О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 августа 1999 года N 271 "Об утверждении Правил лицензирования и регулирования деятельности организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 888
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 8 ноября 2002 года N 437. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 декабря 2002 года N 2089. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 6 декабря 2003 года N 445 (V032644)
В целях совершенствования нормативной правовой базы, регулирующей деятельность организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 августа 1999 года N 271 "Об утверждении Правил лицензирования и регулирования деятельности организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 888, опубликованное 30 августа-12 сентября 1999 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык Бакiнiн Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана") следующие изменения и дополнение:
в Правилах лицензирования и регулирования деятельности организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 2 слова "Указами Президента Республики Казахстан, имеющими силу Закона," заменить словами "Законами Республики Казахстан"; слова "Законами Республики Казахстан" исключить;
в пункте 8 слова "Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" заменить словами "Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее - Закон)";
в пункте 11 слова "Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" заменить словом "Законом";
в пункте 13 слово "кредит" заменить словом "заем";
в пунктах 21 и 51 слово "аннулировании" заменить словом "отзыве";
в подпункте 3) пункта 26 слова "Национальной комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам" заменить словами "уполномоченным органом в сфере регулирования рынка ценных бумаг";
пункт 31 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлігінде N 888 тiркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың қызметiн лицензиялау және реттеу ережесiн бекiту туралы" 1999 жылғы 16 тамыздағы N 271 қаулысына өзгерiстер мен толықтыру енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басқармасының қаулысы 2002 жылғы 8 қарашадағы N 437. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 18 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 2089. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 6 желтоқсандағы N 445 (V032644) қаулысымен.
Банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың қызметiн реттейтiн нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың қызметiн лицензиялау және реттеу ережесiн бекiту туралы" 1999 жылғы 16 тамыздағы N 271 қаулысына  (Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлігінiң нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 888 тiркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң "Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында 1999 жылғы 30 тамыз-12 қыркүйекте жарияланған) мынадай өзгерiстер мен толықтыру енгiзiлсiн:
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың қызметiн лицензиялау және реттеу ережесiне (бұдан әрi - Ереже):
2-тармақтағы "Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлықтарымен" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Заңдарымен" деген сөздермен ауыстырылсын; "Қазақстан Республикасының Заңдарымен" деген сөздер алынып тасталсын;
8-тармақтағы "Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Заң күшi бар Жарлығында" деген сөздер "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Қазақстан Республикасының Заңында  (бұдан әрi -  Заң)" деген сөздермен ауыстырылсын;
11-тармақтағы "Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Заң күшi бар Жарлығында" деген сөздер "Заңда" деген сөзбен ауыстырылсын
13-тармақтағы "кредиттен" деген сөз "заемнан" деген сөзбен ауыстырылсың;
21 және 51-тармақтардағы "күшiн жою" деген сөздер "қайтарып алу" деген сөздермен ауыстырылсын;
26-тармақтың 3) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы" деген сөздер "бағалы қағаздар рыногын реттеу саласындағы уәкiлеттi орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"31. Национальный Банк ведет реестры выданных, приостановленных и отозванных лицензий по форме согласно Приложению N 2 к настоящим Правилам.";
дополнить пунктом 33-1 следующего содержания:
"33-1. При утере лицензии небанковская организация имеет право на получение дубликата. Национальный Банк в течение десяти календарных дней производит выдачу дубликата лицензии по письменному заявлению небанковской организации. При этом небанковская организация уплачивает лицензионный сбор.
Переоформление лицензии небанковской организации Национальным Банком производится на основании ее письменного заявления и документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за переоформление лицензии, в течение десяти рабочих дней с момента их получения.
Лицензия небанковской организации переоформляется по основаниям, указанным в законодательных актах Республики Казахстан.";
в пункте 35 слова "областных", "областным" заменить словами "территориальных", "территориальным";
в пунктах 40 и 42 слова "Ссудные", "ссудные" заменить словами "Заемные", "заемные";
в пункте 42 и подпункте 3) пункта 43 слово "(расчетные)" исключить;
в пункте 45 слово "кредиты" заменить словом "займы";
в абзаце втором пункта 46 слова "кредитов (займов)" заменить словом "займов";
в пункте 48 слова "областным (Центральному Главному Алматинскому)" заменить словом "территориальным";
в пункте 50 слово "аннулирование" заменить словом "отзыв";
Приложение 2 изложить в следующей редакции:
"Приложение 2
к Правилам лицензирования и
регулирования деятельности
организаций, осуществляющих
отдельные виды банковских
операций
Реестр Национального Банка Республики Казахстан
по учету выданных, приостановленных, отозванных
лицензий организаций, осуществляющих отдельные
виды банковских операций
-------------------------------------------------------------------
N   |Наименование| Дата выдачи |Основание |Перечень |Дата отзыва,
лицен-|организации |(переоформле-| выдачи   |операций,|приостанов-
зии   |            |ния) лицензии|(переофор-|предус-  |ления
|            |             |мления)   |мотренных|лицензии
|            |             |лицензии  |лицензией|
-------------------------------------------------------------------
";
Приложения 3 и 4 исключить.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту финансового надзора (Бахмутова Е.Л.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;

"31. Ұлттық Банк осы Ереженiң N 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша берiлген, тоқтатып қойылған және қайтарып алынған лицензиялардың тiзiлiмiн жүргiзедi.";
мынадай мазмұндағы 33-1-тармақпен толықтырылсын:
"33-1. Банктiк емес ұйым лицензияны жоғалтқан жағдайда дубликат алуға құқылы. Ұлттық Банк банктiк емес ұйымның жазбаша өтiнiшi бойынша лицензияның дубликатын он күнтiзбелiк күннiң iшiнде бередi. Мұндай жағдайда банктiк емес ұйым лицензиялық алым төлейдi.
Банктiк емес ұйымға лицензияны қайта ресiмдеудi Ұлттық Банк оның жазбаша өтiнiшiнiң және лицензияны қайта ресiмдеу үшiн лицензиялық алым төлегенiн растайтын құжаттың негiзiнде оларды алған сәттен бастап он жұмыс күнiнiң iшiнде жүзеге асырады.
Банктiк емес ұйымның лицензиясы Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде көрсетiлген негiздер бойынша қайта ресiмделедi.";
35-тармақтағы "облыстық" деген сөз "аумақтық" деген сөзбен ауыстырылсын;
40 және 42-тармақтардағы "несие" деген сөз "заем" деген сөзбен ауыстырылсын;
42-тармақтағы және 43-тармақтың 3) тармақшасындағы ("есеп айырысу") деген сөз алынып тасталсын;
45-тармақтағы "кредиттерiн" деген сөз "заемдарын" деген сөзбен ауыстырылсын;
46-тармақтың екiншi абзацындағы "кредиттер (заемдар)" деген сөздер "заемдар" деген сөзбен ауыстырылсын;
48-тармақтағы "облыстық (Орталық, Алматы бас)" деген сөздер "аумақтық" деген сөзбен ауыстырылсын;
50-тармақтағы "күшін жою" деген сөздер "қайтарып алу" деген сөздермен ауыстырылсын;
Ереженiң 2-қосымшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банк операцияларының жекелеген
түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың
қызметiн лицензиялау және реттеу
ережесiне 2-қосымша
Банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын
ұйымдарға берiлген, тоқтатып қойылған, қайтарып алынған лицензиялардың есебiн жүргiзу жөнiндегi Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң тiзiлiмi
_________________________________________________________________
Лицен. | Ұйымның | Лицензия | Лицензия  | Лицензияда | Лицензия
зиялар | атауы   | берiлген | беру(қайта| көзделген  | қайтарып
N    |         | (қайта   | ресiмдеу) | операциялар| алынған,
|         | ресiмдел.| негiзде.  | тiзбесi    | тоқтатылған
|         | ген) күнi| месi      |            | күнi
__________________________________________________________________";
3 және 4-қосымшалар алынып тасталсын.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттік тiркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн күшiне енедi.
3. Қаржылық қадағалау департаментi (Бахмутова E.Л.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу шараларын қабылдасын;

2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан.
4. Территориальным филиалам Национального Банка Республики Казахстан в трехдневный срок со дня получения настоящего постановления довести его до сведения организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Сайденова А.Г.
Председатель

2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң аумақтық филиалдарына жiберсiн.
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң аумақтық филиалдары осы қаулыны алған күннен бастап үш күндiк мерзiмде оны банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға жiберсiн.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары Ә.Ғ.Сәйденовке жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы