О Положении о Социальном жилом доме для одиноких пенсионеров и инвалидов, одиноких супружеских и семейных пар пенсионного возраста
Решение Акима города Алматы от 1 апреля 2002 года N 50. Зарегистрировано в Управлении юстиции города Алматы 25 апреля 2002 года за N 448. Утратило силу постановлением Акимата города Алматы от 23 июля 2012 N 3/627
Утратило силу постановлением Акимата города Алматы 23.07.2012 N 3/627.
В соответствии с Программой города Алматы по борьбе с бедностью и безработицей на 2000-2002 годы и в целях дальнейшего совершенствования работы по социальной поддержке и защите одиноких пенсионеров и инвалидов Аким города Алматы решил:
1. Утвердить Положение о Социальном жилом доме для одиноких пенсионеров, инвалидов, одиноких супружеских и семейных пар пенсионного возраста (Приложение N 1).
2. Департаменту труда, занятости и социальной защиты населения г.Алматы (Нурланов А.Ж.) обеспечить регистрацию данного решения в установленном порядке.
3. Контроль за выполнением данного решения возложить на заместителя Акима города Алматы Бижанова А.Х.
Аким города Алматы                      В. Храпунов
Приложение № 1
к решению Акима города Алматы
от 1 апреля 2002 г. № 50
Положение
О Социальном жилом доме для одиноких пенсионеров
и инвалидов, одиноких супружеских и семейных
пар пенсионного возраста
1. Общие положения
1. Социальный жилой дом - специальный жилой комплекс, предназначенный для постоянного проживания граждан из числа одиноких пенсионеров и инвалидов, одиноких супружеских и семейных пар пенсионного возраста (далее по тексту "пожилые граждане"), нуждающихся в уходе, бытовом и медицинском обслуживании, при условии передачи принадлежащего им на праве собственности жилья городу.
2. Организация Социального жилого дома осуществляется по постановлению местного исполнительного органа.
3. Управление Социальным жилым домом осуществляется уполномоченным органом Акимата города Алматы.
4. При наличии в городе двух и более социальных жилых домов им могут быть присвоены порядковые номера.
5. Социальный жилой дом организуется в специально построенном (типовом) или приспособленном здании с необходимыми помещениями, которые должны соответствовать санитарно-гигиеническим, противопожарным требованиям и требованиям техники безопасности и располагать всеми видами коммунального благоустройства для проживания пожилых граждан.
6. Социальный жилой дом (как имущественный комплекс) является коммунальной собственностью города Алматы.
7. Контроль за качеством медицинского обслуживания пожилых граждан, проживающих в социальном жилом доме, соблюдением санитарно-эпидемиологического режима и оказанием специализированной медицинской помощи осуществляют органы здравоохранения в установленном порядке.

Жалғызiлiктi зейнеткерлер мен мүгедектерге, зейнеткерлiк жастағы жалғызбасты жұбайлық және отбасылық жұптарға арналған әлеуметтiк тұрғын үйдiң Ережесi туралы
Алматы қаласы Әкімінің шешімі 2002 жылғы 1 сәуірдегі N 50. Алматы қалалық Әділет басқармасында 2002 жылғы 25 сәуірде N 448 тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 2012 жылғы 23 шілдеде N 3/627 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 23.07.2012 N 3/627 қаулысымен.
2000-2002 жж. Алматы қаласының кедейшiлiк пен жұмыссыздыққа қарсы күресу жөнiндегi Бағдарламасына сәйкес және жалғызiлiктi зейнеткерлер мен мүгедектердi әлеуметтiк қорғау және қолдау жұмыстарын жетiлдiре түсу мақсатымен, Алматы қаласының Әкiмi ШЕШТI:
1. Жалғызiлiктi зейнеткерлер мен мүгедектерге, зейнеткерлiкжастағы жалғызбасты жұбайлық және отбасылық жұптарға арналған Әлеуметтiк тұрғын үйдiң Ережесi бекiтiлсiн (Қосымша N 1).
2. Алматы қалалық еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтiк қорғау Департаментi (Нұрланов А.Ж.) белгiленген тәртiп бойынша осы шешiмнiң тiркеуге алынуын қамтамасыз етсiн.
3. Осы шешiмнiң орындалуын бақылау Алматы қаласы Әкiмiнiң орынбасары А.Қ.Бижановқа жүктелсiн.
Алматы қаласының Әкімі
Алматы қаласы Әкiмiнiң
2001 ж. 01 сәуірдегі
N 50 шешiмiне N 1 қосымша
Жалғызiлiктi зейнеткерлерге және мүгедектерге,
зейнеткерлiк жастағы жалғызiлiктi жұбайлық және
отбасылық жұптарға арналған әлеуметтiк тұрғын үй туралы
Ереже I. Жалпы ережелер
1. Әлеуметтiк тұрғын үй - меншiк құқығы бойынша өздерiнiң иелiгiндегi баспананы қалаға тапсыратын жағдайда, күтiмге, тұрмыстық және медициналық қызмет көрсетуге мұқтаж жалғызiлiктi зейнеткерлер мен мүгедектерге, зейнеткерлiк жастағы (әрi қарай - "егде адамдар") жалғызiлiктi жұбайлық және отбасылық жұптарға тұрақты тұруына арналған арнаулы тұрғын үй кешенi.
2. Әлеуметтiк тұрғын үй жергiлiктi атқару органының қаулысы бойынша ұйымдастырылды.
3. Әлеуметтiк тұрғын үйдi басқару Алматы қаласы әкiмшiлiгiнiң өкiлеттi органы арқылы жүзеге асады.
4. Қалада екi немесе одан көп әлеуметтiк тұрғын үй болса, оларға реттiк нөмiрлер берiлуi мүмкiн.
5. Әлеуметтiк тұрғын үй санитарлық-гигиеналық, өрттен қорғау, қауiпсiздiк техникаларының талаптарына сай келетiн, егде адамдардың тұруына арналған барлық коммуналдық қолайлы жағдайлар жасалған, арнайы (типтiк) салынған немесе қажеттi бөлмелерi бар, қолайлы ғимаратта ұйымдастырылады.
6. Әлеуметтiк тұрғын үй (мүлiктiк) кешен ретiнде Алматы қаласының коммуналдық меншiгi болып табылады.
7. Әлеуметтiк тұрғын үйде тұратын егде адамдарға көрсетiлетiн медициналық қызметтiң сапасын, санитарлық-эпидемиологиялық тәртiптiң сақталуын, мамандандырылған медициналық жәрдем көрсетiлуiн белгiленген тәртiпке сәйкес денсаулық сақтау органдары бақылайды.

8. Социальный жилой дом содержится за счет средств, предусмотренных на социальную защиту населения города Алматы.
9. Правовое положение Социального жилого дома определяется настоящим Положением.
10. Выявление и учет лиц, желающих переселиться в Социальный жилой дом, осуществляет уполномоченный орган по социальной защите населения.
2. Назначение Социального жилого дома
11. Основным назначением Социального жилого дома является предоставление пожилым гражданам жилых помещений для проживания и обеспечение им социально-бытового, медицинского и других видов обслуживания.
3. Порядок предоставления жилой площади
и проживания в Социальном жилом доме
12. Социальный жилой дом предназначен для постоянного проживания пожилых граждан, сохранивших полную или частичную способность к самообслуживанию и передавших в коммунальную собственность города, ранее принадлежавшие им на праве собственности жилые помещения.
13. В Социальный жилой дом принимаются пожилые граждане, постоянно проживающие в городе Алматы.
14. Лица, изъявившие желание проживать в Социальном жилом доме, предоставляют в уполномоченный орган в сфере социальной защиты населения города Алматы заявление о приеме (Приложение N 1) и документы, подтверждающие право собственности на жилое помещение.
15. Противопоказаниями для заселения в Социальный жилой дом являются инфекционные, психические заболевания, а также проявления алкоголизма и наркомании.
16. На основании заявления пожилого гражданина уполномоченным органом Департаментом жилья по г. Алматы, с участием заинтересованных сторон составляется акт о санитарно-техническом состоянии жилища (квартиры, дома) (Приложение N 2).
17. Решение о заселении в Социальный жилой дом принимает Комиссия, состав которой утверждается постановлением Акимата города Алматы.
18. При положительном решении комиссии о заселении в Социальный жилой дом, уполномоченный орган по социальной защите населения г. Алматы оформляет договор найма с пожилым гражданином (Приложение N 3).
19. Жилое помещение пожилого гражданина, переданное в коммунальную собственность города уполномоченным органом по управлению жилищным фондом либо распределяется в установленном порядке нуждающимся в улучшении жилищных условий, либо реализуется с зачислением денежных средств в бюджет.
20. Пожилым гражданам в Социальном жилом доме пожизненно предоставляется квартира, состоящая из одной или двух комнат, согласно договору найма жилого помещения (Приложение N 3). По инициативе одной из сторон договора найма жилого помещения могут быть внесены дополнительные условия в договор по согласованию сторон. При расторжении договора найма жилого помещения в Социальном жилом доме по инициативе Нанимателя, квартира, переданная им в коммунальную собственность города, возврату не подлежит.

8. Әлеуметтiк тұрғын үй Алматы қаласының халқын әлеуметтiк қорғауға арналған қаражаттардың есебiнен ұсталады.
9. Әлеуметтiк тұрғын үйдiң құқықтық жағдайы осы Ереже арқылы белгiленедi.
10. Әлеуметтiк тұрғын үйге көшудi қалайтын адамдарды анықтап, есебiн алуын халықты әлеуметтiк қорғау жөнiндегi өкiлеттi орган жүзеге асырады.
II. Әлеуметтiк тұрғын үйдiң мақсаты
11. Әлеуметтiк тұрғын үйдiң негiзгi мақсаты-егде азаматтардың күнделiктi тұруына тұрғын үй жайларын ұсыну мен әлеуметтiк- тұрмыстық, медициналық және т.б. қызметтердi көрсетуiн қамтамасыз ету.
III. Тұрғын үй алаңын беру және әлеуметтiк үйде
тұру тәртiбi
12. Әлеуметтiк тұрғын үй меншiк құқығы бойынша өз иелiгiндегi тұрғын үйлерiн қаланың коммуналдық меншiгiне өткiзген және өз-өзiне қызмет ету қабiлетiн толық немесе iшiнара сақтаған егде азаматтардың тұрақты тұруына арналған.
13. Әлеуметтiк тұрғын үйге Алматы қаласында тұрақты тұратын егде азаматтар қабылданады.
14. Әлеуметтiк тұрғын үйде тұруды қалайтын адамдар Алматы қаласындағы халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы өкiлеттi органға қабылдау туралы өтiнiшiн (N 1 Қосымша) және баспанаға меншiк құқығын беретiн құжаттарды тапсырады.
15. Жұқпалы, психикалық аурулары бар, сондай-ақ маскүнем, нашақор адамдарды әлеуметтiк тұрғын үйге қоныстандыруға болмайды.
16. Қария азаматтардың өтiнiшi негiзiнде Алматы қаласындағы халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы өкiлеттi орган мүдделi тараптардың қатысуымен тұрғын үйдiң (пәтердiң) санитарлық-техникалық жағдайы туралы акт жасайды (N 2 Қосымша).
17. Әлеуметтiк тұрғын үйге қоныстандыру туралы шешiмдi құрамы Алматы қаласы Әкiмшiлiгiнiң қаулысымен бекiтiлетiн Комиссия қабылдайды.
18. Әлеуметтiк тұрғын үйге қабылдау Комиссиясы оң шешiм қабылдаған соң халықты әлеуметтiк қорғау жөнiндегi өкiлеттi органы егде азаматтармен жалдау шартын ресiмдейдi (N 3 Қосымша).
19. Қарт азаматтардың коммуналдық меншiкке тапсырған үй жайы тұрғын үй қорын басқару жөнiндегi өкiлеттi органы белгiленген тәртiпке сәйкес үй жағдайын жақсартуға мұқтажды азаматтарға берiледi немесе сатылып, қаражаты бюджетке аударылады.
20. Тұрғын үйдi жалға беру келiсiм - шартына сәйкес (Қосымша N 3), егде азаматтарға Әлеуметтiк тұрғын үйден бiр немесе екi бөлмелi пәтер өмiрлікке берiледi.
Екi жақ келiскен жағдайда, келiсiмнiң бiр жағының бастамасымен тұрғын үйдi жалға беру келiсiмiне қосымша шарттар енгiзiлуi мүмкiн.
Жалға алушы бастаушы болып әлеуметтiк тұрғын үйдегi тұрғын жайды жалға алу шартын бұзған күнде, қаланың коммуналдық меншiгiне өткен пәтер қайтарылмайды.

21. Приватизация жилых помещений в Социальном жилом доме, обмен, разделение жилой площади, вселение временных жильцов, сдача помещений в поднаем не допускаются.
22. В случае выбытия одного из членов семьи, проживающего в двухкомнатной квартире, Комиссия имеет право с согласия проживающего принять решение о замене занимаемой жилой площади на меньшую с соблюдением соответствующих норм и правил.
23. За проживающими в Социальном жилом доме сохраняются в полном объеме государственные пенсии и государственные социальные пособия, специальные государственные пособия, специальные городские пособия, обеспечивается социальная защита и поддержка в соответствии с действующим законодательством.
4. Услуги и гарантии, предоставляемые
гражданам, проживающим в Социальном жилом доме
24. При переселении в социальный жилой дом пожилым гражданам гарантируется:
- оплата жилищно-коммунальных услуг в полном объеме;
- бесплатная установка индивидуального телефона;
- бесплатная перевозка личных вещей и имущества;
- оказание помощи в обустройстве квартиры при вселении (расстановка мебели, установка карнизов, люстр, подключение электроплит, утепление окон, дверей и т.д.);
- предоставление бесплатного горячего обеда один раз в сутки.
Сноска. Пункт 24 - с изменениями, внесенными постановлением акимата города Алматы от 07.08.2008 N 4/639.
25. Проживающим в Социальном жилом доме оказывается содействие:
- в переводе выплаты пенсий и доставке ее по новому месту жительства;
- в решении вопросов, связанных с установлением или изменением группы инвалидности;
- в оказании медицинских услуг, в пределах объема гарантированной медицинской помощи, установленной действующим законодательством.
26. Для лиц, проживающих в Социальном жилом доме организуются:
- круглосуточная охрана;
- дежурство медицинской сестры;
- работа диспетчерского пункта, обеспечивающего организацию
выполнения социально-бытовых запросов проживающих граждан.
27. К услугам проживающих в Социальном жилом доме граждан предоставляются:
- магазин по реализации товаров первой необходимости;
- буфет;
- парикмахерская, прачечная и пункт ремонта обуви по сниженным ценам на оказываемые услуги.
28. Пожилым гражданам, нуждающимся в постоянном уходе, социальными работниками предоставляется необходимая социально-бытовая помощь.
29. В случае смерти пожилого гражданина организация похорон осуществляется Дирекцией социального жилого дома.
Секретарь Акимата               К. Тажиева
Приложение № 1
к "Положению о социальном жилом
доме для одиноких пенсионеров и
инвалидов, одиноких супружеских и
семейных пар пенсионного возраста"
Председателю Комиссии по
определению лиц для проживания
в Социальном жилом доме для
пожилых граждан.
Заявление
о предоставлении жилой площади в
Социальном жилом доме для пожилых граждан
Я, гражданин (ка) ___________________________________________
____________________, проживающий (ая) по адресу: г.Алматы,
___________________________дом  №______, кв. _______, имеющий
на праве  частной собственности квартиру (дом), прошу предоставить
мне жилое помещение в Социальном жилом доме для одиноких

21. Әлеуметтiк тұрғын үйдегi пәтерлердi жекешелендiруге,  айырбастауға, тұрғын үй алаңын бөлуге, уақытша тұрғындарды қоныстандыруға, жалға беруге болмайды.
22. Екi бөлмелi пәтерде тұратын отбасы мүшелерiнiң бiрi басқа жаққа кеткен жағдайда Комиссия пәтерде тұрушының келiсiмiмен, тиiстi нормалар мен ережелердi сақтап, сол тұрғын үй алаңын көлемi шағын баспанаға айырбастау туралы шешiм қабылдауға құқылы.
23. Әлеуметтiк тұрғын үйде тұратындардың зейнетақылары, мемлекеттiк жәрдемақылары, арнайы мемлекеттiк және арнайы қалалық жәрдемақылары толық сақталады, қолданыстағы заңнамаға сәйкес әлеуметтiк қорғаумен және қолдаумен қамтамасыз етiледi.
IV. Әлеуметтiк тұрғын үйде тұратын азаматтарға көрсетiлетiн
қызметтер мен берiлетiн кепiлдiктер
24. Егде азаматтарға әлеуметтiк тұрғын үйге қоныстанар кезде мынадай кепiлдiктер берiледi:
- тұрғын үй коммуналдық төлемдерiн толық мөлшерде төлеу;
- жеке телефонды тегiн орнату;
- көшкенде жеке заттары мен мүлiктерiн тегiн тасымалдау;
- қоныстанарда пәтерге қолайлы жағдайлар жасауда (жиhаздарды қою, перде iлгiштердi, төбешамдарды орнату, электроплиталарды iске қосу, есiк-терезелердi жылылау және т.б.) жәрдемдесу;
- тәулігіне бір рет тегін ыстық түскі ас беру.
Ескерту. 24 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы әкімдігінің 2008 жылғы 7 тамыздағы N 4/639  қаулысымен .
25. Әлеуметтiк тұрғын үйде тұратындарға:
- олардың зейнетақылары жаңа тұрғылықты жерiне ауыстырылып, жеткiзiп берiледi;
- мүгедектiктi белгiлеу немесе мүгедектiк тобының өзгеруiне байланысты мәселелерi шешiледi;
- қолданыстағы заңнамада белгiленген кепiлдi медициналық жәрдемнiң көлемiнде медициналық қызметтер көрсетiледi.
26. Әлеуметтiк тұрғын үйде тұратын адамдар үшiн мыналар ұйымдастырылады:
- тәулiк бойы күзет;
- медбикештiң кезекшiлiгi;
- осы үйде тұратындардың әлеуметтiк-тұрмыстық талап-тiлектерiнiң орындалуын ұйымдастыратын диспетчерлiк пункттiң жұмысы.
27. Әлеуметтiк тұрғын үйде тұратын азаматтарға мынадай қызметтер көрсетiледi:
- күнделiктi қажеттi тауарлар сататын дүкен;
- дәмхана;
- көрсетiлетiн қызметтерiнiң бағалары төмендетiлген шаштараз, кiр жуу бөлмесi және аяқ киiм жөндеу пунктi.
28. Тұрақты күтiмге мұқтаж егде азаматтарға әлеуметтiк саладағы қызметкерлер арқылы қажеттi әлеуметтiк-тұрмыстық көмек көрсетiледi.
29. Егде азамат қайтыс болғаннан кейiн тұрғын үй-коммуналдық қызметiн төлеу үшiн бөлiнген қаражат Алматы қалалық халықты әлеуметтiк қорғау жөнiндегi өкiлеттi органның есебiнде қалады.
Әкімшілік хатшысы
Жалғызiлiктi зейнеткерлер мен
мүгедектерге арналған Әлеуметтiк
тұрғын үй туралы Ережеге
N 1 Қосымша
Қария азаматтар үшiн
Әлеуметтiк тұрғын үйде тұрушы
адамдарды анықтау жөнiндегi
Комиссия төрағасына
Қарт азаматтарға арналған
Әлеуметтiк тұрғын үйде тұрғын жайды беру туралы
Ө Т I Н I Ш
Мен, азамат(ша) ______________________________________________________
__________________________________________________________, Алматы қаласы

пенсионеров по адресу: г.Алматы, ул. Н.Тлендиева, д.256/1 на условиях передачи в коммунальную собственность города квартиру (дом) по вышеуказанному адресу, расположенную на________этаже, общей
площадью_____кв.м, жилой площадью______кв.м, кухня______кв.м.
К заявлению прилагаю следующие документы:
1. Документы, подтверждающие право собственности на жилое помещение.
2. Справка с места жительства по форме № 3.
Заявитель:   _____________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
С передачей квартиры (дома) в коммунальную собственность согласен (согласны), члены семьи:_______________________________
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
______________________                       ___________________
"____"___________ 2002г.
Приложение N 2
к "Положению о социальном жилом
доме для одиноких пенсионеров и
инвалидов, одиноких супружеских и
семейных пар пенсионного возраста".
АКТ
о санитарно-техническом состоянии жилища
(квартиры, дома)
Комиссия, действующая на основании "Положения о Социальном жилом
доме для одиноких пенсионеров и инвалидов, одиноких супружеских и
семейных пар пенсионного возраста", в составе: __________________
_________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
произвела проверку санитарно-технического состояния квартиры (дома)
гражданина(ки)_____________________________________________________
___________________________________________________________________
(фамилия, имя отчество заявителя)
проживающего (ей) по адресу: г.Алматы, ул.___________________________,
дом ________, кор._______, кв________________________________________
Лицевой счет открыт на  гр.__________________________________________
на основании договора приватизации квартиры (ордера) №_______________
от____________________________, выданного____________________________
_____________________________________________________________________
(наименование организации, выдавшей ордер)
Наименование КСК_____________________________________________________
2.  Количество членов семьи, проживающих и прописанных на площади
________________________________________________________________
Фамилия,
имя,
отчество
Число,
месяц,
год
рождения
Родственные
отношения
С какого времени
проживает и прописан
Социальный
статус
в Алмате
на данной
жилой
площади
Заявитель

___________________________________________  көшесiнде (даңғылында) N____ үйде ____________________  пәтерде  тұрамын, жеке меншiгiмде үйiм бар, маған жалғызiлiктi зейнеткерлер үшiн әлеуметтiк тұрғын үйден пәтер берулерiңiздi өтiнемiн, оның мекен-жайы  Алматы қаласы, Н.Тiлендиев көшесi, 256/1 үй жоғарыда аталған тұрғын үйдi (пәтердi) қаланың коммуналдық меншiгiне беру шартымен тұрғын үй ____________________________ қабатта орналасқан, жалпы көлемi ____________________ шаршы метр, тұрғын алаңы ________ шаршы метр, ас үйi ________ шаршы метр.
Өтiнiшiме мына құжаттарды қоса беремiн:
1. Тұрғын жайды иелену құқығын растайтын құжаттар.
2. Тұрғын жай туралы N 3 үлгiдегi анықтама.
Өтiнiш  иесi :________         ____________________
(аты - жөні)
Пәтерiмдi (үйiмдi) коммуналдық меншiкке беруге келiсемiн  (келiсушi) отбасы мүшелерi
__________       ______________________
(аты - жөнi)
__________       ______________________
"____"   ___________ 2001 жыл
Жалғызiлiктi зейнеткерлер мен
мүгедектерге арналған әлеуметтiк
тұрғын үй туралы Ережеге
N 2 Қосымша
Тұрғын жайдың (үйдiң, пәтердiң)
санитарлық - техникалық жағдайының
А К Т I
"Жалғызiлiктi зейнеткерлер мен мүгедектерге арналған Әлеуметтiк тұрғын үй туралы" Ереже негiзiнде мына құрамда қызмет еткен комиссия: ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ үйдiң (пәтердiң) санитарлық жағдайын тексеруден өткiздi.
Осы үйде тұрушы азамат(ша)_____________________________________________________________________________________________________________________________________________ көшесi (даңғыл) N ____ үй , ______ кор, _____пәтерде тұрады.
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________ (ордердi берген ұйымның аталуы)
Жеке есеп-шоты азамат(ша)   ____________________________________________________________________________________________________________________________________  N ________________ пәтердi жекешелендiру      (дата)
келiсiм-шартының (ордердiң) негiзiнде ашылды.
ПИК аталуы _________________________________________________________
2. Тұрғын жайда тұратын және осында жазылған отбасы мүшелерiнiң саны________________________________________________________________
Аты-жөнi
мәртебесi
Туған күнi,
айы, жылы
Туыстық
қатысы
Қай уақыттан берi
тұрады, тiркелген
Әлеуметтiк мәртебесi
Алматыда
осы жайда
өтiнiш
иесі

3. Характеристика дома: кирпичный, панельный, блочный, деревянный (рубленый, щитовой, каркасно-засыпной), смешанный (нужное подчеркнуть).
4. Благоустройство квартиры: газ, водопровод, канализация, горячая вода, центральное отопление, печное, ванная, санузел (совмещенный, раздельный), лифт, телефон_______________________.
5. Общая площадь квартиры___________кв.м. Жилая площадь квартиры_____кв.м., площадь кухни_______кв.м.
6. Количество комнат, их характеристика (изолированная,смежно-изолированная, проходная).
№ п/п
Комнаты
Размеры комнат
1
2
3
4

3. Үйдiң сипаттамасы: кiрпiш, панелдi, блокты, ағаш (оюланған, қалқанды, каркасты-үйiндi) аралас, жеңiл, апатты, тұрғын үйге келтiрiлген (сызу керек)
4. Пәтер жайлылығы: газ, суқұбыры, жуынды құбыры, ыстық су (орталық жылу, пеш, жуынатын орын, құбырлар (бiрiктiрiлген, бөлек) лифт, телефон_______________.
5. Пәтердiң жалпы көлемi __________ шаршы метр. Пәтердiң тұрғын жайы__________ шаршы метр, ас үй __________ шаршы метр.
6. Бөлмелердiң саны, олардың сипаттамасы (бөлек, аралас-бөлек, өтпелi,тiк өтпелi).
N
Бөлмелер
Бөлмелердiң көлемi
1
2
3
4

7. Сколько этажей имеет дом _______, на каком этаже расположена данная площадь_________.
8. Дополнительные данные о заявителе (семья погибшего, инвалид Отечественной войны, пенсионер, инвалид от общего заболевания).
9. Сведения о наличии или отсутствии задолженности по коммунальным
услугам.
________________________________________________________
Председатель КСК__________       Гл. бухгалтер__________
Члены комиссии:
С актом ознакомлен (ознакомлена) ____________________________
(подпись владельца квартиры,дома)
"____" ___________ 2001 г.
Приложение № 3
к "Положению о социальном жилом
доме для одиноких пенсионеров и
инвалидов, одиноких супружеских и
семейных пар пенсионного возраста"
Д О Г О В О Р
найма жилого помещения
в Социальном жилом доме
Уполномоченный орган по социальной защите населения г.Алматы в лице начальника Департамента труда, занятости и социальной защиты населения г.Алматы ___________, действующего на основании Положения о Департаменте, именуемый в дальнейшем "Наймодатель", с одной стороны, и гражданин __________________ именуемый в дальнейшем "Наниматель", с другой стороны, заключили настоящий договор о нижеследующем:
1. Предмет договора
1.1 Наймодатель предоставляет Нанимателю (и членам его семьи), на основании решения Комиссии по определению лиц для проживания в Социальном жилом доме для одиноких пенсионеров и инвалидов, в пожизненное владение и пользование квартиру, расположенную по адресу: _________________состоящую из _____ комнат, общей площадью ________ кв.м.
1.2 В случае выбытия одного из членов семьи, проживающего в двухкомнатной квартире, Комиссия имеет право с согласия проживающего принять решение о замене занимаемой жилой площади на меньшую с соблюдением соответствующих норм и правил.
1.3 При расторжении договора найма жилого помещения в Социальном жилом доме по инициативе Нанимателя, квартира, переданная им в коммунальную собственность города, возврату не подлежит.
1.4 Проживание в Социальном жилом доме лиц не пенсионного возраста не допускается.
1.5 Наниматель использует квартиру в соответствии с ее целевым назначением (для проживания).
1.6 Приватизация жилых помещений в Социальном жилом доме, обмен, раздел жилой площади, вселение временных жильцов, сдача помещений в поднаем не допускается.
II. Права и обязанности сторон
2.1 Права и обязанности Наймодателя:
2.1.1 Предоставить Нанимателю квартиру и установленное в ней оборудование в удовлетворительном санитарно-техническом состоянии.
2.1.2 Осуществлять надлежащее содержание дома.
2.1.3 Своевременно производить в квартире необходимый нормативный капитальный и текущий ремонт.
2.1.4 Исправлять повреждения оборудования в квартире по заявке Нанимателя.
2.1.5 Производить в полном объеме оплату жилищно-коммунальных услуг пожилого гражданина.
2.1.6 В случае систематического нарушения Нанимателем правил проживания, Наймодатель вправе принять к Нанимателю меры воздействия, предусмотренные действующим законодательством.
2.2 Права и обязанности Нанимателя:
2.2.1 Пользоваться квартирой исключительно в целях проживания, использовать квартиру и находящееся в ней оборудование соответственно назначению.
2.2.2 Соблюдать правила пользования жилым помещением, в том числе правила пожарной безопасности, принимать необходимые меры к сохранности квартиры и установленного в ней оборудования, содержать их в надлежащем состоянии.
2.2.3 Возмещать Наймодателю ущерб от повреждения квартиры и установленного в ней оборудования, причиненный по вине Нанимателя.
2.2.4 Не производить в помещении перепланировок, перестановки и переоборудования находящегося в квартире оборудования без соответствующего разрешения.
2.2.5 Допускать в дневное время, а в случае аварии и в ночное время в занимаемую квартиру работников Наймодателя и иных представителей предприятий по обслуживанию и ремонту жилья для проведения запланированного осмотра состояния квартиры и ремонта находящегося в квартире оборудования, а также санитарной обработки в случае необходимости.
2.2.6 Требовать при необходимости от Наймодателя внепланового осмотра состояния квартиры и ее технических устройств.
2.2.7 При отсутствии Нанимателя по уважительным причинам свыше 6 месяцев, письменно уведомить Наймодателя о причине отсутствия.
2.2.8 Своевременно производить оплату за пользование услугами связи, включая междугородние переговоры.
2.2.9 Расторгнуть в любое время действие настоящего договора.
2.2.10 При выезде из жилого помещения на другое постоянное место жительства освободить и сдать Наймодателю помещение и его оборудование в удовлетворительном санитарно-техническом состоянии.
2.2.11 Выполнять иные обязанности, установленные действующим законодательством.
III. Ответственность сторон
3.1 Наймодатель возмещает ущерб, причиненный в результате невыполнения обязанностей, предусмотренных п. 2.1.1 - 2.1.5 настоящего договора, в установленном порядке.
3.2 Наниматель возмещает Наймодателю материальный ущерб, причиненный в результате невыполнения обязанностей, предусмотренных п.п. 2.2.1., 2.2.2., 2.2.3., 2.2.4, 2.2.10 в установленном порядке.
IV. Срок действия договора
4.1 Настоящий договор вступает в силу с момента подписания его сторонами.
V. Прочие условия
5.1 По инициативе одной из сторон договора найма жилого помещения могут быть внесены дополнительные условия в договор по согласованию сторон.
5.2 Вопросы, не предусмотренные настоящим договором, решаются в соответствии с действующим законодательством.
5.3 В случае возникновения разногласий в процессе выполнения настоящего договора, стороны обязуются принять все необходимые меры для урегулирования их во внесудебном порядке.
При недостижении взаимного согласия сторон, споры по настоящему договору рассматриваются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Настоящий договор составлен в двух экземплярах, имеющих равную юридическую силу, один из которых находится у Нанимателя, другой у Наймодателя.
Наймодатель                            Наниматель
___________________              __________________
удост.личности №_____
выдано_______________
дата выдачи__________

7. Үй қанша қабаттан тұрады _____________________, аталған жай  қай қабатта орналасқан _________________ .
8. Пәтер иесiнiң қосымша мәлiметi (отбасында қайтыс болғандар, Ұлы Отан соғысының мүгедегi, зейнеткер).
9. Коммуналдық қызмет жөнiндегi берешектерiнiң жоқтығы
____________________________________________________________________
ПИК төрағасы _____________      Бас есепшi ____________
Комиссия мүшелерi:
Актiмен таныстым
___________________________________________________
(үй, пәтер иесiнiң қолы)
"___"__________________ 2002 жыл
Жалғызiлiктi зейнеткерлер   мен мүгедектер үшiн әлеуметтiк
тұрғын үй туралы Ережеге
N 3 Қосымша
Әлеуметтiк тұрғын үйдегi
тұрғын жайды жалға алу Ш А Р Т Ы
Алматы қалалық халықты әлеуметтiк қорғау жөнiндегi өкiлеттi органы, Еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтiк қорғау Департаментiнiң атынан А.Ж.Нұрланов, Департамент туралы Ереженiң негiзiнде қызмет етушi, бұдан әрi Жалға берушi, бiр жағынан және азамат _______________________________________________________________
одан әрi Жалға алушы, екiншi жағынан төмендегiлер туралы шартқа отырды:
І. Шарттың қызметi
1.1. Жалға берушi Жалға алушыға (оның отбасы мүшелерiне), жалғызiлiктi зейнеткерлер мен мүгедектерге арналған әлеуметтiк тұрғын үйге тұрушыларды анықтайтын Комиссияның шешiмi негiзiнде Тлендиев көшесi, 256/1 үй, пәтер мекен жайы бойынша, жалпы алаңы __________ шаршы метр, _____________ бөлмеден тұратын пәтер өмiрлiк ие болып пайдалануға берiледi.
1.2. Екi бөлмелi пәтерде тұратын отбасы мүшелерiнiң бiреуi кетiп қалған жағдайда, комиссия тұрушының келiсiмiмен тұрғын жайды нормамен ережеге сәйкес кiшiрек алаңға ауыстыруға құқықты.
1.3. Жалға алушы бастаушы болып әлеуметтiк тұрғын үйдегi тұрғын жайда жалға алу шартын бұзған күнде, қаланың коммуналдық меншiгiне өткен пәтер қайтарылмайды.
1.4. Әлеуметтiк тұрғын зейнеткерлiк емес жастағы азаматтардың тұруына рұқсат етiлмейдi.
1.5. Жалға алушы пәтердi мақсатына сай (тұру үшiн) пайдаланады.
1.6. Әлеуметтiк тұрғын үйдегi тұрғын жайларды жекелiкке шығаруға, алмастыруға, тұрғын алаңын бөлуге, уақытша тұрғындарды жiберуге, пәтердi жалға беруге рұқсат етiлмейдi.
II. Тараптардың құқықтары мен мiндеттерi
2.1. Жалға берушiнiң құқықтары мен мiндеттерi:
2.1.1. Жалға алушыға пәтердi және пәтердегi жабдықтарды түгелiмен санитарлық-техникалық қанағатты жағдайда ұсынады.
2.1.2. Үйдi дұрыс ұстауды жүзеге асырады.
2.1.3. Пәтерде уақтылы қажеттi және ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргiзу.
2.1.4. Жалға алушының өтiнiмi бойынша пәтердегi жабдықтарды қалпына келтiру.
2.1.5. Егде азаматтың тұрғын үй-коммуналдық қызметтерi үшiн ақысын толық мөлшерде төлейдi.
2.1.6. Жалға алушы тұру тәртiбiн үнемi бұзып тұрған жағдайда, жалға берушi оған қолданыстағы заңда көрсетiлген әсер ету шараларын қолдануға құқығы бар.
2.2. Жалға алушының құқықтары мен мiндеттерi:
2.2.1. Пәтердi тек қана тұру мақсатында пайдалануға және оны техникалық жағдайы мен бағыты бойынша пайдалану.
2.2.2. Тұрғын үйдi пайдалану ережесiн ұстану, оның iшiнде өрт қауiпсiздiгiн сақтау, пәтердi және оның iшiндегi орнатылған жабдықтарды ұқыпты пайдалану.
2.2.3. Жалға алушыға пәтерге және оның iшiндегi орнатылған жабдықтарға зиян келтiрген жағдайда оның орнын төлеу.
2.2.4. Тиiстi рұқсатсыз жайларда қайта жабдықтауды, орын алмастыруды және орнынан қозғауға болмайды.
2.2.5. Күндiз апат болған жағдайда түнгi уақытта пәтерiне жалға берушiлердi және өзге әлеуметтiк тұрғын үйдiң өкiлдерiн жөндеу жұмыстарын жүргiзуге керек болған жағдайда санитарлық өңдеуге тоқтаусыз жiберу.
2.2.6. Қажет болған жағдайда Жалға берушiден жоспардан тыс пәтердi және оның техникалық жағдайын қарап шығуды талап етуге.
2.2.7. Жалға алушы 6 айдан аса белгiлi себептермен жоқ болған жағдайда Жалға берушiге жазбаша хабарлау.
2.2.8. Өз уақытында қалааралық сөйлесулерiн қоса байланыс қызметiн пайдаланғаны үшiн ақысын төлеу.
2.2.9. Қандай да болмасын уақытта осы шарттан шығуға.
2.2.10. Тұрғын үйден басқасына көшкенде Жалға берушiге жайды және ондағы жабдықтарды санитарлық-техникалық жағдайда тапсыруға.
2.2.11. Қолданыстағы белгiленген заңдардағы өзге мiндеттердi орындау.
III. Тараптардың мiндетi
3.1. Жалға берушi Жалға алушыға осы шарттағы 2.1.1. 2.15. тармақтарында аталған мiндеттердi орындамаған жағдайда оның шығынының орнын толтырады.
3.2. Жалға алушы Жалға берушiге белгiленген заң тәртiбiмен 2.2.1, 2.2.2, 2.2.3, 2.2.4, 2.2.5. көзделген мiндеттердi орындамаған жағдайда оның материалдық шығынының орнын толтырады.
IV. Шарттың күшiне ену мерзiмi
4.1. Шарт өз күшiне қол қойған сәттен бастап кіредi.
V. Басқа жағдайлар
5.1. Екі жақ келіскен жағдайда, келісімінің бір жағының бастамасымен тұрғын үйді жалға беру келісіміне қосымша шарттар енгізілуі мүмкін.
5.2. Осы шартта көзделмеген мәселелер, қолданыстағы заңдарға сәйкес шешiледi.
5.3. Осы шартты орындау кезiндегi дау мәселелердi тараптар оны соттан тыс тәртiппен шешуге қажеттi шараларды қабылдайды.
Тараптар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қаралады.
Осы шарт екi данада жасалды және заң күшi бiрдей, оның бiреуi Жалға берушiде, екiншiсi Жалға алушыда болады.
Жалға берушi:
______________________
Жалға алушы:
________________________
жеке куәлігі N__________
берілген   _____________
берілген күні __________