О Программе интенсивного сноса ветхого и отдельного индивидуального жилья в городе Астане на период 2003-2005 годов
Решение Маслихата города Астаны от 19 декабря 2002 года N 203/39-II. Зарегистрировано Управлением юстиции города Астаны 26 декабря 2002 года N 236. Утратило силу - решением Маслихата города Астаны от 21 сентября 2006 года N 285/35-III
Извлечение из решения Маслихата города Астаны
от 21 сентября 2006 года N 285/35-III
В связи с изменением норм законодательства и истечением срока действия отдельных решений Маслихат города Астаны РЕШИЛ:
1. Признать утратившими силу некоторые решения маслихата города Астаны согласно приложению.
2. Настоящее решение вступает в силу со дня принятия.
Перечень
утративших силу некоторых решений маслихата города Астаны
...
3. Решение маслихата города Астаны от 19 декабря 2002 года N 203/39-II "О Программе интенсивного сноса ветхого и отдельного индивидуального жилья в городе Астане на период 2003-2005 годов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за 236, опубликовано в газете "Вечерняя Астана" 13 февраля 2003 года).
...
Секретарь маслихата
города Астаны                        В. Редкокашин
_________________________________________________________
Рассмотрев представленную акиматом города Астаны Программу
интенсивного сноса ветхого и отдельного индивидуального жилья в
городе Астане на период 2003-2005 годов, одобренную  постановлением
Правительства Республики Казахстан N 1039 от 20 сентября 2002 года,
руководствуясь статьей 86  Конституции  Республики Казахстан и
статьей 6  Закона  Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О
местном государственном управлении в Республике Казахстан",
маслихат города Астаны решил:
1. Утвердить прилагаемую Программу интенсивного сноса ветхого
и отдельного индивидуального жилья в городе Астане на период
2003-2005 годов.
Председатель сессии
маслихата города Астаны          А.В.Майер
Секретарь маслихата
города Астаны                    В.Г.Лукьянец
Одобрена                               Утверждена
постановлением Правительства                решением маслихата
Республики Казахстан                           города Астаны
20 сентября 2002 года N 1039                     N 203/39-II
от 19 декабря 2002 года
Программа
интенсивного сноса ветхого и отдельного
индивидуального жилья в городе Астане
на период 2003-2005 годов
1. Паспорт Программы
Наименование         Программа интенсивного сноса ветхого и
Программы              отдельного индивидуального жилья в городе
Астане на период 2003-2005 годы.
Основание для        Поручение в соответствии с протокольным
разработки           решением совещания у Президента Республики
Казахстан от 27 марта 2002 года N 01-10.2.
Цель                 Исполнение Генерального плана застройки города
Астаны.
Интенсивный снос ветхого и отдельного
индивидуального жилья.
Задачи               Развитие рынка жилья и рынка земли.
Привлечение инвестиций.
Увеличение доходов бюджета за счет налоговых
и неналоговых поступлений.
Улучшение жилищных условий граждан.
Основные принципы    Направленность на конечную цель и этапность
становления и развития города.
Рациональное сочетание жилья, социальной
инфраструктуры и систем жизнеобеспечения.
Сочетание технических, экономических,
экологических, архитектурных и организационных
решений плана застройки.
Формирование цивилизованных рынков жилья и
земли.
Источники            Ресурсной базой для реализации Программы
финансирования       интенсивного сноса ветхого и отдельного
индивидуального жилья в городе Астане на
период 2003-2005 годов являются средства
населения, иностранные и отечественные
инвестиции.
Расчетная  потребность в этих средствах на
период 2003-2005 годов составит 8,2 млрд.
тенге.
Ожидаемые результаты В результате реализации мер Программы
интенсивного сноса ветхого и отдельного
индивидуального жилья в городе Астане на
период 2003-2005 годов планируется:
осуществить предварительный этап строительства
объектов в соответствии с Генеральным планом
застройки города Астаны;
изменить облик города;
более эффективнее использовать территории;
расширить налоговую базу.

2003-2005 жылдар аралығына арналған Астана қаласындағы ескi және жекелеген жеке тұрғын үйлердi қарқынды бұзу бағдарламасы туралы
Астана қалалық мәслихатының шешімі. 2002 жылғы 19 желтоқсандағы N 203/39-ІІ. Астана қалалық Әділет басқармасында 2002 жылғы 26 желтоқсанда N 236 тіркелді. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2006 жылғы 21 қыркүйектегі N 285/35-ІІІ шешімімен
Ескерту - Астана қаласы мәслихатының
2006 жылғы 21 қыркүйектегі N 285/35-ІІІ шешімінен
Үзінді:
Заңнамалық нормалардың өзгеруiне және жекелеген шешiмдердiң қолданыс мерзiмдерiнiң өтуiне байланысты Астана қаласының мәслихаты шешiм қабылдады:
1. Қосымшаға сәйкес Астана қаласы мәслихатының кейбiр шешiмдерiнiң күшi жойылған деп танылсын.
2. Осы шешiм қабылданған күннен бастап күшiне енедi.
Астана қаласы мәслихатының
сессия төрағасы
Астана қаласы мәслихатының
хатшысы
Астана қаласы мәслихатының
2006 жылғы 21 қыркүйектегi
N 285/35-IIІ шешiміне қосымша
Астана қаласы мәслихатының күшiн жойған кейбiр
шешiмдерiнiң тiзiмi
...
3. Астана қаласы мәслихатының 2002 жылғы 19 желтоқсандағы N 203/39-II "2003-2005 жылдарда Астана қаласындағы ескi және жекелеген үйлердi қарқынды бұзу бағдарламасы туралы" шешiмi (Нормативтiк-құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу реестрiнде 236 нөмiрмен тiркелген, 2003 жылғы 13 ақпанда "Вечерняя Астана" газетiнде жарияланды);
...
Астана қаласы мәслихатының хатшысы
______________________________________________
Астана қаласының әкiмияты ұсынған, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 20 қыркүйектегi N 1039  қаулысымен  мақұлданған, 2003-2005 жылдар аралығына арналған Астана қаласындағы ескi және жекелеген жеке тұрғын үйлердi қарқынды бұзу бағдарламасын қарап, Қазақстан Республикасы  Конституциясының  86-бабының және "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының негiзiнде Астана қаласының мәслихаты былай деп шештi:
1. Қоса берiлiп отырған Астана қаласындағы ескi және жекелеген жеке тұрғын үйлердi қарқынды бұзу бағдарламасы бекiтiлсiн.
Астана қаласы мәслихаты
сессиясының төрағасы
Астана қаласы мәслихатының
хатшысы
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2002 жылғы 20 қыркүйектегi
N 1039 қаулысымен
МАҚҰЛДАНҒАН
Астана қалалық мәслихаттың
2002 жылғы 5 желтоқсандағы
N 199/38-II шешiмiмен
БЕКIТIЛГЕН
2003-2005 жылдар аралығына арналған Астана қаласындағы ескi және жекелеген жеке тұрғын үйлердi қарқынды бұзу
БАҒДАРЛАМАСЫ
1. Бағдарлама төлқұжаты
Бағдарламаның атауы      2003-2005 жылдар аралығына арналған Астана
қаласындағы ескi және жекелеген жеке
тұрғын үйлердi қарқынды бұзу бағдарламасы
Әзiрлеу негiзi           Қазақстан Республикасы Президентiнде
болған мәжiлiс шешiмiнiң хаттамасына
сәйкес 2002 жылғы 27 наурыздағы N 10-10.2.
тапсырмасы.
Мақсаты                  Астана қаласы құрылысының Бас жоспарын
орындау.
Ескi және жекелеген жеке тұрғын үйлердi
қарқынды бұзу.
Мiндеттерi               Тұрғын үй мен жер нарығын дамыту.
Инвестициялар тарту.
Салықтық және салықтан тыс түсiмдер
есебiнен бюджет табысын ұлғайту.
Азаматтардың тұрғын үй жағдайларын
жақсарту.
Негiзгi қағидаттар       Түпкi мақсатқа бағыт алу, қаланың бой
түзеу және даму кезеңдiлiгi.
Тұрғын үй, тіршілікті қамтамасыз етудің
әлеуметтiк инфрақұрылымдары мен
жүйелерiнiң оңтайлы үйлесiмдiлiгi.
Құрылыс жоспарының техникалық,
экономикалық, экологиялық, сәулеттiк және
ұйымдастырушылық шешiмдерiнiң
үйлесімділігі.
Тұрғын жай мен жердiң өркениеттi нарығын
қалыптастыру.
Қаржыландыру көздерi     2003-2005 жылдар аралығына арналған Астана
қаласындағы ескi және жекелеген тұрғын
үйлердi қарқынды бұзу Бағдарламасын жүзеге
асырудың ресурстық базасы жергiлiктi бюджет
қаражаты мен тұрғын халық, шетелдiк және
отандық инвестициялар болып табылады.
2003-2005 жылдарға арналған осы
қаражаттардағы есеп айырысу қажеттiлiгi
8,2 млрд. теңгенi құрайды.
Күтiлетiн нәтижелер      2003-2005 жылдар аралығына арналған Астана
қаласындағы ескi және жекелеген тұрғын
үйлердi қарқынды бұзу Бағдарламасы
шараларын жүзеге асыру нәтижесiнде:
Астана қаласы құрылысының Бас жоспарына
сәйкес объектiлер құрылысының алдыңғы легiн
жүзеге асыру;
қала келбетiне өзгерiс енгiзу;
аумақты өте тиiмдi пайдалану;
салық базасын кеңейту.

2. Введение
Программа интенсивного сноса ветхого и отдельного индивидуального жилья в городе Астане на период 2003-2005 годов (далее - Программа) разработана в соответствии с протокольным решением совещания у Президента Республики Казахстан от 27 марта 2002 года N 01-10.2, Государственной программой социально-экономического развития города Астаны на период до 2005 года "Расцвет Астаны - расцвет Казахстана", утвержденной  Указом  Президента Республики Казахстан от 19 марта 2001 года N 574 и Генеральным планом города Астаны, утвержденным  Постановлением  Правительства Республики Казахстан от 15 августа 2001 года N 1064.
В Государственной программе социально-экономического развития г. Астаны на период до 2005 года "Расцвет Астаны - расцвет Казахстана" предусматривается создание основы всей многогранной, сложной и крупномасштабной работы в части социально-экономического развития, исходя из будущего внешнего контура и облика города, перспективной функциональной и градообразующей его структуры.
Динамичное развитие новой столицы - города Астаны, необходимость улучшения эстетического облика города, повышение уровня его благоустройства, стремительное возведение современных зданий и сооружений, развитие инженерной и транспортной инфраструктуры требуют освоения значительных территорий, в настоящее время занятых ветхими зданиями и хозяйственными постройками. При этом строительство первоочередных объектов, а также системная работа по привлечению инвесторов должны осуществляться в кратчайшие сроки.
Переход от старой градостроительной политики к новой предусматривает формирование принципиально иной концепции, предполагающей строительство современного города, отвечающего международным стандартам.

2. Кiрiспе
2003-2005 жылдар аралығына арналған Астана қаласындағы ескi және жекелеген жеке тұрғын үйлердi қарқынды бұзу бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) 2002 жылғы 27 наурыздағы N 01-10.02 Қазақстан Республикасы Президентiнiң қатысуымен өткен мәжiлiстiң хаттамасына 2001 жылғы 19 наурыздағы N 574 Қазақстан Республикасы Президентiнiң жарлығымен бекiтiлген "Астананың гүлденуi - Қазақстанның гүлденуi" атты 2005 жылға дейiнгi кезеңге арналған Астана қаласын әлеуметтiк-экономикалық дамытудың мемлекеттiк бағдарламасына және 2001 жылғы 15 тамыздағы N 1064 Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң  қаулысымен  бекiтiлген Астана қаласының Бас жоспарына сәйкес әзiрленген.
"Астананың гүлденуi - Қазақстанның гүлденуi" атты 2005 жылға дейiнгi кезеңге арналған Астана қаласының әлеуметтiк-экономикалық дамуының мемлекеттiк бағдарламасында қаланың болашақтағы сыртқы келбетi мен бейнесiнен туындайтын, әлеуметтiк-экономикалық даму бөлiгiндегi барлық күрделi және iрi масштабты жұмыстардың негiзiн құру қарастырылады.
Жаңа елордамыз - Астана қаласының серпiнді дамуы, қаланың эстетикалық бейнесiн жақсарту қажеттілiгi, оны көрiктендiру деңгейiн көтеру, қазiргi заманғы ғимараттар мен құрылыстарды қарқынды салу, инженерлiк және көлiктiк инфрақұрылымдарды дамыту қазiргi уақыттағы ескi ғимараттар мен шаруашылық құрылыстар тұрған маңызды аумақтарды игерудi талап етедi. Сонымен, бiрiншi кезекте салынатын объектiлердi салу, сондай-ақ инвесторларды тарту жөнiндегi жүйелi жұмыстар қысқа мерзiмде жүзеге асырылуы қажет.
Қала салу саясатының ескiсiнен жаңасына көшу қазiргi заманғы қаланың халықаралық стандартқа сай келетiн, құрылысына болжам жасайтын басқа тұжырымдаманы қалыптастыруды қарастырады.

3. Современное состояние рынка
жилья и рынка земли в городе Астане
Согласно Генеральному плану застройки в целях облагораживания и благоустройства новой столицы акиматом города разработаны мероприятия, связанные со сносом ветхих и аварийных жилых домов, дачных строений и нежилых объектов недвижимости.
Для обустройства новой столицы сделано многое. За период 1999-2001 годов произведена большая работа по сносу зданий и сооружений в Астане. В общей сложности освобождено 64,5 гектаров земли для целей проектирования и строительства административных и жилых зданий, расширения автомобильных дорог и прочее. Для государственных надобностей за этот период изъято 258 земельных участков, находящихся под жилыми домостроениями и 820 дачных, гаражных участков.
Динамика изъятия земельных участков для государственных
надобностей в период 1999-2001 годов и первое полугодие
2002 года
N  п/п
Наименование
Годы
1999
2000
2001
2002
1.
Количество земельных участков, изъятых для государственных надобностей (в их числе жилые
домостроения, дачные и гаражные участки). Из них участки:
92
201
785
1170
1.1.
Под ветхим жильем
92
78
81
94
1.2.
Под благоустроенным жильем
-
7
-
-
1.3.
Дачные, гаражные участки
-
116
704
1076
2.
Фактические затраты на изъятие земельных участков, млн. тенге
179,8
779,9
912,0
732,3
3.
Площадь освобожденных земельных участков, гектар
5,5
12,0
47,0
70,0
Значительный объем работы по сносу выполнен в первом полугодии 2002 года: изъято 1170 земельных участков, в том числе 94 - под ветхим жильем и 1076 - дачных, гаражных участков, всего освобождено более 70 гектаров земли.
В течение 1999-2002 годов своевременно освобожденные участки
позволили:
завершить подготовительные работы по строительству объектов
инженерной инфраструктуры, обеспечивающих ввод в эксплуатацию
первоочередных объектов на правом и левом берегу реки Ишим;
обеспечить расширение жилищного строительства по программе
ипотечного кредитования и ввести в эксплуатацию более 72 тысяч квадратных метров жилья;
произвести комплексную застройку ул. А. Иманова;
положить начало реконструкции ул. А. Бараева;
начать строительство автодороги от Коргалжынской трассы до нового центра и многое другое.

3. Астана қаласындағы тұрғын үй және жер нарығының қазiргi заманғы ахуалы
Құрылыстың Бас жоспарына сай, жаңа астананы көркейтiп, оған айрықша келбет беру мақсатында, қала әкiмдiгi ескi және апат жағдайындағы тұрғын үйлердi, саяжайлар мен тұрғын емес жылжымайтын мүлiк объектілерiн бұзуға байланысты шаралар әзiрледi.
Жаңа елорда құрылысын тұрғызу үшiн көптеген шаралар жасалды. 1999-2001 жылдар аралығында Астана қаласындағы ескi ғимараттар мен құрылыстарды бұзу жөнiнде ауқымды жұмыстар жүргiзiлдi. Әкiмшiлiк және тұрғын үй ғимараттарын жобалау және салу, автокөлiктiк жолдарды кеңейту және басқадай мақсаттар үшiн, жалпы алғанда, 64,5 гектардан астам жерлер босатылды. Мемлекеттiк қажеттілiктер үшiн тұрғын үйлiк үй салуға жататын 258 жер учаскесi мен 820 саяжай және гараж учаскелерi қайтарып алынды.
2002 жылдың бiрiншi жартыжылдығында бұзу бойынша ауқымды жұмыстар атқарылды; 1170 жер учаскелерi алаңды, оның iшiнде 94-i ескi үйлер және 1076-сы саяжай, гараж учаскелерi, барлығы 70 гектардан астам жер босатылды.
1999-2002 жылдар iшiнде дер уақытында босатылған учаскелер:
Есiл өзенiнiң сол жақ жағалауындағы бiрiншi кезектегi объектiлердi пайдалануға енгiзудi қамтамасыз ететiн инженерлiк инфрақұрылымдар объектiлерiн салу үшiн дайындық жұмыстарын аяқтауға;
ипотекалық несиелеу бағдарламасы бойынша тұрғын үй құрылысын кеңейтудi қамтамасыз етуге және 70 мың шаршы метр тұрғын үйдi пайдалануға енгiзуге;
А.Иманов көшесiнiң кешендi құрылысын жүргiзуге;
А.Бараев көшесiн қайта жаңартуды бастауға;
Қорғалжын тас жолынан жаңа орталыққа дейiн автожолдар салуды бастауға және т.б. мүмкiндiк бердi.
1999-2001 жылдар аралығында және 2002 жылдың бiрiншi жартыжылдығында мемлекеттiк қажеттiлiктер үшiн жер учаскелерiн қайтарып алу серпiнi
-------------------------------------------------------------------
N  |           Атауы                    |       жылдар
p/c |                                    |-------------------------
|                                    | 1999  2000  2001   2002
-------------------------------------------------------------------
1.   Мемлекеттiк қажеттiлiктер үшін        92    201    785    1170
қайтарып алынған жер учаскелерiнiң
саны (олардың iшiнде тұрғын үйлік,
саяжай және гараж учаскелерi).
Оның iшiнде:
1.1. Ecкі тұрғын үйлiк учаскелер           92     78     81    94
1.2. Қабатты тұрғын үйлiк учаскелер        -      7      -     -
1.3. Саяжай, гараж учаскелерi              -      116    704   1076
2.   Жер учаскелерін қайтарып алуға        179,8  779,9  912,0 732,3
жұмсалған нақты шығындар,
млн. теңге
3.   Босатылған жер учаскелерiнiң          5,5    12,0   47,0  70,0
алаңы, гектар
-------------------------------------------------------------------

В показателях жилищного фонда города Астаны наметились некоторые улучшения, поскольку в среднем общая площадь на одного жителя за последние три года увеличивается. По состоянию на начало 2002 года, в среднем на одного жителя приходится 17,1 кв. метров жилищного фонда.
Перспективы рынка жилья города Астаны, в конечном счете,
определяет наличие объективной потребности населения в улучшении жилищных условий. На сегодняшний день в городе Астане налицо острый
дефицит жилья. Об этом свидетельствуют приведенные ниже данные:
более 26 тыс. человек живут в ветхих и аварийных домах;
с 1982 года более 3,5 тысячи граждан числятся очередниками на
улучшение жилищных условий, в том числе входящих в 11
льготных категорий социально-защищенных граждан.
Жилой фонд г. Астаны делится на несколько больших групп
характерной застройки:
жилье низкого качества;
типовое жилье;
застройка периода освоения Целины;
дома улучшенной планировки;
элитное жилье.
Предложение жилья в городе, как и в других крупных городах Республики Казахстан, характеризуется ценовыми "коридорами", которые определяются двумя основными показателями - качеством жилья и его месторасположением.
Динамика цен на рынке жилья отражает продолжающееся три года
удорожание столичной недвижимости. Устойчивый рост цен обусловлен двумя основными факторами: дефицитом жилья и повышением себестоимости нового строительства. Причем цены растут в долларовом исчислении при неравновесности конъюнктуры. В структуре спроса самой высоколиквидной категорией являются однокомнатные квартиры, затем следуют двухкомнатные, трехкомнатные и многокомнатные квартиры.
Формы регулирования рынка земли в городе Астане осуществляются в соответствии с механизмами рыночной экономики, учитывая в должной мере местные особенности, особенности инфраструктуры, окружающей среды, социально-экономические факторы.
Перспективы создания современной инфраструктуры (канализация,
газоснабжение, телефонизация, охрана, сервисное и торговое обслуживание, спортивные сооружения и т.д.) на освобождаемых участках в будущем существенно увеличат цену земельных участков. Престижность расположения и особенности местности могут изменять цену участка почти в 4 раза на равном удалении от центральной части города.
Рынок земли в городе Астане с учетом его масштабов и огромного неудовлетворенного спроса населения и юридических лиц имеет большие перспективы для развития и перехода на качественно новый уровень отношений его субъектов. Темпы его развития в значительной мере зависят от совершенствования правовой базы и механизма земельных отношений.
Сильные стороны Программы:
определенность сроков реализации программы, интенсивный режим сноса ветхого индивидуального жилья;
план мероприятий реально достижим;
программа является составной частью реализации Генерального плана строительства г.Астаны;
наличие различных несвязанных источников финансирования Программы с привлечением инвестиций.
Слабые стороны программы:
ее реализация требует больших финансовых затрат;
ответственность за проведение работ по сносу передается инвесторам, что может создать дисбаланс на рынке недвижимости;
сложности в обеспечении комплексной застройки на высвобождаемых участках, соблюдение пропорций в развитии сети объектов обслуживания.

Астана қаласы тұрғын үй қорының көрсеткiштерiнде бiрқатар алға басу байқалды, бiр тұрғынға шаққандағы орташа жалпы алаң көлемi соңғы үш жыл iшiнде көбеюде. 2002 жылдың басындағы жағдай бойынша, орташа алғанда бiр тұрғынға тұрғын үй қорының 17,1 ш.м. келедi.
Астана қаласының тұрғын үй нарығының келешегi, соңғы есепте, тұрғын үй жағдайының жақсаруында халықтың объективтi қажеттілiгi бар екендiгiн айқындайды. Бүгiнгi күнi Астана қаласында тұрғын үй жетiспеушiлiгi бiрден көзге ұрады. Бұны төменде келтiрiлген мәлiметтер дәлелдейдi:
26 мыңнан астам адам ескi және апат жағдайындағы үйлерде тұрады;
1982 жылдан берi 3,5 мыңнан астам азамат тұрғын үй жағдайларын жақсарту үшiн кезекте тұр, оның iшiнде 11 әлеуметтiк қорғалған азаматтар жеңілдiк санатына кiредi.
Астана қаласының тұрғын үй қоры сипатты құрылыстың бiрнеше үлкен топтарына бөлiнедi:
төменгi сападағы тұрғын үйлер;
үлгілiк тұрғын үйлер;
тың игеру кезеңiндегi құрылыс;
ыңғайлы, жақсы жоспарланған үйлер;
бетке ұстар тұрғын үйлер.
Қаладағы тұрғын үй ұсыныстары, Қазақстан Республикасындағы басқа да iрi қалаларындағыдай екi негiзгi көрсеткiштермен - тұрғын үйдiң сапасы және оның орналасқан жерiмен анықталатын бағалы "дәлiздермен" сипатталады.
Тұрғын үй нарығындағы баға серпiнi елордалық жылжымайтын мүліктердің алдағы үш жылда қымбаттай түсуiне әсер етедi. Бағаның тұрақты өсуi екi негiзгi фактормен шарттасады: тұрғын үйдiң жетiспеушiлiгi және жаңа құрылыстың өзiндiк құнының көтерiлуi. Бағалар конъюктураның ауытқымалы кезiнде долларлық есептеумен өсуде. Сұраным құрылымындағы ең жоғары өтiмдi санат бiр бөлмелi пәтерлер, одан кейiн екi бөлмелi, үш бөлмелi және көп бөлмелi пәтерлер болып табылады.
Астана қаласындағы жер нарығын реттеу нысандары нарықтық экономика механизмдерiне сәйкес, қажеттi шамада жергiлiктi ерекшелiктердi, инфрақұрылымдар, қоршаған орта, әлеуметтiк-экономикалық факторлар ерекшелiктерiн ескере отырып жүзеге асырылады.
Босатылған жер учаскелерiне қазiргi заманғы инфрақұрылымдарды (кәрiз, газбен жабдықтау, телефондандыру, күзет, сервистiк және саудалық қызмет көрсету, спорт ғимараттары және т.б.) құру болашақта жер учаскелерiнiң бағасын айтарлықтай көтередi. Орналасу беделi мен орын ерекшелiгi учаскенiң бағасын қаланың орталық бөлiгiнен тең алғанда төрт есеге көтеруi мүмкiн.
Масштабы мен тұрғын халықтың және заңды тұлғалардың қанағаттандырғысыз сұраныстарын есепке алғандағы Астана қаласындағы жер нарығының, оның субъектiлерiнiң сапалы жаңа деңгейге көшуi және дамуы үшiн қомақты әсерi бар. Оның ерекше жағдайдағы даму қарқыны құқықтық база мен жер қатынастары механизмiнiң жетiлдiрiлуiне байланысты.

4. Цель и задачи Программы
Главной целью данной Программы является придание нового облика столице Республики Казахстан - городу Астане.
В Программе определена совокупность социальных, экономических и организационных мер, связанных с освобождением земельных участков от строений для решения следующих задач:
гармоничного развития города;
планомерной реализации Генерального плана застройки города Астаны;
улучшения эстетического облика города и значительного повышения уровня его благоустройства;
развитие рынка жилья и рынка земли;
привлечение инвестиций;
увеличение доходов бюджета за счет налоговых и неналоговых поступлений;
улучшения жилищных условий граждан;
развития малого и среднего бизнеса и расширения налогооблагаемой базы;
создания новых рабочих мест.
5. Основные направления и механизм реализации Программы
5.1. Экономическая целесообразность реализации Программы
Обеспечение долгосрочного экономического роста возможно лишь при кардинальной перестройке всей функциональной и градообразующей структуры, системы жизнеобеспечения на базе единого генерального плана и долгосрочной Программы социально-экономического развития города с дополнительным привлечением и рациональным использованием финансовых, материальных и людских ресурсов, экономического и научно-технического потенциала.
Функциональная и градообразующие структуры, уровень системы жизнеобеспечения города Астаны должны соответствовать мировым стандартам социального развития и экономической деятельности.
В настоящее время большая часть подлежащего сносу жилищного фонда лишена обеспечения таких элементарных коммунальных услуг, как водоснабжение, канализация, отопление и горячее водоснабжение. К этому сектору относятся, главным образом, отдельные малоэтажные дома. Если по городу изношенность жилья находится в пределах 30 %, то на рассматриваемых территориях этот показатель в среднем равен 70 % и выше.
Сегодняшнее состояние жилого фонда характеризуется значительным износом, который подлежат полной замене или реконструкции на базе принципиально новых технических, экономических, экологических, архитектурных и организационных решений.
Экономическая целесообразность проведения мероприятий Программы определена в результате сравнительного анализа вариантов строительства и затратами, необходимыми для сноса ветхих домов и сооружений.
При этом предусмотренный вариант освобождения территорий от ветхих домов и сооружений под новое строительство обеспечивает экономию средств за счет сокращения протяженности сетей коммуникаций, автодорог в сравнении с размещением проектируемых объектов на свободных территориях, удаленных от центра города и существующих сетей.
В ходе его реализации обеспечивается:
более эффективное использование территорий, в частности рационального размещения объектов культурного, социального и бытового обслуживания в соответствии с действующими строительными нормами и правилами;
решение ряда вопросов, связанных с обеспечением безопасности жизнедеятельности населения;
экономия земельных ресурсов;
повышение плотности населения в центре города в соответствии с Генеральным планом строительства города Астаны;
более эффективное распределение транспортных потоков;
повышение спроса на землю, а также рыночной стоимости условного одного квадратного метра жилой площади;
увеличение спроса на здания и сооружения на рынке недвижимости;
рост уровня собираемости налогов.

4. Бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi
Аталған Бағдарламаның басты мақсаты Қазақстан Республикасының елордасы - Астана қаласын жаңаша келбет беру болып табылады.
Бағдарламада:
қаланың үйлесімді дамуы;
Астана қаласы құрылысының Бас жоспарын жүзеге асыру;
қаланың бетке ұстарлық бейнесiн арттыру және оны көрiктендiру деңгейiн айтарлықтай жоғарылату;
тұрғын үй және жер нарығын дамыту;
инвестициялар тарту;
салықтық және салықтан тыс түсiмдер есебiнен бюджет табысын ұлғайту;
азаматтардың тұрғын үй жағдайларын жақсарту;
шағын және орта бизнестi дамыту, салық салу базасын кеңейту;
жаңа жұмыс орындарын құру секілді міндеттерін шешу үшін жер учаскелерінің құрылыстардан босатылуына байланысты әлеуметтiк, экономикалық және ұйымдастырушылық жиынтығы айқындалған.
5. Бағдарламаны iске асырудың негiзгі бағыттары мен
тетiгi
5.1. Бағдарламаны iске асырудың экономикалық
мақсаттылығы
Ұзақ мерзiмдi экономикалық өсудi қамтамасыз ету бiрыңғай Бас жоспар мен қаржылық, материалдық және адами ресурстарды, экономикалық, ғылыми-техникалық әлеуеттi қосымша тарту және оңтайлы пайдалану арқылы қаланың әлеуметтiк-экономикалық дамуының ұзақ мерзiмдi Бағдарламасы базасындағы барлық функционалды және қала үлгiсiн құрайтын құрылымдардың, тiршiлiктi қамтамасыз ету жүйесiнiң кардиналды қайта құрылуында ғана болуы мүмкiн.
Астана қаласының функционалды және қала үлгiсiн құрайтын құрылымдары, тiршiлiктi қамтамасыз ету жүйесiнiң деңгейi әлеуметтiк даму мен экономикалық қызметтiң әлемдiк стандартқа сәйкес келуi тиiс.
Бұзуға жататын тұрғын қор бөлiгiнiң көбi сумен жабдықтау, канализация, жылыту және ыстық сумен жабдықтау сияқты қарапайым коммуналдық қызметтермен қамтамасыз етiлмеген. Бұл секторға негiзiнен жеке аз қабатты үйлер жатады. Егер қала бойынша тұрғын үйдiң тозуы 30% шегiнде болса, онда қарастырылған аумақтарда бұл көрсеткiш орта есеппен 70% және одан да жоғары болады.
Тұрғын үй қорының бүгiнгi ахуалы толық ауыстыруға немесе қағидатты басқа да техникалық, экономикалық, экологиялық, сәулеттік және ұйымдастырушылық шешiмдер базасында қайта жаңартуға жататын маңызды тозуы арқылы сипатталады.
Бағдарлама iс-шараларын өткiзудiң экономикалық мақсаттылығы ескi үйлер мен ғимараттарды бұзу үшiн қажеттi құрылыстар мен шығындар варианттарын салыстырмалы талдау нәтижесiнде анықталды.
Осы жағдайда жаңа құрылыс салуға ескі үйлер мен ғимараттардан аумақтарды босату үшiн қарастырылған нұсқа қала орталығынан алыс орналасқан бос аумақтардағы жобаланған объектiлердiң орналасуын салыстыра отырып, коммуникация желiлерiнiң, автожолдардың ұзақтығын қысқарту есебiнен қаражатты үнемдеудi қамтамасыз етедi.
Оны жүзеге асыру барысында:
аумақты өте тиiмдi пайдалану, әсiресе қолданыстағы құрылыс мөлшерлемелерi мен ережелерiне сәйкес мәдени, әлеуметтiк және тұрмыстық қызмет көрсету объектiлерiн оңтайлы орналастыру;
тұрғындар тiршiлiгiнiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге байланысты мәселелер қатарын шешу;
жер ресурстарын үнемдеу;
Астана қаласы құрылысының Бас жоспарына сәйкес тұрғындардың қала орталығында шоғырлануын арттыру;
көлiк ағынын тиiмдi бөлу;
жерге, сондай-ақ тұрғын алаңның шарттық бiр шаршы метрінiң нарықтық құнына сұранысты арттыру;
жылжымайтын мүлiк рыногында ғимараттар мен орын-жайларға сұранысты арттыру;
салықтың жиналу деңгейiн өсiру;
жаңа құрылыспен салыстырғанда қолданыстағы ғимараттарды қайта жаңарту кезiнде бюджет қаражатын үнемдеу қамтамасыз етiледi.

Застройка районов (1803 тыс.кв.м), на которых будет произведен снос, предполагает интенсивное освоение. В среднем при сносе одного квадратного метра жилья вместо него будет построено около 10 квадратных метров. При этом жители этих районов будут обеспечены всей необходимой инфраструктурой первичного обслуживания, а также школами, детскими садами и т.д. Вопросы благоустройства территорий будут решены на уровне крупных городов.
В целом на территориях, подлежащих сносу, будет построено (без учета инженерной и транспортной инфраструктуры, а также социальных, торгово-бытовых учреждений и офисов) 973,1 тыс. м 2  жилья. Учитывая среднюю фактическую стоимость строительства 1 кв. метра общей площади жилых домов за 2001 год в размере 67 тыс. тенге, или 438 долларов США, объем инвестиций в основной капитал составит порядка 426,5 млн. долларов США.
Частные инвестиции в производство или сектор торговли и услуг повлекут рост добавленной стоимости, что, в свою очередь, приведет к увеличению доходов населения.
5.2. Механизм реализации Программы
Данная Программа исходит из того, что на территориях сноса ветхих домов и строений Генеральным планом строительства города Астаны определены основные градообразующие структуры, включающие административный, деловой, научно-образовательный, социально-культурный и бизнес-центры, что соответствует стандартам столиц развитых стран мира.
Развитие Астаны предполагает достижение высокого уровня и качества жизни населения, улучшение среды проживания. В соответствии с этим в столице, на территориях сноса ветхого и отдельного индивидуального жилья, приоритетное развитие получит гражданское и жилищное строительство.
Основными направлениями жилищной политики на территориях сноса ветхого и отдельного индивидуального жилья столицы предусмотрено:
привести реконструкцию центральной части города с комплексным благоустройством;
обеспечить строительство нового жилья повышенной комфортности с учетом климатических условий города, с уровнем благоустройства, соответствующим международным стандартам;
развитие рынка жилья, учет в его структуре потребностей и
благосостояния населения (многоэтажные дома, коттеджи, дома индивидуальной застройки);
рациональное сочетание ведомственного и частного индивидуального жилья;
формирование цивилизованного рынка жилья, становление и развитие риэлтерского бизнеса.
Предусматривается проведение инвентаризации наличного жилищного фонда города с целью выявления и сноса домов старой застройки, не соответствующих санитарно-техническим нормам.
В пределах рассматриваемой Программы территории интенсивного сноса ветхого и отдельного индивидуального жилья представлены следующими районами:
Район N 1
Район N 1 расположен в южной части Центрального планировочного района, границами которого являются с севера - ул. Кенесары, с востока - ул. Ч.Валиханова, с запада - пр. Республики, с юга - ул. А. Бараева.
Особенности, повлиявшие на его архитектурно-планировочную и объемно-пространственную структуры:
ранее запроектированные и построенные объекты Астана-Сити, малоэтажные дома по ул. А. Иманова;
существующая Православная церковь;
примыкание к общественно-торгово-жилой панели между магистралями Ч. Валиханова - В. Гастелло;
сложившаяся сетка жилых улиц.

Бұзу жүргiзiлетiн аудандардағы құрылыс (1803 мың ш.м.) қарқынды игерудi көздейдi. Орташа алғанда бiр шаршы метр тұрғын үйдi бұзғанда, оның орнына шамамен 10 шаршы метр тұрғын-жай салынады. Бұл ауданның тұрғындары алғашқы қызмет көрсетудегi барлық қажеттi инфрақұрылымдармен, сондай-ақ мектептермен, бала-бақшалармен және т.б. қамтамасыз етiлетiн болады. Аумақтарды көрiктендiру мәселелерi елордалық деңгейде шешiледi.
Бұзылуға тиiс аумақтарда, жалпы алғанда (инженерлiк және көлiктiк инфрақұрылымдарды, сондай-ақ әлеуметтiк, сауда-тұрмыстық мекемелер мен офистердi есептемегенде) 973,1 мың ш.м 2  тұрғын үйлер салынады. Тұрғын үйлердiң жалпы көлемi 1 ш.м. құрылыстың орташа нақты құнын ескере отырып, 2001 жылға 67 мың теңге немесе 438 АҚШ доллары мөлшерiнде, негiзгi капиталдағы инвестициялар көлемi 426,5 млн АҚШ доллары тәртiбiн құрайды.
Өндiрiстегi немесе сауда және қызмет секторындағы жеке инвестициялар өз кезегiнде тұрғындар табысының артуына алып келетiн қосымша құнның өсуiне әсер етедi.
Бағдарламаның күштi жақтары:
Бағдарламаны жүзеге асу мерзiмiнiң белгiлiлiгi, ескi және жекелеген жеке тұрғын үйлердi бұзудың қарқынды режимi;
Бағдарламаның iс-шаралар жоспарының нақты жүзеге асуы;
Бағдарлама Астана қаласы құрылысының Бас жоспарын жүзеге  асырудың құрамдас бөлігі болып табылады;
инвестициялар тарту арқылы бағдарламаны қаржыландырудың түрлi байланыссыз көздерiнiң болуы.
Бағдарламаның әлсiз жақтары:
оның жүзеге асуы қомақты қаржылық шығындарды талап етеді;
бұзу жөніндегі жұмыстарды жүргізу жауапкершілігі инвесторларға тапсырылады, одан жылжымайтын мүлік рыногында дибаланс болуы мүмкін;
босатылған учаскелерде кешенді құрылысты қамтамасыз ету, қызмет көрсету объектілері желілерін дамытуда үйлесімділікті сақтаудың күрделілігі.
5.2. Бағдарламаны іске асыру тетігі
Бұл Бағдарлама, ескi үйлердi бұзу және Астана қаласы құрылысының Бас жоспары арқылы тұрғызу аумағында дамыған елдер астаналарының стандартына сәйкес келетiн, астаналық ортаны қалыптастыратын әкiмшiлiк, iскерлiк, ғылыми-бiлiмдендiру, әлеуметтiк-мәдени және бизнес орталықтарымен қоса қаланы құрайтын негiзгi құрылымдар анықталды.
Астананың дамуы халық тұрмысының, оның өмiр сүру жағдайларының жоғары деңгейi мен сапасына қол жеткiзудi көздейдi. Осыған орай астанада, ескi және жекелеген тұрғын үйлердi бұзу аумағында азаматтық және тұрғын үй құрылысының басым дамуы орын алады.
Астананың ескi және жеке тұрғын үйдi бұзу аумағында тұрғын үй саясатының негiзгi бағыттары мыналар болып табылады:
қаланың орталық бөлiгін кешендi абаттандыру арқылы қайта жаңарту;
абаттандыру деңгейi халықаралық үлгi қалыптарына сәйкес келетiн қаланың климат жағдайларын есепке ала отырып, неғұрлым жайлы жаңа үй салуды қамтамасыз ету;
тұрғын үй нарығын дамыту, оның құрылымында халықтың тілек-талаптары мен әл-ауқатын есепке алу (көп қабатты үйлер, коттедждер, жеке құрылыс үйлерi);
ведомстволық және жеке тұрғын үйдiң оңтайлы үйлесімі;
тұрғын үйдiң өркениеттi нарығын қалыптастыру, риэлтерлiк бизнестi қалыптастыру және дамыту.
Санитарлық-техникалық нормаларға сай келмейтiн ескi құрылыс үйлерiн анықтау мен бұзу мақсатында қаланың тұрғын үй қорын түгендеу қарастырылады.
Қарастырылатын Бағдарлама шеңберiнде ескi және жеке үйлердi қарқынды бұзу аумақтары келесi аудандарды қамтиды:
N 1 аудан
N 1 аудан Орталық жайғастыру ауданның оңтүстiк бөлiгiнде орналасқан, оның шекаралары солтүстiктен Кенесары көшесi, шығыстан - Ш.Уәлиханов көшесi, батыстан - Республика даңғылы, оңтүстiктен - А.Бараев көшесi болып табылады.
Оның сәулеттiк-жайғастыру және көлемдiк-кеңiстiк құрылымына ықпал еткен ерекшелiктерi мыналар:
бұрын жобаланған және салынған Астана-Сити нысандары, А.Иманов көшесiндегi аз қабатты үйлер;
қазiргi уақытта бар Православяндық шiркеуi;
Ш.Уәлиханов - В.Гacтелло магистральдар арасындағы қоғамдық-саудалық-тұрғын панеліне түйісуі;
тұрғын көшелердiң қалыптасқан торабы.

Застройку района Сити в межмагистральном пространстве улиц Кенесары - А. Иманова предлагается начать на ул. Кенесары в районе школы N 31 обширным городским сквером, обрамив 9-этажным фронтом жилых домов. Поддержать ритм 29 этажного жилого комплекса Сити постановкой двух точечных 22-этажных жилых домов в районе АТС (ул. Кенесары) и далее в массиве общественно-торгово-жилой панели группой 25-этажных домов.
Внутрирайонный пешеходный бульвар (параллельный ул. А. Иманова) ориентирован на Православную церковь. На бульвар выходят школа на 640 учащихся и детский сад на 330 мест.
В существующей школе предлагается, посредством пристройки к существующему зданию, довести численность учащихся до 2000 человек.
Проектом реконструкции района N 1 предусматривается последовательность ее осуществления. В первую очередь предусматривается возвести комплекс жилых домов от 5 до 12 этажей вдоль улиц А. Бараева и Ч. Валиханова до пересечения с улицей А. Иманова.
Второй этап - застройка жилых комплексов повышенной этажности (9-12-16) параллельно ул. А. Иманова.
Район N 2
Проектируемый район N 2 расположен в юго-западной части города, ограничен с севера - ул. Т. Бигельдинова, с востока - ул. Сары-Арка, с юга и юго-запада - рекой Ишим. Район в широтном направлении рассекает магистраль общегородского движения - ул. Кенесары. Примыкание к ядру старого общегородского центра и формирование силуэта района с реки Ишим предопределили его архитектурно-планировочное и объемно-пространственное решение.
Проектом предлагается развить складывающуюся анфиладу площадей от старой главной площади Парламента и Дома правительства и площадь перед зданием Министерства финансов, далее формируется площадь западнее ул. Сары-Арка, следующая - восточнее ул. Кумисбекова. Протяженный крупный жилой комплекс террасами опадает к ул. Кенесары объектами обслуживания и является пространственным "хребтом", объединяющим их визуально с анфиладой площадей и выводящим на набережную реки Ишим. Второй крупной темой являются террасно-опадающие пирамиды четырех 16-этажных жилых комплексов, формирующих силуэт с набережной реки. Третьей темой района является метричная композиция пятиэтажных жилых комплексов с "дворами- колодцами" вдоль общегородской магистрали - ул. Кенесары.
Внутренний пешеходный бульвар района является продолжением бульвара от развлекательного центра "Айя" вдоль реки Ишим в массиве застройки - мимо крупных жилых комплексов по ул. Ирченко, мимо стадиона им. X. Мунайтпасова, через ул. Сары-Арка, плавной дугой через весь проектируемый район выводит на ул. Кенесары. Вдоль бульвара скомпонован блок из четырех высотных 16-этажных жилых комплексов "пирамид"; с севера бульвар ограничен участком школы на 2000 учащихся. Четыре детских сада на 140 мест приблокированы к высотным жилым комплексам со стороны р. Ишим. Объекты торгово- бытового обслуживания размещены вдоль ул. Кенесары и Сары-Арка. В связи с разделением района на две части скоростной магистралью общегородского движения ул. Кенесары, расчет детских садов и школ был проведен в границах межмагистрального пространства. В связи с этим недостающие 964 школьных места и 545 детских дошкольных будут учтены в смежном микрорайоне (севернее ул. Кенесары).
Район N 3
Район N 3 расположен в северной части Центрального планировочного района, границами которого являются: с севера - пр. Богенбая, с востока - ул. В. Гастелло, с запада - ул. А. Пушкина, с юга - ул. С. Сейфуллина.
Особенности, повлиявшие на его архитектурно-планировочную и объемно-пространственную структуру:
ограничена с четырех сторон магистралями общегородского движения;
примыкание с востока к панели общегородского оптово-розничного рынка;
существующая Главная мечеть города;
сложившаяся сетка улиц.
Со стороны наиболее интенсивного транспортного движения проспекта Богенбая, улиц С. Сейфуллина, А. Пушкина принято решение защитить внутридворовые пространства экранами из протяженных специально разработанных шумозащитных жилых домов.

Кенесары - А.Иманов көшелерiнiң магистральаралық кеңiстiгiндегi Сити ауданның құрылысын 9-қабатты үйлердiң тiзбегiмен жиектеп, Кенесары көшесiндегi N 31 мектеп ауданында кең қалалық саябақпен ашу ұсынылады. 29-қабатты Сити тұрғын кешенiнiң қалпын АТС аудандағы (Кенесары көшесі) нүктелi екi 22-қабатты үйлер салумен және әрi қарай қоғамдық-саудалық-тұрғын панель аймағындағы 25-қабатты үйлер тобы арқылы ұстау.
Ауданiшiлiк жаяу жүргiншi бульвары (А.Иманов көшесiне қатарлас) Православяндық шiркеуiне бағытталған. Бульварға 2000 оқушыларға арналған мектеп және 330 орындық балабақша шығады.
Осы мектепте ғимаратқа жапсаржай салу арқылы оқушылар санын 2000 адамға жеткiзу ұсынылып отыр.
N 1 ауданды қайта жаңғырту жобасы барысында оны жүзеге асырудың тiзбектiлiгi көзделiп отыр. Бiрiншi кезекте А.Иманов көшесiмен қиылысына дейiн А.Бараев және Ш.Уәлиханов көшелерi бойынан 5-тен 12-қабатты тұрғын үйлердiң кешенiн салу көзделiп отыр.
Екiншi кезең - А.Иманов көшесiне қатарлас жоғары (9-12-16) қабатты тұрғын кешендерiн салу.
N 2 аудан
Жобалаудағы N 2 аудан қаланың оңтүстiк-батыс бөлiгiнде орналасқан, солтүстiктен - T.Бигелдинов көшесiмен, шығыстан - Сарыарқа көшесiмен, оңтүстiк және оңтүстiк-батыстан - Есiл өзенiмен шектелген. Аудан ендiк бағытта жалпы қалалық жүрiстiң магистралiн - Кенесары көшесiн кесiп өтедi. Ескi жалпы қалалық орталықтың өзегiне жалғасуы және аудан келбетiнiң Есiл өзен жағынан қалыптасуы оның сәулеттiк-жайғастыру мен көлемдiк-кеңiстiк шешiмiне әсер еттi.
Жобада Парламент және Үкiмет үйлерiнiң ескi бас алаңынан және Қаржы министрлiгi алдындағы алаңынан түзiлу үстiндегi анфиладасын дамытуды ұсынылып отыр, одан әрi Сарыарқа көшесiнен батысқа қарай алаң, келесi - К.Күмiсбеков көшесiнен шығысқа қарай алаң қалыптасады. Созылған iрi тұрғын кешенi террасамен Кенесары көшесiне қызмет көрсету нысандарымен жанасады және алаңдар анфиладасымен визуалды бiрiктiретiн, сондай-ақ Есiл жағалауына шығаратын кеңiстiк "жотасы" болып табылады. Екiншi ауқымды тақырып өзен жағалауынан келбетiн қалыптастыратын төрт 16-қабатты тұрғын кешеннiң террасалық-құламалы пирамидалары болады. Ауданның үшiншi тақырыбы жалпы қалалық магистраль - Кенесары көшесi бойындағы құдық тәрiздес-аулалары бар бес қабатты тұрғын үй кешендерiнiң метрикалық композициясы болады.
Ауданның жаяу жүргiншi iшкi бульвары Есiл өзенi бойындағы "Айя" ойын-сауық орталығынан бастап бульвардың құрылыс аймағындағы жалғасы болып табылады - Ирченко көшесiндегi iрi тұрғын кешендерi маңынан, Қ.Мұңайтпасов атындағы стадион маңынан, Сарыарқа көшесi арқылы барлық жобаланған аудан арқылы құйма доғамен Кенесары көшетiне шығады. Бульвар бойынан төрт биiктi 16-қабатты тұрғын кешендер "пирамидалардан" құрылған; солтүстiктен бульвар 2000 оқушыларға арналған мектеп учаскесiмен шектелiнген. 140 орындық төрт бала бақша Есiл өзенi жағынан биiктi тұрғын кешендермен түйiскен. Сауда-тұрмыс қызметтердiң нысандары Кенесары және Сарыарқа көшелерi бойында орналасқан. Ауданның жылдамдықты жалпықалалық жүрiстiң магистралi: Кенесары көшесiмен екi бөлiкке бөлiнуiне байланысты бала бақша мен мектептердiң есебi магистральаралық кеңiстiкте жүргiзiлген. Осыған орай жетiспейтiн 964 мектептiк және 545 балабақшалық орын жапсарлас шағын ауданда есепке алынады (Кенесары көшесiнен солтүстiкке қарай).
N 3 аудан
N 3 аудан Орталық жайғастыру ауданның солтүстiк бөлiгiнде орналасқан, оның шекаралары: солтүстiктен - Бөгенбай даңғылы, шығыстан - В.Гaстелло көшесi, батыстан - А.Пушкин көшесi, солтүстiктен - С.Сейфуллин көшесi.
Оның сәулеттiк-жайғастыру және көлемдiк-кеңiстiк құрылымына ықпал еткен ерекшелiктерi мыналар:
төрт жағынан жалпы қалалық жүрiстiң магистралiмен шектелген;
шығыстан көтерме-бөлшек базардың панелiне жалғасу;
қазiргi уақытта бар қаланың бас мешiтi;
қалыптасқан көшелер торабы.
Бөгенбай даңғылы, С.Сейфуллин, А.Пушкин көшелерiнiң қарқынды көлiк жүрісі жағынан арнайы әзiрленген шуқорғаныш тұрғын үйлердің экранымен қорғауға шешiм қабылданған.

В связи с важным значением пр. Богенбая - одна из выездных магистралей города - предложена запоминающаяся группа из трех полукольцом скомпонованных крупных 16-этажных жилых комплексов, террасно раскрывающихся к магистрали, которые объединяются двухэтажным стилобатом из гаражей, объектов обслуживания и торговли. Четвертая группа состоит из трех круглых высотных башен в 21-18-16 этажей (соответственно, на углу проспекта Богенбая и улицы С. Сейфуллина). Со стороны ул. А. Пушкина протяженный линейный 9-этажный шумозащитный дом предлагается разместить вторым планом от ул. А. Джангильдина до 9-этажного углового (пересечение ул. А. Пушкина и С. Сейфуллина) существующего жилого дома.
На первом плане размещаются существующий исторический памятник двухэтажный кирпичный особняк, существующая 5-этажная блок-секция и существующая автозаправочная станция. Санитарные и противопожарные разрывы от АЗС до 9-этажного проектируемого жилого дома выдержаны - 25 метров.
Со стороны ул. С. Сейфуллина шумозащитный 9-этажный дом запроектирован симметрично (относительно строящегося здания
прокуратуры) до ул. Р. Кошкарбаева. Существующий рынок "Артем" предлагается аналогично в крытом варианте продолжить в границах
улиц Р. Кошкарбаева - Ч. Валиханова от ул. Сейфуллина до пр. Богенбая. Вторую очередь рынка предлагается разместить в межмагистральном пространстве ул. Ч. Валиханова - В. Гастелло аналогично от ул. С. Сейфуллина до ул. В. Гастелло. Помимо рыночных павильонов, предлагается разместить супермаркеты, гостиницы, надземные и подземные гаражи-стоянки, кафе, рестораны и т.д. В связи с дислокацией мечети в данном районе внутрирайонную застройку
предлагается вести не выше трех этажей в высокоплотном исполнении.
Детские школьные и дошкольные учреждения размещены в сетке центральных кварталов на базе существующей школы N 3.
От существующей мечети до Дворца "Жастар" предлагается пробить диагональный пешеходный бульвар, позволяющий обеспечить кратчайшие пешеходные связи в границах Центрального планировочного района между важными его объектами.
Район N 4
Район N 4 расположен между районами N 2 и N 3 юго-восточной части Центрального планировочного района, границами его являются с севера - ул. С. Сейфуллина, с востока - ул. В. Гастелло, с запада-пр. Республики, с юга - ул. Кенесары.
Особенности, повлиявшие на его архитектурно-планировочное и объемно-пространственное решения:
высотная гостиница "Интерконтиненталь";
завод "Целингидромаш";
примыкание к району "Астана-Сити";
примыкание к общественно-торгово-жилой панели (между магистралями Ч. Валиханова - В. Гастелло);
сложившаяся многоэтажная застройка и сеть жилых улиц.

Қаланың шығу магистралi - Бөгенбай даңғылының аса маңыздылығына байланысты магистральға террасалық ашылатын жарты сақинамен құрастырылған үш iрi 16-қабатты көзге түсетiн тұрғын кешендер тобы гараждар, қызмет көрсету және сауда нысандардың екiқабатты стилобатымен бiрiктiрiледi. Төртiншi топ Бөгенбай даңғылы мен С.Сейфуллин көшелер қиылысындағы үш дөңгелек, биiктiгi тиiсiнше 21-18-16-қабатты мұнарадан тұрады. А.Пушкин көшесi жағынан созылған сызықты 9-қабатты шуқорғаныш үйдi Ә.Жангельдин көшесiнен қазiргi уақытта бар 9-қабатты бұрышты үйге дейiн (А.Пушкин мен С.Сейфуллин көшелер қиылысы) екiншi планда орналастыруы ұсынылады.
Бiрiншi планда қазiргi уақытта бар тарихи ескерткiш болып табылатын екiқабатты оңаша кiрпiш үй, 5-қабатты блок-секция және автомобильге май құю стансасы орналасқан. ЖҚС-нан жобалаудағы 9-қабатты тұрғын үйге дейiн ара қашықтығы 25 метр санитариялық және өртке қарсы үзiлiстер сақталған.
С.Сейфуллин көшесi жағынан 9-қабатты шуқорғаныш тұрғын үй Р.Қошқарбаев көшесiне дейiн (прокуратураның салынып жатқан ғимаратына қатысты) симметриялық жобаланған. Қазiргi уақытта бар "Артем" базарын жабық түрiнде сол сияқты Р.Қошқарбаев - Ш.Уәлиханов көшелерi шегiнде С.Сейфуллин көшесiнен Бөгенбай даңғылына дейiн жалғастыру ұсынылып отыр. Базардың екiншi кезегiн Ш.Уәлиханов - В.Гастелло көшелерiнiң магистральаралық кеңiстiгiнде С.Сейфуллин көшесiнен В.Гастелло көшесiне дейiн орналастыру ұсынылады. Базар павильондарынан басқа супермаркет, қонақүйлер, жерасты және жерүстi гараж-тұрақтар дәмхана, мейрамхана және т.б. орналастыру ұсынылады. Мешiттi басқа жерге ауыстыруына байланысты осы аудандағы ауданiшiлiк құрылысты үш қабаттан жоғары емес тығыздығы жоғары орындалуында жүргiзу ұсынылып отыр.
Мектеп және мектепке дейiнгi мекемелер қазiргi уақытта бар N 3 мектеп негiзiнде орталық кварталдардың торында орналасқан.
Қазiргi уақытта бар мешiттен "Жастар" сарайына дейiн Орталық жайғастыру ауданы шегiнде оның нысандары арасында жаяу жүргiншiлердiң неғұрлым қысқа жолын қамтамасыз ететiн диагональды жаяу жүргiншi бульварын салу ұсынылады.
N 4 аудан
N 4 аудан Орталық жайғастыру ауданының оңтүстiк-шығыс бөлiгiнде N 2 және N 3 аудандары арасында орналасқан, оның шекаралары солтүстiктен С.Сейфуллин көшесi, шығыстан - В.Гастелло көшесi, батыстан - Республика даңғылы, оңтүстiктен - Кенесары көшесi болып табылады.
Оның сәулеттiк-жайғастыру және көлемдiк-кеңiстiк шешiмiне ықпал еткен ерекшелiктер мыналар:
"Интерконтиненталь" биiк қонақ үйi;
"Целингидромаш" зауыты;
"Астана-Сити" ауданына жалғасу;
қоғамдық-сауда-тұрғын панелiне (Ш.Уәлиханов - В.Гастелло магистральдер арасында) жалғасу;
қалыптасқан көп қабатты құрылыс және тұрғын көшелердiң торабы.

В связи со сложившейся многоэтажной застройкой района предлагаемая застройка призвана лишь акцентировать доминанты высотной гостиницы (фронтом 9-этажных домов) и поддержать узел Астана-Сити (по ул. Кенесары) постановкой группы точечных 22-этажных жилых комплексов и протяженного 9-этажного жилого дома.
Общественно-торгово-жилая панель в межмагистральном пространстве ул. Ч. Валиханова - ул. В. Гастелло акцентируется точечными жилыми и административными комплексами в градостроительных узлах по улице Кенесары, проспекту Абая, улице С. Сейфуллина.
Район N 5
Район N 5 расположен в восточной части Центрального планировочного района, границами которого на западе - ул. В. Гастелло, на востоке - пойма ручья Ак-Булак, с севера и юга - застройка вдоль улицы А. Иманова. Улица А. Иманова является магистралью районного значения, в "красных линиях" 60 м с обустройством одностороннего бульвара.
Застройка вдоль улицы А. Иманова, от ул. В. Гастелло до Б. Бейсекбаева представлена 5-этажными жилыми домами, от Б. Бейсекбаева до поймы ручья Ак-Булак разместится высокоплотная застройка.
Район N 6
Район N 6 расположен в южной части Центрального планировочного района. Он представляет собой компактный квартал в границах ул. А. Бокейхана - ул. М. Ауэзова (напротив Конгресс-Холла), застроенный ветхими двухэтажными домами.
Детские сады-ясли и общеобразовательные школы в районах 1, 2, 3, 4, разместятся на обособленных участках, а остальные учреждения и предприятия обслуживания (поликлиники, аптеки, магазины
продовольственных и непродовольственных товаров, предприятия общественного питания и бытового обслуживания, отделения связи, Народного банка и другие) предусматриваются встроенно-пристроенными к жилым домам.
Данные о территориях, используемых под строительство жилищно-гражданских объектов, магистральных и жилых улиц в районах интенсивного сноса, приведены в таблице N 1, с разбивкой по годам сноса - в таблице N 2.
Основные технико-экономические показатели по новому жилищно-
гражданскому строительству на территориях интенсивного сноса приведены в таблице N 3.
Проекты детальных планировок (ПДП) всех перечисленных районов будут выполнены в январе 2003 года.
Вопросы проектирования инженерной инфраструктуры и дорог определены в ранее разработанной КГП "Астанагенплан" программе - Программе строительства инженерно-транспортной инфраструктуры на территориях интенсивного сноса в городе Астане до 2010 года.
6. Необходимые ресурсы и источники финансирования
6.1. Улучшение инвестиционного климата
Одним из ключевых факторов реализации Программы является привлечение инвестиций для освобождения и освоения земельных участков.
С переносом в 1997 году столицы в город Астану наблюдается высокий рост инвестиций, направленных на развитие города. Финансирование осуществлялось за счет средств республиканского и местного бюджетов, частных и государственных компаний, международных финансовых организаций и стран-доноров.
С 1999 года реализуется региональная инвестиционная программа ипотечного кредитования.

Ауданның қалыптасқан көп қабатты құрылысы болғанына байланысты ұсынылып отырған құрылыс биiк қонақүйдің басымдылықтарын (9-қабатты үйлердiң тiзбегiмен) ашып көрсетуге ғана және "Астана-Сити" торабын (Кенесары көшесiнде) нүктелi 22-қабатты тұрғын кешендердiң тобын және созылған 9-қабатты үй салу арқылы ұстауға арналған.
Ш.Уәлиханов - В.Гастелло көшелерi магистраларалық кеңiстiгiндегi қоғамдық-сауда-тұрғын панелi Кенесары көшесi, Абай даңғылы, С.Сейфуллин көшелерiнiң бойында қала құрылыс тораптарындағы нүктелi тұрғын және әкiмшiлiк кешендер арқылы ашып көрсетiлген.
N 5 аудан
N 5 аудан Орталық жайғастыру ауданының шығыс бөлiгiнде орналасқан, оның шекаралары батыстан В.Гастелло көшесi, шығыстан - Ақбұлақ өзенi жайылмасы, солтүстiк пен оңтүстiктен - А.Иманов көшесi бойындағы құрылыс. А.Иманов көшесi бiржақты бульвардың жайластыруы бар қызыл сызықтарда 60 м болатын аудандық маңызды магистралi болып табылады.
В.Гастелло көшесiнен Б.Бейсекбаев көшесiне дейiн А.Иманов көшесi бойындағы құрылыс 5-қабатты тұрғын үйлерден тұрады, Б.Бейсекбаев көшесiнен Ақбұлақ өзенiнiң жайылмасына дейiн тығыздығы жоғары құрылыс орналасады.
N 6 аудан
N 6 аудан Орталық жайғастыру ауданының оңтүстiк бөлiгiнде орналасқан. Ол Ә.Бөкейхан - M.Әуезов көшелерi шегiндегi (Конгресс-Холға қарсы) ескi екi қабатты үйлерден тұратын ықшам орам болып табылады.
1, 2, 3, 4 аудандардағы балабақшалар мен жалпы білiм беретiн мектептер оқшауланған телiмдерде орналасады, ал басқа қызмет көрсету мекемелерi мен кәсiпорындарының (емханалар, дәрiханалар, азық-түлiк және өндiрiстiк тауарлар дүкендерi, қоғамдық тамақтану және тұрмыстық қызмет көрсетудiң кәсiпорындары, байланыс және Халық банкiнiң бөлiмшелерi және т.б.) тұрғын үйлерге жапсырылып салынуы қарастырылады.
Қарқынды бұзу аудандардағы тұрғын үй-азаматтық нысандар, магистралдық және тұрғын көшелер құрылысына пайдаланылатын аумақтар туралы деректер N 1 кестеде, бұзу жылдары бойынша болу N 2 кестеде берiлген.
Қарқынды бұзу аумағындағы жаңа тұрғын үй-азаматтық құрылыстың негiзгi техникалық-экономикалық көрсеткiштерi N 3 кестеде берiлген.
Барлық аталған аудандардың егжей-тегжейлi жоспарлаудың жобалары (ЕЖЖ) 2003 жылдың қазанында орындалады.
Инженерлiк инФрақұрылым мен жолдарды жобалау мәселелерi "Астанагенплан" КМК бұрын әзiрлеген "2010 жылға дейiнгi Астана қаласының қарқынды бұзу аумағында инженерлiк-көлiк инфрақұрылым салу бағдарламасында" анықталған.
6. Қажеттi ресурстар және қаржыландыру көздерi
6.1. Инвестициялық ахуалды жақсарту
Бағдарламаны iске асырудың негiзгi факторлардың бiрi жер телiмдерiн өткiзу үшiн инвестицияларды тарту болып табылады.
1997 жылы астананы Астана қаласына ауыстыруына байланысты қаланы дамытуға бағытталған инвестициялардың өсуi байқалады. Қаржыландыру республикалық және жергiлiктi бюджеттер, жеке меншiк және мемлекеттiк компаниялар, халықаралық қаржы ұйымдар және донор-елдер қаражаты есебiнен жүзеге асырылған.
1999 жылдан берi ипотекалық несиелендiрудiң аймақтық инвестициялық бағдарламасы iске асырылуда.

Инвестиции в основной капитал по городу за 2001 год, с учетом дооценки, составили 73395,0 млн.тенге, что на 14,2% больше, чем за 2000 год.
Прозрачные процедуры принятия и введения в действие законов повышают уверенность инвесторов при принятии соответствующих решений.
В целях создания рынка земли необходимо привлечение отечественных и иностранных инвесторов в развитие социальной и инженерной инфраструктуры города Астаны. Данный шаг позволяет стимулировать поступление дополнительных денежных средств в бюджет города, а также рационально и эффективно использовать земельный фонд.
Впервые в Казахстане осуществление этой программы приобрело реальные шаги в городе Астане. Началом реализации земельных участков послужило благоустройство территорий города, освобожденных от ветхого и аварийного жилья, дачных участков. В последующем освобожденная территория была разделена на индивидуальные земельные участки, которые были реализованы инвесторам. На месте старых строений возведены малоэтажные жилые комплексы, объекты гражданского и промышленного назначения.
Развитие города и расширение его границ повлекли за собой спрос на продажу и покупку земель для их освоения, в связи с чем необходимо создать условия для увеличения потока инвестиций для продажи земель отечественным и иностранным субъектам.
6.2. Источники финансирования
При финансировании жилищного строительства будет осуществлен постепенный переход от использования средств местного бюджета к собственным средствам предприятий и организаций, средствам населения, иностранным инвестициям. Дальнейшее развитие получат долгосрочное ипотечное кредитование индивидуального жилищного строительства на льготных условиях, а также система строительных сбережений. Программой жилищного строительства предусмотрены совершенствование механизма ипотечного кредитования, создание условий для привлечения дополнительных инвестиционных средств.
Основными источниками финансового обеспечения Программы являются:
иностранные инвестиции;
собственные средства предприятий и организаций;
средства населения;
другие внебюджетные источники.
Средства, полученные от реализации освобождающихся после сноса ветхих зданий и строений земельных площадок, в частности могут быть источником возмещения затрат по подготовительным работам, а также непосредственно по сносу.
Необходимо принять ряд мер, направленных на привлечение негосударственных источников финансирования сноса ветхого и отдельного индивидуального жилья, а также освоения и застройки высвобождаемых и подготавливаемых для капитального строительства и реконструкции объектов территорий. С этой целью целесообразно предусмотреть преференции частным фирмам, широко осветить данные по потребностям в негосударственных источниках финансирования сноса ветхого жилья в деловых кругах.
Наибольший объем работ по сносу жилья планируется осуществить в 2004 году - 36,5 % от общей территории сноса ветхого и индивидуального жилья, в 2003 году предполагается снести - 29,8 %, в 2005 году - 33,7 %, жилищно-гражданского строительства: 2003 год - 34,9%, 2004 год - 33,3%, 2005 год - 31,8%.
Планируемая в настоящей Программе территория сноса ветхого и отдельного индивидуального жилья составляет 1803,0 тыс. м 2 , из нее площадь, используемая под строительство жилищно-гражданских объектов, т.е. реализуемая инвесторам, занимает 983,3 тыс. м 2 , под строительство объектов общегородского, социального назначения (магистральные и жилые улицы, бульвары, набережные, общеобразовательные школы и детские сады-ясли) - 819,7 тыс. м 2 .

2001 жылға қала бойынша негiзгi капиталға инвестициялар қосымша бағалауды есепке ала отырып, 73395,0 млн. теңге құрайды, ол 2000 жылмен салыстырғанда 14,2% жоғары.
Заң қабылдаудың және оларды күшiне енгiзудiң ашық рәсiмдерi инвесторлардың тиiстi шешiмдерiн қабылдау барысында сенiмiн нығайтады.
Жер нарығын құру мақсатында Астана қаласының әлеуметтiк пен инженерлiк инфрақұрылымын дамыту үшiн отандық және шетелдiк инвесторларды тарту қажет. Бұл қадам қала бюджетiне қосымша ақшалай қаражат түсуiн ынталандыруға, сондай-ақ жер қорын ұтымды әрi тиiмдi пайдалануға мүмкiндiк бередi.
Осы Бағдарламаны жүзеге асыру Қазақстанда бiрiншi рет нақты Астана қаласында көрiнiс алды. Жер телiмдерiн өткiзудiң бастамасы ретiнде ескi және апаттық тұрғын үйлерден, саяжайлардан босатылған қала аумақтарын абаттандыруы болды. Кейiн босатылған аумақ жеке жер телімдерге бөлініп, инвесторларға өткізілген. Ескі құрылыс орындарында аз қабатты тұрғын кешендерi, азаматтық және өндiрiстiк мақсаттағы нысандар салынды.
Қаланың дамуы және оның шекараларының кеңеюi игеру үшiн жердi сату және сатып алуға сұраныс туғызды. Осыған байланысты жердi отандық және шетелдiк субъектiлерге сату үшiн инвестициялар ағындарын көбейтуге жағдай жасау қажет.
6.2. Қаржыландыру көздерi
Тұрғын үй құрылысын қаржыландыру барысында жергiлiктi бюджет қаражатын пайдаланудан кәсiпорындар мен ұйымдардың меншiктi қаражатына, халық қаражатына, шетелдiк инвестицияларға бiртiндеп көшу орын алады. Жеңiлдiктi шарттарда жеке тұрғын құрылыстың ұзақ мерзiмдi ипотекалық несиелендiру, сондай-ақ құрылыс жинақ ақша жүйесі одан әрі дамиды. Тұрғын үй құрылысы бағдарламасында ипотекалық несиелендiру тетiгiн жетiлдiру, қосымша инвестициялық қаражат тарту үшiн жағдай жасау қарастырылады.
Бағдарламаны қаржылық қамтамасыз етудiң негiзгi көздерi:
шетелдiк инвестициялар;
кәсiпорындар мен ұйымдардың өз қаражаттары;
басқа да бюджеттiк емес көздер;
Ескi ғимараттарды бұзғаннан және жер алаңдарын салғаннан кейiнгi жүзеге асырудан алынған қаражаттар жекелеген жағдайларда дайындық жұмыстарына, сондай-ақ, тiкелей бұзуға қатысты шығындардың орнын толтыру көздерi болуы мүмкiн.
Ескi және жеке тұрғын үй бұзуды, сондай-ақ күрделi құрылыс пен қайта жаңарту үшiн босатылатын және дайындалатын аумақ нысандарын игеру мен салуды қаржыландырудың мемлекеттiк емес көздерiн тартуға бағытталған бiрқатар шараларды қолдану қажет. Осы мақсатта жеке меншiк фирмаларға пұрсаттылықтарды қарастырған жөн, сондай-ақ iскерлiк топтар арасында ескi тұрғын үй бұзуды қаржыландырудың мемлекеттiк емес көздерiнде қажеттiлiк жөнiндегi деректердi кеңiнен жариялау керек.
Тұрғын үй бұзу жөнiнде жұмыстардың ең көп көлемiн 2004 жылы жүзеге асыруы жоспарланып отыр - ескi және жеке тұрғын үй бұзудың жалпы аумағынан 36,5%, 2003 жылы - 29,8%, 2005 жылы - 33,7%, азаматтық тұрғын үй құрылысы 2003 жылы - 34,9%, 2004 жылы - 33,3%, 2005 жылы - 131,8% бұзу көзделiп отыр.
Осы Бағдарламада жоспарланып отырған ескi және жеке тұрғын үй бұзудың жалпы аумағы 1803,0 мың м 2  құрайды, оның ішінде тұрғын үй-азаматтық құрылыс объектiлерi, яғни инвесторлар жүзеге асыратын әлеуметтiк тұрғыдағы жалпықалалық объектiлердiң (магистралды және тұрғын көшелер, бульварлар, жағалаулар, жалпы бiлiм беретiн мектептер мен бала бақшалар аумағы - 819,7 мың м 2 ) кiредi.

Для освобождения территорий необходимы ресурсы в сумме 8,2 млрд. тенге.
Наибольшая потребность в них приходится на 2003 год - 3,0 млрд. тенге (36,2 % от общей суммы), 2004 год - 2,5 млрд. тенге (31,1 %), 2005 год - 2,7 млрд. тенге (32,7%).
Необходимые ресурсы для освобождения территорий по годам, в разрезе участков представлены в таблицах N 4, N 5 и N 6.
Объем иностранных инвестиций к 2005 году, по сравнению с 2001
годом, может возрасти в 2 раза, и их ежегодный объем ожидается в размере 150 млн. долларов США. Они будут направляться в основном в сферу услуг, гостиничный и ресторанный бизнес, а также в операции с недвижимостью.
Общий объем инвестиций в основной капитал за 2003-2005 годы в рамках данной Программы, включая иностранные инвестиции, средства предприятий и организаций, а также населения, составит около 130 млрд. тенге.
7. Ожидаемые результаты от реализации Программы
Программой предусмотрен снос ветхого и отдельного индивидуального жилья на территориях общей площадью 2016,7 тыс. м 2 , под возведение жилых массивов, а также административного и социального назначения в соответствии с Генеральным планом строительства города Астаны.
В настоящее время число проживающих на территориях интенсивного сноса составляет 27,0 тыс. чел., после реконструкции жилого фонда она достигнет 72,0 тыс. чел., т.е. увеличится на 44,9 тыс. чел., или в 2,7 раза.
При этом площадь жилого фонда возрастет с 415,8 тыс. м 2  до 1253,2 тыс. м 2 , т.е. на 837,4 тыс. м 2 , или в 3,0 раза.
Если в настоящее время показатель, характеризующий отношение жилой площади к численности населения составляет 15,4, то после реконструкции жилого фонда, реализации данной Программы этот показатель составит 17,3, или возрастет в среднем на 1,9 пункта. То есть жилая площадь на одного человека увеличится.
Убыль жилого фонда в результате сноса составит 135,7 тыс. м 2 .
Таким образом, снос жилья с последующим строительством объектов в соответствии с Генеральным планом планировки и застройки г. Астаны будет способствовать:
улучшению архитектурного облика столицы;
решению вопросов благоустройства данных районов;
более эффективному использованию территорий;
экономии средств бюджета, выделяемых на обеспечение сетями и коммуникациями, для содержания и обслуживания административного и социального комплексов в связи с более рациональным их размещением в городе;
развитию малого и среднего бизнеса;
расширению налогооблагаемой базы;
трудоустройству горожан.
Технико-экономические показатели Программы приведены в таблице N 6.
Перечень районов города Астаны, на территории которых изымаются земельные участки для государственных надобностей, дан в таблице N 7.
8. План мероприятий по реализации Программы
План мероприятий по реализации Программы интенсивного сноса прилагается.
Территории, используемые под строительство жилищно-гражданских объектов, магистральных
Таблица N 1
N п/п
Территории
Всего
в том числе:
Район  1
Район   2
Район  3
Район  4
Район  5
Район  6
Всего, кв.м
1803067
373554
524044
582437
151446
165030
6556
в том числе:
1.
Территории детских садов-яслей
82349
15164
13340
32845
21000
-
-
2.
Территории общеобразова- тельных школ
79654
11920
28764
23572
15398
-
-
3.
Территории бульваров, набережных
107400
-
107400
-
-
-
-
4.
Территории магистральных и жилых улиц
550332
89000
110260
274802
42740
33530
-
5.
Территории объектов жилищно-
гражданского строительства
983332
257470
264280
251218
72308
131500
6556
Территории, используемые под строительство жилищно-гражданских объектов, магистральных и жилых улиц в районах интенсивного сноса, по годам сноса
Таблица N 2
N п/п
Территории
Всего
В том числе по годам
2003
2004
2005
Всего, кв. м
1803067
537323
658050
607694
в том числе:
1.
Территории детских садов-яслей
82349
15164
24285
42900
2.
Территории общеобразовательных школ
79654
11920
28764
38970
3.
Территории бульваров, набережных
107400
32220
75180
-
4.
Территории магистральных и жилых улиц
550332
134700
201960
213672
5.
Территории объектов жилищно-гражданского строительства
983332
343319
327861
312152
Основные показатели по новому жилищно-гражданскому строительству на территориях интенсивного сноса
Таблица N 3
N п/п
Показатели
Еди- ницы изме-рения
Коли- чество еди- ниц. Всего
в том числе:
Район   1
Район   2
Район   3
Район    4
Район  5
Район  6
1.
Население существу- ющее
чело-век
27040
8570
1810
5700
9790
1000
170
2.
Жилой фонд существу- ющий
м 2
415785
132010
27883
87312
150737
15353
2490
3.
Убыль жилого фонда
м 2
135708
25869
27883
45664
22407
11395
2490
4.
Жилой фонд сохраняе- мый
м 2
280077
106141
-
41648
128330
3958
-
5.
Жилой фонд проекти- руемый
м 2
973129
279569
288396
203654
124130
68880
8500
6.
Жилой фонд после реконст- рукции, всего
м 2
1253206
385710
288396
245302
252460
72838
8500
7.
Население,всего
чело-век
72020
22420
16020
14020
15230
4090
240
в том числе:
а) в существу- ющей застройке
чело-век
18190
6890
-
2710
8330
260
-
б) в проектиру-емой застройке
чело-век
53630
15330
16020
11310
6900
3830
240
8.
Потреб-  ность в дополни- тельном размещении учреждений и предприя- тий обслужива-ния

Аумақтарды босату үшiн азаматтық-тұрғын үй объектiлерiне 8,2 млрд. теңге сомасында ресурстар қажет.
Оның iшiнде ауқымды қажеттiлiк 2003 жылға 3,0 млрд. теңге (жалпы соманың 36,2%-ы), 2004 жылы - 2,5 млрд. теңге (31,1%), 2005 жылы - 2,7 млрд. теңге (32,7 %).
Аумақтарды босатуға қажеттi ресурстар учаскелердiң қимасында, жылдар бойынша N 4, N 5 және N 6 кестелерде көрсетiлген.
2005 жылға қарай шетелдiк инвестициялардың көлемi 2001 жылмен салыстырғанда 2 есе өсуi мүмкiн, олардың жыл сайынғы көлемi 150 млн. АҚШ доллары мөлшерiнде болады деп күтiлуде. Олар негiзiнде қызмет саласына, қонақ үй мен мейрамханалық бизнеске, сондай-ақ жылжымайтын дүние-мүлiкпен операцияларға жұмсалады.
Осы Бағдарламаның шеңберiнде 2003-2005 жылдардағы негiзгi капиталға инвестициялардың жалпы көлемi, шетелдiк инвестицияларды, кәсiпорындармен ұйымдардың, сондай-ақ халықтың қаражатын қоса алғанда, 130 млрд. жуық теңгені құрайды.
7. Бағдарламаны iске асырудан күтiлетiн нәтижелер
Бағдарламада Астана қаласы құрылысының Бас жоспарына сәйкес, тұрғын үй массивтерiн, сондай-ақ әкiмшілiк және әлеуметтiк тұрғыдағы ғимараттар тұрғызу үшiн жалпы көлемi 1803,0 мың м 2   аумақтағы ескi және жекелеген жеке тұрғын үйлердi бұзу қарастырылған.
Қазiргi кезде қарқынды бұзу аумағында тұратын адамдардың саны 27,0 мыңды құрайды, тұрғын жай қорын қайта жаңартқаннан кейiн ол 72,0 мың адамға жетедi, яғни 44,9 мың адамға немесе 2,7 eceгe өседi.
Осы жағдайда тұрғын үй қорының алаңы 415,8 мың м 2 -тан 1253,2 мың м 2 -қа, яғни 837,4 мың ш.м.-ге, немесе 3,0 eceгe артады.
Қазiргi кезде тұрғын алаңның халық санына қатынасын сипаттайтын көрсеткiш 15,4-тi құрайды. Осы Бағдарламаны iске асыру нәтижесiнде тұрғын үй қорын қалпына келтiргеннен кейiн бұл көрсеткiш 17,3-тi құрайды, немесе орта есеппен 1,9 пунктке өседi. Яғни, бiр адамға шаққандағы тұрғын үй алаңы өседi.
Бұзу нәтижесiнде тұрғын жай қорының кемуi 135,7 мың м 2 -ты құрайды.
Сонымен, Астана қаласының жайғастыру мен құрылысының Бас жоспарына сәйкес, орнына кейiннен объектiлер салынатын тұрғын үйлердi бұзу:
астананың сәулеттiк келбетiн жақсартуға;
осы аудандардың көрiктендiру мәселелерiн шешуге;
аумақтарды неғұрлым тиiмдi пайдалануға;
Әкiмшілiк және әлеуметтiк кешендердi ұстау және қызмет көрсету үшiн қалада оларды оңтайлы орналастыруға байланысты желiлермен және коммуникациялармен қамтамасыз етуге бөлiнген бюджет қаражатын үнемдеуге;
шағын және орта бизнестi дамытуға;
салық салу базасын кеңейтуге;
қала тұрғындарын жұмыспен қамтуға мүмкiндiк беретiн болады.
Бағдарламаның техникалық-экономикалық көрсеткiштерi N 6 кестеде көрсетiлген.
Жер учаскелерi мемлекеттік қажеттiлiктер қайтарып алынатын аумақтардағы Астана қаласы аудандарының тiзбесi N 7 кестеде көрсетiлген.
8. Бағдарламаны iске асыру жөнiндегi iс-шаралардың
жоспары
Қарқынды бұзу бағдарламасын жүзеге асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары қоса тiркеледi.
Аудандар бойынша бөлінген, қарқынды бұзу аймағындағы басты және тұрғын көшелер, тұрғын-жайлық-азаматтық объектілер құрылысы үшін пайдаланылатын аумақтар
N 1 кесте
--------------------------------------------------------------------
N |  Аумақтар     |Барлығы|               Оның ішінде:
р/|               |       |-----------------------------------------
с |               |       | 1-      2-    3-     4-     5-     6-
|               |       |аудан  аудан  аудан  аудан  аудан  аудан
--------------------------------------------------------------------
Барлығы, м 2     1803067  373554 524044 582437 151446 165030 6556
оның ішінде:
1.  Бала бақшалар
аумақтары      82349    15164  13340  32845  21000    -     -
2.  Жалпы білім
беретін
мектептер
аумақтары      79654    11920  28764  23572  15398    -     -
3.  Жағалау
бульварлары
аумақтары      107400     -    107400   -      -      -     -
4.  Басты және
тұрғын көшелер
аумақтары      550332   89000  110260  274802 42740 33530   -
5.  Тұрғын-жайлық-
азаматтық
құрылыс
объектілері
аумақтары      983332   257470 264280  251218 72308 131500 6556
-------------------------------------------------------------------
Бұзу жылдары бойынша, қарқынды бұзу аймағындағы басты және тұрғын көшелер, тұрғын-жайлық-азаматтық объектілер құрылысы үшін пайдаланылатын аумақтар
N 2 кесте
-------------------------------------------------------------------
N  |     Аумақтар            |Барлығы |оның ішінде жылдар бойынша:
p/c |                         |        |--------------------------
|                         |        | 2003     2004     2005
-------------------------------------------------------------------
Барлығы, м 2               1803067   537323    658050   607694
оның ішінде:
1.   Бала бақшалар аумақтары  82349     15164     24285    42900
2.   Жалпы білім беретін
мектептер аумақтары      79654     11920     28764    38970
3.   Жағалау бульварлары
аумақтары                107400    32220     75180      -
4.   Басты және тұрғын
көшелер аумақтары        550332    134700    201960   213672
5.   Тұрғын-жайлық-азаматтық
құрылыс объектілері
аумақтары                983332    343319    327861   312152
-------------------------------------------------------------------
Қарқынды бұзу аумағындағы жаңа тұрғын-жайлық-азаматтық құрылыс жөніндегі негізгі көрсеткіштер
N 3 кесте
-------------------------------------------------------------------
N|               |Өл. |Бір. |          Оның ішінде:
p| Көрсеткiштер  |шем |лік. |--------------------------------------
/|               |бір.|тер  |  1-  |  2- |  3- |   4- |  5- |   6-
с|               |лігі|саны,|аудан |аудан|аудан| аудан|аудан| аудан
|               |    |бар. |      |     |     |      |     |
|               |    |лығы |      |     |     |      |     |
--------------------------------------------------------------------
1. Өмiр сүрiп
жатқан тұрғын
халық          адам 27040  8570   1810  5700  9790   1000  170
2. Қолданыста бар
тұрғын-жай
қоры            м 2   415785 132010 27883 87312 150737 15353 2490
3. Tұрғын-жай
қорының кемуі   м 2   135708 25869  27883 45664 22407  11395 2490
4. Сақталған
тұрғын-жай
қоры           м 2   280077 106141   -   41648 128330 3958    -
5. Жобаланған
тұрғын-жай
қоры            м 2   973129 279569 288396 203654 124130 68880 8500
6. Қайта жаңар.
тудан кейiн.
гi тұрғын-
жай қоры,
барлығы         м 2  1253206 385710 288396 245302 252460 72838 8500
7. Tұрғын халық,
барлығы        адам 72020  22420  16020  14020  15230  4090  240
Оның ішінде:
а) қолданыста
бар құрылыста  адам 18190  6890     -     2710   8330  260    -
б) жобаланған
құрылыста      адам 53630  15330   16020  11310  6900  3830  240
8. Қызмет
көрсету
мекемелерi
мен кәсіпорын.
дарын қосымша
орналастыру
қажеттiлiгi