О присвоении квалификации судебно-медицинского, судебно-психиатрического эксперта на право производства определенного вида (видов) экспертизы
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 февраля 2003 года N 141. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 марта 2003 года N 2190. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 31 января 2007 года N 65
Сноска. Приказ Министра здравоохранения РК от 20 февраля 2003 года N 141 утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 31 января 2007 года  N 65  (вводится в действие со дня его официального опубликования).
В целях реализации  Закона  Республики Казахстан от 19 мая 1997 года "О судебной экспертизе", приказываю:
1. Утвердить:
1) Правила о порядке присвоения квалификации судебно-медицинского, судебно-психиатрического эксперта на право производства определенного вида (видов) экспертизы в Центре судебной медицины Министерства здравоохранения Республики Казахстан (приложение 1);
2) Инструкцию о порядке деятельности квалификационной комиссии при Центре судебной медицины Министерства здравоохранения Республики Казахстан (приложение 2).
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-Министра С. Диканбаеву.
3. Данный приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Приложение 1
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
N 141 от 20 февраля 2003 г.
"О присвоении квалификации
судебно-медицинского,
судебно-психиатрического эксперта
на право производства определенного
вида (видов) экспертизы"
Правила
о порядке присвоения квалификации судебно-медицинского,
судебно-психиатрического эксперта на право производства
определенного вида (видов) экспертизы
в Центре судебной медицины Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
1. Присвоение квалификации судебно-медицинского, судебно-психиатрического эксперта на право производства определенного вида (видов) экспертизы осуществляется в соответствии со статьей 15  Закона  Республики Казахстан "О судебной экспертизе".
Целью сдачи квалификационного экзамена является обеспечение производства определенных видов судебно-медицинских, судебно-психиатрических экспертиз на высоком профессиональном уровне в соответствии с современными научными достижениями в области судебной медицины и требованиями процессуального законодательства.
2. Квалификация судебно-медицинского, судебно-психиатрического эксперта на право производства определенного вида (видов) экспертизы присваивается по экспертным специальностям в соответствии с Перечнем специальностей, для присвоения квалификации судебно-медицинского, судебно-психиатрического эксперта согласно Приложению 1 к настоящим Правилам.

Сараптаманың белгілі түрiн (түрлерiн) жасау құқығына сот-медициналық, сот-психиатриялық сарапшысы біліктілігін беру туралы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылғы 20 ақпандағы N 141 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 5 наурызда тіркелді. Тіркеу N 2190. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2007 жылғы 31 қаңтардағы N 65 бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2007 жылғы 31 қаңтардағы   N 65   (қолданысқа енгізілу тәртібін 6-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
________________________________________
Қазақстан Республикасының "Сот сараптамасы туралы" 1997 жылғы 19 мамырдағы  Заңын  іске асыру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН :
1. 1) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң Сот медицинасы орталығында сараптаманың белгiлi түрiн (түрлерiн) жасау құқығына сот-медициналық, сот-психиатриялық сарапшысы  бiлiктiлiгiн беру тәртiбi туралы ереже (1-қосымша);
2) Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi Сот медицинасы орталығының жанындағы бiлiктiлiк комиссиясы қызметiнің тәртiбi туралы нұсқау (2-қосымша) бекiтiлсiн.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр С.Ә. Диқанбаеваға жүктелсiн.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күнiнен бастап күшiне енедi.
Министр
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрiнiң
"Сараптаманың белгілi түрiн
(түрлерiн) жасау құқығына
сот-медициналық, сот-психиатриялық
сарапшысы біліктілігін беру туралы"
2003 жылғы 20 ақпандағы
N 141 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі Сот медицинасы орталығында сараптаманың белгілі түрін (түрлерiн) жасау құқығына сот-медициналық, сот-психиатриялық сарапшысы біліктілігін беру тәртiбi туралы
ЕРЕЖЕСI
1. Сараптаманың белгiлi түрiн (түрлерiн) жасау құқығына сот-медициналық, сот-психиатриялық сарапшысы біліктiлiгiн беру "Сот сараптамасы туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  15-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Сот медицинасы саласында осы заманғы ғылыми жетiстiктерге және iс жүргiзу заңының талаптарына сәйкес жоғары кәсiби деңгейде сот-медициналық сараптаманың белгiлi түрлерiн жасауды қамтамасыз ету біліктілік емтиханын тапсырудың мақсаты болып табылады.
2. Осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес сот-медициналық, сот-психиатриялық сарапшысы біліктiлiгiн беру үшiн Мамандықтардың тiзбесiне сәйкес сараптаманың белгiлi түрiн (түрлерiн) жасау құқығына сот-медициналық сарапшысы бiлiктiлiгi сараптамалық мамандықтар бойынша берiледi.

3. Квалификация судебно-медицинского, судебно-психиатрического эксперта присваивается как специалистам, являющимся сотрудниками органов судебно-медицинской экспертизы, так и иным лицам, удовлетворяющим требованиям пункта 2 статьи 10  Закона  Республики Казахстан "О судебной экспертизе" и получившим соответствующую подготовку по судебной медицине.
4. Квалификация судебно-медицинского, судебно-психиатрического эксперта присваивается квалификационной комиссией при Центре судебной медицины Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее - Центр), состав которой утверждается приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан.
В состав квалификационной комиссии входят: Вице-министр здравоохранения Республики Казахстан, директор Центра, директор Республиканского научно-практического центра психиатрии, психотерапии и наркологии, заместители по экспертной работе, заведующие отделами (отделениями) Центра и Республиканского научно-практического центра психиатрии, психотерапии и наркологии.
5. Порядок деятельности квалификационной комиссии и оформление материалов осуществляется в соответствии с Инструкцией "О порядке деятельности квалификационной комиссии при Центре судебной медицины Министерства здравоохранения Республики Казахстан".
6. Вопрос о присвоении квалификации судебно-медицинского, судебно-психиатрического эксперта рассматривается квалификационной комиссией по представлениям руководителей учреждений по месту работы лица, подавшего документы для присвоения квалификации (далее - соискатель).
7. По результатам работы квалификационная комиссия принимает решение о присвоении специалисту квалификации судебно-медицинского, судебно-психиатрического эксперта.
8. Если комиссия воздерживается от принятия положительного решения, то в решении комиссии должны быть указаны мотивы отказа.
9. В случае принятия отрицательного решения повторное рассмотрение вопроса о присвоении квалификации допускается не ранее, чем через три месяца.
10. Решение квалификационной комиссии об отказе в присвоении квалификации судебно-медицинского, судебно-психиатрического эксперта на право производства определенного вида (видов) экспертизы может быть обжаловано в Министерстве здравоохранения Республики Казахстан.
11. Специалисту, получившему квалификацию судебно-медицинского, судебно-психиатрического эксперта на право производства определенного вида (видов) экспертизы, выдается свидетельство о присвоении квалификации судебно-медицинского, судебно-психиатрического эксперта на право производства определенного вида (видов) экспертизы установленной формы.

3. Сот-медициналық, сот-психиатриялық сарапшысының бiліктiлiгiн сот-медициналық сараптама органдарының қызметкерлерi болып табылатын мамандардан басқа "Сот сараптамасы туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  10-бабының 2-тармағының талаптарын қанағаттандыратын және сот медицинасы бойынша тиiстi дайындық алған өзге де мамандарға берiледi.
4. Сот-медициналық, сот-психиатриялық сарапшысының бiлiктiлiгiн құрамы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң бұйрығымен бекiтiлетiн Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi Сот медицинасы орталығының (бұдан әрi - Орталық) жанындағы бiлiктiлiк комиссиясы бередi.
Бiлiктiлiк комиссиясының құрамына Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрi, Орталықтың директоры, Республикалық психиатрия, психотерапия және наркология ғылыми практикалық орталығының директоры, сараптама жұмысы жөніндегі орынбасары, Орталық пен Республикалық психиатрия, психотерапия және наркология ғылыми практикалық орталығы бөлімдерінің (бөлімшелерінің) меңгерушiлерi кiредi.
5. Бiлiктiлiк комиссиясы қызметiнiң және материалдарды ресiмдеудiң тәртiбi "Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi Сот медицинасы орталығының жанындағы бiлiктiлiк комиссиясы қызметiнiң тәртiбi туралы" нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырылады.
6. Сот-медициналық, сот-психиатриялық сарапшысы бiлiктiлiгiн беру туралы мәселе iзденушiнiң (бұдан әрi - iзденушi) бiлiктiлiгiн беру үшiншi құжаттар тапсырған адамдардың жұмыс орны бойынша мекеме басшыларының ұсынуы бойынша бiлiктiлiк комиссиясы қарастырады.
7. Жұмыстың нәтижесі бойынша бiлiктiлiк комиссиясы маманға сот-медициналық, сот-психиатриялық сарапшысы бiлiктiлiгiн беру туралы шешім қабылдайды.
8. Егер комиссия оң шешiм қабылдаудан бас тартса, онда комиссия шешiмiнде бас тарту дәлелдемесi көрсетiлуi тиiс.
9. Терiс шешiм қабылданған жағдайда бiлiктiлiк беру туралы мәселенi тек үш айдан кейiн ғана қайта қарауға жол берiледi.
10. Сараптаманың белгілі түрін (түрлерін) жасау құқығына сот-медициналық, сот-психиатриялық сарапшысы бiлiктiлiгiн беруден бас тарту туралы бiлiктiлiк комиссиясының шешiмi бойынша Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгiне шағымдануы мүмкін.
11. Сараптаманың белгiлi түрiн (түрлерiн) жасау құқығына сот-медициналық, сот-психиатриялық сарапшысы бiлiктiлiгiн алған маманға белгiленген нысанда сараптаманың белгiлi түрiн (түрлерiн) жасау құқығына сот-медициналық, сот-психиатриялық сарапшысы бiлiктiлiгiн беру туралы куәлiк берiледi.

12. Специалисту, имеющему квалификацию судебно-медицинского, судебно-психиатрического эксперта по одной специальности и получившему дополнительную специальность, присваивается квалификация судебно-медицинского, судебно-психиатрического эксперта и по вновь полученной специальности.
13. Судебно-медицинские эксперты Центра подтверждают свою квалификацию посредством прохождения аттестации на присвоение (подтверждение) квалификационной категории.
14. Лица, не являющиеся сотрудниками Центра судебной медицины Министерства здравоохранения Республики Казахстан, подтверждают свою квалификацию путем повторной сдачи квалификационного экзамена каждые пять лет.
15. Лишение квалификации судебно-медицинского, судебно-психиатрического эксперта на право производства определенного вида (видов) экспертизы Центра является следствием признания его несоответствующим занимаемой должности при очередной аттестации.
16. Лишение квалификации судебно-медицинского, судебно-психиатрического эксперта на право производства определенного вида (видов) экспертизы лица, не являющегося сотрудником Центра, производится в случае принятия отрицательного решения квалификационной комиссией при повторной сдаче квалификационного экзамена.
17. Решение о лишении квалификации судебно-медицинского, судебно-психиатрического эксперта на право производства определенного вида (видов) экспертизы принимается квалификационной комиссией. Свидетельство о присвоении квалификации судебно-медицинского, судебно-психиатрического эксперта на право производства определенного вида (видов) экспертизы изымается, о чем сообщается в квалификационную комиссию.
Приложение 1
к Правилам о порядке присвоения
квалификации судебно-медицинского,
судебно-психиатрического эксперта
на право производства определенного
вида (видов) экспертизы
в Центре судебной медицины
Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
Перечень специальностей, для присвоения
квалификации судебно-медицинского эксперта
1. Судебно-медицинский эксперт общего экспертного исследования;
2. Судебно-медицинский эксперт судебно-гистологического исследования;
3. Судебно-медицинский эксперт судебно-биологического исследования;
4. Судебно-медицинский эксперт физико-технического исследования;
5. Судебно-медицинский эксперт химико-токсикологического исследования;
6. Врач судебно-психиатрический эксперт;
7. Судебный врач-психолог.
Приложение 2
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
N 141 от 20 февраля 2003 г.
"О присвоении квалификации
судебно-медицинского,
судебно-психиатрического эксперта
на право производства определенного
вида (видов) экспертизы"
Инструкция
о порядке деятельности квалификационной комиссии
при Центре судебной медицины Министерства здравоохранения
Республики Казахстан

12. Бiр мамандығы бойынша сот-медициналық, сот-психиатриялық сарапшысы бiлiктiлiгi бар және қосымша мамандық алған маманға сот-медициналық сарапшысы бiлiктiлiгi мен жаңадан алынған мамандығы бойынша бiлiктiлiк берiледi.
13. Орталықтың сот-медициналық, сот-психиатриялық сарапшылары біліктілігін санатын беруге (растауға) арналған аттестациялаудан өту арқылы растайды.
14. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi Сот медицинасы орталығының қызметкерлерi болып табылмайтын адамдар әрбiр бес жыл сайын бiлiктiлiгiн екінші рет бiлiктiлiк емтиханын тапсыру жолымен растайды.
15. Орталықтың сараптаманың белгiлi түрiн (түрлерiн) жасау құқығына сот-медициналық, сот-психиатриялық сарапшысы бiліктiлiгiнен айыру кезектi аттестациялау кезiнде оның атқарып отырған қызметiне сәйкес еместiгiн тану нәтижеci болып табылады.
16. Орталықтың қызметкерi болып табылмайтын адамдарды сараптаманың белгілi түрiн (түрлерiн) жасау құқығына сот-медициналық, сот-психиатриялық сарапшысы біліктілiгiнен айыру екiншi рет біліктiлiк емтиханын тапсыру кезiнде біліктiлiк комиссиясы терiс шешім қабылдаған жағдайда жүргiзiледi.
17. Сараптаманың белгiлi түрiн (түрлерiн) жасау құқығына сот-медициналық, сот-психиатриялық сарапшысы біліктілігiнен айыру туралы шешімді біліктілік комиссиясы қабылдайды. Сараптаманың белгiлi түрiн (түрлерiн) жасау құқығына сот-медициналық, сот-психиатриялық сарапшысы бiлiктілігiн беру туралы куәлiктi қолданыстан алып тастау туралы бiлiктілік комиссиясында хабарланады.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
Сот медицинасы орталығында
сараптаманың белгiлі түрiн
(түрлерiн) жасау құқығына
сот-медициналық, сот-психиатриялық
сарапшысы білiктiлігiн беру
тәртiбi туралы ережесiне
1-қосымша
Сот медициналық сарапшысы бiлiктілігiн беру үшін мамандықтардың тiзбесi
1. Жалпы сараптамалық зерттеулердiң сот-медициналық сарапшысы;
2. Сот-гистологиялық зерттеулердiң сот-медициналық сарапшысы;
3. Сот-биологиялық зерттеулердiң сот-медициналық сарапшысы;
4. Физикалық-техникалық зерттеулердiң сот-медициналық сарапшысы;
5. Химиялық-токсикологиялық зерттеулердің сот-медициналық сарапшысы.
6. Сот-психиатриялық дәрiгер-сарапшысы.
7. Сот сарапшы-психологы.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрiнің
"Сараптаманың белгiлi түрiн
(түрлерiн) жасау құқығына
сот-медициналық, сот-психиатриялық
сарапшысы бiліктiлiгiн
беру туралы"
2003 жылғы 20 ақпандағы
N 141 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Сот медицинасы орталығының жанындағы біліктілік
комиссиясы қызметінің тәртiбi туралы
НҰСҚАУЛЫҚ

1. Деятельность квалификационной комиссии осуществляется на основе Правил о порядке присвоения квалификации судебно-медицинского, судебно-психиатрического эксперта на право производства определенного вида (видов) экспертизы в Центре судебной медицины Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
2. Председатель квалификационной комиссии планирует работу, созывает и руководит заседаниями комиссии, отчитывается о работе комиссии перед Министерством здравоохранения Республики Казахстан.
3. Секретарь квалификационной комиссии осуществляет подготовку материалов для проведения заседания, докладывает их на комиссии, ведет делопроизводство по работе комиссии, учет лиц, которым присвоена квалификация судебно-медицинского, судебно-психиатрического эксперта.
4. Для рассмотрения вопроса о присвоении квалификации судебно-медицинского, судебно-психиатрического эксперта в комиссию направляются следующие материалы:
1) представление о присвоении квалификации судебно-медицинского, судебно-психиатрического эксперта на право производства определенного вида (видов) экспертизы, содержащее обоснования указанного предложения (для сотрудников судебной экспертизы);
2) копии диплома, удостоверения об окончании соответствующего цикла специализации, свидетельств о прохождении повышения квалификации.
5. Вопрос о присвоении квалификации судебно-медицинского, судебно-психиатрического эксперта рассматривается в месячный срок.
6. В процессе заседания комиссия изучает представленные материалы, принимает экзамен у лица, подавшего документы для присвоения квалификации (далее - соискатель). По результатам обсуждения комиссия оценивает уровень профессиональной подготовки и принимает решение.
7. Основанием для присвоения квалификации судебно-медицинского, судебно-психиатрического эксперта является освоение объемов специальных знаний, предусмотренных программами первоначальной и последующих специализаций.
8. Лицо, в отношении которого решается вопрос а присвоении квалификации присутствует на заседании комиссии.
9. Решение принимается комиссией открытым голосованием, большинством голосов участвующих в заседании членов комиссии.
Заседание Комиссии считается правомочным, если в нем принимает участие не менее двух третьих от общего числа членов Комиссии. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель.
Несогласие с принятым решением члены комиссии могут изложить в особом мнении.
10. Копия решения комиссии направляется в организацию по месту работы соискателя и хранится в его личном деле.

1. Бiліктiлiк комиссиясының қызметi Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi Сот медицинасы орталығында сараптаманың белгiлi түрiн (түрлерiн) жасау құқығына сот-медициналық, сот-психиатриялық сарапшысы біліктілігiн беру тәртiбi туралы ереженiң негiзiнде жүзеге асырылады.
2. Біліктілік комиссиясының төрағасы жұмысты жоспарлайды, комиссияның мәжiлiсiн өткiзедi және басшылық етедi, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгінің алдында комиссияның жұмысы туралы есеп бередi.
3. Бiлiктілік комиссиясының хатшысы мәжілiстердi өткiзу үшiн материалдар дайындауды жүзеге асырады, оларды комиссияға баяндайды, комиссияның жұмысы бойынша iстi жүргiзедi, сот-медициналық сарапшысы бiлiктiлiгi берiлген мамандарды есепке алады.
4. Сот-медициналық, сот-психиатриялық сарапшысы бiлiктiлiгiн беру туралы мәселенi қарау үшiн комиссияға мынадай материалдарды:
1) көрсетiлген ұсыныстың негiздеуi бар (сот сараптамасы қызметкерлерi үшiн) сараптаманың белгiлi түрiн (түрлерiн) жасау құқығына сот-медициналық, сот-психиатриялық сарапшысы біліктiлiгiн беру туралы ұсынымды;
2) дипломның, тиiстi мамандандыру циклын бiтiруi туралы жеке куәлiгiнің, бiлiктiлiгiн арттыруды өткендiгi туралы куәлiгiнiң көшiрмелерiн жiбередi.
5. Сот-медициналық, сот-психиатриялық сарапшысы бiлiктiлiгiн беру туралы мәселе бiр айдың iшiнде қаралады.
6. Мәжiлiс процесiнде комиссия ұсынылған материалдарды зерттейдi, бiлiктiлiк беру үшiн құжаттар тапсырған адамнан (бұдан әрi - iзденуші) емтихан қабылдайды. Талқылаудың нәтижeci бойынша комиссия кәсiби дайындығының деңгейiн бағалайды және шешім қабылдайды.
7. Бастапқы және кейiнгi дайындық бағдарламаларында көзделген арнайы бiлiм көлемiн игеру сот-медициналық сарапшысы, сот-психиатриялық бiлiктiлiгiн беру үшiн негiздеме болып табылады.
8. Біліктілік беру туралы мәселесi шешiлетiн адам комиссияның мәжiлiсiне қатысады.
9. Комиссия мәжiлiске қатысушы комиссия мүшелерiнің ашық дауыс беруi арқылы басым дауыспен шешім қабылдайды.
Егер мәжiлiсте комиссия мүшелерiнің жалпы санының үштен екiсi қатысатын болса, онда комиссияның мәжіліci заңды деп саналады. Дауыстар тең болған жағдайда төраға дауыс берген жақтың шешiмi қабылданды деп есептеледi.
Қабылданған шешімге келiспеушілік білдірiлген жағдайда комиссия мүшелерi жеке пiкiрлерiн айта алады.
10. Комиссия шешiмiнiң көшiрмесi iзденушiнiң жұмыс орны бойынша ұйымға жiберiледi және оның жеке iс парағында сақталады.

11. В ходе заседания комиссии ведется протокол, который подписывается председателем и секретарем комиссии.
12. На основании решения квалификационной комиссии специалисту, получившему квалификацию судебно-медицинского, судебно-психиатрического эксперта, выдается свидетельство о присвоении квалификации судебно-медицинского, судебно-психиатрического эксперта на право производства определенного вида (видов) экспертизы. К свидетельству прилагается карточка-вкладыш, в которую заносятся сведения о присвоении квалификации по экспертной специальности. В карточку-вкладыш заносятся также сведения о присвоении квалификации по дополнительной экспертной специальности.
13. Делопроизводство квалификационной комиссии предусматривает оформление Производства по присвоению квалификации судебно-медицинского, судебно-психиатрического эксперта и Журнала регистрации выдачи свидетельств судебно-медицинского, судебно-психиатрического эксперта.
14. Производство по присвоению квалификации судебно-медицинского, судебно-психиатрического эксперта оформляется индивидуально на каждого специалиста и включает следующие материалы:
1) представление руководителя учреждения на специалиста для присвоения квалификации судебно-медицинские, судебно-психиатрического эксперта;
2) развернутую характеристику, подготовленную заведующим отделом (отделением);
3) копии диплома, трудовой книжки, удостоверения об окончании соответствующего цикла специализации, свидетельств о прохождении повышения квалификации.
15. Журнал регистрации выдачи свидетельств судебно-медицинского, судебно-психиатрического эксперта служит для учета выдачи свидетельств.
16. Материалы квалификационной комиссии относятся к категории документов постоянного хранения.

11. Комиссия мәжiлiсiнiң барысында комиссияның төрағасы мен хатшысы қол қоятын хаттама жүргiзiледi.
12. Біліктiлiк комиссиясының шешiмi негiзiнде сот-медициналық, сот-психиатриялық сарапшысы бiлiктiлiгiн алған маманға сараптаманың белгiлi түрiн (түрлерiн) жасау құқығына сот-медициналық сарапшы бiлiктiлiгiн беру туралы куәлiк тапсырылады. Куәліккe сараптамалық мамандық бойынша бiлiктiлiк беру туралы мәлiметтер енгiзiлетiн карточка-қосымша бет қоса берiледi. Карточка-қосымша бетке сондай-ақ қосымша сараптамалық мамандық бойынша бiлiктiлiк беру туралы мәлiметтер енгiзiледi.
13. Біліктiлiк комиссиясының iс жүргiзуi сот-медициналық, сот-психиатриялық сарапшысы бiлiктiлiгiн беру жөнiндегi өндiрiстi және сот-медициналық сарапшысының, сот-психиатриялық куәлiгiн берудi тiркеу журналын ресiмдеудi көздейдi.
14. Сот-медициналық, сот-психиатриялық сарапшысы бiлiктiлiгiн беру жөнiндегi өндiрiс әрбiр маманға жеке ресiмделедi және мынадай материалдардан:
1) сот-медициналық, сот-психиатриялық сарапшысы бiлiктiлiгiн беру үшін маманға мекеме басшысының ұсынымынан;
2) бөлiмдерiнiң (бөлiмшелерiнiң) меңгерушiлерi дайындаған толық мiнездемеден;
3) дипломның, еңбек кiтапшасының, тиiстi мамандандыру циклын бiтiруi туралы жеке куәлігінің, бiлiктілігін арттыруды өткендiгi туралы куәлiгiнің көшiрмелерiнен тұрады.
15. Сот-медициналық, сот-психиатриялық сарапшысының куәлiгiн берудi тiркеу журналы куәліктердi берудi есепке алу үшін қызмет етедi.
16. Біліктілік комиссиясының материалдары үнемi сақталатын құжаттамалар санатына жатады.