Об утверждении Правил аттестации специалистов для работы на рынке ценных бумаг
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 8 мая 2002 года N 153. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июня 2002 года N 1885. Утратило силу - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июня 2004 года N 158 (V042954)
В целях совершенствования системы подготовки и аттестации специалистов для работы на рынке ценных бумаг, повышения эффективности государственного регулирования отношений, складывающихся на рынке ценных бумаг, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила аттестации специалистов для работы на рынке ценных бумаг (далее - Правила).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Со дня вступления в силу настоящего постановления признать утратившими силу постановления Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам: от 2 февраля 1996 N 15 V960165_  "Положение об аттестации слушателей курсов по подготовке специалистов для работы на рынке ценных бумаг" и от 23 февраля 1999 года N 26 V990721_  "Об утверждении Аттестационных Правил".
4. Департаменту регулирования рынка ценных бумаг (Шалгимбаева Г.Н.):
1) совместно с юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и Правила до сведения саморегулируемых организаций профессиональных участников рынка ценных бумаг и Объединения юридических лиц в форме Ассоциации "Ассоциация Учебных центров".
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Председателя Национального Банка Республики Казахстан Марченко Г.А.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
Постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
"Об утверждении Правил
аттестации специалистов для
работы на рынке ценных
бумаг"
от 8 мая 2002 года N 153
Правила
аттестации специалистов
для работы на рынке ценных бумаг
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" от 5 марта 1997 года Z970077_  и устанавливают порядок:
допуска к аттестации физических лиц, претендующих на получение квалификационного свидетельства и обладателей квалификационных свидетельств в целях подтверждения квалификации;
аттестации физических лиц, претендующих на получение квалификационного свидетельства и обладателей квалификационных свидетельств в целях подтверждения квалификации;
выдачи квалификационных свидетельств физическим лицам, прошедшим аттестацию;
переаттестации обладателей квалификационных свидетельств;
приостановления действия или отзыва квалификационных свидетельств.

Бағалы қағаздар рыногында жұмыс істейтін мамандарды аттестациялау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы 2002 жылғы 8 мамырдағы N 153. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 17 маусымда тіркелді. Тіркеу N 1885. Күші жойылды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 12 маусымдағы N 158 (V042954) қаулысымен.
Бағалы қағаздар рыногында жұмыс істейтін мамандарды даярлау мен аттестациялау жүйесін жетілдіру және бағалы қағаздар рыногында қалыптасып отырған қатынастарды мемлекеттік реттеудің тиімділігін арттыру мақсатында, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Бағалы қағаздар рыногында жұмыс істейтін мамандарды аттестациялау ережесі (бұдан әрі - Ереже) бекітілсін.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін күшіне енеді.
3. Осы қаулы күшіне енген күннен бастап Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының "Бағалы қағаздар рыногында жұмыс істейтін мамандар даярлау жөніндегі курстардың тыңдаушыларын аттестациялау туралы ереже" 1996 жылғы 2 ақпандағы  N 15  және "Аттестациялау ережесін бекіту туралы" 1999 жылғы 23 ақпандағы  N 26  қаулыларының күші жойылды деп танылсын.
4. Бағалы қағаздар нарығын реттеу департаменті (Шалғымбаева Г.Н.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны және Ережені бағалы қағаздар рыногы кәсіпқой қатысушыларының өзін-өзі реттейтін ұйымдарына және заңды тұлғалардың "Оқу орталықтарының қауымдастығы" қауымдастық нысанындағы бірлестігіне жіберсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төрағасы Г.А. Марченкоға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2002 жылғы 8 мамырдағы
N 153 қаулысымен
бекітілген
Бағалы қағаздар рыногында жұмыс істейтін мамандарды
аттестациялау ережесі
Осы Нұсқаулық " Бағалы қағаздар рыногы туралы " 1997 жылғы 5 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және:
біліктілік куәлігін алуға үміттенген жеке тұлғаларды және біліктілігін растау мақсатында біліктілік куәлігін иеленушілерді аттестациялауға жіберу;
біліктілік куәлігін алуға үміттенген жеке тұлғаларды және біліктілігін растау мақсатында біліктілік куәлігін иеленушілерді аттестациялау;
аттестациядан өткен жеке тұлғаларға біліктілік куәліктерін беру;
біліктілік куәліктерін иеленушілерді қайта аттестациялау;
біліктілік куәліктерінің қолданылуын тоқтата тұру немесе қайтарып алу тәртібін белгілейді.

Глава 1. Общие положения
1. Использованные в настоящих Правилах понятия означают следующее:
1) аттестация - прохождение физическими лицами тестирования или тестирования и устного экзамена в целях определения уровня знаний и профессиональной подготовки по соответствующей категории квалификационного свидетельства;
2) квалификационное свидетельство  документ, удостоверяющий прохождение физическим лицом аттестации в соответствии с настоящими Правилами и предоставляющий ему право на допуск к выполнению работ согласно категории (категории аттестации);
3) уполномоченный орган  государственный орган по регулированию и надзору за рынком ценных бумаг;
4) руководитель  руководитель коллегиального исполнительного органа юридического лица или лицо, единолично осуществляющее функции исполнительного органа юридического лица;
5) переаттестация - прохождение повторной или последующей аттестации обладателем квалификационного свидетельства по решению Совета директоров уполномоченного органа в случае нарушения им норм законодательства Республики Казахстан, регулирующего осуществление деятельности на рынке ценных бумаг, а также утвержденных в соответствии с законодательством Республики Казахстан правил организаторов торгов с ценными бумагами и саморегулируемых организаций профессиональных участников рынка ценных бумаг;
6) претендент  физическое лицо, намеренное пройти аттестацию и получить квалификационное свидетельство по соответствующей категории;
7) подразделение по регулированию рынка ценных бумаг - подразделение по регулированию рынка ценных бумаг уполномоченного органа;
8) саморегулируемая организация - саморегулируемая организация профессиональных участников рынка ценных бумаг;
9) Совет директоров - Совет директоров уполномоченного органа;
10) учебный центр  юридическое лицо, имеющее разрешение уполномоченного органа на осуществление деятельности по подготовке специалистов для работы на рынке ценных бумаг;
11) юридическое подразделение - юридическое подразделение уполномоченного органа.
2. Аттестация претендентов и обладателей квалификационных свидетельств в целях подтверждения квалификации и их переаттестация осуществляется в целях минимизации воздействия рисков, присутствующих на рынке ценных бумаг, на его субъектов путем недопущения к работе с ценными бумагами лиц, не обладающих необходимой и достаточной профессиональной пригодностью.
3. Подготовка претендентов к аттестации осуществляется учебными центрами.
4. Аттестация претендентов производится по следующим категориям:
1) по первой категории, означающей, что лицо, прошедшее аттестацию по ней, допускается к выполнению работ по заключению сделок с ценными бумагами;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ережеде қолданылған ұғымдар мыналарды білдіреді:
1) аттестация - біліктілік куәліктерін алуға үміттенген жеке тұлғаларға тест өткізу немесе біліктілік куәлігінің тиісті санаты бойынша білім деңгейін және кәсіби дайындығын анықтау мақсатында тест және ауызша емтихан өткізу;
2) біліктілік куәлігі - жеке тұлғаның осы Нұсқаулыққа сәйкес аттестациядан өткенін куәландыратын және оған санатқа (аттестация санатына) сәйкес жұмысты орындауға рұқсат беретін құжат;
3) уәкілетті орган - бағалы қағаздар рыногын реттеу және қадағалау жөніндегі мемлекеттік орган;
4) басшы - заңды тұлғаның алқалық атқарушы органының басшысы немесе заңды тұлғаның атқарушы органының функциясын жеке дара жүзеге асыратын тұлға;
5) қайта аттестациялау - біліктілік куәлігін иеленуші бағалы қағаздар рыногында қызметті жүзеге асыруды реттейтін Қазақстан Республикасы заңдарының нормаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бекітілген бағалы қағаздармен сауда-саттықты ұйымдастырушылардың және бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушыларының өзін-өзі басқаратын ұйымдарының ережелерін бұзған жағдайда уәкілетті органның Директорлар кеңесінің шешімі бойынша оның екінші рет және одан кейін де аттестациядан өтуі;
6) үміткер - аттестациядан өткісі келетін және тиісті санат бойынша біліктілік куәлігін алғысы келетін жеке тұлға;
7) бағалы қағаздар рыногын реттеу жөніндегі бөлімше - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бағалы қағаздар рыногын реттеу бөлімшесі;
8) өзін-өзі басқаратын ұйым - бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушыларының өзін-өзі басқаратын ұйымы;
9) Директорлар кеңесі - уәкілетті органның Директорлар кеңесі;
10) оқу орталығы - бағалы қағаздар рыногында жұмыс істейтін мамандар даярлау жөніндегі қызметті жүзеге асыруға уәкілетті органның рұқсаты бар заңды тұлға;
11) заң бөлімшесі - уәкілетті органның заң бөлімшесі.
2. Үміткерлердің біліктілігін растау және оларды қайта аттестациялау мақсатында біліктілік куәліктерін иеленушілерді аттестациялау, тест өткізу тиісті және жеткілікті кәсіби жарамдылығы жоқ тұлғалардың бағалы қағаздармен жұмыс істеуіне жол бермеу арқылы бағалы қағаздар рыногына қатысушы субъектілерге тәуекелдердің ықпалын азайту мақсатында жүзеге асырылады.
3. Үміткерлерді аттестациялауға оқу орталықтары даярлайды.
4. Үміткерлерге мынадай санаттар бойынша аттестация жүргізіледі:
1) бірінші санат бойынша, ол бойынша аттестациядан өткен тұлғаға бағалы қағаздармен мәмілелер жасау жөніндегі жұмысты орындауға рұқсат етіледі;

2) по второй категории, означающей, что лицо, прошедшее аттестацию по ней, допускается к выполнению работ по исполнению и регистрации сделок с ценными бумагами;
3) по третьей категории, означающей, что лицо, прошедшее аттестацию по ней, допускается к выполнению работ по управлению портфелем ценных бумаг.
5. Претендентам, прошедшим аттестацию, выдаются квалификационные свидетельства соответствующих категорий.
6. Квалификационные свидетельства являются бессрочными. Обладатель квалификационного свидетельства обязан проходить аттестацию в целях подтверждения квалификации каждые три года в соответствии с настоящими Правилами.
Глава 2. Аттестационная комиссия
7. Для проведения аттестации и переаттестации, а также решения вопросов, связанных с аттестацией и переаттестацией, в уполномоченном органе создается Аттестационная комиссия, в состав которой входят работники подразделения по регулированию рынка ценных бумаг и юридического подразделения.
8. Аттестационная комиссия состоит из семи членов и включает в себя председателя, заместителя председателя и членов Аттестационной комиссии. Председатель и заместитель председателя Аттестационной комиссии назначаются из числа руководителей подразделения по регулированию рынка ценных бумаг. Персональный состав Аттестационной комиссии утверждается приказом первого руководителя уполномоченного органа.
9. Ведение делопроизводства Аттестационной комиссии осуществляется ее секретарем, назначаемым приказом первого руководителя уполномоченного органа. Функции секретаря Аттестационной комиссии может осуществлять один из ее членов с сохранением права голоса.
10. Аттестационная комиссия осуществляет следующие функции:
1) разработку и утверждение типовых учебных программ по подготовке специалистов для работы на рынке ценных бумаг;
2) разработку и утверждение типовых учебных программ по повышению квалификации обладателей квалификационных свидетельств;
3) разработку и утверждение вопросов тестов и экзаменационных билетов;
4) разработку и утверждение графика проведения аттестаций претендентов и обладателей квалификационных свидетельств и переаттестаций обладателей квалификационных свидетельств;
5) допуск претендентов и обладателей квалификационных свидетельств к аттестации;
6) допуск обладателей квалификационных свидетельств к переаттестации;
7) проведение аттестаций и переаттестаций;
8) заполнение квалификационных свидетельств;
9) выдачу квалификационных свидетельств;
10) вынесение на рассмотрение Совета директоров представлений:
о переаттестации обладателя квалификационного свидетельства;
о переаттестации обладателя квалификационного свидетельства с обязательным предварительным прохождением им курса подготовки специалистов для работы на рынке ценных бумаг в учебном центре;
о приостановлении действия квалификационного свидетельства до прохождения его обладателем переаттестации или аттестации в целях подтверждения квалификации;
о приостановлении действия квалификационного свидетельства до прохождения его обладателем курса подготовки специалистов для работы на рынке ценных бумаг в учебном центре и переаттестации;
о возобновлении действия квалификационного свидетельства в связи с признанием его обладателя аттестованным или подтвердившим квалификацию;
об отзыве квалификационного свидетельства.

2) екінші санат бойынша, ол бойынша аттестациядан өткен тұлғаға бағалы қағаздармен мәмілелерді орындау және тіркеу жөніндегі жұмысты орындауға рұқсат етіледі;
3) үшінші санат бойынша, ол бойынша аттестациядан өткен тұлғаға бағалы қағаздар портфелін басқару жөніндегі жұмысты орындауға рұқсат етіледі.
5. Аттестациядан өткен үміткерлерге тиісті санаттардағы біліктілік куәліктері беріледі.
6. Біліктілік куәліктерінің мерзімі болмайды. Біліктілік куәлігін иеленуші біліктілікті растау мақсатында осы Ережеге сәйкес үш жылда бір рет аттестациядан өтуге міндетті.
2-тарау. Аттестациялық комиссия
7. Аттестация және қайта аттестация жүргізу үшін, сондай-ақ аттестацияға және қайта аттестациялауға байланысты мәселелерді шешу үшін уәкілетті органда Аттестациялық комиссия құрылады, оның құрамына бағалы қағаздар рыногын реттеу бөлімшесінің және заң бөлімшесінің қызметкерлері кіреді.
8. Аттестациялық комиссия тоғыз адамнан тұрады, оған Аттестациялық комиссияның төрағасы, төрағаның орынбасары және мүшелері кіреді. Аттестациялық комиссияның төрағасы мен төрағаның орынбасары бағалы қағаздар рыногын реттеу бөлімшесі басшыларының ішінен тағайындалады. Аттестациялық комиссияның үш мүшесі өзін-өзі басқаратын ұйымдар өкілдерінің ішінен тағайындалады. Аттестациялық комиссияның дербес құрамы уәкілетті органның бірінші басшысының бұйрығымен бекітіледі.
9. Аттестациялық комиссияның іс қағаздарын жүргізуді уәкілетті органның бірінші басшысының бұйрығымен тағайындалатын хатшы жүзеге асырады. Аттестациялық комиссия хатшысының функциясын дауыс беру құқығы сақтала отырып, оның мүшелерінің бірі атқара алады.
10. Аттестациялық комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) бағалы қағаздар рыногында жұмыс істейтін мамандар даярлау бойынша оқу бағдарламаларының үлгілерін әзірлеу және бекіту;
2) біліктілік куәліктерін иеленушілердің біліктілігін арттыру бойынша оқу бағдарламаларының үлгілерін әзірлеу және бекіту;
3) тестілер мен емтихан билеттерінің сұрақтарын әзірлеу және бекіту;
4) үміткерлер мен біліктілік куәліктерін иеленушілерді аттестациядан өткізу және біліктілік куәліктерін иеленушілерді қайта аттестациялау кестесін әзірлеу және бекіту;
5) үміткерлер мен біліктілік куәліктерін иеленушілерді аттестацияға жіберу;
6) біліктілік куәліктерін иеленушілерді қайта аттестациялауға жіберу;
7) аттестация және қайта аттестация өткізу;
8) біліктілік куәліктерін толтыру;
9) біліктілік куәліктерін беру;
10) Директорлар кеңесінің қарауына:
біліктілік куәлігін иеленушіні қайта аттестациялау туралы;
біліктілік куәлігін иеленушіні оқу орталығындағы бағалы қағаздар рыногында жұмыс істейтін мамандар даярлау курсынан міндетті түрде алдын ала өткізе отырып, оларды қайта аттестациялау туралы;
біліктілік куәлігін иеленушінің біліктілігін растау мақсатында қайта аттестациядан өткенге дейін оның біліктілік куәлігінің қолданылуын тоқтата тұру туралы;
біліктілік куәлігін иеленуші оқу орталығындағы бағалы қағаздар рыногында жұмыс істейтін мамандар даярлау курсынан және қайта аттестациядан өткенге дейін оның біліктілік куәлігінің қолданылуын тоқтата тұру туралы;
біліктілік куәлігін иеленушінің аттестациядан өтті деп танылуына немесе біліктілігінің расталуына байланысты біліктілік куәлігінің қолданылуын қайта жаңғырту туралы;
біліктілік куәлігін қайтарып алу туралы ұсыныстар беру.

11. Заседания Аттестационной комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в месяц. Дата, время и место проведения заседания Аттестационной комиссии определяются ее председателем или, при его отсутствии, заместителем председателя Аттестационной комиссии.
Заседание Аттестационной комиссии признается правомочным, если в нем участвует не менее двух третей ее членов, включая председателя Аттестационной комиссии или его заместителя. При невозможности участия члена Аттестационной комиссии  работника уполномоченного органа в заседании Аттестационной комиссии производится его замена работником того же подразделения уполномоченного органа, где работает данный член Аттестационной комиссии, с внесением соответствующей записи в протокол заседания Аттестационной комиссии. Схема замещений членов Аттестационной комиссии  работников уполномоченного органа устанавливается приказом первого руководителя уполномоченного органа.
Решения Аттестационной комиссии принимаются простым большинством голосов от числа участвующих в заседании Аттестационной комиссии ее членов. При равенстве голосов голос председателя Аттестационной комиссии (или, при его отсутствии, заместителя Председателя Аттестационной комиссии) является решающим.
Уведомление всех членов Аттестационной комиссии осуществляется в устном порядке ее секретарем. Не допускается избирательное уведомление членов Аттестационной комиссии о дате, времени и месте проведения ее заседания в целях оказания влияния на решения Аттестационной комиссии.
12. В случае, если на заседании Аттестационной комиссии рассматривается вопрос, по результатам обсуждения которого ею может быть принято решение о вынесении на рассмотрение Совета директоров представления о применении к обладателю квалификационного свидетельства одной из санкций, предусмотренных абзацем вторым-пятым и седьмым подпункта
10) пункта 10 настоящих Правил, этот обладатель приглашается на указанное заседание Аттестационной комиссии для дачи разъяснений и ответов. Председатель или, при его отсутствии, заместитель председателя Аттестационной комиссии вправе принять решение о возможности рассмотрения данного вопроса без присутствия соответствующего обладателя квалификационного свидетельства, если он не может присутствовать на заседании Аттестационной комиссии и письменно просит рассмотреть данный вопрос в его отсутствие (согласен с тем, что данный вопрос будет рассмотрен в его отсутствие), либо если он ранее не присутствовал на заседании Аттестационный комиссии, на котором первоначально рассматривался данный вопрос, не по уважительным причинам (по причине болезни, отпуска или командировки), либо если он уклоняется от присутствия на заседании Аттестационной комиссии, либо если основание для рассмотрения данного вопроса Аттестационной комиссией подтверждено документально.
В случае, если обладатель квалификационного свидетельства присутствовал на указанном заседании Аттестационной комиссии, ее решение объявляется этому обладателю в ходе такого заседания или немедленно после его окончания.
Не позднее шести рабочих дней после проведения заседания Аттестационной комиссии обладателю квалификационного свидетельства направляется выписка из протокола с соответствующим решением.

11. Аттестациялық комиссияның мәжілістері қажет болуына қарай өткізіледі, бірақ айына бір реттен кем болмауы керек. Аттестациялық комиссия мәжілісінің өткізілетін күнін, уақытын және орнын Аттестациялық комиссияның төрағасы немесе ол болмаған кезде, төрағаның орынбасары белгілейді.
Егер Аттестациялық комиссияның мәжілісіне оның мүшелерінің үштен екі бөлігі, оған қоса Аттестациялық комиссияның төрағасы немесе оның орынбасары қатысса, ол заңды болып танылады. Аттестациялық комиссияның мүшесі - уәкілетті органның қызметкері Аттестациялық комиссияның мәжілісіне қатыса алмаған жағдайда, Аттестациялық комиссияның осы мүшесі жұмыс істейтін уәкілетті орган бөлімшесінің басқа мүшесімен ауыстырылып, Аттестациялық комиссия мәжілісінің хаттамасына тиісті жазбалар жасалады. Аттестациялық комиссия мүшелерінің - уәкілетті орган қызметкерлерінің орнын ауыстыру схемасы уәкілетті органның бірінші басшысының бұйрығымен белгіленеді.
Аттестациялық комиссияның шешімі Аттестациялық комиссияның мәжілісіне қатысушы мүшелердің көпшілік дауысымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда Аттестациялық комиссия төрағасының (немесе ол жоқ кезде Аттестациялық комиссия төрағасы орынбасарының) дауысы шешуші дауыс болып табылады.
Аттестациялық комиссияның барлық мүшелеріне оның хатшысы ауызша хабарлайды. Аттестациялық комиссияның шешіміне ықпал ету мақсатында оның мәжілісінің өтетін күні, уақыты және өткізілетін орны туралы Аттестациялық комиссияның мүшелеріне таңдаулы түрде хабарлауға жол берілмейді.
12. Егер Аттестациялық комиссияның мәжілісінде талқылау нәтижелері бойынша біліктілік куәлігін иеленушіге осы Ереженің 10-тармағының 10) тармақшасының екінші-бесінші және жетінші азатжолында көзделген санкциялардың бірін қолдану жөнінде Директорлар кеңесінің қарауына ұсыну туралы шешім қабылдануы мүмкін мәселе қаралған жағдайда, осы куәлікті иеленуші түсініктеме және жауап беруі үшін Аттестациялық комиссияның осындай мәжілісіне шақырылады. Егер тиісті біліктілік куәлігін иеленуші Аттестациялық комиссияның мәжілісіне қатыса алмаса және осы мәселені өзі болмаса да қарауды жазбаша өтінсе (бұл мәселенің оның қатысуынсыз қаралуына келіссе), не ол Аттестациялық комиссияның бастапқыдағы осы мәселе қаралған мәжілісіне бұрын қатыспаса, дәлелсіз себептер бойынша (ауру, демалыста немесе іссапарда болу), не ол Аттестациялық комиссияның мәжілісіне қатысудан жалтарса, не Аттестациялық комиссияның осы мәселені қарау негіздемесі құжатпен расталса, Аттестациялық комиссияның төрағасы немесе ол болмаған кезде, төрағаның орынбасары біліктілік куәлігін иеленуші қатыспай-ақ осы мәселені қарау мүмкіндігі туралы шешім қабылдауға құқылы.
Егер біліктілік куәлігін иеленуші Аттестациялық комиссияның осындай мәжілісіне қатысса, комиссияның шешімі жөнінде осы мәжіліс барысында немесе ол аяқталғаннан кейін тез арада куәлікті иеленушіге хабар беріледі. Аттестациялық комиссияның мәжілісі өткеннен кейін алты жұмыс күнінен кешіктірмей біліктілік куәлігін иеленушіге тиісті шешімі бар хаттаманың көшірмесі жіберіледі.

Представление Аттестационной комиссии о применении к обладателю квалификационного свидетельства одной из санкций, предусмотренных абзацем вторым - пятым и седьмым подпункта 10) пункта 10 настоящих Правил, выносится на рассмотрение Совета директоров в течение двадцати рабочих дней, но не ранее чем через десять рабочих дней после принятия Аттестационной комиссией решения о вынесении такого представления. В течение десяти рабочих дней после дня проведения заседания Аттестационной комиссии указанный обладатель квалификационного свидетельства вправе обратиться в Аттестационную комиссию с заявлением о пересмотре ее решения по вновь открывшимся обстоятельствам. В случае получения такого заявления Аттестационная комиссия обязана рассмотреть его на своем ближайшем заседании, после которого повторная подача подобного заявления не допускается.
13. Решения Аттестационной комиссии оформляются протоколом заседания Аттестационной комиссии, который должен быть составлен в течение семи рабочих дней после дня ее заседания и подписан всеми членами Аттестационной комиссии, принимавшими участие в данном заседании, а также секретарем Аттестационной комиссии. Если член Аттестационной комиссии (лицо, замещающее члена Аттестационной комиссии в соответствии с абзацем вторым пункта 11 настоящих Правил) возразил против решения Аттестационной комиссии или выразил особое мнение, в протоколе должна быть сделана соответствующая запись.
Глава 3. Требования к претендентам
14. К аттестации допускается претендент:
1) обладающий высшим образованием, или;
2) обладающий средним специальным экономическим или юридическим образованием и не менее чем трехлетним (в течение пяти лет, предшествующих подаче заявления о допуске данного претендента к аттестации) стажем работы на финансовом рынке;
3) прошедший обучение в учебном центре по соответствующей категории.
15. При определении стажа работы в соответствии с подпунктом 2) пункта 14 настоящих Правил во внимание принимаются только те случаи, когда длительность перерывов в работе не превышает трех месяцев.
16. Не допускается к аттестации претендент:
1) у которого в течение двух лет, предшествующих подаче заявления о допуске к аттестации, было отозвано квалификационное свидетельство;
2) имеющий непогашенную или не снятую в установленном законом порядке судимость за преступления в сфере экономической деятельности;
3) в отношении которого отсутствуют или ненадлежащим образом оформлены документы, указанные в пункте 17 настоящих Правил.
Глава 4. Документы, представляемые
для прохождения аттестации

Аттестациялық комиссияның біліктілік куәлігін иеленушіге осы Ереженің 10-тармағының 10) тармақшасының екінші-бесінші және жетінші азатжолында көзделген санкциялардың бірін қолдану туралы ұсынысы жиырма жұмыс күні ішінде Директорлар кеңесіне қарауға беріледі, бірақ Аттестациялық комиссия осындай ұсыныс беру туралы шешім қабылдағаннан кейін он жұмыс күнінен ерте берілмеуі керек. Аттестациялық комиссияның мәжілісі өткізілгеннен кейін он жұмыс күні ішінде аталған біліктілік куәлігін иеленуші Аттестациялық комиссияға жаңадан анықталған жағдайлар бойынша оның шешімін қайта қарау туралы өтініш беруге құқылы. Аттестациялық комиссия мұндай өтініш алған жағдайда оны өзінің жақын арада өткізілетін мәжілісінде қарауға міндетті, осыдан кейін мұндай өтініштер екінші рет қарауға жіберілмейді.
13. Аттестациялық комиссияның шешімі Аттестациялық комиссия мәжілісінің хаттамасымен ресімделеді, ол мәжіліс өткеннен кейін бес жұмыс күні ішінде жасалып, осы мәжіліске қатысқан барлық Аттестациялық комиссия мүшелерінің, сондай-ақ Аттестациялық комиссия хатшысының қолдары қойылуға тиіс. Егер Аттестациялық комиссияның мүшесі (осы Ереженің 11-тармағының екінші азатжолына сәйкес Аттестациялық комиссия мүшесінің орнындағы адам) Аттестациялық комиссияның шешіміне қарсы болса немесе өзінің жеке пікірін білдірсе, хаттамаға тиісті жазбалар жасалуға тиіс.
3-тарау. Үміткерлерге қойылатын талаптар
14. Аттестацияға:
1) жоғары білімі бар; немесе
2) орта арнайы экономикалық немесе заң білімі бар және қаржы рыногында кемінде үш жыл жұмыс стажы (осы үміткерді аттестацияға жіберу туралы өтініш берудің алдындағы бес жылдың ішінде) бар;
3) оқу орталығында тиісті санат бойынша оқыған үміткер жіберіледі.
15. Осы Ереженің 14-тармағының 2) тармақшасына сәйкес жұмыс стажын белгілеген кезде жұмыстағы үзілістің ұзақтығы үш айдан аспайтын жағдайлар ғана назарға алынады.
16. Мынадай:
1) аттестацияға жіберу туралы өтініш берудің алдындағы екі жылдың ішінде біліктілік куәлігі қайтарып алынған;
2) экономикалық қызмет саласындағы қылмысы үшін сотта өтелмеген немесе заңда белгіленген тәртіппен алынбаған сотта ісі бар;
3) осы Ереженің 17-тармағында көрсетілген құжаттары жоқ немесе тиісті түрде ресімделмеген үміткер аттестацияға жіберілмейді.
4-тарау. Аттестациядан өту үшін берілетін құжаттар

17. Для зачисления на проводимый учебным центром курс подготовки специалистов для работы на рынке ценных бумаг или курс повышения квалификации претендент или обладатель квалификационного свидетельства должен представить в учебный центр следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (в двух экземплярах);
2) нотариально удостоверенную копию диплома об образовании претендента (иного возможного документа, подтверждающего образование претендента);
3) справку (письмо) Центра правовой статистики и информации при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан об отсутствии у претендента или обладателя квалификационного свидетельства судимости за преступления в сфере экономической деятельности или снятии такой судимости с него;
4) для претендентов со средним специальным образованием - нотариально удостоверенную копию документа, подтверждающего трудовую деятельность претендента.
18. Не позднее чем за три рабочих дня до начала проведения очередного курса подготовки специалистов для работы на рынке ценных бумаг или курса повышения квалификации учебный центр должен представить в уполномоченный орган следующие документы:
1) уведомление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) расписание данного курса, составленного в соответствии с программой курса подготовки специалистов для работы на рынке ценных бумаг или курса повышения квалификации по соответствующей категории с указанием имен преподавателей, а также места и времени его проведения, подписанное руководителем учебного центра или лицом, его замещающим, и заверенное оттиском печати учебного центра.
19. Не позднее чем за пять рабочих дней до окончания проведения курса подготовки специалистов для работы на рынке ценных бумаг или курса повышения квалификации учебный центр должен представить в уполномоченный орган:
1) ходатайство произвольной формы о допуске слушателей данного курса к аттестации или переаттестации с указанием желательной даты проведения аттестации или переаттестации, дат начала и окончания проведения данного курса и категории аттестации или переаттестации;
2) подписанный руководителем учебного центра или лицом, его замещающим, и заверенный оттиском печати учебного центра список лиц, прослушавших данный курс, с указанием их фамилий, собственных имен и, при наличии, отчеств, а также наименований организаций  работодателей и занимаемых должностей;
3) по одному экземпляру заявлений претендентов или обладателей квалификационных свидетельств, указанных в подпункте 1) пункта 17 настоящих Правил;

17. Оқу орталығы өткізетін бағалы қағаздар рыногында жұмыс істейтін мамандар даярлайтын курсқа немесе біліктілігін арттыру курсына оқуға түсу үшін үміткер немесе біліктілік куәлігін иеленуші оқу орталығына мынадай құжаттар беруі тиіс:
1) осы Ереженің N 1 қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш (екі дана);
2) үміткердің білімі туралы дипломның нотариат куәландырған көшірмесі (үміткердің білімін растайтын басқа да ықтимал құжат);
3) Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы жанындағы Құқықтық статистика және ақпарат орталығының үміткердің немесе біліктілік куәлігін иеленушінің экономикалық қызмет саласындағы қылмысы үшін сотта өтелмеген ісі немесе мұндай істің одан алынғаны туралы анықтамасы (хаты);
4) арнайы орта білімі бар үміткерлер үшін - үміткердің еңбек қызметін растайтын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесі.
18. Бағалы қағаздар рыногында жұмыс істейтін мамандарды даярлаудың кезекті курсын немесе біліктілігін арттыру курсын өткізгенге дейін кемінде үш жұмыс күні бұрын оқу орталығы уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынуға тиіс:
1) осы Ереженің N 2 қосымшасына сай нысан бойынша хабарлама;
2) оқытушылардың аттарын, сондай-ақ өткізу орны мен уақытын көрсете отырып, оқу орталығының басшысы немесе оның орынбасары қол қойған, оқу орталығының мөрі қойылған бағалы қағаздар рыногында жұмыс істейтін мамандарды даярлау курсының немесе тиісті санат бойынша біліктілігін арттыру курсының бағдарламасына сәйкес осы курстың кестесі.
19. Бағалы қағаздар рыногында жұмыс істейтін мамандарды даярлау курсы немесе біліктілігін арттыру курсы аяқталғанға дейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей оқу орталығы уәкілетті органға мыналарды ұсынуға тиіс:
1) аттестациялаудың немесе қайта аттестациялаудың, немесе біліктілігін растау мақсатында тестінің өткізілу күнін, осы курсты өткізудің басталу және аяқталу күндерін және аттестациялау, немесе қайта аттестациялау, немесе біліктілігін растау мақсатында тест санатын көрсете отырып осы курстың тыңдаушыларын аттестациялауға немесе қайта аттестациялауға жіберу жөнінде еркін нысандағы өтініші;
2) оқу орталығының басшысы немесе оның орнындағы адам қол қойған, оқу орталығының мөртаңбасы қойылған осы курсты тыңдаған адамдардың аты-жөндері, әкесінің аттары, сондай-ақ жұмыс беруші - ұйымдардың атаулары және атқаратын қызметтері көрсетілген тізімі;
3) үміткерлер немесе осы Ереженің 17-тармағының 1)-тармақшасында көрсетілген біліктілік куәліктерінің иеленушілері өтініштерінің бір данасы;

4) документы претендентов или обладателей квалификационных свидетельств, указанные в подпунктах 2)4) пункта 17 настоящих Правил.
20. Ходатайство учебного центра о допуске слушателей курса подготовки специалистов для работы на рынке ценных бумаг или курса повышения квалификации к аттестации или к переаттестации признается в качестве их коллективного заявления о допуске к аттестации или к переаттестации.
Глава 5. Проведение аттестации (переаттестации)
21. По получении от учебного центра документов в соответствии с пунктом 19 настоящих Правил председатель Аттестационной комиссии либо, при его отсутствии, заместитель председателя Аттестационной комиссии рассматривает вопрос о допуске претендентов или обладателей квалификационных свидетельств к аттестации или переаттестации и назначает день и время проведения аттестации и переаттестации.
В случае, если количество подлежащих аттестации или переаттестации обладателей квалификационных свидетельств и претендентов превышает 15 человек, председатель Аттестационной комиссии либо, при его отсутствии, заместитель председателя Аттестационной комиссии вправе назначить проведение аттестации и переаттестации в течение нескольких дней.
22. В случае несвоевременного представления учебным центром документов или их ненадлежащего оформления (как это установлено пунктами 17 и 19 настоящих Правил) председатель Аттестационной комиссии или, при его отсутствии, заместитель председателя Аттестационной комиссии вправе отказать данному учебному центру в проведении аттестации или переаттестации его выпускников. Соответствующее письмо на бланке подразделения по регулированию рынка ценных бумаг за подписью председателя Аттестационной комиссии или его заместителя должно быть направлено данному учебному центру в течение двух рабочих дней со дня получения его ходатайства о допуске слушателей курса подготовки специалистов для работы на рынке ценных бумаг или курса повышения квалификации к аттестации или к переаттестации.
23. Не позднее чем за один рабочий день до назначенного дня проведения аттестации или переаттестации:
1) председатель Аттестационной комиссии либо, при его отсутствии, заместитель Председателя Аттестационной комиссии утверждает список обладателей квалификационных свидетельств и претендентов, допущенных к аттестации и переаттестации;
2) учебному центру направляется письмо на бланке подразделения рынка ценных бумаг за подписью председателя Аттестационной комиссии или его заместителя с указанием даты, времени и места проведения аттестации или переаттестации лиц, которые прослушали проведенный данным учебным центром курс подготовки специалистов для работы на рынке ценных бумаг или курс повышения квалификации и допущены к аттестации или переаттестации.

4) үміткерлердің немесе осы Ереженің 17-тармағының 2)-4)-тармақшаларында көрсетілген біліктілік куәліктері иеленушілерінің құжаттары.
20. Оқу орталығының бағалы қағаздар рыногында жұмыс істейтін мамандарды даярлау курсының немесе біліктілігін арттыру курсының тыңдаушыларын аттестациялауға немесе қайта аттестациялауға жіберу жөніндегі өтініші аттестациялауға немесе қайта аттестациялауға жіберу жөніндегі олардың ұжымдық өтініші ретінде танылады.
5-тарау. Аттестациялауды өткізу
21. Оқу орталығынан осы Ереженің 19-тармағына сәйкес құжаттарды алғаннан кейін Аттестациялық комиссияның төрағасы не ол болмаған жағдайда Аттестациялық комиссия төрағасының орынбасары үміткерлерді немесе біліктілік куәліктерінің иеленушілерін аттестациялауға немесе қайта аттестациялауға жіберу жөніндегі мәселені қарайды және аттестациялауды және қайта аттестациялауды өткізу күні мен уақытын белгілейді.
Аттестациялауға немесе қайта аттестациялауға жататын үміткерлердің немесе біліктілік куәліктері иеленушілерінің саны 15 адамнан асқан жағдайда, Аттестациялық комиссияның төрағасы, ол болмаған жағдайда Аттестациялық комиссия төрағасының орынбасары бірнеше күн ішінде аттестациялауды және қайта аттестациялауды өткізуге құқылы.
22. Оқу орталығы құжаттарды уақтылы бермеген жағдайда немесе оларды тиісті дәрежеде ресімдемеген (осы Ереженің 17 және 19-тармақтарында көрсетілгендей) жағдайда, Аттестациялық комиссияның төрағасы немесе ол болмаған кезде Аттестациялық комиссия төрағасының орынбасары осы оқу орталығының оқу бітірушілерін аттестациялаудан және қайта аттестациялаудан бас тартуға құқылы. Аттестациялық комиссия төрағасы немесе оның орынбасары қол қойған бағалы қағаздар рыногын реттеу бөлімшесінің бланкісіндегі тиісті хат бағалы қағаздар рыногында жұмыс істейтін мамандарды даярлау курсының немесе біліктілігін арттыру курсының тыңдаушыларын аттестациялауға немесе қайта аттестациялауға жіберу жөніндегі оқу орталығының өтінішін алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оқу орталығына жіберілуге тиіс.
23. Аттестациялауды, қайта аттестациялауды өткізудің белгіленген күніне дейін кемінде бір жұмыс күні бұрын:
1) Аттестациялық комиссияның төрағасы немесе ол болмаған жағдайда Аттестациялық комиссия төрағасының орынбасары біліктілік куәліктерін иеленушілердің және аттестациялауға немесе қайта аттестациялауға жіберілген үміткерлердің тізімін бекітеді;
2) оқу орталығына Аттестациялық комиссия төрағасы немесе оның орынбасары қол қойған, аттестацияны немесе қайта аттестациялауды өткізу күнін, уақыты мен орнын және осы оқу орталығы өткізген бағалы қағаздар рыногында жұмыс істейтін мамандарды даярлау курсын немесе біліктілігін арттыру курсын тыңдаған және аттестациялауға немесе қайта аттестациялауға жіберілген адамдардың тізімін көрсете отырып бағалы қағаздар рыногын реттеу бөлімшесінің бланкісіне жазылған хат жіберіледі.

24. Аттестационная комиссия вправе приглашать представителей саморегулируемых организаций для участия в аттестации или переаттестации в качестве наблюдателей.
25. По получении от уполномоченного органа письма, указанного в подпункте 2) пункта 23 настоящих Правил, учебный центр обязан известить слушателей проведенного курса подготовки специалистов для работы на рынке ценных бумаг или курса повышения квалификации об их допуске (об отказе в допуске) к аттестации или переаттестации, а также о дне, времени и месте проведения аттестации или переаттестации.
26. Аттестация проводится в помещениях уполномоченного органа.
27. Претендент или обладатель квалификационного свидетельства должен прибыть на аттестацию или переаттестацию с документом, удостоверяющим его личность.
28. Аттестация претендентов на получение квалификационных свидетельств или переаттестация обладателей квалификационных свидетельств по первой или второй категории проводится методом компьютерного тестирования.
29. Аттестация претендентов по третьей категории проводится в два этапа:
1) первый этап  письменное тестирование;
2) второй этап  устный экзамен.
30. Количество вопросов в тесте по первой или второй категориям должно быть не менее 50.
31. Претендент на получение квалификационного свидетельства по первой или второй категории, правильно ответивший на вопросы, составляющие не менее 80 процентов от общего количества вопросов, признается аттестованным.
Претендент на получение квалификационного свидетельства по первой или второй категории, правильно ответивший на вопросы, составляющие менее 80 процентов от общего количества вопросов, признается неаттестованным.
32. Проверка правильности ответов претендента на вопросы теста по первой или второй категории осуществляется компьютером автоматически. Протокол аттестации оформляется на основании распечатки результата компьютерного тестирования на бумажный носитель, который подписывается секретарем и не менее чем тремя членами Аттестационной комиссии.
33. Тестирование претендентов на получение квалификационных свидетельств по третьей категории осуществляется путем ответа претендента на вопросы теста в письменном виде. Количество вопросов в тесте должно быть не менее 10.
34. Проверка правильности ответов претендента на получение квалификационного свидетельства по третьей категории на вопросы теста осуществляется секретарем и не менее чем тремя членами Аттестационной комиссии.
35. К устному экзамену по третьей категории допускается претендент, правильно ответивший на вопросы, составляющие не менее 80 процентов от общего количества вопросов теста.
Претендент, не допущенный по результатам тестирования к устному экзамену, признается неаттестованным.

24. Аттестациялық комиссия аттестациялауға немесе қайта аттестациялауға байқаушы ретінде қатысу үшін өзін-өзі басқаратын ұйымдардың өкілдерін шақыруға құқылы.
25. Оқу орталығы уәкілетті органнан Ереженің 23-тармағының 2)-тармақшасында көрсетілген хатты алған бойда бағалы қағаздар рыногында жұмыс істейтін мамандарды даярлау курсынан немесе біліктілігін арттыру курсынан өткізілген тыңдаушылардың аттестациялауға немесе қайта аттестациялауға жіберілгендігі (жіберуден бас тартқандығы) туралы, сондай-ақ аттестациядан немесе қайта аттестациядан өткізу күні, уақыты мен орны туралы хабарлауға міндетті.
26. Аттестация уәкілетті органның үй-жайларында өткізіледі.
27. Үміткер немесе біліктілік куәлігін иеленуші аттестациялауға немесе қайта аттестациялауға жеке басын куәландыратын құжатпен келуге тиіс.
28. Үміткерлерді біліктілік куәліктерін алуға аттестациялау және бірінші немесе екінші санаттағы біліктілік куәліктерінің иеленушілерін қайта аттестациялау компьютерлік тест әдісімен өткізіледі.
29. Үміткерлерді үшінші санат бойынша аттестациялау екі кезеңмен өткізіледі:
1) бірінші кезең - жазбаша тестілеу;
2) екінші кезең - ауызша емтихан.
30. Бірінші немесе екінші санат бойынша тестідегі сұрақтар саны 50-ден кем болмауы тиіс.
31. Бірінші немесе екінші санат бойынша біліктілік куәлігін алу үшін сұрақтардың жалпы санының кемінде 80 процентін құрайтын сұрақтарға дұрыс жауап берген үміткер аттестацияланған деп танылады.
Бірінші немесе екінші санат бойынша біліктілік куәлігін алу үшін сұрақтардың жалпы санының 80 процентінен кем сұрақтарға дұрыс жауап берген үміткер аттестацияланбаған деп танылады.
32. Үміткердің бірінші немесе екінші санат бойынша тест сұрақтарына жауаптарының дұрыстығын компьютер автоматты түрде тексереді. Аттестациялаудың хаттамасы компьютерлік тестілеу нәтижелерін қағазға басып шығару негізінде ресімделіп, оған хатшы және Аттестациялық комиссияның кемінде үш мүшесі қол қояды.
33. Үміткерлерді үшінші санат бойынша біліктілік куәліктерін алуға тестілеу тест сұрақтарына жазбаша жауап беру арқылы жүзеге асырылады. Тестідегі сұрақтардың саны 10-нан кем болмауы тиіс.
34. Үшінші санат бойынша біліктілік куәліктерін алу үшін үміткердің тест сұрақтарына берген жауаптарының дұрыстығын хатшы және Аттестациялық комиссияның кемінде үш мүшесі тексереді.
35. Үшінші санат бойынша ауызша емтиханға тест сұрақтарының жалпы санының кемінде 80 процентін құрайтын сұрақтарға дұрыс жауап берген үміткер жіберіледі.
Тест нәтижелері бойынша ауызша емтиханға жіберілмеген үміткер аттестацияланбаған деп танылады.

36. Устный экзамен по третьей категории проводится в форме устных ответов претендента на три вопроса экзаменационного билета и дополнительные вопросы членов Аттестационной комиссии, задаваемые в рамках типовой учебной программы по подготовке специалистов для работы на рынке ценных бумаг по третьей категории.
Устный экзамен претендента должен приниматься не менее чем тремя членами Аттестационной комиссии.
Члены Аттестационной комиссии, принимающие устный экзамен претендента, используют для оценки его ответов на вопросы бланки экзаменационной ведомости по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Для оценки результатов устного экзамена используются оценки "зачет" и "незачет".
Претендент, получивший по результатам устного экзамена оценку "зачет", признается аттестованным.
Претендент, получивший по результатам устного экзамена оценку "незачет", признается неаттестованным.
37. Решение Аттестационной комиссии о признании претендентов аттестованными или неаттестованными оформляется протоколом аттестации.
38. Претендент, признанный неаттестованным, имеет право на прохождение повторной аттестации не ранее чем через месяц в порядке очередности со дня проведения аттестации, по результатам которой он был признан неаттестованным.
Заявление произвольной формы о допуске к повторной аттестации подается на имя председателя Аттестационной комиссии либо его заместителя с обязательным указанием даты аттестации, по результатам которой претендент был признан неаттестованным.
39. В случае, если в результате повторной аттестации претендент был вновь признан неаттестованным, он может быть в дальнейшем допущен к аттестации только после прохождения повторного курса подготовки специалистов для работы на рынке ценных бумаг в одном из учебных центров.
40. В ходе аттестации претендентов на получение квалификационных свидетельств по первой или второй категории общее время рассчитывается из расчета 1 вопрос - 1 минута. При аттестации по третьей категории общее время, отпускаемое на тестирование одного претендента и на его подготовку к устному экзамену, не должно превышать 120 минут, в том числе на тестирование  не более 90 минут.
41. В ходе аттестации претендентам запрещается использовать учебную, справочную, специальную и иную литературу, а также какие-либо записи (в том числе в электронном виде), за исключением таблиц приведенной стоимости. В ходе аттестации претендентам разрешается использовать калькуляторы (в том числе калькуляторы, предназначенные для осуществления финансовых расчетов).
В случае нарушения данного требования претендент может быть удален с аттестации.
Претендент, удаленный с аттестации в соответствии с абзацем вторым настоящего пункта, признается неаттестованным.

36. Үшінші санат бойынша ауызша емтихан үміткердің емтихан билетінің үш сұрағына және үшінші санат бойынша бағалы қағаздар рыногында жұмыс істейтін мамандарды даярлау жөніндегі үлгі оқыту бағдарламасы шеңберінде Аттестациялық комиссия мүшелерінің қоятын қосымша сұрақтарына ауызша жауабы нысанында өткізіледі.
Үміткердің ауызша емтиханын Аттестациялық комиссияның кемінде үш мүшесі қабылдауға тиіс.
Үміткердің ауызша емтиханын қабылдайтын Аттестациялық комиссия мүшелері сұрақтардың жауабын бағалау үшін осы Ереженің N 3 қосымшасына сай нысан бойынша емтихан ведомосі бланкілерін пайдаланады.
Ауызша емтихан нәтижелерін бағалау үшін "сынақ" және "сынақтан өтпеді" деген бағалар қолданылады.
Ауызша емтихан нәтижелері бойынша "сынақ" бағасын алған үміткер аттестацияланған деп танылады.
Ауызша емтихан нәтижелері бойынша "сынақтан өтпеді" бағасын алған үміткер аттестацияланбаған деп танылады.
37. Аттестациялық комиссияның үміткерлерді аттестацияланған немесе аттестацияланбаған деп тану туралы шешімі аттестациялаудың хаттамасы арқылы ресімделеді.
38. Аттестацияланбады деп танылған үміткер өзі аттестацияланбады деп танылған нәтижелер бойынша аттестация өткізілген күннен бастап кемінде бір айдан кейін кезектілік тәртібімен қайта аттестациядан өтуге құқылы.
Аттестациядан қайталап өтуге рұқсат беру туралы өтініш еркін нысанда жазылып, нәтижесінде үміткер аттестацияланбады деп танылған аттестация өткізілген күнді міндетті түрде көрсете отырып Аттестациялық комиссия төрағасының немесе оның орынбасарының атына беріледі.
39. Егер үміткер қайталап өткізілген аттестация нәтижесінде тағы да аттестацияланбады деп танылған жағдайда, ол бұдан әрі аттестациялануға Оқу орталықтарының бірінде бағалы қағаздар рыногында жұмыс істеу үшін мамандар әзірлеу курсынан қайта өткеннен кейін ғана жіберіледі.
40. Үміткерлерді бірінші немесе екінші санаттар бойынша біліктілік куәліктерін алуға аттестациялау барысында жалпы уақыт 1 сұраққа - 1 минут есебінен есептеледі. Үшінші санат бойынша аттестациялау кезінде бір үміткерге тест жүргізуге және ауызша емтиханға даярлануына берілетін жалпы уақыт 120 минуттан, оның ішінде тест жүргізуге - 90 минуттан аспауы тиіс.
41. Аттестация барысында үміткерлердің оқу, анықтамалық, арнаулы және басқа да әдебиеттерді, сондай-ақ келтірілген құн кестелерін қоспағанда, қандай да болмасын жазбаларды (оның ішінде электронды түрде) пайдалануға тыйым салынады. Аттестациялау барысында үміткерлерге калькуляторлар (оның ішінде қаржылық есептеулерді жүзеге асыруға арналған калькуляторларды) пайдалануға рұқсат етіледі.
Осы талапты бұзған жағдайда үміткер аттестациядан шығарылуы мүмкін.
Осы тармақтың екінші азатжолына сәйкес аттестациядан шығарылған үміткер аттестацияланбады деп танылады.

Глава 6. Апелляционная комиссия
42. На подачу апелляции имеют право:
1) претендент, признанный неаттестованным по результатам устного экзамена, а также обладатель квалификационного свидетельства, признанный неаттестованным по результатам устного экзамена при прохождении переаттестации;
2) претендент, признанный неаттестованным по результатам тестирования, а также обладатель квалификационного свидетельства, признанный неаттестованным по результатам тестирования при прохождении переаттестации.
43. Претендент, признанный неаттестованным по результатам тестирования, а также обладатель квалификационного свидетельства, признанный неаттестованным по результатам тестирования при прохождении переаттестации, имеет право на апелляцию только в части корректности и правильности постановки тестовых вопросов.
44. Апелляция рассматривается Апелляционной комиссией, создаваемой из числа работников подразделения по регулированию рынка ценных бумаг и юридического подразделения в количестве пяти человек и включающей в себя председателя, заместителя председателя и членов Апелляционной комиссии. Члены Аттестационной комиссии и лица, имеющие право замещать их согласно абзацу второму пункта 11 настоящих Правил, не могут быть назначены в качестве членов Апелляционной комиссии. Персональный состав Апелляционной комиссии утверждается приказом первого руководителя уполномоченного органа.
Ведение делопроизводства Апелляционной комиссии осуществляется ее секретарем, назначаемым приказом первого руководителя уполномоченного органа из числа членов Апелляционной комиссии.
45. Основанием для проведения заседания Апелляционной комиссии может являться только поступившая письменная апелляция претендента или обладателя квалификационного свидетельства на решение Аттестационной комиссии о признании его неаттестованным.
46. Апелляция должна быть рассмотрена Апелляционной комиссией в течение трех рабочих дней со дня ее получения. В заседании Апелляционной комиссии вправе участвовать без права голоса председатель Аттестационной комиссии и/или его заместитель.
47. Апелляционная комиссия вправе рассматривать апелляцию только в пределах изложенных в ней претензий.
48. Заседание Апелляционной комиссии признается правомочным, если в нем участвует не менее трех ее членов, включая председателя Апелляционной комиссии или его заместителя. При невозможности участия члена Апелляционной комиссии в заседании Апелляционной комиссии производится его замена работником того же подразделения уполномоченного органа, где работает данный член Апелляционной комиссии, с внесением соответствующей записи в протокол заседания Апелляционной комиссии. Схема замещения членов Апелляционной комиссии устанавливается приказом первого руководителя уполномоченного органа. В качестве лиц, имеющих право замещать членов Апелляционной комиссии, не могут быть назначены члены Аттестационной комиссии. Апелляционная комиссия вправе приглашать на заседания представителей саморегулируемых организаций.

6-тарау. Апелляциялық комиссия
42. Апелляция беруге мыналар құқылы:
1) ауызша емтихан нәтижелері бойынша аттестацияланбады деп танылған үміткер, сондай-ақ қайта аттестациялаудан өту кезінде ауызша емтихан нәтижелері бойынша аттестацияланбады деп танылған біліктілік куәлігін иеленуші;
2) тест нәтижелері бойынша аттестацияланбады деп танылған үміткер, сондай-ақ қайта аттестациялаудан өту кезінде тест жүргізу нәтижелері бойынша аттестацияланбады деп танылған біліктілік куәлігін иеленуші.
43. Тест нәтижелері бойынша аттестацияланбады деп танылған үміткер, сондай-ақ қайта аттестациялаудан өту кезінде тест жүргізу нәтижелері бойынша аттестацияланбады деп танылған біліктілік куәлігін иеленуші тест сұрақтарының түзу және дұрыс қойылуына қатысты ғана апелляцияға беруге құқылы.
44. Апелляцияны бағалы қағаздар рыногын реттеу бөлімшесінің және заң бөлімшесінің қызметкерлерінен құрылған құрамында төраға, төрағаның орынбасары және Апелляциялық комиссия мүшелері бар бес адамнан тұратын Апелляциялық комиссия қарайды. Аттестациялық комиссия мүшелері және осы Ереженің 11-тармағының екінші азатжолына сәйкес олардың орнына қалу құқығы бар адамдар Апелляциялық комиссия мүшелері ретінде тағайындала алмайды. Апелляциялық комиссияның дербес құрамы уәкілетті органның бірінші басшысының бұйрығымен бекітіледі.
Апелляциялық комиссияның іс қағаздарын Апелляциялық комиссия мүшелерінің ішінен уәкілетті органның бірінші басшысының бұйрығымен тағайындалған хатшысы жүргізеді.
45. Үміткердің немесе біліктілік куәлігін иеленушінің Аттестациялық комиссияның оны аттестациядан өтпеді деген шешіміне келіп түскен жазбаша апелляциясы ғана Апелляциялық комиссияның мәжілісін жүргізуге негіздеме болып табылады.
46. Апелляциялық комиссия апелляцияны алған күннен бастап үш жұмыс күнінің ішінде апелляцияны қарауы тиіс. Апелляциялық комиссияның мәжілісіне Аттестациялық комиссияның төрағасы және/немесе оның орынбасары дауыс беру құқығынсыз қатысуға құқылы.
47. Апелляциялық комиссия апелляцияны онда жазылған шағым шегінде ғана қарауға құқылы.
48. Егер Апелляциялық комиссияның мәжілісіне Апелляциялық комиссияның төрағасы немесе оның орынбасарымен қоса оның кемінде үш мүшесі қатысатын болса, онда ол заңды деп танылады. Апелляциялық комиссияның мәжілісіне Апелляциялық комиссия мүшесінің қатысуға мүмкіндігі болмаған кезде, Апелляциялық комиссия мәжілісінің хаттамасына тиісті жазбалар енгізе отырып, оны Апелляциялық комиссияның осы мүшесі жұмыс істейтін уәкілетті орган бөлімшесінің қызметкерімен ауыстырады. Апелляциялық комиссия мүшелерінің ауыстыру схемасы уәкілетті органның бірінші басшысының бұйрығымен белгіленеді. Апелляциялық комиссия мүшелерін ауыстыруға құқығы бар тұлға ретінде ол Апелляциялық комиссияның мүшесі болып тағайындала алмайды. Апелляциялық комиссия өзін-өзі басқаратын ұйымдардың өкілдерін мәжілістерге шақыруға құқылы.

49. Каждый член Апелляционной комиссии имеет один голос. Решения Апелляционной комиссии принимаются простым большинством голосов от числа участвующих в заседании Апелляционной комиссии ее членов. При равенстве голосов голос председателя Апелляционной комиссии либо, при его отсутствии, заместителя председателя Апелляционной комиссии является решающим.
50. Не допускается избирательное уведомление членов Апелляционной комиссии о дате, времени и месте проведения ее заседания в целях оказания влияния на решения Апелляционной комиссии.
51. Решения Апелляционной комиссии оформляются протоколом, который должен быть составлен в двух экземплярах в течение трех рабочих дней после дня ее заседания и подписанным всеми членами Апелляционной комиссии, принимавшими участие в данном заседании. Если член Апелляционной комиссии (лицо, замещающее члена Апелляционной комиссии в соответствии с пунктом 47 настоящих Правил) возразил против решения Апелляционной комиссии или выразил особое мнение, в протоколе должна быть сделана соответствующая запись. Второй экземпляр протокола заседания Апелляционной комиссии передается Аттестационной комиссии не позже чем в день его подписания всеми лицами, которые должны были подписать данный протокол.
52. По результатам рассмотрения полученной апелляции Апелляционная комиссия вправе принять одно из трех решений:
1) оставить решение Аттестационной комиссии без изменения, а апелляцию без удовлетворения;
2) удовлетворить апелляцию претендента и признать его аттестованным;
3) удовлетворить апелляцию обладателя квалификационного свидетельства и признать его аттестованным.
53. Апелляция на решение Апелляционной комиссии не допускается.
Глава 7. Квалификационное свидетельство
54. Претенденту, признанному аттестованным, выдается квалификационное свидетельство по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам на государственном и русском языках.
55. В течение семи рабочих дней со дня проведения аттестации учебному центру, по чьему ходатайству проводилась аттестация, выдается копия протокола аттестации.
56. Секретарь Аттестационной комиссии ведет журнал выданных квалификационных свидетельств и осуществляет учет квалификационных свидетельств, обладатели которых подтвердили квалификацию, а также квалификационных свидетельств с приостановленным сроком действия и отозванных квалификационных свидетельств.
57. Квалификационные свидетельства выдаются в учебном центре или в уполномоченном органе. В случае выдачи квалификационных свидетельств в учебном центре его уполномоченный представитель обязан расписаться в журнале выданных квалификационных свидетельств в подтверждение их получения.

49. Апелляциялық комиссияның әр мүшесі бір дауысқа ие. Апелляциялық комиссияның шешімі Апелляциялық комиссияның мәжілісіне қатысушы мүшелерінің жай көпшілік дауысымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда Апелляциялық комиссия төрағасының не ол болмағанда, Апелляциялық комиссия төрағасы орынбасарының дауысы шешуші болып табылады.
50. Апелляциялық комиссия мәжілісінің шешіміне ықпал ету мақсатында Апелляциялық комиссияның мүшелеріне мәжілістің өткізілетін күні, уақыты және мекен-жайы туралы таңдап хабарлауға болмайды.
51. Апелляциялық комиссияның шешімі хаттамамен ресімделеді, ол мәжілістен кейінгі үш жұмыс күнінің ішінде екі дана етіп жасалып, оған осы мәжіліске қатысқан Апелляциялық комиссияның барлық мүшелері қол қояды. Егер Апелляциялық комиссияның мүшесі (осы Нұсқаулықтың 47-тармағына сәйкес Апелляциялық комиссияның мүшесін ауыстырушы тұлға) Апелляциялық комиссияның шешіміне қарсы болса немесе ерекше пікір айтса, хаттамаға тиісті жазбалар жасалуы тиіс. Апелляциялық комиссияның мәжілісі хаттамасының екінші данасы осы хаттамаға қол қоюға тиісті барлық тұлғалар қол қойған күннен кешіктірмей Аттестациялық комиссияға беріледі.
52. Апелляциялық комиссия алынған апелляцияны қарау нәтижелері бойынша мынадай үш шешімнің біреуін қабылдауға құқылы:
1) Аттестациялық комиссияның шешімін өзгеріссіз қалдыру, ал апелляцияны қанағаттандырмау;
2) Үміткердің апелляциясын қанағаттандыру және оны аттестациядан өтті деп тану;
3) біліктілік куәлігін иеленушінің апелляциясын қанағаттандыру және оны аттестациядан өтті деп тану.
53. Апелляция комиссиясының шешіміне апелляция жасауға жол берілмейді.
7-тарау. Біліктілік куәлігі
54. Аттестациядан өтті деп танылған үміткерге осы Ереженің N 4 қосымшасына сәйкес нысанмен мемлекеттік және орыс тілдерінде жазылған біліктілік куәлігі беріледі.
55. Аттестация өткізілгеннен кейін жеті жұмыс күні ішінде аттестация өткізуге өтініш хат берген Оқу орталығына аттестациялау хаттамасының көшірмесі беріледі.
56. Аттестациялық комиссияның хатшысы берілген біліктілік куәліктері журналын жүргізеді және иеленушілері біліктілігін растаған біліктілік куәліктерінің, сондай-ақ қолданылу мерзімі тоқтатылған және қайтарып алынған біліктілік куәліктерінің есебін жүргізеді.
57. Біліктілік куәліктерін Оқу орталығы немесе уәкілетті орган береді. Біліктілік куәліктерін Оқу орталығы берген жағдайда оның уәкілетті өкілі куәліктерді алғандығын растау үшін берілген біліктілік куәліктерін тіркеу журналында қол қоюға міндетті.

Глава 8. Аттестация в целях
подтверждения квалификации
58. Обладатель квалификационного свидетельства по истечении трех лет с даты выдачи данного квалификационного свидетельства или с даты последнего подтверждения квалификации или с даты последней переаттестации обязан пройти в течение тридцати дней аттестацию в целях подтверждения квалификации.
59. Аттестация в целях подтверждения квалификации по первой или второй категории проводится путем ответа обладателем квалификационного свидетельства на вопросы теста методом компьютерного тестирования. Количество вопросов в тесте по первой или второй категории должно быть не менее 50.
Аттестация в целях подтверждения квалификации по третьей категории проводится путем ответа обладателем квалификационного свидетельства на вопросы теста в письменном виде. Количество вопросов в тесте по третьей категории должно быть не менее 10.
60. Проверка правильности ответов обладателей квалификационных свидетельств на вопросы теста по первой или второй категории осуществляется компьютером автоматически. Протокол аттестации оформляется на основании распечатки результата компьютерного тестирования на бумажном носителе, который подписывается секретарем и не менее чем тремя членами Аттестационной комиссии.
61. Проверка правильности ответов обладателей квалификационных свидетельств на вопросы теста по третьей категории осуществляется секретарем Аттестационной комиссии и не менее чем тремя членами Аттестационной комиссии.
62. В ходе аттестации для подтверждения квалификации по первой и второй категориям общее время, отпускаемое на тестирование, принимается из расчета 1 вопрос - 1 минута.
63. В ходе аттестации в целях подтверждения квалификации по третьей категории обладателями квалификационных свидетельств общее время, отпускаемое на тестирование, не должно превышать 90 минут.
64. Обладатель квалификационного свидетельства, правильно ответивший на вопросы, составляющие не менее 50 процентов от общего количества вопросов, признается подтвердившим квалификацию.
Обладатель квалификационного свидетельства, правильно ответивший на вопросы, составляющие менее 50 процентов от общего количества вопросов, признается не подтвердившим квалификацию.
65. Обладатель квалификационного свидетельства, признанный не подтвердившим квалификацию, может быть в дальнейшем допущен к аттестации в целях подтверждения квалификации только после прохождения курса повышения квалификации в одном из учебных центров.
66. Для прохождения аттестации в целях подтверждения квалификации обладатель квалификационного свидетельства должен представить в уполномоченный орган:

8-тарау. Біліктілікті растау мақсатында
аттестация өткізу
58. Біліктілік куәлігін иеленуші осы біліктілік куәлігін берген күннен бастап немесе біліктілік соңғы расталған күннен бастап, немесе соңғы қайта аттестациялау өткізілген күннен бастап үш жыл өткеннен кейін біліктілікті растау мақсатында отыз күн ішінде міндетті түрде аттестациядан өтуі тиіс.
59. Бірінші немесе екінші санаттар бойынша біліктілікті растау мақсатында аттестация өткізу біліктілік куәлігін иеленушінің тест сұрақтарына компьютерлік тест өткізу әдісімен жауап беру арқылы жүргізіледі. Бірінші және екінші санаттар бойынша тестідегі сұрақтардың саны 50-ден кем болмауы тиіс.
Үшінші санат бойынша біліктілікті растау мақсатында аттестация өткізу біліктілік куәлігін иеленушінің тест сұрақтарына жазбаша түрде жауап беруі арқылы жүргізіледі. Үшінші санат бойынша тестідегі сұрақтардың саны 10-нан кем болмауы тиіс.
60. Біліктілік куәліктерін иеленушілердің бірінші немесе екінші санаттар бойынша тест сұрақтарына берген жауаптарының дұрыстығын тексеру компьютермен автоматты түрде жүргізіледі. Аттестацияға хаттама компьютерлік тест жүргізу нәтижелерін қағазға шығарылып, Аттестациялық комиссияның хатшысы және кемінде үш мүшесі қол қою негізінде ресімделеді.
61. Біліктілік куәліктерін иеленушілердің үшінші санаты бойынша тест сұрақтарына берген жауаптарының дұрыстығын Аттестациялық комиссияның хатшысы және Аттестациялық комиссияның кемінде үш мүшесі тексереді.
62. Бірінші және екінші санаттар бойынша біліктілігін растау үшін аттестация өткізу барысында тест жүргізуге берілетін жалпы уақыт 1 сұраққа - 1 минут есебінен қабылданады.
63. Біліктілік куәліктерін иеленушілердің үшінші санат бойынша біліктілігін растау мақсатында аттестация өткізу барысында тест жүргізуге берілетін жалпы уақыт 90 минуттан аспауы тиіс.
64. Сұрақтардың жалпы санының кемінде 50 процентіне дұрыс жауап берген біліктілік куәлігін иеленуші біліктілігі расталған деп танылады.
Сұрақтардың жалпы санының 50 процентінен аз сұраққа дұрыс жауап берген біліктілік куәлігін иеленушінің біліктілігі расталмаған деп танылады.
65. Біліктілігі расталмады деп танылған біліктілік куәлігін иеленуші бұдан әрі біліктілігін растау мақсатында жүргізілетін аттестацияға Оқу орталықтарының бірінде біліктілігін арттыру курсынан өткеннен кейін ғана жіберілуі мүмкін.
66. Біліктілігін растау мақсатында аттестациядан өту үшін біліктілік куәлігін иеленуші уәкілетті органға мыналарды ұсынуы тиіс:

1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) справку (письмо) Центра правовой статистики и информации при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан об отсутствии у обладателя квалификационного свидетельства судимости за преступления в сфере экономической деятельности или снятии такой судимости с него;
3) оригинал квалификационного свидетельства;
4) в случае прохождения повторной аттестации в целях подтверждения квалификации - документ, подтверждающий прохождение курса повышения квалификации в учебном центре.
67. В случае, если в результате трех повторных аттестаций в целях подтверждения квалификации обладатель квалификационного свидетельства был вновь признан не подтвердившим квалификацию, он может быть в дальнейшем допущен к аттестации в целях подтверждения квалификации только после прохождения повторного курса подготовки специалистов для работы на рынке ценных бумаг в одном из учебных центров.
68. Действие квалификационного свидетельства, обладатель которого не прошел аттестацию в целях подтверждения квалификации в течение срока, установленного пунктом 58 настоящих Правил, приостанавливается решением Совета директоров.
69. Действие квалификационного свидетельства, обладатель которого подтвердил квалификацию, возобновляется с внесением в квалификационное свидетельство специальной отметки о дате подтверждения квалификации, заверенной подписью председателя Аттестационной комиссии и печатью подразделения по регулированию рынка ценных бумаг уполномоченного органа.
70. Обладатель квалификационного свидетельства имеет право на прохождение аттестации для подтверждения квалификации только по истечении трех лет с даты аттестации или переаттестации.
Глава 9. Переаттестация обладателей
квалификационных свидетельств
71. В случае выявления фактов нарушения обладателем квалификационного свидетельства или субъектом рынка ценных бумаг, где работает указанный обладатель, действия (или бездействия) которого послужили причиной нарушения норм законодательства Республики Казахстан, регулирующего осуществление деятельности на рынке ценных бумаг, а также утвержденных в соответствии с законодательством Республики Казахстан правил организаторов торгов с ценными бумагами и саморегулируемых организаций профессиональных участников рынка ценных бумаг, Совет директоров по представлению Аттестационной комиссии вправе:
1) обязать указанного обладателя квалификационного свидетельства пройти переаттестацию;
2) обязать указанного обладателя квалификационного свидетельства пройти переаттестацию с обязательным прохождением курса подготовки специалистов для работы на рынке ценных бумаг в учебном центре;

1) осы Ереженің N 1 қосымшасына сәйкес нысанда жазылған өтініш;
2) Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы жанындағы құқықтық статистика және ақпарат орталығының біліктілік куәлігін иеленушінің экономикалық қызмет саласындағы қылмысы үшін сотталмағанын немесе одан мұндай соттылықтың алынғаны туралы анықтамасы (хаты);
3) біліктілік куәлігінің түпнұсқасы;
4) біліктілігін растау мақсатында қайталап аттестациядан өткен жағдайда - оқу орталығында біліктілігін арттыру курсынан өткенін растайтын құжат.
67. Біліктілігін растау мақсатында үш рет қайталап аттестация өткізу нәтижесінде біліктілік куәлігін иеленуші тағы да біліктілігі расталмаған деп танылған жағдайда бұдан әрі біліктілігін растау мақсатында жүргізілетін аттестацияға Оқу орталықтарының бірінде бағалы қағаздар рыногында жұмыс істеу үшін мамандарды қайта даярлау курсынан өткеннен кейін ғана жіберілуі мүмкін.
68. Иеленушісі осы Ережеде белгіленген мерзім ішінде біліктілігін растау мақсатындағы аттестациядан өтпеген біліктілік куәлігінің қолданылуы осы Ереженің 58-тармағында белгіленген мерзім ішінде Директорлар кеңесінің шешімімен тоқтатылады.
69. Иеленушінің біліктілігі расталған біліктілік куәлігінің қолданылуы біліктілік куәлігіне Аттестациялық комиссияның төрағасы қол қойған және уәкілетті органның бағалы қағаздар рыногын реттеу бөлімшесінің мөрімен бекітілген, біліктілік расталған күн туралы арнайы белгі жаза отырып, жаңартылады.
70. Біліктілік куәлігін иеленуші аттестация өткізілген немесе қайта аттестациялау жүргізілген күннен бастап үш жыл өткеннен кейін ғана біліктілігін растау үшін жүргізілетін аттестациядан өтуге құқылы.
9-тарау. Біліктілік куәліктерін иеленушілерді
қайта аттестациялау
71. Біліктілік куәлігін иеленушінің немесе әрекеті бағалы қағаздар рыногындағы қызметті жүзеге асыруды реттейтін Қазақстан Республикасы заңдарының нормаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес бекітілген бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушылар және бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушылардың өзін өзі басқаратын ұйымдарының ережесін бұзуға әкеліп соқтырған аталған иеленуші жұмыс істейтін бағалы қағаздар рыногы субъектісінің заң бұзу фактілері анықталған жағдайда, Директорлар кеңесі Аттестациялық комиссияның ұсынуы бойынша:
1) аталған біліктілік куәлігін иеленушіні қайта аттестациялаудан өтуге міндеттеуге;
2) аталған біліктілік куәлігін иеленушіні Оқу орталығында бағалы қағаздар рыногында жұмыс істеу үшін мамандар даярлау курсынан міндетті түрде өте отырып қайта аттестациялаудан өтуге міндеттеуге;

3) приостановить действие квалификационного свидетельства до прохождения его обладателем переаттестации;
4) приостановить действие квалификационного свидетельства до прохождения его обладателем курса подготовки специалистов для работы на рынке ценных бумаг в учебном центре и переаттестации;
5) отозвать квалификационное свидетельство.
72. Переаттестация обладателей квалификационных свидетельств производится в соответствии с пунктами 2140 настоящих Правил.
73. В случае, если в результате переаттестации обладатель ранее выданного квалификационного свидетельства был признан аттестованным, действие его квалификационного свидетельства возобновляется с внесением в квалификационное свидетельство специальной отметки о дате переаттестации, заверенной подписью председателя Аттестационной комиссии и печатью подразделения по регулированию рынка ценных бумаг уполномоченного органа.
74. В случае, если в результате переаттестации обладатель ранее выданного квалификационного свидетельства был признан неаттестованным, такое квалификационное свидетельство отзывается.
Глава 10. Приостановление действия
и отзыв квалификационного свидетельства
75. Действие квалификационного свидетельства может быть приостановлено с установлением обязанности прохождения обладателем данного свидетельства курса подготовки специалистов для работы на рынке ценных бумаг в учебном центре и досрочной переаттестации решением Совета директоров по представлению Аттестационной комиссии по следующим основаниям:
1) наличия фактов нарушения обладателем данного квалификационного свидетельства законных прав и интересов субъектов рынка ценных бумаг;
2) выявления фактов нарушения обладателем данного квалификационного свидетельства или субъектом рынка ценных бумаг, где работает указанный обладатель, действия (или бездействие) которого послужили причиной нарушения норм законодательства Республики Казахстан, регулирующего осуществление деятельности на рынке ценных бумаг, а также утвержденных в соответствии с законодательством Республики Казахстан правил организаторов торгов с ценными бумагами и саморегулируемых организаций профессиональных участников рынка ценных бумаг;
3) не прохождения аттестации для подтверждения квалификации в срок, установленный настоящими Правилами;
4) не прохождения переаттестации в срок, установленный решением Совета директоров.
76. Возобновление действия квалификационного свидетельства, приостановленного по основаниям, установленным пунктом 75 настоящих Правил, осуществляется решением Совета директоров по представлению Аттестационной комиссии.

3) иеленуші қайта аттестациялаудан өткенге дейін біліктілік куәлігінің қолданылуын тоқтата тұруға;
4) иеленуші Оқу орталығында бағалы қағаздар рыногында жұмыс істеу үшін мамандар даярлау курсынан және қайта аттестациялаудан өткенге дейін біліктілік куәлігінің қолданылуын тоқтата тұруға;
5) біліктілік куәлігін қайтарып алуға құқылы.
72. Біліктілік куәліктерін иеленушілерді қайта аттестациялау осы Ереженің 21-40-тармақтарына сәйкес жүргізіледі.
73. Бұрын берілген біліктілік куәлігін иеленуші қайта аттестациялау нәтижесінде аттестацияланды деп танылса, біліктілік куәлігіне Аттестациялық комиссияның төрағасы қол қойған және уәкілетті органның бағалы қағаздар рыногын реттеу бөлімшесінің мөрімен бекітілген, біліктілік расталған күн туралы арнайы белгі жаза отырып, оның біліктілік куәлігінің қолданылуы жаңартылады.
74. Егер қайта аттестациялау нәтижесінде бұрын берілген біліктілік куәлігін иеленуші аттестацияланбады деп танылса, мұндай біліктілік куәлігі қайтарып алынады.
10-тарау. Біліктілік куәлігінің қолданылуын
тоқтату және қайтарып алу
75. Біліктілік куәлігінің қолданылуы Аттестациялық комиссияның ұсынуы арқылы Директорлар кеңесінің шешімімен осы куәлікті иеленушінің мерзімінен бұрын қайта аттестациялаудан өту, Оқу орталығында бағалы қағаздар рыногында жұмыс істеу үшін мамандар даярлау курсынан және қайта аттестациялаудан өту міндетін белгілей отырып мынадай негіздер бойынша тоқтатылуы мүмкін:
1) осы біліктілік куәлігін иеленушінің бағалы қағаздар рыногы субъектілерінің заңды құқықтары мен мүдделерін бұзу фактілері болғанда;
2) осы біліктілік куәлігін иеленушінің немесе әрекеті бағалы қағаздар рыногындағы қызметті жүзеге асыруды реттейтін Қазақстан Республикасы заңдарының нормаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес бекітілген бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушылар және бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушылардың өзін өзі басқаратын ұйымдарының ережесін бұзуға әкеліп соқтырған аталған иеленуші жұмыс істейтін бағалы қағаздар рыногы субъектісінің заң бұзу фактілері анықталған жағдайда;
3) осы Ережеде белгіленген мерзімде біліктілігін растау үшін аттестациядан өтпегенде;
4) Директорлар кеңесінің шешімімен белгіленген мерзімде қайта аттестациялаудан өтпеген жағдайда.
76. Осы Ереженің 74-тармағымен белгіленген негіздер бойынша тоқтатылған біліктілік куәлігінің қолданылуы Аттестациялық комиссияның ұсынуы бойынша Директорлар кеңесінің шешімімен жаңартылады.

77. Квалификационное свидетельство может быть отозвано решением Совета директоров по представлению Аттестационной комиссии по следующим основаниям:
1) признания обладателя данного квалификационного свидетельства неаттестованным в результате переаттестации;
2) неустранения оснований для приостановления действия данного квалификационного свидетельства в срок, установленный решением Совета директоров о таком приостановлении;
3) неисполнения обладателем данного квалификационного свидетельства возложенной на него решением Совета директоров обязанности об обязательном прохождении им курса подготовки специалистов для работы на рынке ценных бумаг в учебном центре с последующей переаттестацией;
4) повторного возникновения оснований для приостановления действия данного квалификационного свидетельства;
5) принятия Аттестационной комиссией (в случае выявления фактов нарушения обладателем данного квалификационного свидетельства норм законодательства Республики Казахстан, регулирующего осуществление деятельности на рынке ценных бумаг, а также утвержденных в соответствии с законодательством Республики Казахстан правил организаторов торгов с ценными бумагами и саморегулируемых организаций профессиональных участников рынка ценных бумаг) решения о недостаточной квалификации обладателя данного квалификационного свидетельства для выполнения работ, к которым он был допущен в соответствии с данным квалификационным свидетельством;
6) увольнения обладателя данного квалификационного свидетельства по причине его несоответствия занимаемой должности или выполняемой работе вследствие недостаточной квалификации либо систематического неисполнения им трудовых обязанностей;
7) осуждения обладателя данного квалификационного свидетельства за совершение преступления в сфере экономической деятельности.
78. В случае приостановления действия или отзыва квалификационного свидетельства уполномоченный орган уведомляет об этом организацию, в которой работает обладатель указанного квалификационного свидетельства, и извещает об этом субъектов рынка ценных бумаг посредством размещения информации на официальном сайте уполномоченного органа или подразделения по регулированию рынка ценных бумаг в сети Интернет.
79. Решение Совета директоров о приостановлении действия или отзыве квалификационного свидетельства может быть обжаловано в судебном порядке.
Глава 11. Заключительные положения
80. Квалификационные свидетельства, срок действия которых истекает после вступления в силу настоящих Правил, признаются бессрочными. Обладатели данных квалификационных свидетельств обязаны проходить аттестацию в целях подтверждения квалификации в соответствии с пунктами 57-69 настоящих Правил по истечении трех лет с даты выдачи данных квалификационных свидетельств.

77. Біліктілік куәлігі Аттестациялық комиссияның ұсынуы бойынша Директорлар кеңесінің шешімімен мынадай негіздер бойынша қайтарып алынуы мүмкін:
1) осы біліктілік куәлігін иеленуші қайта аттестациялау нәтижесінде аттестацияланбаған деп танылғанда;
2) осы біліктілік куәлігінің қолданылуын тоқтатуға себепші болған негіздерді Директорлар кеңесінің осындай тоқтату туралы шешімінде белгіленген мерзімде жоймаса;
3) осы біліктілік куәлігін иеленушінің Оқу орталығында кейін қайта аттестациялауды қоса алғанда, бағалы қағаздар рыногында жұмыс істеу үшін мамандар даярлау курсынан міндетті түрде өту туралы Директорлар кеңесінің шешімімен жүктелген міндеттерді орындамағанда;
4) осы біліктілік куәлігінің қолданылуын тоқтату үшін негіздемелер қайта туындаған жағдайда;
5) Аттестациялық комиссияның осы біліктілік куәлігін иеленушінің осы біліктілік куәлігіне сәйкес рұқсат етілген жұмысты орындау үшін біліктілігі жеткіліксіз екендігі туралы шешім қабылдағанда (осы біліктілік куәлігін иеленушінің бағалы қағаздар рыногындағы қызметті жүзеге асыруды реттейтін Қазақстан Республикасы заңдарының нормаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес бекітілген бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушылар және бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушылардың өзін өзі басқаратын ұйымдарының ережесін бұзуға әкеліп соқтырған заң бұзу фактілері айқындалған жағдайда);
6) осы біліктілік куәлігін иеленуші біліктілігі жеткіліксіз болуына немесе еңбек міндеттерін оның үнемі орындамау салдарынан атқаратын қызметіне немесе орындайтын жұмысына сәйкес келмеу себебіне байланысты жұмыстан шыққанда;
7) осы біліктілік куәлігін иеленуші экономикалық қызмет саласында қылмыс жасағаны үшін сотталған жағдайда.
78. Біліктілік куәлігінің қолданылуы тоқтатылған немесе қайтарып алынған жағдайда уәкілетті орган бұл туралы аталған біліктілік куәлігін иеленуші жұмыс істейтін ұйымға хабарлама жібереді және уәкілетті орган бұл туралы бағалы қағаздар рыногы субъектілеріне уәкілетті органның немесе бағалы қағаздар рыногын реттеу бөлімшесінің Интернет желісіндегі ресми сайтына ақпарат орналастыру арқылы хабарлайды.
79. Директорлар кеңесінің біліктілік куәлігінің қолданылуын тоқтату немесе қайтарып алу туралы шешіміне сот тәртібімен шағым берілуі мүмкін.
11-тарау. Қорытынды ережелер
80. Осы Ереже күшіне енгеннен кейін қолданылу мерзімі аяқталатын біліктілік куәліктері мерзімі шектелмеген деп танылады. Осы біліктілік куәліктерінің иеленушілері осы Ереженің 57-69-тармақтарына сәйкес осы біліктілік куәліктері берілген күннен бастап үш жыл өткенде біліктілігін растау мақсатында аттестациядан өтуге міндетті.

81. Обладателям квалификационных свидетельств, признанных подтвердившими квалификацию согласно пункту 80 настоящих Правил, выдаются квалификационные свидетельства по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам аттестации
специалистов для работы на рынке
ценных бумаг, утвержденных
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан "Об
утверждении Правил аттестации
специалистов для работы на рынке
ценных бумаг" от 8 мая 2002 года
N 153
____________________________
(Полное наименование учебного
центра в дательном падеже)
Фотография
заявителя
Заявление
Прошу зачислить меня на курс подготовки специалистов для работы на рынке ценных бумаг или на курс повышения квалификации с последующей аттестацией или переаттестации по _____________________________ категории.
категория аттестации (цифрами и прописью)
О себе сообщаю следующее:
1. ___________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество заявителя)
2. ___________________________________________________________________
(Дата и год рождения заявителя)
3. ___________________________________________________________________
(Образование (высшее, среднее специальное) заявителя)
4. ___________________________________________________________________
(Наименование учебного заведения, где обучался заявитель)
5. ___________________________________________________________________
(Год окончания заявителем учебного заведения)
6. ___________________________________________________________________
[Наименование специальности, полученной (в соответствии с
дипломом или иным документом, подтверждающим среднее специальное
образование заявителя)].
7. ___________________________________________________________________
(Общий стаж работы заявителя и стаж его работы, исчисленный в
соответствии с пунктом 15 Правил аттестации специалистов для
работы на рынке ценных бумаг, утвержденных постановлением
Правления Национального Банка Республики Казахстан от "___"
_________ 2002 года N__ )
8. ___________________________________________________________________
(Наименование организации  работодателя заявителя на момент
подачи данного заявления)
9. ___________________________________________________________________
(Наименование должности, занимаемой заявителем на момент подачи
___________________________________________________________________
данного заявления)
10. __________________________________________________________________
(Номер рабочего телефона заявителя)
11. __________________________________________________________________
(Наименование документа, удостоверяющего личность заявителя с
указанием реквизитов данного документа)
12. __________________________________________________________________
(Место жительства заявителя)
13. __________________________________________________________________
(Номер домашнего или мобильного телефона, пейджера или иного
личного средства связи)
К настоящему заявлению прилагаются:
_____________________                         _____________________
(Подпись)                                 (Дата заполнения )
Приложение 2
к Правилам аттестации
специалистов для работы на рынке
ценных бумаг, утвержденных
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан "Об
утверждении Правил аттестации
специалистов для работы на рынке
ценных бумаг" от 8 мая 2002 года
N 153
Уполномоченный орган
Уведомление
Настоящим уведомляем Вас о проведении курса подготовки специалистов для работы на рынке ценных бумаг и/или курса повышения квалификации с последующей аттестацией или переаттестации по_____________________________
категория аттестации (цифрами и прописью)
категории.
Срок проведения курса:          с "___"______ 200_ г. по "___"_______200_г.
Предлагаемая дата проведения      "___" ________ 200_г.
аттестации слушателей курса:
Предполагаемое количество          __________________
слушателей курса:                  цифрами и прописью
Приложение: _______________________________________________________________
(расписание курса)
Руководитель учебного центра
Приложение 3
к Правилам аттестации
специалистов для работы на рынке
ценных бумаг, утвержденных
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан "Об
утверждении Правил аттестации
специалистов для работы на рынке
ценных бумаг" от 8 мая 2002 года
N 153
Уполномоченный орган
___________________________________________________________________________
Экзаменационная ведомость
Дата проведения аттестации:             "_____" _______________ 200__ года
Наименование учебного центра,
по чьему ходатайству проводится
аттестация                               _________________________________
Фамилия и инициалы
члена Аттестационной комиссии:           _________________________________
___________________________________________________________________________

81. Осы Ереженің 80-тармағына сәйкес біліктілігі расталды деп танылған біліктілік куәліктерін иеленушілерге осы Ереженің N 4 қосымшасына сәйкес нысан бойынша біліктілік куәліктері беріледі.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Басқармасының 2002 жылғы 8 мамырдағы
"Бағалы қағаздар рыногында жұмыс
істейтін мамандарды аттестациялау
ережесін бекіту туралы"
N 153 қаулысымен бекітілген Бағалы
қағаздар рыногында жұмыс істейтін
мамандарды аттестациялау ережесіне
N 1 қосымша
Өтініш берушінің
суреті                             _________________________________
(Оқу орталығының барыс септігіндегі
толық атауы)
ӨТІНІШ
Мені бағалы қағаздар рыногында жұмыс істейтін мамандарды
даярлау курсына немесе ___________________________ санаты бойынша
аттестацияның  санаты (санмен және жазумен)
одан әрі аттестациялай немесе қайта аттестациялай отырып,
біліктілігін көтеру курсына қабылдауыңызды сұраймын.
Өзім туралы мыналарды хабарлаймын:
1. ____________________________________________________________
(Өтініш берушінің аты-жөні)
2. ____________________________________________________________
(Өтініш берушінің туған күні және жылы)
3. ____________________________________________________________
(Өтініш берушінің  білімі (жоғары, арнайы орта)
4. ____________________________________________________________
(Өтініш беруші оқыған оқу орнының атауы)
5. ____________________________________________________________
(Өтініш берушінің жоғары оқу орнын аяқтаған жылы)
6._____________________________________________________________
(алған мамандығының атауы (дипломға немесе өтініш берушінің
арнайы орта білімін растайтын басқа да құжатқа сәйкес)
7._____________________________________________________________
(Өтініш берушінің жалпы жұмыс стажы және Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы "___" __________ N ___
қаулысымен бекітілген Бағалы қағаздар рыногында жұмыс істейтін
мамандарды аттестациялау ережесінің 15-тармағына сәйкес
есептелген жұмыс стажы)
8. _____________________________________________________________
(Осы өтінішті берген кездегі ұйымның - өтініш берушінің жұмыс
берушіге ұйымның атауы)
9.______________________________________________________________
(Осы өтінішті берген кездегі өтініш  беруші атқаратын
лауазымның атауы)
10. ____________________________________________
(өтініш берушінің жұмыс телефонының номері)
11._____________________________________________________________
(Осындай құжаттың деректемелерін көрсете отырып, өтініш берушінің
жеке басын растайтын куәландыратын құжаттың атауы)
12._____________________________________________________________
(Өтініш  берушінің тұрғылықты мекен-жайы)
13._____________________________________________________________
(үй немесе ұялы  телефонның, пейджер немесе басқа жеке байланыс
құралының номері)
Осы өтінішке қоса берілетіндер:
___________________________           __________________________
(қолы)                           (толтырылған күні)
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Басқармасының 2002 жылғы 8 мамырдағы
"Бағалы қағаздар рыногында жұмыс
істейтін мамандарды аттестациялау
ережесін бекіту туралы"
N 153 қаулысымен бекітілген Бағалы
қағаздар рыногында жұмыс істейтін
мамандарды аттестациялау ережесіне
N 2 қосымша
Уәкілетті орган
ХАБАРЛАМА
Сізге Бағалы қағаздар рыногында жұмыс істейтін мамандарды даярлау курсы және/немесе______________________________________
аттестацияның санаты (санмен  және жазумен)
санаты  бойынша одан әрі аттестациялай немесе қайта аттестациялай отырып,
біліктілікті көтеру курсы өткізілетіндігі туралы хабарлаймыз.
Курсты өткізу мерзімі:        200__ ж. "____"_______________-дан
200__ ж. "____"______________-ға дейін
Курс тыңдаушыларын
аттестациялау ұсынылатын күн: 200__ ж. "____"____________________
Курс тыңдаушыларының
болжамдалған саны:                  _____________________________
санмен және жазумен
Қосымшасы:__________________________________________________________                                 (курс кестесі)
Оқу орталығының басшысы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Басқармасының 2002 жылғы 8 мамырдағы
"Бағалы қағаздар рыногында жұмыс
істейтін мамандарды аттестациялау
ережесін бекіту туралы"
N 153 қаулысымен бекітілген Бағалы
қағаздар рыногында жұмыс істейтін
мамандарды аттестациялау ережесіне
N 3 қосымша
УӘКІЛЕТТІ ОРГАН
____________________________________________________________________                             ЕМТИХАН ВЕДОМОСІ
Аттестация өткізілетін күн:         200___"____"__________________
Аттестация жүргізуге өтініш
берген Оқу орталығының атауы     _________________________________
Аттестациялық комиссия
мүшесінің аты-жөні               _________________________________
____________________________________________________________________

NN |Претендент|Результат|Номер|Вопрос 1|Вопрос 2|Вопрос 3|Дополни-|Резуль-|
п/п|          |тестиро- |биле-|        |        |        |тельные |тат (" |
|          |вания (%)|та   |        |        |        |вопросы |зачет"/|
|          |         |     |        |        |        |        |"неза- |
|          |         |     |        |        |        |        |чет")  |
___|__________|_________|_____|________|________|________|________|_______|
___|__________|_________|_____|________|________|________|________|_______|
___|__________|_________|_____|________|________|________|________|_______|
Член Аттестационной комиссии
Квалификационное
свидетельство
N _____
________ категории
прописью
Настоящее свидетельство выдано
______________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество аттестованного лица в дательном падеже) в том, что ему (ей) решением Аттестационной комиссии уполномоченного органа от "___" ________ 200__г. разрешен допуск к выполнению работ по ___________________________________________________________________________
(заключению сделок с ценными бумагами или исполнению и регистрации сделок
с ценными бумагами или управлению портфелем ценных бумаг)
Квалификационное свидетельство является бессрочным с обязательством обладателя данного свидетельства подтверждения квалификации по истечении трех лет с даты аттестации или переаттестации.
Руководитель
уполномоченного органа                [подпись] [фамилия инициалы]
Председатель
Аттестационной комиссии               [подпись] [фамилия и инициалы]
М.П. [оттиск печати уполномоченного органа]       г. Алматы
Подтверждение            Дата                      Председатель
квалификации,        подтверждения           Аттестационной комиссии
переаттестация       квалификации            (фамилия, имя, отчество,
или                   подпись, заверенная
переаттестации                   печатью)
1._____________     ______________           ________________________
2._____________     ______________           ________________________
3._____________     ______________           ________________________
4._____________     ______________           ________________________
5._____________     ______________           ________________________
6._____________     ______________           ________________________
7._____________     ______________           ________________________
8._____________     ______________           ________________________
9._____________     ______________           ________________________
10.____________     ______________           ________________________
11.____________     ______________           ________________________
12.____________     ______________           ________________________
13.____________     ______________           ________________________
14.____________     ______________           ________________________
15.____________     ______________           ________________________
16.____________     ______________           ________________________
17.____________     ______________           ________________________
18.____________     ______________           ________________________

р/с Үміткер  Тест    Билет   1-сұрақ  2-сұрақ  3-сұрақ Қосымша Нәти.
N N         нәтижесі номері                            сұрақ.  жесі
(%)                                        тар    "сынақ
тан                                                                 өтті"
/"сынақ
тан
өткен
жоқ")
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_______________________________________________________________
Аттестациялық комиссияның мүшесі
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Басқармасының 2002 жылғы 8 мамырдағы
"Бағалы қағаздар рыногында жұмыс істейтін
мамандарды аттестациялау ережесін
бекіту туралы" N 153  қаулысымен
бекітілген Бағалы қағаздар рыногында
жұмыс істейтін мамандарды аттестациялау
ережесіне
N 4 қосымша
________________  санатты
(жазумен)
N _____
БІЛІКТІЛІК КУӘЛІГІ
Осы куәлік __________________________________________________берілген,
(аттестациядан өткен тұлғаның барыс септігіндегі аты-жөні)
оған уәкілетті орган Аттестациялық комиссияның 200___ жылғы
"____"__________ шешімімен ______________________________
____________________________________________________________________
бағалы қағаздармен мәмілелер жасау немесе бағалы қағаздармен жасалған
мәмілелерді орындау және тіркеу немесе бағалы қағаздар портфелін
басқару жөніндегі жұмыстарды орындауға рұқсат берілді.
Біліктілік куәлігі аттестациялау күнінен бастап үш жыл аяқталған
соң осы куәлікті иеленушінің біліктілігін растау немесе қайта
аттестациялау міндеттемесімен қоса мерзімсіз болып табылады.
Уәкілетті органның
Басшысы                                   [қолы] [аты-жөні]
Аттестациялық
комиссияның төрағасы                      [қолы] [аты-жөні]
М.О. [Уәкілеттіорганныңмөртаңбасы]            Алматы қаласы.
Біліктілігін,    Біліктілігін, қайта   Аттестациялық комиссия
қайта          аттестациялауды              төрағасы
аттестациялауды      растау күні       (аты-жөні, мөрмен расталған                                                           қолы)
1._____________         ______________     ________________________
2._____________         ______________     ________________________
3._____________         ______________     ________________________
4._____________         ______________     ________________________
5._____________         ______________     ________________________
6._____________         ______________     ________________________
7._____________         ______________     ________________________
8._____________         ______________     ________________________
9._____________         ______________     ________________________
10.____________         ______________     ________________________
11.____________         ______________     ________________________
12.____________         ______________     ________________________
13.____________         ______________     ________________________
14.____________         ______________     ________________________
15.____________         ______________     ________________________
16.____________         ______________     ________________________
17.____________         ______________     ________________________
18.____________         ______________     ________________________