бастығы (зертхана меңгерушiсi) _________ қойма меңгерушiсi _________
және күзет бастығы __________________ құрамындағы комиссия директор 200 ж.
____ өкiмi негiзiнде ______ категориялы N _______  қоймасында бар N ___ акт
бойынша 200 ж. ________ қалдықтар қаралды, осы актiнi құрдық. _______200 ж.
N ___ зертхана талдауына сәйкес көрсетiлген қалдықтар ___ % дән және астық
қоспасы бар.
________ кг. Санында қалдықтар жарамсыз деп танылды және _________ жойылды.
әдiспен
200 ж.______ N ___ рұқсатнамаға сәйкес кәсiпорын ауласынан көрсетiлген
қалдық саны шығарылып тасталды.
ӨТЛ меңгерушiсi _______________ Қойма меңгерушiсi __________________
Күзет бастығы _____________________
Астықтың санды-сапалы
есебiн жүргiзу Ережесiне
18 Қосымша
__________________________
Астық қабылдау кәсiпорны
БЕКIТЕМIН:

1. Списание оправданной недостачи_________кг
2. Начисление разницы в массе_____________кг
3. Остается неоправданная недостача_______кг
4. Имеется излишек_________кг
Зерновой инспектор МСХ РК___________________
Акт зачистки
от "___"__________200___г.
Комиссия в составе: директора_____________________________________
Заведующий ПТЛ (зав. лабораторией)________________________________и
главного (старшего) бухгалтера________________________в присутствии
материально-ответственного лица (должность, Ф.,И.,О.)_____________
произвела проверку результатов операций с (культура, сорт
продукции)_________________________________________________________
по (вид хранения)_____________________. При этом оказалось:
__________________________________________________________________________
N  |         Оборот со времени предыдущей зачистки     |Масса,|Средневзве-
п/п|                    (инвентаризации)               |кг    |шенное
|                                                   |      |количество,%
|                                                   |      |___________
|                                                   |      |влаж-|сорн.
|                                                   |      |ность|прим.
___|___________________________________________________|______|_____|_____
1 |                         2                         |   3  |  4  |  5
___|___________________________________________________|______|_____|_____
1  Остаток на_______________200__г.
2  Приход с_____________200__г. по_____________200__г.
3  Всего
4  Расход (без отходов) с_______200__г. по______200__г.
5  Списано побоч.продуктов и отходов I и  II категории
6  Списано отходов III категории
7  Остаток по перевеске на_____________200__г.
8  Всего
9  Разница между приходом и расходом
10 Начисляется за увеличение влажности и сорной примеси
11 Всего недостачи (излишков)
12 За период после предыдущей зачистки (инвентаризации) производилась
очистка и сушка:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Акты на очистку |Вид очистки |Масса отпущен-|Получено побочных продуктов и
и сушку         |            |ного в очистку|          отходов
________________|            |и сушку, кг   |______________________________
N   |  дата  |            |              |побоч. прод. и |отходов III
|        |            |              |отх.I и II кат.|категории
_______|________|____________|______________|_______________|______________
1  |    2   |     3      |      4       |       5       |        6
_______|________|____________|______________|_______________|______________
_______|________|____________|______________|_______________|______________
_______|________|____________|______________|_______________|______________
Итого:   |               |
____________________________________________|_______________|_____________
Оборотная сторона
Приложения 18
к правилам ведения количественно-
качественного учета зерна

1. Ақталған жетiспеушiлiктi есептен шығару _________ кг
2. Салмақта айырмашылықты есептеу __________________кг
3. Ақталмаған жетiспеушiлiк __________________кг қалады
4. __________________ кг артықшылық бар
ҚР АШМ астық инспекторы  ___________________________
ТАЗАЛАУ АКТIСI
200 ж. "____" ______________
Комиссия құрамында: директор _____________________________________________
ӨТЛ меңгерушiсi (зертхана меңгерушiсi) ______________________________ және
Бас (аға) бухгалтер __________________ материалды жауапты тұлға (қызметi,
аты жөнi)______________________________________________________ қатысуымен
(сақтау түрi)                   бойынша __________________
_________________ операциялар (дақылдармен, өнiм сортымен) нәтижелерiн
тексеру жүргiздiк. Сонымен көрiнгенi:
___________________________________________________________________________
N  |     Алдыңғы тазалаудағы уақытында айналым    |Салмағы,|Орта өлшенген
ретi|                (түгендеу)                    |   кг   |    сан, %
|                                              |        |______________
|                                              |        |Ылғал.|Залал
|                                              |        | дық  |қоспа
__________________________________________________________________________
1                       2                            3        4       5 ___________________________________________________________________________
1     ________  200 ж. қалдық
2    200 ж.____ 200 ж.____ дейін кіріс
3    Барлығы
4    200 ж. ____ 200 ж.____ дейін шығыс
5    І және ІІ категориялы жанама өнім мен қалдық
есептен шығарылды
6    III категориялы қалдық есептен шығарылды
7    Қайта өлшеу 200 ж. ____ қалдық
8    Барлығы
9    Кiрiс пен шығыс арасында айырмашылық
10   Ылғалдық пен залалды қоспа көбейуiне
есептелiнедi
11   Жетiспеушiлiк (артықшылық) барлығы
12   Алдыңғы тазалаудан (түгендеу) кейiнгi кезеңнен
тазалау және кептiру жүргiзiлдi
____________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Тазалау мен кептiруге | Тазалау |Тазалау мен|   Жанама өнiм мен қалдық
актiлер         |   түрі  | кептiруге |          алынды
______________________|         | жiберiлген|_____________________________
N     | Күн          |         | салмақ, кг|I және II   |III категориялы
|              |         |           |категориялы |      Қалдық
|              |         |           |Жанама өнiм |
|              |         |           |және қалдық |
___________________________________________________________________________
1         2               3         4           5               6
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Барлығы:
___________________________________________________________________________
Астықтың санды-сапалы
есебiн жүргiзу Ережесiне
18 Қосымшаның келесi бетi

13. Средний срок (продолжительность) хранения_____месяцев_____дней.
14. Недостача оправдывается:
а) снижением влажности по формуле____________________ % _________кг;
б) снижение сорной примеси по формуле________________ % _________кг;
в) нормой убыли при хранении ________________________ % _________кг;
г)_______________________________________________________________
Всего оправдывается:________________кг.
15. Остается неоправданная недостача_________кг, излишек_________кг.
16. Количественно-качественные показатели акта зачистки подтверждаем
и даем следущее объяснение_________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
материально-ответственные лица_______________________________________
__________________________________________________________________________
17. Результаты зачистки подтверждаем и даем следущие пояснения:______
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Руководитель___________ Заведующий ПТЛ (зав.лабораторией)___________
Главный (старший) бухгалтер_________________________________________
Заключение зернового инспектора МСХ РК
______________200__г. мною, инспектором_________________пункта МСХ РК __________________________________, при проверке приведенного выше акта
Ф.,И.,О
установлено, что количественные и качественные показатели _______________
_________________________________________________________________________
соответствуют данным учета или не соответствуют и в чем именно
_________________________________________________________________________
Исходя из результатов проверки, представляю на утверждение.
1. Начисления разницы в массе:
а) за счет повышения влажности по формуле______________ % ________кг;
б) за счет повышения сорной примеси по формуле_________ % ________кг;
__________________________
Всего: _______________________кг.
Пояснения о наличии или отсутствии оснований для начисления разницы в
массе, вытекающей из ухудшения качества по влажности и сорной примеси:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
2. К списанию недостачи ______________________________________за счет:
род зерна, продукции
а) снижения влажности по формуле_______________________ % _________кг;
б) снижения сорной примеси по формуле__________________ % _________кг;
в) нормы убыли при хранении ___________________________ % _________кг;
г)_____________________________________________________ % ________.
Всего: ______________ кг.
___________________________________________________________________________
количество прописью
Остается неоправданная недостача __________ кг, излишек___________ кг.
Мотивировка отказа в списании и другие пояснения ____________________
___________________________________________________________________________
зерновой инспектор МСХ РК
С настоящим заключением зернового инспектора МСХ РК ознакомлены
материально-ответственные лица ___________________________________________
Ф.,И.,О., должность, подпись
_____________________________________
Ф.,И.,О., должность, подпись
__________________________________________________________________________
Приложение 19
к правилам ведения количественно-
качественного учета зерна
_______________________________
хлебоприемное предприятие
Утверждаю:
Списание оправданной недостачи_________кг
Остается неоправданная недостача_______кг
Имеется излишек________________________кг
Зерновой инспектор МСХ РК_______________
(печать)
Акт зачистки N _______
от "___" ___________200__г.
Комиссия в составе: директора________________________________________
главного инженера ________________, начальника ПТЛ___________________
и главного (старшего) бухгалтера _______________________в присутствии
заведующего производством (зав.складом)______________________________
произвела проверку результатов операций с кукурузой в початках и в

13. Сақтаудың (ұзақтығы) орта мерзiмi_____ ай _____ күн.
14. Жетiспеушiлiк:
а) формула бойынша ылғалдықты төмендетiп _____% _____ кг;
б) формула бойынша залалды қоспаны төмендетiп _____% _____ кг;
в) сақтау кезiнде кему нормасымен _____% ___________________ кг;
г) ________________________________________ ақталады.
Барлығы ақталатыны ____________________ кг.
15. Қалатыны _________ кг, ақталмаған жетiспеушiлiк, ______ кг, артықшылық.
16. Тазалау актiсiнiң санды-сапалы көрсеткiштерiн растаймыз және келесi
түсiнiктеме беремiз ______________________________________________________
__________________________________________________________________________
материалды-жауапты тұлға _________________________________________________
17. Тазалау нәтижелерiн растаймыз және келесi түсiнiктеме беремiз:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Басшы ____________ ӨТЛ меңгерушiсi, зертхана меңгерушiсi ____________
Бас (аға) бухгалтер ________________________________________________
ҚР АШМ астық инспекторының қорытындысы
ҚР АШМ __________________ пунктiнiң, мен инспектор __________________
Аты-жөнi
200 ж. ______ жоғарыда көрсетiлген актiлердi тексерген кезде,
санды-сапалы көрсеткiштер ________________________________________________
___________________________________________________________________________
берiлген есепке сәйкес немесе сәйкес емес және қайсысында екендiгi
белгiлендi.
Тексеру нәтижесiнен алып, бекiтуге ұсынамын.
1. Салмақта айырмашылықты есептеу:
а) формула бойынша ылғалдықты жоғарлау есебiнде _____% _____ кг;
б) формула бойынша залалды қоспаның жоғарлау есебiнде ___ % ___ кг;
Барлығы:____________ кг.
Ылғалдығы және залалды қоспа бойынша сапасының төмендеуiнен шығатын
салмақта айырмашылықты есептеу үшiн негiздiң барлығы немесе болмауы туралы
түсiнiктеме.
2. _____________________________________________  жетіспеушілігін есептен
астық, өнім түрі
шығару: а) формула бойынша ылғалдықты төмендетiп _____% _____ кг;
б) формула бойынша залалды қоспаны төмендетiп _____% _____ кг;
в) сақтау кезiнде кему нормасымен _____% _____ кг;
г) ________________ % ________________ .
Барлығы _______________ кг.
__________________________________________________________________________
саны жазбаша
Ақталмаған жетiспеушiлiк ________ кг, артықшылық ________ кг қалады.
Есептен шығару бас тарту себебi және басқа түсiнiктемелер
__________________________________________________________________________
ҚР АШМ астық инспекторы
Осы ҚР АШМ астық инспекторы қорытындысымен материалды жауапты
тұлға ________________________     ________________________ таныстырылды.
Аты-жөнi, қызметi, қолы      Аты-жөнi, қызметi, қолы
Астықтың санды-сапалы
есебiн жүргiзу Ережесiне
19 Қосымша
__________________________
Астық қабылдау кәсiпорны
БЕКIТЕМIН:
Ақталған жетiспеушiлiктi есептен шығару _________ кг
Ақталмаған жетiспеушiлiк __________________кг қалады
__________________ кг артықшылық бар
ҚР АШМ астық инспекторы  ___________________________
(мөрi)
N ТАЗАЛАУ АКТIСI
200 ж. "____" ________
Комиссия құрамында: директор ____________________________________________
Бас инженер ___________________  ӨТЛ бастығы ____________________________
Бас (аға) бухгалтер ________________________ өндiрiс меңгерушiсi (қойма
меңгерушiсi) ________________________________________________ қатысуымен
______________________________ жүгерi собығымен дәнiндегi операциялар

зерне с "____"____________200__г. по "____"_____________200___г.,
при этом оказалось:
__________________________________________________________________________
N  | Оборот со времени предыдущей |Вес,|Средневзвешенная |Справочно  |Сор-
п/п|   зачистки (инвентаризации)  |кг  |   влажность, %  |выход зерна|ная
|                              |    |_________________|___________|при-
|                              |    |зер-|стер-|почат-|  %  | кг  |месь,
|                              |    |на  |жня  |ков   |     |     |%
___|______________________________|____|____|_____|______|_____|_____|____
1  Остаток кукурузы в початках на
"___"____________200___ г.
__________________________________________________________________________
2  Приход кукурузы в початках
__________________________________________________________________________
3  Приход кукурузы в зерне
__________________________________________________________________________
4  Всего
__________________________________________________________________________
5  Расход (отпуск, отгрузка):
а) кукурузы в початках
б) кукурузы в зерне (включая
мелкозерн. и кругляш.)
__________________________________________________________________________
6  Остаток на перевеске
"___"____________200___ г.
а) кукурузы в початках
б) кукурузы в зерне
(включая мелкие)
__________________________________________________________________________
7  Списано:
а) отходов
б) стержней
__________________________________________________________________________
8  Всего:
__________________________________________________________________________
9  Разница между приходом и
расходом
__________________________________________________________________________
10 Механические потери
__________________________________________________________________________
11 Недостача
__________________________________________________________________________
Излишек
__________________________________________________________________________
12. Средний срок (продолжительность хранения) ______мес. ______дн.
13. Недостача оправдывается:      По формуле, %      кг
а) снижением влажности        ______________|___________
б) нормой убыли при хранении  ______________|___________
Всего оправдывается           ______________|___________
14. Остается неоправданная недостача ____________кг.
Оборотная сторона
Приложения 19
15. Количественно-качественные показатели акта зачистки утверждаю и
даю следущее объяснение:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Зав. производством
Зав. складом
16. Результаты зачистки подтверждаем и даем следующие пояснения:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Директор: ________________________ Начальник ОТХК
Гл. инженер_______________________ Гл. (старший) бухгалтер__________
Заключение зернового инспектора МСХ РК
"___" _________________200___г. мною, инспектором____________________
_________________________________________________________________________
при проверке приведенного выше акта установлено что количественные и
качественные показатели _________________________________________________
(соответствуют данным учета или не
_________________________________________________________________________
соответствуют, в чем именно)
_________________________________________________________________________
Исходя из результатов проверки, подтверждаю на утверждение к списанию
недостачи кукурузы:
а) за счет снижения влажности по формуле ____________%__________кг
б) за счет нормы убыли при хранении ____________%______________ кг
Всего___________________________ кг
_________________________________________________________________________
количество прописью
Остается неоправданная недостача ___________кг, излишек ___________кг
Мотивировка отказа в списании и другие пояснения___________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Зерновой инспектор МСХ РК:
Зав. производством:
Зав. складом:
Приложение 20
к правилам ведения количественно-
качественного учета зерна
Нормы естественной убыли зерна при хранении
_________________________________________________________________________
Наименование культур     |Сроки   |В эле- |   В складах   |На приспоб-
|хранения|ваторах|_______________|собленных
|        |       |  нас  | в таре|для хране-
|        |       |       |       |ния площад-
|        |       |       |       |ках
______________________________|________|_______|_______|_______|__________

нәтижелерiн 200 ж. _________ 200 ж. _____ дейін тексеру жүргiздiк. Сонымен
көрiнгенi:
___________________________________________________________________________
Алдыңғы тазалаудағы        |Сал.|Орта өлшемдi ылғалдық,|Дән шығу|Залал
уақытында айналым         |мақ,|        %             |Анықтама|қоспа,
(түгендеу)             |кг  |                      |        |   %
|    |______________________|________|_______
|    | Дән  | мекен | собық |  % | Кг|
___________________________________________________________________________
1    200__ ж.
Собықтағы жүгерi қалдығы
2    Собықтағы жүгерi кiрiсi
3    Дәндi жүгерi кiрiсi
4    Барлығы
5    Шығыс (жiберу, жөнелту)
а) Собықтағы жүгерi
б) Дәндi жүгерi (ұсақ дәндi
және дөңгелекше қоса)
6    200 ж.
Қайта өлшеуде қалдық
а) Собықтағы жүгері
б) Дәндi жүгерi (ұсақ қоса)
7    Есептен шығарылды
а) қалдықтар
б) мекен
8    Барлығы:
9    Кiрiс пен шығыс арасында
айырмашылық
10   Механикалық шығын
11   Жетiспеушiлiк
Артықшылық
___________________________________________________________________________
12.  Орта мерзiм (сақтау ұзақтығы) ________ ай ________ күн
13.  Жетiспеушiлiк ақталады: Формула бойынша, %   кг
а) ылғалдықты төмендетумен
б) сақтау кезiнде кему нормасы
Ақталатын барлығы
14.  Ақталмаған жетiспеушiлiк ____________ кг қалады.
Астықтың санды-сапалы
есебiн жүргiзу Ережесiне
18 Қосымшаның келесi бетi
15. Тазалау актiсiнiң санды-сапалы көрсеткiштерiн растаймыз және келесi
түсiнiктеме беремiн
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Өндiрiс меңгерушiсi
Қойма меңгерушiсi
16. Тазалау нәтижелерiн растаймыз және келесi түсiнiктеме беремiн:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Директор _______________________ АҚК бастығы
Бас инженер ____________________ Бас (аға) бухгалтер
ҚР АШМ АСТЫҚ ИНСПЕКТОРЫ ҚОРЫТЫНДЫСЫ
200 ж. _______ мен инспектор ______________________________________________
жоғарыда көрсетiлген актiлердi тексерген кезде, санды-сапалы көрсеткiштер
___________________________________________________________________________
(берiлген есепке сәйкес немесе сәйкес емес және қайсысында екендiгi)
Жүгерiнiң жетiспеушiлiгiнiң жетiспеушiлiгiн есептен шығаруын бекiтуiн
тексеру нәтижесімен растаймын:
а) формула бойынша ылғалдықтың төмендеуi есебiнен _____ % ______ кг.
б) сақтау кезiнде кему нормасы есебiнен ________ % ________ кг.
БАРЛЫҒЫ __________ кг.
__________________________________________________________________________
саны жазбаша
Ақталмаған жетiспеушiлiк ________ кг, артықшылық ____________ кг қалады.
Есептен шығару бас тарту себебi және басқа түсiнiктемелер
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
ҚР АШМ астық инспекторы:
Өндiрiс меңгерушiсi:
Қойма меңгерушiсi:
Астықтың санды-сапалы
есебiн жүргiзу Ережесiне
20 Қосымша
Сақтау кезінде астықтың табиғи кему нормалары
___________________________________________________________________________
|Сақтау |Элеватор.|  Қоймаларда   | Сақтау
Дақыл аты            |мерзімі| ларда   |_______________|  үшін
|       |         | шөмеле |Ыдыста|құралған
|       |         |        |      |алаңдарда
___________________________________________________________________________

Пшеница, рожь, ячмень и полба   3 мес    0,045   0,07    0,04    0,12
6 мес    0,055   0,09    0,06    0,16
1 год    0,095   0,115   0,09    -
___________________________________________________________________________
Овес                            3 мес    0,055   0,09    0,05    0,15
6 мес    0,065   0,125   0,07    0,20
1 год    0,105   0,165   0,09    -
___________________________________________________________________________
Рис - зерно                     3 мес    0,045   0,08    0,05    -
6 мес    0,075   0,105   0,07    -
1 год    0,115   0,145   0,10    -
___________________________________________________________________________
Гречиха                         3 мес    0,055   0,08    0,05    -
6 мес    0,075   0,11    0,07    -
1 год    0,10    0,145   0,10    -
___________________________________________________________________________
Просо, чумиза и сорго           3 мес    0,06    0,11    0,06    0,14
6 мес    0,08    0,15    0,08    -
1 год    0,13    0,19    0,10    -
___________________________________________________________________________
Кукуруза в зерне                3 мес    0,075   0,13    0,07    0,18
6 мес    0,115   0,165   0,10    0,22
1 год    0,155   0,21    0,13    -
___________________________________________________________________________
Кукуруза в початках             3 мес    -       0,25     -      0,45
6 мес    -       0,30     -      0,55
1 год    -       0,45     -      -
___________________________________________________________________________
Горох, чечевица, бобы, фасоль,  3 мес    0,045   0,70     0,04   -
вика и соя                      6 мес    0,06    0,90     0,06   -
1 год    0,095   0,115    0,08   -
___________________________________________________________________________
Подсолнечное семя               3 мес    0,13    0,20     0,12   0,24
6 мес    0,175   0,25     0,15   -
1 год    0,225   0,30     0,20   -
___________________________________________________________________________
Прочие масличные культуры       3 мес    -       0,10    0,08    -
6 мес    -       0,13    0,11    -
1 год    -       0,17    0,14    -
___________________________________________________________________________

Бидай, қара бидай, арпа        3 ай     0,045     0,07    0,04      0,12
және полба                     6 ай     0,055     0,09    0,06      0,16
1 жыл    0,095     0,115   0,09       -
Сұлы                           3 ай     0,055     0,09    0,05      0,15
6 ай     0,065     0,125   0,07      0,20
1 жыл    0,105     0,165   0,09       -
Күріш дәні                     3 ай     0,045     0,08    0,05       -
6 ай     0,075     0,105   0,07       -
1 жыл    0,115     0,145   0,10       -
Қарақұмық                      3 ай     0,055     0,08    0,05       -
6 ай     0,075     0,11    0,07       -
1 жыл    0,10      0,145   0,10       -
Тары, чумиза және сорго        3 ай     0,06      0,11    0,06       0,14
6 ай     0,08      0,15    0,08       -
1 жыл    0,13      0,19    0,10       -
Дәнді жүгері                   3 ай     0,075     0,13    0,07       0,18
6 ай     0,115     0,165   0,10       0,22
1 жыл    0,155     0,21    0,13       -
Собықты жүгері                 3 ай     -         0,25    -          0,45
6 ай     -         0,30    -          0,55
1 жыл    -         0,45    -          -
Бұршақ, қыша, фасоль,          3 ай     0,045     0,70    0,04       -
Вика, қытай бұршақ             6 ай     0,06      0,90    0,06       -
1 жыл    0,095     0,115   0,08       -
Күнбағыс тұқымы                3 ай     0,13      0,20    0,12       0,24
6 ай     0,175     0,25    0,15       -
1 жыл    0,225     0,30    0,20       -
Басқа майлы дақылдар           3 ай     -         0,10    0,08       -
6 ай     -         0,13    0,11       -
1 жыл    -         0,17    0,14       -     ___________________________________________________________________________