О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 ноября 2000 года № 428 "Об утверждении Правил установления корреспондентских отношений между банками второго уровня Республики Казахстан, а также между банками второго уровня Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под № 1351
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2003 года № 21. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 марта 2003 года № 2200. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 210
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 31.08.2016 № 210 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативной правовой базы, регулирующей корреспондентские отношения между банками второго уровня Республики Казахстан, а также между банками второго уровня Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 ноября 2000 года N 428 "Об утверждении Правил установления корреспондентских отношений между банками второго уровня Республики Казахстан, а также между банками второго уровня Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1351, опубликованное 1-14 января 2001 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык Банкiнiн Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана") следующие дополнения и изменения:
в Правилах установления корреспондентских отношений между банками второго уровня Республики Казахстан, а также между банками второго уровня Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, утвержденных указанным постановлением (далее - Правила):
в пункте 2:
в подпункте 2) слова "в соответствии с которыми один из них (далее - Корреспондент) открывает корреспондентский счет другому (далее - Респондент)" заменить словами "возникающие при открытии корреспондентских счетов между ними";

Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде N 1351 тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң "Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiнiң арасында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерi мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарының арасында корреспонденттiк қатынастар орнату ережесiн бекiту туралы" 2000 жылғы 25 қарашадағы N 428 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 31 қаңтардағы N 21 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 11 наурызда тіркелді. Тіркеу N 2200. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 210 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.08.2016 № 210 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiнiң арасында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерi мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарының арасындағы корреспонденттiк қатынастарды реттейтiн нормативтiк құқықтық базаларды жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң "Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiнiң арасында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерi мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарының арасында корреспонденттiк қатынастар орнату ережесiн бекiту туралы" 2000 жылғы 25 қарашадағы N 428 қаулысына (Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 1351 тiркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң "Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында 2001 жылғы 1-14 қаңтарда жарияланған) мынадай толықтырулар мен өзгерiстер енгiзiлсiн:
Аталған қаулымен бекітiлген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің арасында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының екiнші деңгейдегі банктері мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарының арасында корреспонденттік қатынастар орнату ережесінің (бұдан әpі - Ереже):
2-тармағына:
2) тармақша мемлекеттiк тілдегі мәтінінде мынадай жаңа редакцияда жазылсын:
"2) корреспонденттік қатынастар - банктер арасындағы, сондай-ақ банктер мен банктік емес ұйымдар арасындағы корреспонденттік есепшот шартында және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген банк қызметін көрсетуді жүзеге асыруға байланысты операциялар жасау мақсатында олардың арасында корреспонденттік шоттарды ашу кезінде пайда болатын шарттық қатынастар";

дополнить подпунктами 3)-5) в следующей редакции:
"3) контрагент - банк и/или небанковская организация, являющиеся партнером, согласно заключенному договору корреспондентского счета;
4) Респондент - банк и/или небанковская организация, открывшие счет в другом банке и/или небанковской организации (ностро-счет);
5) Корреспондент - банк и/или небанковская организация, открывшие у себя счет для другого банка и/или небанковской организации (лоро-счет).";
главу 2 дополнить пунктом 11-1 в следующей редакции:
"11-1. Респондент по истечении пяти рабочих дней после открытия корреспондентского счета представляет в Национальный Банк уведомление, согласно Приложению 1.";
абзац первый пункта 13 главы 3 после слова "в соответствии" дополнить словами "с договором корреспондентского счета, а также";
главу 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Порядок расчета лимита платежей по корреспондентским счетам банков и небанковских организаций
21. Банк и/или небанковская организация осуществляют платежи в текущем месяце, инициированные ими и их клиентами, через корреспондентские счета в объемах не превышающих лимит, установленный Национальным Банком.
Лимит, установленный для банка и/или небанковской организации, рассчитывается в процентном соотношении от их общего объема исходящих безналичных платежей, осуществленных через платежную систему Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Казахстанский центр межбанковских расчетов Национального Банка Республики Казахстан" (далее - Центр) за предыдущий месяц. В общий объем исходящих безналичных платежей, осуществленных через Центр, входит объем исходящих платежей, осуществленных через межбанковскую систему переводов денег Центра, и объем платежей, осуществленных через клиринговую палату Центра, за вычетом суммы дебетовой чистой позиции по результатам клиринга клиринговой палаты Центра.
22. Сумма денег, поступивших в пользу Респондента и его клиентов, с корреспондентского счета Респондента, открытого у Корреспондента, на корреспондентский счет Респондента, открытый в Национальном Банке, через платежную систему Центра в текущем месяце, не входит в расход лимита. Лимит не распространяется на операции по сбору наличных денег на корреспондентский счет Респондента, открытый у Корреспондента, в том случае, когда данный корреспондентский счет открыт только для сбора наличных денег в пользу клиентов Респондента и остатки денег на этом корреспондентском счете обнуляются в конце операционного дня через платежную систему Центра. Сумма платежей при проведении операций по зачету взаимных требований по корреспондентским счетам лоро и ностро в одном банке или небанковской организации не входит в расход лимита.

мынадай редакциядағы 3)-5) тармақшалармен толықтырылсын:
"3) контрагент - жасалған корреспонденттік есепшот шартына сәйкес әрiптес болып табылатын банк және/немесе банктік емес ұйым;
4) Респондент - басқа банкте және/немесе банктiк емес ұйымда шот ашқан банк және/немесе банктiк емес ұйым (ностро-шот);
5) Корреспондент - басқа банк және/немесе банктiк емес ұйым үшiн өзінде шот ашқан банк және/немесе банктік емес ұйым (лоро-шот)";
2-тарау мынадай редакциядағы 11-1-тармақпен толықтырылсын:
"11-1. Респондент корреспонденттiк шотты ашқаннан кейiн бес жұмыс күнi өткеннен кейін Ұлттық Банкке 1-қосымшаға сәйкес хабарлама ұсынады";
3-тараудың 13-тармағының бiрiншi абзацы "сәйкес" деген сөздің алдынан "корреспонденттік шот шартына, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Банктердің және/немесе банктік емес ұйымдардың корреспонденттiк шоттары бойынша төлемдер лимитін есептеу тәртiбi
21. Банк және/немесе банктік емес ұйым өздерінiң және олардың клиенттерiнің бастамасымен ағымдағы айда жасалған төлемдердi Ұлттық Банк белгілеген лимиттен аспайтын көлемде корреспонденттік шот арқылы жүзеге асырады.
Банк және/немесе банктiк емес ұйым үшін белгіленген лимит "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан Банкаралық есеп айырысу орталығы" шаруашылық, жүргізу құқығы бар республикалық мемлекеттік кәсіпорнының (бұдан әрi - Орталық) төлем жүйесі арқылы өткен айда жүзеге асырылған қолма-қол жасалмайтын жіберілген төлемнің жалпы көлемінің проценттік қатынасына есептеледі. Орталық арқылы жүзеге асырылған қолма-қол жасалмайтын жiберiлген төлемнiң жалпы көлемiне Орталықтың банкаралық ақша аудару жүйесi арқылы  жүзеге асырылған қолма-қол жасалмайтын жiберiлген төлемдерiнiң көлемi және Орталықтың клиринг палатасының клиринг нәтижелерi бойынша дебеттiк таза позиция сомасын шегерiп тастағандағы Орталықтың клиринг палатасы арқылы жүзеге асырылған төлемдер кiредi.
22. Респонденттiң Корреспондентте ашылған корреспондеттiк шоттан Респонденттiң және оның клиенттерiнiң пайдасына Респонденттiң Ұлттық Банкте ашылған корреспондеттiк шотына ағымдағы айда Орталықтың төлем жүйесi арқылы келiп түскен ақша сомасы лимит шығысына кiрмейдi. Осы корреспонденттiк шот Респонденттiң клиенттерiнiң пайдасына қолма-қол ақша жинау үшiн ғана ашылған және осы корреспонденттiк шоттағы ақша қалдығы операциялық күн аяғында Орталықтың төлем жүйесi арқылы жойылған жағдайда ғана Респонденттiң Корреспондентте ашылған корреспондеттiк шотына қолма-қол ақша жинау бойынша операцияларға лимит қолданылмайды. Бiр банктегi немесе банктiк емес ұйымдағы лоро және ностро корреспонденттiк шоттары бойынша өзара талаптарды есептеу бойынша операциялар жүргiзген кезде жасалған төлемдер сомасы лимит шығысына кiрмейдi.

23. Банк и/или небанковская организация представляют в Национальный Банк не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным, сведения о количестве и объемах платежей, полученных и отправленных ими через корреспондентские счета, согласно Приложению 2 к настоящим Правилам, на основании которого рассчитывается расход лимита. При открытии корреспондентского счета только для сбора наличных денег в пользу своих клиентов банк и/или небанковская организация дополнительно к Приложению 2 представляют в Национальный Банк не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным, сведения о количестве и объемах платежей, осуществленных через данный корреспондентский счет, показывающие ежедневное движение денег и остаток на конец операционного дня, согласно Приложению 3 к настоящим Правилам.
24. Банк и/или небанковская организация, превысившие лимит объема платежей, установленный Национальным Банком, несут ответственность в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.";
приложение 1 изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к Правилам установления
корреспондентских отношений между
банками второго уровня Республики
Казахстан, а также между банками
второго уровня Республики Казахстан
и организациями, осуществляющими
отдельные виды банковских операций
Уведомление об открытии корреспондентского счета
Наименование банка и/или небанковской организации (Респондента) _____________________________________________________
Наименование контрагента банка и/или небанковской организации (Корреспондента) __________________________________________________
Порядок проведения расчетов:
1. Проведение платежей осуществляется путем зачисления денег на:
_
|_| Ностро-счет
_
|_| Лоро-счет
2. Счет открыт для проведения:
_
|_| клиентских платежей
_
|_| банковских платежей
_
|_| расчетов по карточкам
_
|_| для сбора наличных денег в пользу клиентов Респондента
_
|_| других платежей (изложить вариант) __________________
3. Остаток на конец операционного дня:
равен нулю
неснижаемый уровень остатка предусмотрен договором
изменяющийся уровень остатка, независящий от требований договора
Дата открытия корреспондентского счета "_"__________20__ года
Руководитель  _____________________   ___________
(Фамилия, инициалы)      подпись
Главный Бухгалтер ___________________    ___________";
(Фамилия, инициалы)      подпись
Правила дополнить Приложением N 2 в следующей редакции:
"Приложение 2
к Правилам установления
корреспондентских отношений между
банками второго уровня Республики
Казахстан, а также между банками
второго уровня Республики Казахстан
и организациями, осуществляющими
отдельные виды банковских операций
Банковский идентификационный код (далее - БИК) банка или небанковской организации __________________
Наименование банка или небанковской организации _____________
___________________________________________________________________
Сведения о количестве и объемах платежей,
осуществленных через корреспондентские счета,
за _______ месяц ________ года
___________________________________________________________________
БИК Бан-|БИК  | Обозначение счета  |Объем плате- |Количество плате-
ка или  |конт-|   (ностро/лоро)    |жей (в тенге)|жей (в единицах)
небан-  |ра-  |--------------------|-------------|-----------------
ковской |гента|Счет, че- |Счет, че-|Полу-|Отправ-|Получен-|Отправ-
органи- |     |рез кото- |рез кото-|чен- |ленные |ные     |ленные
зации   |     |рый полу- |рый отп- |ные  |       |        |
|     |чен платеж|равлен   |     |       |        |
|     |          |платеж   |     |       |        |
-------------------------------------------------------------------
1    |  2  |     3    |    4    |  5  |   6   |    7   |   8
-------------------------------------------------------------------
Руководитель _____________ (Фамилия, инициалы)
Главный бухгалтер ______________ (Фамилия, инициалы)
Исполнитель _____________ (Фамилия, инициалы)  телефон _____
Правила по заполнению сведений о количестве и объемах
платежей, осуществленных через корреспондентские счета
Сведения о количестве и объемах платежей, осуществленных через корреспондентские счета, содержат 8 граф, включающих следующую информацию:
графа 1 - БИК банка или небанковской организации. Проставляется идентификационный код банка или небанковской организации, представляющего(ей) сведения;
графа 2 - БИК контрагента. Проставляется идентификационный код контрагента банка или небанковской организации, представляющего(ей) сведения;
графа 3 - счет, через который получен платеж. Проставляется обозначение корреспондентского счета, через который банк или небанковская организация, представляющий(ая) отчетность, получил(а) платежи. Проставляются обозначения "ностро" или "лоро";
графа 4 - счет, через который отправлен платеж. Проставляется обозначение корреспондентского счета, через который банк или небанковская организация, представляющий(ая) отчетность, отправил(а) платежи. Проставляются обозначения "ностро" или "лоро";
графа 5 - полученные. Проставляется сумма полученных банком и/или небанковской организацией (и/или их клиентами) платежей от контрагента (и/или их клиентов). Также в данной графе Корреспондентом проставляется сумма платежей, проведенных по указанию Респондента по зачислению денег от третьих лиц на корреспондентский счет Респондента, открытый у Корреспондента. В случае открытия Респондентом у Корреспондента корреспондентского счета только для сбора наличных денег в пользу клиентов Респондента и обнуления остатка денег на данном корреспондентском счете в конце операционного дня через платежную систему Центра, Корреспондентом не проставляется сумма по сбору наличных денег. При не обнулении остатка денег на данном корреспондентском счете в конце операционного дня, Корреспондентом проставляется сумма по сбору наличных денег. Не проставляется ни Респондентом, ни Корреспондентом сумма денег, переведенная с корреспондентского счета Респондента, открытого в Национальном Банке, на корреспондентский счет Респондента, открытый у Корреспондента, через платежную систему Центра. Банком и/или небанковской организацией не проставляется сумма платежей при проведении операций по зачету взаимных требований по корреспондентским счетам лоро и ностро в одном банке или небанковской организации;
графа 6 - отправленные. Проставляется сумма отправленных банком и/или небанковской организацией платежей в пользу контрагента (и/или их клиентов). Также в данной графе Респондентом проставляется сумма платежей, проведенных по указанию Респондента по зачислению денег от третьих лиц на корреспондентский счет Респондента, открытый у Корреспондента. В случае открытия Респондентом у Корреспондента корреспондентского счета только для сбора наличных денег в пользу клиентов Респондента и обнуления остатка денег на данном корреспондентском счете в конце операционного дня через платежную систему Центра, Респондентом не проставляется сумма по сбору наличных денег. При не обнулении остатка денег на данном корреспондентском счете в конце операционного дня, Респондентом проставляется сумма по сбору наличных денег. Не проставляется ни Респондентом, ни Корреспондентом сумма денег, переведенная с корреспондентского счета Респондента, открытого у Корреспондента, на корреспондентский счет Респондента, открытый в Национальном Банке, через платежную систему Центра. Банком и/или небанковской организацией не проставляется сумма платежей при проведении операций по зачету взаимных требований по корреспондентским счетам лоро и ностро в одном банке или небанковской организации;
графа 7 - полученные. Проставляется количество полученных банком и/или небанковской организацией (и/или их клиентами) платежей от контрагента (и/или их клиентов). Также в данной графе Корреспондентом проставляется количество платежей, проведенных по указанию Респондента по зачислению денег от третьих лиц на корреспондентский счет Респондента, открытый у Корреспондента. В случае открытия Респондентом у Корреспондента корреспондентского счета только для сбора наличных денег в пользу клиентов Респондента и обнуления остатка денег на данном корреспондентском счете в конце операционного дня через платежную систему Центра, Корреспондентом не проставляется количество платежей по сбору наличных денег. При не обнулении остатка денег на данном корреспондентском счете в конце операционного дня, Корреспондентом проставляется количество платежей по сбору наличных денег. Не проставляется ни Респондентом, ни Корреспондентом количество платежей, направленных на перевод денег с корреспондентского счета Респондента, открытого в Национальном Банке, на корреспондентский счет Респондента, открытый у Корреспондента, через платежную систему Центра. Банком и/или небанковской организацией не проставляется количество платежей при проведении операций по зачету взаимных требований по корреспондентским счетам лоро и ностро в одном банке или небанковской организации;
графа 8 - отправленные. Проставляется количество отправленных банком и/или небанковской организацией платежей в пользу контрагента (и/или их клиентов). Также в данной графе Респондентом проставляется количество платежей, проведенных по указанию Респондента по зачислению денег от третьих лиц на корреспондентский счет Респондента, открытый у Корреспондента. В случае открытия Респондентом у Корреспондента корреспондентского счета только для сбора наличных денег в пользу клиентов Респондента и обнуления остатка денег на данном корреспондентском счете в конце операционного дня через платежную систему Центра, Респондентом не проставляется количество платежей по сбору наличных денег. При не обнулении остатка денег на данном корреспондентском счете в конце операционного дня, Респондентом проставляется количество платежей по сбору наличных денег. Не проставляется ни Респондентом, ни Корреспондентом количество платежей, направленных на перевод денег с корреспондентского счета Респондента, открытого у Корреспондента, на корреспондентский счет Респондента, открытый в Национальном Банке, через платежную систему Центра. Банком и/или небанковской организацией не проставляется количество платежей при проведении операций по зачету взаимных требований по корреспондентским счетам лоро и ностро в одном банке или небанковской организации.";
Правила дополнить Приложением N 3 в следующей редакции:
"Приложение 3
к Правилам установления
корреспондентских отношений между
банками второго уровня Республики
Казахстан, а также между банками
второго уровня Республики Казахстан
и организациями, осуществляющими
отдельные виды банковских операций
БИК банка или небанковской организации ______________________
Наименование банка или небанковской организации _____________
Сведения о количестве и объемах платежей,
осуществленных через корреспондентские счета,
открытые только для сбора наличных денег
в пользу клиентов Респондента
за _______ месяц ________ года
___________________________________________________________________
Бик  |БИК Коррес-|Дата|Объем платежей|Количество плате-|Сумма ос-
Рес- |пондента   |    |(в тенге)     |жей (в единицах) |татка денег
пон- |           |    |--------------|-----------------|на конец
дента|           |    |Полу-|Отправ- |Получен-|Отправ- |операцион-
|           |    |чен- |ленные  |ные     |ленные  |ного дня
|           |    |ные  |        |        |        |(в тенге)
-------------------------------------------------------------------
1  |     2     |  3 |  4  |    5   |    6   |    7   |     8
-------------------------------------------------------------------
Руководитель _____________ (Фамилия, инициалы)
Главный бухгалтер _____________ (Фамилия, инициалы)
Исполнитель __________ (Фамилия, инициалы) телефон _______
Правила по заполнению сведений о количестве и объемах
платежей, осуществленных через корреспондентские счета,
открытые только для сбора наличных денег
в пользу клиентов Респондента
Сведения о количестве и объемах платежей, осуществленных через корреспондентские счета, открытые только для сбора наличных денег в пользу клиентов Респондента, содержат 8 граф, включающих следующую информацию:
графа 1 - БИК Респондента. Проставляется идентификационный код Респондента, открывшего корреспондентский счет у Корреспондента для сбора наличных денег в пользу своих клиентов и представляющего сведения;
графа 2 - БИК Корреспондента. Проставляется идентификационный код Корреспондента, в котором открыт счет для сбора наличных денег в пользу клиентов Респондента;
графа 3 - дата. Проставляется двузначное обозначение даты отчетного месяца;
графа 4 - полученные. Проставляется сумма денег, полученных на корреспондентский счет Респондента, открытый у Корреспондента только для сбора наличных денег в пользу клиентов Респондента;
графа 5 - отправленные. Проставляется сумма денег, отправленных через Центр с корреспондентского счета Респондента, открытого у Корреспондента только для сбора наличных денег в пользу клиентов Респондента, на корреспондентский счет Респондента, открытый в Национальном Банке;
графа 6 - полученные. Проставляется количество платежей, полученных на корреспондентский счет Респондента, открытый у Корреспондента только для сбора наличных денег в пользу клиентов Респондента;
графа 7 - отправленные. Проставляется количество платежей, отправленных через Центр с корреспондентского счета Респондента, открытого у Корреспондента только для сбора наличных денег в пользу клиентов Респондента, на корреспондентский счет Респондента, открытый в Национальном Банке;
графа 8 - сумма остатка денег на конец операционного дня. Проставляется сумма остатка денег на корреспондентском счете на конец операционного дня (при обнулении остатка денег на корреспондентском счете в конце операционного дня проставляется значение "О").".

23. Банк және/немесе банктiк емес ұйым осы Ереженiң 2-қосымшасына сәйкес өздерi корреспонденттiк шоттар арқылы алған және жiберген төлемдердiң саны және көлемi туралы мәлiметтердi есептiден кейiнгi айдың 10-ынан кешiктiрмей Ұлттық Банкке ұсынады, осының негiзiнде лимит шығысы есептеледi. Банк және/немесе банктiк емес ұйым өз клиенттерiнiң пайдасына қолма-қол ақша жинау үшiн ғана корреспонденттiк шот ашқан кезде 2-қосымшаға қоса осы корреспонденттiк шот арқылы жүзеге асырылған төлемдердiң саны және көлемi туралы осы Ереженiң 3-қосымшасына сәйкес күн сайынғы ақша қозғалысын және операциялық күн соңындағы қалдықты көрсететiн мәлiметтердi есептiден кейiнгi айдың 10-ынан кешiктiрмей Ұлттық Банкке ұсынады.
24. Ұлттық Банк белгiлеген төлемдер көлемiнiң лимитiнен асып кеткен банк және/немесе банктiк емес ұйым Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес жауап бередi.";
1-қосымша мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының екiншi
деңгейдегi банктерiнiң арасында, сондай-ақ
Қазақстан Республикасының екiншi
деңгейдегi банктерi мен банк
операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге
асыратын ұйымдарының арасында
корреспонденттiк қатынастар орнату
ережесiне 1-қосымша
Корреспонденттiк шот ашу туралы хабарлама
Банктiң және/немесе банктiк емес ұйымның (Респонденттiң) атауы
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Банк контрагентiнiң және/немесе банктiк емес ұйымның (Корреспонденттiң) атауы
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Есеп айырысу тәртiбi
1. Төлемдер жасау:
__ Hoc Tpo-шотқа
__ Лоро-шотқа
ақша аудару арқылы жүзеге асырылады.
2. Шот:
__ клиент төлемдерiн жасау
__ банктiк төлемдер жасау
__ карточкалар бойынша есеп айырысу
__ Респонденттiң клиенттерiнiң пайдасына қолма-қол ақша жинау үшiн
__ басқа төлемдер үшiн (нұсқасы көрсетiлсiн) ______________________
__________________________________________________________________
ашылды.
3. Операциялық күн соңындағы қалдық:
__ нөлге тең
__ қалдықтың төмендетiлмейтiн деңгейi шартта көзделген
__ қалдықтың шарттың талаптарына қатысты емес, өзгермелi деңгейi
Корреспонденттiк шот ашылған күн 20__ жылғы "___" ______
Басшы        _______________   __________________
(аты-жөнi)             қолы
Бас бухгалтер _______________   __________________
(аты-жөнi)             қолы
Ереже мынадай редакциядағы 2-қосымшамен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының екiншi
деңгейдегi банктерiнiң арасында, сондай-ақ
Қазақстан Республикасының екiншi
деңгейдегi банктерi мен банк
операцияларының жекелеген түрлерiн
жүзеге асыратын ұйымдарының арасында
корреспонденттiк қатынастар орнату
ережесiне 2-қосымша
Банктiң немесе банктiк емес ұйымның банктiк бiрегейлендiру коды (бұдан әрi - ББК) _____________________________
Банктiң немесе банктiк емес ұйымның атауы ______________________
_______________ жылдың _______________ айындағы
корреспонденттiк шоттар арқылы жүзеге асырылатын
төлемдердiң саны және көлемi туралы мәлiмет
___________________________________________________________________
Банктiң|Контр.|Шотты белгiлеу  |Төлемдердің көлемі|Төлемдердің саны
немесе |агент.| (ностро/Лоро)  |   (теңгемен)     |  (бірліктермен)
банктiк| тің  |___________________________________________________
емес  | ББК  | Төлем | Төлем  |Алынған.|Жiберiл. |Алынған.|Жiберiл.
ұйымның|      |алынған|жiберiл.| дары   |гендерi  | дары   |гендерi
ББК  |      |  шот  |ген шот |        |         |        |
___________________________________________________________________
1      2       3      4         5        6        7        8
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Басшы         _________________ (аты-жөнi)
Бас бухгалтер _________________ (аты-жөнi)
Орындаушы     _________________ (аты-жөнi)  телефоны _________
Корреспонденттiк шоттар арқылы жүзуге асырылған төлемдердiң саны және көлемi туралы мәлiметтердi толтыру жөнiндегi ереже
Корреспонденттiк шоттар арқылы жүзеге асырылған төлемдердiң саны және көлемi туралы мәлiметтер мынадай ақпарат кiретiн 8 бағаннан тұрады:
1-баған - Банктiң немесе банктiк емес ұйымның ББК. Мәлiметтер берген банктiң немесе банктiк емес ұйымның банктiк бiрегейлендiру коды;
2-баған - Контрагенттiң ББК-ы. Мәлiметтер берген банктiң немесе банктiк емес ұйымның контрагентiнiң банктiк бiрегейлендiру коды;
3-баған - төлем алынған шот. Есеп берген банк немесе банктiк емес ұйым төлемдер алған корреспонденттiк шоттың белгiсi қойылады. "Hocтpo" немесе "лоро" белгiлерi қойылады;
4-баған - төлем жiберiлген шот. Есеп берген банк немесе банктiк емес ұйым төлемдердi жiберген корреспонденттiк шоттың белгiсi қойылады. "Ностро" немесе "лоро" белгiлерi қойылады;
5-баған - алынғандар. Контрагенттерден (және/немесе олардың клиенттерiне) банк немесе банктiк емес ұйым алған төлемдердiң сомасы қойылады. Сондай-ақ Корреспондент осы бағанда Респонденттiң үшiншi тұлғалардан Респонденттiң Корреспондентте ашылған корреспонденттiк шотына ақша енгiзу жөнiндегi нұсқауы бойынша жасалған төлемдердiң сомасын қояды. Респондент Корреспондентте Респондент клиенттерiнiң пайдасына қолма-қол ақша жинау үшiн ғана  корреспонденттiк шот ашқан және операциялық күннiң соңында Орталықтың төлем жүйесi арқылы осы корреспонденттiк шотта ақша қалдығы жойылған жағдайда Корреспондент қолма-қол ақша жинау бойынша соманы қоймайды. Операциялық күннiң соңында осы корреспонденттiк шотта ақша қалдығы жойылмаған жағдайда Корреспондент қолма-қол ақша жинау бойынша соманы қояды. Респонденттiң Ұлттық Банкте ашылған корреспонденттiк шотынан Респонденттiң Корреспонденте ашылған корреспонденттiк шотына Орталықтың төлем жүйесi арқылы аударылған ақша сомасын Респондент те, Корреспондент те қоймайды. Бiр банкте немесе банктiк емес ұйымда лоро немесе ностро корреспонденттiк шоттары бойынша өзара талаптарды есепке алу жөнiндегi операциялар жүргiзiлген кезде банк және/немесе банктiк емес ұйым төлемдердiң сомасын қоймайды;
6-баған - жiберiлгендер. Контрагенттердiң (және/немесе олардың клиенттерiнiң) пайдасына банк немесе банктiк емес ұйым жiберген төлемдердiң сомасы қойылады. Сондай-ақ Респондент осы бағанда Респонденттiң үшiншi тұлғалардан Респонденттiң Корреспондентте ашылған корреспонденттiк шотына ақша енгiзу жөнiндегi нұсқауы бойынша жасалған төлемдердiң сомасын қояды. Респондент Корреспондентте Респондент клиенттерiнiң пайдасына қолма-қол ақша жинау үшiн ғана корреспонденттік шот ашқан және операциялық күннiң соңында Орталықтың төлем жүйесi арқылы осы корреспонденттiк шотта ақша қалдығы жойылған жағдайда Респондент қолма-қол ақша жинау бойынша соманы қоймайды. Операциялық күннiң соңында осы корреспонденттiк шотта ақша қалдығы жойылмаған жағдайда Респондент қолма-қол ақша жинау бойынша соманы қояды. Респонденттiң Корреспондентте ашылған корреспонденттiк шотынан Респонденттiң Ұлттық Банкте ашылған корреспонденттiк шотына Орталықтың төлем жүйесi арқылы аударылған ақша сомасын Респондент те, Корреспондент те қоймайды. Бiр банкте немесе банктiк емес ұйымда лоро немесе ностро корреспонденттiк шоттары бойынша өзара талаптарды есепке алу жөнiндегi операциялар жүргiзiлген кезде банк және/немесе банктiк емес ұйым төлемдердiң сомасын қоймайды;
7-баған - алынғандар. Контрагенттерден (және/немесе олардың клиенттерiне) банк немесе банктiк емес ұйым алған төлемдердiң саны қойылады. Сондай-ақ Корреспондент осы бағанда Респонденттiң үшiншi тұлғалардан Респонденттiң Корреспондентте ашылған корреспонденттiк шотына ақша енгiзу жөнiндегi нұсқауы бойынша жасалған төлемдердiң санын қояды. Корреспондентте Респондент клиенттерiнiң пайдасына қолма-қол ақша жинау үшiн ғана корреспонденттiк шот ашқан және операциялық күннiң соңында Орталықтың төлем жүйесi арқылы осы корреспонденттiк шотта ақша қалдығы жойылған жағдайда Корреспондент қолма-қол ақша жинау бойынша төлемдердiң санын қоймайды. Операциялық күннiң соңында осы корреспонденттiк шотта ақша қалдығы жойылмаған жағдайда Корреспондент қолма-қол ақша жинау бойынша төлемдердiң санын қояды. Респонденттiң Ұлттық Банкте ашылған корреспонденттiк шотынан Респонденттiң Корреспонденте ашылған корреспонденттiк шотына Орталықтың төлем жүйесi арқылы ақша аударуға арналған төлемдердiң санын Респондент те, Корреспондент те қоймайды. Бiр банкте немесе банктiк емес ұйымда лоро немесе ностро корреспонденттiк шоттары бойынша өзара талаптарды есепке алу жөнiндегi операциялар жүргiзiлген кезде банк және/немесе банктiк емес ұйым төлемдердiң санын қоймайды;
8-баған - жiберiлгендер. Контрагенттердiң (және/немесе олардың клиенттерiнiң) пайдасына банк немесе банктiк емес ұйым жiберген төлемдердiң саны қойылады. Сондай-ақ Респондент осы бағанға Корреспондентте ашылған Респонденттiң корреспонденттiк шотына үшiншi тұлғаның атынан ақша есептеу жөнiндегi Респонденттiң нұсқауы бойынша жүргiзiлген төлемдердiң санын қояды. Респондент клиенттерiнiң пайдасына қолма-қол ақшаларды жинау үшiн және Орталықтың төлем жүйесi арқылы операциялық күннiң соңында осы корреспонденттiк шоттағы ақша қалдығын жою үшiн ғана Респондент Корреспондентте корреспонденттiк шот ашқан жағдайда, Респондент қолма-қол ақша жинау жөнiндегi төлемдер санын қоймайды. Егер операциялық күннiң соңында осы корреспонденттiк шоттағы ақша қалдығы жойылмаса, онда Респондент қолма-қол ақша жинау жөнiндегi төлемдер санын қояды. Орталықтың төлем жүйесi арқылы Ұлттық Банкте ашылған Респонденттiң корреспонденттiк шотына, корреспондентте ашылған Респонденттiң корреспонденттiк шотынан ақша аударуға жiберiлген төлемдер санын Респондент те, Корреспондент те қоймайды. Бiр банктегi немесе банктiк емес ұйымдағы лоро және ностро корреспонденттiк шоттары бойынша өзара талаптарды есептеу бойынша операцияларды жүргiзу кезiнде төлемдердiң санын банк және/немесе банктiк емес ұйым қоймайды.";
Ереже мынадай редакциядағы 3-қосымшамен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының екiншi
деңгейдегi банктерiнiң арасында, сондай-ақ
Қазақстан Республикасының екiншi
деңгейдегi банктерi мен банк
операцияларының жекелеген түрлерiн
жүзеге асыратын ұйымдарының арасында
корреспонденттiк қатынастар орнату
ережесiне 3-қосымша
Банктiң немесе банктiк емес ұйымның ББК-ы ____________________
Банктiң немесе банктiк емес ұйымның атауы ____________________
_________ жылдың ____________ айында Респондент клиенттерiнiң пайдасына қолма-қол ақша жинау үшiн ғана ашылған корреспонденттiк шоттар арқылы жүзеге асырылған төлемдердiң саны мен көлемi туралы мәлiметтер
___________________________________________________________________
Респон.|Кoppec. |Күні |Төлемдердің көлемі| Төлемдердің    |Операция.
дент. |пондент.|     |   (теңгемен)     | (бірлікпен)    | лық күн
тің   | тің    |     |__________________________________|соңындағы
ББК-ы  |ББК-ы   |     |Алынған.|Жiберiл.|Алынған.|Жiберiл.ақша қал.
|        |     | дары   |гендерi | дары   |гендерi| дығының
|        |     |        |        |        |       | сомасы
|        |     |        |        |        |       |(теңгемен)
____________________________________________________________________
1       2       3      4        5        6        7        8
____________________________________________________________________
Басшы         _________________ (аты-жөнi)
Бас бухгалтер _________________ (аты-жөнi)
Орындаушы     _________________ (аты-жөнi)  телефоны _________
Респондент клиенттерiнiң пайдасына қолма-қол ақша жинау үшiн ғана ашылған корреспонденттiк шоттар арқылы жүзеге асырылған төлемдердiң саны мен көлемi туралы мәлiметтердi толтыру жөнiндегi ереже
Респондент клиенттерiнiң пайдасына қолма-қол ақша жинау үшiн ғана ашылған корреспонденттiк шоттар арқылы жүзеге асырылған төлемдердiң саны мен көлемi туралы мәлiметтер мынадай ақпарат енетiн 8 бағаннан тұрады:
1-баған - Респонденттiң ББК-ы. Өз клиенттерiнiң пайдасына қолма-қол ақша жинау үшiн Корреспондентте корреспонденттiк шот ашқан Респонденттiң және ақпарат берушiлердiң бiрегейлендiру коды қойылады;
2-баған - Корреспонденттiң ББК-ы. Респондент клиенттерiнiң пайдасына қолма-қол ақша жинау үшiн шот ашқан Корреспонденттiң бiрегейлендiру коды қойылады;
3-баған - күнi. Есептi кезеңнiң екi таңбаны бiлдiретiн күнi қойылады;
4-баған - алынғандар. Респондент клиенттерiнiң пайдасына қолма-қол ақша жинау үшiн ғана Корреспондентте ашылған Респонденттiң корреспонденттiк шотынан алынған ақша сомасы қойылады;
5-баған - жiберiлгендер. Ұлттық Банкте ашылған Респонденттiң шотына Респондент клиенттерiнiң пайдасына қолма-қол ақша жинау үшiн ғана Корреспондентте ашылған Респонденттiң корреспонденттiк шотынан Орталық арқылы жiберiлген ақша сомасы қойылады;
6-баған - алынғандар. Респондент клиенттерiнiң пайдасына қолма-қол ақша жинау үшiн ғана Корреспондентте ашылған Респонденттiң корреспонденттiк шотына алынған төлемдердiң саны қойылады;
7-баған - жiберiлгендер. Ұлттық Банкте ашылған Респонденттiң шотына Респондент клиенттерiнiң пайдасына қолма-қол ақша жинау үшiн ғана Корреспондентте ашылған Респонденттiң корреспонденттiк шотынан Орталық арқылы жiберiлген төлемдер саны қойылады;
8-баған - операциялық күн соңындағы ақша қалдығының сомасы. Операциялық күн соңындағы корреспонденттiк шоттағы ақша қалдығының сомасы қойылады (операциялық күн соңындағы ақша қалдығын жойған кезде "0" мәнi қойылады)".

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Управлению платежных систем (Мусаев Р.Н.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня.
4. Территориальным филиалам Национального Банка Республики Казахстан в четырнадцатидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Жангельдина Е.Т.
Председатель

2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн күшiне енедi.
3. Төлем жүйесi басқармасы (Мұсаев Р.Н ):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi орталық аппаратының мүдделi бөлiмшелерiне, аумақтық филиалдарына және екiншi деңгейдегi банктерге жiберсiн.
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң аумақтық филиалдары Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күндiк мерзiмде осы қаулыны банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға жiберсiн.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары Е.Т.Жангелдинге жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы