Об утверждении Правил регистрации и учета инфекционных и паразитарных заболеваний среди населения Республики Казахстан и перечня инфекционных и паразитарных заболеваний среди населения, подлежащих регистрации и учету в Республике Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 июня 2003 года N 479. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июля 2003 года N 2412. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 ноября 2009 года № 706.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 12.11.2009 № 706 (порядок введения в действие см. п.6).
В целях обеспечения учета инфекционных и паразитарных заболеваний населения, на основании Закона Республики Казахстан "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения", приказываю:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила регистрации и учета инфекционных и паразитарных заболеваний среди населения Республики Казахстан;
2) перечень инфекционных и паразитарных заболеваний среди населения, подлежащих регистрации и учету в Республике Казахстан.
2. Начальникам управлений (департаментов) здравоохранения областей, городов Астаны, Алматы, руководителям республиканских медицинских организаций обеспечить:
1) регистрацию и учет инфекционных и паразитарных заболеваний;
2) представление в территориальные органы санитарно-эпидемиологической службы экстренных извещений и отчетов в соответствии с настоящим приказом.
3. Главным государственным санитарным врачам областей, городов Астаны, Алматы,  на транспорте обеспечить ведение учета и отчетности об инфекционных и паразитарных заболеваниях среди населения.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
5. Настоящий приказ вводится в действие с момента государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
И.о. Министра
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 26 июня 2003 года N 479
Правила регистрации и учета
инфекционных и паразитарных заболеваний
среди населения Республики Казахстан
1. Правила регистрации и учета инфекционных и паразитарных заболеваний среди населения Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны с целью упорядочения регистрации и учета инфекционных и паразитарных заболеваний в соответствии с десятым пересмотром международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем.
2. Действие настоящих Правил распространяется на лечебно-профилактические организации независимо от форм собственности.

Қазақстан Республикасы халқының арасындағы жұқпалы және паразиттік ауруларды тіркеу мен есепке алу Ережесін және Қазақстан Республикасында тіркеу мен есепке алуға жататын халқының арасындағы жұқпалы және паразиттік ауруларының тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігінің 2003 жылғы 26 маусымдағы N 479 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 25 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 2412. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 12 қарашадағы N 706 Бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009.11.12 N 706 бұйрығымен.
"Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңының негізінде халықтың жұқпалы және паразиттік ауруларының есепке алынуын қамтамасыз ету мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасы халқының арасындағы жұқпалы және паразиттік ауруларды тіркеу мен есепке алу Ережесі;
2) Қазақстан Республикасында тіркеу мен есепке алуға жататын халқының арасындағы жұқпалы және паразиттік ауруларының тізбесі бекітілсін.
2. Облыстардың, Астана, Алматы қалаларының денсаулық сақтау басқармаларының (департаменттерінің) бастықтары, республикалық медициналық ұйымдардың басшылары мыналарды қамтамасыз етсін:
1) ведомстволық бағыныстағы ұйымдарда жұқпалы және паразиттік аурулардың тіркелуі мен есепке алынуын жүргізуді;
2) осы бұйрыққа сәйкес аумақтық санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органдарына шұғыл хабарламалар мен есептер беруді.
3. Облыстардың, Астана, Алматы қалаларының, көліктегі Бас мемлекеттік санитарлық дәрігерлері халық арасындағы жұқпалы және паразиттік аурулар туралы есеп пен есептілікті жүргізуді қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзiме қалдырамын.
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген сәттен бастап қолданысқа енгізеді.
Министрдің м.а.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2003 жылғы 26 маусымдағы
N 479 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы халқының арасындағы
жұқпалы және паразиттік ауруларын тіркеу
мен есепке алу ережесі
1. Қазақстан Республикасының халқы арасындағы жұқпалы және паразиттік ауруларды тіркеу мен есепке алу ережесі (бұдан әрі - Ереже) халықаралық статистикалық аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалар жіктемесін оныншы рет қайта қарауға сәйкес жұқпалы және паразиттік ауруларды тіркеу мен есепке алуды реттеу мақсатында әзірленген.
2. Осы Ереженің күші меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан емдеу-алдын алу ұйымдарында қолданылады.

3. Учет инфекционных и паразитарных заболеваний среди населения проводится по месту регистрации заболевания, независимо от места постоянного жительства больного.
4. Индивидуальному учету в лечебно-профилактических организациях и в государственных органах санитарно-эпидемиологической службы подлежат все инфекционные и паразитарные заболевания, согласно перечню инфекционных и паразитарных заболеваний среди населения, подлежащих регистрации и учету в Республике Казахстан, за исключением заболеваний, указанных в пунктах 5 и 6 настоящих Правил.
Все медицинские данные об инфекционном больном, включая эпидемиологические характеристики, заносятся в основную медицинскую документацию, соответствующую специфике лечебно-профилактической организации (" Медицинскую карту амбулаторного больного", "Историю развития ребенка", "Медицинскую карту стационарного больного" и другие). В обязательном порядке на каждый случай заболевания заполняется форма N 025-2/у "Статистический талон для регистрации заключительных (уточненных) диагнозов" или форма N 025-6/у "Талон амбулаторного пациента".
На каждый случай заболевания (подозрения), подлежащего индивидуальному учету, составляется форма N 058/у "Экстренное извещение об инфекционном заболевании, пищевом, остром профессиональном отравлении, необычной реакции на прививку" (далее - извещение ф. N 058/у), которое в течение 12 часов высылается в территориальный орган санитарно-эпидемиологической службы по месту регистрации заболевания (независимо от места жительства больного). Кроме того, в оперативном порядке информация сообщается по телефону.
5. Учет и представление информации на случаи карантинных заболеваний, лепры , кожных заболеваний и болезней, передаваемых половым путем, туберкулеза, болезни, вызванной ВИЧ проводится по следующей схеме:
1) о каждом случае заболевания человека чумой, холерой , желтой лихорадкой и подозрении на них медицинским работником, выявившим больного, составляется извещение ф. N 058/у, которое направляется в территориальный орган санитарно-эпидемиологической службы. Также направляется внеочередное донесение в вышестоящие органы управления здравоохранением по телефону, телетайпу, модемной связи с последующим обязательным подтверждением в письменной форме;
2) о каждом случае впервые в жизни установленного диагноза заболевания лепрой и каждом случае рецидива лепры составляется специальное извещение в трех экземплярах. Один экземпляр остается в эпидемиологическом отделе лепрозория, второй - передается в областной кожно-венерологический диспансер, третий - направляется в научно-исследовательский кожно-венерологический институт;

3. Халықтың арасында жұқпалы және паразиттік ауруларды есепке алу науқастың тұрақты тұрғылықты жеріне қарамастан науқасты тіркеу орны бойынша жүргізіледі.
4. Емдеу-алдын алу ұйымдары мен санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органдарында жеке есепке алуға 1- қосымшаның 2 және 3-тармақтарында көрсетілген аурулардан басқа, осы қосымшаның 2-тармағына сәйкес жататын барлық жұқпалы және паразиттік аурулар жатады.
Эпидемиологиялық сипаттаманы қоса алғанда, жұқпалы аурумен ауыратын науқас туралы барлық медициналық деректер емдеу-алдын алу ұйымының ерекшелігіне сәйкес негізгі медициналық құжаттамаға енгізіледі ("Амбулаториялық науқастың медициналық картасына", "Балалардың даму тарихына", "Стационарлық науқастың медициналық картасына" және басқаларға). Міндетті түрдегі тәртіппен аурудың әрбір жағдайына N 025-2/у "Қорытынды (нақтыланған) диагнозды тіркеуге арналған статистикалық талон" нысаны немесе N 025-6/у "Амбулаториялық пациент талоны" нысаны толтырылады.
Жеке есепке алынуға жататын әрбір ауру жағдайына (күдікті), N 058/у нысаны бойынша хабарлама толтырылады, ол 12 сағат ішінде аурудың тіркелген жері бойынша аумақтық санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органына жіберіледі. Бұдан басқа, жедел тәртіппен телефон арқылы ақпарат беріледі.
5. Карантиндік аурулар, алапес , тері аурулары мен жыныстық жолмен берілетін тері аурулары, туберкулез, АҚТҚ-дан туындайтын аурулар:
1) оба, тырысқақ , сары қызба аурулар мен оларға күдікті әрбір жағдай туралы науқасты анықтаған медицина қызметкері N 058/у "Жұқпалы ауру, тамақтан, жіті кәсіби уланулар, егуге әдеттен тыс реакция" (бұдан әрі - N 058/у н. бойынша) хабарлама жасайды, оны аумақтық санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органына жібереді. Бұдан басқа, телефон, телетайп, модем байланыстары арқылы кейіннен жазбаша түрде растай отырып, жоғарыда тұрған денсаулық сақтау органдарына (облыстық басқармалар, департаменттер, Денсаулық сақтау министрлігі) кезектен тыс хабарлама жібереді;
2) өмірінде ең алғашқы рет қойылған алапес ауруының және алапес рецидивінің әрбір жағдайы туралы үш данада арнайы хабарлама жасайды. Бір данасы лепрозорийдің эпидемиология бөлімінде қалады, екіншісі - облыстық тері-венерология диспансеріне беріледі, үшіншісі - тері-венерология ғылыми-зерттеу институтына жіберіледі;

3) на каждый случай заболевания сифилисом, гонококковой и хламидийной инфекцией, трихофитией, микроспорией, фавусом, чесоткой заполняется форма N 089/у "Извещение о больном с впервые в жизни установленным диагнозом активного туберкулеза, венерической болезни, трихофитии, микроспории, фавуса, чесотки, трахомы, психического заболевания" (далее извещение ф. N 089/у). Извещение высылается в трехдневный срок в районный (городской) кожно-венерологический диспансер (отделение, кабинет).
Районный (городской) кожновенерологический диспансер (отделение, кабинет) ежемесячно, второго числа месяца, следующего после отчетного периода, сообщает по телефону в территориальный орган санитарно-эпидемиологической службы, суммарные сведения о числе вновь выявленных больных сифилисом, гонорейной, хламидийной инфекцией на основании полученных извещений.
В случае выявления сифилиса, гонореи и хламидийной инфекции у лиц, обслуживающихся медицинскими организациями других министерств и ведомств медицинскими работниками территориальных лечебно-профилактических организаций, последние передают извещение по ф. N 089/у в районный (городской) кожно-венерологический диспансер (отделение, кабинет) и в медицинскую организацию соответствующего ведомства по подчиненности.
На больного (подозрение) микроспорией, трихофитией, фавусом и чесоткой с впервые в жизни установленным диагнозом заполняется второй экземпляр извещения ф. N 089/у, который направляется в государственный орган санитарно-эпидемиологической службы по месту жительства больного в течение 24 часов с момента установления диагноза (подозрения);
4) на каждого больного с впервые в жизни установленным диагнозом активного туберкулеза всех форм локализации, заполняется извещение ф. N 089/у, которое высылается в трехдневный срок в районный (городской) противотуберкулезный диспансер (отделение, кабинет) и территориальный орган санитарно-эпидемиологической службы.
При выявлении больных бациллярной формой туберкулеза, кроме извещения ф. N 089/у, заполняется извещение ф. N 058/у, которое в течение 24 часов пересылается в территориальный орган санитарно-эпидемиологической службы по месту жительства больного. Извещение ф. N 058/у заполняется не только на впервые диагностированные случаи бациллярного туберкулеза, но и при появлении бацилловыделения у больных неактивной формой туберкулеза, а также в случае смерти от туберкулеза больных, не состоявших при жизни на учете.
В случае выявления активного туберкулеза у лиц, обслуживающихся медицинскими организациями других министерств и ведомств сотрудниками территориальных лечебно-профилактических организаций, последние передают извещение ф. N 089/у в территориальный орган санитарно-эпидемиологической службы и в медицинскую организацию соответствующего ведомства по подчиненности.
Районный (городской) противотуберкулезный диспансер (отделение, кабинет) ежемесячно второго числа месяца, следующего после отчетного периода, сообщает для сверки данных о числе больных по телефону в территориальный орган санитарно-эпидемиологической службы суммарные сведения о числе вновь выявленных больных активным туберкулезом на основании полученных извещений;

3) сифилис, гонорея, хламидий инфекциялары, трихофития, микроскопия, фавус, қышыма аурулардың әрбір жағдайына N 089/у "Өмірінде алғашқы рет белсенді түрдегі туберкулез, жыныстық қатынас аурулары, трихофития, микроскопия, фавус, қышыма, трахома, психикалық аурулар диагнозы қойылған науқастар туралы хабарлама" нысаны (бұдан әрі N 089/у нысаны) толтырылады. Хабарлама үш күндік мерзімде аудандық (қалалық) тері-венерология диспансеріне (бөлімшесі, кабинеті) жіберіледі.
Аудандық (қалалық) тері-венерология диспансері (бөлімшесі, кабинеті) ай сайын есептік кезеңнен кейінгі айдың 2 күнінде телефон арқылы алынған хабарлама негізінде сифилистің, гонореяның барлық түрлерімен, хламидий инфекциясымен ауыратыны алғашқы рет анықталған науқастардың саны туралы жиынтық мәліметтерді аумақтық санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органына хабарлайды.
Басқа министрліктер мен ведомстволардың медициналық ұйымдарының медицина қызметкерлері қызмет көрсететін адамдарда сифилис, гонорея мен хламидий инфекциясы анықталған жағдайда соңғылары аудандық (қалалық) тері-венерология диспансеріне (бөлімшесіне, кабинетіне) және бағыныстылығы бойынша тиісті ведомствоның медициналық мекемесіне N 089/у нысаны бойынша ауырғандар туралы хабарлама жібереді.
Өмірінде алғашқы рет микроспориямен, трихофитиямен, фавуспен және қышымамен ауырады деген диагноз қойылған науқасқа (күдікті) диагнозды (күдіктену) қойған мезеттен бастап 24 сағат ішінде науқастың тұрғылықты жеріндегі санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органына N 089/у нысаны бойынша жіберілетін хабарламаның екінші данасы толтырылады.
4) өмірінде алғашқы рет кез келген ағзаның белсенді туберкулезімен ауырады деген диагноз қойылған әрбір науқасқа N 089/у нысаны бойынша хабарлама толтырылады, ол үш күндік мерзімде аудандық (қалалық) туберкулезге қарсы күрес диспансеріне (бөлімшесіне, кабинетіне) және аумақтық санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органына жіберіледі.
Туберкулездің бациллалық түрімен ауыратын науқас анықталған кезде N 089/у нысанынан басқа N 058/у нысаны толтырылады, ол 24 сағат ішінде науқастың тұрғылықты жеріндегі аумақтық санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органына қайта жіберіледі. N 058/у нысаны бойынша хабарлама тек бациллалық туберкулезге алғашқы рет диагноз қою жағдайына ғана емес, сонымен қатар белсенді емес туберкулез нысанымен ауыратын науқаста бацилла шығарылымдары анықталғанда, сондай-ақ өмірінде есепке тұрмаған науқастың туберкулезден қайтыс болған кезінде де толтырылады.
Басқа министрліктер мен ведомстволардың медициналық мекемелерінің қызметкерлері қызмет көрсететін адамдарда сифилис, гонорея мен хламидий инфекциялары анықталған жағдайда соңғылары аумақтық санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органына және бағыныстылығы бойынша тиісті ведомствоның медициналық мекемесіне N 089/у нысаны бойынша белсенді туберкулезбен ауырғандар туралы хабарлама жібереді.
Аудандық (қалалық) туберкулезге қарсы күрес диспансері науқастардың саны туралы деректерді салыстыру үшін ай сайын есептік кезеңнен кейінгі айдың 2 күнінде телефон арқылы алынған хабарлама негізінде белсенді туберкулезбен ауыратыны алғашқы рет анықталған науқастардың саны туралы жиынтық мәліметтерді облыстық, қалалық (Астана, Алматы қалалары) аумақтық санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органына хабарлайды.

5) на каждый впервые выявленный случай, положительный на ВИЧ в иммуноферментном анализе по второй сыворотке крови, территориальный центр СПИД составляет форму N 274/у "Экстренное извещение о ВИЧ-инфекции" (далее - извещение ф. N 274/у) в медицинскую организацию, которая направила сыворотку на исследование, и территориальный орган санитарно-эпидемиологической службы.
По получению окончательного результата из референс-лаборатории Республиканского центра по профилактике и борьбе со СПИД, территориальный центр по профилактике и борьбе со СПИД направляет новое экстренное извещение ф. N 274/у о подтверждении или отмене диагноза ВИЧ-инфекции.
При постановке диагноза "СПИД" у ВИЧ-инфицированных лиц, состоящих на диспансерном учете, подается экстренное извещение ф. N 274/у в территориальный орган санитарно-эпидемиологической службы.
Экстренное извещение ф. N 274/у направляется только нарочным в запечатанном виде с грифом "для служебного пользования". Медицинские работники и другие лица, которым в связи с выполнением служебных обязанностей стали известны сведения о лицах, инфицированных ВИЧ и больных СПИД, должны сохранять эти сведения в тайне.
Областной, городской (городов Астаны и Алматы) центры СПИД ежемесячно второго числа месяца, следующего после отчетного периода, сообщают для сверки по телефону в областной, городской (городов Астаны и Алматы) орган санитарно-эпидемиологической службы суммарные сведения о числе вновь выявленных носителей ВИЧ и больных СПИД.
6. Индивидуальному учету в лечебно-профилактических организациях и суммарному учету в государственных органах санитарно-эпидемиологической службы подлежат: грипп, острые инфекции верхних дыхательных путей множественной или неуточненной локализации, функциональная диарея.
Экстренное извещение на случаи заболевания этими инфекциями не представляется, учет их производится в амбулаторно-поликлинических организациях по "Статистическим талонам для регистрации заключительных (уточненных) диагнозов" (форма N 025-2/у) или по "Талонам амбулаторного пациента" (форма N 025-6/у). Амбулаторно-поликлинические организации ежемесячно второго числа месяца, следующего после отчетного периода, сообщают суммарные данные о числе больных по телефону в территориальный орган санитарно-эпидемиологической службы.
7. Экстренное извещение ф. N 058/у заполняется врачом или средним медицинским работником, выявившим или заподозрившим заболевание в следующих лечебно-профилактических организациях, независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности:

5) АҚТҚ-ны тасымалдаушылар, АҚТҚ-дан туындайтын ауру (ЖҚТБ).
Екінші қан сарысуы бойынша иммундық-ферменттік анализде әрбір алғашқы рет анықталған АҚТҚ-ға оң жағдайға аумақтық ЖҚТБ орталығы сарысуды зерттеуге жіберген медицина ұйымына және аумақтық санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органына N 274/у нысаны бойынша АҚТҚ инфекциясы жағдайына күдіктену туралы шұғыл хабарлама жібереді.
Республикалық ЖҚТБ орталығының референс-зертханасынан түпкілікті нәтиже алғаннан кейін аумақтық ЖҚТБ орталығы АҚТҚ инфекциясы диагнозын растау немесе жою туралы N 274/у нысаны бойынша жаңа шұғыл хабарлама жібереді.
Диспансерлік есепте тұрған АҚТҚ-ны жұқтырған адамдарда "ЖҚТБ" диагнозы қойылған кезде ол туралы аумақтық санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органына N 274/у нысаны бойынша шұғыл хабарлама жіберіледі.
N 274/у нысаны бойынша шұғыл хабарлама "қызметте пайдалану үшін" деген белгімен жабық түрде ғана жіберіледі. Қызметтік міндеттерін орындауға байланысты АҚТҚ-ны жұқтырған адамдар мен ЖҚТБ-мен ауыратын науқастар туралы мәліметтермен таныс болған медицина қызметкерлері мен басқа да адамдар бұл мәліметтерді құпия сақтауға тиіс.
Облыстық, қалалық (Астана және Алматы қалаларының) ЖҚТБ орталықтары ай сайын есептік кезеңнен кейінгі айдың 2 күнінде телефон арқылы салыстыру үшін облыстық, қалалық (Астана және Алматы қалаларының) санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органына АҚТҚ-ны тасымалдаушылар мен ЖҚТБ-мен ауыратын науқастардың пайда болу саны туралы жиынтық мәліметтерді хабарлайды.
6. Емдеу-алдын алу ұйымдарында жеке есепке және санитарлық-эпидемиологиялық қызметте жинақтық есепке тұмау, бірнеше жерде орналасқан немесе орналасуы нақтыланбаған жоғарғы тыныс алу жолдарының өткір инфекциялары, функционалды диарея жатады.
Осы жұқпалы аурулармен ауырған жағдайларға шұғыл хабарлама жіберілмейді, оларды есепке алу  амбулаториялық-емханалық ұйымдарда "Қорытынды (нақтыланған) диагнозды тіркеуге арналған статистикалық талон" (N 025-2/у нысаны) немесе "Амбулаториялық пациент талоны" (N 025-6/у нысаны) бойынша жүргізіледі. Амбулаторлық-емханалық ұйымдар ай сайын есептік кезеңнен кейінгі айдың 2 күні телефон арқылы аумақтық санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органына науқастардың саны туралы жиынтық деректерді хабарлайды.
7. N 058/у нысанындағы шұғыл хабарламаны меншік нысаны және ведомcтволық бағыныстылығына қарамастан, мына емдеу-алдын алу ұйымдарында ауруды анықтаған немесе оған күдіктенген дәрігер немесе орта медицина қызметкері толтырады:

1) амбулаторно-поликлинических организациях, независимо от условий, при которых было выявлено заболевание (при обращении в поликлинику, при посещении больного на дому, при профилактическом осмотре и другие);
2) стационарах, в случаях, когда, диагноз инфекционного заболевания был поставлен в стационаре (больной поступил без направления поликлинической организации, диагноз инфекционного заболевания поставлен взамен диагноза другого заболевания, случай внутрибольничной инфекции, заболевание, выявленное на секции);
3) организациях судебно-медицинской экспертизы;
4) медицинских кабинетах организаций, независимо от форм собственности;
5) организациях первичной медико-санитарной помощи.
8. Медицинские работники фельдшерско-акушерского пункта экстренное извещение ф. N 058/у составляют в двух экземплярах, первый экземпляр отсылается в территориальный орган санитарно-эпидемиологической службы, второй - в лечебно-профилактическую организацию, в ведении которой находится данный фельдшерско-акушерский пункт (участковую, районную, городскую больницу, амбулаторию, поликлинику и другие).
9. Учет заболеваний среди детей, посещающих организованные детские коллективы, проводится в следующем порядке:
1) медицинский персонал, обслуживающий дошкольные организации (ясли, ясли-сады, детские сады, школы), направляет экстренное извещение ф. N 058/у в территориальный орган санитарно-эпидемиологической службы только в случаях, когда заболевание (подозрение) впервые выявлено персоналом этих организаций при проведении осмотра детей или при других обстоятельствах;
2) сведения об инфекционных заболеваниях, выявленных медицинским персоналом лечебно-профилактических организаций (больницы, поликлиники) у детей, посещающих детские организации, сообщаются (по телефону и путем отсылки экстренного извещения ф. N 058/у) в территориальный орган санитарно-эпидемиологической службы персоналом этих организаций;
3) медицинские работники, обслуживающие детские оздоровительные организации, выехавшие в загородную зону на летний период, экстренное извещение ф. N 058/у направляют в территориальный орган санитарно-эпидемиологической службы по месту временной дислокации оздоровительной организации в летний период.
10. Медицинские работники станций скорой медицинской помощи, выявившие или заподозрившие инфекционное заболевание, сообщают в территориальный орган санитарно-эпидемиологической службы по телефону о выявленном больном и в поликлинику (амбулаторию), в районе обслуживания которой проживает больной. Экстренные извещения в этих случаях составляются медицинским работником стационара, в случае госпитализации, или медицинским работником поликлиники, который должен посетить больного на дому.

1) ауру анықталған жағдайға қарамастан, барлық ведомстволардың амбулаториялық-емханалық ұйымдарында (емханаға, науқастың үйіне барған кезде, профилактикалық тексеру кезінде және басқа да);
2) жұқпалы ауру диагнозы стационарда қойылған кезде барлық ведомстволардың стационарларында (науқас емхана ұйымының жолдауысыз түскенде, жұқпалы ауру диагнозы басқа ауру диагнозының орнына қойылғанда, ауруханаішілік инфекция секцияда анықталған жағдайда);
3) сот-медициналық сараптама ұйымдарында;
4) балалардың мектепке дейінгі ұйымдарының, мектептердің, жоғары оқу орындарының медицина кабинеттерінде;
5) бастапқы медициналық-санитарлық көмек көрсету ұйымдарында.
8. Денсаулық сақтау жүйесінің фельдшерлік-акушерлік пункттің медицина қызметкерлері N 058/у нысаны бойынша хабарламаны екі данада жасайды: бірінші дана аумақтық санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органына, екіншісі - қарауында осы фельдшерлік-акушерлік пункті бар емдеу-алдын алу ұйымына (учаскелік, аудандық, қалалық ауруханаға, амбулаторияға, емханаға және басқаға) салып жіберіледі.
9. Ұйымдастырылған балалар ұжымдарына келетін балалар арасындағы ауруларды есепке алу мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) мектепке дейінгі балалар ұйымдарына (ясли, ясли-балабақша, балалар балабақшасы, мектептер) қызмет көрсететін медицина қызметкері балаларды қараған немесе басқа да мән-жайлар кезінде ауруды осы ұйымдардың қызметкері алғашқы рет анықтаған жағдайда N 058/у нысанындағы шұғыл хабарламаны аумақтық санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органына жібереді;
2) емдеу-алдын алу ұйымының (аурухананың, емхананың) медицина қызметкері балалар ұйымдарына баратын балаларда анықтаған жұқпалы аурулар туралы мәліметтерді аумақтық санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органына хабарлайды (телефон арқылы және N 058/у нысанындағы шұғыл хабарламаны жіберу жолымен);
3) жазғы кезеңде қаладан тыс аймақта орналасқан балаларды сауықтыру ұйымдарына қызмет көрсететін медицина қызметкерлері сауықтыру ұйымының жазғы кезеңде уақытша орналасқан жері бойынша аумақтық санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органына N 058/у нысанындағы шұғыл хабарлама жібереді.
10. Жедел медициналық көмек көрсету станциясының жұқпалы ауруды анықтаған немесе оған күдіктенген медицина қызметкерлері телефон арқылы анықталған науқас туралы аумақтық санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органына және емханаға (амбулаторияға), науқас тұратын қызмет көрсету ауданына хабарлайды.  Бұл жағдайларда шұғыл хабарламаны стационар, ауруханаға жатқызу немесе емханаға барған жағдайда ауруды үйде қарайтын дәрігер жасайды.

11. Лечебно-профилактические организации других министерств и ведомств экстренные извещения ф. N 058/у составляют в двух экземплярах, один из которых высылают в территориальный орган санитарно-эпидемиологической службы, второй - в вышестоящую ведомственную медицинскую организацию в порядке, установленном соответственно данными министерствами.
12. Представление информации о поступлении больных с инфекционными заболеваниями (подозрениями на инфекционное заболевание) на стационарное лечение, об уточнении или изменении диагноза инфекционного заболевания проводится в следующем порядке:
1) инфекционная больница (больница, имеющая инфекционное отделение) должна сообщить о поступлении больных инфекционными заболеваниями (подозрениями), в течение 12 часов с момента поступления в территориальный орган санитарно-эпидемиологической службы, в районе которой расположена лечебно-профилактическая организация, направившая больного на госпитализацию;
2) лечебно-профилактическая организация, уточнившая или изменившая диагноз, должна составить новое экстренное извещение ф. N 058/у и в течение 12 часов направить его в территориальный орган санитарно-эпидемиологической службы по месту обнаружения заболевания, указав измененный (уточненный) диагноз, дату его установления, первоначальный диагноз и результаты лабораторного исследования;
3) территориальный орган санитарно-эпидемиологической службы в оперативном порядке должен сообщить в лечебно-профилактическую организацию, в которой выявлено заболевание, о госпитализации, подтверждении (изменении) диагноза.
13. Во всех лечебно-профилактических организациях, медицинских кабинетах организаций, независимо от форм собственности обязательно ведется форма N 060/у "Журнал учета инфекционных заболеваний", в который заносятся сведения о больном.
14. Ответственными за регистрацию, учет инфекционных и паразитарных заболеваний в лечебно-профилактических организациях являются:
1) в лечебно-профилактической организации - главный врач;
2) в дошкольных организациях, школах, детских домах, оздоровительных организациях - медицинский работник данного учреждения.
15. Учет инфекционных и паразитарных заболеваний в органах санитарно-эпидемиологической службы проводится на основании оперативного сообщения по телефону о выявлении инфекционного заболевания (подозрения), в дальнейшем подтвержденного экстренным извещением.
16. Государственные органы санитарно-эпидемиологической службы при выявлении на их территории случая инфекционного заболевания, у лиц, прибывших из других регионов, должны информировать орган санитарно-эпидемиологической службы по месту постоянного жительства больных для проведения соответствующих противоэпидемических мероприятий в очагах заболеваний (обследование контактов, дезинфекция и другие).
Утвержден приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 26 июня 2003 года N 479
Перечень инфекционных и паразитарных заболеваний
среди населения, подлежащих регистрации и учету
в Республике Казахстан
Учету на всей территории Республики Казахстан подлежат, независимо от места заражения и гражданства заболевшего, следующие инфекционные заболевания (в соответствии с кодами десятого пересмотра международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем):

11. Басқа министрліктер мен ведомстволардың емдеу-алдын алу ұйымдары N 058/у нысаны бойынша шұғыл хабарламаны екі данада жасайды, олар осы министрліктердің деректеріне сәйкес белгіленген тәртіппен оның біреуін аумақтық санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органына, екіншісін - жоғарыда тұрған ведомстволық медициналық ұйымға жібереді.
12. Жұқпалы аурулармен ауыратын (жұқпалы ауруға күдікті) науқастардың стационарлық емдеуге келіп түсуі, жұқпалы ауру диагнозын нақтылау немесе өзгерту туралы ақпаратты ұсыну мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) жұқпалы аурулар ауруханасы (жұқпалы аурулар бөлімшесі бар аурухана) ауданында науқасты ауруханаға жатқызуға жіберген емдеу-алдын алу ұйымы орналасқан аумақтық санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органына ауру келіп түскен мезеттен бастап 12 сағат ішінде жұқпалы аурулармен ауырған науқастардың келіп түсуі туралы хабарлауға міндетті;
2) диагнозды нақтылаған немесе өзгерткен емдеу-алдын алу ұйымы N 058/у нысаны бойынша шұғыл хабарламаны толтыруға және өзгертілген (нақтыланған) диагнозды, оны айқындаған күнін, бастапқы диагноз бен зертханалық зерттеу нәтижесін көрсете отырып, 12 сағат ішінде оны аумақтық санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органына салып жіберуге міндетті;
3) аумақтық санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органы жедел тәртіппен  ауру анықталған емдеу-алдын алу ұйымына ауруханаға жатқызу, диагнозды растау (өзгерту) туралы хабарлауға тиіс.
13. Меншік нысанына қарамастан, барлық емдеу-алдын алу ұйымдарында, мектепке дейінгі балалар ұйымдарының, мектептердің, жоғары оқу орындарының медицина кабинеттерінде, сауықтыру және басқа да ұйымдарда науқас туралы мәліметтер енгізілетін N 060/у "Жұқпалы ауруларды есепке алу журналы" нысаны міндетті түрде толтырылады.
14. Емдеу-алдын алу ұйымдарында жұқпалы және паразиттік ауруларды тіркеу, есепке алу үшін жауапты лауазымдық тұлғалар:
1) емдеу-алдын алу ұйымында - бас дәрігері;
2) мектепке дейінгі балалар ұйымдарында, мектептерде, балалар үйлерінде, сауықтыру ұйымдарында - осы мекеменің медицина қызметкері.
15. Санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органдарында жұқпалы және паразиттік ауруларды есепке алу бұдан әрі шұғыл хабарламамен расталатын жұқпалы ауруларды (күдіктенуді) анықтау туралы телефон арқылы берілген жедел хабарламаның негізінде жүргізіледі.
16. Санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органдары олардың аумақтарында басқа өңірлерден келген адамдарда жұқпалы аурулар жағдайы анықталған кезде аурудың ошақтарында тиісті эпидемияға қарсы іс-шараларды (аурумен байланысты, дезинфекцияны тексеру және басқалар) жүргізу үшін науқастардың тұрғылықты тұратын жері бойынша санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органын хабардар етуге тиіс.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2003 жылғы 26 маусымдағы
N 479 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасында тіркеу мен есепке
алуға жататын халқының арасындағы жұқпалы
және паразиттік ауруларының тізбесі
Науқастың жұқтырған жері мен азаматтығына қарамастан, Қазақстан Республикасының барлық аумағында арнайы есепке алуға жататын жұқпалы аурулар (аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктеуін он рет қайта қараудың кодына сәйкес):

1) чума (А20);
2) холера (А00);
3) желтая лихорадка (А95);
4) лепра (А30);
5) сифилис (А50-А53);
6) гонококковая инфекция (А54);
7) хламидийная инфекция (А55; А56);
8) брюшной тиф (А01.0);
9) паратифы А, В, С (А01.1-А01.4);
10) другие сальмонеллезные инфекции (А02);
11) шигеллез (бактериальная дизентерия) (А03);
12) энтерит, вызванный Yersinia enterocolitica (иерсиниоз) (А04.6; А28.2);
13) другие бактериальные кишечные инфекции (A04.0-А04.5; А04.7-А04.9);
14) другие бактериальные пищевые отравления (А05);
15) амебиаз (А06);
16) балантидиаз (А07.0);
17) вирусные и другие уточненные кишечные инфекции (А08);
18) туляремия (А21);
19) сибирская язва (А22);
20) бруцеллез (А23);
21) эризипилоид (А26);
22) другие бактериальные зоонозы (А.28);
23) листериоз (А.32);
24) дифтерия (А36);
25) коклюш (А37);
26) скарлатина (А38);
27) менингококковая инфекция (А39);
28) столбняк (А.33-А35);
29) болезнь, вызванная вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ)
(В20-В24);
30) острый полиомиелит (А80);
31) ветряная оспа (В01);
32) корь (В05);
33) краснуха (В06);
34) клещевой вирусный энцефалит (А84);
35) вирусные лихорадки, передаваемые членистоногими и вирусные геморрагические лихорадки (А90-А99);
36) вирусный гепатит (В15-В19);
37) бешенство (А82);
38) эпидемический паротит (В26);
39) орнитоз, пситтакоз (А70);
40) инфекционный мононуклеоз (В27);
41) ящур (В08.8);
42) риккетсиозы (А75-А79);
43) малярия (В50-В54);
44) лейшманиоз (В55);
45) лептоспироз (А27);
46) гельминтозы (В65-В83);
47) педикулез (В85);
48) болезнь легионеров (А48.1);
49) туберкулез (А15-А19);
50) чесотка (В86);
51) инфекционные болезни, специфичные для перинатального периода (Р36-Р39);
52) осложнения, связанные преимущественно с послеродовым периодом (О85; О86; О90.0; О90.1; О91);
53) осложнения хирургических и терапевтических вмешательств (Т80.2; Т80.8; Т80.9; Т81.3; Т81.4; Т82.6; Т82.7; Т83.5; Т83.6; Т84.5-Т84.7; Т.85.7);
54) бессимптомный инфекционный статус, вызванный вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ) (Z21);
55) носительство возбудителя брюшного тифа (Z22.0);
56) носительство возбудителя сальмонеллеза (Z22.1);
57) носительство возбудителя дизентерии (Z22.1);
58) носительство возбудителя дифтерии (Z22.2);
59) носительство возбудителя малярии (Z22.8);
60) укусы, ослюнения, оцарапывания животными (W54; W55);
61) необычные реакции на профилактические прививки, постпрививочные осложнения (Т88.7);
62) грипп (J10-J11);
63) острые инфекции верхних дыхательных путей множественной или неуточненной локализации (J06);
64) энтеробиоз (В80);
65) функциональная диарея (К59,1; К59.9).

1) оба (А20);
2) тырысқақ (А00);
3) сары қызба (А95);
4) алапес (А30);
5) сифилистің (А50-(А53);
6) гонококк инфекциясы (А54);
7) хламидий инфекциясы (А55; А56);
8) іш сүзегі (А01.0);
9) А,В,С қылауы (А01.1-А01.4);
10) басқа да сальмонеллез инфекциялары (А02);
11) шигеллез (бактериялық дизентерия) (АОЗ);
12) Yersіnіa enterocolіtіca туындаған (иерсиниоз) (А04.6; А28.2);
13) басқа да бактериялық ішек инфекциялары (А04.0-04.5; А04.7-А04.9);
14) басқа да бактериялық тамақтан уланулар (А05);
15) амебиаз (А06);
16) балантидиаз (А07.0);
17) вирусты және басқа да нақтыланған ішек инфекциялары (А08);
18) туляремия (А21);
19) күйдіргі (А22);
20) бруцеллез (А23);
21) эризипилоид (А26);
22) басқа да бактериялық зооноздар (А28);
23) листериоз (А32);
24) дифтерия (А36);
25) көкжөтел (А37);
26) жәншау (А38);
27) менингококк инфекциясы (А39);
28) сіреспе (А33-А35);
29) адамның қорғаныш тапшылығы қоздырғышынан туындаған ауру (АҚТҚ) (В20-В24);
30) өткір полиомиелит (А80);
31) желшешек (В01);
32) қызылша (В05);
33) қызамық (В06);
34) кене вирусты энцефалит (А84);
35) буынаяқтылар арқылы берілетін вирусты қызбалар мен вирусты геморрагиялық қызбалар (А90-А99);
36) вирусты гепатит (В15-В19);
37) құтырма (А82);
38) эпидемиялық паротит (В26);
39) орнитоз, пситтакоз (А70);
40) жұқпалы мононуклеоз (В27);
41) аусыл (В08.8);
42) риккетсиоздар (А75-А79);
43) безгек (В50-В54);
44) лейшманиоз (В55);
45) лептоспироз (А27);
46) гельминтоздар (В65-В83);
47) педикулез (В85);
48) легионерлер ауруы (А48.1);
49) туберкулез (А15-А19);
50) қышыма (В86);
51) перинатальдық кезеңге тән жұқпалы аурулар (Р-36-Р39);
52) көбіне босанғаннан кейінгі кезеңмен байланысты асқынулар (О85; О86; О90.0; О90.1; 091);
53) хирургиялық және терапиялық араласу асқынулары (Т.80.2; Т.80.8; Т.80.9; Т.81.3; Т.81.4; Т.82.6; Т.82.7; Т.83.5; Т.83.6; Т.84.5-Т.84.7; Т.85.7);
54) адамның қорғаныш тапшылығының қоздырғышынан (АҚТҚ) туындаған белгілері жоқ жұқпа мәртебесі (Z21);
55) іш сүзегінің қоздырғышын тасымалдаушылық (Z22.0);
56) сальмонеллездің қоздырғышын тасымалдаушылығы (Z22.1);
57) дизентерия қоздырғышын тасымалдаушылық (Z22.1);
58) дифтерияның қоздырғышын тасымалдаушылық (Z22.2);
59) безгектің қоздырғышын тасымалдаушылық (Z22.8);
60) жануарлардың тістеуі, түкіріктеуі, тырнауы (W54; W55);
61) алдын ала егуге әдеттен тыс реакциялар, егуден кейінгі асқынулар (Т88.7);
62) тұмау (J10-J11);
63) бірнеше жерде орналасқан немесе орналасуы нақтыланбаған жоғарғы тыныс алу жолдарының өткір инфекциялары (J06);
64) энтеробиоз (В86);
65) функционалды диарея (К59.1- К59.9).