Об утверждении Инструкции по организации функционирования автоматизированной информационно-поисковой системы "Технадзор"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 января 2003 года N 22. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 января 2003 года N 2137. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 апреля 2013 года N 217
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 02.04.2013 N 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях дальнейшего совершенствования и повышения эффективности деятельности подразделений дорожной полиции органов внутренних дел при проведении государственного технического осмотра автомототранспортных средств и прицепов к ним, приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по организации функционирования автоматизированной информационно-поисковой системы "Технадзор".
2. Начальникам ГУВД городов Астаны, Алматы, ГУВД-УВД областей обеспечить изучение и исполнение требований Инструкции сотрудниками дорожной полиции.
3. Контроль за исполнением приказа возложить на Вице-Министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции
Отто И.И. и Департамент дорожной полиции (Умурзаков Б.Н.) Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждена
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 16 января 2003 года N 22
Инструкция
по организации функционирования автоматизированной
информационно-поисковой системы "Технадзор"
1. Общие положения
1. Автоматизированная информационно-поисковая система (далее - АИПС) "Технадзор" предназначена для учета прохождения государственного технического осмотра (далее - технический осмотр) автомототранспортных средств и прицепов к ним (далее - транспортные средства), проведения статистического анализа по техническому состоянию транспортных средств, уточнения численности транспортных средств, формирования сведений об объектах налогообложения - транспортных средствах по категориям, грузоподъемности, посадочным местам, объемам и мощности двигателя. При этом выполняется автоматическая проверка транспортного средства и владельца по специальным учетам.
2. АИПС "Технадзор" ведется номерной учет бланков актов о прохождении государственного технического осмотра транспортных средств (приложение 1), свидетельств и талонов о прохождении технического осмотра транспортных средств (приложения 2-3), которые являются специальной продукцией, необходимой для допуска транспортных средств к участию в дорожном движении. Учет расходования свидетельств и талонов о прохождении технического осмотра транспортных средств ведется в установленном порядке и фиксируется в Журналах регистрации хранения и выдачи свидетельств и талонов о прохождении технического осмотра транспортных средств (приложение 10).
Сноска. Пункт 2 с изменениями -  приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 ноября 2005 года N 651; от 26 февраля 2007 года  N 83 .

"Технадзор" автоматтандырылған ақпараттық-іздестіру жүйесінің жұмыс істеуін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Ішкі істер министрінің 2003 жылғы 16 қаңтардағы N 22 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 24 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 2137. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2013 жылғы 2 сәуірдегі N 217 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 02.04.2013 N 217 (алғаш жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енеді) бұйрығымен.
Автомотокөлік құралдары мен оларға тіркемелерді мемлекеттік техникалық байқауды жүргізу кезінде ішкі істер органдары жол полициясының бөлімшелері қызметінің тиімділігін одан әрі жетілдіру және арттыру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса беріліп отырған "Технадзор" автоматтандырылған ақпараттық-іздестіру жүйесінің жұмыс істеуін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Астана, Алматы қалаларының БІІБ-ның, облыстардың БІІБ-ның, ІІБ-ның бастықтары жол полициясы қызметкерлерінің Нұсқаулықтың талаптарының зерделеуін және орындауын қамтамасыз етсін.
3. Бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ішкі істер вице-министрі, полиция генерал-майоры И.И. Оттоға және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Жол полициясы департаментіне (Б.Н. Өмірзақов) жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Министр
генерал-полковник
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2003 жылғы 16 қаңтар
N 22 бұйрығымен
бекітілген
"Технадзор" автоматтандырылған ақпараттық-іздестіру
жүйесінің жұмыс істеуін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық
1. Жалпы жағдайлар
1. "Технадзор" автоматтандырылған ақпараттық-іздестіру жүйесі (бұдан әрі - ААІЖ) автомотокөлік құралдары мен оларға тіркемелердің (бұдан  әрі - көлік құралдары) мемлекеттік техникалық байқаудан (бұдан әрі - техникалық байқау) өтуінің есебін жүргізу, көлік құралдарының техникалық жағдайы бойынша статистикалық талдау жүргізу, көлік құралдарының санын нақтылау, жүк көтергіштігі, отыру орындары, двигателінің көлемі мен қуаты бойынша салық салу объектілері - көлік құралдары туралы мәліметтерді қалыптастыру үшін арналған. Бұл ретте арнайы есеп жүргізулер бойынша көлік құралдары мен иесін автоматтандырылған тексеру орындалады.
2. "Технадзор" ААІЖ көлік құралдарына жол қозғалысына қатысуға рұқсат ету үшін қажетті арнаулы өнім болып табылатын көлік құралдарының мемлекеттік техникалық байқаудан өткені туралы актілері бланкілерінің (1-қосымша), көлік құралдарының техникалық байқаудан өткендігі туралы куәліктер мен талондардың (2-3-қосымша) нөмірлі есебін жүргізеді. Көлік құралдарының техникалық байқаудан өткендігі туралы куәліктер мен талондарды жұмсаудың есебі белгіленген тәртіппен жүргізіледі және Көлік құралдарының техникалық байқаудан өткендігі туралы куәліктер мен талондарды сақтауды және беруді тіркеу журналында (10-қосымша) көрсетіледі.
Ескерту: 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 23 қарашадағы  N 651 2007 жылғы 26 ақпандағы   N 83 (қолданысқа енгізілу тәртібін  6-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .

3. Осуществление государственных закупок услуг по программному обеспечению АИПС "Технадзор" производится посредством проведения конкурса, организатором которого выступает Министерство внутренних дел Республики Казахстан. Юридическое или физическое лицо, выигравшее конкурс по оказанию услуг по программному обеспечению АИПС "Технадзор" осуществляет полный цикл сопровождения и обеспечения функционирования указанного программного продукта.
2. Мероприятия по организации работы АИПС "Технадзор"
4. Для обеспечения работы АИПС "Технадзор" подразделения дорожной полиции органов внутренних дел (далее - подразделения дорожной полиции) оснащаются программно-аппаратными комплексами, в состав которых входят компьютер, лазерный принтер, модем.
5. Автоматизированное рабочее место (далее - АРМ) "Технадзор" размещается в специальном помещении на каждом пункте технического контроля дорожной полиции, которые должны быть оборудованы средствами охранной и пожарной безопасности, необходимой мебелью и, при наличии технической возможности, средствами связи.
6. На АРМ должно быть установлено программное обеспечение АИПС "Технадзор", а также база данных "Учет транспортных средств" АРМ "Свидетельство о регистрации транспортных средств" (далее - СРТС).
7. Обновление баз данных "Учет транспортных средств"  осуществляется еженедельно по каналам связи.
3. Описание технологического процесса АИПС "Технадзор"
8. На каждое транспортное средство составляется акт о прохождении государственного технического осмотра установленного образца.
Внесенная информация заверяется подписью ответственного должностного лица дорожной полиции, проводившего государственный технический осмотр.
Сведения о транспортном средстве и его техническом состоянии, вносимые в акт о прохождении государственного технического осмотра, подлежат учету АИПС "Технадзор" и являются частью технологического процесса проведения государственного технического осмотра.
Сноска. Пункт 8 в новой редакции - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 февраля 2007 года  N 83 .
9. На пункте технического контроля при внесении в базу АИПС "Технадзор" информации о транспортном средстве и его владельце на основании акта о прохождении государственного технического осмотра, сотрудник дорожной полиции проводит сверку заполненных данных о транспортном средстве с данными базы "Учет транспортных средств" АРМ СРТС. По завершении ввода данных по операции проводится автоматическая проверка транспортного средства и его владельца по специальным учетам:

3. "Технадзор" ААІЖ-ны бағдарламалық қамтамасыз ету бойынша мемлекеттік сатып алуларды жүзеге асыру Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі ұйымдастырушы болатын конкурс өткізу арқылы жүргізіледі. "Технадзор" ААІЖ-ны бағдарламалық қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсету жөніндегі конкурсты ұтып алған заңды немесе жеке тұлға көрсетілген бағдарламалық өнімді алып жүрудің және қамтамасыз етудің толық циклын жүзеге асырады.
2. "Технадзор" ААІЖ-ның жұмысын ұйымдастыру
жөніндегі іс-шаралар
4. "Технадзор" ААІЖ-ның жұмысын қамтамасыз ету үшін ішкі істер органдары жол полициясының бөлімшесі (бұдан әрі - жол полициясының бөлімшесі) құрамына компьютер, лазерлі принтер, модем кіретін бағдарламалық-аппараттық кешендермен жарақтандырылады.
5. "Технадзор" автоматтандырылған жұмыс орны (бұдан әрі - АЖО) жол полициясының әрбір техникалық бақылау пунктінде күзет және өрт қауіпсіздігі құралдарымен, қажетті жиһазбен және техникалық мүмкіндік болған жағдайда байланыс құралдарымен жабдықталуы тиіс арнаулы бөлмеде орналастырылады.
6. АЖО-ға "Технадзор" ААІЖ-ны бағдарламалық қамтамасыз ету, сондай-ақ АЖО-ның "Көлік құралдарын тіркеу туралы куәліктер" (бұдан әрі - КҚТК) "Көлік құралдарының есебін жүргізу" деректер базасы орнатылуы тиіс.
7. "Көлік құралдарының есебін жүргізу" деректер базасын жаңартып отыру байланыс арналары бойынша апта сайын жүзеге асырылады.
3. "Технадзор" ААІЖ-ның технологиялық
процесінің сипаттамасы
8. Әр көлік құралына белгіленген үлгідегі мемлекеттік техникалық байқаудан өту туралы акт жасалады.
Енгізілген ақпарат мемлекеттік техникалық байқау жүргізген жол полициясының жауапты лауазымды тұлғасының қолымен расталады.
Мемлекеттік техникалық байқаудан өту туралы актіге енгізілетін көлік құралы және оның техникалық жай-күйі туралы мәліметтер "Технадзор" ААІЖ есепке алынуы тиіс және мeмлeкeттiк техникалық байқаудан өткізудің технологиялық процесінің бip бөлігі  болып табылады.
Ескерту: 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 2007 жылғы 26 ақпандағы  N 83 (қолданысқа енгізілу тәртібін  6-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
9. Техникалық бақылау пунктінде "Технадзор" ААІЖ-ның базасына  мемлекеттік техникалық байқаудан өту aктісінің негізінде көлік құралы мен оның иесі туралы ақпараттар енгізу кезінде жол полициясының қызметкері көлік құралы туралы толтырылған деректерді АЖО КҚТК "Көлік құралдарының есебін жүргізу" базасы деректерімен салыстыруды жүргізеді. Операциялар бойынша деректерді енгізу аяқталғаннан кейін арнайы есептер бойынша көлік құралы мен оның иесін автоматты тексеру жүргізіледі:

1) в случае отрицательного результата проверки или снятия ограничения при неявных совпадениях сотрудник дорожной полиции, уполномоченный проводить технический осмотр, оценивает техническое состояние транспортного средства и оформляет результаты технического осмотра. Акт о прохождении государственного технического осмотра передается оператору для внесения в базу данных информации об исправности транспортного средства, номерах выданных свидетельств и талонов о прохождении технического осмотра транспортных средств;
2) при положительном результате проверки, свидетельствующих о неслучайных совпадениях, сотрудник дорожной полиции действует в соответствии с установленным порядком.
Сноска. В пункт 9 внесены изменения - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 февраля 2007 года  N 83 .
10. Сотрудники дорожной полиции на пунктах технического контроля обязаны осуществлять систематический контроль за электронной выгрузкой и отправкой для объединения на районном, городском, областном и республиканском уровне сформированных баз данных АИПС "Технадзор".
11. Сведения по установленным формам отчетности о прохождении технического осмотра транспортных средств, представляются сотрудниками дорожной полиции на основании информации, внесенной в базу данных АИПС "Технадзор".
Приложение 1 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 16 января 2003 года N 22
Сноска. Приложение 1 в редакции -  приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 ноября 2005 года N 651; от 26 февраля 2007 года  N 83 .
АКТ
о прохождении государственного технического осмотра
транспортного средства
Составлен "__" ________ 200_ года _______________ Место составления
Владелец транспортного средства ___________________________________
ГРНЗ _______ Марка, модель ____________, Год выпуска ______________
Категория ___________ Двигатель N__________ Шасси _________________
Кузов _______________ цвет ______________ Объем дв. _______________
Разреш-я макс-я масса кг ________, Масса без нагрузки кг __________
Назначение АТС _____ спец., специализированный (нужное подчеркнуть)
СРТС, серия N ______ Расположение органов управления ______________
Классификация __________ Количество сидячих мест __________________
Адрес владельца по СРТС ___________________________________________
Адрес по доверенности _____________________________________________
Вод-е удостоверение серия,______ N,_______ категории ______________
Когда и где выдано ________________________________________________
Замечания о выявленных в ходе проверки неисправностях и дополнитель-
ная информация: ___________________________________________________
_____________________________________________________________
Заключение о прохождении осмотра: _________________________________
Сотрудник дорожной полиции ________________________________________
(ФИО, подпись) штамп
___________________________________________________________________
Выдано свидетельство и талон о прохождении ГТО N __________________
Дата проведения следующего ГТО "_____" ___________ 200__года.
Ознакомлен, владелец
транспортного средства _____________________________
(подпись)".
Приложение 2 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 16 января 2003 года N 22
Сноска. Приложение 2 в редакции -  приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 ноября 2005 года N 651; от 26 февраля 2007 года  N 83 .
Образец свидетельства
о прохождении ежегодного государственного периодического осмотра
транспортных средств
Свидетельство изготавливается типографским способом, материал

1) тексерулердің кері нәтижесі немесе нақты емес сәйкестіктер кезінде шектеулерді алу жағдайында техникалық байқау жүргізуге уәкілетті жол полициясының қызметкері көлік құралының техникалық жағдайын бағалайды және техникалық байқаудың нәтижелерін ресімдейді. Мемлекеттік техникалық байқаудан өту туралы акт деректер базасына көлік құралының жарамдылығы, берілген куәліктер мен талондардың нөмірлері туралы, көлік құралының техникалық байқаудан өткендігі туралы деректерді енгізу үшін операторға беріледі;
2) кездейсоқ емес сәйкестіктер туралы куәландыратын тексерудің оң нәтижелері кезінде жол полициясының қызметкері белгіленген тәртіпке сәйкес іс-әрекет жасайды.
Ескерту: 9-тармаққа өзерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2007 жылғы 26 ақпандағы  N 83 (қолданысқа енгізілу тәртібін  6-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
10. Техникалық бақылау пункттеріндегі жол полициясының қызметкерлері аудандық, қалалық, облыстық және республикалық деңгейде біріктіру үшін "Технадзор" ААІЖ-ның қалыптастырылған деректер базасының электронды жүктелуін және жөнелтілуін жүйелі бақылауды жүзеге асыруға міндетті.
11. Көлік құралдарының техникалық байқаудан өткендігі туралы есептіліктің белгіленген нысандары бойынша мәліметті жол полициясының қызметкерлері "Технадзор" ААІЖ-ның деректер базасына енгізілген ақпараттардың негізінде ұсынады.
"Технадзор" автоматтандырылған
ақпараттық-іздестіру жүйесінің
жұмыс істеуін ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа 1-қосымша
Ескерту: 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 2007 жылғы 26 ақпандағы  N 83 (қолданысқа енгізілу тәртібін  6-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
Көлік құралының мемлекеттік техникалық
байқаудан өтуi туралы
АКТ
200___ жылғы "__"______________ жасалды. Толтырылған жері___________
Көлік құралының иеci________________________________________________
____________________________________________________________________
МНТ белгісі_____________________  Маркасы, үлгісі___________________
Шыққан жылы_____________________  Санаты____________________________
Қозғатқыш N_____________________  Шасси_____________________________
Шанақ___________________________  Tүci______________________________
Қозғатқыш көлемі (см. куб)__________________________________________
Рұқсат берілген ең ауыр салмақ, (кг)________________________________
Жүктемесіз салмағы (кг)_____________________________________________
АКҚ мақсаты______________арнаулы, мамандандырылған  (керектісін сыз)
КҚТК сериясы, N_____________________________________________________
Басқару органдарының орналасуы______________________________________
классификация_______________________________________________________
Отыратын орындар саны_______________________________________________
Көлік иесінің КҚТК бойынша мекен-жайы_______________________________
Сенімхат бойынша мекен-жайы_________________________________________
Жүргізуші куәлігінің сериясы, N, санаты_____________________________
Қашан және қай жерде берілген_______________________________________
Тексеру барысында анықталған ақаулар туралы ескертпелер және қосымша
ақпарат_____________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Байқаудан өтуі туралы қорытынды_____________________________________
Жол полициясы қызметкері____________________________________________
(ЖП қызметкерінің аты-жөні, қолы) мөртаңба
Техникалық байқаудан өтуі туралы берілген куәлік N__________________
Келесі техникалық байқаудан өту мерзімі 200 жылғы "___"____________.
Таныстым, көлік құралының иесі(қолы)________________________________
"Технадзор" автоматтандырылған
ақпараттық-іздестіру жүйесінің
жұмыс істеуін ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа 2-қосымша
Ескерту: 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 2007 жылғы 26 ақпандағы  N 83 (қолданысқа енгізілу тәртібін  6-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
Көлік құралының жыл сайынғы мерзімді мемлекеттік
техникалық байқаудан өтуi туралы куәліктің үлгісі
Куәлік баспахана тәсілімен дайындалады, материалдың қалыңдығы