О внесении изменений и дополнения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 2 августа 1999 года № 396 "Об организации работ по определению Первичных Дилеров на рынке государственных ценных бумаг"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 10 июня 2002 года № 266. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июля 2002 года № 1900. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 ноября 2012 года № 523
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 29.11.2012 № 523.
Согласован
с Национальным Банком
Республики Казахстан
4 июня 2002 года
Председатель
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 11 июля 2001 года N 654 U010654_ "О мерах по организации единой системы государственного регулирования финансового рынка" и Положением о Министерстве финансов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 января 2000 года N 48 P000048_ "Об утверждении Положения о Министерстве финансов Республики Казахстан", приказываю:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 2 августа 1999 года N 396 V990884_ "Об организации работ по определению Первичных Дилеров на рынке государственных ценных бумаг" следующие изменения и дополнение:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Установить следующий порядок конкурсного отбора банков второго уровня и институциональных инвесторов - претендентов для заключения договора на выполнение функций Первичного Дилера (далее - Претенденты):
1) подготовка Претендентами и представление в Министерство финансов Республики Казахстан документов в соответствии с пунктом 2 настоящего приказа;
2) согласование с Национальным Банком Республики Казахстан (далее - Национальный Банк) соответствия Претендентов критериям отбора в части соблюдения Претендентами обязательных к соблюдению пруденциальных нормативов или критериев финансовой устойчивости, соответствия системы бухгалтерского учета международным стандартам путем представления Национальным Банком письма-согласования;
3) рассмотрение Комиссией по конкурсному отбору банков второго уровня и институциональных инвесторов - претендентов для заключения договора на выполнение функций Первичного Дилера (далее - Комиссия) представленных Претендентами документов и письма-согласования Национального Банка;

"Мемлекеттік бағалы қағаздар рыногындағы Бастапқы Дилерлерді айқындау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 1999 жылғы 2 тамыздағы N 396 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2002 жылғы 10 маусымдағы N 266 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 1 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 1900. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнің 2012 жылғы 29 қарашадағы № 523 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрiнің 2012.11.29 № 523 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының                                                Ұлттық Банкімен                                                      2002 жылғы 04.06                                                         келісілген
Төраға
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қаржы нарығын мемлекеттік реттеудің бірыңғай жүйесін ұйымдастыру жөніндегі шаралар туралы" 2001 жылғы 11 шілдедегі N 654 U010654_ Жарлығына және "Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 11 қаңтардағы N 48 P000048_ қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі туралы ережеге сәйкес
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік бағалы қағаздар рыногындағы Бастапқы Дилерлерді айқындау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 1999 жылғы 2 тамыздағы N 396 V990884_ бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бастапқы Дилер функцияларын орындауға шарт жасасу үшін екінші деңгейдегі банктерді және институционалды инвесторларды - үміткерлерді (бұдан әрі - Үміткерлер) конкурстық іріктеудің мынадай тәртібі белгіленсін:
1) Осы бұйрықтың 2-тармағына сәйкес Үміткерлердің құжаттаманы дайындауы, оны Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне ұсынуы;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен (бұдан әрі - Ұлттық Банк) Үміткерлердің сақтауға міндетті пруденциялық нормативтерді немесе қаржылық тұрақтылық өлшемдерін сақтау бөлігінде, Үміткерлердің іріктеу өлшемдеріне сәйкестілігін, бухгалтерлік есеп жүйесінің халықаралық стандарттарға сәйкестілігін Ұлттық Банктің келісу-хатын ұсыну жолымен келісу;
3) Бастапқы Дилер функцияларын орындауға шарт жасасу үшін екінші деңгейдегі банктерді және институционалды инвесторларды - үміткерлерді конкурстық іріктеу жөніндегі комиссияның (бұдан әрі - Комиссия) Үміткерлер ұсынған құжаттарды және Ұлттық Банктің келісу-хатын қарауы;

4) подготовка Комиссией рекомендаций руководству Министерства финансов Республики Казахстан о заключении (или отказе в заключении) Договора на выполнение функций Первичного Дилера на рынке государственных ценных бумаг, эмитированных Министерством финансов Республики Казахстан.";
в пункте 2:
в подпункте 1):
абзацы второй и третий изложить в следующей редакции:
"для банков второго уровня (далее - Банки) и институциональных инвесторов, представленных организациями, осуществляющими брокерскую и дилерскую деятельность (далее - Брокеры, Дилеры) лицензии уполномоченного органа, осуществляющего государственное регулирование рынка ценных бумаг (далее - уполномоченный орган), на право осуществления брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя ценных бумаг;
для институциональных инвесторов, представленных компаниями по управлению пенсионными активами (далее - КУПА) - лицензий уполномоченного органа на право осуществления брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг без права ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя и на осуществление деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами;";
абзацы четвертый и пятый исключить;
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) соблюдение:
Банками - обязательных к соблюдению пруденциальных нормативов, соответствия системы бухгалтерского учета международным стандартам;
Брокерами, Дилерами и КУПА - пруденциальных нормативов или критериев финансовой устойчивости, установленных уполномоченным органом, в течение шести месяцев, предшествующих дате подачи заявления на заключение Договора";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Установить, что Комиссия создается из представителей Министерства финансов Республики Казахстан, состав ее утверждается приказом Министра финансов Республики Казахстан. Комиссия осуществляет конкурсный отбор и подготовку рекомендаций по заключению Договоров на выполнение функций Первичного Дилера";
по всему тексту приказа слово "выбора" заменить словами "конкурсного отбора", слова "Брокеры - дилеры" заменить словами "Брокеры, Дилеры";
в пункте 4 слова "Аханова С.А." заменить словами "Дунаева А.Г.".
2. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан - Министр

4) Комиссияның Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің басшылығына Қазақстан Республикасының қаржы министрлігі эмиссиялаған мемлекеттік бағалы қағаздар рыногында Бастапқы Дилер функцияларын орындауға шарт жасасу (немесе жасасудан бас тарту) туралы ұсынымдарды дайындауы";
2-тармақта:
1) тармақшада:
екінші және үшінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі - Брокерлер, Дилерлер) ұсынған екінші деңгейдегі банктер (бұдан әрі - Банктер) және институционалдық инвесторлар үшін бағалы қағаздардың атаулы ұстаушысы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыру құқығына бағалы қағаздар рыногын мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) лицензиялары;
зейнеткерлік активтерді басқару жөніндегі компаниялар (бұдан әрі - ЗАБК) ұсынған институционалдық инвесторлар үшін атаулы ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығынсыз бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыру құқығына, зейнеткерлік активтерді инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиялар";
төртінші және бесінші абзацтар алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) Мыналарды:
Банктердің - сақтауға міндетті пруденциялық нормативтерді, бухгалтерлік есептің халықаралық стандарттарға сәйкестілігін;
Брокерлердің, Дилерлердің және ЗАБК - шарт жасасуға өтініш беру күнінің алдындағы алты ай ішінде уәкілетті органдар белгілеген пруденциялық нормативтерді немесе қаржылық тұрақтылық өлшемдерін сақтауы";
3 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Комиссия Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің өкілдерінен құрылатыны, оның құрамы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің бұйрығымен бекітілетіні белгіленсін. Комиссия конкурстық іріктеуді және Бастапқы Дилер функцияларын орындауға шарт жасасу жөнінде ұсыныстар дайындауды жүзеге асырады";
бұйрықтың бүкіл мәтіні бойынша "таңдау" деген сөз "конкурстық
іріктеу" деген сөздермен, "Брокерлер - дилерлер" деген сөздер "Брокерлер,
Дилерлер" деген сөздермен ауыстырылсын";
4-тармақтағы "С.А.Ақановқа" деген сөздер "А.Ғ.Дунаевқа" деген
сөздермен ауыстырылсын".
2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде
мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күшіне енеді және 2001 жылғы 28
желтоқсаннан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Министр
Мамандар:
Омарбекова А.Т.
Жұманазарова А.Б.