Об утверждении Инструкции по осуществлению государственного контроля за охраной окружающей среды должностными лицами Центрального исполнительного органа Республики Казахстан в области охраны окружающей среды
Приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 24 июня 2003 года N 144-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 июля 2003 года N 2399. Утратил силу приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 13 октября 2006 года N 306-п
Сноска. Приказ Министра охраны окружающей среды РК от 24 июня 2003 года N 144-п утратил силу приказом Министра охраны окружающей среды РК от 13 октября 2006 года N 306-п (вводится в действие со дня официального опубликования).
В соответствии со статьями 8, 76 и 77 Закона Республики Казахстан "Об охране окружающей среда" и статьей 3 Закона Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" N 156-II от 30 января 2001 года, приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по осуществлению государственного контроля за охраной окружающей среды должностными лицами Центрального исполнительного органа Республики Казахстан в области охраны окружающей среды.
2. Юридическому Департаменту обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан в установленном порядке.
3. Признать утратившим силу Приказ Министра природных ресурсов и охраны окружающей среды от 18 сентября 2000 года N 371-П "Об утверждении Инструкции по осуществлению государственного контроля за охраной окружающей среды должностными лицами Центрального исполнительного органа в области охраны окружающей среды", зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан за N 1267 от 17 октября 2000 года.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением данного приказа возложить на Вице-Министра Искакова Н.А.
И.о. Министра
Утверждена
Приказом Министра охраны
окружающей среды
Республики Казахстан
от 24 июня 2003 г. N 144-п
Инструкция
по осуществлению государственного контроля
за охраной окружающей среды должностными лицами
Центрального исполнительного органа Республики Казахстан
в области охраны окружающей среды
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "Об охране окружающей среды", Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Уголовным Кодексом Республики Казахстан и другими нормативными правовыми актами в области охраны окружающей среды.

Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы Орталық атқарушы орган лауазымды тұлғаларының қоршаған ортаны қорғауда мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруы жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің 2003 жылғы 24 маусымдағы N 144-п бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 11 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 2399. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2006 жылғы 13 қазандағы N 306-Ө бұйрығымен.
Ескерту:Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2006 жылғы 13 қазандағы   N 306-Ө   бұйрығымен .
"Қоршаған ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының 8 76 және   77-баптарына  және "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы N 156-ІІ  Заңының 3-бабына  сәйкес  БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса беріліп отырған "Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы Орталық атқарушы орган лауазымды тұлғаларының қоршаған ортаны қорғауда мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруы жөніндегі нұсқаулық" бекітілсін.
2. Заң департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2000 жылдың 17 қазанында N 1267 тіркелген "Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы Орталық атқарушы орган лауазымды тұлғаларының қоршаған ортаны қорғауда мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруы жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қоршаған ортаны қорғау Министрінің 2000 жылғы 18 қыркүйектегі N 371-П  бұйрығы  күші жойылған деп танылсын.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Вице-Министр Н.А. Ысқақовқа жүктелсін.
Министрдің м.а.
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау
министрлігінің
2003 жылғы 24 маусымдағы
N 144-п бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы
Орталық атқарушы орган лауазымды тұлғаларының қоршаған ортаны
қорғауда мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруы жөніндегі
НҰСҚАУЛЫҚ
1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасының  Конституциясына , "Қоршаған ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына , "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне, Қазақстан Республикасының Қылмыстық  Кодексіне  және қоршаған ортаны қорғау саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді.

2. Инструкция детализирует применение законодательства при осуществлении государственного контроля должностными лицами Центрального исполнительного органа Республики Казахстан в области охраны окружающей среды (далее - Центральный исполнительный орган) и его территориальных органов.
3. Государственный контроль в области охраны окружающей среды (далее - государственный контроль) осуществляется в целях сохранения и улучшения качества окружающей среды.
4. Главными задачами государственного контроля является наблюдение за состоянием окружающей среды и ее изменениями под влиянием хозяйственной и иной деятельности, проверка выполнения планов и мероприятий по охране и оздоровлению окружающей среды, воспроизводству и рациональному использованию природных ресурсов, соблюдение законодательства об охране окружающей среды, нормативов ее качества и экологических требований.
5. Должностные лица Центрального исполнительного органа и его территориальных органов, наделенные полномочиями по осуществлению государственного контроля в области охраны окружающей среды, являются по должности одновременно государственными инспекторами по охране окружающей среды (далее - государственный инспектор).
6. Порядок организации и осуществления государственного контроля за охраной окружающей среды определены Положением о государственном контроле за использованием и охраной окружающей природной среды в Республике Казахстан, утвержденным постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 18 декабря 1991 года за N 785.
2. Принятие мер по устранению нарушений природоохранного
законодательства, привлечение виновных к ответственности
и порядок оформления документов
7. При осуществлении государственного контроля государственный инспектор принимает меры по предупреждению, выявлению и устранению нарушений природоохранного законодательства и привлечению виновных к ответственности.
8. При проверке хозяйствующих субъектов государственным инспектором составляется Акт-предписание проверки соблюдения природоохранного законодательства. Акт-предписание составляется в 2-х экземплярах. Предписание по устранению нарушений в области охраны окружающей среды является обязательным для исполнения нарушителями в установленные сроки. Руководитель предприятия должен представить в органы охраны окружающей среды информацию по выполнению предписания не позднее чем через 7 дней по истечении срока выполнения предписания (приложение N 1).
9. В ходе проверки, в случаях обнаружения нарушения природоохранного законодательства, государственный инспектор в соответствии со статьями 554 , 635 и 636 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" составляет Протокол об административном правонарушении. Протокол составляется в 2-х экземплярах. Если нарушение сопряжено с причинением значительного ущерба (вреда) окружающей среде, либо содержит признаки уголовного преступления, протокол составляется в 3-х экземплярах, один из которых представляется в правоохранительные органы.
Существо нарушения природоохранного законодательства в Протоколе об административном правонарушении должно быть описано таким образом, чтобы было ясно, где и когда оно было совершено, и в каких действиях или бездействии выразилось.
Правонарушитель(и) вправе представить замечания по содержанию Протокола и мотивы отказа от его подписания, которые прилагаются к Протоколу.

2. Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы Орталық атқарушы органы (бұдан әрі - Орталық атқарушы орган) және оның аумақтық органдары лауазымды тұлғаларының мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруы кезінде заңнамаларды қолдануын нақтылайды.
3. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттік бақылау (бұдан әрі - Мемлекеттік бақылау) қоршаған ортаның сапасын сақтау және жақсарту мақсатында жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік бақылаудың басты міндеттері қоршаған ортаның жағдайына және шаруашылық және өзге де қызметтердің ықпалымен оның өзгеруін бақылау, қоршаған ортаны қорғау және сауықтыру жөніндегі жоспарлар мен іс-шаралардың орындалуын тексеру, табиғи ресурстарды жаңғырту және тиімді пайдалану, қоршаған ортаны қорғау туралы заңнамалардың және оның сапалық нормативтері мен экологиялық талаптарының сақталуы болып табылады.
5. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру бойынша өкілеттік берілген Орталық атқарушы органның және оның аумақтық органдарының лауазымды тұлғалары лауазымы бойынша бір мезгілде қоршаған ортаны қорғау жөніндегі мемлекеттік инспектор (бұдан әрі - мемлекеттік инспектор) болып табылады.
6. Қоршаған ортаны қорғау үшін мемлекеттік бақылауды ұйымдастыруды жүзеге асырудың тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1991 жылғы 18 желтоқсандағы N 785  қаулысымен  бекітілген "Қазақстан Республикасында қоршаған ортаны пайдалануды және қорғауды мемлекеттік бақылау туралы ережемен" анықталған.
2. Табиғат қорғау заңнамаларының бұзылуын жою жөнінде
шаралар қабылдау, кінәлілерді жауапқа тарту және
құжаттарды ресімдеу тәртібі
7. Мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру кезінде мемлекеттік инспектор табиғат қорғау заңнамалары бұзылуының алдын алу, ашу мен жою және кінәлілерді жауапкершілікке тарту жөнінде шаралар қабылдайды.
8. Шаруашылық субъектілерін тексеру кезінде мемлекеттік инспектор табиғат қорғау заңнамаларын сақтауды тексерудің Акт-нұсқамасын жасайды. Акт-нұсқама 2 данада жасалады. Бұзушылардың қоршаған ортаны қорғау саласындағы бұзушылықтарды жою жөніндегі нұсқаманы белгіленген мерзімінде орындауы міндетті болып табылады. Кәсіпорын басшысы қоршаған ортаны қорғау органына нұсқаманың орындалу мерзімі өткеннен кейін 7 күннен кешіктірмей нұсқаманың орындалуы жөніндегі ақпаратты тапсыруы тиіс (N 1-қосымша).
9. Тексеру барысында табиғат қорғау заңнамаларының бұзылуы ашылған жағдайда мемлекеттік инспектор "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы  Кодексінің 554 635 және   636-баптарына  сәйкес Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасайды. Хаттама 2 данада жасалады. Егер бұзушылық қоршаған ортаға келтірілген елеулі залалмен (зиянмен) орайлас болса, не қылмыстық бұзушылық белгілері бар болса хаттама 3 данада жасалады.
Табиғат қорғау заңнамалары бұзылуының мән-жайы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамада қайда және қашан жасалғаны және қандай іс-әрекетпен немесе іс-әрекетсіз көрініс тапқаны анық түрде сипатталуы тиіс.
Бұзушы(лар) Хаттамаға қоса берілетін Хаттаманың мазмұны жөніндегі ескертпені және оған қол қоюдан бас тарту жазбасын ұсынуға құқылы.

10. На основании Протокола об административном правонарушении, государственный инспектор (в пределах своей компетенции) принимает решение о применении к нарушителю одного или одновременно нескольких мер воздействия в зависимости от тяжести совершенного нарушения природоохранного законодательства:
1) на основании пункта 2 статьи 77 Закона Республики Казахстан "Об охране окружающей среды" и статей 650 и 651 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" выносит Постановление по делу об административном правонарушении;
2) на основании пункта 2 статьи 77 Закона Республики Казахстан "Об охране окружающей среды" определяет (участвует в определении) размер вреда, причиненного в результате нарушения законодательства в области охраны окружающей среды, предъявляет к виновным лицам претензию о добровольном возмещении вреда (ущерба) либо предъявляет иск в суд;
3) на основании пункта 2 статьи 77 Закона Республики Казахстан "Об охране окружающей среды" вносит заявление в судебные органы об ограничении и приостановлении хозяйственной и иной деятельности, осуществляемой с нарушением экологических требований и законодательства в области охраны окружающей среды;
4) на основании пункта 2 статьи 77 Закона Республики Казахстан "Об охране окружающей среды" и пункта 4 статьи 53 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", в исключительных случаях, приостанавливает или запрещает хозяйственную и иную деятельность индивидуального предпринимателя или юридического лица, осуществляемую с нарушением экологических требований и законодательства в области охраны окружающей среды, на срок не более трех дней, с обязательным предъявлением в указанный срок искового заявления в суд. При этом Предписание о приостановлении или запрещении деятельности действует до вынесения судебного решения (приложение N 2);
5) на основании пункта 3 статьи 77 Закона Республики Казахстан "Об охране окружающей среды" направляет в суд исковое заявление о запрещении или приостановлении хозяйственной и иной деятельности субъектов малого предпринимательства, осуществляемой с нарушением экологических требований;
6) на основании пункта 2 статьи 77 Закона Республики Казахстан "Об охране окружающей среды" вносит в соответствующие финансово-кредитные организации Предписание о прекращении финансирования строительства и эксплуатации объектов, хозяйственной и иной деятельности, осуществляемых с нарушением экологических требований или без положительного заключения экологической экспертизы (приложение N 3);

10. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманың негізінде мемлекеттік инспектор (өз құзыреті шегінде) бұзушыға табиғат қорғау заңнамаларын бұзу ауыртпалықтарына байланысты бір немесе бірнеше ықпал ету шараларын қолдану туралы шешім қабылдайды:
1) "Қоршаған ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының 77-бабының  2-тармағының және "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы  Кодексінің 650  және  651-баптарының  негізінде Әкімшілік тәртіп бұзушылық туралы іс бойынша қаулы шығарады;
2) "Қоршаған ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 77-бабының 2-тармағының негізінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы заңнамалардың бұзылу нәтижесінде келтірілген зиянның мөлшерін анықтайды (анықтауға қатысады) залалды (зиянды) ерікті өтеу туралы талапты кінәлі адамдарға ұсынады не сотқа талап-арызды ұсынады;
3) "Қоршаған ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының 77-бабының  2-тармағының негізінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы экологиялық талаптарды және заңнамаларды бұза отырып жүзеге асырған шаруашылық және өзге де қызметтерді шектеу және тоқтатып қою туралы сот органына ұсыныс енгізеді;
4) "Қоршаған ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының 77-бабының  2-тармағының және "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы  Кодексінің 53-бабының  4-тармағының негізінде, ерекше жағдайларда, қоршаған ортаны қорғау саласындағы экологиялық талаптарды және заңнамаларды бұза отырып жүзеге асырған жеке кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның шаруашылық және өзге де қызметтерін, сотқа талап ету арыздарын көрсетілген мерзімде міндетті түрде ұсына отырып үш күннен аспайтын мерзімге тоқтатып қояды немесе тиым салады. Бұл орайда Қызметтерді тоқтатып қою немесе тиым салу туралы нұсқама сот шешімі шығарылғанға дейін қолданылады (N 2-қосымша);
5) "Қоршаған ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының 77-бабының  3-тармағының негізінде экологиялық талаптарды бұза отырып жүзеге асырған шағын кәсіпкерлік субъектісінің шаруашылық және өзге қызметтеріне тиым салу немесе тоқтатып қою туралы сотқа талап ету арызын жібереді;
6) "Қоршаған ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  77-бабының  2-тармағының негізінде Экологиялық талаптарды бұза отырып немесе экологиялық сараптаманың оң қорытындысы жасалмай жүзеге асырылған шаруашылық және өзге қызметтер объектілерінің құрылысын қаржыландыруды және пайдалануға беруді тоқтату туралы нұсқаманы тиісті қаржы-кредит ұйымдарына енгізеді (N 3-қосымша);

7) на основании пункта 2 статьи 77 Закона Республики Казахстан "Об охране окружающей среды" направляет в соответствующие органы материалы о привлечении виновных к административной или уголовной ответственности за нарушение природоохранного законодательства.
11. Постановление о наложении административного взыскания составляется в соответствии со статьями 650 и 651 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Постановление принимается в отношении каждого нарушителя в отдельности (юридического, должностного лица, гражданина) и составляется не менее чем в 2-х экземплярах, один из которых в течение 3-х дней вручается нарушителю под роспись или высылается по почте.
Штраф должен быть уплачен лицом, привлеченным к административной ответственности не позднее 30 (тридцати) дней со дня вступления Постановления о наложении административного штрафа в законную силу либо со дня истечения срока отсрочки, предусмотренной статьей 701 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
При неуплате штрафа виновным лицом в течение установленного срока, постановление о наложении штрафа направляется государственным инспектором в суд для рассмотрения его в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
12. Претензия о возмещении ущерба (вреда), причиненного в результате нарушения законодательства в области охраны окружающей среды, предъявляется в соответствии со статьей 86 Закона Республики Казахстан "Об охране окружающей среды".
Возмещение ущерба (вреда), причиненного вследствие нарушения законодательства об охране окружающей среды, производится добровольно или по решению суда в соответствии с утвержденными в установленном порядке таксами и методиками исчисления вреда, а при их отсутствии - по фактическим затратам на восстановление нарушенного состояния окружающей среды с учетом понесенных убытков.
13. Предписание о приостановлении или запрещении хозяйственной и иной деятельности, осуществляемой с нарушением экологических требований, в установленном порядке направляется нарушителю при ведении им хозяйственной и иной деятельности с нарушением экологических требований и нормативов, причинении вреда окружающей среде.
В соответствии с пунктом 3 статьи 77 Закона Республики Казахстан "Об охране окружающей среды" Предписание является обязательным для исполнения всеми юридическими и физическими лицами.
14. Предписание о прекращении финансирования строительства и эксплуатации объектов, хозяйственной и иной деятельности, осуществляемых с нарушением экологических требований или без положительного заключения экологической экспертизы, направляется в соответствующий финансово-кредитный орган одновременно с Протоколом об административном правонарушении и Предписанием о приостановлении или запрещении хозяйственной и иной деятельности, осуществляемой с нарушением экологических требований.

7) "Қоршаған ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  77-бабының  2-тармағының негізінде табиғат қорғау заңнамаларын бұзғаны үшін кінәлілерді әкімшілік немесе қылмыстық жауапқа тарту туралы материалдарды тиісті органдарға жібереді.
11. Әкімшілік жаза қолдану туралы қаулы "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы  Кодексінің 650  және  651-баптарына  сәйкес жасалады.
Қаулы әр құқық бұзушыға (заңды, лауазымды тұлғаларға, азаматтарға) қатысты жеке қолданылады және 2-ден кем емес данада жасалады, оның бірі 3 күн ішінде бұзушыға қолы қойдырылып тапсырылады немесе почта арқылы жіберіледі.
Әкімшілік айыппұл салу туралы қаулы заң күшіне енген күннен бастап не "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің  701-бабында  көзделген кейінге қалдырылған мерзімі толған күннен бастап 30 (отыз) күннен кешіктірілмей әкімшілік жауапкершілікке тартылған адам айыппұлды төлеуі тиіс.
Кінәлі адам белгіленген мерзімде айыппұлды төлемеген жағдайда мемлекеттік инспектор айыппұл салу туралы қаулыны Қазақстан Республикасының заңнамаларында көзделген тәртіппен қарау үшін сотқа жібереді.
12. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы заңнамалардың бұзылуы нәтижесінде келтірілген залалды (зиянды) өтеу туралы талап "Қоршаған ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  86-бабына  сәйкес ұсынылады.
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы заңнамалардың бұзылуы салдарында келтірілген залалды (зиянды) өтеу зиянды есептеудің белгіленген тәртіптегі бекітілген мөлшеріне және әдісіне сәйкес, ал олар жоқ болған жағдайда - келтірілген залалды ескере отырып қоршаған ортаның бұзылған жағдайын қалпына келтіруге арналған іс жүзіндегі шығындар бойынша ерікті түрде немесе сот шешімімен жүргізіледі.
13. Экологиялық талаптарды бұза отырып жүзеге асырылған шаруашылық және өзге қызметтерді тоқтатып қою немесе тиым салу туралы нұсқама тәртіп бұзушы экологиялық талаптар мен нормативтерді бұза отырып шаруашылық және өзге қызметтерді жүргізуі кезінде оған белгіленген тәртіппен жіберіледі.
"Қоршаған ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  77-бабының  3-тармағына сәйкес Нұсқама барлық заңды және жеке тұлғалардың орындауы үшін міндетті болып табылады.
14. Экологиялық талаптарды бұза отырып немесе экологиялық сараптаманың оң қорытындысы берілмей жүзеге асырылған шаруашылық және өзге қызметтер объектілерінің құрылысын қаржыландыруды және пайдалануға беруді тоқтату туралы нұсқама Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамамен және Экологиялық талаптарды бұза отырып жүзеге асырған шаруашылық және өзге де қызметтерді тоқтатып қою немесе тиым салу туралы нұсқамамен бір мезгілде тиісті қаржы-кредит органына жіберіледі.

15. В соответствии со статьей 85 Закона Республики Казахстан "Об охране окружающей среды" физические и юридические лица, виновные в нарушении законодательства об охране окружающей среды, несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Уголовным Кодексом Республики Казахстан предусмотрена уголовная ответственность за экологические преступления ( статьи 277 - 294) .
16. В целях обеспечения качественной организации и контроля проверок должна быть введена система строгой отчетности бланков. Бланки строгой отчетности до выдачи нумеруются и регистрируются в специальном журнале.
17. В соответствии с пунктом 3 статьи 77 Закона Республики Казахстан "Об охране окружающей среды" решения государственных инспекторов, принятые в пределах их полномочий, обязательны для исполнения всеми юридическими лицами, должностными лицами и гражданами, могут быть обжалованы в порядке подчиненности или в суде.
Приложение N 1
к Инструкции по осуществлению
государственного контроля за
охраной окружающей среды
должностными лицами Центрального
исполнительного органа
Республики Казахстан в области
охраны окружающей среды,
утвержденной приказом Министра
охраны окружающей среды
Республики Казахстан
от 24 июня 2003 года N 144-п
Министерство охраны
окружающей среды
Республики Казахстан
___________________________________________________________________
орган охраны окружающей среды
___________________________________________________________________
адрес,         телефон,           факс.
Акт-предписание
проверки соблюдения природоохранного
законодательства
N ________
"___" __________ 200__ г.                 _________________________
местонахождение объекта
Государственным (и) инспектором (ами) по охране окружающей
среды: ____________________________________________________________
___________________________________________________________________
Ф.И.О
___________________________________________________________________
На основании статьи 77 Закона Республики Казахстан "Об охране
окружающей среды" от 15 июля 1997 г. проведена проверка соблюдения
природоохранного законодательства на ______________________________
наименование предприятия,
___________________________________________________________________
объекта или сооружения, вышестоящая организация,
___________________________________________________________________
почтовый адрес предприятия, телефон, факс
руководителем которого является ___________________________________
Ф.И.О
Проверка проведена при участии ____________________________________
должность, Ф.И.О
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
в присутствии _____________________________________________________
должность, Ф.И.О представителя предприятия
___________________________________________________________________
Краткая характеристика объекта
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
При проверке соблюдения природоохранного законодательства
установлено следующее:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Руководствуясь статьей 77 Закона Республики Казахстан "Об
охране окружающей среды" от 15 июля 1997 года, предписываю:
-------------------------------------------------------------------
N |      Содержание предписания       |   Срок   |   Основание
|                                   |исполнения|
-------------------------------------------------------------------
Отчет о выполнении предписания не позднее чем через 7 дней
представить в адрес _______________________________________________
___________________________________________________________________
Подписи: __________ ______________________________________________
Ф.И.О госинспектора по охране окружающей среды
__________ ______________________________________________
__________ ______________________________________________
__________ ______________________________________________
Ф.И.О участников
__________ ______________________________________________
__________ ______________________________________________
Ф.И.О присутствующих
__________ ______________________________________________
__________ ______________________________________________
Отпечатано в _____ экз., приложения на _____ листах.
экз.N 1 ___________________________________________
экз.N 2 ___________________________________________
экз.N 3 ___________________________________________
С Актом-предписанием ознакомлен и один экземпляр получил
"___" ______________ 200 __ г.
Руководитель предприятия:_________________ ________________________
подпись                Ф.И.О
М.П.
Рег. N _______
Приложение N 2
к Инструкции по осуществлению
государственного контроля за
охраной окружающей среды
должностными лицами Центрального
исполнительного органа
Республики Казахстан в области
охраны окружающей среды,
утвержденной приказом Министра
охраны окружающей среды
Республики Казахстан
от 24 июня 2003 года N 144-п
Министерство охраны
окружающей среды
Республики Казахстан
___________________________________________________________________
орган охраны окружающей среды
___________________________________________________________________
почтовый адрес,         телефон,           факс.
Предписание
о приостановлении или запрещении хозяйственной
и иной деятельности, осуществляемой с нарушением
экологических требований
N ______
"_____" _____________ 200 __ г.       _____________________________
место составления
Наименование и местонахождение объекта: _____________________
___________________________________________________________________
Приостановить или запретить деятельность ____________________
___________________________________________________________________
наименование отдельной промышленной установки, цеха,
___________________________________________________________________
предприятия, объекта, учреждения, организации и т.д.
В связи с нарушением ________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Основание: пункт 2 статьи 77 Закона Республики Казахстан "Об
охране окружающей среды", пункт 4 статьи 53 Кодекса Республики
Казахстан "Об административных правонарушениях".
Данное предписание действует до вынесения судебного решения.
Предписание выдал:
Государственный инспектор
по охране окружающей среды: _______________    ___________________
подпись               Ф.И.О
М.П.
Предписание получил и принял к исполнению:
___________________________  ______________    ___________________
должность                подпись               Ф.И.О
рег. N _____
Приложение N 3
к Инструкции по осуществлению
государственного контроля за
охраной окружающей среды
должностными лицами Центрального
исполнительного органа
Республики Казахстан в области
охраны окружающей среды,
утвержденной приказом Министра
охраны окружающей среды
Республики Казахстан
от 24 июня 2003 года N 144-п
Министерство охраны
окружающей среды
Республики Казахстан
___________________________________________________________________
орган охраны окружающей среды
___________________________________________________________________
почтовый адрес,      телефон,           факс.
___________________________________________________________________
наименование финансово-кредитного органа и его адрес
Предписание
о прекращении финансирования строительства
и эксплуатации объектов, хозяйственной и иной деятельности,
осуществляемых с нарушением экологических требований
или без положительного заключения экологической экспертизы
N ________
от "____" ___________ 200 ___г.     _______________________________
место составления
На основании Протокола об административном правонарушении за
N _____ от "___" ___________ 200 __г. и во исполнение Закона
Республики Казахстан "Об охране окружающей среды" _________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
ссылка на соответствующие статьи Закона, а также на другие
___________________________________________________________________
законодательные и нормативные правовые акты, их статьи или пунктов
обязываю прекратить финансирование ________________________________
наименование юридического лица,
___________________________________________________________________
его адрес и фамилия, инициалы физического лица и его место работы
___________________________________________________________________
(жительства)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
осуществляющего с нарушением экологических требований _____________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
виды хозяйственной деятельности
Заказчиком (инвестором) работ является ____________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
наименование юридического лица, адрес и банковские реквизиты
Возобновление финансирования работ разрешается
государственными должностными лицами, выдавшими данное предписание
только после получения уведомления об устранении нарушений
экологических требований, указанных в Протоколе.
О выполнении настоящего Предписания прошу проинформировать
до "____" __________ 200 __ г.
Приложение: Протокол об административном правонарушении
от "____" _________ 200__г. N _____ на ________ листах ____________
___________________________________________________________________
должность составившего Предписание
________________   _____________________________________
подпись                  фамилия, инициалы
М.П.
рег. N _____

15. "Қоршаған ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  85-бабына  сәйкес қоршаған ортаны қорғау туралы заңнамалардың бұзылуына кінәлі заңды және жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес жауапқа тартылады.
Қазақстан Республикасының Қылмыстық Кодексінде экологиялық қылмыс үшін қылмыстық жауапкершілік көзделген ( 277 - 294-баптар ).
16. Тексеруді сапалы ұйымдастыруды және бақылауды қамтамасыз ету мақсатында бланкілердің қатаң есептілік жүйесі енгізілуі тиіс. Қатаң есептілік бланкілері берілгенге дейін нөмірленеді және арнаулы журналда тіркеледі.
17. "Қоршаған ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  77-бабының  3-тармағына сәйкес мемлекеттік инспекторлар өз құзыретінің шегінде қабылдаған шешімдері барлық заңды тұлғалардың, лауазымды тұлғалардың және азаматтардың орындауы үшін міндетті және бағыныстылық тәртібімен немесе сотта шағымдалуы мүмкін.
Қазақстан Республикасының
Қоршаған ортаны қорғау
министрінің
2003 жылғы 24 маусымдағы
N 144-п бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының
қоршаған ортаны қорғауда
Орталық атқарушы орган
лауазымды тұлғаларының
қоршаған ортаны қорғауда
мемлекеттік бақылауды жүзеге
асыруы жөніндегі нұсқаулығына
N 1 қосымша
Қазақстан Республикасының
Қоршаған ортаны қорғау
министрлігі
___________________________________________________________________
қоршаған ортаны қорғау органы
___________________________________________________________________
мекен-жайы, телефоны, факсі
Табиғат қорғау заңнамаларының
сақталуын тексеру
АКТ-НҰСҚАМАСЫ
N ________
"____" _____________  200__ ж.      ______________________________
объектінің орналасқан орны
Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі мемлекеттік инспектор(лар):
___________________________________________________________________
тегі, аты-жөні
___________________________________________________________________
"Қоршаған ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1997
жылғы 15 маусымдағы  Заңының 77-бабы  негізінде басшысы
_________________________________________________ болып табылатын
тегі, аты-жөні
___________________________________________________________________
кәсіпорынның, объектінің
___________________________________________________________________
немесе ғимараттың атауы, жоғары тұрған ұйым,
____________________________________________________ табиғат қорғау
кәсіпорынның почта мекен-жайы, телефоны, факсі
заңнамаларының сақталуы тексерілді
Тексеру ___________________________________________________________
лауазымы, тегі, аты-жөні
___________________________________________________________________
________________________________________________________ қатысуымен
______________________________________ қатысып отыруымен жүргізілді
кәсіпорын өкілінің лауазымы, тегі, аты-жөні
___________________________________________________________________
Объектінің қысқаша сипаттамасы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Табиғат қорғау заңнамаларының сақталуын тексеру кезінде мыналар анықталды:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
"Қоршаған ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 15 маусымдағы  Заңының 77-бабын  басшылыққа ала отырып, НҰСҚАМА БЕРЕМІН:
___________________________________________________________________
N   |   Нұсқаманың мазмұны   |  Орындалу мерзімі   | Негіздеме
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Нұсқаманың орындалуы туралы есеп 7 күннен кешіктірілмей мына
мекен-жайға_______________________________________________________
_____________________________________________________ тапсырылсын
ҚОЛДАРЫ: ________ ___________________________________________
қоршаған ортаны қорғау жөніндегі
мемлекеттік инспектордың тегі, аты-жөні
________ ___________________________________________
________ ___________________________________________
________ ___________________________________________
________ ___________________________________________
қатысушылардың тегі, аты-жөні
________ ___________________________________________
________ ___________________________________________
қатысып отырғандардың тегі, аты-жөні
________ ___________________________________________
________ ___________________________________________
_____ данада жасалды, қосымшасы _____ парақ.
N1 данасы  ________________________________________________________
N2 данасы  ________________________________________________________
N3 данасы  ________________________________________________________
Акт-нұсқамамен танысты және бір данасын алды  "___" ________ 200_ ж.
Кәсіпорынның басшысы: __________  ________________________________
қолы                тегі, аты-жөні
М.О.
Тіркеу N _______
Қазақстан Республикасының
Қоршаған ортаны қорғау
министрінің
2003 жылғы 24 маусымдағы
N 144-п бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының
қоршаған ортаны қорғауда
Орталық атқарушы орган
лауазымды тұлғаларының
қоршаған ортаны қорғауда
мемлекеттік бақылауды жүзеге
асыруы жөніндегі нұсқаулығына
N 2 қосымша
Қазақстан Республикасының
Қоршаған ортаны қорғау
министрлігі
___________________________________________________________________
қоршаған ортаны қорғау органы
___________________________________________________________________
почта мекен-жайы, телефоны, факсі
Экологиялық талаптарды бұза отырып жүзеге асырылған
шаруашылық және өзге де қызметтерді тоқтатып қою
немесе тиым салу туралы
НҰСҚАМА
N ______
"___" __________ 200_ ж.           _______________________________
толтырылған орны
Объектінің атауы және орналасқан орны: ______________________
___________________________________________________________________
Қызметті тоқтатып қою немесе тиым салу ______________________
___________________________________________________________________
жекелеген өндірістік қондырғының, цехтың, кәсіпорынның,
объектінің, мекеменің, ұйымның және т.б. атауы
Мынадай _____________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
____________________________ бұзылушылыққа байланысты
НЕГІЗДЕМЕ: "Қоршаған ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  77-бабының 2-тармағы, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы  Кодексінің  53-бабының 4-тармағы
Осы нұсқама сот шешімі шыққанға дейін қолданылады.
Нұсқаманы берді:
Қоршаған ортаны қорғау
жөніндегі мемлекеттік инспектор: _________ __________________
қолы     тегі, аты-жөні
М.О.
Нұсқаманы алды және орындауға қабылдады:
______________________________________ ________ ___________________
лауазымы                        қолы      тегі, аты-жөні
Тіркеу N _____
Қазақстан Республикасының
Қоршаған ортаны қорғау
министрінің
2003 жылғы 24 маусымдағы
N 144-п бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының
қоршаған ортаны қорғауда
Орталық атқарушы орган
лауазымды тұлғаларының
қоршаған ортаны қорғауда
мемлекеттік бақылауды жүзеге
асыруы жөніндегі нұсқаулығына
N 3 қосымша
Қазақстан Республикасының
Қоршаған ортаны қорғау
министрлігі
___________________________________________________________________
қоршаған ортаны қорғау органы
___________________________________________________________________
почта мекен-жайы, телефоны, факсі
___________________________________________________________________
қаржы-кредит органының атауы және оның мекен-жайы
Экологиялық талаптарды бұза отырып немесе экологиялық
сараптаманың оң қорытындысы жасалмай жүзеге асырылған
шаруашылық және өзге қызметтер объектілерінің
құрылысын қаржыландыруды және пайдалануға беруді
тоқтату туралы
НҰСҚАМА
N ________
"___" __________ 200 ___ж.             __________________________
толтырылған орны
"___" ___________ 200 __ж. N _____ Әкімшілік құқық бұзушылық
туралы хаттама негізінде және "Қоршаған ортаны қорғау туралы"
Қазақстан Республикасының  Заңын  орындау үшін
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Заңның тиісті баптарына, сондай-ақ басқа да нормативтік-құқықтық
актілерге, олардың баптарына немесе тармақтарына сілтеме
қаржыландыруды тоқтатуды міндеттеймін _____________________________
заңды тұлғаның атауы, оның мекен-жайы, тегі, аты-жөні
___________________________________________________________________
жеке тұлға және оның жұмыс орны (тұрғылықты жері)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
мынадай ___________________________________________________________
___________________________________________________________________
_________________ экологиялық талаптарды бұза отырып жүзеге асырған
шаруашылық қызметтің түрлері
Жұмыстың тапсырыс берушісі (инвесторы) ____________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
_________________________________________________ болып табылады
заңды тұлғаның атауы, оның мекен-жайы және банктік деректемелері
Осы нұсқаманы берген мемлекеттік лауазымды тұлға Хаттамада көрсетілген бұзылған экологиялық талаптардың жойылғандығы туралы хабарламаны алғаннан кейін ғана  қаржыландыру жұмыстарын жандандыруға рұқсат береді.
Осы нұсқаманың орындалуы туралы "____" __________ 200__ж. дейін хабарлауыңызды сұраймын.
Қосымша: "___" ___________ 200 __ж. N _____ Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама  ____________________ парақ ____________
___________________________________________________________________
Хаттаманы жасаушының лауазымы
________________      _____________________________________________
қолы                               тегі, аты-жөні
М.О.
Тіркеу N _____