О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 декабря 2001 года № 477 "Об отчетности банков-кастодианов накопительных пенсионных фондов", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под № 1728
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 марта 2003 года № 91. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 апреля 2003 года № 2245. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 3 сентября 2010 года № 127
Сноска. Утратило силу постановлением АФН РК от 03.09.2010 № 127 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
В целях приведения нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан в соответствие с Законом Республики Казахстан от 20 июня 1997 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", повышения степени прозрачности и усовершенствования форм отчетности банков-кастодианов накопительных пенсионных фондов Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в постановление Национального Банка Республики Казахстан от 1 декабря 2001 года N 477 "Об отчетности банков-кастодианов накопительных пенсионных фондов" (далее - постановление) (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1728, опубликованное в феврале 2002 года в журнале "Рынок ценных бумаг Казахстана" N 2) следующие изменения и дополнения:
в постановлении:
в пункте 1 слова "Национальный Банк Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченный орган, осуществляющий функции и полномочия по регулированию и надзору за деятельностью накопительных пенсионных фондов, организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, банков-кастодианов, страховых организаций (далее - уполномоченный орган)";
дополнить пунктами 2-1 - 2-5 следующего содержания:
"2-1. Все листы отчетности должны быть пронумерованы, общее количество листов указывается в сопроводительном письме при ее направлении в уполномоченный орган.
2-2. Подлежит возврату банку-кастодиану накопительного пенсионного фонда отчетность, содержащая исправления и подчистки.
2-3. В случае внесения изменений и/или дополнений в отчетность, банк-кастодиан накопительного пенсионного фонда представляет в уполномоченный орган исправленный вариант отчетности с объяснением причин необходимости внесения изменений и/или дополнений.

Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 1728 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Жинақтаушы зейнетақы қорларының кастодиан-банктерінің есеп беруі туралы" 2001 жылғы 1 желтоқсандағы N 477 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 21 наурыздағы N 91 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 25 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 2245. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 3 қыркүйектегі № 127 Қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 № 127 (мемлекеттік тіркелген күнінен бастап он төрт күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерін "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 1997 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес келтіру мақсатында, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорларының кастодиан-банктері есеп беруінің айқындылық дәрежесін арттыру және нысандарын жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Жинақтаушы зейнетақы қорларының кастодиан-банктерінің есеп беруі туралы" 2001 жылғы 1 желтоқсандағы N 477 қаулысына (бұдан әрі - қаулы) (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1728 тіркелген, "Рынок ценных бумаг Казахстана" журналының 2002 жылғы ақпандағы N 2 жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
қаулыда:
1-тармақтағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне" деген сөздер "жинақтаушы зейнетақы қорларының, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың, кастодиан-банктердің, сақтандыру ұйымдарының қызметін реттеу және қадағалау жөніндегі функциялар мен өкілеттіктерді жүзеге асыратын уәкілетті органға (бұдан әрі - уәкілетті орган)" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-2-5-тармақтармен толықтырылсын:
"2-1. Есептің барлық парақтарына нөмір қойылуға тиіс, ол уәкілетті органға жіберілгенде, парақтардың жалпы саны ілеспе хатта көрсетіледі.
2-2. Түзетілген және өшіріліп қайта жазылған есеп жинақтаушы зейнетақы қорының кастодиан-банкіне қайтарылуға жатады.
2-3. Есепке өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізілген жағдайда жинақтаушы зейнетақы қорының кастодиан-банкі уәкілетті органға өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізу қажеттігінің себептерін түсіндіре отырып, есептің түзетілген нұсқасын ұсынады.

2-4. При рассмотрении отчетности уполномоченный орган вправе запросить у банка-кастодиана накопительного пенсионного фонда сведения и документы, необходимые для проверки информации, указанной в отчете.
2-5. За несвоевременное представление, непредставление отчетности или представление недостоверных сведений в отчетности  банк-кастодиан накопительного пенсионного фонда и его должностные лица несут ответственность в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.";
в приложении 1:
в Части 2 "Расход (дебет счета)" в столбце 5 таблицы слово "взносов" заменить словом "активов":
в пункте 2 примечания слова "компания по управлению пенсионными активами" заменить словами "организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами";
в приложении 2:
в Части 3 раздел "справочно" изложить в следующей редакции:
"рыночные курсы обмена валют на отчетные даты, использованные в настоящем отчете (коды валют указываются по классификации S.W.I.F.T.).";
в примечании:
в пункте 1 слова "ЗАО "Казахстанская фондовая биржа" заменить словами "организатора торгов ценными бумагами";
в пунктах 2, 9-11 слова "курсу Национального Банка Республики Казахстан, установленному на конец отчетного периода" заменить словами "рыночному курсу обмена валют на отчетную дату";
в приложении 3:
в Части 1 "Приход (кредит счета)" столбец 13 таблицы изложить в следующей редакции:
"в тенге, по курсу покупки иностранной валюты";
в Части 2 "Расход (дебет счета)":
столбец 7 таблицы изложить в следующей редакции:
"в тенге, по курсу продажи иностранной валюты";
раздел "справочно" изложить в следующей редакции:
"рыночные курсы обмена валют на отчетные даты, использованные в настоящем отчете (коды валют указываются по классификации S.W.I.F.T.).";
в приложении 4:
в названии слова "компании по управлению пенсионными активами" заменить словами "организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами";
в строке второй таблицы слово "взносов" заменить словом "активов";
в строке третьей таблицы:
аббревиатуру "НПФ" заменить словами "накопительный пенсионный фонд";
аббревиатуру "КУПА" заменить словами "организация, осуществляющая инвестиционное управление пенсионными активами";
в примечании пункты 2 и 3 исключить.
2. Департаменту финансового надзора (Бахмутова Е.Л.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;

2-4. Уәкілетті орган есепті қараған кезде жинақтаушы зейнетақы қорының кастодиан-банкінен есепте көрсетілген ақпаратты тексеру үшін қажетті мәліметтер мен құжаттарды сұратуға құқылы.
2-5. Жинақтаушы зейнетақы қорының кастодиан-банкі мен оның лауазымды адамдары есепті уақтылы бермегені, бермегені немесе есепте шынайы емес мәліметтер бергені үшін Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес жауапкершілік атқарады.";
1-қосымшада:
"Шығыс (есеп шоттың дебеті)" деген 2-бөлімде кестенің 5-бағанындағы "жарналарынан" деген сөз "активтерінен" деген сөзбен ауыстырылсын;
ескертудің 2-тармағында "зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компания" деген сөздер "зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-қосымшада:
3-бөлімде "Анықтама ретінде" деген бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"осы есепте пайдаланылған, есеп беру күні валюталарды айырбастаудың рыноктық бағамы (валюталардың кодтары S.W.I.F.T. жіктемесі бойынша көрсетіледі.)";
ескертулерде:
1-тармақтағы "Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-ның" деген сөздер "бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушының" деген сөздермен ауыстырылсын;
2, 9-11 тармақтардағы "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің есепті кезеңнің соңына белгілеген бағамы" деген сөздер "есеп беру күні валюталарды айырбастаудың рыноктық бағамы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-қосымшада:
"Кіріс (есеп шоттың кредиті)" деген 2-бөлімдегі кестенің 13-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
"шетел валютасын сатып алу бағамы бойынша, теңгемен";
"Шығыс (есеп шоттың дебеті)" деген 2-бөлімдегі:
кестенің 7-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
"шетел валютасын сату бағамы бойынша, теңгемен";
"Анықтама ретінде" деген бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"осы есепте пайдаланылған, есеп беру күні валюталарды айырбастаудың рыноктық бағамы (валюталардың кодтары S.W.I.F.T. жіктемесі бойынша көрсетіледі.)";
4-қосымшада:
"зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компанияның" деген сөздер "зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның" деген сөздермен ауыстырылсын;
кестенің екінші жолындағы "жарналарынан" деген сөз "активтерінен" деген сөзбен ауыстырылсын;
кестенің үшінші жолында:
"ЖЗҚ" деген қысқарған сөздер "жинақтаушы зейнетақы қоры" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ЗАБК" деген қысқарған сөздер "зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым" деген сөздермен ауыстырылсын;
ескертулердегі 2 және 3-тармақтар алынып тасталсын.
2. Қаржылық қадағалау департаменті (Бахмутова Е.Л.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;

2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации
в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата Национального Банка Республики Казахстан, банков-кастодианов накопительных пенсионных фондов, объединения юридических лиц в форме Ассоциации "Ассоциация управляющих активами".
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Сайденова А.Г.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Национального Банка

2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, жинақтаушы зейнетақы қорларының кастодиан-банктеріне, және "Активтерді Басқарушылардың қауымдастығы" қауымдастық нысанындағы заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ә.Ғ.Сәйденовке жүктелсін.
4. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін күшіне енеді.
Ұлттық Банк
Төрағасы