О Программе развития системы ливневой канализации в городе Астане до 2010 года
Решение маслихата города Астаны от 2 мая 2002 года N 157/30-II. Зарегистрировано управлением юстиции города Астаны 25 мая 2002 года N 200. Сноска. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 29 декабря 2010 года № 421/55-IV
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 29.12.2010 № 421/55-IV
Рассмотрев представленную акиматом города Астаны Программу развития системы ливневой канализации в городе Астане до 2010 года, на основании статьи 86 K951000_ Конституции Республики Казахстан и статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года Z010148_ "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат города Астаны решил:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 28.05.2009 № 582 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
1. Утвердить прилагаемую Программу развития системы ливневой канализации в городе Астане до 2010 года.
Председатель сессии
маслихата города Астаны                    Н.М.Петухова
И.о. секретаря
маслихата города Астаны                    Н.И.Мещеряков
Согласовано:
Директор Департамента
коммунального хозяйства
города Астаны                              Хорошун С.М.
Заместитель директора
Департамента коммунального
хозяйства города Астаны                    Меркушев В.С.
Заведующий отделом
строительства аппарата
акима города Астаны                        Сулейменов М.К.
Директор Департамента
архитектуры и градостроительства
города Астаны                              Лаптев В.А.
Директор Департамента по
администрированию программ
развития города Астаны                     Фомичев С.В.
Директор коммунального
государственного предприятия
"Астанагенплан"                            Досмагамбетов Б.Ф.
Главный инженер коммунального
государственного предприятия
"Астанагенплан"                            Касымов Г.Г.
Утверждена
решением маслихата города Астаны
N 157/30-II от 2 мая 2002 года
Программа
развития системы ливневой канализации в
городе Астане до 2010 года
1. Паспорт
Наименование Программы:
Программа развития системы ливневой канализации в г. Астане до 2010 года (далее - Программа развития)
Разработчик Программы:
Коммунальное государственное предприятие "Астанагенплан"
Период реализации Программы развития: 2002 - 2010 годы
Структура Программы:
Программа развития системы ливневой канализации в г.Астане до 2010 года состоит из восьми разделов.
2. Введение
В 1999 году институтом "Акмолакоммунпроект" были выполнены работы по обследованию состояния существующих сетей ливневой канализации и предложения по развитию системы водоотвода с селитебной территории правобережной части города. В связи с изменением статуса города, интенсивным строительством на левом берегу и реконструкцией существующего города на правом берегу возникла необходимость в разработке программы и схемы, которые охватывали бы всю территорию города, включая промышленную зону и присоединенные поселки.

2010 жылға дейiн Астана қаласында жауын су канализациясы жүйесiн дамыту бағдарламасы туралы
Астана қалалық мәслихатының шешімі 2002 жылғы 2 мамырдағы N 157/30-ІІ. Астана қалалық Әділет басқармасында 2002 жылғы 25 мамырда тіркелді. Тіркеу N 200. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2010 жылғы 29 желтоқсандағы N 421/55-IV шешімімен.
Ескерту. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2010.12.29 N 421/55-IV шешімімен.
Астана қаласының әкiмияты ұсынған 2010 жылға дейiн Астана қаласында жауын су канализациясы жүйесiн дамыту бағдарламасын қарап, Қазақстан Республикасы Конституциясының K951000_ 86-бабының және "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Z010148_ Заңының 6-бабының негiзiнде Астана қаласының мәслихаты былай деп шешті:
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.05.28 N 226/35-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
1. Қоса берiлiп отырған 2010 жылға дейiн Астана қаласында жауын су канализациясы жүйесiн дамыту бағдарламасы бекiтiлсiн.
Астана қалалық мәслихаты
сессиясының төрағасы
Астана қалалық мәслихаты
хатшысының мiндетiн атқарушы
Астана қалалық мәслихатының
2002 жылғы 2 мамырдағы
N 157/30-ІІ шешімімен
бекітілген
2010 жылға дейiн Астана қаласында жауын су канализациясы жүйесiн дамыту бағдарламасы 1. Төлқұжат
Бағдарламаның атауы:
2010 жылға дейiнгi Астана қаласының нөсерлi кәрiз жүйесiн дамыту бағдарламасы (бұдан әрi - бағдарлама)
Бағдарламаны әзiрлеушi:
"Астанагенплан" коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорыны Дамыту бағдарламасын жүзеге асыру мерзiмi: 2002-2010 жылдар
Бағдарлама құрылымы:
Сегiз бөлiмнен тұратын Астана қаласындағы нөсерлi кәрiз жүйесiн және орталықтандырылған жылумен қамтамасыз ету жүйесiн дамыту бағдарламасы.
2. Кiрiспе
1999 жылы "Ақмолакоммунпроект" институты қаладағы бар нөсерлi кәрiздер жағдайларын зерттеу және қаланың оң жақ жағалау бөлiгi аумағынан су қашырту жүйесiн дамытуды ұсыну жұмыстарын орындады. Қала дәрежесiнiң өзгеруiне, сол жақ жағалаудағы қарқынды құрылысқа және оң жақ жағалаудағы құрылысты жаңартуға байланысты қаланың барлық аумағын қамтитын бағдарлама мен схеманы әзiрлеу қажеттiгi туындады, оның iшiнде өнеркәсiп аймағы және қалаға қосылған кенттер.

3. Анализ современного состояния системы ливневой канализации
По мере застройки города Астаны, из года в год усложнялась ситуация, связанная с поверхностными водами. Плоский рельеф, отсутствие благоустройства в жилых кварталах, низкая водопроводимость (фильтрация) грунтов способствуют заболачиванию территорий в понижениях рельефа местности, что влечет за собой ухудшение экологической и санитарной обстановки в городе. Это положение усугубляется еще и поднятием грунтовых вод.
Системой ливневой канализации охвачена в основном центральная часть существующего города. Очистные сооружения ливневой канализации в городе отсутствуют. Единственный существующий накопитель дождевых вод, расположенный за микрорайоном "Молодежный", работает как отстойник и не обеспечивает требуемую очистку стоков. Сброс ливневых стоков производится напрямую в существующие водоемы. Коллекторы ливневой канализации заилены, и многие из них не имеют концевых очистных сооружений. Общая протяженность существующей ливневой канализации составляет около 40 километров.
4. Цель и задачи Программы
Основной целью настоящей Программы является определение перспективных направлений в развитии системы ливневой канализации в увязке с градостроительным развитием города Астаны, на основании утвержденного генерального плана. Для улучшения экологического и санитарного состояния города в перспективе до 2010 года необходимо реконструировать и построить новые магистральные сети и сооружения для очистки и сброса (утилизации) дождевых стоков.
5. Основные направления и механизмы реализации Программы
Система ливневой канализации предполагает организованный сбор поверхностных вод с территории застройки, транспортировку их на очистные сооружения и сброс в естественные водоемы: река Ишим, ручей Сары-Булак и ручей Ак-Булак.
В соответствии с существующим рельефом застроенной городской территории система ливневой канализации разбита на отдельные бассейны стока и сбора. Сбор и отвод дождевых вод в пределах каждого бассейна осуществляются по самостоятельной схеме.
В состав сооружений каждого бассейна входят водосборные и транзитные коллекторы из труб отечественного производства диаметром от 300 до 1000 мм. Коллекторы прокладываются по сетке городских улиц в пределах "красных линий" в направлении ближайшего водоприемника. В местах сброса устраиваются очистные сооружения, где производится очистка от плавающего мусора, взвешенных веществ и нефтепродуктов.
Поверхностные воды с внеселитебной территории должны подвергаться очистке на локальных очистных сооружениях перед сбросом их в дождевую канализацию.
Организованный отвод поверхностных вод с правобережной территории города осуществляется в расчищенные и углубленные русла р. Ак-Булак и р. Сары-Булак в реку Ишим.
Развитие системы ливневой канализации на левом берегу до 2010 года будет осуществляться по мере застройки согласно утвержденному генеральному плану г. Астаны с корректировкой отдельных участков по разработанным проектам детальных планировок.

3. Нөсерлi кәрiз жүйесiнің қазiргi ахуалын талдау
Астана қаласын салу барысында, жылдан-жылға нөсер суларының толуына байланысты жағдай күрделене бердi. Жер бедерiнiң түзулiгiне, тұрғын үй кварталдарының көрiктендiрiлмеуiне байланысты, топырақтың су сүзу көрсеткiшiнiң төмендiгi аумақтарды ылғалдатып, жергілiктi жер бедерiнің төмендетiлуiне ықпал еттi, бұл жағдай қаладағы экологиялық және санитарлық ахуалды нашарлатады. Нөсер суларының көтерiлуiмен бұл жағдай тағы да қиындады.
Нөсер сулары кәрiзi жүйесiмен негiзiнен қаланың орталық жағы қамтылған. Нөсер кәрiздерiнiң тазарту құрылымдары қалада жоқ. "Жастар" шағын ауданындағы жалғыз жаңбыр суларын жинағыш тек су жинаушы ретiнде ғана қызмет етедi, ағыстардың қажетті тазартылуын қамтамасыз етпейдi. Нөсер сулары тiкелей ашық су қорларына ағызылады. Нөсерлi кәрiз коллекторлары бiтелген, олардың көбiнің түптiк тазарту құрылымдары жоқ. Қаладағы бар нөсерлi кәрiз жүйесiнiң жалпы ұзындығы 40 шақырым.
4. Бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi
Осы бағдарламаның негiзi мақсаты, бекiтiлген бас жоспар негiзiнде Астана қаласында қалақұрылысын дамытумен байланыстыра отырып, нөсерлi кәрiз жүйесiн дамытудағы тиiмдi бағытты анықтау болып табылады. Қаланың 2010 жылға дейiнгi мерзiм аралығында санитарлық және экологиялық жағдайын жақсарту үшiн бар магистралды желiлердi жаңартып, жаңаларын салып, жаңбыр сулары ағыстарын тазартып ағызу құрылымдарын салу қажет.
5. Бағдарламаның негізгi бағыты және жүзеге асыру механизмi
Нөсерлi кәрiз жүйесi құрылыс аумақтарындағы жер бетi суларын жинауды ұйымдастырып, суларды тазарту құрылымдарына тасу арқылы Есiл, Сары бұлақ, Ақ бұлақ өзендерi-табиғи су қорларына жiберудi көздейдi.
Қала аумағының жер бедерiне сәйкес нөсерлi кәрiз жүйесi бөлек ағызу, жинау бассейндерiне бөлiнген. Жаңбыр суларын жинау және тарату әр бассейн шегiнде, жеке схема арқылы жүзеге асырылады.
Әр бассейн құрамына диаметрi 300-ден 1000 мм отандық су жинағыш және транзиттiк коллекторлар кiредi. Коллекторлар қала көшелерi кестесiне сәйкес, жақын су қабылдағышқа бағытталынып төселедi. Су жiберу орындарында тазартқыш қондырғы орнатылады, мұнда су қалқыған қоқыстардан, салмақты заттар мен мұнай өнiмдерi қалдықтарынан тазартылады.
Судың жоғары бетiндегi қоқыстар локальды тазарту құрылымдарда, жаңбыр сулары кәрiзiне ағызылар алдында тазартылуы тиiс.
Қаланың оң жақ жағалауы аумағының жер сулары Ақ бұлақ және Сары бұлақ, Есiл өзендерiнiң тазартылған және терең арналары арқылы ұйымдастырылып ағызылады.
Сол жақ жағалаудағы нөсерлi кәрiз жүйесiн 2010 жылға дейiн дамыту Астана қаласының бекiтiлген бас жоспарына сәйкес, құрылыс қарқынымен, жеке учаскелердiң әзiрленген детальды жобаларының түзетiлумен жүзеге асырылады.

Развитие ливневой канализации города намечается в соответствии с планом реконструкции улиц и дорог г. Астаны в 2002-2010 годах. Параллельно должны проводиться работы по строительству новых водосборников и очистных сооружений, а также реконструкции существующих коллекторов.
Для обеспечения очистки дождевых стоков, строительство очистных сооружений должно опережать строительство развивающейся сети коллекторов. До 2005 года необходимо обеспечить работы по подготовке водоприемников к приему поверхностных вод, после их очистки: расчистка и углубление русла ручья Сары-Булак и ручья Ак-Булак. Эти работы являются первоочередными. Прокладка транзитных коллекторов должна осуществляться по мере готовности очистных сооружений соответствующих бассейнов сбора и стока дождевых вод, где намечаются работы по реконструкции и строительству улиц и дорог.
Предлагаемая программа строительства и реконструкции системы ливневой канализации охватывает всю существующую застройку города Астаны, включая промышленную зону, а также новое строительство на левом берегу, и разработана на основании генерального плана.
Общая протяженность сети ливневой канализации к моменту реализации составит 204,9 км, количество очистных сооружений 20 штук.
6. Необходимые ресурсы и источники финансирования
Общие капиталовложения в развитие системы ливневой канализации в период до 2010 года оцениваются в 9021,6 млн. тенге.
Источниками финансирования являются республиканский бюджет и бюджет города Астаны.
7. Ожидаемый результат от реализации Программы
В результате реализации Программы в городе появится действующая система приема, очистки и сброса поверхностных дождевых вод, которая обеспечит нормальное санитарное и экологическое состояние в городе.
8. План мероприятий по реализации Программы
Перечень основных работ, рекомендуемых к реализации в период до 2010 года, приведен в таблице N 1.
Основным исполнителем Программы является Департамент по администрированию программ развития города Астаны.
Объемы строительства ливневой канализации
в городе Астане до 2010 года
Таблица N 1
№ п/п
Наименование работ
Ед. изм.
Объемы строительства
коллек.
Кол.
Cт-ть
(млн. тенге)
1
Расчистка,
формирование русла и
благоустройство
р. Ак-Булак
км
2
460
2
Строительство
очистных сооружений
и насосных станций
шт
20
1500
3
Расчистка,
формирование русла и
благоустройство р.
Сары-Булак
км
6,3
740
4
Строительство
коллекторов ливневой
канализации
диаметром до 1000 мм
км
204,9
6321,6
Итого по программе
развития ливневой
канализации
9021.6
продолжение таблицы
№ п/п
в том числе по годам,  млн. тенге
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
20099
2010
1
230
230
2
188
187,5
187,5
188
187,5
188
188
188
3
100
320
320
4
300
918,9
940,1
965
832,9
785
855
724
Итого
0
818
1656
1448
1152
1020
973
1043
912
(Специалисты: Мартина Н.А., Абрамова Т.М.)

Қаланың нөсерлiк кәрiз жүйесiн дамыту Астана қаласының көшелерi мен жолдарын жаңартудың 2002-2010 жылға арналған жоспарына сәйкес көзделуде. Сонымен қатар қазiргi су жинағыштарды жаңарту және жаңа су жинағыштар салу, сондай-ақ, бар коллекторларды жаңарту жұмыстары жүргiзiлуi тиiс.
Жаңбыр суларының ағымын тазарту үшiн, тазарту құрылымдарының құрылысы коллекторларды дамыту желiрi құрылысынан озып отыруы керек. Су қабылдағыштарды тазарту, Сары бұлақ және Ақ бұлақ өзендерiнiң арналарын тазарту және тереңдету, тазартылғаннан кейiнгi су қабылдауға әзiрлеу жұмыстары одан да тез жүргiзiлiп, 2005 жылға дейiн аяқталуы тиiс. Бұл-бiрiншi кезектегi жұмыстар болып табылады. Транзиттiк коллекторларды төсеу жұмыстары жаңбыр сулары жиналатын бассейiндердiң тазарту құрылымдарының дайындық шамасына сәйкес жүзеге асырылады, мұнда көшелер мен жолдарды жаңарту және салу жұмыстары көзделген.
Ұсынылып отырған нөсерлi кәрiз жүйелерiн салу және жаңарту бағдарламасы Астана қаласының барлық құрылысын қамтиды, оның iшiнде өнеркәсiп аймағы, сондай-ақ, сол жақ жағалаудағы жаңа құрылыс және бас жоспар негiзiнде әзiрленген. Нөсерлi кәрiз жүйесiнiң жалпы ұзындығы 204,9 км, тазарту құрылымдары 20 дана. 6. Қажеттi ресурстар және қаржыландыру көздерi Нөсерлi кәрiз жүйесiн 2010 жылға дейiн дамыту 9021,4 млн. теңгеге бағаланып отыр. Қаржыландыру кездерi-республикалық бюджет және қалалық бюджет болып табылады.
7. Бағдарламаны жүзеге асырудан күтiлетiн нәтиже
Бағдарламаны жүзеге асыру нәтижесiнде қалада жаңбыр суларын қабылдау, тазарту және ағызып жiберу жүйесi пайда болады, бұл қаланың қалыпты санитарлық және экологиялық жағдайын қалыптастырады.
8. Бағдарламаны жүзеге асыру жөнiндегі шаралар жоспары
2010 жылға дейiн жүзеге асыру үшiн ұсынылып отырған негiзгi жұмыстар тiзбесi N 1 таблицада берiлген.
Бағдарламаның негiзгі орындаушысы Астана қаласын дамыту бағдарламаларына әкiмшiлiк ету жөнiндегi департамент.
2010 жылға дейінгі Астана қаласындағы нөсерлі
кәріз құрылысының көлемдері
N 1-таблица --------------------------------------------------------------------------- Бас.!Жұмыстар!өл.! Құрылыс ! Оның ішінде, жылдар бойынша сейн!атауы !шем! көлемі ! млн. теңге -ағы! !бір!------------!-------------------------------------------- стың! !лі.!кол.!са!құны!2002!2003!2004!2005!2006!2007!2008!2009!2010 нө. ! !гі !лек.!ны!(млн! мірі! ! !ұзын! !тең.! ! ! ! ! !ге) ! --------------------------------------------------------------------------- 1. Ақ бұлақ км 2 460 230 230 өзенін көркейту, арнасын тазарту және қалып. тастыру 2. Сорғы дана 20 1500 188 187,5 187,5 188 187,5 188 188 188 станса. лары мен тазарту құрылым. дарының құрылысы 3. Сары км 6,3 740 100 320 320 бұлақ өзенін көркейту, арнасын тазарту және қалып. тастыру 4. Диаметрі км 204,9 6321,6 300 918,9 940,1 965 832,9 785 855 724 1000 мм-ге дейін нөсерлі кәріз коллектор. ларының құрылысы Нөсерлі 9021,6 0 818 1656 1448 1152 1020 973 1043 912 кәрізді дамыту бағдар. ламасы бойынша жалпы жиынтығы --------------------------------------------------------------------------- Мамандар: Багарова Ж.А. Қасымбеков Б.А.