О реализации Государственной программы развития физической культуры и спорта в Республике Казахстан на 2001-2005 годы
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 21 июня 2002 года N 506. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июля 2002 года N 1919. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 2 сентября 2008 года № 498
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 02.09.2008 № 498 .
"Согласовано"
Заместитель Председателя
Агентства Республики Казахстан
по туризму и спорту
21 июня 2002 года
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 12 марта 2001 года N 570  "О государственной программе развития физической культуры и спорта в Республике Казахстан на 2001-2005 годы" и постановления Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2001 года за N 462 "Об утверждении плана мероприятий по реализации Государственной программы развития физической культуры и спорта в Республике Казахстан на 2001-2005 годы" приказываю:
1. Департаменту высшего и послевузовского профессионального образования (Б.С. Абдрасилов), Департаменту среднего общего образования (Ж.А.Караев) и Департаменту начального и среднего профессионального образования (К.А.Лекер) и Республиканскому государственному казенному предприятию "Национальный научно-практический центр физической культуры" (А.К. Кульназаров):
ввести в учебные программы национальные виды спорта и народные игры.
2. С 2002-2003 учебного года внести изменения в учебные планы учебных заведений всех уровней в соответствии с требованиями действующих учебных программ:
1) в организациях среднего общего образования:
ввести обязательный 3-й урок физической культуры в неделю;
проводить раздельное обучение мальчиков и девочек в 5-11 классах с наполняемостью групп не менее 10-12 человек;
проводить обязательные уроки физической культуры для учащихся, отнесенных по состоянию здоровья к специальной медицинской группе;
ввести в режим дня школ внеклассные формы физического воспитания, а также физкультурно-оздоровительные мероприятия такие, как "физкультурные паузы", "физкультурные минутки" и "подвижные перемены".
В профессионально-технических школах, колледжах и лицеях обеспечить проведение обязательных уроков физической культуры в объеме не менее 4 часов в неделю в течение всего периода обучения;
2) в высших учебных заведениях:
обеспечить проведение обязательных занятий по физическому воспитанию в объеме не менее 4 часов в неделю в течение всего периода обучения;
ввести дифференцированный зачет по физическому воспитанию в каждом семестре на весь период обучения.

Қазақстан Республикасында дене шынықтыруды және спортты дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру туралы
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігінің 2002 жылғы 21 маусымдағы N 506 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 17 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 1919. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 2 қыркүйектегі N 498 Бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2008.09.02 N 498 Бұйрығымен.
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт жөніндегі
агенттігі төрағасының
орынбасары
2002 ж. 21 маусым
"Қазақстан Республикасында дене шынықтырудың және спортты дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2001 жылғы 12 наурыздағы N 570 Жарлығын және "Қазақстан Республикасында дене шынықтыруды және спортты дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспарын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 6 сәуiрдегi N 462 қаулысын жүзеге асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi кәсiптiк бiлiм департаментi (Б.С.Әбдiрәсiлов), Жалпы орта бiлiм департаментi (Ж.А.Қараев), Бастауыш және орта кәсiптiк бiлiм департаментi (Қ.А.Лекер) және "Ұлттық ғылыми-практикалық дене тәрбиесi орталығы" Республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсiпорыны (А.К.Құлназаров):
оқу бағдарламаларына ұлттық спорт түрлерi мен халықтық ойындарды енгiзсiн.
2. 2002-2003 жаңа оқу жылынан бастап iс-әрекеттегi оқу бағдарламаларының талаптарына сәйкес барлық деңгейдегi оқу орындарының оқу жоспарларына өзгерiстер енгiзiлсiн:
1) жалпы орта бiлiм беру мекемелерiнде:
дене тәрбиесiнiң апталық мiндеттi 3-сабағы енгiзiлсiн;
әр топтағы оқушылар саны 10-12-ден кем болмаған жағдайда 5-11 сыныптардың дене тәрбиесi сабағында ер балалар мен қыз балалар бөлек оқытылсын;
арнайы дәрiгерлiк топқа жатқызылған оқушылар үшiн дене тәрбиесiнен мiндеттi сабақтар өткiзiлсiн;
дене тәрбиесiнен сыныптан тыс жұмыстар, таңертеңгiлiк бой сергiтулерi, "Дене шынықтыру үзiлiстерi", "Дене шынықтыру минуттерi" және "Қимыл-қозғалыс үзiлiстерi" мектептердiң күн тәртiбiне енгiзiлсiн.
Кәсiптiк-техникалық мектептерде, колледждер мен лицейлерде оқытудың барлық кезеңдерiнде аптасына 4 сағаттан кем болмайтын көлемде мiндеттi дене тәрбиесi сабақтарын өткiзу қамтамасыз етiлсiн.
2) жоғары оқу орындарында:
оқытудың бүкiл кезеңi бойына аптасына 4 сағаттан кем болмайтын көлемде мiндеттi дене тәрбиесi сабақтарын өткiзу қамтамасыз етiлсiн, оқытудың барлық кезеңiндегi әрбiр семестрде дене тәрбиесi бойынша дифференциялық сынақтар алу енгiзiлсiн.

3. Департаменту среднего общего образования (Ж.А.Караев), Департаменту начального и среднего профессионального образования (К.А. Лекер), Республиканскому государственному казенному предприятию "Национальный научно-практический центр физической культуры" (А.К. Кульназаров):
продолжить работу по развитию сети детско-юношеских спортивных школ;
внести предложения по открытию школ-интернатов для одаренных в спорте детей, центров по подготовке спортивных резервов и экспериментальных команд по олимпийским видам спорта;
обеспечить проведение республиканских летних Спартакиад школьников с периодичностью один раз в 2 года (начиная с 2002 года), республиканских зимних Спартакиад школьников с периодичностью один раз в 2 года (начиная с 2003 года);
возобновить проведение массовых соревнований среди детей и подростков "Жулдызша", "Былгары доп", "Алтын доп", "Старты надежд", а также по национальным видам спорта (тогыз кумалак, казакша курес и др.);
возобновить проведение массовых соревнований "Лыжня зовет" и "Весенний и осенний легкоатлетические кроссы";
возродить ежегодное проведение зимних и летних фестивалей спорта среди учащихся начального и среднего профессионального образования.
4. Департаменту высшего и послевузовского профессионального образования (Б.С. Абдрасилов), Республиканскому государственному казенному предприятию "Национальный научно-практический центр физической культуры" (А.К. Кульназаров):
обеспечить проведение 1 раз в 2 года зимних и летних Республиканских студенческих универсиад;
принять меры по созданию спортивных клубов в высших учебных заведениях;
обеспечить участие студентов-спортсменов Республики Казахстан во Всемирных зимних и летних Универсиадах, а также международных соревнованиях по линии Международного спортивного союза студентов.
5. Департаменту бюджета, планирования и финансов (Т.А. Нургожаева) до 1 сентября текущего года внести предложения по определению источников финансирования мероприятий по реализации Государственной программы развития массового спорта в Республике Казахстан на 2001-2005 годы.
6. Департамент среднего общего образования (Ж.А. Караев) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную
регистрацию настоящего приказа.
7. Контроль за выполнением настоящего приказа возложить на первого вице-Министра образования и науки Республики Казахстан Г. Мутанова.
И.о. Министра

3. Жалпы орта бiлiм департаментi (Ж.А.Қараев), Бастауыш және орта кәсiптiк бiлiм департаментi (Қ.А.Лекер) және "Ұлттық ғылыми-практикалық дене тәрбиесi орталығы" Республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсiпорыны (А.Қ Құлназаров):
балалар мен жасөспiрiмдер спорт мектептерiнiң жүйесiн дамыту бойынша жұмыстарды жалғастырсын;
спорттағы дарынды балалар үшiн мектеп-интернаттар, спорттық резерв пен спорттың олимпиадалық түрлерi бойынша сынақтан өтетiн командаларды даярлау орталықтарын ашу жөнiнде ұсыныс енгiзсiн;
екi жылда бiр рет (2002 жылдан бастап) оқушылардың республикалық жазғы Спартакиадасын, екi жылда бiр рет (2003 жылдан бастап) оқушылардың республикалық қысқы Спартакиадасын өткiзудi қамтамасыз етсiн;
балалар мен жасөспiрiмдер арасындағы "Жұлдызша", "Былғары доп", "Алтын шайба", "Үмiт старттары", сонымен бiрге ұлттық спорт түрлерi (тоғыз құмалақ, қазақша күрес және басқа) бойынша көпшiлiк қатынасатын жарыстарды өткiзу қайта жандандырсын;
көпшiлiктi қамтитын "Шаңғы жолдары шақырады" және "Көктемгi және күздегi жеңiл атлетикалық кросс" жарыстарын өткiзудi қайта жандандырсын;
бастауыш және орта кәсiптiк бiлiм беретiн оқу орындары оқушыларының арасында қысқы және жазғы спорт фестивальдерiн жыл сайын өткiзудi қалпына келтiрсiн.
4. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi кәсiптiк бiлiм департаментi (Б.С.Әбдiрәсiлов), "Ұлттық ғылыми практикалық дене тәрбиесi орталығы" Республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсiпорыны (А.Қ.Құлназаров):
Республикалық студенттер универсиадасын екi жылда бiр рет өткiзудi қамтамасыз етсiн;
жоғары оқу орындарында спорттық клубтарды құру шараларын қабылдасын;
Қазақстан Республикасының спортшы-студенттерiнiң Бүкiл дүниежүзiлiк қысқы және жазғы Универсиадалары, сондай-ақ Халықаралық студенттер спорт одағынан ұйымдастыратын халықаралық жарыстарға қатысуларын қамтамасыз етсiн.
5. Бюджет жоспарлау және қаржы департаментi (Т.А.Нұрғожаева) жыл сайын 1 қыркүйекке дейiн Қазақстан Республикасында бұқаралық спортты дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын жүзеге асыру iс-шараларын қаржыландыру көзiн анықтау жөнiндегi ұсыныстарды енгiзсiн.
6. Жалпы орта бiлiм департаментi (Ж.А.Қараев) осы бұйрықты заңнамамен белгiленген тәртiпте мемлекеттiк тiркеудi қамтамасыз етсiн.
7. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым бiрiншi вице-министрi Ғ.Мұтановқа жүктелсiн.
Министрдің міндетін
атқарушы