О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 5 ноября 1999 года N 340 "Об утверждении Правил обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц в банках второго уровня Республики Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 апреля 2002 года N 136. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 мая 2002 года N 1863. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 июля 2003 г. N 200
В целях защиты интересов вкладчиков (депозиторов) банков второго уровня Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 5 ноября 1999 года N 340 V990984_  "Об утверждении Правил обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц в банках второго уровня Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Правилах обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц в банках второго уровня Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением (далее - Правила):
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Объектом обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц являются обязательства банка-участника по возврату, в случае принудительной ликвидации банка-участника, срочных вкладов (депозитов) физических лиц в тенге с вознаграждением, в долларах США и евро без вознаграждения, а также вкладов (депозитов) до востребования в тенге без вознаграждения, удостоверенных договорами банковского вклада или вкладными документами. Возмещение по вкладам (депозитам), обязательства по возврату которых гарантируются в соответствии с настоящими Правилами, выплачивается в размерах, указанных в пункте 34 настоящих Правил.
Не являются объектом обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц обязательства банка-участника:
по вкладам (депозитам) - гарантиям физических лиц, по их обязательствам;
по вкладам (депозитам) руководящих работников принудительно ликвидируемого банка-участника и их близких родственников, а также его акционеров, владеющих пятью и более процентами акций банка с правом голоса и их близких родственников;
по вкладам (депозитам), ставка вознаграждения по которым превышает на день заключения договора банковского вклада предельные величины ставок вознаграждения по вкладам (депозитам), установленные Советом директоров Фонда.";
в пункте 16:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттеріне) міндетті ұжымдық кепілдік беру (сақтандыру) ережесін бекіту туралы" 1999 жылғы 5 қарашадағы N 340 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы 2002 жылғы 13 сәуірдегі N 136. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 27 мамырда тіркелді. Тіркеу N 1863. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 4 шілдедегі N 200 қаулысымен.
Екінші деңгейдегі банктер салымшыларының (депозиторларының) мүдделерін қорғау мақсатында, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттеріне) міндетті ұжымдық кепілдік беру (сақтандыру) ережесін бекіту туралы" 1999 жылғы 5 қарашадағы N 340 қаулысына  мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттеріне) міндетті ұжымдық кепілдік беру (сақтандыру) ережесінде (бұдан әрі - Ереже):
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттеріне) міндетті ұжымдық кепілдік беру (сақтандыру) объектісі, қатысушы банк еріксіз таратылған жағдайда, жеке тұлғаның банктік салым шарттарымен немесе салым құжаттарымен куәландырылған теңгедегі мерзімді салымдарын (депозиттерін) сыйақымен, АҚШ долларындағы және еуродағы салымдарын сыйақысыз, сондай-ақ теңгедегі талап ету салымдарын (депозиттерін) сыйақысыз қайтару бойынша қатысушы банктің міндеттемелері болып табылады. Салымдар (депозиттер) бойынша өтемақы, осы Ережеге сәйкес қайтарылуына кепілдік берілетін міндеттемелер осы Ереженің 34-тармағында көрсетілген мөлшерде төленеді.
Қатысушы банктің:
жеке тұлғалардың салымдары (депозиттері)-кепілдіктері, олардың міндеттемелері бойынша;
еріксіз таратылатын қатысушы банктің басшы қызметкерлерінің және олардың жақын туыстарының, сондай-ақ банктің дауыс беру құқығы бар акцияларының бес және одан да көп процентін иеленуші акционерлерінің және олардың жақын туыстарының салымдары (депозиттері) бойынша;
банктік салым шарты жасалған күні Қордың Директорлар кеңесі белгілеген салымдар (депозиттер) бойынша сыйақы ставкасының шектеулі көлемінен асатын салымдардың (депозиттердің) сыйақы ставкасы бойынша жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттеріне) міндетті ұжымдық кепілдік беру (сақтандыру) объектісі болып табылмайды.";
16-тармақтағы:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"4) в случаях, предусмотренных пунктом 19 настоящих Правил в течение двух месяцев самостоятельно погасить обязательства по возврату гарантируемых вкладов (депозитов) либо по желанию вкладчиков (депозиторов) в указанный срок перевести вклады (депозиты) в другие банки-участники либо в сроки, определенные Договором о порядке и сроках внесения обязательных календарных и иных взносов и выплат банка, и согласно определенному Фондом графику осуществить выплаты банка в Фонд в сумме, необходимой для погашения последним обязательств по возврату вкладов (депозитов);";
дополнить подпунктом 5-2) следующего содержания:
"5-2) предоставить в Фонд аудиторское заключение одной из независимых аудиторских организаций, перечень которых определяется Фондом, содержащее подтверждение наличия в банке-участнике системы управления рисками и ее оценку;";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Фонд вправе исключить банк-участник из системы обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц в случаях:
1) отзыва лицензии банка-участника на прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов физических лиц, за исключением отзыва лицензии на проведение всех банковских операций;
2) систематического (трех и более раз в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) применения по отношению к банку-участнику меры в виде изъятия Фондом денег в сумме неуплаченных в срок календарных и иных взносов с банковских счетов банка без его согласия в соответствии с Договором о порядке и сроках внесения обязательных календарных, иных взносов и выплат банка;
3) если сумма вкладов (депозитов) (суммы внесенных вкладов (депозитов) и начисленного по ним вознаграждения) банка, обязательства по возврату которых гарантируются в соответствии с настоящими Правилами, меньше суммы вкладов (депозитов)(суммы внесенных вкладов (депозитов) и начисленного по ним вознаграждения) физических лиц в данном банке, обязательства по возврату которых не гарантируются;
4) если Фонду банком-участником была представлена информация, свидетельствующая о возникновении ситуации, влекущей невозможность полного и своевременного исполнения обязательств перед вкладчиками (депозиторами);
5) невыполнения требований, предъявляемых к банкам-участникам пунктами 1-1), 5-1) и 5-2) пункта 16 настоящих Правил;
6) прекращения деятельности банка-участника как юридического лица.
В случае исключения банка-участника по основаниям, указанным в подпунктах 1)-5) настоящего пункта, банк обязан выполнить требования подпункта 4) пункта 16 настоящих Правил.";

"4) осы Ереженің 19-тармағында көзделген жағдайларда, кепілдік берілетін салымдарды (депозиттерді) екі айдың ішінде қайтару жөніндегі міндеттемелерін өзі өтеуге не салымшылардың (депозиторлардың) қалауы бойынша салымдарды (депозиттерді) көрсетілген мерзімде банктің Міндетті күнтізбелік және өзге де жарналар мен төлемдер жасау тәртібі мен мерзімдері туралы шартында белгіленген мерзімде басқа қатысушы банктерге аударуға және Қор белгілеген кестеге сәйкес банктің салымдарды (депозиттерді) қайтару жөніндегі соңғы міндеттемелерін өтеуге қажетті сомада төлемді жүзеге асыруға;";
мынадай мазмұндағы 5-2) тармақшамен толықтырылсын:
"5-2) тізбесін Қор белгілейтін тәуелсіз аудиторлық ұйымдардың бірінің қатысушы банкте тәуекелдерді басқару жүйесінің бар екендігін және оның бағасын растайтын аудиторлық қорытындыны Қорға беруге;";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Қор жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттеріне) міндетті ұжымдық кепілдік беру (сақтандыру) жүйесінен қатысушы банкті мынадай жағдайларда шығарып тастауға құқылы:
1) барлық банктік операцияларды жүргізуге берілген лицензияны қайтарып алуды қоспағанда, қатысушы банкке жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдауға, банктік есепшоттарын ашуға және жүргізуге берілген лицензия қайтарылып алынғанда;
2) Міндетті күнтізбелік, өзге де жарналар мен төлемдер жасау тәртібі мен мерзімдері туралы шартқа сәйкес банктің есепшотынан оның келісімінсіз күнтізбелік және өзге де жарналары мерзімінде төленбеген сомадағы ақшаны Қордың алуы түрінде қатысушы банкке қатысты шаралар ұдайы (қатарынан он екі күнтізбелік ай бойы үш немесе одан да көп рет) қолданылғанда;
3) егер банктің осы Ережеге сәйкес қайтарылуы жөніндегі міндеттемелеріне кепілдік берілген салымдарының (депозиттерінің) сомасы (салынған салымдар (депозиттер) мен олар бойынша есептелген сыйақы сомасы) осы банктегі жеке тұлғалардың салымдарының (депозиттерінің) сомасынан (салынған салымдар (депозиттер) мен олар бойынша есептелген сыйақы сомасынан) аз болса, оларды қайтару жөніндегі міндеттемелерге кепілдік берілмейді;
4) егер Қорға қатысушы банк салымшылар (депозиторлар) алдындағы міндеттемелерін толық және уақтылы орындауға кедергі келтіретін жағдайдың туындауын растайтын ақпарат берсе;
5) қатысушы банктерге осы Ереженің 16-тармағының 1-1), 5-1) және 5-2) тармақшаларындағы талаптарды орындамағанда;
6) заңды тұлға ретінде қатысушы банктің қызметі тоқтатылғанда.
Осы тармақтың 1) - 5) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша қатысушы банкті шығарған жағдайда, банк осы Ереженің 16-тармағының 4) тармақшасындағы талаптарды орындауға міндетті.";

абзац третий пункта 29 дополнить словами "с учетом того, чтобы остаток денег уставного капитала составлял не менее 500 миллионов тенге";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Возмещение по вкладам (депозитам) и начисленному по ним вознаграждению, обязательства по возврату которых гарантируются, выплачивается в той же валюте, в какой был внесен вклад (депозит).";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. Фонд выплачивает каждому вкладчику (депозитору) возмещение по вкладам (депозитам), обязательства по возврату которых гарантируются, в следующих размерах:
По срочным вкладам (депозитам):
в тенге - сумма внесенного вклада (депозита), но не более 400 тысяч тенге, а также вознаграждения, начисленного до отзыва лицензии банка-участника на проведение банковских операций в пределах пятидесяти процентов от официальной ставки рефинансирования Национального Банка, действовавшей до отзыва лицензии банка-участника на проведение банковских операций;
в долларах США и евро - девяносто процентов суммы внесенного вклада (депозита), без вознаграждения, но не более суммы, эквивалентной 360 тысяч тенге в иностранной валюте, в которой был внесен вклад (депозит), исчисленной по официальному курсу иностранных валют к тенге, устанавливаемым Национальным Банком для целей налоговых и таможенных платежей, действовавшему на день отзыва лицензии банка-участника на проведение банковских операций.
По вкладам (депозитам) до востребования в тенге - сумма внесенного вклада (депозита), но не более 50 тысяч тенге, без вознаграждения.";
дополнить пунктом 34-1 следующего содержания:
"34-1. Срочные вклады (депозиты), обязательства по возврату которых гарантируются, в том числе внесенные одним вкладчиком (депозитором) в различных валютах (тенге, доллар США и евро), рассматриваются как один срочный вклад (депозит), возмещение по которым выплачивается в размерах, определенных пунктом 34 настоящих Правил. При этом расчет возмещения производится от суммы размеров внесенных срочных вкладов, но не более 400 тысяч тенге. Вкладчик (депозитор) вправе определить очередность выплаты возмещения по срочным вкладам (депозитам), внесенным им в различных валютах, с учетом пункта 34 настоящих Правил.
Вклады (депозиты) до востребования, обязательства по возврату которых гарантируются, в том числе внесенные одним вкладчиком (депозитором), рассматриваются как один вклад (депозит) до востребования, возмещение по которому выплачивается в размере внесенного вклада, но не более 50 тысяч тенге.";

29-тармақтың үшінші азатжолындағы "жетіспеген жағдайда" деген сөздерден кейін "жарғылық капиталдың қалған ақшасы кемінде 500 миллион теңге болуы ескеріле отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Салымдар (депозиттер) мен олар бойынша есептелген сыйақы бойынша өтемақы, қайтарылуына кепілдік берілген міндеттемелер салым (депозит) қандай валютамен салынса, сол валютамен төленеді.";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Қор салымдар (депозиттер) бойынша өтемақыны, қайтарылуына кепілдік берілген міндеттемелерді мынадай мөлшерде төлейді:
Мерзімді салымдар (депозиттер) бойынша:
теңгемен - салынған салымның (депозиттің), бірақ 400 мың теңгеден аспайтын, сондай-ақ қатысушы банктің банктік операциялар жүргізуге берілген лицензиясын қайтарып алғанға дейін қолданылған Ұлттық Банктің ресми қайта қаржыландыру ставкасының елу проценті шегінде қатысушы банктің банктік операциялар жүргізуге берілген лицензиясы қайтарып алынғанға дейін есептелген сыйақы сомасы;
АҚШ долларымен және еуромен - салынған салым (депозит) сомасының тоқсан проценті, сыйақысыз, бірақ қатысушы банктің банктік операциялар жүргізуге берілген лицензиясы қайтарып алынған күні қолданылған салық және кеден төлемдері үшін Ұлттық Банк белгілейтін, шетел валюталарының теңгеге ресми бағамы бойынша есептелген шетел валютасымен салынған салымның (депозиттің) 360 мың теңге баламасынан аспайтын сомасы.
Теңгемен салынған талап ету салымдары (депозиттері) бойынша - салынған салымның (депозиттің) сомасы, бірақ 50 мың теңгеден аспайды, сыйақысыз төленеді.";
мынадай мазмұндағы 34-1-тармақпен толықтырылсын:
"34-1. Мерзімді салымдар (депозиттер), қайтарылуына кепілдік берілген міндеттемелер, оның ішінде бір салымшының (депозитордың) түрлі валюталармен (теңге, АҚШ доллары және еуро) салғандары бір мерзімді салым (депозит) ретінде қарастырылады, олар бойынша өтемақы осы Ереженің 34-тармағында белгіленген мөлшерде төленеді. Мұндайда өтемақыны есептеу салынған мерзімді салымдар мөлшерінің сомасына қарай жасалады, бірақ 400 мың теңгеден аспайды. Салымшы (депозитор) осы Ереженің 34-тармағын ескере отырып, өзінің түрлі валюталармен салған мерзімді салымдары (депозиттері) бойынша өтемақы төлеудің кезегін белгілеуге құқылы.
Талап ету салымдары (депозиттері), қайтарылуына кепілдік берілген міндеттемелер, оның ішінде бір салымшының (депозитордың) салғандары бір талап ету салымы (депозиті) ретінде қарастырылады, олар бойынша өтемақы салынған салымның мөлшерінде төленеді, бірақ 50 мың теңгеден аспайды.";

дополнить пунктом 38-1 следующего содержания:
"38-1. В случае, если ни один из банков-участников не будет соответствовать условиям пункта 38 настоящих Правил, Фонд выплачивает возмещение по вкладам (депозитам) на основании агентского соглашения через ОАО "Казпочта". При этом, указанное агентское соглашение должно содержать обязательные условия, предусмотренные настоящими Правилами.".
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 июля 2002 года, за исключением дополнения пункта 16 Правил подпунктом 5-2), которое вводится в действие с 1 октября 2002 года и дополнения пункта 19 Правил подпунктом 3), которое вводится в действие с 1 сентября 2002 года.
Действие настоящего постановления не распространяется на отношения по выплате возмещения, которые могут возникнуть по внесенным вкладам (депозитам), гарантируемым на условиях, действовавших до введения в действие настоящего постановления.
3. Департаменту банковского и страхового надзора (Мекишев А.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в четырнадцатидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, банков второго уровня и ЗАО "Казахстанский фонд гарантирования (страхования) вкладов физических лиц".
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Председателя Национального Банка Республики Казахстан Марченко Г.А.
Председатель
Национального Банка

мынадай мазмұндағы 38-1-тармақпен толықтырылсын:
"38-1. Егер қатысушы банктердің бірде біреуі осы Ереженің 38-тармағының талаптарына сай келмесе, Қор агенттік келісім негізінде салымдар (депозиттер) бойынша "Казпочта" ААҚ арқылы өтемақы төлейді. Сонымен бірге көрсетілген агенттік келісімде осы Ережеде көзделген міндетті талаптар болуға тиіс.".
2. Ереженің 2002 жылдың 1 қазанынан бастап енгізілетін 16-тармағының 5-2) тармақшасындағы толықтыруды, Ереженің 2002 жылдың 1 қыркүйегінен бастап күшіне енетін 19-тармағының 3) тармақшасындағы толықтыруды қоспағанда, осы қаулы 2002 жылдың 1 шілдесінен бастап күшіне енеді.
Осы қаулының күші осы қаулы күшіне енгізілгенге дейін қолданылған талаптармен кепілдік беріліп салынған салымдар (депозиттер) бойынша өтемақы төлеу жөнінде туындауы мүмкін қатынастарға қолданылмайды.
3. Банктерді және сақтандыруды қадағалау департаменті (Мекішев А.А.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он төрт күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдарына, екінші деңгейдегі банктерге және "Қазақстанның жеке тұлғалардың салымдарына кепілдік беру (сақтандыру) қоры" ЖАҚ-на жіберсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төрағасы Г.А. Марченкоға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы