О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 марта 2001 года N 86 "Об условиях определения рейтинга и минимальном рейтинге для страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и утверждении перечня рейтинговых агентств", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 1503
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 июля 2003 года N 221. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июля 2003 года за N 2418. Утратило силу - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 октября 2005 года N 384 (V053959)
В целях совершенствования нормативной правовой базы, регулирующей деятельность страховых (перестраховочных) организаций, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 марта 2001 года N№86 "Об условиях определения рейтинга и минимальном рейтинге для страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и утверждении перечня рейтинговых агентств" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N№1503, опубликованное 7-20 мая 2001 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык Банкінін Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана", с изменением и дополнением, утвержденными постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 октября 2001 года N 452, зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1688), следующие изменения и дополнения:
1) в названии, пунктах 1 и 2, названиях приложений 1 и 2 слова "страховой (перестраховочной) организации-нерезидента" заменить словами "перестраховочной организации и страхового брокера-нерезидентов";
2) в пункте 2:
слово "ее" заменить словом "их";
слова "осуществлять выплаты по своим обязательствам" заменить словами "исполнять свои обязательства";
слова "страхования (перестрахования)" исключить;

Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 1503 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін рейтинг анықтау шарттары мен ең аз рейтинг туралы және рейтинг агенттіктерінің тізбесін бекіту туралы" 2001 жылғы 31 наурыздағы N 86 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 4 шілдедегі N 221 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 30 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 2418. Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 29 қазандағы N 384 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 29 қазандағы N 384   қаулысымен .
________________________________
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық базаны жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін рейтинг анықтау шарттары мен ең аз рейтинг туралы және рейтинг агенттіктерінің тізбесін бекіту туралы" 2001 жылғы 31 наурыздағы N 86  қаулысына  (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1503 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында 2001 жылғы 7-20 мамырда жарияланған, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 19 қазандағы N 452  қаулысымен  бекітілген, Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1688 тіркелген өзгерісімен және толықтыруымен бірге) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) атауындағы, 1 және 2-тармақтарда N 1 және N 2 қосымшалардың атауларындағы мемлекеттік тілдегі мәтіндегі "Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының" деген сөздер "Қазақстан Республикасының резиденті емес қайта сақтандыру ұйымының және сақтандыру брокерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 2-тармақта:
"оның" деген сөз "олардың" деген сөзбен ауыстырылсын;
мемлекеттік тілдегі мәтіндегі "өз міндеттемелері бойынша уақтылы төлем жасау" деген сөздер "өз міндеттемелері уақтылы орындау" деген сөздермен ауыстырылсын;
мемлекеттік тілдегі мәтіндегі "жасаған" деген сөзден кейінгі "сақтандыру (қайта сақтандыру)" деген сөздер алынып тасталсын;

3) пункт 3 изложить в следующей редакции:
"Перестраховочная организация-нерезидент Республики Казахстан, принимающая страховые риски на перестрахование от страховой (перестраховочной) организации-резидента Республики Казахстан и страховой брокер-нерезидент Республики Казахстан должны иметь минимальный требуемый рейтинг финансовой надежности не ниже рейтинга, установленного в приложении 2 к настоящему постановлению.";
4) дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. С 1 июля 2004 года перестраховочная организация-нерезидент Республики Казахстан, принимающая страховые риски на перестрахование от страховой (перестраховочной) организации-резидента Республики Казахстан и страховой брокер-нерезидент Республики Казахстан, имеющие минимальный рейтинг финансовой надежности не ниже "А++" (по классификации Российского рейтингового агентства "Эксперт-РА") должны иметь минимальный рейтинг финансовой надежности не ниже присвоенного Республике Казахстан суверенного рейтинга (или соответствующего ему рейтинга) по классификации рейтинговых агентств "Moody's Investors Service", "Standard & Poors", и  "Fitch"."
5) в Приложении 1:
слова "страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, создающей (имеющей) дочернюю страховую (перестраховочную) организацию в Республике Казахстан и" исключить;
слово ", считать" заменить словами "и страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, считать";
6) в Приложении 2:
пункт 1 исключить;
слово ", должен" заменить словами "и страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, должен";
слова "Ваа3" заменить словами "А3";
слова "ВВ+" заменить словами "А-";
слова "ВВВ-" заменить словами "А-";
слова "В+" заменить словами "А-".
2. Департаменту финансового надзора (Бахмутова Е.Л.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и страховых (перестраховочных) организаций.
3. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Сайденова А.Г.

3) 3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан - Қазақстан Республикасының резидентінен қайта сақтандыруға сақтандыру тәуекелдерін қабылдайтын Қазақстан Республикасының резиденті емес қайта сақтандыру ұйымының және Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру брокерінің осы қаулыға N 2 қосымшада белгіленген рейтингтен төмен емес қаржылық сенімділігінің ең аз талап етілетін рейтингі болуға тиіс.";
4) мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. 2004 жылғы 1 шілдеден бастап "А++"-дан төмен емес қаржылық сенімділігінің ең аз рейтингі бар ("Эксперт-РА" Ресей рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан - Қазақстан Республикасының резидентінен қайта сақтандыруға сақтандыру тәуекелдерін қабылдайтын Қазақстан Республикасының резиденті емес қайта сақтандыру ұйымының және Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру брокерінің "Moody's Investors Serviсe", "Standard & Poors" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша Қазақстан Республикасына берілген тәуелсіз рейтингтен (немесе соған сәйкес рейтингтен) төмен емес қаржылық сенімділігінің ең аз рейтингі болуға тиіс.";
5) N 1 қосымшада:
"Қазақстан Республикасында еншілес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құратын (ұйымы бар) Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және" деген сөздер алынып тасталсын;
мемлекеттік тілдегі мәтіндегі "ұйымының" деген сөзден кейін "және Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру брокерінің" деген сөздермен толықтырылсын;
6) N 2 қосымшада:
1-тармақ алынып тасталсын;
мемлекеттік тілдегі мәтіндегі "ұйымының" деген сөзден кейін "және Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру брокерінің" деген сөздермен толықтырылсын;
"Ваа3" деген сөздер "А3" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ВВ+" деген сөздер "А-" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ВВВ-" деген сөздер "А-" деген сөздермен ауыстырылсын;
"В+" деген сөздер "А-" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Қаржылық қадағалау департаменті (Бахмутова Е.Л.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, аумақтық филиалдарына және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына жіберсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ә.Ғ.Сәйденовке жүктелсін.

4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, за исключением абзацев четвертого, пятого, шестого и седьмого подпункта 6) пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 1 января 2004 г.
Председатель
Национального Банка

4. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін күшіне енеді, қаулының 1-тармағының 6) тармақшасының төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші абзацтары 2004 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді.
Ұлттық Банк
Төрағасы