Об областной комиссии по защите прав несовершеннолетних
Постановление Атырауского областного акимата от 27 марта 2002 года N 142. Зарегистрировано Управлением юстиции Атырауской области 18 апреля 2002 года N 921. Не подлежит гос.регистрации в соответствии с письмом ДЮ Атырауской области N 3-2185/06 от 23 мая 2006 года
Извлечение из письма N 3-2185/06 от 23 мая 2006г.
"Согласно заключения, проведенной повторной юридической экспертизы департаментом юстиции Атырауской области и письма ДРНПА Министерства юстиции Республики Казахстан от 31 марта 2006 года N 44-2-1/и623 направляется список ранее зарегистрированных нормативно-правовых актов, не отвечающие требованиям статьи 38 Закона "Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", и, следовательно, не подлежащие государственной регистрации для внесения соответствующей записи в Базу Данных "Закон"
Приложение на 2 листах.
Начальник ДЮ
13) Постановление Атырауского областного акимата от 27 марта 2002 года N 142 "Об областной комиссии по защите прав несовершеннолетних" (Зарегистрировано Управлением юстиции Атырауской области 18 апреля 2002 года N 921.)
В целях реализации комплексного решения проблем профилактики преступлений, правонарушений и безнадзорности несовершеннолетних, защиты их прав и законных интересов, а также во исполнения Постановления Правительства Республики Казахстан от 11 июля 2001 года N 789 "Об утверждении типового положения о комиссии по защите прав несовершеннолетних" областной акимат постановляет:
1. Образовать при областном акимате областную комиссию по защите прав несовершеннолетних (далее - Комиссия) и утвердить его состав (приложение N 1).
2. Утвердить положение о Комиссии (приложение N 2).
3. Рабочим органом Комиссии определить отдел государственно-правовой и военно-мобилизационной работы аппарата акима области.
4. Признать утратившим силу решение акима области от 8 декабря 1999 года N 254 "Об утверждении нового состава комиссии по профилактике правонарушений среди несовершеннолетних при акиме области".
5. Контроль за исполнением настоящего постановления оставляю за собой.
И.о. акима области

Кәмелетке толмағандар құқықтарын қорғау жөнiндегi облыстық комиссия туралы
Атырау облыстық әкiмияттың 2002 жылғы 27 наурыздағы N№142 қаулысы. Атырау облысының әділет басқармасында 2002 жылғы 18 сәуірде N 921 тіркелді. ҚР Атырау облысы әділет департаментінің 2006 жылғы 23 мамырдағы № 3-2185/06 хатына сәйкес мемлекеттік тіркелуге жатпайды
Атырау облыстық әкiмияттың 2002 жылғы 27 наурыздағы N№142 қаулысы. Атырау облысының әділет басқармасында 2002 жылғы 18 сәуірде N 921 тіркелді. ҚР Атырау облысы әділет департаментінің 2006 жылғы 23 мамырдағы № 3-2185/06 хатына сәйкес мемлекеттік тіркелуге жатпайды
ҚР Атырау облысы әділет департаментінің 2006 жылғы 23 мамырдағы 3-2185/06 хатынан үзінді:
Атырау облыстық әділет департаменті ертеде тіркелген нормативтік құқықтық актілеріне қайта тексеріс жүргізілген қорытындысы бойынша және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің нормативтік құқықтық актілерді тіркеу департаментінің 2006 жылғы 31 наурыздағы N 4-2-1/и623 хатына сәйкес, Сізге Қазақстан Республикасының "Нормативтік құқықтық актілер туралы" Заңының 38-бабының талаптарына сәйкес келмейтін тіркелген нормативтік құқықтық актілердің тізімін, "Заң" деректер базасына тиісті жазбаларды енгізу үшін, жолдайды.
Қосымша 2 бетте.
АОӘД бастығы
Қосымша:
13) Атырау облыстық әкімиятының 2002 жылғы 27 наурыздағы N 142 "Кәмелетке толмағандар құқықтарын қорғау жөнiндегi облыстық комиссия туралы" қаулысы (Атырау облыстық әділет департаментінде 2002 жылғы 18 сәуірде N 921 тіркелді).
Кәмелетке толмағандардың қылмыс жасауының, құқық бұзушылықтарының және қараусыз қалуының алдын алу, олардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау проблемаларын кешендi шешудi жүзеге асыру мақсатында, сонымен қатар Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 11 маусымдағы N 789 "Кәмелетке толмағандар құқықтарын қорғау жөнiндегi комиссия туралы үлгi ереженi бекiту туралы" Қаулысын орындау мақсатында облыстық әкiмият қаулы етеді:
1. Облыстық әкiмияттың жанынан кәмелетке толмағандар құқықтарын қорғау жөнiндегi облыстық комиссия құрылсын (бұдан әрi - Комиссия) және оның құрамы бекiтiлсiн (N 1-қосымша).
2. Комиссия туралы ереже бекiтiлсiн (N 2-қосымша).
3. Комиссияның жұмысшы органы болып облыс әкiмi аппаратының мемлекеттiк-құқықтық және әскери-жұмылдыру жұмысы бөлiмi белгiленсiн.
4. Облыс әкiмiнiң 1999 жылғы 8 желтоқсандағы N 254 "Облыс әкiмi жанындағы кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтың алдын-алу жөнiндегi комиссияның жаңа құрамын бекiту туралы" шешiмiнiң күшi жойылды деп танылсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылауды өзiме қалдырамын.
Облыс әкiмiнiң мiндетiн атқарушы

Приложение 1 к постановлению акимата области от 27 марта 2002 года 142
Состав областной комиссии по защите прав несовершеннолетних
Сноска. Приложение 1 в новой редакции в соответствии с постановлением акимата от 22.02.2005 N 73
Мурсалиева Таскира Кабиевна - заместитель акима Атырауской области, председатель комиссии.
Нуриденов Кенес Салимович - заместитель начальника управления внутренних дел Атырауской области, заместитель председателя комиссии (по согласованию).
Алипов Данияр Ибрагимович - главный специалист отдела государственно-правовой работы аппарата акима области, секретарь комиссии.
Члены комиссии
Баянасова Светлана - начальник отдела организации
Абулгапаровна работы по регистрации актов гражданского состояния и апостилированию департамента юстиции Атырауской области (по согласованию)
Бисенұлы Уайс - главный врач Атырауской городской больницы N 2, депутат областного маслихата (по согласованию)
Имангали Казбек Кажыулы - начальник отдела физической культуры и спорта Атырауской области
Имангалиев Бакыт Саинович - начальник отдела культуры Атырауской области
Кайненов Килымгали - директор департамента образования
Кайненович
Кайрешев Сагын Муратович - директор департамента координации занятости и социальных программ Атырауской области
Карасаева Алия Орынгалиевна - директор департамента здравоохранения Атырауской области
Приложение N 2 к постановлению областного акимата от 27 марта 2002 года N 142
Положение об областной комиссии по защите прав несовершеннолетних
Cноска. Приложение 2 с изменением, внесенным постановлением акима Атырауской области от 16.03.2004 N 69.
1. Общие положения
1. Областная комиссия по защите прав несовершеннолетних (далее - Комиссия) является постоянно действующим органом, созданным в целях формирования единого подхода к реализации комплексного решения проблем профилактики преступлений, правонарушений и безнадзорности несовершеннолетних, защиты их прав и законных интересов.
2. Областная комиссия создается при местном исполнительном органе - акимате. Состав комиссии утверждается постановлением областного акимата.
3. Комиссия по защите прав несовершеннолетних образуется в составе председателя (заместителя акима), заместителя председателя (заместителя начальника управления внутренних дел области), 6-12 членов комиссии и ответственного секретаря комиссии, который занимает штатную должность в аппарате акима области.
4. Комиссия объединяет представителей органов внутренних дел, образования, культуры, информации и общественного согласия, здравоохранения и иных ведомств, заинтересованных в профилактике преступлений, правонарушений и безнадзорности несовершеннолетних, защите их прав и законных интересов.

Облыстық әкiмияттың 2002 жылғы 27 наурыздағы N 142 қаулысына қосымша N 1
Кәмелетке толмағандар құқығын қорғау жөнiндегi облыстық комиссияның құрамы
Ескерту.; Қосымшаға өзгерістер енгізілді - Атырау облыстық әкiмияттың 22.02.2005 N 73 қаулысымен.
Мүрсалиева Тасқира Қабиқызы - Атырау облысы әкімінің орынбасары комиссия төрайымы
Нұриденов Кеңес Сәлімұлы - Атырау облысы Ішкі Істер басқармасы бастығының орынбасары (келісім бойынша)
Әліпов Данияр Ибрагимұлы - облыс әкімі аппаратының мемлекеттік құқықтық жұмыс бөлімінің бас маманы, комиссия хатшысы
Комиссия мүшелері:
Баянасова Светлана Әбілғапарқызы - Атырау облыстық Әділет департаментінің апостиль және азаматтық хал актілерін тіркеу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру бөлімінің бастығы (келісім бойынша)
Бисенұлы Уәйс - N 2 Атырау қалалық ауруханасының бас дәрігері, облыстық мәслихаттың депутаты (келісім
бойынша)
Иманғали Қазбек Қажыұлы - Атырау облысы Дене тәрбиесі және спорт бөлімінің бастығы
Иманғалиев Бақыт Сайынұлы - Атырау облысы Мәдениет бөлімінің бастығы
Қайненов Қилымғали Қайненұлы - Атырау облысы Білім беру департаментінің директоры
Қайрешов Сағын Мұратұлы - Атырау облысы Жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар департаментінің директоры
Қарасаева Әлия Орынғалиқызы - Атырау облысы Денсаулық сақтау департаментінің директоры
Облыстық әкiмияттың 2002 жылғы 27 наурыздағы N 142 қаулысына N 2 қосымша
Кәмелетке толмағандар құқықтарын қорғау жөнiндегi облыстық комиссия туралы ереже 1. Жалпы ережелер
1. . Кәмелетке толмағандар құқықтарын қорғау жөнiндегi комиссия (бұдан әрi - Комиссия) кәмелетке толмағандардың қылмыс жасауының құқық бұзушылықтарының және қараусыз қалуының алдын алу, олардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау проблемаларының кешендi шешiлуiн iске асыруға бiрыңғай көзқарасты қалыптастыру мақсатында құрылған тұрақты қызмет ететiн орган болып табылады.
2. Облыстық комиссия жергiлiкті атқарушы орган - әкiмиятта құрылады. Комиссия құрамы облыстық әкiмияттың қаулысымен бекiтiледi.
3. Кәмелетке толмағандардың құқықтарын қорғау жөнiндегi комиссия құрамында төрағадан (әкiмнiң орынбасары), төрағаның орынбасарынан (облыстық iшкi iстер басқармасы бастығының орынбасары), комиссияның 6-12 мүшелерiнен облыс әкiмi аппаратында штаттық лауазымды қызмет атқаратын комиссияның жауапты хатшысынан құрылады.
4. Комиссия кәмелетке толмағандардың қылмыс жасауының, құқық бұзушылықтары мен қараусыз қалуының алдын алуға, олардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғауға мүдделi iшкi iстер органдарының, бiлiм, мәдениет, ақпарат және қоғамдық келiсiм, денсаулық сақтау және өзге де ведомстволар өкiлдерiн бiрiктiредi.

5. Комиссия по защите прав несовершеннолетних осуществляет свою деятельность на основе Конституции Республики Казахстан, настоящего Положения и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан.
6. Комиссия в своей деятельности ответственна перед областным акиматом.
7. Деятельность комиссии основывается на принципах:
1) законности;
2) гуманного обращения с несовершеннолетним;
3) уважительного отношения к несовершеннолетнему, родителям или его законным представителям;
4) конфиденциальности информации о несовершеннолетнем, родителях или его законных представителях;
5) взаимодействия с родителями или законными представителями несовершеннолетнего по вопросам защиты его прав и законных интересов;
6) ответственности должностных лиц и граждан за нарушение прав и законных интересов несовершеннолетнего.
2. Основные функции комиссии
8. Основными функциями областной комиссии являются:
1) направление деятельности районных, городских комиссий, оказание им методической помощи;
2) разработка региональных программ по защите прав и законных интересов несовершеннолетних, охране их здоровья, улучшению условий жизни, воспитания, образования, труда и отдыха несовершеннолетних, а также осуществление, в пределах своей компетенции, контроля за их реализацией;
3) участие в разработке региональных программ по профилактике преступлений, правонарушений, безнадзорности и антиобщественных действий несовершеннолетних;
4) разработка мероприятий по предупреждению преступлений, правонарушений и безнадзорности несовершеннолетних, устранение причин, их порождающих, устройству детей и подростков и охране их прав и законных интересов;
5) проверка обоснованности принимаемых решений и постановлений подотчетными комиссиями. В случае признания принятых решений необоснованными, входят в соответствующие местные исполнительные органы с предложениями об их отмене;
6) внесение в установленном порядке предложений о привлечении к ответственности должностных лиц в случаях неисполнения или непринятия мер по устранению недостатков и нарушений, указанных в постановлениях комиссии;
7) информирование заинтересованных органов о состоянии работы по профилактике правонарушений, безнадзорности и антиобщественных действий несовершеннолетних, а также о выявленных фактах нарушения прав и законных интересов несовершеннолетних;

5. Кәмелетке толмағандар құқықтарын қорғау жөнiндегi комиссия өз қызметiн Қазақстан Республикасы Конституциясы, осы ереже мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтi құқықтық кесiмдерi, сондай-ақ Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттар негiзiнде жүзеге асырады.
6. Комиссия өз қызметiнде облыстық әкiмияттың алдында жауапты.
7. Комиссия қызметi:
1) заңдылық;
2) кәмелетке толмағандармен адамгершiлiк қарым-қатынас;
3) кәмелетке толмағандарға, ата-анасы немесе оның заңды өкiлдерiне сыйласымды қарым-қатынас;
4) кәмелетке толмағандар, ата-анасы немесе оның заңды өкiлдерi туралы ақпараттың құпиялылығы;
5) кәмелетке толмағандардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау мәселелерi бойынша оның ата-анасымен немесе заңды өкiлдерiмен өзара iс-қимыл жасау;
6) кәмелетке толмағандардың құқықтары мен заңды мүдделерiн бұзғаны үшiн лауазымды адамдар мен азаматтардың жауапкершiлiк қағидаттарына негiзделедi.
2. Комиссияның негiзгi функциялары
8. Облыстық комиссияның негiзгi функциялары мыналар болып табылады:
1) аудандық, қалалық комиссиялардың қызметiне бағыт беру, оларға әдiстемелiк көмек көрсету;
2) кәмелетке толмағандардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау, кәмелетке толмағандардың денсаулығын сақтау, олардың өмiр сүру, тәрбие, бiлiм беру, еңбек пен демалыс жағдайларын жақсарту жөнiндегi аймақтық бағдарламаларды әзiрлеу, сондай-ақ өз құзыретi шегiнде олардың iске асырылуын бақылауды жүзеге асыру;
3) кәмелетке толмағандардың қылмыс жасауының, құқық бұзушылықтарының, қараусыз қалуының және қоғамға қарсы әрекеттерiнiң алдын алу жөнiндегi аймақтық бағдарламаларды жүзеге асыру;
4) кәмелетке толмағандардың қылмыс жасауының, құқық бұзушылықтарының, қараусыз қалуының алдын алу, оларды тудыратын себептердi жою, балалар мен жасөспiрiмдердi орналастыру және олардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау жөнiндегi iс-шараларды әзiрлеу;
5) есеп беретiн комиссиялардың қабылдаған шешiмдерi мен қаулыларының негiздiлiгiн тексеру. Қабылданған шешiмдердi негiзсiз деп таныған жағдайда тиiстi жергiлiктi атқарушы органдарға оларды жою туралы ұсыныстармен шығады;
6) комиссия қаулыларында көрсетiлген кемшiлiктер мен бұрмалаушылықтарды жою жөнiндегi шараларды орындамаған немесе қабылдамаған жағдайларда лауазымды адамдарды белгiленген тәртiппен жауапқа тарту туралы ұсыныстар енгiзу;
7) кәмелетке толмағандардың құқық бұзушылықтарының, қараусыз қалуының және қоғамға қарсы әрекеттерiнiң алдын алу жөнiндегi жұмыстың жай-күйi туралы, сондай-ақ кәмелетке толмағандардың құқықтары мен заңды мүдделерiн бұзудың анықталған фактiлерi туралы мүдделi органдарды хабардар ету;

8) обобщение и распространение положительного опыта работы органов и организаций, занимающихся воспитанием и обучением детей, в решении вопросов профилактики преступлений, правонарушений и безнадзорности несовершеннолетних, оказание им организационно-методической помощи;
9) взаимодействие с общественными объединениями, религиозными организациями, зарегистрированных в установленном порядке в органах юстиции, и иными организациями, а также с гражданами по вопросам профилактики преступлений, правонарушений, безнадзорности и иных антиобщественных действий несовершеннолетних, защиты их прав и законных интересов;
10) рассмотрение жалоб и заявлений несовершеннолетних, их родителей или иных законных представителей и других лиц, связанных с нарушением или ограничением прав и законных интересов несовершеннолетних;
11) обращение в установленном порядке в суд за защитой прав и законных интересов несовершеннолетних;
12) выявление и анализ причин и условий, способствующих совершению преступлений, правонарушений и антиобщественных действий несовершеннолетних, и определение мер по их устранению;
13) направление в компетентные органы предложений о внесении представлений по устранению нарушений законности в сфере образования, здравоохранения, занятости, устройства, а также соблюдения прав и законных интересов несовершеннолетних.
3. Организация работы комиссии
9. Комиссия работает в соответствии с планом. Заседания комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал и являются, как правило, открытыми.
В целях обеспечения конфиденциальности информации о несовершеннолетнем, его родителях или иных законных представителях комиссия с учетом характера рассматриваемых вопросов может по просьбе участвующих лиц, принять мотивированное постановление о проведении закрытого заседания.
При необходимости комиссия может проводить выездные заседания по городу и районам.
Заседание комиссии правомочно, если на нем присутствует не менее половины от общего числа членов комиссии. Председательствует на заседании комиссии ее председатель либо по его поручению заместитель председателя комиссии.
Жалобы и заявления в отношении несовершеннолетнего комиссия рассматривает только в присутствии самого несовершеннолетнего и его родителей или иных законных представителей.
По желанию несовершеннолетнего к участию в работе комиссии допускается его адвокат.
О дате, месте и времени проведения заседания комиссии обязательно извещается областная прокуратура.

8) кәмелетке толмағандардың қылмыс жасауының, құқық бұзушылықтарының және қараусыз қалуының алдын алу мәселелерiн шешуде балаларды тәрбиелеумен және оқытумен айналысатын органдар мен ұйымдар жұмысының оң тәжiрибелерiн қорыту және тарату, оларға ұйымдастыру-әдiстемелiк көмегiн көрсету;
9) әдiлет органдары мен өзге де ұйымдарда белгiленген тәртiппен тiркелген қоғамдық бiрлестiктермен, дiни ұйымдармен, сондай-ақ кәмелетке толмағандардың қылмыс жасауының, құқық бұзушылықтарының, қараусыз қалуының және өзге де қоғамға қарсы iс қимылдарының алдын алу, олардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау мәселелерi жөнiндегi азаматтармен өзара iс қимыл жасау;
10) кәмелетке толмағандардың құқықтары мен заңды мүдделерiнiң бұзылуына немесе шектелуiне байланысты кәмелетке толмағандардың, олардың ата-аналарының немесе өзге де заңды өкiлдерi мен басқа да адамдардың шағымдары мен өтiнiштерiн қарау;
11) кәмелетке толмағандардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау үшiн белгiленген тәртiппен сотқа жүгiну;
12) кәмелетке толмағандардың қылмыстар, құқық бұзушылықтар және қоғамға қарсы әрекеттердi жасауға ықпал ететiн себептер мен шарттарды анықтау, талдау және оларды жою жөнiндегi шараларды белгiлеу;
13) бiлiм беру, денсаулық сақтау, жұмыспен қамту, орналасу саласындағы заңдылықтардың бұзылуын жою жөнiндегi ұсынымдарды енгiзу туралы ұсыныстарды құзыреттi органдарға жеткiзу, сондай-ақ кәмелетке толмағандардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау.
3. Комиссияның жұмысын ұйымдастыру
9. Комиссия өз жұмысын жоспарға сәйкес жүргiзедi. Комиссия отырысы қажетiне қарай, бiрақ кемiнде тоқсанына бір рет өткiзiледi және әдетте, ашық болып табылады. Кәмелетке толмаған, оның ата-анасы немесе өзге де заңды өкiлдерi туралы ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз ету мақсатында комиссия қаралатын мәселелердiң сипатын ескере отырып, iске қатысушы адамдардың өтiнiшi бойынша жабық отырыс өткiзу туралы дәлелдi қаулы қабылдай алады.
Комиссия қажет кезiнде қалада және аудандарда көшпелi отырыстар өткiзе алады.
Комиссия отырысы егер оған, комиссия мүшелерiнiң кемiнде жалпы санының жартысы қатысса заңды болып табылады. Комиссия отырысына оның төрағасы не оның тапсырмасы бойынша комиссия төрағасының орынбасары төрағалық етедi.
Кәмелетке толмағанға қатысты шағымдар мен өтiнiштердi комиссия тек кәмелетке толмағанның, оның ата-анасының немесе өзге де заңды өкiлдерiнiң қатысуымен ғана қарайды.
Кәмелетке толмағанның тiлегi бойынша комиссия жұмысына қатысуға оның адвокаты жiберiледi.
Комиссия отырысын өткiзу күнi, орны мен уақыты туралы облыстық прокуратураға мiндеттi түрде хабарлануы керек.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - Атырау облыстық әкімшлігінің 16.03.2004 N 69 қаулысымен.

10. Протокол и постановление заседания комиссии.
На заседании комиссии ответственный секретарь комиссии ведет протокол, в котором должны быть указаны:
наименование и персональный состав комиссии;
дата и место заседания комиссии;
повестка дня.
Постановление комиссии принимается простым большинством голосов, которая оформляется протоколом.
Протокол заседания комиссии подписывается председательствующим и ее ответственным секретарем.
4. Материально-техническое обеспечение комиссии
11. Материально-техническое обеспечение деятельности комиссии возлагается на аппарат акима области.

10. Комиссия отырысының хаттамасы және қаулысы.
Комиссия отырысында комиссияның жауапты хатшысы хаттама жүргiзедi, онда:
комиссияның атауы мен жеке құрамы;
комиссия отырысының күнi мен жерi;
күн тәртiбi туралы мәлiметтер көрсетiлуi тиiс.
Комиссияның қаулысы жай көп дауыспен қабылданады, ол хаттамамен рәсiмделедi.
Комиссия отырысының хаттамасына төрағалық етушi және оның жауапты хатшысы қол қояды.
4. Комиссияны материалдық-техникалық қамтамасыз ету
11. Комиссия қызметiн материалдық-техникалық қамтамасыз ету облыс әкiмi аппаратына жүктеледi.