Об утверждении Инструкции по осуществлению экспортного контроля таможенными органами Республики Казахстан
Приказ Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 4 июня 2003 года N 267. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 4 июня 2003 года N 2346. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 21 сентября 2010 года N 474
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 21.09.2010 N 474.
В соответствии со статьей 482 Таможенного  кодекса  Республики Казахстан приказываю: см.K100296
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по осуществлению экспортного контроля таможенными органами Республики Казахстан.
2. Управлению правового обеспечения (Ансарова И.Ы.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Пресс-службе Агентства таможенного контроля Республики Казахстан (Канлыбаева А.А.) обеспечить опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого заместителя Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан Ержанова А.К.
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Утверждена
приказом Председателя
Агентства таможенного контроля
Республики Казахстан
от 4 июня 2003 года N 267
"Об утверждении Инструкции
по осуществлению экспортного
контроля таможенными органами
Республики Казахстан"
Инструкция по осуществлению экспортного контроля
таможенными органами Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по осуществлению экспортного контроля таможенными органами Республики Казахстан, разработана в соответствии со статьей 482 Таможенного  кодекса  Республики Казахстан (далее - Таможенный кодекс),  Закона  Республики Казахстан "Об экспортном контроле" и определяет функции и полномочия таможенных органов в области экспортного контроля Республики Казахстан, а также детализирует процедуру оформления сертификата подтверждения доставки продукции, подлежащей экспортному контролю в Республике Казахстан. см.K100296
Сертификат подтверждения доставки продукции, подлежащей экспортному контролю - документ, подтверждающий доставку груза на территорию Республики Казахстан, оформленный таможенными органами Республики Казахстан.
Импортный сертификат конечного пользователя - обязательство Республики Казахстан, выданное уполномоченным государственным органом по экспортному контролю, о том, что продукция, подлежащая экспортному контролю, будет использоваться для нужд страны и не будет реэкспортирована в третьи страны без разрешения уполномоченного государственного органа страны - экспортера (происхождения).
Продукция - товары, технологии, оборудование, работы, услуги, информация, подпадающие под действие экспортного контроля.

Қазақстан Республикасы кеден органдарының экспорттық бақылауды жүзеге асыруы жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазқстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 4 маусымдағы N 267 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 4 маусымда тіркелді. Тіркеу N 2346. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 21 қыркүйектегі № 474 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.21 № 474 Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Кеден кодексінің 482-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН: Қараңыз.K100296
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы кеден органдарының экспорттық бақылауды жүзеге асыруы  жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Құқықтық қамтамасыз ету басқармасы (И.Ы.Аңсарова) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігінің баспасөз қызметі (А.А.Қаңғылабева) осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі төрағасының бірінші орынбасары А.Қ.Ержановқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Төраға
"Қазақстан Республикасы
кеден органдарының
экспорттық бақылауды жүзеге
асыруы  жөніндегі нұсқаулықты
бекіту туралы"
Қазақстан Республикасының
Кедендік бақылау агенттігі
төрағасының
2003 жылғы 4 маусымдағы
N 267 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы кеден органдарының
экспорттық бақылауды жүзеге асыруы
жөніндегі нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы кеден органдарының экспорттық бақылауды жүзеге асыруы  жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық), Қазақстан Республикасы Кеден кодексінің (бұдан әрі - Кеден кодексі)  482-бабына , "Экспорттық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының   Заңына сәйкес әзірленді және кеден органдарының Қазақстан Республикасының экспорттық бақылау саласындағы функциялары мен өкілеттіктерін, сондай-ақ Қазақстан Республикасында экспорттық бақылауға жататын өнімдердің жеткізілуін растау сертификатын ресімдеудің рәсімін нақтылайды. Қараңыз.K100296
Экспорттық бақылауға жататын өнімдердің жеткізілуін растайтын сертификат - Қазақстан Республикасының кеден органдары ресімдеген, жүктің Қазақстан Республикасына жеткізілгендігін растайтын құжат.
Соңғы пайдаланушының импорттық сертификаты - экспорттық бақылау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган берген, Қазақстан Республикасының экспорттық бақылауға жататын өнімнің ел қажеттілігі үшін пайдаланылатындығы және  экспорттаушы елдің - (шығарған елдің) уәкілетті мемлекеттік органының рұқсатынсыз үшінші елдерге қайта экспортталмайтындығы туралы міндеттемесі.
Өнім - экспорттық бақылау қызметіне түсетін тауарлар, технологиялар, жабдық, жұмыстар, қызмет көрсетулер, ақпараттар.

2. Функции и полномочия таможенных органов
2. В соответствии с  Законом  "Об экспортном контроле" и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан в области экспортного контроля, таможенные органы Республики Казахстан осуществляют следующие функции:
1) таможенное оформление и таможенный контроль за товарами, подпадающими под экспортный контроль при перемещении их через таможенную границу Республики Казахстан;
2) предупреждение и пресечение незаконного перемещения через таможенную границу Республики Казахстан продукции, подлежащей экспортному контролю;
3) оформление Сертификата подтверждения доставки продукции, подлежащей экспортному контролю (далее - Продукция);
4) соблюдение конфиденциальности информации, полученной ими от участников внешнеэкономической деятельности и иных соответствующих уполномоченных государственных органов;
5) представление по требованию уполномоченного государственного органа по экспортному контролю и Комитета национальной безопасности Республики Казахстан необходимых данных о перемещении Продукции по территории Республики Казахстан.
3. Таможенные органы Республики Казахстан имеют право:
1) участвовать в формировании нормативной правовой базы в сфере экспортного контроля;
2) взаимодействовать с уполномоченным государственным органом по экспортному контролю и другими государственными органами Республики Казахстан по вопросам экспортного контроля.
3. Оформление Сертификата подтверждения
доставки продукции, подлежащей экспортному контролю
4. Оформление Сертификата подтверждения доставки (далее - СПД) продукции, подлежащей экспортному контролю, осуществляется таможенными органами Республики Казахстан по форме, установленной  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 1999 года N 1919 "Об утверждении Правил осуществления экспортного контроля в Республике Казахстан и Правил оформления обязательств по использованию ввозимой в Республику Казахстан продукции, подлежащей экспортному контролю, и проверок их исполнения".
5. СПД оформляется на продукцию, импортируемую в Республику Казахстан, в случае, если в лицензии на импорт продукции, подлежащей экспортному контролю, указано о выдаче импортного сертификата конечного пользователя.
При этом, в лицензии на импорт продукции, подлежащей экспортному контролю, указывается номер и дата выдачи импортного сертификата конечного пользователя.
6. Таможенные органы Республики Казахстан при получении лицензии на импорт продукции, подлежащей экспортному контролю, в которой указан номер и дата выдачи импортного сертификата конечного пользователя, производят таможенное оформление указанной продукции и после его завершения оформляют СПД.

2. Кеден органының функциялары мен өкілеттіктері
2. Қазақстан Республикасының "Экспорттық бақылау туралы"  Заңына және экспорттық бақылау саласындағы басқа да нормативтік құқықтық кесімдеріне сәйкес Қазақстан Республикасының кеден органы мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткізу кезінде экспорттық бақылауға жататын тауарларды кедендік ресімдеу мен кедендік бақылау;
2) экспорттық бақылауға жататын өнімдердің Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы заңсыз өткізілуінің алдын алу және жолын кесу;
3) Экспорттық бақылауға жататын өнімдердің (бұдан әрі - Өнім) жеткізілуін растайтын сертификатты ресімдеу;
4) өздері сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардан және өзге де тиісті уәкілетті мемлекеттік органдардан алған ақпараттардың құпиялылығын сақтау;
5) Өнімнің Қазақстан Республикасы экспорттық бақылау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органының және Ұлттық қауіпсіздік комитетінің талабы бойынша Қазақстан Республикасының аумағы бойынша өткізілуі туралы қажетті деректерді ұсыну.
3. Қазақстан Республикасы кеден органдарының:
1) экспорттық бақылау саласындағы нормативтік құқықтық базаны қалыптастыруға қатысуға;
2) экспорттық бақылау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен және Қазақстан Республикасының экспорттық бақылау мәселелері жөніндегі басқа да уәкілетті мемлекеттік органдарымен өзара іс-әрекет жасасуға құқығы бар.
3. Экспорттық бақылауға жататын өнімдердің жеткізілуін
растау сертификаттарын ресімдеу
4. Экспорттық бақылауға жататын өнімдердің жеткізілуін растау сертификатын (бұдан әрі - ЖРС) ресімдеуді Қазақстан Республикасының кеден органдары "Қазақстан Республикасында экспорттық бақылауды жүзеге асырудың тәртібі мен Қазақстан Республикасына әкелінетін экспорттық бақылауға жататын өнімді пайдалану жөніндегі міндеттемелерді ресімдеу және олардың атқарылуын бақылаудың тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 14 желтоқсандағы N 1919  қаулысымен белгіленген нысан бойынша жүзеге асырады.
5. Егер, экспорттық бақылауға жататын өнімінің импортына арналған лицензияда соңғы пайдаланушының импорт сертификатын бергендігі туралы көрсетілген жағдайда, Қазақстан Республикасына импортталатын өнімдерге ЖРС ресімделеді.
Бұл ретте, экспорттық бақылауға жататын өнімнің импортына арналған лицензияда соңғы пайдаланушының импорттық сертификатының нөмірі мен берілген күні көрсетіледі.
6. Қазақстан Республикасының кеден органдары соңғы пайдаланушының импорттық сертификатының нөмірі мен берілген күні көрсетілген экспорттық бақылауға жататын өнімнің импортына арналған лицензияны алған жағдайда көрсетілген өнімдерге кедендік ресімдеуді жүргізеді, және ол аяқталғаннан кейін ЖРС ресімдейді.