Об утверждении Правил выдачи разрешения на приобретение права контроля над страховой (перестраховочной) организацией
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 июня 2002 года N 207. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 июля 2002 года N 1906. Утратило силу - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций Республики Казахстан от 9 января 2006 года N 20 (V064068)
В целях реализации  Закона  Республики Казахстан "О страховой деятельности" от 18 декабря 2000 года N 126-II ЗРК, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи разрешения на приобретение права контроля над страховой (перестраховочной) организацией.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту банковского и страхового надзора (Мекишев А.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящее постановление довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата и территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, страховых (перестраховочных) организаций.
4. Со дня введения в действие настоящего постановления лица, на которых распространяются требования Правил выдачи разрешения на приобретение права контроля над страховой (перестраховочной) организацией, обязаны в течение 90 календарных дней представить в уполномоченный государственный орган по регулированию и надзору за страховой деятельностью заявление о выдаче разрешения на приобретение права контроля над страховой (перестраховочной) организацией либо уменьшить долю прямого или через аффилиированные лица владения, пользования и распоряжения голосующими акциями страховой (перестраховочной) организации до уровня ниже двадцати пяти процентов, с представлением в течение указанного срока подтверждающих документов.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Председателя Национального Банка Республики Казахстан Марченко Г.А.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 3 июня 2002 года N 207
"Об утверждении Правил выдачи
разрешения на приобретение права
контроля над страховой
(перестраховочной) организацией"
Правила
выдачи разрешения на приобретение права контроля
над страховой (перестраховочной) организацией  <*>
Сноска. В тексте Правил слова "уполномоченный государственный орган", "уполномоченным государственным органом", "уполномоченного государственного органа" заменены словами "уполномоченный орган", "уполномоченным органом", "уполномоченного органа" - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 декабря 2003 года  N 416  (сроки введения в действие см. в постановлении Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 декабря 2003 года  N 416  (п.2).

Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына бақылау жасау құқығын иемденуге рұқсат беру ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы 2002 жылғы 3 маусымдағы N 207. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 4 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 1906.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 9 қаңтардағы N 20   қаулысымен .
_____________________________
"Сақтандыру қызметi туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы N 126-II ҚРЗ Қазақстан Республикасының  Заңын  iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДI
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына бақылау жасау құқығын иемденуге рұқсат беру ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн күшiне енедi.
3. Банктердi және сақтандыруды қадағалау департаментi (Мекiшев А.А.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi орталық аппаратының мүдделi бөлiмшелерiне және аумақтық филиалдарына, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына жiберсiн.
4. Осы қаулы күшiне енгiзiлген күннен бастап сақтандыру (қайта сақтандыру) Ұйымына бақылау жасау құқығын иемденуге рұқсат беру ережесi қолданылатын тұлғалар 90 күнтiзбелiк күн iшiнде сақтандыру қызметiн реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органға көрсетiлген мерзiм iшiнде растау құжаттарын ұсына отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына бақылау жасау құқығын иемденуге рұқсат беру туралы, не сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс берушi акцияларын тiкелей немесе аффилиирленген тұлғалар арқылы иелену, пайдалану және басқару үлесін бес проценттен төмен деңгейге дейін азайту туралы өтініш беруге міндетті.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төрағасы Г.А.Марченкоға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
"Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымына бақылау жасау құқығын
иемденуге рұқсат беру ережесiн
бекiту туралы" 2002 жылғы
3 маусымдағы N 207 қаулысымен
бекiтiлген
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына
бақылау жасау құқығын иемденуге рұқсат беру
ережесi
Ескерту: Ереженiң мәтiнiндегi "уәкiлеттi мемлекеттiк орган", "уәкiлеттi мемлекеттiк органның" деген сөздер "уәкiлеттi орган", "уәкiлеттi органның" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 2 желтоқсандағы N 416   қаулысымен .

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее - Закон), определяют порядок выдачи уполномоченным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) разрешения на приобретение права контроля над страховой (перестраховочной) организацией (далее - разрешение) и основания отказа в его выдаче.  <*>
Сноска. Пункт 1 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 декабря 2003 года  N 416 .(сроки введения в действие см. в постановлении Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 декабря 2003 года  N 416  (п.2).
2. Лицом, приобретшим право контроля над страховой (перестраховочной) организацией (далее - страховая организация), является юридическое или физическое лицо, которое прямо или через аффилиированные лица владеет, пользуется и распоряжается более чем двадцатью пятью процентами голосующих акций страховой организации.
2-1. Юридическое или физическое лицо признается владеющим более чем двадцатью пятью процентами голосующих акций страховой организации через аффилиированные лица в случае владения им (наличия у него возможности голосовать) тридцатью пятью или более процентами акций (долей участия):
лиц, являющихся акционерами страховой организации и имеющих возможность голосовать более чем двадцатью пятью процентами голосующих акций страховой организации, или
лиц, прямо или посредством участия в уставном капитале других юридических лиц, владеющих (имеющих возможность голосовать) тридцатью пятью или более процентами акций (долей участия) лиц, являющихся акционерами страховой организации и имеющих возможность голосовать более чем двадцатью пятью процентами голосующих акций страховой организации.  <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 2-1 - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 декабря 2003 года  N 416 .
3. Ни одно лицо не вправе приобретать контроль над страховой организацией без получения разрешения, выданного уполномоченным органом.
2. Порядок выдачи разрешения и основания отказа
4. Юридическое или физическое лицо, имеющее намерение приобрести право контроля над страховой организацией (далее - заявитель), обращается в уполномоченный орган с заявлением о выдаче ему разрешения.  <*>
Сноска. Пункт 4 с изменениями - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 ноября 2004 года  N 323 .

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Сақтандыру қызметi туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  (бұдан әрi - Заң) сәйкес әзiрлендi, уәкiлеттi органның (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөнiндегi сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына бақылау жасау құқығын иемденуге рұқсат (бұдан әрi - рұқсат) беру тәртiбiн және оны беруден бас тарту негiздерiн айқындайды.
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 2 желтоқсандағы N 416   қаулысымен
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына (бұдан әрi - сақтандыру ұйымы) бақылау жасау құқығын иемденген тұлға сақтандыру ұйымының дауыс берушi акцияларының жиырма бес процентiнен астамын тiкелей немесе аффилиирленген тұлғалар арқылы иеленетiн, пайдаланатын немесе билiк ететiн заңды немесе жеке тұлға болып табылады.
2-1. Заңды немесе жеке тұлғаның аффилиирленген тұлғалары:
сақтандыру ұйымының акционерi болып табылатын және сақтандыру ұйымының дауыс беретiн акцияларының жиырма бестен көп процентiмен дауыс беру мүмкiндiгi бар тұлғалардың; немесе
сақтандыру ұйымының акционерi болып табылатын және сақтандыру ұйымының дауыс беретiн акцияларының жиырма бестен көп процентiмен дауыс беру мүмкiндiгi бар тұлғалардың акцияларының (қатысу үлесiнiң) отыз бес немесе одан көп процентiн тiкелей немесе басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу арқылы иеленген (дауыс беру мүмкiндiгi бар) тұлғалардың акцияларының (қатысу үлесiнiң) отыз бес немесе одан көп процентiн иеленген (дауыс беру мүмкiндiгi болған) жағдайда заңды немесе жеке тұлға сақтандыру ұйымының дауыс беретiн акцияларының жиырма бес процентiнен көбiн иеленген болып танылады.
Ескерту: 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 2 желтоқсандағы N 416   қаулысымен .
3. Тұлғалардың ешқайсысы уәкiлеттi орган берген рұқсатты алмай сақтандыру ұйымына бақылау жасау құқығын иемденуге құқылы емес.
2. Рұқсат беру тәртiбi және рұқсат беруден
бас тарту негiздерi
4. Сақтандыру ұйымына бақылау жасау құқығын иемдену ниетi бар заңды немесе жеке тұлға (бұдан әрі - өтініш беруші) рұқсат беру туралы уәкiлеттi органға өтініш жасайды.
Ескерту: 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 қазандағы N 323   қаулысымен

5. Заявление составляется в произвольной форме и подается с приложением следующих документов:
1) физическим лицом - данные о заявителе по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, а также нотариально засвидетельствованная копия документа, удостоверяющего личность;
2) юридическим лицом:
данные о заявителе по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
нотариально засвидетельствованные копии учредительных документов заявителя;
копии решения высшего органа заявителя о приобретении права контроля над страховой организацией;
сведения об условиях и порядке приобретения акций страховой организации, описание источников и сумм денег, используемых для приобретения с приложением копий подтверждающих документов;
финансовый прогноз последствий приобретения права контроля над страховой организацией, включая предполагаемый расчетный баланс заявителя после приобретения, планы и предложения заявителя, если таковые имеются, по продаже активов страховой организации, слиянию страховой организации с другим юридическим лицом или внесению значительных изменений в деятельность или управление страховой организацией (включая бизнес-план и организационную структуру);
годовая финансовая отчетность заявителя с пояснительной запиской к ней за последние два завершенных финансовых года (либо за один завершенный финансовый год с момента образования юридического лица, если этот срок составляет менее двух лет), заверенная аудиторской организацией, а также на конец последнего квартала перед обращением о выдаче разрешения;
документы, подтверждающие отсутствие просроченной и (или) отнесенной за баланс задолженности заявителя перед страховой организацией.
Указанные документы могут представляться на государственном или русском языках. Перевод документов с других языков должен быть нотариально засвидетельствован.  <*>
Сноска. Пункт 5 в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 декабря 2003 года  N 416 ; от 27 ноября 2004 года  N 323 .
6. В случае, если право контроля над страховой организацией приобретается двумя и более лицами, каждый из них самостоятельно представляет необходимые документы на получение разрешения.  <*>
Сноска. Пункт 6 с изменениями - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 ноября 2004 года  N 323 .
7. Вопрос о выдаче разрешения рассматривается уполномоченным органом в течение одного месяца со дня представления заявителем полного пакета документов, предусмотренного пунктом 5 настоящих Правил.  <*>
Сноска. Пункт 7 с изменениями - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 ноября 2004 года  N 323 .

5. Өтініш еркін нысанда жасалады және оған мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) жеке тұлға - осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш берушінің деректері, сондай-ақ оның жеке басын куәландыратын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесі;
2) заңды тұлға:
осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш берушінің деректері;
жеке басын куәландыратын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесі;
сақтандыру ұйымын бақылау құқығын иелену туралы өтініш берушінің жоғарғы органы шешімінің көшірмесі;
сақтандыру ұйымының акцияларын сатып алу мерзімі мен талаптары туралы, сатып алу үшін пайдаланылатын ақша сомасы және оның көздерінің сипаты туралы, растаушы құжаттар қоса берілген мәліметтер;
сатып алғаннан кейін өтініш берушінің болжалды есеп айырысу балансын қосқандағы сақтандыру ұйымының бақылау құқығын иелену зардаптарына, бар болған жағдайдағы өтініш берушінің жоспарлары мен ұсыныстарына, сақтандыру ұйымдарының активтерін сату бойынша,  сақтандыру ұйымының басқа заңды тұлғамен бірігуі немесе  қызметке маңызды өзгерістер енгізу немесе сақтандыру ұйымын басқару (бизнес-жоспарды және ұйымдық құрылымды қосқанда) қаржылық болжам жасау;
Сондай-ақ рұқсат беру туралы өтініш берердің алдындағы тоқсан соңында аудиторлық ұйым қол қойған (не заңды тұлға құрылған сәттен бастап бір аяқталған қаржы жылы үшін, егер осы мерзім екі жылдан кем болмаса) соңғы екі аяқталған қаржы жылы үшін алынған түсіндірме жазбасы қоса берілген өтініш берушінің жылдық есеп беруі;
өтініш берушінің сақтандыру ұйымы алдында мерзімі өткен және (немесе) берешек балансына қойылған берешектердің жоқтығын растайтын құжаттар;
Аталған құжаттар мемлекеттік немесе орыс тілдерінде берілуі мүмкін. Құжаттардың басқа тілдерден аударылуы нотариат арқылы куәландырылуы тиіс.
Ескерту: 5-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 2 желтоқсандағы N 416   қаулысымен ,  ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 қазандағы N 323    қаулысымен
6. Егер сақтандыру ұйымын бақылау құқығын екi және одан да көп тұлғалар иемденсе, олардың әрқайсысы рұқсат алуға қажеттi рұқсатты дербес беріледі.
Ескерту: 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 қазандағы N 323   қаулысымен .
7. Рұқсат беру туралы мәселенi уәкiлеттi орган өтiнiш берушi осы Ереженiң 5-тармағында көзделген құжаттардың толық пакетiн ұсынған күннен бастап бiр ай iшiнде қаралады.
Ескерту: 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 қазандағы N 323   қаулысымен

8. Основанием отказа в выдаче разрешения на приобретение права контроля над страховой организацией является финансовая неустойчивость заявителя.  <*>
Сноска. Пункт 8 в новой редакции - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 ноября 2004 года  N 323 .
9. Признаками финансовой неустойчивости заявителя являются один из следующих факторов:
1) обязательства заявителя превышают его активы;
2) если результатом деятельности заявителя в течение двух последних финансовых лет является убыток;
3) размер обязательств заявителя представляет значительный риск для финансового состояния страховой организации;
4) наличие просроченной и (или) отнесенной за баланс страховой организации задолженности заявителя перед страховой организацией;
5) недостаточность собственного капитала заявителя-юридического лица - для приобретения акций страховой организации в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона.  <*>
Сноска. Пункт 9 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 декабря 2003 года  N 416 ; с дополнениями  - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 ноября 2004 года  N 323 .
10. Уполномоченный орган письменно уведомляет заявителя об отказе в выдаче разрешения с мотивированным обоснованием причин отказа.
11. Лицо, имеющее разрешение уполномоченного органа на право контроля над страховой организацией в течение десяти календарных дней письменно уведомляет уполномоченный орган об изменении доли участия прямо или через аффилиированные лица в страховой организации, с представлением подтверждающих документов.
При этом получение разрешения уполномоченного органа на изменение доли голосующих акций не требуется.  <*>
Сноска. Пункт 11 в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 декабря 2003 года  N 416 .
11-1. Лицо, получившее разрешение уполномоченного органа на право контроля над страховой организацией в течение тридцати календарных дней со дня получения указанного разрешения предоставляет в уполномоченный орган документы, подтверждающие факт приобретения прямо или через аффлиированные лица доли голосующих акций в страховой организации.
В случае непредставления в уполномоченный орган лицом, получившим разрешение на право контроля над страховой организацией, указанных в настоящем пункте документов, вышеуказанное разрешение прекращает свое действие по истечении указанного срока.  <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 11-1 - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 декабря 2003 года  N 416 ; с дополнениями - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 ноября 2004 года  N 323 .

8. Сақтандыру ұйымын бақылау құқығын иеленуге рұқсат алудан бас тарту негізі - өтініш берушінің қаржылық тұрақсыздығы болып табылады.
Ескерту: 8-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 қазандағы N 323   қаулысымен .
9. Өтiнiш берушiнiң қаржылық тұрақсыздық белгiлерi мынадай факторлардың бiрi болып табылады:
1) өтiнiш берушiнiң мiндеттемелерi оның активтерiнен асып кетедi;
2) егер өтiнiш берушiнiң соңғы екi қаржылық жыл iшiндегi қызметiнiң нәтижесi зиян болып табылса;
3) өтiнiш берушiнiң мiндеттемелерiнiң мөлшерi сақтандыру ұйымының қаржылық жай-күйiне айтарлықтай қауiп төндiредi;
4) өтiнiш берушiнiң сақтандыру ұйымы алдындағы мерзiмi өткен және (немесе) сақтандыру ұйымының балансынан тыс есебiне жатқызылған берешегiнiң болуы;
5)  заңды тұлға-өтініш берушінің меншікті капиталының жеткіліксіздігі - Заңның  25-бабының  2-тармағына сәйкес сақтандыру ұйымының акцияларын сатып алу үшін.
Ескерту: 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 2 желтоқсандағы N 416   қаулысымен ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 қазандағы N 323   қаулысымен .
10. Уәкiлеттi орган рұқсат беруден бас тартқан жағдайда өтініш берушіге бас тартудың нақты себептерін көрсете отырып жазбаша хабарлауға міндеттi.
11. Уәкiлеттi органның сақтандыру ұйымын бақылау құқығына рұқсаты бар тұлға он күнтiзбелiк күн iшiнде уәкiлеттi органға растама құжаттарын ұсына отырып сақтандыру ұйымына тiкелей немесе аффилиирленген тұлғалары арқылы қатысу үлесiнiң өзгеруi туралы жазбаша хабарлайды.
Бұл ретте дауыс беретiн акциялардың үлесiн өзгертуге уәкiлеттi органның рұқсаты талап етiлмейдi.
Ескерту: 11-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 2 желтоқсандағы N 416   қаулысымен .
11-1. Уәкiлеттi органның сақтандыру ұйымын бақылау құқығына рұқсатын алған тұлға аталған рұқсатты алған күннен бастап он күнтiзбелiк күн iшiнде уәкiлеттi органға сақтандыру ұйымына дауыс беретiн акциялардың үлесiн тiкелей немесе аффилиирленген тұлғасы арқылы сатып алу фактiсiн растайтын құжаттарды ұсынады.
Сақтандыру ұйымына бақылау жасау құқығына рұқсат алған тұлға уәкілетті органға осы тармақта көрсетілген құжаттарды бермеген жағдайда жоғарыда аталған рұқсат көрсетілген мерзім бойынша өзінің күшін тоқтатады.
Ескерту: 11-1-тармақпен толықтырылды, тармаққа толықтыру енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 2 желтоқсандағы N 416   қаулысымен ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 қазандағы N 323   қаулысымен .

3. Заключительные положения
12. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, подлежат
разрешению в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Председатель
Приложение N 1
к Правилам выдачи разрешения на
приобретение права контроля над
страховой (перестраховочной)
организацией, утвержденным
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 3 июня 2002 года N 207   <*>
Сноска. Приложение с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 декабря 2003 года  N 416 ; постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 ноября 2004 года  N 323 .
Сведения о заявителе
(физическом лице)
____________________________________________________________________
(наименование страховой (перестраховочной) организации)
1. Ф.И.О. заявителя_________________________________________________
2. Дата рождения____________________________________________________
3. Гражданство______________________________________________________
4. Данные документа, удостоверяющего  личность (номер, серия, дата
выдачи и кем выдано)________________________________________________
____________________________________________________________________
5. Место жительства_________________________________________________
6. Место работы, должность__________________________________________
7. Образование______________________________________________________
____________________________________________________________________
(указать учебное заведение, год окончания, специальность)
8. Краткое резюме о трудовой деятельности___________________________
____________________________________________________________________
(место, должность, время работы)
9. Доля заявителя в уставном капитале страховой организации (в т.ч.
совместно с другими акционерами)____________________________________
____________________________________________________________________
(при необходимости указать долю других акционеров)
10. Сведения об участии заявителя (прямо или через аффилиированных
лиц) в уставном капитале иных юридических лиц:
- наименование и место нахождения этих организаций ____________________________________________________________________
- данные о государственной регистрации этих организаций ____________________________________________________________________
- вид их деятельности (перечислите виды деятельности)
____________________________________________________________________
- доля в уставном капитале каждого такого юридического лица, а также ее    размер в денежном выражении
____________________________________________________________________

3. Қорытынды ережелер
12. Осы Ережемен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес шешiлетiн болады.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
2002 жылғы 3 маусымдағы
N 207 қаулысымен бекiтiлген
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымына бақылау жасау құқығын
иемденуге рұқсат беру ережесiне
N 1 қосымша
Ескерту: 1-қосымшаға толықтырулар енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 2 желтоқсандағы N 416   қаулысымен ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 қазандағы N 323   қаулысымен .
ӨТIНIШ БЕРУШI (ЖЕКЕ ТҰЛҒА) ТУРАЛЫ МӘЛIМЕТТЕР
____________________________________________________________________            (сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы)
1. Өтiнiш берушiнiң аты-жөнi_______________________________________
___________________________________________________________________
2. Туған күнi______________________________________________________
3. Азаматтығы______________________________________________________
4. Жеке басын куәландыратын құжаттағы деректер (нөмiрi, сериясы,
берiлген күнi және кiм берген)_____________________________________
___________________________________________________________________
5. Мекен-жайы______________________________________________________
6. Жұмыс орны, қызметi_____________________________________________
7. Бiлiмi _________________________________________________________
(оқу орнын, аяқталған жылын, мамандығын көрсету керек)
8. Еңбек қызметi туралы қысқаша резюме_____________________________
___________________________________________________________________
(мекен-жайы, қызметi, жұмыс уақыты)
9. Өтiнiш берушiнiң сақтандыру ұйымының жарғылық капиталындағы үлесi
(оның iшiнде басқа акционерлермен бiрге үлесi)_______________
___________________________________________________________________
(қажет болған жағдайда басқа акционерлердiң де үлесiн көрсету керек)
10. Акционердiң басқа да заңды тұлғалардың жарғылық капиталына
(тiкелей немесе аффилиирленген тұлғалар арқылы) қатысуы туралы
мәлiметтер:
- осы ұйымдардың атауы және мекен-жайы
____________________________________________________________________
- осы ұйымдардың мемлекеттiк тiркелуi туралы мәлiметтер
____________________________________________________________________
- олардың қызметiнiң түрi (қызметiнiң түрiн атап көрсетiңiз)
____________________________________________________________________
- осындай заңды тұлғаның әрқайсысының жарғылық капиталдағы үлесi, сондай-ақ оның ақшалай алғандағы мөлшері
________________________
(қолы, күні)

11. Сведения об участии близких родственников учредителя (отец, мать,
брат, сестра, супруг(а), дети, а также отец, мать, брат, сестра, дети
супруга(и) - прямо или через аффилиированных лиц, в уставном капитале
страховой организации или иных юридических лиц:
- наименование и место нахождения этих организаций__________________
____________________________________________________________________
- данные о государственной регистрации этих организаций ____________
____________________________________________________________________
- вид их деятельности (перечислите виды деятельности)_______________
____________________________________________________________________
- доля в уставном капитале каждого такого юридического лица ________
____________________________________________________________________
12. Происхождение денег, направляемых акционером страховой
организации на приобретение голосующих акций
____________________________________________________________________
13. Перечень имущества (движимого, недвижимого) акционера
страховой организации ______________________________________________
____________________________________________________________________,
из них находится в залоге ___________________________________________
_____________________________________________________________________
14. Сведения о наличии судимости_____________________________________
_____________________________________________________________________
15. Сведения о привлечении к административной ответственности
за совершение правонарушений, связанных со страховой деятельностью
_____________________________________________________________________
___________________
(подпись, дата)
Приложение N 2
к Правилам выдачи разрешения на
приобретение права контроля над
страховой (перестраховочной)
организацией, утвержденным
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 3 июня 2002 года N 207    <*>
Сноска. Приложение 2 с изменениями - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 ноября 2004 года  N 323 .
Сведения о заявителе
(юридическом лице)
__________________________________________________________________
(наименование страховой (перестраховочной) организации)
1. Наименование заявителя ___________________________________________________________________
(полное наименование организации)
2. Место нахождения заявителя ___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(почтовый индекс и адрес, телефон, факс)

11. Құрылтайшының жақын туыстарының (әкесi, шешесi, аға-iнiсi,
апа-қарындасы, жұбайы, балалары) сақтандыру ұйымының немесе өзге де
заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысуы туралы, сондай-ақ -
тiкелей немесе аффилиирленген тұлғалар арқылы қатысатын әкесi,
шешесi, аға-iнiсi, апа-қарындасы, балалары, жұбайы туралы
мәлiметтер:
- осы ұйымдардың атауы және мекен-жайы
____________________________________________________________________
- осы ұйымдардың мемлекеттiк тiркелуi туралы мәлiметтер
____________________________________________________________________
- олардың қызметiнiң түрi (қызметiнiң түрiн атап көрсетiңiз)
____________________________________________________________________
- осындай заңды тұлғаның әрқайсысының жарғылық капиталдағы үлесi
12. Сақтандыру ұйымы акционерiнiң дауыс беретiн акциялар сатып алуға
арналған ақшаның шығуы ________________________________
13. Сақтандыру ұйымының акционерi мүлкiнiң (жылжымалы, жылжымайтын)
тiзбесi ____________________________________________________________
____________________________________________________________________
оның iшiнде кепiлге салынғаны ______________________________________
14. Сотталғандығы туралы мәліметтер
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
15. Сақтандыру қызметіне орай құқық бұзушылық жасауына байланысты  әкімшілік жауапкершілікке тартылғаны туралы мәліметтер
___________________________________________________________________
___________________
(қолы, күні)
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
2002 жылғы 3 маусымдағы
N 207 қаулысымен бекiтiлген
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымына бақылау жасау құқығын
иемденуге рұқсат беру ережесiне
N 2 қосымша
Ескерту: 2-қосымшаға толықтырулар енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 қазандағы N 323   қаулысымен .
ӨТIНIШ БЕРУШI (ЗАҢДЫ ТҰЛҒА)
ТУРАЛЫ МӘЛIМЕТТЕР
____________________________________________________________________              (сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы)
1. Өтiнiш берушiнiң атауы __________________________________________
____________________________________________________________________                           (ұйымның толық атауы)
2. Өтiнiш берушiнiң мекен-жайы______________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(почта индексi және мекен-жайы, телефоны, факс)

3. Сведения о государственной регистрации _________________________
___________________________________________________________________
(наименование документа, номер, дата выдачи, кем выдан)
4. Предмет деятельности____________________________________________
___________________________________________________________________
(указать основные виды деятельности)
5. Является ли резидентом, нерезидентом Республики Казахстан (для
нерезидента указать резидентом какой страны является) _____________
___________________________________________________________________
6. Информация о первом руководителе заявителя ___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(Ф.И.О., дата, год рождения)
Образование________________________________________________________
___________________________________________________________________
(указать учебное заведение, год окончания, специальность)
6-1. Сведения о трудовой деятельности:
Период работы
Место работы
Должность
6-2. Сведения о наличии судимости__________________________________
___________________________________________________________________
6-3. Сведения о привлечении к административной ответственности
за совершение правонарушений, связанных со страховой деятельностью
___________________________________________________________________
6-4. Сведения о представителе заявителя, которому поручается представление интересов заявителя
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
___________________________________________________________________
(данные документа, удостоверяющие личность)
7. Доля заявителя в уставном капитале страховой организации (в т.ч.
совместно с другими акционерами)__________________________________
(при необходимости указать долю других
акционеров)
8. Сведения об участии заявителя в уставном капитале иных юридических лиц:
- наименование и место нахождения этих организаций__________________
____________________________________________________________________
- данные о государственной регистрации этих организаций ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
- вид их деятельности (перечислите виды деятельности)_______________
____________________________________________________________________
- доля в уставном капитале каждого такого юридического лица, а также ее размер в денежном выражении_________________________________________

3. Мемлекеттiк тiркелгенi туралы мәлiметтер_________________________
____________________________________________________________________
(құжаттың атауы, нөмiрi, берiлген күнi, кiм берген)
4. Қызметтiң мәнi___________________________________________________
____________________________________________________________________                (қызметiнiң негiзгi түрлерi көрсетiлсiн)
5. Қазақстан Республикасының резидентi, резидент емесi болып санала
ма (резидент емес болса, қай елдiң резидентi екендiгi көрсетiлсiн)
____________________________________________________________________
6. Өтiнiш берушiнiң бiрiншi басшысы туралы ақпарат
____________________________________________________________________                     (аты-жөнi, туған күнi, айы, жылы)
Бiлiмi______________________________________________________________
____________________________________________________________________
(оқу орнын, аяқталған жылын, мамандығын көрсету керек)
6-1. Еңбек жолы туралы мәліметтер:
___________________________________________________________________
Жұмыс кезеңі     |      Жұмыс орны        |      Қызметі
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
6-2. Сотталғандығы туралы мәліметтер
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
6-3. Сақтандыру қызметіне байланысты құқық бұзушылық жасауына байланысты әкімшілік жауапкершілікке тартылғаны туралы мәліметтер
___________________________________________________________________
6-4. Өтініш берушінің мүддесі тапсырылған өтініш беруші өкілі туралы мәліметтер
___________________________________________________________________
(аты-жөні)
___________________________________________________________________
(жеке басын куәландыратын құжат деректері)
7. Өтiнiш берушiнiң сақтандыру ұйымының жарғылық капиталындағы
үлесi (оның iшiнде басқа акционерлермен бiрге үлесi) _______________
____________________________________________________________________
(қажет болған жағдайда басқа акционерлердiң үлесiн де көрсету керек)
8. Өтiнiш берушiнiң басқа да заңды тұлғалардың жарғылық капиталына
қатысуы туралы мәлiметтер:
- осы ұйымдардың атауы және мекен-жайы _____________________________
- осы ұйымдардың мемлекеттiк тiркелуi туралы деректер
____________________________________________________________________
- олардың қызметiнiң түрi (қызметiнiң түрiн атап көрсетiңiз)________
____________________________________________________________________
- осындай заңды тұлғаның әрқайсысының жарғылық капиталдағы үлесi , сондай-ақ оның ақшалай алғандағы мөлшері
____________________________________________________________________

9. Перечень акционеров/участников заявителя, имеющих не менее 10% в
уставном капитале юридического лица:
- наименование и место нахождения этих организаций, либо Ф.И.О. и
место жительства ___________________________________________________
____________________________________________________________________
- вид их деятельности (перечислите виды деятельности)_______________
____________________________________________________________________
- доля в уставном капитале заявителя________________________________
____________________________________________________________________
(подпись руководителя, дата)
_______________________________
(печать организации)

9. Өтiнiш берушiнiң заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы 10%-тен
кем болмайтын акционерлерiнiң/қатысушыларының тiзбесi:
- осы ұйымдардың атауы және тұрған орны, не аты-жөнi және мекен-жайы
____________________________________________________________________
- олардың қызметiнiң түрi (қызметiнiң түрiн атап көрсетiңiз)
____________________________________________________________________
- өтiнiш берушiнiң жарғылық капиталдағы үлесi
____________________________________________________________________
(басшының қолы, күнi)
_______________________
(ұйымның мөрi)