Об утверждении Инструкции о требованиях к содержанию документов, представляемых для получения разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2002 года N 317. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 октября 2002 года N 2000. Утратило силу - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 9 января 2006 года N 12 (V064077)
В целях реализации Закона Республики Казахстан  Z000126_  "О страховой деятельности" Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о требованиях к содержанию документов, представляемых для получения разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившим силу постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 мая 2000 года N 244  V001198_  "Об утверждении Правил выдачи (отзыва) разрешения на открытие страховых и перестраховочных организаций".
4. Департаменту банковского и страхового надзора (Раева Р.Е.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и страховых (перестраховочных) организаций.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Сайденова А.Г.
Председатель
Утверждена
Постановлением Правления Национального
Банка Республики Казахстан
от 24 августа 2002 года N 317 "Об
утверждении Инструкции о требованиях
к содержанию документов, представляемых
для получения разрешения на создание
страховой (перестраховочной)
организации"
Инструкция
о требованиях к содержанию документов,
представляемых для получения разрешения
на создание страховой (перестраховочной) организации
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан  Z000126_  "О страховой деятельности" и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан и определяет требования к содержанию документов, представляемых для получения разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации (далее - страховая организация).

Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат алу үшін ұсынылатын құжаттардың мазмұнына қойылатын талаптар туралы нұсқаулықты бекіту жөнінде
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы 2002 жылғы 24 тамыз N 317. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 9 қазанда тіркелді. Тіркеу N 2000. Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 9 қаңтардағы№N 12 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 9 қаңтардағы№N 12   қаулысымен .
____________________________
"Сақтандыру қызметі туралы"  Z000126_  Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат алу үшін ұсынылатын құжаттардың мазмұнына қойылатын талаптар туралы нұсқаулық бекітілсін.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін күшіне енеді.
3. Осы қаулы күшіне енген күннен бастап Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарын ашуға рұқсат беру (қайтарып алу) ережесін бекіту туралы" 2000 жылғы 24 мамырдағы N 244  V001198_  қаулысының күші жойылды деп танылсын.
4. Банктерді және сақтандыруды қадағалау департаменті (Раева Р.Е.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, аумақтық филиалдарына және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына жіберсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ә.Ғ.Сәйденовке жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
"Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымын құруға рұқсат алу үшін
ұсынылатын құжаттардың мазмұнына
қойылатын талаптар туралы
нұсқаулықты бекіту жөніндегі"
2002 жылғы 24 тамыздағы
N 317 қаулысымен бекітілген
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға
рұқсат алу үшін ұсынылатын құжаттардың мазмұнына
қойылатын талаптар туралы нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық "Сақтандыру қызметі туралы"  Z000126_  Қазақстан Республикасының Заңы мен Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын (бұдан әрі - сақтандыру ұйымы) құруға рұқсат алу үшін ұсынылатын құжаттардың мазмұнына қойылатын талаптарды белгілейді.

2. Прием и рассмотрение документов на получение разрешения на создание страховой организации производится подразделением страхового надзора уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору за страховой деятельностью.
3. Уполномоченный государственный орган по регулированию и надзору за страховой деятельностью (далее - уполномоченный государственный орган) ведет учет выданных им разрешений на создание страховой организации.
Глава 2. Требования к содержанию документов,
представляемых для получения разрешения
на создание страховой организации
4. Для получения разрешения на создание страховой организации в уполномоченный государственный орган представляются документы, предусмотренные статьей 27 Закона Республики Казахстан  Z000126_  "О страховой деятельности".
5. Заявление на получение разрешения на создание страховой организации составляется по форме, указанной в приложении N 1 к настоящей Инструкции.
6. Сведения об учредителях (юридических и физических лицах) составляются по форме, указанной в приложениях NN 2, 3 к настоящей Инструкции.
7. Бизнес-план создаваемой страховой организации должен соответствовать требованиям, указанным в приложении N 4 к настоящей Инструкции.
8. При выдаче разрешения на создание страховой организации титульные листы учредительных документов заверяются формулировкой: "Согласовано с уполномоченным государственным органом по регулированию и надзору за страховой деятельностью Республики Казахстан "____"__________20___г.", подписываются руководителем (заместителем руководителя) уполномоченного государственного органа и скрепляются печатью уполномоченного государственного органа.
Один экземпляр согласованных учредительных документов страховой организации, подшивается в юридическое дело страховой организации. Остальные экземпляры возвращаются заявителю для прохождения государственной регистрации в органах юстиции.
9. Уполномоченный государственный орган выдает разрешение на создание страховой организации по форме, указанной в приложении N 5 к настоящей Инструкции.
Глава 3. Заключительные положения
10. Вопросы, не урегулированные настоящей Инструкцией, разрешаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение N 1
к Инструкции о требованиях к содержанию
документов, представляемых для получения
разрешения на создание страховой
(перестраховочной) организации,
утвержденной постановлением Правления
Национального Банка Республики Казахстан
от 24 августа 2002 года N 317
"Об утверждении Инструкции о требованиях
к содержанию документов, представляемых
для получения разрешения на создание
страховой (перестраховочной)
организации"
Руководителю уполномоченного
государственного органа
по регулированию и надзору
за страховой деятельностью
_________________________
Заявление
на получение разрешения на создание страховой
(перестраховочной) организации
___________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество и ссылка на документ, предоставляющий право
на составление настоящего заявления)
__________________________________________________________________________,
(место работы этого лица и занимаемая им должность, место жительства)
являющийся уполномоченным лицом, которому предоставили право на
составление заявления на получение разрешения на создание страховой
(перестраховочной) организации просит в соответствии с решением
___________________________________________________________________________
(орган принявший решение,  место принятия решения)
N_______________    от         "___" _____________________________ года,
выдать разрешение на создание______________________________________________
___________________________________________________________________________
(полное наименование создаваемой страховой
(перестраховочной)организации)
___________________________________________________________________________
(с указанием ее место нахождения)
Учредители полностью отвечают за достоверность прилагаемых к
заявлению документов, а также своевременное представление уполномоченному
государственному органу по регулированию и надзору за страховой
деятельностью дополнительной информации, запрашиваемой в связи с
рассмотрением настоящего заявления.
Приложение (указать поименный перечень направляемых документов,
количество экземпляров и листов по каждому из них):
________________________________________
(подпись лица, уполномоченного на подачу
заявления от имени учредителей, дата)
__________________________________________________________________________
Приложение N 2
к Инструкции о требованиях к содержанию
документов, представляемых для получения
разрешения на создание страховой
(перестраховочной) организации,
утвержденной постановлением Правления
Национального Банка Республики Казахстан
от 24 августа 2002 года N 317
"Об утверждении Инструкции о требованиях
к содержанию документов, представляемых
для получения разрешения на создание
страховой (перестраховочной)
организации"
Сведения об учридителе
(юридическом лице)
___________________________________________________________________________
(полное наименование страховой (перестраховочной) организации)

2. Сақтандыру ұйымын құруға рұқсатын алу құжаттарын сақтандыру қызметін реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік ұйымның сақтандыруды қадағалау бөлімшесі қабылдайды әрі қарайды.
3. Сақтандыру қызметін реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік ұйым (бұдан әрі - уәкілетті мемлекеттік ұйым) сақтандыру ұйымын құруға берген рұқсаттардың есебін жүргізеді.
2-тарау. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын
құруға рұқсат алу үшін ұсынылатын құжаттардың
мазмұнына қойылатын талаптар
4. Сақтандыру ұйымын құруға рұқсатты алу үшін уәкілетті мемлекеттік органға "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабында көзделген құжаттарды ұсынады.
5. Сақтандыру ұйымын құру рұқсатын алуға өтініш осы Нұсқаулықтың N 1 қосымшасында көрсетілген нысан бойынша жасалады.
6. Құрылтайшылар (заңды және жеке тұлғалар) жөніндегі мәліметтер осы Нұсқаулықтың NN 2, 3 қосымшаларында көрсетілген нысан бойынша жасалады.
7. Құрылатын сақтандыру ұйымының бизнес-жоспары осы Нұсқаулықтың N 4 қосымшасында көрсетілген талаптарға сәйкес болуы тиіс.
8. Сақтандыру ұйымын құруға рұқсатты алған кезде құрылтай құжаттарының алғашқы беттері осылайша бекітіледі: "Қазақстан Республикасында сақтандыру қызметін реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік ұйыммен 20___ жылғы "___" ______________ келісілген және оған уәкілетті мемлекеттік ұйымның басшысы (басшының орынбасары) қол қойып, уәкілетті мемлекеттік органның мөрімен бекітіледі.
Сақтандыру ұйымының келісілген құрылтай құжаттарының бір данасы сақтандыру ұйымының заң іс құжаттарына тігіледі. Қалған даналары өтініш берушіге Әділет органдарында мемлекеттік тіркеуден өту үшін қайтарылады.
9. Уәкілетті мемлекеттік орган осы Нұсқаулықтың N 5 қосымшасында көрсетілген нысан бойынша сақтандыру ұйымын құру рұқсатын береді.
3-тарау. Қорытынды ережелер
10. Осы Нұсқаулықта реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен шешіледі.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Басқармасының "Сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат алу
үшін ұсынылатын құжаттардың мазмұнына
қойылатын талаптар туралы нұсқаулықты
бекіту жөніндегі" 2002 жылғы 24 тамыздағы
N 317 қаулысымен бекітілген
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын
құруға рұқсат алу үшін ұсынылатын
құжаттардың мазмұнына қойылатын
талаптар туралы нұсқаулыққа
N 1 қосымша
Сақтандыру қызметін реттеу
және қадағалау жөніндегі                                             уәкілетті мемлекеттік
ұйымның басшысына
________________________
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құру рұқсатын алуға
ӨТІНІШ
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құру рұқсатын алуға
өтінішті жасау құқығы берілген уәкілетті тұлға болып табылатын_____
___________________________________________________________________
(фамилиясы, аты, әкесінің аты және осы өтінішті жасауға құқық
беретін құжатқа сілтеме)
____________________________________________________________________
(осы тұлғаның жұмыс орны және қызметі, тұратын жері)
"____" __________________________________ жылғы N_________________
________________________________________________ шешіміне сәйкес
(шешім қабылдаған орган, шешім қабылданған жер)
____________________________________________________________________
(құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының толық атауы)
____________________________________________________________________
(оның орналасқан жерін көрсете отырып)
құруға рұқсат берілсін.
Құрылтайшылар өтінішке қоса берілетін құжаттардың сенімділігіне, сондай-ақ сақтандыру қызметін реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік ұйымға осы өтінішті қарауға байланысты сұратылатын қосымша ақпаратты уақтылы ұсынуға жауап береді.
Қосымшасы (жіберілетін құжаттардың атауымен тізбесі, даналардың және олардың әр қайсысы бойынша парақ саны көрсетілсін): ______________________________________
(құрылтайшылар атынан өтініш беруге уәкілетті адамның қолы, күні)
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Басқармасының "Сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат алу
үшін ұсынылатын құжаттардың мазмұнына
қойылатын талаптар туралы нұсқаулықты
бекіту жөніндегі" 2002 жылғы 24 тамыздағы
N 317 қаулысымен бекітілген
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын
құруға рұқсат алу үшін ұсынылатын
құжаттардың мазмұнына қойылатын
талаптар туралы нұсқаулыққа
N 2 қосымша
ҚҰРЫЛТАЙШЫ ЖӨНІНДЕГІ МӘЛІМЕТТЕР
(заңды тұлға)
____________________________________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының толық атауы)

1. Учредитель ________________________________________________________
___________________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица)
2. Место нахождения __________________________________________________
___________________________________________________________________________
(почтовый индекс и адрес, телефон, факс)
3. Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) __________
___________________________________________________________________________
(наименование документа, номер, дата выдачи, кем выдан)
4. Вид деятельности __________________________________________________
___________________________________________________________________________
(указать основные виды деятельности)
5. Является ли резидентом, нерезидентом Республики Казахстан (для
нерезидента указать резидентом какой страны является) _____________________
___________________________________________________________________________
6. Информация о руководителе юридического лица - учредителя страховой
(перестраховочной) организации ____________________________________________
___________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, дата и год рождения)
Образование __________________________________________________________
___________________________________________________________________________
(указать учебное заведение, год окончания, специальность)
7. Сведения об участии в уставном капитале иных юридических лиц:
наименование и место нахождения этих юридических лиц _________________
___________________________________________________________________________
данные о государственной регистрации (перерегистрации) этих
юридических лиц ___________________________________________________________
___________________________________________________________________________
вид их деятельности (перечислите основные виды деятельности) _________
___________________________________________________________________________
доля (вклад) в уставном капитале каждого юридического лица____________
___________________________________________________________________________
8. Перечень акционеров/участников учредителя, имеющих не менее 10 % в
уставном капитале юридического лица:
наименование и место нахождения этих юридических лиц, либо фамилия,
имя, отчество и место жительства __________________________________________
___________________________________________________________________________
данные о государственной регистрации (перерегистрации) этих
юридических лиц ___________________________________________________________
вид их деятельности (перечислите основные виды деятельности)__________
___________________________________________________________________________
доля (вклад) в уставном капитале учредителя __________________________
___________________________________________________________________________
(подпись руководителя юридического лица - учредителя, дата)
________________________________________
(печать юридического лица - учредителя)
______________________________________________________________________
Приложение N 3
к Инструкции о требованиях к содержанию
документов, представляемых для получения
разрешения на создание страховой
(перестраховочной) организации,
утвержденной постановлением Правления
Национального Банка Республики Казахстан
от 24 августа 2002 года N 317
"Об утверждении Инструкции о требованиях
к содержанию документов, представляемых
для получения разрешения на создание
страховой (перестраховочной)
организации"
Сведения об учредителе
(физическом лице)
___________________________________________________________________________
(наименование страховой (перестраховочной) организации)

1. Құрылтайшы_______________________________________________________
____________________________________________________________________                     (заңды тұлғаның толық атауы)
2. Орналасқан жері__________________________________________________
____________________________________________________________________
(почталық индексі және мекен-жайы, телефоны, факсы)
3. Мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтер______________
____________________________________________________________________
(құжаттың атауы, номері, берілген күні, кім берді)
4. Қызмет түрі______________________________________________________
____________________________________________________________________                (негізгі қызмет түрлері көрсетілсін)
5. Қазақстан Республикасының резиденті, резидент емес болып табыла
ма (резидент емес үшін қай елдің резиденті болып табылады)__________
____________________________________________________________________
6. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының құрылтайшысы - заңды
тұлғаның басшысы туралы ақпарат_____________________________________
____________________________________________________________________
(фамилиясы, аты, әкесінің аты, туған күні және жылы)
Білімі______________________________________________________________
____________________________________________________________________
(оқу мекемесі, аяқтаған жылы, мамандығы көрсетілсін)
7. Өзге заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысқаны туралы
мәліметтер:
осы заңды тұлғалардың атауы және орналасқан жері ______________
____________________________________________________________________
осы заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы
деректер____________________________________________________________
олардың қызмет түрі (негізгі қызмет түрлерін атап көрсетіңіз)
____________________________________________________________________
әрбір заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы үлесі (салымы)
____________________________________________________________________
8. Заңды тұлғаның жарғылық капиталында кемінде 10% ие құрылтайшы
акционерлерінің/қатысушылардың тізбесі:
осы заңды тұлғалардың атауы және орналасқан жері немесе
фамилиясы, аты, әкесінің аты және тұратын жері_____________________
____________________________________________________________________
осы заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы
деректер____________________________________________________________
олардың қызмет түрі (негізгі қызмет түрлерін атап көрсетіңіз)
____________________________________________________________________
құрылтайшының жарғылық капиталындағы үлесі (салымы)
____________________________________________________________________
(құрылтайшының - заңды тұлға басшысының қолы, күні)
______________________________________
(құрылтайшының - заңды тұлғаның мөрі)
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Басқармасының "Сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат алу
үшін ұсынылатын құжаттардың мазмұнына
қойылатын талаптар туралы нұсқаулықты
бекіту жөніндегі" 2002 жылғы 24 тамыздағы
N 317 қаулысымен бекітілген
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын
құруға рұқсат алу үшін ұсынылатын
құжаттардың мазмұнына қойылатын
талаптар туралы нұсқаулыққа
N 3 қосымша
ҚҰРЫЛТАЙШЫ ЖӨНІНДЕГІ МӘЛІМЕТТЕР
(жеке тұлға)
____________________________________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының толық атауы)

1. Учредитель ________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество)
2. Дата рождения______________________________________________________
3. Гражданство________________________________________________________
4. Данные документа удостоверяющего личность (номер, серия, дата
выдачи и кем выдано)_______________________________________________________
___________________________________________________________________________
5. Место жительства___________________________________________________
6. Место работы, должность____________________________________________
7. Образование________________________________________________________
___________________________________________________________________________
(указать учебное заведение, год окончания, специальность)
8. Краткое резюме о трудовой деятельности_____________________________
___________________________________________________________________________
(место, должность, время работы)
9. Сведения об участии (прямо или через аффилиированных лиц) в
уставном капитале иных юридических лиц:
наименование и место нахождения юридического лица ____________________
___________________________________________________________________________
вид их деятельности (перечислите основные виды деятельности) _________
___________________________________________________________________________
доля (вклад) в уставном капитале каждого такого юридического лица
___________________________________________________________________________
10. Сведения об участии близких родственников учредителя (отец, мать,
брат, сестра, дети), супруга (и), а также близких родственниках супруга
(и) прямо или через аффилированных лиц, в уставном капитале создаваемой
страховой организации и иных юридических лицах:
наименование и место нахождения этих юридических лиц _________________
___________________________________________________________________________
данные о государственной регистрации (перерегистрации) этих
юридических лиц ___________________________________________________________
___________________________________________________________________________
вид их деятельности (перечислите основные виды деятельности) _________
___________________________________________________________________________
доля (вклад) в уставном капитале каждого такого юридического лица
___________________________________________________________________________
______________________
(подпись, дата)
_____________________________________________________________________
Приложение N 4
к Инструкции о требованиях к содержанию
документов, представляемых для получения
разрешения на создание страховой
(перестраховочной) организации,
утвержденной постановлением Правления
Национального Банка Республики Казахстан
от 24 августа 2002 года N 317
"Об утверждении Инструкции о требованиях
к содержанию документов, представляемых
для получения разрешения на создание
страховой (перестраховочной)
организации"
Основные требования
к бизнес-плану страховой (перестраховочной) организации
По общим вопросам
Целью данного раздела является представление краткого обзора будущей деятельности организации.
Раздел должен включать:

1. Құрылтайшы_______________________________________________
(Фамилиясы, аты, әкесінің аты)
2. Туған күні_______________________________________________________
3. Азаматтығы_______________________________________________________
4. Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері (нөмірі, сериясы,
берілген күні және кім берді)______________________________________
____________________________________________________________________
5. Тұратын жері___________________________________
6. Жұмыс орны, қызметі______________________________________________
7. Білімі___________________________________________________________
____________________________________________________________________
(оқу мекемесі, аяқтаған жылы, мамандығы көрсетілсін)
8. Еңбек қызметі туралы қысқаша резюме______________________________
____________________________________________________________________
(орны, қызметі, жұмыс істеген уақыты)
9. Өзге заңды тұлғалардың жарғылық капиталына (тікелей немесе
аффилиирленген тұлғалар арқылы) қатысқаны туралы мәліметтер:
заңды тұлғаның атауы және орналасқан жері  ___________________
____________________________________________________________________
олардың қызмет түрі (негізгі қызмет түрлерін атап көрсетіңіз)
____________________________________________________________________
әрбір осындай заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы үлесі (салымы)
____________________________________________________________________
10. Құрылтайшының жақын туыстарының (әкесі, шешесі, ағасы, әпкесі,
балалары), күйеуінің (әйелінің), сондай-ақ күйеуінің (әйелінің)
жақын туыстарының қатысқаны туралы мәліметтер:
құрылатын сақтандыру ұйымының және өзге де заңды тұлғалардың
жарғылық капиталына тікелей немесе аффилиирленген тұлғалар арқылы:
осы заңды тұлғалардың атауы және орналасқан жері _____________
____________________________________________________________________
осы заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы
деректер_________________________________________________________
олардың қызмет түрі (негізгі қызмет түрлерін атап көрсетіңіз)
____________________________________________________________________
әрбір осындай заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы үлесі (салымы)
____________________________________________________________________
_________________
(қолы, күні)
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Басқармасының "Сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат алу
үшін ұсынылатын құжаттардың мазмұнына
қойылатын талаптар туралы нұсқаулықты
бекіту жөніндегі" 2002 жылғы 24 тамыздағы
N 317 қаулысымен бекітілген
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын
құруға рұқсат алу үшін ұсынылатын
құжаттардың мазмұнына қойылатын
талаптар туралы нұсқаулыққа
N 4 қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының
бизнес-жоспарына қойылатын негізгі талаптар
Жалпы мәселелер бойынша.
Осы бөлімнің мақсаты ұйымның болашақ қызметіне қысқаша шолу беру болып табылады.
Бөлім мыналарды қамтуы тиіс:

1. Цели создания страховой организации.
2. Краткое описание основных направлений деятельности и сегмент
рынка, на который ориентирована организация.
3. Информация о рынке и информация, о том каким образом организация
собирается продавать свои продукты/услуги.
4. Финансовый план.
5. Организационная структура организации.
6. Предполагаемый уровень образования специалистов организации.
Информация об организации
Раздел должен включать:
1. Предполагаемые направления страховой деятельности.
2. Организационно-правовая форма.
3. История деятельности и/или предполагаемая дата начала деятельности.
4. Место нахождение организации, ее филиалов.
5. Схема, показывающая взаимосвязи организации с ее учредителями,
учредителями учредителей и другими аффилиированными физическими и
юридическими лицами.
6. Информация о юристах, бухгалтерах, актуариях (внутренние,
независимые), аудиторах, деловые связи со специалистами других организаций.
7. Принципы деятельности внутреннего аудита.
8. Обеспечение системы сохранности документов строгой отчетности.
9. Производственные фонды: наличие помещения (собственного либо
арендованного), компьютерной и иной техники.
Развитие отрасли страхования
Раздел должен включать:
1. Прошлое:
краткое описание истории продукта;
временная продолжительность существования продукта.
2. Настоящее:
текущие разработки на рынке;
3. Будущее:
прогнозы развития;
описание отрасли в случае изменения конъюнктуры рынка в лучшую и
худшую стороны;
любые социальные тенденции или предпочтения, которые повлияют на
развитие страховой отрасли;
любые возможности, возникающие из демографических,
социально-экономических и политических факторов.
Продукты/Услуги
Раздел должен включать:
1. Описание продуктов/услуг.
2. Предположения об уникальных возможностях:
1) преимущества вашего продукта/услуги перед конкурентами;
2) высокое качество;
3) цена;
4) уникальность.
3. Характерные особенности - преимущества позволяющие продавать
продукт/услугу.
4. Любые дополнительные услуги, которые будут предоставляться.
5. Политика разработки новых видов страховых продуктов.
Сегмент рынка
Раздел должен включать:
1. Описание покупателей/пользователей продукта/услуг.
2. Направление продаж: физическим или юридическим лицам.
3. Демографический анализ:
возраст, пол, социально экономическое положение, уровень дохода.
4. Психографический анализ (образ жизни) потребителей услуг.
Маркетинговые исследования
Раздел должен включать:
1. Описание сегментов рынка
2. Размеры рынка
3. Место нахождение рынка
4. Демографические показатели целевого рынка - возраст, доходы.
5. Стратегии, необходимые для продаж на этом рынке (цена, инструменты
продвижения, коммуникации, методы распределения).

1. Сақтандыру ұйымын құру мақсатын.
2. Қызметтің негізгі бағыттарының қысқаша сипатын және ұйым бағыт алған рыноктың сегментін.
3. Рынок туралы ақпаратты және ұйым өз өнімін/қызметін қалайша сататыны туралы ақпаратты.
4. Қаржы жоспарын.
5. Ұйымның ұйымдық құрылымын.
6. Ұйым мамандары білімінің болжанатын деңгейін.
Ұйым туралы ақпарат.
Бөлім мыналарды қамтуы тиіс:
1. Сақтандыру қызметінің болжанатын бағыттарын.
2. Ұйымдық-құқықтық нысанын.
3. Қызмет тарихын және/немесе қызмет басталуының болжанатын күнін.
4. Ұйымның, оның филиалдарының орналасқан жерін.
5. Ұйымның оның құрылтайшыларымен, құрылтайшылардың құрылтайшыларымен және басқа аффилиирленген жеке әрі заңды тұлғалармен өзара байланысын көрсететін нобайды.
6. Заңгерлер, бухгалтерлер, актуариилер (ішкі, тәуелсіз), аудиторлар туралы ақпаратты, басқа ұйымдардың мамандарымен іскерлік байланыстарды.
7. Ішкі аудит қызметінің принциптерін.
8. Қатаң есептегі құжаттардың сақталу жүйесін қамтамасыз етуді.
9. Өндірістік қорларды: бөлменің болуын (жеке не жалға алынған), компьютерлік және басқа да техниканы.
Сақтандыру саласын дамыту.
Бөлім мыналарды қамтуы тиіс:
1. Өткен шағын:
өнім тарихының қысқаша сипаты;
өнімнің уақытша қолданылу мерзімі.
2. Қазіргі уақытын:
рыноктағы ағымдағы әзірлеулер.
3. Болашақты:
даму болжамы;
рынок конъюнктурасы жақсы не нашар жағына өзгерген жағдайда саланың сипаты;
сақтандыру саласының дамуына әсер ететін кез келген әлеуметтік үрдістер немесе басымшылықтар;
демографиялық, әлеуметтік-экономикалық және саяси факторлардан
туындайтын кез келген мүмкіндіктер.
Өнімдер/қызметтер.
Бөлім мыналарды қамтуы тиіс:
1. Өнімдердің/қызметтердің сипатын.
2. Керемет мүмкіндіктер жөніндегі болжамдарды:
1) сіздің өніміңіздің/қызметіңіздің бәсекелесушілер алдында
басымдықтар;
2) жоғары сапа;
3) баға;
4) кереметтігі.
3. Өнімді/қызметті сатуға мүмкіндік беретін өзіне тән ерекшеліктерін - басымдықтарын.
4. Болашақта көрсетілетін кез келген қосымша қызметтерді.
5. Сақтандыру өнімдерінің жаңа түрлерін әзірлеу саясатын.
Рыноктың сегменті.
Бөлім мыналарды қамтуы тиіс:
1. Өнімді/қызметті сатып алушылардың/пайдаланушылардың сипатын.
2. Сату бағыттарын: жеке және заңды тұлғаларға.
3. Демографиялық талдау:
жасы, жынысы, әлеуметтік экономикалық ахуалы, кіріс деңгейі.
4. Қызметті тұтынушыларға психографиялық талдау (өмір салты).
Маркетингтік зерттеулер.
Бөлім мыналарды қамтуы тиіс:
1. Рынок сегменттерінің сипатын.
2. Рынок мөлшерін.
3. Рыноктың орналасқан жерін.
4. Мақсатты рыноктың демографиялық көрсеткіштер - жасы, кірісі.
5. Осы рынокта сату үшін қажетті стратегия (бағасы, жылжыту
құралдары, коммуникациялар, бөлу әдістері).

6. Способы распределения страхового продукта.
Страховой андеррайтинг
Раздел должен включать:
1. Ценовые уровни.
2. Используемые критерии страхового андеррайтинга.
3. Уровни расходов (фиксированные, переменные).
4. Уровни резерва убытков.
5. Риски, передаваемые и принимаемые на перестрахование.
6. Важные вопросы осуществления деятельности на рынке, которые могут
влиять на процесс страхового андеррайтинга.
7. Ключевые лица организации, ответственные за страховой андеррайтинг.
Конкуренция
Раздел должен включать:
1. Прямая/непрямая конкуренция.
Ваше знание о конкурентах:
1) местоположение: ориентация на весь национальный рынок или
ориентация на местные рынки;
2) сравнение их операций с вашими;
3) ценовая стратегия;
4) время обслуживания и/или доступность продукта;
5) сравнение продукта;
6) продолжительность деятельности;
7) их методы рекламы;
8) рост в отрасли по видам продуктов за последние несколько лет.
2. Списки всех конкурентов (прямых и непрямых) по видам продуктов.
Менеджмент и организационная структура
Раздел должен включать:
1. Органы управления.
2. Руководящие работники - квалификация, информация об образовании,
опыт работы в качестве руководителя, в том числе в финансовой сфере и иные
сведения.
3. Организационная структура.
4. Описание функциональных обязанностей всех ключевых специалистов.
5. Типовые трудовые договоры, агентсткие и брокерские соглашения.
6. Информация о консультантах и ассоциациях.
7. Будущие требования к персоналу.
8. Организация работы с жалобами страхователей.
9. Организация обучения персонала и страховых агентов страховой
организации.
Инвестиционная политика
Раздел должен включать:
1. Описание инвестиционной политики, инвестиционных планов и
формирование портфеля.
2. Ответственность за соблюдение этих планов.
3. Диверсификация по типам инвестиций.
4. Оценка качества активов.
5. Ключевые лица организации, ответственные за инвестиционную
политику.
Финансовая информация
Раздел должен включать:
1. Первоначальные расходы, постатейная разбивка.
2. Прогнозируемые доходы и расходы на ближайшие три года.
3. Прогнозируемый бухгалтерский баланс на ближайшие три года.
4. Прогнозируемый отчет о денежных потоках на ближайшие три года.
5. Всестороннее раскрытие методов и способов, использованных при
расчете фиксированных и переменных расходов и доходов, определения
актуарных резервов, размеров инвестиций, налогов, перестрахования.
6. Финансовое описание сценариев наихудшего и наилучшего положения
организации на рынке.

6. Сақтандыру өнімін бөлу тәсілдері.
Сақтандыру андеррайтингі.
Бөлім мыналарды қамтуы тиіс:
1. Баға деңгейлерін.
2. Сақтандыру андеррайтингісінің қолданылатын критерийлерін.
3. Шығыс деңгейлерін (белгіленген, ауыспалы).
4. Шығын қорының деңгейлерін.
5. Қайта сақтандыруға тапсырылатын және қабылданатын тәуекелдер.
6. Сақтандыру андеррайтингінің процесіне әсер етуі мүмкін рынокта қызметті жүзеге асырудың маңызды мәселелері.
7. Сақтандыру андеррайтингісіне жауап беретін ұйымның басты тұлғалары.
Бәсекелестік.
Бөлім мыналарды қамтуы тиіс:
1. Тікелей және тікелей емес бәсекелестікті.
Сіздің бәсекелестер туралы біліміңіз:
1) орналасқан жері: барлық Ұлттық рынокқа бағыт ұстау немесе
жергілікті рыноктарға бағыт ұстау;
2) олардың операцияларын өзіңіздікімен салыстыру;
3) баға стратегиясы;
4) қызмет көрсету уақыты және/немесе өнімді пайдалана алу;
5) өнімді салыстыру;
6) қызметінің ұзақтығы;
7) олардың жарнама әдістері;
8) соңғы бірнеше жылдарда өнім түрлері бойынша салада өсуі.
2. Өнім түрлері бойынша барлық бәсекелесушілердің (тікелей және тікелей емес) тізімі.
Менеджмент және ұйымдық құрылым.
Бөлім мыналарды қамтуы тиіс:
1. Басқару органдарын.
2. Басқарушы қызметкерлер - біліктілігі, білімі туралы ақпарат, басшы ретінде жұмыс тәжірибесі, оның ішінде қаржы саласында және өзге де мәліметтер.
3. Ұйымдық құрылымын.
4. Барлық басты мамандардың функционалдық міндеттерінің сипатын.
5. Үлгі еңбек шарттарын, агенттік және брокерлік келісімдерді.
6. Кеңесшілер және қауымдастықтар туралы ақпаратты.
7. Қызметкерлерге қойылатын болашақ талаптарды.
8. Сақтанушылардың шағымдарымен жұмысты ұйымдастыру.
9. Сақтандыру ұйымының қызметкерлерін және сақтандыру агенттерін оқытуды ұйымдастыру.
Инвестициялық саясат.
Бөлім мыналарды қамтуы тиіс:
1. Инвестициялық саясаттың, инвестициялық жоспарлардың сипатын, портфельді қалыптастыру.
2. Осы жоспарлардың сақталуына жауапкершілік.
3. Инвестициялардың түрлері бойынша диверсификациялау.
4. Активтер сапасын бағалауды.
5. Инвестициялық саясатқа жауапты ұйымның басты тұлғалары.
Қаржылық ақпарат.
Бөлім мыналарды қамтуы тиіс:
1. Бастапқы шығыстар, баптар бойынша бөлу.
2. Жақын арадағы үш жылға болжанатын кіріс пен шығыстар.
3. Жақын арадағы үш жылға болжанатын бухгалтерлік баланс.
4. Жақын арадағы үш жылға болжанатын ақша ағымы туралы есеп.
5. Белгіленген және ауыспалы шығыс пен кірісті есептеген кезде
қолданылатын әдістер мен тәсілдерді жан-жақты ашу, актуарлық қорларды, инвестициялардың, салықтардың, қайта сақтандырудың
мөлшерін белгілеу.
6. Ұйымның рыноктағы ең нашар және ең жақсы жағдайы сценарийлердің қаржылық сипатын.

7. Оценка активов/обязательств.
8. Анализ ликвидности.
9. Инвестиции в капитал или изъятия в течение последующих трех лет.
10. Дивиденды акционерам на последующие три года.
Финансирование
Раздел должен включать:
1. Первоначальные мероприятия по финансированию при создании
организации.
2. Наличие источников финансирования в случае необходимости.
3. Прогнозные графики погашения заимствований в случае их наличия.
Ценовая стратегия.
Раздел должен включать:
1. Объекты ценовой стратегии.
2. Используемые цены, обоснование.
3. Стратегии низкой, средней и высокой цены.
4. Соответствие цены потребностям рынка.
5. Ожидания от:
1) прибыли от изменения цены;
2) предоставления скидок на регулярной основе.
6. Анализ доходности по видам страховых продуктов.
7. Принимаемые виды рисков.
Стратегия продвижения.
(реклама, прямые продажи, почта, интернет, продвижение продаж и
другие.)
Раздел должен включать:
1. Организация системы продаж и страховых продуктов и стимулирование
сбыта.
2. Задачи организации при реализации стратегии.
3. Методы продвижения и причины их использования:
1) специализированные издания, Общественная печать, радио,
телевидение;
2) почтовая рассылка, Адресная рассылка, веб - сайт, брошюры, буклеты
и т.д.
4. Другие уникальные виды продвижения бизнеса.
5. Анализ затрат на рекламу.
6. Анализ направленности рекламы.
7. Ежегодный бюджет на рекламу.
8. Все расходы, связанные с продвижением продукта и временные рамки.
Распределение страховых продуктов.
Раздел должен включать:
1. Политика распределения страховых продуктов.
2. Целевые сегменты
3. Региональное, районное, национальное, международное распределение.
4. Городской или сельский рынки.
5. Направленность на физических или юридических лиц.
6. Важность географического распределения для вашей деятельности.
7. Другие источники распределения.
8. Критерии к распространителям страховых продуктов.
Перестрахование.
Раздел должен включать:
1. Лимиты собственного удержания по видам продуктов.
2. Описание перестраховочных соглашений.
3. Наименование перестраховочных организаций, с которыми
предполагается сотрудничество.
4. Предполагаемый процент риска для передачи на перестрахование (от
общей суммы принимаемых рисков).
____________________________________________________________________
Приложение N 5
к Инструкции о требованиях к содержанию
документов, представляемых для получения
разрешения на создание страховой
(перестраховочной) организации,
утвержденной постановлением Правления
Национального Банка Республики Казахстан
от 24 августа 2002 года N 317
"Об утверждении Инструкции о требованиях
к содержанию документов, представляемых
для получения разрешения на создание
страховой (перестраховочной)
организации"
Уполномоченный государственный орган
по регулированию и надзору за страховой деятельностью
(печатается на бланке с изображением государственного
герба Республики Казахстан)
Разрешение N _____
на создание страховой (перестраховочной) организации
Настоящее разрешение выдано на создание ______________________________
___________________________________________________________________________
(полное наименование страховой (перестраховочной) организации)
Разрешение на создание страховой (перестраховочной) организации подлежит предъявлению в органы юстиции Республики Казахстан вместе с учредительными документами, согласованными с уполномоченным государственным органом по регулированию и надзору за страховой
деятельностью.
Разрешение на создание страховой (перестраховочной) организации не
предоставляет право на осуществление страховой деятельности.
Разрешение на создание страховой (перестраховочной) организации имеет
юридическую силу в течение шести месяцев со дня его выдачи.
Руководитель (заместитель Руководителя)
Уполномоченного государственного органа по
регулированию и надзору за страховой деятельностью
__________________________                  "___"_________ _____ года
М.П.
_______________________________________________________________________
(Специалисты: Пучкова О.Я.,
Умбетова А.М.)

7. Активтердің/міндеттемелердің бағасын.
8. Өтімділікті талдау.
9. Келесі үш жыл ішінде капиталға инвестициялар немесе алып тастау.
10. Келесі үш жылға акционерлерге дивидендтер.
Қаржыландыру.
Бөлім мыналарды қамтуы тиіс:
1. Ұйымды құрған кезде қаржыландыру бойынша бастапқы іс-шараларды.
2. Қажет болған жағдайда қаржыландыру көздерінің болуын.
3. Заемдар болған кезде олардың өтеудің болжамдық кестесін.
Баға стратегиясы.
Бөлім мыналарды қамтуы тиіс:
1. Баға стратегиясының объектілерін.
2. Қолданылатын бағалар, негіздеме.
3. Төмен, орташа және жоғары бағаның стратегиясын.
4. Бағаның рыноктың қажеттілігіне сәйкес болуын.
5. Мыналардан ұсынуды күту:
1) бағаның өзгеруінен табыстың;
2) тұрақты негізде жеңілдіктерді ұсынудан.
6. Сақтандыру өнімдерінің түрлері бойынша кірістілікті талдау.
7. Қабылданатын тәуекел түрлерін.
Жылжыту стратегиясы.
(жарнама, тікелей сату, почта, интернет, сатуды жылжыту және басқалары.)
Бөлім мыналарды қамтуы тиіс:
1. Сату жүйесін әрі сақтандыру өнімдерін ұйымдастыруды және өткізуді ынталандыруды.
2. Стратегияны іске асырған кезде ұйымдастырудың міндеттерін.
3. Жылжыту әдістерін және оларды пайдалану себептерін:
1) мамандандырылған басылымдар, қоғамдық баспа, радио, теледидар;
2) почтамен жөнелту, мекен-жай бойынша жөнелту, веб-сайт, брошюралар, буклеттер және т.б.
4. Бизнесті жылжытудың басқа да ерекше түрлерін.
5. Жарнамаға шығатын шығынға талдау.
6. Жарнаманың бағытын талдау.
7. Жарнаманың жыл сайынғы бюджеті.
8. Өнімді жылжытуға байланысты барлық шығыстар және уақытша шектеулер.
Сақтандыру өнімдерін бөлу.
Бөлім мыналарды қамтуы тиіс:
1. Сақтандыру өнімдерін бөлу саясатын.
2. Мақсатты сегменттерді.
3. Аймақтық, аудандық, ұлттық, халықаралық бөлуді.
4. Қалалық және ауылдық рыноктар.
5. Жеке және заңды тұлғаларға бағыт бағдары.
6. Сіздің қызметіңіз үшін географиялық бөлудің маңыздылығын.
7. Бөлудің басқа да көздерін.
8. Сақтандыру өнімдерін таратушыларға қойылатын критерийлер.
Қайта сақтандыру.
Бөлім мыналарды қамтуы тиіс:
1. Өнім түрлері бойынша өзінің ұстап қалу лимиттерін.
2. Қайта сақтандыру келісімдерінің сипатын.
3. Ынтымақтастық құру болжанып отырған қайта сақтандыру ұйымдарының атауын.
4. Қайта сақтандыруға тапсыру үшін тәуекелдің болжанып отырған проценті (қабылданатын тәуекелдердің жалпы сомасынан).
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Басқармасының "Сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат алу
үшін ұсынылатын құжаттардың мазмұнына
қойылатын талаптар туралы нұсқаулықты
бекіту жөніндегі" 2002 жылғы 24 тамыздағы
N 317 қаулысымен бекітілген
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын
құруға рұқсат алу үшін ұсынылатын
құжаттардың мазмұнына қойылатын
талаптар туралы нұсқаулыққа
N 5 қосымша
Сақтандыру қызметін реттеу және қадағалау жөніндегі
уәкілетті мемлекеттік орган
(Қазақстан Республикасының мемлекеттік елтаңбасының суреті бар
бланкіге басылады)
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға
РҰҚСАТ N _____
Осы рұқсат____________________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының толық атауы)
______________________________ құруға берілді
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат сақтандыру қызметін реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен келісілген құрылтай құжаттарымен бірге Қазақстан Республикасының Әділет органдарына ұсынылады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығын бермейді.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат оны берген күннен бастап алты ай ішінде заңды күшке ие болады.
Сақтандыру қызметін реттеу
және қадағалау жөніндегі
уәкілетті мемлекеттік органның
басшысына (Басшының орынбасары)
_________________                 "___" ____________ ____ жыл            М.О.