Об утверждении санитарных правил и норм "Гигиенические требования к безопасности и пищевой ценности пищевых продуктов"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 июня 2003 года N 447. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 июля 2003 года N 2403. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 августа 2010 года N 611
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 06.08.2010 N 611 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения", приказываю:
1. Утвердить прилагаемые санитарные правила и нормы "Гигиенические требования к безопасности и пищевой ценности пищевых продуктов".
2. Настоящий приказ вводится в действие после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, со дня официального опубликования.
Министр
Утверждены
приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 11 июня 2003 года N 447
"Об утверждении санитарных
правил и норм "Гигиенические
требования к безопасности
и пищевой ценности пищевых
продуктов"
Санитарные правила и нормы
от 11 июня 2003 года N 4.01.071.03
"Гигиенические требования к безопасности
и пищевой ценности пищевых продуктов"
1. Общие положения
1. Санитарные правила и нормы "Гигиенические требования к безопасности и пищевой ценности пищевых продуктов" (далее - санитарные правила) распространяются на все виды продовольственного сырья и пищевых продуктов и устанавливают гигиенические нормативы безопасности и пищевой ценности пищевых продуктов для человека.
2. Настоящие санитарные правила предназначены для физических и юридических лиц, деятельность которых связана с изготовлением, ввозом и оборотом пищевых продуктов.
3. Ответственность за cоблюдением настоящих санитарных правил возлагается на руководителей организаций, производящих и реализующих продовольственное сырье и пищевые продукты.
4. Настоящие санитарные правила содержат гигиенические требования к пищевой продукции на этапах разработки и поставки на производство новых видов продукции, при ее переработке, производстве, хранении, транспортировке, закупке, ввозе в страну и реализации (далее - при обращении пищевой продукции).
5. Гигиенические требования к материалам и изделиям, контактирующим с пищевыми продуктами, устанавливаются нормативными правовыми актами в области санитарно-эпидемиологического благополучия.
6. В настоящих санитарных правилах используются следующие термины и определения:

"Тағам өнiмдерiнiң қауiпсiздiгi мен құндылығына қойылатын гигиеналық талаптар" санитарлық ережелері мен нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылғы 11 маусымдағы N 447 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 15 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 2403. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2010 жылғы 6 тамыздағы № 611 Бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2010.08.06 № 611 (ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
"Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабына сәйкес Бұйырамын:
1. Қоса берiлiп отырған "Тағам өнiмдерiнiң қауiпсiздiгi мен құндылығына қойылатын гигиеналық талаптар" санитарлық ережелерi мен нормалары бекiтiлсiн.
2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өтiп, ресми түрде жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Министр
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрiнің
2003 жылғы 11 маусымдағы
N 447 "Тағам өнiмдерінің
қауiпсiздiгi мен құндылығына
қойылатын гигиеналық талаптар
туралы" санитарлық ережелерi
мен нормаларын бекiту туралы"
бұйрығымен бекiтiлген
Тағам өнiмдерiнiң қауiпсiздiгi мен
құндылығына қойылатын гигиеналық талаптар
2003 жылғы 11 маусымдағы N 4.01.071.03
Санитарлық ережелер және нормалар
1. Жалпы ережелер
1. "Тағам өнiмдерiнің қауiпсiздiгi мен құндылығына қойылатын гигиеналық талаптар" туралы санитарлық ережелер мен нормалардың талаптары (бұдан әрi - санитарлық ережелер) азық-түлiктiк шикi заттар мен тағам өнiмдерiнiң барлық түрлерiне таралады және адамдарға арналған тағам өнiмдерiнiң қауiпсiздiгi мен тағамдық құндылығының гигиеналық нормативiн анықтайды.
2. Санитарлық ережелер тағам өнiмдерiн шығарумен, шет елдерден әкелумен және сатумен шұғылданатын жеке және заңды тұлғаларға арналған.
3. Осы санитарлық ережелер мен нормалардың орындалу жауапкершiлiгi азық-түлiктiк шикiзаттар мен тағам өнiмдерiн шығаратын және сататын ұйымдардың басшыларына жүктеледi.
4. Осы санитарлық ережелер тағам өнiмдерiне жасау және өнiмнiң жаңа түрлерiн өңдеуге қою кезеңiнде, оны қайта жасау, өңдеу, сақтау, тасымалдау, сатып алу, елге алып келу және сату кезiнде оларға қойылатын талаптардан тұрады.
5. Тағам өнiмдерiмен жанасатын материалдар мен бұйымдарға қойылатын гигиеналық талаптар арнайы санитарлық ережелер және нормалармен анықталады.
6. Осы санитарлық ережелерде мынандай терминдер мен анықтамалар қолданылды:

1) безопасность пищевых продуктов - соответствие продуктов питания техническим, санитарным, ветеринарным, фитосанитарным стандартам, нормам, правилам и требованиям, гарантирующих их безопасность для жизни и здоровья людей;
2) пищевая ценность продукта - совокупность свойств пищевого продукта, удовлетворяющих физиологические потребности человека в необходимых веществах и энергии;
3) биологически активные добавки (далее - БАД) природные (идентичные природным) биологически активные вещества, предназначенные для употребления одновременно с пищей или введения в состав пищевых продуктов;
4) генетически модифицированные источники пищи (далее - ГМИ) - используемые человеком в пищу в натуральном или переработанном виде пищевые продукты (компоненты), полученные из генетически модифицированных организмов;
5) генетически модифицированные организмы - организм или несколько организмов, любые неклеточные, одноклеточные или многоклеточные образования, способные к воспроизводству или передаче наследственного генетического материала, отличные от природных организмов, полученные с применением методов генной инженерии и содержащие генно-инженерный материал (гены, их фрагменты, или комбинации генов);
6) качество пищевых продуктов - совокупность характеристик пищевых продуктов, определяющие их потребительские свойства;
7) контаминанты - чужеродные вещества биологической или химической природы при попадании в пищевой продукт непреднамеренно делают его небезопасным и не пригодным для употребления;
8) микроорганизмы - группа организмов, невидимых невооруженным глазом;
9) микроорганизмы порчи - микроорганизмы, вызывающие ухудшение органолептических свойств пищевых продуктов при хранении;
10) патогенная микрофлора - микроорганизмы способные вызывать заболевания людей, животных и растений;
11) пищевые продукты - продукты, используемые человеком в пищу в натуральном или переработанном виде;
12) продукты детского питания - специализированные пищевые продукты, отвечающие физиологическим особенностям детского организма;
13) продукты диетического питания - специализированные пищевые продукты, предназначенные для лечебного и профилактического питания;
14) продовольственное сырье - сырье растительного, животного, микробиологического, минерального и искусственного происхождения, используемое для изготовления пищевых продуктов;
15) пищевые добавки - натуральные и искусственные вещества и их соединения, специально вводимые в пищевые продукты в процессе их изготовления в целях придания им определенных свойств и (или) сохранения их качества;

1) тағам өнiмдерiнiң қауiпсiздiгi - тағам өнiмдерiн әдеттегiдей жағдайда пайдаланғанда оның қазiргi және болашақ ұрпақтардың денсаулығына зиянсыз және қауiпсiз екендiгi дәлелденген жағдай;
2) өнiмнiң тағамдық құндылығы - адамның физиологиялық қажеттiлiктерiн қанағаттандыратын керектi заттар мен қуат беретiн тағам өнiмдерінің жиынтығы;
3) биологиялық белсендi қоспалар - тағаммен бiрге пайдалануға немесе тағам өнiмдерiнің құрамына енгiзiлуге арналған табиғи биологиялық белсендi заттар (табиғимен бiрдей);
4) генетикалық жолмен өзгертiлген тағам көздерi (ГЖӨК) - адамдар табиғи немесе өңделген түрде пайдаланатын генетикалық жолмен өзгертiлген организмдерден алынған тағам өнiмдерi (немесе олардың құрамы);
5) генетикалық тұрғыдан өзгертiлген организмдер - табиғи организмдерден өзгеше, тек генетикалық инженерияның әдiстерiн қолдана отырып алынған және құрамында тектi-инженериялық материалдар (тектер, олардың бөлiктерi немесе тегi араласқан) бар, тұқым қуалайтын генетикалық материалдарды қайта шығара алатын немесе оны бере алатын клеткадан тұрмайтын, бiр клеткалық немесе көп клеткалы түзiндiлер, организмдер немесе бiрнеше организмдер;
6) тағам өнiмдерiнiң сапасы - тағам өнiмдерiнiң тұтынушылық қасиеттерiн анықтайтын сипаттамаларының жиынтығы;
7) контаминанттар - тағам өнiмдерiне түскенде, оларды адам денсаулығына қауiптi және қолдануға жарамсыз ететiн басқа тектi биологиялық және химиялық заттар;
8) микроорганизмдер - көзге көрiнбейтiн орагнизмдердiң тобы;
9) тағамды бүлдiрушi микроорганизмдер - тағам өнiмдерiн сақтағанда сезiм мүшелерi арқылы анықталатын қасиеттерiн бұзатын микроорганизмдер;
10) патогендi микроорганизмдер - адамдар мен жануарларда және өсiмдiктерде аурулар тудыра алатын микроорганизмдер;
11) тағамдық өнiмдер - адамдардың табиғи түрде немесе өңделген күйде тағам ретiнде пайдаланатын өнiмдер;
12) балалар тағамына арналған өнiмдер - балалар ағзасының ерекшелiктерiн ескере отырып дайындалған арнайы тағамдық өнiмдер;
13) емдәмдiк тағамға арналған өнiмдер - емдеуге және аурудың алдын алуға арналған арнайы тағамдық өнiмдер;
14) азық-түлiк шикi заттары-тағамдық өнiмдердi дайындауға керектi өсiмдiктерден, жануарлардан, микробиологиялық жолмен, минералдардан алынған өнiмдер;
15) тағамдық қоспалар - тағамдық өнiмдердi дайындау барысында оларға керектi қасиет беру немесе сапасын сақтау үшiн қосатын табиғи немесе жасанды заттар немесе солардың қоспасы;

16) пробиотические продукты - пищевые продукты, изготовленные с добавлением живых культур пробиотических микроорганизмов и пребиотиков;
17) пробиотические микроорганизмы - живые непатогенные и нетоксигенные микроорганизмы - представители защитных групп нормального кишечного микробиоценоза человека и природных симбиотических ассоциаций, благотворно влияющие на организм человека путем поддержания нормального состава и биологической активности микроорганизмов пищеварительного тракта (Bifidobacterium, Lactobacillus, Lactococcus, Propionibacterium и другие);
18) пребиотики - пищевые вещества, избирательно стимулирующие рост и (или) биологическую активность защитной микрофлоры кишечника и способствующие поддержанию ее нормального состава и биологической активности;
19) санитарно-показательные микроорганизмы - индикаторные микроорганизмы, свидетельствующие о возможном фекальном загрязнении и потенциальной опасности присутствия в пищевых продуктах возбудителей инфекционных заболеваний;
20) технический регламент - нормативный документ, устанавливающий обязательные требования либо непосредственно, либо путем ссылки на стандарт или правила, либо путем включения содержания этих документов. Он может также включать или исключительно содержать требования к терминологии, обозначениям, упаковке, маркировке в той степени, в которой они применяются к продукции, процессу (работе), услугам или методу производства;
21) условно-патогенная микрофлора - микроорганизмы, которые в обычных условиях обитания в организме человека или животных не вызывают инфекционного процесса, но могут стать причиной заболевания;
22) удостоверение качества и безопасности пищевых продуктов - документ, которым изготовитель (поставщик) пищевых продуктов удостоверяет соответствие качества и безопасности каждой партии пищевых продуктов требованиям нормативных, технических документов;
23) утилизация пищевых продуктов - процедура отнесения пищевых продуктов к непригодным, не отвечающим требованиям нормативных документов и представляющим угрозу для жизни и здоровья людей, а также окружающей среды, и их использование в иных целях не создающих угрозу для жизни и здоровья людей;
24) нормативные документы - стандарты, санитарные, ветеринарно-санитарные и фитосанитарные правила и нормы и другие нормативные правовые акты, устанавливающие требования к качеству и безопасности пищевых продуктов, материалов и изделий контактирующих с ними, контролю за их качеством и безопасностью, к условиям их изготовления, хранения, перевозки, реализации и использования, утилизации или уничтожения некачественных, опасных пищевых продуктов, материалов и изделий.

16) пробиотикалық өнiмдер - тiрi пробиотикалық микроорганизмдер мен пребиотиктердi қосу арқылы дайындалған тағам өнiмдерi;
17) пробиотикалық микроорганизмдер - адамның асқорыту жолындағы микрофлор олардың биологиялық белсендiлiгiн, қалыпты құрамын сақтап, қалыпты iшек микробиоценозын қорғау тобына жататын және табиғи симбиотикалық түржиынын беретiн ауру және уландырғыш қасиетi жоқ тiрi микроорганизмдер (Bifidobacterium, Lactobacillus, Lactococcus, Propionibacterium және басқалары);
18) пребиотиктер - iшектiң қорғаушы микрофлорасының биологиялық белсендiлiгiн немесе солардың өсуiне арнайы жағдай тудыратын тағамдық заттар;
19) тазалықты көрсететiн микроорганизмдер - нәжiстiк заттармен ластануын және тағамдық өнiмдерде жұқпалы аурулардың қоздырғыштары бар екенiн көрсететiн индикатор ретiнде қолданатын микроорганизмдер;
20) техникалық кесiм - стандартқа болмаса басқадай ережелерге сүйене отырып жасалған, талаптары мiндеттi түрде орындалатын нормативтi құжат. Бұл құжатта өнiмдердің терминдеріне, атауына, орамына және зат белгiлерiне қойылатын талаптар көрсетiлуi керек;
21) жағдайға байланысты патогендi болатын микрорганизмдер - адам мен жануарлардың қалыпты өмip сүру кезінде жұқпалы ауруды тудырмайтын, бiрақ жағдай туғанда ауру тудыратын қасиетке ие болатын микроорганизмдер;
22) тағамдық өнiмдердiң сапасы мен қауiпсiздiгiн растайтын куәлiк - өндiрушi (жабдықтаушы) тарапынан әрбiр өндiрген тағамының сапасы мен қауiпсiздiгi нормативтi және техникалық құжаттардың талабына сай екенiн куәландыратын құжат;
23) тағам өнiмдерiн утилизациялау - тағам өнiмдерiн жарамсыз нормативтiк құжаттардың талаптарына жауап бермейтiн және адам өмiрi мен денсаулығына, қоршаған ортаға қауiп келтiретiн заттардың қатарына қосу әрекетi және оларды жою;
24) нормативтiк құжаттар - стандарттар, санитарлық, малдәрiгерлiк-санитарлық және фитосанитарлық ережелер мен нормалар және тамақ өнiмдерi мен материалдардың, бұйымдардың сапасы мен қауiпсiздiгiне, олардың сапасы мен қауiпсiздiгiн бақылауға, оларды дайындап шығару жағдайларына, сақтауға, тасымалдауға, сатылуға және пайдалануға, сапасыз қауiптi тамақ өнiмдерiн, материалдар мен бұйымдарды утилизациялауға не жоюға талаптар қоятын басқа да нормативтiк құқықтық актiлер.

7. Список сокращений, встречающихся в настоящих санитарных правилах:
1) колоний образующих единиц микроорганизмов в грамме - КОЕ/г;
2) бактерия группы кишечных палочек - БГКП;
3) количество мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов - КМАФАнМ;
4) Staphilococcus aureus (патогенный стафилококк) - S.aureus;
5) Bacillus cereus (споровая восковидная палочка) - B.cereus;
6) Esherichia coli (кишечная палочка) - E.coli;
7) Listeria (листерия) - L.monocytogenes;
8) Vibrio parahaemolyticus (микроорганизм рода вибрио) - V.parahaemolyticus;
9) грамм на литр - г/л;
10) миллиграмм на литр - мг/л;
11) микрограмм на литр - мк г/л;
12) килокалорий на литр - ккал/л;
13) формула гидроокиси калия, регламентирующая кислотное число в маслах (в миллиграммах КОН, то есть щелочи в объеме продукта) - КОН;
14) единица измерения - моль;
15) миллимоль на килограмм - ммоль/кг;
16) милли эквивалент на литр - м экв/л;
17) единица измерения осмоляльности - соотношение общего содержания белков и минеральных веществ - мОсм/кг;
18) водородный показатель без единиц измерения - рН;
19) ультра высокотемпературная обработка (110 о в долю секунд) - УВТ;
20) выражение соотношения витамина Е к полиненасышенным жирным кислотам - Е/ПНЖК;
21) нитрозодиметиламин - НДМА;
22) нитрозодиэтиламин - НДЭА;
23) пестицид 1,1-ди-(4-хлорфенил 2, 2, 2 - трихлорэтан) - ДДТ;
24) гербицид (2,4-Д-дихлорфеноксиуксусная кислота) - 2,4-Д-кислота;
25) микотоксин - Т-2 токсин, расшифровке не подлежит, принят по международной классификации;
26) беккерелей на килограмм (обозначение активности радионуклидов) - Бк/кг;
27) дезоксирибонуклеиновая кислота - ДНК.
8. Пищевые продукты должны соответствовать требованиям к допустимому содержанию химических, радиоактивных, биологических веществ и их соединений, микроорганизмов и других биологических организмов, представляющих опасность для здоровья людей.
9. Безопасность пищевых продуктов по содержанию токсичных химических элементов, пестицидов, микотоксинов, ингибирующих веществ, радионуклидов и микроорганизмов определяется гигиеническими нормативами в соответствии с приложениями 1, 5, 6, 8, пищевая ценность - с приложениями 2, 3, 4 к настоящим санитарным правилам.
10. Определение показателей безопасности и пищевой ценности пищевых продуктов, в том числе биологически активных добавок к пище, смешанного состава производится по основному(ым) виду(ам) сырья как по массовой доле, так и по допустимым уровням нормируемых контаминантов.
11. Определение показателей безопасности сухих, концентрированных или разведенных пищевых продуктов производится в пересчете на исходный продукт с учетом содержания сухих веществ в сырье и в конечном продукте.

7. Осы санитарлық ережелерде кездесетiн қысқартылған сөздер:
1) граммда микроорганиздердiң қалыптасатын бiрлiктерінің тiзбесi - ҚТБ/г;
2) iшек таяқшаларына жататын бактериялардың тобы - IТЖБТ;
3) мезофилді аэробты және факультативтi-анаэробты микроорганизмдердiң саны - МАФАнМС;
4) Staphilococcus aureus (патогендi стафилококк) - S.aureus;
5) Bacillus cereus (споралық балауыз түрiндегi таяқша) - B.cereus;
6) Esherichia coli (iшек таяқшасы) - E.coli;
7) Listeria (листерия) - L.monocytogenes;
8) Vibrio parahaemolyticus (вибрио түрiндегi микроорганизм) - V.parahaemolyticus
9) литрге грамм - г/л;
10) литрге миллиграмм - мг/л;
11) литрге микрограмм - мк г/л;
12) литрге килокаллорий - ккал/л;
13) майдағы қышқылдық санды реттейтiн калийдiң гидрототығының формуласы (миллиграмда КОН) - КОН;
14) өлшем бiрлiгi - моль;
15) килограмға миллимоль - ммоль/кг;
16) литрге милли эквивалент- м экв/л;
17) единица измерения осмоляльности - соотношение общего содержания белков и минеральных веществ - мОсм/кг;
18) өлшем бiрлiксiз сутегi көрсеткiшi - рН;
19) ультра жоғары температуралық өңдеу (110 С секунд үлесiне) - УЖТ;
20) E витаминнiң полисiңірiлмеген май қышқылдарының қатыстығының көрiнiсi - Е/ПСМҚ;
21) нитрозометиламин - НДМА;
22) нитрозодиэтиламин - НДЭА;
23) пестицид 1,1-ди(4-хлорфенил 2,2,2-трихлорэтан) - ДДТ;
24) гербецид (2,4 - Д-дихлорфеноксисiркесулық қышқыл) - 2,4-Д-қышқыл;
25) микотоксин- T-2 токсин, халықаралық классификация бойынша қабылданған;
26) килограмға беккерель (радионуклеидтердiң белсендiлiгiнiң мәнi) Бк/кг;
27) дезоксирибонуклеиндiк қышқыл - ДНҚ.
8. Тағам өнiмдерінiң құрамындағы химиялық, радиобелсендi, биологиялық заттар және олардың қосындылары адамның денсаулығына қауiптi микроорганизмдер мен басқа биологиялық организмдер рұқсат етiлген деңгейде болып, қойылатын талаптарға сай болуы керек.
9. Тағам өнiмдерiнiң қауiпсiздiк көрсеткiшi олардың құрамындағы уытты химиялық элементтер, пестицидтер, микроуыттар, өнiм құрамына енетiн заттар және радионуклеидтер мен микроорганизмдер осы санитарлық ережелерге 1, 5, 6, 8 қосымшаларына сай, ал тағамдық құндылығы 2, 3, 4 қосымшаларына сай гигиеналық нормативтермен анықталады.
10. Тағам өнiмдердiң сонымен бiрге, құрамы аралас тағамға қосылатын биологиялық белсендi қоспалардың қауіпсiздiк және тағамдық құндылығының көрсеткiштерiн анықтау шикi заттардың негiзгi түрлерiнiң салмақтық үлесiне және де нормаланатын контаминанттардың рұқсат етілген деңгейiне байланысты жүргізілуi керек.
11. Құрғақ, қанықтырылған немесе ерiтiлген тағам өнiмдерiнiң қауiпсiздiк көрсеткiштерiн анықтау алғашқы және соңғы өнiмдердегi құрғақ заттардың ара қатысын есептеу арқылы жүргiзілуi керек.

12. Гигиенические нормативы по микробиологическим показателям безопасности пищевых продуктов включают определение следующих групп микроорганизмов:
1) количества мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов, наличие бактерий группы кишечных палочек (колиформы), бактерии семейства Enterobacteriaceae, энтерококки (санитарно-показательная микрофлора);
2) условно-патогенных микроорганизмов: Е. coli, S. aureus, бактерии рода Proteus, B. cereus и сульфитредуцирующие клостридии;
3) патогенных микроорганизмов: шигеллы, энтеропатогенные кишечные палочки, в том числе сальмонеллы, Listeria monocytogenes, бактерии рода Yersinia;
4) микроорганизмов порчи: дрожжи и плесневые грибы, молочнокислые микроорганизмы;
5) микроорганизмов заквасочной микрофлоры и пробиотических микроорганизмов: молочнокислые микроорганизмы, пропионовокислые микроорганизмы, дрожжи, бифидобактерии, ацидофильные бактерии и другие (в продуктах с нормируемым уровнем биотехнологической микрофлоры и в пробиотических продуктах).
13. Запрещается изготовление, ввоз и оборот пищевых продуктов, не соответствующих требованиям настоящих санитарных правил.
14. Производство новых пищевых и биологически активных добавок, красителей, изделий и материалов, контактирующих с водой и продуктами питания, генетически модифицированных источников пищи, а также их ввоз, осуществляемых впервые на территорию Республики Казахстан, допускается только после их государственной регистрации в порядке, установленном уполномоченном органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
15. При санитарно-эпидемиологической экспертизе нового или впервые ввозимого вида пищевого продукта, на которые в санитарных правилах отсутствуют требования к безопасности, устанавливаются требования с учетом показателей:
1) установленных разработчиком нового вида пищевого продукта в проекте технических условий или техническом регламенте;
2) соответствия аналогичному по составу и свойствам продукту действующим санитарным нормативам или продукту в стране его происхождения;
3) рекомендуемых международными организациями.
16. В нормативную документацию на продовольственное сырье растительного происхождения должна включаться информация о пестицидах, использованных при его возделывании, фумигации помещений и тары для их хранения, борьбы с вредителями продовольственных запасов, а также дата последней обработки ими; на продовольственное сырье животного происхождения - об использовании (или отсутствии) пестицидов для борьбы с эктопаразитами или заболеваниями животных и птицы, для обработки животноводческих и птицеводческих помещений, прудовых хозяйств и водоемов для воспроизводства рыбы.

12. Тағамдық өнiмдердiң микробиологиялық көрсеткiштерi бойынша анықталған гигиеналық нормативтер мынандай топтағы микроорганизмдердi анықтауға мүмкiндiк бередi:
1) мезофильдi аэробтар мен факультативтi анаэробты микроорганизмдердiң санын (МАФАнМС), iшек таяқшаларына жататын бактериялардың тобын (ITЖБT). Enterobacteriaceae тобының бактерияларын және энтерококктарды;
2) жағдайға байланысты патогендi болатын микрофлораларды: E.coli, S. aureus Proteus тегiне жататындар мен В. cereus және сульфид түзетiн клостридилердi;
3) мынандай микроорганизмдердi: шигеллаларды, энтеропатогендi iшек таяқшаларын, оның iшiнде сальмонелларды, Listeria monocytogenes Yersenia тобындағы бактерияларды;
4) тағамды бүлдiрушi организмдер: ашытқылар, күйелер, сүт қышқылды микроорганизмдер;
5) ашытуға қажеттi микрофлоралар мен пробиотикалық микроорганизмдердi: сүт қышқылды микроорганизмдердi, пропионқышқылды микроорганизмдердi, ашытқылар, бифидобактериаларды, ацидофилді бактерияларды және басқаларды (азық-түлiктердегi биотехнологиялық микрофлордың нормаланатын деңгейi және пробиотикалық өнiмдердегi).
13. Осы санитарлық ережелердiң талаптарына сай емес тағам өнiмдерiн дайындауға, тасымалдауға, тағам дайындау үшiн қолдануға болмайды.
14. Сумен және тамақ өнiмдерiмен араласатын жаңа тағамдық қоспалар және биологиялық белсендi қоспалардың, бояғыштар, бұйымдар мен материалдар, генетикалық жолмен өзгертiлген тағам көздерiнің өндiрiлуiне және Қазақстан Республикасының аумағына алғаш рет әкелiнген оларды сатуға рұқсат, халықтың салауаттылығы саласындағы уәкiлеттi органмен белгiленген тәртiп бойынша мемлекеттiк тiркеуден өткеннен кейiн берiледi.
15. Жаңадан өндiрiлген немесе сырттан алғаш рет әкелiнген тағам өнiмдерiне санитарлық ережелерде қауiпсiздiк талаптары көрсетiлмесе, оларға санитарлық-эпидемиологиялық сараптама жүргiзгенде төмендегiдей көрсеткiштерге қарап талаптар қойылады:
1) тағамдық өнiмдердiң жаңа түрiн әзiрлейтiндер анықтаған техникалық жағдайға немесе техникалық шекке байланысты қойылған көрсеткіштерге;
2) құрамы және қасиетi жағынан осыған ұқсас заттарға жасалған немесе өнiмдi шығаратын елдегi санитарлық нормативтерге;
3) халықаралық ұйымдар ұсынған көрсеткiштерге.
16. Өсiмдiктерден алынатын азық-түлiк шикi заттарына нормативтi құжат дайындағанда онда оларды өсiрерде қолданған пестицидтер туралы, олар сақталған үй-жайларды, қапталатын заттарды зарарсыздандырғаны, азық-түлiк қорларын зиянкестерден сақтау туралы мәлiметтер; жан жануарлардан алынатын азық-түлiк шикi заттарына нормативтi құжат дайындағанда жан-жануарлардың экто паразиттерiне немесе ауруларына қарсы жүргiзілген ем туралы, жануарлар тұратын үй жайларда немесе балық шаруашылығына байланысты су айдындары мен тоғандарда зарарсыздандыру шаралары жүргiзiлгендiгi туралы мәлiметтер нормативтi құжаттарда көрсетiлуi тиiс.

17. Запрещается ввоз, использование и оборот продовольственного сырья растительного и животного происхождения, не имеющего информации в сопроводительных документах о применении пестицидов при его производстве.
18. Пищевые продукты должны быть упакованы так, чтобы обеспечивалось сохранение их качества и безопасности на всех этапах продуктов.
19. Для отдельных видов пищевых продуктов (продукты детского, диетического и специализированного питания, пищевые добавки, биологически активные добавки к пище, пищевые продукты из генетически модифицированных источников) в нормативной документации и на упаковке указываются:
1) область применения (для продуктов детского, диетического и специализированного питания, пищевых добавок, биологически активных добавок к пище);
2) наименование ингредиентов, входящих в состав пищевого продукта (пищевые добавки, микробные культуры, закваски и вещества, используемые для обогащения пищевых продуктов). В биологических активных добавках к пище и обогащенных продуктов для биологически активных компонентов указывают также проценты от суточной физиологической потребности, если такая потребность установлена (приложение 11 к настоящим санитарным правилам);
3) рекомендации по использованию, применению, при необходимости, противопоказания к их использованию;
4) для биологически активных добавок к пище обязательна информация: "Не является лекарством";
5) для пищевых продуктов из ГМИ обязательна информация: "генетически модифицированная продукция", или "продукция, полученная из генетически модифицированных источников", или "продукция содержит компоненты из генетически модифицированных источников" (для пищевых продуктов, содержащих 5% и более компонентов ГМИ);
6) информация о государственной регистрации.
20. Пищевые продукты, полученные из ГМИ и не содержащие дезоксирибонуклеиновую кислоту (далее - ДНК) и белок, в дополнительном этикетировании не нуждаются в случае полной эквивалентности пищевой ценности продукта традиционному аналогу.
21. При производстве продовольственного сырья животного происхождения не допускается использование кормовых добавок, стимуляторов роста животных, лекарственных средств, пестицидов (в том числе препаратов для обработки животных и птицы, а также препаратов для обработки помещений для их содержания), не прошедших санитарно-эпидемиологическую экспертизу. Пищевые продукты, содержащие кормовые добавки, стимуляторы роста животных (в том числе гормональные препараты), лекарственные средства, пестициды, агрохимикаты, не прошедшие санитарно-эпидемиологическую экспертизу и государственную регистрацию в установленном порядке, не подлежат ввозу, производству и применению и реализации на территории Республики Казахстан в установленном порядке. Их утилизация или уничтожение осуществляется в установленном порядке и согласно приложению 9 к настоящим санитарным правилам.

17. Өсiмдiктерден және жан-жануарлардан алынатын азық-түлiк шикi заттарын оларға деген iлеспе құжатта пестицидтердi қолданған қолданбағандылығы туралы мәлiмет болмаса сырттан әкелуге болмаса сатуға жiберуге болмайды.
18. Өндiрiлген сәттен бастап сатылғанға дейінгi аралықта тағам өнiмдерi олардың сапасы мен қауiпсiздiгiн сақтайтындай етiп қапталуы керек.
19. Тағам өнiмдерiнiң жекелеген түрлерiнің (балалар тағамы, емдәмдiк және арнайы тамақтандыратын, биологиялық белсендi қосымша тағамдық қоспалар және негiзi генетикалық тұрғыдан өзгертiлген (НГТӨ) жасалған тағамдық өнiмдердің нормативтi құжаттарында және қаптамасында мынандай жағдайлар көрсетiлуi керек:
1) қолдану аумағы (балалар тағамы, емдәмдiк және арнайы тамақтандыратын, биологиялық белсендi қосымша тағамдық қоспалар);
2) Тағам өнiмдерiнiң құрамына кiретiн ингредиенттердің атауы (тағамдық қоспалар, микробтардың культуралары, тағамдық өнiмдердi байытуға арналған ашытқылар мен заттар); тағам өнiмдерiне қосылған биологиялық белсендi қоспаларды, байытылған өнiмдер үшiн оның тәулiктiк қажеттiлігi анықталған жағдайда осы өнiм арқылы алынатын пайызын осы санитарлық ережелерге 11 қосымша көрсету керек;
3) пайдаланылу, қолданылуы туралы ұсыныстар керек болған жағдайда оларды пайдалануға болмайтын қарсы көрсеткiштер анықталады;
4) тағамға қосылатын биологиялық белсендi қоспалар үшiн мiндеттi түрде "Дәрi емес" деген мәлiмет болуы керек;
5) НГТӨ-ден дайындалған тағам өнiмдерi үшiн мынадай мәлiметтер болуы керек: "генетикалық тұрғыдан өзгертiлген өнiм" немесе "негiзi генетикалық тұрғыдан өзгертiлiп алынған өнiм" немесе "өнiмнiң құрамында негiзi генетикалық тұрғыдан өзгертiлген заттар бар" (тағамдық өнiмдер үшiн ГТӨ заттарының мөлшерi 5%-дан аспауы керек);
6) мемлекеттiк тiркеуден өткендiгi туралы мәлiмет болуы керек.
20. Егер өнiмнiң тағамдық құндылығы соған ұқсас табиғи өнiмдерге толық сәйкес болса, ГТӨ-ден алынған, құрамында дезоксирибонуклейн (ДНК) қышқылы және белок жоқ деген тағам өнiмдерiне қосымша зат белгiсi жасалмайды.
21. Мал шаруашылығынан алынатын азық-түлiк шикi заттарын өндiргенде олардың азығына санитарлық-эпидемиологиялық сараптамадан өтпеген малдарды тездете өсiретiн жем-шөп қоспаларын, дәрi-дәрмектердi, (мұның iшiнде жануарларды, құстарды эктопаразиттерден тазартатын, оларды ұстауға арналған үй-жайларды тазалауға қолданатын) пестицидтердi қолдануға болмайды. Санитарлық-эпидемиологиялық сараптамадан өтпеген және белгiленген тәртiп бойынша мемлекеттiк тiркеуден өтпеген құрамында малдарды тездете өсiретiн жем-шөп қоспалар, дәрi-дәрмектер, пестицидтер, агрохимикаттарды белгiленген тәртiпте Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге, өндiруге, айналымға жiберуге тыйым салынады. Оларды өңдеу арқылы басқа мақсатта қолдану және жою белгiленген тәртiп бойынша және осы санитарлық ережелерге 9 қосымшаға сәйкес жүргiзiледi.

22. За соответствием пищевых продуктов требованиям безопасности и пищевой ценности осуществляется производственный контроль и санитарно-эпидемиологический надзор и контроль.
23. Физические и юридические лица, действующие в сфере производства и оборота пищевых продуктов, должны осуществлять производственный контроль, в том числе лабораторные исследования и испытания, показателей безопасности и пищевой ценности пищевых продуктов на соответствие требованиям настоящих санитарных правил.
24. Для проведения лабораторных исследований и испытаний показателей безопасности и пищевой ценности пищевых продуктов должны использоваться метрологически аттестованные методики, соответствующие требованиям обеспечения единства измерений и характеристикам погрешности измерений, способам использования при испытаниях образцов продукции и контроля их параметров, а также методики, соответствующие указанным требованиям и утвержденные в установленном порядке.
25. Нормативные документы и технические регламенты на питательные среды, предназначенные для контроля микробиологических показателей безопасности и ростовых свойств, подлежат санитарно-эпидемиологической экспертизе в установленном порядке.
26. При получении неудовлетворительных результатов исследований хотя бы по одному из показателей безопасности, по нему проводят повторные исследования удвоенного объема выборки, взятого из той же партии. Результаты повторного исследования распространяются на всю партию.
27. В пищевых продуктах допускается использование биологически активных веществ и пищевых добавок, изложенных в приложениях 5, 7 к настоящим санитарным правилам.
Пищевые продукты, содержащие пищевые добавки, не указанные в приложении 7 к настоящим санитарным правилам, не подлежат изготовлению, ввозу, использованию и реализации на территории Республики Казахстан. Применение пищевых добавок и допустимые уровни содержания их в пищевых продуктах должны соответствовать требованиям действующих санитарных правил и норм.
28. Радиационная безопасность пищевых продуктов по цезию-137 и стронцию-90 определяется допустимыми уровнями удельной активности радионуклидов, установленными настоящими санитарными правилами. Для определения соответствия пищевых продуктов критериям радиационной безопасности используется показатель соответствия - В, значение которого рассчитывают по результатам измерения удельной активности цезия-137 и стронция-90 в пробе: В=(А/Н) 90 Sr+(А/Н) 137 Cs, где А - измеренное значение удельной активности для 90 Sr и 137 Cs в том же продукте (Бк/кг), согласно приложению 10 к настоящим санитарным правилам.
Радиационная безопасность пищевых продуктов, загрязненных другими радионуклидами, определяется действующими нормами радиационной безопасности (НРБ-99).

22. Тағам өнiмдерiнiң қауіпсiздiгi мен тағамдық құндылығына қойылатын талаптарға сай екендiгiне өндiрiстiк бақылау қойылып, санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау және бақылау жүргiзiледi.
23. Тағам өнiмдерiмен өндiрумен және айналымға жiберумен шұғылданатын жеке және заңды тұлғалар тағам өнiмдерiнiң қауiпсiздiгi мен тағамдық құндылығына қойылатын талаптарға және осы санитарлық ережеге сай өндiрiстiк бақылау, зертханалық тексерiстер мен сынақтар жүргiзедi.
24. Тағам өнiмдерiнiң қауiпсiздiгi мен тағамдық құндылығының көрсеткiштерiне зертханалық тексерiстер мен сынақтар жүргiзу үшiн өлшем және өлшем қателігінiң сипаттамасының бiрегейлiгiн қамтамасыз етудің өнiм үлгiлерiне сынама жүргiзгенде пайдаланылатын тәсiлдердің және олардың параметрлерiне бақылау тиiстi талаптарға сай метрологиялық аттестациядан өткен әдiстемелер, сонымен бiрге талаптарда көрсетiлген және белгiленген тәртiп бойынша бекiтiлген әдiстемелер пайдаланылуы керек.
25. Нормативтi құжаттар және қауiпсiздiктiң микробиологиялық көрсеткiштерi мен өсу қасиеттерiн бақылауға арналған қоректi орталардың техникалық регламенттерi белгiленген тәртiпте санитарлық-эпидемиологиялық сараптаудан өтуi керек.
26. Қауiпсiздiк көрсеткiштерiне жүргiзiлген тексерiстердің бiрiнен болса да қанағаттандырмайтын қорытынды алған жағдайда сол партиядан екi есе көлемде таңдап алынған затқа қайта тексерiс жүргiзiледi. Қайта жүргiзiлген тексерiстiң қорытындысы барлық партияға таралады.
27. Тағам өнiмдерiнде биологиялық белсендi заттар мен тағамдық қоспаларды осы санитарлық ережелерге 5, 7 қосымшаларға сәйкес пайдалануға болады.
Осы санитарлық ережелерге 7 қосымшада көрсетiлмеген құрамында тағамдық қоспалары бар тағам өнiмдердi Қазақстан Республикасы аумағына әкелуге, дайындауға, пайдалануға және сатуға болмайды. Тағамдық қоспаларды қолдану мен олардың тағам өнiмдерінің құрамындағы рұқсат етiлген деңгейi тағам өнiмдерiн қолдану жөнiндегi санитарлық ережелерде белгiленген.
28. Цезий-137 және стронций-90 бойынша тағам өнiмдерiнің радиациялық қауіпсiздiгi осы санитарлық ережемен бекiтiлген радионуклидтердің меншiктi белсендiлiгiнiң рұқсат етiлген деңгейi арқылы анықталады. Тағам өнiмдерiнің радиациялық қауiпсiздiк критерилерiне сәйкестiгiн анықтау үшiн сынамадағы цезий-137 және стронций-90 меншiктi белсендiгiн өлшеудің қорытындысына қарай мәнi есептелетiн В - сәйкестiк көрсеткiшi пайдаланылады: В=(А/Н) 90 Sr + (А/Н) 137 Cs мұнда А - сол өнiмдегi (Бк/кг) 90 Sr мен  137 Cs меншiктi белсенділіктің өлшенген мәнi - осы санитарлық ережелерге 10 қосымша.
Басқа радионуклидтермен ластанған тағам өнiмдерiнiң радиациялық қауiпсiздiгi Радиациялық қауіпсiздiк нормалары (НРБ-99) арқылы анықталады.

29. Показатели, характеризующие основные виды продуктов детского питания изложены в приложении 12 к настоящим санитарным правилам.
Приложение 1
к санитарным правилам и
нормам "Гигиенические
требования к безопасности
и пищевой ценности пищевых
продуктов"
Гигиенические требования безопасности пищевых продуктов
1. Мясо и мясопродукты;
птица, яйца и продукты их переработки
Таблица 1
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |   Показатели    |Допустимые    |    Примечание
|                 |уровни, мг/кг,|
|                 | не более     |
--------------------------------------------------------------------
1. Мясо, полу-  Токсичные
фабрикаты, пар- элементы:
ные, охлажден-  свинец                 0,5
ные, подморо-   мышьяк                 0,1
женные, заморо- кадмий                 0,05
женные (все     ртуть                  0,03
виды убойных,
промысловых и   Антибиотики*                      кроме мяса диких
диких животных)                                   животных
левомицетин       не допускается      <0,01
тетрациклиновая   не допускается    <0,01 ед/г
группа
гризин            не допускается    <0,5 ед/г
бацитрацин        не допускается    <0,02 ед/г
Пестициды**:
гексахлорцикло-
гексан (a,b,y-
изомеры)               0,1
ДЦТ и его
метаболиты             0,1
Радионуклиды
Бк/кг:
160        мясо убойных и
промысловых
животных без
костей
цензий-137             320        оленина и мясо
диких животных
без костей
160        кости всех видов
животных
50         мясо домашних и
промысловых
животных без
костей
Стронций-90            100        оленина и мясо
диких животных
без костей
200        всех видов
животных
--------------------------------------------------------------------
Мясо говядина   Паразитологи-
ческие:
Личинки гель-
минтов в живом
виде, финны
бычьего цепня    не допускаются   на разрезе
площадью 40 см 3
Мясо свинина    личинки трихи-
нелл, финны
свиного цепня    не допускаются   на разрезе
площадью 40 см 3
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов| КМАФАнМ,|Не допускается в  |дрожжи|плесени|Примеча-
| КОЕ/г не|программах (далее |КОЕ/г |КОЕ/г, |ние:
|  более  |- г) продукта     |не    |не     |
|         |------------------|более |более  |
|         |  БГКП  |патоген- |      |       |
|         | (коли  |ные, в   |      |       |
|         | формы) |том числе|      |       |
|         |        |(далее - |      |       |
|         |        |т.ч.)    |      |       |
|         |        |сальмо-  |      |       |
|         |        |неллы    |      |       |
--------------------------------------------------------------------
Мясо всех видов убойных животных:                        отбор
проб из
глубоких
слоев

29. Балаларға арналған тағам өнiмдерiнің негiзгi түрлерiн сипаттайтын көрсеткiштер осы санитарлық ережелерге 12 қосымшада көрсетiлген.
"Тағам өнімдерінің қауіпсіздігі
мен тағамдық құндылығына қойылатын
гигиеналық талаптар" туралы
санитарлық ережелер мен нормаларға
1 қосымша
Тағам өнімдері қауіпсіздігінің гигиеналық талаптары 1. Ет және ет өнімдері; құс, жұмыртқа және олардың
өңделген өнімдері
__________________________________________________________________
Өнімнің  |  Көрсеткіштері  |Мг/кг аспайтын|     Ескертулер
түрлері  |                 |рұқсат етілген|
|                 |   деңгей     |
__________________________________________________________________
1. Ет,       Уытты элементтер:
жартылай     Қорғасын                0,5
дайындал.    Күшән                   0,1
ғандар,      Кадмий                  0,05
буға         Сынап                   0,03
пісіріліген, Антибиотиктер*                   Жабайы жануарлардың
салқында.                                     етінен басқалары
тылған,      Левомицетин            рұқсат           <0,01
мұздатылған                        етілмейді
(сойылған,   тетрациклинді топ      рұқсат       <0,01 г/бірлік
кәсіптік                           етілмейді
және жабайы  Гризин                 рұқсат        <0,5 г/бірлік
жануарлардың                       етілмейді
барлық       Бацитрацин             рұқсат       <0,02 г/бірлік
түрлері)                           етілмейді
Пестицидтер**:
Гексахлорциклогексан      0,1
(a, b, y-изомерлері)
ДЦТ және оның             0,1
қалдықтары
Радионуклидтер Бк/кг:
160    сойылған, кәсіптік
жануарлардың сүйексіз
еті
цезий-137
320    бұғы еті және жабайы
жануарлардың сүйексіз
еті
160    жануарлардың барлық
түрлерінің сүйегі
_______________________________________________________
50    Үй және кәсіптік
жануарлардың сүйексіз
еті
стронций-90               100    бұғы еті және жабайы
жануарлардың сүйексіз
еті
200    жануарлардың барлық
түрінің
Сиыр еті     Паразитологиялық:      Рұқсат    көлемі 40 см
Тірі күйіндегі іш     етілмейді  кесіндісінде
құрттың балаң
құрты, өгіз
құртының фині
Шошқа еті    Трихинелланың          Рұқсат    көлемі 40 см
балаңқұрты, шошқа     етілмейді  кесіндісінде
спақұртының финні
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткіштер:
___________________________________________________________________
Өнімнің түрлері |МАФАнМС,|өнімнің 1 г |КТБ/г |КТБ/г|  Ескертулер
|  КТБ/г |(см 3 ) рұқсат|аспай.|ас.  |
|аспасын |  етілмейді |тын   |пай. |
|        |____________|ашыт. |тын  |
|        |ІТЖБТ |Пато.|қылар |зең. |
|        |(коли |генді|      |дер  |
|        |форм. |с.і. |      |     |
|        |дар)  |саль.|      |     |
|        |      |моне.|      |     |
|        |      |лла. |      |     |
|        |      |лар  |      |     |
___________________________________________________________________
Сойылатын жануарлардың барлық түрлерінің еті:        Терең қабаттан
сынама алу

1) парное в       10         1,0      25      -       -    L.monocy-
тушах, полу-                                               togenes
тушах, четвер-                                             в 25 г
тинах, отрубах                                             не допус-
кается
2) охлажденное   1х10 3        0,1      25     -        -    то же
и подморожен-
ное в тушах,
полутушах,
четвертинах,
отрубах
--------------------------------------------------------------------
Мясо замороженное убойных животных:
1) в тушах,      1х10 4       0,01      25    -        -     то же
полутушах,
четвертинах,
отрубах
2) блоки из      5х10 5      0,001     25     -        -     то же
мяса на кос-
ти, бескост-
ного, жило-
ванного
3) мясная        5х10 6     0,0001     25     -        -     то же,
масса после                                                пробо-
дообвалки                                                  подго-
костей убой-                                               товка без
ных животных                                               фламби-
рования
поверх-
ности
--------------------------------------------------------------------
Полуфабрикаты мясные бескостные (охлажденные, подмороженные,
замороженные), в т.ч. маринованные:
1) крупнокус-    5х10 5     0,001     25     -        -      L.monocy-
ковые                                                   togenes
в 25 г
не допус-
кается
2) мелкокус-     1х10 6     0,001     25     -               то же
ковые
--------------------------------------------------------------------
Полуфабрикаты мясные рубленые (охлажденные, замороженные):
1) формован-     5х10 6    0,0001     25     -      500*     L.monocy-
ные, в т.ч.                                                togenes в
панированные                                               25 г не
допус-
кается
*для по-
луфабри-
катов,
паниро-
ванных со
сроком
годности
более 1
месяца
2) полуфаб-      2х10 6    0,001     25     -       500*     то же
рикаты в
тестовой
оболочке,
фарширован-
ные (голуб-
цы, кабачки)
3) фарш          5х10 6    0,0001    25     -        -       L.monocy-
говяжий,                                                   togenes
свиной, из                                                 в 25 г
мяса других                                                не допус-
убойных                                                    кается
животных
4) полуфаб-      5х10 6    0,0001    25     -        -       L.monocy-
рикаты мясо-                                               togenes
костные                                                    в 25 г
(крупнокус-                                                не допус-
ковые, пор-                                                кается
ционные,
мелкокуско-
вые)

1) жаңа сойылған     10      1,0    25     -     -   25 г етте L.
ұшадағы, жартылай                                    monocytogenes
ұшадағы, төрт                                        болуына рұқсат
бөлігі, шабылған                                     етілмейді
2) салқындатылған   1х10 3     0,1    25     -     -   Жоғарғыдай
және мұздатылған
ұшадағы, жартылай
ұшадағы, төрт
бөлігі
__________________________________________________________________
Сойылған малдардың мұздатылған еті:
1) ұшадағы,         1х10 4     0,01   25     -     -   Жоғарғыдай
жартылай ұшадағы,
төрт бөлігі,
шабылған
2) сүйекті,         5х10 5     0,001  25     -     -   Жоғарғыдай
сүйексіз, шандырлы
еттен жасалған
блоктар
3) сойылған         5х10 6    0,0001  25     -     -   жоғарғыдай,
жануарлардың етін                                    беті фламсыз
сүйектен                                             жерден сынама
ажыратқаннан                                         дайындау
кейінгі
__________________________________________________________________
Сүйексіз еттен жасалған дайындалғандар (салқындатылып, мұздатылған)
сонымен бірге тұздықталған:
1) ірі кесектілер   5х10 5     0,001  25     -     -   25 г етте L.
monocytogenes
болуын рұқсат
етілмейді
2) майда кесектілер 1х10 6     0,001  25     -     -   Жоғарғыдай
__________________________________________________________________
Еттен жасалған жартылай дайындалған өнімдер (салқындатылып, мұздатылған):
1) пішіні бар,      5х10 6    0,0001  25     -   500*  25 г етте L.
с.і. ұнға                                            monocytogenes
аунатылған                                           болуына рұқсат
етілмейді
*сақталу
мерзімі 1 айдан
аспайтын ұнға
аунатылған
жартылай
2) сыртынан қамыр   2х10 6     0,001  25     -   500*  жоғарғыдай
оралған жартылай
дайындалғандар,
турамаланған
(голубцы, кәділер)
3) сиыр, шошқа,     5х10 6    0,0001  25     -     -   25 г етте L.
басқа сойылған                                       monocytogenes
малдардың етінен                                     болуына рұқсат
жасалған турама                                      етілмейді
4) етті-сүйекті     5х10 6    0,0001  25     -     -   25 г етте L.
жартылай дайындал.                                   monocytogenes
ғандар (ірі кесекті,                                 рұқсат
үлесті, майда                                        етілмейді
кесекті)

5) нацио-        5х10 5    0,001    25      -       100      L.monocy-
нальные мяс-                                               togenes
ные продукты                                               в 25 г
из конины                                                  не допус-
кается
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |    Показатели      |Допустимые уровни| Примечание
|                    | мг/кг, не более |
--------------------------------------------------------------------

5) жылқы етінен     5х10 5    0,001   25     -    100  25 г етте L.
жасалған ұлттық                                      monocytogenes
ет өнімдері                                          рұқсат
етілмейді
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Өнімнің түрлері |   Көрсеткіштер  | Мг/кг аспайтын | Ескертулер
|                 |рұқсат етілген  |
|                 |     деңгей     |
__________________________________________________________________

2. Субпродукты   Токсичные элементы:
убойных животных свинец                      0,6
охлажденные,                                 1,0        почки
замороженные     мышьяк                      1,0
(печень, почки,  кадмий                      0,3
язык, мозги,                                 1,0        почки
сердце), шкурка  ртуть                       0,1
свиная, кровь                                0,2        почки
пищевая и про-
дукты ее пере-
работки          Антибиотики,
пестициды
и радионуклиды            по пункту 1
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|Не допускаются в граммах|Плесени,|Примеча-
|КОЕ/г,  |        продукта        |КОЕ/г,  |ние
|не более|------------------------|не более|
|        |БГКП  |Сульфит-  |Пато- |        |
|        |(коли-|редуцирую-|ген-  |        |
|        |формы)|щие клост-|ные, в|        |
|        |      |ридии     |т.ч.  |        |
|        |      |          |саль- |        |
|        |      |          |монел-|        |
|        |      |          |лы    |        |
--------------------------------------------------------------------
Субпродукты        -        -        -       25      -     Пробопод-
убойных живот-                                             готовка с
ных охлажденные,                                           фламбиро-
замороженные,                                              ванием
замороженные в                                             заморо-
блоках, шкурка                                             женных
свиная                                                     блоков,
L.monocy-
togenes
в 25 г не
допус-
кается
Кровь пищевая    5х10 5      0,1      1,0     25*      -     S.aureus
в 1 г не
допус-
кается;
* для БАД
не допус-
кается
в 10 г
--------------------------------------------------------------------
Продукты переработки крови:
1) альбумин     2,5х10 4     0,1      1,0     25*      -     S. aureus
пищевой                                                    и Proteus
в 1 г не
допус-
каются;
* для БАД
не допус-
кается в
10 г
2) сухой        5х10 4      0,1      1,0     25*      -      * для БАД
концентрат                                                 не допус-
плазмы                                                     кается в
(сыворотки)                                                10 г
крови
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов   |   Показатели   |  Допустимые  | Примечание
|                |уровни мг/кг, |
|                |не более      |
--------------------------------------------------------------------

2. Сойылған        Уытты элементтер:
жануарлардың       Қорғасын                0,6
салқындатылған,                            1,0        бүйректер
мұздатылған        Күшән                   1,0
ішек-қарындары     Кадмий                  0,3
(бауыр, бүйрек,                            1,0        бүйректер
тіл, ми, жүрек),   Сынап                   0,1
шошқа терісі,                              0,2        бүйректер
тағамдық қан және  Антибиотиктер,      1 бап бойынша
оның өңделген      Пестицидтер және
өнімдері           радионуклидтер
__________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткіштер
___________________________________________________________________
Өнімнің түрлері | КТБ/г, | өнімнің 1 грамында|КТБ/г | Ескертулер
|аспайтын|    р. етілмейді   |аспай.|
|МАФАнМС |___________________|тын   |
|        |ІТЖБТ |Суль.|Пато. |зең.  |
|        |(коли |фитті|генді |дер   |
|        |форм. |қай. |с.і.  |      |
|        |дар)  |натын|моне. |      |
|        |      |клос.|лла.  |      |
|        |      |три. |лар   |      |
|        |      |дия. |      |      |
|        |      |лар  |      |      |
___________________________________________________________________
Сойылған жануар.     -       -      -     25      -   мұздатылған
лардың блокта                                         блок сынама
салқындатылған,                                       дайындау, 25
мұздатылған                                           г етте L.
ішек-қарындары                                        monocytogenes
шошқа терісі                                          болуына рұқсат
етілмейді
тағамдық қан        5х10 5     0,1   1,0    25*     -   1 г S.aureus
болуы рұқсат
етілмейді;
* 10 г-ғы ББҚ
үшін рұқсат
етілмейді
___________________________________________________________________
Қанның өңделген
1) тағамдық        2,5х10 4    0,1   1,0    25*     -   1 г-ғы S.
альбумин                                              aureus рұқсат
етілмейді;
* 10 г-ғы ББҚ
үшін рұқсат
етілмейді
2) қан             5х10 4      0,1   1,0    25*     -   * 10 г-ғы ББҚ
плазмасының                                           үшін рұқсат
құрғақ                                                етілмейді
қанықпалары
___________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Өнімнің түрлері |   Көрсеткіштер  | мг/кг аспайтын | Ескертулер
|                 |рұқсат етілген  |
|                 |   деңгейлер    |
__________________________________________________________________

1         |        2       |       3      |       4
--------------------------------------------------------------------
3. Жир-сырец говяжий,
свиной, бараний и
других убойных живот- Смотри раздел "Масличное сырье и жировые
ных (охлажденный,     продукты" п. 64
замороженный), шпик
свиной и продукты из
него, курдюк бараний
--------------------------------------------------------------------
1         |        2       |       3      |       4
--------------------------------------------------------------------
4. Колбасные изде-   Токсичные
лия***, продукты из  элементы:
мяса всех видов
убойных животных,    свинец                 0,5
кулинарные изделия   мышьяк                 0,1
из мяса. Националь-  кадмий                 0,05
ные изделия из мяса  ртуть                  0,03
(чужук, карта, жая,  бенз(а)пирен           0,001     для копченых
жал, казы, кабырга                                    продуктов
и другие)            Антибиотики,
пестициды и
радионуклиды         по пункту 1
Нитрозамины:
сумма НДМА и НДЭА      0,002
0,004     для копченых
продуктов
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|   Не допускаются в г   |Плесени,|Примеча-
|КОЕ/г,  |        продукта        |КОЕ/г,  |ние
|не более|------------------------|не более|
|        |БГКП  |Сульфит-  |Пато- |        |
|        |(коли-|редуцирую-|ген-  |        |
|        |формы)|щие клост-|ные, в|        |
|        |      |ридии     |т.ч.  |        |
|        |      |          |саль- |        |
|        |      |          |монел-|        |
|        |      |          |лы    |        |
--------------------------------------------------------------------
1       |    2   |   3  |     4    |   5  |    6   |    7
--------------------------------------------------------------------
Колбасы и про-                                             Е. coli в
дукты из мяса                                              1 г не
убойных живот-                                             допус-
ных, сырокоп-                                              кается;
ченые и сыро-       -      0,1     0,01     1,0      25    L.monocy-
вяленые, в т.ч.                                            togenes
нарезанные и                                               в 25 г не
упакованные под                                            допус-
вакуумом                                                   кается
Колбасы
полукопченые и      -      1,0     0,01     1,0      25
варено-копченые,
в т.ч. конские
--------------------------------------------------------------------
Изделия колбасные вареные (колбасы, сосиски, сардельки, хлеба
мясные):
--------------------------------------------------------------------
1) высшего и                                               в сосис-
первого сорта     1х10 3     1,0     0,01     1,0      25    ках и в
сардель-
ках
L.monocy-
togenes
в 25 г не
допус-
кается
2) второго
сорта            2,5х10 3    1,0     0,01     1,0      25
Колбасы вареные
с добавлением
консервантов, в   1х10 3     1,0     0,1      1,0      25
т.ч. деликатес-
ные
Изделия колбас-                                            *для
ные вареные,                                               сервиро-
сроки годности                                             вочной
которых превы-                                             нарезки -
шают 5 суток,     1х10 3 *   1,0     0,1      1,0      25    2,5х10 3
нарезанные и
упакованные
под вакуумом
Продукты мясные
вареные: окоро-
ка, рулеты из
свинины и говя-
дины, свинина и   1х10 3     1,0     0,1      -       25
говядина прессо-
ванные, ветчина,
бекон, мясо сви-
ных голов прессо-
ванное, баранина
и говядина в
форме
--------------------------------------------------------------------
1       |    2   |   3  |     4    |   5  |    6   |    7
--------------------------------------------------------------------
Продукты мясные копчено-вареные:
1) окорока,
рулеты, корейка,
грудинка, шейка,  1х10 3     1,0      0,1       -      25
балык свиной и
в оболочке
2) щековина
(баки), рулька    1х10 3     1,0      0,01      -      25
Продукты мясные
копчено-запечен-
ные, запеченные,  1х10 3     1,0      0,1       -      25
в т.ч. кролики и
поросята
Национальные
изделия из кони-
ны и баранины
(чужук, карта,    1х10 3     1,0      0,1       -      25
жая, жал, казы,
кабырга и другие)
Продукты вареные
и запеченные,
копчено-запечен-
ные, в т.ч. мяс-
ные национальные  1х10 3 *   1,0      0,1     1,0      25    *для
изделия, сроки                                             сервиро-
годности которых                                           вочной
превышают 5 су-                                            нарезки
ток, в т.ч.                                                - 2,5х10 3
нарезанные и
упакованные под
вакуумом
--------------------------------------------------------------------
Мясные блюда, готовые, быстрозамороженные:
1) из порционных
кусков мяса всех
видов убойных     1х10 4    0,01      -      0,1      25     Entero-
животных (без                                              coccus не
соусов), жарен-                                            более
ные, отварные                                              1х10 3
КОЕ/г
2) из рубленого
мяса с соусами;
блинчики с на-    2х10 4    0,01      -      0,1      25     то же
чинкой из мяса
или субпродуктов
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов  |     Показатели      |Допустимые уровни,|Приме-
|                     |мг/кг, не более   |чание
--------------------------------------------------------------------

1        |         2       |        3       |      4
__________________________________________________________________
3. Сиыр, шошқа,    "Май шикі заттары мен май өнімдері" бөлімінің
қой және басқа да  64 бабын қара
сойылатын
малдардың шикі
майлары
(салқындатылған,
мұздатылған),
шошқаның қыртыс
майы және одан
жасалған өнім
4. Шұжық           Уытты элементтер:
өнімдері***,       Қорғасын                 0,5
сойылатын          Күшән                    0,1
жануарлардың       Кадмий                   0,05
барлық түрінен     Сынап                    0,03
жасалған ет        бенз(а)пирен             0,001    ысталған
өнімдері, еттен                                      өнімдер үшін
жасалған аспаздық  Антибиотиктер,     1 бап бойынша
өнімдер.           Пестицидтер мен
Еттен жасалған     радионуклидтер
ұлттық өнімдер
(шұжық, қарта,     Нитрозаминдер:
жая, жал, қазы,    НДМА мен НДЭА-ның        0,002    Ысталған
қабырға және       қосындысы                0,004    өнімдер үшін
басқалар)
__________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткіштер
___________________________________________________________________
Өнімнің түрлері|КТБ/г-дан| өнімнің 1 г (см 3 ) |КТБ/г | Ескертулер
|аспайтын | рұқсат етілмейді  |Аспай.|
|МАФАнМС  |___________________|тын   |
|         |ІТЖБТ |Суль.|Пато. |зең.  |
|         |(коли |фитті|генді |дер   |
|         |форм. |қай. |с.і.  |      |
|         |дар)  |тала.|саль. |      |
|         |      |натын|моне. |      |
|         |      |клос.|лла.  |      |
|         |      |три. |лар   |      |
|         |      |дия. |      |      |
|         |      |лар  |      |      |
___________________________________________________________________
1       |    2    |   3  |  4  |   5  |   6  |     7
___________________________________________________________________
Сойылған             -       0,1   0,01   1,0    25   1 г Е. coli
жануарлардың                                          рұқсат
етінен жасалған                                       етілмейді;
шұжықтар мен                                          25 г - етте L.
өнімдер шикідей                                       monocytogenes
ысталған,                                             болуына рұқсат
қақталған с.і.                                        етілмейді
кесіліп вакуум
арқылы
Жартылай және        -       1,0   0,01   1,0    25
пісіріп
ысталған с.і.
жылқы етінен
жасалған
__________________________________________________________________
Пісірілген шұжықтық өнімдер (шұжықтар, кіші шұжықтар, сарделькалар,
ет нандары):
1) жоғары және     1х10 3      1,0   0,01   1,0    25   25 г кіші
бірінші сұрыпты                                       шұжықтар мен
сарделька.
ларда L.
monocytogenes
болуына
рұқсат
етілмейді
2) екінші сұрыпты  2,5х10 3    1,0   0,01   1,0    25
Консерванттар       1х10 3     1,0   0,1    1,0    25
қосылып
пісірілген
шұжықтар
с.і. жеңсік
Жарамдылығы 5       1х10 3*    1,0    0,1   1,0    25   *дастарханға
тәуліктен асатын                                      кесіп қою
пісірілген шұжық                                      үшін - 2,5х10 3
өнімдері,
кесілген вакуум
арқылы қапталған
Пісірілген ет       1х10 3     1,0    0,1    -     25
өнімдері:
шошқа мен сиыр
етінен жасалған
сан еті мен
орамалар,
престелген шошқа
мен сиыр еті,
ветчина, бекон,
шошқа басының
престелген еті,
қалыптағы қой
және сиыр еті
__________________________________________________________________
Ысталып-пісірілген ет өнімдері:
1) сан еті,         1х10 3     1,0    0,1    -     25
орамалар,
қақталған сүбе,
төс, мойын,
қабықшасы бар
шошқаның қызыл
еті
2) жақтары, рулька  1х10 3     1,0    0,01   -     25
Ысталып-пісірілген  1х10 3     1,0    0,1    -     25
ет өнімдері, с.і.
қоян және торай
Қой және жылқы      1х10 3     1,0    0,1    -     25
етінен жасалған
ұлттық өнімдер
(шұжық, қарта,
жая, жал, қазы,
қабырға және
басқалар)
Пісірілген және     1х10 3*    1,0    0,1    1,0   25  * дастарханға
ысталып-пісірілген                                     кесіп қою
өнімдер,                                               үшін -
жарамдылығы 5                                          2,5х10 3
тәуліктен асатын
ұлттық ет
өнімдері,
кесілген және
вакуум арқылы
__________________________________________________________________
Дайын, жедел мұздатылған ет өнімдері:
1) сойылатын        1х10 4     0,01     -    0,1   25  1х10 3 КТБ/г-нан
жануарлардың                                         аспайтын
барлық түрінің                                       Enterococcus
етінің
үлестенген
кесектері
(тұздықсыз),
қуырылған,
пісірілген
2) туралған         2х10 4     0,01     -    0,1   25  жоғарғыдай
еттен тұздық
қосылған;
арасына
туралған ет
немесе
ішек-қарын
салынған
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Өнімнің түрлері |   Көрсеткіштер  | мг/кг аспайтын | Ескерту
|                 |рұқсат етілген  |
|                 |     деңгей     |
__________________________________________________________________

5. Продукты мясные  Токсичные элементы:     по пункту 1
с использованием
субпродуктов (паш-  Бенз(а)пирен и
теты, ливерные      нитрозамины             по пункту 4
колбасы, зельцы,
студни) и крови.    Антибиотики,
Изделия вареные с   пестициды
использованием      и радионуклиды          по пункту 1
субпродуктов, кро-
ви, колбасы, залив-
ные (хлебы, колба-
сы, студни, ливер-
ные колбасы, залив-
ные блюда)
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|   Не допускаются в граммах   | Примечание
|КОЕ/г,  |          продукта            |
|не более|------------------------------|
|        |БГКП  |Сульфит-  |Sau-|Пато-  |
|        |(коли-|редуцирую-|reus|генные,|
|        |формы)|щие клост-|    |в т.ч. |
|        |      |ридии     |    |саль-  |
|        |      |          |    |монеллы|
--------------------------------------------------------------------
* для про-
дуктов сроки
годности ко-
торых превы-
шают 2 су-
ток:
Колбасы кровяные  2х10 3     1,0     0,01     -*     25   S. aureus в
1,0 г не
допускается;
сульфитреду-
цирующие
клостридии в
0,1 г не
допускаются
Зельцы            2х10 3     1,0     0,1     1,0     25
*для продук-
тов, сроки
годности
которых
превышают 2
суток:
Колбасы ливерные  2х10 3     1,0     0,01*    -*     25   S. aureus в
1,0 г не
допускается;
сульфитре-
дуцирующие
клостридии
в 0,1 г не
допускаются
Паштеты из                                              *для продук-
печени и (или)                                          тов, сроки
мяса, в том                                             годности
числе в оболоч-                                         которых
ках               1х10 3     1,0     0,1     -*     25    превышают 2
суток: S.
aureus в
1,0 г не
допускается;
L.monocy-
togenes в
25 г не
допускается
Желированные      2х10 3     0,1     0,1    0,1*    25    * то же
мясные продукты
(студни, холод-
цы, заливные и
другие)
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов  |     Показатели      |Допустимые уровни,|Приме-
|                     |мг/кг, не более   |чание
--------------------------------------------------------------------

5. Ішек-қарын,     Уытты элементтер:  1 бап бойынша
өкпе-бауыр және    Бенз(а)пирен және
қан қосылып        нитрозамины        4 бап бойынша
жасалған ет        Антибиотиктер,
өнімдері           Пестицидтер және   1 бап бойынша
(паштеттер,        радионуклидтер
шұжықтар, зельцтер,
сілікпелер).
Ішек-қарын,
өкпе-бауыр және
қан қосылып
пісірілген
өнімдер, шұжықтар,
құймалар (нандар,
шұжықтар,
сілікпелер)
__________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткіштер
___________________________________________________________________
Өнімнің түрлері|КТБ/г|  өнімнің 1 г (см 3 ) рұқсат  |  Ескертулер
|_дан |           етілмейді        |
|ас.  |____________________________|
|пай. |ІТЖБТ |Суль.|S.aureus|Пато. |
|тын  |(коли |фитті|        |генді |
|МАФАн|форм. |қай. |        |с.і.  |
|МС   |дар)  |тала.|        |саль. |
|     |      |натын|        |моне. |
|     |      |клос.|        |лла.  |
|     |      |три. |        |лар   |
|     |      |дия. |        |      |
|     |      |лар  |        |      |
___________________________________________________________________
Қан қосылып      2х10 3    1,0   0,01     -*     25   * жарамдылығы
жасалған                                            2 тәуліктен
шұжықтар                                            асатын өнімдер
үшін:
1,0 г S.aureus
рұқсат
етілмейді;
0,1 г сульфит.
қайталанатын
клостридиялар
рұқсат етілмейді
Зельцтер         2х10 3    1,0   0,1     1,0     25
Ішек-қарын,      2х10 3    1,0   0,01*    -*     25   * жарамдылығы
өкпе-бауырдан                                       2 тәуліктен
жасалған                                            асатын өнімдер
шұжықтар                                            үшін:
1,0 г S.aureus
рұқсат
етілмейді;
0,1 г сульфит.
қайталанатын
клостридиялар
рұқсат етілмейді
Бауырдан және    1х10 3    1,0    0,1    -*     25   * жарамдылығы
(немесе) еттен                                      2 тәуліктен
жасалған                                            асатын өнімдер
паштеттер с.і.                                      үшін:
қабықшалары бар                                     1,0 г S.aureus
рұқсат
етілмейді;
25 г L.
monocytogenes
рұқсат етілмейді
Ұйытылып         2х10 3    0,1    0,1    0,1*   25    * жоғарғыдай
жасалған ет
өнімдер
(сілікпелер,
тоңбалар,
құймалар және
басқалар)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Өнімнің түрлері |   Көрсеткіштер  | мг/кг аспайтын | Ескертулер
|                 |рұқсат етілген  |
|                 |    деңгейі     |
__________________________________________________________________

1        |          2          |         3        |   4
--------------------------------------------------------------------
6. Консервы из    Токсичные элементы:
мяса, мясорасти-
тельные***        свинец                        0,5
1,0        для кон-
сервов в
сборной
жестяной
таре
мышьяк                        0,1
медь                          5,0
цинк                         70,0
кадмий                        0,05
0,1        для кон-
сервов в
сборной
жестяной
таре
ртуть                         0,03
олово                       200,0        для кон-
сервов в
сборной
жестяной
таре
хром                          0,5        для кон-
сервов в
сборной
хромиро-
ванной
таре
--------------------------------------------------------------------
1        |          2          |         3        |   4
--------------------------------------------------------------------
Пестициды**:
гексахлорциклогексан
(a,b,y-изомеры)               0,1
ДДТ и его метаболиты          0,1
Нитрозамины:
сумма НДМА и НДЭА             0,002*     для кон-
сервов с
добавле-
нием
нитрита
натрия
Нитраты                        200        мясорас-
тительные
с овощами
Радионуклиды                  по п.1
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов     |               Требования
--------------------------------------------------------------------
Консервы пастеризованные:
1) из говядины, барани-
ны и свинины            должны удовлетворять требованиям
2) ветчина рубленная    промышленной стерильности для консервов
и любительская          группы "Д" в соответствии с приложением 8 к
настоящим санитарным правилам
Консервы из говядины, свинины, конины, баранины
и других видов мяса стерилизованные:
1) натуральные          должны удовлетворять требованиям
2) с крупяными,         промышленной стерильности для консервов
овощными гарнирами      группы "А" в соответствии с приложением 8 к
настоящим санитарным правилам
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов  |     Показатели      |Допустимые уровни,|Приме-
|                     |мг/кг, не более   |чание
--------------------------------------------------------------------
7. Консервы из    Токсичные элементы:
субпродуктов, в
том числе паштет-                               0,6
ные (все виды     свинец                        1,0        для кон-
убойных и промыс-                                          сервов в
ловых животных)                                            сборной
жестяной
таре
мышьяк                        1,0

1        |         2       |        3       |     4
__________________________________________________________________
6. Еттен, ет пен   Уытты элементтер:
өсімдіктен                                  0,5
жасалған           Қорғасын                 1,0       Жинақталған
консервілер***                                        қаңылтыр
ыдыстағы
консервілер
Күшән                    0,1
Мыс                      5,0
мырыш                   70,0
0,05
кадмий                   0,1       Жинақталған
қаңылтыр
ыдыстағы
консервілер
сынап                   0,03
қалайы                  200,0      Жинақталған
қаңылтыр
ыдыстағы
консервілер
хром                     0,5       Жинақталған
қаңылтыр
ыдыстағы
консервілер
Пестицидтер**:
гексахлорциклогексан     0,1
(a, b, y изомерлері)
ДДТ және оның            0,1
қалдықтары
Нитрозаминдер:          0,002*     Натридің
НДМА мен НДЭА                      нитриті
қосылған
консервілер
үшін
Нитраттар                200       Ет-өсімдікті
көкөністері
бар
Радионуклидтер       1 бап бойынша
__________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткіштер:
__________________________________________________________________
Өнімнің түрлері      |               Талаптар
__________________________________________________________________
Пастерленген консервілер:
1) сиыр, қой және шошқа   Осы санитариялық ереженің 8 қосымшасына
сай тұтынатын ыдыстағы стерилизациядан
өткізілген "Д" тобының консервілеріне
арналған өндірістік стерильдеудің
2) туралған және          талаптарын қанағаттандыратындай болуы
әуесқойлық ветчинасы      керек.
Сиыр, қой, жылқы, шошқа және еттің басқа түрлерінен стерильденген
консервілер:
1) табиғи                 Осы санитариялық ереженің 8 қосымшасына
сай тұтынатын ыдыстағы стерилизациядан
2) жармадан,              өткізілген "Д" тобының консервілеріне
көкөністерден жасалған    арналған өндірістік стерильдеудің
гарнирлер қосылған        талаптарын қанағаттандыратындай болуы
керек.
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Өнімнің түрлері |   Көрсеткіштер  | мг/кг аспайтын | Ескертулер
|                 |рұқсат етілген  |
|                 |    деңгейі     |
__________________________________________________________________
7. Ішек-қарын,     Уытты элементтер:
өкпе-бауырдан                               0,6
жасалған           Қорғасын                 1,0       Қаңылтыр
консервілер,                                          ыдыстағы
сонымен бірге                                         консервілер
паштетті           Күшән                    1,0

кадмий                        0,3
0,6        почки
ртуть                         0,1
0.2        почки
олово                       200,0        для кон-
сервов в
сборной
жестяной
таре
хром                          0,5        для кон-
сервов в
хромиро-
ванной
таре
Нитрозамины:
сумма НДМА и НДЭА            0,002*      *для
консервов
с добав-
лением
нитрита
натрия
Нитраты:                      200         мясорас-
тительные
с овощами
Антибиотики,
пестициды и
радионуклиды                 по п.1
Микробиологические
показатели             Стерилизованные консервы
должны удовлетворять
требованиям промышленной
стерильности для консервов
группы "А", в соответствии
с приложением 8 к настоящим
санитарным правилам
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
8. Мясо субли-
мированной и   Токсичные элементы      по п. 1          в пересчете
тепловой сушки                                         на исходный
продукт с
учетом содер-
жания сухих
веществ в нем
и конечном
продукте
Нитрозамины:
сумма НДМА и НДЭА      0,002
Антибиотики, пести-
циды и радионуклиды     по п. 1.
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|   Не допускается в     |Плесени,|Примеча-
|КОЕ/г,  |   граммах продукта     |КОЕ/г,  |ние
|не более|------------------------|не более|
|        |БГКП  |Патогенные, в    |        |
|        |(коли-|т.ч. сальмонеллы |        |
|        |формы)|                 |        |
--------------------------------------------------------------------
Концентраты
пищевые из мяса
или субпродук-
тов, сухие      2,5х10 4    1,0           25           100
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
9. Мясо птицы,  Токсичные элементы:
в том числе
полуфабрикаты,  свинец                       0,5
охлажденные,    мышьяк                       0,1

(сойылатын және    Кадмий                   0,3
кәсіби жануарлар.                           0,6       бүйректер
дың барлық         Сынап                    0,1
түрлерінен)                                 0,2       бүйректер
қалайы                  200,0      Қаңылтыр
ыдыстағы
консервілер
Хром                     0,5       хромдалған
ыдыстағы
консервілер
Нитрозаминдер:          0,002*     * натрий
НДМА мен НДЭА                      нитриті
қосындысы                          қосылған
консервілер
үшін
Нитраттар:               200       ет-өсімдік
қосылған
Антибиотиктер,       1 бап бойынша
Пестицидтер,
радионуклидтер
Микробиологиялық  Осы санитариялық ереженің 8
көрсеткіштер      қосымшасына сай тұтынатын
ыдыстағы стерилизациядан
өткізілген "А" тобының
консервілеріне арналған
өндірістік стерильдеудің
талаптарын қанағаттандыратындай
болуы керек.
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Өнімнің түрлері |   Көрсеткіштер  | мг/кг-дан      | Ескертулер
|                 | аспайтын       |
__________________________________________________________________
8. Сублимациялан.  Уытты элементтер   1 бап бойынша  Алғашқы және
ған және жылы                                        соңғы өнімдегі
кептірілетін ет                                      құрғақ
заттардың ара
есебі
Нитрозаминдер:         0,002
НДМА мен НДЭА
қосындысы
Антибиотиктер,      1 бап бойынша
Пестицидтер,
радионуклидтер
__________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткіштер:
__________________________________________________________________
Өнімнің түрлері  |КТБ/г,  | өнімнің 1 г (см 3 ) |КТБ/г    | Ескер.
|аспайтын|     рұқсат        |аспайтын,| тулер
|КМФАнМС |___________________|зеңдер   |
|        | ІТЖБТ  |Патогенді,|         |
|        | (коли. |с.і. саль.|         |
|        |формдар)|монеллалар|         |
__________________________________________________________________
Еттен немесе         2,5х10 4     1,0        25       100
өкпе-бауыр,
ішек-қарыннан
жасалған тағамдық
қанықпалар, құрғақ
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Өнімнің түрлері |   Көрсеткіштер  | Мг/кг аспайтын | Ескертулер
|                 | рұқсат етілген |
|                 |     деңгейі    |
__________________________________________________________________
9. Құс еті, с.і.   Уытты элементтер:
жартылай дайындал. Қорғасын                 0,5
ғандар, салқында.  Күшән                    0,1

подмороженные,  кадмий                       0,05
замороженные    ртуть                        0,03
(все виды птицы
для убоя,       Антибиотики*:                          кроме дикой
пернатой дичи)                                         птицы
левомицетин           не допускается   <0,01 ед/г
тетрациклиновая
группа                не допускаются   <0,01 ед/г
гризин                не допускается   <0,5 ед/г
бацитрацин            не допускается   <0,02 ед/г
Пестициды**:
гексахлорцикло-
гексан (a,b,y-
изомеры)                     0,1
ДДТ и его
метаболиты                   0,1
Радионуклиды Бк/кг :
цезий-137                    180
стронций-90                   80
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|   Не допускается в г   |   Примечание
|КОЕ/г,  |        продукта        |
|не более|------------------------|
|        |БГКП  |Патогенные, в    |
|        |(коли-|т.ч. сальмонеллы |
|        |формы)|                 |
--------------------------------------------------------------------
1       |    2   |   3  |        4        |       5
--------------------------------------------------------------------
Тушки и мясо                                      отбор проб из
птицы                                              глубоких слоев
мышц
1) охлажденное   1х10 4       -          25         L.monocytogenes в
25 г не
допускается
2) замороженное  1х10 5       -          25         то же
3) фасованное    5х10 5       -          25         то же
охлажденное,
подмороженное,
замороженное
--------------------------------------------------------------------
1       |    2   |   3  |        4        |       5
--------------------------------------------------------------------
Полуфабрикаты из мяса птицы натуральные:
1) мясокостные,  1х10 5       -          25         L.monocytogenes в
бескостные без                                    25 г не
панировки                                         допускаются
2) мясокостные,
бескостные в
панировке, со
специями, с
соусом, мари-
нованные         5х10 5       -          25         то же
3) мясо куско-
вое бескостное
в блоках         1х10 6       -          25         то же
--------------------------------------------------------------------
Полуфабрикаты из мяса птицы рубленые (охлажденные, подмороженные,
замороженные):
1) в тестовой    1х10 6     0,0001       25         L.monocytogenes в
оболочке                                          25 г не допус-
кается

тылған, мұздатыл.  кадмий                   0,05
ған, (сойылатын    Сынап                    0,03
құстардың барлық   Антибиотиктер*:                   Түз құсынан
түрлері, түз құсы)                                   басқа
левомицетин        рұқсат         <0,01 г/бірлік
етілмейді
тетрациклинді топ  рұқсат         <0,01 г/бірлік
етілмейді
гризин             рұқсат         <0,5 г/бірлік
етілмейді
бацитрацин         рұқсат         <0,02 г/бірлік
етілмейді
Пестицидтер**:
гексахлорклогексан   0,1
(a,b,у изомерлері)
ДДТ және оның        0,1
қалдықтары
Радионуклидтер
Бк/кг:
цезий-137            180
стронций-90           80
__________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткіштер:
___________________________________________________________________
Өнімнің түрлері | КТБ/г,| өнімнің 1 г (см 3 ) |   Ескертулер
|аспай. | рұқсат етілмейді  |
|  тын  |___________________|
|МАФАнМС| ІТЖБТ  |Патогенді,|
|       | (коли. |с.і. саль.|
|       |формдар)|монеллалар|
___________________________________________________________________
1            2        3         4              5
___________________________________________________________________
Құс етi мен ұшалары                           Еттің қалың қабатынан
алынған сынама
1) салқындатылған    1*10 4     -        25     L.monocytogenes 25 г
етте болуына рұқсат
етілмейді
2) мұздатылған       1*10 5     -        25     жоғарғыдай
3) оралған салқын.   5*10 5     -        25     жоғарғыдай
датылған,
мұздатылған
___________________________________________________________________
1            2        3         4              5
___________________________________________________________________
Құс етiнен жасалған табиғи жартылай дайындалғандар:
___________________________________________________________________
1) ет-сүйектi,      1*10 5     -        25     25 г етте
сүйексiз ұнға                                L.monocytogenes болуына
аунатылмағандар                              рұқсат етілмейді
2) ет-сүйектi,      5*10 5     -        25     жоғарғыдай
сүйексiз ұнға
аунатылғандар,
дәмдеуiш, тұздығы
бар, маринадталғ.
3) туралған,        1*10 6     -        25     жоғарғыдай
сүйексiз блоктағы
ет
___________________________________________________________________
Шабылған құс етiнен жасалған жартылай дайындалған (салқындатылған,
мұздатылған):
___________________________________________________________________
1) қамырмен        1*10 6    0,0001    25     25 г етте
қапталған                                   L.monocytogenes болуына
рұқсат етілмейді

2) в натураль-
ной оболочке,
в т.ч. купаты    1х10 6       -          25         то же
3) в панировке
и без нее        1х10 6       -          25         то же
4) мясо птицы
механической
обвалки, кост-
ный остаток
охлажденные,
замороженные в
блоках, полу-
фабрикат кост-   1х10 6       -          25         L.monocytogenes в
ный заморожен-                                    25 г не допус-
ный                                               кается
5) кожа птицы    1х10 6       -          25         то же
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
10. Субпродук-  Токсичные элементы:
ты, полуфабри-  свинец                      0,6
каты из субпро- мышьяк                      1,0
дуктов птицы    кадмий                      0,3
ртуть                       0,1
Антибиотики,
пестициды и
радионуклиды                по п.9
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|   Не допускается в г   |   Примечание
|КОЕ/г,  |        продукта        |
|не более|------------------------|
|        |БГКП  |Патогенные, в    |
|        |(коли-|т.ч. сальмонеллы |
|        |формы)|                 |
--------------------------------------------------------------------
Субпродукты,
полуфабрикаты    1х10 6      -           25         L.monocytogenes в
из субпродуктов                                   25 г не допус-
птицы                                             кается
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
11. Колбасные  Токсичные элементы:
изделия,
копчености,    свинец                      0,5
кулинарные     мышьяк                      0,1
изделия с      кадмий                      0,05
использованием ртуть 0,03
мяса птицы     Бенз(а)пирен                 0,001       для копченых
продуктов
Нитрозамины:
сумма НДМА и НДЭА           0,002

2) табиғи          1*10 6     -        25     жоғарғыдай
қабықшада, c.i.
шикі шұжықтар
3) ұнға аунатыл.   1*10 6     -        25     жоғарғыдай
ған және онсыз
4) механикалық     1*10 6     -        25     25 г етте
жолмен аунатылған                           L.monocytogenes болуына
құс етi, сүйек                              рұқсат етілмейді
қалдықтары мұз.
датылған, блокта
мұздатылған,
сүйектi жартылай
дайындалған
өнімдер
5) құс терiсi     1*10 6     -        25     жоғарғыдай
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнімнің түрлері |   Көрсеткіштер  | Мг/кг аспайтын | Ескертулер
|                 | рұқсат етілген |
|                 |   деңгейлер    |
___________________________________________________________________
10. өкпе-бауыр,     Уытты элементтер:
iшек-қарын, құстың  Қорғасын               0,6
өкпе-бауыр, iшек-   Күшән                  1,0
қарнынан жартылай   Кадмий                 0,3
дайындалған         Сынап                  0,1
өнiмдер             Антибиотиктер,       9 бап
Пестицидтер және     бойынша
радионуклидтер
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткіштер:
___________________________________________________________________
Өнімнің түрлері   | КТБ/г,|өнімнің 1 г (см 3 )|  Ескертулер
|аспай. |рұқсат етілмейді |
|  тын  |_________________|
|МАФАнМ |ІТЖБТ |Патогенді,|
|  С    |(коли.|с.і. саль.|
|       |формы)|монеллалар|
___________________________________________________________________
1                2      3         4              5
___________________________________________________________________
өкпе-бауыр, iшек-қарын, 1*10 6     -        25     25 г етте
құстың өкпе-бауыр,                               L.monocytogenes
iшек-қарнынан жартылай                           болуына рұқсат
дайындалған өнімдер                              етілмейді
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнімнің түрлері |   Көрсеткіштер  | Мг/кг аспайтын | Ескертулер
|                 | рұқсат етілген |
___________________________________________________________________
11. Шұжық өнiмдерi, Уытты элементтер:
ысталғандар, құс    Қорғасын                 0,5
етi қосылып         Күшән                    0,1
жасалған аспаздық   кадмий                   0,05
өнiмдер             Сынап                    0,03
Бенз(а)пирен            0,003     Ысталған
өнімдер үшін
Нитрозаминдер:
НДМА мен НДЭА            0,002

0,004       для копченых
продуктов
Антибиотики, пести-
циды и радионуклиды         по п.9
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|   Не допускается в граммах   | Примечание
|КОЕ/г,  |          продукта            |
|не более|------------------------------|
|        |БГКП  |Сульфит-  |Sau-|Пато-  |
|        |(коли-|редуцирую-|reus|генные,|
|        |формы)|щие клост-|    |в т.ч. |
|        |      |ридии     |    |саль-  |
|        |      |          |    |монеллы|
--------------------------------------------------------------------
Колбасные изде-            0,1      0,01    1,0     25  Е. coli в
лия сыровяленые,                                        1,0 г не
сырокопченые                                            допускается
L.monocy-
togenes в
25 г не
допускается
Колбасные изде-     -      0,1     0,1      1,0    25   Е. coli в
лия сыровяленые,                                        1,0 г не
сырокопченые,                                           допускаются
нарезанные и                                            L.monocy-
упакованные под                                         togenes в
вакуумом                                                25 г не
допускаются
Колбасные изделия
1) полукопченые     -      1,0     0,01     1,0    25
2) нарезанные и
упакованные под
вакуумом            -      1,0     0,1      1,0    25
Вареные колбас-   1х10 3     1,0     0,1      1,0    25  для сосисок
ные изделия                                            и сарделек
(колбасы, мяс-                                         L.monocy-
ные хлеба,                                             togenes в
сосиски, сар-                                          25 г не
дельки, рулеты,                                        допускается
ветчина и
другие)
Варено-копченые
колбасы             -      1,0     0,1      1,0    25
Тушки и части     1х10 3     1,0     0,1      1,0    25
тушек птицы и
изделия запе-
ченные,
варено-копче-
ные, копченые
Тушки и части     1х10 3     1,0     0,1      1,0    25  Е. Соli в
тушек птицы и                                          1,0 г не
изделия сыро-                                          допускается
копченые,                                              L.monocy-
сыровяленые                                            togenes в
25 г не
допускается
Кулинарные
изделия из
рубленого мяса    1х10 3     1,0     0,1      1,0    25
Рулеты из мяса
птицы с напол-
нителями (фрук-

қосындысы                0,004    Ысталған
өнімдер үшін
Антибиотиктер,         9 бап
Пестицидтер мен        бойынша
радионуклидтер
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткіштер:
___________________________________________________________________
Өнімнің түрлері|КТБ/ |  өнімнің 1 г (см 3 ) рұқсат  |  Ескертулер
| г,  |           етілмейді        |
|ас.  |____________________________|
|пай. |ІТЖБТ |Суль.|S.aureus|Пато. |
|тын  |(коли |фитті|        |генді |
|МАФАн|форм. |қай. |        |с.і.  |
|МС   |дар)  |тала.|        |саль. |
|     |      |натын|        |моне. |
|     |      |клос.|        |лла.  |
|     |      |три. |        |лар   |
|     |      |дия. |        |      |
|     |      |лар  |        |      |
___________________________________________________________________
Шұжық өнiмдерi,          0,1   0,01    1,0     25  1,0 г-да Е. сoli
шикiдей қақтал.                                    рұқсат етілмейді
ған, шикідей                                       L.monocytogenes
ысталған                                           25 г шұжықта
рұқсат етілмейді
Шұжық өнiмдерi     -     0,1   0,01    1,0     25  Е. сoli 1,0 г
шикiдей                                            шұжықта рұқсат
қақталған,                                         етілмейді
шикідей ыстал.                                     L.Monocytogenes
ған, кесiлiп,                                      болуына 25 г
вакуум аппараты                                    шұжық рұқсат
арқылы қапталған                                   етілмейді
Шұжық өнiмдерi
1) жартылай        -     0,1   0,01    1,0     25
ысталған
2) кесiлiп,        -     0,1   0,01    1,0     25
вакуум аппараты
арқылы
қаптатылған
Пiсiрiлген шұжық  1*10 1,0   0,1     1,0     25  сосискалар мен
өнiмдерi (шұжық.                                   сарделькалар
тар, ет нандары,                                   үшін
кiшi шұжықтар,                                     L.Monocytogenes
сарделькалар,                                      25 г шұжықта
орамалар,                                          болуына
ветчина және
басқалар)
Пiсiрiп-ыстал.     -     0,1   0,1     1,0     25
ған шұжықтар
Құс ұшасы және    1*10 1,0   0,1     1,0     25
ұшаның бөлiк.
терi, пiсiрiл.
ген өнімдер,
пiсiрiп-
ыстаған,
ысталған
Құс ұшасы және    1*10 3   1,0   0,1     1,0     25  1,0 г-да Е. сoli
ұшаның бөлiк.                                      рұқсат етілмейді
терi, шикiдей-                                     25 г
ысталған,                                          L.Monocytogenes
шикідей қақтал.                                    болуына рұқсат
ған
Шабылған еттен   1*10 3   1,0   0,1     1,0     25
дайындалған
аспаздық өнiмдер

товые и овощные)  5х10 3     0,1     0,01     1,0    25
--------------------------------------------------------------------
Готовые быстрозамороженные блюда и мяса
1) жареные,       1Х10 4     0,1      -       1,0    25  Enterococcus
отварные                                               не более
1х10 4 КОЕ/г
2) из рубленого
мяса с соусами
и/или с гарни-
ром               2х10 4     0,1      -       1,0    25  то же
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
12. Мясопро-    Токсичные элементы         по п.10
дукты с исполь-
зованием суб-   Бенз(а)пирен и
продуктов пти-  нитрозамины                по п.4
цы, шкурки
(паштеты, ли-   Антибиотики, пести-
верные колбасы  циды, радионуклиды         по п.9
и другие)
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|   Не допускается в граммах   | Примечание
|КОЕ/г,  |          продукта            |
|не более|------------------------------|
|        |БГКП  |Сульфит-  |Sau-|Пато-  |
|        |(коли-|редуцирую-|reus|генные,|
|        |формы)|щие клост-|    |в т.ч. |
|        |      |ридии     |    |саль-  |
|        |      |          |    |монеллы|
--------------------------------------------------------------------
Паштеты из мяса   2х10 3    1,0       0,1     1,0    25   L.monocy-
птицы, в т.ч. с                                         togenes в
использованием                                          25 г не
птичьих потрохов                                        допускается
Паштеты из
птичьей печени    5х10 3    1,0       0,1     0,1    25   то же
Желированные
продукты из
птицы: зельцы,
студни, залив-    2х10 3    1,0       0,1     1,0    25
ные и другие,
в т.ч. ассорти
с использова-
нием мяса убой-
ных животных
Ливерные кол-
басы из мяса
птицы и суб-      5х10 3    1,0       0,1     1,0    25
продуктов
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------

Арасына (жемiс   5*10 3   0,1   0,01    1,0     25
немесе көкөнiс)
салынған құс
етiнен жасалған
орама
___________________________________________________________________
Пiсiрiлiп тез мұздатылған тағамдар мен еттер
___________________________________________________________________
1) қуырылған,    1*10 4   0,1    -     1,0      25  1*10 4 КТБ/г-дан
қайнатып                                          аспайтын
пiсiрілген                                        Enterococcus
2) тұздықтар     2*10 4   0,1    -     1,0      25  Жоғарғыдай
және/немесе
гарнир қосылған
шабылған еттен
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнімнің түрлері   | Көрсеткіштер  | Мг/кг аспайтын | Ескертулер
|               | рұқсат етілген |
___________________________________________________________________
12. Құстардың ішек-  Уытты элементтер  10 бап бойынша
қарын, өкпе-бауыры   Бенз(а)пирен ж/е   4 бап бойынша
қосылып жасалған ет  нитрозаминдер
өнiмдерi, терiлерi
(паштеттер, өкпе-    Антибиотиктер,    9 бап бойынша
бауыр, ішек қарыннан Пестицидтер,
жасалған шұжықтар    радионуклидтер
ж.б.)
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткiштер
___________________________________________________________________
Өнімнің түрлері|КТБ/ |  өнімнің 1 г (см 3 ) рұқсат  |  Ескертулер
| г,  |           етілмейді        |
|ас.  |____________________________|
|пай. |ІТЖБТ |Суль.|S.aureus|Пато. |
|тын  |(коли |фитті|        |генді,|
|МАФАн|форм. |қай. |        |с.і.  |
|МС   |дар)  |тала.|        |саль. |
|     |      |натын|        |моне. |
|     |      |клос.|        |лла.  |
|     |      |три. |        |лар   |
|     |      |дия. |        |      |
|     |      |лар  |        |      |
___________________________________________________________________
Құс етiнен       2*10 3    1,0   0,1    1,0      25   25 г-да
жасалған паш.                                       L.monocytogenes
теттер с.i.                                         болуына рұқсат
құстың iшек-                                        етілмейді
қарны қосылған
Құс бауырынан   5*10 3    1,0   0,1     1,0      25    жоғарғыдай
паштет
Құс етiнен      2*10 3    1,0    0,1     1,0     25
жасалған
сiлiкпе тағам.
дар: зельц,
сiлiкпе, құйма.
лар ж/е басқа
c.i. сойылатын
жануарлардың
етi қосылған
жиын түрі
Құс етi мен    5*10 3    1,0   0,1     1,0      25
iшек қарнынан
жасалған
шұжықтар
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнімнің түрлері   | Көрсеткіштер  |мг/кг аспайтын| Ескертулер
|               |рұқсат етілген|
___________________________________________________________________

13. Консервы   Токсичные элементы:
из мяса птицы
и мясорасти-   свинец                      0,5
тельные* в                                 0,6         паштетные
т.ч. паштетные                             1,0         для консервов
и фаршевые                                             в сборной
жестяной таре
мышьяк                      0,1
1,0         паштетные
кадмий                      0,05
0,3         паштетные
0,1         для консервов
в сборной
жестяной таре
ртуть                       0,03
0,1         паштетные
олово                     200,0         паштетные
для консервов
в сборной
жестяной таре
хром                        0,5         паштетные
для консервов
в сборной
хромирован-
ной таре
Нитрозамины:
сумма НДМА и НДЭА           0,002
Пестициды**:
гексахлорциклогек-
сан (a,b,y -
изомеры)                    0,1
ДДТ и его метаболиты        0,1
Нитраты                     200         мясорасти-
тельные
Антибиотики, пести-
циды и радионуклиды         по п.9.
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Вид продуктов      |                Требования
--------------------------------------------------------------------
Консервы пастеризован- Должны удовлетворять требованиям
ные из мяса птицы      промышленной стерильности для консервов
группы "Д" в соответствии с приложением 8 к
настоящим санитарным правилам
Консервы стерилизован- Должны удовлетворять требованиям
ные из мяса птицы с    промышленной стерильности для консервов
растительными добавка- группы "А" в соответствии с приложением 8 к
ми и без них, в т.ч.   настоящим санитарным правилам
и паштеты
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
14. Продукты   Токсичные элементы:         по п.9       В пересчете
из мяса птицы                                          на исходный
сублимационной                                         продукт с
и тепловой                                             учетом содер-
сушки                                                  жания сухих
веществ в нем
и конечном
продукте
Нитрозамины:
сумма НДМА и НДЭА          по п.13
Пестициды**:
Антибиотики, пести-
циды и радионуклиды         по п.9
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|  Не допускается в г    |     Примечание
|КОЕ/г,  |        продукта        |
|не более|------------------------|
|        |БГКП  |Saureus |Пато-   |
|        |(коли-|        |генные, |
|        |формы)|        |в т.ч.  |
|        |      |        |саль-   |
|        |      |        |монеллы |
--------------------------------------------------------------------
Фарш цыплят
сублимационной

13. Құс етi және ет- Уытты элементтер:
өсiмдiктi* консервi.                       0,5
лер c.i. паштеттi    Қорғасын              0,6     паштетті
және турамалы                              1,0     Жинақталған
қаңылтыр ыдыстағы
консервілер үшін
Күшән                 0,1
1,0     паштетті
кадмий               0,05
0,3     паштетті
0,1     Жинақталған
қаңылтыр ыдыстағы
консервiлер үшiн
Сынап                0,03
0,1     паштетті
Қалайы               200,0   паштеттi жинақтал.
ған қаңылтыр
ыдыстағы
Хром                 0,5     паштеттi жинақтал.
ған хромдалған
ыдыстағы
Нитрозаминдер:     0,002
НДМА мен НДЭА
Пестицидтер**:
Гексахлорцикло.      0,1
гексан (а,b,у
изомерлерi)
ДДТ және оның        0,1
нитраттар            200     ет-өсімдікті
Антибиотиктер,      9 бап
пестицидтер мен    бойынша
радионуклидтер
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткiштер:
___________________________________________________________________
Өнiмдердiң түрлерi   |            Талаптар
___________________________________________________________________
Құс етiнен жасалған,           Осы санитариялық ереженiң 8 қосымша.
пастерленген консервiлер       сына сай "Д" тобының консервiлерiне
арналған өндiрiстiк стерильдеудiң
талаптарын қанағаттандыратындай
болуы керек.
Құрамында құс етiне өсiмдiк    Осы санитарлық ереженiң 8 қосымшасы.
қоспалары бар және жоқ         на сай "А" тобының консервiлерiне
стерилизациядан өткiзiлген     арналған өндiрiстiк стерильдеудің
консервiлер с.i. паштеттер     талаптарын қанағаттандыратындай
болуы керек.
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi  |  Көрсеткiштер  | Рұқсат етiлген |
|                |  деңгейлер,    | Ескертулер
|                |    мг/кг,      |
|                |   аспайтын     |
___________________________________________________________________
14. Сублимациялық  Уытты элементтер:  9 бап бойынша Алғашқы және
және жылыту арқылы                                  соңғы өнімдегі
кептiрiлген құс                                     құрғақ заттардың
етiнен алынған                                      ара есебі
өнiмдер            Нитрозаминдер:       13 бап
НДМА мен НДЭА        бойынша
қосындысы
Пестицидтер**:
Антибиотиктер,       9 бап
Пестицидтер және    бойынша
радионуклидтер
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткiштер:
___________________________________________________________________
Өнімнің түрлері   |КТБ/ |  өнімнің 1 г (см 3 )    |  Ескертулер
| г,  |  рұқсат етілмейді     |
|ас.  |_______________________|
|пай. |ІТЖБТ  |S.aureus|пато. |
|тын  |(коли  |        |генді,|
|КМФАн|форм.  |        |с.і.  |
|М    |дар)   |        |саль. |
|     |       |        |моне. |
|     |       |        |лла.  |
|     |       |        |лар   |
___________________________________________________________________

сушки            1х10 4     0,01     0,1      25    Proteus в 1 г не
допускается
Фарш куриный
тепловой сушки   5х10 3     0,1      0,1      25    то же
Сушеные продук-
ты из мяса
птицы            1х10 4     0,1      0,01     25    то же
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
15. Яйца и     Токсичные элементы:
жидкие яичные
продукты       свинец                      0,3
(меланж, бе-   мышьяк                      0,1
лок, желток)   кадмий                      0,01
ртуть                       0,02
Антибиотики*:
левомицетин            не допускается      <0,01
тетрациклиновая
группа                 не допускаются      <0,01
стрептомицин           не допускается      <0,5
бацитрацин             не допускается      <0,02
Пестициды**:
гексахлорциклогек-
сан (a,b,y-изомеры)         0,1
ДДТ и его метаболиты        0,1
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                   80
стронций-90                 50             то же
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|     Не допускается в г       | Примечание
|КОЕ/г,  |          продукта            |
|не более|------------------------------|
|        |БГКП  |Saureus|Proteus|Пато-  |
|        |(коли-|       |       |генные,|
|        |формы)|       |       |в т.ч. |
|        |      |       |       |саль-  |
|        |      |       |       |монеллы|
--------------------------------------------------------------------
1       |    2   |   3  |   4   |   5   |   6   |     7
--------------------------------------------------------------------
Яйцо куриное     1х10 2      0,1     -       -     125*   * не допус-
диетическое,                                            кается в 5
перепелиное                                             образцах по
25 г каждый;
анализ про-
водят в
желтках
Яйцо куриное
столовое и
других видов
птицы            5х10 3      0,01    -       -     125*   * то же
--------------------------------------------------------------------
1       |    2   |   3  |   4   |   5   |   6   |     7
--------------------------------------------------------------------
Яичные продукты жидкие:

Сублимациялық       1*10 4     0,01    0,1      25  1 г-да Proteus
кептiргiштен                                      рұқсат етілмейді
алынған балапан
турамасы
Жылыту арқылы       5*10 3     1,0     0,1      25  жоғарғыдай
кептірілген тауық
етінен алынған
турама
Құс етінен алынған  1*10 4     1,0     0,01     25  жоғарғыдай
кептірілген өнімдер
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi  |  Көрсеткiштер  |мг/кг, аспайтын|
|                |Рұқсат етiлген | Ескертулер
|                |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
15. Жұмыртқа және   Уытты элементтер:
сұйық жұмыртқа      Қорғасын               0,3
өнiмдерi (меланж,   Күшән                  0,1
белок, сары уыз)    Кадмий                 0,01
Сынап                  0,02
Антибиотиктер*:
Левомицетин        рұқсат етілмейді  <0,01
тетрациклиндi топ  рұқсат етілмейді  <0,01
Стрептомицин       рұқсат етілмейді  <0,5
Бацитрацин         рұқсат етілмейді  <0,02
Пестицидтер**:
Гексахлорцикло.        0,1
гексан (а, b, у,
изомерлерi)
ДДТ және оның          0,1
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137               80
стронций-90             50          жоғарғыдай
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткіштер
___________________________________________________________________
Өнімнің түрлері   |КТБ/ |     өнімнің 1 г (см 3 )       | Ескертулер
| г,  |     рұқсат етілмейді        |
|ас.  |_____________________________|
|пай. |ІТЖБТ|S.aureus|Proteus|пато. |
|тын  |(коли|        |       |генді,|
|КМФАн|форм.|        |       |с.і.  |
|М    |дар) |        |       |саль. |
|     |     |        |       |моне. |
|     |     |        |       |лла.  |
|     |     |        |       |лар   |
___________________________________________________________________
1            2     3      4       5       6         7
___________________________________________________________________
Емдәмдiк тауық,     1*10 2    0,1    -       -      125* *25 г болатын
бөдене жұмыртқасы                                      әрбір 5 үлгі.
де рұқсат
етілмейді;
талдауды сары
уызға жасайды
Асханалық тауық     5*10 3    0,01   -       -      125* *жоғарғыдай
және басқа құс
жұмыртқасы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
1            2     3      4       5       6         7
___________________________________________________________________
сұйық жұмыртқа өнiмдерi.

1) смеси
яичные для
омлета,          1х10 5      0,1    1,0     1,0     25
фильтрованные,
пастеризованные
2) замороженные:
меланж желток,
белок, в т.ч. с  5х10 5      0,1    1,0     1,0     25
солью или саха-
ром, смеси для
омлета
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
16. Яичные     Токсичные элементы:
продукты сухие
(яичный поро-  свинец                      3,0
шок, белок,    мышьяк                      0,6
желток)        кадмий                      0,1
ртуть                       0,1
Антибиотики, пести-                      В пересчете
циды и радионуклиды         по п.15      на исходный
продукт с
учетом содер-
жания сухих
веществ в нем
и конечном
продукте
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|     Не допускается в г       | Примечание
|КОЕ/г,  |          продукта            |
|не более|------------------------------|
|        |БГКП  |Saureus|Proteus|Пато-  |
|        |(коли-|       |       |генные,|
|        |формы)|       |       |в т.ч. |
|        |      |       |       |саль-  |
|        |      |       |       |монеллы|
--------------------------------------------------------------------
Яичный порошок,
меланж для про-
дуктов энте-
рального
питания          5х10 4     0,1     1,0     1,0     25
Меланж, белок,
желток, сухие
смеси для
омлета           1х10 5     0,1     1,0     1,0     25
--------------------------------------------------------------------
Яичные продукты сублимационной сушки:
1) желток        5х10 4     0,01    1,0      -      25*   Для БАД в
10 г не
допускается
2) белок,
альбумин         lх10 4     0,1     1,0      -      25
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
17. Яичный бе- Токсичные элементы:
лок (альбумин)
сухой          свинец                      0,5
мышьяк                      0,2
кадмий                      0,05
ртуть                       0,03
Антибиотики, пести-                      В пересчете
циды и радионуклиды        по п. 15.     на исходный
продукт с
учетом содер-
жания сухих
веществ в нем
и конечном
продукте
--------------------------------------------------------------------
* При использовании химических методов определения гризина, бацитрацина и антибиотиков тетрациклиновой группы пересчет их фактического содержания в ед/г производится по активности стандарта.
** Необходимо контролировать остаточные количества и тех пестицидов, которые были использованы при производстве продовольственного сырья.
*** Для колбасных изделий и мясорастительных консервов расчет показателей безопасности производится по основному(ым) виду(ам) сырья, как по массовой доле, так и по допустимым уровням нормируемых контаминантов.

1) сүзiлген пастер.  1*10 5   0,1   1,0    1,0      25
ленген, омлетке
арналған жұмыртқа
қоспасы
2) мұздатылған:      5*10 5   0,1   1,0    1,0      25
меланж, capы уыз,
белок. с.б. тұзбен
немесе қантпен,
омлетке арналған
қоспа
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi   |   Көрсеткiштер |мг/кг, аспайтын|
|                |Рұқсат етiлген | Ескертулер
|                |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
16. Құрғақ жұмыртқа  Уытты элементтер:
өнiмдерi (жұмыртқа)  Қорғасын                3,0
Күшән                   0,6
кадмий                  0,1
Сынап                   0,1
Антибиотиктер,        15 бап    Алғашқы және
Пестицидтер ж/е      бойынша    соңғы өнімдегі
радионуклидтер                  құрғақ заттар.
дың ара есебi
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткiштер:
___________________________________________________________________
Өнімнің түрлері    |КТБ/ |     өнімнің 1 г (см 3 )       |Ескертулер
| г,  |     рұқсат етілмейді        |
|ас.  |_____________________________|
|пай. |ІТЖБТ|S.aureus|Proteus|пато. |
|тын  |(коли|        |       |генді,|
|МАФАн|форм.|        |       |с.і.  |
|МС   |дар) |        |       |саль. |
|     |     |        |       |моне. |
|     |     |        |       |лла.  |
|     |     |        |       |лар   |
___________________________________________________________________
Жұмыртқа ұнтағы, зонд 5*10 4   0,1    1,0     1,0    25
арқылы тамақтанды.
руға арналған меланж
Меланж, белок, сары   1*10 5   0,1    1,0     1,0    25
уыз, омлетке
арналған құр.қосп.
___________________________________________________________________
Сублимацмиялық кептiргiштен алынған жұмыртқа өнiмдерi:
___________________________________________________________________
1) сары уыз           5*10 4   0,01   1,0      -    25*  10г ББҚ үшін
2) белок, альбумин    1-10 4   0,1    1,0      -    25
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi   |   Көрсеткiштер |мг/кг, аспайтын|
|                |Рұқсат етiлген | Ескертулер
|                |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
17. Құрғақ жұмыртқа  Уытты элементтер:
белогы (альбумин)    Қорғасын               0,5
Күшән                  0,2
кадмий                 0,05
Сынап                  0,03
Антибиотиктер,    15 бап бойынша Алғашқы және
Пестицидтер мен                  соңғы өнімдегі
радионуклидтер                   құрғақ заттар.
дың ара есебі
___________________________________________________________________
*  Гризин, бацитрацин және тетрациклин тобының антибиотиктерiн
анықтау үшiн химиялық әдiстi қолданғанда олардың г/бiрлiгiнiң нақты
құрамын анықтау үшiн стандарттың белсендiлiгiн есептеу арқылы
жүргiзiледi.
** Азық-түлiктiк шикi заттарды өндiргенде пайдаланылған
пестицидтердiң қалған мөлшерiн бақылау керек.
***  Шұжық өнiмдерi мен ет-өсiмдiктi консервiлер үшiн
қауiпсiздiк көрсеткiшiнiң есебi шикi заттың негiзгi түрлерiне және
де нормаланған контаминанттардың рұқсат етiлген деңгейiне қарап
жүргiзiледi.

2. Молоко и молочные продукты
Таблица 2
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
18. Молоко,     Токсичные элементы:
сливки сырые и
термически      свинец                     0,1
обработанные,   мышьяк                     0,05
пахта, сыво-    кадмий                     0,03
ротка молочная, ртуть                      0,005
жидкие кисло-
молочные про-   Микотоксины:
дукты, в том    афлатоксин М1              0,0005
числе йогурт,
сметана, на-    Антибиотики*:
питки на мо-    левомицетин            не допускается  <0,01
лочной основе   тетрациклиновая
группа                 не допускаются  <0,01 ед/г
стрептомицин           не допускается  <0,5 ед/г
пенициллин             не допускается  <0,01 ед/г
Ингибирующие
вещества:               не допускаются  молоко и
сливки сырые
Пестициды**:
молоко, пах-
та, сыворотка
молочная,
0,05       жидкие кисло-
гексахлорциклогек-                     молочные про-
сан (a,b,y-изомеры)                    дукты, напит-
ки на молоч-
ной основе
1,25       сливки, сме-
тана, в пе-
ресчете на
жир
молоко, пах-
та, сыворотка
молочная,
0,05       жидкие кисло-
ДДТ и его метаболиты                   молочные про-
сан (a,b,y-изомеры)                    дукты, напит-
ки на молоч-
ной основе
1,0        сливки, сме-
тана, в пе-
ресчете на
жир
Радионуклиды Бк/л:
цезий-137                   100
стронций-90                 25
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|   Не допускается в г   |   Примечание
|КОЕ/г,  |        продукта        |
|не более|------------------------|
|        |БГКП  |Патогенные, в    |
|        |(коли-|т.ч. сальмонеллы |
|        |формы)|                 |
--------------------------------------------------------------------
Молоко сырое:
1) высший сорт   3х10 5      -          25          соматические
клетки не более
5Х10 5 в 1 см 3
2) первый сорт   5х10 5      -          25          соматические
клетки не более
1х10 6 в 1 см 3
3) второй сорт   4х10 6      -          25          то же
--------------------------------------------------------------------
Молоко, сливки, сыворотка молочная, пахта пастеризованные:
1) в потреби-                                     S.aureus в 1 см 3
тельской таре    1х10 5     0,01        25          не допускается;
L.monocytogenes

2. Сүт және сүт өнiмдерi
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi     |   Көрсеткiштер |мг/кг, аспайтын|
|                |Рұқсат етiлген |Ескертулер
|                |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
18. Сүт, шикi және     Уытты элементтер:
ыстық арқылы өңделген  Қорғасын                  0,1
кiлегей, майсуы, сүт   Күшән                    0,05
сарысуы, сұйық ашыған  кадмий                   0,03
сүт өнiмдерi, c.i.     Сынап                   0,005
йогурт, қаймақ, сүттен Микоуыттар: афлатоксин 0,0005
дайындалған сусындар   Антибиотиктер*:
левомицетин        рұқсат етілмейді  <0,01
тетрациклиндi топ  рұқсат етілмейді  <0,01
г/бірлік
стрептомицин       рұқсат етілмейді  <0,5
г/бірлік
пенициллн          рұқсат етілмейді  <0,01
г/бірлік
Енетін заттар:     рұқсат етілмейді шикі сүт
және
кілегей
Пестицидтер**:
Гексахлорцикло.        0,05        Сүт,
гексан (а, b, у,                   майсуы,
изомерлерi)                        сүт сары.
суы, сұйық
ашыған сүт
өнімдері,
сүттен
дайындал.
ған сусын.
дар
1,25        Майлылығы
есептелген
кілегей,
ДДТ және оның          0,05        Сүт,
қалдықтары                         майсуы,
сүт сары.
суы, сұйық
ашыған сүт
өнімдері,
сүттен
дайындал.
ған сусын.
дар
1,0        Майлылығы
есептелген
кілегей
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137               100
стронций-90             25
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткіштер:
___________________________________________________________________
Өнімнің түрлері | КТБ/г,| өнімнің 1 г (см 3 ) |   Ескертулер
|аспай. | рұқсат етілмейді  |
|  тын  |___________________|
|МАФАнМ | ІТЖБТ  |Патогенді,|
| С     | (коли. |с.і. саль.|
|       |формдар)|монеллалар|
___________________________________________________________________
Сүт шикі:
1) жоғары сұрып    3*10 5        -       25     1 см 3 1*10 6 аспайтын
соматикалық клеткалар
2) бірінші сұрып   5*10 5        -       25     1 см 3 1*10 6 аспайтын
соматикалық клеткалар
3) екінші сұрып    4*10 6        -       25     Жоғарғыдай
___________________________________________________________________
Пастерленген сүт, кілегей, сүт сарысуы, майсуы:
___________________________________________________________________
1) тұтынушы        1*10 5       0,01       25   1см 3 S.aureus рұқсат

в 25 см 3 не
допускается
2) во флягах     2х10 5     0,01        25          S.aureus в 0,1 см 3
не допускается;
L.monocytogenes в
25 см 3 не
допускается
Молоко
топленое         2х10 5     0,01        25
Молоко
шоколадное       5х10 4     1,0         25          S.aureus в 1 см 3
не допускается
Молоко и слив-   Должны удовлетворять требованиям промышленной
ки стерилизо-    стерильности для стерилизованных молока и сливок
ванные           в потребительской таре в соответствии с
приложением 8 к настоящим санитарным правилам
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|Не допускается в г   |Дрожжи| Примечание
|КОЕ/г,  |      продукта       |и пле-|
|не более|---------------------|сени, |
|        |БГКП  |Sau- |Пато-   |КОЕ/г,|
|        |(коли-|reus |генные, |не    |
|        |формы)|     |в т.ч.ч.|более |
|        |      |     |саль-   |      |
|        |      |     |монеллы |      |
--------------------------------------------------------------------
Жидкие кисломо-
лочные продукты,
в т.ч. йогурт,     -      0,01   1,0     25       -
со сроками год-
ности не более
72 час.
* кроме напит-
ков, изготав-
ливаемых с
Жидкие кисломо- не менее  0,1    1,0     25    дрожжи использованием
лочные продук-                                 - 50*  заквасок,
ты, в т.ч.      1х10 7 **                        плесе- содержащих
йогурт, со                                     ни-50  дрожжи
сроками год-                                          ** для терми-
ности более                                           чески обра-
72 час.                                               ботанных про-
дуктов не
нормируется
Национальные
кисломолочные
напитки (ку-
мыс, шубат,        -      0,1    1,0     25
сузбе, айран,
иркит, быр-
шима)
Кислое молоко      -      0,1    1,0     25           Ps.aerogenosa
с добавлением                                         в 1 г не
пресного молока                                       допускается
или воды (ай-
ран, койыртпак,
шалап)
Кислое молока      -      0,1    1,0     25           Ps.aerogenosa
с добавлением                                         в 1 г не
бульона вялено-                                       допускается
го мяса
Национальные
молочные напит-
ки, приготов-
ленные на осно-
ве зерновых
культур:
1) кислое моло-
ко с добавле-
нием отвара       -       0,1    1,0     25    плесе-
пшеницы, пшена                                 ни - 50
(коже, боза);

ыдысындағы                                    етілмейді; 25 см 3
L.monocytogenes
болуына рұқсат
етілмейді
2) флягаларда      2*10 5       0,01       25   1см 3 S.aureus рұқсат
етілмейді; 25 см 3
L.monocytogenes
болуына рұқсат
етілмейді
Қойылтылған сүт    2*10 5       0,01       25
Шоколадты сүт      5*10 4       1,0        25   1см 3 S.aureus рұқсат
етілмейді
Стерилзациядан    Осы санитариялық ереженің 8 қосымшасына сай,
өткізілген сүт    тұтынатын ыдыстағы стерилизациядан өткізілген сүт
және кілегей      және кілейгейге арналған өнеркәсіптік стерильдеу.
дің талаптарын қанағаттандыратындай болуы керек.
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнімнің түрлері|КТБ/ |  өнімнің 1 г (см 3 )   |КТБ/г,|  Ескертулер
| г,  |  рұқсат етілмейді    |аспай.|
|ас.  |______________________| тын  |
|пай. |ІТЖБТ |S.aureus|Пато. |Ашытқ.|
|тын  |(коли |        |генді | ылар |
|МАФАн|форм. |        |с.і.  | мен  |
|МС   |дар)  |        |саль. |зеңдер|
|     |      |        |моне. |      |
|     |      |        |лла.  |      |
|     |      |        |лар   |      |
___________________________________________________________________
Сұйық ашыған сүт  -      0,01    1,0      25     -
өнiмдерi, c.i.
йогурт, жарамды.
лығы 72 сағаттан
аспайтын
Сұйық ашыған сүт                                       *құрамында
өнiмдерi, с.i.                               ашытқы.   ашытқылар
йогурт, жарамды.                             лар - 50* бар ашытқы
лығы 72 сағаттан                             зеңдер    қосып дайын.
аспайтын           кем   0,1     1,0     25   - 50     далған сусын.
дегенде                               дардан басқа
1*10 7**                                 **ыстық
арқылы өңдел.
ген өнімдер
үшін норма.
ланбайды
Сүттен дайындал.    -    0,1     1,0     25
ған ұлттық
сусындар (қымыз,
шұбат, сүзбе,
айран, iркiт,
быршыма)
Ашымаған сүт        -    0,1     1,0     25           1г-да
немесе су                                             Ps.aerogenosa
қосылған ашыған                                       болуына
сүт (айран,                                           рұқсат етіл.
қойыртпақ,                                            мейді
шалап)
Қақталған еттiң     -    0,1     1,0     25           1 г-да
сорпасы қосылған                                      Ps.aerogenosa
ашыған сүт                                            болуына рұқсат
етілмейді
Дәндi-дақылдар.
дан дайындалған
ұлттық сүт
сусындары:
1) бидай, тары     -    0,1     1,0     25   зеңдер
қайнатпасы                                    - 50
қосылған ашыған
сүт (көже боза);

2) напитки с
добавлением
зерна и круп,     -       1,0     -      25    плесе-
сброженные и                                   ни - 50
пастеризован-
ные;
3) напитки,                                            Ps.aerogenosa
приготовленные                                         в 1 г не
из цельного      1х10 3     0,1    1,0     25    плесе-  допускается
молока с добав-                                ни - 50
лением жира,
муки и круп.
Жидкие кисло-   не менее                               *кроме напит-
молочные про-   1х10 7 **,  0,1    1,0     25    дрожжи  ков, изготав-
дукты, обога-   бифидо-                        - 50*   ливаемых с
щенные бифидо-  бакте-                         плесе-  использова-
бактериями со   рии - не                       ни - 50 нием заква-
сроками годнос- менее                                  сок, содер-
ти более 72     1х10 6                                   жащих дрожжи
час.
Ряженка           -       1,0    1,0     25       -
Сметана и         -      0,001*  1,0     25    дрожжи  *для терми-
продукты на ее                                 - 50**  чески обра-
основе                                         плесе-  ботанных
ни -    продуктов -
50**    0,01;
**для продук-
тов со сро-
ками год-
ности более
72 часов
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
19. Творог и   Токсичные элементы:
творожные
изделия, курт, свинец                      0,3
продукты       мышьяк                      0,2
пастообразные  кадмий                      0,1
молочные       ртуть                       0,02
белковые       Микотоксины:
афлатоксин М 1                0,0005
Пестициды** :
гексахлорциклогек-                      в пересчете
сан (a,b,y-изомеры)         1,25        на жир
ДДТ и его метаболиты        1,0         то же
Антибиотики и
радионуклиды                по п.18
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|Не допускается в г продукта | Примечание
|КОЕ/г,  |----------------------------|
|не более|      |     |        |Дрожжи|
|        |БГКП  |Sau- |Пато-   |и пле-|
|        |(коли-|reus |генные, |сени, |
|        |формы)|     |в т.ч.ч.|КОЕ/г,|
|        |      |     |саль-   |не    |
|        |      |     |монеллы |более |
--------------------------------------------------------------------
Творог и тво-     0,001    0,1    25     -
рожные изделия
со сроками
годности не
более 72 час.
Творог и тво-     0,01     0,1    25           дрожжи
рожные изделия                                 - 100,
со сроками                                     плесе-
годности более                                 ни - 50
72 час., в т.ч.
замороженные
Творожные изде-   0,01     1,0    25           дрожжи
лия термически                                 и пле-
обработанные                                   сени -
50
Курт              0,1      1,0    25           дрожжи
и пле-
сени -
50
Альбуминная       0,1      0,1    25           дрожжи  КМАФАнМ - не
масса из молоч-                                - 100,  более 2х10 5
ной сыворотки                                  плесе-  КОЕ/г, кроме
ни - 50 продуктов,
вырабатывае-
мых с молоч-
нокислой
микрофлорой
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------

2) дән және жарма  -    0,1     1,0     25   зеңдер   1г-да
қосылған сусындар,                            - 50    Ps.aerogenosa
ашытылған және                                        болуына рұқсат
пастерленген;                                        етілмейді
3) майы айрыл.    1*10 3 0,1     1,0     25   зеңдер
маған сүтке                                   - 50
май, ұн және
жарма қосылып
дайындалған
Құрамында         Кем   0,1    1,0      25  ашытқы.  *құрамында
бифидо-бактерия. дегенде                    лар -    ашытқылар бар
лар бар жарамды. 1*10 7 **,                   50*      ашытқы қосып
лығы 72 сағаттан бифидо.                    зеңдер   дайындалған
аспайтын сұйық   бактерия.                  - 50     сусындардан
ашыған сүт       лар кем                             басқа
өнiмдерi         дегенде
Майлы айран       -     1,0    1,0     25     -
Қаймақ және       -    0,001*  1,0     25  ашытқылар *ыстық арқылы
оның негiзiнде                              - 50**   өңделген
дайындалған                                зеңдер -  өнімдер үшін -
өнiмдер                                      50**    0,01;
**жарамдылығы
72 сағаттан
аспайтын
өнімдер үшін.
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi     |   Көрсеткiштер |мг/кг, аспайтын|
|                |Рұқсат етiлген |Ескертулер
|                |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
19. Ақ iрiмшiк және    Уытты элементтер:
ақ iрiмшiк өнiмдерi    Қорғасын                0,3
Күшән                   0,2
кадмий                  0,1
Сынап                  0,02
Микоуыттар: афлатоксин 0,0005
М 1
Пестицидтер**:
гексахлорцикло.        1,25    Май есебіне
гексан (а, b, у,               айналдырғанда
изомерлерi)
ДДТ және оның          1,0     Жоғарғыдай
қалдықтары
Антибиотиктер және    18 бап
радионуклидтер       бойынша
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткіштер:
___________________________________________________________________
Өнімнің түрлері |       өнімнің 1 г (см 3 )      |  Ескертулер
|       рұқсат етілмейді       |
|______________________________|
|ІТЖБТ |S.aureus|пато. |Ашытқы.|
|(коли |        |генді |лар ж/е|
|форм. |        |с.і.  |зеңдер,|
|дар)  |        |саль. |КТБ/г, |
|      |        |монел.|аспай. |
|      |        | лы   | тын   |
___________________________________________________________________
Жарамдылығы 72 сағ. 0,001   0,1      25     -
аспайтын ақ iрiмшiк
ж/е ақ iрiмшiк
өнiмдерi
Жарамдылығы 72 сағ. 0,01    0,1      25  ашытқылар -
аспайтын ақ iрiмшiк                      100, зеңдер
және ақ iрiмшiк                             - 50
өнiмдері, с.i.
мұздатылған
Ыстық арқылы өңдел. 0,01    1,0      25  ашытқылар ж/е
ген ақ iрiмшiк                           зеңдер - 50
өнiмдерi
Құрт                0,01    1,0      25  ашытқылар ж/е
зеңдер - 50
Сүт сарысуынан      0,1     0,1      25  ашытқылар -  2*10 5 КТБ/г
алынған альбуминдi                       100,         аспайтын
салмақ                                   зеңдер - 50  МАФАнМС
сүтқышқылды
микрофлора мен
бірге өндірі.
летін өнімдер.
ден басқа
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi     |   Көрсеткiштер |мг/кг, аспайтын|
|                |Рұқсат етiлген |Ескертулер
|                |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________

20. Консервы   Токсичные элементы:
молочные
(молоко, слив- свинец                      0,3
ки, пахта, сы- мышьяк                      0,15
воротка, сгу-  кадмий                      0,1
щенные с саха- ртуть                       0,015
ром; молоко    олово                       200,0       для консервов
сгущенное сте-                                         в сборной
рилизованное)                                          жестяной
таре
хром                        0,5         для консер-
вов в хроми-
рованной таре
Микотоксины:
афлатоксин M 1                0,0005
Пестициды                    по п.19
Антибиотики                  по п.18
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                   300
стронций-90                 100
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,| Не допускается |       Примечание
|КОЕ/г,  |  в г продукта  |
|не более|----------------|
|        |БГКП   |Пато-   |
|        |(коли- |генные, |
|        |формы) |в т.ч.  |
|        |       |саль-   |
|        |       |монеллы |
--------------------------------------------------------------------
Молоко сгущен-  Должно удовлетворять требованиям промышленной
ное стерилизо-  стерильности для консервов группы А в соответствии
ванное в банках с приложением 8 к настоящим санитарным правилам
Молоко сгущен-
ное с сахаром:
1) в потреби-
тельской таре    2х10 4     1,0      25
2) в транспорт-
ной таре          -       1,0      25
Пахта, сыворот-
ка молочная,
сливки сгущен-
ные с сахаром    5х10 4     1,0      25
Какао, кофе
натуральный со
сгущенным моло-
ком и сахаром,
сливки сгущен-
ные с сахаром    3,5х10 4   1,0      25
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
21. Продукты   Токсичные элементы,                      в пересчете
молочные су-   микотоксины и                           на восстанов-
хие: молоко,   антибиотики               по п. 18       ление продук-
сливки, кисло-                                         ты
молочные про-  Пестициды**:
дукты, напит-  гексахлорциклогек-                      в пересчете
ки, смеси для  сан (a,b,y - изомеры)      1,25         на жир
мороженного,
сыворотка и    ДДТ и его метаболиты       1,0          то же
пахта
Радионуклиды Бк/кг:

20. Сүт консервiлерi    Уытты элементтер:
(қант қосып қойытылған  Қорғасын           0,3
сүт, кiлегей, майсуы,   Күшән              0,15
сарысу; стерилизация.   кадмий             0,1
дан өткен қойытылған    Сынап              0,015
сүт)                    қалайы             200,0      Қаңылтыр ыдыс.
тағы консерві.
лер үшін
хром               0,5        Хромдалған
ыдыстағы
консервілер
үшін
Микоуыттар:
афлатоксин М 1
Пестицидтер     19 бап бойынша
Антибиотиктер   18 бап бойынша
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137          300
стронций-90        100
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткіштер:
___________________________________________________________________
Өнімнің түрлері| КТБ/г, |  өнімнің 1 г (см 3 )   |  Ескертулер
|аспайтын|  рұқсат етілмейді    |
|МАФАнМС,|______________________|
|        |  ІТЖБТ    |Патогенді |
|        |  (коли.   |с.і. саль.|
|        | формдар)  |монеллалар|
___________________________________________________________________
Банкедегi стери.  Осы санитариялық ереженiң 8 қосымшасына сай
лизациядан өткен  тұтынатын ыдыстағы стерилизациядан өткiзiлген
қойытылған сүт    "А" тобының консервілерiне арналған өндiрiстiк
стерильдеудiң талаптарын қанағаттандыратындай
болуы керек.
___________________________________________________________________
Қант қосып қойы.
тылған сүт:
1) тұтынушы ыдысында 2*10 4    1,0         25
2) көлiктiк ыдыста    -      1,0         25
Қант қосып қойы.     5*10 4    1,0         25
тылған майсуы,
сарысу сүт,
кiлегей
Сүт және қант        3,5*10 4    1,0         25
қосылған табиғи
какао, кофе, қант
қосып қойытылған
кiлегей
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi     |   Көрсеткiштер |мг/кг, аспайтын|
|                |Рұқсат етiлген |Ескертулер
|                |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
21. Құрғақ сүт        Уытты элементтер, 18 бап бойынша Қалпына кел.
өнiмдерi:             микоуыттар мен                   тірілген
кілегей, ашыған сүт   Антибиотиктер                    өнімдерді
өнiмдерi, сусындар,                                    есептегенде
мұздатуға арналған    Пестицидтер**:
қоспалар, сарысу мен  гексахлорцикло.      1,25        Май есебіне
майсуы                гексан (а,b,у
изомерлерi)
ДДТ және оның        1,0         Жоғарғыдай
қалдықтары
Радионуклидтер Бк/кг:

цезий-137                  500
стронций -90               200
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|   Не допускаются    |     Примечание
|КОЕ/г,  |    в г продукта     |
|не более|---------------------|
|        |БГКП  |Sau- |Пато-   |
|        |(коли-|reus |генные, |
|        |формы)|     |в т.ч.  |
|        |      |     |саль-   |
|        |      |     |монеллы |
--------------------------------------------------------------------
Молоко коровье
сухое цельное    5х10 4     0,1    1,0     25
Молоко сухое
обезжиренное:
1) для непосред- 5х10 4     0,1    1,0     25*   для БАД в 10 г не до-
ственного упот-                                пускается
ребления
2) для промыш-   1х10 5     0,1    1,0     25*   для БАД в 10 г не до-
ленной пере-                                   пускается
работки
Напитки сухие
молочные         1х10 5     0,01   1,0     25    плесени - не более
50 КОЕ/г
Сливки сухие и
сливки сухие с
сахаром          7х10 4     0,1    1,0     25
Иримшик (сгу-
щенные, высу-
шенные сливки)   1х10 5     0,01   1,0     25
Сыворотка                                      дрожжи - не более 50
молочная сухая   1х10 5     0,1    1,0     25    КОЕ/г, плесени не бо-
лее 100 КОЕ/г
Пахта сухая      5х10 4     0,1    1,0     25    дрожжи - не более 50
КОЕ/г, плесени - не
более 100 КОЕ/г
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
22. Концентра- см. раздел "Другие
ты молочных    продукты", п.77
белков,
казеин,
казеинаты,
гидролизаты
молочных
белков
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
23. Сыры (твер- Токсичные элементы:
дые, полутвер-
дые, мягкие,    свинец                      0,5
рассольные,     мышьяк                      0,3
плавленые,      кадмий                      0,2
брынза)         ртуть                       0,03
Микотоксины и
антибиотики                 по п.18
Пестициды                   по п.19
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                    50

цезий-137            500
стронций -90         200
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткiштер:
___________________________________________________________________
Өнімнің түрлері    |КТБ/ | өнімнің 1 г (см 3 )   |Ескертулер
| г,  | рұқсат етілмейді    |
|ас.  |_____________________|
|пай. |ІТЖБТ|S.aureus|пато. |
|тын  |(коли|        |генді,|
|КМФАн|форм.|        |с.і.  |
|М,   |дар) |        |саль. |
|     |     |        |моне. |
|     |     |        |ллалар|
___________________________________________________________________
құрғақ майы айрылмаған 5*10 4    0,1    1,0     25
сиыр сүті
майы айырылған құрғақ
сүт:
1) сол күйiнде пайда.  5*10 4    0,1    1,0     25* 10г ББҚ үшін
лануға арналған                                   рұқсат етілмейді
2) өндiрiстiк жолмен   1*10 5    0,1    1,0     25* 10г ББҚ үшін
қайта өңдеуге арналған                            рұқсат етілмейді
Құрғақ сүттi сусындар  1*10 5    0,1    1,0     25  50 аспайтын зеңдер
құрғақ кiлегей мен     7*10 4    0,1    1,0     25
қант қосылған құрғақ
кiлегей
iрiмшiк (қойытылған,   1*10 5    0,1    1,0     25
құрғатылған
кiлегейлер)
құрғақ сүт сарысуы     1*10 5    0,1    1,0     25  50 КТБ/г, аспайтын
ашытқылар, 100
КТБ/г аспайтын
зеңдер
құрғақ майсуы          5*10 4    0,1    1,0     25  50 КТБ/г, аспайтын
ашытқылар, 100
КТБ/г аспайтын
зеңдер
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi     |   Көрсеткiштер |мг/кг, аспайтын|
|                |рұқсат етiлген |Ескертулер
|                |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
22. Сүт белок-ның қанық. "Басқа өнімдер" бөлімінің 77 бабын қара
палары, казеин,
казеинаттар, сүтбел-ның
гидролизаты
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi     |   Көрсеткiштер |мг/кг, аспайтын|
|                |рұқсат етiлген |Ескертулер
|                |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
23. Ірімшік (қатты,     Уытты элементтер:
жартылай қатты, жұмсақ, Қорғасын             0,5
тұздалған, балқытылған, Күшән                0,3
тұзсүзбе)               кадмий               0,2
Сынап                0,03
Микоуыттар мен      18 бап
антибиотиктер       бойынша
Пестицидтер         19 бап
бойынша
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137             50

стронций-90                 100
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,| Не допускается |       Примечание
|КОЕ/г,  |  в г продукта  |
|не более|----------------|
|        |БГКП   |Пато-   |
|        |(коли- |генные, |
|        |формы) |в т.ч.  |
|        |       |саль-   |
|        |       |монеллы |
--------------------------------------------------------------------
Сыры (твердые,     -      0,001    25     S. aureus не более 500
полутвердые,                              КОЕ/г L.monocytogenes
рассольные,                               в 25 г не допускается
мягкие, брынза)
Сыры плавленые:
1) без наполни-   5х10 3    0,1      25     плесени не более 50
телей                                     КОЕ/г, дрожжи не более 50
КОЕ/г
2) с наполните-   1х10 4    0,1      25     плесени не более 100
лей                                       КОЕ/г, дрожжи не более
100 КОЕ/г
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
24. Мороженое  Токсичные элементы,
на молочной    микотоксины,
основе         антибиотики и
радионуклиды              по п.18
Пестициды                  по п.19
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|   Не допускается    |     Примечание
|КОЕ/г,  |    в г продукта     |
|не более|---------------------|
|        |БГКП  |Sau- |Пато-   |
|        |(коли-|reus |генные, |
|        |формы)|     |в т.ч.  |
|        |      |     |саль-   |
|        |      |     |монеллы |
--------------------------------------------------------------------
Мороженое зака-   1х10 5    0,01   1,0    25     L. monocytogenes в
ленное                                         25 г не допускается
Мороженое мягкое  1х10 5    0,1    1,0    25     то же
Жидкие смеси для
мягкого моро-
женого            3х10 4    0,1    1,0    25     то же
Сухие смеси для
мягкого моро-
женого            5х10 4    0,1    1,0    25     то же
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------

стронций-90          100
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткіштер:
___________________________________________________________________
Өнімнің түрлері |КМФАнМ | өнімнің 1 г (см 3 ) |   Ескертулер
|КТБ/г, | рұқсат етілмейді  |
|аспай. |___________________|
| тын   | ІТЖБТ  |Патогенді,|
|       | (коли. |с.і. саль.|
|       |формдар)|монеллалар|
___________________________________________________________________
(қатты, жартылай     -      0,001       25    S.aureus аспайтын 500
қатты, жұмсақ,                                КТБ/г L.monocytogenes
тұздалған, балқы.                             25 г-да рұқсат
тылған, тұзсүзбе)                             етілмейді
балқытылған ірімшік:
1) толтырғыштарсыз 5*10 3      0,1        25   50 КТБ/г аспайтын
зеңдер
50 КТБ/г аспайтын
ашытқылар
2) толтырғыштармен 1*10 4      0,1        25   50 КТБ/г аспайтын
зеңдер
50 КТБ/г аспайтын
ашытқылар
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi     |   Көрсеткiштер |мг/кг, аспайтын|
|                |рұқсат етiлген |Ескертулер
|                |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
24. Сүттен дайындал.   Уытты элементтер,  18 бап бойынша
ғандар балмұздақтар    микоуыттар,
Антибиотиктер
мен радионуклидтер
Пестицидтер        19 бап бойынша
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткiштер:
___________________________________________________________________
Өнімнің түрлері    |МАФАн| өнімнің 1 г (см 3 )   |
| МС, | рұқсат етілмейді    |
|КТБ/ |_____________________|
| г   |ІТЖБТ|S.aureus|пато. |  Ескертулер
|     |(коли|        |генді,|
|     |форм.|        |с.і.  |
|     |дар) |        |саль. |
|     |     |        |моне. |
|     |     |        |ллалар|
___________________________________________________________________
Қатырылған             1*10 5   0,01   1,0     25    25 г-да
балмұздықтар                                       L.monocytogenes
рұқсат етілмейді
Сұйық балмұздықтар     1*10 5   0,01   1,0     25    Жоғарғыдай
Сұйық балмұздаққа      3*10 4   0,1    1,0     25    жоғарғыдай
арналған сұйық
Сұйық балмұздаққа      5*10 4   0,1    1,0     25    жоғарғыдай
арналған құрғақ
қоспалар
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi     |   Көрсеткiштер |мг/кг, аспайтын|
|                |рұқсат етiлген |Ескертулер
|                |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________

25. Масло      См. раздел "Масличное сырье и жировые продукты", п.66
коровье
26. Заквасоч-  Токсичные элементы:
ные бакте-
риальные куль- свинец                     1,0
туры для       мышьяк                     0,2
производства   кадмий                     0,2
кисломолочных  ртуть                      0,03
продуктов,
кислосливочно-
го масла и
сыров
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|   Не допускается    |     Примечание
|КОЕ/г,  |    в г продукта     |
|не более|---------------------|
|        |БГКП  |Sau- |Пато-   |
|        |(коли-|reus |генные, |
|        |формы)|     |в т.ч.  |
|        |      |     |саль-   |
|        |      |     |монеллы |
--------------------------------------------------------------------
Закваски для        -     3,0    10,0   100    Плесени не более 5
кефира симбиоти-                               КОЕ/г
ческие (жидкие)
Закваски из чистых культур для производства кисломолочных
продуктов, кислосливочного масла и сыров:
1) жидкие,       1х10 8 *   10,0   10,0   100    Плесени и дрожжи не
в т.ч. заморо-                                 более 5 КОЕ/г;
женные                                         * для заквасок
концентрированных -
не менее 1х10 10
2) сухие         1х10 9 *    1,0    1,0    10    Плесени и дрожжи не
более 5 КОЕ/г; * для
заквасок концен-
трированных - не
менее 1х10 10
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
27. Питательные Токсичные элементы:
среды сухие на
молочной основе свинец 0,3
для культивиро- мышьяк 1,0
вания заквасоч- кадмий 0,2
ной пробиоти-   ртуть  0,03
ческой микро-
флоры           Микотоксины:
афлатоксин M 1              0,0005
Пестициды**
гексахлорциклогек-                      в пересчете
сан (a,b,y-изомеры)       1,25          на жир
ДДТ и его метаболиты      1,0           то же
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                 160
стронций-90                80
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,| Не допускается |       Примечание
|КОЕ/г,  |  в г продукта  |
|не более|----------------|
|        |БГКП   |Пато-   |
|        |(коли- |генные, |
|        |формы) |в т.ч.  |
|        |       |саль-   |
|        |       |монеллы |
--------------------------------------------------------------------
Питательные      5х10 4      0,01    25     сульфитредуцирующие клост-
среды сухие для                           ридии в 0,01 г не
культивирования                           допускаются
заквасочной и
пробиотической
микрофлоры
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------

25. Сиыр майы         "Май шикі заттары және май өнімдері" бөлімінің
66 бабын
26. Ашыған сүт        Уытты элементтер:
өнiмдерiн, ашыған     Қорғасын                1,0
кілегей май мен       Күшән                   0,2
iрiмшiк шығаруға      кадмий                  0,2
арналған ашытатын     Сынап                  0,03
бактериалды дақылдар
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткiштер:
___________________________________________________________________
Өнімнің түрлері    |МАФАн| өнімнің 1 г (см 3 )   |
| МС, | рұқсат етілмейді    |
|КТБ/ |_____________________|
| г,  |ІТЖБТ|S.aureus|пато. |  Ескертулер
|ас.  |(коли|        |генді,|
|пай. |форм.|        |с.і.  |
|тын  |дар) |        |саль. |
|     |     |        |моне. |
|     |     |        |ллалар|
___________________________________________________________________
Айран ұйытуға арнал.     -    3,0    10,0    100  5 КТБ/г аспайтын
ған симбиотикалық                                 зеңдер
(сұйық) ашытқылар
Ашыған сүт өнiмдерiн, ашыған кiлегей май, iрiмшiк шығаруға арналған
ашытатын бактериалды дақ:
1) сұйық, c.i.         1*10 8* 10,0   10,0    100   5 КТБ/г аспайтын
мұздатылған                                       зеңдер ж/е ашытқы.
лар; *қаныққан
ашытқылар үшін -
кем
2) құрғақ              1*10 9* 10,0   10,0    10    5 КТБ/г аспайтын
зеңдер ж/е ашытқы.
лар; *қаныққан
ашытқылар үшін -
кем дегенде
1*10 10
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi     |   Көрсеткiштер |мг/кг, аспайтын|
|                |рұқсат етiлген |Ескертулер
|                |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
27. Пробиотикалық      Уытты элементтер:
микрофлораны ашытуға   Қорғасын            0,3
арналған сүт негізін.  Күшән               1,2
дегі құрғақ қоректі    Кадмий              0,2
орталар                Сынап               0,03
Микоуыттар:
афлатоксин М 1       0,0005
Пестицидтер**
гексахлорцикло.      1,25        Май есебіне
гексан (а,b,у                    айналдырғанда
изомерлерi)
ДДТ және оның        1,0         Жоғарғыдай
қалдықтары
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137            160
стронций-90          80
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткіштер:
___________________________________________________________________
Өнімнің түрлері |КМФАнМ,| өнімнің 1 г (см 3 ) |
|КТБ/г, | рұқсат етілмейді  |   Ескертулер
|аспай. |___________________|
| тын   | ІТЖБТ  |Патогенді,|
|       | (коли. |с.і. саль.|
|       |формдар)|монеллалар|
___________________________________________________________________
Пробиотикалық       5-10 4     0,01      25     0,01 г сульфитқайтала.
микрофлораны және                             натын клостридиялар
ашытқыны өсiруге                              рұқсат етілмейді
арналған құрғақ
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi |   Көрсеткiштер |мг/кг, аспайтын|
|                |рұқсат етiлген |Ескертулер
|                |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________

28. Молоко-    Токсичные элементы,   устанавливаются с учетом
содержащие     микотоксины,          содержания немолочных
продукты с     антибиотики,          компонентов и требований
немолочными    пестициды и          к их безопасности
компонентами,  радионуклиды
в т.ч. мороже-
ное            Микробиологические
показатели                 по п.18-24
--------------------------------------------------------------------
* При использовании химических методов определения стрептомицина, пенициллина и антибиотиков тетрациклиновой группы пересчет их фактического содержания в ед/г производится по активности стандарта.
** Необходимо контролировать остаточные количества и тех пестицидов, которые были использованы при производстве продовольственного сырья.
4. Рыба, нерыбные объекты промысла и продукты,
вырабатываемые из них
Таблица 3
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
1      |         2          |         3        |      4
--------------------------------------------------------------------
29. Рыба живая, Токсичные элементы:
рыба свежая
охлажденная,    свинец                      1,0
мороженая фарш,                             2,0        тунец, меч-
филе, мясо                                             рыба, белуга
морские млеко-  мышьяк                      1,0        пресноводная
питающих                                    5,0        морская
кадмий                      0,2
ртуть                       0,3        пресноводная
нехищная
0,6        пресноводная
хищная
0,5        морская
1,0        тунец, меч-
рыба, белуга
Гистамин                  100,0        тунец,
скумбрия,
лосось,
Нитрозамины:
сумма НДМА и НДЭА         0,003
Пестициды*:
гексахлорциклогек-          0,2        морская,
сан (a,b,y-изомеры)                    мясо морских
животных
0,03       пресноводная
ДДТ и его метаболиты        0,2        морская
0,3        пресноводная
2,0        осетровые,
лососевые,
сельдь жирная
0,2        мясо морских
животных
2,4-D кислота, ее
соли и эфиры           не допускается  пресноводная
Полихлорированные
бифенилы                     2,0
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                   130
стронций-90                 100
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|   Не допускается    |     Примечание
|КОЕ/г,  |    в г продукта     |
|не более|---------------------|
|        |БГКП  |Sau- |Пато-   |
|        |(коли-|reus |генные, |
|        |формы)|     |в т.ч.  |
|        |      |     |саль-   |
|        |      |     |монеллы |
|        |      |     |и L.mo- |
|        |      |     |nocyto- |
|        |      |     |genes   |
--------------------------------------------------------------------
1       |    2   |   3  |  4  |    5   |          6
--------------------------------------------------------------------
Рыба-сырец и     5х10 4     0,01   0,01    25    V. parahaemolyticus
рыба свежая                                    - не более 100
КОЕ/г, для морской
рыбы
Рыба охлажден-
ная, мороженая   1х10 5     0,001  0,01    25    то же
Охлажденная и мороженая рыбная продукция:

28. Құрамында сүт  Уыттты элементтер,Құрамындағы сүтсiз бөлiктердi
емес бөлiктерi бар микоуыттар,       есепке ала отырып және олардың
сүт өнiмдері с.i   Антибиотиктер,    қауіпсіздігіне қойылатын
балмұздақ          Пестицидтер ж/е   талаптарға сай анықталады
радионуклидтер
________________________________________________
Микробиологиялық  18-24 баптар бойынша
көрсеткiштер
___________________________________________________________________
* Стрептомицин, пенициллин және тетрациклин тобының антибиотиктерiн анықтау үшiн химиялық әдістi қолданғанда олардың г/бiрлiгi нақты құрамы стандарттың белсендiгiн есептеу арқылы жүргiзіледi.
** Азық-түлiктiк шикі заттарды өндiргенде пайдаланылған пестицидтердiң қалған мөлшерiн бақылау керек.
3. Балық, балықтан басқа кәсіппен айналысатын объектілер,
және олардан алынатын өнiмдер
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi | Көрсеткiштер|мг/кг, аспайтын|
|             |рұқсат етiлген |   Ескертулер
|             |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
29. Тiрi балық,   Уытты элементтер:
жаңа ауланған     Қорғасын              1,0
салқындатылған                          2,0     тунец, қылыш-балық
балық, мұздатыл.  Күшән                 1,0     тұщы су
ған турама,                             5,0     Теңіз
теңіз сүтқоректі. кадмий                0,2
лерінің сүбесі    Сынап                 0,3     тұщы су жыртқыш емес
мен еті                                 0,6     тұщы су жыртқыш
0,5     Теңіз
1,0     тунец, қылыш-балық,
Гистамин            100,0     тунец, скумбрия,
арқан. б, сельдь
Нитрозамины: НДМА   0,003
мен НДЭА қосындысы
Пестицидтер*:
гексахлорцикло.      0,2      теңіз, теңіз жануар.
гексан (а,b,у                 ларының еті
изомерлерi)          0,03     тұщы су
ДДТ және оның        0,2      теңіз
қалдықтары           0,3      тұщы су
2,0      бекіре, арқан балық,
майлы майшабақ
0,2      теңіз жануарларының
еті
2,4-D қышқылы, оның  рұқсат   тұщы су
тұздары мен эфирлерi етілмейді
Полихлорланған       2,0
бифенилдар
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137            130
стронций-90          100
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткiштер:
___________________________________________________________________
Өнімнің түрлері  |КТБ/ | өнімнің 1 г (см 3 )   |
| г,  | рұқсат етілмейді    |
|ас.  |_____________________|
|пай. |ІТЖБТ|S.aureus|пато. |  Ескертулер
|тын  |(коли|        |генді,|
|КМФАн|форм.|        |с.і.  |
|М,   |дар) |        |саль. |
|     |     |        |моне. |
|     |     |        |ллалар|
|     |     |        |мен L.|
|     |     |        |mono. |
|     |     |        |cyto. |
|     |     |        |genes |
___________________________________________________________________
1             2     3      4       5           6
___________________________________________________________________
Шикi-балық пен жаңа   5*10   0,01   0,01   25   V.parahaemolyticus
ауланған балық                                   аспайтын 100 КТБ/г,
үшін
Салқындатылған,       1*10   0,001   0,01   25  жоғарғыдай
мұздатылған балық
___________________________________________________________________
Салқындатылған және мұздатылған балық өнiмдерi:
___________________________________________________________________

1) филе рыбное,  1х10 5     0,001  0,01    25    то же;
рыба специаль-                                 сульфитредуцирующие
ной разделки                                   клостридии в 0,01 г
не допускаются в
продукции, упакован-
ной под вакуумом
--------------------------------------------------------------------
1       |    2   |   3  |  4  |    5   |          6
--------------------------------------------------------------------
2) фарш рыбный
пищевой, фор-
мованные фар-
шевые изделия,
в том числе с
мучным компо-
нентом           1х10 5     0,001  0,01    25    то же
3) фарш особой   5х10 4     0,01   0,1     25*   сульфитредуцирующие
кондиции                                       клостридии в 0,1 г
не допускаются в
продукции,
упакованной под
вакуумом;
*только сальмонеллы
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
30. Консервы и Токсичные элементы:
пресервы рыб-  свинец, мышьяк,
ные            кадмий, ртуть              по п.29
олово                      200          для консер-
вов в сбор-
ной жестя-
ной таре
хром                       0,5          для консер-
вов в хроми-
рованной таре
Бенз(а)пирен                0,001        для копченых
продуктов
Гистамин, нитроза-
мины, пестициды,
полихлорированные
бифенилы и радионук-
лиды                        по п. 29
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|      Не допускаются в г      | Примечание
|КОЕ/г,  |          продукта            |
|не более|------------------------------|
|        |БГКП  |Sau-|Сульфит-  |Пато-  |
|        |(коли-|reus|редуцирую-|генные,|
|        |формы)|    |щие клост-|в т.ч. |
|        |      |    |ридии     |саль-  |
|        |      |    |          |монеллы|
|        |      |    |          |и L.mo-|
|        |      |    |          |nocyto-|
|        |      |    |          |genes  |
--------------------------------------------------------------------
Пресервы пряно-  1х10 5     0,01    -      0,01     25    плесени - не
го и специаль-                                          более 10
ного посола из                                          КОЕ/г,
неразделанной                                           дрожжи - не
и разделанной                                           более 100
рыбы                                                    100 КОЕ/г
Пресервы малосольные пряного и специального посола из рыбы:
11) неразде-
ланной           1х10 5     0,01   1,0     0,01     25    то же

1) балық сүбесi,      1*10   0,001   0,01   25  0,01 г сульфитқайта.
арнайы өңделген                                  ланатын клостридия.
балық                                            лар вакуум арқылы
қапталған рұқсат
етілмейді
___________________________________________________________________
1             2     3      4       5           6
___________________________________________________________________
2) тағамдық балық     1*10   0,001   0,01   25  жоғарғыдай
турамасы, пiшiндел.
ген турама өнiмдерi,
с.i. құрамында
ұн бар
0,01 г сульфитқай.
таланатын клостри.
диялар вакуум
3) айрықша           5*10   0,01   0,1      25* арқылы қапталған
кондициядағы турама                              рұқсат етілмейдi;
*тек сальмонеллалар
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi | Көрсеткiштер|мг/кг, аспайтын|
|             |рұқсат етiлген |   Ескертулер
|             |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
30. Балық         Уытты элементтер:
консервiлерi мен  Қорғасын, Күшән,    29 бап
пресервiлер       кадмий,            бойынша
қалайы               200      Қаңылтыр ыдыстағы
консервілер үшін
хром                 0,5      хромдалған ыдыстағы
консервілер үшін
Бенз(а)пирен        0,001     ысталған өнiмдер
үшін
Гистамин,          29 бап
нитрозаминдер      бойынша
пестицидтер,
полихлорланған
бифенилдер,
радионуклидтер
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткіштер:
___________________________________________________________________
Өнімнің түрлері|КТБ/ |    өнімнің 1 г (см 3 )         |
| г,  |     рұқсат етілмейді         |  Ескертулер
|ас.  |______________________________|
|пай. |ІТЖБТ|S.aureus|Сульфи.|Пато.  |
|тын  |(коли|        |тқайта.|генді  |
|КМФАн|форм.|        |ланатын|с.і.   |
|М,   |дар) |        |клост. |сальмо.|
|     |     |        |ридия. |нелла. |
|     |     |        |лар    |лар L. |
|     |     |        |       |monocy.|
|     |     |        |       |togenes|
___________________________________________________________________
Өңделмеген және   1*10 5 0,01    -      0,01     25  10 КТБ/г, аспай.
өңделген балықтан                                   тын зеңдер, 100
жасалған дәмдеуiш                                   КТБ/г аспайтын
қосылып, арнайы                                     ашытқылар
тұздалған
пресервілер
Балықтан жасалған дәмдерi қосылып және арнайы тұздалған пресервiлер:
1) өңделмегені   1*10 5 0,01    1,0    0,01     25   Жоғарғыдай

2) разделанной   5х10 4     0,01   1,0     0,01     25    то же
Пресервы из
разделанной
рыбы с добавле-
нием раститель-
ных масел, за-
ливок, соусов
с гарнирами и
без гарниров,
в т.ч. из
лососевых рыб
в масле          2х10 4     0,01   1,0     0,01     25    то же
Пресервы "Пасты":
1) пасты рыбные  5х10 5     0,01   0,1     0,01     25    то же
2) с белковой
пасты            1х10 5     0,1    0,1     0,1      25    то же
Пресервы из
термически
обработанной
рыбы             5х10 4     1,0    1,0     1,0      25
Консервы из      Должны удовлетворять требованиям промышленной
рыбы в стек-     стерильности для консервов группы А в соответствии
лянной, алюми-   с приложением 8 к настоящим санитарным правилам
ниевой и жес-
тяной таре
Полуконсервы     Должны удовлетворять требованиям промышленной
пастеризованные  стерильности для консервов группы Д в соответствии
из рыбы в стек-  с приложением 8 к настоящим санитарным правилам
лянной таре
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
31. Рыба суше- Токсичные элементы,        по п.29       в пересчете
ная, вяленая,  гистамии и полихло-                      на исходный
копченая,      рированные бифенилы                      продукт с
маринованная,                                          учетом содер-
рыбная кулина-                                         жания сухих
рия и другая                                           веществ в нем
рыбная продук-                                         и конечных
ция готовая к                                          продуктах
употреблению   Нитрозамины:
сумма НДМА и НДЭА          0,003
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                    260
стронций-90                  200
Пестициды*:
гексахлорциклогек-
сан (a,b,c-изомеры)          0,2
ДДТ и его метаболиты         0,4
2,0        балычные
изделия,
сельдь жирная
Бенз(а)пирен                  0,001      копченая рыба
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|   Не допускается в граммах   | Примечание
|КОЕ/г,  |          продукта            |
|не более|------------------------------|
|        |БГКП  |S.  |Сульфит-  |Пато-  |
|        |(коли-|au- |редуцирую-|генные,|
|        |формы)|reus|щие клост-|в т.ч. |
|        |      |    |ридии     |саль-  |
|        |      |    |          |монеллы|
|        |      |    |          |и L.mo-|
|        |      |    |          |nocyto-|
|        |      |    |          |genes  |
--------------------------------------------------------------------
1       |    2   |   3  |  4  |     5    |   6   |     7
--------------------------------------------------------------------

2) өңделген      5*10 4 0,01    1,0    0,01     25   Жоғарғыдай
өңделген балыққа 2*10 4 0,01    1,0    0,01     25   Жоғарғыдай
өсiмдiк майы,
құйма, гарнирi
бар немесе жоқ
тұздықтар
қосылған пресер.
вілер с.i.
арқан балық майға
"Паста" Пресервiлерi:
1) балықтан ж.   5*10 5 0,01    0,1    0,01     25   Жоғарғыдай
2) белокты       1*10 5 0,1     1,0    0,1      25   Жоғарғыдай
пастадан ж.
Ыстық арқылы     5*10 5 1,0     1,0    1,0     25   Жоғарғыдай
өңделген
балықтан ж.
Шыны, алюминий   Осы санитариялық ереженiң 8 қосымшасына сай
және қаңылтыр    тұтынатын ыдыстағы стерилизациядан өткiзілген
ыдыстан алынған  "А" тобының консервілерiне арналған
балықтан ж.      өндiрістiк стерильдеудiң талаптарын
қанағаттандыратындай болуы керек.
Шыны ыдыстан     Осы санитариялық ереженiң 8 қосымшасына сай алынған балықтан тұтынатын ыдыстағы стерилизациядан өткiзбеген жасалған пас.    "Д" тобының консервілерiне арналған
терленген        өндiрiстiк стерильдеудiң талаптарын
консервiлер      қанағаттандыратындай болуы керек.
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi | Көрсеткiштер|Мг/кг, аспайтын|
|             |рұқсат етiлген |   Ескертулер
|             |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
31. Кептiрiлген,   Уытты элементтер,  29 бап    Алғашқы және соңғы
қақталған,         гистамидер мен    бойынша    өнiмдегі құрғақ
ысталған,          полихлорланған               заттардың ара есебі
маринадталған      бифенилде
балық, балық       Нитрозаминдер:
кулинариясы және   НДМА мен НДЭА
пайдалануға дайын  қосындылар         0,003
басқа балық        Радионуклидтер Бк/кг:
өнiмдерi           цезий-137           260
стронций-90         200
Пестицидтер*:
гексахлорцикло.     0,2
гексан (a,b, у
изомерлерi)
ДДТ және оның       0,4
қалдықтары          2,0     Балық өнімдері, семіз
майшабақ
Бенз(а)пирен       0,001    Ысталған балық
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткіштер:
___________________________________________________________________
Өнімнің түрлері   |КТБ/ |    өнімнің 1 г (см 3 )      |
| г,  |     рұқсат етілмейді      |  Ескертулер
|ас.  |___________________________|
|пай. |ІТЖБТ|S.aur|Сульфи.|Пато.  |
|тын  |(коли|eus  |тқайта.|генді  |
|КМФАн|форм.|     |ланатын|с.і.   |
|М    |дар) |     |клост. |сальмо.|
|     |     |     |ридия. |нелла. |
|     |     |     |лар    |лар мен|
|     |     |     |       |L.     |
|     |     |     |       |monocy.|
|     |     |     |       |togenes|
___________________________________________________________________
1            2     3     4      5      6          7
___________________________________________________________________

Рыбная продукция  1х10 4     1,0   1,0     0,1*     25    * в упако-
горячего копче-                                         ванной под
ния, в т.ч.                                             вакуумом
замороженная
ванной под ва-
Рыбная продукция холодного копчения:
1) замороженная   1х10 4     0,1   1,0     0,1*     25    * то же;
V.parahaemo-
lyticus -
не более 10
КОЕ/г, для
морской рыбы
2) в нарезку      3х10 4     0,1   1,0     0,1*     25    * то же;
(куском, сер-                                           V.parahaemo-
вировочная)                                             lyticus -
- не более
10 КОЕ/г,
для морской
рыбы
3) балычные      7,5х10 4    0,1   1,0     0,1*     25    * в упако-
изделия холод-                                          ванной под
ного копчения                                           вакуумом
в нарезку
4) ассорти
рыбное, ветчина
фарш балычный,
изделия с
пряностями        1х10 5     0,01  0,1     0,1*     25    * то же
Филе малосоле-    5х10 4     0,1   0,1     0,1      25    V.parahaemo-
ное, подкопче-                                          lyticus - не
ное, заморо-                                            более 10
женное и упа-                                           КОЕ/г, для
кованное под                                            морской рыбы
вакуумом
Рыба соленая, пряная, маринованная:
1) неразде-       1х10 5     0,1    -      0,1*     25    * в упако-
ланная                                                  ванной под
вакуумом
2) разделан-      1х10 5     0,01   0,1    0,1*     25    * в упако-
ная соленая                                             ванной под
и малосоле-                                             вакуумом
ная, в т.ч.
лососевые без
консервантов,
филе, в на-
резку; с за-
ливками,
специями,
гарнирами,
растительным
маслом
--------------------------------------------------------------------
1       |    2   |   3  |  4 |     5    |   6   |     7
--------------------------------------------------------------------
*в упако-
ванной под
вакуумом;
Рыба вяленая      5х10 4     0,1    -      1,0*     25**  ** только
сальмонел-
лы; плесени
не более 50
КОЕ/г,
дрожжи - не
более 100
КОЕ/г
*в упако-
ванной под
вакуумом;
Рыба провесная    5х10 4     0,1    -      0,1*     25    ** только
сальмонел-
лы; плесени
и дрожжи не
более 100
КОЕ/г
Рыба сушеная      5х10 4     1,0    -      0,01*    25**  *то же
**то же
Супы сухие с      5х10 5     0,001  -       -       25*   * только
рыбой, требую-                                          сальмонел-
щие варки                                               лы; плесени
и дрожжи не
более 100
КОЕ/г
Кулинарные изделия с термической обработкой:

Ыстаудың ыстық      1*10 4   1,0   1,0    0,1*    25  *вакуум арқылы
түрiмен ысталған                                    қапталған
балық өнiмдерi
c.i.
Суық ысталған балық өнiмдері:
1) мұздатылған      1*10 4   1,0   1,0    0,1*    25  *жоғарғыдай; 10
КТБ/г аспайтын
V.parahaemoty.
ticus теңiз
балығы үшiн
2) туралған         3*10 4   1,0   1,0    0,1*    25  *жоғарғыдай; 10
(кесектеп, дастар.                                  КТБ/г аспайтын
ханға әзiрлеп)                                      V.parahaemoty.
ticus теңiз
балығы үшiн
3) Ыстаудың суық   7,5*10 4 0,1   1,0    0,1*    25  *вакуум арқылы
түрiмен туралып,                                    қапталған
ысталған балық
өнiмдерi
4) балық түржиыны,  1*10 5   0,01   1,0    0,1*    25  *жоғарғыдай
ветчина, балық
турама, дәмдеуiштер
қосылған өнiмдері
Шала тұздалған,     5*10 4   0,1   0,1    0,1    25  10 КТБ/г аспайтын
ысталған, мұзда.                                   V.parahaemoty.
тылған, вакуум                                     ticus теңiз
арқылы қапталған                                   балығы үшiн
сүбе
Тұздалған, дәмдеуiштер қосылған, маринадталған балық:
1) өңделмеген      1*10 5   0,1     -    0,1*    25  *вакуум арқылы
қапталған
2) өңделген        1*10 5   0,01   0,1   0,1*    25  *вакуум арқылы
тұздалған, шала.                                    қапталған
тұздалған, c.i.
консерванты жоқ
арқан балықтар,
сүбесi, туралған;
құймалармен,
дәмдеуiштермен,
гарнирлермен
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Балық                                              *вакуум арқылы
қақталған                                          қапталған
5*10 4    0,1    -    0,1*   25** **тек сальмонел.
лалар; 50 КТБ/г
аспайтын зеңдер,
100 КТБ/г
аспайтын
ашытқылар
*вакуум арқылы
қапталған, **тек
сальмонеллалар;
Балық қақталған  5*10 4    0,1    -    0,1*   25     50 КТБ/г аспайтын
зеңдер, 100 КТБ/г
аспайтын
ашытқылар
Кептiрiлген      5*10 4    0,001  -     -     25**   *жоғарғыдай
балық                                              **жоғарғыдай
Қайнатуды керек  5*10 5    0,001  -     -     25*    *тек сальмонелла.
ететiн, балық                                      лар; 100 КТБ/г
қосылған құрғақ                                    аспайтын
сорпалар                                           ашытқылар
Ыстық арқылы өңделген аспаздық тағамдар:

1) рыба и         1х10 4     1,0   1,0     1,0*     25**  *в упако-
фаршевые изде-                                          ванной под
лия, пасты,                                             вакуумом;
паштеты, запе-                                          * только
ченные, жарен-                                          сальмонел-
ные, отварные,                                          лы; плесени
в заливках и                                            и дрожжи не
др; с мучным                                            более 100
компонентом                                             КОЕ/г
(пирожки,
пельмени и
другие); в т.ч.
замороженные
2) многокомпо-    5х10 4     0,01   1,0    1,0*     25**  *в упако-
нентные изде-                                           ванной под
лия - солянки,                                          вакуумом;
пловы, закус-                                           **только
ки, тушеные                                             сальмо-
морепродукты с                                          неллы
овощами, в т.ч.
замороженные
3) желированные   5х10 4     0,1    1,0     -       25*   *только
продукты: сту-                                          сальмо-
день, рыба                                              неллы
заливная и др.
Кулинарные изделия без тепловой обработки:
1) салаты из      1х10 4     1,0    1,0     -       25    Proteus в
рыбы и море-                                            0,1 г не
продуктов без                                           допускается
заправки
2) рыба соленая
рубленная:
паштеты, пасты    2х10 5     0,01   0,1     -       25    то же
3) масло селе-
дочное, икор-
ное, крилевое
и другое          2х10 5     0,001  0,1     -       25    то же
Варено-мороженая продукция:
1) быстрозамо-    2х10 4     0,1    0,1    0,1*     25    Enterococcus
роженные готовые                                        - 1х10 3
обеденные и за-                                         КОЕ/г не
кусочные рыбные                                         более в
блюда, блинчики                                         (продукции
с рыбой, начинка                                        из порцион-
рыбная, в т.ч.                                          ных кусков);
упакованные под                                         * в упако-
вакуумом                                                ванной под
вакуумом
2) изделия        1х10 3     1,0    1,0    1,0      25    Enterococcus
структурирован-                                         - 2х10 3
ные ("крабовые                                          КОЕ/г, не
палочки" и др.)                                         более (в
фаршевых)

1) балық пен     1*10 4     1,0  1,0   1,0*   25**   *вакуум арқылы
турама өнiмдер,                                    қапталған, ** тек
пасталар, паштет.                                  сальмонеллалар;
тер, пiсiрiл.                                      50 КТБ/г аспайтын
ген, қуырылған,                                    зеңдер, 100 КТБ/г
қайнатып пiсiрiл.                                  аспайтын
ген, құйылған                                      ашытқылар
және т.б; құрамын.
да ұн бар
(самсалар, тұшпа.
ралар және
т.б.); с.i.
мұздатылған
2) құрамына көп  5*10 4     0,01  1,0   1,0*   25**  *вакуум арқылы
заттар кіретiн                                     қапталған,
тағамдар - ащы                                     **тек сальмонел.
көже, палаулар,                                    лалар;
салқын тағамдар,
көкөнiстермен
бұқтырылған
теңiз өнiмдері
с.i.
3) сiлiкпе       5*10 4      0,1  1,0     -    25*  *тек сальмонел.
өнiмдерi:                                         лалар
сiлiкпелер,
құйма балықтар
Ыстық арқылы өңделмеген аспаздық тағамдар:
1) балық және    1*10 4      1,0  1,0     -    25   0,1 г-да Proteus
теңiз өнiмде.                                     рұқсат етілмейді
рiне қатылмай
ж. салат
2) тұздалған     2*10 5     0,01  0,1     -    25   Жоғарғыдай
туралған
балық:
паштеттер,
пасталар
3) майшабақ,     2*10 5     0,001  0,1     -    25  Жоғарғыдай
уылдырық, крил
миы ж.б.
Пiсiрiлiп - мұздатылған өнiмдер:
1) жеделмұзда.   2*10 4     0,1   0,1    0,1*   25  -1*10 3 КТБ/г
тылған түскi                                     аспайтын
астық және                                       Enterococcus (үлес.
салқын балық                                     тенген кесектерден
тағамдары,                                       алынған өнімдер);
балық қосылған                                   *вакуум арқылы
құймақ, балық                                    қапталған,
салмасы, с.i.
вакуум арқылы
қапталған
2) пiшiнделген    1*10 3     1,0   1,0    1,0   25  2*10 3 КТБ/г,
тағамдар                                         аспайтын
("таңқышаяндар                                   Enterococcus
таяқшалары және                                  (турамаланған)
басқалар)

Майонез на         -       0,01    -      -       25*   *только
основе рыбных                                           сальмонел-
бульонов                                                лы; плесени
не более 10
КОЕ/г,
дрожжи не
более 100
КОЕ/г
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
32. Икра и     Токсичные элементы:
молоки рыб и
продукты из    Свинец                       1,0
них; аналоги   Мышьяк                       1,0
икры           Кадмий                       1,0
Ртуть                        0,2
Пестициды*:
гексахлорциклогек-
сан (a,b,y-изомеры)          0,2
ДДТ и его метаболиты         2,0
Полихлорированные
бифенилы, радионук-
лиды                        по п.29
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|КМАФАнМ,| Не допускается в г    |Пле-|Дрож-|Примеча-
|КОЕ/г,  |      продукта         |се- |жи,  |ние
|не более|-----------------------|ни, |КОЕ/г|
|        |БГКП |S.  |Суль- |Пато-|КОЕ/|не   |
|        |(ко- |au- |фит-  |ген- |г,  |более|
|        |ли-  |reus|реду- |ные, |не  |     |
|        |фор- |    |цирую-|в    |бо- |     |
|        |мы)  |    |щие   |т.ч. |лее |     |
|        |     |    |клост-|саль-|    |     |
|        |     |    |ридии |мо-  |    |     |
|        |     |    |      |неллы|    |     |
--------------------------------------------------------------------
Молоки и икра   5х10 4    0,001 0,01    -     25    -    -   L. mono-
ястычная, ох-                                              cytogenes
лажденные и                                                в 25 г не
мороженые                                                  допус-
кается;
V. Para-
haemoty-
cus - не
более
100
КОЕ/г,
для мор-
ской рыбы
Молоки соленые  1х10 5    0,1   0,1    -     25    -     -   L. mono-
cytogenes
в 25 г не
допус-
каются
Кулинарные икорные продукты:
1) с термичес-
кой обработкой  1х10 4    1,0   1,0    -     25    -     -
2) многокомпо-  2х10 5    1,0   0,1    -     25    -     -   L. mono-
нентные блюда                                              cytogenes
без термиче-                                               в 25 г не
ской обработки                                             допус-
после смешива-                                             кается;
ния                                                        Proteus

балық сорпасы     -      0,01    -     -     25* *тек сальмонелла.
негiзiнде                                        лар; 10 КТБ/г,
майонез                                          аспайтын зеңдер,
100 КТБ/г аспайтын
ашытқылар
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi | Көрсеткiштер  |Мг/кг, аспайтын|
|               |рұқсат етiлген |   Ескертулер
|               |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
32.Балық уылдырық. Уытты элементтер:
тары және олардан  Қорғасын              1,0
жасалған өнiмдер;  Күшән                 1,0
уылдырыққа ұқсас   Кадмий                1,0
Сынап                 0,2
Пестицидтер*:
гексахлорцикло.       0,2
гексан (а,b,y
изомерлерi)
ДДТ және оның         2,0
қалдықтары
Полихлорланған       29 бап
бифенилдар,         бойынша
радионуклидтер
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткіштер:
___________________________________________________________________
Өнімнің  |КМФАн|     өнімнің 1 г (см 3 )     |Зең.|Ашыт.|
түрлері  |М КТБ|     рұқсат етілмейді      |дер,|қы.  |Ескертулер
|/г,  |___________________________|КТБ/|лар, |
|ас.  |ІТЖБТ|S.aur|Сульфит|Пато.  | г, |КТБ/ |
|пай. |(коли|eus  |қайта. |генді  |ас. |г,   |
|тын  |форм.|     |ланатын|с.і.   |пай.| ас. |
|     |дар) |     | клос. |сальмо.|тын | пай.|
|     |     |     |тридия.|нелла. |    | тын |
|     |     |     |лар    |       |    |     |
___________________________________________________________________
25г-да L.
monocy.
togenes
Шарбы                                                   рұқсат
уылдырығы,                                              етілмейді;
салқында.  5*10 4   0,001  0,01   -        25    -    -   V.100 КТБ/г-
тылған                                                  аспайтын,
мұздатыл.                                               Parahaemo.
ған                                                     tycus -
теңiз
балығы үшін
Тұздатыл.  1-10 5   0,1    0,1    -        25    -    -   25 г-да
ған                                                     L.monocy.
уылдырық.                                               togenes
тар                                                     болуына
рұқсат
етілмейді
Аспаздық уылдырықты өнімдер:
1) ыстық   1-10 4   1,0    1,0    -        25   -     -
арқылы
өңделген
2) ыстық   2-10 5   1,0    1,0    -        25   -     -   25 г-да
арқылы                                                  L.monocy.
өңделмеген,                                             togenes
құрамында                                               болуына
көп заттар                                              рұқсат
бар аралас.                                             етілмейді;

в 0,1 г
не допус-
кается
Икра осетровых рыб:
1) зернистая
баночная,
паюсная        1х10 4     1,0   1,0   1,0    25    50   50
2) зернистая   1х10 3     1,0   1,0   1,0    25   0,1* 0,1*  * масса
пастеризован-                                              (г), в
ная                                                        которой
не допус-
каются
3) ястычная
слабосоленая,
соленая        5х10 4     1,0   1,0   1,0    25    50   100
Икра лососевых рыб зернистая соленая:
1) баночная,
бочковая       1х10 5     1,0   1,0   1,0    25    50   100
2) из заморо-
женных ясты-
ков            5х10 4     1,0   1,0   1,0    25    50   100
Икра других видов рыб:
1) пробойная
соленая;
ястычная
слабосоленая,
копченая,
вяленая        1х10 3     0,1   1,0   1,0    25    50   300
2) пастеризо-  5х10 3     1,0   1,0   1,0    25   0,1*  0,1* * масса
ванная                                                     (г), в
которой
не допус-
кается
Аналоги икры,
в т.ч.
белковые       1х10 4     0,1   1,0   0,1    25    50   50
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
33. Печень рыб Токсичные элементы:
и продукты из
нее            свинец                       1,0
кадмий                       0,7
ртуть                        0,5
олово                      200,0        для консер-
вов в сборной
жестяной таре
хром                         0,5        для консер-
вов в хроми-
рованной таре
Пестициды*:
гексахлорциклогек-
сан (a,b,y-изомеры)          1,0
ДДТ и его метаболиты         3,0
Полихлорироваиные
бифенилы                      5,0
Радионуклиды                по п. 29
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|   Не допускается    |V.pa-| Примечание
|КОЕ/г,  |    в г продукта     |rahae|
|не более|---------------------|moly-|
|        |БГКП  |S.au-|Пато-   |ticus|
|        |(коли-|reus |генные, |     |
|        |формы)|     |в т.ч.  |     |
|        |      |     |саль-   |     |
|        |      |     |монеллы |     |
|        |      |     |и L.mo- |     |
|        |      |     |nocyto- |     |
|        |      |     |genes   |     |
--------------------------------------------------------------------

тырғаннан                                               0,1 г
кейiнгi                                                 Proteus
тағамдар                                                болуына
рұқсат
етілмейді
Бекiрe балықтарының уылдырығы:
1) түйiр.  1*10 4   1,0   1,0    1,0      25    50   50
шiктi,
банкедегi,
түйір.
шiксiз
қара
2) пастер. 1*10 3   1,0   1,0    1,0      25   0,1*  0,1* *рұқсат
ленген                                                  етілмейтін
түйіршікті                                              салмақтағы
(г)
3) шарбылы 5*10 4   1,0   1,0    1,0      25   50  100
әлсiзтұз.
далған,
тұздалған
Арқан балықтарының түйіршікті тұздалған уылдырығы:
1) банке.  1*10 5   1,0   1,0    1,0      25   50  100
дегi, күбi
2) мұзда.  5*10 4   1,0   1,0    1,0      25   50  100
тылған
шарбыдан
Балықтың басқа түрлерінің уылдырықтары:
1) түйiр.  1*10 3   0,1   1,0    1,0      25   50  300
шiктерi
жарылған,
тұздалған
шарбылы
әлсiз
тұздалған,
ысталған,
қақталған
2) пастер. 5*10 3   1,0   1,0    1,0     25   0,1*  0,1*  *рұқсат
ленген                                                  етілмейтін
салмақтағы
(г)
Уылдырыққа 1*10 4   0,1   1,0    1,0     25   50    50
ұқсас с.і.
белокты
түрi
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi | Көрсеткiштер  |Мг/кг, аспайтын|
|               |рұқсат етiлген |   Ескертулер
|               |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
33. балықтың      Уытты элементтер:
бауыры және одан  Қорғасын               1,0
жасалатын өнiмдер кадмий                 0,7
Сынап                  0,5
қалайы                200,0    Қаңылтыр ыдыстағы
консервiлер үшiн
хром                   0,5     хромдалған қаңылтыр
ыдыстағы
консервiлер үшiн
Пестицидтер*.
гексахлорцикло.       1,0
гексан (а,b,y
изомерлерi)
ДДТ және оның         3,0
қалдықтары
Полихлорланған        5,0
бифенилдар,
Радионуклидтер       29 бап
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткіштер:
___________________________________________________________________
Өнімнің түрлері|КТБ/ |    өнімнің 1 г (см 3 ) |V.parahae|
| г,  |     рұқсат етілмейді |molyticus| Ескертулер
|ас.  |______________________|         |
|пай. |ІТЖБТ|S.aureus|Пато.  |         |
|тын  |(коли|        |генді  |         |
|МАФАн|форм.|        |с.і.   |         |
|МС   |дар) |        |сальмо.|         |
|     |     |        |нелла. |         |
|     |     |        |лар L. |         |
|     |     |        |monocy.|         |
|     |     |        |togenes|         |
___________________________________________________________________

Печень, головы   1х10 5    0,001  0,01    25      100*  *КОЕ/г, не
ры6 мороженые                                         более, для
морской рыбы
Консервы из
печени рыб      Должны удовлетворять требованиям промышленной
стерильности для консервов группы "А" в
соответствии и приложением 8 к настоящим санитарным
правилам
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
34. Рыбный жир См. раздел "Масличное сырье и жировые продукты", п.68
35. Нерыбные объекты промысла (моллюски, ракообразные,
беспозвоночные, водоросли морские) и продукты их переработки,
земноводные, пресмыкающиеся
1) моллюски,   Токсичные элементы:
paкообразные   свинец                      10,0
мышьяк                       5,0
кадмий                       2,0
ртуть                        0,2
2) водоросли   Токсичные элементы:
морские        свинец                       0,5
мышьяк                       5,0
кадмий                       1,0
ртуть                        0,1
Радионуклиды:
цезий-137                    200
стронций-90                  100
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|     Не допускается в г     |  Примечание
|КОЕ/г,  |          продукта          |
|не более|----------------------------|
|        |БГКП  |S.  |Сульфит-|Пато-  |
|        |(коли-|au- |редуци- |генные,|
|        |формы)|reus|рующие  |в т.ч. |
|        |      |    |клостри-|саль-  |
|        |      |    |дии     |монеллы|
|        |      |    |        |и L.mo-|
|        |      |    |        |nocyto-|
|        |      |    |        |genes  |
--------------------------------------------------------------------
1       |    2   |   3  |  4 |    5   |   6   |       7
--------------------------------------------------------------------
Нерыбные объекты промысла:
1) ракообразные
Живые            5х10 4     0,01  0,01      -      25   V.parahaemo-
lyticus - не
более 100
КОЕ/г, для
морских
Охлажденные,
мороженые        1х10 5     0,001 0,01      -      25   то же
2) двухстворчатые моллюски (мидии, устрицы, гребешок и другие):
Живые            5х10 3     1,0   0,1      0,1     25   Е. Coli - в 1
г не допус-
каются; Ente-
rococcus - в
0,1 г не до-
пускаются; V.
Parahaemolyti-
cus - в 25 г
не допускает-
ся, для
морских
Охлажденные,
мороженые        5х10 4     0,1   0,1       -      25   V. parahaemo-
lyticus - не
более 100
КОЕ/г, для
морских
Головоногие

Балықтың бауыры, 1*10 5 0,001  0,01      25      100*   *КТБ/г,
басы мұздатылған                                       аспайтын,
теңіз балығы
үшiн
Балықтың бауыры. Осы санитариялық ереженiң 8 қосымшасына сай
нан жасалған     тұтынатын ыдыстағы стерилизациядан өткiзiлген "А"
консервілер      тобының консервiлерiне арналған өндiрiстiк
стерильдеудiң талаптарын қанағаттандыратындай
болуы керек.
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi | Көрсеткiштер  |Мг/кг, аспайтын|
|               |рұқсат етiлген |   Ескертулер
|               |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
34. Балық майы    "Май шикi заттары және май өнiмдерi" бөлiгiнiң 68
бабын қара
35. Өнеркәсiптiң балық өндiрмейтiн объектiлерi (моллюскалар, шаян
тәрiздiлер, омыртқасыздар, теңiз балдырлары) және олардан алынатын
өнiмдер, қосмекендiлер, бауырымен жорғалаушылар
1) моллюскалар,   Уытты элементтер:
шаянтәрiздiлер    Қорғасын              10,0
Күшән                 5,0
кадмий                2,0
Сынап                 0,2
2) теңiз          Уытты элементтер:
балдырлары        Қорғасын              0,5
Күшән                 5,0
кадмий                1,0
Сынап                 0,1
Радионуклидтер:
цезий-137             200
стронций-90           100
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткіштер:
___________________________________________________________________
Өнімнің түрлері   |КТБ/ |     өнімнің 1 г (см 3 )     |
| г,  |     рұқсат етілмейді      |  Ескертулер
|ас.  |___________________________|
|пай. |ІТЖБТ|S.aur|Сульфит|Пато.  |
|тын  |(коли|eus  |тудыра.|генді  |
|МАФАн|форм.|     |тын    |с.і.   |
|МС,  |дар) |     |клост. |сальмо.|
|     |     |     |ридия. |нелла. |
|     |     |     |лар    |лар,L. |
|     |     |     |       |monocy.|
|     |     |     |       |togenes|
___________________________________________________________________
1            2     3     4      5      6          7
___________________________________________________________________
Өнеркәсiптiң балық өндiрмейтiн объектiлерi:
1) шаянтәрiздiлер
Tipi               5*10 4   0,01   0,01    -     25    100 КТБ/г
аспайтын V.
parahaemolyticus
-, теңіздік үшін
Салқындатылған,    1*10 5   0,001   0,01    -     25   жоғарғыдай
мұздатылған
2) екi ауызды моллюскалар (мидиялар, бақалшықтар, тарқ балық және басқалар):
Tipi               5*10 3   1,0    0,1    0,1     25   1г - E.Coli
рұқсат етіл.
мейді; 0,1 г-да
Enterococcus
болуына рұқсат
етілмейді; 25 г
V. Рarahaemo.
lyticus -
рұқсат етіл.
мейді, теңіздік
үшін
Салқындатылған,  5*10 4    0,1    0,1     -      25    100 КБТ/г
мұздатылған                                          аспайтын V.
parahaemolyticus
-, теңіздік үшін

моллюски         1х10 5     0,001 0,01      -      25   то же
Пресервы из      2х10 5     0,01  1,0      0,01    25*  *только
нерыбных                                              сальмонеллы;
объектов про-                                         плесени не
мысла с добав-                                        более 10
лением расти-                                         КОЕ/г, дрож-
тельных масел,                                        жи - не более
заливок, соу-                                         100 КОЕ/г
сов с гарниром
и без гарнира
Пресервы из      5х10 4     0,1   0,1       -      25*  *только
мяса двуствор-                                        сальмонеллы;
чатых моллюсков                                       плесени не
более 10
КОЕ/г, дрожжи
- не более
100 КОЕ/г
Консервы из      Должны удовлетворять требованиям промышленной
нерыбных объек-  стерильности для консервов группы "А"
тов промысла     в соответствии с приложением 8 к настоящим
санитарным правилам
Вяленая и су-    2х10 4     1,0    -      0,1      25*  *только
шеная продукция                                       сальмонел-
из морских бес-                                       лы; плесени
позвоночных                                           и дрожжи не
более 100
КОЕ/г
Варено-мороженая продукция из нерыбных объектов промысла:
1) ракообразные  2х10 4     0,1   0,1     1,0*     25   * в упаковке
под вакуумом;
Enterococcus,
КОЕ/г, не
более: 1х10 3
- в продукции
из порционных
кусков, 2х10 3
- в фаршевых
2) мясо моллюс-  2х10 4     0,1   1,0     1,0*     25   *в упаковке
ков, блюда из                                         под вакуумом;
мяса двуствор-                                        Enterococcus,
чатых моллюсков                                       КОЕ/г, не
более: 1х10 3
- в продукции
из порционных
кусков, 2х10 3
- в фаршевых
3) из мяса       2х10 4     0,1   1,0     1,0*     25   *тоже;
креветок, кра-                                        Enterococcus,
бов, криля                                            КОЕ/г, не
более: 1х10 3
- в продукции
из порционных
кусков, 2х10 3
- в фаршевых
Сушеные и белковые нерыбные объекты морского промысла:

Бас аяқты       1*10 5    0,001  0,01     -      25    Жоғарғыдай
моллюскалар
Өсiмдiк майы    2*10 5    0,01   1,0     0,01    25*   *тек сальмонел.
құймалармен,                                         лалар;
гарнирлері                                           10 КТБ/г ас.
бар немесе                                           пайтын зеңдер,
жоқ тұздықтар                                        100 КТБ/г
қосылған                                             аспайтын
өнеркәсiптен                                         ашытқылар
балық өндiр.
мейтiн объекті.
лерiнде
жасалған
Екi ауызды     5*10 4     0,1   0,1       -     25*   *тек сальмонел.
моллюска.                                           лалар;
лардың                                              10 КТБ/г ас.
етiнен жасал.                                       пайтын зеңдер,
ған                                                 100 КТБ/г
пресервілер                                         аспайтын
ашытқылар
өнеркәсiптiң   Осы санитариялық ереженің 8 қосымшасына сай тұтынатын
балық өндiр.   ыдыстағы стерилизациядан өткізілген "А" тобының
мейтiн объек.  консервілеріне арналған өндірістік стерильдеудің
тілерiнде      талаптарын қанағаттандыратындай болуы керек.
жасалған
консервілер
теңiз омыртқа. 2*10 4     1,0    -      0,1    25*   *тек сальмонел.
сыздарынан                                          лалар; 100
жасалған                                            КТБ/г аспайтын
қақталған және                                      зеңдер және
кептiрiлген                                         ашытқылар
өнiмдер
Өнеркәсiптiң балық өндірмейтін объектілерінің
пісіріп-мұздатылған өнімдері:
Шаянтәрiз.   2*10 4      0,1    0,1      1,0*   25   *вакуум арқылы
дiлер                                              қапталған; 1*10 3
- үлестеліп
кесілген, 2*10 3
- турама өнімдер.
де КТБ/г аспай.
тын
Enterococcus
моллюскалар. 2*10 4     0,1    1,0       1,0*   25   *вакуум арқылы
дың еті                                            қапталған; 1*10 3
Екi ауызды                                         - үлестеліп
моллюска.                                          кесілген, 2*10 3
лардың етiнен                                      - турама өнім.
жасалған                                           дерде КТБ/г
бағамдар                                           аспайтын
Enterococcus
3) асшаян.  2*10 4     0,1    1,0       1,0*    25   *жоғарғыдай;
дардан, таң.                                       1*10 3 - үлестеліп
қышаяндар,                                         кесілген, 2*10 3
криль етінен                                       - турама өнімдер.
дайындал.                                          де КТБ/г
ғандар                                             аспайтын
Enterococcus
Теңіз Өнеркәсiбiнiң балық өндірмейтін кептіретін
және белокты объектілері:

1) сухой ми-     5х10 4      1,0   -       0,01    25*  * только
дийный бульон,                                        сальмонеллы
бульонные
кубики и пас-
ты, белок
изолированный
--------------------------------------------------------------------
1       |    2   |   3  |  4 |    5   |   6   |       7
--------------------------------------------------------------------
2) гидролизат    5х10 3      1,0   1,0      -      25*  * то же
из мидий
(МИГИ-К)
белково-угле-
водный концент-
рат из мидий      -        1,0   1,0     1,0     25*  * тоже
Водоросли и продукты из них:
1) водоросли -
сырец, в т.ч.
замороженные     5х10 4      0,1    -       -      25*  * то же
2) морская       5х10 4      1,0    -       -      25*  * только
капуста суше-                                         сальмонеллы;
ная                                                   плесени не
более 100
КОЕ/г
3) джемы из      5х10 3      1,0    -       -      25*  * только
морской капусты                                       сальмонеллы
4) агар пище-    5х10 4      1,0    -       -      25*  *только
вой, агароид,                                         сальмонеллы;
фурцелярин и                                          плесень КОЕ/г
альгинат натрия                                       не более 100
пищевой
--------------------------------------------------------------------
* Необходимо контролировать остаточные количества и тех пестицидов, которые были использованы при производстве продовольственного сырья.
5. Зерно (семена), мукомольно-крупяные
и хлебобулочные изделия
Таблица 4
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
1       |         2          |         3        |     4
--------------------------------------------------------------------
36. Зерно про-  Токсичные элементы:
довольственное,
в т.ч. пшеница, свинец                      0,5
рожь, тритика-  мышьяк                      0,2
ле, овес, яч-   кадмий                      0,1
мень, просо,    ртуть                       0,03
гречиха, рис,
кукуруза, сорго Микотоксины:
афлатоксин В1               0,005
дезоксиниваленол            0,7        пшеница
1,0        ячмень
Т-2 токсин                  0,1
зеараленон                  1,0        пшеница,
ячмень,
кукуруза
Нитрозамины:
сумма НДМА и НДЭА           0,015      пивоваренный
солод
Бенз(а)пирен                0,001
Пестициды*:
гексахлорциклогек-
сан (a,b,y-изомеры)         0,5

1) құрғақ  5*10 4     1,0     -        0,01   25*    *тек сальмонел.
мидия                                              лалар
сорпасы,
сорпа
кубиктері
және
пасталары,
оқшаулан.
ған белоктар
2) мидия.    5-10 3   1,0    1,0        -      25*     *жоғарғыдай
лардан
жасалған
гидролизат
(МИГИ-К)
Мидиялар.     -    1,0    1,0        1,0    25*     *жоғарғыдай
дан жасал.
ған белок.
ты көмiр.
тектi
қанықпа
Балдырлар және олардан алынған өнiмдер:
1) шикi -  5*10 4    0,1     -          -    25*     *жоғарғыдай
балдырлар,
с.i. мұзда.
тылған
2) кептi.  5*10 4    1,0     -          -    25*     *тек сальмонел.
рiлген                                             лалар; 100 КТБ/г
теңiз                                              аспайтын
қырыққабаты                                        зеңдер
3)теңiз    5*10 3    1,0     -          -    25*     *тек сальмонел.
қырықкаба.                                         лалар
тынан
жасалған
джемдер
4) тағам.  5*10 4    1,0     -          -    25*     *тек сальмонел.
дық агар,                                          лалар; 100 КТБ/г
агароид,                                           аспайтын
фурцелярин                                         зең
және тағам.
дық
натридің
альгинаты
____________________________________________________________________
* Азық-түлiктiк шикi заттарды өндiргенде пайдаланылған
пестицидтердiң қалған мөлшерiн бақылау керек.
4. Дән (тұқымдар), ұн-жарма және нан-тоқаш өнiмдерi
N4 кесте
____________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi | Көрсеткiштер  |Мг/кг, аспайтын|
|               |рұқсат етiлген |   Ескертулер
|               |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
1                2                3                4
___________________________________________________________________
36. Азық-түлiк    Уытты элементтер:
дәнi, с.i. бидай, Қорғасын                0,5
қара бидай,       Күшән                   0,2
тритикале, сулы,  Кадмий                  0,1
арпа, тары,       Сынап                   0,03
қарақұмық, күрiш, Микоуыттар:
жүгерi, қонақ     афлатоксин В 1           0,005
жүгерi            Дезоксиниваленол        0,7    Бидай
1,0    Арпа
Т-2 токсин              0,1
Зеараленон              1,0    бидай, арпа,
жүгері
Нитрозаминдер:         0,015   Сыра ашытатын уыт
НДМА және НДЭА
қосындысы
Бенз(а)пирен            0,001
Пестицидтер*:
гексахлорцикло.          0,5
гексан (а,b,y
изомерлерi)

ДДТ и его метаболиты        0,02
гексахлорбензол             0,01       пшеница
ртутьорганические
пестициды              не допускаются
2,4-Д кислота, ее
соли, эфиры            не допускаются
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                   70
стронций-90                 40
Вредные примеси:
спорынья                    0,05
горчак ползучий,
софора лисохвостая,
термопсис ланцетный
(по совокупности)           0,1        рожь, пшеница
вязель разноцветный         0,1        рожь, пшеница
--------------------------------------------------------------------
1       |         2          |         3        |     4
--------------------------------------------------------------------
гелиотроп опущенно-
плодный                     0,1        рожь, пшеница
триходесма седая      не допускается   рожь
головневые (мараные,
синегузочные) зерна        10,0        пшеница
фузариозные зерна           1,0        рожь, пше-
ница, ячмень
зерна с розовой
окраской                    3,0        рожь
наличие зерен с ярко
желто-зеленой
флуоресценцией (ЖЗФ)        0,1        кукуруза
Загрязненность и            15,0        суммарная
зараженность                            плотность
вредителями хлебных                    живых и мерт-
запасов (насекомые,                    вых вреди-
клещи)                                 телей,
экз/кг, не
более
37. Семена,     Токсичные элементы:
зернобобовые,
в т.ч. горох,   свинец                      0,5
фасоль, маш,    мышьяк                      0,3
чипа, чече-     кадмий                      0,1
вица, нут       ртуть                       0,02
Микотоксины:
афлатоксин B1               0,005
Пестициды*:
гексахлорциклогек-
сан (a,b,y-изомеры)         0,5
ДДТ и его метаболиты        0,05
ртутьорганические
пестициды              не допускаются
2,4-Д кислота, ее
соли, эфиры            не допускаются
Загрязненность и
зараженность вреди-
телями хлебных запа-
сов (насекомые,
клещи)                 не допускаются
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                    50
стронций-90                  60
38. Крупа,      Токсичные элементы:
толокно,
хлопья          свинец                      0,5
мышьяк                      0,2
кадмий                      0,1
ртуть                       0,03
Микотоксины:
афлатоксин B1               0,005
дезоксиниваленол            0,7        пшеничная
1,0        ячменная
Т-2 токсин                  0,1
Зеараленон                  1,0        пшеничная,
кукурузная,
ячменная
Пестициды*:                по п.36
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                   50
стронций-90                 30
Загрязненность и
зараженность вреди-
телями хлебных
запасов (насекомые,
клещи)                  не допускаются
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,| Не допускается в г  |Плесени| Примечание
|КОЕ/г,  |      продукта       |КОЕ/г  |
|не более|---------------------|не бо- |
|        |БГКП  |Пато-  |B.ce- |лее    |
|        |(коли-|генные,|reus  |       |
|        |формы)|в т.ч. |      |       |
|        |      |саль-  |      |       |
|        |      |монеллы|      |       |
--------------------------------------------------------------------
Крупы, не тре-
бующие варки
(концентрат
пищевой тепло-

ДДТ және оның            0,02
қалдықтары
Гексахлорбензол          0,01  Бидай
Сынапорганикалық       Рұқсат
пестицидтер           етілмейді
2,4-Д қышқылы,         Рұқсат
оның тұздары,         етілмейді
эфирлерi
Радионуклидтер/Бк кг:
цезий-137                 70
cтронций-90               40
Зиянды қоспалар:
Спорынья                 0,05
Жорғалайтын у кекiре,     0,1  қара бидай, бидай
түлкiқұйрықты софора,
ланцетті термопсис
(бірiккен)
Түрлi-түстi шегiршiн      0,1  қара бидай, бидай
Жемiсi төмен қараған      0,1  қара бидай, бидай
гелиотроп
Ақшыл триходесма      рұқсат    қара бидай
етiлмейдi
бас (кекipeci бар,       10,0   бидай
масақтылар)
түйiршектер
Уланған түйiршiктер       1,0  қара бидай, бидай,
арпа
Қызғылт түстi             3,0  қара бидай
түйiршiктер
флуоресценциясы ашық      0,1  жүгері
жасыл-сары түсті
түйіршік (ФЖС)
Астық қорының зиянкесте. 15,0  экз/кг, аспайтын
рiмен ластануы мен             тірі және өлі
жұғуы (жәндiктер,              зиянкестердің
кенелер)                       қосылған тығыздығы
37. Тұқымдар,     Уытты элементтер:
бұршақты с.і.     Қорғасын                  0,5
бұршақ, асбұршақ, Күшән                     0,3
маш, атбұршақ,    Кадмий                    0,1
жасымақ,          Сынап                    0,02
ноқат             Микоуыттар:
афлатоксин В 1             0,005
Пестицидтер*:
гексахлорциклогексан      0,5
(а.b,у изомерлерi)
ДДT және оның қалдықтары  0,05
Сынапорганикалық
пестицидтер              Рұқсат
етілмейді
2,4-Д қышқылы, оның      Рұқсат
тұздары, эфирлері      етілмейді
Астық қорының зиянкес.   Рұқсат
терімен ластануы мен   етілмейді
жұғуы (жәндіктер,
кенелер)
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137                 50
стронций-90               60
38. Жарма,        Уытты элементтер:
талқан, үлпектер  Қорғасын                  0,5
Күшән                     0,2
Кадмий                    0,1
Сынап                     0,03
Микоуыттар:
афлатоксин В 1             0,005
дезоксиниваленол          0,7  бидай
1,0  арпа
T-2 токсин                0,1
зеараленон                1,0  бидай, жүгері, арпа
Пестицидтер*:            36 бап
бойынша
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137                 50
стронций-90               30
Астық қорының зиянкес.  Рұқсат
терiмен ластануы мен   етілмейді
жұғуы (жәндіктер,
кенелер)
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткiштер:
___________________________________________________________________
Өнімнің түрлері   |КТБ/ |   өнімнің 1 г (см 3 )  |КТБ/г |
| г,  |    рұқсат етілмейді  |аспай.|Ескертулер
|ас.  |______________________| тын  |
|пай. |ІТЖБТ|Пато.  |B.cereus|зеңдер|
|тын  |(коли|генді  |        |      |
|КМФАн|форм.|с.і.   |        |      |
|М    |дар) |сальмо.|        |      |
|     |     |нелла. |        |      |
|     |     |лар    |        |      |
___________________________________________________________________

вой сушки)       5х10 3     0,01     25     0,1     50
Палочки крупя-
ные всех видов,
(концентрат пи-
щевой экстру-
зионной техно-
логии), сухар-
ные изделия      1х10 4     1,0      25     0,1     50
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
1       |         2          |         3        |     4
--------------------------------------------------------------------
39. Мука пше-   Токсичные элементы:
ничная, в т.ч.
для макаронных  свинец                      0,5
изделий, ржа-   мышьяк                      0,2
ная, тритика-   кадмий                      0,1
левая, куку-    ртуть                       0,03
рузная, яч-
менная, прося-  Микотоксины:
ная (пшенная),  афлатоксин B1               0,005
рисовая, греч-  дезоксиниваленол            0,7        пшеничная
невая, сорго-                               1,0        ячменная
вая             Т-2 токсин                  0,1
зеараленон                  1,0        пшеничная,
кукурузная,
ячменная
Пестициды*:
гексахлоранциклогек-
сан (a,b,y-изомеры)         0,5
ДДТ и его метаболиты        0,02       из зерновых
0,05       из зернобобо-
вых
гексахлорбензол             0,01       пшеничная
ртутьорганические
пестициды               не допускаются
2,4-Д кислота, ее
соли, эфиры             не допускаются
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                    50
стронций-90                  30
Загрязненность и
зараженность вредите-
лями хлебных запасов
(насекомые, клещи)      не допускаются
Зараженность возбуди-       1х10 3       для муки
телями "картофельной                   пшеничной
болезни" хлеба
40. Макаронные  Токсичные элементы:
изделия         Свинец                       0,5
Мышьяк                       0,2
Кадмий                       0,1
Ртуть                        0,02
Микотоксины и пестициды:     по п.39
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                     50
стронций-90                   30
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|Не допускается в г  |Плесени,| Примечание
|КОЕ/г,  |     продукта       |КОЕ/г,  |
|не более|--------------------|не более|
|        |БГКП  |S.au-|Пато-  |        |
|        |(коли-|reus |генные,|        |
|        |формы)|     |в т.ч. |        |
|        |      |     |саль-  |        |
|        |      |     |монеллы|        |
--------------------------------------------------------------------
Мука всех видов   5х10 4     -      -      -      100    B.subtilis не
более 10 3
Яичные макарон-
ные изделия        -       -      -     25       -
Макаронные из-

Пiсiрудi керек етпей. 5*10 3   0,01   25       0,1     50
тiн жармалар, (жылу
арқылы кептiрiлген
тағамдық қанықпа)
Барлық түрлi жармалар.
дың таяқшалары,       1*10 4    1,0   25       0,1     50
(экструзионды
технологияның
тағамдық қанықпасы),
кептiрiлген өнімдер
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi | Көрсеткiштер  |Мг/кг, аспайтын|
|               |рұқсат етiлген |   Ескертулер
|               |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
39. бидай, c.i.    Уытты элементтер:
макарон өнiмдерi.  Қорғасын              0,5
не, арналған ұн,   Күшән                 0,2
қара бидай, три.   Кадмий                0,1
тикалды, жүгерi,   Сынап                 0,03
арпа тары, күрiш,  Микоуыттар:
қара-құмық, қонақ  афлатоксин В 1         0,005
жүгерi ұны         Дезоксиниваленол      0,7     бидай
1,0     арпа
T-2 токсин            0,1
Зеараленон            1,0     бидай, жүгері, арпа
Пестицидтер*:
гексахлоранцикло.     0,5
гексан (а,b,y
изомерлерi)
ДДТ және оның         0,02    Дақылдық
қалдықтары
0,05    Дән-бұршақтық
Гексахлорбензол       0,01    бидай
Сынапорганикалық     Рұқсат
пестицидтер         етілмейді
2,4-Д қышқылы,       Рұқсат
оның тұздары,       етілмейді
эфирлері
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137              50
стронций-90            30
Астық қорының        Рұқсат
зиянкестерiмен       етiлмейдi
ластануы мен
жұғуы (жәндiктер,
кенелер)
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткiштер:
___________________________________________________________________
Өнімнің түрлері|КТБ/ |  өнімнің 1 г (см 3 )   |КТБ/г,|  Ескертулер
| г,  |  рұқсат етілмейді    |аспай.|
|ас.  |______________________| тын  |
|пай. |ІТЖБТ |S.aureus|Пато. |зеңдер|
|тын  |(коли |        |генді |      |
|КМФАн|форм. |        |с.і.  |      |
|М    | дар) |        |саль. |      |
|     |      |        |моне. |      |
|     |      |        |лла.  |      |
|     |      |        |лар   |      |
___________________________________________________________________
Барлық түрлi ұн  5*10 4     -      -       -     100  10 3 аспайтын
B.subtilis
Жұмыртқа қосыл.   -       -      -      25     -
ған макарон
өнiмдерi

делия быстрого    5х10 4    0,01   0,1    25       -
приготовления
с добавками на
молочной основе
(с сухим обез-
жиренным моло-
ком, с молоком
коровьим сухим
цельным, с тво-
рогом)
Макаронные из-
делия быстрого    5х10 4    0,1     -     25      100
приготовления с
добавками на
растительной
основе (с пище-
выми отрубями,
с пшеничными
зародышевыми
хлопьями, с
сухими 0,01
овощными порош-
ками, с морской
капустой)
Безбелковые       1х10 5    0,01    -     25      200*   *дрожжи
макаронные                                             100КОЕ/г не
изделия                                                более
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
1       |         2          |         3        |     4
--------------------------------------------------------------------
41. Хлеб, бу-   Токсичные элементы:
лочные изделия
и сдобные       свинец                      0,35
изделия         мышьяк                      0,15
кадмий                      0,07
ртуть                       0,015
Микотоксины,
пестициды:                  по п.39
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                   40
стронций-90                 20
--------------------------------------------------------------------
42. Отруби
пищевые
(пшеничные)                                         см.п.79
-------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|    Не допускается в г    |Плесени,|Приме-
|КОЕ/г,  |         продукта         |КОЕ/г   |чание
|не более|--------------------------|не более|
|        |БГКП  |Sau-|Бакте-|Пато-  |        |
|        |(коли-|reus|рии   |генные,|        |
|        |формы)|    |рода  |в т.ч. |        |
|        |      |    |Pro-  |саль-  |        |
|        |      |    |teus  |монеллы|        |
--------------------------------------------------------------------
Хлебобулочные
изделия (в т.ч.
пироги, блинчи-
ки с фруктовыми
и овощными
начинками)       1х10 3     1,0   1,0    -      25       50
Хлебобулочные
изделия с тво-
рогом, с сыром:
хачапури, блин-
чики (в т.ч.
замороженные) и
другие           1х10 3     1,0   1,0   0,1     25       50
Хлебобулочные
изделия со
сливочным
заварным кремом  5х10 3    00,1   1,0    -      25       50
Хлебобулочные
изделия с мясо-
продуктами,
рыбой и море-

Сүт қосылып      5*10 4    0,01   0,1     25     -
иленген тез
дайындалатын
макарон
өнiмдерi
(құрғақ
майсызданды.
рылыған сүт,
құрғақ майы
айырылған
сиыр сүт, ақ
iрiмшiк)
өсiмдiк негi.   5*10 4     0,1    -      25    100
зiндегi тез
дайындалатын
макарон өнiм.
дерi (тағамдық
кебектер,
өнген бидайдың
үрпектерi,
құрғақ көкөнiс
ұнтақтарымен
0,01, теңіз
қырыққабат.
тарымен)
Белоксыз       1*10 5    0,01    -      25    200*    *100КТБ/г
макарон                                             аспайтын
өнiмдерi                                            ашытқылар
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi | Көрсеткiштер  |Мг/кг, аспайтын|
|               |рұқсат етiлген |   Ескертулер
|               |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
41. Нан, тоқаш     Уытты элементтер:
өнiмдерi және      Қорғасын              0,35
майқоспа өнiмдерi  Күшән                 0,15
Кадмий                0,07
Сынап                 0,015
Микоуыттар,          39 бап
Пестицидтер:         бойынша
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137              40
стронций-90            20
42. тағамдық                             79 бапты қараңыз
кебекте (бидай)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнімнің түрлері    |КТБ/ |   өнімнің 1 г (см 3 )     |КТБ/г,|Ескер.
| г,  |   рұқсат етілмейді      |аспай.|тулер
|ас.  |_________________________| тын  |
|пай. |ІТЖБТ|S.au|Proteus|пато. | зең. |
|тын  |(коли|reus| текті |генді,| дер  |
|КМФАн|форм.|    |бакте. |с.і.  |      |
|М    |дар) |    |риялар |саль. |      |
|     |     |    |       |моне. |      |
|     |     |    |       |лла.  |      |
|     |     |    |       |лар   |      |
___________________________________________________________________
Нан-тоқаш өнiмдерi   1*10 3   1,0   1,0   -      25      50
(с.i. қаусырмалар,
жемiстерден және
көкөнiстерден
салмасы бар құймақтар)
ақ iрiмшiк, iрiмшiк  1*10 3   1,0   1,0  0,1     25      50
қосылған нан-тоқаш
өнiмдерi: хачапури,
құймақтар (c.i.
мұздатылған) және
басқа т.б.
кiлегейлi бұқтырыл.  5*10 3   00,1   1,0   -     25      50
ған кремi бар
нан-тоқаш өнiмдерi

43. Бараноч-   Токсичные элементы:
ные, сухарные
изделия, хлеб- свинец                       0,5
ные палочки,   мышьяк                       0,2
соломка и др.  кадмий                       0,1
ртуть                        0,02
Микотоксины,
пестициды:                   по п.39
--------------------------------------------------------------------
1       |         2          |         3        |     4
--------------------------------------------------------------------
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                     50
стронций-90                   30
44. Мучные
кондитерские
изделия        см.п.48
--------------------------------------------------------------------
*Необходимо контролировать остаточные количества и тех пестицидов, которые были использованы при производстве продовольственного сырья.
5. Сахар и кондитерские изделия
Таблица 5
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
45. Сахар       Токсичные элементы:
свинец                      1,0
мышьяк                      1,0
кадмий                      0,05
ртуть                       0,01
Пестициды*:
гексахлорциклогек-
сан (a,b,y-изомеры)         0,005
ДДТ и его метаболиты        0,005
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                   140
стронций-90                 100
46. Сахаристые  Токсичные элементы:
кондитерские
изделия: кара-  свинец                      1,0
мель, конфеты   мышьяк                      1,0
глазированные   кадмий                      0,1
и неглазиро-    ртуть                       0,01
ванные, помад-
ные, сбивные,   Микотоксины:
грильяжные,     афлатоксин B1               0,005      для изделий,
пралине, мар-                                          содержащих
ципановые,                                             орехи
фруктово-ягод-  Радионуклиды Бк/кг:
ные, ирис,      цезий-137                   160
халва, пасти-   стронций-90                 100
ла, зефир,
мармелад, же-
лейные изделия
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|Не допускается|Дрожжи|Плесени| Примечание
|КОЕ/г,  | в г продукта |КОЕ/г |КОЕ/г  |
|не более|--------------|не бо-|не бо- |
|        |БГКП  |Пато-  |лее   |лее    |
|        |(коли-|генные,|      |       |
|        |формы)|в т.ч. |      |       |
|        |      |саль-  |      |       |
|        |      |монеллы|      |       |
--------------------------------------------------------------------
1       |    2   |   3  |   4   |   5  |   6   |      7
--------------------------------------------------------------------
Сахар             1х10 3    1,0     25      10     10    Лейконосток -
КОЕ/г не
более 10 3
Конфеты неглазированные:
1) помадные,
молочные          5х10 3    1,0     25      10     50

43. Білезiк нан,  Уытты элементтер:
кепкен  нан       Қорғасын               0,5
өнiмдерi, нан     Күшән                  0,2
таяқшалар, соялар Кадмий                 0,1
және т.б.         Сынап                  0,02
Микоуыттар,           39 бап
Пестицидтер:          бойынша
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137               50
стронций-90             30
44. Ұннан жасал.  48 бапты
ған кондитерлiк   қараңыз
өнiмдер
___________________________________________________________________
* Азық-түлiктiк шикi заттарды өндiргенде пайдаланылған пестицидтердiң қалған мөлшерiн бақылау керек.
5. Қант және кондитерлiк өнiмдер
__________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi | Көрсеткiштер  |Мг/кг, аспайтын|
|               |рұқсат етiлген |   Ескертулер
|               |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
45. Қант          Уытты элементтер:
Қорғасын                1,0
Күшән                   1,0
кадмий                  0,05
Сынап                   0,01
Пестицидтер*:
гексахлорцикло.        0,005
гексан (а,b,у
изомерлерi)
ДДТ және оның          0,005
қалдықтары
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137               140
стронций-90             100
46. Қантты конди. Уытты элементтер:
терлiк өнiмдер:   Қорғасын:               1,0
карамель,         Күшән                   1,0
қуыссыз және      кадмий                  0,1
қуыстағы,         Сынап                   0,01
помадалы,         Микоуыттар:             0,005  Құрамында жаңғақ
бұлғанған,        афлатоксин В 1                   бар өнімдер үшін
грильяж, пралине,
марципанды,       Радионуклидтер Бк/кг:
жемiс-жидек       цезий-137                160
кәмпиттерi, ирис, стронций-90              100
халуа, пастила,
зефир, мармелад,
тоңбаланған
өнiмдер
____________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткiштер:
___________________________________________________________________
|МАФАн |өнімнің 1 г  |КТБ/г,|КТБ/г,|
Өнімнің түрлері | МС   |(см 3 ) рұқсат |аспай.|аспай.|  Ескертулер
|КТБ/г,|  етілмейді  | тын  | тын  |
|аспай.|_____________|ашытқ.|зеңдер|
| тын  |ІТЖБТ |Пато. | ылар |      |
|      |(коли.|генді,|      |      |
|      |форм. | с.і. |      |      |
|      | дар) |саль. |      |      |
|      |      |монел.|      |      |
|      |      |лалар |      |      |
___________________________________________________________________
1            2      3      4      5      6          7
___________________________________________________________________
Қант                1*10 3   1,0     25     10     10  КТБ/г 10 3 аспай.
тын Лейконосток
Қуыссыз кәмпиттер:
1) помадалы, сүтті  5*10 3   1,0     25     10     50

2) на основе
пралине, на
кондитерском
жире              1х10 4    0,01    25      50     100
Конфеты глазированные с корпусами:
1) помадными,
фруктовыми,
марципановыми,
грильяжными       1х10 4    1,0     25      50     50
2) молочными,
сбивными          5х10 4    0,1     25      50     50
3) из сухо-
фруктов           5х10 4    0,1     25      200    100
4) из цукатов,
взорванных зерен  1х10 4    0,1     25      50     50
--------------------------------------------------------------------
1       |    2   |   3  |   4   |   5  |   6   |      7
--------------------------------------------------------------------
5) кремовыми,
на основе
пралине           5х10 4    0,01    25      50     100
Конфеты диабе-
тические          5х10 3    1,0     25      50     50
Драже (всех
наименований)     1х10 3    0,1     25      50     100
Карамель неглазированная:
1) леденцовая,
с начинкой по-
мадной, ликер-
ной, фруктово-
ягодной, сбив-
ной;              5х10 2    1,0     25      50     50
2) с начинкой
ореховой, шоко-
ладно-ореховой,
шоколадной,
сливочной и
другие            5х10 3    0,1     25      50     50
Карамель глазированная с начинками:
1) помадной,
фруктовой;        1х10 4    0,1     25      50     50
2) молочной,
сбивной, орехо-
вой               5х10 4    0,1     25      50     50
Карамель
диабетическая     5х10 2    1,0     25      50     50
Ирис (всех
наименований)     1х10 3    1,0     25      10     10
Резинка
жевательная       5х10 2    1,0     25      50     50
Халва:
1) глазирован-
ная;              1х10 4    0,01    25      50     50
2) неглазиро-
ванная            5х10 4    0,01    25      50     50
Пастиломармеладные изделия:
1) пастила,
зефир, мармелад
неглазированные   1х10 3    0,1     25      50     100
2) пастила,
зефир, мармелад
глазированные     5х10 3    0,1     25      50     100
3) пастиломарме-
ладные изделия
диабетические     1х10 3    1,0     25      50     50
Восточные сладости:
1) типа мягких
конфет, косхал-
ва, ойла          5х10 3    0,1     25      100    100
2) типа мягких
конфет глазиро-
ванные            1х10 4    0,1     25      100    100
3) щербеты        5х10 3    0,1     25      200    100
4) рахат-лукум    1х10 4    0,01    25       -     100
Восточные сладости типа карамели:
1) орех обжа-
ренный;           1х10 4    1,0     25      50     100
2) козинак;       5х10 3    0,1     25      50     50
3) типа караме-
ли глазирован-
ные               1х10 4    0,1     25      50     50
Сахарные отде-
лочные полуфаб-
рикаты типа
"вермишели"       1х10 3    1,0     25      50     50
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------

2) пралине негi.    1*10 4   0,01    25     50    100
зiндегi, кондитер.
лiк майдағы
Қуысында салмасы бар кәмпиттер:
4) помадалы,        1*10 4   1,0     25     50     50
жемiстi, марци.
панды, грильяжды
2) сүттi,           5*10 4   0,1     25     50     50
бұлғанғандар
3) жемiстер қағынан 5*10 4   0,1     25     200   100
4) цукаттардан,     1*10 4   0,1     25     50     50
жарылған дәннен
5) кремдi, пралине  5*10 4   0,01    25     50    100
негiзiнде
емдәмдік кәмпиттер  5*10 3   1,0     25     50     50
Драже (барлық       1*10 3   0,1     25     50    100
атаудағы)
Қуыссыз карамель:
1) мәпәси,          5*10 2   1,0     25     50     50
помадалы,
ликерлi, жемiс-
жидектi, былғанған;
2) жаңғақ, шоколад. 5*10 3   0,1     25     50     50
жаңғақты, шоколадты,
кiлегей салмасы
және т.б.
Қуыс iшiне салмасы бар карамель:
1) помадалы,        1*10 4   0,1     25     50     50
жемiстi;
2) сүт бұлғанған,   5*10 4   0,1     25     50     50
жаңғақ
Емдәмдiк карамель   5*10 2   1,0     25     50     50
Ирис (барлық        1*10 3   1,0     25     10     10
атаудағы)
Сағыз               5*10 2   1,0     25     50     50
Халуа:
1) қуысты;          1*10 4   0,01     25    50     50
2) қуыссыз          5*10 4   0,01     25    50     50
Пастиломармеладты өнiмдері:
1) пастила, зефир,  1*10 3   0,1      25    50    100
мармелад
2) пастила, зефир,  5*10 3   0,1      25    50    100
мармелад қуысты
3) пастиломармелад  1*10 3   1,0      25    50     50
өнiмдерi емдәмдiк
Шығыс тәттiлерi:
1) жұмсақ кәмпит    5*10 3   0,1      25    50    100
тәрiздi, халуа,
ойла
2) қуыссыз жұмсақ   1*10 4   0,1      25   100    100
кәмпит тәрiздi
3) шербеттер        5*10 3   0,1      25   200    100
4) рахат-лукум      1*10 4   0,01     25    -     100
Карамель тәрiздi шығыс тәттiлері:
1) қуырылған        1*10 4   1,0      25   50     100
жаңғақ;
2) козинак;         5*10 3   0,1      25   50      50
3) қуыссыз кәмпит   1*10 4   0,1      25   50      50
тәрiздi
"вермишель" тәрiздi 1*10 3   1,0      25   50      50
қанттан жасалған
әрлегiш жартылай
дайындалған
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi | Көрсеткiштер  |Мг/кг, аспайтын|
|               |рұқсат етiлген |   Ескертулер
|               |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________

47. Сахаристые  Токсичные элементы:
кондитерские
изделия: шоко-  свинец                       1,0
лад и изделия   мышьяк                       1,0
из него         кадмий                       0,5
ртуть                        0,1
Микотоксины:
афлатоксин B1                0,005
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                    140
стронций-90                  100
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|Не допускается|Дрожжи|Плесени| Примечание
|КОЕ/г,  | в г продукта |КОЕ/г |КОЕ/г  |
|не более|--------------|не бо-|не бо- |
|        |БГКП  |Пато-  |лее   |лее    |
|        |(коли-|генные,|      |       |
|        |формы)|в т.ч. |      |       |
|        |      |саль-  |      |       |
|        |      |монеллы|      |       |
--------------------------------------------------------------------
Шоколад:
1) Обыкновенный
и десертный без
добавлений        1х10 4     0,1    25      50      50
2) обыкновенный
и десертный с
добавлениями      5х10 4     0,1    25      50      100
3) с начинками
и конфеты типа
"Ассорти",
плитки конди-
терские           5х10 4     0,1    25      50      100
4) шоколад
диабетический     5х10 3     0,1    25      50      50
Пасты, кремы:
1) молочные,
шоколадные        5х10 3     0,1    25      50      50
2) ореховые       5х10 4     0,01   25      50      100
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
48. Какао-бобы  Токсичные элементы:
и какао-про-
дукты           свинец                      1,0
мышьяк                      1,0
кадмий                      0,5
ртуть                       0,1
Микотоксины:
афлатоксин В1               0,005     какао-продукты
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                   100
стронций-90                 80
Пестициды*:
гексахлорциклогек-
сан (a,b,y-изомеры)         0,5
ДДТ и его метаболиты        0,15
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|Не допускается|Дрожжи|Плесени| Примечание
|КОЕ/г,  | в г продукта |КОЕ/г |КОЕ/г  |
|не более|--------------|не бо-|не бо- |
|        |БГКП  |Пато-  |лее   |лее    |
|        |(коли-|генные,|      |       |
|        |формы)|в т.ч. |      |       |
|        |      |саль-  |      |       |
|        |      |монеллы|      |       |
--------------------------------------------------------------------
Какао-порошок:

47. Қантты конди.  Уытты элементтер:
терлік өнiмдер:    Қорғасын               1,0
шоколад және одан  Күшән                  1,0
жасалған өнiмдер   кадмий                 0,5
Сынап                  0,1
Микотоксиндер:
афлатоксин В 1          0,005
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137              140
стронций-90            100
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткiштер:
___________________________________________________________________
|МАФАн |өнімнің 1 г  |КТБ/г,|КТБ/г,|
Өнімнің түрлері | МС,  |(см 3 ) рұқсат |аспай.|аспай.|  Ескертулер
|КТБ/г,|  етілмейді  | тын  | тын  |
|аспай.|_____________|ашытқ.|зеңдер|
| тын  |ІТЖБТ |Пато. | ылар,|      |
|      |(коли.|генді,|      |      |
|      |форм. | с.і. |      |      |
|      | дар) |саль. |      |      |
|      |      |монел.|      |      |
|      |      |лалар |      |      |
___________________________________________________________________
Шоколад:
1) қоспасы жоқ     1*10 4    0,1     25     50     50
кәдiмгі және
десертті
2) қоспасы бар     5*10 4    0,1     25     50    100
кәдiмгi және
десерттi
3) "Ассорти"       5*10 4    0,1     25     50    100
тәрiздi кәмпит.
тер, кондитерлiк
тақтайшалар
4) емдәмдiк        5*10 3    0,1     25     50     50
шоколад
Пасталар, кремдер:
1) сүт, шоколадты  5*10 3    0,1     25     50     50
2) жаңғақтар       5*10 4    0,01    25     50    100
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi | Көрсеткiштер  |Мг/кг, аспайтын|
|               |рұқсат етiлген |   Ескертулер
|               |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
48. Бұршақ, какао  Уытты элементтер:
және какао-        Қорғасын              1,0
өнiмдерi           Күшән                 1,0
Кадмий                0,5
Сынап                 0,1
Микоуыттар:
афлатоксин В 1         0,005     какао-өнімдер
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137             100
стронций-90            80
Пестицидтер*:
гексахлорциклогексан  0,5
(a,b,y изомерлері)
ДДТ және оның         0,15
қалдықтары
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткiштер:
___________________________________________________________________
|МАФАн | өнімнің 1 г |КТБ/г,|КТБ/г,|
Өнімнің түрлері | МС,  |(см 3 ) рұқсат |аспай.|аспай.|  Ескертулер
|КТБ/г,|  етілмейді  | тын  | тын  |
|аспай.|_____________|ашытқ.|зеңдер|
| тын  |ІТЖБТ |Пато. | ылар,|      |
|      |(коли.|генді,|      |      |
|      |форм. | с.і. |      |      |
|      | дар) |саль. |      |      |
|      |      |монел.|      |      |
|      |      |лалар |      |      |
___________________________________________________________________
Какао-ұнтақтар:

49. Мучные     Токсичные элементы:
кондитерские
изделия        свинец                      0,5
мышьяк                      0,3
кадмий                      0,1
ртуть                       0,02
Микотоксины:
афлатоксин B1               0,005
дезоксиниваленол            0,7
--------------------------------------------------------------------
1       |         2          |        3         |     4
--------------------------------------------------------------------
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                   50
стронций-90                 30
Пестициды*:
гексахлорциклогек-
сан (a,b,y-изомеры)         0,2
ДДТ и его метаболиты        0,02
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|  Не допускается в г |Дрож-|Пле- | Приме-
|КОЕ/г,  |      продукта       |жи   |сени | чание
|не более|---------------------|КОЕ/г|КОЕ/г|
|        |БГКП  |S.au- |Пато-  |не   |не   |
|        |(коли-|reus  |генные,|более|более|
|        |формы)|      |в т.ч. |     |     |
|        |      |      |саль-  |     |     |
|        |      |      |монеллы|     |     |
--------------------------------------------------------------------
1       |    2   |   3  |   4  |   5   |  6  |  7  |    8
--------------------------------------------------------------------
Торты и пирожные бисквитные, слоеные, песочные, воздушные,
заварные, крошковые с отделками, в т.ч. замороженные:
1) сливочной;    5х10 4    0,01*  0,01*    25     100   50   *в 0,1 г
не допус-
каются
для про-
дуктов со
сроком
годности
5 и более
суток
2) белково-
сбивной, типа
суфле;           1х10 4    0,01*  0,01*    25     50    100  *то же
3) фруктовой,
помадной, из
шоколадной
глазури;         1х10 4    0,01*  0,1      25     50    100  *то же
4) жировой;      5х10 4    0,01*  0,1      25     50    100  *то же
5) творожно-
сливочной;       5х10 4    0,01*  0,1      25     **    **   *то же
**дрожжи
- 50,
плесени
- 100
КОЕ/г,
не более,
для про-
дуктов
со сро-
ком год-
ности 5
и более
суток
6) типа
"картошка";      5х10 4    0,01*  0,1      25     50    100  *то же
7) с заварным
кремом           1х10 4    0,01*  1,0      25     50    100  *то же
Торты и пирож-
ные без отде-
лок, с отдел-
ками на основе
маргаринов,
растительных
сливок и жиров   1х10 4    1,0    0,1      25     50    50
Торты, пирож-
ные, рулеты
диабетические    5х10 3    0,1    1,0      50     50    50
Торты вафельные с начинкой:

49. Ұннан жасалған Уытты элементтер:
кондитерлiк        Қорғасын               0,5
өнiмдерi           Күшән                  0,3
кадмий                 0,1
Сынап                 0,02
Микоуыттар:
афлатоксин В 1          0,005
дезоксиниваленол       0,7
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137              50
стронций-90            30
Пестицидтер*:
гексахлорцикло.        0,2
гексан (a.b,у
изомерлері)
ДДТ және оның         0,02
қалдықтары
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткiштер:
___________________________________________________________________
|МАФАн | өнімнің 1 г (см 3 ) |КТБ/г,|КТБ/г,|
Өнімнің түрлері | МС,  | рұқсат етілмейді  |аспай.|аспай.|Ескерту.
|КТБ/г,|                   | тын  | тын  |  лер
|аспай.|___________________|ашытқ.|зеңдер|
| тын  |ІТЖБТ |S.au.|Пато. | ылар,|      |
|      |(коли.|rеus |генді,|      |      |
|      |форм. |     |с.і.  |      |      |
|      | дар) |     |саль. |      |      |
|      |      |     |монел.|      |      |
|      |      |     |лалар |      |      |
___________________________________________________________________
Бисквиттi, қатпарлы, үгiтілетiн, кеуектi, бұқтырылған, үгiтiндiден
әрленген торттар мен пироженоелар, с.i. мұздатылған:
___________________________________________________________________
1) кiлегейлер;    5*10 4    0,01*  0,01*  25    100    50   * 0,1 г
сақтау                                                              мерзімі 5
және 1
тәуліктен
жоғары
өнімдер
үшін
рұқсат
етілмейді
2) сүфле тәрізді 1*10 4    0,01*  0,01*  25     50   100    *жоғарғы.
белокты-                                                  дай
бұлғанған;
3) жемiс,        1*10 4    0,01*  0,1    25     50   100    *жоғарғы.
помадалы,                                                 дай
сырты шоколадпен
қапталған;
4) майлы;        5*10 4    0,01*   0,1  25     50   100    *жоғарғы.
дай
5) ақ ірімшікті  5*10 4    0,01*   0,1  25     **   **     *жоғарғы.
кілегейлер;                                              дай
**ашытқылар
-50, зеңдер
сақталу
мерзімі 5
және одан
да көп
тәулік
болатын
өнімдер
үшін, - 100
КТБ/г аспау
керек
6) "картоп"     5*10 4    0,01*   0,1  25     50   100     *жоғарғы.
тәрiздi;                                                 дай
7) бұқтырылған  1*10 4    0,01*   1,0  25     50   100     *жоғарғы.
креммен                                                  дай
Әрленбеген      1*10 4    1,0     0,1  25     50   50
торттар мен
пирожныйлар,
маргарин,
өсiмдiк
кiлегейлер мен
майлары
негiзiнде
әрлегiштерi бар
емдәмдiк        5*10 3    0,1     1,0  50     50   50
торттар,
пирожныйлар,
орамдар
вафелдi салмасы бар торттар:

1) жировой;      5х10 3    0,1     -       25     50    100
2) пралине,
шоколадно-
ореховой;        5х10 4    0,01    -       25     50    100
Рулеты бисквитные с начинкой:
1) сливочной,
жировой;         5х10 4    0,01   0,1      25     50    100
2) фруктовой,
с цукатами,
маком, орехами;  1х10 4    1,0    1,0      25     50    100
--------------------------------------------------------------------
1       |    2   |   3  |   4  |   5   |  6  |  7  |    8
--------------------------------------------------------------------
Кексы:
1) с сахарной
пудрой;          5х10 3    0,1     -       25     50    50
2) глазирован-
ные, с орехами,
цукатами, с
пропиткой фрук-
товой, ромовой;  5х10 3    0,1     -       25     50    100
Кексы и рулеты
в герметизиро-
ванной упаковке  5х10 3    0,1    0,1      25     50    50
Вафли:
1) без начинки,
с начинками
фруктовой,
помадной,
жировой          5х10 3    0,1     -       25     50    100
2) с орехово-
пралиновой на-
чинкой, глази-
рованные шоко-
ладной глазурью  5х10 4    0,01    -       25     50    100
Пряники, коврижки:
1) без начинки;  2,5х10 3 1,0     -       25     50    50
2) с начинкой;   5х10 3    0,1     -       25     50    50
Печенье:
1) сахарное, с
шоколадной гла-
зурью, сдобное;  1х10 4    0,1     -       25     50    100
2) с кремовой
прослойкой,
начинкой;        1х10 4    0,1    0,1      25     50    100
3) галеты,
крекеры.         1х10 3    1,0     -       25      -    100
Мучные восточные сладости:
1) бисквит с
корицей, кура-
бье, шакер-лу-
кум, шакер-
чурек;           5х10 2    1,0     -       25     50    50
2) земелах;      5х10 3    1,0     -       25     50    50
3) рулеты и
трубочки с
орехами;         1х10 3    1,0     -       25     50    50
4) глазирован-
ные              1х10 4    0,1     -       25     50    100
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
50. Мед        Токсичные элементы:
свинец                     1,0
мышьяк                     0,5
кадмий                     0,05
олово                    100,0
оксиметилфурфурол          25
Пестициды:
гексахлорциклогек-
сан (a,b,y-изомеры)        0,005
ДДТ и его метаболиты       0,005
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                  100
стронций-90                 80
--------------------------------------------------------------------
* Необходимо контролировать остаточные количества и тех пестицидов, которые были использованы при производстве продовольственного сырья.
** Допустимые уровни гексахлорциклогексана (a,b,y - изомеры) и ДДТ и его метаболитов рассчитываются по основному (ым) виду (ам) сырья как по массовой доле, так и по допустимым уровням нормируемых пестицидов.

1) майлы;       5*10 3    0,1      -   25     50   100
2) пралине,     5*10 4    0,01     -   25     50   100
шоколадты -
жаңғақты;
бисквиттi салмасы бар орамалар:
1) кiлегейлi,   5*10 4    0,01    0,1   25    50   100
майлы;
2) жемiс,       1*10 4    1,0     1,0   25    50   100
цукаттармен
1) қант ұлпа.   5*10 3    0,1      -   25     50    50
сының;
2) қуыссыз,     5*10 3    0,1      -   25     50   100
жаңғақпен,
цукаттармен,
жемiс, ром
сiңiрiлген;
Ауа кiрмейтiн   5*10 3    0,1    0,1   25     50    50
орамдағы
кекстep мен
орамалар
Вафлилер:
1) салмасы жоқ, 5*10 3    0,1     -    25     50   100
жемiс, помадалы,
майлы салмасы
бар
2) жаңғақты-    5*10 4    0,01    -    25     50   100
пралиндi,
үстiнен шоколад
құйылған
Пряниктер, коврижкалар:
1) салмасы жоқ; 2,5*10 3   1,0    -    25      50   50
2) салмасы бар;  5*10 3    0,1    -    25      50   50
Печенье:
1) қантты,       1*10 4    0,1    -    25      50  100
үстiнен шоко.
ладқұйылған,
майқоспалы;
2) арасында      1*10 4    0,1   0,1   25      50  100
кремi бар,
салмасы бар;
3) галеттер,     1*10 3    1,0    -    25      -   100
крекерлер
Ұннан жасалған шығыс тәттілерi:
1) дәмқабықты    5*10 2    1,0   -     25     50   50
бар бисквит,
курабье,
шакер-лукум,
шакер-чурек;
2) земелах;      5*10 3    1,0   -     25     50   50
3) жаңғақ        1*10 3    1,0   -     25     50   50
қосылған
орамалар мен
4) қуысты.       1*10 4    0,1   -     25     50  100
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi | Көрсеткiштер  |Мг/кг, аспайтын|
|               |рұқсат етiлген |   Ескертулер
|               |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
50. Бал           Уытты элементтер:
Қорғасын               1,0
Күшән                  0,5
кадмий                0,05
қалайы                100,0
оксиметилфурфурол      25
Пестицидтер:
гексахлорцикло.       0,005
гексан (a,b,y
изомерлерi)
ДДТ және оның         0,005
қалдықтары
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137              100
стронций-90            80
___________________________________________________________________
* Азық-түлiктік шикi заттарды өндiргенде пайдаланылған
пестицидтердің қалдық мөлшерін бақылау керек.
** Гексахлорциклогексанның (а,b,у изомерлері) рұқсат етiлген
деңгейлері және ДДТ мен олардың туынды қалдықтары негізгі шикi
заттың салмақтық үлесінің және пестицидтердің нормаланып рұқсат
етілген деңгейі негізiнде есептеледі.

6. Плодоовощная продукция
Таблица 6
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
51. Свежие и    Токсичные элементы:
свежемороженые
овощи, карто-   свинец                     0,5
фель, бахчевые,                            0,4         фрукты, ягоды
фрукты, ягоды,  мышьяк 0,2
грибы и лис-                               0,5         грибы
товые овощи     кадмий                     0,03
(зелень)                                   0,1         грибы
ртуть                      0,02
0,05        грибы
Нитраты:
картофель                  250
капуста белокочан-
ная ранняя (до 1
сентября)                  900
капуста белокочан-
ная поздняя                500
морковь ранняя (до
1 сентября)                400
морковь поздняя            250
томаты                     150
300         защищенный
грунт
огурцы                     150
400         защищенный
грунт
свекла столовая            1400
лук репчатый               80
лук-перо                   600
800
защищенный
грунт
листовые овощи
(салаты, шпинат,
щавель, капуста
салатных сортов,
петрушка, сельдерей,
кинза, укроп и дру-
гие)                       2000
перец сладкий              200
400         защищенный
грунт
кабачки                    400
арбузы                     60
дыни                       90
Пестициды*:
гексахлорциклогек-                     картофель,
сан (а,b,y-изомеры)        0,1         зеленый го-
рошек, сахар-
ная свекла
0,5         овощи, бах-
чевые, грибы
0,05        фрукты, яго-
ды, виноград
ДДТ и его метаболиты       0,1
Радионуклиды Бк/кг:
Картофель       цезий-137                  120
стронций-90                40
овощи, бахчевые цезий-137                  120
стронций-90                40
фрукты, ягоды,  цезий-137                  40
виноград        стронций-90                30
ягоды дико-     цезий-137                  160
растущие        стронций-90                60
Грибы           цезий-137                  500
стронций-90                50
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|Не допускается|Дрож-|Пле-  |   Примечание
|КОЕ/г,  | в г продукта |жи   |сени, |
|не более|--------------|КОЕ/г|КОЕ/г,|
|        |БГКП  |Пато-  |не   |не    |
|        |(коли-|генные,|более|более |
|        |формы)|в т.ч. |     |      |
|        |      |саль-  |     |      |
|        |      |монеллы|     |      |
--------------------------------------------------------------------
Овощи и картофель, свежезамороженные и продукты их переработки:

6. Жемiс-көкөніс өнімдері
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi  | Көрсеткiштер  |Мг/кг, аспайтын|
|               |рұқсат етiлген |   Ескертулер
|               |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
51. Жаңа үзілген    Уытты элементтер:
және мұздатылған    Қорғасын            0,5
көкөнiстер, картоп,                     0,4        жеміс, жидектер
бақша жемiс-        Күшән               0,2
жидектері,                              0,5        саңырауқұлақтар
саңырауқұлақтар     Кадмий              0,03
және жапырақты                          0,1        саңырауқұлақтар
көкөнiстер (көктер) Сынап               0,02
0,05       саңырауқұлақтар
Нитраттар:
картоп              250
Ерте пісетiн ақ     900
қауанды қырыққабат
(1 қыркүйекке
дейін)
Кеш пiсетiн ақ     500
қауанды
Ерте пiсетiн сәбiз 400
(1 қыркүйекке
дейін)
Кеш пiсетiн сәбiз  250
помидор            150
300        жабылған топырақ
қияр               150
400        жабылған топырақ
асхана қызылшасы   1400
басты пияз         80
көк пияз           600
800        жабылған топырақ
жапырақты көкөнiс. 2000
тер (салаттар,
шпинат, шавель,
салат сұрыпты
қырыққабат, желкек,
балдыркөк, күнзе,
аскөк және
басқалар)
Тәттi бұрыш        200
400        жабылған топырақ
Кәдi               400
қарбыз              60
қауын               90
Пестицидтер*:
гексахлордикло.    0,1        картоп, көк
гексан (a,b,y                 бұршақ, қант
изомерлерi)                   қызылшасы
0,5        көкөністер,
бақшада өсетін,
саңырауқұлақтар
0,05        жеміс, жидек,
жүзім
ДДТ және оның      0,1
қалдықтары
Радионуклидтер Бк/кг:
Картоп              цезий-137          120
стронций-90         40
көкөнiстер,         цезий-137          120
бақшада             стронций-90         40
өсетін
Жемiс, жидек, жүзiм цезий-137           40
стронций-90         30
жабайы жидектер     цезий-137          160
стронций-90         60
саңырауқұлақтар     цезий-137          500
стронций-90         50
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткiштер:
___________________________________________________________________
|МАФАн |   өнімнің 1 г  |Ашыт. |Зеңдер|
Өнімнің түрлері | МС,  |  (см 3 ) рұқсат  |қылар,|КТБ/г,|Ескертулер
|КТБ/г,|    етілмейді   |КТБ/г,|аспай.|
|аспай.|________________|аспай.| тын  |
| тын  |ІТЖБТ  |Патоген.| тын  |      |
|      |(коли. |ді, с.і.|      |      |
|      |форм.  |сальмо. |      |      |
|      | дар)  |неллалар|      |      |
___________________________________________________________________
Жаңа мұздатылған көкөністер мен картоптар және оларды өңдеу кезінде
шығатын өнімдер
___________________________________________________________________

1) овощи свежие  1х10 4      1,0    25    1х10 2   1х10 2 L.monocytoge-
цельные бланши-                                      nes в 25 г не
рованные                                             допускается
быстро-заморо-
женные
2) овощи свежие  1х10 5 *    0,01   25    5х10 2   5х10 2 *для овощей
цельные неблан-                                      резанных,
шированные                                           в т.ч. смесей -
быстрозаморо-                                        5х10 5
женные
3) овощи зеленые 5х10 5      1,0    25    5х10 2   5х10 2 L. monocytoge-
и листовые                                           nes в 25 г не
допускается
4) грибы быстро-
замороженные
бланшированные   1х10 4      1,0    25    1х10 2   1х10 2
5) полуфабрика-
ты из картофеля
быстро-заморо-
женные (карто-
фель гарнирный,
котлеты, биточ-
ки и т.д.)       5х10 4      0,01   25    1х10 2     -
6) салаты и      5х10 4      0,1    25    1х10 2   1х10 2 L. monocytoge-
смеси из блан-                                       nes в 25 г не
шированных                                           допускаются
овощей быстро-
замороженные
7) полуфабрика-  5х10 4      0,1    25    2х10 2   2х10 2 сульфитредуци-
ты овощные                                           рующие клост-
пюреобразные                                         ридии в 1 г не
быстро-заморо-                                       допускаются
женные
8) котлеты
овощные быстро-
замороженные
(полуфабрикаты)  1х10 5      0,1    25    1х10 3     -
Плоды, ягоды, виноград быстрозамороженные и продукты
их переработки:
1) плоды семеч-
ковых и косточ-
ковых гладких,
быстро-заморо-
женные           5х10 4      0,1    25    2х10 2   1х10 3
2) плоды кос-
точковых опу-
шенных, быстро-
замороженные     5х10 5      0,1    25    5х10 2   1х10 3
3) ягоды свежие
в вакуумной
упаковке и
быстрозаморо-
женные, целые    5х10 4      0,1    25    2х10 2   5х10 2
4) ягоды
протертые или
дробленные,
быстрозаморо-
женные           1х10 5      0,01   25    5х10 2   1х10 2
5) блюда         1х10 3      1,0    25    1х10 2 * 1х10 2 *  *количество
десертные пло-                                         дрожжей и
дово-ягодные                                           плесеней в
быстрозаморо-                                          сумме
женные
6) полуфабрика-
ты десертные
плодово-ягодные  1х10 5      0,1    25    1х10 3 * 1х10 3 *  *то же
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
1       |          2         |         3        |     4
--------------------------------------------------------------------

1) шарпылған,     1*10 4    1,0      25    1*10 2    1*10 2 25г мөлшерге
тез мұздатылған,                                       L.monocyto.
бұзылмаған жас                                         genes
көкөнiстер
2) шарпылмаған,   1*10 5*   0,01     25    5*10 2    5*10 2 *туралған
тез мұздатылған,                                       көкөністерге
бұзылмаған жас                                         с.і. қоспа.
көкөнiстер                                             ларға
3) жасыл және     5*10 5     1,0     25    5*10 2    5*10 2 25г мөлшерге
жапырақты                                              L.monocyto.
көкөнiстер                                             genes
4) шарпылған,     1*10 4     1,0     25    1*10 2    1*10 2
тезмұздатылған
саңырауқұлақтар
5) картоптан       5*10 4     0,01    25    1*10 2      -
жартылай дайын.
далған тезмұзда.
тылған өнiмдер
(гарнирге арнал.
ған картоп,
котлет)
6) шарпылған       5*10 4     0,1     25    1*10 2    1*10 2 25г мөлшерге
көкөнiстерден                                          L.monocyto.
жасалатын тез                                          genes
мұздатылған                                             рұқсат
салаттар мен                                            етілмейді
қоспалар
7) тез мұздатылған 5*10 4     0,1     25    2*10 2    2*10 2 қайталанатын
пюре тәрiздi                                           сульфитті
жартылай дайындал.                                     клостридиялар
ған өнiмдер                                            1 г
8) тез мұздатылған 1*10 5     0,1     25    1*10 3    -
көкөнiстерден
жасалған котлеттер
(жарт. дайынд.
өнiмдер)
__________________________________________________________________
Тезмұздатылған жемiс-жидектер, жүзімдер және оларды өңдеу кезінде
жасалатын өнімдер
__________________________________________________________________
1) дәнi бар және   5*10 4     0,1     25    2*10 2    1*10 3
сүйегiнiң үстi
тегiс тезмұздатыл.
ған жемiстер
2) тезмұздатылған  5*10 5     0,1     25    5*10 2    1*10 3
сүйегi үрпиген
жемiстер
3) вакуумды қап.   5*10 4     0,1     25    2*10 2    5*10 2
тамадағы тезмұз.
датылған бұзылма.
ған жидектер
4) езiлген немесе  1*10 5    0,01     25    5*10 2    1*10 2
ұнтақталған тұз.
датылған жемiстер
5) жемiс жидектi   1*10 3    1,0      25    1*10 2*   1*10 2* *қосындысын.
тезмұздатылған                                          дағы ашытқы
десерттiк                                               мен зеңнің
тағамдар
6) жартылай дайын. 1*10 5    0,1      25    1*10 3*   1*10 3* *жоғарғыдай
далғандар десерт.
жемiс-жидектi
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi   | Көрсеткiштер   |Мг/кг, аспайтын|
|                |рұқсат етiлген | Ескертулер
|                |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________

52. Сухие ово-  Токсичные элементы,
щи, картофель,  нитраты, пестициды         по п.51
фрукты, ягоды,
грибы           Радионуклиды Бк/кг:
картофель       цезий-137                   600
стронций-90                 200
--------------------------------------------------------------------
1       |          2         |         3        |     4
--------------------------------------------------------------------
овощи, бахчевые цезий-137                   600
стронций-90                 200
фрукты, ягоды,  цезий-137                   200
виноград        стронций-90                 150
ягоды дикорас-  цезий-137                   800
тущие           стронций-90                 300
грибы           цезий-137                   2500
стронций-90                 250
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|Не допускается|Пле-  |      Примечание
|КОЕ/г,  | в г продукта |сени  |
|не более|--------------|КОЕ/г,|
|        |БГКП  |Пато-  |не    |
|        |(коли-|генные,|более |
|        |формы)|в т.ч. |      |
|        |      |саль-  |      |
|        |      |монеллы|      |
--------------------------------------------------------------------
Сухие овощи и картофель:
1) овощи су-     5х10 5    0,01     25    5х10 2   В.cereus 1х10 3 КОЕ/г,
шеные, не блан-                                не более
шированные
перед сушкой
2) сухое карто-
фельное пюре     5х10 4    0,1      25    5х10 2
3) картофель
сушеный и дру-
гие корнеплоды,
бланшированные
перед сушкой
2х10 4    0,01     25    5х10 2
4) чипсы карто-
фельные          1х10 3    0,1      25     -
5) чипсы и
экструдирован-
ные изделия со
вкусовыми до-
бавками (куку-
рузные палочки,
взорванные
зерна и другие)  1х10 4    0,1      25    2х10 2
Сухие фрукты и ягоды:
1) фрукты и      5х10 4    0,1      25    1х10 2   дрожжи 1х10 4 КОЕ/г,
ягоды (сухо-                                   не более
фрукты)
2) плоды и яго-
ды, пюре плодо-
во-ягодные суб-
лимационной
сушки            5х10 4    0,1      25    1х10 2
3) цукаты        1х10 3    1,0      25    50     дрожжи 50 КОЕ/г, не
более
Грибы сушеные    5х10 5    0,001    25    5х10 2
Концентраты пищевые:
1) десерты       5х10 3    1,0      25*   1х10 2   S.aureus в 1 г и
овощные и фрук-                                В.cereus в 0,1 г не
товые (тепловой                                допускаются;
сушки)                                         * для БАД не допус-
кается в 10 г

52. Құрғақ көкөнiстер, Уытты элементтер,     51 бап
картоп, жемiс-жидек.   нитраттар,            бойынша
тер, саңырауқұлақтар   Пестицидтер
Радионуклидтер Бк/кг:
картоп                 цезий-137               600
стронций-90             200
___________________________________________________________________
1                   2                3             4
___________________________________________________________________
Көкөнiстер, бақшада    цезий-137               600
өсетiндeр              стронций-90             200
Жемiс-жидектер, жүзiм  цезий-137               200
стронций-90             150
жабайы өсетiн жидектер цезий-137               800
стронций-90             300
Саңырауқұлақтар        цезий-137               2500
стронций-90             250
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткiштер:
___________________________________________________________________
|МАФАн |   өнімнің 1 г  | Зеңдер|
Өнімнің түрлері | МС,  |  (см 3 ) рұқсат  | КТБ/г,|   Ескертулер
|КТБ/г,|    етілмейді   | аспай.|
|аспай.|________________|  тын  |
| тын  |ІТЖБТ  |Патоген.|       |
|      |(коли. |ді, с.і.|       |
|      |форм.  |сальмо. |       |
|      | дар)  |неллалар|       |
___________________________________________________________________
Құрғақ көкөнiс.
тер және картоп:
1) кептiрiлу       5*10 5     0,01    25      5*10 2   B.cereus 1*10 3
алдында шарпылма.                                  КТБ/г, аспайтын
ған құрғақ кептi.
рілген көкөнiстер
2) картоптан       5*10 4     0,1     25      5*10 2
жасалған құрғақ
3) кептiрiлуден    2*10 4     0,01    25      5*10 2
бұрын шарпылған
құрғақ картоп
және басқа да
тамырлы жемiстер
4) картоптан       1*10 3     0,1     25       -
жасалған чипсiлер
5) чипсы және      1*10 4     0,1     25      2*10 2
құрамында дәмдеу.
iш қоспалары бар
қатырылған өнiмдер
(жүгерi таяқша.
лары, жарылған
дәндер)
Құрғақ жемiс-жидектер:
1) жемiс-жидектер  5*10 4     0,1     25      1*10 2    ашытқылар 1*10 4
(кептiрiлген                                        КТБ/г, аспайтын
жемiстер)
2) жемiс-жидектер, 5*10 4     0,1     25      1*10 2
сублимациялы түрде
кептiрiлген жемiс-
жидектерден
жасалған пюрe
3) цукаттар        1*10 3     1,0     25        50   ашытқылар 50 КТБ/
г, аспайтын
Құрғақ саңырау.    5*10 5    0,001    25      5*10 2
құлақтар
тағамдық қанықпалар:
1) көкөнiстен және 5*10 3     1,0     25*     1*10 2   S.aureus 1г.
жемiстен жасалған                                  B.cereus 0,1г.
десерт (жылы                                       рұқсат етілмейді;
кептiрiлген)                                       *ББҚ үшін 10г.
рұқсат етілмейді

2) порошки       5х10 4    1,0      25*   1х10 2   * для БАД не допус-
овощные (субли-                                кается в 10г
мационной
сушки)
3) супы и каши
быстрого приго-
товления         5х10 3    0,1      25
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
1       |          2         |         3        |     4
--------------------------------------------------------------------
53. Консервы    Токсичные элементы:
овощные, фрук-
товые, ягодные  свинец                      0,5
0,4        фрукты, ягоды
1,0        в сборной
жестяной таре
мышьяк                      0,2
кадмий                      0,03
0,05       в сборной
жестяной таре
ртуть                       0,02
олово                     200,0        в сборной
жестяной таре
хром                        0,5        в хромирован-
ной таре
--------------------------------------------------------------------
1       |          2         |         3        |     4
--------------------------------------------------------------------
Микотоксины:
Патулин                     0,05       яблочные,
томатные, об-
лепиховые
Нитраты, пестициды,
радионуклиды               по п. 51.
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов         |           Требования
--------------------------------------------------------------------
Консервы овощные, имеющие рН 4,2  Должны удовлетворять требованиям
и выше, консервы из абрикосов,    промышленной стерильности для
персиков, груш с рН 3,8 и выше,   консервов группы "А" в
приготовленные без добавления     соответствии с приложением 8 к
кислоты                           настоящим санитарным правилам
Неконцентрированные томатопродук- Должны удовлетворять требованиям
ты (цельноконсервированные) с     промышленной стерильности для
содержанием сухих веществ менее   консервов группы "Б" в
12%                               соответствии с приложением 8 к
настоящим санитарным правилам
Консервы овощные, имеющие         Должны удовлетворять требованиям
рН 3,7-4,2                        промышленной стерильности для
консервов группы "В" в
соответствии с приложением 8 к
настоящим санитарным правилам
Консервы овощные (с рН ниже       Должны удовлетворять требованиям

2) көкөнiстен      5*10 4     1,0     25*     1*10 2   *ББҚ үшін 10г.
жасалған ұнтақтар                                  рұқсат етілмейді
(бу арқылы
кептiрiлген)
3) тез пiсетiн     5*10 3     0,1     25
сорпа және ботқа
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi   | Көрсеткiштер  |Мг/кг, аспайтын|
|               |рұқсат етiлген | Ескертулер
|               |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
53. көкөнiстен,      Уытты элементтер:
жемiстен жасалынған  Қорғасын                0,5
консервілер                                  0,4     Жемiс-жидектер
1,0     Жинап теруге
арналған
қаңылтыр
Күшән                   0,2
Кадмий                  0,03
0,05    Жинап теруге
арналған
қаңылтыр
Сынап                   0,02
қалайы                 200,0    Жинап теруге
арналған
қаңылтыр
Хром                    0,5     хромдалынған
ыдыста
___________________________________________________________________
1                   2                 3          4
___________________________________________________________________
Микоуыттар:            0,05     Алмадан, томат.
Патулин                         тан, шырғанақ.
тан жасалған
нитраттар,             51 бап
Пестицидтер,            қара
радионуклидтер
____________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткiштер:
____________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi        |             Талаптар
____________________________________________________________________
рН 4,2 бар және одан да жоғары    қолданыстағы санитариялық ереженің
көкөнiс консервiсi, pH 3,8,       N 8 қосымшасына сай "А" тобындағы
одан да жоғары өрiктен,           консерві үшін өнеркәсіптік
шабдалдан, алмұрттан қышқыл       стерильдеу жағдайы талаптарын
қосылмай жасалған консервілер     қанағаттандыруы керек.
құрамында кем дегенде 12%         қолданыстағы санитариялық ереженің
құрғақ заттары болатын            N 8 қосымшасына сай "Б" тобындағы
қойылтылмаған томат өнiмдерi      консерві үшін өнеркәсіптік
(бұзылмаған қалпында консервi.    стерильдеу жағдайы талаптарын
ленген)                           қанағаттандыруы керек.
pH 3,7-4,2 бар көкөнiс            қолданыстағы санитариялық ереженің
консервiлерi                      N 8 қосымшасына сай "В" тобындағы
консерві үшін өнеркәсіптік
стерильдеу жағдайы талаптарын
қанағаттандыруы керек.

3,7), фруктовые и плодово-ягод-   промышленной стерильности для
ные пастеризованные, консервы     консервов группы "Г" в
для общественного питания с       соответствии с приложением 8 к
сорбиновой кислотой и рН ниже     настоящим санитарным правилам
4,0; консервы из абрикосов,
персиков и груш с рН ниже 3,8
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
54. Консервы   Токсичные элементы:
грибные        свинец                     0,5
1,0          в сборной
жестяной таре
мышьяк                     0,5
кадмий                     0,1
ртуть                      0,05
олово                    200,0          в сборной
жестяной таре
хром                       0,5          в хромирован-
ной таре
Пестициды, радионук-
лиды                     по п. 51.
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Должны удовлетворять требованиям промышленной стерильности для консервов группы "А" (из натуральных грибов) или консервов группы "В" (из маринованных грибов) в соответствии с приложением 8 к настоящим санитарным правилам
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
1      |         2          |        3         |      4
--------------------------------------------------------------------
55. Соки, нек-  Токсичные элементы:
тары, напитки,
концентраты     свинец                      0,5        овощные
овощные, фрук-                              0,4        фруктовые,
товые, ягодные                                         ягодные
(консервиро-                                1,0        в сборной
ванные), полу-                                         жестяной таре
фабрикаты овощ- мышьяк                      0,2
ные; фруктовые, кадмий                      0,03
мороженое фрук-                             0,05       в сборной
товое, плодово-                                        жестяной таре

Көкөнiс консервiсi (3,7-ден       қолданыстағы санитариялық ереженің
төмен болатын pН бap),            N 8 қосымшасына сай "Г" тобындағы
пастерленген жемiс және           консерві үшін өнеркәсіптік
жемiс-жидек консервiлерi,         стерильдеу жағдайы талаптарын
сорбин қышқылымен және 4,0        қанағаттандыруы керек.
төмен болатын рН бар қоғамдық
тамақтандырылуға арналған
көнсервiлер; 3,8-ден төмен
болатын рН бар өрiк,
шабдалы, алмұрт консервiсi
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi   | Көрсеткiштер  |Мг/кг, аспайтын|
|               |рұқсат етiлген | Ескертулер
|               |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
54. саңырауқұлақтар   Уытты элементтер:
консервiсi            Қорғасын              0,5
1,0      Жинап теруге
арналған
қаңылтыр ыдыста
Күшән                 0,5
кадмий                0,1
Сынап                0,05
қалайы              200,0      Жинап теруге
арналған
қаңылтыр ыдыста
Хром                  0,5      хромдалынған
ыдыста
Пестицидтер,       51 бап қара
радионуклидтер
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткiштер:
___________________________________________________________________
Қолданыстағы санитариялық ереженiң N 8 қосымшасына сай "А" тобындағы
(нағыз табиғи саңырауқұлақтардан жасалған) немесе "В" тобындағы
(маринадталған саңырауқұлақтардан жасалған) консервi үшiн
өнеркәсiптiк стерильдеу жағдайы талаптарын қанағаттандыруы керек.
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi   | Көрсеткiштер  |Мг/кг, аспайтын|
|               |рұқсат етiлген | Ескертулер
|               |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
1                 2                3             4
___________________________________________________________________
55. көкөнiс, жемiс-   Уытты элементтер:
жидек (консервiлен.   Қорғасын              0,5     Көкөністі
ген) шырындары, бал                         0,4     Жеміс-жидекті
шырындары, сусындары,                       1,0     Жинап теруге
көкөнiстен; жемiстен,                               арналған
мұздатылған жемiстен,                               қаңылтыр ыдыста
жемiс-жидектен        Күшән                 0,2
жасалынған жартылай   кадмий               0,03
дайын тағам өнiмдерi,                      0,05     Жинап теруге
хош иiстi және                                      арналған
тағамдық мұз                                        қаңылтыр ыдыста

ягодное, арома- ртуть                       0,02
тизированное и  олово                     200,0        в сборной
пищевой лед                                            жестяной таре
хром                        0,5        в хромирован-
ной таре
1) напитки      свинец                      0,3
мышьяк                      0,1
кадмий                      0,03
ртуть                       0,005
--------------------------------------------------------------------
1      |         2          |        3         |      4
--------------------------------------------------------------------
2) концентраты                            по п.51      в пересчете
на исходный
продукт с
учетом со-
держания су-
хих веществ
в сырье и в
конечном
продукте
Микотоксины:
3) соки, напит- патулин                     0,05       яблочные,
ки, концентраты                                        томатные,
облепиховые
4) полуфабри-   патулин                     0,05       томатная
каты овощные,                                          пульпа,
фруктовые                                              яблочная
пульпа
Нитраты, пестициды
соки, напитки,                             по п. 51    для напитков
концентраты                                            и концентра-
тов в перес-
чете на ис-
ходный про-
дукт с уче-
том содер-
жания сухих
веществ в
сырье и в ко-
нечном
продукте
Радионуклиды Бк/кг:
соки, напитки   цезий-137                  по п.51
стронций-90
Концентраты     цезий-137                  1200
стронций-90                240
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов        |            Требования
--------------------------------------------------------------------
Соки овощные, консервирован-  Должны удовлетворять требованиям
ные, имеющие рН 4,2 и выше    промышленной стерильности для
консервов группы "А" в соответствии с
приложением 8 к настоящим санитарным
правилам
Томатные напитки консерви-    Должны удовлетворять требованиям
рованные с содержанием сухих  промышленной стерильности для
веществ менее 12%             консервов группы "Б" в соответствии с
приложением 8 к настоящим санитарным
правилам
Концентрированные томатопро-  Должны удовлетворять требованиям
дукты с содержанием сухих     промышленной стерильности для
веществ 12% и выше (томатная  консервов группы "Б" в соответствии с
паста, томатные соусы)        приложением 8 к настоящим санитарным
правилам. Содержание плесеней по
Говарду в томатной пасте - не более
40% полей зрения.
Томатные кетчупы стерилизо-   Должны удовлетворять требованиям
ванные с содержанием сухих    промышленной стерильности для
веществ 12% и выше            консервов группы "Б" в соответствии с
приложением 8 к настоящим санитарным
правилам

Сынап                0,02
қалайы              200,0     Жинап теруге
арналған
қаңылтыр ыдыста
хром                 0,5      хромдалған
ыдыста
1) сусындар           Қорғасын             0,3
Күшән                0,1
кадмий              0,03
Сынап              0,005
___________________________________________________________________
1                 2                3             4
___________________________________________________________________
2) қанықпалар         51 бап бойынша               шикізат және
соңғы өнімнің
құрамында құрғақ
заттардың болуы
себепті алғашқы
өнімді қайта
есептеу
Микоуыттар:
3) шырын, сусындар,   патулин              0,05    Алмадан, помидор.
қанықпалар                                         дан, шырғанақтан
жасалған
4) жартылай           патулин              0,05    помидордың,
дайындалғандары                                    алманың ұлпасы
___________________________________________________________________
Нитраттар, Пестицидтер
___________________________________________________________________
Шырын, сусындар,      51 бап бойынша               Сусындар мен
қанықпалар                                         қанықпалар үшiн
шикiзат және
соңғы өнiмдердiң
құрамында құрғақ
заттардың болуы
себептi алғашқы
өнiмдi қайта
есептеу
Радионуклидтер Бк/кг:
Шырын, сусындар       цезий-137            51 бап
cтронций-90          бойынша
Қанықпалар            цезий-137             1200
cтронций-90            240
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткiштер:
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi      |         Талаптар
___________________________________________________________________
құрамында рН 4,2 және одан да   қолданыстағы санитариялық ереженiң
жоғарғы консервіленген көкөнiс  N 8 қосымшасына сай "A" тобындағы
шырындары                       консервi үшiн өнеркәсiптiк
стерильдеудiң талаптары
құрамында кем дегенде 12%       қолданыстағы санитариялық ереженiң
құрғақ заттары бар консервi.    N 8 қосымшасына сай "Б" тобындағы
ленген помидор шырыны           консервi үшiн өнеркәсiптiк
стерильдеу жағдайы талаптары
қанағаттандырылуы керек.
құрамында 12% және одан да      қолданыстағы санитариялық ереженiң
жоғары құрғақ заттары бар       N 8 қосымшасына сай "Б" тобындағы
қойылтылған томат өнiмдерi      консервi үшiн өнеркәсiптiк
(томат пастасы, томаттан        стерильдеу жағдайы талаптарын
жасалған тұздық)                қанағаттандыруы керек. Томат пастасы
құрамындағы кезеңнiң мөлшерiнiң
көру аяңы Говард бойынша 40%-дан
аспауы керек
құрамында 12%, оданда жоғары    қолданыстағы санитариялық ереженiң
құрғақ заттары бар стериль.     N 8 қосымшасына сай "Б" тобындағы
денген томат кетчупы            консервi үшiн өнеркәсiптiк
стерильдеу жағдайы талаптарын
қанағаттандыруы керек.

Соки овощные с рН 3,7-4,2     Должны удовлетворять требованиям
(с добавлением кислот)        промышленной стерильности для
консервов группы "В" в соответствии с
приложением 8 к настоящим санитарным
правилам
Соки овощные с рН ниже 3,7;   Должны удовлетворять требованиям
фруктовые (из цитрусовых),    промышленной стерильности для
плодово-ягодные, в т.ч. с     консервов группы "Г" в соответствии с
сахаром, натуральные с мя-    приложением 8 к настоящим санитарным
котью, концентрированные,     правилам
пастеризованные; соки кон-
сервированные из абрикосов,
персиков и груш с рН 3,8 и
ниже
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|Не допускается|Дрож-|Пле-  |   Примечание
|КОЕ/г,  | в г продукта |жи   |сени, |
|не более|--------------|КОЕ/г|КОЕ/г,|
|        |БГКП  |Пато-  |не   |не    |
|        |(коли-|генные,|более|более |
|        |формы)|в т.ч. |     |      |
|        |      |саль-  |     |      |
|        |      |монеллы|     |      |
--------------------------------------------------------------------
1       |   2    |  3   |   4   |  5  |  6   |       7
--------------------------------------------------------------------
Соки и напитки    1х10 3    1,0      25     50    50   молочнокислые
фруктово-ягод-                                       микроорганизмы
ные пастеризо-                                       в 1 см 3 не
ванные, газиро-                                      допускаются
ванные углекис-
лотой с рН 3,7
и ниже
--------------------------------------------------------------------
1       |   2    |  3   |   4   |  5  |  6   |       7
--------------------------------------------------------------------
Концентраты фруктовых, плодово-ягодных и ягодных соков
для промпереработки:
1) пастеризо-   Должны удовлетворять требованиям промышленной
ванные          стерильности для консервов группы "Г" в
соответствии с приложением 8 к настоящим санитарным
правилам
2) непастеризо-
ванные, в т.ч.
быстрозаморо-
женные           5х10 3     1,0     25    2х10 3 5х10 2
Томатные соусы   5х10 3     1,0     25     50     50   сульфитредуци-
и кетчупы нес-                                       рущие клостри-
терилизованные,                                      дии в 0,1 см 3
в т.ч. с добав-                                      не допускаются
лением консер-
вантов

pH 3,7-4,2-ымен (қышқыл         қолданыстағы санитариялық ереженiң
қосылған) көкөнiс шырыны        N 8 қосымшасына сай "В" тобындағы
консервi үшiн өнеркәсiптiк
стерильдеу жағдайы талаптарын
қанағаттандыруы керек.
3,7-ден төмен рН-ы бар          қолданыстағы санитариялық ереженiң
көкөнiс: жемiс (цитрустылар.    N 8 қосымшасына сай "Г" тобындағы
дан жасалған), жемiс-жидек,     консервi үшiн өнеркәсiптiк
оның iшiнде қант қосылған,      стерильдеу жағдайы талаптарын
ұлпасымен болатын табиғи,       қанағаттандыруы керек.
қойылтылған, пастерленген
шырын; рН 3,8 және одан төмен
консервiленген өрiк, шабдалы,
алмұрт
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткiштер:
___________________________________________________________________
|МАФАн |   өнімнің 1 г  |Ашыт. |Зеңдер|
Өнімнің түрлері | МС,  |  (см 3 ) рұқсат  |қылар,|КТБ/г,|Ескертулер
|КТБ/г,|    етілмейді   |КТБ/г,|аспай.|
|аспай.|________________|аспай.| тын  |
| тын  |ІТЖБТ  |Патоген.| тын  |      |
|      |(коли. |ді, с.і.|      |      |
|      |форм.  |сальмо. |      |      |
|      | дар)  |неллалар|      |      |
___________________________________________________________________
1           2       3       4       5      6         7
___________________________________________________________________
рН 3,7 және одан  1*10 3     1,0      25      50     50   1 см 3 -ке
да төменгi көмiр.                                       сүтқышқылды
қышқылымен газдан.                                      ағзалар
дырылған пастер.                                        рұқсат
ленген жемiс-                                           етiлмейдi
жидек шырындары
мен сусындары
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
1           2       3       4       5      6         7
___________________________________________________________________
Өндiрiстiк ұқсатуға арналған жемiс, жемiс-жидек және жидек
шырындарының қанықпалары
___________________________________________________________________
1) пастерленген   Осы санитариялық ереженiң қосымшасына "Г" сай
тобындағы консервi үшiн өнеркәсiптiк
стерильдеудiң талаптарын қанағаттандыруы керек.
2) пастерленбеген, 5*10 3    1,0      25    2*10 3    5*10 2
c.i. тезмұздатыл.
ған
Стерильденбеген,   5*10 3    1,0      25      50     50  Сульфит
c.б. консервант.                                       қайталанатын
тар қосылған                                           клостридиялар
томат тұздығы мен                                      0,1 см 3
кетч.                                                  рұқсат
етiлмейдi

Плодово-ягодное  1х10 5     0,01    25     100    100
мороженое и
фруктовый лед
на основе са-
харного сиропа,
ароматизирован-
ное
Смеси для пло-   5х10 4     0,01    25     100    100  сухие смеси
дово-ягодного                                        контролируются
мороженого и                                         после восста-
фруктового льда                                      новления водой
Соки овощные и   1х10 3     1,0     25      -      -   E.coli,
фруктовые                                            S.aureus в 1,0
свежеотжатые,                                        см 3 не допус-
реализуемые без                                      каются; в
хранения                                             овощных соках
L.monocytoge-
nes в 25 г не
допускается
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
56. Джемы, ва-  Токсичные элементы:
ренье, повидло,
конфитюры, пло- свинец                      0,5
ды и ягоды,                                 1,0        в сборной
протертые с                                            жестяной таре
сахаром, и дру- мышьяк                      1,0
гие плодово-    кадмий                      0,05
ягодные кон-    ртуть                       0,02
центраты с      олово                     200,0        в сборной
сахаром                                                жестяной таре
хром                        0,5        в хромирован-
ной таре
Микотоксины:
патулин                     0,05       яблочные,
облепиховые
Нитраты, пестициды**
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                   80
стронций-90                 70
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|Не допускается|Дрож-|Пле-  |   Примечание
|КОЕ/г,  | в г продукта |жи   |сени, |
|не более|--------------|КОЕ/г|КОЕ/г,|
|        |БГКП  |Пато-  |не   |не    |
|        |(коли-|генные,|более|более |
|        |формы)|в т.ч. |     |      |
|        |      |саль-  |     |      |
|        |      |монеллы|     |      |
--------------------------------------------------------------------
1       |   2    |  3   |   4   |  5  |  6   |       7
--------------------------------------------------------------------
Джемы, варенье,
повидло, конфи-
тюры, плоды и
ягоды протертые
с сахаром и дру-
гие плодово-
ягодные концент-
раты с сахаром
нестерилизован-

Жемiс-жидек       1*10 5    0,01      25     100    100
балмұздағы және
қант шәрбетi
негiзiмен жасал.
ған, хош иiстi
жемiстен жасалған
мұз
Жемiс-жидек       5*10 4    0,01      25     100    100 Құрғақ
балмұздағына және                                     қоспалар сумен
жемiстен жасалған                                     қалыпқа
мұзға арналған                                        келгенше
қоспалар                                              қадағаланылады
сақталу мерзiмiн. 1*10 3    1,0      25       -     -   E.coli
сіз сатуға                                            S.aureus
жiберiлетiн                                           1,0см 3 рұқсат
жаңадан сөлi                                          етілмейді;
сығылған                                              L.monocyto.
жемiс-жидек                                           genes 25 г
шырыны                                                рұқсат
етілмейді
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi   | Көрсеткiштер  |Мг/кг, аспайтын|
|               |рұқсат етiлген | Ескертулер
|               |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
1                 2                3             4
___________________________________________________________________
56. Джем, тосап,      Уытты элементтер:
повидло, конфитюрлеp, Қорғасын              0,5
қантпен езілген жеміc                       1,0      Жинап теруге
жидектер және басқа                                  қаңылтыр
да қант қосылған                                     ыдыста
жеміс-жидек           Күшән                 1,0
қанықпалары           кадмий                0,05
Сынап                 0,02
қалайы                200,0    Жинап теруге
арналған
қаңылтыр ыдыста
хром                  0,5      хромдалған
ыдыста
Микоуыттар:
Патулин              0,05      Алмадан,
шырғанақтан
жасалған
нитраттар, пестипидтер**
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137             80
стронций-90           70
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткіштер:
___________________________________________________________________
|МАФАн |   өнімнің 1 г  |Ашыт. |Зеңдер|
Өнімнің түрлері | МС,  |  (см 3 ) рұқсат  |қылар,|КТБ/г,|Ескертулер
|КТБ/г,|    етілмейді   |КТБ/г,|аспай.|
|аспай.|________________|аспай.| тын  |
| тын  |ІТЖБТ  |Патоген.| тын  |      |
|      |(коли. |ді, с.і.|      |      |
|      |форм.  |сальмо. |      |      |
|      | дар)  |неллалар|      |      |
___________________________________________________________________

ные               5х10 3     1,0     25    50     50
Джемы, варенье,   Должны удовлетворять требованиям промышленной
повидло, конфи-   стерильности для консервов группы "Г" в
тюры, плоды и     соответствии с приложением к настоящим санитарным
ягоды протертые   правилам
с сахаром и дру-
гие плодово-
ягодные концент-
раты с сахаром,
подвергнутые
различным спосо-
бам теплофизи-
ческого воздей-
ствия
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
57. Овощи и     Токсичные элементы,
фрукты, грибы   нитраты, пестициды,
соленые, мари-  радионуклиды               по п.51
нованные, ква-
шенные, моченые
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов            |Не допускается в г продукта
|----------------------------
|Мезофильные   |Патогенные,
|сульфитредуци-|в т.ч. саль-
|рующие клост- |монеллы
|ридии         |
--------------------------------------------------------------------
Овощи квашеные и соленые (капуста,
огурцы, помидоры и т.д.) для непосред-
ственного употребления; фрукты моченые
и соленые, в т.ч. бахчевые (упакованные
и неупакованные)                              -            25
Грибы заготовляемые соленые и марино-
ванные в бочках, отварные в бочках           0,1           25
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
58. Специи и   Токсичные элементы:
пряности сухие
свинец                      5,0
мышьяк                      3,0
кадмий                      0,2
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                   200
стронций-90                 100
Специи и пря-
ности пасто-
образные и
жидкие                              См. п.51
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|  Не допускается в г |Пле- |  Примечание
|КОЕ/г,  |      продукта       |сени,|
|не более|---------------------|КОЕ/г|
|        |БГКП  |Суль- |Пато-  |не   |
|        |(коли-|фитре-|генные,|более|
|        |формы)|дуци- |в т.ч. |     |
|        |      |рующие|саль-  |     |
|        |      |бакте-|монеллы|     |
|        |      |рии   |       |     |
--------------------------------------------------------------------
Специи и пряности:

Джем, тосап,       5*10 3    1,0      25      50     50
повидло, конфитюр.
лер, қантпен
езiлген жемiс
жидектер және
стерильденбеген
қосылған жемiс -
жидек қанықпалары
дайындалған            Осы санитариялық ереженi қосымшасына "Г" сай
жылудың түрлi          тобындағы консервi үшiн өнеркәсiптiк
көздерiн пайдалана     стерильдеудiң талаптарын қанағаттандыруы
отырып өңделетiн       керек.
джем, тосап,
повидло, конфитюрлер,
қантпен езілген
жемiс жидектер
және стерильденбе.
ген қант қосылған
жемiс-жидек
қанықпалары
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi   | Көрсеткiштер  |Мг/кг, аспайтын|
|               |рұқсат етiлген | Ескертулер
|               |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
1                 2                3             4
___________________________________________________________________
57. Көкөністер мен   Уытты элементтер,    51 б.
жемістер тұздалған,  нитраттар,          бойынша
маринадталған,       Пестицидтер,
ашытылған, матырыл.  радионуклидтер
ған саңырауқұлақтар
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткiштер:
___________________________________________________________________
| өнiмнiң 1г (cм 2 ) рұқсат етілмейдi
Өнiмнiң түрлерi             |__________________________________
|Мезофильдi сульфит.|патогендi, c.i.
|  қайталанатын     |сальмонеллалар
|  клостридиялар    |
___________________________________________________________________
Күнделiктi қолданылуға арналған         -                  25
ашытылған және тұздалған
көкөнiстер (қырыққабат, қияр,
помидор және т.б.); матырылған
және тұздалған жемiстер, с.қ.
бақшада өсетiн (қапталған,
қапталмаған)
Бөшкеде дайындалатын тұздалған,        0,1                  25
маринадталған пiсiрілген
саңырауқұлақ
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi   | Көрсеткiштер  |Мг/кг, аспайтын|
|               |рұқсат етiлген | Ескертулер
|               |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
58. Құрғақ           Уытты элементтер:
дәмдеуiштер мен      Қорғасын               5,0
татымды заттар       Күшән                  3,0
кадмий                 0,2
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137              200
стронций-90            100
Езбе түрiндегi және              51 б. қара
сұйық дәмдеуiштер
мен татымды заттар
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткiштер:
___________________________________________________________________
|МАФАн | өнімнің 1 г (см 3 )   |Зеңдер|
Өнімнің түрлері | МС,  | рұқсат етілмейді    |КТБ/г,| Ескертулер
|КТБ/г,|                     |аспай.|
|аспай.|_____________________| тын  |
| тын  |ІТЖБТ |Сульфит|Пато. |      |
|      |(коли.|қайта. |генді,|      |
|      |форм. |ланатын|с.і.  |      |
|      | дар) |бакте. |саль. |      |
|      |      |риялар |монел.|      |
|      |      |       |лалар |      |
___________________________________________________________________
Дәмдеуiштер және
татымды заттар.

1) готовые к
употреблению      5х10 5    0,01   0,01    25    1х10 3
2) специи и
пряности сырье:
перец черный
горошек, перец
душистый, перец
красный, ко-
риандр, корица,
мускатный орех
и другие          5х10 5    0,001   -      25    1х10 4
Комплексные
пищевые добавки
со специями и
пряными овощами   5х10 5    0,01   0,01    25    2х10 2
Пищевкусовая
приправа - гор-
чица, хрен
столовые          5х10 5    0,01   0,01    25    2х10 2
Чеснок порошко-   5х10 5    1,0     -      25    1х10 2 B.cereus
образный (суб-                                       1х10 3 КОЕ/г,
лимационной                                          не более
сушки)
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
1      |          2         |         3        |     4
--------------------------------------------------------------------
59. Орехи всех Токсичные элементы:
видов
свинец                       0,5
мышьяк                       0,3
кадмий                       0,1
ртуть                        0,05
--------------------------------------------------------------------
1      |          2         |         3        |     4
--------------------------------------------------------------------
Пестициды*
гексахлорциклогек-
сан (a,b,y-изомеры)          0,5
ДДТ и его метаболиты         0,15
Микотоксины:
афлатоксин В 1                 0,005
Радионуклиды Бк/кг :
цезий-137                    200
стронций-90                  100
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов      |Не допускается|Пле- |    Примечание
| в г продукта |сени,|
|--------------|КОЕ/г|
|БГКП  |Пато-  |не   |
|(коли-|генные,|более|
|формы)|в т.ч. |     |
|      |саль-  |     |
|      |монеллы|     |
--------------------------------------------------------------------
Орехи натуральные (миндаль,
грецкие, арахис, фисташки,
орех серый калифорнийский,
пекан, кокосовый) очищенные
необжаренные                  0,01     25    1000
Орехи обжаренные              0,1      25    50
Орехи кокосовые высушенные,
измельченные                  0,01     25    100
Орехи кокосовые измельченные  0,01     25    100
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
1      |          2         |         3        |     4
--------------------------------------------------------------------

1) қолдануға       5*10 5    0,01   0,01     25    1*10 3
дайындары
2) дәмдеуiштер     5*10 5    0,001   -       25    1*10 4
мен татымды
заттар шикiзат.
тары: бұршақты
қара бұрыш,
жұпариiстi бұрыш,
қызыл бұрыш,
кориандр, дәм
қабық мускат
жаңғағы және
басқалар
Дәмдеуiш және      5*10 5    0,01   0,01     25    2*10 2
татымды көкөнiс.
тер қосылған
тағамдық қоспалар
жиынтығы
тағамға татымды    5*10 5    0,01   0,01     25    2*10 2
дәм беретiн
дәмқосар - қыша,
асханалық
ақжелке
Ұнтақтәрiздес      5*10 5    1,0     -       25    1*10 2   B.cereus
сарымсақ (бумен                                         1*10 3 КТБ/г,
кептiрілген)                                            аспайтын
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi   | Көрсеткiштер  |Мг/кг, аспайтын|
|               |рұқсат етiлген | Ескертулер
___________________________________________________________________
59.  Жаңғақтың        Уытты элементтер:
барлық түрлерi        Қорғасын               0,5
Күшән                  0,3
кадмий                 0,1
Сынап                 0,05
___________________________________________________________________
1                  2                 3            4
___________________________________________________________________
Пестицидтер*
гексахлорцикло.        0,5
гексан (a,b,y
изомерлері)
ДДТ және оның          0,15
қалдықтары
Микоуыттар:
афлатоксин В 1          0,005
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137              200
стронций-90            100
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткiштер:
___________________________________________________________________
|   өнімнің 1 г  | Зеңдер|
Өнімнің түрлері     |  (см 3 ) рұқсат  | КТБ/г,|   Ескертулер
|    етілмейді   | аспай.|
|________________|  тын  |
|ІТЖБТ  |Патоген.|       |
|(коли. |ді, с.і.|       |
|форм.  |сальмо. |       |
| дар)  |неллалар|       |
___________________________________________________________________
(миндаль, гpeк жаңғағы,   0,01      25     1000
жер жаңғағы, пiстелер,
калифорниялық сұр
жаңғақ, пекан, кокос
жаңғағы) тазартылған,
қуырылмаған табиғи
жаңғақтар
Қуырылған жаңғақтар        0,1      25      50
Кептiрiлiп ұсақталған      0,01     25     100
кoкoc жаңғағы
Ұсақталған кокос жаңғағы   0,01     25     100
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi   | Көрсеткiштер  |Мг/кг, аспайтын|
|               |рұқсат етiлген | Ескертулер
___________________________________________________________________

60. Чай (чер-  Токсичные элементы:
ный, зеленый,
плиточный)     свинец                      10,0
мышьяк                       1,0
кадмий                       1,0
ртуть                        0,1
Микотоксины:
афлатоксин В 1                 0,005
Пестициды:
гексахлорциклогек-
сан (a,b,y-изомеры)          0,01
ДДТ и его метаболиты         0,1
алдрин                 не допускается
гептахлор              не допускается
дикофол (кельтан)            0,01
ДДВФ (хловинфос)             0,05
карбофос (фосфатион)         0,5
симазин                      0,05
актеллик                     0,5
антио                        0,2
метатион                     0,5
монурон                      0,05
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                    400
стронций-90                  200
Микробиологические
показатели:
плесени                     1х10 3        КОЕ/г, не
более
Кофе (в зер-   Токсичные элементы:
нах, молотый,
растворимый)   свинец                      1,0
мышьяк                      1,0
Кадмий                      0,05
ртуть                       0,02
Микотоксины:
афлатоксинВ 1                 0,005
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                   300
стронций-90                 100
Микробиологические
показатели:
плесени                     5х10 2        КОЕ/г, не
более, кофей-
ные зерна
зеленые
--------------------------------------------------------------------
*Необходимо контролировать остаточные количества и тех пестицидов, которые были использованы при производстве продовольственного сырья.
**Нитраты и пестициды рассчитываются по основному (ым) виду (ам) сырья как по массовой доле, так и по допустимым уровням этих контаминантов.
7. Масличное сырье и жировые продукты
Таблица 7
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
61. Семена      Токсичные элементы:
масличных куль-
тур (подсолнеч- Свинец                      1,0
ника, бобов     Мышьяк                      0,3
сои, хлопчат-   кадмий                      0,1
ника, кукурузы, ртуть                       0,05
льна, горчицы,
рапса)          Микотоксины:
афлатоксин В 1                0,005
Пестициды*:
гексахлорциклогек-
сан (a,b,y-изомеры)         0,2        соя, хлопчат-
ник
0,4        лен, горчи-
ца, pane
0,5        подсолнеч-
ник, арахис
ДДТ и его метаболиты        0,05       соя, хлопчат-
ник, кукуруза
0,1        лен, горчица,
рапс
0,15       подсолнеч-
ник, арахис
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                   70

60. Шай (қара, көк,   Уытты элементтер:
тахта)                Қорғасын               10,0
Күшән                  1,0
кадмий                 1,0
Сынап                  0,1
Микоуыттар:
афлатоксин В 1          0,005
Пестицидтер:
гексахлорцикло.        0,01
гексан (а,b,y
изомерлерi)
ДДТ және оның          0,1
қалдықтары
алдрин             рұқсат етілмейді
гептахлор          рұқсат етілмейді
дикофол (кельтан)     0,01
ДДВФ (хловинфос)      0,05
карбoфос (фосфатион)   0,5
симазин               0,05
актеллик               0,5
антио                  0,2
метатион               0,5
монурон               0,05
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137              400
стронций-90            200
Микробиологиялық көрсеткіштер:
зеңдер                1*10 3         КТБ/г,
аспайтын
Кофе (түйіршікті,     Уытты элементтер:
тартылған, еритін)    Қорғасын               1,0
Күшән                  1,0
кадмий                0,05
Сынап                 0,02
Микоуыттар:          0,005
___________________________________________________________________
1                 2                  3            4
___________________________________________________________________
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137              300
стронций-90            100
Микробиологиялық көрсеткіштер:
зеңдер                5*10 2       КТБ/г,
аспайтын,
кофейные
зерна зеленые
___________________________________________________________________
*  Сатылатын шикізаттарды өңделген кезде қолданылатын
пестицидтердің де қалдық санын бақылап отыру керек.
** Нитраттар мен пестицидтер салмалық үлес бойынша, сондай-ақ,
осы контаминанттордың рұқсат етілген деңгейлері бойынша
шикізаттардың негізгі түрі арқылы есептеледі.
7. Май өндірудің шикізаттары және май өнімдері
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi   | Көрсеткiштер  |Мг/кг, аспайтын|
|               |рұқсат етiлген | Ескертулер
___________________________________________________________________
61. Майлы дақылдар    Уытты элементтер:
(күнбағыс, соя        Қорғасын               1,0
бұршақтарының,        Күшән                  0,3
мақтаның, жүгерінің,  кадмий                 0,1
зығырдың, қышаның,    Сынап                 0,05
рапса) дәндері        Микоуыттар:
афлатоксин В 1          0,005
Пестицидтер*:
гексахлорцикло.        0,2     соя, мақта
гексан (а,b,y          0,4     зығыр, қыша,
изомерлерi)                    рапе
0,5     күнбағыс, жер
жаңғағы
ДДТ және оның         0,05     соя, мақта,
қалдықтары                     жүгері
0,15     күнбағыс, жер
жаңғағы
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137              70

стронций-90                 90
62. Масло рас-  Показатели окисли-
тительное       тельной порчи:
(все виды)      кислотное число             4,0        мг КОН/г
0,6        то же, для
рафинирован-
ных масел
перекисное число           10,0        ммоль
активного
кислорода/кг
Токсичные элементы:
свинец                      0,1
0,2        арахисовое
мышьяк                      0,1
кадмий                      0,05
ртуть                       0,03
Микотоксины:
афлатоксин B 1                0,005      для нерафини-
рованных
масел
Пестициды*:
гексахлорциклогек-
сан (a,b,y-изомеры)         0,2
0,05       рафинирован-
ные, дезодо-
рированные
ДДТ и его метаболиты        0,2
0,1        рафинирован-
ные, дезодо-
рированные
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                   60
стронций-90                 80
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
КМАФАнМ                         5х10 2     КОЕ/г, не более
БГКП (колиформы)                1,0      объем (см 3 ), в котором
не допускается
S.aureus                        1,0      то же
Патогенные, в т.ч.сальмонеллы    25      то же
Дрожжи                          100      КОЕ/г, не более
Плесени                         100      КОЕ/г, не более
63. Продукты    Показатели окисли-
переработки     тельной порчи:
растительных
масел и живот-  перекисное число            10,0       ммоль актив-
ных жиров,                                             ного кислоро-
включая жир                                            да/кг
рыбный (марга-
рины, кулинар-  Токсичные элементы:
ные жиры, кон-
дитерские жиры, свинец                       0,1
майонезы, фос-                               0,3       майонез
фатидные кон-   мышьяк                       0,1
центраты)       кадмий                       0,05
ртуть                        0,05
никель                       0,07      для маргари-
нов, кулинар-
ных и кон-
дитерских
жиров
Микотоксины:
афлатоксин B 1                 0,005
Пестициды,
радионуклиды                 по п.62
Полихлорированные
бифенилы                     3,0       для продук-
тов, содержа-
щих рыбные
жиры
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|Не допускается|Дрож-|Пле-  |   Примечание
|КОЕ/г,  | в г продукта |жи   |сени, |
|не более|--------------|КОЕ/г|КОЕ/г,|
|        |БГКП  |Пато-  |не   |не    |
|        |(коли-|генные,|более|более |
|        |формы)|в т.ч. |     |      |
|        |      |саль-  |     |      |
|        |      |монеллы|     |      |
--------------------------------------------------------------------
1       |   2    |  3   |   4   |  5  |  6   |       7
--------------------------------------------------------------------
Майонез:

стронций-90            90
___________________________________________________________________
62. Өсімдік майы      Ашытып бұзылу көрсеткіштері:
(барлық түрлері)      Ашытудың саны         4,0     мг КОН/г
0,6     жоғарғыдай,
рафинандталған
майлар үшін
Асқын тотықтардың     10,0    Белсенді оттегі
саны                          ммоль/кг
Уытты элементтер:
Қорғасын               0,1
0,2    жер жаңғағы
Күшән                  0,1
кадмий                 0,05
Сынап                  0,03
Микоуыттар:
афлатоксин В 1          0,005   тазартылған
майлар үшін
Пестицидтер*:
гексахлорциклогексан   0,2
(а,b,у изомерлерi)    0,05    тазартылған,
иіссіздендірілген
ДДТ және оның          0,2
қалдықтары             0,1    тазартылған,
иіссіздендірілген
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137               60
стронций-90             80
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткiштер:
___________________________________________________________________
МАФАнМС                    5*10 2          КТБ\г, аспайтын
IТЖБТ (колиформдар)         1,0          рұқсат етілмейтін көлемде
(см 3 )
S.aureus                    1,0          жоғарғыдай
патогендi, с.i.             25           жоғарғыдай
сальмонеллалар
Ашытқылар                   100          КТБ/г, аспайтын
Зеңдер                      100          КТБ/г, аспайтын
___________________________________________________________________
63. өсiмдiк майлары   Көрсеткiштер
мен жануарлар         ашыған зат мөлшерi  10,0   Белсенді оттегі
майын сонымен қоса                               ммоль/кг
балық майларын        Уытты элементтер:
қайта өңдеген         Қорғасын             0,1
кездегi өнiмдер                            0,3   майонез
(маргарин, аспаздық   Күшән                0,1
майы, кондитер майы,  Кадмий              0,05
майонездер,           Сынап               0,05
фосфатидтi концен.    Никель              0,07   маргариндерге,
траттар)                                         кулинарлық және
кондитерлік майлар
үшін
Микоуыттар:
афлатоксин В 1       0,005
Пестицидтер,      62 бап
бойынша
Полихлорланған     3,0     құрамында балық
бифенилдар                 майлары бар
өнімдер үшін
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткiштер:
___________________________________________________________________
|МАФАн |   өнімнің 1 г  |Ашыт. |Зеңдер|
Өнімнің түрлері | МС,  |  (см 3 ) рұқсат  |қылар,|КТБ/г,|Ескертулер
|КТБ/г,|    етілмейді   |КТБ/г,|аспай.|
|аспай.|________________|аспай.| тын  |
| тын  |ІТЖБТ  |Патоген.| тын  |      |
|      |(коли. |ді, с.і.|      |      |
|      |форм.  |сальмо. |      |      |
|      | дар)  |неллалар|      |      |
___________________________________________________________________
Майонез:

1) в потреби-
тельской таре      -      0,1     25    5х10 2   50
2) для промпе-
реработки          -      0,01    25    1х10 3   50
Кулинарные и
кондитерские
жиры               -      0,001   25    1х10 3   1х10 2
Маргарины
столовые,
бутербродные       -      0,01    25    5х10 2   50
Кремы на рас-    1х10 4     0,01    25*    50    50   * для БАД не
тительных                                           допускается
маслах                                              в 10 г
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
1       |         2          |         3        |      4
--------------------------------------------------------------------
64. Жир-сырец   Токсичные элементы:
говяжий, сви-
ной, бараний и  свинец                      0,1
другие убойных  мышьяк                      0,1
животных (ох-   кадмий                      0,03
лажденный, за-  ртуть                       0,03
мороженный);
шпик свиной,    Антибиотики**:
курдюк бараний  левомицетин          не допускается       <0,01
(охлажденные,   тетрациклиновая      не допускаются     <0,01 ед/г
замороженные,   группа
соленые, коп-   гризин               не допускаются     <0,5 ед/г
ченые)          бацитрацин           не допускаются     <0,02 ед/г
Нитрозамины:
сумма НДМА и НДЭА           0,002
0,004       шпик и кур-
дюк копченые
Бенз(а)пирен                0,001       шпик и кур-
дюк копченые
--------------------------------------------------------------------
1       |         2          |         3        |      4
--------------------------------------------------------------------
Пестициды*:
гексахлорциклогек-
сан (а,в,y-изомеры)         0,2
ДЦТ и его метаболиты        1,0
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                   100
стронций-90                  50
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|  Не допускается в г |    Примечание
|КОЕ/г,  |      продукта       |
|не более|---------------------|
|        |БГКП  |Суль- |Пато-  |
|        |(коли-|фитре-|генные,|
|        |формы)|дуци- |в т.ч. |
|        |      |рующие|саль-  |
|        |      |клост-|монеллы|
|        |      |ридии |       |
--------------------------------------------------------------------

1) тұтынушы         -     0,1       25    5*10 2    50
2) өнеркәсiптiк     -    0,01       25    1*10 3    50
Аспаздық және       -   0,001       25    1*10 3   1*10 2
кондитерлiк
майлар
аспаздық, бутep.    -    0,01       25    5*10 2    50
бродты маргарин.
дер
өсiмдiк майымен   1*10 4   0,01       25*    50     50   *ББҚ 10г
жасалған кремдер                                       мөлшерде
рұқсат
етілмейді
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi   | Көрсеткiштер  |Мг/кг, аспайтын|
|               |рұқсат етiлген |Ескертулер
___________________________________________________________________
64. Сиырдың, шошқаның,  Уытты элементтер:
қойдың және басқа да    Қорғасын               0,1
сойылған малдардың      Күшән                  0,1
шикi майы (суытылған,   кадмий                0,03
мұздатылған);           Сынап                 0,03
шошқаның жыртыс-майы,   Антибиотиктер**:
қойдың құйрықмайы       левомицетин          рұқсат   <0,01
(суытылған, мұздатыл.                       етілмейді
ған, тұздалған,         тетрациклиндi топ    рұқсат   <0,01 г/бірлік
ысталған)                                   етілмейді
гризин               рұқсат   <0,5 г/бірлік
етілмейді
бацитрацин           рұқсат   <0,02 г/бірлік
етілмейді
Нитрозамины:
НДМА және НДЭА       0,002
қосындысы            0,004    ысталған
жыртысмай мен
құйрықмай
Бенз(а)пирен         0,001    ысталған
жыртысмай мен
құйрықмай
___________________________________________________________________
1                    2                  3          4
___________________________________________________________________
Пестицидтер*:
гексахлорциклогексан  0,2
(а,b,y изомерлерi)
ДЦТ және оның         1,0
қалдықтары
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137             100
стронций-90            50
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткiштер:
___________________________________________________________________
|КМФАн |  өнімнің 1 г (см 3 )   |
Өнімнің түрлері | М,   |  рұқсат етілмейді    | Ескертулер
|КТБ/г,|                      |
|аспай.|______________________|
| тын  |ІТЖБТ |Сульфит.|Пато. |
|      |(коли.|ты      |генді,|
|      |форм. |клостри.|с.і.  |
|      | дар) |диялар  |саль. |
|      |      |        |монел.|
|      |      |        |лалар |
___________________________________________________________________

Шпик свиной и    5х10 4     0,001    -      25    L.monocytogenes в
курдюк бараний                                  25 г не допускается
(охлажденные,
замороженные
несоленые)
Продукты из      5х10 3     1,0      0,1    25*   то же;
шпика свиного и                                 * для БАД не
грудинки свиной,                                допускается в 10 г
курдюк бараний
(соленые, копче-
ные, копчено-
запеченые)
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
1       |         2          |         3        |      4
--------------------------------------------------------------------
65. Жиры живот- Показатели окисли-
ные топленые    тельной порчи:
кислотное число             4,0        мг КОН/г
перекисное число           10,0        ммоль актив-
ного кислоро-
да/кг
Токсичные элементы:
свинец                      0,1
мышьяк                      0,1
кадмий                      0,03
ртуть                       0,03
медь                        0,4        для постав-
ляемых на
хранение
железо                      1,5        то же
Антибиотики,
нитрозамины, пести-
циды, радионуклиды         по п. 64
66. Масло ко-   Показатели окисли-
ровье           тельной порчи:
кислотность жировой
фазы                        2,5        о Кеттстофера
Токсичные элементы:
свинец                      0,1
0,3        масло
шоколадное
мышьяк                      0,1
кадмий                      0,03
0,2        масло
шоколадное
ртуть                       0,03
медь                        0,4        для постав-
ляемого на
хранение
железо                      1,5        для постав-
ляемого на
хранение
Микотоксины:
афлатоксин М 1                0,0005
Антибиотики**:
левомицетин            не допускается  <0,01
тетрациклиновая
группа                 не допускаются  <0,01 ед/г
стрептомицин           не допускается  <0,5 ед/г
пенициллин             не допускается  <0,01 ед/г
--------------------------------------------------------------------
1       |         2          |         3        |      4
--------------------------------------------------------------------
Пестициды*:
гексахлорциклогек-
сан (a,b,y-изомеры)         1,25       в пересчете
на жир
ДДТ и его метаболиты        1,0        то же
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                   200
стронций-90                 60
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|   Не допускается   |Дрож-|Пле- | Приме-
|КОЕ/г,  |    в г продукта    |жи   |сени,| чание
|не более|--------------------|КОЕ/г|КОЕ/ |
|        |БГКП  |S.au-|Пато-  |не   |г, не|
|        |(коли-|reus |генные,|более|более|
|        |формы)|     |в т.ч. |     |     |
|        |      |     |саль-  |     |     |
|        |      |     |монеллы|     |     |
--------------------------------------------------------------------
1       |    2   |   3  |  4  |   5   |  6  |  7  |    8
--------------------------------------------------------------------

Шошқаның жыртыс.    5*10 4    0,001    -       25    L.monocytogenes
майы мен қойдың                                    25 г рұқсат
құйрықмайы (суытыл.                                етілмейдi
ған, мұздатылған
тұздалмаған)
шошқаның жыртысмайы 5*10 3    1,0     0,1      25    жоғарғыдай;
мен төс етi өнiмдерi,                              *ББҚ үшін 10г
қойдың құйрықмайы                                  мөлшерде рұқсат
(тұздалған, ыстал.                                 етілмейді
ған, ысталып -
пiсiрiлген)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi   | Көрсеткiштер  |Мг/кг, аспайтын|
|               |рұқсат етiлген |Ескертулер
___________________________________________________________________
65. Қорытылған       Ашып бұзылу
жануарлар майы       көрсеткіштері:
Қышқылдың саны         4,0      мг КОН/г
Ас тотығының саны     10,0      Оттекті/кг-ның
белсенді
Уытты элементтер:
Қорғасын               0,1
Күшән                  0,1
кадмий                0,03
Сынап                 0,03
мыс                    0,4      Сақталуға
әкелінетіндер
үшін
темір                  1,5      жоғарғыдай
Антибиотиктер,        64 бап
нитрозамины           бойынша
66. Сиыр майы        Ашып бұзылудың көрсеткiштерi:
майлы фаза қышқылы     2,5      Кеттстофера
Уытты элементтер:
Қорғасын               0,1
0,3      шоколад майы
Күшән                  0,1
кадмий                0,03
0,2      шоколад майы
Сынап                 0,03
мыс                    0,4      Сақталуға
әкелінетіндер
үшін
темiр                  1,5      Сақталуға
әкелінетіндер
үшін
Микоуыттар:
афлатоксин M 1        0,0005
Антибиотиктер**:
левомицетин          рұқсат     <0,01
тетрациклиндi топ    рұқсат     <0,01 г/бірлік
етілмейді
стрептомицин         рұқсат     <0,5 г/бірлік
пенициллин           рұқсат     <0,01 г/бірлік
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
1                2                   3              4
___________________________________________________________________
Пестицидтер*:
гексахлорцикло.       1,25     майға есепте.
гексан (а,b,y,                 генде
изомерлерi)
ДДТ және оның         1,0      жоғарғыдай
қалдықтары
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137             200
стронций-90            60
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткiштер:
___________________________________________________________________
|МАФАн | өнімнің 1 г (см 3 ) |Ашыт.|Зең.|
Өнімнің түрлері | МС,  | рұқсат етілмейді  |қы.  |дер,|Ескертулер
|КТБ/г,|                   |лар, |КТБ/|
|аспай.|___________________|КТБ/ |г,  |
| тын  |ІТЖБТ |S.au.|Пато. | г,  |ас. |
|      |(коли.|rеus |генді,|ас.  |пай.|
|      |форм. |     |с.і.  |пай. |тын |
|      | дар) |     |саль. |тын  |    |
|      |      |     |монел.|     |    |
|      |      |     |лалар |     |    |
___________________________________________________________________
1            2      3      4     5      6    7       8
___________________________________________________________________

Масло вологод-    1х10 4     0,1   1,0    25    50 в сумме  L.monocy-
ское и марочных                                           togenes в
сортов                                                    25 г не
допус-
кается
Масло сладко-     1х10 5 *   0,01  0,1    25    100 в сумме то же;
сливочное и                                               *в кисло-
кислосливочное,                                           сливочном
в т.ч. соленое                                            масле не
с массовой до-                                            норми-
лей жира от                                               руется
60% и более
Масло сливочное   2х10 5     0,001 0,01   25    100   100   L.monocy-
(бутербродное)                                            togenes
с массовой до-                                            в 25 г не
лей жира от 30                                            допус-
до 59%                                                    кается
Масло коровье     1х10 3     1,0     -    25*   200    -    * для БАД
топленое                                                  не допус-
кается в
10 г
Масло шоколад-    1х10 5     0,01   0,1   25    100   100   L.monocy-
ное                                                       togeпеs
в 25 г не
допус-
кается
Паста шоколадная сливочная:
1) без орехов     1х10 4     0,01   0,1   25     -     50
2) с орехами      2х10 5     0,1    0,1   25     -     100
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
1       |         2          |         3        |      4
--------------------------------------------------------------------
67. Жировые     Показатели окисли-
продукты на     тельной порчи:
основе сочета-
ния животных    кислотность
(включая мо-    жировой фазы                2,5        о Кеттстофера
лочный жир) и   перекисное число           10,0        ммоль актив-
растительных                                           ного кислоро-
жиров                                                  да/кг в
жировой фазе
Токсичные элементы:
свинец                      0,1
0,3        с шоколадным
компонентом
мышьяк                      0,1
кадмий                      0,03
0,2        с шоколадным
компонентом
ртуть                       0,03
медь                        0,4        для постав-
ляемых на
хранение
железо                      1,5        то же

Вологод және      1*10 4     0,1    1,0    25      50     L.monocyto.
белгiлi сұрып.                                          genes 25 г
тағы май                                                 рұқсат
Тәттi сары май    1*10 5*    0,01   0,1    25      100    жоғарғыдай;
және қышқыл                                            *қышқыл сары
сары май, с.i.                                          майда
майдың салмақ.                                          нормалан.
тық үлесi 60%                                           байды
және одан
жоғары тұзды
сары май
майдың салмақтық  2*10 5     0,001  0,01   25   100  100  L.monocyto.
үлесi 30-дан да                                         genes 25 г
59%-ға дейінгi                                          рұқсат
сары (бутерброд)                                        етілмейді
майы
Қорытылған сиыр  1*10 3      1,0     -    25*   200  -    *ББҚ үшін
майы                                                    10г мөлшерде
рұқсат
етілмейді
Шоколад майы     1*10 5     0,01    0,1   25    100  100  L.monocyto.
genes 25 г
рұқсат
етілмейді
Шоколадты сары май пастасы:
1) жаңғақсыз    1*10 4     0,01     0,1   25     -    50
2) жаңғақпен    2*10 5      0,1     0,1   25     -    100
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi   | Көрсеткiштер  |  Мг/кг, |
|               |аспайтын |  Ескертулер
|               |  рұқсат |
|               | етiлген |
___________________________________________________________________
67. Жануар және     Ашып бұзылу көрсеткiштерi:
өсiмдiк майларының  Майлы фаза қышқылы   2,5     Кеттстофера
қосылуымен          Ас тотығының саны   10,0     Майлы фазадағы
жасалатын май                                    белсенді отегі
өнiмдерi                                         ммоль/кг
(сүт майын қоса)    Уытты элементтер:
Қорғасын             0,1
0,3     шоколадты
құрам
Сынап               0,03
мыс                  0,4     Сақталуға әкеліне.
тін өнімдер үшін
темiр                1,5     жоғарғыдай

никель                      0,7        для продук-
тов с гидро-
генезирован-
ным жиром
Микотоксины:
афлатоксин B 1                0,0005
--------------------------------------------------------------------
1       |         2          |         3        |      4
--------------------------------------------------------------------
Антибиотики**:
левомицетин           не допускается    <0,01
тетрациклиновая
группа                не допускаются    <0,01 ед/г
стрептомицин          не допускается    <0,5 ед/г
пенициллин            не допускается    <0,01 ед/г
Пестициды*:
Гексахлорциклогек-
сан (a,b,y-изомеры)         1,25        в пересчете
на жир
ДДТ и его метаболиты        1,0         то же
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                   100
стронций-90                  60
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|   Не допускается   |Дрож-|Пле- | Приме-
|КОЕ/г,  |    в г продукта    |жи   |сени,| чание
|не более|--------------------|КОЕ/г|КОЕ/ |
|        |БГКП  |S.au-|Пато-  |не   |г, не|
|        |(коли-|reus |генные,|более|более|
|        |формы)|     |в т.ч. |     |     |
|        |      |     |саль-  |     |     |
|        |      |     |монеллы|     |     |
--------------------------------------------------------------------
Жировые продук-   1х10 5    0,01   0,1     25    100   100
ты на основе
сочетания жи-
вотных (включая
молочный жир) и
растительных
жиров с массо-
вой долей жира
от 60% и более.
Жировые продук-    -      0,01   0,01    25    200 в сумме  то же
ты на основе
сочетания живот-
ных (включая
молочный жир) и
растительных жи-
ров с массовой
долей жира
30-59%.
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
68. Рыбный жир Показатели окисли-
и жир морских   тельной порчи:
млекопитающих
в качестве      кислотное число             4,0        мгКОН/г
лечебно-профи-  перекисное число           10,0        ммоль актив-
лактического                                           ного кислоро-
средства                                               да/кг
Токсичные элементы:
свинец                      1,0
мышьяк                      1,0
кадмий                      0,1
ртуть                       0,3
Пестициды*:
гексахлорциклогек-

никель               0,7     Сутектендірілген
майлары бар
өнімдер үшін
Микоуыттар:         0,0005
афлатоксин В 1
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
1                  2                3           4
___________________________________________________________________
Антибиотиктер**:
левомицетин         рұқсат    <0,01
етілмейдi
тетрациклиндi топ  рұқсат    <0,01 г/бірлік
етілмейдi
стрептомицин       рұқсат    <0,5 г/бірлік
етілмейдi
пенициллин         рұқсат    <0,01 г/бірлік
етілмейдi
Пестицидтер*:
Гексахлорцикло.     1,25     майға есептегенде
гексан(a.b,y
изомерлерi)
ДДT және оның       1,0      жоғарғыдай
қалдықтары
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137           100
стронций-90         60
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткіштер:
___________________________________________________________________
|МАФАн | өнімнің 1 г (см 3 ) |Ашыт.|Зең.|
Өнімнің түрлері | МС,  | рұқсат етілмейді  |қы.  |дер,|Ескертулер
|КТБ/г,|                   |лар, |КТБ/|
|аспай.|___________________|КТБ/ |г,  |
| тын  |ІТЖБТ |S.au.|Пато. | г,  |ас. |
|      |(коли.|rеus |генді,|ас.  |пай.|
|      |форм. |     |с.і.  |пай. |тын |
|      | дар) |     |саль. |тын  |    |
|      |      |     |монел.|     |    |
|      |      |     |лалар |     |    |
___________________________________________________________________
майдың салмақтық   1*10 5   0,01   0,1    25    100   100
үлесi 60% және
одан жоғарғы
жануарлар және
өсiмдiк майлары.
ның бiр-бiрiмен
қосылуы негiзінде
түзелетiн (сүт
майын қoca) май
өнiмдерi
майдың салмақтық    -     0,01   0,01   25       200     жоғарғыдай
үлесi 30-59%
болатын жануарлар
және өсiмдiк
майларының бiр-
бірiмен қосылуы
негiзiнде түзлетiн
(сүт майын қоса)
май өнiмдерi
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi   | Көрсеткiштер  |Мг/кг, аспайтын|
|               |рұқсат етiлген |Ескертулер
|               |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
68. емдеу-профилакти.  Ашып бұзылудың
калау заттары          көрсеткiштерi:
негізiнде қолданылатын қышқыл саны          4,0      мгКОН/г
балық және сүтқоректі. Саны                10,0      Белсенді оттегі
лердің майы                                          ммоль/кг
Уытты элементтер:
Қорғасын             1,0
Күшән                1,0
кадмий               0,1
Сынап                0,3
Пестициды*:

сан (a,b,y-изомеры)         0,1
ДДТ и его метаболиты        0,2
Полихлорированные
бифенилы                    3,0
Радионуклиды Бк/кг :
цезий-137                    60
стронций-90                  80
Микробиологические
показатели:
КМАФАнМ, КОЕ/г, не
более                      1х10 4
БГКП (колиформы)           0,1         Объем (см 3 ),
Патогенные, в т.ч.         25          в котором не
сальмонеллы                            допускается
Плесени, КОЕ/г, не
более                      100
--------------------------------------------------------------------
*Необходимо контролировать остаточные количества и тех пестицидов, которые были использованы при производстве продовольственного сырья.
** При использовании химических методов определения гризина, бацитрацина, пенициллина, стрептомицина и антибиотиков этой группы пересчет их фактического содержания в ед/г производится по активности стандарта.
8. Напитки
Таблица 8
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
1      |          2         |         3        |     4
--------------------------------------------------------------------
69. Питьевая    Токсичные элементы:
вода бутылиро-
ванная (гази-   свинец                      0,03
рованная и      мышьяк                      0,05
негазирован-    кадмий                      0,001
ная)*           ртуть                       0,0005
Радионуклиды** Бк/л:
общая a-радиоактив-
ность                       0,1
общая b-радиоактив-
ность                       1,0
Микробиологические
показатели:
КМАФАнМ                     50*        *КОЕ/см 3 , не
Общие колиформные                      более;
бактерии                    100**      **объем
Термотолерантные            100**      (см 3 ), в
колиформные бактерии                   котором не
бактерии                               допускаются;
Pseudomonas                            проводится
aeruginosa                  100**      3-х кратное
исследование
по 100 см 3
70. Воды пи-    Токсичные элементы:
тьевые мине-
ральные при-    свинец                      0,1
родные столо-   кадмий                      0,01
вые, лечебно-   мышьяк                      0,03
столовые, ле-   ртуть                       0,005
чебные**
Радионуклиды** Бк/л:
общая a-радиоактив-
ность                       0,1
общая b-радиоактив-
ность                       1,0
Микробиологические
показатели:
КМАФАнМ                     50*        *КОЕ/см 3 , не
Общие колиформные                      более;
бактерии                    100**      **объем
Термотолерантные            100**      (см 3 ), в
колиформные бактерии                   котором не
бактерии                               допускаются;
Pseudomonas                            проводится
aeruginosa                  100**      3-х кратное
исследование
по 100 см 3

Гексахлорцикло.      0,1
гексан(a.b,y
изомерлерi)
ДДТ және оның        0,2
қалдықтары
Полихлорланған       3,0
бифенилдар
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137            60
стронций-90          80
Микробиологиялық көрсеткiштер:
МАФАнМС, КТБ/г,     1*10 4
аспайтын
IТЖБТ (колиформдар)  0,1       рұқсат
патогендi, c.i.      25        етілмейтiн
сальмонеллалар                 көлем (см 3 )
Зеңдер, КТБ/г,       100
аспайтын
___________________________________________________________________
*Азық-түлiктiк шикi заттарды өндiргенде пайдаланылған
пестицидтердiң қалған мөлшерiн бақылау керек.
** гризин, бацитрацин, пенициллин, стрептомацин және осы топтағы антибиотиктердi анықтау үшiн химиялық әдiстi қолданған кезде
олардың г/бiрлiгi нақты құрамы стандарттың белсендiлiгiн есептеу
арқылы жүргiзiледi.
8. Сусындар
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi   | Көрсеткiштер  |Мг/кг, аспайтын|
|               |рұқсат етiлген | Ескертулер
|               |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
1                   2               3             4
___________________________________________________________________
69. Шөлмекке         Уытты элементтер:
құйылған ауызсу      Қорғасын                0,03
(газдандырылған      Күшән                   0,05
және                 кадмий                 0,001
газдандырылмаған)*   Сынап                 0,0005
Радионуклидтар** Бк/л:
жалпы а-радиобелсен.     0,1
дiлiгi
жалпы b-радиобелсен.     1,0
дiлiгi
Микробиологиялық көрсеткіштер:
МАФАнМС                  50*    *КТБ/см 3 ,
аспайтын;
жалпы колиформды        100*    **рұқсат
бактерия                        етілмейтін
(см 3 )
Термотолерантты         100**   3-еселік
колиформды бактериялар          тексеру 100 см 3
бойынша
жүргізіледі
Pseudomonas аеruginosa  100**
70. минералды        Уытты элементтер:
табиғи асханалық,    Қорғасын                 0,1
емдiк-асханалық,     кадмий                  0,01
емдiк ауызсу**       Күшән                   0,03
Сынап                  0,005
Радионуклидтер** Бк/л:
жалпы а-радиобелсен.     0,1
дiлiк
жалпы b-радиобелсен.     1,0
дiлiк
Микробиологиялық Көрсеткiштер:
МАФАнМС                   50*  *КТБ/см 3 ,
аспайтын;
жалпы колиформды         100** **рұқсат
бактериялар                    етілмейтіні
көлем (см 3 );
Термотолерантты          100** 3-еселік
колиформды бактериялар         тексеру 100 см 3
Pseudomonas аеruginosa   100** бойынша
жүргізіледі
____________________________________________________________________

71. Соки, на-   См. раздел "Плодоовощная продукция" п.57
питки, концент-
раты овощные,
фруктовые,
ягодные и зер-
новые консер-
вированные
72. Напитки     См. раздел "Молоко и молочные продукты" п.20 и 23.
молочные
73. Напитки      Токсичные элементы:
безалкогольные,
в том числе      свинец                    0,3
сокосодержащие   мышьяк                    0,1
и искусственно   кадмий                    0,03
минерализован-   ртуть                     0,005
ные
Радионуклиды**Бк/л:
цезий-137                 70
стронций-90               100
--------------------------------------------------------------------
1      |          2         |         3        |     4
--------------------------------------------------------------------
Микотоксины:
патулин                   0,05         сокосодержа-
щие: яблоч-
ный, томат-
ный, обле-
пиховый
кофеин                    150          для напит-
ков, содер-
жащих кофеин
400         для специали-
зированных
напитков,
содержащих
кофеин
Хинин                     85           для напит-
ков, содер-
жащих хинин
Общая минерализация       2,0          г/л, не
более -
искусственно
минерализо-
ванные
напитки
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|Не допускается|Дрож-|     Примечание
|КОЕ/г,  | в г продукта |жи   |
|не более|--------------|КОЕ/г|
|        |БГКП  |Пато-  |не   |
|        |(коли-|генные,|более|
|        |формы)|в т.ч. |     |
|        |      |саль-  |     |
|        |      |монеллы|     |
--------------------------------------------------------------------
Напитки безал-
когольные
непастеризован-
ные и без кон-
серванта со
сроком годности
менее 30 суток     50     333      25    100
Напитки безалкогольные, в т.ч. сокосодержашие со сроком годности
30 суток и более
1) на сахарах      -      100     100   не допуск
2) на подслас-
тителях           100*    100     100     -    *количество мезофиль-
ных аэробных
3) сокосодер-
жащие              -      100     100   не допуск
Концентраты       5х10 4 *  1,0     25      10** *кроме концентратов,
(жидкие, пасто-                                содержащих бикарбо-
образные),                                     нат натрия;
смеси (порошко-                                **объем (см 3 ), в
образные, таб-                                 котором не допускает-
летированные,                                  ся
гранулирован-
ные и другие)
для безалко-
гольных напит-
ков в потреби-
тельской таре
Сиропы непасте-
ризованные          -     1,0     25    не допуск
Сиропы пастери-
зованные горя-
чего розлива        -     1,0     25    не допуск
Концентраты,      Должны удовлетворять требованиям промышленной
фасованные        стерильности для консервов группы Г в
методом асеп-     соответствии с приложением 8 к настоящим сани-
тического         тарным правилам. См. раздел "Плодоовощная
розлива           продукция", п.55
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
1      |          2         |         3        |     4
--------------------------------------------------------------------

71. шырын, сусындар,
жемiс-жидек және     "Жемiс көкөнiстi өнiмдер" бөл. қара б.57
қалбырға салынған
дәндi дақылдар
концентраттары
72. сүттен дайындал. "Сүт және сүт өнiмдерi" бөл. қара б.20, 23.
ған сусындар
73. c.i. құрамында   Уытты элементтер:
шырыны бар және      Қорғасын                 0,3
жасанды түрде        Күшән                    0,1
минералданған        кадмий                  0,03
құрамында алкоголi   Сынап                  0,005
жоқ сусындар         Радионуклиды**Бк/л:
цезий-137                 70
стронций-90              100
Микоуыттар:             0,05  алмадан, томатын,
патулин                       шырғанақтан
жасалған
құрамында шырыны
бар
кофеин                   150  Құрамында кофеині
бар сусындар үшін
400  құрамында хинин
бар арнайы
сусындар үшін
Хинин                    85   құрамында хинин
бар арнайы
сусындар үшін
жалпы минералдану       2,0   г/л аспайтын -
жасанды минерал.
дандырылған
сусындар
____________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткіштер:
___________________________________________________________________
|МАФАн |өнімнің 1 г (см 3 )|Ашыт. |
Өнімнің түрлері | МС,  |рұқсат етілмейді |қылар |   Ескертулер
|КТБ/г,|                 |және  |
|аспай.|_________________|зең.  |
| тын  |ІТЖБТ |Патогенді,|дер,  |
|      |(коли.|   с.і.   |КТБ/  |
|      |форм. |сальмонел.| г,   |
|      | дар) |   лалар  |аспай.|
|      |      |          | тын  |
___________________________________________________________________
Сақталу мерзiмi     50    333      25       100
кем дегенде 30
тәулiк болатын
пастерленбеген
және құрамында
консерванты
болмайтын алкоголi
жоқ сусындар
Құрамында алкоголi болмайтын сусындар, с.і. сақталу мерзімі кем
дегенде 30 тәулік болатын құрамында шырыны барлар
1) қанттарда        -     100     100      рұқсат
болатын                                   етілмейді
2) тәттілендiргiш  100*   100     100        -      *мезофильді
аэробты
мөлшерінде
3) құрамында        -     100     100      рұқсат
шырыны барлар                             етілмейді
Тұтынушы ыдысын.   5*10 4* 1,0      25       10**     *қанықпадан
дағы құрамында                                       басқа, құрамын.
алкоголi болмай.                                     да бикарбонат
тын сусындарға                                       натридің;
арналған (сұйық,                                     **рұқсат
паста тәрiздес)                                      етілмейтін
қоспалар (ұнтақ                                      көлемде (см 3 )
тәрiздес, таблет.
калар, түйiршік.
телген және
басқалар)
қанықпалар
пастерленбеген    -      1,0     25        рұқсат
шәрбат                                    етілмейді
пастерленбеген    -      1,0     25        рұқсат
ыстық бетiнде                             етілмейді
құйылатын
шәрбаттар
Осы санитариялық ережелердің 8 қосымшасына сай "Г"
тобындағы консервілер үшін өнеркәсіптік стерильдеу
талаптары қанағаттандырылуы керек, "Жеміс-көкөніс
өнімдері", 55б.
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi   | Көрсеткiштер  |Мг/кг, аспайтын|
|               |рұқсат етiлген | Ескертулер
|               |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
1                   2               3             4
___________________________________________________________________

74. Напитки    Токсичные элементы:
брожения
свинец                       0,3
мышьяк                       0,1
кадмий                       0,03
ртуть                        0,005
Радионуклиды Бк/л:
цезий-137                    70
стронций-90                  100
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|Не допускается в |Дрожжи |  Примечание
|КОЕ/см 3 ,| г(см 3 ) продукта |и пле- |
|не более|-----------------|сени   |
|        |БГКП  |Патоген-  |КОЕ/см 3 |
|        |(коли-|ные, в    |       |
|        |формы)|т.ч. саль-|       |
|        |      |монеллы   |       |
--------------------------------------------------------------------
1       |    2   |   3  |     4    |   5   |        6
--------------------------------------------------------------------
Квасы нефильтрованные:
в кегах             -     3,0        25       -
разливные           -     1,0        25       -
Квасы фильтрованные непастеризованные:
в полимерных
бутылках (ПЭТФ)     -    10,0        25       -
в кегах             -     3,0        25       -
разливные           -     1,0        25       -
Квасы фильтро-
ванные пастери-
зованные            10   10,0        25      100
Напитки брожения слабоалкогольные нефильтрованные:
в кегах             -     3,0        25       -
разливные           -     1,0        25       -
Напитки брожения слабоалкогольные фильтрованные непастеризованные:
в полимерных
бутылках (ПЭТФ)     -    10,0        25       -
в кегах                   3,0        25       -
разливные           -     1,0        25       -
Напитки броже-
ния слабоалко-
гольные фильт-
рованные
пастеризованные    10      10        25      100
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
1      |          2         |         3        |     4
--------------------------------------------------------------------
75. Пиво, вино,  Токсичные элементы:
водка, слабо-
алкогольные и    свинец                     0,3
другие спиртные  мышьяк                     0,2
напитки          кадмий                     0,03
ртуть                      0,005
медь                       5,0
железо                    20,0

74. ашыту арқылы     Уытты элементтер:
алынған сусындар     Қорғасын                 0,3
Күшән                    0,1
Кадмий                  0,03
Сынап                  0,005
Радионуклидтер Бк/л:
цезий-137                 70
стронций-90              100
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткiштер:
___________________________________________________________________
|КМФАн |өнімнің 1 г (см 3 )|Ашыт. |
Өнімнің түрлері |  М,  |рұқсат етілмейді |қылар |   Ескертулер
| КТБ/ |                 |және  |
| см 3 , |_________________| зең. |
|аспай.|ІТЖБТ |Патогенді,| дер, |
| тын  |(коли.|   с.і.   | КТБ/ |
|      |форм. |сальмонел.| см 3   |
|      | дар) |   лалар  |      |
___________________________________________________________________
1            2      3       4        5           6
___________________________________________________________________
Сүзілмеген квастар:
Кег бөшкелерiнде      -    3,0      25       -
___________________________________________________________________
1            2      3       4        5           6
___________________________________________________________________
ыдыстарға құйылатын   -    1,0      25       -
сүзiлiп пастерленбеген квастар:
Полимерден жасалған   -    10,0     25       -
шөлмектерде (ПЭТФ)
кег бөшкелерiнде      -    3,0      25       -
Ыдыстарға құйылатын   -    1,0      25       -
сүзiлiп пастерленген  10   10,0     25      100
квастар
Құрамында алкоголi аз, сүзілмеген, ашыту арқылы алынатын сусындар:
кег бөшкелерiнде      -    3,0      25       -
ыдыстарға құйылатын   -    1,0      25       -
Құрамында алкоголi аз, сүзiлiп пастерленбеген ашыту арқылы алынатын
сусындар:
полимерден жасалған   -    10,0     25       -
шөлмектерде (ПЭТФ)
кег бөшкелерiнде            3,0     25       -
ыдыстарға құйылатын   -     1,0     25       -
Құрамында алкоголi    10    10      25      100
аз, сүзілiп
пастерленген ашыту
арқылы алынатын
сусындар
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
| Көрсеткiштер  |Мг/кг, аспайтын|
Өнiмнiң түрлерi   |               |рұқсат етiлген | Ескертулер
|               |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
75. сыра, шарап, арақ, Уытты элементтер:
құрамында алкоголi     Қорғасын               0,3
аз болатын және        Күшән                  0,2
басқа да сусындар      кадмий                0,03
Сынап                0,005
мыс                    5,0
темiр                 20,0
Метил спирті                  %, аспайтын

Метиловый спирт             0,05       %, не более
(объемная
доля в
пересчете на
безводный
спирт) -
водки, спирты
этиловые пи-
щевые
1,0        г/дм 3 , не
более
(коньяки,
коньячные
напитки)
Хинин                       300        спиртные
напитки,
содержащие
хинин
Нитрозамины:
сумма НДМА и НДЭА         0,003       пиво
Радионуклиды Бк/л:
цезий-137                   70
стронций-90                100
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|     Не допускается в     |  Примечание
|КОЕ/см 3 ,|      г(см 3 ) продукта     |
|не более|--------------------------|
|        |БГКП  |Патоген-  |дрожжи  |
|        |(коли-|ные, в    |и пле-  |
|        |формы)|т.ч. саль-|сени    |
|        |      |монеллы   |КОЕ/г   |
|        |      |          |не более|
--------------------------------------------------------------------
Пиво разливное     -      1,0       25        -
Пиво непастеризованное:
в кегах            -      3,0       25        -
в бутылках         -     10,0       25        -
Пиво пастеризо-
ванное и обес-
пложенное          500      10       25        50
--------------------------------------------------------------------
* Бутилированная питьевая вода должна изготавливаться из воды, соответствующей гигиеническим требованиаям безопасности воды централизованных систем питьевого водоснабжения.
** При превышении нормативов общей активности производится измерение индивидуальных концентраций радионуклидов в соответствии с НРБ-99, в том числе природных радионуклидов Ra-226, U-238, Th-232 и техногенных радионуклидов Cs-137, Sr-90.
9. Другие продукты
Таблица 9
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
1      |          2         |         3        |     4
--------------------------------------------------------------------
76. Изоляты,     Токсичные элементы:
концентраты,
гидролизаты и    свинец                     1,0
текстураты       мышьяк                     1,0
растительных     кадмий                     0,2
белков; пище-    ртуть                      0,03
вой шрот и му-
ка с различным   Микотоксины:
содержанием      афлатоксин B 1               0,005
жира из семян    дезоксиниваленол           0,7        из пшеницы
бобовых, мас-                               1,0        из ячменя
личных и         зеараленон                 1,0        из пшеницы,
нетрадиционных                                         ячменя,
культур                                                кукурузы
Пестициды*:
гексахлорциклогек-

0,05    (құрамында суы
жоқ спиртті
қайта есепте.
ген кездегі
көлемдік үлес)
- арақ, этилді
тағамдық
спирттер
1,0     г/дм 3 , аспайтын
(коньяктар,
коньяк
сусындары)
Хинин                 300     құрамында
хинині бар
спирттік
сусындар
Нитрозаминдeр:
HДМА және HДЭA       0,003    пиво
Радионуклидтер Бк/л:
цезий-137              70
стронций-90            100
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткiштер:
___________________________________________________________________
|КМФАн |   өнімнің 1 г (см 3 )   |
Өнімнің түрлері |  М,  |    рұқсат етілмейді   |
| КТБ/ |_______________________|  Ескертулер
| см 3 , |ІТЖБТ |патогенді,|Ашыт.|
|аспай.|(коли.| сонымен  |қылар|
| тын  |форм. |қоса саль.|және |
|      | дар) |монеллалар|зең. |
|      |      |          | дер |
|      |      |          |КТБ/г|
___________________________________________________________________
Ыдыстарға құйылатын   -     1,0      25        -
сыра
Пастерленбеген сыра:
Кег бөшкелерiнде      -     3,0      25        -
Шөлмектерде           -     10,0     25        -
Пастерленген,        500    10       25        50
тазартылған сыра
___________________________________________________________________
*Шөлмектегi ауызсу ауызсумен қамтамасыз етудiң
орталықтандырылған жүйесiнiң су қауіпсіздігінің гигиеналық
талаптарына сай болатын судан дайындалуы керек.
**Жалпы белсендiлiктiң нормативтері жоғарылаған жағдайда
радионуклидтердің жеке концентрациялары НРБ-99-ға сәйкес, сонымен
қатар Ra-226, U-238, Тh-232 табиғи радионуклидтері мен Cs-l37,
Sr-90 техногендi радиануклидтері өлшенілуі керек.
9. Басқа да өнiмдер
___________________________________________________________________
|  Көрсеткiштер  |Мг/кг, аспайтын|
Өнiмнiң түрлерi    |                |рұқсат етiлген |Ескертулер
|                |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
76. Изоляттар, қанықпа. Уытты элементтер:
лар, өсiмдiк белоктары. Қорғасын               1,0
ның гидролизаттары мен  Күшән                  1,0
текстураттары: тағамдық Кадмий                 0,2
шрот және құрамында     Сынап                 0,03
бұршақ, майлылық және   Микоуыттар:
басқа да дақылдардан    афлатоксин В 1         0,005
алынатын түрлі майы     дезоксиниваленол       0,7    бидайдан
бар ұн                                                жасалған
1,0    арпадан
жасалған
зеараленон             1,0    бидай, арпа,
жүгеріден
жасалған
Пестицидтер*:

сан (a,b,y-изомеры)        0,5        из зерновых,
кукурузы,
бобовых
(кроме сои),
подсолнечни-
ка и арахиса
0,4        из льна,
горчицы,
рапса
0,2        из сои,
хлопчатника
ДДТ и его метаболиты      0,15       из подсолнеч-
ника, арахиса
0,1        из льна,
горчицы,
рапса
0,05       из бобовых,
хлопчатника,
кукурузы
0,02       из зерновых
Олигосахара                2,0        %, не более
для соевых
белковых
продуктов
диетического
и детского
питания
Ингибитор трипсина         0,5        то же
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                 80
стронций-90               100
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|    Не допускается в г     |  Примечание
|КОЕ/г,  |         продукта          |
|не более|---------------------------|
|        |БГКП  |Sau-|Пато- |Сульфит-|
|        |(коли-|reus|ген-  |редуци- |
|        |формы)|    |ные, в|рующие  |
|        |      |    |т.ч.  |клостри-|
|        |      |    |Саль- |дии     |
|        |      |    |монел-|        |
|        |      |    |лы    |        |
--------------------------------------------------------------------
1       |    2   |   3  | 4  |   5  |    6   |       7
--------------------------------------------------------------------
Изоляты, кон-    5х10 4 *    0,1  0,1   25**    0,1    Дрожжи и
центраты рас-                                        плесени 100
тительных бел-                                       КОЕ/г, не более
ков, мука сое-                                       * 5х10 3 - для
вая                                                  детских про-
дуктов;
** для БАД не
допускается в
10 г
--------------------------------------------------------------------
1       |    2   |   3  | 4  |   5  |    6   |       7
--------------------------------------------------------------------
Гидролизат бел-  1х10 3      1,0   -    25***     -    Дрожжи и
ковый фермен-                                        плесени в 1 г
тативный из                                          не допуска-
соевого сырья                                        ются;
***для БАД не
допускается в
10 г
Концентрат бел-  5х10 4      0,1   -    25        -    Плесени - 10
ковый подсол-                                        КОЕ не более
нечный пищевой
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------

гексахлорциклогексан   0,5    дәнді, жүгері,
(а,b,у изомерлерi)            бұршақ (соядан
басқа),
күнбағыс және
жер жаңғағы
дақылдарынан
жасалған
0,4    зығыр, қыша,
рапсадан
0,2    соя, мақтадан
0,15    күнбағыс, жер
жаңғағынан
0,1    зығыр, қыша,
рапсадан
ДДТ және оның        0,05    бұршақ, мақта,
қалдықтары                   жүгерi дақыл.
дарынан
0,02    дәндi дақыл.
дардан
Олигоқанттар          2,0    %, аспайтын,
емдәмдiк және
балалар
тағамының соя
белогы өнiм.
дерiне
арналған
Трипсинның            0,5    Жоғарғыдай
Ингибитор
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137              80
стронций-90           100
__________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткiштер:
___________________________________________________________________
|МАФАн |     өнімнің 1 г (см 3 )     |
Өнімнің түрлері | МС,  |     рұқсат етілмейді      |  Ескертулер
|КТБ/г,|___________________________|
|аспай.|ІТЖБТ |S.au.|Пато. |Суль.  |
| тын  |(коли.|rеus |генді,|фитқай.|
|      |форм) |     |с.і.  |талатын|
|      |      |     |саль. |клост. |
|      |      |     |монел.|ридия. |
|      |      |     |лалар | лар   |
___________________________________________________________________
1           2      3      4     5       6          7
___________________________________________________________________
өсiмдiктер белогы. 5*10 4*   0,1    0,1   25**   0,1  100 КТБ/г-дан
ның дайындалған.                                    аспайтын
оляттары,                                           ашытқылар мен
қанықпалары,                                        зеңдер
соядан                                              - балалар өнiм.
жасалынған ұн                                       дерi үшiн-5*10 3 ;
**10г ББҚ-ға
рұқсат етілмейдi
___________________________________________________________________
1           2      3      4     5       6          7
___________________________________________________________________
Соя шикiзатынан   1*10 3    1,0     -     25***  -    1-ға ашытқылар,
алынатын фермен.                                    зеңдер рұқсат
тативтi белокты                                     етілмейді;
гидролдайындалғанат                                 ***ББҚ үшін
10г рұқсат
етілмейді
Тағамдық күнба.  5*10 4     0,1     -     25     -    10 КТБ-ден
ғысты белокты                                       аспайтын
қанықпа                                             зеңдер
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
|  Көрсеткiштер  |Мг/кг, аспайтын|
Өнiмнiң түрлерi    |                |рұқсат етiлген |Ескертулер
|                |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________

77. Концентра-  Токсичные элементы:
ты молочных
сывороточных    свинец                       0,3
белков, казеин, мышьяк                       1,0
казеинаты,      кадмий                       0,2
гидролизаты     ртуть                        0,03
молочных бел-
ков             Микотоксины:
афлатоксин B 1                 0,0005
Пестициды*:
гексахлорциклогек-
сан (a,b,y-изомеры)          1,25      в пересчете
на жир
ДДТ и его метаболиты         1,0       то же
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                    300
стронций-90                   80
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,| Не допускается  |        Примечание
|КОЕ/г   |  в г продукта   |
|не более|-----------------|
|        |БГКП  |Патоген-  |
|        |(коли-|ные, в    |
|        |формы)|т.ч. саль-|
|        |      |монеллы   |
--------------------------------------------------------------------
Казеинаты пищевые  5х10 4      0,1     25      сульфитредуцирующие
клостридии в 0,01 г не
допускаются
Концентрат сыво-   5х10 4      1,0     25      S. aureus в 0,1 г не
роточный белковый                            допускается
Концентрат альбу-  2,5х10 3    1,0     25*     S. aureus в 1 г не
миноказеиновый                               допускается;
* для БАД не
допускается в 10 г
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
1       |          2         |         3        |     4
--------------------------------------------------------------------
78. Концентраты  Токсичные элементы:
белков крови
(сухой концент-  свинец                     1,0
рат плазмы,      мышьяк                     1,0
сыворотки, аль-  кадмий                     0,1
бумин пищевой)   ртуть                      0,03
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                  160
стронций-90                 80
Микробиологические
показатели:
См. раздел "Мясо и мясопродукты" п. 2
--------------------------------------------------------------------
1       |          2         |         3        |     4
--------------------------------------------------------------------
79. Зародыши    Токсичные элементы:
семян зерновых,
зернобобовых и  свинец                      1,0
других культур, мышьяк                      0,2

77. Сүт сарысуы белогы. Уытты элементтер:
нан алынатын қанықпа.   Қорғасын                0,3
лар, казеин,            Күшән                   1,0
казеинаттар, сүт        Кадмий                  0,2
белогының               Сынап                  0,03
гидролизаттары          Микоуттар:
афлатоксин В 1          0,0005
Пестицидтер*:
гексахлорцикло.        1,25    майға қайта
гексан (a,b,y                  есептегенде
изомерлерi)
ДДТ және оның          1,0     жоғарғыдай
қалдықтары
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137              300
стронцй-90             80
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткіштер:
___________________________________________________________________
|МАФАн |өнімнің 1 г (см 3 )|
Өнімнің түрлері   | МС,  |рұқсат етілмейді |   Ескертулер
|КТБ/г,|                 |
|аспай.|_________________|
| тын  |ІТЖБТ |Патогенді,|
|      |(коли.|   с.і.   |
|      |форм) |сальмонел.|
|      |      |  лалар   |
___________________________________________________________________
Тағамдық казеинаттар  5*10 4    0,1      25    0,01 г-ға Сульфитқайта.
ланатын клостридилер
рұқсат етілмейді
Сарысу белокты        5*10 4    1,0      25    0,1 г-ға S.aureus
қанықпасы                                    рұқсат етілмейді
Альбуминоказеинді     2,5*10 3 1,0      25*   1 г-ға S.aureus
қанықпа                                      рұқсат етілмейді;
*ББҚ 10 г-ға
рұқсат етілмейді.
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
|  Көрсеткiштер  |Мг/кг, аспайтын|
Өнiмнiң түрлерi    |                |рұқсат етiлген |Ескертулер
|                |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
78. Қан белогының      Уытты элементтер:
(плазманың, сарысудың  Қорғасын                1,0
құрғақ қанықпасы,      Күшән                   1,0
тағамдық альбумин)     кадиий                  0,1
қанықпалары            Сынап                  0,03
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137               160
стронций-90              80
Микробиологиялық көрсеткіштер:
"Ет және ет өнiмдерi" бөлiмін қара 2б.
79. дәндi, дәндi-      Уытты элементтер:
бұршақты және басқа    Қорғасын                1,0
да дақылдардың         Күшән                   0,2

хлопья и шрот   кадмий                      0,1
из них, отруби  ртуть                       0,03
Микотоксины:
афлатоксин B 1                0,005
0,7        из пшеницы
дезоксиниваленол            1,0        из ячменя
зеараленон                  1,0        из пшеницы,
ячменя,
кукурузы
Пестициды*:
гексахлорциклогек-
сан (a,b,y-изомеры)         0,5
ДДТ и его метаболиты        0,02
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                   170
стронций-90                 120
Олигосахара               по п. 76
Ингибитор трипсина          то же
Зараженность вредите-
лями хлебных запасов
(насекомые, клещи)      не допускаются
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,| Не допускается  |Плесе-|  Примечание
|КОЕ/г   |  в г продукта   |ни,   |
|не более|-----------------|КОЕ/г,|
|        |БГКП  |Патоген-  |не    |
|        |(коли-|ные, в    |более |
|        |формы)|т.ч. саль-|      |
|        |      |монеллы   |      |
--------------------------------------------------------------------
Отруби пищевые из   5х10 4    0,1      25       100   с термической
зерновых                                            обработкой
Пищевые волокна
из отрубей шрот
из овощей, фрук-
товые выжимки       5х10 4    0,1      25        50
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
1       |          2         |         3        |     4
--------------------------------------------------------------------
80. Продукты     Токсичные элементы:
белковые из
семян зерновых,  свинец                     0,2        в пересчете
зерно-бобовых    мышьяк                     0,1        на сухое
и других         кадмий                     0,2        вещество
культур:         ртуть                      0,03
- напитки,
в т.ч. сква-     Микотоксины:
шенные; тофу     афлатоксин B 1               0,005
и окара          дезоксиниваленол           0,7        из пшеницы
1,0        из ячменя
зеараленон                 1,0        из пшеницы,
ячменя,
кукурузы
Пестициды*:
гексахлорциклогек-
сан (a,b,y-изомеры)        0,1        в пересчете
на сухое
вещество
ДДТ и его метаболиты       0,01
ртутьорганические
пестициды              не допускаются
--------------------------------------------------------------------
1       |          2         |         3        |     4
--------------------------------------------------------------------
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                  130        в пересчете
на сухое
вещество
стронций-90                 80
Олигосахара             по п. 76
Ингибитор трипсина        по п. 76
Загрязненность и
зараженность
вредителями хлеб-
ных запасов (насе-
комые, клещи)         не допускаются
- напитки кон-   Токсичные элементы:
центрированные,
сгущеные и су-   свинец                      0,2       в пересчете
хие; тофу и      мышьяк                      0,1       на сухое
окара сухие      кадмий                      0,2       вещество
ртуть                       0,03
Микотоксины:
афлатоксин B 1                0,005
дезоксиниваленол            0,7       из пшеницы
1,0       из ячменя
зеараленон                  1,0       из пшеницы,
ячменя,
кукурузы
Пестициды*:
гексахлорциклогек-
сан (a,b,y -изомеры)        0,1       в пересчете
на сухое
вещество
ДДТ и его метаболиты        0,01
ртутьорганические
пестициды              не допускаются
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                   130       в пересчете
на сухое
вещество
стронций-90                  80       тоже
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|  Не допускается в г    |   Примечание
|КОЕ/г,  |      продукта          |
|не более|------------------------|
|        |БГКП  |Sau-|Пато- |B.ce-|
|        |(коли-|reus|ген-  |reus |
|        |формы)|    |ные, в|     |
|        |      |    |т.ч.  |     |
|        |      |    |Саль- |     |
|        |      |    |монел-|     |
|        |      |    |лы    |     |
--------------------------------------------------------------------
Напитки на основе из бобов сои:

ұрықтары, олардың      Кадмий                  0,1
iшiнде мақта мен       Сынап                  0,03
шроттар, кебектер      Микоуыттар:
афлатоксин В 1          0,005
0,7     бидайдан
жасалынған
дезоксиниваленол        1,0     арпадан
жасалынған
зеараленон              1,0     бидай, арпа,
жүгеріден
жасалынған
Пестицидтер*:
гексахлорцикло.         0,5
гексан (а,b,y
изомерлерi)
ДДТ және оның           0,02
қалдықтары метаболиты
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137               170
стронций-90             120
Олигоқанта              76 п
бойынша
Ингибитор трипсина     жоғарғыдай
Нан қорының             Рұқсат
зиянкестерiнен         етілмейді
жұқтыру (шыбын-
шiркейлер, кенелер)
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткiштер:
___________________________________________________________________
|МАФАн |рұқсат етілмейді |Зеңдер|
Өнімнің түрлері | МС,  |    г өнімде     |КТБ/г,|   Ескертулер
| КТБ/ |_________________|аспай.|
|аспай.|ІТЖБТ |Патогенді,| тын  |
| тын  |(коли.|   с.і.   |      |
|      |форм. |сальмонел.|      |
|      | дар) |  лалар   |      |
___________________________________________________________________
Дәндi дақылдардан   5*10 4    0,1      25       100  ыстық өңдеу
болатын тағамдық                                   арқылы
кебектер
Шрот кебектерiнiң,  5*10 4    0,1      25        50
көкөнiстердiң
тағамдық талшықтары,
жемiстiк сығындылар
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
|  Көрсеткiштер  |Мг/кг, аспайтын|
Өнiмнiң түрлерi   |                |рұқсат етiлген |Ескертулер
|                |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
1                 2                3           4
___________________________________________________________________
80. дәндi, дәндi-    Уытты элементтер:
бұршақ және басқа    Қорғасын                0,2      құрғақ затқа
да дақылдардың       Күшән                   0,1      қайта есепте.
тұқымынан алынатын   Кадмий                  0,2      генде
белок өнiмдерi:      Сынап                  0,03
- сусындар, с.i.     Микоуыттар:
ашытылған; тофу      афлатоксин В 1          0,005
және окаралар        дезоксиниваленол        0,7      бидайдан
жасалынған
1,0      арпадан
жасалынған
зеараленон              1,0      бидайдан,
арпадан,
жүгерiден
жасалынған
Пестицидтер*:
гексахлорциклогексан    0,1      құрғақ затқа
(а,b,y изомерлерi)               қайта есепте.
ДДТ және оның          0,01      генде
қалдықтары
Сынапты органикалық   Рұқсат
пестицидтер           етілмейдi
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137               130      құрғақ затқа
стронций-90               80     қайта есепте.
генде
Қантолигосы          76б. бойынша
Трипсин ингибиторы   76б. бойынша
Нан қорының            Рұқсат
зиянкестерiнен        етiлмейдi
жұқтыру (шыбын-
шiркейлер, кенелер)
- қойылтылған        Уытты элементтер:
құрғақ сусындар;     Қорғасын                 0,2     құрғақ затқа
құрғақ тофу және     Күшән                    0,1     қайта есепте.
окаралар             Кадмий                   0,2     генде
Сынап                   0,03
Микоуыттар:
афлатоксин В 1           0,005
дезоксиниваленол         0,7     бидайдан
жасалынған
1,0     арпадан
жасалынған
зеараленон               1,0     бидайдан,
арпадан
жасалынған
Пестицидтер*:
Гексахлорциклогексан     0,1     құрғақ затқа
(а,b,y изомерлерi)               қайта есепте.
ДДТ және оның           0,01     генде
қалдықтары
Сынаптыорганикалық      Рұқсат
пестицидтер            етiлмейдi
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137                130     құрғақ затқа
қайта есепте.
генде
стронций-90               80     жоғарғыдай
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткiштер:
___________________________________________________________________
|МАФАн|    өнімнің 1 г (см 3 )   |
Өнімнің түрлері   | МС  |    рұқсат етілмейді    | Ескертулер
|КТБ/ |________________________|
| г,  |ІТЖБТ|S.au|пато. |B.ce. |
| ас. |(коли|reus|генді,|reus  |
|пай. |форм)|    |с.і.  |      |
|тын  |     |    |саль. |      |
|     |     |    |монел.|      |
|     |     |    |лалар |      |
___________________________________________________________________
Соя бұршақтарының негiзiнде жасалған сусындар.

1) напитки сое- Должны удовлетворять требованиям промышленной
вые асептичес-  стерильности для консервов группы "А" в
кого розлива    соответствии с приложением 8 к настоящим санитарным
правилам
2) напитки сое- 5х10 4     0,1*  1,0    25   0,1    *1,0 - для про-
вые, коктейли,                                    дуктов со сроками
охлажденные и                                     годности более
замороженные                                      72 часов;
десерты                                           плесени - 10,
КОЕ/г, не более
3) напитки сое-   -      0,1*  1,0    25   0,1    *то же;
вые сквашенные                                    плесени - 10,
дрожжи - 10,
КОЕ/г, не более
Продукты белко- 5х10 4 **  0,1*  1,0    25   0,1    * то же;
вые соевые                                        ** с применением
(тофу)                                            заквасочных
культур - не
нормируется;
плесени - 10 и
дрожжи - 50,
КОЕ/г, не более
окара           5х10 4     0,01  1,0    25   0,1    плесени - 10
КОЕ/г, не более
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
81. Загустите-  Токсичные элементы:
ли, стабилиза-
торы, желирую-  свинец                      2,0        каррагинан,
щие агенты                                             гуммиарабик,
(пектин, агар,                                         камеди: рож-
каррагинан и                                           кового дере-
другие камеди)                                         ва, гуаро-
вая, ксанта-
новая,
гелановая
5,0        Агар
10,0        пектин,
камеди:
гхатти, тары,
карайи
мышьяк                      3,0        пектин, агар,
каррагинан
камеди:
гхатти, тары,
карайи,
гелановая
кадмий                      1,0        Каррагинан
ртуть                       1,0        то же
медь                        50         Пектин
цинк                        25         Пектин
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                   160
стронций-90                  90
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,| Не допускается  |Плесе-|  Примечание
|КОЕ/г   |  в г продукта   |ни,   |
|не более|-----------------|КОЕ/г,|
|        |БГКП  |Патоген-  |не    |
|        |(коли-|ные, в    |более |
|        |формы)|т.ч. саль-|      |
|        |      |монеллы   |      |
--------------------------------------------------------------------
Пектин:

1) асептикалық      Қолданыста жүрген санитариялық ережелердiң 8
түрде құйылатын     қосымшасына сай "А" тобындағы консервiлерге
соядан жасалған     арналған өнеркәсiптiк стерильдеу жағдайларының
сусындар            талаптарын қанағаттандыруы керек.
2) соядан жасалған   5*10 4   0,1*  1,0   25    0,1   *1,0 - сақталу
сусындар, коктейль.                                 мерзімі 72
дер, суытылған                                      сағаттан асатын
және мұздатылған                                    өнімдер үшін;
десерттер                                           зеңдер - 10,
КТБ/г-дан
аспайтын
3) соядан жасалған    -     0,1*  1,0   25    0,1   *жоғарғыдай;
ашытылған сусындар                                  зеңдер - 10,
ашытқылар - 10,
КТБ/г-дан
аспайтын
Соядан жасалған     5*10 4** 0,1*   1,0   25    0,1   * жоғарғыдай;
белокты өнiмдер                                     ** ашытатын
(тофу)                                              культураларды
қолдану арқылы
- нормаланбайды;
зеңдер - 10,
ашытқылар - 50,
КТБ/г, аспайтын
окара                5*10 4   0,01   1,0   25    0,1  зеңдер - 10
КТБ/г-дан
аспайтын
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
|  Көрсеткiштер  |Мг/кг, аспайтын|
Өнiмнiң түрлерi   |                |рұқсат етiлген |Ескертулер
|                |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
81. Қоюландырғыштар, Уытты элементтер:               Мүйізшелі ағаш.
стабилизаторлар,     Қорғасын              2,0       тан алынатын
ұйытатын қоспалар                                    каррагинан,
(пектин, агар,                                       гуммиарабик,
каррагинан және                                      камеди: гуарлы,
басқа да камеди)                                     ксантанды,
геланды
5,0       Агар
10,0       пектин, камеди:
гхатти, тары,
карайи
Күшән                 3,0       пектин, агар,
каррагинан
камеди:
гхатти, тары,
карайи,
гелановая
кадмий                1,0       Каррагинан
Сынап                 1,0       жоғарғыдай
мыс                    50       Пектин
мырыш                  25       Пектин
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137             160
стронций-90            90
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткiштер:
___________________________________________________________________
|МАФАн |рұқсат етілмейді |Зеңдер|
Өнімнің түрлері  | МС,  |    г өнімде     |КТБ/г,|   Ескертулер
|КТБ/г,|_________________|аспай.|
|аспай.|ІТЖБТ |Патогенді,| тын  |
| тын  |(коли.|   с.і.   |      |
|      |форм. |сальмонел.|      |
|      | дар) |  лалар   |      |
___________________________________________________________________
Пектин:

1) для продуктов    5х10 2     1,0     25        50   дрожжи - 50
детского и дие-                                     КОЕ/г, не более
тического питания
2) для продуктов    5х10 4     0,1     25       100   дрожжи - 100
массового потреб-                                   КОЕ/г, не более
ления
Агар пищевой,
агароид, фурцелля-
рин, альгинат
натрия пищевой      5х10 4     1,0     25       100
Каррагинан          5х10 3     1,0     25       100
Загустители и       5х10 3     1,0     25       500*  * дрожжи и
стабилизаторы на                                    плесени в сумме
основе камедей
(гуаровой, ксан-
тановой и другие)
-------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
82. Желатин,    Токсичные элементы:
концентраты
соединительно-  свинец                      2,0
тканных белков  мышьяк                      1,0
кадмий                      0,1
ртуть                       0,05
Пестициды*:
гексахлорциклогек-
сан (a,b,y-изомеры)         0,1
ДДТ и его метаболиты        0,1
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                   160
стронций-90                  80
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,| Не допускается  |      Примечание
|КОЕ/г   |  в г продукта   |
|не более|-----------------|
|        |БГКП  |Патоген-  |
|        |(коли-|ные, в    |
|        |формы)|т.ч. саль-|
|        |      |монеллы   |
--------------------------------------------------------------------
Желатин пищевой:
1) для продуктов
детского и диети-
ческого питания     1х10 4     1,0      25
2) для продуктов
массового потреб-
ления               1х10 5     0,01     25
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
83. Крахмалы,   Токсичные элементы:
патока и про-
дукты их пере-  свинец                      0,5
работки         мышьяк                      0,5
кадмий                      0,1
ртуть                       0,02
Пестициды*:
гексахлорциклогек-

1) балаларға арнал.  5*10 2   1,0       25       50   ашытқылар - 50
ған және емдәмдiк                                   КТБ/г, аспайтын
тағамдар өнiмдерi
үшiн
2) жалпы пайдала.    5*10 4   0,1       25      100   ашытқылар - 100
нылатын өнiмдер                                     КТБ/г, аспайтын
үшiн
Тағамдық агар,       5*10 4   1,0       25      100
агароид, фурцелля.
рин, тағамдық
натрий альгинаты
Каррагинан           5*10 3   1,0       25      100
Камедейлер (гуарлы,  5*10 3   1,0       25      500*  *қосындыдағы
ксантанды және                                      ашытқылар мен
басқалары) негiзiнде                                зеңдер
жасалған қоюлан.
дырғыштар мен
стабилизаторлар
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
|  Көрсеткiштер  |Мг/кг, аспайтын|
Өнiмнiң түрлерi   |                |рұқсат етiлген |Ескертулер
|                |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
82. Қосынды тканьдi  Уытты элементтер:
белоктардан          Қорғасын               2,0
алынатын желатин,    Күшән                  1,0
қанықпалар           Кадмий                 0,1
Сынап                 0,05
Пестицидтер*:
гексахлорниклогексан   0,1
(a,b,y изомерлерi)
ДДТ және оның          0,1
қалдықтары
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137              160
стронций-90             80
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткіштер:
___________________________________________________________________
|МАФАн | өнімнің 1 г (см 3 ) |
Өнімнің түрлері | МС,  | рұқсат етілмейді  |   Ескертулер
|КТБ/г,|___________________|
|аспай.|ІТЖБТ  |Патогенді, |
| тын  |(коли. |   с.і.    |
|      |форм)  |сальмонел. |
|      |       |  лалар    |
___________________________________________________________________
Тағамдық желатин:
1) баларға арналған  1*10 4    1,0       25
және емдәмдік тағам
өнімдерiне
2) жалпы тұтыну      1*10 5   0,01       25
өнiмдерi
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
|  Көрсеткiштер  |Мг/кг, аспайтын|
Өнiмнiң түрлерi   |                |рұқсат етiлген |Ескертулер
|                |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
83. Крахмалдар, сiрне Уытты элементтер:
және оларды қайта     Қорғасын                0,5
өңдеу кезiнде         Күшән                   0,5
алынған өнiмдер       Кадмий                  0,1
Сынап                   0,02
Пестицидтер*:

сан (a,b,y-изомеры)         0,5        Кукурузные
0,1        Картофельные
ДДТ и его метаболиты        0,05       Кукурузные
0,1        Картофельные
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                   400
стронций-90                 100
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|Не допускается|Дрож-|Плесе-|  Примечание
|КОЕ/г,  | в г продукта |жи   |ни    |
|не более|--------------|КОЕ/г|КОЕ/г,|
|        |БГКП  |Пато-  |не   |не    |
|        |(коли-|генные,|более|более |
|        |формы)|в т.ч. |     |      |
|        |      |саль-  |     |      |
|        |      |монеллы|     |      |
--------------------------------------------------------------------
Крахмал сухой    1х10 5     0,01    25*    500    500  * для БАД не
(картофельный,                                       допускается в
кукурузный,                                          10 г
гороховый)
Патока низко-    1х10 4     1,0     25      50    100
осахаренная
Мальтин,
мальтодекстрины  5х10 4     1,0     25      50    100
Концентрат       5х10 3     1,0     50      50    100  S. aureus в
лактулозы                                            1,0 г не
допускается
Глюкозо-фрук-
тозный сироп     1х10 5     1,0     25      50    100
Глюкоза грану-
лированная с
соковыми
добавками        1х10 4     1,0     25      50    100
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
84. Дрожжи пи-   Токсичные элементы:
щевые, биомасса
одноклеточных    свинец                     1,0
растений, бак-   мышьяк                     0,2
териальные       кадмий                     0,2
стартовые куль-  ртуть                      0,03
туры (сухие,
лиофилезирован-  Радионуклиды Бк/кг:
ные)             цезий-137                  100
стронций-90                 80
Дрожжи пищевые   Токсичные элементы:
сухие            свинец                     4,0
мышьяк                     0,8
кадмий                     0,8
ртуть                      0,12
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                  100
стронций-90                 80
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|  Не допускается   |       Примечание
|КОЕ/г,  |  в г продукта     |
|не более|-------------------|
|        |БГКП  |S.au-|Пато- |
|        |(коли-|reus |ген-  |
|        |формы)|     |ные, в|
|        |      |     |т.ч.  |
|        |      |     |Саль- |
|        |      |     |монел-|
|        |      |     |лы    |
--------------------------------------------------------------------
Дрожжи хлебо-

гексахлорциклогексан    0,5     Жүгеріден
(a,b,y изомерлерi)              жасалған
0,1     Картоптан
жасалған
ДДT және оның          0,05     Жүгеріден
қалдықтары                      жасалған
0,1     Картоптан
жасалған
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137               400
стронций-90             100
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткіштер:
___________________________________________________________________
|МАФАн | өнімнің 1 г |Ашыт.|Зең.|
Өнімнің түрлері  | МС,  | (см 3 ) рұқсат|қы.  |дер,|  Ескертулер
|КТБ/г,|   етілмейді |лар, |КТБ/|
|аспай.|_____________|КТБ/ |г,  |
| тын  |ІТЖБТ |Пато. | г,  |ас. |
|      |(коли.|генді,|ас.  |пай.|
|      |форм. |с.і.  |пай. |тын |
|      | дар) |саль. |тын  |    |
|      |      |монел.|     |    |
|      |      |лалар |     |    |
___________________________________________________________________
Құрғақ крахмал       1*10 5   0,01    25*   500  500  *ББҚ 10 г-ға
(картоптан, жүгерi.                                 рұқсат етілмейді
ден, жасыл бұршақ.
тан алынатын)
Аз мөлшерде қанттал. 1*10 4   1,0     25     50  100
ған сiрне
Мальтин. мальтодек.  5*10 4   1,0     25     50  100
стриндер
Лактулоза қанықпасы  5*10 3   1,0     50     50  100   S.aureus 1,0
г-ға рұқсат
етілмейді
Жемiстi-глюкозалы    1*10 5   1,0     25     50  100
шәрбат
Шырын қоспаларымен   1*10 4   1,0     25     50  100
түйiршiктелген
глюкоза
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
|  Көрсеткiштер  |Мг/кг, аспайтын|
Өнiмнiң түрлерi   |                |рұқсат етiлген |Ескертулер
|                |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
84. тағамдық         Уытты элементтер:
ашытқылар,           Қорғасын                1,0
бiрклеткалы          Күшән                   0,2
өсiмдiктердiң        кадмий                  0,2
биосалмағы,          Сынап                  0,03
бактериальды         Радионуклидтер Бк/кг:
бастапқы             цезий-137               100
культуралар          стронций-90              80
Құрғақ тағамдық      Уытты элементтер:
ашытқылар            Қорғасын                4,0
Күшән                   0,8
Кадмий                  0,8
Сынап                  0,12
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137               100
стронций-90              80
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткiштер:
___________________________________________________________________
|    өнімнің 1 г (см 3 )   |
Өнімнің түрлері    |    рұқсат етілмейді    | Ескертулер
|________________________|
|ІТЖБТ|S.aureus|патоген. |
|(коли|        |ді, с.і. |
|форм.|        |сальмо.  |
|дар) |        |неллалар |
___________________________________________________________________

пекарные сухие    0,01     0,1    25
Дрожжи хлебо-    0,001     0,1    25         плесени - 100 КОЕ/г,
пекарные                                     не более
прессованные
Стартовые куль-    1,0     1,0    10         Сульфитредуцирующие
туры лиофильно                               клостридии в 1 г не
высушенные                                   допускаются; количество
(для производ-                               микроорганизмов техно-
ства ферменти-                               логической микрофлоры
рованных мясных                              не менее 10 9 - для
продуктов)                                   культур, 10 10 КОЕ см 3
- для концентратов;
дрожжи - 10 и плесени
- 10 КОЕ/г, не более
Биомасса одно-     1,0     1,0    25         КМАФАнМ - 1х10 4 КОЕ/г,
клеточных рас-                               не более; дрожжи - 50
тений, дрожжей                               и плесени - 50 КОЕ/г
для промперера-                              не более; наличие живых
ботки                                        клеток продуцента в 1 г
не допускается
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
Дрожжи хлебо-   Токсичные элементы:
пекарные сухие  свинец                     1,0
мышьяк                     0,2
Кадмий                     0,2
ртуть                      0,03
Дрожжи хлебопе- Токсичные элементы:
карные прессо-  свинец                     0,25
ванные          мышьяк                     0,05
кадмий                     0,05
ртуть                      0,0075
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                  100
стронций-90                80
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
85. Бульоны    Токсичные элементы:
пищевые сухие  свинец                      1,0
мышьяк                      1,0
кадмий                      0,2
ртуть                       0,1
Пестициды*:
гексахлорциклогек-
сан (a,b,y-изомеры)         0,1         в пересчете
на исходный
продукт
ДДТ и его метаболиты        0,1
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                   160
стронций-90                  50
86. Ксилит,    Токсичные элементы:
сорбит, ман-   свинец                      1,0
нит и другие   мышьяк                      2,0
сахароспирты   кадмий                      0,05
ртуть                       0,01
никель                      2,0
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                   200
стронций-90                 100
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,| Не допускается  |Плесе-|  Примечание
|КОЕ/г   |  в г продукта   |ни,   |
|не более|-----------------|КОЕ/г,|
|        |БГКП  |Патоген-  |не    |
|        |(коли-|ные, в    |более |
|        |формы)|т.ч. саль-|      |
|        |      |монеллы   |      |
--------------------------------------------------------------------
Ксилит, сорбит,
маннит и других

Нан пiсiруге арналған   0,01    0,1      25
құрғақ ашытқылар
Нан пiсiруге арналған   0,001   0,1      25     аспайтын зеңдер -
престелген ашытқылар                            100 КТБ/г
Сұйық бетi құрғатылын.   1,0    1,0      10     Сульфитқайталанатын
ған (ферменттелген                              клостридиялар 1 г-ға
ет өнiмдерiн өндiруге                           рұқсат етілмейді;
арналған) бастапқы                              технологиялық
культуралар                                     микрофлораның
микрооргандайындал.
ға өніндерiнiң
саны культураларға
кем дегенде 10 9 ,
қаңықпаларға-10 10
КТБ см 3 ; ашытқыларға
- 10 және зеңдерге
- 10 КТБ/г-дан
аспау керек
Бiрклеткалы өсiмдiк.    1,0     1,0     25      МАФАнМС -1*10 4 КТБ/
тердiң, өнеркәсiптiк                            г-дан аспайтын;
қайта өңдеуге                                   ашытқылар - 50 және
арналған ашытқылар                              зеңдер - 50КТБ/г-дан
биосалмағы                                      аспайтын; 1г-ға
тiрi клетка
продуцент рұқсат
етiлмейді
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
|  Көрсеткiштер  |Мг/кг, аспайтын|
Өнiмнiң түрлерi   |                |рұқсат етiлген |Ескертулер
|                |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
85. Тағамдық құрғақ   Уытты элементтер:
сорпалар              Қорғасын               1,0
Күшән                  1,0
кадмий                 0,2
Сынап                  0,1
Пестицидтер*:
гексахлорциклогексан   0,1     алғашқы өнімді
(a,b,y изомерлері)             қайта есепте.
ДДТ және оның          0,1     генде
қалдықтары
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137              160
стронций-90             50
86. Ксилит, сорбит,   Уытты элементтер:
маннит және басқа     Қорғасын               1,0
да қантты спирттер    Күшән                  2,0
кадмий                0,05
Сынап                 0,01
никель                 2,0
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137              200
стронций-90            100
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткiштер:
___________________________________________________________________
|МАФАн | өнімнің 1 г |Зеңдер|
Өнімнің түрлері   | МС,  | (см 3 ) рұқсат|КТБ/г,|  Ескертулер
|КТБ/г,|   етілмейді |аспай.|
|аспай.|_____________| тын  |
| тын  |ІТЖБТ |Пато. |      |
|      |(коли.|генді,|      |
|      |форм. |с.і.  |      |
|      | дар) |саль. |      |
|      |      |монел.|      |
|      |      |лалар |      |
___________________________________________________________________

сахароспирты       1х10 4     1,0      25      1х10 2
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
87. Соль пова-  Токсичные элементы:
ренная и лечеб- свинец                     2,0
но-профилакти-  мышьяк                     1,0
ческая          кадмий                     0,1
ртуть                      0,1         лечебно-про-
филактическая
0,01        "Экстра"
йод                        0,04        йодированная;
при определе-
нии допусти-
мый уровень
- 0,04+0,015
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                   300
стронций-90                 100
88. Аминокис-   Токсичные элементы:
лоты крис-      свинец                      1,0
таллические и   мышьяк                      1,0
смеси из них    кадмий                      0,1
ртуть                       0,03
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                   200
стронций-90                 100
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,| Не допускается  |Плесе-|  Примечание
|КОЕ/г   |  в г продукта   |ни,   |
|не более|-----------------|КОЕ/г,|
|        |БГКП  |Патоген-  |не    |
|        |(коли-|ные, в    |более |
|        |формы)|т.ч. саль-|      |
|        |      |монеллы   |      |
--------------------------------------------------------------------
Аминокислоты       1х10 3      1,0      25*      10   * для БАД не
кристаллические и                                   допускается в
смеси из них                                        10 г
-------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
89. Концентра- Токсичные элементы**    в пересчете на
ты пищевые     Радионуклиды**         исходный продукт
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|КМАФАнМ,|     Не допускается в г   |Плесе-|Примечание
|КОЕ/г,  |          продукта        |ни    |
|не более|--------------------------|КОЕ/г,|
|        |БГКП  |Суль- |S.au-|Пато- |не бо-|
|        |(коли-|фит-  |reus |ген-  |лее   |
|        |формы)|реду- |     |ные, в|      |
|        |      |цирую-|     |т.ч.  |      |
|        |      |щие   |     |Саль- |      |
|        |      |клост-|     |монел-|      |
|        |      |ридии |     |лы    |      |
--------------------------------------------------------------------
1      |    2   |   3  |   4  |  5  |   6  |   7  |    8
--------------------------------------------------------------------

Ксилит, сорбит, маннит  1*10 4     1,0    25    1*10 2
және басқа да қантты
спирттер
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
|  Көрсеткiштер |Мг/кг, аспайтын|
Өнiмнiң түрлерi   |               |рұқсат етiлген |Ескертулер
|               |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
87. Ас және емдеу-    Уытты элементтер:
профилактикалау тұзы  Қорғасын               2,0
Күшән                  1,0
Кадмий                 0,1
Сынап                  0,1     Емдеу профилак.
тикалауға
арналған
0,01     "Экстра
Йод                   0,04     йодталған;
анықталған
кездегi рұқсат
етілетiн
деңгейi -
0,04+0,015
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137              300
стронций-90            100
88. кристаллданған    Уытты элементтер:
аминқышқылдары        Қорғасын               1,0
және олардан          Күшән                  1,0
алынатын қоспалар     Кадмий                 0,1
Сынап                  0,03
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137              200
стронций-90            100
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткіштер:
___________________________________________________________________
|МАФАн | өнімнің 1 г |Зеңдер|
Өнімнің түрлері   | МС,  | (см 3 ) рұқсат|КТБ/г,|  Ескертулер
|КТБ/г,|   етілмейді |аспай.|
|аспай.|_____________| тын  |
| тын  |ІТЖБТ |Пато. |      |
|      |(коли.|генді,|      |
|      |форм. |с.і.  |      |
|      | дар) |саль. |      |
|      |      |монел.|      |
|      |      |лалар |      |
___________________________________________________________________
Кристаллданған аминқыш. 1*10 3    1,0    25*     10  *ББҚ үшін 10г
қылдары және олардан                               рұқсат етілмейді
алынатын қоспалар
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
|  Көрсеткiштер |Мг/кг, аспайтын|
Өнiмнiң түрлерi   |               |рұқсат етiлген | Ескертулер
|               |   деңгейлер   |
___________________________________________________________________
89. Тағамдық        Уытты элементтер** алғашқы өнімге
қанықпалар          Радионуклидтер**   қайта есептегенде
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткiштер:
___________________________________________________________________
|МАФАн |      өнімнің 1 г (см 3 )    |Зең.|
Өнімнің түрлері | МС,  |      рұқсат етілмейді     |дер,| Ескер.
|КТБ/г,|                           |КТБ/| тулер
|аспай.|___________________________|г,  |
| тын  |ІТЖБТ |Сульфит.|S.au.|Пато.|ас. |
|      |(коли.|қайтала.|rеus |ген. |пай.|
|      |форм) | натын  |     |ді,  |тын |
|      |      |клостри.|     |с.і. |    |
|      |      |диялар  |     |саль.|    |
|      |      |        |     |моне.|    |
|      |      |        |     |лла. |    |
|      |      |        |     |лар  |    |
___________________________________________________________________
1            2     3       4       5     6    7      8
___________________________________________________________________

Соусы кулинар-  1х10 4     0,01   1,0    1,0    25    100
ные порошко-
образные
(тепловой
сушки)
Вкусовые прип-  1х10 4     0,01   1,0     -     25    100  В. cereus -
равы порошко-                                            100 КОЕ/г,
образные с                                               не более
овощными до-
бавками, спе-
циями и пря-
ностями (теп-
ловой сушки)
Концентраты     5х10 4     0,1     -     0,1    25    100
обеденных блюд,
не требующие
варки (супы
инстант)
--------------------------------------------------------------------
1      |    2   |   3  |   4  |  5  |   6  |   7  |    8
--------------------------------------------------------------------
Первые и вто-   5х10 4      1,0     -    1,0     25    100  В. cereus
рые обеденные                                            -100 КОЕ/г,
блюда экстру-                                             не более
зионной техно-
логии, не тре-
бующие варки
Супы сухие      5х10 4      0,01   0,01    -     25    500
многокомпонен-
тные, требую-
щие варки
(овощные с
копченостями,
мясные и ку-
риные с мака-
ронными изде-
лиями, мясные
и куриные -
пюре, овощные
- пюре)
Супы сухие      5х10 4      0,001  0,01    -     25    500
грибные, тре-
бующие варки
Бульоны-кон-
центраты сухие
с пряностями,
требующие
варки           5х10 4      1,0    0,01    -     25    200
Концентраты     1х10 4      0,01    -      -     25    100  B. cereus
каш сухие бы-                                             - 100, и
строго приго-                                             дрожжи -
товления                                                  100 КОЕ/г,
не более
Кисели пло-     1х10 5      0,01    -      -     25    500  дрожжи -
дово-ягодные                                              500 КОЕ/г,
сухие                                                     не более
Сухие продук-   5х10 3      0,1     -     1,0    25    100  В. cereus
ты для профи-                                             - 10, и
лактического                                              дрожжи -
питания -                                                 10 КОЕ/г,
смеси крупя-                                              не более
ные, молочные,
мясные (экст-
рузионной
технологии)
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|КМАФАнМ,|        Не допускается в г     |Примечание
|КОЕ/г,  |             продукта          |
|не более|-------------------------------|
|        |БГКП  |E.coli|S.au-|Pro-|Пато- |
|        |(коли-|      |reus |teus|ген-  |
|        |формы)|      |     |    |ные, в|
|        |      |      |     |    |т.ч.  |
|        |      |      |     |    |Саль- |
|        |      |      |     |    |монел-|
|        |      |      |     |    |лы    |
--------------------------------------------------------------------
1       |   2    |   3  |   4  |  5  |  6 |   7  |     8
--------------------------------------------------------------------

Ұнтақ тарiздi      1*10 4   0,01    1,0     1,0   25   100
аспаздық тұздықтар
(жылу аркылы
кептiрiлген)
Тағамға арнайы     1*10 4   0,01     1,0     -    25   100 B.cereus -
дәм және хош иіс                                         100 КТБ/г,
беретiн көкөнiс                                          аспайтын
қоспалары қосылған
дәмдеуіштер (жылу
арқылы кептірiлген)
Қайнатылмайтын     5*10 4   0,1       -     0,1   25   100
түскi ас тағамда.
рының қанықпалары
(инстант көже)
Экструзиялық       5*10 4   1,0      -      1,0   25   100 B.cereus -
әдiспен болатын,                                         КТБ/г,
қайнатылмайтын                                           аспайтын
түскi ас тағамдары
Қайнатылатын көп.  5*10 4   0,01    0,01     -   25   500
компоненттi құрғақ
көжелер (ысталған
өнiмдер қосылған
көкөнiстен дайын.
далған, макарон
өнімдерімен бола.
тын ет және тауық
етiнен дайындалған
көжелер, ет, тауық
етiнен жасалған,
көкөнiстен жасал.
ған пюре)
Қайнатылатын       5*10 4   0,001   0,01     -   25   500
құрғақ саңырау.
құлақтан дайын.
даған көже
Қайнатылатын дәм   5*10 4    1,0    0,01     -   25   200
және хош иiс
беретiн құрғақ
сорпа-қанықпалар
Тез дайындалы.     1*10 4   0,01     -       -   25   100  B.cereus -
натын ботқалардың                                        100, және
құрғақ қанықпалары                                       ашытқылар
- 100 КТБ/
г-дан
аспайтын
Құрғақ жемiс-      1*10 5   0,01     -       -   25   100  ашытқылар -
жидек кисель.                                            500 КТБ/г,
дерi                                                     аспайтын
Профилактикалық    5*10 3   0,1      -     1,0   25   100  B.cereus -
түрде тамақтануға                                        10 және
арналған құрғақ                                          ашытқылар
өнiмдер - жарма,                                         10 КТБ/г,
сүт, ет қоспалары                                        аспайтын
(экструзиялық
әдіспен)
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткiштер:
___________________________________________________________________
|МАФАн |      өнімнің 1 г (см 3 )     |
Өнімнің түрлері | МС,  |      рұқсат етілмейді      | Ескертулер
|КТБ/г,|                            |
|аспай.|____________________________|
| тын  |ІТЖБТ |E.  |S.au.|Pro.|Пато.|
|      |(коли.|coli|rеus |teus|ген. |
|      |форм) |    |     |    |ді,  |
|      |      |    |     |    |с.і. |
|      |      |    |     |    |саль.|
|      |      |    |     |    |моне.|
|      |      |    |     |    |лла. |
|      |      |    |     |    |лар  |
___________________________________________________________________
1           2      3     4     5    6    7        8
___________________________________________________________________

90. Готовые кулинарные изделия, в том числе продукция
общественного питания
Салаты из сырых овощей и фруктов:
1) без заправки  1х10 4     0,1    1,0   1,0    -    25   L. monocyto-
genes в 25 г
не допус-
кается
2) с заправками
(майонез, соусы
и другие)        5х10 4     0,1    1,0   1,0    -    25   то же;
дрожжи -
500, с кон-
сервантами
-200 КОЕ/г,
не более;
плесени -
50 КОЕ/г,
не более
Салаты из сырых овощей с добавлением сырых маринованных мяса,
рыбы, субпродуктов:
1) заправленные
растительным
маслом
2) заправленные  5х10 4    0,01    0,1   0,1   0,1   25   L. monocyto-
острыми соусами                                         genes в 25 г
не допус-
кается
Салаты из сырых овощей с добавлением яиц, сыра, консервированных
овощей, плодов и других наполнителей:
1) без заправки  1х10 5    0,01    0,1   0,1   0,1   25   L. monocyto-
и без добавле-                                          genes в 25 г
ния соленых                                             не допус-
овощей                                                  кается
2) с заправками  1х10 5    0,01    0,1   0,1   0,1   25   то же;
(майонез, соусы                                         дрожжи -
и другие)                                               500, с кон-
сервантами
- 200 КОЕ/г,
не более;
плесени -
50 КОЕ/г,
не более
--------------------------------------------------------------------
1       |   2    |   3  |   4  |  5  |  6 |   7  |     8
--------------------------------------------------------------------
Салаты из ма-
ринованных,
квашеных,
соленых овощей    -       0,1    0,1   0,1   0,1   25
Салаты и винегреты из вареных овощей и блюда из вареных, жареных,
тушеных овощей:
1) без добав-
ления соленых
овощей и зап-
равки            5х10 3     0,1     -    1,0   0,1   25
2) с заправка-   5х10 4     0,1    0,1   1,0   0,1   25   дрожжи -
ми (майонез,                                            500, с кон-
соусы и дру-                                            сервантами
гие)                                                    - 200 КОЕ/г,
не более;
плесени -
50 КОЕ/г,
не более
Салаты с добавлением мяса, птицы, рыбы, копченостей и т.д.:
1) без заправ-   1х10 4     0,1    0,1   0,1   0,1   25
ки
2) с заправка-   5х10 4     0,1    0,1   0,1   0,1   25   дрожжи -
ми (майонез,                                            500, с кон-
растительное                                            сервантами
масло, соусы и                                          - 200 КОЕ/г,
другие)                                                 не более;
плесени -
50 КОЕ/г,
не более
Студни из рыбы

90. Шикi көкөнiс және жемiстен жасалатын салаттар.
1) асқатықсыз     1*10 4    0,1   1,0   1,0   -   25   L.monocytogenes
жасалған                                             25 г рұқсат
етiлмейдi
2) асқатықпен     5*10 4    0,1   1,0   1,0   -   25   жоғарғыдай;
жасалған                                             ашытқылар - 500
(майонез,                                            консерванттар.
тұздық және                                          мен - 200
басқалары)                                           КТБ/г-дан
аспай; зеңдер
- 50 КТБ/г-дан
аспауы керек
Шикiдей маринадталған ет, балық, iшек-қарын қосылып шикі көкөнiстен
жасалатын салаттар:
1) өсiмдiк майы
қосылып жасалған
2) ащы тұздық     5*10 4    0,01  0,1   0,1  0,1  25   L.monocytogenes
қосу арқылы                                          25-г-ға рұқсат
жасалған                                             етілмейдi
Жұмыртқа, сүтсiрне, консервіленген көкөнiстер, жемiс-жидектер және
басқа да толтырғыштарды қосу арқылы шикі көкөнiстен жасалған салаттар:
1) асқатықсыз,    1*10 5    0,01  0,1   0,1  0,1  25   L.monocytogenes
тұздалған                                            25-г-ға рұқсат
көкөнiстерсiз                                        етілмейдi
жасалған
2) асқатықты      1*10 5    0,01  0,1   0,1  0,1  25   жоғарғыдай;
қосу арқылы                                          ашытқылар- 500,
жасалған                                             консерванттар.
(майонез,                                            мен - 200 КТБ/
тұздықтар және                                       г-дан аспайтын;
басқалар)                                            зеңдер - 50
КТБ/г-дан
аспайтын
Маринадталған,     -      0,1   0,1   0,1  0,1  25
ашытылған,
тұздамаған
көкөнiстермен
жасалған салаттар
Қайнатылған көкөнiстерден жасалған салаттар мен винегреттер және
қайнатылған, қуырылған, бұқтырылған көкөнiстерден жасалған
тағамдар түрi
___________________________________________________________________
1) тұздамаған     5*10 3    0,1   -    1,0  0,1  25
көкөністер мен
асқатықты қоспай
жасалған
2) асқатықпен     5*10 4    0,1  0,1   1,0  0,1  25   ашытқылар - 500,
жасалған                                            консерванттармен
(майонез, тұздық                                    - 200 КТБ/г-дан
және басқалары)                                     аспайтын;
зеңдер - 50
КТБ/г-дан
аспайтын
Ет, құс етi, балық, ысталған өнiмдер қосылып жасалған салаттар:
1) асқатықсыз    1*10 4    0,1   0,1   0,1  0,1  25
жасалған
2) асқатықпен    5*10 4    0,1   0,1   0,1  0,1  25   ашытқылар - 500,
жасалған                                            консерванттармен
(майонез,                                           - 200 КТ Б/г-дан
өсiмдiк майы,                                       аспайтын;
тұздық  және                                        зеңдер - 50 КТБ/
басқалары)                                          г-дан аспайтын

(заливные)       1х10 3     1,0     -    1,0   0,1   25
Студни из го-
вядины, свини-
ны, птицы
(заливные)       1х10 4     0,1    1,0   0,1   0,1   25
Паштет из мяса
и печени         1х10 4     0,1    1,0   0,1   0,1   25
Говядина, пти-   1х10 4     1,0     -    1,0   0,1   25   без заправ-
ца, кролик,                                             ки и соуса
свинина и т.д.,
отварные
Рыба отварная,
жареная под
маринадом        1х10 4     1,0     -    1,0   0,1   25
Супы холодные:
1) окрошка,
овощная и мяс-
ная на квасе,
кефире; све-
кольник, бот-
винья             -       0,01   0,1   0,1   0,1   25
2) борщи, щи     1х10 4     0,01   0,1   0,1   0,1   25   без заправ-
зеленые с мя-                                           ки сметаной
сом, рыбой,
яйцом
3) супы слад-
кие и супы-
пюре из плодов
и ягод консер-
вированных и
сушеных          1х10 3     1,0     -    1,0    -   25
Супы горячие и другие горячие блюда:
1) борщи, щи,    5х10 2     1,0     -     -     -   25    ..
рассольник,
суп-харчо,
солянки, овощ-
ные супы,
бульоны
2) супы с мака-  5х10 2     1,0     -    1,0   -    25
ронными изде-
лиями и карто-
фелем, овощами,
бобовыми, кру-
пами; супы
молочные с теми
же наполнителя
ми
3) супы-пюре     5х10 2     1,0    1,0   1,0   -    25
Блюда из яиц:
1) яйца вареные  1х10 3     1,0     -    1,0   -    25
2) омлеты из     1х10 3     1,0     -    1,0   0,1  25
яиц (меланжа,
яичного порош-
ка) натураль-
ные и с добав-
лением овощей,
мясных продук-
тов и других
начинок с
включением яиц
Блюда из творога:
1) вареники ле-  5х10 2     1,0     -    1,0    -   25
нивые, пудинг
вареный на пару
2) сырники тво-  1х10 3     1,0     -    1,0   0,1  25
рожные, запе-
канки, пудинг
запеченный,
начинки из тво-
рога, пироги
--------------------------------------------------------------------
1       |   2    |   3  |   4  |  5  |  6 |   7  |     8
--------------------------------------------------------------------
Блюда из рыбы:
1) рыба отвар-  1х10 3     1,0      -    0,1   -    25
ная припущен-
ная, тушеная,
жареная,
запеченая
2) блюда из     2,5х10 3   1,0      -   1,0   0,1   25
рыбной котлет-
ной массы
(котлеты, зра-
зы, шницели,
фрикадельки с
томатным соу-
сом); запечен-
ные изделия,
пироги
Блюда из мяса   1х10 3     1,0      -   1,0   0,1   25
и мясных про-
дуктов: мясо
отварное, жа-
реное, туше-
ное, пловы,
пельмени, бе-
ляши, блинчи-
ки, изделия
из рубленного
мяса, в т.ч.
запеченные и
другие
Блюда из пти-   1х10 3    1,0       -   1,0   0,1   25
цы, кролика,
отварные,
жареные, туше-
ные, запечен-
ные изделия из
рубленной пти-
цы, пельмени,
пироги и другие
Гарниры:

Балық етiнен     1*10 3    1,0    -   1,0   0,1  25
жасалған ұйыма
(үстiне құйма
құйылған)
Сиыр етiнен      1*10 4    0,1   1,0  0,1   0,1  25
шошқа етiнен,
құс етінен
жасалған
ұйымалар
(үстіне құйма
құйылған)
Eт және бауыр.   1*10 4    0,1   1,0  0,1   0,1  25
дан жасалған
паштет
Қайнатылып       1*10 4    0,1    -   1,0   0,1  25  Асқатық және
пiсiрiлген сиыр,                                   тұздық қосылмаған
құс, қоян, шошқа
етi және т.б.
Маринад қосу     1*10 4    1,0    -   1,0   0,1  25
арқылы балық етi
Суық көжелер:
1) көк сорпа,      -    0,01   0,1  0,1   0,1  25
квас, айран
қосу арқылы
көкөнiс және
ет салынып
жасалған көк
сорпа; қызылша
көже, пәлеккөже
2) борщ, ет,     1*10 4   0,01   0,1   0,1  0,1  25  Тұздық қосылмаған
балық етi,                                         қаймақпен
жұмыртқа қосылып
жасалған жасыл щи
3) тәттi көжелер 1*10 3    1,0    -    1,0   -   25
және консервiлен.
ген, кептiрiлген
жемiс-жидектерден
жасалған қою көже
Ыстық көжелер және басқа да ыстық тағамдар:
1) борщ, ши,     5*10 2    1,0    -     -    -   25
тұздықты көже,
харчо көжесi,
ащы көже, көкөнiс.
тер қосылып
жасалған көже,
сорпалар
2) макарон өнiм. 5*10 2    1,0    -    1,0   -   25
дерi және картоп,
көкөнiстер, бұр.
шақ дақылдары,
жарма қосылып
жасалған көже;
осындай толтыр.
ғыштардан тұратын
сүттен жасалатын
көжелер
3) қою көжелер    5*10 2   1,0   1,0   1,0    -   25
Жұмыртқадан жасалатын тағамдар:
1) пiсiрiлген     1*10 3   1,0    -    1,0    -   25
жұмыртқа
2) жұмыртқа және  1*10 3   1,0    -    1,0   1,0  25
көкөнiстер, ет
өнiмдерi мен
басқа да жұмыртқа
қосылып жасалған
салмалар қосылып
жасалған (меланж.
дан, жұмыртқа
ұнтағынан)
омлеттер
Ақ iрiмшiктен жасалған тағамдар:
1) тез жасалатын  5*10 2   1,0    -   1,0    -   25
варениктер, буда
пiсiрiлген пудинг
2) ақ iрiмшiктен  1*10 3   1,0    -   1,0   0,1  25
жасалған сiрне.
құймақ, пiсiр.
мелер, көмiп
пiсiрiлген
пудинг, ақ ірім.
шiктен жасалған
салмалар, пирогтар
Балық етiнен жасалған тағамдар:
1) қайнатылып     1*10 3   1,0    -   0,1    -   25
бөктiрiлген,
бұқтырылған,
қуырылған, көмiп
пiсiрілген
балық етi
2) балық етiнiң   2,5*10 3 1,0    -   1,0   0,1  25
турамасынан
жасалған тағамдар
(котлеттер,
зразалар, шницель.
дер, томат тұз.
дығы қосылған
фрикаделькалар;
көмiп пiсiріл.
ген тағамдар,
пирогтар)
Ет және ет өнiм.  1*10 3   1,0    -   1,0   0,1   25
дерiнен жасалған
тағамдар: қайна.
тылған, қуырылған,
бұқтырылған ет,
палау тұшпаралар,
бәлiштер, құймақ.
тар, туралған
еттен жасалған
өнiмдер, с.i.
көмiп пiсiрiлген
және т.б.
Құс етiнен, қоян  1*10 3   1,0    -   1,0   0,1   25
етiнен жасалған,
қайнатып пiсiрiл.
ген, қуырылған,
бұқтырылған
тағамдар;
туралған құс
етiнен жасалған
тағамдар, тұшпа.
ралар, пирог және
басқалары
Гарнирлер:

1) рис отвар-   1х10 3    1,0     1,0   1,0   0,1   25    без заправки
ной, макаронные
изделия отвар-
ные, пюре кар-
тофельное и
другие
2) картофель    1х10 3    1,0      -    1,0   0,1   25
отварной, жа-
ренный
3) овощи ту-    5х10 2    1,0      -    1,0   0,1   25
шеные
Соусы и зап-    5х10 3    1,0      -    1,0   0,1   25
равки для вто-
рых блюд
Сладкие блюда и напитки:
компоты из      5х10 2    1,0      -    1,0    -    25
плодов и ягод
свежих, консер-
вированных
2) компоты из   5х10 2    1,0      -    1,0    -    50
плодов и ягод
сушеных
3) кисели из    5х10 2    1,0      -    1,0    -    50
свежих, суше-
ных плодов и
ягод, соков,
сиропов, пюре
плодовых и
ягодных
4) соки фрук-   1х10 3    1,0     1,0   1,0    -    25    в овощных
товые и овощ-                                           соках: L.
ные свежеот-                                            Mоnocyto-
жатые                                                   genes в 25 г
не допус-
кается
5) желе, муссы  1х10 3    1,0      -    1,0    -    25
6) кремы всех   1х10 5    0,1      -    0,1    -    25
видов
7) шарлотка с   1х10 3    1,0      -    1,0    -    25
яблоками
8) коктейли     1х10 5    0,1      -    1,0    -    25
молочные
9) сливки       1х10 5    0,1      -    0,1    -    25
взбитые
Готовые кули-   1х10 3    1,0      -    1,0   0,1   25    в упакован-
нарные изделия                                          ных под ва-
из мяса птицы,                                          куумом суль-
рыбы в потре-                                           фитредуци-
бительской та-                                          рующие
ре, в т.ч.                                              клостридии
упакованные                                             в 0,1 г не
под вакуумом                                            допускаются
Пицца полуфаб-  5х10 4    0,01    0,1   0,1    -    25
рикат заморо-
женный
Пицца готовая   1х10 3    1,0      -    1,0   0,1   25
Вата сахарная   1х10 3    1,0      -     -     -    25
Гамбургеры,     2х10 4    0,1     1,0   1,0    -    25
чизбургеры,
сэндвичи гото-
вые
--------------------------------------------------------------------
1       |   2    |   3  |   4  |  5  |  6 |   7  |     8
--------------------------------------------------------------------
Мучные конди-                  По п. 48                 Е. coli - в
терские изде-                                           0,1 г не до-
лия с отделка-                                          пускаются
ми, вырабаты-
ваемые пред-
приятиями об-
щественного
питания
--------------------------------------------------------------------
* Необходимо контролировать остаточные количества и тех пестицидов, которые были использованы при производстве продовольственного сырья.
** Содержание токсичных элементов и радионуклидов в пищевых концентратах (комбинированных) рассчитывается по основному (ым) компоненту (ам) как по массовой доле, так и по допустимому уровню этих контаминантов.

1) қайнатылған    1*10 3   1,0   1,0  1,0   0,1   25   Асқатықсыз
күрiш, макарон                                       жасалған
өнiмдерi, қайна.
тып пiсiрілген
картоп пюресi
және басқалары
2) қайнатылған,   1*10 3   1,0    -   1,0   0,1   25
қуырылған картоп
3) бұқтырылған    5*10 2   1,0    -   1,0   0,1   25
көкөнiстер
Екiншi тағамдарға 5*10 3   1,0    -   1,0   0,1   25
арналған тұздық.
тар мен
асқатықтар
Тәттi тағамдар мен сусындар:
Жаңа үзілген,     5*10 2   1,0    -   1,0    -    25
консервiленген
жемiс-жидектерден
жасалған нәрсу
2) кептiрiлген    5*10 2   1,0    -   1,0    -    50
жемiс-жидектерден
жасалған нәрсу
3) жаңа үзiлген,  5*10 2   1,0    -   1,0    -    50
кептiрiлген
жемiс-жидектер.
ден, шырыннан,
шәрбаттан
жасалған кисель,
4) жемiстен және  1*10 3   1,0  1,0   1,0    -    25   L.monocytogenes
көкөнiстен жаңа                                      көкөніс шырын.
сығылған шырындар                                    дарында рұқсат
етілмейді
5) желе, мусстар  1*10 3   1,0   -    1,0    -    25
6) барлық түрге   1*10 5   0,1   -    0,1    -    25
арналған кремдер
7) алма қосылып   1*10 3   1,0   -    1,0    -    25
жасалған
8) сүт коктейлi   1*10 5   0,1   -    1,0    -    25
9) бұлғанған      1*10 5   0,1   -    0,1    -    25
кiлегейлер
Вакуум арқылы     1*10 3   1,0   -    1,0   0,1   25  0,1 г вакуум
қапталған, құс                                      арқылы сульфит.
етiнен, балықтан                                    қайталанатын
жасалған, тұты.                                     клостридиялар
нушы ыдысымен                                       рұқсат етілмейді
қапталған дайын
аспаздық тағамдар
жартылай дайын.   5*10 4   0,01  0,1  0,1   -     25
далған, мұздатыл.
ған пицца
Дайын пицца       1*10 3   1,0   -    1,0   0,1   25
Қант ұлпасы       1*10 3   1,0   -     -     -    25
Гамбургерлер,     2*10 4   0,1  1,0   1,0    -    25
чизбургерлер,
сэндвичи
Қоғамдық                48 б. бойынша              0,1 г E.coli
тамақтандыру                                       рұқсат етілмейді
кәсiпорындарында
дайындалатын
әрленген ұннан
жасалған
кондитерлiк
өнiмдер
____________________________________________________________________
* Азық-түліктік шикі заттарды өндіргенде пайдаланылған
пестицидтердің мөлшерін қалған бақылау керек.
** тағамдық қанықпалардың құрамындағы уытты элементтер мен
радионуклидтер салмақтық үлес бойынша, сондай-ақ, осы
контаминанттардың рұқсат етілген деңгейлері бойынша шикiзаттардың
негізгі түрі арқылы есептеледі.

10. Биологически активные добавки к пище
Таблица 10
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
91. БАД пре-    Показатели безопасности регламентируются по
имущественно    разделам п.п.16, 21, 76, 77, 78, 79, 88;
на основе бел-  биологическая ценность: белок, аминокислоты -
ков, аминокис-  определяются по маркировке
лот и их комп-
лексов***
92. БАД на ос-  Пищевая ценность: жирнокислотный состав,
нове преимуще-  жирорастворимые витамины определяются по
ственно липи-   маркировке.
дов животного
и растительно-
го происхожде-
ния
***             Показатели безопасности регламентируются по
разделам:
1) БАД на ос-
нове расти-
тельных масел   п.п. 62, 63.
2) БАД на ос-
нове рыбьего
жира            п. 68
3) БАД на ос-
нове животных
жиров           п.п. 64, 65, 66.
4) БАД на сме-
шанной жировой
основе          по преобладающему компоненту
93. БАД на ос-  Пищевая ценность: углеводы определяются по
нове преимуще-  маркировке. Показатели безопасности
ственно ус-     регламентируются по разделам п.п. 45, 49, 51, 83.
вояемых угле-   Для сиропов расчет показателей безопасности по
водов, в т.ч.   сухому веществу (п. 45.)
мед с добавка-
ми биологиче-
ски активных
компонентов,
сиропы и дру-
гие***.
94. БАД на      Пищевые волокна - определяются по маркировке.
основе преиму-  Токсичные элементы:
щественно пи-
щевых волокон   свинец                     1,0
(целлюлоза,     мышьяк                     0,2
камеди, пек-    кадмий                     0,1
тин, гумми,     ртуть                      0,03
микрокри-       Микотоксины                            регламенти-
сталлическая                                           руются по
целлюлоза,                                             сырью
отруби, фрукто-
олигосахара,    Пестициды*:
хитозан и дру-  гексахлорциклогек-
гие полисаха-   сан (a,b,y-изомеры)        0,5
риды)***        ДДТ и его метаболиты       0,02
гептахлор             не допускается   < 0,002
алдрин                не допускается   < 0,002
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                  200
стронций-90                100
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|   Не допускается в г    |   Примечание
|КОЕ/г,  |       продукта          |
|не более|-------------------------|
|        |БГКП  |E.coli|Патоген-   |
|        |(коли-|      |ные в т.ч. |
|        |формы)|      |сальмонеллы|
--------------------------------------------------------------------

10. Тағамға арналған биологиялық белсенді қоспалар
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
|  Көрсеткiштер |Мг/кг, аспайтын|
Өнiмнiң түрлерi   |               |рұқсат етiлген |Ескертулер
___________________________________________________________________
91. белок, аминқышқылы Қауіпсіздік көрсеткіштері 16, 21, 76, 77,
және олардың кешендерi 78, 79, 88 баптары бойынша регламентелінеді;
*** негiзiндегi ББҚ    биологиялық құндылығы: ақуыз, аминқышқылы -
белгі бойынша анықталынады
92. Жануар және        Тағамдық құндылығы: майқышқылды құрамы, май
өсімдiк липидтерi      ерітетін витаминдер белгісі бойынша
негiзiндегi ББҚ        анықталады.
***                    Қауіпсіздік көрсеткіштері мына баптар бойынша
регламенттеледі:
1) Өсiмдiк майы        62, 63 баптар
негiзiндегi ББҚ
2) Балық майы          68 бап
негізіндегі ББҚ
3) Жануар майлары      64, 65, 66 баптар
негiзiндегі ББҚ
4) Аралас май          Еңкөп құрамбөлігіне қарай
негiзiндегi ББҚ
93.  Ciңipiлетiн       Тағамдық құндылығы: көміртектер белгілері
көмiртектер. с.i.      бойынша анықталады. Қауіпсіздік көрсеткіштері
биологиялық белсендi   45, 49, 51, 83 баптар бойынша
құрамдар қосылған      регламенттеледі. Құрғақ заттарға арналған
бал, шәрбәттәр және    (45 бап.) қауіпсіздік көрсеткіші бойынша
т.б.                   шәрбаттарға арналған есеп
94. Тағамдық талшық.   Тағамдық талшақтар -
тар (целлюлоза,        Уытты элементтер:
камеди, пектин,        Қорғасын                1,0
гумми, микрокрис.      Күшән                   0,2
талды целлолоза,       кадмий                  0,1
кебектер,              Сынап                  0,03
фруктоолигосахара,     Микоуыттар                     Шикі зат
хитозан мен басқалар                                  бойынша
полисахаридтер)                                       регламенттелуі
негізіндегі ББК***
Пестицидтер*:
гексахлорциклогексан    0,5
(a,b,y изомерлерi)
ДДT және оның          0,02
қалдықтары
Гептахлор             рұқсат    < 0,002
етілмейді
Алдрин                рұқсат    < 0,002
етiлмейдi
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137               200
стронций-90             100
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткіштер:
___________________________________________________________________
|КТБ/г,|  өнімнің 1 г (см 3 ) |
Өнімнің түрлері  |аспай.|  рұқсат етілмейді  |   Ескертулер
| тын  |____________________|
|МАФАн |ІТЖБТ |E.  |Патоген.|
| МС   |(коли.|coli|ді, с.і.|
|      |форм. |    |сальмо. |
|      | дар) |    |неллалар|
___________________________________________________________________

БАД на основе     5х10 4     0,1    1,0      25      дрожжи и плесени
преимущественно                                    - 100 КОЕ/г, не
пищевых волокон                                    более
(целлюлоза, каме-
ди, пектин, гум-
ми, микрокрис-
таллическая
целлюлоза, отру-
би, фруктоолиго-
сахара, хитозан
и другие поли-
сахариды)
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
95. БАД на ос-  Токсичные элементы :
нове чистых     свинец                      5,0
субстанций      мышьяк                      3,0
(витамины, ми-  кадмий                      1,0
неральные ве-   ртуть                       1,0
щества, орга-   Пестициды*:                             для компози-
нические кис-                                          ций с включе-
лоты и другие)                                         нием расти-
или их концент-                                        тельных
ратов (экстрак-                                        компонентов
ты растений и   Гексахлорциклогек-
другие) с ис-   сан (a,b,y-изомеры)         0,1
пользованием    ДДТ и его метаболиты        0,1
различных на-   гептахлор              не допускается  < 0,002
полнителей, в   алдрин                 не допускается  < 0,002
т.ч. сухие      Радионуклиды Бк/кг:                     для компози-
концентраты                                            ций с включе-
для напитков***                                        нием расти-
тельных
компонентов
цезий-137                   200
стронций-90                 100
Витамины водорастворимые и микроэлементы -
определяются по маркировке
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|   Не допускается в г    |   Примечание
|КОЕ/г,  |       продукта          |
|не более|-------------------------|
|        |БГКП  |E.coli|Патоген-   |
|        |(коли-|      |ные в т.ч. |
|        |формы)|      |сальмонеллы|
--------------------------------------------------------------------
БАД на основе      5х10 4     0,1    1,0      10,0   дрожжи и плесени
чистых субстанций                                  - 100 КОЕ/г, не
(витамины, мине-                                   более
ральные вещества,
органические кис-
лоты и другие)
или их концентра-
тов (экстракты
растений и дру-
гие) с использова-
нием различных
наполнителей, в
т.ч. сухие
концентраты для
напитков
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------

Тағамдық талшықтар    5*10 4   0,1    1,0    25    ашытқылар, зеңдер
(целлюлоза, камеди,                              - 100 КТБ/г,
пектин, гумми,                                   аспайтын
микрокристалды
целлюлоза, кебектер,
фруктоолиго-
сахароза, хитозан
және басқа да
полисахаридтер)
негiзiнде ББҚ
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
|  Көрсеткiштер |Мг/кг, аспайтын|
Өнiмнiң түрлерi   |               |рұқсат етiлген |Ескертулер
___________________________________________________________________
95. Таза субстанция. Уытты элементтер:
лар (витаминдер,     Қорғасын               5,0
минералды заттар,    Күшән                  3,0
органикалық          кадмий                 1,0
қышқылдар және       Сынап                  1,0
басқалар) әр түрлi   Пестицидтер*:                   өсімдік құрам.
толтырғыштарды                                       дарын қосылған
пайдалана отырып                                     композициялар
немесе олардың                                       үшін
қанықпалары          гексахлорциклогексан   0,1
(өсiмдiктердiң       (a,b,y изомерлерi)
және басқалардың     ДДТ және оның қал-ы    0,1
экстракты), с.i.     гептахлор            рұқсат     < 0,002
сусындарға арналған                      етілмейді
құрғақ қанықпалар    алдрин               рұқсат     < 0,002
негiзiнде ББҚ ***                        етілмейді
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137               200
стронций-90             100
Суда еритін витаминдер және микроэлемент -
белгісіне қарай анықталады
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткіштер:
___________________________________________________________________
|КТБ/г,|  өнімнің 1 г (см 3 ) |
Өнімнің түрлері  |аспай.|  рұқсат етілмейді  |   Ескертулер
| тын  |____________________|
|МАФАн |ІТЖБТ |E.  |Патоген.|
| МС   |(коли.|coli|ді, с.і.|
|      |форм. |    |сальмо. |
|      | дар) |    |неллалар|
___________________________________________________________________
Таза субстанциялар    5*10 4    0,1   1,0   10,0   -100 КТБ/г, аспай.
(витаминдер, минерал.                            тын ашытқылар мен
ды заттар, органика.                             зеңдер
лық қышқылдар және
басқалар) әр түрлi
толтырғыштарды
пайдалана отырып
немесе олардың
қанықпалары (өсiмдiк.
тердiң және басқалар.
дың экстракты), с.i.
сусындарға арналған
құрғақ қанықпалар
негiзiнде ББҚ***
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
|  Көрсеткiштер |Мг/кг, аспайтын|
Өнiмнiң түрлерi   |               |рұқсат етiлген |Ескертулер
___________________________________________________________________

96. БАД на     Токсичные элементы:
основе природ- Свинец                      6,0
ных минералов  Мышьяк                      3,0
(цеолиты и                                12,0         мумие
другие), в     Кадмий                      1,0
т.ч. мумие***  Ртуть                       1,0
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                   200
Стронций-90                 100
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|  Не допускается в г  |B.    | Примечание
|КОЕ/г,  |      продукта        |cereus|
|не более|----------------------|КОЕ/г,|
|        |БГКП  |E.coli|Патоген-|не    |
|        |(коли-|      |ные в   |более |
|        |формы)|      |т.ч.    |      |
|        |      |      |сальмо- |      |
|        |      |      |неллы   |      |
--------------------------------------------------------------------
БАД на основе    1х10 4     0,1     1,0    10,0     200  дрожжи и
природных мине-                                        плесени -
ралов (цеолиты                                         100 КОЕ/г,
и другие), в                                           не более
т.ч. мумие
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
97. БАД на рас- Токсичные элементы:
тительной осно- свинец                      6,0
ве, в т.ч. цве- мышьяк                      0,5
точная пыль-    кадмий                      1,0
ца***:          ртуть                       0,1
1) сухие (чаи)  Пестициды*:
гексахлорциклогек-
сан (a,b,y-изомеры)         0,1
ДДТ и его метаболиты        0,1
гептахлор              не допускается   < 0,002
алдрин                 не допускается   < 0,002
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                   200
400        то же,
лекарственные
растения
(травы,
кора, корне-
вище, плоды)
стронций-90                 100        то же
200        то же,
лекарственные
растения
(травы,
кора, корне-
вище, плоды)
2) жидкие       Токсичные элементы:
(эликсиры, ба-  свинец                      0,5
льзамы, нас-    мышьяк                      0,05
тойки и дру-    кадмий                      0,03
гие)            ртуть                       0,01
Пестициды*:
гексахлорциклогек-
сан (a,b,y-изомеры)         0,1
ДДТ и его метаболиты        0,1
гептахлор              не допускается   < 0,002
алдрин                 не допускается   < 0,002
Радионуклиды Бк/кг:

96. Табиғи минералдар  Уытты элементтер:
(цеолиттер және        Қорғасын               6,0
басқалар), с.i. мумие  Күшән                  3,0
негізіндегі ББҚ ***                          12,0    мумие
кадмий                 1,0
Сынап                  1,0
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137              200
стронций-90            100
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткiштер:
___________________________________________________________________
|КТБ/|өнімнің 1 г (см 3 )|КТБ/|
Өнімнің түрлері   | г, |рұқсат етілмейді | г, | Ескертулер
|ас. |_________________| ас.|
|пай.|ІТЖБТ|S.au|пато. |пай.|
|тын |(коли|reus|генді,|тын |
|МАФА|форм.|    | с.і. | B. |
|нМС |дар) |    |саль. |ce. |
|    |     |    |монел.|reus|
|    |     |    |лалар |    |
___________________________________________________________________
Табиғи минералдар    1*10 4   0,1   1,0  10,0   200  100 КТБ/г, аспай.
(цеолиттер және                                    тын ашытқылар
басқалар),                                        мен зеңдер
с.i. мумие негiзiн.
дегi ББҚ***
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi   |  Көрсеткiштер |Мг/кг, аспайтын| Ескертулер
|               |рұқсат етiлген |
___________________________________________________________________
97. Өсiмдiк, с.i.    Уытты элементтер:
гүл тозаны негiзiн.  Қорғасын                6,0
дегi ББҚ***:         Күшән                   0,5
1) құрғақ (шайлар)   кәдмий                  1,0
Сынап                   0,1
Пестицидтер*:
гексахлорциклогексан
(a,b,у изомерлерi)      0,1
ДДТ және оның           0,1
қалдықтары
гептахлор              рұқсат    < 0,002
етілмейді
Алдрин                 рұқсат    < 0,002
етiлмейдi
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137               200
400     жоғарғыдай,
дәрі-дәрмектік
өсімдіктер
(шөптер,
қабығы,
түбірі,
жемістері)
стронций-90             100     жоғарғыдай
200     жоғарғыдай,
дәрі-дәрмектік
өсімдіктер
(шөптер,
қабығы,
түбірі,
жемістері)
2) Сұйық             Уытты элементтер:
(эликсирлер,         Қорғасын                0,5
бальзамдар,          Күшән                  0,05
тұнбалар және        кадмий                 0,03
басқалар)            Сынап                  0,01
Пестицидтер*:
гексахлорциклогексан    0,1
(a,b,у изомерлерi)
ДДТ және оның           0,1
қалдықтары
гептахлор              рұқсат    < 0,002
етілмейді
Алдрин                 рұқсат    < 0,002
етiлмейдi
Радионуклидтер Бк/кг:

цезий-137                   200
стронций-90                 100
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|КМАФАнМ,|  Не допускается в г |Дрож-|Пле-|Примечание
|КОЕ/г,  |      продукта       |жи   |сени|
|не более|---------------------|КОЕ/ |КОЕ/|
|        |БГКП|E.  |S.au-|Пато-|г, не|г,  |
|        |(ко-|coli|reus |ген- |более|не  |
|        |ко- |    |     |ные, |     |бо- |
|        |фор-|    |     |в    |     |лее |
|        |мы) |    |     |т.ч. |     |    |
|        |    |    |     |Саль-|     |    |
|        |    |    |     |мо-  |     |    |
|        |    |    |     |неллы|     |    |
--------------------------------------------------------------------
БАД на растительной основе, в т.ч. цветочная пыльца:
1) таблетиро-   1х10 4    0,1  1,0   1,0   10    100  100  B.census
ванные, капсу-                                           200 КОЕ/г,
лированные,                                              не более
порошкообраз-
ные
2) таблетиро-     -     0,1  1,0   1,0   10    100  100  Микроорга-
ванные, капсу-                                           низмы-про-
лированные,                                              биотики:
порошкообраз-                                            1х10 5
ные, с добав-                                            КОЕ/г, не
лением микро-                                            менее
организмов-
пробиотиков
3) жидкие       Должны удовлетворять требованиям промышленной
асептического   стерильности для соответствующих групп консервов в
разлива         соответствии с приложением 8 к настоящим санитарным
правилам
4) жидкие в     5х10 3    1,0   -     -    10     50   50  В. cereus
виде сиропов,                                            200 КОЕ/г,
эликсиров,                                               не более
настоев, баль-
замов и других
5) смеси высу-  5х10 5    0,01  0,1   -    10    100  10 3
шенных лекарс-
твенных расте-
ний (чаи)
6) БАД-чаи      5х10 3    0,1   1,0  1,0   25     50   50  В. cereus
(детские                                                 200 КОЕ/г,
сухие)                                                   не более
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
1       |          2         |         3        |      4
--------------------------------------------------------------------

цезий-137               200
стронций                100
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткiштер:
___________________________________________________________________
|КТБ/г,|   өнімнің 1 г (см 3 )   |КТБ/|КТБ/|
Өнімнің түрлері |аспай.|   рұқсат етілмейді    | г, | г, | Ескер.
| тын  |_______________________|ас. |ас. | тулер
|МАФА, |ІТЖБТ |E.  |S.au.|Пато.|пай.|пай.|
|  МС  |(коли.|coli|rеus |ген. |тын |тын |
|      |форм. |    |     |ді,  |ашыт|зең.|
|      | дар) |    |     |с.і. |қы. |дер |
|      |      |    |     |саль.|лар |    |
|      |      |    |     |моне.|    |    |
|      |      |    |     |лла. |    |    |
|      |      |    |     |лар  |    |    |
___________________________________________________________________
өсімдік, с.і. гүл тұнбасы негізінде ББҚ:
1) таблетка      1*10 4    0,1   1,0   1,0  10    100  100  В. census
тәрiздi, капсу.                                           200
ла тәрiздi,                                               КТБ/-дан
ұнтақтәрiздi
2) микроорга.     -      0,1   1,0   1,0  10    100  100  Микроор.
низмдер пробио.                                           гандайын.
тиктер қосыл.                                             далған.
ған таблетка                                              пробиотик.
тәрiздi,                                                  тер:
капсула
тәрiздi,
ұнтақтәрiздi
3) асептикалық  Осы санитариялық ереженің 8 қосымшасына сай
жолмен құйыл.   консервілердің ұқсас тобын өнеркәсіптік жолмен
ған сұйықтар    стерильдеу талаптары
4) шәрбәт,       5*10 3    1,0    -     -   10    50   50  В. cereus
эликсир, тұнба,                                          200 КТБ/г,
бальзам тәрiздi
және басқа
сұйықтар
5) кептiрiлген   5*10 5    0,01  0,1     -   10   100   10 3
дәрмектiк
өсiмдiктердiң
қоспасы (шайлар)
6) ББҚ-шайлар    5*10 3    0,1   1,0   1,0   25   50   50  В. cereus
(балалар құрғақ)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi   |  Көрсеткiштер |Мг/кг, аспайтын| Ескертулер
|               |рұқсат етiлген |
___________________________________________________________________
1                  2                 3             4
___________________________________________________________________

98. БАД на ос-  Токсичные элементы:
нове перера-
ботки мясо-     свинец                      1,0
молочного сы-   мышьяк                      1,0
рья, в т.ч.     кадмий                      1,0
субпродуктов,   ртуть                       0,2
птицы; члени-
стоногих,       Микотоксины:                            для БАД на
земноводных,                                           основе пере-
продуктов                                              работки мо-
пчеловодства                                           лочного
(маточное                                              сырья
молочко, про-   афлатоксин M 1                0,0005
полис и дру-
гие) -          Антибиотики**:                         кроме диких
сухие***                                                животных
1) БАД на ос-   левомицетин            не допускается  <0,01
нове мясного    тетрациклиновой
сырья, в т.ч.   группы                 не допускаются  <0,01 ед/г
субпродуктов    гризин                 не допускается  <0,5 ед/г
птицы;          бацитрацин             не допускается  <0,02 ед/г
2) БАД на       левомицетин            не допускается  <0,01
основе молоч-   тетрациклиновой
ного сырья      группы                 не допускаются  <0,01 ед/г
стрептомицин           не допускается  <0,5 ед/г
пенициллин             не допускается  <0,01 ед/г
Пестициды*:
гексахлорциклогек-
сан (a,b,y-изомеры)           0,1
ДДТ и его метаболиты          0,1
гептахлор              не допускается  <0,002
алдрин                 не допускается  <0,002
Микробиологические
показатели:
КМАФАнМ                      1х10 4      КОЕ/г, не
более
БГКП (колиформы)             0,1       масса (г), в
которой не
допускаются
Е. coli                      1,0       тоже
S. aureus                    1,0       тоже
Патогенные, в том
числе сальмонеллы           10,0       то же
--------------------------------------------------------------------
1       |          2         |         3        |      4
--------------------------------------------------------------------
Дрожжи и плесени            200        КОЕ/г, не
более, для
продуктов
пчеловодства
99. БАД на      Токсичные элементы:
основе рыбы,    свинец                      10,0
морских беспоз- мышьяк                       5,0
воночных, рако- кадмий                       2,0
образных, мол-  ртуть                        0,5
люсков и других
морепродуктов,  Пестициды*:
растительных    гексахлорциклогек-
морских орга-   сан (a,b,y-изомеры)          0,2
низмов (водо-   ДДТ и его метаболиты         2,0
росли и другие) гептахлор              не допускается  <0,002
- сухие***      алдрин                 не допускается  <0,002
Радионуклиды Бк/кг:

98. Ет-сүт шикiзатын, Уытты элементтер:
c.i. iшек-қарын,      Қорғасын               1,0
өкпе-бауырларды,      Күшән                  1,0
құс етiн;             кадмий                 1,0
буынаяқтыларды,       Сынап                  0,2
қосмекенділердi,      Микоуыттар:                    Өңделген шикі
омарта шаруашылығын   афлатоксин М 1         0,0005    сүт өнімдері
(бал ара сүтi,                                       негізіндегі ББІ
прополис және басқа.  Антибиотиктер**:               Жабайы жануар.
лар) қайта өңдеу                                     лардан басқа
негiзiндегi ББІ***    левомицетин          рұқсат    <0,001
етілмейді
1) Ет шикiзаты,       Teтрациклин          рұқсат    <0,01 г/бірлік
c.i. құс еті.                          етілмейді
нiң iшек-қарын,    гризин               рұқсат    <0,5 г/бірлік
өкпе-бауыры                            етілмейді
негiзiндегi ББҚ    бацитрацин           рұқсат    <0,02 г/бірлік
етілмейді
Левомицетин          рұқсат    <0,01
етілмейді
Teтрациклин          рұқсат    <0,01 г/бірлік
етілмейді
стрептомицин         рұқсат    <0,5 г/бірлік
етілмейді
пенициллин           рұқсат    <0,01 г/бірлік
етілмейді
2) Сүт шикiзаты       Пестицидтер*:
гексахлорциклогексан
(a,b,у изомерлерi)      0,1
ДДТ және оның           0,1
қалдықтары
Гептахлор              рұқсат    <0,002
етілмейді
Алдрин                 рұқсат    <0,002
етiлмейдi
Микробиологиялық көрсеткіштер:
МАФАнМС                 1*10 4     КТБ/г,
аспайтын
ІТЖБТ                   0,1      салмақ (г),
(колиформдар)                    рұқсат
етілмейтін
E.coli                  1,0      Жоғарғыдай
S.aureus                1,0      Жоғарғыдай
патогенді              10,0      Жоғарғыдай
сальмонеллалар
___________________________________________________________________
1                 2                  3           4
___________________________________________________________________
Ашытқылар және зеңдер  200     КТБ/г, аспайтын
ара шаруашылығы
өнімдеріне
арналған
___________________________________________________________________
99. балық, теңiз     Уытты элементтер:
омыртқасыздарының,   Қорғасын               10,0
шаянтәрiздалердiң,   Күшән                   5,0
моллюскiлердiң       кадмий                  2,0
және басқа да        Сынап                   0,5
теңiз өнiмдерiнiң,   Пестицидтер*:
теңiз өсiмдігі       гексахлорциклогексан    0,2
организмдерiнiң      (a,b,у изомерлерi)
(балдырлар т.б.)     ДДТ және оның           2,0
негiзiнде өндiрiл.   қалдықтары
ген құрғақ ББҚ ***   гептахлор               рұқсат    <0,002
етілмейді
алдрин                 рұқсат     <0,002
етiлмейдi
Радионуклидтер Бк/кг:

цезий-137                    200
стронций-90                  100
Микробиологические
показатели:
КМАФАнМ                      1х10 4      КОЕ/г, не
более
БГКП (колиформы)             0,1       масса (г), в
которой не
допускаются
Е. coli                      1,0       тоже
S. aureus                    1,0       тоже
Патогенные, в том
числе сальмонеллы           10,0       то же
Дрожжи и плесени             200       КОЕ/г, не
более*, для
БАД расти-
тельных
морских орга-
низмов
100. БАД на     Токсичные элементы:
основе про-     свинец                       0,1
биотических     мышьяк                       0,05
микроорга-      кадмий                       0,03
низмов***       ртуть                        0,005
Пестициды*:
гексахлорциклогек-
сан (a,b,y-изомеры)          0,05
ДДТ и его метаболиты         0,05
гептахлор               не допускается  <0,002
алдрин                  не допускается  <0,002
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|КМАФАнМ,|Не допускается  |Дрож-|Пле-|  Примечание
|КОЕ/г,  | в г продукта   |жи   |сени|
|не более|----------------|КОЕ/ |КОЕ/|
|        |E.  |S.au-|Пато-|г, не|г,  |
|        |coli|reus |ген- |более|не  |
|        |    |     |ные, |     |бо- |
|        |    |     |в    |     |лее |
|        |    |     |т.ч. |     |    |
|        |    |     |Саль-|     |    |
|        |    |     |мо-  |     |    |
|        |    |     |неллы|     |    |
--------------------------------------------------------------------
1      |    2   |  3 |  4  |  5  |  6  |  7 |       8
--------------------------------------------------------------------
БАД на основе пробиотических микроорганизмов:
1) БАД - сухие   2,0      -   2,0  10,0   10    10  микроорганизмы-
на основе чис-                                      пробиотики не
тых культур                                         менее 1х10 9
микроорганиз-                                       КОЕ/г
мов
2) БАД - сухие   1,0     5,0  1,0   10,0   50   50  микроорганизмы-
на основе чис-                                      пробиотики не
тых культур                                         менее 1х10 8
микроорганиз-                                       КОЕ/г
мов с добавле-
нием аминокис-
лот, микроэле-
ментов, моно-
ди- и олигоса-
харидов)
--------------------------------------------------------------------
1      |    2   |  3 |  4  |  5  |  6  |  7 |       8
--------------------------------------------------------------------

цезий-137               200
стронций-90             100
Микробиологиялық көрсеткіштер:
МАФАнМС                 1*10 4     КТБ/г,
аспайтын
ІТЖБТ                   0,1      салмақта (г),
(колиформдар)                    рұқсат
етілмейтін
E.coli                  1,0      Жоғарғыдай
S.aureus                1,0      Жоғарғыдай
патогенді              10,0      Жоғарғыдай
сальмонеллалар
Ашытқылар, зеңдер       200     КТБ/г,
аспайтын*,
өсетін теңіз
органдайындал.
ған организм.
дерінен ББҚ
100. пробиотикалық   Уытты элементтер:
микроорганизмдердiң  Қорғасын               0,1
негiзiнде өндiрiл.   Күшән                 0,05
ген ББҚ***           кадмий                0,03
Сынап                 0,05
Пестицидтер*:
гексахлорциклогексан  0,05
(a,b,у изомерлерi)
ДДТ және оның         0,05
қалдықтары
Гептахлор             рұқсат    <0,002
етілмейді
Алдрин                рұқсат    <0,002
етiлмейдi
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткiштер:
___________________________________________________________________
|   өнімнің 1 г (см 3 )   |Ашыт.|Зең.|
Өнімнің түрлері |   рұқсат етілмейді    |қылар|дер | Ескертулер
|_______________________|КТБ/ |КТБ/|
|ІТЖБТ |E.  |S.au.|Пато.| г,  | г, |
|(коли.|coli|rеus |ген. | ас. |ас. |
|форм. |    |     |ді,  |пай. |пай.|
| дар) |    |     |с.і. |тын  |тын |
|      |    |     |саль.|     |    |
|      |    |     |моне.|     |    |
|      |    |     |лла. |     |    |
|      |    |     |лар  |     |    |
___________________________________________________________________
1            2     3     4     5     6    7        8
___________________________________________________________________
Пробиотикалық микрооргандайындалған өнімдердiң негiзiнде өндiрiлген ББҚ:
1) микроорганизм.  2,0    -    2,0  10,0    10   10  микроорган.
дердiң таза                                          дайындалған
культуралары                                         өнімдер-
негізінде                                            пробиотиктер
өндiрiлген                                           кем
құрғақ ББҚ
2) құрамында       1,0   5,0   1,0  10,0    50   50  микроорган.
аминқышқылы,                                        дайындалған.өні.
микроэлементi                                        мдер-пробиотик.
(монодиолиго.                                        тер кем дегенде
қанттары)                                            110 8 КТБ/г
болатын микро.
организмдердiң
таза культуралары
негiзiнде
өндiрiлген
құрғақ ББҚ
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
1            2     3     4     5         6        7
___________________________________________________________________
микрооргандайын.

3) БАД жидкие    10,0     -  10,0   50,0     10*    микроорганизмы-
на основе чис-                                      пробиотики не
тых культур                                         менее 1х10 10
микроорга-                                          КОЕ/г;
низмов                                              * дрожжи и
плесени суммарно
4) БАД жидкие    10,0     -  10,0   50,0     10*    микроорганизмы-
на основе чис-                                      пробиотики не
тых культур                                         менее 1х10 7
микроорганиз-                                       КОЕ/г;
мов неконцент-                                      * то же
рированные
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов|     Показатели     |Допустимые уровни,|Примечание
|                    |мг/кг, не более   |
--------------------------------------------------------------------
1       |          2         |         3        |      4
--------------------------------------------------------------------
101. БАД на     Токсичные элементы:
основе однокле- свинец                      2,0
точных водорос- мышьяк                      1,0
лей (спирулина, кадмий                      1,0
хлорелла и дру- ртуть                       0,1
гие), дрожжей   нитраты                     1000
и их лиза-      Пестициды*:
тов***          гексахлорциклогек-
сан (a,b,y-изомеры)         0,1
ДДТ и его метаболиты        0,1
гептахлор               не допускается  <0,002
алдрин                  не допускается  <0,002
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                   200
стронций-90                 100
Микробиологические
показатели:
КМАФАнМ                     1х10 4        КОЕ/г не
более
БГКП (колиформы)             0,1        не допус-
каются в
г продукта
Е. Coli                      1,0        то же
Патогенные, в том
числе сальмонеллы           10,0        то же
Дрожжи                        10        КОЕ/г, не
более
Плесени                       50        тоже
Живые клетки
продуцента              для дрожжей и их лизатов в
1,0 г не допускаются
--------------------------------------------------------------------
* Необходимо контролировать остаточные количества и тех пестицидов, которые были использованы при производстве продовольственного сырья.
** При использовании химических методов определения гризина, бацитрацина и антибиотиков тетрациклиновой группы пересчет их фактического содержания в ед/г производится по активности стандарта.
*** Токсикологическая оценка: острая токсичность; аллергенность.
Приложение 2
к санитарным правилам
и нормам "Гигиенические
требования к безопасности
и пищевой ценности пищевых
продуктов"

3) микроорганизм.  10,0   -   10,0   50,0     10*   далған өнімдер-
дердiң таза                                         пробиотиктер кем
культуралары                                        дегенде 1*10 10
негізінде                                           КТБ/г;
өндірілген сұйық                                    *ашытқылар мен
ББҚ
4) микроорганизм.  10,0   -   10,0   50,0     10*   микрооргандайын.
дердің таза                                         далған өнімдер-
культуралары                                        пробиотиктер кем
негiзiнде өндіріл.                                  дегенде 1*10 7
ген қанықпаған                                        КТБ/г;
сұйық ББҚ                                           *жоғарғыдай
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнiмнiң түрлерi   |  Көрсеткiштер |Мг/кг, аспайтын| Ескертулер
|               |рұқсат етiлген |
|               |  деңгейлері   |
___________________________________________________________________
101. бiр жасушалы    Уытты элементтер:
балдырлардың         Қорғасын                2,0
(спирулиндердің,     Күшән                   1,0
хлореллалардың       кадмий                  1,0
және басқалар)       Сынап                   0,1
негізінде            нитраттар              1000
өндірілген ББҚ***    Пестицидтер*:
гексахлорциклогексан    0,1
(a,b,у изомерлерi)
ДДТ және оның           0,1
қалдықтары
гептахлор             рұқсат    <0,002
алдрин                рұқсат    <0,002
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137               200
стронций                100
Микробиологиялық көрсеткіштер:
МАФАнМС                 1*10 4     КТБ/г,
аспайтын
ІТЖБТ                   0,1      рұқсат
(колиформдар)                    етілмейді
г өнімде
E.coli                  1,0      жоғарғыдай
патогенді, сонымен     10,0      жоғарғыдай
бірге сальмонеллалар
Ашытқылар                10      КТБ/г,
аспайтын
Зеңдер                   50      жоғарғыдай
Продуценттің тірі      Ашытқылар және олардың
клеткалары             дайындалған аттары
1,0 г өнiмде рұқсат
етiлмейдi
___________________________________________________________________
* Азық-түлiктiк шикi заттарды өндiргенде пайдаланылған
пестицидтердiң қалған мөлшерiн бақылау керек.
** Гризин, бацитрацин, пенициллин және тетрациклин тобындағы
антибиотиктердi анықтау үшiн химиялық әдiстi қолданған кезде олардың
г/бiрлiгi нақты құрамы стандарттың белсендiлiгiн есептеу арқылы
жүргiзiледi.
*** Уытты бағалау: жiтi уыттылық; аллергендiк.
"Тағам өнімдерінің қауіпсіздігі
мен тағамдық құндылығына қойылатын
гигиеналық талаптар туралы"
санитарлық ережелер мен нормаларға
2 қосымша

1. Гигиенические требования пищевой ценности
отдельных пищевых продуктов
--------------------------------------------------------------------
Наименование продукта |    Белок   |     Жир    | Углеводы |Примеча-
|            |            |          |ние
--------------------------------------------------------------------
г на 100 г продукта
--------------------------------------------------------------------
1. Продукты переработки мяса и птицы:
1) Колбасные изделия:
колбасы вареные        Не менее 11   He более 25   Менее 2
сосиски и сардельки    Не менее 10   He более 30   Менее 1
мясные хлебы           Не менее 11   He более 30   Менее 2
варено-копченые
колбасы                Не менее 16   Не более 38   Менее 1
полукопченые колбасы   Не менее 16   Не более 45   Менее 1
сырокопченые колбасы   Не менее 20   Не более 50   Менее 1
продукты из свинины    Не менее 10   Не более 50   Менее 1
2) Мясные консервы:
из говядины            Не менее 17   Не более 17   Менее 1
из баранины            Не менее 16   Не более 15   Менее 1
из свинины             Не менее 15   Не более 32   Менее 1
из птицы               Не менее 16   Не более 18   Менее 1
3) Молочные продукты:
творог                 Не менее 14   Не более 18      -
сыры плавленые         Не менее 15   Не более 32      -
4) Рыбные продукты:
рыбные консервы
натуральные            Не менее 19   Не более 8    Менее 1
в масле                Не менее 17   Не более 23   Менее 1
5) Жировые продукты:
масло коровье
(сливочное)                 -        Не менее 72      -     Расти-
тельных
или ку-
линарных
жиров -
отсутст-
вие
--------------------------------------------------------------------
2. Критерии пищевой ценности фруктовых и овощных соков
Органические кислоты, углеводы, 5-оксиметилфурфурол
(ОМФ) и катионы Na и K
--------------------------------------------------------------------
Вид сока  | BRIX |Аскор- | Лимонная |Яблочная| ОМФ |Фрукто-|Глюкоза
|      |биновая|к-та, г/л |  к-та, | мг/л|за г/л | г/л
|      |к-та,  |          |   г/л  |     |       |
|      |мг/л   |          |        |     |       |
--------------------------------------------------------------------
1    |   2  |   3   |    4     |    5   |  6  |    7  |   8
--------------------------------------------------------------------
Апельсино-
вый          10,0   > 200    6,3-17,0   0,8-3,0  < 10   20-50   20-50
Грейпфрук-
товый         9,5   > 200    8,0-20,0  0,2-12,0  < 10   20-50   20-50

1. Кейбір тағам өнімдерінің тағамдық
құндылығына қойылатын гигиеналық талаптар
___________________________________________________________________
Өнімдер атаулары|   Белок    |    Май    |Көміртектер | Ескертулер
___________________________________________________________________
100 г өнімде
___________________________________________________________________
1. Ет және құстардың өңделген өнімдері:
1) Шұжық өнімдер:
шұжықтар          Кем          25            Кем 2
пісірілген        дегенде 11   Аспайтын
Жіңішке шұжықтар  Кем          30            Кем 1
мен сардельки     дегенде 10   Аспайтын
ет нандары        Кем          30            Кем 2
дегенде 11   Аспайтын
пісіріп-ысталған  Кем          38            Кем 1
шұжықтар          дегенде 16   Аспайтын
Жартылай          Кем          45            Кем 1
ысталған          дегенде 16   Аспайтын
Шикідей ысталған  Кем          50            Кем 1
дегенде 20   Аспайтын
Шошқа етінен      Кем          50            Кем 1
жасалған өнімдер  дегенде 10   Аспайтын
2) Ет консервілері:
сиыр етінен       Кем          17            Кем 1
жасалған          дегенде 17   Аспайтын
қой етінен        Кем          15            Кем 1
жасалған          дегенде 16   Аспайтын
шошқа етінен      Кем          32            Кем 1
жасалған          дегенде 15   Аспайтын
Құс етінен        Кем          18            Кем 1
жасалған          дегенде 16   Аспайтын
3) Сүт өнімдері:
ақ ірімшік        Кем          18              -
дегенде 14   Аспайтын
Балқытылған       Кем          32              -
ірімшік           дегенде 15   Аспайтын
4) Балық өнімдері:
балық консервілері
табиғи            Кем          8            Кем 1
дегенде 19   Аспайтын
Май қосылған      Кем          23            Кем 1
дегенде 17   Аспайтын
5) Май өнімдері:
Сиыр майы             -        Кем             -       Өсімдік
(кілегейлі)                    дегенде 72              немесе
аспаздық
майлар -
болмауы
___________________________________________________________________
2. Жеміс және көкөніс шырындарының тағамдық құндылығының критерилері Органикалық қышқылдар, көміртектер, 5-оксиметилфурфурол (ОМФ) және Na мен K катиондары
___________________________________________________________________
Шырын    | BRIX |Аскорбин|Лимон   |Алма    | ОМФ  |Фруктоза|Глюкоза
түрлері  |      |қышқылы |қышқылы |қышқылы | мг/л |  г/л   |г/л
|      |        |г/л     |г/л     |      |        |
___________________________________________________________________
1         2       3        4        5       6       7       8
___________________________________________________________________
Апельсин  10,0       >     6,3-17,0  0,8-3,0    > 10    20-50   20-50
200
Грейп.    9,5        >     8,0-20,0  0,2-12,0   > 10    20-50   20-50
фрукт              200

Яблочный     10,0     -     0,05-0,2    >3,0    < 20   45-85   15-35
Виноград-
ный*         13,5     -       0-0,5    2,5-7,0  < 20   60-110  60-110
Ананасовый   11,2   > 50     3,0-11,0   1,0-4,0  < 20   15-40   15-40
Абрикосовый  10,2
(пюре)      (11,2)    -     1,5-16,0     5-20   < 20   10-45   15-50
Томатный      5,0     -     2,0-5,0    0,1-0,6  < 20   12-18   10-16
Черная смо-
родина
(пюре)       11,6   > 750    26,0-42,0     1-4   < 20   30-65   23-50
Вишневый     13,5     -       0-0,4     15,5-   < 20   32-60   35-70
Персиковый   10,0     -      1,5-5,0   2,0-6,0  < 20   10-32   7,5-25
Клубничный    7,0     -        5-11    0,6-5,0  < 20   18-40   15-35
Грушевый     11,9     -        <4,0    0,8-5,0  < 20   50-90   10-35
Лимонный      8,0   > 150      45-63    1,0-7,5  < 20    3-12    3-11
--------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
--------------------------------------------------------------------
Вид сока  |   Глюкоза/   |Сахароза | Сорбит, | Na, |   К, мг/л
|   Фруктоза   |  г/л    |  г/л    |мг/л |
|              |         |         |     |
|              |         |         |     |
--------------------------------------------------------------------
1    |       9      |   10    |    11   |  12 |      13
--------------------------------------------------------------------
Апельсино-
вый                1         10-50       -      < 30    1300-2500
Грейпфрук-
товый         0,9-1,02        5-40       -      < 30     900-2000
Яблочный      0,3-0,5         5-30    2,5-7,0   < 30     900-1500
Виноград-
ный*            1,0           нет        -      < 30     900-2000
Ананасовый    0,8-1,1        25-80       -      < 30     900-2000
Абрикосовый
(пюре)        1,0-2,5         <55     1,5-1,0   < 35    2000-4000
Томатный      0,8-1,0         <1         -      < 100   1500-3500
Черная смо-
родина
(пюре)        0,6-0,9         0-5        -      < 30    2300-4100
Вишневый      1,0-1,35        нет      10-35    < 30    1600-3500
Персиковый    0,8-1,0        12-60      1-5     < 35    1400-3300
Клубничный    0,75-1,0        <10      <0,25    < 40    1300-2800
Грушевый       <0,4           0-15       -      < 30    1000-2000
Лимонный      0,9-1,3         <7,0       -      < 30    1100-2000
--------------------------------------------------------------------
* - винная кислота 2,0 - 7,0 г/л
Приложение 3
к санитарным правилам
и нормам "Гигиенические
требования к безопасности
и пищевой ценности пищевых
продуктов"
Гигиенические требования безопасности пищевой
ценности продуктов детского питания
1. Продукты для питания детей раннего возраста
1. Продукты на молочной основе. Адаптированные
молочные смеси (сухие, жидкие, пресные и кисломолочные):

Алма      10,0      -    0,05-0,2  >3,0       > 20    45-85   15-35
Жүзім*    13,5      -    0-0,5     2,5-7,0    > 20    60-110  60-110
Ананас    11,2      > 50   3,0-11,0  1,0-4,0    > 20    15-40   15-40
Өрік      10,2      -    1,5-16,0  5-20      20     10-45   15-50
(пюре)    (11,2)
Қызанақ   5,0       -    2,0-5,0   0,1-0,6    > 20    12-18   10-16
Қара      11,6      > 750  26,0-42,0 1-4        > 20    30-65   23-50
Қарақат
(пюре)
Шие       13,5      -    0-0,4     15,5-      > 20    32-60   35-70
Шабдалы   10,0      -    1,5-5,0   2,0        > 20    10-32   7,5-25
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________________________________________
Шырын       | Глюкоза/  | Қантоза | Сор-бит, |   Na    |  К>
түрлері     | Фруктоза  |   г/л   |   г/л    |  мг/л   |  мг/л
___________________________________________________________________
1              9           10       11        12         13 ___________________________________________________________________
Апельсин        1          10-50       -         > 30     300-250
Грейп.        0,9-1,02     5-40        -         > 30     900-2000
фрукт
Алма          0,3-0,5      5-30     2,5-7,0      > 30     900-1500
Жүзім*        1,0          Жоқ         -         > 30     900-2000
Ананас        0,8-1,1      25-80       -         > 30     900-2000
Өрік          1,0-2,5      <55      1,5-10       > 35     2000-4000
(пюре)
Қызанақ       0,8-1,0      <1          -         > 100    1500-3000
Қара          0,6-0,9      0-5         -         > 30     2300-4100
Қарақат
(пюре)
Шие           1,0-1,35     Жоқ       10-35       > 30     1600-
Шабдалы       0,8-1,0      12-60     1-5         > 35     1400-
___________________________________________________________________
* - шарап қышқылы 2,0 - 7,0 г/л
___________________________________________________________________
1         2       3        4        5       6       7       8
___________________________________________________________________
Құлпынай   7,0      -       5-11     0,6-      > 20    18-40   15-35
Алмұрт     11,5     -       <4,0     0,8-      > 20    50-90   10-35
Лимон      8,0      > 150    45-63    1,0-      > 20    3-12    3-11
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________________________________________
1              9           10       11        12         13 ___________________________________________________________________
Құлпынай      0,75-1,0      <10      <0,25       > 40       1300-
Алмұрт        <0,4          0-15       -         > 30       1000-
Лимон         0,9-1,3       <7,0       -         > 30       1100- ___________________________________________________________________
"Тағам өнімдерінің қауіпсіздігі
мен тағамдық құндылығына қойылатын
гигиеналық талаптар туралы"
санитарлық ережелер мен нормаларға
3 қосымша
Балалар тағамдарының қауіпсіздігіне
тағамдық құндылығына қойылатын гигиеналық талаптар Нәрестелерді тамақтандыруға арналған өнімдер
1. Сүт негізіндегі өнімдер. Бейімделген сүт қоспалары (құрғақ, сұйық, тұщы және ашыған сүт):

1) Пищевая ценность (в готовом к употреблению продукте)
--------------------------------------------------------------------
Критерии и     |     Единица      |Допустимые уровни|Примечание
показатели     |    измерения     |-----------------|
|                  |нормируе- |марки-|
|                  |мые       |руемые|
--------------------------------------------------------------------
1          |        2         |     3    |   4  |    5
--------------------------------------------------------------------

1) Тағамдық құндылығы (пайдалануға дайын өнімдері)
___________________________________________________________________
Критерилер    |   Өлшем   |  Рұқсат етілген   |  Ескертулер
мен        |  бірлігі   |___________________|
көрсеткіштер   |            | норма.  | белгі.  |
|            | ланатын | ленетін |
___________________________________________________________________
1               2           3         4            5
___________________________________________________________________

Для детей от 0 до 5 месяцев жизни
Белок                       г/л            14-17      +
Белки молочной        % от общего
сыворотки             количества белка     50-60      +
Казеин                      то же          40-50      +
Таурин                      мг/л           40-50      +
Биологическая
ценность                %, не менее          80       -   по отноше-
нию к бел-
ку женско-
го молока
Жир                         г/л            30-38      +
Линолевая кислота     % от суммы жирных
кислот, не менее       14       +
То же                 мг/л, не менее       4000       -
Отношение витамин
Е/ПНЖК                       -              1-2       -
Углеводы (лактоза,
глюкоза, декстрин-
мальтоза)                   г/л            65-80      +
Лактоза               % от общего коли-      70       +
чества углеводов,
не менее
Энергетическая
ценность                   ккал/л         640-720     +
Минеральные
вещества:
кальций                     мг/л          300-700     +
фосфор                      то же         200-400     +
кальций/фосфор               -            1,2-2,0     -
калий                       мг/л          500-800     +
натрий                      то же         150-300     +
калий/натрий                 -              2-3       -
магний                      то же          40-60      +
медь                        мкг/л         300-600     +
марганец                    то же          20-100     +
железо                      мг/л            3-8       +
цинк                        то же           3-10      +
хлориды                     то же         400-700     -
йод                         мкг/л          50-100     +
зола                        г/л             3-4       +
--------------------------------------------------------------------
1          |        2         |     3    |   4  |    5
--------------------------------------------------------------------
Витамины:
ретинол (А)                 мкг/л         500-800     +
токоферол (Е)               мг/л            4-12      +
кальциферол (Д)             мкг/л           8-12      +
витамин К                   то же          25-50      +
тиамин (B 1 )                 то же         350-700     +
рибофлавин (В 2 )             то же         500-700     +
пантотеновая кислота        то же        2500-3500    +
пиридоксин (B 6 )             то же         300-500     +
ниацин (РР)                 то же        3000-8000    +
фолиевая кислота (Вс)       то же          50-100     +
цианкобаламин (B 12 )         то же         1,5-3,0     +
аскорбиновая кислота

0 айдан 5 айға дейін
Белок                 г/л         14-17      +
сүт сарысуларының  % белоктың     50-60      +
белоктары          жалпы
мөлшерінен
Казеин             жоғарғыдай     40-50      +
Таурин                мг/л        40-50      +
Биологиялық        % кем          80         -      Ана сүтінің
құндылығы          дегенде                          белогымен
салыстырғанда
Май                   г/л         30-38      +
Линол қышқылы      % май, кем     14         +
дегенде
Жоғарғыдай         мг/л, кем      4000       -
дегенде
Витаминдердің          -          1-2        -
қатысы Е/ПНЖК
Көміртектер           г/л         65-80      +
(лактоза, глюкоза
декстринмальтоза)
Лактоза            % көміртектер. 70         +
дің жалпы
мөлшерінен,
кем
Энергетикалық      ккал/л         640-720    +
құндылығы
Минералды заттар:
кальций            мг/л           300-700    +
фосфор             жоғарғыдай     200-400    +
кальций/фосфор          -         1,2-2,0    -
калий              мг/л           500-800    +
натрий             жоғарғыдай     150-300    +
калий/натрий            -         2-3        -
магний             жоғарғыдай     40-60      +
мыс                мкг/л          300-600    +
марганец           жоғарғыдай     20-100     +
темір              мг/л           3-8        +
мырыш              жоғарғыдай     3-10       +
хлоритер           жоғарғыдай     400-700    -
Йод                мкг/л          50-100     +
күл                Г/л            3-4        +
Витаминдер:
ретинол (А)        мкг/л          500-800    +
токоферол (Е)      мг/л           4-12       +
кальциферол (Д)    мкг/л          8-12       +
витамин К          жоғарғыдай     25-50      +
тиамин (В 1 )        жоғарғыдай     350-700    +
рибофлавин (В 2 )    жоғарғыдай     500-700    +
Пантотен қышқылы   жоғарғыдай     2500-3500  +
пиридоксин (В 6 )    жоғарғыдай     300-500    +
ниации (РР)        жоғарғыдай     3000-8000  +
Фолий қышқылы (В с ) жоғарғыдай     50-100     +
цианкобаламин      жоғарғыдай     1,5-3,0    +
12 )

(С)                         мг/л           40-100     +
инозит                      то же          20-30      +
холин                       то же          50-100     +
биотин                      мкг/л          10-20      +
карнитин                    мг/л           10-20      +
Осмоляльность              мОсм/кг        290-320     +
Потенциальная водно-
солевая нагрузка на
почки                      мэкв/л         100-125     -
Для детей от 5 до 12 месяцев жизни
Белок                       г/л            15-18      +
Белки молочной           % от общего
сыворотки             количества белка     40-60      +
Казеин                     то же           60-40      +
Биологическая
ценность                 %, не менее        80        +   но отноше-
нию к бел-
ку женско-
го молока
Жир                         г/л            30-38      +
Линолевая кислота    % от суммы жирных
кислот, не менее        14       +
мг/л, не менее        4000      -
Углеводы (лактоза,
глюкоза, декстрин-
мальтоза, крахмал
и др.)                      г/л            70-80      +
Энергетическая
ценность                   ккал/л         640-720     +
Минеральные вещества:
кальций                     мг/л          400-700     +
фосфор                      то же         300-500     +
кальций/фосфор               -            1,2-2,0     -
калий                       мг/л          500-900     +
натрий                      то же         150-300     +
калий/натрий                 -              2-3       -
магний                      мг/л           50-70      +
медь                        мкг/л         400-1000    +
марганец                    то же          30-80      +
железо                      мг/л            7-14      +
цинк                        то же           4-10      +
хлориды                     то же         600-800     -
йод                         мкг/л          50-100
зола                        г/л             3-5       +
Витамины:
ретинол (А)                 мкг/л         600-800     +
--------------------------------------------------------------------
1          |        2         |     3    |   4  |    5
--------------------------------------------------------------------
токоферол (Е)               мг/л            6-12      +
кальциферол (Д)             мкг/л           8-12      +
витамин К                   то же          25-60      +
тиамин (B 1 )                 то же         400-700     +
рибофлавин (В 2 )             то же         600-1000    +
пантотеновая кислота        то же        2500-3500    +
пиридоксин (В 6 )             то же         500-700     +

Аскорбин қышқылы   мг/л           40-100     +
(С)
инозит             жоғарғыдай     20-30      +
холин              жоғарғыдай     50-100     +
биотин             мкг/л          10-20      +
карнитин           мг/л           10-20      +
шайырлануы         мОсм/кг        290-320    +
Бүйрекке түсетін   мэкв/л         100-125    -
потенциалды
сулы-тұзды жүктеме
5-тен 12 айға дейінгі балаларға арналған
Белок              г/л            15-18      +
сүт сарысуларының  % белоктың     40-60      +
белоктары          жалпы
мөлшерінен
Казеин             жоғарғыдай     60-40      +
Биологиялық        % кем          80         +      Ана сүтінің
құндылығы          дегенде                          белогымен
салыстырғанда
Май                г/л            30-38      +
Линол қышқылы      % май,         14         +
қышқылының
қосындысынан,
кем
мг/л, кем      4000       +
Көміртектер        г/л            70-80      +
(лактоза, глюкоза
декстрин-мальтоза,
крахмал және
Энергетикалық      ккал/л         640-720    +
құндылығы
Минералды заттар:
кальций            мг/л           400-700    +
фосфор             жоғарғыдай     300-500    +
кальций/фосфор          -         1,2-2,0    -
калий              мг/л           500-900    +
натрий             жоғарғыдай     150-300    +
калий/натрий            -         2-3        -
магний                мг/л        50-70      +
мыс                   мкг/л       400-1000   +
марганец           жоғарғыдай     30-80      +
темір                 мг/л        7-14       +
мырыш              жоғарғыдай     4-10       +
хлориды            жоғарғыдай     600-800    -
Йод                   мкг/л       50-100
күл                   г/л         3-5        +
Витаминдер:
ретинол (А)           мкг/л       600-800    +
токоферол (Е)         мг/л        6-12       +
кальциферол (Д)       мкг/л       8-12       +
витамин К          жоғарғыдай     25-60      +
тиамин (В 1 )        жоғарғыдай     400-700    +
рибофлавин (В 2 )    жоғарғыдай     600-1000   +
Пантотен қышқылы   жоғарғыдай     2500-3500  +
пиридоксин (В 6 )    жоғарғыдай     500-700    +

ниацин (РР)                 то же        3000-8000    +
фолиевая кислота (Вс)       то же          50-100     +
цианкобаламин (В 12 )         то же         1,5-2,5     +
аскорбиновая
кислота (С)                 мг/л           50-100     +
холин                       то же          50-80      +
биотин                      мкг/л          10-20      +
инозит                      мг/л           20-30      +
карнитин                    мг/л           10-15      -
Осмоляльность              мОсм/кг        300-320     -
Потенциальная водно-
солевая нагрузка на
почки                       мэкв/л        115-180     -
--------------------------------------------------------------------
2) Показатели безопасности
--------------------------------------------------------------------
Показатели        |  Допустимые уровни,|    Примечание
|   мг/кг, не более  |
--------------------------------------------------------------------
1             |          2         |         3
--------------------------------------------------------------------
Показатели окислительной порчи:
перекисное число                    4,0         ммоль активного
кислорода/кг жира
Токсичные элементы:
свинец                              0,05
мышьяк                              0,05
кадмий                              0,02
ртуть                               0,005
Антибиотики *:
левомицетин                        <0,01
тетрациклиновой группы           <0,01 ед/г
пенициллин                       <0,01 ед/г
стрептомицин                     <0,5 ед/г
Микотоксины:
афлатоксин M 1                      <0,00002
Пестициды**:
гексахлорциклогексан
(a,b,y - изомеры)                    0,02
ДЦТ и его метаболиты                 0,01
Радионуклиды Бк/л:
цезий-137                            40
стронций-90                          25
Микробиологические показатели:
Сухие молочные смеси инстантного приготовления (пресные,
кисломолочные)
2х10 3         КОЕ/г, не более,
для смесей, восста-
навливаемых при
37-50 о С; не норми-
руется для киcло-
КМАФАнМ                                         молочных
3х10 3         КОЕ/г, не более,
для смесей, восста-
навливаемых при
70-85'С; не норми-
руется для кисло-
молочных
БГКП (колиформы)                   1,0          масса (г), в которой
не допускаются
Е. Coli                            10           то же
S. aureus                          10           то же
В. cereus                          100          КОЕ/г, не более
--------------------------------------------------------------------
1             |          2         |         3
--------------------------------------------------------------------
патогенные, в т.ч. сальмо-         100          масса (г), в которой
неллы и L. monocytogenes                        не допускаются
плесени                            50           КОЕ/г, не более
дрожжи                             10           то же

ниации (РР)        жоғарғыдай     3000-8000  +
Фолий қышқылы (В с ) жоғарғыдай     50-100     +
цианкобаламин      жоғарғыдай     1,5-2,5    +
12 )
Аскорбин қышқылы   мг/л           50-100     +
(С)
холин              жоғарғыдай     50-80      +
биотин             мкг/л          10-20      +
инозит             мг/л           20-30      +
карнитин           мг/л           10-15      -
Шайырлануы         мОсм/кг        300-320    -
Бүйрекке түсетін   мэкв/л         115-180    -
потенциалды
сулы-тұзды жүктеме
___________________________________________________________________
2) Қауіпсіздік көрсеткіштері
___________________________________________________________________
Көрсеткіштер          | Мг/кг аспайтын |      Ескертулер
| рұқсат етілген |
___________________________________________________________________
1                       2                   3
___________________________________________________________________
Қышқылдап бұзатын заттардың көрсеткіштері:
Ашыған заттың мөлшері         4,0           ммоль белсенді
оттекті/кг майдағы
Уытты элементтер:
Қорғасын                      0,05
Күшән                         0,05
кадмий                        0,02
Сынап                         0,005
Антибиотиктер*:
левомицетин                   <0,01
Тетрациклин тобы              <0,01 г/бірлік
Пенициллин                    <0,01 г/бірлік
стрептомицин                  <0,5 г/бірлік
Микоуыттар:
афлатоксин М 1                  <0,00002
Пестицидтер**:
гексахлорциклогексан          0,02
(a,b,y измерлері)
ДЦТ және оның қалдықтары      0,01
Радионуклидтер Бк/л:
цезий-137                     40
стронций-90                   25
Микробиологиялық көрсеткіштер:
Тез дайындалатын құрғақ сүт қоспасы (ашымаған, ашыған сүттен)
МАФАнМС                       2*10 3         КТБ/г, аспайтын,
37-50 0 С қалпына
келетін қоспалар
үшін; ашыған сүттерге
нормаланбайды
3*10 3         КТБ, аспайтын,
70-85 0 С қалпына
келетін қоспалар
үшін; ашыған сүттерге
нормаланбайды
ІТЖБТ (колиформдар)           1,0          салмақта (г), рұқсат
етілмейді
E/ Coli                       10           жоғарғыдай
S. aureus                     10           жоғарғыдай
B. cereus                     100          КТБ/г, аспайтын
патогенді, с.і.               100          салмақта (г), рұқсат
сальмонеллалар және                        етілмейді
L. monocytogenes
Зеңдер                        50           КТБ/г, аспайтын
Ашытқылар                     10           Жоғарғыдай

ацидофильные микроорганиз-        1х10 7          КОЕ/г, не менее в
мы                                              кисломолочных (при
изготовлении с их
использованием)
Бифидобактерии                    1х10 6          то же
молочнокислые микроорганиз-       1х10 7          КОЕ/см 3 , не менее,
мы                                              в кисломолочных
Жидкие молочные смеси пресные стерилизованные
Вырабатываемые в промыш-   Должны удовлетворять требованиям
ленных условиях с УВТ-     промышленной стерильности для
обработкой и асептичес-    стерилизованного молока в соответствии
ким розливом               с приложением 8 к настоящим санитарным
правилам
Жидкие кисломолочные смеси
БГКП (колиформы)                  3             объем (см 3 ), в
котором не
допускаются
Е. Coli                          10             то же
S. aureus                        10             то же
патогенные, в т.ч.
сальмонеллы                      50             то же
ацидофильные микроорга-         1х10 7            КОЕ/см 3 , не менее
низмы                                           (при изготовлении с
их использованием)
Бифидобактерии                  1х10 6            то же
молочнокислые микроорга-        1х10 7            КОЕ/см 3 , не менее в
низмы                                           кисломолочных
Плесени                           10            КОЕ/г, не более
Дрожжи                            10            то же
--------------------------------------------------------------------
2. Частично адаптированные молочные смеси, в том числе
последующие смеси (сухие, жидкие, пресные и кисломолочные):
1) Пищевая ценность (в готовом к употреблению продукте)
--------------------------------------------------------------------
Критерии и     |     Единица      |Допустимые уровни|Примечание
показатели     |    измерения     |-----------------|
|                  |нормируе- |марки-|
|                  |мые       |руемые|
--------------------------------------------------------------------
1          |        2         |     3    |   4  |    5
--------------------------------------------------------------------
Белок                       г/л            18-22      +
Белки молочной          % от общего
сыворотки             количества белка     20-50      -
Казеин                     то же           50-80      -
Жир                         г/л            25-38      +
Линолевая кислота     % от суммы жирных
кислот, не менее      14       +
мг/л, не менее      5х10 3 -     -
6х10 3
Углеводы (лактоза,
глюкоза, декстрин-
мальтоза, сахароза,

Ацидофильді                   1*10 7         КТБ/г, кем дегенде
микрооргандайындалғандар                   ашыған сүт өнімдері
(оны пайдалана отырып
қолданғанда)
Бифидобактериялар             1*10 6         Жоғарғыдай
Сүт қышқылы                   1*10 7         КТБ/см 3 , кем дегенде,
ашыған сүтте
Стерильденген ашымаған сұйық сүт қоспасы
УВТ - жолымен өңделіп,        Осы санитариялық ережелердің сүтті
асептикалық жолмен            стерилдеуден өткізу
құйылатын өндірістік          үшін өндірістік жолмен
жолмен өндірілетін            стерилдеуге арналған
сүт қоспасы                   8-ші қосымшасының талаптары орындалуы
керек
Ашыған сұйық сүт қоспасы
ІТЖБТ (колиформдар)           3            Көлемде (см 3 )рұқсат
етілмейді
E. Coli                       10           Жоғарғыдай
S. aureus                     10           Жоғарғыдай
Патогенді, с.і.               50           Жоғарғыдай
сальмонеллалар
Ацидофильді                   1*10 7         КТБ/см 3 , кем дегенде
микроорганизмдер                           (оларды пайдалана отырып
қолданғанда)
Бифидобактериялар             1*10 6         Жоғарғыдай
Сүт қышқылы                   1*10 7         КТБ/см 3 , кем дегенде
ашыған сүтте
Зеңдер                        10           КТБ/г, аспайтын
Ашытқылар                     10           Жоғарғыдай
___________________________________________________________________
2. Біршама бейімделген сүт қоспалары, сонымен бірге мынадай
қоспалар (құрғақ, сұйық, ашымаған және ашыған сүт):
1) Тағамдық құндылығы (пайдалануға дайын өнімнің)
___________________________________________________________________
Критерилер   |   Өлшем    |  Рұқсат етілген   |  Ескертулер
мен        |  бірлігі   |___________________|
көрсеткіштер   |            | норма.  | белгі.  |
|            | ланатын | ленетін |
___________________________________________________________________
1               2           3         4            5
___________________________________________________________________
Белок                 г/л         18-22      +
сүт сарысуларының  % белоктың     20-50      -
белоктары          жалпы
Казеин             жоғарғыдай     50-80      -
Май                   г/л         25-38      +
Линол қышқылы      % май, қыш.    14         +
қылдарының
қосындысынан
%, кем дегенде
мг/л, кем      5*10 3 -     -
дегенде

крахмал и другие)           г/л            70-90      +
Энергетическая
ценность                   ккал/л         640-800     +
Минеральные вещества:
кальций                     мг/л          600-900     +
фосфор                     то же          300-500     +
калий                       мг/л          600-900     +
натрий                     то же          250-350     +
магний                      мг/л           50-100     +
медь                        мкг/л         400-1000    +
марганец                   то же           30-80      +
железо                      мг/л            5-14      +
цинк                       то же            4-10      +
зола                        г/л             4-5       +
Витамины:
ретинол (А)                 мкг/л         600-800     +
токоферол (Е)               мг/л            5-12      +
кальциферол (Д)             мкг/л          10-12      +
--------------------------------------------------------------------
1          |        2         |     3    |   4  |    5
--------------------------------------------------------------------
тиамин (B 1 )                то же          400-800     +
рибофлавин (В 2 )            то же          600-1000    +
пантотеновая кислота       то же         2500-3500    +
пиридоксин (B 6 )            то же          500-700     +
ниацин (РР)                то же         4000-8000    +
фолиевая кислота (Вс)      то же           50-150     +
цианкобаламин (В 12 )        то же          1,5-3,0     +
аскорбиновая кислота
(С)                        мг/л            50-100     +
Осмоляльность             мОсм/кг         320-360     +
--------------------------------------------------------------------
2) Показатели безопасности
--------------------------------------------------------------------
Показатели        |  Допустимые уровни,|    Примечание
|   мг/кг, не более  |
--------------------------------------------------------------------
Показатели окислительной порчи:
перекисное число                   4,0          ммоль активного
кислорода/кг жира
Токсичные элементы, анти-
биотики, микотоксины,
пестициды и радионуклиды          по п. 1
Микробиологические показатели:
Смеси инстантного приготовления
2х10 3         КОЕ/г, не более,
для смесей, восста-
навливаемых при
37-50'С
КМАФАнМ                            3х10 3         КОЕ/г, не более,
для смесей, восста-
навливаемых при
70-85'С
БГКП (колиформы)                   1,0          масса (г), в которой
не допускаются
Е.сoli                             10           то же
S. aureus                          10           то же
В. cereus                          100          КОЕ/г, не более
патогенные, в т.ч. сальмо-         100          масса (г), в которой
неллы и L. monocytogenes                        не допускаются
Плесени                            50           КОЕ/г, не более
дрожжи                             10           то же
Смеси, требующие термической обработки

Көміртектер           г/л         70-90      +
(лактоза, глюкоза
декстрин-мальтоза,
сахароза, крахмал
және
Энергетикалық      ккал/л         640-800    +
құндылығы
Минералды заттар:
кальций               мг/л        600-900    +
фосфор             жоғарғыдай     300-500    +
калий                 мг/л        600-900    +
натрий             жоғарғыдай     250-350    +
магний                мг/л        50-100     +
мыс                   мкг/л       400-1000   +
марганец           жоғарғыдай     30-80      +
темір                 мг/л        5-14       +
мырыш              жоғарғыдай     4-10       +
күл                   г/л         4-5        +
Витаминдер:
ретинол (А)           мкг/л       600-800    +
токоферол (Е)         мг/л        5-12       +
кальциферол (Д)       мкг/л       10-12      +
тиамин (В 1 )        жоғарғыдай     400-800    +
рибофлавин (В 2 )    жоғарғыдай     600-1000   +
Пантотен қышқылы   жоғарғыдай     2500-3500  +
пиридоксин (В 6 )    жоғарғыдай     500-700    +
ниации (РР)        жоғарғыдай     4000-8000  +
Фолий қышқылы (В с ) жоғарғыдай     50-150     +
цианкобаламин      жоғарғыдай     1,5-3,0    +
12 )
Аскорбин қышқылы      мг/л        50-100     +
(С)
шайырлануы         мШай/кг        320-360    +
___________________________________________________________________
2) қауіпсіздік көрсеткіштері
___________________________________________________________________
Көрсеткіштер          | Мг/кг аспайтын |      Ескертулер
| рұқсат етілген |
|   деңгейлер    |
___________________________________________________________________
1                       2                   3
___________________________________________________________________
Қышқылдап бұзатын заттардың көрсеткіштері:
Ашыған заттың мөлшері         4,0           ммоль белсенді
оттекті/кг
Уытты элементтер,             1 бап бойынша
Антибиотиктер,
микоуыттар,
Пестицидтер және
радионуклидтер
Микробиологиялық көрсеткіштер:
Тез арада дайындалатын қоспалар
МАФАнМС                       2*10 3         КТБ/г, аспайтын,
37-50 0 С қалпына
келетін қоспалар
үшін; ашыған сүттерге
2*10 3         нормаланбайды
3*10 3         КТБ/г, аспайтын,
70-85 0 С қалпына
келетін қоспалар
үшін;
ІТЖБТ (колиформдар)                        салмақта (г), рұқсат
етілмейді
E/ Coli                       10           жоғарғыдай
S. aureus                     10           жоғарғыдай
B. cereus                     100          КТБ/г, аспайтын
патогенді, с.і.               100          салмақта (г), рұқсат
сальмонеллалар                             етілмейді
Зеңдер                        50           КТБ/г, аспайтын
Ашытқылар                     10           Жоғарғыдай
Ыстық арқылы өңдеуді қажет ететін қоспалар

КМАФАнМ                          2,5х10 4         КОЕ/г, не более
БГКП (колиформы)                   1,0          масса (г), в которой
не допускаются
S. aureus                          1,0          то же
В. cereus                          200          КОЕ/г, не более
патогенные, в т.ч. сальмо-         50           масса (г), в которой
неллы                                           не допускаются
плесени                            100          КОЕ/г, не более
дрожжи                             50           то же
--------------------------------------------------------------------
3. Молоко стерилизованное (в т.ч. витаминизированное):
1) Пищевая ценность (в 100 г продукта)
--------------------------------------------------------------------
Критерии и     |     Единица      |Допустимые уровни|Примечание
показатели     |    измерения     |-----------------|
|                  |нормируе- |марки-|
|                  |мые       |руемые|
--------------------------------------------------------------------
1          |        2         |     3    |   4  |    5
--------------------------------------------------------------------
Белок                        г            2,8-3,2     +
Жир                        то же          3,2-3,5     +
г, не менее         2,0           для профи-
лактичес-
кого пита-
ния
Энергетическая             ккал            55-65      +   для профи-
ценность                                                  лактичес-
Зола                         г            0,6-0,8     -   кого пита-
ния
Минеральные вещества:
кальций                     мг            115-140     +
фосфор                     то же           90-120     +
калий                      то же          140-180     -
натрий                 мг, не более         60        -
Витамины:
ретинол (А)                 мг            0,1-0,2     -   для вита-
минизи-
рованных
продуктов
каротин                    то же         0,05-0,1         то же
тиамин (B 1 )                то же          0,1-0,2     -   то же
рибофлавин (B 2 )            то же          0,1-0,2     -   то же
аскорбиновая кислота
(С)                        то же            2-8       +   то же
--------------------------------------------------------------------
2) Показатели безопасности
--------------------------------------------------------------------
Показатели        |  Допустимые уровни,|    Примечание
|   мг/кг, не более  |
--------------------------------------------------------------------
Показатели окислительной     по пункту
порчи, токсичные элементы,   (далее - п)1
антибиотики, микотоксины,
пестициды и радионуклиды
Микробиологические         Должны удовлетворять требованиям
показатели                 промышленной стерильности для
стерилизованного молока в соответствии
с приложением 8 к настоящим санитарным
правилам
--------------------------------------------------------------------

МАФАнМС                       2,5*10 4       КТБ/г, аспайтын
ІТЖБТ (колиформдар)           1,0          салмақта (г), рұқсат
етілмейді
S. aureus                     1,0          жоғарғыдай
B. cereus                     200          КТБ/г, аспайтын
патогенді, с.і.               50           салмақта (г), рұқсат
сальмонеллалар                             етілмейді
Зеңдер                        100          КТБ/г, аспайтын
Ашытқылар                     50           Жоғарғыдай
___________________________________________________________________
3. Стерилизациядан өткен сүт (с.і. витаминделген):
1) Тағамдық құндылығы (100 г өнімде)
___________________________________________________________________
Критерилер    |   Өлшем    |  Рұқсат етілген   |  Ескертулер
мен        |  бірлігі   |     деңгейлер     |
көрсеткіштер   |            |___________________|
|            | норма.  | белгі.  |
|            | ланатын | ленетін |
___________________________________________________________________
1               2           3         4            5
___________________________________________________________________
Белок                 г         2,8-3,2      +
Май                жоғарғыдай   3,2-3,5      +
г, кем       0,2                Аурудың алдын
дегенде                         алуға
бағытталған
тамақтандыру
Энергетикалық      ккал/л       55-65        +     Аурудың алдын
құндылығы                                          алуға
бағытталған
тамақтандыру
күл                г            0,6-0,8      -
Минералды заттар:
кальций               мг        115-140      +
фосфор             жоғарғыдай   90-120       +
калий              жоғарғыдай   140-180      -
натрий             мг, аспайтын 60           -
Витаминдер:
ретинол (А)           мг        0,1-0,2      -     витаминделген
өнімдер үшін
каротин            жоғарғыдай   0,05-0,1           жоғарғыдай
тиамин (В 1 )        жоғарғыдай   0,1-0,2      -     жоғарғыдай
рибофлавин (В 2 )    жоғарғыдай   0,1-0,2      -     жоғарғыдай
аскорбин қышқылы   жоғарғыдай   2-8          +     жоғарғыдай
___________________________________________________________________
2) қауіпсіздік көрсеткіштері
___________________________________________________________________
Көрсеткіштер          | Мг/кг аспайтын |      Ескертулер
| рұқсат етілген |
|   деңгейлер    |
___________________________________________________________________
Қышқылдап бұзылған         1 бап бойынша
заттардың көрсеткіштері,
Уытты элементтер,
Антибиотиктер,
микоуыттар, Пестицидтер
мен радионуклидтер
Микробиологиялық           Осы санитарлық ереженің 8 қосымшасына
көрсеткіштер               сай стерилденген сүтке арналған
өндірістік стерильдіктің талаптарын
қанағаттандыратындай болуы керек.
___________________________________________________________________

4. Жидкие кисломолочные продукты (в т.ч. с плодоовощными
наполнителями):
1) Пищевая ценность (в 100 г продукта)
--------------------------------------------------------------------
Критерии и     |     Единица      |Допустимые уровни|Примечание
показатели     |    измерения     |-----------------|
|                  |нормируе- |марки-|
|                  |мые       |руемые|
--------------------------------------------------------------------
1          |        2         |     3    |   4  |    5
--------------------------------------------------------------------
Белок                        г            2,0-3,2     +
г, не более         4,0       +   для профи-
лактичес-
кого пита-
ния
Жир                          г            2,5-7,0     +
г, не менее         1,5       +   для профи-
лактичес-
Углеводы                   то же            4-12      -   кого пита-
ния
Энергетическая
ценность                   ккал            40-125     +
Зола                         г            0,5-0,8     -
Минеральные вещества:
кальций                      мг            60-140     +
фосфор                     то же           30-120     -
калий                      то же          140-180     -
натрий                  мг, не более         60       -
Витамины:
тиамин (В)                 то же         0,05-0,1     +   для вита-
минизи-
рованных
продуктов
рибофлавин (В 1 )            то же          0,1-0,2     +   то же
аскорбиновая кислота
(С)                        то же            2-8       +   то же
Кислотность             о Т, не более        100       -
--------------------------------------------------------------------
2) Показатели безопасности
--------------------------------------------------------------------
Показатели        |  Допустимые уровни,|    Примечание
|   мг/кг, не более  |
--------------------------------------------------------------------
1             |          2         |         3
--------------------------------------------------------------------
Токсичные элементы, анти-
биотики, микотоксины,
пестициды и радионуклиды          по п. 1
Микробиологические
показатели:
БГКП (колиформы)                     3,0        Объем (см 3 ), в ко-
тором не допускаются
Е. Соli                             10,0        то же, для продук-
тов со сроками
годности более 72 ч.
--------------------------------------------------------------------
1             |          2         |         3
--------------------------------------------------------------------
S.aureus                            10,0        объем (см 3 ), в ко-
тором не допускаются
патогенные, в т.ч.
сальмонеллы                          50         то же

4. Сұйық ашыған сүт өнімдері (с.і. жеміс көкөністік
толықтырғыштармен бірге):
1) Тағамдық құндылығы (100 г өнімде)
___________________________________________________________________
Критерилер    |   Өлшем    |  Рұқсат етілген   |  Ескертулер
мен        |  бірлігі   |___________________|
көрсеткіштер   |            | норма.  | белгі.  |
|            | ланатын | ленетін |
___________________________________________________________________
1               2           3         4            5
___________________________________________________________________
Белок                 г         2,0-3,2      +
г, аспайтын  4,0          +    Аурудың алдын
алуға бағытталған
тамақтандыру
Май                   г         2,5-7,0      +
Көміртектер        г, кем       1,5          +    Аурудың алдын
дегенде                        алуға
жоғарғыдай   4-12         -    тамақтандыру
Энергетикалық      ккал/л       40-125       +
Күл                   г         0,5-0,8      -
Минералды заттар:
кальций               мг        60-140       +
фосфор             жоғарғыдай   30-120       -
калий              жоғарғыдай   140-180      -
натрий             мг, аспайтын 60           -
Витаминдер:
тиамин (В 1 )        жоғарғыдай    0,05-0,1    +    витаминделген
өнімдер үшін
рибофлавин (В 2 )    жоғарғыдай    0,1-0,2    +     жоғарғыдай
Аскорбин қышқылы      мг/л       2-8        +     жоғарғыдай
(С)
Қышқылдығы         ӘТ, аспайтын  100        -
___________________________________________________________________
2) Қауіпсіздік көрсеткіштері
___________________________________________________________________
Көрсеткіштер          | Рұқсат етілген |      Ескертулер
|    деңгейлер,  |
|мг/кг, Аспайтын |
___________________________________________________________________
1                       2                   3
___________________________________________________________________
Уытты элементтер,          1 бап бойынша
Антибиотиктер,
микоуыттар,
Пестицидтер мен
радионуклидтер
Микробиологиялық көрсеткіштер:
ІТЖБТ (колиформдар)           3,0          Көлемде (см 3 ), рұқсат
етілмейді
E. Coli                       10,0         жоғарғыдай, жарамдылығы
72 с. асатын өнімдер
S. aureus                     10,0         жоғарғыдай
патогенді, с.і.               50           жоғарғыдай
сальмонеллалар

Дрожжи                               10         КОЕ/см 3 , не более,
для продуктов со
сроками годности
более 72 ч
10 4         Для кефира
плесени, КОЕ/см 3 ,
не более                             10         КОЕ/см 3 , не более,
для продуктов со
сроками годности
более 72 ч
молочнокислые
микроорганизмы                     1х10 7         КОЕ/см 3 , не менее
Бифидобактерии                     1х10 6         КОЕ/см 3 , не менее;
при изготовлении с
их использованием
ацидофильные
микроорганизмы                     1х10 7         То же
микроскопический препарат  Микрофлора, характерная для закваски
данного вида продукта; отсутствие
клеток посторонней микрофлоры
--------------------------------------------------------------------
5. Творог и творожные изделия (в т.ч. с фруктовыми или
овощными наполнителями):
1) Пищевая ценность (в 100 г продукта)
--------------------------------------------------------------------
Критерии и     |     Единица      |Допустимые уровни|Примечание
показатели     |    измерения     |-----------------|
|                  |нормируе- |марки-|
|                  |мые       |руемые|
--------------------------------------------------------------------
1          |        2         |     3    |   4  |    5
--------------------------------------------------------------------
Белок                        г              7-17      +
Жир                        то же          3,5-15      +
Углеводы                 г, не более         12
Энергетическая
ценность                   ккал           105-250     +
Зола                         г              3-4
Минеральные вещества:
кальций                     мг            160-200     +
натрий                  мг, не более         50       +
Кислотность             о Т, не более         150      +
--------------------------------------------------------------------
2) Показатели безопасности
--------------------------------------------------------------------
Показатели        |  Допустимые уровни,|    Примечание
|   мг/кг, не более  |
--------------------------------------------------------------------
1             |          2         |         3
--------------------------------------------------------------------
Показатели окислительной порчи:
перекисное число                    4,0         ммоль активного
кислорода/кг жира
Токсичные элементы:
свинец                              0,15
мышьяк                              0,15
кадмий                              0,06
ртуть                               0,015
Антибиотики, микотоксины и
радионуклиды                       по п. 1
Пестициды**:
гексахлорциклогексан

Ашытқылар                     10           КТБ/см 3 , аспайтын,
жарамдылығы
10 4           Айран үшін
КТБ/см 3 , аспайтын,            10           КТБ/см 3 , аспайтын,
зеңдер                                     жарамдылығы
Сүтқышқылды                   1*10 7         КТБ/см 3 , кем дегенде
микроорган дайындалғандар                  КТБ/см 3 , кем дегенде
Бифидобактериялар             1*10 7         КТБ/см 3 , аспайтын,
Ацидофилды                                 Жоғарғыдай
микроскопиялық            Осы өнімнің түрін ашытуға арналған
препарат                  сипатты микрофлора; басқа микрофлораның
клеткаларының болмауы
___________________________________________________________________
5. Ақ ірімшік пен ақ ірімшік өнімдері (с.і. жеміс көкөністік
толықтырғыштармен бірге):
1) Тағамдық құндылығы (100 г өнімде)
___________________________________________________________________
Критерилер    |   Өлшем   |  Рұқсат етілген   |  Ескертулер
мен        |  бірлігі   |     деңгейлер     |
көрсеткіштер   |            |___________________|
|            | норма.  | белгі.  |
|            | ланатын | ленетін |
___________________________________________________________________
1               2           3         4            5
___________________________________________________________________
Белок                 г         7-17         +
Май                жоғарғыдай   3,5-15       +
Көміртектер        г, аспайтын  12
Энергетикалық      ккал         105-250      +
Күл                   г         3-4
Минералды заттар:
кальций               мг        160-200      +
натрий             мг, аспайтын 50           +
Қышқылдығы         әТ, аспайтын 150          +
___________________________________________________________________
2) Қауіпсіздік көрсеткіштері
___________________________________________________________________
Көрсеткіштер          | Рұқсат етілген |      Ескертулер
|    деңгейлер,  |
|      мг/кг     |
___________________________________________________________________
1                       2                   3
___________________________________________________________________
Қышқылданып бұзатын заттардың көрсеткіштері:
ашыған заттың мөлшері         4,0          Ммоль белсенді оттекті/
кг майға
Уытты элементтер:
Қорғасын                      0,15
Күшән                         0,15
Кадмий                        0,06
Сынап                         0,015
Антибиотиктер,            1 бап бойынша
микоуыттар және
радионуклидтер
Пестицидтер**:

(a,b,y-изомеры)                     0,55        в пересчете на жир
ДДТ и его метаболиты                0,33        то же
Микробиологические показатели:
БГКП (колиформы)                    0,3         масса (г), в кото-
рой не допускаются
Е.соli                              1,0         то же, для продук-
тов со сроками
годности более 72 ч
S. aureus                           1,0         масса (г), в которой
не допускаются
патогенные, в т.ч.
сальмонеллы                         50          то же
дрожжи, КОЕ/г, не более             10          то же, для продуктов
со сроками годности
более 72 ч
плесени, КОЕ/г, не более            10          то же
Молочнокислые
микроорганизмы                     1х10 6         КОЕ/г, не менее
Микроскопический препарат  Микрофлора, характерная для закваски
данного вида продукта; отсутствие клеток
посторонней микрофлоры
--------------------------------------------------------------------
6. Молоко сухое для детского питания:
1) Пищевая ценность
(в 100 г готового к употреблению продукта)
--------------------------------------------------------------------
Критерии и     |     Единица      |Допустимые уровни|Примечание
показатели     |    измерения     |-----------------|
|                  |нормируе- |марки-|
|                  |мые       |руемые|
--------------------------------------------------------------------
1          |        2         |     3    |   4  |    5
--------------------------------------------------------------------
Белок                        г            2,8-3,2     +
Жир                        то же          3,2-3,5     +
Энергетическая
ценность                   ккал            56-65      +
Минеральные вещества:
кальций                     мг            115-140     -
фосфор                     то же           90-120     -
калий                      то же          140-180     -
натрий                  мг, не более        60        -
--------------------------------------------------------------------
1) Показатели безопасности
--------------------------------------------------------------------
Показатели        |  Допустимые уровни,|    Примечание
|   мг/кг, не более  |
--------------------------------------------------------------------
1             |          2         |         3
--------------------------------------------------------------------
Показатели окислительной
порчи, токсичные элементы,
антибиотики, микотоксины,
пестициды и радионуклиды            по п. 1
Микробиологические показатели:
для молока инстантного
приготовления                      по п. 2
для молока, требующего кипячения после восстановления:

Гексахлорциклогексан          0,55         Майға есептелгенде
(a,b,y изомерлері)
ДДТ және оның                 0,33         жоғарғыдай
қалдықтары
Микробиологиялық көрсеткіштер:
ІТЖБТ (колиформдар)           0,3          салмақта (г), рұқсат
E. Coli                       1,0          жоғарғыдай, жарамдылығы
72 с. асатын өнімдер
S. aureus                     1,0          салмақта (г),рұқсат
патогенді, с.і.               50           жоғарғыдай
сальмонеллалар
Ашытқылар, КТБ/г,             10           жоғарғыдай,жарамдылығы
аспайтын                                   72 с. асатын өнімдер
___________________________________________________________________
6. Балалар тағамына арналған құрғақ сүт:
___________________________________________________________________
зеңдер, КТБ/г,        10          жоғарғыдай
аспайтын
Сүтқышқылыды       1*10 6           КТБ/г, кем дегенде
микроскопиялық     Осы өнімнің түрін ашытуға арналған микрофлоралар;
препарат           басқа микрофлора клеткаларының болмауы
___________________________________________________________________
1) Тағамдық құндылығы (пайдалануға дайын 100 г өнімде)
___________________________________________________________________
Критерилер    |   Өлшем    |  Рұқсат етілген   |  Ескертулер
мен        |  бірлігі   |     деңгейлер     |
көрсеткіштер   |            |___________________|
|            | норма.  | белгі.  |
|            | ланатын | ленетін |
___________________________________________________________________
1               2           3         4            5
___________________________________________________________________
Белок                 г           2,8-3,2    +
Май                жоғарғыдай     3,2-3,5    +
Энергетикалық      ккал/л         56-65      +
Минералды заттар:
кальций               мг          115-140    -
фосфор             жоғарғыдай     90-120     -
калий              жоғарғыдай     140-180    -
натрий             мг, аспайтын   60         -
___________________________________________________________________
2) қауіпсіздік көрсеткіштері
___________________________________________________________________
Көрсеткіштер          | рұқсат етілген |      Ескертулер
|    деңгейлер,  |
|мг/кг, аспайтын |
___________________________________________________________________
Қышқылдап бұзатын          1 бап бойынша
заттардың көрсеткіштері,
Уытты элементтер,
Антибиотиктер,
микоуыттар,
Пестицидтер және
радионуклидтер
Микробиологиялық көрсеткіштер:
Тез дайындалатын сүтке     2 бап бойынша
арналған
Қалпына келгеннен кейін қайнатуды қажет ететін сүтке арналған:

КМАФАнМ                            2,5х10 4       КОЕ/г, не более
БГКП (колиформы)                     1,0        масса (г), в которой
не допускаются
S. aureus                            1,0        то же
патогенные, в т.ч.
сальмонеллы и
L monocytogenes                      25         то же
Плесени                              100        КОЕ/г, не более
Дрожжи                               50         то же
--------------------------------------------------------------------
7. Сухие и жидкие молочные напитки (для детей от 6 месяцев
до 3 лет):
1) Пищевая ценность
(в 100 г готового к употреблению продукта)
--------------------------------------------------------------------
Критерии и     |     Единица      |Допустимые уровни|Примечание
показатели     |    измерения     |-----------------|
|                  |нормируе- |марки-|
|                  |мые       |руемые|
--------------------------------------------------------------------
1          |        2         |     3    |   4  |    5
--------------------------------------------------------------------
Белок                        г            2,0-5,0     +
Жир                        то же          1,0-4,0     +
Углеводы                   то же          7,0-12,0    +
Энергетическая
ценность                   ккал            45-105
Минеральные вещества:
кальций                     мг            105-240     +
фосфор                     то же           65-180     +
калий                      то же          105-180
железо                     то же            1-21
--------------------------------------------------------------------
1          |        2         |     3    |   4  |    5
--------------------------------------------------------------------
Витамины:
Ретинол (А)                 мкг            80-120     +   для вита-
минизиро-
ванных
продуктов
Токоферол (Е)               мг            0,7-1,2     +   то же
Аскорбиновая кислота
(С)                        то же            5-15      +   то же
Тиамин (В 1 )                то же          0,2-0,5     +   то же
Рибофлавин (В 2)             то же          0,2-0,5     +   то же
--------------------------------------------------------------------
2) Показатели безопасности
--------------------------------------------------------------------
Показатели        |  Допустимые уровни,|    Примечание
|   мг/кг, не более  |
--------------------------------------------------------------------
1             |          2         |         3
--------------------------------------------------------------------
Показатели окислительной           по п. 1       для сухих напитков
порчи, токсичные элементы,                       - в пересчете на
антибиотики, микотоксины,                        восстановленный
пестициды и радионуклиды
продукт
Микробиологические показатели:
Жидкие напитки

МАФАнМС                       2,5*10 4       КТБ/г, аспайтын
ІТЖБТ (колиформдар)           1,0          салмақта (г), рұқсат
S. aureus                     1,0          жоғарғыдай
патогенді, с.і.               25           жоғарғыдай
сальмонеллалар мен
L monocytogenes
Зеңдер                        100          КТБ/г, аспайтын
Ашытқылар                     10           Жоғарғыдай
___________________________________________________________________
7. Құрғақ және сұйық сүт сусындары (6 айдан 3 жасқа дейін):
1) Тағамдық құндылығы (пайдалануға дайын 100 г өнімде)
___________________________________________________________________
Критерилер    |   Өлшем   |  Рұқсат етілген   |  Ескертулер
мен        |  бірлігі   |     деңгейлер     |
көрсеткіштер   |            |___________________|
|            | норма.  | белгі.  |
|            | ланатын | ленетін |
___________________________________________________________________
1               2           3         4            5
___________________________________________________________________
Белок                 г           2,0-5,0    +
Май                жоғарғыдай     1,0-4,0    +
Көміртектер        жоғарғыдай     7,0-12,0   +
Энергетикалық      ккал           45-105
құндылығы
Минералды заттар:
кальций               мг          105-240    +
фосфор             жоғарғыдай     65-180     +
калий              жоғарғыдай     105-180
темір              жоғарғыдай     1-2
Витаминдер:
ретинол (А)           мкг         80-120     +     витаминделген
өнімдер
токоферол (Е)         мг          0,7-1,2    +     жоғарғыдай
аскорбин қышқылы   жоғарғыдай     5-15       +     жоғарғыдай
тиамин (В 1 )        жоғарғыдай     0,2-0,5    +     жоғарғыдай
рибофлавин (В 2 )    жоғарғыдай     0,2-0,5    +     жоғарғыдай
___________________________________________________________________
2) Қауіпсіздік көрсеткіштері
___________________________________________________________________
Көрсеткіштер          | Мг/кг аспайтын |      Ескертулер
| рұқсат етілген |
___________________________________________________________________
Көрсеткіштер               1 бап бойынша   Қалпына келетін өнімді
окислительной порчи,                       есепке алғанда -
Уытты элементтер,                          құрғақ сусындар үшін
Антибиотиктер,
микоуыттар,
Пестицидтер және
радионуклидтер
Микробиологиялық көрсеткіштер:
Сұйық сусындар

КМАФАнМ                           1,5х10 4        КОЕ/см 3 , не более
БГКП (колиформы)                    0,1         объем (см 3 ), в кото-
ром не допускаются
E.coli                              1,0         то же, для продуктов
со сроками годности
более 72 ч
S. aureus                           1,0         объем (см 3 ), в кото-
ром не допускаются
патогенные, в т.ч. сальмо-
неллы и L.monocytogenes             50          то же
дрожжи                              50          КОЕ/см 3 , не более;
для продуктов со
сроками годности
более 72 ч
плесени                             50          то же
Сухие напитки
КМАФАнМ                           2,5х10 4        КОЕ/г, не более
БГКП (колиформы)                    1,0         масса (г), в которой
не допускаются
S. aureus                           1,0         то же
патогенные, в т.ч. сальмо-
неллы                                25         то же
плесени                             100         КОЕ/г, не более
дрожжи                               50         то же
--------------------------------------------------------------------
Продукты прикорма на зерновой основе
8. Мука и крупа, требующая варки:
1) Пищевая ценность (в 100 г продукта)
--------------------------------------------------------------------
Критерии и     |     Единица      |Допустимые уровни|Примечание
показатели     |    измерения     |-----------------|
|                  |нормируе- |марки-|
|                  |мые       |руемые|
--------------------------------------------------------------------
1          |        2         |     3    |   4  |    5
--------------------------------------------------------------------
Влага                   г, не более          9
Белок                        г              7-14      +
Жир                        то же          0,5-7,0     +
Углеводы                   то же           70-85      +
Энергетическая
ценность                   ккал           310-460     +
Зола                         г            0,5-2,5
Минеральные вещества:
натрий                 мг, не более         25        -
железо                       мг             1-8       -
--------------------------------------------------------------------
2) Показатели безопасности
--------------------------------------------------------------------
Показатели        |  Допустимые уровни,|    Примечание
|   мг/кг, не более  |
--------------------------------------------------------------------
1             |          2         |         3
--------------------------------------------------------------------
Токсичные элементы:

МАФАнМС                       1,5*10 4        КТБ/см 3 , аспайтын
ІТЖБТ (колиформдар)           0,1          Көлем (см 3 ), рұқсат
E/ Coli                       1,0          жоғарғыдай, жарамдылығы
72 с. асатын өнімдер
S. aureus                     1,0          Көлем (см 3 ), рұқсат
B. cereus                     100          КТБ/г, аспайтын
патогенді, с.і.               50           жоғарғыдай
сальмонеллалар және
L. monocytogenes
Ашытқылар                     50           КТБ/см 3 , аспайтын;
жарамдылығы 72 с.
асатын өнімдер
Зеңдер                        50           жоғарғыдай
Құрғақ сусындар
МАФАнМС                       2,5*10 4       КТБ/г, аспайтын
ІТЖБТ (колиформдар)           1,0          салмақ (г), рұқсат
етілмейді
S. aureus                     1,0          Жоғарғыдай
Патогенді, с.і.               25           Жоғарғыдай
сальмонеллалар
Зеңдер                        100          КТБ/г, аспайтын
Ашытқылар                     50           Жоғарғыдай
___________________________________________________________________
Бидай негізіндегі қосымша тағам өнімдері
8. Пісіруді қажет ететін ұн мен жарма:
1) Тағамдық құндылығы (100 г өнімде)
___________________________________________________________________
Критерилер    |   Өлшем   |  Рұқсат етілген   |  Ескертулер
мен        |  бірлігі   |     деңгейлер     |
көрсеткіштер   |            |___________________|
|            | норма.  | белгі.  |
|            | ланатын | ленетін |
___________________________________________________________________
1               2           3         4            5
___________________________________________________________________
Ылғал              г, аспайтын    9
Белок                 г           7-14       +
Май                жоғарғыдай     0,5-7,0    +
Көміртектер        жоғарғыдай     70-85      +
Энергетикалық      ккал           310-460    +
құндылығы
Күл                   г           0,5-2,5
Минералды заттар:
натрий             мг, аспайтын   25         -
темір                 мг          1-8        -
___________________________________________________________________
2) Қауіпсіздік көрсеткіштері
___________________________________________________________________
Көрсеткіштер          | Мг/кг аспайтын |      Ескертулер
| рұқсат етілген |
|   деңгейлер    |
___________________________________________________________________
Уытты элементтер:

свинец                              0,3
мышьяк                              0,2
кадмий                              0,06
ртуть                               0,02
Микотоксины:
афлатоксин B 1                      <0,00015
дезоксиниваленол                    <0,05       для пшеничной,
ячменной муки
зеараленон                         <0,005       для кукурузной,
ячменной, пшеничной
муки
Т-2 токсин                         <0,05
Пестициды:
гексахлорциклогексан
(a,b,y-изомеры)                     0,01
ДЦТ и его метаболиты                0,01
гексахлорбензол                     0,01
ртутьорганические
пестициды                      не допускаются
2,4-Д кислота, ее соли,
эфиры                          не допускаются
Бенз(а)пирен                        <0,2        мкг/кг
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                            40
стронций-90                          25
Зараженность и загрязнен-
ность вредителями хлебных
запасов (насекомые, клещи)     не допускается
металлические примеси               3х10 4        %; размер отдельных
частиц не должен
превышать 0,3 мм в
наибольшем линейном
измерении
Микробиологические показатели:
КМАФАнМ                             5х10 4        КОЕ/г, не более
БГКП (колиформы)                    0,1         масса (г), в которой
не допускаются
патогенные, в т.ч.
сальмонеллы                          25         то же
плесени                              200        КОЕ/г, не более
дрожжи                               100        то же
--------------------------------------------------------------------
9. Каши сухие безмолочные быстрорастворимые (инстантного
приготовления):
1) Пищевая ценность (в 100 г продукта)
--------------------------------------------------------------------
Критерии и     |     Единица      |Допустимые уровни|Примечание
показатели     |    измерения     |-----------------|
|                  |нормируе- |марки-|
|                  |мые       |руемые|
--------------------------------------------------------------------
Влага                        г             4-6       -
Белок                  г, не менее         4,0       +
Жир                    г, не более         12,0      +
Углеводы                  то же           70-80      +
Энергетическая
ценность                   ккал           315-460    +
Зола                         г            0,5-3,5    -
Минеральные вещества:
натрий                 мг, не более         30       +
кальций                     мг            300-600    +    для обога-
щенных
продуктов
железо                     то же            5-12     +    то же
Витамины:

Қорғасын                      0,3
Күшән                         0,2
Кадмий                        0,06
Сынап                         0,02
Микоуыттар:
афлатоксин В 1                  <0,00015
Дезоксиниваленол              <0,05        бидай, арпа ұны үшін
Зеараленон                    <0,005       жүгері, арпа, бидай ұны
үшін
Т-2 токсин                    <0,05
Пестицидтер:
гексахлорциклогексан          0,01
(a,b,y изомерлері)
ДЦТ және оның қалдықтары      0,01
Гексахлорбензол               0,01
Сынапорганикалық            рұқсат
пестицидтер                 етілмейді
2,4-Д қышқылы, оның         рұқсат
тұздары, эфирлер            етілмейді
Бенз(а)пирен                  <0,2         мкг/кг
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137                     40
стронций-90                   25
Астық қорларын              рұқсат
зиянкестердің               етілмейді
(жәндіктер, кенелер
жұқтыруы және ластануы)
Темір қоспалары               3*10 4         %; кейбір бөліктердің
өлшемі ең үлкен жол
көлемінде 0,3 мм асуы
керек
Микробиологиялық көрсеткіштер:
МАФАнМС                       5*10 4         КТБ/г, аспайтын
ІТЖБТ (колиформдар)           0,1          салмақта(г), рұқсат
етілмейді
патогенді, с.і.               25           жоғарғыдай
сальмонеллалар
Зеңдер                        200          КТБ/г, аспайтын
Ашытқылар                     100          жоғарғыдай
___________________________________________________________________
9. Тез еритін сүтсіз құрғақ ботқалар (тез дайындалатын):
1) Тағамдық құндылығы (100 г өнімде)
___________________________________________________________________
Критерилер    |   Өлшем   |  Рұқсат етілген   |  Ескертулер
мен        |  бірлігі   |     деңгейлер     |
көрсеткіштер   |            |___________________|
|            | норма.  | белгі.  |
|            | ланатын | ленетін |
___________________________________________________________________
1               2           3         4            5
___________________________________________________________________
Ылғал              г              4-6        -
Белок              г, кем         4,0        +
дегенде
Май                г, аспайтын    12,0       +
Көміртектер        жоғарғыдай     70-80      +
Энергетикалық      ккал           315-460    +
Күл                г              0,5-3,5    -
Минералды заттар:
натрий             мг, аспайтын   30         +
кальций               мг          300-600    +     байытылған
темір              жоғарғыдай     5-12       +     Жоғарғыдай
Витаминдер:

тиамин (B 1 )                 мг            0,2-0,6    +    для вита-
минизиро-
ванных
продуктов
рибофлавин (В 2 )            то же          0,3-0,8    +    то же
ниацин (РР)                то же            3-8      +    то же
аскорбиновая кислота
(С)                        то же           30-100    +    то же
ретинол (А)               мкг-экв         300-500    +    то же
токоферол (Е)                мг             5-10     +    то же
--------------------------------------------------------------------
2) Показатели безопасности
--------------------------------------------------------------------
Показатели        |  Допустимые уровни,|    Примечание
|   мг/кг, не более  |
--------------------------------------------------------------------
1             |          2         |         3
--------------------------------------------------------------------
Токсичные элементы,
микотоксины, пестициды,
бенз(а)пирен, радионуклиды
и вредные примеси                  по п. 8
Микробиологические показатели:
КМАФАнМ                            1х10 4         КОЕ/г, не более
БГКП (колиформы)                   1,0          масса (г), в которой
не допускаются
патогенные, в т.ч.
сальмонеллы                        50           то же
В. cereus                          200          КОЕ/г, не более
плесени                            100          то же
дрожжи                             50           то же
--------------------------------------------------------------------
10. Каши сухие молочные, требующие варки:
1) Пищевая ценность (в 100 г продукта)
--------------------------------------------------------------------
Критерии и     |     Единица      |Допустимые уровни|Примечание
показатели     |    измерения     |-----------------|
|                  |нормируе- |марки-|
|                  |мые       |руемые|
--------------------------------------------------------------------
Влага                    г, не более        8         +
Белок                        г             12-20      +
Жир                        то же           10-18      +
Углеводы                   то же           60-70      +
Энергетическая
ценность                   ккал           380-520     +
Зола                         г            2,5-3,5     -
Минеральные вещества:
натрий                  мг, не более        500       +
кальций                     мг            400-600     +   для обога-
щенных
продуктов
железо                     то же            6-10      +   то же
Витамины:
тиамин (B 1 )                 мг            0,2-0,6     +   для вита-
минизиро-
ванных
продуктов

тиамин (В 1 )           мг          0,2-0,6    +     витаминделген
өнімдер
рибофлавин (В 2 )    жоғарғыдай     0,3-0,8    +     жоғарғыдай
ниацин (РР)        жоғарғыдай     3-8        +     Жоғарғыдай
аскорбин қышқылы   жоғарғыдай     30-100     +     Жоғарғыдай
ретинол (А)        мкг-экв        300-500    +     Жоғарғыдай
токоферол (Е)         мг          5-10       +     Жоғарғыдай
___________________________________________________________________
2) Қауіпсіздік көрсеткіштері
___________________________________________________________________
Көрсеткіштер          | Мг/кг аспайтын |      Ескертулер
| рұқсат етілген |
___________________________________________________________________
Уытты элементтер, мико-    8 бап бойынша
уыттар, Пестицидтер,
бенз(а)-пирен,
радионуклидтер мен
зиянды қоспалар
Микробиологиялық Көрсеткіштер:
МАФАнМС                       1*10 4         КТБ/г, аспайтын
ІТЖБТ (колиформдар)           1,0          салмақта(г), рұқсат
етілмейді
патогенді, с.і.               50           жоғарғыдай
сальмонеллалар
B. cereus                     200          КТБ/г, аспайтын
Зеңдер                        100          Жоғарғыдай
Ашытқылар                     50           жоғарғыдай
___________________________________________________________________
10. Пісіруді қажет ететін сүтті құрғақ ботқалар:
1) Тағамдық құндылығы (100 г. өнімде)
___________________________________________________________________
Критерилер    |   Өлшем    |  Рұқсат етілген   |  Ескертулер
мен        |  бірлігі   |     деңгейлер     |
көрсеткіштер   |            |___________________|
|            | норма.  | белгі.  |
|            | ланатын | ленетін |
___________________________________________________________________
1               2           3         4            5
___________________________________________________________________
Ылғал              г, аспайтын    8          +
Белок              г              12-20      +
Май                жоғарғыдай     10-18      +
Көміртектер        жоғарғыдай     60-70      +
Энергетикалық      ккал           380-520    +
құндылығы
Күл                г              2,5-3,5    -
Минералды заттар:
натрий             мг, аспайтын   500        +
кальций               мг          400-600    +     байытылған
өнімдер
темір              жоғарғыдай     6-10       +     Жоғарғыдай
Витаминдер:
тиамин (В 1 )           мг          0,2-0,6    +     витаминделген
өнімдер үшін

Рибофлавин (B 2 )            то же          0,4-0,8     +   то же
Ниацин (РР)                то же            4-8       +   то же
Ретинол (А)               мкг-экв         300-500     +   то же
Токоферол (Е)               мг              5-10      +   то же
Аскорбиновая кислота
(С)                        то же           30-100     +   то же
--------------------------------------------------------------------
2) Показатели безопасности
--------------------------------------------------------------------
Показатели        |  Допустимые уровни,|    Примечание
|   мг/кг, не более  |
--------------------------------------------------------------------
1             |          2         |         3
--------------------------------------------------------------------
Токсичные элементы,
микотоксины, антибиотики,
пестициды, бенз(а)пирен          по п. 10
Радионуклиды и вредные
примеси                            по п. 8
Микробиологические показатели:
КМАФАнМ                            5х10 4         КОЕ/г, не более
БГКП (колиформы)                    0,1         масса (г), в которой
не допускаются
патогенные, в т.ч. сальмо-
неллы и L. monocytogenes.           50          то же
плесени                            2х10 2         КОЕ/г, не более
дрожжи                              100         то же
--------------------------------------------------------------------
11. Каши сухие молочные быстрорастворимые (инстантного
приготовления):
1) Пищевая ценность (в 100 г продукта)
--------------------------------------------------------------------
Критерии и     |     Единица      |Допустимые уровни|Примечание
показатели     |    измерения     |-----------------|
|                  |нормируе- |марки-|
|                  |мые       |руемые|
--------------------------------------------------------------------
Белок                        г            12-20       +
г, не менее         7         +   в кашах,
требующих
восстанов-
ления
цельным
или час-
тично раз-
веденным
коровьим
молоком
Жир                          г            10-18       +
г, не менее        5,0            в кашах на
цельном
молоке,
массовая
доля кото-
рого менее
25% при
условии
добавления
в восста-
новленную
кашу сли-
вочного
или расти-
тельного
масла
то же           0,5            в кашах на
обезжи-
ренном
молоке при
условии их
восстанов-
ления
цельным
молоком
или добав-
ления в
восстанов-
ленную
кашу сли-
вочного
или расти-
тельного
масла
Углеводы                  то же           60-70     +
Энергетическая
ценность                  ккал           380-520    +
Минеральные вещества     по п. 10
Витамины                  то же
--------------------------------------------------------------------

рибофлавин (В 2 )    жоғарғыдай     0,4-0,8    +     жоғарғыдай
ниацин (РР)        жоғарғыдай     4-8        +     Жоғарғыдай
ретинол (А)        мкг-экв        300-500    +     Жоғарғыдай
токоферол (Е)         мг          5-10       +     Жоғарғыдай
аскорбин қышқылы   жоғарғыдай     30-100     +     Жоғарғыдай
___________________________________________________________________
2) Қауіпсіздік көрсеткіштері
___________________________________________________________________
Көрсеткіштер          | Мг/кг аспайтын |      Ескертулер
| рұқсат етілген |
|    деңгейлер   |
___________________________________________________________________
Уытты элементтер, мико-    10 бап бойынша
уыттар, Антибиотиктер,
Пестицидтер,
бенз(а)-пирен
Радионуклидтер мен         8 бап бойынша
зиянды қоспалар
Микробиологиялық Көрсеткіштер:
МАФАнМС                       5*10 4         КТБ/г, аспайтын
ІТЖБТ (колиформдар)           0,1          салмақта(г), рұқсат
етілмейді
патогенді, с.і.               50           жоғарғыдай
сальмонеллалар мен
L. monocytogenes
Зеңдер                        2*10 2         КТБ/г, аспайтын
Ашытқылар                     100           жоғарғыдай
___________________________________________________________________
11. Тез еритін сүтті құрғақ (тез дайындалатын):
1) тағамдық құндылығы (100 г өнімде)
___________________________________________________________________
Критерилер мен  |   Өлшем    |  Рұқсат етілген   |  Ескертулер
көрсеткіштер  |  бірлігі   |___________________|
|            | норма.  | белгі.  |
|            | ланатын | ленетін |
___________________________________________________________________
Белок              г              12-20      +
г, кем         7          +     Табиғи немесе
дегенде                         аздап еселенген
сиыр сүті
қосылып қалпына
келтірілетін
ботқалар
Май                г              10-18      +
г, кем         5,0              қалпына келетін
дегенде                         ботқаға сары
немесе өсімдік
майы қосылса
оның салмақтық
үлесі 25% кем
болмайтын табиғи
сүт қосылған
жоғарғыдай     0,5              Майсыздандырылған
сүт негізіндегі
ботқалар, оларға
табиғи сүт
немесе өсімдік
майы қосылып
қалпына келетін
ботқалар
Көміртектер        жоғарғыдай     60-70      +
Энергетикалық      ккал           380-520    +
құндылығы
Минералды заттар:  10 бап бойынша
Витаминдер         жоғарғыдай
___________________________________________________________________

КМАФАнМ                           1х10 4           КОЕ/г, не более
БГКП (колиформы)                  1,0            масса (г), в которой
не допускаются
патогенные, в т.ч.
сальмонеллы                        50            то же
плесени                            100           КОЕ/г, не более
дрожжи                             50            то же
--------------------------------------------------------------------
13. Продукты прикорма на плодоовощной основе, плодоовощные
консервы (фруктовые, овощные и фруктово-овощные соки,
нектары и напитки; пюре; фруктово-молочные и
фруктово-зерновые пюре):
1) Пищевая ценность (в 100 г продукта)
--------------------------------------------------------------------
Критерии и     |     Единица      |Допустимые уровни|Примечание
показатели     |    измерения     |-----------------|
|                  |нормируе- |марки-|
|                  |мые       |руемые|
--------------------------------------------------------------------
Массовая доля сухих
веществ                      г             5-20       +
г, не менее         11        +   для соков
и пюре
Общая кислотность       %, не более         0,8       -
Углеводы                     г             5-25       +
в т.ч. моно- и
дисахариды                 то же           5-25       -
Белки                   г, не менее        0,5        -   для
фруктово-
молочных и
фруктово-
зерновых
пюре
Массовая доля           %, не более        0,2        -   для
этилового спирта                                          фруктовых
соков и
пюре
Минеральные вещества:
калий                        мг           70-300      +
натрий                  мг, не более       200        -
железо                       мг          1,0-3,0      +   для обога-
щенных
продуктов
Витамины:
аскорбиновая кислота         мг          15,0-50,0    +   для вита-
(С)                                                       минизиро-
ванных
продуктов
b-каротин                  то же            1-4       +   то же
--------------------------------------------------------------------
2) Показатели безопасности
--------------------------------------------------------------------
Показатели        |  Допустимые уровни,|    Примечание
|   мг/кг, не более  |
--------------------------------------------------------------------
Токсичные элементы:
свинец                              0,3
мышьяк                              0,2
кадмий                              0,02
ртуть                               0,01
Микотоксины:
патулин                            <0,02        для содержащих
яблоки, томаты,
облепиху

МАФАнМС                       1*10 4         КТБ/г, аспайтын
ІТЖБТ (колиформдар)           1,0          салмақта(г), рұқсат
етілмейді
патогенді, с.і.               50           жоғарғыдай
сальмонеллалар
Зеңдер                        100          КТБ/г, аспайтын
Ашытқылар                     50           жоғарғыдай
___________________________________________________________________
13. Жеміс көкөніс негізіндегі қосымша тағамдар, жеміс-көкөністен дайындалған консервілер (жемістен, көкөністен және жеміс-көкөністен дайындалған шырындар, шірнелер мен сусындар; пюре; жеміс-сүт және бидай пюрелер):
1) Тағамдық құндылығы (100 г өнімдегі)
___________________________________________________________________
Критерилер    |   Өлшем   |  Рұқсат етілген   |  Ескертулер
мен        |  бірлігі   |     деңгейлер     |
көрсеткіштер   |            |___________________|
|            | норма.  | белгі.  |
|            | ланатын | ленетін |
___________________________________________________________________
Құрғақ заттың      г              5-20       +
салмақтық үлесі    г, кем         11         +     шырындар мен
дегенде                         пюре үшін
Жалпы қышқылдығы   %, аспайтын    0,8        -
Көміртектер        г              5-25       +
с.і. моно- және    жоғарғыдай     5-25       -
дисахаридтер
Белок              г, кем         0,5        -     жеміс-сүтті және
дегенде                         жеміс-бидай пюре
үшін
этил спиртінің     %, аспайтын    0,2        -     жеміс шырындары
салмақтық үлесі                                    мен пюре үшін
Минералды заттар:
Калий                 мг          70-300     +
натрий                мг, аспайтын   200        -
темір                 мг          1,0-3,0    +     байытылған
өнімдер үшін
Витаминдер:
аскорбин қышқылы(С)   мг          15,0-50,0  +     витаминделген
өнімдер үшін
(-каротин          жоғарғыдай     1-4        +     жоғарғыдай
___________________________________________________________________
2) Қауіпсіздік көрсеткіштері
___________________________________________________________________
Көрсеткіштер          | Мг/кг аспайтын |      Ескертулер
| рұқсат етілген |
___________________________________________________________________
Уытты элементтер:
Қорғасын                      0,3
Күшән                         0,2
кадмий                        0,02
Сынап                         0,01
Микоуыттар:
патулин                       <0,02        Құрамында алма,
қызанақтар, шырғанақ
барлар үшін

дезоксиниваленол                   <0,05        для фруктово-зерно-
вых пюре, содержащих
пшеничную, ячменную
муку
зеараленон                         <0,005       для фруктово-зерно-
вых пюре, содержащих
пшеничную, кукуруз-
ную, ячменную муку
афлатоксин М 1                      <0,00002      для фруктово-молоч-
ных пюре
афлатоксин B 1                      <0,00015      для фруктово-зерно-
вых пюре
Пестициды**:
гексахлорциклогексан
(a,b,y-изомеры)                      0,01
ДЦТ и его метаболиты                 0,005
Нитраты                               50         на фруктовой основе
200        на овощной и
фруктово-овощной
основе, а также для
содержащих бананы
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                            60
стронций-90                          25
Микробиологические         Должны удовлетворять требованиям
показатели                 промышленной стерильности для
соответствующих групп консервов в
соответствии с приложением 8 к настоящим
санитарным правилам
--------------------------------------------------------------------
Продукты прикорма на мясной основе
14. Консервы из мяса (говядины, свинины, баранины, птицы и
других), в т.ч. с добавлением субпродуктов:
1) Пищевая ценность (в 100 г продукта)
--------------------------------------------------------------------
Критерии и     |     Единица      |Допустимые уровни|Примечание
показатели     |    измерения     |-----------------|
|                  |нормируе- |марки-|
|                  |мые       |руемые|
--------------------------------------------------------------------
Массовая доля сухих
веществ                  г,не менее         20        -
то же            17        -   консервы
из мяса
птицы
Белок                         г           8,5-15      +
г, не менее         7        +   консервы
из мяса
птицы
Жир                        то же            3-12      +
Энергетическая
ценность                   ккал            80-180     +
Поваренная соль          г, не более        0,4       +
Железо                       мг             1-5       +   в консер-
вах, обо-
гащенных
железом
Витамины                  по п. 16
Крахмал                  г, не более         3        -   как загус-
титель
Рисовая и пшеничная
мука                     г, не более         5        -   то же
--------------------------------------------------------------------
2) Показатели безопасности
--------------------------------------------------------------------
Показатели        |  Допустимые уровни,|    Примечание
|   мг/кг, не более  |
--------------------------------------------------------------------
Токсичные элементы:

Дезоксиниваленол              <0,05        жеміс-дән пюрелер,
құрамында бидай, арпа
ұндары үшін
Зеараленон                    <0,005       жеміс-дән пюрелер,
құрамында бидай, арпа
ұндар үшін
Афлатоксин М 1                   <0,00002    жеміс-сүт пюре үшін
Афлатоксин В 1                   <0,00015    жеміс-дән пюре үшін
Пестицидтер**:
гексахлорциклогексан          0,01
ДЦТ және оның қалдықтары      0,005
Нитраттар                     50           жеміс негізінде
200          көкөніс пен жеміс-
көкөніс негізінде,
құрамында бананы барлар
үшін
Радионуклидтер
цезий-137                     60
стронций-90                   25
Микробиологиялық көрсеткіштер Осы санитарлық ереженің 8 қосымшасына
сай стерильденген консервілер
тобына арналған өндірістік
стерильдеудің талаптарын
қанағаттандыратындай болуы керек
___________________________________________________________________
Ет негізінде қосымша тағамдар
14. Еттен жасалған консервілері (сиыр, шошқа, қой, құс етінен және басқалар), с.і. өкпе-бауыр ішек-қарын қосылған:
1) Тағамдық құндылығы (100 г өнімдегі)
___________________________________________________________________
Критерилер    |   Өлшем    |  Рұқсат етілген   |  Ескертулер
мен        |  бірлігі   |     деңгейлер     |
көрсеткіштер   |            |___________________|
|            | норма.  | белгі.  |
|            | ланатын | ленетін |
___________________________________________________________________
Құрғақ заттың      г              15-25      -
салмақтық үлесі
Белок              г              8-15       +
Май                жоғарғыдай     5-11       +
Энергетикалық      ккал           100-155    +
құндылығы
Ас тұзы            г, аспайтын    0,4        +
темір                 мг          1-5        +     байытылған
темірмен
консервілерде
Витаминдер:                       16 бап бойынша
Крахмал            г, аспайтын    3          -     Қоюландырғыш
ретінде
Күріш және бидай   г, аспайтын    5          -     жоғарғыдай
___________________________________________________________________
2) Қауіпсіздік көрсеткіштері
___________________________________________________________________
Көрсеткіштер          | Рұқсат етілген |      Ескертулер
|   деңгейлер,   |
| мг/кг, аспайтын|
___________________________________________________________________
Уытты элементтер:

свинец                              0,2
мышьяк                              0,1
кадмий                              0,03
ртуть                               0,02
олово                               100         для консервов в
сборной жестяной
таре
Антибиотики*
левомицетин                   не допускается     <0,01
тетрациклиновой группы        не допускаются     <0,01 ед/г
гризин                        не допускается     <0,5 ед/г
бацитрацин                    не допускается     <0,02 ед/г
Микотоксины: aфлатоксин B 1     не допускается     <0,00015
Пестициды**:
гексахлорциклогексан
(a,b,y-изомеры)                     0,02
ДДТ и его метаболиты                0,01
Нитриты                       не допускается     <0,5
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                            70
стронций-90                          30
Микробиологические            Должны удовлетворять требованиям
показатели                    промышленной стерильности для консервов
группы "А" в соответствии с приложением
8 к настоящим санитарным правилам
--------------------------------------------------------------------
15. Пастеризованные колбаски на мясной основе (с 1,5 лет
жизни и старше):
1) Пищевая ценность (в 100 г продукта)
--------------------------------------------------------------------
Критерии и     |     Единица      |Допустимые уровни|Примечание
показатели     |    измерения     |-----------------|
|                  |нормируе- |марки-|
|                  |мые       |руемые|
--------------------------------------------------------------------
Белок                    г, не менее        8        +
Жир                           г           16-20      +
Поваренная соль          г, не более       1,5       +
Энергетическая
ценность                     ккал        180-240     +
--------------------------------------------------------------------
2) Показатели безопасности
--------------------------------------------------------------------
Показатели        |  Допустимые уровни,|    Примечание
|   мг/кг, не более  |
--------------------------------------------------------------------
Токсичные элементы,
антибиотики, пестициды,
нитриты                            по п. 14
Радионуклиды                       по п. 14
Микробиологические показатели:
КМАФАнМ                            2х10 2         КОЕ/г, не более
БГКП (колиформы)                   1,0          масса (г), в которой
не допускаются
патогенные, в т.ч.
сальмонеллы                        50           то же
Сульфитредуцирующие
клостридии                         0,1          то же
В. cereus                          1,0          то же
--------------------------------------------------------------------

Қорғасын                      0,2
Күшән                         0,1
кадмий                        0,03
Сынап                         0,02
қалайы                        100          жинақталған қаңылтыр
ыдыстағы консервілер
үшін
Антибиотиктер*
левомицетин              рұқсат етілмейді  <0,01
Тетрациклин тобы         рұқсат етілмейді  <0,01 г/бірлік
гризин                   рұқсат етілмейді  <0,5 г/бірлік
бацитрацин               рұқсат етілмейді  <0,02 г/бірлік
Микоуыттар: афлатоксин  рұқсат етілмейді   <0,00015 г/бірлік
В 1
Пестицидтер**:
гексахлорциклогексан          0,02
(a,b,y изомерлері)
ДДТ және оның қалдықтары      0,01
Нитриттер                рұқсат етілмейді  <0,5
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137                     70
стронций-90                   30
Микробиологиялық көрсеткіштер Осы санитарлық ереженің 8 қосымшасына
сай стерилденген консервілер
"А" тобына арналған өндірістік
стерильдеудің талаптарын
қанағаттандыратындай болуы керек
___________________________________________________________________
15. Ет негізінде пастерленген шұжықтар (1,5 жасар және одан да үлкен):
1) Тағамдық құндылығы (100 г өнімде)
___________________________________________________________________
Критерилер    |   Өлшем    |  Рұқсат етілген   |  Ескертулер
мен        |  бірлігі   |     деңгейлер     |
көрсеткіштер   |            |___________________|
|            | норма.  | белгі.  |
|            | ланатын | ленетін |
___________________________________________________________________
Белок              г, кем         8          +
дегенде
Май                г              16-20      +
Ас тұзы            г, аспайтын    1,5        +
Энергетикалық      ккал           180-240    +
құндылығы
___________________________________________________________________
2) Қауіпсіздік көрсеткіштері
___________________________________________________________________
Көрсеткіштер          | Рұқсат етілген |      Ескертулер
|    деңгейлер   |
| мг/кг аспайтын |
___________________________________________________________________
Уытты элементтер,           14 бап бойынша
Антибиотиктер,
Пестицидтер, нитриттер
Радионуклидтер              14 бап бойынша
Микробиологиялық көрсеткіштер:
МАФАнМС                       2*10 2         КТБ/г, аспайтын
ІТЖБТ (колиформдар)           1,0          салмақта(г), рұқсат
етілмейді
патогенді, с.і.               50           жоғарғыдай
сальмонеллалар
Сульфитқайталанатын           0,1          жоғарғыдай
B. cereus                     1,0          Жоғарғыдай
___________________________________________________________________

16. Мясо-растительные консервы:
1) Пищевая ценность (в 100 г продукта)
--------------------------------------------------------------------
Критерии и     |     Единица      |Допустимые уровни|Примечание
показатели     |    измерения     |-----------------|
|                  |нормируе- |марки-|
|                  |мые       |руемые|
--------------------------------------------------------------------
Массовая доля сухих
веществ                      г            17-26       -
Белок                        г            1,5-6       +
Жир                        то же           1-6        +
Углеводы                   то же           5-15       +
Энергетическая
ценность                   ккал           40-140      +
Поваренная соль         г, не более        0,4        +
Железо                      мг            0,5-3,0     +   для обога-
щенных
продуктов
Витамины:
B-каротин                   мг             1-3            для вита-
минизиро-
ванных
продуктов
тиамин (B 1 )                 мг            0,1-0,2     -   то же
рибофлавин (В 2 )            то же          0,1-0,3         то же
ниацин (РР)                то же            1-4       -   то же
Крахмал                 г, не более          3        -   вносимый
как загус-
титель
Рисовая и пшеничная
мука                    г, не более          5        -   то же
--------------------------------------------------------------------
2) Показатели безопасности
--------------------------------------------------------------------
Показатели        |  Допустимые уровни,|    Примечание
|   мг/кг, не более  |
--------------------------------------------------------------------
Токсичные элементы:
свинец                              0,3
мышьяк                              0,2
кадмий                              0,03
ртуть                               0,02
олово                               100          для консервов в
сборной жестяной
таре
Антибиотики*
левомицетин                   не допускается     <0,01
тетрациклиновой группы        не допускаются     <0,01 ед/г
гризин                        не допускается     <0,5 ед/г
бацитрацин                    не допускается     <0,02 ед/г
Микотоксины:
патулин                       не допускается     <0,02, для содер-
жащих томаты
афлатоксин B 1                  не допускается     <0,00015, для
содержащих крупу
дезоксиниваленол              не допускается     <0,05, для консер-
вов, содержащих
пшеничную, ячмен-
ную муку
зеараленон                    не допускается     <0,005, для содер-
жащих пшеничную,
ячменную, куку-
рузную муку

16. Ет-өсімдікті консервілер:
1) Тағамдық құндылығы (100 г өнімінде)
___________________________________________________________________
Критерилер    |   Өлшем    |  Рұқсат етілген   |  Ескертулер
мен        |  бірлігі   |     деңгейлер     |
көрсеткіштер   |            |___________________|
|            | норма.  | белгі.  |
|            | ланатын | ленетін |
___________________________________________________________________
1               2           3         4            5
___________________________________________________________________
Құрғақ заттардың   г              17-26      -
Белок              г              1,5-6      +
Май                жоғарғыдай     1-6        +
Көміртектер        жоғарғыдай     5-15       +
Энергетикалық      ккал           40-140     +
құндылығы
Ас тұзы            г, аспайтын    0,4        +
темір                 мг          0,5-3,0    +     байытылған
өнімдер үшін
Витаминдер:
каротин               мг          1-3              витаминделген
өнімдер үшін
тиамин (В 1 )           мг          0,1-0,2    -     жоғарғыдай
рибофлавин (В 2 )    жоғарғыдай     0,1-0,3          жоғарғыдай
ниацин (РР)        жоғарғыдай     1-4        -     Жоғарғыдай
Крахмал            г, аспайтын    3          -     Қоюландырғыш
ретінде
енгізілетін
күріш және
бидай ұны  г,
аспайтын                          5          -     жоғарғыдай
___________________________________________________________________
2) Қауіпсіздік көрсеткіштері
___________________________________________________________________
Көрсеткіштер          | Рұқсат етілген |      Ескертулер
|    деңгейлер   |
| мг/кг, аспайтын|
___________________________________________________________________
Уытты элементтер:
Қорғасын                      0,3
Күшән                         0,2
кадмий                        0,03
Сынап                         0,02
қалайы                        100          қаңылтыр ыдыстағы
консервілер үшін
Антибиотиктер*
левомицетин              рұқсат            <0,01
Тетрациклин тобы         рұқсат етілмейді  <0,01 г/бірлік
гризин                   рұқсат            <0,5 г/бірлік
бацитрацин               рұқсат            <0,02 г/бірлік
Микоуыттар:
патулин                  рұқсат            <0,02 құрамында
қызанақ бар
консервілер үшін
афлатоксин В 1             рұқсат            <0,00015, құрамында
етілмейді         жарма бар консервілер
үшін
дезоксиниваленол         рұқсат            <0,05, құрамында бидай,
етілмейді         арпа ұны бар консервілер,
үшін
зеараленон               рұқсат етілмейді  <0,005, құрамында бидай,
арпа, жүгері ұны бар
консервілер үшін

19. Детские травяные инстантные чаи:
1) Пищевая ценность (в 100 г продукта)
--------------------------------------------------------------------
Критерии и     |     Единица      |Допустимые уровни|Примечание
показатели     |    измерения     |-----------------|
|                  |нормируе- |марки-|
|                  |мые       |руемые|
--------------------------------------------------------------------
Углеводы                     г             85-96      +
Энергетическая
ценность                   ккал           340-385     +
--------------------------------------------------------------------
2) Показатели безопасности (в готовом к употреблению продукте)
--------------------------------------------------------------------
Показатели        |  Допустимые уровни,|    Примечание
|   мг/кг, не более  |
--------------------------------------------------------------------
Токсичные элементы:
свинец                              0,05
мышьяк                              0,05
кадмий                              0,02
ртуть                               0,005
Пестициды**:
гексахлорциклогексан
(a,b,y-изомеры)                     0,02
ДЦТ и его метаболиты                0,01
Радионуклиды Бк/л:
цезий-137                             40
стронций-90                           25
Микробиологические показатели:
КМАФАнМ                             5-10 3         КОЕ/г, не более
БГКП (колиформы)                     1,0         масса (г), в
которой не
допускаются
В. cereus                            100         КОЕ/г, не более
патогенные, в т.ч.
сальмонеллы                           25         масса (г), в
которой не
допускаются
плесени                               50         КОЕ/г, не более
дрожжи                                50         то же
--------------------------------------------------------------------
* При использовании химических методов определения гризина, бацитрацина, антибиотиков тетрациклиновой группы, пенициллина, стрептомицина пересчет их фактического содержания в ед/г производится по активности стандарта.
** Необходимо контролировать остаточные количества и тех пестицидов, которые были использованы при производстве продовольственного сырья.
2. Продукты для питания дошкольников и школьников
Продукты на мясной основе
20. Консервы мясные (в т.ч. из мяса птицы):
1) Пищевая ценность (в 100 г продукта)
--------------------------------------------------------------------
Критерии и     |     Единица      |Допустимые уровни|Примечание
показатели     |    измерения     |-----------------|
|                  |нормируе- |марки-|
|                  |мые       |руемые|
--------------------------------------------------------------------

19. Шөптен жасалған балалардың тез дайындалатын шайлары:
1) Тағамдық құндылығы (100 г өнімде)
___________________________________________________________________
Критерилер    | Бірліктері |  Рұқсат етілген   |  Ескертулер
мен        |    Өлшем   |     деңгейлер     |
көрсеткіштер   |            |___________________|
|            | норма.  | белгі.  |
|            | ланатын | ленетін |
___________________________________________________________________
Көміртектер        г              85-96      +
Энергетикалық      ккал           340-385    +
құндылығы
___________________________________________________________________
2) Қауіпсіздік көрсеткіштері
___________________________________________________________________
Көрсеткіштер          | Рұқсат етілген |      Ескертулер
|    деңгейлер   |
| мг/кг, аспайтын|
___________________________________________________________________
Уытты элементтер:
Қорғасын                      0,05
Күшән                         0,05
кадмий                        0,02
Сынап                         0,005
Пестицидтер**:
гексахлорциклогексан          0,02
(a,b,y изомерлері)
ДЦТ және оның қалдықтары      0,01
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137                     40
стронций-90                   25
Микробиологиялық көрсеткіштер:
МАФАнМС                       5-10 3         КТБ/г аспайтын
ІТЖБТ (колиформдар)           1,0          салмақта(г), рұқсат
етілмейді
B. cereus                     100          КТБ/г аспайтын
патогенді, с.і.               25           салмақта(г), рұқсат
сальмонеллалар                             етілмейді
Зеңдер                        50           КТБ/г, аспайтын
Ашытқылар                     50           жоғарғыдай
___________________________________________________________________
*Гризин, бацитрацин және тетрациклин тобының антибиотиктері анықтау үшін химиялық әдісті қолданғанда олардың г/бірлігі нақты құрамы стандарттың белсенділігін есептеу арқылы жүргізеді.
**Азық-түліктік шикі заттарды өндіргенде пайдаланылған пестицидтердің қалған мөлшерін бақылау керек.
2. Мектепке дейінгі және мектеп жасындағы
балаларды тамақтандыруға арналған тағамдар Ет негізіндегі өнімдер
20. Ет консервілері (с.і. құс етінен дайындалған):
1) Тағамдық құндылығы (100 г өнімде)
___________________________________________________________________
Критерилер    |   Өлшем    |  Рұқсат етілген   |  Ескертулер
мен        |  бірлігі   |     деңгейлер     |
көрсеткіштер   |            |___________________|
|            | норма.  | белгі.  |
|            | ланатын | ленетін |
___________________________________________________________________
1               2           3         4            5
___________________________________________________________________

мышьяк                             0,1
кадмий                             0,03
ртуть                              0,02
Антибиотики *                      по п. 20
Пестициды**:
гексахлорциклогексан
(а,b,y-изомеры)                    0,02
ДДТ и его метаболиты               0,01
Нитриты                               30
Радионуклиды Бк/кг:               по п. 20
--------------------------------------------------------------------
1             |         2          |         3
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
КМАФАнМ                            1х10 3          КОЕ/г, не более
БГКП (колиформы)                   1,0           масса (г), в
которой не
допускаются
Е. coli                            1,0           то же, для продук-
тов со сроками год-
ности более 5 суток
S. aureus                          1,0           масса (г), в кото-
рой не допускаются
сульфитредуцирующие
клостридии                         0,1           то же
патогенные, в т.ч.
сальмонеллы*                       25            то же; * для соси-
сок и сарделек до-
полнительно
L. monocytogenes
дрожжи                             100           КОЕ/г, не более,
для продуктов со
сроками годности
более 5 суток
плесени                            100           то же
--------------------------------------------------------------------
22. Мясные полуфабрикаты:
1) Пищевая ценность (в 100 г продукта)
--------------------------------------------------------------------
Критерии и     |     Единица      |Допустимые уровни|Примечание
показатели     |    измерения     |-----------------|
|                  |нормируе- |марки-|
|                  |мые       |руемые|
--------------------------------------------------------------------
Белок                    г, не менее         10       +
Жир                          г             14-20      +
Энергетическая
ценность                    ккал          165-220     +
Поваренная соль          г, не более         0,9      +
--------------------------------------------------------------------
2) Показатели безопасности
--------------------------------------------------------------------
Показатели        |  Допустимые уровни,|    Примечание
|   мг/кг, не более  |
--------------------------------------------------------------------
Токсичные элементы,
антибиотики, пестициды,
радионуклиды, нитриты            по п. 20
Микробиологические показатели:
КМАФАнМ                           5х10 5          КОЕ/г, не более,
рубленные сырые
1х10 5          КОЕ/г, не более,
натуральные сырые

Күшән                         0,1
кадмий                        0,03
Сынап                         0,02
Антибиотиктер*           20 бап бойынша
Пестицидтер**:
гексахлорциклогексан          0,02
(a,b,y изомерлері)
ДДТ және оның қалдықтары      0,01
Нитриттер                     30
Радионуклидтер Бк/кг:         20 бап бойынша
Микробиологиялық көрсеткіштер:
МАФАнМС                       1*10 3         КТБ/г аспайтын
ІТЖБТ (колиформдар)           1,0          салмақ (г), рұқсат
етілмейді
E/ Coli                       1,0          жоғарғыдай, жарамдылығы
5 тәуліктен асатын
өнімдер үшін
S. aureus                     1,0          салмақ (г), рұқсат
етілмейді
сульфитқайталанатын           0,1          жоғарғыдай
патогенді, с.і.               25           жоғарғыдай; *L.
сальмонеллалар*                            monocytogenes жіңішке
шұжықтар мен сарделкалар
арналған
Ашытқылар                     100          КТБ/г, жарамдылығы 5
тәуліктен асатын
өнімдер үшін
Зеңдер                        100          жоғарғыдай
___________________________________________________________________
22. Еттен жасалған жартылай дайындалғандар:
1) Тағамдық құндылығы (100 г өнімдегі)
___________________________________________________________________
Критерилер    |   Өлшем    |  Рұқсат етілген   |  Ескертулер
мен        |  бірлігі   |     деңгейлер     |
көрсеткіштер   |            |___________________|
|            | норма.  | белгі.  |
|            | ланатын | ленетін |
___________________________________________________________________
1               2           3         4            5
___________________________________________________________________
Белок              г, кем         10         +
дегенде
Май                г              14-20      +
Энергетикалық      ккал           165-220    +
құндылығы
Ас тұзы            г, аспайтын    0,9        +
___________________________________________________________________
2) Қауіпсіздік көрсеткіштері
___________________________________________________________________
Көрсеткіштер          | рұқсат етілген |      Ескертулер
|   деңгейлер,   |
|      мг/кг     |
___________________________________________________________________
Уытты элементтер,          20 бап бойынша
Антибиотиктер,
Пестицидтер,
радионуклидтер,
нитриттер
Микробиологиялық көрсеткіштер:
МАФАнМС                       5*10 5         КТБ/г аспайтын, шабылған
1*10 5         КТБ/г аспайтын, табиғи
шикі

Белки                        г             10-13      +
Жиры                       то же            1-3       +
Углеводы                   то же           60-70      +
Энергетическая
ценность                   ккал           300-360     +
Железо                       мг           1,0-2,0     +   для обога-
щенных
продуктов
Витамины:
тиамин (B 1 )                  мг          0,15-0,25    +   для вита-
минизи-
рованных
продуктов
рибофлавин (В 2 )            то же         0,1-0,15     +   то же
ниацин (РР)                то же         1,0-3,0      +   то же
Хлебобулочные изделия
Белки                        г           8,0-13,0     +
Жиры                       то же         1,0-8,0      +
Углеводы                   то же          45-55       +
Энергетическая
ценность                   ккал          210-340      +
Железо                      мг           1,8-3,0      +   для обога-
щенных
продуктов
Витамины:
тиамин (B 1 )                 мг          0,15-0,40     +   для вита-
минизиро-
ванных
продуктов
рибофлавин (В 2 )            то же         0,1-0,5      +   то же
ниацин (РР)                то же         1,5-3,0      +   то же
--------------------------------------------------------------------
2) Показатели безопасности
--------------------------------------------------------------------
Показатели        |  Допустимые уровни,|    Примечание
|   мг/кг, не более  |
--------------------------------------------------------------------
1             |          2         |         3
--------------------------------------------------------------------
Токсичные элементы:
свинец                              0,5         мукомольно-крупяные
0,35        хлебобулочные
мышьяк                              0,2         мукомольно-крупяные
0,15        хлебобулочные
кадмий                              0,1         мукомольно-крупяные
0,07        хлебобулочные
ртуть                               0,03        мукомольно-крупяные
0,015       хлебобулочные
Микотоксины:
афлатоксин B 1                   не допускается   <0,00015
дезоксиниваленол               не допускается   <0,05 из пшеницы,
ячменя
зеараленон                     не допускается   <0,005 из пшеницы,
ячменя, кукурузы
Т-2 токсин                     не допускается   <0,05
Пестициды**:
гексахлорциклогексан
(a,b,y-изомеры)                     0,01
ДДТ и его метаболиты                0,01
Бенз(а)пирен                   не допускается   <0,0002
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                             40
стронций-90                           20
Зараженность и загрязнен-
ность вредителями хлебных
запасов (насекомые, клещи)      не допускается
Микробиологические                 по п. 40
показатели:                     (Приложение 1)   мукомольно-крупяные
по п. 42
(Приложение 1)   хлебобулочные
--------------------------------------------------------------------
*При использовании химических методов определения гризина, бацитрацина, антибиотиков тетрациклиновой группы, пенициллина, стрептомицина пересчет их фактического содержания в ед/г производится по активности стандарта.
** Необходимо контролировать остаточные количества и тех пестицидов, которые были использованы при производстве продовольственного сырья.

Белоктар           г              10-13      +
Майлар             жоғарғыдай     1-3        +
Көміртектер        жоғарғыдай     60-70      +
Энергетикалық      ккал           300-360    +
темір              мг             1,0-2,0    +     байытылған
өнімдер
Витаминдер:
тиамин (В 1 )           мг          0,15-0,25  +     витаминделген
өнімдер үшін
рибофлавин (В 2 )    жоғарғыдай     0,1-0,15   +     жоғарғыдай
ниацин (РР)        жоғарғыдай     1,0-3,0    +     Жоғарғыдай
Нантоқаш өнімдері
Белоктар           г              8,0-13,0   +
Майы               жоғарғыдай     1,0-8,0    +
Көміртектер        жоғарғыдай     45-55      +
Энергетикалық      ккал           210-340    +
темір              мг             1,8-3,0    +     байытылған
өнімдер
Витаминдер:
тиамин (В 1 )           мг          0,15-0,40  +     витаминделген
өнімдер үшін
рибофлавин (В 2 )    жоғарғыдай     0,1-0,5   +     жоғарғыдай
ниацин (РР)        жоғарғыдай     1,5-3,0    +     Жоғарғыдай
___________________________________________________________________
2) Қауіпсіздік көрсеткіштері
___________________________________________________________________
Көрсеткіштер          | Рұқсат етілген |      Ескертулер
|    деңгейлер,  |
|      мг/кг     |
___________________________________________________________________
1                       2                  3
___________________________________________________________________
Уытты элементтер:
Қорғасын                      0,5          ұн-жарма
0,35         Нан-тоқаш
Күшән                         0,2          ұн-жарма
0,15         Нан-тоқаш
кадмий                        0,1          Ұн-жарма
0,07         Нан-тоқаш
Сынап                         0,03         Ұн-жарма
0,015        Нан-тоқаш
Микоуыттар:
афлатоксин В 1             рұқсат етілмейді  <0,00015
дезоксиниваленол         рұқсат етілмейді  <0,05 бидай, арпадан
дайындалған
рұқсат етілмейді  <0,005 бидай, арпадан
жүгеріден дайындалған
Т-2 токсин               рұқсат етілмейді  <0,05
Пестицидтер**:
гексахлорциклогексан          0,01
(a,b,y изомерлері)
ДДТ және оның қалдықтары      0,01
Бенз(а)пирен             рұқсат етілмейді  <0,0002
Радионуклидтер Бк/кг:
цезий-137                     40
стронций-90                   20
Астық қорының            рұқсат етілмейді
зиянкестерімен
жұқтырылған және
ластанған
(жәндіктер, кенелер)
Микробиологиялық         40 бап б.         ұн-жарма
көрсеткіштер:            (N1 қосымша)
42 бап б.         Нан-тоқаш
(N1 қосымша)
___________________________________________________________________
*Гризин, бацитрацин және тетрациклин тобының антибиотиктерін анықтау үшін химиялық әдісті қолданғанда олардың г/бірлігі нақты құрамы стандарттың белсендігін есептеу арқылы жүргізеді.
**Азық-түліктік шикі заттарды өндіргенде пайдаланылған пестицидтердің қалған мөлшерін бақылау керек.

4. Сцициализированные продукты для лечебного питания детей
25. Низколактозные и безлактозные продукты:
1) Пищевая ценность (в готовом к употреблению продукте)
--------------------------------------------------------------------
Критерии и     |     Единица      |Допустимые уровни|Примечание
показатели     |    измерения     |-----------------|
|                  |нормируе- |марки-|
|                  |мые       |руемые|
--------------------------------------------------------------------
1         |        2         |     3    |   4  |    5
--------------------------------------------------------------------
Низколактозные и безлактозные продукты для детей 1 года жизни
Белок                       г/л            14-20      +
Таурин                     мг/л            40-55      +
L-карнитин                 то же           10-15
Жир                         г/л            30-38      +
Линолевая кислота     % от суммы жирных
кислот, не менее      14        +
Углеводы               мг/л, не менее      4000       +
г/л           65-80      +
Декстрин-мальтоза           то же          50-60      +
Лактоза                 г/л, не более       10        +   в низко-
лактозных
продуктах
то же           0,1           в безлак-
тозных
продуктах
Энергетическая
ценность                    ккал/л        570-720     +
Минеральные вещества:
кальций                     мг/л          300-700     +
фосфор                      то же         300-500     +
калий                       то же         500-800     +
натрий                      то же         150-300     +
магний                      то же          40-60      +
медь                        то же         0,3-1,0     +
марганец                    то же          20-100     +
железо                      мг/л            3-14      +
цинк                        то же           4-10      +
хлориды                     то же         400-800     +
йод                         мкг/л          50-100
зола                        г/л             3-5       +
Витамины:
ретинол (А)                 мкг/л         500-800     +
токоферол (Е)               мг/л            4-12      +
кальциферол (Д)             мкг/л           8-12      +
витамин К                   то же          25-50      -
тиамин (B 1 )                 то же         350-700     +
рибофлавин (B 2 )             то же         500-1000    +
пиридоксин (В 6 )             то же         300-700     +
пантотеновая кислота        то же        2500-3500    +
фолиевая кислота (Вс)       то же          50-100     +
цианкобаламин (В 12 )         мкг/л         1,5-3,0     +

4. Балаларды емдеп тамақтандыруға
арналған арнайы тағамдар
25. Лактозасы төмен және лактозасыз өнімдер:
1) Тағамдық құндылығы (пайдалануға дайын өнімдер)
___________________________________________________________________
Критерилер    |   Өлшем    |  Рұқсат етілген   |  Ескертулер
мен        |  бірлігі   |___________________|
көрсеткіштер   |            | норма.  | белгі.  |
|            | ланатын | ленетін |
___________________________________________________________________
1               2           3         4            5
___________________________________________________________________
Бір жасар балаларға арналған лактозасы төмен және лактозасыз өнімдер
Белок                 г/л         14-20      +
Таурин                мг/л        40-55      +
L-карнитин         жоғарғыдай     10-15
Май                   г/л         30-38      +
Линол қышқылы      % май,         14         +
қышқылының
кем
Көміртектер        мг/л, кем      4000       +
дегенде
г/л            65-80      +
Декстрин-мальтоза  жоғарғыдай     50-60      +
Лактоза            г/л,           10         +      лактозасы төмен
аспайтын                         өнімдердер
Энергетикалық      жоғарғыдай     0,1               лактозасыз
құндылығы          ккал/л         570-720    +      өнімдерде
Минералды заттар:
кальций            мг/л           300-700    +
фосфор             жоғарғыдай     300-500    +
калий              жоғарғыдай     500-800    +
натрий             жоғарғыдай     150-300    +
магний             жоғарғыдай     40-60      +
мыс                жоғарғыдай     0,3-1,0    +
марганец           жоғарғыдай     20-100     +
темір                 мг/л        3-14       +
мырыш              жоғарғыдай     4-10       +
хлоридтер          жоғарғыдай     400-800    +
Йод                   мкг/л       50-100
күл                   Г/л         3-5        +
Витаминдер:
ретинол (А)           мкг/л       500-800    +
токоферол (Е)         мг/л        4-12       +
кальциферол (Д)       мкг/л       8-12       +
витамин К          жоғарғыдай     25-50      -
тиамин (В 1 )        жоғарғыдай     350-700    +
рибофлавин (В 2 )    жоғарғыдай     500-1000   +
пиридоксин (В 6 )    жоғарғыдай     300-700    +
Пантотен қышқылы   жоғарғыдай     2500-3500  +
Фолий қышқылы (В с ) жоғарғыдай     50-100     +
цианкобаламин      мкг/л          1,5-3,0    +
12 )

ниацин (РР)                 мг/л            3-8       +
аскорбиновая кислота
(С)                         мг/л           40-100     +
биотин                      мкг/л          10-20      -
карнитин                    мг/л           10-20      -
инозит                      мг/л           20-30      -
холин                       то же          50-100     -
Осмоляльность         мОсм/кг, не более     300       +
Низколактозное молоко
Белок                       г/л            40-47      +
Казеин/сывороточные
Жир                         г/л            20-38      +
Линолевая кислота     % от суммы жирных
кислот           15       +
мг/л          5000-6000   -
Углеводы                    г/л             60-65     +
Глюкоза                     то же           25-28     +
Галактоза                   то же            6-7
Лактоза                  г/л, не более        16      +
Энергетическая
ценность                    ккал/л         600-680    +
--------------------------------------------------------------------
2) Показатели безопасности (в готовом к употреблению продукте)
--------------------------------------------------------------------
Показатели        |  Допустимые уровни,|    Примечание
|   мг/кг, не более  |
--------------------------------------------------------------------
1            |          2         |         3
--------------------------------------------------------------------
Показатели окислительной порчи:
перекисное число                    4,0         ммоль активного
кислорода/кг жира
Токсичные элементы:
свинец                              0,05
мышьяк                              0,05
кадмий                              0,02
ртуть                               0,005
Микотоксины:
афлатоксин М 1                  не допускается    <0,00002
Антибиотики*:
левомицетин                   не допускается    <0,01
тетрациклиновой группы        не допускаются    <0,01 ед/г
пенициллин                    не допускается    <0,01 ед/г
стрептомицин                  не допускается    <0,5 ед/г
Пестициды**:
гексахлорциклогексан
(a,b,y-изомеры)                    0,02
ДДТ и его метаболиты               0,01
Радионуклиды Бк/л:
цезий-137                            40
стронций-90                          25
Микробиологические
показатели:                                      на сухой продукт
КМАФАнМ                           2,5х10 4        КОЕ/г, не более
БГКП (колиформы)                    1,0         масса (г), в которой
не допускается
S. aureus                           1,0         то же
В. cereus                           200         КОЕ/г, не более
патогенные, в т.ч. сальмо-
неллы и L. mоnocytogenes            100         масса (г), в которой
не допускаются
плесени                             100         КОЕ/г, не более
дрожжи                               50         то же
--------------------------------------------------------------------

ниацин (РР)        мг/л           3-8        +
Аскорбин қышқылы   мг/л           40-100     +
(С)
биотин             мкг/л          10-20      -
карнитин           мг/л           10-20      -
инозит             мг/л           20-30      -
холин              жоғарғыдай     50-100     -
шайырлануы         мШай/кг,       300        +
аспайтын
Лактозасы төмен сүт
Белок              г/л            40-47      +
Казеин/сарысу                     80:20      -
белоктары
Май                г/л            20-38      +
Линол қышқылы      % май,         15         +
қышқылдардың
қосындысы
мг/л           5000-6000  -
Көміртектер           г/л         60-65      +
Глюкоза            жоғарғыдай     25-28      +
Галактоза          жоғарғыдай     6-7
Лактоза            г/л, аспайтын  16         +
Энергетикалық      ккал/л         600-680    +
құндылығы
___________________________________________________________________
2) Қауіпсіздік көрсеткіштері (пайдалануға дайын өнімдер)
___________________________________________________________________
Көрсеткіштер          | Мг/кг аспайтын |      Ескертулер
| рұқсат етілген |
|    деңгейлер   |
___________________________________________________________________
1                       2                   3
___________________________________________________________________
Қышқылдап бұзатын заттардың көрсеткіштері:
Ашыған заттың мөлшері         4,0           Ммоль белсенді
оттекте/кг май
Уытты элементтер:
Қорғасын                      0,05
Күшән                         0,05
кадмий                        0,02
Сынап                         0,005
Микоуыттар:
афлатоксин М 1              рұқсат етілмейді  <0,00002
Антибиотиктер*:
левомицетин               рұқсат етілмейді  <0,01
Тетрациклин тобы          рұқсат етілмейді  <0,01 г/бірлік
Пенициллин                рұқсат етілмейді  <0,01 г/бірлік
__________________________________________________________________
___________________________________________________________________
1                       2                   3
___________________________________________________________________
стрептомицин              рұқсат етілмейді <0,5 г/бірлік
Пестицидтер**:
гексахлорциклогексан          0,02
(a,b,y измерлері)
ДLТ және оның қалдықтары      0,01
Радионуклидтер Бк/л:
цезий-137                     40
стронций-90                   25
Микробиологиялық көрсеткіштер:             құрғақ өнімдерді
МАФАнМС                       2,5*10 4       КТБ/г, аспайтын
ІТЖБТ (колиформдар)           1,0          салмақта (г), рұқсат
етілмейді
S. aureus                     1,0          жоғарғыдай
B. cereus                     200          КТБ/г, аспайтын
патогенді, с.і.               100          салмақта (г), рұқсат
сальмонеллалар мен                         етілмейді
L. monocytogenes
Зеңдер                        100          КТБ/г, аспайтын
Ашытқылар                     50           Жоғарғыдай
___________________________________________________________________

26. Продукты на основе изолята соевого белка:
1) Пищевая ценность (в готовом к употреблению продукте)
--------------------------------------------------------------------
Критерии и     |     Единица      |Допустимые уровни|Примечание
показатели     |    измерения     |-----------------|
|                  |нормируе- |марки-|
|                  |мые       |руемые|
--------------------------------------------------------------------
Белок                       г/л            15-20      +
Метионин                   то же         0,25-0,35    +
Жир                         г/л            30-38      +
Линолевая кислота    % от суммы жирных
кислот, не менее        14       +
мг/л, не менее         4000
Углеводы (декстрин-
мальтоза)                   г/л            65-80      +
Энергетическая
ценность                   ккал/л         650-720     +
Минеральные вещества:
кальций                     мг/л          450-750     +
фосфор                     то же          250-500     +
калий                       мг/л          500-800     +
натрий                     то же          200-320     +
магний                     то же           40-80      +
медь                       то же          0,4-1,0     +
железо                      мг/л            6-14      +
цинк                       то же            4-10      +
зола                        г/л             3-5       +
Витамины:
ретинол (А)                мкг/л          500-800     +
токоферол (Е)              мг/л             5-15      +
кальциферол (Д)            мкг/л            8-12      +
витамин К                  то же           25-100     -
тиамин (B 1 )                то же          300-600     +
рибофлавин (В 2 )            то же          600-1000    +
пиридоксин (B 6 )            то же          300-700     +
фолиевая кислота (Вс)      то же           50-150     +
цианкобаламин (B 12 )        мкг/л          1,5-3       +
ниацин (РР)                мг/л             4-8       +
аскорбиновая кислота
(С)                        мг/л            40-110     +
таурин                     мг/л            45-55      +
L-карнитин                 то же           10-20      +
Осмоляльность         мОсм/кг, не более   280-300     +
--------------------------------------------------------------------
2) Показатели безопасности (в готовом к употреблению продукте)
--------------------------------------------------------------------
Показатели        |  Допустимые уровни,|    Примечание
|   мг/кг, не более  |
--------------------------------------------------------------------
Показатели окислительной порчи:

26. Соя белогы изоляты негізіндегі өнімдер:
1) Тағамдық құндылығы (пайдалануға дайын өнімдер)
___________________________________________________________________
Критерилер    |   Өлшем    |  Рұқсат етілген   |  Ескертулер
мен        |  бірлігі   |     деңгейлер     |
көрсеткіштер   |            |___________________|
|            | норма.  | белгі.  |
|            | ланатын | ленетін |
___________________________________________________________________
Белок              г/л         15-20         +
Метионин           жоғарыдай   0,25-0,35    +
Май                г/л         30-38        +
Линол қышқылы      % май       14           +
қышқылының
қосындысы,
кем дегенде
мг/л, кем   4000
дегенде
Көміртектер        г/л         65-80        +
декстрин-мальтоза
Энергетикалық      ккал/л      650-720      +
құндылығы
Минералды заттар:
кальций            мг/л        450-750      +
фосфор             жоғарғыдай  250-500      +
калий              мг/л        500-800      +
натрий             жоғарғыдай  200-320      +
магний             жоғарғыдай  40-80        +
мыс                жоғарғыдай  0,4-1,0      +
темір              мг/л        6-14         +
мырыш              жоғарғыдай  4-10         +
күл                г/л         3-5          +
Витаминдер:
ретинол (А)        мкг/л       500-800      +
токоферол (Е)      мг/л        5-15         +
кальциферол (Д)    мкг/л       8-12         +
витамин К          жоғарғыдай  25-100       -
тиамин (В 1 )        жоғарғыдай  300-600      +
рибофлавин (В 2 )    жоғарғыдай  600-1000     +
пиридоксин (В 6 )    жоғарғыдай  300-700      +
Фолий қышқылы (В с ) жоғарғыдай  50-150       +
цианкобаламин      мкг/л       1,5-3        +
12 )
ниацин (РР)        мг/л        4-8          +
Аскорбин қышқылы   мг/л        40-110       +
(С)
таурин             мг/л        45-55        +
L-карнитин         жоғарғыдай  10-20        +
шайырлануы         мШай/кг,    280-300      +
аспайтын
___________________________________________________________________
2) Қауіпсіздік көрсеткіштері (пайдалануға дайын өнімдер)
___________________________________________________________________
Көрсеткіштер          | Мг/кг аспайтын |      Ескертулер
| рұқсат етілген |
|    деңгейлер   |
___________________________________________________________________
Қышқылдап бұзатын заттардың көрсеткіштері:

перекисное число                   4,0          ммоль активного
кислорода/кг жира
Токсичные элементы:
свинец                             0,05
мышьяк                             0,05
кадмий                             0,02
ртуть                              0,005
Микотоксины:
афлатоксин B 1                  не допускается    <0,00015
Пестициды**:
гексахлорциклогексан
(a,b,y-изомеры)                    0,02
ДДТ и его метаболиты               0,01
Радионуклиды Бк/л:
цезий-137                           50
стронций-90                         30
Микробиологические
показатели:                                      на сухой продукт
КМАФАнМ                            2x10 3         КОЕ/г, не более
БГКП (колиформы)                   1,0          масса (г), в которой
не допускаются
В. cereus                          100          КОЕ/г, не более
патогенные, в т.ч.                 100          масса (г), в которой
сальмонеллы                                     не допускаются
плесени                             50          КОЕ/г, не более
дрожжи                              10          то же
--------------------------------------------------------------------
27. Сухой молочный высокобелковый продукт:
1) Пищевая ценность (в 1000 г готового к употреблению продукта)
--------------------------------------------------------------------
Критерии и     |     Единица      |Допустимые уровни|Примечание
показатели     |    измерения     |-----------------|
|                  |нормируе- |марки-|
|                  |мые       |руемые|
--------------------------------------------------------------------
Белок                        г               70       +
Жир                        то же             20       +
Углеводы                   то же             42       +
Энергетическая
ценность                   ккал             628       +
Минеральные вещества:
кальций                      мг            1130       +
калий                      то же           1450       +
натрий                     то же            900       +
магний                     то же            210       +
железо                     то же            110       +
зола                         г              4-5       +
Витамины:
ретинол (А)                  мг             0,18      +
токоферол (Е)                мг             3,3       +
кальциферол (Д)              мг             12        +
тиамин (B 1 )                то же            1,6       +
рибофлавин (В 2 )            то же            3,6       +
пиридоксин (B 6 )            то же            1,6       +
ниацин (РР)                то же            14        +
аскорбиновая кислота
(С)                        то же            66        +
--------------------------------------------------------------------

Ашыған заттың мөлшері         4,0           ммоль белсенді
оттекті/кг майы
Уытты элементтер:
Қорғасын                      0,05
Күшән                         0,05
кадмий                        0,02
Сынап                         0,005
Микоуыттар:
афлатоксин В 1                рұқсат етілмейді  <0,00015
Пестицидтер**:
гексахлорциклогексан          0,02
(a,b,y измерлері)
ДДТ және оның қалдықтары      0,01
Радионуклидтер Бк/л:
цезий-137                     50
стронций-90                   30
Микробиологиялық көрсеткіштер:             құрғақ өнімде
МАФАнМС                       2*10 3         КТБ/г, аспайтын
ІТЖБТ (колиформдар)           1,0          салмақта (г), рұқсат
етілмейді
B. cereus                     100          КТБ/г, аспайтын
патогенді, с.і.               100          салмақта (г), рұқсат
сальмонеллалар                             етілмейді
Зеңдер                        50           КТБ/г, аспайтын
Ашытқылар                     10           Жоғарғыдай
___________________________________________________________________
27. Белогы жоғары құрғақ сүт өнімінде:
1) Тағамдық құндылығы (1000 г пайдалануға дайын өнімдер)
___________________________________________________________________
Критерилер    |   Өлшем    |  Рұқсат етілген   |  Ескертулер
мен        |  бірлігі   |     деңгейлер     |
көрсеткіштер   |            |___________________|
|            | норма.  | белгі.  |
|            | ланатын | ленетін |
___________________________________________________________________
1               2           3         4            5
___________________________________________________________________
Белок              г              70         +
Май                жоғарғыдай     20         +
Көміртектер        жоғарғыдай     42         +
Энергетикалық      ккал           628        +
құндылығы
Минералды заттар:
кальций            мг             1130       +
калий              жоғарғыдай     1450       +
натрий             жоғарғыдай     900        +
магний             жоғарғыдай     210        +
темір              жоғарғыдай     110        +
күл                г              4-5        +
Витаминдер:
ретинол (А)        мг             0,18       +
токоферол (Е)      м              3,3        +
кальциферол (Д)    мг             12         +
тиамин (В 1 )        жоғарғыдай     1,6        +
рибофлавин (В 2 )    жоғарғыдай     3,6        +
пиридоксин (В 6 )    жоғарғыдай     1,6        +
ниацин (РР)        жоғарғыдай     14         +
Аскорбин қышқылы   жоғарғыдай     66         +
(С)
___________________________________________________________________

Мышьяк                              0,2
Кадмий                              0,03
Ртуть                               0,03
Микотоксины:
афлатоксин B 1                  не допускается    <0,00015
Зеараленон                    не допускается    <0,005 из пшеницы,
кукурузы, ячменя
Т-2 токсин                    не допускается    <0,05
дезоксиниваленол              не допускается    <0,05 из пшеницы,
ячменя
Пестициды**:
гексахлорциклогексан
(a,b,y-изомеры)                     0,01
ДЦТ и его метаболиты                0,01
Бенз(а)пирен                 не допускается     <0,2 мкг/кг
Радионуклиды Бк/кг:                              в готовом к упот-
реблению продукте
цезий-137                            50
стронций-90                          30
Зараженность и загрязнен-
ность вредителями хлебных
запасов (насекомые, клещи)   не допускается
металлические примеси               3х10 -4       %, размер отдельных
частиц не должен
превышать 0,3 мм в
наибольшем линейном
измерении
Микробиологические показатели:
КМАФАнМ                             3х10 3        КОЕ/г, не более
БГКП (колиформы)                     1,0        масса (г), в которой
не допускаются
S. aureus                            0,1        то же
В. cereus                            100        КОЕ/г, не более
патогенные, в т.ч.                    50        масса (г), в которой
сальмонеллы                                     не допускаются
плесени                               50        КОЕ/г, не более
дрожжи                                10        то же
--------------------------------------------------------------------
29. Продукты на основе полных или частичных гидролизатов
белка:
1) Пищевая ценность (в готовом к употреблению продукте)
--------------------------------------------------------------------
Критерии и     |     Единица      |Допустимые уровни|Примечание
показатели     |    измерения     |-----------------|
|                  |нормируе- |марки-|
|                  |мые       |руемые|
--------------------------------------------------------------------
1         |         2        |     3    |   4  |    5
--------------------------------------------------------------------
Белок (экв.)                г/л            18-22      +
Таурин                     мг/л            40-55      +
L-карнитин                то же            10-25      +
Жир                         г/л            25-35      +
Линолевая кислота     % от суммы жирных
кислот, не менее       14       +
мг/л, не менее        4000      -
Углеводы (декстрин-
мальтоза)                   г/л            70-90      +
Энергетическая

Күшән                         0,2
кадмий                        0,03
Сынап                         0,03
Микоуыттар:
афлатоксин В 1               рұқсат етілмейді  <0,00015
зеараленон                 рұқсат етілмейді  <0,005 бидайдан,
жүгеріден, арпадан
дайындалған
Т-2 токсин                рұқсат етілмейді   <0,05
дезоксиниваленол          рұқсат етілмейді   <0,05 бидайдан,
арпадан дайындалған
Пестицидтер**:
гексахлорциклогексан          0,01
(a,b,y измерлері)
ДЦТ және оның қалдықтары      0,01
Бенз(а)пирен              рұқсат етілмейді   <0,2 мкг/кг
Радионуклидтер Бк/л:                       пайдалануға дайын
өнімдер
цезий-137                     50
стронций-90                   30
Астық қорларын            рұқсат етілмейді
зиянкестердің
жұқпалауы және
ластануы
(жәндіктермен)
темір қоспалар                3*10 -4        %, кейбір бөліктердің
өлшемі ең үлкен жол
өлшемінде 0,3 мм аспауы
керек.
Микробиологиялық көрсеткіштер:
МАФАнМС                       3*10 3         КТБ/г, аспайтын
ІТЖБТ (колиформдар)           1,0          салмақта (г), рұқсат
етілмейді
S. aureus                     0,1          жоғарғыдай
B. cereus                     100          КТБ/г, аспайтын
патогенді, с.і.               50           салмақта (г), рұқсат
сальмонеллалар                             етілмейді
Зеңдер                        50           КТБ/г, аспайтын
Ашытқылар                     10           Жоғарғыдай
___________________________________________________________________
29. Толық немесе бөлік белок гидролизаты негізіндегі өнімдер:
1) Тағамдық құндылығы (пайдалануға дайын өнімдер)
___________________________________________________________________
Критерилер    |   Өлшем    |  Рұқсат етілген   |  Ескертулер
мен        |  бірлігі   |     деңгейлер     |
көрсеткіштер   |            |___________________|
|            | норма.  | белгі.  |
|            | ланатын | ленетін |
___________________________________________________________________
1               2           3         4            5
___________________________________________________________________
Белок (экв)           г/л         18-22      +
Таурин                мг/л        40-55      +
L-карнитин         жоғарғыдай     10-25      +
Май                   г/л         25-35      +
Линол қышқылы      % май,         14         +
қышқылдар
қосындылар,
кем
дегенде
мг/л, кем      4000       -
дегенде
Көміртектер           г/л         70-90      +
(декстрин-
мальтоза)

30. Продукты без фенилаланина или с низким его содержанием
для детей первого года жизни***:
1) Пищевая ценность (в готовом к употреблению продукте)
--------------------------------------------------------------------
Критерии и     |     Единица      |Допустимые уровни|Примечание
показатели     |    измерения     |-----------------|
|                  |нормируе- |марки-|
|                  |мые       |руемые|
--------------------------------------------------------------------
1         |         2        |     3    |   4  |    5
--------------------------------------------------------------------
Белок (эквивалент)          г/л           16-20       +
Фенилаланин            мг/л, не более      500        +   в продук-
тах на
основе
смеси
амино-
кислот -
отсутствие
Таурин                      мг/л          40-55       +
L-Карнитин                 то же          10-205      +
Жир                         г/л           30-38       +
Линолевая кислота      % от суммы жирных
кислот, не менее     14        +
мг/л, не менее      5000       -
Углеводы (декстрин-
мальтоза)                   г/л           65-80       +
Энергетическая
ценность                   ккал/л        570-720      +
--------------------------------------------------------------------
1         |         2        |     3    |   4  |    5
--------------------------------------------------------------------
Минеральные вещества:
кальций                     мг/л         300-700      +
фосфор                     то же         300-500      +
калий                       мг/л         500-800      +
натрий                     то же         150-300      +
магний                     то же          40-60       +
медь                       то же         0,3-1,0      +
железо                     мг/л            3-14       +
цинк                       то же           4-10       +
зола                        г/л            4-5        +
Витамины:
ретинол (А)                мкг/л         500-800      +
токоферол (Е)              мг/л            4-12       +
кальциферол (Д)            мкг/л           8-12       +
тиамин (B 1 )                то же         350-700      +
рибофлавин (В 2 )            то же         500-1000     +
пиридоксин (В 6 )            то же         300-700      +
фолиевая кислота (Вс)      то же          50-100      +
цианкобаламин (B 12 )        мкг/л         1,5-3,0      +
ниацин (РР)                мг/л            3-8        +
аскорбиновая кислота
(С)                        мг/л           20-100      +
Осмоляльность         мОсм/к г,не более  300-320      +
--------------------------------------------------------------------

30. Құрамында фенилаланин жоқ немесе ол аз қосылған 1 жасар балаларға арналған өнімдер***:
1) Тағамдық құндылығы (пайдалануға дайын өнімде)
___________________________________________________________________
Критерилер    |   Өлшем    |  Рұқсат етілген   |  Ескертулер
мен        |  бірлігі   |___________________|
көрсеткіштер   |            | норма.  | белгі.  |
|            | ланатын | ленетін |
___________________________________________________________________
1               2           3         4            5
___________________________________________________________________
Белок (экв)           г/л         16-20      +
Фенилаланин        мг/л, аспайтын 500        +      аминоқышқылдар
қосымша
негізіндегі
Таурин                мг/л        40-55      +
L-карнитин         жоғарғыдай     10-205     +
Май                   г/л         30-38      +
Линол қышқылы      % май,         14         +
қышқылдар
қосындылар,
кем
дегенде
мг/л, кем      5000       -
дегенде
Көміртектер           г/л         65-80      +
(декстрин-
мальтоза)
Энергетикалық      ккал/л         570-720    +
Минералды заттар:
кальций               мг/л        300-700    +
фосфор             жоғарғыдай     300-500    +
калий                 мг/л        500-800    +
натрий             жоғарғыдай     150-300    +
магний             жоғарғыдай     40-60      +
мыс                жоғарғыдай     0,3-1,0    +
темір                 мг/л        3-14       +
мырыш              жоғарғыдай     4-10       +
күл                   г/л         4-5        +
Витаминдер:
ретинол (А)           мкг/л       500-800    +
токоферол (Е)         мг/л        4-12       +
кальциферол (Д)       мкг/л       8-12       +
тиамин (В 1 )        жоғарғыдай     350-700    +
рибофлавин (В 2 )    жоғарғыдай     500-1000   +
пиридоксин (В 6 )    жоғарғыдай     300-700    +
Фолий қышқылы (В с ) жоғарғыдай     50-100     +
цианкобаламин      мкг/л          1,5-3,0    +
12 )
ниацин (РР)           мг/л        3-8        +
Аскорбин қышқылы      мг/л        20-100     +
(С)
Шайырлануы         мШай/кг        300-320    +
аспайтын
___________________________________________________________________

Белок                        г/л           18-24      +
Белки молочной       % от общего
сыворотки            количества белка       60        -
Казеин                     то же            40        -
Таурин                     мг/л            45-60      +
Жир                         г/л            38-45      +
Линолевая кислота    % от суммы жирных
кислот, не менее        14       +
Углеводы, в т.ч.           мг/л            65-90      +
лактоза                    то же           35-50      +
Энергетическая
ценность                   ккал/л         700-800     +
Минеральные вещества:
кальций                    мг/л           800-1200    +
фосфор                     то же          400-700     +
калий                      то же          650-1000    +
натрий                     то же          260-350     +
магний                     то же           70-100     +
медь                       то же          0,4-1,4     +
железо                     то же          1,5-9       +
цинк                       то же            5-12      +
хлориды                    то же          450-700     +
марганец                   мкг/л           30-60      +
йод                        то же           70-220     +
Витамины:
ретинол (А)                мкг/л          600-1200    +
токоферол (Е)              мг/л             8-20      +
кальциферол (Д)            мкг/л           10-30      +
витамин К                  то же           30-100     +
тиамин (B 1 )                то же          400-2000    +
рибофлавин (В 2 )            то же          600-2000    +
пантотеновая кислота       мг/л             2-5       +
пиридоксин (B 6 )            мкг/л          400-2000    +
фолиевая кислота (Вс)      то же          400-500     +
цианкобаламин (B 12 )        то же          1,5-3       +
ниацин (РР)                мг/л             4-10
аскорбиновая кислота
(С)                        то же           50-300     +
инозит                     то же           30-50      +
биотин                     мкг/л           20-30      +
холин                      мг/л            53-96      +
Осмоляльность         мОсм/кг, не более   290-310     +
--------------------------------------------------------------------
2) Показатели безопасности (в готовом к употреблению продукте)
--------------------------------------------------------------------
Показатели        |  Допустимые уровни,|    Примечание
|   мг/кг, не более  |
--------------------------------------------------------------------
1             |          2         |         3
--------------------------------------------------------------------
Токсичные элементы:
свинец                              0,05
мышьяк                              0,05

Белок                 г/л         18-24      +
Белки сүт          % белоктың     60         -
сыворотки          жалпы
Казеин             жоғарғыдай     40         -
Таурин                мг/л        45-60      +
Май                   г/л         38-45      +
Линол қышқылы      % май,         14         +
қышқылдар
қосындылар,
кем
дегенде
Көміртектер с.і.      мг/л        65-90      +
лактоза            жоғарғыдай     35-50      +
Энергетикалық      ккал/л         700-800    +
Минералды заттар:
кальций               мг/л        800-1200   +
фосфор             жоғарғыдай     400-700    +
калий              жоғарғыдай     650-1000   +
натрий             жоғарғыдай     260-350    +
магний             жоғарғыдай     70-100     +
мыс                жоғарғыдай     0,4-1,4    +
темір              жоғарғыдай     1,5-9      +
мырыш              жоғарғыдай     5-12       +
хлоридтер          жоғарғыдай     450-700    +
марганец              мкг/л       30-60      +
йод                жоғарғыдай     70-220     +
Витаминдер:
ретинол (А)           мкг/л       600-1200   +
токоферол (Е)         мг/л        8-20       +
кальциферол (Д)       мкг/л       10-30      +
витамин К          жоғарғыдай     30-100     +
тиамин (В 1 )        жоғарғыдай     400-2000   +
рибофлавин (В 2 )    жоғарғыдай     600-2000   +
пантотен қышқылы      мг/л        2-5        +
пиридоксин (В 6 )       мкг/л       400-2000   +
Фолий қышқылы (В с ) жоғарғыдай     400-500    +
цианкобаламин      жоғарғыдай     1,5-3      +
12 )
ниацин (РР)           мг/л        4-10
Аскорбин қышқылы  жоғарғыдай      50-300     +
(С)
инозит             жоғарғыдай     30-50      +
биотин             мкг/л          20-30      +
холин              мг/л           53-96      +
Шайырлануы         мШай/кг        290-310    +
аспайтын
___________________________________________________________________
2) Қауіпсіздік көрсеткіштері (пайдалануға дайын өнімде)
___________________________________________________________________
Көрсеткіштер          | Рұқсат етілген |      Ескертулер
|деңгейлер мг/кг |
___________________________________________________________________
Уытты элементтер:
Қорғасын                      0,05
Күшән                         0,05

кадмий                              0,02
ртуть                               0,005
Микотоксины:
афлатоксин M 1                  не допускается     <0,00002
Антибиотики*:
левомицетин                   не допускается     <0,01
тетрациклиновой группы        не допускаются     <0,01 ед/г
пенициллин                    не допускается     <0,01 ед/г
стрептомицин                  не допускается     <0,5 ед/г
Пестициды **:
гексахлорциклогексан
(a,b,y-изомеры)                     0,005
ДДТ и его метаболиты                0,005
--------------------------------------------------------------------
1             |          2         |         3
--------------------------------------------------------------------
Радионуклиды                по п. 25 (Приложение 3)
Микробиологические
показатели:                                      на сухой продукт
КМАФАнМ                            2х10 3         КОЕ/г, не более;
смеси, восстанавли-
ваемые при 37-50 o С
3x10 3         КОЕ/г, не более;
смеси, восстанавли-
ваемые при 70-85 o С
БГКП (колиформы)                   1,0          масса (г), в которой
не допускаются
Е. coli                            10           то же
S. aureus                          10           то же
В. cereus                          100          КОЕ/г, не более
патогенные, в т.ч.                 100          масса (г), в которой
сальмонеллы                                     не допускаются
Listeria monocytogenes             100          то же
плесени                             50          КОЕ/г, не более
дрожжи                              10          то же
--------------------------------------------------------------------
* При использовании химических методов определения гризина, бацитрацина, антибиотиков тетрациклиновой группы, пенициллина, стрептомицина пересчет их фактического содержания в ед/г производится по активности стандарта.
** Необходимо контролировать остаточные количества и тех пестицидов, которые были использованы при производстве продовольственного сырья (п.30 приложение 3 к настоящим санитарным правилам).
***Продукты без фенилаланина или с низким его содержанием, предназначенные для питания детей старше года, по показателям безопасности должны соответствовать требованиям (п. 30 приложение 3 к настоящим санитарным правилам).
35. Микробиологические показатели для молочных продуктов
детского питания, изготовленных на молочных кухнях
системы здравоохранения:
--------------------------------------------------------------------
Индекс, группа |КМАФАнМ,|   Масса продукта (см 3 ,г)  |  Примечание
продуктов   |КОЕ/г,  |  в которой не допускаются |
|не более|---------------------------|
|        |БГКП  |E.coli|S.au-|Пато-  |
|        |(коли-|      |reus |генные,|
|        |формы)|      |     |в т.ч. |
|        |      |      |     |саль-  |
|        |      |      |     |монеллы|
--------------------------------------------------------------------
1       |    2   |   3  |   4  |  5  |   6   |       7
--------------------------------------------------------------------

кадмий                        0,02
Сынап                         0,005
Микоуыттар:
афлатоксин М 1                рұқсат етілмейді  <0,00002
Антибиотиктер*:
левомицетин                 рұқсат етілмейді  <0,01
тетрациклин тобы            рұқсат етілмейді  <0,01 г/бірлік
пенициллин                  рұқсат етілмейді  <0,01 г/бірлік
стрептомицин                рұқсат етілмейді  <0,5 г/бірлік
Пестицидтер**:
гексахлорциклогексан          0,005
(a,b,y измерлері)
ДДТ және оның қалдықтары      0,005
Радионуклидтер                25 бап бойынша (Қосымша N3)
Микробиологиялық көрсеткіштер:             құрғақ өнімде
МАФАнМС                       2*10 3         КТБ/г, аспайтын; 37-50ӘС
қалпына келтірілген
қоспалар
3*10 3         КТБ/г, аспайтын; 70-85ӘС
қалпына келтірілген
қоспалар
ІТЖБТ (колиформдар)           1,0          салмақта (г), рұқсат
етілмейді
E. coli                       10           жоғарғыдай
S. aureus                     10           жоғарғыдай
B. cereus                     100          КТБ/г, аспайтын
патогенді, с.і.               100          салмақта (г), рұқсат
сальмонеллалар                             етілмейді
Listeria                      100          жоғарғыдай
monocytogenes
Зеңдер                        50           КТБ/г, аспайтын
Ашытқылар                     10           Жоғарғыдай
___________________________________________________________________
*Гризин, бацитрацин және тетрациклин тобының антибиотиктерін анықтау үшін химиялық әдісті қолданғанда олардың г/бірлігі нақты құрамы стандарттың белсендігін есептеу арқылы жүргізеді.
**Азық-түліктік шикі заттарды өндіргенде пайдаланылған пестицидтердің қалған мөлшерін бақылау керек. (N3 қосымша 30 бап).
***Бір жастан асқан балаларды тамақтандыруға арналған, құрамында фенилаланины жоқ немесе аз мөлшерде қосылған өнімдер үшін қауіпсіздік көрсеткіштері талаптарға сай болуы керек (N3 Қосымша 30 бап).
35. Денсаулық сақтау жүйесінің сүт ас үйлерінде дайындалған балаларды тамақтандыруға арналған сүт өнімдерінің микробиологиялық көрсеткіштері:
___________________________________________________________________
Өнімдердің тобы,| КТБ/г, | Салмақтағы өнімде (см 3 ,г), | Ескертулер
индекс          |аспайтын|  рұқсат етілмейді          |
| КМФАнМ |____________________________|
|        |ІТЖБТ |  E.  | S.au.| пато. |
|        |(коли | coli | reus | генді,|
|        | фор. |      |      | с.і.  |
|        | мдар)|      |      | саль. |
|        |      |      |      | монел.|
|        |      |      |      | лалар,|
|        |      |      |      |L.mono.|
|        |      |      |      | cyto. |
|        |      |      |      | genes |
___________________________________________________________________
1            2       3       4     5      6         7
___________________________________________________________________

3) Продукты       100     10,0   10,0  10,0    100*  4) только
стерилизованные                                      сальмонеллы
(смеси молочные
адаптированные,
молоко стерили-
зованное, слив-
ки стерилизо-
ванные) неасеп-
тического роз-
лива
5) Смеси          500     10,0   10,0  10,0    100   В. cereus 20
восстановленные                                      КОЕ/г, не более
пастеризованные
6) Кисломолочные
продукы:
все продукты,      -       3,0   10,0  10,0     50   бифидобактерии
кроме бифилина;                                      1х10 6 КОЕ/г, не
менее, при из-
готовлении с их
использованием;
ацидофильные
бактерии 1х10 7
КОЕ/г, не ме-
нее, при изго-
товлении с их
использова-
нием; микроско-
пический препа-
рат по п. 4
(Приложение 3)
бифилин            -      10,0   10,0  10,0     50   Бифидобактерии
1х10 7 КОЕ/г, не
менее; микро-
скопический
препарат по
п. 4 (Прило-
жение 3)
--------------------------------------------------------------------
1       |    2   |   3  |   4  |  5  |   6   |       7
--------------------------------------------------------------------
4) Творожные
изделия:
творог              -      1,0     -    1,0     50   микроскопичес-
детский, ацидо-                                      кий препарат
фильная паста,                                       по п. 5 (Прило-
низколактозная                                       жение 3)
белковая паста;
творог кальци-
нированный        100      1,0     -    1,0     50
5) Готовые        1х10 3     1,0     -    1,0     50
молочные каши
(из муки и круп
всех наименова-
ний)
6) Настои (из     5х10 3     1,0    10,0   -      50*  * только
шиповника, чер-                                      сальмонеллы
ной смородины и
другие)
7) Закваски        -      10,0      -   10,0   100   микроорганизмы
(жидкие)                                             заквасочной
микрофлоры
1х10 8 КОЕ/г,
не менее;
микроскопичес-
кий препарат
по п. 4
(Приложение 3)
--------------------------------------------------------------------
6. Продукты для питания беременных и кормящих женщин
35. Продукты на молочной основе и на основе изолята
соевого белка:
1) Пищевая ценность (в готовом к употреблению продукте)
--------------------------------------------------------------------
Критерии и     |     Единица      |Допустимые уровни|Примечание
показатели     |    измерения     |-----------------|
|                  |нормируе- |марки-|
|                  |мые       |руемые|
--------------------------------------------------------------------
1         |         2        |     3    |   4  |    5
--------------------------------------------------------------------

3) Микробтан      100      10,0    10,0  10,0   100*  4) тек
тазартылмай                                           сальмонеллалар
құйылған стери.
лизациядан
өткен өнімдер
(бейімделген
сүт)
4) Қалпына        500      10,0    10,0  10,0   100   B. cereus
келтірілген                                           20 КТБ/г,
пастерленген                                          аспайтын
қоспалар
5) Ашыған
сүт өнімдері
Барлық өнімдер,   -        3,0     10,0  10,0    50   бифидобакте.
бифилиннен                                            рилар 1*10 6
басқалары                                             КТБ/г, кем
дегенде,
оларды пайда.
лана отырып
дайындағанда;
ацидофилды
бактериялар
10*10 7 КТБ/г,
кем дегенде,
оларды пай.
далана отырып
дайындағанда;
микроскопиялық
препарат 4 бап
б.(N3 Қосымша)
бифилин           -        10,0    10,0  10,0    50   Бифидобакте.
рийлер 1*10 7
КТБ/г, кем
дегенде;
микроскопия.
лық препарат
4 бап б.
(N3 Қосымша)
4) Ақ ірімшік өнімдері:
Балалар ақ ірім.  -        1,0     -     1,0     50   микроскопия.
шігі, ацидофилды                                      лық препарат
паста, лактозасы                                      5 бап б.
төмен белок                                            (N3 Қосымша)
пастасы;
Кальцилендіріл.   100      1,0     -     1,0     50
ген ақ ірімшік
5) Дайын сүттен   1*10 3     1,0     -     1,0     50
ботқалар (барлық
түрлі ұн мен
жармалар)
6) Тұнба (итмұ.   5*10 3     1,0     10,0   -      50*  *тек
рыннан, қара                                          сальмонеллалар
қарақаттан
дайындалғандар
және басқалар)
7) Ашытқылар      -        10,0    -     10,0    100  ашытқылар
(сұйық)                                               микрофлорасы
микрооргани.
змдер 1*10 8
КТБ/г, кем
дегенде;
микроскопия.
лық препарат
4 бап б.
___________________________________________________________________
6. Аяғы ауыр және бала емізетін әйелдерді
тамақтандыруға арналған өнімдер
35. Сүт негізіндегі және соя белогының изоляты негізіндегі өнімдер:
1) Тағамдық құндылығы (пайдалануға дайын өнімде)
___________________________________________________________________
Критерилер    |   Өлшем    |  Рұқсат етілген   |  Ескертулер
мен        |  бірлігі   |     деңгейлер     |
көрсеткіштер   |            |___________________|
|            | норма.  | белгі.  |
|            | ланатын | ленетін |
___________________________________________________________________
1               2           3         4            5
___________________________________________________________________

Белок                        г/л           30-100     +
Жир                         то же           8-35      +
Углеводы                    то же         100-140     +
Энергетическая
ценность                    ккал/л        610-1300    +
Минеральные вещества:
кальций                     мг/л         1200-2000    +
фосфор                      то же         900-1400    +
кальций/фосфор                -           1,1-2,0     -
калий                       мг/л         1400-2500    +
натрий                      то же         450-750     +
калий/натрий                  -             2-3       -
магний                      то же         150-250     +
медь                        мкг/л         600-1000    +
марганец                    то же         200-250     +
железо                      мг/л           30-50      +
цинк                        то же          10-40      +
хлориды                     то же        1000-1600    -
йод                         мкг/л         100-250     +
зола                        г/л             9-12      +
Витамины:
ретинол (А)                 мг/л          0,5-1,5     +
токоферол (Е)               то же          10-40      +
кальциферол (Д)             мкг/л          10-15      +
витамин К                   то же          50-120     +
тиамин (B 1 )                 мг/л          0,8-1,5     +
рибофлавин (В 2 )             мг/л          0,8-1,5     +
пантотеновая кислота        то же           8-12      +
пиридоксин (B 6 )             то же         1,5-3,0     +
ниацин (РР)                 то же          10-25      +
фолиевая кислота (Вс)       то же         0,8-2,0     +
цианкобаламин (В 12 )         мкг/л         3,0-8,0     +
аскорбиновая кислота
(С)                         мг/л          100-300     +
инозит                      то же          80-120     +
холин                       то же          80-120     +
биотин                      мкг/л          80-200     +
--------------------------------------------------------------------
2) Показатели безопасности
--------------------------------------------------------------------
Показатели        |  Допустимые уровни,|    Примечание
|   мг/кг, не более  |
--------------------------------------------------------------------
1             |          2         |         3
--------------------------------------------------------------------
Показатели окислительной порчи:
Перекисное число жира               4,0         ммоль активного
кислорода/кг
Токсичные элементы:
Свинец                              0,05
Мышьяк                              0,05

Белок                 г/л         30-100     +
Май                жоғарғыдай     8-35       +
Көміртектер        жоғарғыдай     100-140    +
Энергетикалық      ккал/л         610-1300   +
құндылығы
Минералды заттар:
кальций               мг/л        1200-2000  +
фосфор             жоғарғыдай     900-1400   +
кальций/фосфор     -              1,1-2,0    -
калий              мг/л           1400-2500  +
натрий             жоғарғыдай     450-750    +
калий/натрий       -              2-3        +
магний             жоғарғыдай     150-250    +
мыс                мкг/л          600-1000   +
маргенец           жоғарғыдай     200-250    +
темір              мг/л           30-50      +
мырыш              жоғарғыдай     10-40      +
хлоридтер          жоғарғыдай     1000-1600  -
йод                мкг/л          100-250    +
күл                г/л            9-12       +
Витаминдер:
ретинол (А)           мг/л        0,5-1,5    +
токоферол (Е)      жоғарғыдай     10-40      +
кальциферол (Д)       мкг/л       10-15      +
витамин К          жоғарғыдай     50-120     +
тиамин (В 1 )        мг/л           0,8-1,5    +
рибофлавин (В 2 )    мг/л           0,8-1,5    +
пантотен қышқылы   жоғарғыдай     8-12       +
пиридоксин (В 6 )    жоғарғыдай     1,5-3,0    +
ниацин (РР)        жоғарғыдай     10-25      +
Фолий қышқылы (В с ) жоғарғыдай     0,8-2,0    +
цианкобаламин      мкг/л          3,0-8,0    +
12 )
Аскорбин қышқылы   мг/л           100-300    +
(С)
инозит             жоғарғыдай     80-120     +
холин              жоғарғыдай     80-120     +
биотин             мкг/л          80-200     +
___________________________________________________________________
2) Қауіпсіздік көрсеткіштері
___________________________________________________________________
Көрсеткіштер          | Мг/кг аспайтын |      Ескертулер
| рұқсат етілген |
___________________________________________________________________
1                       2                   3
___________________________________________________________________
Қышқылдап бұзатын заттардың көрсеткіштері:
ашыған зат мөлшері май        4,0          ммоль белсенді оттекті/кг
Уытты элементтер:
Қорғасын                      0,05
Күшән                         0,05

Кадмий                              0,02
ртуть                               0,005
Антибиотики **                                   для продуктов на
молочной основе
левомицетин                    не допускается   <0,01
тетрациклиновой группы         не допускаются   <0,01 ед/г
пенициллин                     не допускается   <0,01 ед/г
стрептомицин                   не допускается   <0,5 ед/г
Микотоксины:
афлатоксин M 1                   не допускается   <0,00002, для
продуктов на
молочной основе
афлатоксин В 1                   не допускается   <0,00015, для
продуктов на соевой
основе
Пестициды**:
гексахлорциклогексан
(a,b,y-изомеры)                     0,02
ДДТ и его метаболиты                0,01
Радионуклиды Бк/л:
цезий-137                             50
стронций-90                           40
Микробиологические показатели:
1) Сухие продукты инстантного приготовления
КМАФАнМ                             2х10 3        КОЕ/г, не более,
для смесей, восста-
навливаемых при
37-50 o С
3х10 3        КОЕ/г, не более, для
смесей, восстанавли-
ваемых при 70-85 o С
БГК.П (колиформы)                    1,0        масса (г), в которой
не допускаются
Е. соli                               10        то же
S. aureus                             10        то же
В. cereus                            100        КОЕ/г, не более
патогенные, в т.ч. сальмо-           100        масса (г), в которой
неллы и L. mоnocytogenes                        не допускаются
плесени                               50        КОЕ/г, не более
дрожжи                                10        то же
2) Жидкие продукты пресные стерилизованные
Должны удовлетворять требованиям промышленной стерильности для
стерилизованного молока* в соответствии с приложением 8 к настоящим
санитарным правилам
3) Жидкие продукты кисломолочные и на сквашенной соевой основе
БГКП (колиформы)                       3        объем (см 3 ), в
котором не
допускаются
S. aureus                             10        то же
патогенные, в т.ч. сальмо-
неллы и L. mоnocytogenes              50        то же
Бифидобактерии                     1х10 6         КОЕ/см 3 , не менее,
при изготовлении с
их использованием
молочнокислые
микроорганизмы
1х10 7         КОЕ/см 3 , не менее
Плесени                             10          КОЕ/г, не более
Дрожжи                              10          КОЕ/г, не более
--------------------------------------------------------------------
36. Каши на молочно-зерновой основе (инстантного
приготовления):
1) Пищевая ценность (в 100 г продукта)
--------------------------------------------------------------------
Критерии и     |     Единица      |Допустимые уровни|Примечание
показатели     |    измерения     |-----------------|
|                  |нормируе- |марки-|
|                  |мые       |руемые|
--------------------------------------------------------------------
1         |         2        |     3    |   4  |    5
--------------------------------------------------------------------

кадмий                        0,02
Сынап                         0,005
Антибиотиктер**:                              сүт өнімдері үшін
левомицетин              рұқсат етілмейді  <0,01
тетрациклин тобы         рұқсат етілмейді  <0,01 г/бірлік
пенициллин               рұқсат етілмейді  <0,01 г/бірлік
стрептомицин             рұқсат етілмейді  <0,5 г/бірлік
Микоуыттар:
афлатоксин М 1             рұқсат етілмейді  <0,00002, сүт негізінде
өнімдер үшін
афлатоксин В 1             рұқсат етілмейді  <0,00015, соя негізінде
өнімдер үшін
Пестицидтер**:
гексахлорциклогексан          0,02
(a,b,y измерлері)
ДДТ және оның қалдықтары      0,01
Радионуклидтер Бк/л:
цезий-137                     50
стронций-90                   40
Микробиологиялық көрсеткіштер:
1) Тез дайындалатын құрғақ өнімдер
МАФАнМС                       2*10 3         КТБ/г, аспайтын; 37-50 С
қалпына келетін
қоспалар үшін
3*10 3         КТБ/г, аспайтын; 70-85 С
қалпына келетін
қоспалар үшін
БГК.П (колиформдар)           1,0          салмақта (г), рұқсат
етілмейді
E. coli                       10           жоғарғыдай
S. aureus                     10           жоғарғыдай
B. cereus                     100          КТБ/г, аспайтын
патогенді, с.і.               100          салмақта (г), рұқсат
сальмонеллалар мен                         етілмейді
L. monocytogenes
Зеңдер                        50           КТБ/г, аспайтын
Ашытқылар                     10           Жоғарғыдай
2) стерилизациядан өткізілген тұщы сұйық өнімдер
Осы санитарлық ереженің 8 қосымшасына сай тобының стерилизациядан
өткізілген сүтке арналған өндірістік стерильдіктің талаптарын
қанағаттандыратындай болуы керек.
3) Ашыған сүт және ашытылған соя негізіндегі сұйық өнімдер
ІТЖБТ (колиформдар)           3            Көлем (см 3 ), рұқсат
етілмейді
S. aureus                     10           жоғарғыдай
патогенді, с.і.               50           жоғарғыдай
сальмонеллалар мен
L. monocytogenes
Бифидобактериялар             1*10 6         КТБ/г, кем дегенде,
оларды пайдалана отырып
дайындағанда
Сүтқышқылды                   1*10 7         КТБ/см 3 , кем дегенде
Зеңдер                        10           КТБ/г, аспайтын
Ашытқылар                     10           КТБ/г, аспайтын
___________________________________________________________________
36. Сүт-дән негізіндегі ботқалар (тез дайындалатын):
1) Тағамдық құндылығы (100 г өнімдегі)
___________________________________________________________________
Критерилер    |   Өлшем    |  Рұқсат етілген   |  Ескертулер
мен        |  бірлігі   |     деңгейлер     |
көрсеткіштер   |            |___________________|
|            | норма.  | белгі.  |
|            | ланатын | ленетін |
___________________________________________________________________
1               2           3         4            5
___________________________________________________________________

Влага                         г             4-6
Белок                         г            10-14      +
Жир                           г             2-10      +
Углеводы                    то же          70-80      +
Энергетическая
ценность                    ккал          340-460     +
Зола                          г           0,5-3,5     -
Минеральные вещества:
натрий                   мг, не более       250       +
кальций                      мг           200-500     +   для обога-
щенных
продуктов
железо                      то же          20-50      +   то же
Витамины:
витамин А                    мкг          300-400     +   для вита-
минизиро-
ванных
продуктов
витамин Е                    мг             5-12      +   то же
витамин D                    мкг            5-10      +   то же
витамин С                    мг            30-120     +   то же
тиамин (B 1 )                  мг           0,2-0,7     +   то же
рибофлавин (В 2 )             то же         0,3-0,8     +   то же
ниацин (РР)                  мг             5-12      +   то же
фолиевая кислота (Вс)        мкг          600-1200    +   то же
--------------------------------------------------------------------
2) Показатели безопасности
--------------------------------------------------------------------
Показатели        |  Допустимые уровни,|    Примечание
|   мг/кг, не более  |
--------------------------------------------------------------------
1             |          2         |         3
--------------------------------------------------------------------
Токсические элементы:
свинец                              0,3
мышьяк                              0,2
кадмий                              0,06
ртуть                               0,03
Микотоксины:
афлатоксин M 1                  не допускается    <0,00002
афлатоксин B 1                  не допускается    <0,00015
дезоксиниваленол              не допускается    <0,05 для пшенич-
ной, ячменной
зеараленон                    не допускается    <0,005 для кукуруз-
ной, пшеничной, яч-
менной
Т-2 токсин                    не допускается    <0,05
Пестициды**:
гексахлорциклогексан
(a,b,y - изомеры)                   0,01
ДДТ и его метаболиты                0,01
Бенз(а)пирен                  не допускается    <0,2 мкг/кг
--------------------------------------------------------------------
1             |          2         |         3
--------------------------------------------------------------------
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                            50
стронций-90                          30
Вредные примеси:
Зараженность и загрязнен-
ность вредителями хлебных
запасов (насекомые, клещи);     не допускается

Ылғал              г              4-6        +
Белок              г              10-14      +
Көміртектер        жоғарғыдай     70-80      +
Энергетикалық      ккал           340-460    +
Күл                г              0,5-3,5    -
Минералды заттар:
натрий             мг             250        +
кальций            мг             200-500    +     байытылған
өнімдер үшін
темір              жоғарғыдай     20-50      +     Жоғарғыдай
Витаминдер:
витамин А          мкг            300-400    +     витаминделген
өнімдер үшін
витамин Е          мг             5-12       +     жоғарғыдай
витамин D          мкг            5-10       +     жоғарғыдай
витаминн С         мг             30-120     +     жоғарғыдай
тиамин (В 1 )        мг             0,2-0,7    +     жоғарғыдай
рибофлавин (В 2 )    жоғарғыдай     0,3-0,8    +     жоғарғыдай
ниацин (РР)        мг             5-12       +     Жоғарғыдай
фолий қышқылы (Вс) мкг            600-1200   +     жоғарғыдай
___________________________________________________________________
2) Қауіпсіздік көрсеткіштері
___________________________________________________________________
Көрсеткіштер          | Мг/кг аспайтын |      Ескертулер
| рұқсат етілген |
|    деңгейлер   |
___________________________________________________________________
Уытты элементтер:
Қорғасын                      0,3
Күшән                         0,2
кадмий                        0,06
Сынап                         0,003
Микоуыттар:
афлатоксин М 1             рұқсат етілмейді  <0,00002
афлатоксин В 1             рұқсат етілмейді  <0,00015
дезоксиниваленол         рұқсат етілмейді  <0,05 бидай, арпа үшін
зеараленон               рұқсат етілмейді  <0,005 жүгері, бидай,
арпа үшін
Т-2 токсин               рұқсат етілмейді  <0,05
Пестицидтер**:
гексахлорциклогексан          0,01
(a,b,y измерлері)
ДДТ және оның қалдықтары      0,01
Бенз(а)пирен             рұқсат етілмейді  <0,2 мкг/кг
Радионуклидтер Бк/л:
цезий-137                     50
стронций-90                   30
Зиянды қоспалар:
Астық қорларының         рұқсат етілмейді
зиянкестерімен
жұқпалану және
ластану (жәндіктер,
кенелер);

Металлические примеси              3x10 -4        %, размер отдельных
частиц не должен
превышать 0,3 мм в
наибольшем линейном
измерении
Микробиологические показатели:
КМАФАнМ                            5x10 4         КОЕ/г, не более
БГКП (колиформы)                   0,1          масса (г), в которой
не допускаются
Патогенные, в т.ч. сальмо-
неллы и L. mоnocytogenes            25          то же
Плесени                             200         КОЕ/г, не более
Дрожжи                              100         то же
--------------------------------------------------------------------
37. Продукты на плодоовощной основе (фруктовые, овощные соки,
нектары и напитки):
1) Пищевая ценность (в 100 г продукта)
--------------------------------------------------------------------
Критерии и     |     Единица      |Допустимые уровни|Примечание
показатели     |    измерения     |-----------------|
|                  |нормируе- |марки-|
|                  |мые       |руемые|
--------------------------------------------------------------------
1         |         2        |     3    |   4  |    5
--------------------------------------------------------------------
Массовая доля сухих
веществ                  г, не менее        10            соки
Углеводы                     г             10-20
Минеральные вещества:
железо                      мг              2-4           для обога-
щенных
продуктов
Витамины:
аскорбиновая кислота        мг             15-30          для вита-
(С)                                                       минизиро-
ванных
продуктов
b-каротин                  то же            1-2           то же
фолиевая кислота (Вс)       мкг           100-400         то же
ретинол (А)                 мг            0,1-0,3         то же
--------------------------------------------------------------------
2) Показатели безопасности
--------------------------------------------------------------------
Показатели        |  Допустимые уровни,|    Примечание
|   мг/кг, не более  |
--------------------------------------------------------------------
1             |          2         |         3
--------------------------------------------------------------------
Токсичные элементы:
свинец                              0,3
мышьяк                              0,2
кадмий                              0,02
ртуть                               0,01
Микотоксины:
патулин                        не допускается   <0,02, для содержа-
щих яблоки, томаты,
облепиху
Пестициды **:
гексахлорциклогексан
(a,b,y-изомеры)                     0,01
ДДТ и его метаболиты                0,005
Нитраты                             200         на овощной и
фруктово-овощной
основе
Радионуклиды Бк/кг:

Темір қоспалар                3*10 -4        %, кейбір бөліктердің
өлшемі ең үлкен жолдық
өлшемде 0,3 мм аспауы
керек
Микробиологиялық көрсеткіштер:
МАФАнМС                       5*10 4         КТБ/г, аспайтын
ІТЖБТ (колиформдар)           0,1          салмақта (г), рұқсат
етілмейді
патогенді, с.і.               25           жоғарғыдай
сальмонеллалар
Зеңдер                        200          КТБ/г, аспайтын
Ашытқылар                     100          Жоғарғыдай
___________________________________________________________________
37. Жеміс-көкөніс негізінде дайындалған өнімдер (жемістен, көкөністен жасалған шырындар, сірнелер мен сусындар):
1) Тағамдық құндылығы (100 г өнімдегі)
___________________________________________________________________
Критерилер    |   Өлшем    |  Рұқсат етілген   |  Ескертулер
мен        |  бірлігі   |     деңгейлер     |
көрсеткіштер   |            |___________________|
|            | норма.  | белгі.  |
|            | ланатын | ленетін |
___________________________________________________________________
1               2           3         4            5
___________________________________________________________________
Құрғақ заттардың   г, кем         10               шырындар
салмақтық үлесі    дегенде
Көміртектер        г              10-20
Минералды заттар:
темір              мг             2-4              байытылған
өнімдер үшін
Витаминдер:
аскорбин қышқылы   мг             15-30            витаминделген
(С)                                                өнімдер үшін
-каротин          жоғарғыдай      1-2              жоғарғыдай
фолий қышқылы      мкг            100-400          жоғарғыдай
(Вс)
ретинол (А)        мк             0,1-0,3          Жоғарғыдай
___________________________________________________________________
2) Қауіпсіздік көрсеткіштері
___________________________________________________________________
Көрсеткіштер          | Мг/кг аспайтын |      Ескертулер
| рұқсат етілген |
|    деңгейлер   |
___________________________________________________________________
Уытты элементтер:
Қорғасын                      0,3
Күшән                         0,2
кадмий                        0,02
Сынап                         0,01
Микоуыттар:
патулин                  рұқсат етілмейді  <0,02, құрамында алма,
қызанақ, шырғанақ үшін
Пестицидтер**:
гексахлорциклогексан          0,01
(a,b,y измерлері)
ДДТ және оның қалдықтары      0,005
нитраттар                     200          көкөніс және жеміс-
көкөніс негізінде
жасалған
Радионуклидтер Бк/л:

цезий-137                            60
стронций-90                          40
5-Оксиметилфурфурол                   20         мг/л для соков
Микробиологические          Должны удовлетворять требованиям
показатели                  промышленной стерильности для
соответствующих групп консервов в
соответствии с приложением 8 к настоящим
санитарным правилам
--------------------------------------------------------------------
38. Травяные инстантные чаи (на растительной основе):
Показатели безопасности (в готовом к употреблению продукте)
--------------------------------------------------------------------
Показатели        |  Допустимые уровни,|    Примечание
|   мг/кг, не более  |
--------------------------------------------------------------------
Токсичные элементы:
свинец                              0,05
мышьяк                              0,05
кадмий                              0,02
ртуть                               0,005
Пестициды**:
гексахлорциклогексан
(a,b,y-изомеры)                     0,02
ДДТ и его метаболиты                0,01
Гептахлор                     не допускается
Алдрин                        не допускается
дикофол (кельтан)                   0,01
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137                            200
стронций-90                          100
Микробиологические показатели:
КМАФАнМ                             5x10 3        КОЕ/г, не более
БГКП (колиформы)                    1,0         масса (г), в которой
не допускаются
В. cereus                           100         КОЕ/г не более
Патогенные, в т.ч.                   25         масса (г), в которой
сальмонеллы                                     не допускаются
Плесени                              50         КОЕ/г не более
Дрожжи                               50         то же
--------------------------------------------------------------------
* При использовании химических методов определения гризина, бацитрацина, антибиотиков тетрациклиновой группы, пенициллина, стрептомицина пересчет их фактического содержания в ед/г производится по активности стандарта.
** Необходимо контролировать остаточные количества и тех пестицидов, которые были использованы при производстве продовольственного сырья.
7. Основные сырье и компоненты, используемые при изготовлении
продуктов детского питания
--------------------------------------------------------------------
Индекс, группа   |     Показатели     |Допустимые|  Примечание
продуктов     |                    |  уровни, |
|                    |мг/кг, не |
|                    |более     |
--------------------------------------------------------------------

цезий-137                     60
стронций-90                   40
5-Оксиметилфурфурол           20           мг/л шырындар үшін
Микробиологиялық көрсеткіштер Осы санитарлық ереженің 8 қосымшасына
сай консервілер тобына арналған
стерилизациядан өткізген өндірістік
стерильдеудің талаптарын
қанағаттандыратындай болуы керек.
___________________________________________________________________
38. Шөптен жасалған тез дайындалатын шайлар (өсімдік негізінде дайындалған):
Қауіпсіздік көрсеткіштер (пайдалануға дайын өнімдегі)
___________________________________________________________________
Көрсеткіштер          | Рұқсат етілген |      Ескертулер
|деңгейлер мг/кг |
___________________________________________________________________
Уытты элементтер:
Қорғасын                      0,05
Күшән                         0,05
кадмий                        0,02
Сынап                         0,005
Пестицидтер**:
гексахлорциклогексан          0,02
(a,b,y измерлері)
ДДТ және оның қалдықтары      0,01
Гептахлор                     рұқсат етілмейді
Алдрин                        рұқсат етілмейді
дикофол (кельтан)             0,04
Радионуклидтер Бк/л:
цезий-137                     200
стронций-90                   100
Микробиологиялық көрсеткіштер:
МАФАнМС                       5*10 3         КТБ/г, аспайтын
ІТЖБТ (колиформдар)           1,0          салмақта(г), рұқсат
етілмейді
B. cereus                     100          КТБ/г, аспайтын
патогенді, с.і.               25           салмақта(г), рұқсат
сальмонеллалар                             етілмейді
Зеңдер                        50           КТБ/г, аспайтын
Ашытқылар                     50           жоғарғыдай
___________________________________________________________________
*Гризин, бацитрацин және тетрациклин тобының антибиотиктері анықтау үшін химиялық әдісті қолданғанда олардың г/бірлігіндегі нақты құрамы стандарттың белсендігін есептеу арқылы жүргізеді.
**Азық-түліктік шикі заттарды өндіргенде пайдаланылған пестицидтердің қалған мөлшерін бақылау керек.
7. Балалар тағамдары дайындалғанда
пайдаланылатын негізгі шикізаттар мен бөліктер
___________________________________________________________________
Индекс, өнімдер|Көрсеткіштері |  Рұқсат етілген   |  Ескертулер
тобы      |              |     деңгейлер,    |
|              |   мг/кг, аспасын  |
___________________________________________________________________

39. Молоко, сливки   Токсичные элементы,  по п. 1   для сухих компо-
и молочные компо-    микотоксины, пести-  (Прило-   нентов в восста-
ненты сырые, тер-    циды, радионуклиды   жение 3)  новленном про-
мически обработан-                                  дукте
ные сухие            Ингибирующие         не допус- молоко и сливки
вещества             каются    сырые
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Индекс, группа |КМАФАнМ,|   Масса продукта   |Плесе-|  Примечание
продуктов   |КОЕ/г,  |(см 3 , г в которой не|ни,   |
|не более|    допускаются     |дрож- |
|        |--------------------|жи,   |
|        |БГКП  |S.au-|Пато-  |КОЕ/г,|
|        |(коли-|reus |генные,|не    |
|        |формы)|     |в т.ч. |более |
|        |      |     |саль-  |      |
|        |      |     |монеллы|      |
--------------------------------------------------------------------
1       |    2   |   3  |  4  |   5   |   6  |       7
--------------------------------------------------------------------
1) молоко коровье сырое:
высший сорт;     3х10 5       -     -      25          соматические
клетки - не
более 5х10 5 в
1 см 3
первый сорт      5х10 5       -     -      25
2) молоко сухое  2,5х10 4     1,0   1,0    25   плесени
с массовой до-                                - 100;
лей жира 25%,                                 дрожжи
сухое обезжи-                                 - 50
ренное
3) концентрат    1х10 4       1,0   1,0    25   плесени
сывороточных                                  - 50;
белков молока,                                дрожжи
получаемый ме-                                - 10
тодом электро-
диализа,
ультрафильтра-
ции и электро-
диализа)
4) углеводно-    1х10 4       1,0   1,0    50   плесени
белковый                                      - 50;
концентрат                                    дрожжи
- 10
5) молочно-      1х10 4       1,0   1,0    50   Плесени
белковый                                      - 50;
концентрат                                    дрожжи
- 10
6) сухой угле-  2,5х10 4      1,0   1,0    25   плесени
водно-белковый                                - 50;
модуль из под-                                дрожжи
сырной сыворот-                               - 10
ки
7) сухие угле-  2,5х10 4      1,0   1:0    25   плесени
водно-белковые                                - 50;
модули из тво-                                дрожжи
рожной сыво-                                  - 10
ротки
8) концентрат      -        3,0   1,0    25   плесени  Микроскопи-
параказеиновый                                - 50;    ческий
жидкий                                        дрожжи   препарат
- 50

39. Шикі, ыстық     Уытты        1 бап бойынша      Қалпына келті.
арқылы өңделген  элементтер,     (Қосымша N3)       рілген өнімдер.
құрғақ сүт,      микоуыттар,                        дегі құрғақ
кілегей және сүт Пестицидтер,                       құрамбөліктер
құрамбөліктер    радионуклидтер                     үшін
Енетін заттар   Рұқсат етілмейді   Шикі сүт және
кілегей
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткіштері:
___________________________________________________________________
Индексі,        | КМФАнМ | Салмақтағы өнімде  |Зеңдер, | Ескертулер
өнімдер тобы    | КТБ/г, |   (см 3 ,г), рұқсат  |ашытқы. |
| аспайт.|     етілмейді      |  лар   |
|        |____________________|  КТБ/г |
|        |ІТЖБТ | S.au.|пато. |аспайтын|
|        |(коли | reus |генді,|        |
|        | форм)|      |с.і.  |        |
|        |      |      |саль. |        |
|        |      |      |монел.|        |
|        |      |      |лалар |        |
___________________________________________________________________
1) шикі сиыр сүті:
жоғары сұрып;     3*10 5      -      -      25
бірінші сұрып     5*10 5      -      -      25            соматикалық
клеткалар-
аспайтын
5*10 5
2) майдың         2,5*10 4    1,0    1,0     25  зеңдер-
салмақтық үлесі                                100;
25% құрғақ сүт,                                ашытқы.
құрғақ майсыз.                                 лар-50
дандырылған
3) сүттің         1*10 4     1,0     1,0     25  зеңдер-
сарысу белоктары.                              50;
ның қанықпасы                                  ашытқы.
электродиализ,                                 лар 10
ультрасүзгі және
әдісі арқылы
алынған
4) көміртекті-    1*10 4     1,0     1,0     50  зеңдер-
белокты қанықпа                                50;
ашытқы.
лар 10
5) сүтті-белокты  1*10 4     1,0     1,0     50  зеңдер-
50;
ашытқы.
лар 10
6) ірімшік сары.  2,5*10 4   1,0     1,0     25  зеңдер-
суынан дайындал.                               50;
ған құрғақ                                     ашытқы.
көміртекті-белок.                              лар 10
ты модуль
7) ақ ірімшік са. 2,5*10 4   1,0     1,0     25  зеңдер-
рысуынан дайын.                                50;
далған құрғақ                                  ашытқы.
көміртекті-белок.                              лар 10
ты модуль
8) сұйық бука.    -        3,0     1,0     25  зеңдер-  микроско.
зеинді қанықпа                                 50;      пиялық
препарат

9) концентрат      -        1,0   1,0    25   плесени  то же
параказеиновый                                - 50;
сухой                                         дрожжи
- 50
10) казецит      1х10 4       1,0   1,0    25   плесени
сухой                                         - 50;
дрожжи
- 10
11) компонент   1,5х10 4      0,3   1,0    25   плесени
сухой молочный                                - 50;
нежирный для                                  дрожжи
сухих детских                                 - 10
продуктов
12) компонент   1,5х10 4      1,0   1,0    25   плесени
сухой молочный                                - 50;
с солодовым                                   дрожжи
экстрактом                                    - 10
(для жидких
детских
продуктов);
сухой молочный
нежирный (для
производства
БАД)
13) компонент    2,5х10 4     1,0   1,0    25   плесени
сухой молочный                                - 50;
с углеводно-                                  дрожжи
белковым кон-                                 - 50
центратом для
жидких детских
продуктов
14) компонент    2,5х10 4     1,0   1,0    25   плесени
сухой молочный                                - 50;
нежирный без                                  дрожжи
химической                                    -  50
обработки для
сухих детских
продуктов
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Индекс, группа   |     Показатели     |Допустимые|  Примечание
продуктов     |                    |  уровни, |
|                    |мг/кг, не |
|                    |более     |
--------------------------------------------------------------------
40. Зерно и зерно-   Токсичные элементы,   по п. 8
вые продукты (мука,  микотоксины, пести-   (Приложе-
крупа)               циды, вредные при-    ние 3)
меси, бенз(а)пирен
Радионуклиды Бк/кг:
цезий-137               50
стронций-90             40
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Индекс, группа |КМАФАнМ,|   Масса продукта   |Плесе-|  Примечание
продуктов   |КОЕ/г,  |(см 3 , г в которой не|ни,   |
|не более|    допускаются     |дрож- |
|        |--------------------|жи,   |
|        |БГКП  |S.au-|Пато-  |КОЕ/г,|
|        |(коли-|reus |генные,|не    |
|        |формы)|     |в т.ч. |более |
|        |      |     |саль-  |      |
|        |      |     |монеллы|      |
--------------------------------------------------------------------
Крупы - рисовая,
гречневая,овся-
ная, пшеничная,
ячменная

9) құрғақ бука.    -       1,0     1,0     25  зеңдер-  жоғарғыдай
зеинді қанықпа                                 50;
ашытқы.
лар 10
10) казецит       1*10 4     1,0     1,0     25  зеңдер-
құрғақ                                         50;
11) балалар та.   1,5*10 4   0,3     1,0     25  зеңдер-
ғамдарына арнал.                               50;
ған уытты экс.                                 ашытқы.
тратты құрғақ                                  лар 10
сүтті майсыз
құрам
12) уытты экс.    1,5*10 4   1,0     1,0     25  зеңдер-
тракты бар құр.                                50;
ғақ сүтті құрам                                ашытқы.
(сұйық балалар                                 лар 10
тағамдарына ар.
налған); құрғақ
сүтті майсыз
(ББҚ өндіруге
арналған)
13) көміртекті-    2,5*10 4   1,0     1,0     50  зеңдер-
белокты қанықпасы                              50;
бар құрғақ сүтті                               ашытқы.
құрам сұйық                                    лар 10
балалар тағамда.
рына арналған
14) балалар та.   2,5*10 4   1,0     1,0     25  зеңдер-
ғамдарына арнал.                               50;
ған химиялық                                   ашытқы.
жолмен өңделме.                                лар 50
ген, майсыз
құрғақ сүтті
құрам
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Индекс, өнімдер|Көрсеткіштері |  Рұқсат етілген   |  Ескертулер
тобы      |   бірлігі    |     деңгейлер,    |
|              |   мг/кг, аспасын  |
___________________________________________________________________
40. Дәнді-дақыл.     Уытты       8 бап бойынша
дар және олардың  элементтер,    (N3 Қосымша)
өнімдері (ұндар   микотоксины,
жармалар)         Пестицидтер,
зиянды қос.
палар,
бенз(а)пирен
РадионуклидтерБк/кг:
цезий-137       50
стронций-90     40
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткіштері:
___________________________________________________________________
Индекс,         | КМФАнМ | Салмақтағы өнімде  |Зеңдер, | Ескертулер
өнімдер тобы    | КТБ/г, |   (см 3 ,г), рұқсат  |ашытқы. |
| аспайт.|     етілмейді      |  лар   |
|        |____________________|  КТБ/г |
|        |ІТЖБТ | S.au.|пато. |аспайтын|
|        |(коли | reus |генді,|        |
|        | форм |      |с.і.  |        |
|        |      |      |саль. |        |
|        |      |      |монел.|        |
|        |      |      |лалар |        |
___________________________________________________________________

необработанные   2,5х10 4    1,0    -      25     100       100
Мука рисовая,
гречневая, ов-
сяная, ржанная
необработанная    5х10 4     0,1    -      25     200       100
Мука рисовая,
гречневая, ов-
сяная, ржаная
обработанная      1х10 4     1,0   1,0     25      50        10
Крупа манная      1х10 4     1,0   1,0     25      50        50
Толокно овся-
ное, крупа
манная            1х10 4     1,0   1,0     25      50        10
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Индекс, группа   |     Показатели     | Допустимые  | Примечание
продуктов     |                    |   уровни,   |
|                    | мг/кг, не   |
|                    |    более    |
--------------------------------------------------------------------
1         |          2         |      3      |      4
--------------------------------------------------------------------
41. Фрукты, овощи   Токсичные элементы:
свежие              свинец                    0,3
мышьяк                    0,2
кадмий                    0,02
ртуть                     0,01
Пестициды**:
гексахлорциклогексан
(a,b,y-изомеры)           0,01
ДДТ и его метаболиты      0,005
Нитраты:
свекла                     600
капуста                    400
овощи, бананы              200
фрукты                      50
Соки фруктовые      Токсичные элементы:
концентрированные   свинец                    0,4
асептического кон-  мышьяк                    0,2
сервирования или    кадмий                    0,03
быстрозамороженные  ртуть                     0,02
Микотоксины:
патулин             не допускается <0,02 для
яблочных,
облепиховых
Пестициды**:
гексахлорциклогек-
сан (a,b,y-изомеры)       0,1
ДДТ и его метаболиты      0,005
Нитраты:                   100      фрукты
42. Мясо убойных    Токсичные элементы:
животных (говяди-   свинец                    0,1      для детей
на, свинина, ко-                                       до 3 лет
нина и другие)                                0,2      для детей
старше 3 лет
мышьяк                    0,1
кадмий                    0,03
ртуть                     0,01     для детей до
3 лет
0,02     для детей
старше 3 лет
Антибиотики*:
левомицетин         не допускается <0,01
тетрациклиновая
группа              не допускаются 0,01 ед/г
гризин              не допускается <0,5 ед/г
бацитрацин          не допускается <0,02 ед/г
Пестициды**:
гексахлорциклогексан
(a,b,y-изомеры)           0,01     для детей до
3 лет
0,015    для детей
старше 3 лет
ДДТ и его метаболиты      0,01     для детей до
3 лет
0,015    для детей
старше 3 лет
Субпродукты убой-   Токсичные элементы:
ных животных        свинец                    0,5

Өңделмеген жар.   2,5*10 4   1,0     -     25      100       100
малар - күріш,
қарақұмық, сұлы,
бидай, арпа
Күріш, қарақұмық, 5*10 4     0,1     -     25      200       100
сұлы, қарабидай.
дың өңделмеген
ұндары
Күріш, қарақұмық, 1*10 4     1,0     1,0    25      50       10
сұлы, қарабидай.
дың өңделмеген
ұндары
Ұнтақ жарма       1*10 4     1,0     1,0     25      50       50
Сұлы талқаны,     1*10 4     1,0     1,0     25      50       10
ұнтақ
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Индекс, өнімдер|Көрсеткіштері |  Рұқсат етілген   |  Ескертулер
тобы      |              |     деңгейлер,    |
|              |   мг/кг           |
___________________________________________________________________
1               2                3                 4
___________________________________________________________________
41. Жаңа үзіл.   Уытты
ген жемістер,    элементтер:
көкөністер       Қорғасын            0,3
Күшән               0,2
кадмий              0,02
Сынап               0,01
Пестицидтер**:
гексахлорцикло.     0,01
гексан (a,b,y
изомерлері)
ДДТ және оның       0,005
қалдықтары
нитраттар:
қызылша             600
қырыққабат          400
Көкөністер,         200
банандар
жемістер            50
Сақталатын       Уытты
немесе тез       элементтер:
мұздатылған      Қорғасын            0,4
қоюландырылдған  Күшән               0,2
жеміс шырындары  кадмий              0,03
Сынап               0,02
Микоуыттар:
патулин         рұқсат етілмейді   <0,02 алма,
шырғанақ үшін
Пестицидтер**:
гексахлорцикло.     0,01
гексан (a,b,y
изомерлері)
ДДТ және оның       0,005
қалдықтары
нитраттар:          100            жемістер
42. Сойылған     Уытты
жануарлардың     элементтер:
еті (сиыр, шош.  Қорғасын            0,1            3 жасқа дейінгі
қа, жылқы және                                      балаларға ар.
басқалар)                                           налған
0,2            3 жастан жоғары
балаларға
арналған
Күшән               0,1
кадмий              0,03
Сынап               0,01           3 жасқа дейінгі
балаларға
арналған
0,2            3 жастан жоғары
балаларға
арналған
Антибиотиктер*:
левомицетин         рұқсат         <0,01
етілмейді
тетрациклинді топ   рұқсат         0,01 г/бірлік
етілмейді
гризин              рұқсат         <0,5 г/бірлік
етілмейді
бацитрацин          рұқсат         <0,02 г/бірлік
етілмейді
Пестицидтер**:
гексахлорцикло.     0,01           3 жасқа дейінгі
гексан (a,b,y                      балаларға
изомерлері)                        арналған
0,015          3 жастан жоғары
балаларға
арналған
ДДТ және оның       0,01           3 жасқа дейінгі
қалдықтары                         балаларға
арналған
0,015          3 жастан жоғары
балаларға
арналған
Сойылған         Уытты
жануарлардың     элементтер:
өкпе-бауыр,      Қорғасын            0,5
ішек-қарны
(бауыры,

(печень, сердце,    мышьяк                    1,0
язык)               кадмий                    0,3
ртуть                     0,1
Антибиотики*:
левомицетин          не допускается
тетрациклиновая
группа               не допускаются
гризин               не допускается
бацитрацин           не допускается
Пестициды**:
гексахлорциклогексан
(a,b,y-изомеры)           0,015
ДДТ и его метаболиты      0,015
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Индекс, группа |КМАФАнМ,|   Масса продукта (см 3 , г), в которой не
продуктов   |КОЕ/г,  |              допускаются
|не более|-------------------------------------------
|        |БГКП  |S.au-|   Патогенные, в том числе
|        |(коли-|reus |        сальмонеллы и
|        |формы)|     |       L.monocytogenes
--------------------------------------------------------------------
Мясо убойных животных (в тушах и отрубах):
Парное;           10      1,0     -                 25
Охлажденное;     1х10 3     0,1     -                 25
Замороженное;    1х10 4     0,01    -                 25
Замороженное в
блоках и кус-
ках;             1х10 5     0,001   -                 25
субпродукты;       -       -      -                 25
кровь пищевая
сухая           2,5х10 4    1,0    1,0                25
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Индекс, группа   |     Показатели     | Допустимые  | Примечание
продуктов     |                    |   уровни,   |
|                    | мг/кг, не   |
|                    |    более    |
--------------------------------------------------------------------
43. Мясо птицы      Токсичные элементы:
свинец                    0,2
мышьяк                    0,1
кадмий                    0,03
ртуть                     0,02
Антибиотики*:
левомицетин          не допускается  <0,01
тетрациклиновая
группа               не допускаются  <0,01 ед/г
гризин               не допускается  <0,5 ед/г
бацитрацин           не допускается  <0,02 ед/г
Пестициды**:
гексахлорциклогексан
(a,b,y-изомеры)           0,02
ДДТ и его метаболиты      0,01
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Индекс, группа |КМАФАнМ,|   Масса продукта (см 3 , г), в которой не
продуктов   |КОЕ/г,  |              допускаются
|не более|-------------------------------------------
|        |БГКП  |S.au-|   Патогенные, в том числе
|        |(коли-|reus |        сальмонеллы и
|        |формы)|     |       L.monocytogenes
--------------------------------------------------------------------
Тушки и мясо птицы (отбор проб из глубоких слоев):
птица охлажден-
ная, заморожен-
ная              1х10 5      -      -                25
мясо цыплят,
цыплят-бройле-
ров охлажден-
ное, заморожен-
ное              1х10 5      -      -                25
мясо бескостное
кусковое; кус-
ковое на кос-
тях, в т.ч.
окорочка и

жүрегі, тілі)    Күшән               1,0
кадмий              0,3
Сынап               0,1
Антибиотиктер*:
левомицетин         рұқсат
етілмейді
тетрациклинді топ   рұқсат
етілмейді
гризин              рұқсат
етілмейді
бацитрацин          рұқсат
етілмейді
Пестицидтер**:
гексахлорцикло.     0,015
гексан (a,b,y
измерлері)
ДДТ және оның       0,015
қалдықтары
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткіштері:
___________________________________________________________________
Индекс,         |   КТБ/г,  |        Салмақтағы өнімде (см 3 ,г),
өнімдер тобы    | аспайтын  |           рұқсат етілмейді
|  МАФАнМС  |
|           |______________________________________
|           | ІТЖБТ | S.aureus |патогенді, с.і.
|           | (коли |          |сальмонеллалар және
|           | форм) |          |L.monocytogenes
___________________________________________________________________
Сойылған жануарлардың еті (ұшаларда және шабылған):
Жаңа сойылған     10           1,0       -            25
салқындатылған    1*10 3         0,1       -            25
мұздатылған       1*10 4         0,01      -            25
Топтап және       1*10 5         0,001     -            25
кесектеп
мұздатылған
өкпе-бауыр,         -            -       -            25
ішек-қарын
Тағамдық құрғақ   2,5*10 4       1,0       1,0          25
қан
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Индекс, өнімдер|Көрсеткіштері | мг/кг,аспасын   |  Ескертулер
тобы      |              | рұқсат етілген  |
___________________________________________________________________
1               2                3                 4
___________________________________________________________________
43. Құс еті      Уытты
элементтер:
Қорғасын            0,2
Күшән               0,1
кадмий              0,03
Сынап               0,02
Антибиотиктер*:
левомицетин         рұқсат         <0,01
етілмейді
тетрациклинді топ   рұқсат         <0,01 г/бірлік
етілмейді
гризин              рұқсат         <0,5 г/бірлік
етілмейді
бацитрацин          рұқсат         <0,02 г/бірлік
етілмейді
Пестицидтер**:
гексахлорцикло.     0,02
гексан (a,b,y
изомерлері)
ДДТ және оның       0,01
қалдықтары
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткіштері:
___________________________________________________________________
Индекс,         |   КТБ/г   |        Салмақтағы өнімде (см 3 ,г),
өнімдер тобы    |           |           рұқсат етілмейді
|           |______________________________________
|           | ІТЖБТ | S.aureus |патогенді, с.і.
|           |(колифо|          |сальмонеллалар және
|           | рмдар)|          |L. monocytogenes
___________________________________________________________________
Құс еті мен ұшалар (терең қабаттарынан дайындалған сынамаларды алу):
салқындатылған    1*10 5          -        -            25
мұздатылған құс
салқындатылған    1*10 5          -        -            25
мұздатылған
балапандар еті,
еттік балапандар

грудки           2х10 5      -      -                25
мясо механичес-
кой обвалки      1х10 6      -      -                25
Субпродукты
птицы охлажден-
ные              2х10 5      -      -                25
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Индекс, группа   |     Показатели     | Допустимые  | Примечание
продуктов     |                    |   уровни,   |
|                    | мг/кг, не   |
|                    |    более    |
--------------------------------------------------------------------
44. Рыба            Токсичные элементы:
свинец                    0,5
мышьяк                    0,5
кадмий                    0,1
ртуть                     0,15
Пестициды*:
гексахлорциклогексан
(a,b,y-изомеры)           0,02
ДДТ и его метаболиты      0,01
Нитрозамины: сумма
НДМА и НДЭА          не допускаются <0,001
Гистамин                  100
Полихлорированные
бифенилы                  2,0
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Индекс, группа |КМАФАнМ,|   Не допускается в г (см 3 ) продукта
продуктов   |КОЕ/г,  |
|не более|-------------------------------------------
|        |БГКП  |S.au-|   Патогенные, в том числе
|        |(коли-|reus |        сальмонеллы и
|        |формы)|     |       L.monocytogenes
--------------------------------------------------------------------
Рыба свежая,
охлажденная,
замороженная     5х10 4     0,01   0,01                25
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов   |     Показатели     | Допустимые  | Примечание
|                    |   уровни,   |
|                    | мг/кг, не   |
|                    |    более    |
--------------------------------------------------------------------
45. Масло расти-    Токсичные элементы:
тельное рафиниро-   свинец                    0,1
ванное и дезодори-  мышьяк                    0,1
рованное            кадмий                    0,05
ртуть                     0,03
Пестициды**:
гексахлорциклогексан
(a,b,y-изомеры)           0,01
ДДТ и его метаболиты      0,1
Показатели окислительной порчи:
перекисное число            5      ммоль актив-
ного кисло-
рода/кг
кислотное число           0,6      мг КОН/г
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Индекс, группа |КМАФАнМ,|Не допускается в г (см 3 ) продукта|Плесени
продуктов   |КОЕ/г,  |---------------------------------|КОЕ/г
|не более|БГКП  |S.au-|Патогенные,  |Дрожжи|
|        |(коли-|reus |в т.ч. саль- |      |
|        |формы)|     |монеллы      |      |
--------------------------------------------------------------------
Масло кукурузное
рафинированное

Сүйексіз кесек    2*10 5          -        -            25
еттер; сүйегі
бар кесек еттер,
с.і. сан еттер
мен төстер
сүйектен          1*10 6          -        -            25
механикалық
жолмен
ажыратылған ет
Құстың
мұздатылған
өкпе-бауыр,
ішек-қарын        2*10 5          -        -            25
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Индекс, өнімдер|Көрсеткіштері |  Рұқсат етілген   |  Ескертулер
тобы      |              |     деңгейлер,    |
|              |   мг/кг, аспасын  |
___________________________________________________________________
1               2                3                 4
___________________________________________________________________
44. Балық        Уытты
элементтер:
Қорғасын            0,5
Күшән               0,5
кадмий              0,1
Сынап               0,15
Пестицидтер**:
гексахлорцикло.     0,02
гексан (a,b,y
изомерлері)
ДДТ және оның       0,01
қалдықтары
Нитрозаминдер:  рұқсат етілмейді   <0,001
НДМА мен НДЭА
қосындысы
Гистамин            100
Полихлорланған      2,0
бифенилдар
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткіштері:
___________________________________________________________________
Индекс,         |   КТБ/г,  |       рұқсат етілмейді
өнімдер тобы    | аспайтын  |        г(см 3 ) өнімде
|  КМФАнМ   |______________________________________
|           | ІТЖБТ | S.aureus |патогенді, с.і.
|           | (коли |          |сальмонеллалар мен
|           | форм) |          |L. monocytogenes
___________________________________________________________________
салқындатылған,   5*10 4          0,01        0,01            25
мұздатылған жаңа
балық
___________________________________________________________________
Өнімнің          | Көрсеткіштер    | Рұқсат етілген | Ескертулер
түрлері          |                 | деңгейлер      |
|                 |  Мг/кг аспасын |
___________________________________________________________________
45. Рафинадталған Уытты
және иіссізден.   элементтер:
дірілген өсім.    Қорғасын               0,1
дік майы
Күшән                  0,1
кадмий                 0,05
Сынап                  0,03
Пестицидтер**:
гексахлорцикло.        0,01
гексан (a,b,y
изомерлері)
ДДТ және оның          0,1
қалдықтары
Қышқылдап бұзатын заттың көрсеткіштері:
ашыған зат             5           ммоль белсенді
мөлшері                            оттекті/кг
қышқылдар мөлшері      0,6         мг КОН/г
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткіштері:
___________________________________________________________________
| КТБ/г, | г (см 3 ) өнімде            |   КТБ/г
өнімдердің    | аспайт.|  рұқсат етілмейді         |  Зеңдер
түрлері      |МАФАнМС |                           |
|        |___________________________|
|        |ІТЖБТ | S.au.|пато. |Ашыт. |
|        |(коли | reus |генді.|қылар |
|        | форм |      |с.і.  |      |
|        |      |      |саль. |      |
|        |      |      |монел.|      |
|        |      |      |лалар |      | ___________________________________________________________________

дезодорированное   100     1,0   1,0        25        1,0    20
Масло подсолнеч-
ное рафинирован-
ное дезодориро-
ванное             500     1,0   1,0        25        1,0    100
Масло соевое       100     1,0    -         25        1,0     20
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов   |     Показатели     | Допустимые  | Примечание
|                    |   уровни,   |
|                    | мг/кг, не   |
|                    |    более    |
--------------------------------------------------------------------
46. Масло коровье    Токсичные элементы:
высший сорт          свинец                   0,1
мышьяк                   0,1
кадмий                   0,03
ртуть                    0,03
Антибиотики*:
левомицетин         не допускается <0,01
тетрациклиновая
группа              не допускаются <0,01 ед/г
пенициллин          не допускается <0,01 ед/г
стрептомицин        не допускается <0,5 ед/г
Микотоксины:
афлатоксин M 1        не допускается <0,00002
Пестициды**:
гексахлорциклогексан
(a,b,y-изомеры)          0,2
ДДТ и его метаболиты     0,2
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,| Не допускается в г (см 3 ) |Плесени|Приме-
|КОЕ/г,  |         продукта         |КОЕ/г, |чание
|не более|--------------------------|не бо- |
|        |БГКП  |S.au- |Патогенные, |лее    |
|        |(коли-|reus  |в т.ч. саль-|       |
|        |формы)|      |монеллы     |       |
--------------------------------------------------------------------
Масло коровье    1х10 4     0,1    1,0       25*        100   * допол-
высший сорт                                                 нительно
L. mono-
cytoge-
nes
Жир птичий
топленый         1х10 2     1,0    1,0       25
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов   |     Показатели     | Допустимые  | Примечание
|                    |   уровни,   |
|                    | мг/кг, не   |
|                    |    более    |
--------------------------------------------------------------------
47. Сахарный песок  Токсичные элементы:
свинец                   1,0
мышьяк                   0,5
кадмий                   0,05
ртуть                    0,01
Пестициды**:
гексахлорциклогексан
(a,b,y-изомеры)      не допускаются  <0,005
ДДТ и его метаболиты не допускаются  <0,005
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,|    Не допускается в г    |Плесени|Дрожжи
|КОЕ/г,  |         продукта         |КОЕ/г, |КОЕ/г
|не более|--------------------------|не бо- |не более
|        |БГКП  |S.au- |Патогенные, |лее    |
|        |(коли-|reus  |в т.ч. саль-|       |
|        |формы)|      |монеллы     |       |
--------------------------------------------------------------------
Сахарный песок,
сахар молочный

Рафинадталған және   100     1,0    1,0     25     1,0    20
иіссіздендірілген
жүгері майы
Рафинадталған және   500     1,0    1,0     25     1,0    100
иіссіздендірілген
күнбағыс майы
Зығыр майы           100     1,0      -     25     1,0    20
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнімнің          | Көрсеткіштер    | Рұқсат етілген | Ескертулер
түрлері          |                 | деңгейлер      |
|                 |  Мг/кг аспасын |
___________________________________________________________________
46. жоғары сұрып. Уытты
ты сиыр майы      элементтер:
Қорғасын               0,1
Күшән                  0,1
кадмий                 0,03
Сынап                  0,03
Антибиотиктер*:
левомицетин         рұқсат         <0,01
етілмейді
тетрациклинді топ   рұқсат         <0,01 г/бірлік
етілмейді
пенициллин          рұқсат         <0,5 г/бірлік
етілмейді
стрептомицин        рұқсат         <0,5 г/бірлік
етілмейді
Микоуыттар:
афлатоксин М 1        рұқсат         <0,00002
етілмейді
Пестицидтер**:
гексахлорцикло.        0,2
гексан (a,b,y
изомерлері)
ДДТ және оның          0,2
қалдықтары
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткіштері:
___________________________________________________________________
| КТБ/г, | г (см 3 ) өнімде     | КТБ/г  | Ескертулер
өнімдердің   | аспайт.| рұқсат етілмейді   |аспайтын|
түрлері     | МАФАнМС|____________________| Зеңдер |
|        |ІТЖБТ | S.au.|пато. |        |
|        |(коли | reus |генді,|        |
|        | форм |      |с.і.  |        |
|        |      |      |саль. |        |
|        |      |      |монел.|        |
|        |      |      |лалар |        |
___________________________________________________________________
Жоғары  сұрыпты   1*10 4     0,1    1,0     25*    100    қосымша
сиыр майы                                               L. monocy.
togenes
Ерітілген         1*10 2     1,0    1,0     25
құс майы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өнімнің          | Көрсеткіштер    | Рұқсат етілген | Ескертулер
түрлері          |                 | деңгейлер      |
|                 |  Мг/кг аспасын |
___________________________________________________________________
47. Құмшекер     Уытты
элементтер:
Қорғасын            1,0
Күшән               0,5
кадмий              0,05
Сынап               0,01
Пестицидтер**:
гексахлорцикло.     рұқсат етілмейді   <0,005
гексан (a,b,y
изомерлері)
ДДТ және оның       рұқсат етілмейді   <0,005
қалдықтары
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткіштері:
___________________________________________________________________
| МАФАнМС|       г өнімде     | КТБ/г  | КТБ/г
өнімдердің   | КТБ/г  | рұқсат етілмейді   |аспайтын|аспайтын
түрлері     | аспайт.|____________________| Зеңдер |ашытқылар
|        |ІТЖБТ | S.au.|пато. |        |
|        |(коли | reus |генді,|        |
|        | форм |      |с.і.  |        |
|        |      |      |саль. |        |
|        |      |      |монел.|        |
|        |      |      |лалар |        |
___________________________________________________________________

рафинированный    1х10 3    1,0      -        25         10      10
Патока кукуруз-
ная               5х10 3    1,0     1,0      100         50      10
Экстракт соло-
довый для дет-
ского питания     1х10 4    1,0      -        25         50      50
Крахмал куку-
рузный высшего
сорта             1х10 4    1,0      -        25         50      10
Аспартам         2,5х10 2   1,0      -        10          -       -
Потока куку-
рузная сухая,
получаемая по
импорту           5х10 3    1,0     1,0      100         50      10
Патока низко-
осахаренная,
порошкообразная   1х10 4    1,0     1,0       25        100      50
Углеводный ком-
понент, полу-
ченный путем
ферментативного
гидролиза крах-
мала              1х10 4    1,0      -        25        100      50
Крахмал карто-
фельный высшего
сорта             1х10 4    1,0      -        25         50      10
Сахар молочный
рафинированный    1х10 3    1,0      -        25         10      10
Лактоза пищевая
распылительной
сушки                     1,0     1,0       25        100      50
Концентрат
лактозы           5х10 3    1,0      -        50        100      50
--------------------------------------------------------------------
Микробиологические показатели:
--------------------------------------------------------------------
Виды продуктов |КМАФАнМ,| Не допускается в г (см 3 ) |Плесени|Приме-
|КОЕ/г,  |         продукта         |КОЕ/г, |чание
|не более|--------------------------|не бо- |
|        |БГКП  |S.au- |Патогенные, |лее    |
|        |(коли-|reus  |в т.ч. саль-|       |
|        |формы)|      |монеллы     |       |
--------------------------------------------------------------------
48. Прочие
компоненты
Витаминный
премикс           100     1,0     1,0       25         20   не до-
пускают-
ся в 1 г
Минеральный
премикс          1х10 4     1,0     1,0       25         50      50
Изолированный
соевый белок     5х10 3     0,1     1,0       25          -       -
Пектин           1х10 4     0,1      -        25        100      100
--------------------------------------------------------------------
* При использовании химических методов определения гризина, бацитрацина, антибиотиков тетрациклиновой группы, пенициллина, стрептомицина пересчет их фактического содержания в ед/г производится по активности стандарта.
** Необходимо контролировать остаточные количества и тех пестицидов, которые были использованы при производстве продовольственного сырья.
Приложение 4
к санитарным правилам и нормам
"Гигиенические требования
к безопасности и пищевой ценности
пищевых продуктов"
Пищевые продукты, полученные из генетически модифицированных
источников

Құмшекер, қант    1*10 3      1,0     -     25     10       10
сүтті рафинад.
талған
жүгері сірнесі    5*10 3      1,0    1,0    100    50       10
Балалар тағамына  1*10 4      1,0     -     25     50       50
арналған уыт
экстраты
Жоғары сұрыпты    1*10 4      1,0     -     25     50       10
жүгері крахмал
Аспартам          2,5*10 2    1,0     -     10      -        -
Шет елден алына.  5*10 3      1,0     1,0   100    50       10
тын құрғақ жүгері
сірнесі
Ұнтақ тәрізді,    1*10 4      1,0     1,0    25    100      50
қанты төмен сірне
крахмалды         1*10 4      1,0      -     25    100      50
ферментативті
гидролиздеу арқы.
лы алынатын
көміртекті
құрам
жоғары сұрыпты    1*10 4       1,0     -     25     50       10
картоп крахмалы
рафинадталған     1*10      1,0      -     25     10      10
сүтті қант
тозаңдап кепті.              1,0     1,0    25     100     50
рілген тағамдық
лактоза
лактозаның        5*10 3       1,0     -      50     100      50
қанықпасы
___________________________________________________________________
Микробиологиялық көрсеткіштері:
___________________________________________________________________
| КТБ/г, | г (см 3 ) өнімде     | КТБ/г  | Ескертулер
өнімдердің   | аспайт.| рұқсат етілмейді   |аспайтын|
түрлері     | МАФАнМС|____________________| Зеңдер |
|        |ІТЖБТ | S.au.|пато. |        |
|        |(коли | reus |генді,|        |
|        | форм |      |с.і.  |        |
|        |      |      |саль. |        |
|        |      |      |монел.|        |
|        |      |      |лалар |        |
___________________________________________________________________
48. Басқа құрамдар
Витаминді премикс  100      1,0    1,0    25      20    рұқсат
етілмейді
1 г
Минералды премикс  1*10 4     1,0    1,0    25      50       50
Оқшауланған        5*10 3     0,1    1,0    25       -        -
Пектин             1*10 4     0,1      -    25      100      100
___________________________________________________________________
*Гризин, бацитрацин және тетрациклин тобының антибиотиктері анықтау үшін химиялық әдісті қолданғанда олардың г/бірлігінің нақты құрамын стандарттың белсендігін есептеу арқылы жүргізеді.
**Азық-түліктік шикі заттарды өндіргенде пайдаланылған пестицидтердің қалған мөлшерін бақылау керек.
"Тағам өнімдерінің қауіпсіздігі
мен тағамдық құндылығына қойылатын
гигиеналық талаптар туралы"
санитарлық ережелер мен нормаларға
4 қосымша
Генетикалық модификацияланған
көздерден алынған тағамдық өнімдер

1. Пищевые продукты, подлежащие этикетированию
--------------------------------------------------------------------
Продовольст-|
венное сырье|                Пищевые продукты
--------------------------------------------------------------------
1      |                         2
--------------------------------------------------------------------
Соя          1  Соевые бобы
2  Соевые проростки
3  Концентрат соевого белка и его текстурированные
формы
4  Изолят соевого белка
5  Гидролизат соевого белка
6  Соевая мука и ее текстурированные формы
7  Заменитель молока (соевое молоко)
8  Заменитель сухого молока (сухое соевое молоко)
9  Консервированная соя
10 Вареные соевые бобы
11 Жареные соевые бобы
12 Жареная соевая мука
13 Продукты, полученные из или с использованием
изолята соевого белка, концентрата соевого белка,
гидролизата соевого белка, соевой муки, сухого
соевого молока
14 Ферментированные соевые продукты
15 Соевая паста и продукты из нее
16 Соевый соус
17 Соевое масло рафинированное
18 Соевый лецитин
19 Продукты, полученные из или с использованием
соевого молока (тофу, сквашенные напитки,
мороженое, майонез)
--------------------------------------------------------------------
Кукуруза     1  Кукуруза для непосредственного употребления в пищу
(мука, крупа и другие)
2  Кукурузное масло рафинированное
3  Кукуруза замороженная и консервированная
4  Попкорн
5  Кукурузные чипсы
6  Мука смешанная, содержащая кукурузную муку более 5%
7  Кукурузный крахмал
8  Сиропы из кукурузного крахмала
9  Патока и другие олигосахара
--------------------------------------------------------------------
Картофель    1  Картофель для прямого потребления
2  Картофельный крахмал
3  Полуфабрикаты из картофеля быстрозамороженные:
- пюре картофельное сухое
- хлопья картофельные
- картофельные чипсы
- крекеры картофельные (полуфабрикаты)
4  Продукты из картофеля обжаренные:
- хворост картофельный
- в ломтиках
- соломкой
5  Концентрат из картофеля:
- мука для оладьев
- вареники с картофелем (полуфабрикаты)
- пюре картофельное, не требующее варки
6  Продукты из картофеля быстрого приготовления:
- картофель сушеный, быстро восстанавливаемый
- картофель сушеный, быстро развариваемый
7  Консервы из картофеля
8  Меласса
--------------------------------------------------------------------
Томаты       1  Томаты для непосредственного употребления в пищу
(натуральные, цельноконсервированные)
2  Томатная паста
3  Томатное пюре
4  Томатный сок, напитки
5  Томатные соусы, кетчупы
--------------------------------------------------------------------
Сахарная     Сахар
свекла
--------------------------------------------------------------------
Кабачки      1  Кабачки в натуральном виде
2  Продукты, произведенные из (или) с использованием
кабачков
--------------------------------------------------------------------
Дыня         1  Дыня в натуральном виде
2  Продукты произведенные из (или) с использованием
дыни
--------------------------------------------------------------------
Папайя       1  Папайя в натуральном виде
2  Продукты произведенные из (или) с использованием
папайи
--------------------------------------------------------------------
Цикорий      Продукты, содержащие цикорий
--------------------------------------------------------------------
Пищевые
добавки      Произведенные из ГМИ
--------------------------------------------------------------------
Биологически
активные
добавки к
пище         Содержащие ГМИ-компоненты
--------------------------------------------------------------------

1. Зат белгісі жапсырылатын тағамдық өнімдер
___________________________________________________________________
Азық-түлік шикі заттар  |           Тағамдық өнімдер
___________________________________________________________________
1                                2
___________________________________________________________________
Соя                      1 Соя бұршақтары
2 Өнген соялар
3 соя белогының қанықпасы және құрамындағы
заттар
4 соя белогының изоляты
5 соя белогының гидролизаты
6 Соя ұны және оның құрамындағы заттар
7 Сүт алмастырғыш (соя сүті)
8 Құрғақ сүттің ауыстырғышы (құрғақ соя
сүті)
9 Қалбырға салынған соя
10 Пісірілген соя бұршақтары
11 қуырылған соя бұршақтары
12 Қуырылған соя ұны
13 Соя белогының изоляты, соя белогының
қанықпасы, соя белогының гидролизаты,
соя ұны, құрғақ соя сүтінен дайындалған
өнімдер немесе осы өнімдерді пайдалана
отырып дайындалған өнімдер
14 Ферменттелген соя өнімдері
15 Соя пастасы мен одан дайындалған өнімдер
16 Соя соусы
17 Рафинадталған соя майы
18 Соя лецитин
19 соя сүтінен дайындалған өнімдер немесе
осы өнімдерді пайдалана отырып
дайындалған өнімдер (тофу, ашытылған
сусындар, балмұздақ, майонез)
Жүгері                   1 Тағамға пайдалануға арналған жүгері (ұн,
жарма және басқалары)
2 Рафинадталған жүгері майы
3 Мұздатылған және қалбырға салынған жүгері
4 Попкорн
5 Жүгеріден дайындалған чипсылар
6 Құрамында жүгері ұны 5% асатын аралас
ұндар
7 Жүгері крахмалы
8 Жүгері крахмалынан дайындалған шәрбаттар
9 Сірне және басқа да олигоқанттар
Картоп                   1 Тағамға пайдалануға арналған картоптар
2 Картоп крахмалы
3 Картоптан дайындалған тез мұздатылған
жартылай дайындалғандар
- құрғақ картоп пюресі
- картоп үлпектері
- картоп чипсылары
- картоп крекерлері (жартылай
дайындалғандар)
4 картоптан дайындалған қуырылған өнімдер:
- картоп кітірлектері
- тілінген
- ши тәрізді
5 картоптан дайындалған қанықпалар:
- құймақ дайындауға арналған ұн
- картоп қосылған варениктер (жартылай
дайындалғандар)
- пісіруді қажет етпейтін картоп пюресі
6 Картоптан жасалған тез дайындалатын
өнімдер:
- қалпына тез келетін құрғақ картоп
- тез езіліп кететін құрғақ картоп
7 картоптан дайындалған консервілер
8 Меласса
Қызанақ                  1 Тағамға пайдалануға арналған (табиғи,
тұтастай қалбырға салынған)
2 Томат пастасы
3 Қызанақ пюресі
4 Қызанақ шырыны, сусындар
5 Қызанақ тұздықтары, кетчуптер
Қант қызылшасы           Қант
Кәдіш                    1 Табиғи түрдегі кәдіштер
2 Кәдіш өнімдері немесе оны пайдалана
отырып дайындалған өнімдер
Қауын                    1 Табиғи түрдегі қауындар
2 Қауын өнімдері немесе оны пайдалана
отырып дайындалған өнімдер
Папайя                   1 Табиғи түрдегі папайя
2 Папайя өнімдері немесе оны пайдалана
отырып дайындалған өнімдер
Цикорий                    Құрамында цикорий бар өнімдер
Тағамдық қоспалар        ГМИ-ден дайындалғандар
Тағамға қосылатын        Құрамында ГМИ-барлар
биологиялық
белсенді қоспалар
___________________________________________________________________

2. Пищевые продукты, не требующие этикетирования
--------------------------------------------------------------------
Продовольст-|
венное сырье|                  Пищевые продукты
--------------------------------------------------------------------
Соя          Фруктоза
--------------------------------------------------------------------
Кукуруза     1 Мальтодекстрины
2 Глюкоза
3 Фруктоза
--------------------------------------------------------------------
Сахарная     1 Глюкоза
свекла       2 Фруктоза
--------------------------------------------------------------------
Картофель    1 Глюкоза
2 Патока и другие олигосахара
--------------------------------------------------------------------
РАПС         Рапсовое масло и продукты его содержащие
--------------------------------------------------------------------
Лен          Льняное масло и продукты его содержащие
--------------------------------------------------------------------
Хлопок       Хлопковое масло и продукты его содержащие
--------------------------------------------------------------------
Приложение 5
к санитарным правилам и нормам
"Гигиенические требования
к безопасности и пищевой ценности
пищевых продуктов"
Биологически активные вещества, компоненты пищи и продукты,
являющиеся их источниками
1. Вещества, не оказывающие вредного воздействия на здоровье человека при использовании, для изготовления биологически активных добавок к пище
1. Пищевые вещества:
1) белки, производные белков (животного, растительного, микробного и иного происхождения): изоляты белков, концентраты белков, гидролизаты белков, аминокислоты и их производные;
2) жиры, жироподобные вещества и их производные: растительные масла - источники эссенциальных полиненасыщенных жирных кислот, фитостеринов, фосфолипидов, жирорастворимых витаминов; жиры рыб и морских животных - источники полиненасыщенных жирных кислот, фосфолипидов, жирорастворимых витаминов; индивидуальные полиненасыщенные жирные кислоты, выделенные из пищевых источников: линолевая, линоленовая, арахидоновая, эйкозапентаеновая, докозагексаеновая и другие кислоты; стерины, выделенные из пищевого сырья; среднецепочечные триглицериды; фосфолипиды и их предшественники, включая лецитин, кефалин, холин, этаноламин;
3) углеводы и продукты их переработки: пищевые волокна (целлюлоза, гемицеллюлозы, пектин, лигнин, камеди и другие); полиглюкозоамины (хитозан, хондроитинсульфат, гликозаминогликаны, глюкозамин и другие); крахмал и продукты его гидролиза; инулин и другие полифруктозаны; глюкоза, фруктоза, лактоза, лактулоза, рибоза, ксилоза, арабиноза;

2. Зат белгіні керек етпейтін тағамдық өнімдер
___________________________________________________________________
Азық-түлік шикі заттар  |           Тағамдық өнімдер
___________________________________________________________________
1                                2
___________________________________________________________________
Соя                      Фруктоза
Жүгері                   1 Мальтодекстриндер
2 Глюкоза
3 Фруктоза
Қант қызылшасы           1 Глюкоза
2 Фруктоза
Картоп                   1 Глюкоза
2 Сірне және басқалар олигоқанттар
Рапс                     Рапс майлары және құрамында осы майлар бар
өнімдер
Зығыр                    Зығыр майлары және құрамында осы майлар
бар өнімдер
Мақта                    Мақта майлары және құрамында осы майлар
бар
__________________________________________________________________
"Тағам өнiмдерiнiң қауiпсiздiгi мен
тағамдық құндылығына қойылатын
гигиеналық талаптар туралы"
санитарлық ережелер мен нормаларға
5 қосымша
Биологиялық белсенді заттар, олардың көзі болып
табылатын тағамдардың және өнімдердің құрамы 1. Тағамға биологиялық белсендi қоспаларды дайындауға
арналған, қолданған кезде адамдарға зиянды әсер
етпейтiн заттар
1. Тағамдық заттар:
1) белоктар, белок түзетiндер (жануарлардан, өсiмдiктерден, микробтардан алынатын және басқа да заттар): белоктардың изоляттары, белоктардың қанықпасы, белоктардың гидролизаттары, аминқышқылдар және олардан түзілетiн заттар;
2) майлар, майға ұқсас заттар және олардан түзiлетiн заттар: өсiмдiк майлары-эссенциальды көпқанықтырылмаған май қышқылдары, фитостериндер, фосфолипидтер, майда еритiн витаминдер; балық және теңiз жануарларының майы- көпқанықтырылмаған май қышқылдарының, фосфолипидтердiң, майда еритiн витаминдердiң көзi; тағам көздерiнен бөлiнiп алынған жеке түрдегi көпқанықтырылмаған май қышқылдары: линольдi, линолендi, арахидондық, экозапентаендi, докозагексаендi және басқа да қышқылдар; тағамдық шикiзаттан бөлiнген стериндер; ортабуыншақты триглицеридтер, фосфолипидтер және оның алдындағылар, оның iшiнде, кефалин, холин, этаноламиндер;
3) көмiрсулар және оның өнiмдерi: тағамдық талшықтар (целлюлоза, гемицеллюлоза, пектин, лигнин, камеди және басқалары); полиглюкозааминдер (хитозан, хондроитинсульфат, глюкозааминогликан, глюкозамин ж.б.); крахмал және оны гидролиздеу барысында түзілетiн өнiмдер; инулин және басқа да полифруктозандар; глюкоза, фруктоза, лактоза, лактулоза, рибоза, ксилоза, арабиноза;

4) витамины, витаминоподобные вещества и коферменты: витамин С (аскорбиновая кислота, ее соли и эфиры), витамин B 1 (тиамин), витамин В 2 (рибофлавин, флавинмононуклеотид), витамин B 6 (пиридоксин, пиридоксаль, пиридоксамин и их фосфаты), витамин РР (никотинамид, никотиновая кислота, соли никотиновой кислоты), фолиевая кислота, витамин B 12 (цианкобаламин, метилкобаламин), пантотеновая кислота (соли пантотеновой кислоты), биотин, витамин А (ретинол и его эфиры), каротиноиды (b-каротин, ликопин, лютеин и другие), витамин Е (токоферолы, токотриенолы и их эфиры), витамин Д и его активные формы, витамин К, парааминобензойная кислота, липоевая кислота, оротовая кислота, инозит, метилметионинсульфоний, карнитин, пангамовая кислота;
5) минеральные вещества (макро- и микроэлементы): кальций, фосфор, магний, калий, натрий, железо, йод, цинк, бор, хром, медь, сера, марганец, молибден, селен, кремний, ванадий, фтор, германий, кобальт.
2. Минорные компоненты пищи:
1) ферменты (растительного происхождения или полученные биотехнологическими методами на основе микробного синтеза);
2) полифенольные соединения, в том числе с выраженным антиоксидантным действием - биофлаваноиды, антоцианидины, катехины и другие;
3) естественные метаболиты: янтарная кислота, альфа-кетокислоты, убихинон, лимонная кислота, фумаровая кислота, винная кислота, орнитин, цитрулин, креатин, бетаин, глутатион, таурин, яблочная кислота, индолы, изотиоцианаты, октакозанол, хлорофилл, терпеноиды, иридоиды, резвератрол, стевиозиды.
6. Пробиотики (в монокультурах и в ассоциациях) и пребиотики:
1) бифидобактерии, в том числе видов infantis, bifidum, longum, breve, adolescentis; Lactobacillus, в том числе видов acidophilus, fermentii, casei, plantarum, bulgaricus и другие; Lactococcus; Streptococcus thermophilus; Propionibacterlum и другие;
2) различные классы олиго- и полисахаридов (фруктоолигосахариды, галактоолигосахариды природного происхождения, микробного синтеза и другие);
3) биологически активные вещества - иммунные белки и ферменты, гликопептиды, лизоцим, лактоферрин, лактопероксидаза, бактериоцины молочнокислых микроорганизмов, за исключением препаратов из тканей и жидкостей человека.
3. Растения (пищевые и лекарственные), продукты моря, рек, озер, пресмыкающиеся, членистоногие, минералоорганические или минеральные природные субстанции (в сухом, порошкообразном, таблетированном, капсулированном виде, в виде водных, спиртовых, жировых сухих и жидких экстрактов, настоев, сиропов, концентратов, бальзамов): мумие, спирулина, хлорелла, дрожжи инактивированные и их гидролизаты, цеолиты и другие.

4) витаминдер, витаминге ұқсас заттар және коферменттер: С витаминi (аскорбин қышқылы, оның тұздары мен эфирлерi), В 1 витаминi (тиамин), В 2 витаминi (рибофлавин, флавинмононуклеотид), В витаминi (пиридоксин, пиридоксаль, пиридоксамин және олардың фосфаты), РР витаминi (никотинамид, никотин қышқылы, никотин қышқылының тұздары), фолий қышқылы, витамин В 12 (цианкобаламин, метилкобаламин), пантотен қышқылы (пантотен қышқылының тұздары), биотин, витамин А (ретинол және оның эфирлерi), каротиноидтер (?-каротин, ликопин, лютеин және басқалары), E витаминi (токоферолтар, токотриенол және олардың эфирлерi), Д витаминi және оның белсендi түрлерi, К витаминi, парааминобензой қышқылы, липоялық қышқыл, оротты қышқыл, инозит, метилметионинсульфоний, карнитин, пангам қышқылы;
5) Минералды заттар (макро және микроэлементтер): кальций, фосфор, магний, калий, натрий, темiр, йод, мырыш, бор, хром, мыс, күкiрт, марганец, молибден, селен, кремний, ванадий, фтор, германий, кобальт.
2. Тағамның минералдық құрамы:
1) ферменттер (өсiмдiктерден түзiлетiн немесе микробтық синтез арқылы биотехнологиялық әдiс негiзiнде алынған);
2) полифенольды қосындылар, оның iшiнде антиоксидантты әсер арқылы айқындалған-биофлаваноидтер, антоцианидиндер, катехиндер және басқалары;
3) табиғи метаболиттер: янтарь қышқылы, альфа-кетоқышқылы, убихинон, лимон қышқылы, фумар қышқылы, шарап қышқылы, орнитин, цитрулин, креатин, бетаин, глутатион, таурин, алма қышқылы, инжолдар, изотиоцианиттер, октакозанол, хлорофилл, терпеноидтар, иридоидтар, резвератрол, стевиозидтер.
6. Пробиотиктер (монокультураларда және ассоциацияларда) және пребиотиктер:
1) бифидобактериялар, оның iшiнде infantis bifidum, longum, breve, adolescentis Lactobacillus түрлерi, оның iшiнде acidophilus, fermentii, casei, plantarum, bulgaricus түрлерi және басқалар; Lactococcus Streptococcus thermophilus Propionibacterlum және басқалар;
2) олиго және полисахаридтердiң түрлi кластары (табиғи тұрғыда түзiлген микробты синтез арқылы фруктоолигосахаридтер, галактоолигосахаридтер және басқалар);
3) биологиялық тұрғыдағы белсендi заттар - иммунды белоктар және ферменттер, гликопептидтер, лизоцим, лактоферрин, лактопероксидаза, адам тiнiнен алынатын заттар мен сұйықтықтан басқа да сүт қышқылды микроорганизидердiң бактериоциндерi.
3. Өсiмдiктер (тағамдық және дәрiлiк), теңiз, өзен, көл өнiмдерi, бауырмен жорғалаушылар, буынаяқтылар, минералды органикалық немесе табиғи минералды негiздерi (құрғақ, ұнтақ тәрiздес, таблеткалы, капсул түрiнде, сулы, спирттi, құрғақ майлы және сұйық экстракттар түрiнде, тұндырма, шәрбәт, қанықпа, бальзам түрiнде): мумие, спирулина, хлорелла, тазартылған ашытқы және олардың гидролизаттары, цеолиттер және басқалар.

4. Продукты пчеловодства: маточное молочко, прополис, воск, цветочная пыльца, перга.
2. Вещества, которые могут оказать вредное воздействие на здоровье человека при использовании, для изготовления биологически активных добавок к пище
5. Растения, содержащие сильнодействующие, наркотические или ядовитые вещества.
6. Вещества, не свойственные пище, пищевым и лекарственным растениям.
7. Неприродные синтетические вещества - аналоги активно действующих начал лекарственных растений (не являющиеся эссенциальными факторами питания).
8. Антибиотики.
9. Гормоны.
10. Потенциально опасные ткани животных, их экстракты и продукты их переработки, в том числе материалы риска передачи агентов прионовых заболеваний (бычья губчатая энцефалопатия):
1) череп, включая мозг и глаза, небные миндалины, спинной мозг и позвоночный столб быков (коров) старше 12 месяцев, коз (козлов), овец (баранов) старше 12 месяцев или имеющих коренные резцы, прорезывающиеся сквозь десны;
2) селезенка овец (баранов) и коз (козлов).
11. Ткани и органы человека.
12. Спороносные микроорганизмы (В. subtilis, В. lichenifomus и тому подобные); представители родов и видов микроорганизмов, среди которых распространены условно-патогенные варианты микроорганизмов (Enterococcus faecalis, faecium, Esherichia, Candida и тому подобные); живые дрожжи.
Приложение 6
к санитарным правилам и нормам
"Гигиенические требования
к безопасности и пищевой ценности
пищевых продуктов"
Паразитологические показатели безопасности рыбы,
ракообразных, моллюсков, земноводных, пресмыкающихся
и продуктов их переработки*
Пресноводная рыба и продукты ее переработки
Таблица 1
--------------------------------------------------------------------
N |  Виды   |      Паразитологические показатели и допустимые
п/|продуктов|                 уровни содержания
п |         |-------------------------------------------------------
|         |                Личинки в живом виде
|         |-------------------------------------------------------
|         | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10| 11| 12| 13| 14| 15| 16
--------------------------------------------------------------------
1  Сем.
карповые  н/д н/д н/д н/д н/д н/д н/д н/д н/д  -   -   -  н/д  -
2  Сем.
щуковые    -   -   -   -  н/д  -   -   -  н/д н/д  -   -  н/д  -
3  Сем.
окуневые   -   -   -   -   -   -   -  н/д н/д н/д  -   -   -   -
4  Сем.
лососевые  -   -   -   -  н/д  -   -  н/д  -  н/д н/д  -   -   -
5  Сем.
сиговые    -   -   -   -   -   -   -   -   -  н/д  -   -   -   -
6  Сем. ха-
риусовые   -   -   -   -  н/д  -   -   -   -  н/д  -   -   -   -
7  Сем.
тресковые  -   -   -   -   -   -   -   -   -  н/д  -   -   -   -
8  Сем.
осетровые  -   -   -   -   -   -   -   -   -   -  н/д н/д  -   -
9  Сем. змее-
головые    -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -  н/д
10 Сем. под-
каменщики  -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -  н/д  -
11 Сем.
сомовые    -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -  н/д  -
12 Фарш из
рыб семей-
ств, ука-
занных в
п.п.
1-11      н/д н/д н/д н/д н/д н/д н/д н/д н/д н/д н/д н/д н/д н/д
13 Консервы
и пресер-
вы из рыб
семейств,
указанных
в п.п.
1-11      н/д н/д н/д н/д н/д н/д н/д н/д н/д н/д н/д н/д н/д н/д
14 Жареная,
заливная,
соленая,
марино-
ванная,
копченая,
вяленая
рыба
семейств,
указанных
в п.п.
1-11      н/д н/д н/д н/д н/д н/д н/д н/д н/д н/д н/д н/д н/д н/д
15 Икра рыб
семейств:
Щуковые,
окуневые,
тресковые
(род на-
лимов),
хариусо-
вые        -   -   -   -   -   -   -   -   -  н/д  -   -   -   -
Лососевые  -   -   -   -   -   -   -   -   -  н/д н/д  -   -   -
Сиговые    -                                  н/д      .   -
Осетровые
(бассейны
Амура,
низовья
Волги,
Каспий-
ское
море)      -   -   -   -   -   -   -   -   -   -  н/д   -   -   -
--------------------------------------------------------------------
Примечание:

4. Балшаруашылық өнiмдерi: аналық сүт, прополис, балауыз, гүл тозаңы, перга.
2. Тағамға биологиялық белсендi қоспаларды дайындауға
арналған, қолданған кезде адамның денсаулығына зиянды
әсерi тиетiн заттар
5. Құрамында қатты әсер ететiн, нашақорлық және улы заттары болатын өсiмдiктер.
6. Тағамға қосылмайтын, тағамдық және дәрiлiк қасиетi жоқ заттар.
7. Табиғаттан алынбайтын синтетикалық заттар-дәрiлiк өсiмдiктердiң белсендi әсер ететiн бастамасының ұқсас түрi (тағамның қаныққан ерiтiндiсiнiң факторы болып табылмайтын).
8. Антибиотиктер.
9. Гормондар
10. Қауiптi болуы мүмкiн жануарлардың тiндерi, олардың экстрактары және алынатын өнiмдерi, оның iшiнде прионды ауруларды тасымалдайтын агенттер кiредi (бұқаның кеуектi энцефалопатиясы):
1) миы мен көзiн қоса есептегенде бас сүйектерi, таңдай бадамшасы, жұлыны мен омыртқа бағанасы немесе қызылиектiң арасынан шығып кеткен күрек тiстерi бар, жасы 12 айдан асатын бұқалар (сиырлар), ешкi (текелер), қойлар (қошқарлар);
2) қойлардың (қошқарлардың) және ешкiлердiң (текелердiң) көкбауырлары.
11. Адамның тiнi мен ағзалары.
12. Спора жасау арқылы көбейетiн микроорганизмдер (В. subtilis В. lichenifomus және сол сияқтылар); тиiстi-патогендiк варианттары (Enterococcus faecalis faecium, Еshеrсhiа, Candida және сол сияқтылар) таратылған микроорганизмдердiң тектерi мен түрлерi; тiрi ашытқылар.
"Тағам өнiмдерiнiң қауiпсiздiгi мен
тағамдық құндылығына қойылатын
гигиеналық талаптар туралы"
санитарлық ережелер мен нормаларға
6 қосымша
Балық, шаян тәріздестер, моллюскалар, қосмекенділер,
бауырымен жорғалаушылардың паразитологиялық қауіпсіздік көрсеткіштері және олардың өңделген өнімдері * Тұщы су балықтары және олардан өңделген өнімдер
1 кесте
___________________________________________________________________
N|Өнімнің      |       Паразитологиялық көрсеткіштер мен
п|түрлері      |      құрамындағы рұқсат етілген деңгейлер
/|             |__________________________________________________
п|             |           Тірі күйдегі балаңқұрттар
|             |__________________________________________________
|             | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |10|11 |12| 13| 14|15|16
___________________________________________________________________
1  Тұқы балық   р/е р/е р/е р/е р/е р/е р/е р/е р/е -  -  -  р/е -
тұқымдастары
2  Шортан
тұқымдастары  -   -   -   -  р/е  -   -   -  р/е р/е - -  р/е -
3  Алабұға
тұқымдастары  -   -   -   -   -   -   -  р/е р/е р/е - -  -   -
4  Арқан балық
тұқымдастары  -   -   -   -  р/е  -   -  р/е  -  р/е р/е -  -  -
5  Сига
тұқымдастары  -   -   -   -   -   -   -   -   -  р/е -  -  -  -
6  хариус
тұқымдастары  -   -   -   -  р/е  -   -   -   -  р/е -  -  -  -
7  Нәлiм
тұқымдастары  -   -   -   -   -   -   -   -   -  р/е -  -  -  -
8  Бекiре
тұқымдастары  -   -   -   -   -   -   -   -   -   - р/е р/е - -
9  Жыланбас
тұқымдастары  -   -   -   -   -   -   -   -   -   -  -  -  - р/е
10 Тас асты
тұқымдастары  -   -   -       -   -   -   -   -   -  -  -  р/е -
11 Жайын
тұқымдастары  -   -   -       -   -   -   -   -   -  -  -  р/е -
12 1-11 баптарда р/е р/е р/е р/е р/е р/е р/е р/е р/е р/е р/е р/е
көрсетiлген                                              р/е р/е
тұқымдас.
тардан
жасалған
турама
13 1-11 баптарда
көрсетiлген
тұқымтардан
жасалған
консервілер
және
пресервілер   р/е р/е р/е р/е р/е р/е р/е р/е р/е р/е р/е р/е
р/е р/е
14 1-11 б.
көрсетiлген
тұқымтардан
қуырылған,
құйылған,
тұздалған,
маринадталған,
ысталған,
қақталған
балық
тұқымдары     р/е р/е р/е р/е р/е р/е р/е р/е р/е р/е р/е р/е
р/е р/е
15 Мынадай балық тұқымдастарының уылдырығы:
Шортан,
алабұға,
нәлiм (налiм
тектi),
хариусты       -   -   -   -   -   -  -  -  -  -  р/е  -  -  - -
Арқан балық    -   -   -   -   -   -  -  -  -  р/е  р/е  -  -  -
Сига           -                               р/е          -
Бекiре
(Амура
бассейндерi,
Едiл
өзенiнiң
төменгi
жағы, Каспий
теңiзi)        -   -   -   -   -   -  -  -  -  -  р/е  -  -  -
__________________________________________________________________
Ескертулер: p/e - рұқсат етiлмейдi (Тiрi күйдегі балаңқұрттар);

1) н/д - не допускаются (личинки в живом виде);
2) личинки паразитов:
--------------------------------------------------------------------
Трематод        |       Цестод         |      Нематод
--------------------------------------------------------------------
3 - описторхисов         12 - дифиллоботриумов  13 - анизакисов
4 - клонорхисов                                 14 - контрацекумов
5 - псевдамфистом                               15 - диоктофим
6 - метагонимусов                               16 - гнатостом
7 - нанофиетусов
8 - эхинохазмусов
9 - меторхисов
10 - россикотремов
11 - апофалусов
--------------------------------------------------------------------
Проходная рыба и продукты ее переработки
Таблица 2
--------------------------------------------------------------------
N  |  Группа продуктов   |Паразитологические показатели и допустимые
п/п|                     |               уровни содержания
|                     |------------------------------------------
|                     |             Личинки в живом виде
|                     |------------------------------------------
|                     |   3  |   4  |   5  |  6   |  7   |  8
--------------------------------------------------------------------
1   Лососи                   -     н/д    н/д    -      -      -
2   Дальневосточные
лососи                  н/д    н/д    н/д   н/д    н/д    н/д
3   Фарш из рыб семейств,
указанных в п. 1.        -     н/д    н/д    -      -      -
п. 2.       н/д    н/д    н/д   н/д    н/д    н/д
4   Консервы и пресервы
из рыб семейств,
указанных в п. 1.        -     н/д    н/д    -      -      -
п. 2.       н/д    н/д    н/д   н/д    н/д    н/д
5   Жареная, заливная,
соленая, маринованная,
копченая, вяленая рыба
семейств, указанных в
п. 1.        -     н/д    н/д    -      -      -
п. 2.       н/д    н/д    н/д   н/д    н/д    н/д
6   Икра (гонады) рыб,
указанных в п.п. 1-2.    -     н/д    н/д    -      -      -
--------------------------------------------------------------------
Примечание:
1) н/д - не допускаются (личинки в живом виде);
2) личинки паразитов:
--------------------------------------------------------------------
Трематод     |     цестод         |  нематод      |  скребней
--------------------------------------------------------------------
3 - нанофиетусов  4 - дифиллоботриумов  5 - анизакисов 7 - болбозом
6 - контраце-  8 - коринозом
кумов
--------------------------------------------------------------------
Морская рыба и продукты ее переработки
Таблица 3
--------------------------------------------------------------------
N |    Виды     |     Паразитологические показатели и допустимые
п/|  продуктов  |                 уровни содержания
п |             |---------------------------------------------------
|             |                Личинки в живом виде
|             |---------------------------------------------------

1) паразиттердiң балаңқұрттары:
__________________________________________________________________
Tрематод        |       Цестод      |      Нематод
__________________________________________________________________
3 - описторхистар       12 - дифиллобориумдар  13 - анизакистер
4 - клонорхистар                               14 - контрацекумде
5 - псевдамфистер                              15 - диоктофимдер
6 - метагонимустар                             16 - гнатостомдар
7 - нанофиетустар
8 - эхинохазмустар
9 - меторхистер
10 - россикотремдер
11 - апофалустар
__________________________________________________________________
Өтетін балық өнімдері және олардың өңделген өнімдері
__________________________________________________________________
N |    Өнімнің түрлері     |  Паразитологиялық көрсеткіштер және
п/п|                        | құрамындағы рұқсат етілген деңгейлер
|                        |_____________________________________
|                        |      Тірі күйдегі балаңқұрттар
|                        |_____________________________________
|                        |  3  |  4  |  5  |  6  |  7  |  8
__________________________________________________________________
1   Арқан балық                -    р/е   р/е    -     -     -
2   Қиыршығыс арқан
балықтары                 р/е   р/е   р/е   р/е   р/е   р/е
3   1 бапта көрсетілген
балық тұқымдастары         -    р/е   р/е    -     -     -
2 бапта балықтаран
дайындалған турама        р/е   р/е   р/е   р/е   р/е   р/е
4   1 бапта көрсетiлген
тұқымтардан жасалған       -    р/е   р/е    -     -     -
2 бапта консервiлер
және пресервiлер          р/е   р/е   р/е   р/е   р/е   р/е
5   көрсетiлген тұқымдардан
қуырылған, құйылған,
тұздалған,
маринадталған, ысталған,
қақталған балық 1 б.       -    р/е   р/е    -     -     -
2 б.      р/е   р/е   р/е   р/е   р/е   р/е
6   1-2 б. көрсетiлген
балықтардың уылдырықтары
(гонадтары).               -    р/е   р/е    -     -     -
__________________________________________________________________
Ескертулер:
1) p/e - рұқсат етiлмейдi (тiрi күйде балаңқұрттар);
__________________________________________________________________
Tрематод     |    цестод     |     нематод    |   скребней
__________________________________________________________________
3 - нанофиетустер   4 - дифилло.   5 - анизакистер  7- болбоздап
ботриумдер
6- контрацекумдер 8- коринозомдар
___________________________________________________________________
2) паразиттердiң балаңқұрттары:
Теңіз балықтары және одан өңделінген өнімдері
___________________________________________________________________
N| Өнімнің    |         Паразитологиялық көрсеткіштер мен
п| түрлері    |        құрамындағы рұқсат етілген деңгейлер
/|            |____________________________________________________
п|            |             Тірі күйдегі балаңқұрттар
|            |____________________________________________________

|             | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10| 11| 12| 13| 14| 15
--------------------------------------------------------------------
1 |      2      | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10| 11| 12| 13| 14| 15
--------------------------------------------------------------------
Морская рыба, в т.ч. по районам промысла и семействам:
1. Баренцево
море:
1) лососевые
проходные      -   -   -   -   -  н/д  -   -  н/д  -   -   -   -
2) корюшковые     -   -   -   -   -  н/д  -   -  н/д  -   -   -   -
3) сельдевые      -   -   -   -   -   -   -   -  н/д  -   -   -   -
4) тресковые      -   -  н/д  -   -  н/д  -  н/д н/д н/д н/д н/д  -
5) скорпеновые    -   -   -   -   -   -   -   -  н/д  -   -   -   -
6) камбаловые     -   -   -   -   -   -   -   -  н/д  -   -   -   -
2. Северная
Атлантика:
1) корюшковые     -   -  н/д  -   -   -   -   -  н/д  -   -   -   -
2) сельдевые      -   -  н/д  -   -   -   -   -  н/д  -  н/д  -   -
3) тресковые      -   -  н/д  -   -  н/д  -   -  н/д  -   -   -   -
4) макрурусовые   -   -   -   -   -   -   -   -  н/д  -   -   -   -
5) мерлузовые     -   -   -   -   -   -   -   -  н/д  -   -   -   -
6) скумбриевые    -   -   -   -   -   -   -   -  н/д  -   -   -  н/д
7) скорпеновые    -   -   -   -   -   -   -   -  н/д  -   -   -   -
8) камбаловые     -   -  н/д  -   -   -   -   -  н/д  -   -   -   -
3. Южная
Атлантика:
1) мерлузовые     -   -   -   -   -   -   -   -  н/д  -   -   -   -
2) ставридовые    -   -   -   -   -   -   -   -  н/д  -   -   -   -
3) волохвостовые  -   -   -   -   -   -   -   -  н/д  -   -   -  н/д
4. Балтийское
море:
1) корюшковые     -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -  н/д  -
2) сельдевые      -   -   -   -   -   -   -   -  н/д  -   -  н/д  -
3) тресковые      -   -  н/д  -   -   -   -   -  н/д  -   -   -   -
--------------------------------------------------------------------
1 |      2      | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10| 11| 12| 13| 14| 15
--------------------------------------------------------------------
5. Черное,
Азовское,
Средиземное
моря:
1) бычковые       -  н/д  -  н/д н/д  -   -   -   -   -   -   -   -
2) кефалевые      -  н/д  -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -
6. Субантарктика,
Антарктика:
1) тресковые      -   -   -   -   -   -   -   -  н/д н/д н/д н/д н/д
2) мерлузовые     -   -   -   -   -   -   -   -  н/д н/д н/д н/д н/д
3) ошибниевые     -   -   -   -   -   -   -   -  н/д  -   -   -   -
4) нототениевые   -   -   -   -   -  н/д  -   -  н/д н/д н/д н/д н/д
5) белокровные    -   -   -   -   -  н/д  -   -  н/д н/д н/д н/д н/д
7. Индийский
океан:

|            | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10| 11| 12| 13| 14| 15
___________________________________________________________________
1|      2     | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10| 11| 12| 13| 14| 15
___________________________________________________________________
Теңiз балығы, c.i. кәсібтік аудандары және тұқымдастар бойынша:
1. Баренц теңiзi:
1) Арқан балық
өтетiн       -   -   -   -   -  р/е  -   -  р/е  -   -   -   -
2) Қияр балық   -   -   -   -   -  р/е  -   -  р/е  -   -   -   -
3) Майшабақ     -   -   -   -   -   -   -   -  р/е  -   -   -   -
4) Нәлiм балық  -   -  р/е  -   -  р/е  -  р/е р/е р/е р/е р/е  -
5) cкoрпеналық  -   -   -   -   -   -   -   -  р/е  -   -   -   -
6) камбалалық   -   -   -   -   -   -   -   -  р/е  -   -   -   -
2. Солтүcтiк Атлантика:
1) Қияр балық   -   -  р/е  -   -   -   -   -  р/е  -   -   -   -
2) Майшабақ     -   -  р/е  -   -   -   -   -  р/е  -  р/е  -   -
3) Нәлiм балық  -   -  р/е  -   -  р/е  -   -  р/е  -   -   -   -
4) Макрурусты   -   -   -   -   -   -   -   -  р/е  -   -   -   -
5) Мерлузовты   -   -   -   -   -   -   -   -  р/е  -   -   -   -
6) Скумбриялы   -   -   -   -   -   -   -   -  р/е  -   -   -  р/е
7) Скорпеналық  -   -   -   -   -   -   -   -  р/е  -   -   -   -
8) Камбалалық   -   -  р/е  -   -   -   -   -  р/е  -   -   -   -
3. Оңтүстiк Атлантика:
1) Мерлузовты   -   -   -   -   -   -   -   -  р/е  -   -   -   -
2) Ставридалық  -   -   -   -   -   -   -      р/е  -   -   -   -
3) Талшық
құйрықты     -   -   -   -   -   -   -   -  р/е  -   -   -  р/е
4. Балтық теңiзi:
1) Қияр балық   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -  р/е  -
2) Майшабақ     -   -   -   -   -   -   -   -  р/е  -   -  р/е  -
3) Нәлім балық  -   -  р/е  -   -   -   -   -  р/е  -   -   -   -
5. Клара, Азов, Жерорта теңiздерiнен:
1) Бұзаубас
балық        -  р/е  -  р/е р/е  -   -   -   -   -   -   -   -
2) Басқын балық -  р/е  -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -
6. Субантарктика, Антарктика:
1) Нәлiм балық  -   -   -   -   -   -   -   -  р/е р/е р/е р/е р/е
2) Мерлузовты   -   -   -   -   -   -   -   -  р/е р/е р/е р/е р/е
3) Ошибтылардың -   -   -   -   -   -   -   -  р/е  -   -   -   -
4) Нототениевтi -   -   -   -   -  р/е  -   -  р/е р/е р/е р/е р/е
5) Аққанды      -   -   -   -   -  р/е  -   -  р/е р/е р/е р/е р/е
7. Yндi мұхиты:

1) ставридовые    -   -   -   -   -   -   -   -  н/д  -   -   -   -
2) скумбриевые    -   -   -   -   -   -   -   -  н/д  -   -   -   -
3) нитеперые      -   -   -   -   -   -   -   -  н/д  -   -   -   -
8. Тихий океан:
1) лососевые     н/д  -   -  н/д  -  н/д  -   -  н/д н/д  -  н/д н/д
2) анчоусовые     -   -   -   -   -   -   -   -  н/д  -   -   -   -
3) сельдевые      -   -   -   -   -   -   -   -  н/д  -   -   -   -
4) ставридовые    -   -   -   -   -  н/д  -   -  н/д н/д  -   -   -
5) терпуговые     -   -   -   -   -   -   -   -  н/д н/д  -  н/д  -
6) камбаловые     -   -   -   -   -   -  н/д  -  н/д  -   -  н/д  -
7) скорпеновые    -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -  н/д
8) бериксовые     -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -  н/д
9) гемпиловые     -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -  н/д
10) тунцы
(скумбриевые)  -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -  н/д
11) тресковые     -   -   -   -   -   -   -  н/д н/д  -  н/д  -   -
9. Фарш из рыб
семейств,
указанных в
п.п. 1-8      н/д н/д н/д н/д  -  н/д н/д н/д н/д н/д н/д н/д н/д
10. Консервы
и пресервы
из рыб се-
мейств,
указанных в
п.п. 1-8      н/д н/д н/д  -   -  н/д н/д н/д н/д н/д н/д н/д н/д
11. Жареная,
заливная,
соленая, ма-
ринованная,
копченая,
вяленая рыба
семейств,
указанных в
п.п. 1-8      н/д н/д н/д  -   -  н/д н/д н/д н/д н/д н/д н/д н/д
12. Икра мин-
тая, трески    -   -   -   -   -   -   -   -  н/д  -  н/д  -   -
13. Печень
трески        -   -   -   -   -   -   -   -  н/д  -  н/д  -   -
--------------------------------------------------------------------
Примечание:
1) н/д - не допускаются (личинки в живом виде);
2) личинки паразитов:
--------------------------------------------------------------------
Трематод     |      цестод       |     нематод     |  скребней
--------------------------------------------------------------------
3 - нанофиетусов  8 - дифиллоботриумов11 - анизакисов  14 - болбозом
4 - гетерофиету-  9 - диплогонопору-  12 - контрацеку- 15 - корино-
сов               сов                  мов              зом
5 - криптокорти- 10 - пирамикоцефалу- 13 - псевдотер-
лусов             сов                  ранов
6 - россикотремов
7 - апофалусов
--------------------------------------------------------------------
Ракообразные, моллюски морские, земноводные,
пресмыкающиеся и продукты их переработки
Таблица 4
--------------------------------------------------------------------
N  |   Виды продуктов    |Паразитологические показатели и допустимые
п/п|                     |              уровни содержания
|                     |------------------------------------------
|                     |            Личинки в живом виде
|                     |------------------------------------------
|                     |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 | 9 | 10| 11
--------------------------------------------------------------------
1. Ракообразные и продук-
ты их переработки
1) раки из водоемов
Дальнего Востока (Рос-
сия, п-ов Корея, КНР и
другие), США            н/д   -    -    -    -    -   -   -   -
2) пресноводные креветки
из водоемов Дальнего
Востока (Россия, п-ов
Корея)                  н/д   -    -    -    -    -   -   -   -
3) пресноводные крабы
(из водоемов Дальнего
Востока России, стран
Юго-Восточной Азии,
Шри-Ланки, Центральной
Америки, Перу, Либерии,
Нигерии, Камеруна,
Мексики, Филиппин)      н/д   -    -    -    -    -   -   -   -
Соус из пресноводных
крабов (п/п. 3)         н/д   -    -    -    -    -   -   -   -
2. Моллюски морские и
продукты их
переработки:
1) кальмары                 -    -   н/д  н/д  н/д   -   -   -   -
2) осьминоги                -    -   н/д   -   н/д   -   -   -   -
3) гребешки                 -    -    -    -    -    -   -  н/д  -
4) мактры (спизула)         -    -    -    -    -    -   -  н/д  -
5) устрицы                  -    -    -    -    -    -   -   -  н/д
3. Земноводные (лягушки)    -   н/д   -    -    -   н/д н/д  -   -
4. Пресмыкающиеся
1) змеи                     -   н/д   -    -    -    -   -   -   -
2) черепахи:
Морские                  -    -    -    -    -    -   -  н/д  -
Пресноводные             -    -    -    -    -    -  н/д  -   -
--------------------------------------------------------------------
Примечание:
1) н/д - не допускаются (личинки в живом виде);
2) личинки паразитов:
--------------------------------------------------------------------
трематод      |      цестод       |         нематод
--------------------------------------------------------------------
3 - парагонимусов    4 - спирометр        5 - анизакисов
6 - контрацекумов
7 - псевдотерранов
8 - диоктофим
9 - гнатостом
10 - сулькаскарисов
11 - эхиноцефалусов
--------------------------------------------------------------------
Приложение 7
к санитарным правилам и нормам
"Гигиенические требования
к безопасности и пищевой ценности
пищевых продуктов"
Пищевые добавки, не оказывающие вредного воздействия
на здоровье человека при использовании, для изготовления
пищевых продуктов
--------------------------------------------------------------------
Индекс  |   Название пищевых добавок (с указанием   |Технологичес-
|            латинской прописи)             |кие функции
--------------------------------------------------------------------

1) Ставридалы   -   -   -   -   -   -   -   -  р/е  -   -   -   -
2) Скумбриялы   -   -   -   -   -   -   -   -  р/е  -   -   -   -
3) Нитеперлi    -   -   -   -   -   -   -   -  р/е  -   -   -   -
8. Тынық мұхиты:
1) Арқан
балықты     р/е  -   -  р/е  -  р/е  -   -  р/е р/е  -  р/е р/е
2) Анчоусты     -   -   -   -   -   -   -   -  р/е  -   -   -   -
3) Майшабақты   -   -   -   -   -   -   -   -  р/е  -   -   -   -
4) Ставридалық  -   -   -   -   -  р/е  -   -  р/е р/е  -   -   -
5) Егеу балық   -   -   -   -   -   -   -   -  р/е р/е  -  р/е  -
6) Камбалалық   -   -   -   -   -   -  р/е  -  р/е  -   -  р/е  -
7) Скорпендi    -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -  р/е
8) Берикстi     -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -  р/е
9) Гемпилды     -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -  р/е
10) тунецтердiң
(скумбриялық) -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -  р/е
11) Нәлiм
балық       -   -   -   -   -   -   -  р/е р/е  -  р/е  -   -
9. 1-8 баптарда
көрсетiлген
балық тұқым.
дастардан
дайындалған
турама      р/е р/е р/е р/е  -  р/е р/е р/е р/е р/е р/е р/е р/е
10. 1-8 б-да
көрсетiлген
балық тұқым.
дайындалған
консервілер
мен
пресервтер  р/е р/е р/е  -   -  р/е р/е р/е р/е р/е р/е р/е р/е
11. 1-8
көрсетiлген
тұқымтардан
қуырылған,
құйылған,
тұздалған,
маринад.
талған,
ысталған,
қақталған
балық       р/е р/е р/е  -   -  р/е р/е р/е р/е р/е р/е р/е р/е
12. минтай,
треска уыл.
дырықтары   -   -   -   -   -   -   -   -  р/е  -  р/е  -   -
13. Треска
бауыры      -   -   -   -   -   -   -   -  р/е  -  р/е  -   -
__________________________________________________________________
Ескертулер:
1) p/e - рұқсат етiлмейдi (тiрi күйдегі балаңқұрттар);
2) паразиттердiң балаңқұрттары:
__________________________________________________________________
Tрематод     |    цестод     |     нематод    |   скребней
__________________________________________________________________
3 - нанофиетустер   8 - дифилло.  11 - анисакистер  14 - болбоздар
ботриумдер
4 - гетерофиетустер 9 - диплого.  12 - контраце.    15 - кориноздар
нопорустер    кумдер
5 - криптокорти.    10 -          13 - псевдотер.
лустер                        рандар
6 - россикотремдер
7 - апофалустер
___________________________________________________________________
Теңіз шаян тәріздестері, моллюскалары, қосмекенділер, бауырымен жорғалаушылар және олардан өндірілетін өнімдер
Ескертулер:
1) р/е - рұқсат етiлмейдi (тiрi күйдегi балаңқұрттар);
2) паразиттердiң балаңқұрттары:
__________________________________________________________________
трематод        |     Цестод     |        нематод
__________________________________________________________________
3 - парагонимустер      4 - спирометрлер  5 - анизакистер
6 - контрацекумдар
7 - псевдотеррандар
8 - диоктофимдер
9 - гнатостомдар
10 - сулькаскаристер
11 - эхиноцефалустар
__________________________________________________________________
"Тағам өнiмдерiнiң қауiпсiздiгi мен
тағамдық құндылығына қойылатын
гигиеналық талаптар туралы"
санитарлық ережелер мен нормаларға
7 қосымша
Тағам өнімдерін дайындау үшін пайдаланғанда адамның
денсаулығына зиян келтірмейтін тағамдық қоспалар
__________________________________________________________________
Индекс|          Тағамдық қоспалардың атауы       | Технологиялық
|         (латынша жазуы көрсетілген)       |    қызметі
__________________________________________________________________

1    |                    2                      |      3
--------------------------------------------------------------------
Е100      Куркумины (CURCUMINS)                      краситель
(i) Куркумин (Curcumin)
(ii) Натуральный краситель из Curcuma
longa и других видов
(iii) Турмерик (Turmeric) Турмерик -
порошок корневища куркумы
Е101      Рибофлавины (RIBOFLAVINS)                 краситель
(i) Рибофлавин (Riboflavin)
(ii) Натриевая соль рибофлавин 5-фосфат
(Riboflavin 5-phosphate sodium)
Е102      Тартразин (TARTRAZINE)                      краситель
Е103      Алканет, Алканин (ALKANET)                  краситель
Е104      Желтый хинолиновый (QUINOLINE YELLOW)       краситель
Е107      Желтый 2G(YELLOW 2G)                        краситель
Е110      Желтый "солнечный закат" (SUNSET YELLOW
FCF)                                        краситель
El20      Кармины (CARMINES)                          краситель
Е122      Азорубин, Кармуазин (AZORUBINE)             краситель
Е124      Понсо 4R, Пунцовый 4R (PONCEAU 4R)          краситель
Е128      Красный 2G (RED 2G)                         краситель
Е129      Красный очаровательный AC (ALLURA RED AC)   краситель
Е131      Синий патентованый V (PATENT BLUE V)        краситель
Е132      Индигокармин (INDIGOTINE)                   краситель
Е133      Синий блестящий FCF (BRILLIANT BLUE FCF)    краситель
Е140      Xлopoфилл(CHLOROPHYLL)                      краситель
Е141      Хлорофилла медные комплексы (COPPER          краситель
CHLOROPHYLLS)
(i) Хлорофилла комплекс медный (Chlorophyll
copper complex)
(ii) Медного комплекса хлорофиллина
натриевая и калиевая соли
(Chlorophyllin copper complex, sodium
and potassium salts)
Е142      Зеленый S (GREEN S)                         краситель
Е143      Зеленый прочный FCF (FAST GREEN FCF)        краситель
Е150а     Сахарный колер 1 простой (CARAMEL I -
Plain)                                      краситель
E150b     Сахарный колер II, полученный по
"щелочно-сульфитной" технологии
(CARAMEL II - Caustic sulphite process)     краситель
El50с     Сахарный колер III, полученный по
"аммиачной" технологии) (CARAMEL III -
Ammonia process)                            краситель
E150d     Сахарный колер IV, полученный по
"аммиачно-сульфитной" технологии
(CARAMEL IV - Ammonia-sulphite process)     краситель
E151      Черный блестящий PN (BRILLIANT BLACK PN)    краситель
E152      Уголь (CARBON BLACK (hydrocarbon))          краситель
E153      Уголь растительный (VEGETABLE CARBON)       краситель
E155      Коричневый HT (BROWN HT)                    краситель
E160a     Каротины (CAROTENES)                       краситель
(i) бета-Каротин синтетический
(Beta-carotene synthetic)
(ii) Экстракты натуральных каротинов
(NATURAL EXTRACTS)
E160b     Аннато экстракты (ANNATO EXTRACTS)          краситель
E160c     Маслосмолы паприки (PAPRIKA OLEORESINS)     краситель
E160d     Ликопин (LYCOPENE)                          краситель
E160e     Бета-Апокаротиновый альдегид
(ВЕТА-APOCAROTENAL)                         краситель

1  |                      2                    |       3
__________________________________________________________________
Куркуминдер (CURCUMINS)                          бояғыш
Е100   (i) Куркумин (Сurcumins)
(ii) Сurcuma longa және басқа түрлерден
дайындалған табиғи                               бояғыш
(iii) Турмерик (Turmeric) Турмерик
-куркуманың тамырынан
E101   Рибофлавиндер (RIBOFLAVINS)                      бояғыш
(i) Рибофлавин (Riboflavin)
(іi) 5-фосфатты рибофлавиннiң натрийлы тұзы
(Riboflavin 5-phosphate)
E102   Тартразин (TARTRAZINE)                           бояғыш
E103   Алканет, Алканин (ALKANЕТ)                       бояғыш
Е104   хинолды сары (QUINOLINE YELLOW)                  бояғыш
E107   Сары 2G (YЕLLOW 2G)                              бояғыш
E110   Сары "солнечный закат" (SUNSET YELLOW FCF)       бояғыш
E120   Карминдер (CARMINES)                             бояғыш
E122   Азорубин, Кармуазин (AZORUBINE)                  бояғыш
E124   Понсо 4R, ал қызыл 4R (PONCEAU 4R)               бояғыш
E128   Қызыл 2G (RED 2G)                                бояғыш
E129   Қызықтырарлық қызыл АС (ALLURA RED АС)           бояғыш
E131   Патенттелген көк V (PATENT BLUE V)               бояғыш
E132   Индигокариин (INDIGOTINE)                        бояғыш
E133   Жылтыр көк FCF (BRILLIANT BLUE FCF)              бояғыш
E140   Хлорофилл (CHLOROPHYLL)                          бояғыш
E141   мыс кешеннiң хлорофиллдерi (COPPER CHLOROPHYLLS) бояғыш
(i) мыс кешеннiң хлорофиллдерi (Сhlоrорhyll
copper complex)
(ii) мыс кешеннiң хлорофиллиннiң натрий және
калий тұздары (Chlorophyllin copper complex,
sodium and potassium salts)
E142   Жасыл S (GREEN S)                                бояғыш
E143   Қаныққан жасыл FCF (FAST GREEN FCF)              бояғыш
E150a  1 қарапайым қант колерi (СARAMEL I - Plain)      бояғыш
Е150b  "сiлтiлi-сульфиттiң технология бойынша           бояғыш
алынған II қант колерi (СARAMEL II - Caustic
sulphite procеss)
Е150с  "аммиактың технология бойынша алынған III        бояғыш
қант колерi (САRAMEL III - Ammonia process)
Е150d  "аммиакты-сульфиттiң технология бойынша          бояғыш
алынған IV қант колерi (CARAMEL IV -
Ammonia-sulphite process)
E151   Жылтыр қара PN (BRILLIANT BLACK РN)              бояғыш
E152   Көмір (CARBON ВLАСК (hуdrосаrbоn))               бояғыш
E153   Өсiмдiк көмiрi (VEGETABLE CARBON)                бояғыш
E155   Қоңыр НТ (BROWN HT)                              бояғыш
E160a  Каротиндер (САRОТЕNЕS) бета-Каротин              бояғыш
(i) синтетикалық бета каротин
(Beta-carotene synthetic)
(ii) табиғи каротиндердiң экстрактысы
(NATURAL EXTRACTS)
E160b  Аннато экстракттары (АNNАТО ЕХТRАСТS)            бояғыш
E160c  Қызыл бұрыштың майлы шайырлары
(PAPRIKA OLEORESINS)                             бояғыш
E160d  Ликопин (LYCOPENE)                               бояғыш
E160e  Бета-Апокаротинді альдегид (ВЕТА-APOCAROTENAL)   бояғыш

Е430      Полиоксиэтилен (8) стеарат
(POLYOXYETHYLENE (8) STEARATE)              эмульгатор
Е431      Полиоксиэтилен (40) стеарат
(POLYOXYETHYLENE (40) STEARATE)             эмульгатор
Е432      Полиоксиэтилен (20) сорбитан монолаурат,
Твин 20 (POLYOXYETHYLENE (20) SORBITAN
MONOLAURATE)                                эмульгатор
Е433      Полиоксиэтилен (20) сорбитан моноолеат,
Твин 80 (POLYOXYETHYLENE (20) SORBITAN
MONOOLEATE)                                 эмульгатор
Е434      Полиоксиэтилен (20) сорбитан монопальми-
тат, Твин 40 (POLYOXYETHYLENE (20)
SORBITAN MONOPALMITATE)                     эмульгатор
Е435      Полиоксиэтилен (20) сорбитан моностеарат,
Твин 60 (POLYOXYETHYLENE (20) SORBITAN
MONOSTEARATE)                               эмульгатор
Е436      Полиоксиэтилен (20) сорбитан тристеарат
(POLYOXYETHYLENE (20) SORBITAN TRISTEARATE) эмульгатор
Е440      Пектины (PECTINS)                           загуститель,
стабилизатор,
желирующий
агент
Е442      Аммонийные соли фосфатидиловой кислоты
(AMMONIUN SALTS OF PHOSPHATIDIC ACID)       эмульгатор
Е444      Сахарозы ацетат изобугират (SUCROSE         эмульгатор,
ACETATE ISOBUTIRAT)                         стабилизатор
Е445      Эфиры глицерина и смоляных кислот           эмульгатор,
(GLYCEROL ESTERS OF WOOD RESIN)             стабилизатор
Е446      Сукцистеарин (SUCCISTEARIN)                 эмульгатор
Е450      Пирофосфаты (DIPHOSPHATES)                 эмульгатор,
(i) Дигидропирофосфат натрия (Disodium      стабилизатор,
diphosphate)                            регулятор
(ii) Моногидропирофосфат натрия (Trisodium  кислотности,
diphosphate)                           разрыхлитель,
(iii) Пирофосфат натрия (Tetrasodium        комплексооб-
diphosphate)                          разователь
(iv) Дигидропирофосфат калия (Dipotassium   влагоудер-
diphosphate)                           живающий агент
(v) Пирофосфат калия (Tetrapotassium
diphosphate)
(vi) Пирофосфат кальция (Dicalcium
diphosphate)
(vii) Дигидропирофосфат кальция (Calcium
dihydrogen diphosphate)
(viii) Пирофосфат магния (Dimagnesium
diphosphate)
Е451     Трифосфаты (TRIPHOSPHATES)                 комплексооб-
(i) Трифосфат натрия (5-замещенный)         разователь
(Pentasodium triphosphate)              регулятор
(ii) Трифосфат калия (5-замещенный)         кислотности,
(Pentapotassium triphosphate)           текстуратор
Е452      Полифосфаты (POLYPHOSPHATES)              эмульгатор,
(i) Полифосфат натрия (Sodium               стабилизатор,
polyphosphate)                          комплексооб-
(ii) Полифосфат калия (Potassium            разователь,
polyphosphate)                         текстуратор,
(iii) Полифосфат натрия-кальция (Sodium     влагоудержи-
calcium polyphosphate)                вающий агент
(iv) Полифосфаты кальция (Calcium
polyphosphates)
(v) Полифосфаты аммония (Ammonium
polyphosphates)
Е459      Бета-Циклодекстрин (BETA-CYCLODEXTRIN)      стабилизатор,
связующее
вещество
Е460      Целлюлоза (CELLULOSE)                      эмульгатор,
(i) Целлюлоза микрокристаллическая          добавка, пре-
(Microcrystalline cellulose)            пятствующая
(ii) Целлюлоза в порошке (Powdered          слеживанию и
cellulose)                             комкованию,
текстуратор
Е461      Метилцеллюлоза (METHYL CELLULOSE)           загуститель,
эмульгатор,
стабилизатор
Е462      Этилцеллюлоза (ETHYL CELLULOSE)             наполнитель,
связующий
агент
Е463      Гидроксипропилцеллюлоза (HYDROXYPROPYL      загуститель,
CELLULOSE)                                  эмульгатор,
стабилизатор
Е464      Гидроксипропилметилцеллюлоза                загуститель,
(HYDROXYPROPYL METHYL CELLULOSE)            эмульгатор,
стабилизатор
Е465      Метилэтилцеллюлоза (METHYL ETHYL CELLULOSE) загуститель,
эмульгатор,
стабилизатор,
пенообразо-
ватель
Е466      Карбоксиметилцеллюлоза натриевая соль       загуститель,
(SODIUM CARBOXYMETHYL CELLULOSE)            стабилизатор
Е467      Этилгидроксиэтилцеллюлоза (ETHYL            эмульгатор,
HYDROXYETHYL CELLULOSE)                     загуститель,
стабилизатор
Е468      Кроскарамеллоза (CROSCARAMELLOSE)           стабилизатор,
связующее ве-
щество
Е469      Карбоксиметилцеллюлоза ферментативно        загуститель,
гидролизованная                             стабилизатор
Е470      Жирные кислоты, соли алюминия, кальция,     эмульгатор,
натрия, магния, калия и аммония (SALTS      стабилизатор,
OF FATTY ACIDS (with base AI, Ca, Na, Mg,   добавка, пре-
К and NH4))                                 пятствующая
слеживанию и
комкованию
Е471      Моно- и диглицериды жирных кислот (MONO-    эмульгатор,
AND DIGLYCERIDES OF FATTY ACIDS)            стабилизатор
Е472а     Глицерина и уксусной и жирных кислот эфиры  эмульгатор,
(ACETIC AND FATTY ACID ESTERS OF GLYCEROL)  стабилизатор,
комплексооб-
разователь
E472b     Глицерина и молочной и жирных кислот эфиры  эмульгатор,
(LACTIC AND FATTY ACID ESTERS OF GLYCEROL)  стабилизатор,
комплексооб-
разователь
Е472с     Глицерина и лимонной кислоты и жирных       эмульгатор,
кислот эфиры (CITRIC AND FATTY ACID ESTERS  стабилизатор,
OF GLYCEROL)                                комплексооб-
разователь
E472d     Моно- и диглицериды жирных кислот и винной  эмульгатор,
кислоты, эфиры (TARTARIC ACID ESTERS OF     стабилизатор,
MONO- AND DIGLYCERIDES OF FATTY ACIDS)      комплексооб-
разователь
Е472е     Глицерина и диацетилвинной и жирных кислот  эмульгатор,
эфиры (DIACETYLTARTARIC AND FATTY ACID      стабилизатор,
ESTERS OF GLYCEROL)                         комплексооб-
разователь
E472f     Глицерина и винной, уксусной и жирных       эмульгатор,
кислот смешанные эфиры (MIXED TARTARIC,     стабилизатор,
ACETIC AND FATTY ACID ESTERS OF GLYCEROL)   комплексооб-
разователь
E472g     Моноглицеридов и янтарной кислоты эфиры     эмульгатор,
(SUCCINYLATED MONOGLY-CERIDES)               стабилизатор,
комплексооб-
разователь
Е473      Сахарозы и жирных кислот, эфиры (SUCROSE
ESTERS OF FATTY ACIDS)                      эмульгатор
Е474      Сахароглицервды (SUCROGLYCERIDES)           эмульгатор
Е475      Полиглицерина и жирных кислот эфиры
(POLYGLYCEROL ESTERS OF FATTY ACIDS)        эмульгатор
Е476      Полиглицерина и взаимоэтерифицированных
рициноловых кислот эфиры (POLYGLYCEROL
ESTERS OF INTERESTERIFIED RICINOLEIC ACID)  эмульгатор
Е477      Пропиленгликоля и жирных кислот эфиры
(PROPYLENE GLYCOL ESTERS OF FATTY ACIDS)    эмульгатор
Е478      Лактилированных жирных кислот глицерина и
Пропиленгликоля эфиры (LACTYLATED FATTY
ACID ESTERS OF GLYCEROL AND PROPYLENE
GLYCOL)                                     эмульгатор
Е479      Термически окисленное соевое масло с моно-
и диглицеридами жирных кислот (THERMALLY
OXIDIZED SOYA BEAN OIL WITH MONO- AND
DI-GLYCERIDES OF FATTY ACIDS)               эмульгатор
Е480      Диокгилсульфосукцинат натрия (DIOCTYL       эмульгатор,
SODIUM SULPHOSUCCINATE)                     увлажняющий
агент
Е481      Лактилаты натрия (SODIUM LACTYLATES)        эмульгатор,
(i) Стеароиллакгилат натрия (SODIUM         стабилиазтор
STEAROYL LACTYLATE)
(ii) Олеиллактилат натрия (SODIUM OLEYL
LACTYLATE)
Е482      Лактилаты кальция (CALCIUM LACTYLATES)      эмульгатор,
стабилизатор
Е483      Стеарилгартрат (STEARYL TARTRATE)           улучшитель
для муки и
хлеба
Е484      Стеарилцитрат (STEARYL CITRATE)             эмульгатор,
комплексооб-
разователь

Е430   Полиоксиэтилен (8) стеарат                       эмульгатор
(POLYOXYETHYLENE (8) STEARATE)
Е431   Полиоксиэтилен (40) стеарат                      эмульгатор
(POLYOXYETHYLENE (40) STEARATE)
Е432   Полиоксиэтилен (20) сорбитан монолаурат,         эмульгатор
Твин 20 (POLYOXYETHYLENE (20) SORBITAN
MONOLAURATE)
Е433   Полиоксиэтилен (20) сорбитан моноолеат, Твин 80  эмульгатор
(POLYOXYETHYLENE (20) SORBITAN MONOOLEATE)
Е434   Полиоксиэтилен (20) сорбитан монопальмитат,      эмульгатор
Твин 40 (POLYOXYETHYLENE (20) SORBITAN
MONOPALMITATE)
Е435   Полиоксиэтилен (20) сорбитан моностеарат,        эмульгатор
Твин 60 (POLYOXYETHYLENE (20) SORBITAN
MONOSTEARATE)
Е436   Полиоксиэтилен (20) сорбитан три-стеарат         эмульгатор
(POLYOXYETHYLENE (20) SORBITAN TRISTEARATE)
Е440   Пектиндер (PECTINS)                              қоюландыр.
ғыш, стаби.
лизатор,
ұйытатын
агент
Е442   фосфатидил қышқылының аммонийлі тұздары          эмульгатор
(AMMONIUN SALTS OF PHOSPHATIDIC ACID)
Е444   ацетат изобугираттың сахарозалары                эмульгатор,
(SUCROSE ACETATE ISOBUTIRAT)                     стабилиза.
тор
Е445   глицерин мен шайыр қышқылдарының эфирлері        эмульгатор,
(GLYCEROL ESTERS OF WOOD RESIN)                  стабилизатор
Е446   Сукцистеарин (SUCCISTEARIN)                      эмульгатор
Е450   Пирофосфаты (DIPHOSPHATES)                       эмульгатор,
(i) натридің дигидропирофосфаты                  стабилиза.
(Disodium diphosphate)                           тор, қышқыл.
(ii) натридің моногидропирофосфаты               дылықты
(Trisodium diphosphate)                          реттеуші,
(iii) натридің пирофосфаты                       кешен
(Tetrasodium diphosphate)                        түзгіш, ыл.
(iv) калидің дигидропирофосфаты                  ғал ұстайтын
(Dipotassium diphosphate)                        агент
(v) калидің пирофосфаты
(Tetrapotassium diphosphate)
(vi) кальцидің пирофосфаты
(Dicalcium diphosphate)
(vii) кальцидің дигидропирофосфаты
(Calcium dihydrogen diphosphate)
(viii) магнидің пирофосфаты
(Dimagnesium diphosphate)
Е451   Трифосфаттар (TRIPHOSPHATES)                     қышқылды.
(i) натридің трифосфаты (5 орын басушы)          лықтың
(Pentasodium triphosphate)                       реттеуші,
(ii) калидің трифосфаты (5 орын басушы)          кешен
(Pentapotassium triphosphate)                    түзгіш,
текстуратор
Е452   Полифосфаты (POLYPHOSPHATES)
(i) натридің полифосфаты (Sodium polyphosphate)  эмульгатор,
(ii) калидің полифосфаты                         стабилиза.
(Potassium polyphosphate)                        тор,қышқыл.
дылықты
(iii) натридің-кальцидің полифосфаты             реттеуші,
(Sodium calcium polyphosphate)                   кешен
(iv) кальцидің полифосфаттары                    түзгіш,
(Calcium polyphosphates)                         ылғалұстай.
(v) аммонидің полифосфаттары                     тын агент,
(Ammonium polyphosphates)                        текстуратор
Е459   Бета-Циклодекстрин (BETA-CYCLODEXTRIN)           стабилиза.
тор, байла.
нысты зат
Е460   Целлюлоза (CELLULOSE)                            эмульгатор,
(i) Микрокристаллдық целлюлоза                   тұнып және
(Microcrystalline cellulose)                     жентектеліп
(ii) Ұнтақталған целлюлоза (Powdered cellulose)  қалдырмайтын
қоспа,
текстуратор
Е461   Метилцеллюлоза (METHYL CELLULOSE)                қоюландыр.
ғыш,
эмульгатор,
стабилизатор
Е462   Этилцеллюлоза (ETHYL CELLULOSE)                  толтырғыш,
байланысты
агент
Е463   Гидроксипропилцеллюлоза                          қоюландыр.
(HYDROXYPROPYL CELLULOSE)                        ғыш,
эмульгатор
Е464   Гидроксипропилметилцеллюлоза                     қоюландыр.
(HYDROXYPROPYL METHYL CELLULOSE)                 ғыш,
эмульгатор
Е465   Метилзтилцеллюлоза (METHYL ETHYL CELLULOSE)      қоюландыр.
ғыш,
эмульгатор,
стабилиза.
тор
Е466   Карбоксиметилцеллюлозаның натрийлі тұзы          қоюландыр.
(SODIUM CARBOXYMETHYL CELLULOSE)                 ғыш,
стабилизатор
Е467   Этилгидроксиэтилцеллюлоза (ETHYL HYDROXYETHYL    эмульгатор,
CELLULOSE)                                       қоюландыр.
ғыш, стаби.
лизатор
Е468   Кроскарамеллоза (CROSCARAMELLOSE)                стабилиза.
тор, байла.
нысты зат
Е469   Карбоксиметилцеллюлоза ферментативті             қоюландыр.
гидролизделген                                   ғыш,
стабилизатор
Е470   Май қышқылдары, алюминийдің, кальцидің,          эмульгатор,
натридің, магнидің, калидің және аммонидің       стабилиза.
тұздары (SALTS OF FATTY ACIDS (with base AI,     тор, тұнып
Ca, Na, Mg, К and NH4))                          және жентек.
телуді бол.
дырмайтын
қоспа
Е471   Май қышқылдарының моно- және диглицеридтері      эмульгатор,
(MONO- AND DIGLYCERIDES OF FATTY ACIDS)          стабилизатор
Е472а  Глицериннің және сірке мен май қышқылдарының     эмульгатор,
эфирлері (ACETIC AND FATTY ACID ESTERS OF        стабилиза.
GLYCEROL)                                        тор, кешен
түзгіш
E472b  Глицериннің және сүт пен май қышқылдарының       эмульгатор,
эфирлері (LACTIC AND FATTY ACID ESTERS OF        стабилиза.
GLYCEROL)                                        тор, кешен
түзгіш
Е472с  Глицерин мен лимон қышқылдары мен май            эмульгатор,
қышқылдарының эфирлері (CITRIC AND FATTY         стабилиза.
ACID ESTERS OF GLYCEROL)                         тор, кешен
түзгіш
E472d  Май қышқылы мен шарап қышқылдарының моно-        эмульгатор,
және диглицеридтері, эфирлер (TARTARIC ACID      стабилиза.
ESTERS OF MONO- AND DIGLYCERIDES OF FATTY        тор, кешен
ACIDS)                                           түзгіш
Е472е  Глицериннің және диацетилшарап және май          эмульгатор,
қышқылдарының эфирлері (DIACETYLTARTARIC AND     стабилиза.
FATTY ACID ESTERS OF GLYCEROL)                   тор, кешен
түзгіш
E472f  Глицериннің және шарап, сірке мен май            эмульгатор,
қышқылдарының аралас эфирлері (MIXED             стабилиза.
TARTARIC, ACETIC AND FATTY ACID ESTERS OF        тор, кешен
GLYCEROL)                                        түзгіш
E472g  Моноглицеридтердің және янтарь қышқылдарының     эмульгатор,
эфирлері (SUCCINYLATED MONOGLY-CERIDES)          стабилиза.
тор, кешен
түзгіш
Е473   Сахарозалар және май қышқылдары, эфирлер         эмульгатор
(SUCROSE ESTERS OF FATTY ACIDS)
Е474   Қантглицеридтер (SUCROGLYCERIDES)                эмульгатор
Е475   Пояиглицерин мен май қышқылдарының               эмульгатор
эфирлері (POLYGLYCEROL ESTERS OF FATTY ACIDS)
Е476   Полиглицерин мен қараэтерифицирленген            эмульгатор
рицинолды қышқылдарының эфирлері
(POLYGLYCEROL ESTERS OF INTERESTERIFIED
RICINOLEIC ACID)
Е477   Пропиленгликолдің және май қышқылдарының         эмульгатор
эфирлері (PROPYLENE GLYCOL ESTERS
OF FATTY ACIDS)
Е478   Глицериннің лактилирленген май қышқылдары        эмульгатор
мен пропиленгликолдің эфирлері
(LACTYLATED FATTY ACID ESTERS OF GLYCEROL
AND PROPYLENE GLYCOL)
Е479   май қышқылдарының моно- және диглицеридтері      эмульгатор
қосылған ысыту арқылы қышқылдандырылған
соя майы (THERMALLY OXIDIZED SOYA BEAN OIL
WITH MONO- AND DI-GLYCERIDES OF FATTY ACIDS)
Е480   натридің диокгилсульфосукцинаты                  эмульгатор,
(DIOCTYL SODIUM SULPHOSUCCINATE)                 ылғалдайтын
агент
Е481   Натридің лактилаттары (SODIUM LACTYLATES)        эмульгатор,
(i) Натридің стеароиллактилат (SODIUM            стабилизатор
STEAROYL LACTYLATE)
(ii) Натридің олеиллактилат (SODIUM OLEYL
LACTYLATE)
Е482   кальцидің лактилаттары (CALCIUM LACTYLATES)      эмульгатор,
стабилизатор
Е483   Стеарилгартрат (STEARYL TARTRATE)                ұн мен
нанның
сапасын
жақсарту.
шылар
Е484   Стеарилцитрат (STEARYL CITRATE)                  эмульгатор,
кешен түзгіш

Е491      Сорбитан моностеарат, СПЭН 60 (SORBITAN
MONOSTEARATE)                               эмульгатор
Е492      Сорбитан тристеарат (SORBITAN TRISTEARATE)  эмульгатор
Е493      Сорбитан монолаурат, СПЭН 20 (SORBITAN
MONOLAURATE)                                эмульгатор
Е494      Сорбитан моноолеат, СПЭН 8& (SORBITAN
MONOOLEATE)                                 эмульгатор
Е495      Сорбитан монопальмитат, СПЭН 40 (SORBITAN
MONOPALMITATE)                              эмульгатор
Е496      Сорбитан триолеат, СПЭН 85 (SORBITAN        стабилизатор,
TRIOLEAT)                                   эмульгатор
Е500      Карбонаты натрия (SODIUM CARBONATES)      регулятор
(i) Карбонат натрия (Sodium carbonate)      кислотности,
(ii) Гидрокарбонат натрия (Sodium hydrogen  разрыхлитель
carbonate)                             добавка,
(iii) Смесь карбоната и гидрокарбоната      препятствующая
натрия (Sodium sesquicarbonate)       слеживанию и
комкованию
Е501      Карбонаты калия (POTASSIUM CARBONATES)    регулятор
(i) Карбонат калия (Potassium carbonate)    кислотности,
(ii) Гидрокарбонат калия (Potassium         стабилизатор
hydrogen carbonate)
Е503      Карбонаты аммония (AMMONIUM CARBONATES) регулятор
(i) Карбонат аммония (Ammonium carbonate)   кислотности,
(ii) Гидрокарбонат аммония (Ammonium        разрыхлитель
hydrogen carbonate)
Е504      Карбонаты магния (MAGNESIUM CARBONATES) регулятор
(i) Карбонат магния (Magnesium carbonate)   кислотности,
(ii) Гидрокарбонат магния (Magnesium        добавка,
hydrogen carbonate)                    препятствующая
слеживанию и
комкованию,
стабилизатор
цвета
Е505      Карбонат железа (FERROUS CARBONATE)         регулятор
кислотности
Е507      Соляная кислота (HYDROCHLORIC ACID)         регулятор
кислотности
Е508      Хлорид калия (POTASSIUM CHLORIDE)           желирующий
агент
Е509      Хлорид кальция (CALCIUM CHLORIDE)           отвердитель
Е510      Хлорид аммония (AMMONIUM CHLORIDE)          улучшитель
муки и хлеба
Е511      Хлорид магния (MAGNESIUM CHLORIDE)          отвердитель
Е513      Серная кислота (SULPHURIC ACID)             регулятор
кислотности
Е514      Сульфаты натрия (SODIUM SULPHATES)          регулятор
кислотности
Е515      Сульфаты калия (POTASSIUM SULPHATES)        регулятор
кислотности
Е516      Сульфаты кальция (CALCIUM SULPHATE)         улучшитель
муки и хлеба,
комплексооб-
разователь,
отвердитель
Е517      Сульфаты аммония (AMMONIUM SULPHATE)        улучшитель
муки и хлеба,
стабилизтор
Е518      Сульфаты магния (MAGNESIUM SULPHATE)        отвердитель
Е519      Сульфат меди (CUPRIC SULPHATE)              фиксатор
цвета,
консервант
Е520      Сульфат алюминия (ALUMINIUM SULPHATE)       отвердитель
Е521      Сульфат алюминия-натрия, Квасцы алюмо-
натриевые (ALUMINIUM SODIUM SULPHATE)       отвердитель
Е522      Сульфат алюминия-калия. Квасцы алюмо-       регулятор
калиевые (ALUMINIUM POTASSIUM SULPHATE)     кислотности,
стабилизатор
Е523      Сульфат алюминия-аммония. Квасцы алюмо-     стабилизатор,
аммиачные (ALUMINIUM AMMONIUM SULPHATE)     отвердитель
Е524      Гидроксид натрия (SODIUM HYDROXIDE)         регулятор
кислотности
Е525      Гидроксид калия (POTASSIUM HYDROXIDE)       регулятор
кислотности
Е526      Гидроксид кальция (CALCIUM HYDROXIDE)       регулятор
кислотности,
отвердитель
Е527      Гидроксид аммония (AMMONIUM HYDROXIDE)      регулятор
кислотности
Е528      Гидроксид магния (MAGNESIUM HYDROXIDE)      регулятор
кислотности,
стабилизатор
цвета
Е529      Оксид кальция (CALCIUM OXIDE)               регулятор
кислотности,
улучшитель
муки и хлеба
Е530      Оксид магния (MAGNESIUM OXIDE)              добавка,
препятствующая
слеживанию и
комкованию
Е535      Ферроцианид натрия (SODIUM FERROCYANIDE)    добавка,
препятствующая
слеживанию и
комкованию
Е536      Ферроцианид калия (POTASSIUM FERROCYANIDE)  добавка,
препятствующая
слеживанию и
комкованию
Е538      Ферроцианид кальция (CALCIUM FERROCYANIDE)  добавка,
препятствующая
слеживанию и
комкованию
Е539      Тиосульфат натрия (SODIUM THIOSULPHATE)     антиокисли-
тель, комп-
лексообразо-
ватель
Е541      Алюмофосфат натрия (SODIUM ALUMINIUM      регулятор
PHOSPHATE)                                  кислотности,
(i) Кислотный (ACIDIS)                      эмульгатор
(ii) Основной (BASIC)
Е542      Фосфат костный (фосфат кальция) (BONE       эмульгатор,
PHOSPHATE (essentiale Calcium phosphate,    добавка,
tribasic)                                   препятствующая
слеживанию и
комкованию,
влагоудержи-
вающий агент
Е550      Силикаты натрия (SODIUM SILICATES)       добавка,
(i) Силикат натрия (Sodium silicate)        препятствующая
(ii) мета-Силикат натрия (Sodium            слеживанию и
metasilicate)                               комкованию
Е551      Диоксид кремния аморфный (SILICON DIOXIDE   добавка,
AMORPHOUS)                                  препятствующая
слеживанию и
комкованию
Е552      Силикат кальция (CALCIUM SILICATE)          добавка,
препятствующая
слеживанию и
комкованию
Е553      Силикаты магния (MAGNESIUM SILICATES)    добавка,
(i) Силикат магния (Magnesium silicate)     препятствующая
(ii) Трисиликат магния (Magnesium           слеживанию и
trisilicate)                           комкованию,
(iii) Тальк (Talc)                          порошок-
носитель
Е554      Алюмосиликат натрия (SODIUM                 добавка,
ALUMINOSILICATE)                            препятствующая
слеживанию и
комкованию
Е555      Алюмосиликат калия (POTASSIUM ALUMINIUM     добавка,
SILICATE)                                   препятствующая
слеживанию и
комкованию
Е556      Алюмосиликат кальция (CALCIUM ALUMINIUM     добавка,
SILICATE)                                   препятствующая
слеживанию и
комкованию
Е558      Бентонит (BENTONITE)                        добавка,
препятствующая
слеживанию и
комкованию
Е559      Алюмосиликат (ALUMINIUM SILICATE)           добавка,
препятствующая
слеживанию и
комкованию
Е560      Силикат калия (POTASSIUM SILICATE)          добавка,
препятствующая
слеживанию и
комкованию
Е570      Жирные кислоты (FATTY ACIDS)                стабилизатор
пены, глази-
ровитель,
пеногаситель
Е574      Глюконовая кислота (D-) (GLUCONIC ACID      регулятор
(D-))                                       кислотности,
разрыхлитель
Е575      Глюконо-дельта лактон (GLUCONO              регулятор
DELTA-LACTONE)                              кислотности,
разрыхлитель
Е576      Глюконат натрия (SODIUM GLUCONATE)          комплексооб-
разователь
Е577      Глюконат калия (POTASSIUM GLUCONATE)        комплексооб-
разователь
Е578      Глюконат кальция (CALCIUM GLUCONATE)        регулятор
кислотности,
отвердитель
Е579      Глюконат железа (FERROUS GLUCONATE)         стабилизатор
окраски
Е580      Глюконат магния (MAGNESIUM GLUCONATE)       регулятор
кислотности,
отвердитель
Е585      Лакгат железа (FERROUS LACTATE)             стабилизатор
окраски
Е620      Глутаминовая кислота, L(+)- (GLUTAMIC       усилитель
ACID, L(+)-)                                вкуса и
аромата

Е491   Сорбитан моностеарат, СПЭН 60 (SORBITAN          эмульгатор
MONOSTEARATE)
Е492   Сорбитан тристеарат (SORBITAN TRISTEARATE)       эмульгатор
Е493   Сорбитан монолаурат, СПЭН 20 (SORBITAN           эмульгатор
MONOLAURATE)
Е494   Сорбитан моноолеат, СПЭН 8& (SORBITAN            эмульгатор
MONOOLEATE)
Е495   Сорбитан монопальмитат, СПЭН 40 (SORBITAN        эмульгатор
MONOPALMITATE)
Е496   Сорбитан триолеат, СПЭН 85 (SORBITAN TRIOLEAT)   стабилиза.
тор,
эмульгатор
Е500   Натридің карбонаттары (SODIUM CARBONATES)        Қышқылдану.
(i) натридің карбонаты (Sodium carbonate)        ды реттегіш,
(ii) натридің гидрокарбонаты (Sodium hydrogen    қопсытқыш,
carbonate)                                       тұнып және
(iii) натридің гидрокарбонаты мен карбонатының   жентектелуді
қоспасы (Sodium sesquicarbonate)                 болдырмайтын
Е501   Калидің карбонаттары (POTASSIUM CARBONATES)      Қышқылдануды
(i) Калидің карбонаты (Potassium carbonate)      реттегіш,
(ii) Калидің гидрокарбонаты (Potassium           стабилизатор
hydrogen carbonate)
Е503   Аммонидің карбонаттары (AMMONIUM CARBONATES)     Қышқылдануды
(i) аммонидің карбонаты (Ammonium carbonate)      реттегіш,
(ii) аммонидің гидрокарбонаты (Ammonium           қопсытқыш
hydrogen carbonate)
Е504   Магнидің карбонаттары (MAGNESIUM CARBONATES)     Қышқылдануды
(i) магнидің карбонаты (Magnesium carbonate)     реттегіш,
(ii) магнидің гидрокарбонат (Magnesium           қопсытқыш,
hydrogen carbonate)                              тұнып және
жентектелуді
болдырмайтын
Е505   Темірдің карбонаты (FERROUS CARBONATE)           Қышқылдануды
реттегіш
Е507   Тұз қышқылы (HYDROCHLORIC ACID)                  Қышқылдануды
реттегіш
Е508   калидің хлориді (POTASSIUM CHLORIDE)             ұйытатын
агент
Е509   кальцидің хлориді (CALCIUM CHLORIDE)             Қатайтқыш
Е510   аммонидің хлориді (AMMONIUM CHLORIDE)            ұн мен нанға
арналған
Е511   магнидің хлориді (MAGNESIUM CHLORIDE)            Қатайтқыш
Е513   Күкірт қышқылы (SULPHURIC ACID)                  Қышқылдануды
реттегіш
Е514   Натридің сульфаттары (SODIUM SULPHATES)          Қышқылдануды
реттегіш
Е515   Калидің сульфаттары (POTASSIUM SULPHATES)        Қышқылдануды
реттегіш
Е516   Кальцидің сульфаттары (CALCIUM SULPHATE)         ұн мен нанға
арналған
жақсартқыш,
кешен түзгіш
Е517   Аммонидің сульфаттары (AMMONIUM SULPHATE)        ұн мен нанға
арналған
жақсартқыш
Е518   Магнидің сульфаттары (MAGNESIUM SULPHATE)        қатайтқыш
Е519   Мыстың сульфаттары (CUPRIC SULPHATE)             Түсті тұрақ.
тандырғыш,
консервант
Е520   Алюминидің сульфаттары (ALUMINIUM SULPHATE)      қатайтқыш
Е521   алюминий-натридің сульфаттар, алюмо-натрилі      қатайтқыш
Квасцылар (ALUMINIUM SODIUM SULPHATE)
Е522   алюминий-калидің сульфаты, алюмо-калилі          Қышқылдануды
Квасцылар (ALUMINIUM POTASSIUM SULPHATE)         реттегіш,
стабилизатор
Е523   алюминий-аммонидің сульфаты, алюмоаммиакты       стабилиза.
квасцылар (ALUMINIUM AMMONIUM SULPHATE)          тор,
қатайтқыш
Е524   натридің гидроксиді (SODIUM HYDROXIDE)           Қышқылдануды
реттегіш
Е525   калидің гидроксиді (POTASSIUM HYDROXIDE)         Қышқылдануды
реттегіш
Е526   кальцидің гидроксиді (CALCIUM HYDROXIDE)         Қышқылдануды
реттегіш
Е527   аммонидің гидроксиді (AMMONIUM HYDROXIDE)        Қышқылдануды
реттегіш
Е528   магнидің гидроксиді (MAGNESIUM HYDROXIDE)        Қышқылдануды
реттегіш
Е529   кальцидің оксиді (CALCIUM OXIDE)                 Қышқылдануды
реттегіш
Е530   магнидің оксиді (MAGNESIUM OXIDE)                тұнып және
жентектелуді
болдырмайтын
қоспа
Е535   натридің ферроцианиді (SODIUM FERROCYANIDE)      тұнып және
жентектелуді
болдырмайтын
қоспа
Е536   калидің ферроцианиді (POTASSIUM FERROCYANIDE)    тұнып және
жентектелуді
болдырмайтын
қоспа
Е538   кальцидің ферроцианиді (CALCIUM FERROCYANIDE)    тұнып және
жентектелуді
болдырмайтын
қоспа
Е539   натридің тиосульфаты (SODIUM THIOSULPHATE)       қышқылдатуды
тоқтататын,
кешен түзгіш
Е541   Натридің алюмофосфаты (SODIUM ALUMINIUM          Қышқылдануды
PHOSPHATE)                                       реттегіш,
(i) Қышқылдық (ACIDIS)                           эмульгатор
(ii) Негізгі (BASIC)
Е542   Сүйек фосфаты (кальцидің фосфаты)                эмульгатор,
(BONE PHOSPHATE (essentiale Calcium              ылғалұстай.
phosphate, tribasic)                             тын агент
Е550   Натридің силикаттары (SODIUM SILICATES)          тұнып және
(i) натридің силикаты (Sodium silicate)          жентектелуді
(ii) натридің мета-силикаты (Sodium              болдырмайтын
metasilicate)                                    қоспа
Е551   кремнидің аморфты қостотығы (SILICON             тұнып және
DIOXIDE AMORPHOUS)                               жентектелуді
болдырмайтын
Е552   кальцидің силикаты (CALCIUM SILICATE)            тұнып және
жентектелуді
болдырмайтын
қоспа
Е553   Магнидің силикаттары (MAGNESIUM SILICATES)       тұнып және
(i) магнидің силикаты (Magnesium silicate)       жентектелуді
(ii) магнидің трисиликаты (Magnesium             болдырмайтын
trisilicate)                                     қоспа
(iii) Тальк (Talc)
Е554   натридің алюмосиликаты (SODIUM ALUMINOSILICATE)  тұнып және
жентектелуді
болдырмайтын
қоспа
Е555   калидің алюмосиликаты (POTASSIUM ALUMINIUM       тұнып және
SILICATE)                                        жентектелуді
болдырмайтын
қоспа
Е556   кальцидің алюмосиликаты (CALCIUM ALUMINIUM       тұнып және
SILICATE)                                        жентектелуді
болдырмайтын
қоспа
Е558   Бентонит (BENTONITE)                             тұнып және
жентектелуді
болдырмайтын
қоспа
Е559   Алюмосиликат (ALUMINIUM SILICATE)                тұнып және
жентектелуді
болдырмайтын
қоспа
Е560   Калидің силикаты (POTASSIUM SILICATE)            тұнып және
жентектелуді
болдырмайтын
қоспа
Е570   Май қышқылдары (FATTY ACIDS)                     Көбік стаби.
лизаторы
қаптағыш,
көбік басқыш
Е574   Глюкон қышқылы (D-) (GLUCONIC ACID (D-))         Қышқылдануды
реттегіш
Е575   Глюкон-дельта лактон (GLUCONO DELTA-LACTONE)     Қышқылдануды
реттегіш
Е576   Натридің глюконаты (SODIUM GLUCONATE)            кешен түзгіш
Е577   Калидің глюконаты (POTASSIUM GLUCONATE)          кешен түзгіш
Е578   Кальцидің глюконаты (CALCIUM GLUCONATE)          Қышқылдануды
реттегіш
Е579   Темір глюконаты (FERROUS GLUCONATE)              бояудың
стабилизаторы
Е580   Магнидің глюконаты (MAGNESIUM GLUCONATE)         Қышқылдануды
реттегіш,
қатайтқыш
Е585   Темір лактаты (FERROUS LACTATE)                  Бояудың
стабилиза.
торы
Е620   Глутамин қышқылы, L(+)- (GLUTAMIC ACID, L(+)-)   дәмі мен
хош иісін
күшейткіш

Е621      Глутамат натрия 1-замещенный (MONOSODIUM    усилитель
GLUTAMATE)                                  вкуса и
аромата
Е622      Глутамат калия 1-замещенный (MONOPOTASSIUM  усилитель
GLUTAMATE)                                  вкуса и
аромата
Е623      Глутамат кальция (CALCIUM GLUTAMATE)        усилитель
вкуса и
аромата
Е624      Глутамат аммония 1-замещенный (MONOAMMONIUM усилитель
GLUTAMATE)                                  вкуса и
аромата
Е625      Глутамат магния (MAGNESIUM GLUTAMATE)       усилитель
вкуса и
аромата
Е626      Гуаниловая кислота (GUANYLIC ACID)          усилитель
вкуса и
аромата
Е627      5-Гуанилат натрия 2-замещенный (DISODIUM    усилитель
5-GUANYLATE)                                вкуса и
аромата
Е628      5-Гуанилат калия 2-замещенный (DIPOTASSIUM  усилитель
5-GUANYLATE)                                вкуса и
аромата
Е629      5-Гуанилат кальция (CALCIUM 5-GUANYLATE)    усилитель
вкуса и
аромата
Е630      Инозиновая кислота (INOSINIC ACID)          усилитель
вкуса и
аромата
Е631      5-Инозинат натрия 2-замещенный (DISODIUM    усилитель
5-INOSINATE)                                вкуса и
аромата
Е632      Инозинат калия (POTASSIUM INOSINATE)        усилитель
вкуса и
аромата
Е633      5-Инозинат кальция (CALCIUM 5-INOSINATE)    усилитель
вкуса и
аромата
Е634      5-Рибонуклеотиды кальция (CALCIUM           усилитель
5-RIBONUCLEOTIDES)                          вкуса и
аромата
Е635      5-Рибонуклеотиды натрия 2-замещенные        усилитель
(DISODIUM 5-RIBONUCLEOTIDES)                вкуса и
аромата
Е636      Мальтол (MALTOL)                            усилитель
вкуса и
аромата
Е637      Этилмальтол (ETHYL MALTOL)                  усилитель
вкуса и
аромата
Е640      Глицин (GLYCINE)                            модификатор
вкуса и
аромата
Е641      L-Лейцин (L-LEUCINE)                        модификатор
вкуса и
аромата
Е642      Лизин гидрохлорид (LYSIN HYDROCHLORID)      усилитель
вкуса и
аромата
Е900      Полидиметилсилоксан (POLYDIMETHYLSILOXANE)  пеногаситель,
эмульгатор,
добавка, пре-
пятствующая
слеживанию и
комкованию
Е901      Воск пчелиный, белый и желтый (BEESWAX,     глазирователь,
WHITE AND YELLOW)                           разделитель
Е902      Воск свечной (CANDELILLA WAX)               глазирователь
Е903      Воск карнаубский (CARNAUBA WAX)             глазирователь
Е904      Шеллак (SHELLAC)                            глазирователь
Е905а     Вазелиновое масло "пищевое" (MINERAL OIL,   глазирователь,
FOOD GRADE)                                 разделитель,
герметик
E905b     Вазелин (PETROLATUM (PETROLEUM JELLY))      глазирователь,
разделитель,
герметик
E905c     Парафин (PETROLEUM WAX)                    глазирователь,
(i) Микрокристаллический воск               разделяющий
(MICROCRYSTALLINE WAX)                  агент,
(ii) Парафиновый воск (PARAFFIN WAX)        герметик
E906      Бензойная смола (BENZOIN GUM)               глазирователь
E908      Воск рисовых отрубей (RICE BRAN WAX)        глазирователь
E909      Спермацетовый воск (SPERMACETI WAX)         глазирователь
E910      Восковые эфиры (WAX ESTERS)                 глазирователь
E911      Жирных кислот метиловые эфиры (METHYL
ESTERS OF FATTY ACIDS)                      глазирователь
E913      Ланолин (LANOLIN)                           глазирователь
E920      Цистеин, L-, и его гидрохлориды - натриевая улучшитель
и калиевая соли (CYSTEINE, L-, AND ITS      муки и хлеба
HYDROCHLORIDES - SODIUM AND POTASSIUM
SALTS)
E921      Цистин, L-, и его гидрохлориды - натриевая  улучшитель
и калиевая соли (CYSTINE, L-, AND ITS       муки и хлеба
HYDROCHLORIDES - SODIUM AND POTASSIUM
SALTS)
E927a     Азодикарбонамид (AZODICARBONAMIDE)          улучшитель
муки и хлеба
E927b     Карбамид (мочевина) (CARBAMIDE (UREA))      текстуратор
E928      Перекись бензоила (BENZOYL PEROXIDE)        улучшитель
муки и хлеба,
консервант
E930      Перекись кальция (CALCIUM PEROXIDE)         улучшитель
муки и хлеба
E938      Аргон (ARGON)                               пропеллент,
упаковочный
газ
E939      Гелий (GELLIUM)                             пропеллент,
упаковочный
газ

Е621   Натридің 1 орын басушы глутаматы                 дәмі мен
(MONOSODIUM GLUTAMATE)                           хош иісін
күшейткіш
Е622   Калидің 1 орын басушы глутаматы                  дәмі мен
(MONOPOTASSIUM GLUTAMATE)                        хош иісін
күшейткіш
Е623   кальцидің глутаматы (CALCIUM GLUTAMATE)          дәмі мен
хош иісін
күшейткіш
Е624   Аммонидің 1 орын басушы глутаматы                дәмі мен
(MONOAMMONIUM GLUTAMATE)                         хош иісін
күшейткіш
Е625   магнидің глутаматы (MAGNESIUM GLUTAMATE)         дәмі мен
хош иісін
күшейткіш
Е626   Гуанил қышқылы (GUANYLIC ACID)                   дәмі мен
хош иісін
күшейткіш
Е627   Натридің 2 орын басушы 5-гуанилаты               дәмі мен
(DISODIUM 5-GUANYLATE)                           хош иісін
күшейткіш
Е628   Калидің 2 орын басушы 5-гуанилаты                дәмі мен
(DIPOTASSIUM 5-GUANYLATE)                        хош иісін
күшейткіш
Е629   кальцидің 5-гуанилаты (CALCIUM 5-GUANYLATE)      дәмі мен
хош иісін
күшейткіш
Е630   Инозин қышқылы (INOSINIC ACID)                   дәмі мен
хош иісін
күшейткіш
Е631   натридің 2 орын басушы 5-Инозинаты               дәмі мен
(DISODIUM 5-INOSINATE)                           хош иісін
күшейткіш
Е632   калидің инозинаты (POTASSIUM INOSINATE)          дәмі мен
хош иісін
күшейткіш
Е633   кальцидің 5-инозинаты (CALCIUM 5-INOSINATE)      дәмі мен
хош иісін
күшейткіш
Е634   кальцидің 5-рибонуклеотидтері                    дәмі мен
(CALCIUM 5-RIBONUCLEOTIDES)                      хош иісін
күшейткіш
Е635   натридің 2 орын басушы 5-рибонуклеотидтері       дәмі мен
(DISODIUM 5-RIBONUCLEOTIDES)                     хош иісін
күшейткіш
Е636   Мальтол (MALTOL)                                 дәмі мен
хош иісін
күшейткіш
Е637   Этилмальтол (ETHYL MALTOL)                       дәмі мен
хош иісін
күшейткіш
Е640   Глицин (GLYCINE)                                 дәмі мен
хош иісін
күшейткіш
Е641   L-Лейцин (L-LEUCINE)                             дәмі мен
хош иісін
күшейткіш
Е642   Лизин гидрохлорид (LYSIN HYDROCHLORID)           дәмі мен
хош иісін
күшейткіш
Е900   Полидиметилсилоксан (POLYDIMETHYLSILOXANE)       Көбік
басушы,
эмульгатор,
тұнып және
жентектелуді
болдырмайтын
қоспа
Е901   Ақ және сары балауыз (BEESWAX, WHITE AND YELLOW) қаптағыш,
бөлгіш
Е902   Шырақ балауызы (CANDELILLA WAX)                  қаптағыш
Е903   карнауб балауызы (CARNAUBA WAX)                  қаптағыш
Е904   Шеллак (SHELLAC)                                 қаптағыш
Е905а  "Тағамдық" вазелин майы (MINERAL OIL,            қаптағыш,
FOOD GRADE)                                      бөлгіш,
герметик
E905b  Вазелин (PETROLATUM (PETROLEUM JELLY))           қаптағыш,
бөлгіш,
герметик
E905c  Парафин (PETROLEUM WAX) (i) Микрокристалды       қаптағыш,
балауыз (MICROCRYSTALLINE WAX) (ii) Парафинді    бөлгіш
балауыз (PARAFFIN WAX)                           агент,
герметик
E906   Бензой шайыры (BENZOIN GUM)                      қаптағыш
E908   Күріш кебектерінің балауызы (RICE BRAN WAX)      қаптағыш
E909   Спермацетті балауыз (SPERMACETI WAX)             қаптағыш
E910   Балауыз эфирлері (WAX ESTERS)                    қаптағыш
E911   Май қышқылдарының метилді эфирлері               қаптағыш
(METHYL ESTERS OF FATTY ACIDS)
E913   Ланолин (LANOLIN)                                қаптағыш
E920   Цистеин, L-, және оның гидрохлоридтері -         ұн мен
натрий және калий тұздары (CYSTEINE,             нанның
L-, AND ITS HYDROCHLORIDES - SODIUM AND          сапасын
POTASSIUM SALTS)                                 жақсартушы
E921   Цистин, L-, және оның гидрохлоридтері -          ұн мен
натрий және калий тұздары (CYSTINE, L-,          нанның
AND ITS HYDROCHLORIDES - SODIUM AND              сапасын
POTASSIUM SALTS)                                 жақсартушы
E927a  Азодикарбонамид (AZODICARBONAMIDE)               ұн мен
нанның
сапасын
жақсартушы
E927b  Карбамид (несепнәр) (CARBAMIDE (UREA))           текстуратор
E928   Бензоилдың асқын тотығы (BENZOYL PEROXIDE)       ұн мен
нанның
сапасын
жақсартушы,
консервант
E930   кальцидің асқын тотығы (CALCIUM PEROXIDE)        ұн мен
нанның
сапасын
жақсартушы
E938   Аргон (ARGON)                                    пропеллент,
қаптағыш газ
E939   Гелий (GELLIUM)                                  пропеллент,
қаптағыш газ

E940      Дихлордифторметан, (хладон-12)              пропеллент,
(DICHLORODIFLUOROMETHANE)                   хладагент
E941      Азот (NITROGEN)                             газовая среда
для упаковки
и хранения,
хладагент
E942      Закись азота (NITROUS OXIDE)                пропеллент,
упаковочный
газ
E943a     Бутан (BUTANE)                              пропеллент
E943b     Изобутан (ISOBUTANE)                        пропеллент
E944      Пропан (PROPANE)                            пропеллент
E945      Xnopnem^Top3TaH(CHLOROPENTAFLUOROETHANE)    пропеллент
E946      Окгафторциклобутан (OCTAFLUOROCYCLOBUTANE)  пропеллент
E948      Кислород (OXYGEN)                           пропелент,
упаковочный
газ
E950      Ацесульфам калия (ACESULFAME POTASSIUM)     подсластитель
E951      Аспартам (ASPARTAME)                        подсластитель,
усилитель
вкуса и
аромата
E952      Цикламовая кислота и ее натриевая,
калиевая и кальциевая соли (CYCLAMIC ACID
and Na, К, Са salts)                        подсластитель
E953      Изомальт, изомальтит (ISOMALT, ISOMALTITOL) подсластитель,
добавка, пре-
пятствующая
слеживанию и
комкованию,
наполнитель,
глазирующий
агент
E954      Сахарин (натриевая, калиевая, кальциевая
соли) (SACCHARIN and Na, К, Са salts)       подсластитель
E955      Сукралоза (трихлоргалактосахароза)
(SUCRALOSE, (TRICHLOROGALACTO - SUCROSE))   подсластитель
E957      Тауматин (THAUMATIN)                        подсластитель,
усилитель
вкуса и
аромата
E958      Глицирризин (GLYCYRRHIZIN)                  подсластитель,
усилитель
вкуса и
аромата
E959      Неогесперидин дигидрохалкон (NEOHESPERIDINE
DIHYDROCHALCONE)                            подсластитель
E965      Мальтит и мальтитный сироп (MALTITOL AND    подсластитель,
MALTITOL SYRUP)                             стабилизатор,
эмульгатор
E966      Лактит (LACTITOL)                           подсластитель,
текстуратор
Е967      Ксилит (XYLITOL)                            подсластитель,
влагоудержи-
ваюший агент,
стабилизатор,
эмульгатор
Е999      Квиллайи экстракт (QUILLAIA EXTRACTS)       пенообразова-
тель
Е1000     Холеная кислота (CHOLIC ACID)               эмульгатор
E1001     Холин, соли и эфиры (CHOLINE SALTS AND
ESTERS)                                     эмульгатор
El100     Амилазы (AMYLASES)                          улучшитель
муки и хлеба
El101     Протеазы (PROTEASES) (i) Протеаза           улучшитель
(Protease) (и)Папаин (Papain) (iii) Бро-    муки и хлеба
мелайн (Bromelain) (iv) Фицин (Ficin)       стабилизатор,
ускоритель
созревания
мяса и рыбы,
усилитель
вкуса и
аромата
El102     Глюкозооксидаза (GLUCOSE OXIDASE)           антиокислитель
El103     Инвертазы (INVERTASES)                      стабилизатор
El104     Липазы (LIPASES)                            усилитель
вкуса и
аромата
El105     Лизоцим (LYSOZYME)                          консервант
E1200     Полидекстрозы А и N (POLYDEXTROSES A AND N) наполнитель,
стабилизатор,
загуститель,
влагоудержи-
вающий агент,
текстуратор
E1201     Поливинилпирролидон (POLYVINYLPYRROLIDONE)  загуститель,
стабилизатор,
осветлитель,
диспергирующий
агент
E1202     Поливинилполипирролидон                     стабилизатор
(POLYVINYLPOLYPYRROLIDONE)                  цвета, кол-
лоидальный
стабилизатор
E1400     Декстрины, крахмал, обработанный            стабилизатор,
термически, белый и желтый (DEXTRINS,       загуститель,
ROASTED STARCH WHITE AND YELLOW)            связующее
E1401     Крахмал, обработанный кислотой              стабилизатор,
(ACID-TREATED STARCH)                       загуститель,
связующее
E1402     Крахмал, обработанный щелочью (ALKALINE     стабилизатор,
TREATED STARCH)                             загуститель,
связующее
E1403     Крахмал отбеленный (BLEACHED STARCH)        стабилизатор,
загуститель,
связующее
E1404     Крахмал окисленный (OXIDIZED STARCH)        эмульгатор,
загуститель,
связующее
E1405     Крахмал, обработанный ферментными
препаратами (STARCHES ENZIME-TREATED)       загуститель
E1410     Монокрахмалфосфат (MONOSTARCH PHOSPHATE)    стабилизатор,
загуститель,
связующее
E1411     Дикрахмалглицерин "сшитый" (DISTARH         стабилизатор
GLICEROL)                                   загуститель
E1412     Дикрахмалфосфат, этерифицированный          стабилизатор,
тринатрийметафосфатом; этерифицированный    загуститель,
хлорокисью фосфора (DISTARCH PHOSPHATE      связующее
ESTERIFIED WITH SODIUM TRIMETASPHOSPHATE;
ESTERIFIED WITH PHOSPHORUS OXYCHLO-RIDE)
E1413     Фосфатированный дикрахмалфосфат "сшитый"    стабилизатор,
(PHOSPHATED DISTARCH PHOSPHATE)             загуститель,
связующее
E1414     Дикрахмалфосфат ацетилированный "сшитый"    эмульгатор,
(ACETYLATED DISTARCH PHOSPHATE)             загуститель
E1420     Крахмал ацетатный, этерифицированный        стабилизатор,
уксусным ангидридом (STARCH ACETATE         загуститель
ESTERIPIED WITH ACETIC ANHYDRIDE)
E1421     Крахмал ацетатный, этерифицированный        стабилизатор,
винилацетатом (STARCH ACETATE ESTERIFIED    загуститель
WITH VINYL ACETATE)
E1422     Дикрахмаладипат ацетилированный (ACETYLATED стабилизатор,
DISTARCH ADIPATE)                           загуститель,
связующее
E1423     Дикрахмалглицерин ацетилированный           стабилизатор,
(ACETYLATED DISTARCH GLYCEROL)              загуститель
связующее
E1440     Крахмал оксипропилированный (HYDROXYPROPYL  эмульгатор,
STARCH)                                     загуститель,
связующее
E1442     Дикрахмалфосфат оксипропилированный         стабилизатор,
"сшитый" (HYDROXYPROPYL DISTARCH PHOSPHATE) загуститель
E1443     Дикрахмалглицерин оксипропилированный       стабилизатар,
(HYDROXYPROPYL DISTARCH GLYCEROL)           загуститель
E1450     Крахмала и натриевой соли октенилянтарной   стабилизатор,
кислоты эфир (STARCH SODIUM OCTENYL         загуститель,
SUCCINATE)                                  связующее,
эмульгатор
E1451     Крахмал ацетилированный окисленный          эмульгатор,
(ACETILATED OXYDISED STARCH)                загуститель
E1503     Касторовое масло (CASTOR OIL)               разделяющий
агент
El505     Триэтилцитрат (TRIETHYL CITRATE)            пенообразо-
ватель
E1518     Триацетин (TRIACETIN)                       влагоудержи-
вающий агент
E1520     Пропиленгликоль (PROPYLENE GLYCOL)          влагоудержи-
вающий, смяг-
чающий и
диспергирую-
щий агент
E1521     Полиэтиленгликоль (POLYETHYLENE GLYCOL)     пеногаситель
-         Аллилгорчичное масло                        консервант
-         N-Лауроилглутаминовая кислота               консервант,
улучшитель
муки, хлеба
-         N-Лауроиласпарагиновая кислота              консервант,
улучшитель
муки, хлеба
-         N-Лауроилглицин                             консервант,
улучшитель
муки, хлеба
-         Ванилин                                     вкусоаромати-
ческое
вещество
-         Дигидрокверцетин                            антиокислитель
-         Имбрицин                                    консервант
-         Кверцитин                                   антиокислитель
-         Красный для карамели N 1                    краситель
-         Красный для карамели N 2                    краситель
-         Красный для карамели N 3                    краситель
-         Красный рисовый (RED RICE)                  краситель
-         Мыльного корня (Acantophyllum sp.) отвар,

E940   Дихлордифторметан, (хладон-12)                   пропеллент,
(DICHLORODIFLUOROMETHANE)                        хладагент
E941   Азот (NITROGEN)                                  хладагентті
қаптау мен
сақтауға
арн. газды
орта
E942   Азот тотығы (NITROUS OXIDE)                      пропеллент,
қаптағыш газ
E943a  Бутан (BUTANE)                                   пропеллент
E943b  Изобутан (ISOBUTANE)                             пропеллент
E944   Пропан (PROPANE)                                 пропеллент
E945   Xnopnem^Top3TaH(CHLOROPENTAFLUOROETHANE)         пропеллент
E946   Окгафторциклобутан (OCTAFLUOROCYCLOBUTANE)       пропеллент
E948   Оттегі (OXYGEN)                                  пропелент,
қаптағыш газ
E950   калидің ацесульфамы (ACESULFAME POTASSIUM)       тәттілейтін
E951   Аспартам (ASPARTAME)                             тәттілейтін,
дәмі мен
хош иісін
күшейткіш
E952   Циклам қышқылы және оның гидрохлоридтері         тәттілейтін
- натрий және калий тұздары
(CYCLAMIC ACID and Na, К, Са salts)
E953   Изомальт, Изомальтит (ISOMALT, ISOMALTITOL)      тәттілейтін,
тұнып және
жентектелуді
болдырмайтын
қоспа,
толтырғыш
E954   Сахарин (натрий, калий, кальций тұздары)         тәттілейтін
(SACCHARIN and Na, К, Са salts)
E955   Сукралоза (трихлоргалактосахароза) (SUCRALOSE,   тәттілейтін
(TRICHLOROGALACTO - SUCROSE))
E957   Тауматин (THAUMATIN)                             тәттілейтін,
дәмі мен
хош иісін
күшейткіш
E958   Глицирризин (GLYCYRRHIZIN)                       тәттілейтін,
дәмі мен
хош иісін
күшейткіш
E959   Неогесперидин дигидрохалкон (NEOHESPERIDINE      тәттілейтін
DIHYDROCHALCONE)
E965   Мальтит және мальтитті шәрбәт (MALTITOL AND      тәттілейтін,
MALTITOL SYRUP)                                  стабилиза.
тор,
эмульгатор
E966   Лактит (LACTITOL)                                тәттілейтін,
текстуратор
Е967   Ксилит (XYLITOL)                                 тәттілейтін,
ылғал
ұстаушы
агент, ста.
билизатор,
эмульгатор
Е999   Квиллайи экстракты (QUILLAIA EXTRACTS)           Көбік
түзгіш
Е1000  Холен қышқылы (CHOLIC ACID)                      Эмульгатор
E1001  Холин, тұздар мен эфирлер (CHOLINE SALTS         Эмульгатор
AND ESTERS)
E1100  Амилаздар (AMYLASES)                             ұн мен
нанның
сапасын
жақсартушы
E1101  Протеаздар (PROTEASES) (i) Протеаза              ұн мен
(Protease) (іі) Папаин (Papain) (iii) Бромелайн  нанның
(Bromelain) (iv) Фицин (Ficin)                   сапасын
жақсартушы
стабилиза.
тор, ет пен
балықтың
пісуін жыл.
дамдатушы,
дәмі мен
хош иісін
күшейткіш
E1102  Глюкозооксидаза (GLUCOSE OXIDASE)                қышқылдатуды
тоқтататын
E1103  Инвертаздар (INVERTASES)                         стабилизатор
E1104  Липаздар (LIPASES)                               дәмі мен
хош иісін
күшейткіш
El105  Лизоцим (LYSOZYME)                               консервант
E1200  Полидекстроздар А және N (POLYDEXTROSES A AND N) толтырғыш,
стабилиза.
тор,  қою.
ландырғыш,
ылғалұстай.
тын агент,
текстуратор
E1201  Поливинилпирролидон (POLYVINYLPYRROLIDONE)       қоюландыр.
ғыш, стаби.
лизатор,
тұндырғыш,
майдалағыш
агент
E1202 Поливинилполипирролидон                           Түстің ста.
(POLYVINYLPOLYPYRROLIDONE)                        билизаторы,
коллоидалды
стабилизатор
E1400 Декстриндер, ыстық арқылы өңделген ақ және        стабилиза.
сары крахмал (DEXTRINS, ROASTED STARCH            тор, қоюлан.
WHITE AND YELLOW)                                 дырғыш, бай.
ланыстырғыш
E1401 қышқылмен өңделген крахмал (ACID-TREATED STARCH)  стабилиза.
тор, қоюлан.
дырғыш, бай.
ланыстырғыш
E1402 Сілтімен өңделген крахмал (ALKALINE TREATED       стабилиза.
STARCH)                                           тор, қоюлан.
дырғыш, бай.
ланыстырғыш
E1403 Ағартылған крахмал (BLEACHED STARCH)              стабилиза.
тор, қоюлан.
дырғыш, бай.
ланыстырғыш
E1404 Кышқылданған крахмал (OXIDIZED STARCH)            эмульгатор,
қоюлан.
дырғыш, бай.
ланыстырғыш
E1405 Ферментті препараттар арқылы өңделген крахмал     қоюландырғыш
(STARCHES ENZIME-TREATED)
E1410 Монокрахмалфосфат (MONOSTARCH PHOSPHATE)          стабилиза.
тор, қоюлан.
дырғыш, бай.
ланыстырғыш
E1411 Дикрахмалглицерин "тігілген" (DISTARH GLICEROL)   Стабилиза.
тор, қоюлан.
дырғыш
E1412 Тринатрийметафосфатпен, фосфордың хлортотығымен   стабилиза.
этерифицирленген дикрахмалфосфат; (DISTARCH       тор, қою.
PHOSPHATE ESTERIFIED WITH SODIUM                  ландырғыш,
TRIMETASPHOSPHATE; ESTERIFIED WITH PHOSPHORUS     байланыс.
OXYCHLO-RIDE)                                     тырғыш
E1413 Фосфатталған дикрахмалфосфат "тігілген"           стабилиза.
(PHOSPHATED DISTARCH PHOSPHATE)                   тор, қоюлан.
дырғыш, бай.
ланыстырғыш
E1414 Ацетилденген дикрахмалфосфат "тігілген"           эмульгатор,
(ACETYLATED DISTARCH PHOSPHATE)                   қоюландырғыш
Е1420 Сірке ангидридімен этерифицирленген ацетатты      стабилиза.
крахмал, (STARCH ACETATE ESTERIPIED WITH          тор, қою.
ACETIC ANHYDRIDE)                                 ландырғыш
E1421 Винилацетты этерифицирленген ацетатты крахмал     стабилиза.
(STARCH ACETATE ESTERIFIED WITH VINYL ACETATE)    тор, қою.
ландырғыш
E1422 Ацетильденген дикрахмаладипат                     стабилиза.
(ACETYLATED DISTARCH ADIPATE)                     тор, қоюлан.
дырғыш, бай.
ланыстырғыш
E1423 Ацетилденген дикрахмалглицерин                    стабилиза.
(ACETYLATED DISTARCH GLYCEROL)                    тор, қоюлан.
дырғыш, бай.
ланыстырғыш
E1440 Оксипропилирленген крахмал (HYDROXYPROPYL STARCH) эмульгатор,
қоюландыр.
ғыш, байла.
ныстырғыш
E1442 Оксипропилденген дикрахмалфосфат "тігілген"       стабилиза.
(HYDROXYPROPYL DISTARCH PHOSPHATE)                тор, қою.
ландырғыш
E1443 Оксипропилденген дикрахмалглицерин                стабилиза.
(HYDROXYPROPYL DISTARCH GLYCEROL)                 тор, қою.
ландырғыш
E1450 Крахмал мен натрий тұзының октенилянтар           стабилиза.
қышқылдарының эфирі (STARCH SODIUM OCTENYL        тор, қою.
SUCCINATE)                                        ландырғыш,
байланыс.
тырушы,
эмульгатор
E1451 Ацетилденген қышқылданған крахмал                 эмульгатор,
(ACETILATED OXYDISED STARCH)                      қоюлан.
дырғыш
E1503 Үпілмәлік майы (CASTOR OIL)                       Бөлгіш агент
E1505 Триэтилцитрат (TRIETHYL CITRATE)                  Көбік түзгіш
E1518 Триацетин (TRIACETIN)                             ылғалұстай.
тын агент
E1520 Пропиленгликоль (PROPYLENE GLYCOL)                ылғалұстай.
тын, жұм.
сартқыш және
диспергирдік
агент
E1521 Полиэтиленгликоль (POLYETHYLENE GLYCOL)           Көбік басқыш
-   Аллилқыша майы                                    консервант
-   N-Лауроилглутамин қышқылы                         консервант,
ұн мен
нанның
жақсартқышы
-   N-Лауроиласпарагин қышқылы                        консервант,
ұн мен
нанның
жақсартқышы
-   N-Лауроилглицин                                   консервант,
ұн мен
нанның
жақсартқышы
-   Ванилин                                           Иіс, дәм
беретін зат
-   Дигидрокверцетин                                  қышқылдатуды
тоқтататын
-   Имбрицин                                          консервант
-   Кверцитин                                         қышқылдатуды
тоқтататын
-   N 1 Карамельге арналған қызыл                     Бояғыш
-   N 2 Карамельге арналған қызыл                     Бояғыш
-   N 3 Карамельге арналған қызыл                     Бояғыш
-   Күрішті қызыл (RED RICE)                          Бояғыш
-   Сабынгүл тамырының (Acantophyllum sp.)            стабилизатор

плотность 1,05                              стабилизатор
-         Оксиянт (оксиэтилсукцинат-21)               эмульгатор
-         Поливиниловый спирт                         влагоудержи-
вающий агент
-         Перекись водорода                           консервант
-         Полиоксиэтилен                              осветлитель
-         Сантохин                                    консервант
-         Стевия (Stevia rebaudiana Bertoni),
порошок листьев и сироп из них,стевиозид    подсластитель
-         Сукцинаты натрия, калия и кальция           регуляторы
кислотности
-         Ультрамарин                                 краситель
-         Формиат калия (POTASSIUM FORMATE)           Консервант
-         Хитозан, гидрохлорид хитозония              Наполнитель,
загуститель,
стабилизатор
-         Хлорид железа                               Улучшитель
муки и хлеба
-         Юглон                                       Консервант
--------------------------------------------------------------------
Приложение 8
к санитарным правилам и нормам
"Гигиенические требования
к безопасности и пищевой ценности
пищевых продуктов"
Гигиенические требования безопасности консервированных
пищевых продуктов
В зависимости от состава консервированного пищевого продукта (консервы), величины активной кислотности (рН) и содержания сухих веществ консервы делят на 5 групп: А, Б, В, Г, Д, Е. Консервированные продукты групп А, Б, В, Г и Е относятся к полным консервам, а группа Д - к полуконсервам.
Молочные продукты питьевые (молоко, сливки, десерты и другие), подвергнутые различным способам теплофизического воздействия и асептическому розливу, составляют самостоятельную группу стерилизованных продуктов.
Деление консервов детского питания и диетического питания на группы аналогично указанному выше.
Пищевые продукты, укупоренные в герметичную тару, подвергнутые тепловой обработке, обеспечивающей микробиологическую стабильность и безопасность продукта при хранении и реализации в нормальных (вне холодильника) условиях относятся к полным консервам.
Пищевые продукты, укупоренные в герметичную тару, подвергнутые тепловой обработке, обеспечивающей гибель нетермостойкой неспорообразующей микрофлоры, уменьшающей количество спорообразующих микроорганизмов и гарантирующей микробиологическую стабильность и безопасность продукта в течение ограниченного срока годности при температурах 6 о С и ниже являются полуконсервами.
Выделяют следующие группы консервов:
1) группа А - консервированные пищевые продукты, имеющие рН 4,2 и выше, а также овощные, мясные, мясорастительные, рыборастительные и рыбные консервированные продукты с нелимитируемой кислотностью, приготовленные без добавления кислоты; компоты, соки и пюре из абрикосов, персиков и груш с рН 3,8 и выше; сгущенные стерилизованные молочные консервы; консервы со сложным сырьевым составом (плодово-ягодные, плодоовощные и овощные с молочным компонентом);

қайнатпасы, тығыздығы 1,05
-   Оксиянт (оксиэтилсукцинат-21)                     эмульгатор
-   Поливинил спирті                                  ылғал ұстай.
тын агент
-   Сүтегінің асқын тотығы                            консервант
-   Полиоксиэтилен                                    тұндырғыш
-   Сантохин                                          консервант
-   Стевия (Stevia rebaudiana Bertoni), жапырақ       тәттілейтін
ұнтақтары және олардан дайындалған стевиозид
-   натридің, калидің және кальцидің сукцинаттары     Қышқылдануды
реттегіш
-   Ультрамарин                                       Бояғыш
-   калидің формиаты (POTASSIUM FORMATE)              консервант
-   Хитозан, хитозонидің гидрохлориді                 толтырғыш,
қоюландыру.
шы, стаби.
лизатор
-   темір хлориді                                     ұн мен
нанның
жақсартқышы
-   Юглон                                             консервант
___________________________________________________________________
"Тағам өнiмдерiнiң қауiпсiздiгi мен
тағамдық құндылығына қойылатын
гигиеналық талаптар туралы"
санитарлық ережелер мен нормаларға
8 қосымша
Консервленген тағам өнімдерінің қауіпсіздігіне
қойылатын гигиеналық талаптар
Консервленген тағам өнiмiнiң (консервiлер) құрамына, белсендi қышқылдылықтың мөлшерiне (рН) құрамындағы құрғақ заттарына карай консервiлеудi А, Б, В, Г, Д, E атты 5 топқа бөледi. А, Б, В, Г және E топтарының қалбырға салынған өнiмдерi толық консервiлер, ал Д - тобы жартылайконсервiлер тобына жатады.
Ыстықпен әсер етудiң әр түрлi тәсiлдерi арқылы өңделген және асептикалық жолмен құйылған Сұйық сүт өнiмдерi (сүт, кiлегей, десерттер және басқалар), стерилизациядан өткiзiлген өнiмдердiң жеке тобын құрайды.
Балалар тағамдары мен емдәмдiк тағамдардың консервiлерiн жоғарыда көрсетiлген топтардағыдай етiп бөлiнедi.
Ауа кiрмейтiндей тығыз жабылған, жылу арқылы өңделген, қалыпты жағдайда (мұздатқышта емес) сақтағанда және сатқанда микробиологиялық тұрақтылықпен және қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн тағамдық өнiмдер толық консервілерге жатады.
Ауа кiрмейтiндей тығыз жабылған, спора түзбейтiн, жылу арқылы өңдегенде өлетiн микрофлораның жойылуын қамтамасыз ететiн, спора түзейтiн микрофлораның санын азайтатын жылу арқылы өңделген және 6 о С температурада шектеулi жарамдылық мерзiмiн iшiнде микробиологиялық тұрақтылықпен және қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн тағамдық өнiмдер жартылай консервiлерге жатады.
Консервiлердi мынадай топтарға бөледi:
1) А тобына - рН 4,2 және одан да жоғары қалбырға салынған тағамдық өнiмдер, сонымен бiрге қышқылдық деңгейi шектелмеген, қышқыл қоспай дайындалған көкөнiстен, еттен, ет-өсiмдiктi, балық өсiмдiктi және балықтан жасалған қалбырға салынған өнiмдер; рН 3,8 және одан да жоғары өрiктен, шабдалыдан және алмұрттан дайындалған нәрсу, шырындар және пюре; қойылтылған стерилизациядан өткiзiлген сүт консервiлерi; шикi зат құрамы күрделi (жемiс-жидек, жемiс-көкөнiстен құрамына сүт қосылған көкөнiстен) консервiлер жатады;

2) группа Б - консервированные томатопродукты: неконцентрированные томатопродукты (цельноконсервированные томаты, томатные напитки) с содержанием сухих веществ менее 12%; концентрированные томатопродукты, с содержанием сухих веществ 12% и более (томатная паста, томатные соусы, кетчупы и другие);
3) группа В - консервированные слабокислые овощные маринады, соки, салаты, винегреты и другие продукты, имеющие рН 3,7-4,2, в том числе огурцы консервированные, овощные и другие консервы с регулируемой кислотностью;
4) группа Г - консервы овощные с рН ниже 3,7, фруктовые и плодово-ягодные пастеризованные консервы для общественного питания с сорбиновой кислотой и рН ниже 4,0; консервы из абрикосов, персиков и груш с рН ниже 3,8; соки овощные с рН ниже 3,7, фруктовые (из цитрусовых), плодово-ягодные, в том числе с сахаром, натуральные с мякотью, концентрированные, пастеризованные; соки консервированные из абрикосов, персиков и груш с рН 3,8 и ниже; напитки и концентраты напитков на растительной основе с рН 3,8 и ниже, фасованные методом асептического розлива;
5) группа Д - пастеризованные мясные, мясорастительные, рыбные и рыборастительные консервированные продукты (шпик, соленый и копченый бекон, сосиски, ветчина и другие);
6) группа Е - пастеризованные газированные фруктовые соки и газированные фруктовые напитки с рН 3,7 и ниже.
Отбор проб консервов и подготовка их к лабораторным исследованиям на соответствие требованиям безопасности по микробиологическим показателям проводится после: осмотра и санитарной обработки; проверки герметичности; термостатирования консервов; определения внешнего вида консервов после термостатирования.
1. Микробиологические показатели безопасности (промышленная стерильность) полных консервов групп А и Б*
Таблица 1
--------------------------------------------------------------------
N  |Микроорганизамы, выявлен-|   Консервы общего  |Консервы детского
п/п|ные в консервах          |     назначения     |и диетического
|                         |                    |питания
--------------------------------------------------------------------
1.  Спорообразующие мезофиль- Отвечают требованиям промышленной
ные аэробные и факульта-  стерильности. В случае определения
тивно-анаэробные микро-   количества этих микроорганизмов оно
организмы группы          должно быть не более 11 клеток
В. subtilis.              в 1 г (см 3 ) продукта.

2) Б тобына - қалбырланған томатөнiмдерi: құрамында 12% кем құрғақ заттар бар қанықтырылмаған томатөнiмдерi (бүтiндей консервiленген қызанақ, қызанақ сусындар); құрамында 12% кем құрғақ заттар бар қанықтырылмаған томатөнiмдерi (томат пастасы, томат тұздықтары, кетчуптер және басқалар) жатады;
3) В тобына - pH 3,7-4,2 болатын консервiленген аздап қышқыл көкөнiс маринадтары, шырындар, салаттар, винегреттер және басқа өнiмдер, соның iшiнде консервiленген қияр қышқылдығы реттелетiн көкөнiстерден жасалған және басқа да консервiлер жатады;
4) Г тобы - рН 3,7 төмен көкөнiстен жасалған консервiлер, қоғамдық тамақтандыру ұйымдарына арналған pH 4,0 төмен сорбин қышқылды жемiстен және жемiс-жидектен жасалған пастерленген консервiлер; pH 3,8 және одан да жоғары өрiктен, шабдалыдан және алмұрттан дайындалған консервiлер; pH 3,7 төмен көкөнiстен, жемiстен (цитрустардан дайындалған), жемiс-жидек шырындар, соның iшiнде қант қосылған, жемiстiң жұмсақ ортасы қосылған табиғи, қанықтырылған пастерленген шырындар; pH 3,8 және одан да жоғары өрiктен, шабдалыдан және алмұрттан дайындалған консервiленген шырындар; pH 3,8 және одан да төмен, асептикалық құю әдісі арқылы қапталған өсiмдiк негiзiндегi сусындар және сусындардың қанықпалары жатады;
5) Д тобы - пастерленген ет, ет-өсiмдiктi, балық және балық өсiмдiктi консервiленген өнiмдер (шошқаның қыртыс майы, тұздалған және ысталған бекон, жiңiшке шұжық, ветчина және басқалар) жатады;
6) E тобы - pH 3,7 және одан да төмен пастерленген газдалған жемiстен дайындалған шырында және газдалған жемiстен дайындалған сусындар жатады.
Консервiлердiң сынамаларын алу және оларды микробиологиялық көрсеткiштер бойынша қауiпсiздiк талаптарына сай екедігін анықтайтын зертханалық тексерiске дайындау тексеруден және санитариялық өңдеу жүргiзгеннен; тығыз жабылғандығын тексергеннен; консервiлердi термостаттан өткiзгеннен; консервiлердi термостаттан өткiзгеннен кейiнгi түрiн анықтағаннан кейiн жүргiзіледi.
1. А және Б тобының толық консервiлерiнiң қауiпсiздiктiң микробиологиялық көрсеткiштерi (өндiрiстiк стерильдiлiк) *
Кесте N 1
__________________________________________________________________
N | Консервiлерде анықталған | Жалпыға арналған |  Балалар және
п/п|    микроорганизмдер      |   консервілер    |    емдәмдік
|                          |                  |  тамақтандыру
|                          |                  |  консервілері
__________________________________________________________________
1.  В. subtilis тобының спора  Өндiрiстiк стерилдiлiк талаптарына
түзетiн мезофилдi аэробты  жауап бередi. Бұл микроорганизм.
және факультативтi-        дердiң мөлшерi анықталған жағдайда,
анаэробты микроорганизм.   оның мөлшерi 1 г (см 3 ) өнiмде 11
дерi                       клеткадан аспайтындай болуы керек.

2.  Спорообразующие мезофиль- Не отвечают требованиям промышленной
ные аэробные и факульта-  стерильности.
тивно-анаэробные микро-
организмы группы
В. cereus и (или)
В. polymyxa.
3.  Мезофильные клостридии.   Отвечают требованиям  Не отвечает тре-
промышленной сте-     бованиям промыш-
рильности, если       ленной стериль-
выявленные мезофиль-  ности при обна-
ные клостридии не     ружении в 10 г
относятся к С.botu-   (см 3 ) продукта
linum и (или) С.
perfringens. В слу-
чае определения
мезофильных клостри-
дий их количество
должно быть не более
1 клетки в 1 г (см 3 )
продукта.
4.  Неспорообразующие микро-  Не отвечают требованиям промышленной
организмы и (или) плес-   стерильности.
невые грибы, и (или)
дрожжи.
5.  Плесневые грибы, дрожжи,          -             Не отвечают
молочнокислые микроорга-                        требованиям
низмы (при посеве на эти                        промышленной
группы).                                        стерильности.
6.  Спорообразующие термо-    Отвечают требованиям  Не отвечают
фильные анаэробные,       промышленной сте-     требованиям
аэробные и факультатив-   рильности, но темпе-  промышленной
но-анаэробные микроорга-  ратура хранения не    стерильности
низмы.                    не должна быть выше
20 о С.
--------------------------------------------------------------------
* - для сгущенных стерилизованных молочных консервов оценка промышленной стерильности производится в соответствии с требованиями действующих стандартов.
2. Микробиологические показатели безопасности (промышленная стерильность) полных консервов групп В и Г
Таблица 2
--------------------------------------------------------------------
N  |Микроорганизмы, выявлен-|          Группа В          | Группа Г
п/п|ные в консервах         |                            |
--------------------------------------------------------------------
7.  Газообразующие спорооб-   Не отвечают требованиям     Не опре-
разующие мезофильные      промышленной стерильности   деляются
аэробные и факультатив-
но-анаэробные микроорга-
низмы группы В. polymyxa
8.  Негазообразующие споро-   Отвечают требованиям про-   Не опре-
образующие мезофильные    мышленной стерильности      деляются
аэробные и факульта-      при определении этих
тивно-анаэробные микро-   микроорганизмов в коли-
организмы                 честве не более 90 КОЕ
в 1 г (см 3 ) продукта
9.  Мезофильные клостридии    Отвечают требованиям про-   Не опре-
мышленной стерильности,     деляются
если выявленные мезофиль-
ные клостридии не отно-
сятся к С. botulinum и
(или) С. perfringens.
В случае определения
мезофильных клостридий их
количество должно быть не
более 1 клетки в 1 г (см 3 )
продукта.

2.  В.cereus және (немесе)     Өндiрiстiк стерилдiлiк
В.polymyxa тобының спора   талаптарына жауап бермейдi.
түзетiн мезофилдi аэробты
және факультативтi-
анаэробты
3.  Мезофилдi клостридиялар.   Егер анықталған    10 г (см 3 ) өнiмде
мезофилдi клостри. анықталған жағ.
диялар C.botulinum дайда өндірістік
және (немесе) С.   стерилділік талап.
perfringens тобына тарына жауап
жатпайтын болса,   бермейді.
өндiрiстiк
стерильдiк талап.
тарына жауап
бередi. Мезофилдi
клостридиялар
анықталған
жағдайда, оның
мөлшері 1 г (см 3 )
өнімде 1 клетка
4.  спора түзбейтiн            Өндiрiстiк стерилдiлiк
микроорганизмдер және      талаптарына жауап бермейдi.
(немесе) зеңдi саңырау.
құлақтар, және (немесе)
5   зеңдi саңырауқұлақтар,             -          Өндірістік
ашытқылар, сүт қышқылды                       стерилділік
микроорганизмде (осы                          талаптарына жауап
топтарға сепкенде).                           бермейді.
6.  спора түзетiн термофилдi   Өндiрiстiк         Өндiрiстiк
анаэробты, аэробты және    стерилдiлiк        стерилдiлiк
факультативтi-анаэробты    талаптарына        талаптарына жауап
микроорганизмдер.          жауап бередi,      бермейді.
бiрақ сақталу
температурасы
20 о С-ден аспауы
керек.
__________________________________________________________________
*  - қойылтылған стерилизациядан өткiзiлген сүт консервiлерiн үшiн өндiрiстiк стерилдiлiгiн бағалау қолданылып жүрген мемлекеттiк стандартқа сай жүргiзiледi.
2. В және Г тобының толық консервілерiнің
қауiпсiздiктің микробиологиялық көрсеткiштерi
(өндiрiстiк стерилдiлiк)
N 2 кесте
__________________________________________________________________
N | Консервiлерде анықталған |         В тобы       |   Г тобы
п/п|     микроорганизмдер     |                      |
__________________________________________________________________
7.  В. polymyxa тобының газ    Өндiрiстiк стерилдiлiк  Анықталмайды
түзетiн, спора түзетiн     талаптарына жауап
мезофилдi аэробты және     бермейдi.
факультативтi-анаэробты
микроорганизмдерi
8.  Газ түзбейтiн спора        Бұл микроорганизмдер   Анықталмайды
түзетiн мезофилдi          өнiмде 1 г (см 3 ) 90
аэробты және факультативтi КТБ-дан аспайтындай
-анаэробты                 мөлшерде анықталған
микроорганизмдeрi          жағдайда, өндiрiстiк
стерилдiлiк талаптарына
жауап бередi.
9. Мезофильді клостридиялар    Егер анықталған        Анықталмайды
мезофилдi клостри.
диялар C.botulinum
және (немесе) С.
perfringens тобына
жатпайтын болса,
өндiрiстiк стерилдiлiк
талаптарына жауап
бередi. Мезофилдi
клостридиялар
анықталған жағдайда,
оның мөлшері 1 г (см 3 )
өнiмде 1

10. Неспорообразующие микро-  Не отвечают требованиям промышленной
организмы и (или) плес-   стерильности
невые грибы, и (или)
дрожжи
--------------------------------------------------------------------
3. Микробиологические показатели безопасности (промышленная стерильность) консервов группы Е
Таблица 3
--------------------------------------------------------------------
N  |          Показатели         |  Допустимый уровень, отвечающий
п/п|                             |     требованиям промышленной
|                             |            стерильности
--------------------------------------------------------------------
11. Количество мезофильных аэроб-  Не более 50 КОЕ/г (см 3 )
ных и факультативно-анаэроб-
ных микроорганизмов (КМАФАнМ)
12. Молочнокислые микроорганизмы   Не допускается в 1 г (см 3 )
продукта
13. Бактерии группы кишечных       Не допускается в 1000 г (см 3 )
палочек (БГКП, колиформы)      продукта
14. Дрожжи                         Не допускается в 1 г (см 3 )
продукта
15. Плесени                        Не более 50 КОЕ/г (см 3 )
--------------------------------------------------------------------
4. Микробиологические показатели безопасности (промышленная стерильность) полуконсервов группы Д
Таблица 4
--------------------------------------------------------------------
N  |          Показатели         |  Допустимый уровень, отвечающий
п/п|                             |     требованиям промышленной
|                             |            стерильности
--------------------------------------------------------------------
16. Количество мезофильных аэроб-  Не более 2х10 2 КОЕ/г (см 3 )
ных и факультативно-анаэроб-
ных микроорганизмов (КМАФАнМ)
17. Бактерии группы кишечных па-   Не допускается в 1 г (см 3 )
лочек (БГКП, колиформы)        продукта
18. В. cereus                      Не допускается в 1 г (см 3 )
продукта
19. Сульфитредуцирующие клостри-   Не допускается в 0,1 г (см 3 )
дии                            продукта*
20. S. aureus                      Не допускается в 1 г (см 3 )
продукта
21. Патогенные, в том числе        Не допускается в 25 г (см 3 )
сальмонеллы                   продукта
--------------------------------------------------------------------
* для рыбных полуконсервов- не допускается в 1,0 г (см 3 ) продукта.
5. Микробиологические показатели безопасности (промышленная стерильность) питьевых стерилизованного молока и сливок и других продуктов асептического розлива на молочной основе
Таблица 5
--------------------------------------------------------------------
N  |         Показатели         |   Условия и допустимые уровни,
п/п|                            |отвечающие требованиям промышленной
|                            |            стерильности
--------------------------------------------------------------------

10. Спора түзбейтiн            Өндiрiстiк стерильдiлiк талаптарына
микроорганизмдер және      жауап бермейдi
(немесе) зеңдi
саңырауқұлақтар, және
(немесе)
__________________________________________________________________
3. E тобы консервiлерiнiң қауiпсiздiктiң микробиологиялық көрсеткiштерi (өндiрiстiк стерилдiлiк )
__________________________________________________________________
N |        Көрсеткiштер          |    Өндiрiстiк стерилдiлiк
п/п|                              |   талаптарына жауап беретін
|                              |    рұқсат етілген деңгейі
__________________________________________________________________
11. Мезофиллi аэробты және          (см 3 )-де 50 КТБ/г аспайтын
факультативтi-анаэробты
микроорганизмдер саны
(MAФАнMC)
12. Сүт қышқылды микроорганизмдер   1 г (cм 3 ) өнiмде рұқсат
етілмейдi
13. Iшек таяқшалары тобының         1000 г (cм 3 ) өнiмде рұқсат
бактерилары (ІТЖБТ,             етiлмейдi
колиформдар)
14. Ашытқылар                       1 г (cм 3 ) өнiмде рұқсат
етілмейді
15. Зеңдер                          (см 3 )-де 50 КТБ/г аспайтын
__________________________________________________________________
4. Д тобының жартылай консервілерiнiң қауiпсiздіктiң микробиологиялық көрсеткiштерi (өндiрiстік стерильдiлiк)
_________________________________________________________________
N |        Көрсеткiштер          |    Өндiрiстiк стерилдiлiк
п/п|                              |   талаптарына жауап беретін
|                              |    рұқсат етілген деңгейі
__________________________________________________________________
16. Мезофилдi аэробты және         (см 3 )-де 2х10 2 КТБ/г аспайтын
факультативтi-анаэробты
микроорганизмдердiң саны
(МАФАнМС)
17. Iшек таяқшалары тобының        1 г (см 3 ) өнiмде рұқсат
бактериялары (IТЖБТ,           етiлмейдi
колиформдар)
18. В. cereus                      1 г (см 3 ) өнiмде рұқсат
етiлмейдi
19. Сульфитi қайталанатын          0,1 г (см 3 ) өнiмде рұқсат
клостридиялар                  етілмейді *
20. S. cereus                      1 г (см 3 ) өнiмде рұқсат
етiлмейдi
21. патогендi, соның iшiнде        25 г (см 3 ) өнiмде рұқсат
сальмонеллалар                 етілмейді
__________________________________________________________________
* балықтан жасалған жатылай консервiлер үшiн - 1,0 г (см 3 ) өнiмде рұқсат етiлмейдi.
5. Сұйық стерилизацидан өткiзiлген сүт пен кiлегей және бacқа да асептикалық жолмен құйылған сүт негізiндегі өнiмдерi қауiпсiздiгінiң микробиологиялық көрсеткiштерi (өндiрiстiк стерильдiлiк)
__________________________________________________________________
N |        Көрсеткiштер          |    Өндiрiстiк стерилдiлiк
п/п|                              |   талаптарына жауап беретін
|                              |    рұқсат етілген деңгейі
__________________________________________________________________

22. Термостатная выдержка при    Отсутствие видимых дефектов и
температуре 37 о С в течение   признаков порчи (вздутие упаковки,
3-5 суток                    изменения внешнего вида и другие)
23. Кислотность, о Т*             Изменение титруемой кислотности не
более чем на 2 о Т
24. Количество мезофильных       Не более 10 КОЕ/г (см 3 )
аэробных и факультативно-
анаробных микроорганизмов*
25. Микроскопический препарат    Отсутствие клеток бактерий
26. Органолептические свойства   Отсутствие изменений вкуса и
консистенции
--------------------------------------------------------------------
* определяется при проведении санитарно-эпидемиологической экспертизы, при контроле продуктов детского и диетического питания и при повторных исследованиях.
Приложение 9
к санитарным правилам и нормам
"Гигиенические требования
к безопасности и пищевой ценности
пищевых продуктов"
Рекомендуемые объединеным комитетом экспертов ФАО-ВОЗ
по пищевым добавкам и контамииантам максимальные уровни
остатков ветеринарных (зоотехнических) препаратов
в пищевых продуктах животного происхождения
--------------------------------------------------------------------
Название     |Вид сельскохозяй-|Наименование|Максималь-|ДСП****
препаратов    |ственных животных|  продукта  |ные уровни|(ссылки)
|                 |            |остатков, |
|                 |            |(мг/кг(л) |
--------------------------------------------------------------------
1        |         2       |      3     |     4    |   5
--------------------------------------------------------------------
1. Стимуляторы роста
Эстрадиол-17р*    крупный рогатый   печень            -     0-0,05
Estradiol-17p     скот, баранчики,  почки                     (7)
куры              жир
Прогестерон*      крупный рогатый   печень            -      0-30
Progesterone      скот, баранчики,  почки                     (7)
куры              жир
Тестостерон*      крупный рогатый   печень            -       0-2
Testosterone      скот              почки                     (7)
жир
Зеранол ***       крупный рогатый   мясо            0,002    0-0,5
Zeranol           скот              печень          0,01      (3)
Тренболон ацетат  крупный рогатый   мясо          0,002 как  0-0,01
Trenbolon acetate скот              печень       b-тренболон  (3)
почки          0,01
0,01 как
a-тренболон
Карбадокс         свиньи            мясо            0,005      -
Carbadox                            печень       0,03 как     (3)
хиноксалин-2
-карбоновая
кислота
Бычьи соматотро-  крупный рогатый   молоко                     -
пины** Bovine     скот молочного    мясо               -      (6)
somatotropins     направления       печень
почки
жир

22. 3-5 тәулiгіне 37 о С            Көзге көрiнетiн ақаулар мен
температурада жылулығын бiр    бұзылғандық белгiсiнiң болмауы
қалыпта ұстау                  (қаптаманың ұлғаюы, сыртқы
түрiнiң өзгеруi және басқалар)
23. Қышқылдығы,  о  Т *                 Белгiлентiн қышқылдығының 2 о Т
аспайтындай болып өзгеруi
24. Мезофилдi аэробты және         (см 3 ) 10 KTБ/г аспайтын
факультативтi-анаэробты
микроорганизмдер *
25. Микроскопиялық препараттар     Бактерия клеткаларының болмауы
26. Түйсiктiк қасиеттерi           Дәмi мен қоюлығының өзгермеуi
__________________________________________________________________
* санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманы жүргізгенде, балалар және емдәмдiк тамақтандыру өнiмдерiн бақылағанда және қайта тексеру жүргізгенде.
"Тағам өнiмдерiнiң қауiпсiздiгi мен
тағамдық құндылығына қойылатын
гигиеналық талаптар туралы"
санитарлық ережелер мен нормаларға
9 қосымша
Тағамдық қоспалар және контаминанттар бойынша ФАО-ДДҰ сарапшыларының біріккен комитеті ұсынатын жануарлардан
алынған тағамдық өнімдердегі мал дәрігерлік
(зоотехникалық) препараттар қалдықтарының
ең үлкен деңгейі
__________________________________________________________________
Препараттардың  |Мал шаруашылығы |Өнімдер.|Қалдықтар.  | ДСП ****
атауы        | жануарларының  |  дің   |дың барынша |(сілтеме)
|    түрлерi     | атауы  |көп деңгейі,|
|                |        | (мг/кг (л) |
__________________________________________________________________
1. Өсу стимуляторы
Эстрадиол-17р*     Iрi қара мал,     бауыр,        -       0-0,05
Estradiol-17р      қойлар, тауықтар  бүйрек,               (7)
май
Прогестерон*       Ірі қара мал,     бауыр,        -       0-30
Progesterone       қойлар, тауықтар  бүйрек,               (7)
май
Тестостерон*       Ірі қара мал      бауыр,        -       0-2
Testosterone                         бүйрек,               (7)
май
Зеранол ***        Ірі қара мал      Ет          0,002     0-0,5
Zeranol                              бауыр       0,01      (3)
Тренболон ацетат   Ірі қара мал      Ет          0,002     0-0,01
Trenbolon acetate                    бауыр    В-тренболон  (3)
бүйрек     ретінде
0,01
0,01
А-тренболон
ретінде
Карбадокс          Шошқалар          ет          0,005       -
Carbadox                             бауыр       0,03        (3)
хиноксалин-2
ретінде
карбон қышқылы
Бұқа сомато.       Сүтті ірі         Сүт          -          -
тропиндері**       қара мал          ет                      (6)
Bovine                               бауыр
somatotropins                        бүйрек
май

Меленгестрол      крупный рогатый   печень          0,002     0-0,3
ацетат***         скот              жир             0,005     (8)
Melengestrol
Acetat
2. Глюкокортикоиды
Дексаметазон***   крупный рогатый   мясо            0,0005   0-
Dexamethasone     скот, кони,       почки           0,0005   0,015
свиньи            печень          0,0025   (6)
крупный рогатый   молоко          0,0003
скот
3. Транквилизаторы
Азаперон          свиньи            мясо            0,06     0-6
Azaperone                           жир             0,06     (6)
печень          0,1
почки           0,1
как сумма
азаперона
и азаперола
4. b-адреноцепторы-блокаторы
Каразолол***      свиньи            мясо, жир       0,005    0-0,1
Carazolol                           печень          0,025     (7)
почки           0,025
5. Антимикробные средства
Спектиномицин***  крупный рогатый   мясо            0,5      0-40
Spectinomycin     скот, свиньи,     печень          2,0       (6)
овцы, куры        почки           5,0
жир             2,0
куры              яйца            2,0
крупный рогатый   молоко          0,2
скот
Неомицин***       крупный рогатый   мясо            0,5      0-60
Neomycin          скот              печень          15,0      (7)
почки           20,0
жир              0,5
молоко           0,5
свиньи, овцы,     мясо             0,5
козы, утки,       печень           0,5
индюшки,          жир              0,5
куры              яйца             0,5
Гентамицин***     крупный рогатый   мясо             0,1     0-20
Gentamycin        скот, свиньи      жир              0,1      (6)
печень           2,0
почки            5,0
крупный рогатый   молоко           0,2
скот
Цефтиофур         крупный рогатый   мясо             1,0     0-50
Ceftiofur         скот, свиньи      печень           2,0      (5)
почки            6,0
жир              2,0
крупный рогатый   молоко         0,1 как
скот                            десфуроил
цефтиофур
Сульфадимидин***  крупный рогатый   мясо             0,1     0-50
Sulphadimidine    скот, овцы,       печень           0,1      (3)
свиньи, птица     почки            0,1
жир              0,1
крупный рогатый   молоко           0,025
скот
Флумеквин***      крупный рогатый   мясо             0,5     0-30
Flumequine        скот, свиньи,     печень           0,5      (8)
овцы, куры        почки            3,0
жир              1,0
Линкомицин***     крупный рогатый   мясо             0,1     0-30
Lincomycin        скот, свиньи,     печень           0,5      (8)
овцы, куры        почки            1,5
жир              0,1
крупный рогатый   молоко           0,15
скот

Меленгестрол       Ірі қара мал      Бауыр       0,002      0-0,3
ацетат***                            май         0,005       (8)
Melengestrol
Acetat
2. Глюкокортикоиды
Дексаметазон***    Ірі қара мал,     ет          0,0005    0-0,015
Dexamethasone      жылқылар,         бүйрек      0,0005      (6)
шошқалар          бауыр       0,0025
Ірі қара мал      сүт         0,0003
3. Транквилизаторлар
Азаперон           Шошқалар          ет          0,06        0-6
Azaperone                            май         0,06        (6)
бауыр       0,1
бүйрек      0,1
азаперон және
азаперол
қосындысы
ретінде
4. B-адреноцептор-блокаторлар
Каразолол***       шошқалар          ет,         0,005      0-0,1
Carazolol                            май         0,025       (7)
бауыр       0,025
бүйрек
5. Микробқа қарсы дәрі-дәрмектер
Спектиномицин***  Ірі қара мал,      ет          0,5        0-40
Spectinomycin     шошқалар, қойлар,  бауыр       2,0        (6)
тауықтар           бүйрек      5,0
май         2,0
тауықтар           жұмыртқа    2,0
ірі қара мал       Сүт         0,2
Ірі қара мал       ет          0,5
бауыр      15,0
Неомицин***                          бүйрек     20,0
Neomycin                             май         0,5        0-60
Сүт         0,5        (7)
шошқалар, қойлар,  ет          0,5
ешкілер, үйректер, бауыр       0,5
күрке тауықтар,    май         0,5
жұмыртқа    0,5
тауықтар
Гентамицин***     Ірі қара мал,      ет          0,1        0-20
Gentamycin        шошқалар           май         0,1        (6)
бауыр       2,0
бүйрек      5,0
Ірі қара мал       Сүт         0,2
Цефтиофур         Ірі қара мал,      ет          1,0        0-50
Ceftiofur         шошқалар           бауыр       2,0        (5)
бүйрек      6,0
май         2,0
Ірі қара мал       сүт         0,1
десфуроил
цефтиофур
ретінде
Сульфадимидин***  Ірі қара мал,      ет          0,1        0-50
Sulphadimidine    қойлар, шошқалар   бауыр       0,1        (3)
құс                бүйрек      0,1
май         0,1
Ірі қара мал       Сүт        0,025
Флумеквин***      ірі қара мал,      ет          0,5        0-30
Flumequine        шошқалар, қойлар   бауыр       0,5        (8)
тауықтар           бүйрек      3,0
май         1,0
Линкомицин***     ірі қара мал       ет          0,1        0-30
Lincomycin        шошқалар, қойлар,  бауыр       0,5         (8)
тауықтар           бүйрек      1,5
май         0,1
ірі қара мал       Сүт        0,15

Тиамфеникол       свиньи            мясо             0,05     0-5
Thiamphenicol                       печень           0,1      (7)
почки            0,5
жир          0,05 как
сумма тиам-
феникола и
коньюгатов
тиамфенико-
ла в расче-
те на тиам-
феникол
Данофлоксацин***  крупный рогатый   мясо             0,2      0-20
Danofloxacin      скот, куры        печень           0,4       (5)
почки            0,4
жир              0,1
свиньи            мясо             0,1
печень           0,05
почки            0,2
жир              0,1
Спирамицин        крупный рогатый   мясо             0,2      0-50
скот              печень           0,6       (5)
почки            0,3
жир              0,3
молоко           0,2
куры              мясо             0,2
печень           0,6
почки            0,8
жир            0,3 как
сумма спи-
рамицина и
неоспирамицина
свиньи            мясо             0,2
печень           0,6
почки            0,3
жир              0,3
как спирамицин
Сарафлоксацин***                    мясо             0,01     0-0,3
Sarafloxacin      индейки, куры     печень           0,08      (6)
почки            0,08
жир              0,02
6. Антигельминтные средства
Клозантел***      овцы              мясо             1,5      0-30
Closantel                           печень           1,5       (3)
почки            5,0
жир              2,0
крупный рогатый   мясо             1,0
скот              печень           1,0
почки            3,0
жир              3,0
Ивермектин        крупный рогатый   печень           0,1      0-1
Ivermectin        скот              жир              0,04     (8)
молоко           0,01
как 22, 23-
дигидроивер-
мектин B 1a
(H 2 В )
Флубендазол***                      мясо             0,01    0-12
Flubendazole      свиньи            печень           0,01     (3)
птица             мясо             0,2
печень           0,5
яйца             0,4
Тиабендазол       крупный рогатый   мясо             0,1     0-100
Tiabendazole      скот, овцы, козы, печень           0,1      (5)
свиньи            почки            0,1
жир              0,1
Триклабендазол                      мясо             0,2      0-3
Triclabendazole   крупный рогатый   печень           0,3      (1)
скот              почки            0,3
жир              0,1
овцы              мясо             0,1
печень           0,1
почки            0,1
жир            0,1 как
5-xлop-6-
(2 1 ,3 1 ,-
диxлopфeнoкcи)
- бензимидазол
-2-он)
Левамизол***      крупный рогатый   мясо             0,01     0-6
Levamizole        скот, овцы,       почки            0,01     (2)
свиньи, птица     жир              0,01

Тиамфеникол       шошқалар           ет         0,05        0-5
Thiamphenicol                        бауыр      0,1         (7)
бүйрек     0,5
май        0,05
тиамфениколды
есептегенде
тиамфениколдың
қосындысы және
тиамфениколдың
қосылуы ретінде
Данофлоксацин***  ірі қара мал,      Ет         0,2         0-20
Danofloxacin      тауықтар           бауыр      0,4         (5)
бүйрек     0,4
май        0,1
шошқалар           ет         0,1
бауыр      0,05
бүйрек     0,2
май        0,1
Спирамицин        ірі қара мал       ет         0,2         0-50
Spiramycin                           бауыр      0,6         (5)
бүйрек     0,3
май        0,3
сүт        0,2
тауықтар           ет         0,2
бауыр      0,6
бүйрек     0,8
май        0,3
шошқалар                    спирамицин
және
неоспирамицин
ретінде
ет         0,2
бауыр      0,6
бүйрек     0,3
май        0,3
спирамицин
ретінде
Сарафлоксацин***   Күрке тауықтар,   Ет         0,01        0-0,3
Sarafloxacin          тауықтар       бауыр      0,08        (6)
бүйрек     0,08
май        0,02
6. Ішек құрттарына қарсы дәрі-дәрмектер
Клозантел***       қойлар            ет         1,5         0-30
Closantel                            бауыр      1,5         (3)
бүйрек     5,0
май        2,0
ірі қара мал      ет         1,0
бауыр      1,0
бүйрек     3,0
май        3,0
Ивермектин         ірі қара мал      бауыр      0,1         0-1
Ivermectin                           май        0,04        (8)
сүт        0,01
22,23-ретінде
дигидроивермектин
B (H 2 В )
Флубендазол***     шошқалар          ет         0,01        0-12
Flubendazole                         бауыр      0,01        (3)
құс               ет         0,2
бауыр      0,5
жұмыртқа   0,4
Тиабендазол        ірі қара мал,     ет         0,1         0-100
Tiabendazole       қойлар, ешкілер,  бауыр      0,1          (5)
шошқалар          бүйрек     0,1
май        0,1
ірі қара мал,     сүт        0,1
ешкілер                  тиабендазол және
5-окситиабендазол
қосындысы ретінде
Триклабендазол     Ірі қара мал      ет         0,2          0-3
Triclabendazole                      бауыр      0,3          (1)
бүйрек     0,3
май        0,1
Қойлар            ет         0,1
бауыр      0,1
бүйрек     0,1
май        0,1
5-xлop-6-
(2 1 ,3 1 ,-
диxлopфeнoкcи)-
бензимидазол-2-он)
Левамизол***       ірі қара мал,     ет         0,01         0-6
Levamizole         қойлар,           бүйрек     0,01         (2)
шошқалар, құс     май        0,01

печень           0,1
Фебантел, фенбен- крупный рогатый   мясо             0,1      0-7
дазол и оксфенда- скот, овцы,       почки            0,1      (6)
зол Febantel,     свиньи, кони,     жир              0,1
Fenbendazole and  козы              печень           0,5
Oxfendazole
крупный рогатый   молоко         0,1 как
скот                          сумма фенбен-
дазола, оксфен-
дазола и оксфен-
дазола сульфона
в пересчете на
оксфендазолсуль-
фон
Моксидектин***    крупный рогатый   мясо             0,02      0-2
Moxidectin        скот                                         (6)
олени             мясо             0,02
овцы              мясо             0,05
крупный рогатый   печень           0,1
скот, олени,      почки            0,05
овцы              жир              0,5
Дорамектин***     крупный рогатый   мясо             0,02     0-0,5
Doramectin        скот                                         (7)
свиньи            мясо             0,005
крупный рогатый   печень           0,1
скот, свиньи      почки            0,03
жир              0,15
Абамектин         крупный рогатый   печень           0,1       0-1
Abamectin         скот              почки            0,05      (4)
жир             0,1 как
авермектин B
Эприномекгин      крупный рогатый   мясо             0,1      0-10
Eprinomectin      скот              печень           2,0      (6)
почки            0,3
жир              0,25
молоко         0,02 как
эприномектин B
7. Антипротозойные средства
Диклазурил***     овцы, кролики,    мясо             0,5      0-30
Diclazuril        птица             печень           3,0      (6)
почки            2,0
жир              1,0
Имидокарб***      крупный рогатый   мясо             0,3      0-10
Imidocarb         скот              печень           2,0      (6)
почки            1,5
жир              0,05
молоко           0,05
8. Трипаноцидные средства
Изометамидиум***  крупный рогатый   мясо             0,1      0-100
Izometamidium     скот              жир              0,1       (3)
молоко           0,1
печень           0,5
почки            1,0
Диминазен***      крупный рогатый   мясо             0,5      0-100
Diminazene        скот              печень          12,0       (2)
почки            6,0
молоко           0,15
9. Инсектициды
Цихалотрин***     крупный рогатый   мясо             0,02     0-2
Cyhalothrin       скот, свиньи,     печень           0,02     (8)
овцы              почки            0,02
жир              0,4
крупный рогатый   молоко           0,03
скот
Дицикланил***     овцы              мясо             0,2      0-7

бауыр      0,1
Фебантел,          ірі қара мал,     ет         0,1          0-7
фенбендазол және   қойлар, шошқалар, бүйрек     0,1          (6)
оксфендазол        жылқылар,         май        0,1
Febantel,          ешкілер           бауыр      0,5
Fenbendazole                         сүт        0,1
and Oxfendazole    ірі қара мал           оксфендазолсульфонға
қайта есептегендегі
фенбендазол,
оксфендазол және
сульфон оксфендазолы
ретінде
Моксидектин***     ірі қара мал      ет         0,02         0-2
Moxidectin         еліктер, қойлар   ет         0,02         (6)
ет         0,05
ірі қара мал,     бауыр      0,1
еліктер, қойлар   бүйрек     0,05
май        0,5
Дорамектин***      ірі қара мал      ет         0,02        0-0,5
Doramectin         шошқалар          ет        0,005         (7)
ірі қара мал,     бауыр      0,1         0-0,5
шошқалар          бүйрек     0,03         (7)
май        0,15
Абамектин          ірі қара мал      бауыр      0,1          0-1
Abamectin                            бүйрек     0,05         (4)
май        0,1
авермектин B 1?
ретінде
Эприномектин       ірі қара мал      ет         0,1         0-10
Eprinomectin                         бауыр      2,0         (6)
бүйрек     0,3
май       0,25
сүт       0,02
эприномектин B 1?
ретінде
7. Протозооға қарсы дәрі-дәрмектер
Диклазурил***      қойлар, қояндар,  ет        0,5          0-30
Diclazuril         құс               бауыр     3,0          (6)
бүйрек    2,0
май       1,0
Имидокарб***       ірі қара мал      ет        0,3          0-10
Imidocarb                            бауыр     2,0          (6)
бүйрек    1,5
май       0,05
сүт       0,05
8. Трипаноцидті дәрі-дәрмектер
Дайындалған        ірі қара мал      ет        0,1          0-100
Изометамидиум***                     май       0,1          (3)
Izometamidium                        сүт       0,1
бауыр     0,5
бүйрек    1,0
Диминазен***       ірі қара мал      ет        0,5          0-100
Diminazene                           бауыр     12,0          (2)
бүйрек    6,0
сүт       0,15
9. Инсектицидтер
Цихалотрин***      ірі қара мал,     ет        0,02          0-2
Cyhalothrin        шошқалар, қойлар  бауыр     0,02          (8)
бүйрек    0,02
май       0,4
ірі қара мал      сүт       0,03
Дицикланил***      Қойлар            ет        0,2           0-7

Dicyclanil                          печень           0,4      (8)
почки            0,4
жир              0,15
Трихлорфон***     крупный рогатый   мясо             0,05     0-20
Trichiorfon       скот              печень           0,05     (8)
почки            0,05
молоко           0,05
Делтаметрин***    крупный рогатый   мясо             0,03     0-10
Deltamethrin      скот, овцы, куры  перечень         0,05     (7)
почки            0,05
жир              0,5
крупный рогатый   молоко           0,03
скот
куры              яйца             0,03
Фоксим*** Phoxim  крупный рогатый   мясо             0,05     0-4
скот, свиньи,     печень           0,05     (7)
овцы, козы        почки            0,05
жир              0,4
крупный рогатый   молоко           0,01
скот
--------------------------------------------------------------------
* Комитет экспертов ФАО/ВОЗ рекомендует анализ остаточных количеств половых гормонов и прогестерона проводить в печени, почках и жире;
** относится к полученным методам генной инженерии полным аналогам бычьего соматотропина (БСТ) - препаратам очень высокой степени чистоты (практически без примесей): сомагребову (somagrebove), сометрибову (sometribove), сомавубову (somavubove) и сомидобову (somidobove). В связи со значительными отличиями БСТ и соматотропина человека по химическому составу, физико-химическим, иммунологическим свойствам и видовой специфичности, а также на основе оценки отдельных препаратов - Комитет считает, что наличие возможных остатков БСТ в пищевых продуктах безопасно для здоровья человека, поэтому нет необходимости устанавливать максимальные уровни остатков данных препаратов. Показана возможность использования дополнительных методов оценки продуктов животноводства - на основе анализа соматотропин-зависимых соматомединов;
*** указанные максимальные уровни остатков даны на исходный препарат.
Приложение 10
к санитарным правилам и нормам
"Гигиенические требования
к безопасности и пищевой ценности
пищевых продуктов"
Основные положения, используемые при разработке
допустимых удельных активностей в пищевых продуктах,
и гигиеническая оценка соответствия установленным
нормативам
1. Нормативы относятся к 90 Sr и 137 Cs, как ведущим радионуклидам техногенного происхождения, определяющим дозы внутреннего облучения для пищевого пути поступления. Вклад в дозу от поступления 90 Sr и 137 Cs с основными пищевыми продуктами не должен превышать 1 мЗв/год.
2. Значение 1 мЗв/год представляет собой уровень исключения вмешательства при торговле пищевыми продуктами.
3. В отношении мало потребляемых (по массе) пищевых продуктов сделаны следующие допущения:

Dicyclanil                           бауыр     0,4           (8)
бүйрек    0,4
май       0,15
Трихлорфон***      ірі қара мал      ет        0,05         0-20
Trichiorfon                          бауыр     0,05         (8)
бүйрек    0,05
сүт       0,05
Делтаметрин***     ірі қара мал,     ет        0,03         0-10
Deltamethrin       қойлар,           бауыр     0,05         (7)
тауықтар          бүйрек    0,05
ірі қара мал      май       0,5
сүт       0,03
тауықтар          жұмыртқа  0,03
Фоксим***          Ірі қара мал,     ет        0,05         0-4
Phoxim             шошқалар,         бауыр     0,05         (7)
қойлар, ешкілер   бүйрек    0,05
май       0,4
ірі қара мал      сүт       0,01
__________________________________________________________________
* ФАО/ДДҰ сарапшыларының комитетi жыныстық гормондар мен прогестеронның қалған мөлшерін бауыр, бүйрек және майларда тексеруді ұсынады
** бұқа соматропинiне (БCT) - тазалықтың (тәжiрибе жүзінде таза) өте үлкен деңгейіндегі дәрi-дәрмектерге: сомагребовқа (somagrebove), сометрибовқа (sometribove), сомавубовқа (somavubove) және сомидобовқа (somidobove) толығымен ұқсас тектік инженерияның алынған әдiстерiне жатады. БСТ мен адам соматотропинi химиялық құрамы бойынша, физика-химиялық, иммунологиялық қасиеттер бойынша және өзiне тән түрi бойынша көп ерекшелiктерi болуына байланысты, сондай-ақ, жеке дәрi-дәрмектердi бағалау негiзiнде - тағам өнiмдерiнде қалуы мүмкiн БСТ-ның болуы адам денсаулығына қауiп төндiрмейдi, сондықтан осы дәрі-дәрмектер қалдықтарының ең үлкен деңгейлерiн белгiлеу қажеттiлiгi жоқ деп Комитет санайды. Соматомединге байланысты соматотрпинге талдау жасау негiзiнде мал шаруашылығы өнiмдерiн бағалаудың қосымша әдiстерiн қолдану мүмкіндігі көрсетілген.
*** қалдықтардың көрсетiлген ең үлкен деңгейi бастапқы дәрi-дәрмекке берілген.
"Тағам өнiмдерiнiң қауiпсiздiгi мен
тағамдық құндылығына қойылатын
гигиеналық талаптар туралы"
санитарлық ережелер мен нормаларға
10 қосымша
Тағамдық өнiмдердегі рұқсат етілетін жеке белсендiлiк мөлшерiн анықтағанда қолданатын және бекiтiлген
нормативтерге сай екенiне гигиеналық баға беруде
қолданатын негізгi
ережелер
1. Бұл нормативтер тағам арқылы iшке түсiп сәуле соққысына ұрындыратын техногендiк тұрғыдан бiрiншi кезектегi радионуклидттерге жататын  90 Sr және  137 Cs арналған. Негізгi тағамдық өнiмдермен бiрге  90 Sr және  137 Cs-дан құралатын дозалар жыл бойы 1мЗв-тен аспауы керек.
2. Тағам ретiнде аз қолданатын тағамдық өнiмдерден түсетiн дозалар үшiн мынандай өзгерiстерге жол берілген:

1) доза за счет их потребления находится вне дозы 1 мЗв/год;
2) ограничение дозы за счет потребления такого отдельного продукта до 1 % и в сумме дозовая квота на все мало потребляемые продукты не должна превышать 10% (0,1 мЗв/год).
4. В связи с тем, что настоящие санитарные правила предназначены для ограничения облучения населения в ситуациях долговременного остаточного радиоактивного загрязнения при расчете дозового коэффициента на единицу поступления для 90 Sr, в качестве референтной популяции, для которой проводится расчет доз облучения, принято население с учетом его возрастной структуры. Эффективный дозовый коэффициент(еэф) для популяции равен 3,6-10-8 Зв/Бк.
5. Для определения соответствия пищевых продуктов критериям радиационной безопасности используется показатель соответствия - В, значение которого рассчитывают по результатам измерения удельной активности 90 Sr и 137 Cs в пробе:
В = (А/Н) 90 Sr + (А/Н) 137 Cs, где
А - измеренное значение удельной активности 90 Sr и 137 Cs, в пищевом продукте, Бк/кг;
Н - допустимый уровень удельной активности для 90 Sr и 137 Cs в том же продукте, Бк/кг.
6. Контроль за удельной активностью пищевых продуктов и гигиеническая оценка проводится в соответствии с действующими методическими указаниями по отбору проб, анализу и гигиенической оценке при радиационном контроле стронция-90 и цезия-137 в пищевых продуктах.
Приложение 11
к санитарным правилам и нормам
"Гигиенические требования
к безопасности и пищевой ценности
пищевых продуктов"
Основные требования к этикетированию пищевой ценности
пищевых продуктов
1. Расфасованные пищевые продукты должны иметь этикетку (вкладыш), на которой наносится маркировка с указанием показателей пищевой ценности, которая характеризуется энергетической ценностью (каллорийностью) и массовой долей пищевых веществ в 100 г (или одноразовой порции) продукта.
2. Обозначение пищевой ценности не выполняется для вкусовых продуктов (чай, кофе, уксус, специи, поваренная соль и другие), сырых пищевых продуктов (мясо, птица, рыба, овощи, ягоды, фрукты и другие), а также для нефасованных готовых кулинарных и выпеченных изделий и продукции общественного питания.
3. Сведения о содержании белков, жиров, углеводов и энергетической ценности приводятся в случае, если их количество в одноразовой порции или в 100 г (мл) пищевого продукта составляет не менее 2%, а для минеральных веществ и витаминов не менее 5% от рекомендуемого суточного потребления.
4. Необходимые данные для расчета вклада пищевого продукта в удовлетворение суточного потребления для условного "среднего" взрослого человека, при нанесении на этикетку приведено в таблице 1, составленной с учетом рекомендуемых международными организациями (ФАО, ВОЗ, УООН) величин потребности в энергии.
Расчетная физиологическая потребность в основных
пищевых веществах и энергии при нанесении на этикетку
Таблица 1
--------------------------------------------------------------------
Основные пищевые вещества    |       Суточная потребность
--------------------------------------------------------------------

1) мұндай заттардан түсетiн доза жылдық 1мЗв-ке кірмейдi;
2) Мұндай өнiмдердiң бiр түрiн кабылдағанда түсетiн доза 1 пайыз шегінде болып, сирек кездесетiн өнiмдердi қабылдаудан түсетiн жылдық доза квотасы (жылдық 1мЗв-тiң) 10 пайызынан аспауы керек.
3. Осы санитарлық ережелердiң талаптары көп уақыт бойы радиоактивті ластанудан болатын, оның iшiнде  90 Sr сәуле соққысына ұрынатындардың дозалық коэффицентiн анықтауға арналған. Бұл топтың сәуле соққысына ұрынатындардың дозасын есептеу референттiк популяция ретінде алынған әр түрлi тұрғындардың жастарына карап жүргiзіледi. Мұндай популяция үшiн тиiмдi дозалық коэффицентi мынаған тең - 3,6-10 -8 Зв/Бк.
4. Тағамдық өнiмдердiң радиациялық қауіпсiздiгінің көрсеткiшiн анықтау үшiн В дәлдiк көрсеткішi анықталады. Оның мәнiн сынамадағы  90 Sr және  137 Cs жеке белсенділiгiн өлшеу арқылы анықтайды.
B = (A/H)  90 Sr + (A/H)  137 Cs
А - тағам өнiміндегi  90 Sr және  137 Cs-дiң жеке белсенділігінің
өлшенген мәнi
H - сол тағам өнiмдерiндегi  90 Sr және  137 Cs-дiң жеке белсенділiгiнiң рұқсат етiлген деңгейi
5. Тағам өнiмдердiң жеке белсенділiгіне және олардың жағдайына гигиеналық баға беру сынама алу, тағам өнімдерiндегі стронций-90 және цезий-137 барлығына талдау жасап, радиациялық бақылау кезiнде гигиеналық тұрғыдан баға беру қолданыста жүрген әдiстемелiк нұсқауларға сай жүргiзiледi.
"Тағам өнiмдерiнiң қауiпсiздiгi мен
тағамдық құндылығына қойылатын
гигиеналық талаптар туралы"
санитарлық ережелер мен нормаларға
11 қосымша
Тағам өнімдерінің тағамдық құндылығы туралы зат
белгісіне қойылатын негізгі талаптар
1. 100 г өнiмдегi (немесе рет пайдаланылатын үлесте) энергетикалық құндылығы және салмақтық үлесiмен сипатталатын тағамдық құндылығының көрсеткiштерi көрсетiлген белгiлерi бар қапталған тағам өнiмдерiнiң зат белгiсi (жапсырмасы) болуы керек.
2. Дәмдеуiш өнiмдердiң (шай, кофе, сiркесу дәмдеуiштер, ас тұзы және басқалар), шикi тағам өнiмдерiн (ет, құстар, балық, жидектер, жемiстер), қапталған дайын аспаздық және пiсiрiлген тағамдардың және қоғамдық тамақтандыру өнiмдерiнiң тағамдық құндылығы белгiленбейдi.
3. Егер олардың мөлшерi бiр рет пайдаланылатын үлесте немесе 100 г тағам өнiмiнiң ұсынылатын тәулiктiк пайдаланудың кем дегенде 2 % құрайтын болса, а минералды заттар мен витаминдердiң құрамы кем дегенде 5 % (мл) құрайтын болса, құрамындағы белоктар, майлар, көмiртектер және энергетикалық құндылығы туралы мәлiметтер келтiрiледi.
4. ФАО/ДДҰ/БҰҰБ-ның ұсынысын (1985 ж.) еске ала отырып 1-шi кестеде зат белгiсiнде көрсетiлетiн "Орта" жаста деп белгiленген ересек адамның тағамға деген тәулiктiк қажеттiлiгiн қанағаттандыру үшiн керектi тағам өнiмдерiнiң шығуын есептеуге керектi мәлiметтер қуат жұмсаудың мөлшерi 1 кестеде көрсетiлген. Жедел тәжiрибенiң қорытындысы бойынша су қоймаларындағы судың құрамындағы гликольдердiң венилдi эфирiнiң әсер ететiн ең кiшi және әсер етпейтiн ең жоғарғы доза деңгейiн анықтаудың есептелу және экспресс-тәжiрибе жүргiзу әдiстерi.
Негiзгi тағамдық заттар және қуаттың есептi
физиологиялық қажеттілігін затбелгiсiне енгiзу
N 1 кесте
__________________________________________________________________
Негiзгi тағамдық заттар        | Тәуліктік қажеттілігі
__________________________________________________________________

1                |                2
--------------------------------------------------------------------
Энергетическая ценность, ккал                   2400
Белки, г                                          84
Жиры, г                                           75
в т.ч. полиненасыщенные жирные
кислоты, г                                        22
Усвояемые углеводы, г                            347
в том числе сахар (сахароза,
моно-, дисахара)                                 104
Пищевые волокна, г                                25
Минеральные вещества, мг
железо                                            10
иод                                              0,1
цинк                                             9,2
селен                                            1,1
кальций                                          800
магний                                           300
фосфор                                          1200
калий                                           3200
Витамины:
А (на ретиноловый эквивалент),
мкг                                              990
B 1 (тиамин), мг                                  1,4
В 2 (рибофлавин), мг                              1,4
В 6 , мг                                           1,9
Вс (фолиевая кислота), мкг                       240
В 12 (кобаламин), мкг                               3
С (аскорбиновая кислота), мг                      65
D, мкг                                            5*
Е (на токофероловый эквивалент),
мг                                                14
РР (на ниациновый эквивалент), мг                 25
--------------------------------------------------------------------
Примечание:
* 5 мкг холекальциферола -200 ME витамина D.
5. Содержание холестерина, насыщенных жирных кислот и поваренной соли ограничивается в соответствии с рекомендациями ФАО/ВОЗ (таблица 2), что отражается на этикетке в процентах к рекомендуемой величине потребления.
Рекомендуемое ФАО/ВОЗ (1996 г.)
потребление некоторых пищевых веществ
Таблица 2
--------------------------------------------------------------------
Пищевое вещество       |      Допустимое потребление
--------------------------------------------------------------------
Насыщенные жирные кислоты,
менее, г                                         11
Холестерин, менее, мг                           300
Поваренная соль, не более, г                      6
--------------------------------------------------------------------
6. Во всех случаях обогащения пищевых продуктов белками, жирами, углеводами, минеральными веществами, витаминами, про- и пребиотиками приводятся сведения об их количестве с учетом их естественного содержания в продукте.

1                   |             2
__________________________________________________________________
Энергетикалық құндылығы, ккал                    2400
Белоктар, г                                        84
Майы, г                                            75
с.і. көпқанықтырылмаған май                        22
сiңiрiлетiн көмiртектер, г                        347
соның iшiнде қант (сахароз, моно-,                104
ди қантының)
Тағамдық талшықтар, г                              25
Минералды заттар, мг
темiр                                              10
иод                                               0,1
мырыш                                             9,2
селен                                             1,1
кальций                                           800
магний                                            300
фосфор                                           1200
калий                                            3200
Витаминдер:
А (ретинолды эквивалент), мкг                     990
В 1 (тиамин), мг                                   1,4
В 2 (рибофлавин), мг                               1,4
В 6 , мг                                            1,9
Вс (фолий қышқылы), мкг                           240
В 12 (кобаламин), мкг                               3
С (аскорбин қышқылы), мг                           65
D, мкг                                             5 *
Е (токоферолды эквивалентке), мг                   14
РР (ниациндi эквивалент), мг                       25
__________________________________________________________________
Ескерту:
* 5 мкг холекальциферол - D витамині 200 МЕ.
5. Құрамындағы холестерин, қанықтырылған май қышқылы және ас тұзының мөлшерi ұсынылған тұтыну көлемiнде пайыз ретiнде затбелгісінде көрсетілген ФАО/ВОЗ (N 2 кесте) ұсыныстарымен сәйкес шектеледі.
ФАО/ДДҰ (1996 г.) ұсынатын тұтынудың кейбiр
тағамдық заттары
N 2 кесте
__________________________________________________________________
Тағамдық заттар          |   Рұқсат етілген тұтыну
__________________________________________________________________
қанықтырылған май қышқылдары, кем               11
дегенде, г
Холестерин, кем, мг                            300
Ас тұзы, аспайтын, г                             6
__________________________________________________________________
6. Барлық жағдайда тағам өнiмдерін белоктармен, майлармен, көмірсулармен, минералды заттармен, витаминдермен, про және пребиотиктермен байыту өнiмдердегі олардың табиғи тұрғыдағы құрамын есептелген мөлшерi туралы мағлұматтар келтіріледі.

7. Для продуктов со сложным сырьевым составом мясного, рыбного или молочного происхождения с частичной заменой или добавлением белковых или жировых продуктов другого происхождения сведения о составе жировых и белковых компонентов отражаются на этикетке. При этом наименование пищевого продукта не должно вводить потребителя в заблуждение относительно состава и пищевой ценности продукта.
8. В алкогольных напитках указывается содержание алкоголя в % об.
9. Показатели пищевой ценности пищевых продуктов определяются изготовителем (разработчиком технической документации). Для определения пищевой ценности могут использоваться методы, представленные в "Руководстве по методам анализа качества и безопасности пищевых продуктов", под ред. Скурихина И.М., Тутельяна В.А., (М.1998 г.).
Допускается использование расчетного метода с учетом рецептуры и данных по составу сырья из действующих официальных Справочников ("Таблицы химического состава пищевых продуктов").
10. Для расчета энергетической ценности пищевых продуктов рекомендуется использовать следующие коэффициенты: белки - 4 ккал/г, углеводы - 4 ккал/г, жиры - 9 ккал/г, органические кислоты - 3 ккал/г, алкоголь (этанол) - 7 ккал/г. При пересчете с общепринятой в промышленности спиртуозности, в % об., на калорийность используют формулу: ккал (за счет этанола) = объем продукта / 100 х крепость (% об.) х 0,8 х 7.
11. Для расчета содержания белка в пищевых продуктах используется формула:
белок = общий азот по Кьельдалю х К,
где К - коэффициент пересчета, соответствующий пищевому продукту ("Руководство по методам анализа качества и безопасности пищевых продуктов" под ред. Скурихина И.М., Тутельяна В.А., М., 1998 г.). Для пищевых продуктов со сложным сырьевым составом, и для тех, у которых коэффициент пересчета не установлен, принимается К= 6,25.
Приложение 12
к санитарным правилам и нормам
"Гигиенические требования
к безопасности и пищевой ценности
пищевых продуктов"
Краткая характеристика основных видов продуктов
детского питания
1. Продукты детского питания на молочной основе
К этим продуктам относятся "заменители женского молока", предназначенные для смешанного и искусственного вскармливания детей. "Заменитель женского молока" - высококачественный продукт, изготовляемый преимущественно на основе коровьего молока, а также на основе белков сои и другие, максимально приближенный по составу к женскому молоку и тем самым адаптированный к особенностям метаболизма, функционального состояния и иммуннореактивности с первого года жизни.
Для характеристики пищевой ценности "заменителя женского молока" используются специальные показатели, отражающие:

7. Еттен, балықтан немесе сүттен, басқа да өнiмдерден алынатын белок немесе май өнімдерінің бір бөлігі ауыстырылған немесе қосылған, шикiзат құрамы күрделi өнiмдер үшiн құрамындағы май, белок компоненттері туралы мәліметтер затбелгiде берiлуi керек.
8. Алкогольді сусындарда құрамындағы алкоголь % есебінде көрсетілуі керек.
9. Тағам өнiмдерінің тағамдық құндылығының көрсеткiштерiн (техникалық құжаттаманы әзiрлеушi) өнiмдi дайындаушы анықтайды. И.М.Скурихина және В.А.Тутельяна (M. 1998 ж.) редакциялаған "Тағам өнiмдердiң сапасын мен қауiпсіздiгін сараптау әдiстері бойынша нұсқауда" көрсетiлген әдiстер арқылы тағамдық құндылығын анықтауға болады.
Қолданылып жүрген ресми анықтағыштан алынған рецептура және шикізаттың құрамы жөнiндегi мәлiметтердi есепке ала отырып, есептеу әдiсiн пайдалануға болады. ("Тағам өнiмдерiнің химиялық құрамы көрсеткен кесте").
10. Тағамдық өнiмдердiн энергетикалық құндылығын есептеу үшiн мынадай коэффициенттердi пайдалану ұсынылады: белоктар - 4 ккал/г, көмiртектер - 4 ккал/г, майлар - 9 ккал/г, органикалық қышқылдар - 3 ккал/г, алкоголь (этанол) - 7 ккал/г. Өнеркәсiпте жалпы қабылданған спирттіліктігін % есебiнде кайта есептегенде, калориялығын табу үшiн мынандай формуланы пайдаланады:
ккал (этанол есебiнен) = өнiмнің көлемi/100 x спиртпен қанығуы (% көл.) х 0,8 х 7.
11. Тағамдық өнiмдердiң құрамындағы белокты есептеу үшiн мынандай формула қолданылады:
белок = Кьельдаль бойынша жалпы азот x К,
мұндағы К - тағамдық өнiмдерге сәйкес келетiн қайта есептеу коэффициентi (И.M.Скурихина және В.А.Тутельяна (M. 1998 ж.) редакциялаған "Тағам өнімдерiнiң сапасы мен қауiпсіздiгiн сараптау әдістерi бойынша нұсқау" M., 1998 ж.). Шикiзат құрамы күрделi тағам өнiмдерi және қайта есептеу коэффициент анықталмағандар үшiн K = 6,28 тең болуы керек.
"Тағам өнiмдерiнiң қауiпсiздiгi мен
тағамдық құндылығына қойылатын
гигиеналық талаптар туралы"
санитарлық ережелер мен нормаларға
12 қосымша
Балалар тағамдарының құрамына кіретін өнімдердің
негізгі түрлеріне қысқаша сипаттама 1. Сүт негiзiндегi балалар тағамдары
Бұл өнiмдерге бiрiншi кезекте балаларды аралас және жасанды түрде тамақтандырғанда пайдаланатын "ана сүтiн алмастырғыштар" жатады. "Ана сүтiн алмастырғыш" - көбiнесе сиыр сүтi негiзiнде, сондай-ақ соя белогының және құрамы бойынша ана сүтiне ұқсас және баланың бiрiншi жылының зат алмасуына, функционалдық жағдайы мен иммунареактивтілi ерекшелiктерiне бейiмделген басқа да заттар негiзiнде дайындалатын сапасы аса жоғары өнiм.
"Ана сүтiн алмастырғыштарының" тағамдық құндылығын сипаттау үшiн мыналарды көрсететiн арнайы көрсеткіштер пайдаланылады:

1) биологическую ценность белкового компонента продукта;
2) пищевую ценность жиров (содержание линолевой кислоты, соотношение омега-3 и омега-6 жирных кислот, отношение ПНЖК (витамин Е);
3) пищевую ценность углеводов;
4) минеральный и витаминный состав;
5) величины осмоляльности (осмолярности) и потенциальной водно-солевой нагрузки на почки.
Закономерности развития ребенка на ранних этапах онтогенеза и связанные с этим изменения потребности в пищевых веществах и энергии явились основанием к разработке двух вариантов адаптированных молочных смесей:
1) для детей от 0 до 3 месяцев;
2) для детей с 3 до 12 месяцев.
Вместе с тем, в питании детей могут использоваться и частично адаптированные формулы, включающие отечественные и зарубежные смеси прежних поколений, а также смеси для детей второго полугодия жизни (так называемые "последующие формулы").
Рекомендуемый состав этих смесей представлен в соответствующих разделах.
На основе рекомендуемого состава могут быть разработаны сухие и жидкие, пресные и кисломолочные смеси. В качестве заквасок для кисломолочных смесей и используются бифидо- и лактобактерии, ацидофильная палочка и другие. Кислотность адаптированных кисломолочных смесей не превышает 70 градусов Т.
"Заменители женского молока", предназначенные для вскармливания детей первых месяцев жизни, целесообразно дополнительно обогащать защитными факторами (лизоцимом, бифидобактериями и другие), поскольку дети этого возраста характеризуются незрелым иммунным ответом и их иммунологический статус в значительной мере определяется факторами иммунологической резистентности, содержащимися в женском молоке.
Наряду с показателями пищевой ценности, исключительно важное значение для "заменителей женского молока" имеют показатели безопасности.
Для производства адаптированных смесей должно использоваться коровье молоко, а также другие компоненты, специально предназначенные для производства продуктов детского питания.
Другая группа продуктов детского питания на молочной основе - это жидкие и пастообразные молочные продукты, изготовляемые из цельного коровьего молока: молоко, кисломолочные продукты, творог. Эти продукты используются в питании ребенка первого года жизни в качестве прикорма, а также детей с одного до 3 лет. При характеристике пищевой ценности этих продуктов особое внимание обращается на стандартизацию содержания в них белка и жира. Кислотность жидких кисломолочных продуктов не превышает 70-100 градусов Т, а пастообразных - 150 градусов Т.
2. Продукты прикорма на зерновой основе
К этим продуктам относится мука (из различных круп) для детского питания, сухие молочные каши, а также специализированное растворимое печенье и макаронные изделия для детского питания.

1) өнiмнiң белокты құрамының биологиялық құндылығы;
2) майлардың тағамдық құндылығы (құрамындағы линол қышқылы, омега-3 және омега-6 майлы қышқылдарының арақатынасы, ПНЖК қатысы (E витаминi);
3) көмiртектердiң тағамдық құндылығы;
4) минералды және витаминдi құрамы;
5) шайырлылық және бүйрекке түсетiн сулы-тұзды жүктеме мөлшерi.
Онтогенездiң ерте кезеңiнде баланың даму заңдылығы және осыған байланысты тағамдық заттар мен қуаттық қажеттiлiгiнiң өзгеруiне байланысты бейiмделген сүт қоспаларының 2 түрiн әзiрлеуге негiз болды:
1) жаңа туылған нәрестелер мен 3 айлық нәрестелер үшiн
2) 3 айлықтан 12 айлық мөлшер арасындағы нәрестелер үшiн.
Бұған қоса, балалар тағамдарына құрамына алдыңғы ұрпаққа арналған отандық және шет елдiк қоспалардың аздап бейiмделген формулаларды, сондай-ақ жасы екiншi жарты жылдықтан асқан балаларға арналған қоспаларды ("кейiнгi формулалар") пайдаланыла алады.
Бұл қоспалардың ұсынылатын құрамы сәйкес тарауларда көрсетiлген.
Ұсынылатын құрам негiзiнде құрғақ және сұйық, тұщы және ашыған сүт қоспаларын әзiрлеуге болады. Ашыған сүт қоспаларына арналған ашытқы ретiнде бифидо және лактобактериялар, ацедофилды таяқшалар және басқа да микрорганизмдер пайдаланылады. Бейiмделген ашыған сүт қоспаларының қышқылдылығы 70 градус T-дан аспауы керек.
Нәрестенiң өмiр сүрудiң алғашқы айларында тамақтандыруға арналған "ана сүтiн алмастырғыштарды" қосымша қорғаныс факторларымен (лизоциммен, бифидобактерия және басқалармен) байытқан жөн, өйткенi бұл жастағы нәрестелердiң иммунитетi нашар болып, олардың иммунологиялық статусы ана сүтiнiң құрамындағы иммунологиялық резистенттiлiк арқылы анықталады.
"ана сүтiн алмастырғыштардың" тағамдық құндылығының көрсеткiштерiмен бiрге олардың қауiпсiздiк көрсеткiштерi де маңызды болып табылдады.
Бейiмделген қоспаны өндiру үшiн сиыр сүтi, сондай-ақ балалар тағамдарын өндiруге арнайы арналған басқа да құрамдар пайдаланылуы керек.
Сүт негiзiндегi балалар тағам өнiмдерiнiң басқа тобына - табиғи сиыр сүтiнен дайындалатын сұйық және паста тәрiздi сүт өнiмдерi: сүт, ашыған сүт өнiмдерi, ақ iрiмшiк. Бұл тағамдар нәрестенiң бiрiншi жылында, сондай-ақ бiр мен 3 жас аралығындағы балалардың тағамдында қосымша тағам ретiнде пайдаланылады. Бұл тағамдардың тағамдық құндылығын сипаттауда бұлардың құрамындағы белок пен майдың қалыптандырылуына ерекше көңiл бөлiнедi. Сұйық ашыған сүт өнiмдерiнiң қышқылдығы 70-100 градус Т-дан, ал паста тәрiздiлердiң - 150 градус T-дан аспауы керек.
2. Дәндi-дақылдар негiзiндегi қосымша тағамдар
Бұл тағамдарға балалар тағамдарына арналған ұн (әр түрлi жармалардан жасалған), құрғақ сүт ботқалары, сондай-ақ арнайы еритiн печенье мен балалар тағамдарына арналған макарон өнiмдерi.

Крупяной компонент вводится в рацион ребенка первого года жизни с 4,5-5-ти месяцев, как дополнительный источник энергии, а также новых углеводов (крахмала, пищевых волокон), растительного белка, некоторых витаминов и минеральных солей. В соответствии с международными рекомендациями злаковые продукты прикорма (муку и сухие каши) следует обогащать кальцием, железом и основными витаминами.
Наиболее современной формой выпуска этих продуктов являются быстрорастворимые (инстантные) мука и сухие каши, для приготовления, из которых готовых блюд (молочных каш) не требуется варка. Эта группа продуктов, представленная в отдельном разделе, характеризуется существенно более жесткими требованиями к микробиологическим нормативам, чем каши, требующие варки.
Безопасность продуктов прикорма на зерновой и зерномолочной основе определяется безопасностью основного исходного сырья - крупы и муки, а также молока. Для производства продуктов детского питания на зерновой основе используют крупу и муку, специально предназначенные для питания детей раннего возраста. В их состав могут быть также введены сахар, декстринмальтоза, мед, растительные масла, натуральные ароматизаторы (ванилин, сухие порошки фруктов и овощей).
3. Продукты прикорма на плодоовощной основе
К ним относятся: консервированные фруктовые, ягодные, овощные и смешанные соки и пюре. Эти продукты используют в качестве прикорма, начиная с 3-4 месяцев жизни. Пищевая ценность этих продуктов определяется содержанием в них легкоусвояемых углеводов, минеральных солей (калия, железа), витаминов (С, Р, биофлавоноидов, р-каротина), пищевых волокон. Важным показателем служит также общая кислотность, которая не превышает 0,8%, и степень измельчения консервов (гомогенизированные, мелкоизмельченные, крупноизмельченные).
Наряду с указанными продуктами в эту группу входят консервы со сложным сырьевым составом - из овощей, злаков и мяса, и из овощей, злаков и рыбы. Пищевая ценность этих консервов повышена за счет сочетания нескольких групп продуктов - мяса (рыбы), овощей и злаков, дополняющих друг друга по набору нутриентов.
Безопасность плодоовощных консервов определяется безопасностью исходного сырья и плодов и овощей, а также дополнительных компонентов.
4. Продукты прикорма на мясной основе
К ним относятся консервы на основе говядины, а также свинины, конины с добавлением субпродуктов, и консервы на основе мяса птицы. Они используются в питании детей с 7-8 месяцев, а по показаниям - в более раннем возрасте.
Пищевая ценность консервов определяется содержанием в них белков с высокой биологической ценностью, жиров, витаминов A, B 1 , В 2 , B 6 , B 12 , железа.

Нәрестелер өмiр сүруiнiң бiрiншi жылында балалар тағамына жарманы 4,5-5 айында қосымша қуат көзi ретiнде, сондай-ақ жаңа көмiрсуларды (крахмал, тағамдық талшықтар), өсiмдiк белогын, кейбiр витаминдер мен минералды тұздар енгiзiледi. Халықаралық ұсыныстарға сай қосымша тағамдардың дәндi-дақылдар өнiмдерiн (ұн және құрғақ ботқаларды) кальцимен, темiрмен және негiзгi витаминдермен байыту керек.
Бұл өнiмдердiң қазiргi түрiне тез еритiн (инстантты) ұн және құрғақ ботқалар сналады, олардан дайын тағам дайындау (сүт ботқаларын) қайнатуды қажет етпейдi. Жеке тарауда көрсетiлген тағамдардың бұл түрiне қайнатуды кажет ететiн ботқаларға қарағанда микробиологиялық қатаң талаптар қойылады.
Дән және дәндi-дақыл негiзiндегi қосымша тағамдардың қауiпсiздiгi негiзгi бастапқы шикi зат-жарма мен ұн, сондай-ақ сүттiң қауiпсiздiгi арқылы анықталады. Дән негiзiндегi балалар тағам өнiмдерiнiң дайындау үшiн нәрестелердi тамақтандыруға арнайы дайындалған жарма мен ұнды пайдаланады. Олардың құрамына қант, декстринмальтоза, бал, өсiмдiк майлары, табиғи хош иiстендiргiштер (ванилин, жемiс пен көкөнiстердiң құрғақ ұнтақтары).
3. Жемiс-көкөнiс негiзiндегi қосымша тағам өнiмдерi
Оларға консервiленген жемiс, жидек, көкөнiс және аралас шырындар мен пюрелер жатады. Бұл тағамдарды 3-4 айлық нәрестелерге қосымша тағам (әдетте алғашқы) ретiнде пайдаланады. Бұл өнiмдердiң тағамдық құндылығы олардың құрамындағы оңай сiңiрiлетiн көмiрсулар мен минералды тұздарға (калидiң, темiрдiң), витаминдерге (С, Р, биофлавоидтардың, p-каротиннiң), тағамдық талшықтарға қарай анықталады. Маңызды көрсеткiштер қатарына 0,8 %-дан аспайтын жалпы қышқылдылық және консервiлердi ұсақтау (гомогенизделген, майда ұсақталған, iрi ұсақталған) деңгейi жатады.
Жоғарыда көрсетiлген өнiмдермен қатар бұл топқа құрамындағы шикi заттары күрделi көкөнiстен, дәндер мен еттен, көкөнiс еттен, дән мен балықтан дайындалған консервiлер де кiредi. Бұл консервiлердiң тағамдық құндылығы тағам өнiмдерiнiң бiр-бiрiн толықтыратын нутриенттердiң жиынтығына жататын бiрнеше тобы арқылы арттырылып- олардың құндылығы ет (балық), көкөнiстер мен дәндердiң бiрiгуiнiң салдарынан жоғарылатылған.
Жемiс-көкөнiс консервiлердiң қауiпсiздiгi бастапқы шикi заттың әсiресе жемiстер мен жидектердiң, сондай-ақ қосымша бөлiктердiң қауiпсiздiгi арқылы анықталады.
4. Ет негiзiндегi қосымша тағам өнiмдерi
Бұларға сиыр етi, сондай-ақ шошқа, жылқы етiне өкпе бауыр iшек-қарын қосылған негiзiндегi консервiлер және құс етi негiзiндегi консервiлер жатады. Бұларды балалар тағамдарында 7-8 айдан бастап пайдаланылады, ал көрсеткiштерге қарай одан да ерте мезгiлде қолданылады.
Консервiлердiң тағамдық құндылығы олардың құрамындағы биологиялық құндылығы жоғары белоктарға, майларға қарап, А, В 1 , В 2 ,
В 6 , В 12 витаминдер, темiр арқылы анықталады.

5. Продукты прикорма на рыбной основе
К ним относятся рыбные консервы для детского питания. Они используются с 8-9 месяцев жизни ребенка 1-2 раза в неделю. Пищевая ценность рыбных консервов определяется наличием в них белков с высокой биологической ценностью, жиров (содержащих дефицитные в питании человека омега-3 жирные кислоты), витаминов B 1 , B 6 , B 12 , железа, некоторых микроэлементов.
6. Продукты для детей дошкольного и школьного возраста
Эти продукты предназначены для организованного питания в соответствующих учреждениях. Вместе с тем, они могут использоваться и в домашних условиях.
Целесообразность использования этих специализированных продуктов с повышенной биологической и пищевой ценностью для детей и подростков обусловлена необходимостью рационализации питания, устранения дефицита ряда нутриентов и минеральных солей, в том числе микроэлементов, имеющего место в результате сложившихся в настоящее время неблагоприятных социально-экономических и экологических условий проживания.
7. Пищевая ценность продуктов для лечебного питания детей
Пищевая ценность продуктов для лечебного питания детей определяется двумя критериями:
1) Наиболее полным соответствием основным физиологическим потребностям детей в пищевых веществах и энергии. Эти требования являются общими для продуктов питания, предназначенных для здоровых и больных детей, и были подробно рассмотрены выше, в разделе посвященном продуктам питания для здоровых детей;
2) Эффективностью лечебного действия продуктов, которая определяется либо элиминацией, либо наоборот, обогащением продукта теми или иными пищевыми веществами, в соответствии с их целевым назначением и характером метаболических нарушений при каждом конкретном заболевании или группе заболеваний.
В соответствии с этими критериями, к числу показателей пищевой ценности продуктов детского питания относится содержание макро- и микронутриентов, которые при использовании продукта в качестве основного источника питания (продукты для недоношенных детей, для детей с пищевой аллергией) должны в максимальной степени обеспечить потребности ребенка.
Для лечебных продуктов, состав которых модифицирован в соответствии с патогенетическим принципом диетотерапии, критерием может являться степень элиминации ряда компонентов (удаление лактозы из продуктов для детей с синдромом мальабсорбции, удаление аллергенов из продуктов для детей с пищевой аллергией и другие).

5. Балық негiзiндегi қосымша тағам өнiмдерi
Бұларға балалар тағамдарына арналған балық консервiлерi жатады. Оларды 8-9 айлық балалар тағамына аптасына 1-2 рет беру үшiн пайдаланады. Балық консервiлерінiң тағамдық құндылығы олардың құрамындағы биологиялық құндылығы аса жоғары белоктарға, майларға (құрамында адамның тамақтануына керектi омега-3 майлы қышқылдар бар) қарап, А, В 1 , В 2 , В 6 , В 12  витаминдерi, темiр кейбiр микроэлементтер арқылы анықталады.
6. Мектепке дейiнгi және мектеп жасындағы балаларға
арналған өнiмдер
Бұл өнiмдер тиiстi мекемелерде ұйымдастырылған тамақтандыруға арналған. Сондай-ақ оларды үйде де пайдалануға болады.
Бұл арнайы биологиялық және тағамдық құндылығы аса жоғары тағамдарды балалар мен жасөспiрiмдер тағамдарына пайдалану - қазiргi кезде өмiр сүрудiң әлеуметтiк-экономикалық және экологиялық жағдайларының пайда болу нәтижесінде тағамдарды оңтайландырумен, нутриенттердiң бiрқатарының әсiресе, минералды тұздарды сонымен бiрге микроэлементтердiң жетiспеушiлiгiн жоюмен байланысты.
7. Балаларды емдiк тамақтандыруға арналған өнiмдердiң
тағамдық құндылығы
Балаларды емдiк тамақтандыруға арналған өнiмдердiң тағамдық құндылығы екi белгi арқылы анықталады.
Бiрiншiден, балаларға арналған тағамдық заттар мен олардың қуаттылығы негiзгi физиологиялық қажеттiлiгiне толық сай болуы керек. Бұл талаптар денi сау және науқас балаларға арналған тағам өнiмдерiне бiрдей болып, олар денi сау балаларға арналған тағам өнiмдерi тарауында толық қарарстырылған.
Екiншiден, элиминациямен немесе керiсiнше тағам өнiмдерiн байыту мақсатында және ауырудың әрбiр нақты жағдайында немесе ауру тобындағы зат алмасудың сипатына сай әр түрлi тағамдық заттармен байытылып, тағам өнiмдерiнiң емдiк әсерi әр немесе бiр топ ауруларға әсер ететiндей тиiмдi болуы керек.
Осы белгiлерiне қарай балалар тағамдарының тағамдық құндылығының көрсеткiштерiнiң қатарына макро- және микронутриенттерi жеткiлiктi (мысалы, шала туылған балаларға, тағамнан болатын аллергиясы бар балаларға арналған тағамдар) баланың қажеттiлiгiн толық қамтамасыз ететiн тамақтану көзi қарастырылуы керек.
Құрамы емдiк терапияның патогенетикалық принциптерiне сай құрастырылыған емдiк тағамдарының белгiсi болып бiрнеше бөлiктердi (мысалы, мальабсорбция белгiсi бар балалар үшiн тағамның құрамындағы лактозаны жою, тағамнан болатын және басқа да аллергиясы бар балаларға арналған тағамдардан аллергендердi жою) элиминациялау деңгейi саналады.