Об упорядочении учета потребления и оплаты электро-, тепло-, водоснабжения и других коммунальных услуг
Постановление акимата города Астаны от 12 августа 2002 года N 3-1-1510п. Зарегистрировано Управлением юстиции города Астаны 19 августа 2002 года N 220. Утратило силу постановлением акимата города Астаны от 6 февраля 2012 года № 06-178
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Астаны от 06.02.2012 № 06-178.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", в целях исполнения постановления Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2001 года N 548 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 9 апреля 1999 года N 400", дальнейшего совершенствования работы по правовому регулированию договорных отношений в коммунально-обслуживающей сфере, упорядочения учета потребления и оплаты населением коммунальных услуг, принимая во внимание необходимость формирования эффективного механизма ценовой и тарифной политики, социальной защиты населения, - акимат города Астаны постановляет:
1. Руководству Открытого акционерного общества "Астанаэнергосервис" (далее - ОАО "Астанаэнергосервис"), Товарищества с ограниченной ответственностью "Нысана" (далее - ТОО "Нысана"), Государственного коммунального предприятия на праве хозяйственного ведения "Турмыс" (далее - ГКП "Турмыс"), других предприятий и организаций, имеющих на балансе источники тепловой энергии, и Государственного коммунального предприятия на праве хозяйственного ведения "Астана Су Арнасы" (далее - ГКП "Астана Су Арнасы") рекомендовать: <*>
для осуществления контроля за соблюдением источниками тепловой энергии параметров подаваемого теплоносителя разработать температурный график качественного регулирования режима отпуска тепла, в зависимости от температуры наружного воздуха, с учетом заключения независимой экспертной организации и утвердить его в Северном региональном отделе Комитета по госэнергонадзору Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан;
принять на технический баланс общедомовые приборы учета расхода воды и теплового учета, установленные в жилых домах;
оплату за фактически потребленную воду, электрическую и тепловую энергию предъявлять по показаниям приборов учета;
при отсутствии или временно неработающих приборов учета размер платы определять:
по тепловой энергии исходя из норм потребления на отопление жилого фонда города Астаны согласно Приложению к настоящему постановлению, откорректированных на фактическую температуру наружного воздуха за расчетный месяц, по воде исходя из норм, принятых согласно строительным нормам и правилам (далее - СНиП) 2.0.4.01- 85 (внутренний водопровод и канализация зданий), 2.04.02- 84 (водоснабжение, наружные сети и сооружения) и тарифам, утвержденным в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
по электрической энергии в течение месяца по среднесуточному потреблению электрической энергии за предыдущий расчетный период, а свыше месячного срока - по установленной мощности токоприемников и числу часов их использования.
Сноска: В пункт 1 внесено дополнение и изменение - постановлением акимата города Астаны от 15 октября 2003 года № 3-1-2059п.

Тұтыну есебiн және электрмен, жылумен, сумен жабдықтау және басқа да коммуналдық қызметтер төлемдерiн реттеу туралы
Астана қаласы әкімиятының 2002 жылғы 12 тамыздағы N 3-1-1510қ қаулысы. Астана қалалық Әділет басқармасында 2002 жылғы 19 тамызда тіркелді. Тіркеу N 220. Күші жойылды - Астана қаласы әкімдігінің 2012 жылғы 6 ақпандағы N 06-178 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Астана қаласы әкімдігінің 06.02.2012 N 06-178 қаулысымен (қаулының мемлекеттік тілдегі мәтіні РҚАО-ға  түспеген).
"Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Заңына сәйкес, "Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 1999 жылғы 9 сәуiрдегi N 400  қаулысына өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 2001 жылғы 25 сәуiрдегi N 548  қаулысын орындау, коммуналдық-қызмет көрсету саласындағы шарттық қатынастарды құқықтық негiзде реттеу жөнiндегi жұмыстарды одан әрi жетiлдiру, тұрғындардың коммуналдық қызметтердi пайдалануын және оған ақы төлеуiн есепке алуды реттеу мақсатында, баға және тариф саясатының тиiмдi тетiгiн қалыптастыру, халықты әлеуметтiк қорғау қажеттілігiн ескере отырып, Астана қаласының әкiмдiгi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. "Астанаэнергосервис" ашық акционерлiк қоғамының (бұдан әрi - "Астанаэнергосервис" ААҚ), "Нысана" жауапкершiлігi шектеулi серiктестiгiнiң (бұдан әрi - "Нысана" ЖШС), шаруашылық жүргізу құқығындағы "Тұрмыс" мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорнының (бұдан әрi - "Тұрмыс" МКК) және балансында жылу энергиясы көздерi бар басқа да кәсiпорындар мен ұйымдардың, шаруашылық жүргiзу құқығындағы "Астана Су Арнасы" мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорнының (бұдан әрi - "Астана Су Арнасы") басшылары ұсынылсын:
энергия тасымалдаушыларға берiлетiн жылу энергиясы көздерiнiң параметрлерiнiң сақталуын бақылау үшiн сырттағы ауа температурасына байланысты, тәуелсiз сараптау ұйымының қорытындысын ескере отырып, жылу жiберу тәртiбiн сапалы түрде реттеудің температуралық кестесiн әзiрлесiн және оны Қазақстан Республикасы Энергетика және минералды ресурстар министрлiгi Энергетиканы мемлекеттiк қадағалау комитетiнiң Солтүстiк аймақтық бөлiмiнде бекiтсiн;
тұрғын үйлерде орнатылған судың шығынын есептегiш және жылу есептегiш жалпы үйлiк аспаптарды техникалық балансқа қабылдасын;
нақты тұтынған суға, электр мен жылу энергиясына төленетiн төлемақыны есептеу аспабының көрсеткiштерi бойынша алсын;
есептеу аспаптары болмаған немесе уақытша жұмыс iстемеген жағдайда төленетiн төлемақы мөлшерi:
есептеу айындағы сыртқы ауаның нақты температурасына түзетiлген осы қаулының Қосымшасына сәйкес Астана қаласының тұрғын қорын жылытуға арналған тұтыну нормасынан жылу энергиясы бойынша, 2.04.01-85 (ғимараттың iшкi су құбыры және кәрiз), 2.04.02-84 құрылыс нормалары мен ережелеріне (бұдан әрі - ҚНмЕ) сәйкес қабылданған нормалардан су бойынша;
электр энергиясы бойынша бiр айдың ішiнде алдыңғы есептеу кезеңiнде электр энергиясын орташа тәулiктiк тұтыну көрсеткiшi бойынша, ал айлық мерзiмнен асса - тоқ қабылдағыштың белгiленген қуаты мен оларды пайдалану сағатының саны бойынша анықталсын. <*>
Ескерту. 1-тармаққа өзгерістер енгізілді - Астана қаласы әкімінің 2003 жылғы 15 қазандағы  N 3-1-2059қ қаулысымен.

2. Утвердить нормы потребления воды на одного жителя в сутки по горячему водоснабжению (при температуре теплоносителя 55 градусов) и по холодному водоснабжению (при пользовании водой из уличных водоразборных колонок) - согласно приложению.
3. Плату за потребленные энергоресурсы производить по тарифам, утвержденным, в установленном законодательством порядке, Департаментом по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса по городу Астане.
4. Предприятиям ТОО "Нысана", ГКП "Турмыс" и организациям, обслуживающим коммунальные котельные, предусмотреть в период подготовки к отопительному сезону проведение организационно-технических мероприятий по установке приборов учета, заключению договоров с населением с применением согласованных с Республиканским государственным предприятием "Госэнергоэкспертиза" (далее - РГП "Госэнергоэкспертиза") теплотехнических характеристик зданий, не охваченных коммерческим учетом.
5. Городской Ассоциации кооперативов собственников помещений (квартир) "АСТАНА-ПЛЮС", Ассоциации кооперативов собственников квартир "Бирлик-Единство" и районной Ассоциации кооперативов собственников квартир "Парасат" во взаимодействии с энергоснабжающими организациями:
принять участие в оборудовании жилого фонда приборами учета и в оформлении индивидуальных договоров на оплату их стоимости;
до 1 сентября 2002 года определить жилые дома, оборудованные общедомовыми приборами теплового учета и учета расхода воды, по показаниям которых будет предъявляться плата за фактически потребленную тепловую энергию и воду аналогичным типам жилых домов, не оснащенных приборами учета.
6. Контроль за соблюдением заданного режима и внутренней регулировки систем теплопотребления жилых домов кооперативами собственников квартир, потребительскими кооперативами, обслуживающими жилой фонд, возложить на предприятия, имеющие на балансе источники тепловой энергии.
7. Государственному коммунальному предприятию на праве хозяйственного ведения "Горкоммунхоз" (далее - ГКП "Горкоммунхоз"), Товариществу с ограниченной ответственностью "СпецавтотранспортАлматы", Товариществу с ограниченной ответственностью "Спецавтотранспорт-Сарыарка" и другим хозяйствующим субъектам, осуществляющим складирование, вывоз и захоронение твердо-бытовых отходов, производить взимание платы с населения по тарифам, согласованным с Департаментом по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса по городу Астане, с учетом сложившейся по городу расчетной нормы накопления твердо-бытовых отходов на одного человека в размере 1,1 кубометра в год.

2. Әрбiр тұрғынға тәулiгiне ыстық сумен жабдықтау (жылу тасымалдаушы 55 градустық температурада болғанда) және суық сумен жабдықтау бойынша (көшедегi су тартатын шүмек суын пайдаланғанда) суды пайдалану нормасы, қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.
3. Энергия ресурстарын пайдаланғаны үшiн төленетiн төлем заңнамаларда белгiленген тәртiпте, Астана қаласы бойынша Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестiктi қорғау және шағын бизнестi қолдау жөнiндегi департамент бекiткен тариф бойынша жүргiзiледi.
4. "Нысана" ЖШС, "Тұрмыс" МКК және коммуналдық қазандықтарды қамтамасыз ететiн кәсiпорындар мен ұйымдар жылу беру маусымына әзiрлiк кезеңiнде есептеу аспаптарын орнату жөнінде ұйымдастыру-техникалық шаралар жүргізуді, коммерциялық есепке алынбаған ғимараттардың "Госэнергоэкспертиза" республикалық мемлекеттiк кәсiпорнымен (бұдан әрi - "Госэнергоэкспертиза" РМК) келiсiлген жылу-техникалық сипаттамасын қолданып, тұрғындармен шарт жасасуды қарастырсын.
5. "АСТАНА-ПЛЮС" орын-жайлар (пәтерлер) иелерi кооперативтерiнiң қалалық қауымдастығы, "Бiрлiк-Единство" ПИК қауымдастығы және "Парасат" ПИК аудандық қауымдастығы энергиямен жабдықтаушы кәсiпорындармен бiрлесiп:
тұрғын үй қорын есептеу аспаптарымен жабдықтап, олардың құнына ақы төлеуге жеке шарттар ресiмдеуге қатыссын;
2002 жылдың 1 қыркүйегiне дейiн есептеу аспаптарымен жарақтандырылмаған ұқсас үлгідегі тұрғын үйлердің нақты тұтынған жылу энергиясына және суға төленетін төлемақы көрсеткіші бойынша ұсынылатын жылу есептегіш және су шығынын есептегіш жалпыүйлік аспаптармен жабдықталған тұрғын үйлерді анықтасын.
6. Тұрғын үй қорына қызмет көрсететiн пәтер иелерi кооперативтерi мен тұтыну кооперативтерiнiң тапсырылған режимi және жылуды тұтыну жүйесiнiң iшкi реттiлiгiн сақтауын бақылау балансында жылу энергиясы көздерi бар кәсiпорындарға жүктелсiн.
7. Шаруашылық жүргiзу құқығындағы "Қалалық коммуналдық шаруашылық" мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорыны (бұдан әрi - "Қалалық коммуналдық шаруашылық" МКК), "Спецавтотранспорт-Алматы" жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiгi, "Спецавтотранспорт-Сарыарқа" жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiгi және қатты-тұрмыстық қоқыстарды жинауды, шығаруды және көмудi жүзеге асыратын шаруашылық жүргiзушi субъектiлер, қала бойынша қатты-тұрмыстық қоқыстардың жинақталуының қалыптасқан есептiк айырмасын ескере отырып, Астана қаласы бойынша Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестiктi қорғау және шағын бизнестi қолдау жөнiндегi департаментпен келiсiлген бiр адамға жылына 1,1 текшеметр көлемiндегi тариф бойынша тұрғындардан төлемақы алсын.

8. Признать утратившими силу:
распоряжение акима города Астаны от 3 августа 2000 года N 3-1-309р "Об упорядочении учета потребления и оплаты населением услуг теплоснабжения и других коммунальных услуг";
постановление акимата города Астаны от 15 февраля 2002 года N 3-1-225п "О внесении изменений в распоряжение акима города Астаны от 3 августа 2000 года N 3-1-309р "Об упорядочении учета потребления и оплаты населением услуг теплоснабжения и других коммунальных услуг".
9. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя акима города Астаны Есилова С.С.
Аким города Астаны                      А. Джаксыбеков
Визы:                   Абдрказаков С.М.
Есилов С.С.             Мухамбетказы М.Б.
Ченцов А.Д.             Иргибаев М.С.
Согласовано
Аким района "Алматы"                    А. Шакиров
Аким района "Сарыарка"                  Н. Тихонюк
Директор Департамента коммунального
хозяйства города Астаны                 С. Хорошун
Директор Департамента
Агентства Республики Казахстан
по регулированию естественных
монополий, защите конкуренции
и поддержке малого бизнеса по
городу Астане                           А. Матишев
Начальник Северного регионального
отдела Комитета по госэнергонадзору
Министерства энергетики и
минеральных ресурсов Республики
Казахстан                               А. Жусупов
Директор представительства
РГП "Госэнергоэкспертиза"               А. Сарманов
Председатель Правления
ОАО "Астанаэнергосервис"                Э. Табанов
Генеральный директор
ГКП "Астана Су Арнасы"                  Ж. Нуркенов
Директор ГКП "Турмыс"                   Л. Серикбаев
Директор ТОО "Нысана"                   А. Корх
Президент городской Ассоциации
кооперативов собственников
помещений (квартир) "АСТАНА-ПЛЮС"       С. Деревянкина
Президент Ассоциации
КСК "Бирлик-Единство"                   К. Баужанов
Председатель районной ассоциации
КСК "Парасат"                           М. Кинжибаев
Приложение
к постановлению акимата города Астаны
N 3-1-1510п от 12 августа 2002 г.
Нормы расхода воды в жилых домах квартирного типа и
общежитиях (по СНиП 2.04.01-85 "Внутренний водопровод и
канализация зданий", СНиП 2.04.02-84
"Водоснабжение, наружные сети и сооружения")
___________________________________________________________________________
!                                        !Изме- ! Нормы расхода воды в
N   !             Водопотребители            !ритель! средние сутки, литров
п/п !                                        !      !
____!________________________________________!______!______________________
!                                        !      ! Общая ! в том числе
!                                        !      !       !   горячей
____!________________________________________!______!_______!______________
1.   Жилые дома квартирного типа:
1.1.  С централизованным горячим               один
водоснабжением, оборудованные           житель   195         85
умывальниками, мойками и душами
1.2.  С сидячими ваннами, оборудованными       один
душами                                  житель   230         90
1.3.  С ванными длиной от 1500 до 1700 мм,     один
оборудованными душами                   житель   250        105
1.4.  Высотой свыше 12 этажей с централизо-    один
ванным горячим водоснабжением и         житель   360        115
повышенными требованиями к их
благоустройству
2.               Общежития:
2.1.  С общими душевыми один                  житель    85         50
2.2.  С душами при всех жилых комнатах         один
житель   110         60
2.3.  С общими кухнями и блоками душевых на    один
этажах при жилых комнатах в каждой      житель   140         80
секции здания
3.   Разбор воды из уличных водоразборных     один     50          -
колонок                                 житель
___________________________________________________________________________
Примечание: При предъявлении населению платы за горячее водоснабжение нормы потребления горячей воды принимаются согласно СниП, в зависимости от степени благоустройства.
Для жилых домов, оборудованных только мойками, норма потребления горячей воды - 25 литров в сутки на одного жителя.
Заведующий отделом бюджетно-финансового
мониторинга и государственных закупок
аппарата акима города Астаны                           М. Иргибаев

8. Күшi жойылды деп танылсын:
Астана қаласы әкiмiнiң 2000 жылғы 3 тамыздағы N 3-1-309ө "Тұрғындардың жылумен жабдықтау қызметтерi мен басқа да коммуналдық қызметтерiн тұтыну есебiн және ақы төлеуiн реттеу туралы" өкiмi;
Астана қаласы әкiмиятының 2002 жылғы 15 ақпандағы N 3-1-225қ "Астана қаласы әкiмiнiң 2000 жылғы 3 тамыздағы N 3-1-309ө "Тұрғындардың жылумен жабдықтау қызметтерi мен басқа да коммуналдық қызметтерiн тұтыну есебiн және ақы төлеуiн реттеу туралы" өкiмiне өзгерiстер енгiзу туралы" қаулысы.
9. Осы қаулының орындалуын бақылау Астана қаласы әкімінің бірінші орынбасары С.С.Есіловке жүктелсін.
Астана қаласының әкімі
Визалар:
КЕЛІСІЛДІ
Алматы ауданының әкімі
Сарыарқа ауданының әкімі
Астана қаласы Коммуналдық
шаруашылық департаментінің
директоры
Қазақстан Республикасының Табиғи
монополияларды реттеу, бәсекелестiктi
қорғау және шағын бизнестi дамыту
жөніндегi агенттігінің Астана қаласы
бойынша департаментінің директоры
Қазақстан Республикасы Энергетика
және  минералды ресурстар
министрлiгiнiң Энергетиканы
мемлекеттік қадағалау комитетi
Солтүстік аймақтық бөлiмінің
бастығы
"Госэнергоэкспертиза" РМК
өкілдігінің директоры
"Астанаэнергосервис" ААҚ
Басқарма төрағасы
"Астана Су Арнасы" МКК
Бас директоры
"Тұрмыс" МКК директоры
"Нысана" ЖШС директоры
"АСТАНА ПЛЮС" орын-жайлар
(пәтерлер) иелері кооперативтері
қалалық қауымдастығының
президенті
"Бірлік-Единство" ПИК
қауымдастығының президенті
"Парасат" ПИК аудандық
қауымдастығының төрағасы
Астана қаласы әкімдігінің
2002 жылғы 12 тамыздағы
N 3-1-1510қ қаулысына
қосымша <*>
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - Астана қаласы әкімінің 2003 жылғы 15 қазандағы  N 3-1-2059қ қаулысымен.
Астана қаласы тұрғын үй қорын жылытуға арналған жылу энергиясы шығынының
НОРМАСЫ
---------------------------------------------------------
Көрсет.   Өлшем                  Айлар
кіштер    бірлігі  ---------------------------------------------------------
Қаңтар    Ақпан    Наурыз   Сәуір
Тн.в.=    Тн.в.=   Тн.в.=   Тн.в.
-16,8 о С   -16,5 о С  -10,1 о С   +3 о С
---------------------------------------------------------
Тұрған үй  1 кал/м 2     0,0464     0,0429   0,0378   0,0205
қорының
тұрғын және
көмекші
орын-жай.
ларына
арналған
норма
---------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы
-------------------------------------------
Қазан    Қараша   Желтоқсан   Жылыту
= Тн.в.  = Тн.в.  =  Тн.в.=   маусымына
+2,6 о С   -7,0 о С    -14,0 о С     орташа
Тн.в.= -8,1 о С
-------------------------------------------
0,0217   0,0329    0,0428     0,0350 -------------------------------------------
Жылытуға арналған жылу энергиясы шығындарының нормасы МСН2.04-01-98 "Құрылыс климатологиясы бойынша" сыртқы ауа температурасын түзетумен бірге айлар бойынша есептелген.
Сәуір және қазан айларында жылытуға арналған жылу энергиясының нормасы жылыту жүйесі жұмысының нақты сағатына түзетіледі.
Астана қаласы Әкімі аппараты энергетикалық
кешен және коммуналдық шаруашылық бөлімінің
меңгерушісі