Об утверждении Правил оказания помощи малообеспеченным семьям (гражданам) на оплату содержания жилища (кроме содержания индивидуального жилого дома) и потребления коммунальных услуг
Решение Аккольского районного маслихата от 29 октября 2002 г. № С-29-12. Зарегистрировано Управлением юстиции Акмолинской области 15 ноября 2002 года N 1374. Утратило силу решением Аккольского районного маслихата Акмолинской области от 22 августа 2017 года № С 14-4.
Сноска. Утратило силу решением Аккольского районного маслихата Акмолинской области от 22.08.2017 № С 14-4 (вводится в действие со дня официального опубликования).
Рассмотрев предложение акимата Аккольского района и в соответствии с Законами Республики Казахстан ""О жилищных отношениях" от 16 апреля 1997 года N 94-I и "О внесении изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социальной защиты населения" от 16 ноября 1999г. N 477-I , районный маслихат решил:
1.Утвердить Правила оказания помощи малообеспеченным семьям (гражданам) на оплату содержания жилища (кроме содержания индивидуального жилого дома) и потребления коммунальных услуг (прилагаются).
2. Настоящее решение вступает в силу после его государственной регистрации в управлении юстиции Акмолинской области.
Председатель сессии районного маслихата
Секретарь районного маслихата
Утверждено
решением сессии Аккольского
районного маслихата
от 29 октября 2002г.
№ С-29-12
Правила
оказания помощи малообеспеченным семьям (гражданам)
на оплату содержания жилища (кроме содержания
индивидуального жилого дома) и потребления коммунальных
услуг
1. Общие положения
1. Жилищная помощь предоставляется малообеспеченным семьям (гражданам) для возмещения затрат по оплате содержания жилища (кроме содержания индивидуального жилого дома) и потребления коммунальных услуг. Жилищная помощь является одной из форм социальной защиты и предусмотрена Законом "О внесении изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социальной защиты населения" от 16 ноября 1999 года N 477-1.
2. Жилищная помощь предоставляется лицам, постоянно проживающим на территории района и являющимися собственниками или нанимателями жилища в том случае, если расходы на оплату содержания жилища (кроме содержания индивидуального жилого дома) и потребления коммунальных услуг в пределах норм, превышают 30% от совокупного дохода семьи.
3. Нормы площади жилья, обеспечиваемой компенсационными мерами, эквивалентны нормам предоставления жилья на каждого члена семьи, установленным Законом Республики Казахстан N 94-1 от 16 апреля 1997 г. "О жилищных отношениях". Нормативы потребления коммунальных услуг (газоснабжение, канализация, электроснабжение, теплоснабжение), которыми обеспечивается население района, устанавливается в соответствии с законодательством Республике Казахстан.

Аз қамтамасыз етiлген отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үйдi ұстауға (жеке тұрғын үйден басқа) және коммуналдық қызметтi пайдалануға көмек көрсету Ережесін бекіту туралы
Ақкөл аудандық мәслихатының 2002 жылғы 29 қазандағы N С-29-12 шешімі. Ақмола облысының Әділет басқармасында 2002 жылғы 15 қарашада N 1374 тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Ақкөл аудандық мәслихатының 2017 жылғы 22 тамыздағы № С 14-4 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Ақкөл аудандық мәслихатының 22.08.2017 № С 14-4 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Ақкөл аудандық әкiмияттың"ұсынысын қарап және Қазақстан Республикасының"1997 жылғы 16 сәуiрдегi N 94-1 "Тұрғын үй қатынастары туралы"" және 1999 жылғы 16 қарашадағы N 477-1 "Қазақстан Республикасының халықты әлеуметтiк қорғау мәселелерi жөнiндегi кейбiр заңнама актiлерiне өзгертулер енгiзу туралы""Заңдарына сәйкес аудандық мәслихат ШЕШТІ:
1. Аз қамтамасыз етiлген отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үйдi ұстауға (жеке тұрғын үйден басқа) және коммуналдық қызметтi пайдалануға көмек көрсету Ережесi бекiтiлсiн (тiркеледi).
2. Осы шешiм Ақмола облыстық әдiлет басқармасынан мемлекеттiк тiркеуден өткеннен кейiн күшiне енедi.
Аудандық мәслихат сессиясының төрағасы
Аудандық мәслихат хатшысы
Ақкөл аудандық мәслихат сессиясының
2002 жылғы 29 қазандағы № С-29-12
шешімімен бекітілген
Аз қамтамасыз етілген отбасыларына (азаматтарға) тұрғын-үйді ұстауға (жеке тұрғын үйден басқа) және коммуналдық қызметті пайдалануға көмек көрсету ережесі
1. Жалпы қағидалар
1. Тұрғын үй көмегі аз қамтамасыз етілген отбасыларына (азаматтарға) үй-жайын (жеке тұрғын үйді ұстаудан басқа) ұстауға және коммуналдық қызметті пайдалануға кететін ақының есесін қайтару үшін, сонымен қатар мемлекеттік тұрғын үй қорынан жалға алғанда көрсетіледі. Тұрғын үй көмегі Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 16 қарашадағы № 477-1 "Қазақстан Республикасының халықты әлеуметтік қорғау мәселелері жөніндегі кейбір заңнама актілеріне өзгертулер енгізу туралы" Заңымен қарастырылған және әлеуметтік қорғаудың бір түріне жатады.
2. Тұрғын үйлік көмек ауданда тұрақты тұратын және жеке меншік иесі немесе жалға алушы кісілерге, егер үйді ұстауға төленетін ақы (жеке тұрғын үйден басқа) және коммуналдық қызметті пайдалану отбасының жиынтық табысының белгіленген мөлшерінен 30 % асқанда беріледі.
3. Өтем шарасымен қамтамасыз етілетін үй көлемі мөлшері, Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі № 94-1 "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңымен белгіленген, отбасының әр мүшесіне тиісті мөлшерге балама. Аудан тұрғындарын қамтамасыз ететін коммуналдық қызметті (сумен, газбен жабдықтау, канализация, электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау) пайдалану нормативі, Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес белгіленеді.

4. Лица, имеющие в частной собственности более одной единицы жилья (квартиры, дома), или сдающие жилые помещения в наем (аренду), утрачивают право на получение жилищной помощи. Не имеют право на получение жилищной помощи семьи, если в них имеются трудоспособные лица, которые не работают, не учатся и не зарегистрированы в центре занятости, за исключением лиц, осуществляющих уход за инвалидами, признанными нуждающимися в уходе, детьми, в возрасте до 3 лет. Жилищная помощь не назначается семьям, имеющим задолженность по оплате жилищно-коммунальных услуг на момент обращения, за исключением семей, не имеющих дохода.
5. Жилищная помощь назначается на 6 месяцев с месяца подачи заявления. Перерегистрация получателей жилищной помощи аналогична первоначальной процедуре оформления.
6. При изменении тарифов на оплату содержания жилья и коммунальных услуг, районное управление социальной защиты населения производит перерасчет ранее назначенной жилищной помощи.
7. Получатели жилищной помощи должны в течение 10 дней информировать отдел жилищной помощи о любых изменениях: формы собственности жилья, состава семьи, совокупном доходе, а также о случаях неверного начисления помощи. За предоставление
недостоверных сведений, привлекших за собой назначение завышенной или незаконной выплаты жилищной помощи, наниматель (собственник) жилья лишается права на получение жилищной помощи в течение одного года, а незаконно полученные суммы в виде жилищной помощи подлежат возврату в установленном законодательством порядке. <*>
Сноска. Пункт 6 изменен - решением Аккольского районного маслихата от 08.01.2004 года N С-4-6
2. Назначение жилищной помощи
8. Жилищная помощь назначается районным управлением социальной защиты населения на основании заявления собственника (нанимателя) жилья и прилагаемых к нему документов:
1) справка о составе семьи;
2) справка о доходах всех членов семьи за квартал, предшествующий кварталу обращения;
3) справка центра по недвижимости о зарегистрированной собственности;
4) договор о приватизации или купли-продажи.
9. По результатам представленных документов районным управлением социальной защиты населения выносит решение о назначении жилищной помощи и составляет договор на предоставление жилищной помощи в 2-х экземплярах, один из которых выдается собственнику (нанимателю) жилья.

4. Жеке меншігінде бірден артық үй-жайы (жеке пәтері, үйі) бар немесе тұрғын үй жайын жалға немесе жалдауға берушілер тұрғын-үй көмегі алу құқығынан айырылады. Отбасыларында тұрғын үй көмегін алу, егер оларда жұмыс істей алатын кісілер бола тұра, жұмыс істемесе, оқу оқымаса және жұмыспен қамту орталығында тіркеуде тұрмаса, тек мына кісілерден, мүгедектерді күтушілер, күтім қажет деп тапқан жағдайда, немесе 3 жасқа дейінгі бала тәрбиесімен отырғандардан басқаларының құқығы болмайды. Табысы жоқ отбасыларынан басқаға, өтініш берген мезгілде коммуналдық қызметтің ақысынан қарызы болса, ондай отбасыларына тұрғын үй көмегі тағайындалмайды.
5. Тұрғын үй көмегі арыз берген айдан бастап 6 айға тағайындалады. Тұрғын үй көмегін алушыларды қайта тіркеу алғашқы іс-тәртібін жасағанмен сәйкес.
6. Үй-жайды ұстау және коммуналдық қызмет ақысы тарифіне өзгеріс енгенде, аудандық халықты әлеуметтік қорғау басқармасы бұрынғы тағайындалған тұрғын үй көмегіне қайта есептеу жасайды.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - Ақкөл аудандық мәслихатының 2004 жылғы 08 қаңтардағы N С-4-6 шешімімен.
7. Тұрғын үй көмегін алушылар 10 күн ішінде тұрғын-үй көмегінің бөлімін, өз үй-жайындағы меншік түрлеріне енген өзгерістер жайлы, отбасы құрамы жайлы, отбасының жиынтық табысы жайлы, сонымен қатар көмекті жаңылыс есептеген жағдайда хабарлап отыруы тиіс. Әдейі, күмәнді мәліметтер беріп, соңынан аса көтеріңкі және заңсыз тұрғын үй көмегін төлеуге әкеп соққан жағдайда, үй-жайды жалға алушы (меншік иесі) тұрғын-үй көмегін алу құқығынан айырылады, тұрғын үй көмегі ретінде заңсыз алған сомасы заңнамамен бекітілген тәртіп бойынша қайтарылуы тиіс.
2. Тұрғын үй көмегін тағайындау
8. Тұрғын үйлік көмек аудандық халықты әлеуметтік қорғау басқармасы арқылы үйдің жеке меншік иесінің (жалға алушының) арызы негізінде тағайындалады және мына төмендегі құжаттар қоса тапсырылады:
1) отбасы құрамы туралы анықтама;
2) өтініш жасаған кездің алдындағы тоқсандағы отбасының барлық мүшелерінің табысы туралы анықтама;
3) қозғалмайтын мүлік орталығынан тіркелген жеке меншік туралы анықтама;
4) сатып алу немесе жекешелендіру туралы шарт.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - Ақкөл аудандық мәслихатының 2004 жылғы 08 қаңтардағы N С-4-6 шешімімен.
9. Ұсынған құжаттардың нәтижесі бойынша аудандық халықты әлеуметтік қорғау басқармасы тұрғын үйлік көмек тағайындау жөнінде шешім қабылдайды және тұрғын үйлік көмек көрсетуге 2 дана шарт жасайды және оның біреуі үй иесіне (жалға алушыға) беріледі.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - Ақкөл аудандық мәслихатының 2004 жылғы 08 қаңтардағы N С-4-6 шешімімен.