Об утверждении Правил регистрации валютных операций, связанных с движением капитала, и открытия счетов за границей
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 июля 2003 года N 225. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 августа 2003 года N 2436. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2005 года N 134 (V053971)
В целях совершенствования валютного законодательства, регулирующего порядок регистрации валютных операций, связанных с движением капитала, и открытия счетов за границей, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила регистрации валютных операций, связанных с движением капитала, и открытия счетов за границей.
2. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившими силу постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 марта 2001 года N 88 "Об утверждении Правил регистрации валютных операций, связанных с движением капитала" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1555, опубликованное в газетах "Егемен Казакстан" 10 июля 2001 года и "Казахстанская Правда" 12 июля 2001 года и официальных изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык Банкiнiн Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана" в 2001 году N 14).
3. Департаменту платежного баланса и валютного регулирования (Дюгай Н.Н.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня.
4. Управлению по обеспечению деятельности руководства Национального Банка Республики Казахстан (Мартюшев Ю.А.) и Управлению документационного обеспечения и контроля (Джерембаев Е.Е.) обеспечить публикацию настоящего постановления в официальных средствах массовой информации и печатных изданиях Национального Банка Республики Казахстан.
5. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Айманбетову Г.З.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Национального Банка
Согласовано                    Согласовано
Первый заместитель           Министерство финансов
Председателя Агентства Республики    Республики Казахстан

Капитал қозғалысымен байланысты валюталық операцияларды тіркеу және шет елде шоттар ашу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 4 шілдедегі N 225 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 11 тамызда тіркелді. Тіркеу N 2436. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 29 қазандағы N 134 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 29 қазандағы N 134   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан  қараңыз ).
________________________________________
Капитал қозғалысымен байланысты валюталық операцияларды тіркеу және шет елде шоттар ашу тәртібін реттейтін валюталық заңдарды жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Капитал қозғалысымен байланысты валюталық операцияларды тіркеу және шет елде шоттар ашу ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы күшіне енген күннен бастап:
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Капитал қозғалысымен байланысты валюталық операцияларды тіркеу ережесін бекіту туралы" 2001 жылғы 31 наурыздағы N 88  қаулысының  (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін Мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2001 жылғы 25 маусымда N 1555 тіркелген, 2001 жылғы 10 шілдеде "Егемен Қазақстан" және 2001 жылғы 12 шілдеде "Казахстанская Правда" газеттерінде және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің 2001 жылғы N 14 "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" ресми басылымдарында жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Төлем балансы және валюталық реттеу департаменті (Дюгай Н.Н.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, аумақтық филиалдарына және екінші деңгейдегі банктерге жіберсін.
4. ҚРҰБ басшылығының қызметін қамтамасыз ету басқармасы (Мартюшев Ю.А.), Құжаттамалық қамтамасыз ету және бақылау басқармасы (Жерембаев Е.Е.) осы қаулыны ресми бұқаралық ақпарат құралдарында және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің басылымдарында жариялауды қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Г.З.Айманбетоваға жүктелсін.
6. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін күшіне енеді.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Келісілді:
Қазақстан Республикасының
Статистика жөніндегі агенттігі
Төрағасының бірінші орынбасары
2003 жылғы 10 шілдеде
Келісілді:
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрлігі
Министрдің м.а.

Казахстан по статистике            18 июля 2003 г.
10 июля 2003 г.
Согласовано                    Согласовано
Комитет по инвестициям          Агентство таможенного
Министерства индустрии и торговли    контроля Республики
Республики Казахстан                 Казахстан
16 июля 2003 г.                17 июля 2003 г.
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 4 июля 2003 года N 225
"Об утверждении Правил
регистрации валютных операций,
связанных с движением капитала,
и открытия счетов за границей"
Правила
регистрации валютных операций, связанных с
движением капитала, и открытия счетов за границей
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан " О Национальном  Банке Республики Казахстан" от 30 марта 1995 года N 2155, " О валютном  регулировании" от 24 декабря 1996 года N 54-1 и устанавливают порядок регистрации операций, связанных с движением капитала, и открытия счетов за границей для осуществления достоверного и своевременного статистического учета и анализа состояния платежного баланса и внешнего долга страны.
Глава 1. Общие положения
1. Для целей настоящих Правил используются следующие термины и определения:
Договор - договор, кредитное или инвестиционное соглашение, контракт, учредительные документы, изменения и дополнения к ним, договор на открытие счета, а также иные документы, на основании которых осуществляются валютные операции, связанные с движением капитала, а также производится открытие счетов за границей;
код ОКПО - идентификационный код, присваиваемый юридическим лицам, филиалам и представительствам юридических лиц уполномоченным органом государственной статистики Республики Казахстан согласно Общему классификатору предприятий и организаций;
кредитование нерезидентом экспортно-импортной сделки - авансовый платеж нерезидента сроком более 180 дней в оплату приобретаемых им у резидента товаров (работ, услуг) или полученная резидентом отсрочка платежа сроком более 180 дней в оплату импортируемых в Республику Казахстан товаров (работ, услуг);
объект инвестирования - юридическое лицо - резидент (нерезидент), в чей уставный капитал осуществляется (осуществлен) вклад или чьи ценные бумаги (доля уставного капитала) приобретаются (приобретены) нерезидентом (резидентом). В случае операции с депозитарными расписками объектом инвестирования является эмитент ценной бумаги, являющейся базовым активом;
объект прямого инвестирования - юридическое лицо-резидент (нерезидент), десять и более процентов голосующих акций (десять и более процентов голосов от общего количества голосов участников) которого принадлежат прямому инвестору-нерезиденту (резиденту);
отношение нерезидента-кредитора к резиденту-заемщику - экономико-правовая характеристика нерезидента по отношению к резиденту, которая может оказать влияние на экономические результаты сделок между ними. Отношения нерезидента-кредитора к резиденту-заемщику могут быть следующими: прямой инвестор, объект прямого инвестирования, иное;
перерегистрация Договора - последующая регистрация Договора в случаях, предусмотренных настоящими Правилами;
портфельные инвестиции - приобретение государственных ценных бумаг, облигаций и иных ценных бумаг коммерческих организаций, а также приобретение акций (внесение вклада участника) юридического лица, в результате которых лицу, осуществляющему такое приобретение (внесение вклада), будет принадлежать менее десяти процентов голосующих акций (менее десяти процентов голосов участников) данного юридического лица. К портфельным инвестициям также относится приобретение депозитарных расписок;
прямой инвестор - юридическое или физическое лицо, осуществляющее (осуществившее) прямые инвестиции в объект инвестирования;
прямые инвестиции - вложения денег, ценных бумаг, вещей, имущественных прав, включая права на результаты интеллектуальной творческой деятельности, и иного имущества в оплату акций (вкладов участников) юридического лица, в результате которых лицу, осуществляющему такие вложения, будет принадлежать десять и более процентов голосующих акций (десять и более процентов голосов от общего количества голосов участников) данного юридического лица;
реинвестиции - вложения прямым инвестором доходов, полученных от ранее осуществленных инвестиций, в объект инвестирования;
уполномоченный государственный орган - орган государственного управления, регулирующий отношения по владению, пользованию и распоряжению государственным имуществом, а также государственные органы, осуществляющие по отношению к объекту инвестирования функции субъекта права государственной собственности.

2003 жылғы 18 шілдедегі
Келісілді:
Қазақстан Республикасы Индустрия
және сауда министрлігінің
Инвестициялар жөніндегі
комитеті Төраға
2003 жылғы 10 шілдедегі
Келісілді:
Қазақстан Республикасының
Кедендік бақылау агенттігі
Төраға
2003 жылғы 17 шілдедегі
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
"Капитал қозғалысымен байланысты
валюталық операцияларды тіркеу
және шет елде шоттар ашу
ережесін бекіту туралы"
2003 жылғы 4 шілдедегі
N 225 қаулысымен
Бекітілген
Капитал қозғалысымен байланысты валюталық операцияларды тіркеу және шет елде шоттар ашу
Ережесі
Осы Ереже "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы  N 2155 , "Валюталық реттеу туралы" 1996 жылғы 24 желтоқсандағы  N 54-1  Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленді және елдің төлем балансы мен сыртқы борышының жай-күйіне шынайы және уақтылы статистикалық есепке алу мен талдауды жүзеге асыру үшін капитал қозғалысымен байланысты операцияларды тіркеу және шет елде шоттар ашу тәртібін белгілейді.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ереженің мақсаттары үшін мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
Шарт - шарт, кредиттік немесе инвестициялық келісім, келісім-шарт, құрылтай құжаттары, оларға өзгерістер мен толықтырулар, шоттарды ашуға жасалған шарт, сондай-ақ капитал қозғалысымен байланысты валюталық операцияларды жүзеге асыруға, сондай-ақ шет елдерде шоттарды ашуға негізге алынатын басқа да құжаттар;
КҰЖЖ коды - Кәсіпорындар мен ұйымдардың Жалпы жіктеушісіне сәйкес Қазақстан Республикасы мемлекеттік статистикасының уәкілетті органы заңды тұлғаларға, заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктеріне беретін бірегейлендіру коды;
резидент еместің экспорт-импорт мәмілесін кредиттеуі - резидент еместің резиденттен сатып алатын тауарларға (жұмысқа, қызметке) ақы төлеуге 180 күннен астам мерзімге аванстық төлемі немесе резиденттің Қазақстан Республикасына импортталатын тауарларға (жұмысқа, қызметке) ақы төлеуді 180 күннен астам мерзімге кейінге қалдыруға алған рұқсаты;
инвестициялау объектісі - жарғылық капиталына салым салынатын (салым салынған) немесе бағалы қағаздарын (жарғылық капиталының үлесін) резидент емес (резидент) сатып алатын (сатып алған) заңды тұлға-резидент (резидент емес). Депозитарлық қолхаттармен операциялар жасаған жағдайда инвестициялау объектісі базалық актив болып табылатын бағалы қағаздар эмитенті болып табылады;
тікелей инвестициялау объектісі - дауыс беретін акцияларының он және одан астам проценті (қатысушылардың жалпы дауыс санының он және одан астам проценті) тікелей инвестор-резидент емеске (резидентке) тиесілі заңды тұлға-резидент (резидент емес);
резидент емес кредитордың резидент-заемшыға қатынасы - олардың арасындағы мәмілелердің экономикалық нәтижелеріне әсер етуі мүмкін резидент еместің резидентке қатысты экономикалық-құқықтық сипаттамасы. Резидент емес кредитордың резидент-заемшыға қатынастары мынадай болуы мүмкін: тікелей инвестор, тікелей инвестициялау объектісі, басқа да;
Шартты қайта тіркеу - осы Ережеде көзделген жағдайларда Шартты кейінгі тіркеу;
портфельдік инвестициялар - мемлекеттік бағалы қағаздарды, облигацияларды және коммерциялық ұйымдардың өзге де бағалы қағаздарын сатып алу, сондай-ақ заңды тұлғаның акцияларын сатып алу (қатысушының салым енгізуі), оның нәтижесінде осындай сатып алуды (салым енгізуді) жүзеге асырған тұлғаға осы заңды тұлғаның дауыс беретін акцияларының он процентінен азы (қатысушылар дауыстарының он процентінен азы) тиесілі болады. Портфельдік инвестицияларға сол сияқты депозитарлық қолхаттар сатып алу да жатады;
тікелей инвестор - инвестициялау объектісіне тікелей инвестицияларды жүзеге асыратын (жүзеге асырған) заңды немесе жеке тұлға;
тікелей инвестициялар - ақша салымдары, бағалы қағаздар, заттар, зияткерлік шығармашылық қызмет нәтижелеріне құқықты қоса алғанда, мүліктік құқықтар және заңды тұлғаның акцияларына (қатысушылардың салымдарын) төлем жасауға өзге де мүлік салымдары, оның нәтижесінде осындай салымдарды жүзеге асырған тұлғаға осы заңды тұлғаның дауыс беретін акцияларының он және одан көп проценті (қатысушылар дауыстарының жалпы санынан он және одан көп процент) тиесілі болады;
қайта инвестициялар - тікелей инвестордың бұрын жүзеге асырылған инвестициялардан алынған кірістерді инвестициялау объектісіне салуы;
уәкілетті мемлекеттік орган - мемлекеттік мүлікті иелену, пайдалану мен басқару жөніндегі қатынастарды реттейтін мемлекеттік басқару органы, сондай-ақ инвестициялау объектісіне қатысты мемлекеттік меншік құқығы субъектісінің қызметін жүзеге асыратын мемлекеттік органдар.

2. Регистрация/перерегистрация (далее - регистрация) включает регистрацию соответствующего Договора и ежеквартальное представление сведений по зарегистрированному Договору в порядке, установленном настоящими Правилами.
3. Регистрации подлежат:
1) валютные операции, связанные с движением капитала, предусматривающие поступление имущества (средств) в Республику Казахстан и/или возникновение обязательств по возврату средств нерезиденту в сумме, превышающей эквивалент 100 тысяч долларов США:
получение кредитов от нерезидентов на срок более 180 дней, включая финансовый лизинг;
кредитование нерезидентами экспортно-импортных сделок;
инвестиции нерезидентов в Республику Казахстан, в форме прямых и портфельных инвестиций, включая первичное размещение ценных бумаг резидентов на международных рынках капитала, в том числе выпуск депозитарных расписок на ценные бумаги резидентов;
переводы нерезидентов в оплату полной передачи резидентами исключительного права на объекты интеллектуальной собственности;
переводы нерезидентов в оплату имущественных прав на недвижимость за исключением имущества, приравненного к недвижимым вещам.
2) прямые инвестиции резидентов в страны, входящие в Организацию экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) и (или) страны, с которыми Республикой Казахстан заключены и ратифицированы международные договоры о взаимном поощрении и защите инвестиций, в результате которых резиденту, осуществляющему инвестиции, будут принадлежать пятьдесят и более процентов голосующих акций (пятьдесят и более процентов голосов участников) объекта инвестирования.
3) открытие физическими лицами-резидентами счетов за границей в иностранном банке, если иностранный банк зарегистрирован и расположен в государстве, которое имеет долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "А" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" или "Fitch") или "А2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service"), и является членом ОЭСР.
4. Резидент-участник Договора (далее - резидент), обращается для регистрации Договора в Национальный Банк в течение тридцати дней с даты вступления Договора в силу.
5. Банки второго уровня, уполномоченный государственный орган, а также резиденты, осуществляющие прямые инвестиции за границу, для регистрации обращаются в центральный аппарат Национального Банка.
В иных случаях резиденты обращаются в территориальный филиал Национального Банка: юридические лица - по месту нахождения, а физические лица - по месту своего постоянного проживания.
6. Регистрация осуществляется в течение десяти рабочих дней с даты представления заявителем полного пакета документов, предусмотренного настоящими Правилами. После проведения регистрации выдается регистрационное свидетельство установленного образца (Приложение 1 к настоящим Правилам) на государственном и русском языках.

2. Тіркеуге/қайта тіркеуге (бұдан әрі - тіркеу) тиісті Шартты тіркеу және осы Ережеде белгіленген тәртіппен тіркелген Шарт бойынша тоқсан сайын мәліметтер беру жатады.
3. Мыналар тіркелуге жатады:
1) Қазақстан Республикасына баламасы 100 мың АҚШ долларынан асатын сомада мүліктің (қаражаттың) түсуін көздейтін капитал қозғалысымен және/немесе қаражатты резидент емеске қайтару бойынша міндеттемелердің пайда болуына байланысты валюталық операциялар:
қаржы лизингін қоса алғанда резидент еместерден 180 күннен астам мерзімге кредиттер алу;
резидент еместердің экспорт-импорт мәмілелерін кредиттеуі;
халықаралық капитал рыноктарында резиденттердің бағалы қағаздарын бастапқы орналастыруды, оның ішінде резиденттердің бағалы қағаздарына депозитарлық қолхаттар шығаруды қоса алғанда резидент еместердің Қазақстан Республикасына тікелей және портфельдік инвестициялар нысанындағы инвестициялары;
резиденттердің интеллектуалдық меншік объектілеріне ерекше құқықты толық беру үшін ақы төлеуге резидент еместердің аударымы;
жылжымайтын заттарға теңестірілген мүлікті қоспағанда, жылжымайтын мүлікке мүліктік құқық үшін ақы төлеуге резидент еместердің аударымы.
2) Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымына (ЭЫДҰ) кіретін елдерге және (немесе) Қазақстан Республикасымен инвестицияларды өзара көтермелеу және қорғау туралы халықаралық шарттар жасалған және бекітілген елдерге резиденттердің тікелей инвестициялары, оның нәтижесінде инвестицияны жүзеге асырған резидентке инвестициялау объектісінің дауыс беретін акцияларының елу және одан көп проценті (қатысушылар даусының елу және одан көп проценті) тиесілі болады.
3) егер шетелдік банк "А" ("Standard & Poor's" немесе "Fitch" рейтингтік агенттіктерінің жіктемелері бойынша) немесе "А2" ("Moody's Investors Service" рейтингтік агенттігінің жіктемесі бойынша) төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар мемлекетте тіркелген және орналасқан болса және ЭЫДҰ мүше болып табылса, жеке тұлғаның - резиденттің шетелдерде шетелдік банкте шоттар ашуы.
4. Шарттың резидент қатысушысы (бұдан әрі - резидент) Шарт күшіне енген күннен бастап отыз күн ішінде Шартты тіркеу үшін Ұлттық Банкке өтініш береді.
5. Екінші деңгейдегі банктер, уәкілетті мемлекеттік орган, сондай-ақ шет елдерге тікелей инвестицияларды жүзеге асыратын резиденттер тіркеу үшін Ұлттық Банктің орталық аппаратына өтініш береді.
Басқа жағдайларда резиденттер Ұлттық Банктің аумақтық филиалына: заңды тұлғалар - тұрған жері бойынша, ал жеке тұлғалар - өзінің тұрақты мекен-жайы бойынша өтініш береді.
6. Тіркеу өтініш беруші осы ережеде көзделген құжаттардың толық пакетін ұсынған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады. Тіркеу жүргізілгеннен кейін мемлекеттік және орыс тілдерінде белгіленген үлгідегі тіркеу куәлігі беріледі (осы Ереженің 1-қосымшасы).

7. Для операций, связанных с движением капитала, перерегистрация требуется при наличии следующих изменений:
суммы Договора в сторону увеличения,
валюты Договора;
участников Договора;
предмета Договора;
срока действия Договора - при переходе с краткосрочного (один год и менее) на долгосрочный (более одного года);
места нахождения (постоянного проживания) резидента - при передислокации в другую область;
места нахождения (постоянного проживания) нерезидента - при передислокации в другую страну (изменении страны регистрации юридического лица или постоянного проживания физического лица).
Перерегистрация Договора, предусматривающего получение резидентом кредитов на срок более 180 дней, или кредитование нерезидентом экспортно-импортных сделок резидента, осуществляется также в случае изменения отношения нерезидента-кредитора к резиденту-заемщику.
При перерегистрации не требуется повторного представления документов, если они не изменились с момента последнего представления в Национальный Банк.
Для резидента, открывшего счет за границей, перерегистрация Договора производится только в случае изменения его места постоянного проживания (передислокации в другую область).
8. Перерегистрации Договора не требуется в случаях досрочного расторжения Договора сторонами, полного или частичного списания (прощения) долга кредитором.
9. Резидент уведомляет в письменной форме по месту регистрации обо всех изменениях и дополнениях к зарегистрированному Договору, возникающих в период его действия и не требующих перерегистрации, не позднее тридцати дней с даты внесения таких изменений и дополнений.
10. Регистрационное свидетельство признается утратившим силу в следующих случаях:
при перерегистрации Договора и выдаче нового регистрационного свидетельства;
если валютная операция признана недействительной в установленном законодательством порядке;
при полном исполнении обязательств сторонами, при полном списании (прощении) долга кредитором и/или расторжении Договора сторонами, при наличии подтверждающих документов и письменного уведомления резидента-участника Договора об этих фактах;
при наличии уведомления территориальных подразделений уполномоченного органа по вопросам таможенного дела по областям (городам республиканского значения, столице) и/или уполномоченных банков о закрытии паспорта сделки по зарегистрированному Договору (по сделкам, подпадающим под экспортно-импортный валютный контроль);
при закрытии счета за рубежом;
в силу невозможности исполнения обязательств в связи с ликвидацией юридического лица или со смертью должника-физического лица, если нет правопреемника.

7. Капитал қозғалысына байланысты операциялар үшін мынадай өзгерістер болғанда:
Шарттың сомасы өсірілгенде;
Шарт валютасы;
Шарттың қатысушылары;
Шарттың мәні;
Шарттың қолданылу мерзімі - қысқа мерзімдіден (бір жыл және одан аз) ұзақ мерзімдіге (бір жылдан артық) ауысқан кезде;
резиденттің орналасқан жері (тұрақты мекен-жайы) - басқа облысқа көшкен кезде;
резидент еместің орналасқан жері (тұрақты мекен-жайы) - басқа елге көшкен кезде (заңды тұлға тіркелген ел немесе жеке тұлғаның тұрақты мекен-жайы өзгергенде) қайта тіркеу талап етіледі.
Резиденттің 180 күннен астам мерзімге кредит алуын немесе резидент еместің резиденттің экспорт-импорт мәмілелерін кредиттеуін көздейтін Шартты қайта тіркеу сонымен қатар резидент емес кредитордың резидент заемшыға қатынасы өзгерген жағдайда да жүзеге асырылады.
Қайта тіркеу кезінде Ұлттық Банкке соңғы ұсынылған кезден бастап құжаттар өзгермеген болса, оларды қайтадан ұсыну талап етілмейді.
Шет елде шот ашқан резидент үшін Шартты қайта тіркеу оның тұрақты мекен-жайы өзгерген жағдайда ғана жүргізіледі (басқа облысқа көшкенде).
8. Тараптар Шартты мерзімінен бұрын бұзған, кредитор борышты толық не ішінара есептен шығарған (кешірген) жағдайда Шартты қайта тіркеу талап етілмейді.
9. Резидент өзінің іс-әрекеті кезеңінде туындайтын және қайта тіркеу талап етілмейтін, тіркелген Шартқа барлық өзгерістер мен толықтырулар туралы осындай өзгерістер мен толықтырулар енгізілген күннен бастап отыз күннен кешіктірмей тіркелген орны бойынша жазбаша нысанда хабарлайды.
10. Тіркеу куәлігінің мынадай жағдайларда:
Шартты қайта тіркегенде және жаңа тіркеу куәлігін берген кезде;
егер валюталық операция заңдарда белгіленген тәртіппен жарамсыз деп танылғанда;
тараптар міндеттемелерді толық орындаған кезде, кредитор борышты толық есептен шығарған (кешірген) және/немесе тараптар Шартты бұзған кезде, осы фактілер туралы растау құжаттары болғанда және Шартқа қатысушы резиденттің жазбаша хабарламасы болған кезде;
облыстар бойынша (республикалық дәрежедегі қала, астана) кедендік істер мәселелері жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің және/немесе уәкілетті банктердің тіркелген Шарт бойынша мәміле паспортының (экспорт-импорттық валюталық бақылауға түскен мәмілелер бойынша) жабылғаны туралы хабарламасы болған кезде;
шет елде шоттар жабылған кезде;
заңды тұлғаның таратылуына немесе борышкер жеке тұлғаның қайтыс болуына байланысты, егер мұрагері болмаса, міндеттемелерді орындаудың мүмкін болмауына орай күші жойылды деп танылады.

11. Регистрационное свидетельство действительно до полного исполнения обязательств сторонами (в том числе обязательств, не исполненных к дате окончания срока действия Договора), либо до прекращения действия Договора.
В случае признания регистрационного свидетельства утратившим силу, Национальный Банк уведомляет об этом территориальные подразделения уполномоченного органа по вопросам таможенного дела по областям (городам республиканского значения, столице) и агентов валютного контроля в порядке, установленном в пункте 39 настоящих Правил.
12. При утере оригинала регистрационного свидетельства по заявлению резидента Национальный Банк выдает его дубликат.
Для получения дубликата регистрационного свидетельства резидент представляет по месту регистрации заявление с указанием причин и обстоятельств утраты регистрационного свидетельства.
Национальный Банк в течение пяти рабочих дней с даты поступления документов оформляет и выдает дубликат регистрационного свидетельства.
Дубликат регистрационного свидетельства выдается за номером и датой первоначального регистрационного свидетельства с указанием слова "Дубликат" и даты выдачи дубликата.
13. Резидент, зарегистрировавший Договор, ежеквартально представляет по месту регистрации сведения о движении средств и/или о состоянии задолженности по зарегистрированному Договору в соответствии с пунктами 15, 21, 22, 23, 25, 27, 30 настоящих Правил.
Глава 2. Регистрация валютных операций, связанных с получением
резидентами кредитов от нерезидентов и кредитованием
нерезидентами экспортно-импортных сделок резидентов
14. Для регистрации валютных операций, связанных с получением резидентами кредитов от нерезидентов и кредитованием нерезидентами экспортно-импортных сделок резидентов, резидент представляет в Национальный Банк следующие документы:
заявление на регистрацию Договора (Приложение 2 к настоящим Правилам);
график поступления (получения) средств и погашения задолженности по Договору (Приложение 3 к настоящим Правилам);
копию Договора (а также его перевод на государственный или русский языки), прошитую и засвидетельствованную печатью резидента (юридического лица или индивидуального предпринимателя) или засвидетельствованную нотариально (для физического лица);
подтверждение уполномоченного банка об обслуживании соответствующего Договора, составленное в произвольной форме (за исключением банков второго уровня);
копию статистической карточки заявителя (для юридических лиц);
копию свидетельства о государственной регистрации юридического лица на государственном и русском языке;
копию паспорта сделки для сделок, подпадающих под экспортно-импортный валютный контроль (при наличии его на дату подачи заявления);
копии грузовых таможенных деклараций, выписок по счету клиента, инвойсов, счетов-фактур и/или иных документов, подтверждающих исполнение сторонами обязательств по данному Договору на дату подачи заявления, в случае, если такие обязательства исполнялись. По сделкам, подпадающим под экспортно-импортный валютный контроль, допускается представление справки уполномоченного банка и/или таможенного органа о проведенных платежах и поставках по паспорту сделки;
копию лицензии Национального Банка, если условиями Договора предусмотрено зачисление средств на счета третьих лиц-нерезидентов или/и открытие счета в зарубежном банке для обслуживания данного Договора;
копию документа, подтверждающего регистрационный номер налогоплательщика (далее - РНН);
копию документа, удостоверяющего личность (для физических лиц).

11. Тіркеу куәлігі тараптардың міндеттемелері (оның ішінде Шарттың қолданылу мерзімі аяқталған күні орындалмаған міндеттемелер) толық орындалғанға, не Шарттың қолданылуы тоқтатылғанға дейін жарамды.
Тіркеу куәлігінің күші жойылды деп танылған жағдайда Ұлттық Банк бұл туралы осы ереженің 38-тармағында белгіленген тәртіппен облыстар бойынша (республикалық дәрежедегі қала, астана) кедендік істер мәселелері жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне және валюталық бақылау агенттеріне хабарлайды.
12. Тіркеу куәлігінің түпнұсқасы жоғалған жағдайда резиденттің өтініші бойынша Ұлттық Банк оның дубликатын береді.
Тіркеу куәлігінің дубликатын алу үшін резидент тіркелген орны бойынша тіркеу куәлігін жоғалту себептері мен жағдайларын көрсете отырып өтініш береді.
Ұлттық Банк құжаттар келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тіркеу куәлігінің дубликатын ресімдейді және береді.
Тіркеу куәлігінің дубликатына "Дубликат" деген сөз жазылып, бастапқы тіркеу куәлігінің нөмірімен және берілген күнімен және дубликат берілген күн көрсетіліп беріледі.
13. Шартты тіркеген резидент тіркелген орны бойынша тоқсан сайын осы Ереженің 15, 21, 22, 23, 25, 27, 30 тармақтарына сәйкес қаражат қозғалысы туралы және/немесе тіркелген Шарт бойынша берешектің жай-күйі туралы мәліметтер ұсынады.
2-тарау. Резиденттердің резидент еместерден кредит алуымен және резидент еместердің резиденттердің экспорт-импорт мәмілелерін кредиттеуімен байланысты валюталық
операцияларды тіркеу
14. Резиденттердің резидент еместерден кредит алуымен және резидент еместердің резиденттердің экспорт-импорт мәмілелерін кредиттеуімен байланысты валюталық операцияларды тіркеу үшін резидент Ұлттық Банкке мынадай құжаттарды:
Шартты тіркеуге өтінішті (осы Ереженің 2-қосымшасы);
Шарт бойынша қаражаттың түсу (алу) және берешекті өтеу кестесін (осы Ереженің 3-қосымшасы);
Шарттың тігілген және резиденттің (заңды тұлғаның немесе жеке кәсіпкердің) мөрімен расталған немесе нотариат куәландырған (жеке тұлға үшін) көшірмесін (сондай-ақ мемлекеттік немесе орыс тіліне аудармасы);
еркін нысанда жасалған тиісті Шартқа қызмет көрсету туралы уәкілетті банктің растауын (екінші деңгейдегі банктерден басқа);
өтініш берушінің статистикалық карточкасының көшірмесін (заңды тұлғалар үшін);
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің мемлекеттік және орыс тіліндегі көшірмесін;
экспорт-импорт валюталық бақылауға түскен мәміле үшін (ол болған жағдайда өтініш берген күні) мәміле паспортының көшірмесін (қосымша парақсыз);
жүк-кеден декларацияларының, клиенттің шоты бойынша үзінділердің, инвойстардың, шот-фактура және/немесе тараптардың өтініш берген күнгі осы Шарт бойынша міндеттемелерін орындағанын, егер осындай міндеттемелер орындалған жағдайларда, растайтын басқа да құжаттардың көшірмелері. Экспорт-импорт валюталық бақылауға түскен мәмілелер бойынша уәкілетті банктің және/немесе кеден органының мәміле паспорты бойынша жүргізілген төлемдер мен жеткізілімдер туралы анықтамасын да ұсынуға рұқсат беріледі;
егер Шарттың талаптарымен қаражатты резидент емес үшінші тұлғалардың шоттарына есептеу немесе/және осы Шартқа қызмет көрсету үшін шетелдік банкте шот ашу көзделген болса, Ұлттық Банк лицензиясының көшірмесін;
салық төлеушінің тіркеу нөмірін (бұдан әрі - СТН) растайтын құжаттың көшірмесін;
жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін (жеке тұлғалар үшін) ұсынады.

15. Резидент (за исключением банков второго уровня) ежеквартально представляет по месту регистрации сведения по зарегистрированному Договору, по установленной форме (Приложение 4 к настоящим Правилам) до 10 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом. В целях контроля за достоверностью сведений по представленной форме отчетности Национальный Банк вправе также требовать копии грузовых таможенных деклараций, выписок по счету клиента или иных документов, подтверждающих фактическое движение средств по Договору.
16. Резидент - банк второго уровня ежеквартально представляет сведения по зарегистрированному Договору в рамках государственной статистической отчетности по внешним займам (кредитам, депозитам), привлеченным и обслуживаемым банком.
17. В случае перехода текущих валютных операций в операции, связанные с движением капитала, для регистрации соответствующего Договора в порядке, предусмотренном настоящими Правилами, резидент обращается в Национальный Банк в течение тридцати дней с даты такого перехода.
При этом по текущим валютным операциям, связанным с кредитованием нерезидентами экспортно-импортных сделок резидентов, регистрация Договора осуществляется только в случае, если на дату перехода операций из текущих в операции, связанные с движением капитала, сумма задолженности резидента по Договору превышает эквивалент 100 тысяч долларов США. Исчисление срока перехода текущих валютных операций в операции, связанные с движением капитала, начинается с даты образования первой неполностью погашенной в 180 дней задолженности резидента. Исчисление суммы задолженности производится по всем неполностью погашенным поставкам/платежам нерезидента в рамках Договора.
Глава 3. Регистрация прямых и портфельных
инвестиций нерезидентов в Республику Казахстан
18. Для регистрации прямых и портфельных инвестиций (за исключением операций, указанных в пунктах 19 и 20) резидент представляет в Национальный Банк следующие документы:
заявление на регистрацию Договора (Приложения 5, 6, 7 к настоящим Правилам);
копию Договора (а также его перевод на государственный или русский язык), прошитую и засвидетельствованную печатью резидента (юридического лица или индивидуального предпринимателя) или засвидетельствованную нотариально (для физического лица);
копию статистической карточки заявителя (для юридических лиц);
копию свидетельства о государственной регистрации юридического лица на государственном и русском языке;
подтверждение уполномоченного банка об обслуживании соответствующего Договора, составленное в произвольной форме (за исключением банков второго уровня);
копии грузовых таможенных деклараций, выписок по счету клиента, инвойсов, счетов-фактур или иных документов, подтверждающих исполнение сторонами обязательств по данному Договору на дату подачи заявления, в случае, если такие обязательства исполнялись;
для эмитентов ценных бумаг, в которые осуществляются инвестиции - копию свидетельства о государственной регистрации выпуска ценных бумаг или присвоении национального идентификационного номера (национальных идентификационных номеров) ценным бумагам, выданного уполномоченным органом, осуществляющим государственное регулирование рынка ценных бумаг;
копию документа, подтверждающего РНН;
копию документа, удостоверяющего личность (для физических лиц).

15. Резидент (екінші деңгейдегі банктерден басқа) тоқсан сайын тіркеу орны бойынша есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-на дейін (қоса алғанда) тіркелген Шарт бойынша мәліметтерді белгіленген нысанмен (осы Ереженің 4-қосымшасы) ұсынады. Ұсынылған есеп беру нысаны бойынша мәліметтердің шынайылығына бақылау жасау мақсатында Ұлттық Банк сонымен қатар кедендік жүк декларацияларының, клиенттің шоты бойынша үзінділердің және Шарт бойынша қаражаттың нақты қозғалысын растайтын басқа да құжаттардың көшірмелерін талап етуге құқылы.
16. Резидент-екінші деңгейдегі банк тоқсан сайын банк тартқан және қызмет көрсететін сыртқы заемдар (кредиттер, депозиттер) бойынша мемлекеттік статистикалық есеп беру шеңберінде тіркелген Шарт бойынша мәліметтер ұсынады.
17. Ағымдағы валюталық операциялар капитал қозғалысымен байланысты операцияларға ауысқан кезде осы Ережеде көзделген тәртіппен тиісті Шартты тіркеу үшін резидент мұндай ауысу күнінен бастап отыз күн ішінде Ұлттық Банкке өтініш береді.
Осыған орай резидент еместердің резиденттердің экспорт-импорт мәмілелерін кредиттеуімен байланысты ағымдағы валюталық операциялары бойынша Шартты тіркеу, егер ағымдағы операциялардан капитал қозғалысына байланысты операцияларға ауысқан күні резиденттің Шарт бойынша берешек сомасының баламасы 100 мың АҚШ долларынан асып кеткен жағдайда жүзеге асырылады. Ағымдағы валюталық операциялардың капитал қозғалысына байланысты операцияларға ауысу мерзімін есептеу 180 күнде резидент берешегінің толық өтелмеген бірінші берешегі пайда болған күннен басталады. Берешек сомасын есептеу резидент еместің Шарт шеңберінде барлық толық өтелмеген жеткізілімдері/төлемдері бойынша жүргізіледі.
3-тарау. Резидент еместердің Қазақстан Республикасына
тікелей және портфельдік инвестицияларын тіркеу
18. Тікелей және портфельдік инвестицияларды (19 және 20-тармақтарда көрсетілген операцияларды қоспағанда) тіркеу үшін резидент Ұлттық Банкке мынадай құжаттарды ұсынады:
Шартты тіркеуге өтініш (осы Ереженің 5, 6, 7-қосымшалары);
Шарттың тігілген және резиденттің (заңды тұлғаның немесе жеке кәсіпкердің) мөрімен расталған немесе нотариат куәландырған (жеке тұлға үшін) көшірмесі (сондай-ақ мемлекеттік немесе орыс тіліне аудармасы);
өтініш берушінің статистикалық карточкасының көшірмесі (заңды тұлғалар үшін);
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің мемлекеттік және орыс тіліндегі көшірмесі;
еркін нысанда жасалған тиісті Шартқа қызмет көрсету туралы уәкілетті банктің растауы (екінші деңгейдегі банктерден басқа);
кедендік жүк декларацияларының, клиенттің шоты бойынша үзінділердің, инвойстардың, шот-фактуралардың немесе тараптардың өтініш берген күнгі осы Шарт бойынша міндеттемелерінің орындалғанын, егер осындай міндеттемелер орындалған жағдайларда, растайтын басқа да құжаттардың көшірмелері;
инвестициялар жүзеге асырылатын бағалы қағаздардың эмитенттері үшін - бағалы қағаздар рыногын мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті орган берген бағалы қағаздар шығаруды мемлекеттік тіркеу немесе бағалы қағаздарға ұлттық бірегейлендіру нөмірін (ұлттық бірегейлендіру нөмірлерін) беру туралы куәліктің көшірмесі;
СТН растайтын құжаттың көшірмесі;
жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (жеке тұлғалар үшін).

19. Для осуществления регистрации операций уполномоченного государственного органа, связанных с приобретением нерезидентами государственных пакетов акций (долей государства), уполномоченный государственный орган - сторона Договора представляет в Национальный Банк заявление (Приложения 5, 6, 7 к настоящим Правилам) и копию Договора.
20. Для осуществления регистрации первичного размещения государственных ценных бумаг Республики Казахстан на международных рынках капитала эмитент - уполномоченный государственный орган представляет в Национальный Банк заявление (Приложения 5, 7 к настоящим Правилам) и копию Договора.
21. Резидент, являющийся объектом инвестирования (за исключением банков второго уровня и уполномоченного государственного органа), ежеквартально представляет по месту регистрации сведения, отражающие движение средств по зарегистрированному Договору, по установленной форме (Приложение 8 к настоящим Правилам) до 10 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом.
В целях контроля за достоверностью указанных сведений Национальный Банк вправе также требовать копии грузовых таможенных деклараций, выписок по счету клиента или иные документы, подтверждающие движение средств по Договору, а также бухгалтерского баланса, отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, отчета о движении денег.
22. Резидент, не являющийся объектом инвестирования (за исключением банков второго уровня), до полного исполнения обязательства нерезидентом, ежеквартально представляет по месту регистрации сведения о поступлении средств по зарегистрированному Договору по установленной форме (Приложение 9 к настоящим Правилам) до 10 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом.
23. Уполномоченный государственный орган ежеквартально представляет по месту регистрации Договора на продажу государственных пакетов акций (долей государства) сведения о поступлениях в бюджет по такому Договору по установленной форме (Приложение 10 к настоящим Правилам) до 10 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом.
Глава 4. Регистрация прямых инвестиций резидентов за границу
24. Для регистрации прямых инвестиций резидентов за границу резидент представляет в Национальный Банк следующие документы:
заявление на регистрацию Договора (Приложения 5, 6, 7 к настоящим Правилам);
копии Договоров, в том числе учредительных документов объекта инвестирования, и иных документов, подтверждающих соответствие сделки требованиям подпункта 2 пункта 3 настоящих Правил, а также их переводы на государственном или русском языках, прошитые и засвидетельствованные печатью резидента (юридического лица или индивидуального предпринимателя) или засвидетельствованные нотариально (для физического лица);
копию статистической карточки заявителя (для юридических лиц);
копию свидетельства о государственной регистрации юридического лица на государственном и русском языке;
подтверждение уполномоченного банка об обслуживании соответствующего Договора, составленное в произвольной форме (за исключением банков второго уровня);
копии грузовых таможенных деклараций, выписок по счету клиента, инвойсов, счетов-фактур или иных документов, подтверждающих исполнение сторонами обязательств по данному Договору на дату подачи заявления, в случае, если такие обязательства исполнялись;
копию документа, подтверждающего РНН;
копию документа, удостоверяющего личность (для физических лиц).

19. Резидент еместердің акциялардың мемлекеттік пакеттерін (мемлекеттің үлесін) сатып алуына байланысты уәкілетті мемлекеттік органның операцияларды тіркеуін жүзеге асыру үшін уәкілетті мемлекеттік орган - Шарт тарабы Ұлттық Банкке өтінішті (осы Ереженің 5, 6, 7-қосымшалары) және Шарттың көшірмесін ұсынады.
20. Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарын капиталдың халықаралық рыноктарында бастапқы орналастыруды тіркеуді жүзеге асыру үшін эмитент - уәкілетті мемлекеттік орган Ұлттық Банкке өтінішті (осы Ереженің 5, 7-қосымшалары) және Шарттың көшірмесін ұсынады.
21. Инвестициялау объектісі болып табылатын резидент (екінші деңгейдегі банктерден және уәкілетті мемлекеттік органнан басқа) тоқсан сайын, тіркелген орны бойынша есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-на дейін (қоса алғанда) тіркелген Шарт бойынша қаражаттың қозғалысын көрсететін мәліметтерді белгіленген нысанда (осы Ереженің 8-қосымшасы) ұсынады.
Көрсетілген мәліметтердің шынайылығына бақылау жасау мақсатында Ұлттық Банк сонымен қатар кедендік жүк декларацияларының, клиенттің шоты бойынша үзінділердің немесе Шарт бойынша қаражаттың қозғалысын растайтын басқа да құжаттардың, сондай-ақ бухгалтерлік баланстың, қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есептің, ақша қозғалысы туралы есептің көшірмелерін талап етуге құқылы.
22. Инвестициялау объектісі болып табылмайтын резидент (екінші деңгейдегі банктерден басқа) резидент емес міндеттемесін толық орындағанға дейін тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-на дейін (қоса алғанда) тіркелген орны бойынша белгіленген нысанда (осы Ереженің 9-қосымшасы) тіркелген Шарт бойынша қаражаттардың түсуі туралы мәліметтер ұсынады.
23. Уәкілетті мемлекеттік орган тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-на дейін (қоса алғанда) акциялардың мемлекеттік пакеттерін (мемлекеттің үлесін) сату Шартының тіркелген орны бойынша осы Шарт бойынша бюджетке түсімдер туралы мәліметтерді белгіленген нысанда (осы Ереженің 10-қосымшасы) ұсынады.
4-тарау. Резиденттердің шетелге тікелей
инвестицияларын тіркеу
24. Резиденттердің шет елге тікелей инвестицияларын тіркеу үшін резидент Ұлттық Банкке мынадай құжаттар ұсынады:
Шартты тіркеуге өтініш (осы Ереженің 5, 6, 7-қосымшалары);
Шарттардың, оның ішінде инвестициялау объектісінің құрылтай құжаттарының және мәміленің осы Ереженің 3-тармағының 2-тармақшасының талаптарына сәйкестігін растайтын өзге де құжаттардың көшірмелері, сондай-ақ олардың тігілген және резиденттің мөрімен куәландырылған (заңды тұлға немесе жеке кәсіпкер) немесе нотариат куәландырған (жеке тұлға үшін) мемлекеттік немесе орыс тілдеріндегі аудармалары;
өтініш берушінің статистикалық карточкасының көшірмесі (заңды тұлғалар үшін);
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің мемлекеттік және орыс тіліндегі көшірмесі;
еркін нысанда жасалған тиісті Шартқа қызмет көрсету туралы уәкілетті банктің растауы (екінші деңгейдегі банктерден басқа);
кедендік жүк декларацияларының, клиенттің шоты бойынша үзінділердің, инвойстардың, шот-фактуралардың немесе тараптардың өтініш берген күні осы Шарт бойынша міндеттемелерін орындағанын, егер осындай міндеттемелер орындалған жағдайларда, растайтын басқа да құжаттардың көшірмелері;
СТН растайтын құжаттың көшірмесі;
жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (жеке тұлғалар үшін).

25. Резидент (за исключением банков второго уровня) ежеквартально представляет по месту регистрации сведения, отражающие фактическое движение средств по зарегистрированному Договору, по установленной форме (Приложение 8 к настоящим Правилам) до 10 числа (включительно) месяца следующего за отчетным кварталом.
В целях контроля за достоверностью указанных сведений Национальный Банк вправе также требовать копии грузовых таможенных деклараций, выписок по счету клиента или иные документы, подтверждающие движение средств по Договору, а также бухгалтерского баланса, отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, отчета о движении денег, как инвестора-резидента, так и объекта инвестирования-нерезидента.
Глава 5. Регистрация открытия физическими лицами-резидентами
счетов за границей
26. При регистрации открытия физическими лицами-резидентами счетов за границей физическое лицо-резидент представляет в Национальный Банк следующие документы:
заявление на регистрацию (Приложение 11 к настоящим Правилам);
копию Договора (а также его перевод на государственный или русский язык), засвидетельствованную нотариально;
подтверждение уполномоченного банка об обслуживании физического лица-резидента, составленное в произвольной форме (в случае, если предполагается перевод средств из республики/в республику);
копию документа, подтверждающего РНН;
копию документа, удостоверяющего личность.
27. Физическое лицо-резидент ежегодно представляет в филиал выписку иностранного банка о состоянии счета на конец года до 25 числа (включительно) второго месяца, следующего за отчетным годом.
Глава 6. Регистрация иных операций,
связанных с движением капитала
28. Для регистрации операций, связанных с передачей резидентами нерезидентам исключительного права на объекты интеллектуальной собственности, оплатой нерезидентами резидентам права временного владения и пользования предприятием в целом как имущественным комплексом на основании Договора аренды предприятия, оплатой права собственности на недвижимость, за исключением имущества, приравненного к недвижимым вещам, на основании Договора купли-продажи, резидент представляет в Национальный Банк следующие документы:
заявление (Приложение 12 к настоящим Правилам);
копию Договора (а также его перевод на государственный или русский язык), прошитую и засвидетельствованную печатью резидента (юридического лица или индивидуального предпринимателя) или засвидетельствованную нотариально (для физического лица);
копию статистической карточки заявителя (для юридических лиц);
копию свидетельства о государственной регистрации юридического лица на государственном и русском языке;
подтверждение уполномоченного банка об обслуживании соответствующего Договора, составленное в произвольной форме (за исключением банков второго уровня);
копию документа, подтверждающего РНН;
копию документа, удостоверяющего личность (для физических лиц).

25. Резидент (екінші деңгейдегі банктерден басқа) тоқсан сайын тіркеу орны бойынша есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-на дейін (қоса алғанда) тіркелген Шарт бойынша қаражаттың нақты қозғалысын көрсететін мәліметтерді белгіленген нысанмен (осы Ереженің 8-қосымшасы) ұсынады.
Сонымен бірге Ұлттық Банк көрсетілген мәліметтердің шынайылығына бақылау жасау мақсатында кедендік жүк декларацияларының, клиенттің шоты бойынша үзінділердің немесе Шарт бойынша қаражат қозғалысын растайтын өзге де құжаттардың көшірмелерін, сондай-ақ резидент-инвестордың да, сол сияқты инвестициялау объектісі - резидент еместің де бухгалтерлік балансын, қаржы-шаруашылық қызметі нәтижелері туралы есепті, ақша қозғалысы туралы есепті талап етуге құқылы.
5-тарау. Резидент жеке тұлғалардың шет елде
шоттар ашуын тіркеу
26. Резидент жеке тұлғалардың шет елде шоттар ашуын тіркеген кезде резидент жеке тұлға Ұлттық Банкке мынадай құжаттар ұсынады:
тіркеуге өтініш (осы Ереженің 11-қосымшасы);
Шарттың нотариат куәландырған көшірмесі (сондай-ақ оның мемлекеттік немесе орыс тілдеріндегі аудармасы);
еркін нысанда жасалған резидент жеке тұлғаға қызмет көрсету туралы уәкілетті банктің растауы (егер республикадан/республикаға қаражат аудару болжанған жағдайда);
СТН растайтын құжаттың көшірмесі;
жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі.
27. Резидент жеке тұлға жыл сайын филиалға есепті жылдан кейінгі екінші айдың 25-не дейін (қоса алғанда) шоттың жыл аяғындағы жай-күйі туралы шетелдік банктің үзіндісін ұсынады.
6-тарау. Капитал қозғалысымен байланысты өзге де операцияларды тіркеу
28. Резиденттердің резидент еместерге зияткерлік меншік объектілеріне ерекше құқық берумен, резидент еместердің резиденттерге жалға алу Шарты негізінде кәсіпорынды тұтасымен мүліктік кешен ретінде уақытша иелену және пайдалану құқығын төлеумен, Сатып алу-сату шарты негізінде жылжымайтын заттарға теңестірілген мүліктен басқа, жылжымайтын мүлік құқығына ақы төлеумен байланысты валюталық операцияларды тіркеу үшін резидент Ұлттық Банкке мынадай құжаттарды ұсынады:
өтініш (осы Ереженің 12-қосымшасы);
Шарттың тігілген және резиденттің (заңды тұлға немесе жеке кәсіпкер) мөрімен куәландырылған немесе нотариат куәландырған (жеке тұлға үшін) көшірмесі (сондай-ақ оның мемлекеттік немесе орыс тілдеріндегі аудармалары);
өтініш берушінің статистикалық карточкасының көшірмесі (заңды тұлғалар үшін);
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің мемлекеттік және орыс тіліндегі көшірмесі;
еркін нысанда жасалған тиісті Шартқа қызмет көрсету туралы уәкілетті банктің растауы (екінші деңгейдегі банктерден басқа);
СТН растайтын құжаттың көшірмесі;
жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (жеке тұлғалар үшін).

29. Для регистрации Договора аренды предприятия или купли-продажи недвижимости нерезидентами, одной из сторон которого является уполномоченный государственный орган Республики Казахстан, уполномоченный государственный орган-сторона Договора представляет в Национальный Банк заявление (Приложение 12 к настоящим Правилам) и копию Договора.
30. Резидент ежеквартально, до полного исполнения обязательств нерезидентами, представляет по месту регистрации сведения, отражающие движение средств по зарегистрированному Договору, по установленной форме (Приложение 9 к настоящим Правилам) до 10 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом.
В целях контроля за достоверностью сведений по представленной форме отчетности Национальный Банк вправе также требовать копии выписок по счету клиента или иных документов, подтверждающих движение средств по Договору.
31. Оплата нерезидентами права временного владения и пользования недвижимостью (за исключением предприятия в целом как имущественного комплекса) на основании Договора имущественного найма в случае осуществления арендной платы нерезидентом более чем за 180 дней до исполнения обязательств резидентом (передачи предмета аренды) подлежит регистрации в соответствии с главой 2 настоящих Правил.
Глава 7. Частные случаи
32. В соответствии с настоящими Правилами регистрации не подлежат:
1) соглашения о государственных внешних займах, негосударственных внешних займах, имеющих государственные гарантии, а также операции, осуществляемые в рамках этих соглашений;
2) приобретение нерезидентами государственных ценных бумаг, выпущенных в Республике Казахстан;
3) приобретение нерезидентами казахстанских депозитарных расписок;
4) приобретение нерезидентами ценных бумаг резидентов, осуществляемое через резидентские брокерские компании, кроме случаев, когда брокер является объектом инвестирования;
5) приобретение резидентами у нерезидентов ценных бумаг резидентов, а также вкладов участников (доли участия в уставном капитале) юридического лица резидента;
6) реинвестиции нерезидентов;
7) открытие счетов в иностранных банках физическими лицами-резидентами, временно находящимися за пределами Республики Казахстан с целью работы, учебы, лечения или отдыха.
Положение подпункта 4) данного пункта не распространяется на первичное размещение ценных бумаг резидентов на международных рынках капитала.
Положения подпункта 5) данного пункта не распространяются на случаи, когда возникает задолженность у резидента по оплате приобретаемых активов на срок более 180 дней и на сумму, превышающую эквивалент 100 тысяч долларов США, которые подлежат регистрации в соответствии с Главой 2 настоящих Правил.
Центральный депозитарий ежемесячно представляет в Национальный Банк информацию по операциям, перечисленным в подпункте 2).
По операциям, перечисленным в подпункте 4), брокерская компания-резидент ежеквартально представляет информацию в Национальный Банк в рамках государственной статистической отчетности по международным операциям с ценными бумагами.

29. Тараптардың бірі Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органы болып табылатын резидент еместердің кәсіпорынды жалдау немесе жылжымайтын мүлікті сатып алу-сату Шартын тіркеу үшін уәкілетті мемлекеттік орган - Шарттың тарабы Ұлттық Банкке өтінішті (осы Ереженің 12-қосымшасы) және Шарттың көшірмесін береді.
30. Резидент тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-на дейін (қоса алғанда) тіркелген Шарт бойынша қаражаттың қозғалысын көрсететін мәліметтерді тіркеу орны бойынша белгіленген нысанмен (осы Ереженің 9-қосымшасы) ұсынады.
Ұсынылған есеп беру нысаны бойынша мәліметтердің шынайылығына бақылау жасау мақсатында Ұлттық Банк сонымен қатар клиенттің шоты бойынша үзінділердің немесе Шарт бойынша қаражаттың қозғалысын растайтын өзге де құжаттардың көшірмелерін талап етуге құқылы.
31. Мүліктік жалдау Шарты негізінде резидент еместердің жылжымайтын мүлікті уақытша иелену мен пайдалану құқығына ақы төлеуі (мүліктік кешен ретіндегі тұтастай кәсіпорыннан басқа) резидент міндеттемелерді (жалдау затын беру) орындағанға дейін 180 күннен астам жалдау ақысын төлеуді жүзеге асырған жағдайда осы Ереженің 2-тарауына сәйкес тіркелуге жатады.
7-тарау. Жеке жағдайлар
32. Осы Ережеге сәйкес:
1) мемлекеттік сыртқы заемдар, мемлекет кепілдік берген мемлекеттік емес сыртқы заемдар туралы келісімдер, сондай-ақ осы келісімдер шеңберінде жүзеге асырылатын операциялар;
2) резидент еместердің Қазақстан Республикасында шығарылған мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алуы;
3) резидент еместердің қазақстандық депозитарлық қолхаттарды сатып алуы;
4) брокер инвестициялау объектісі болып табылғаннан басқа жағдайларда резидент еместердің резиденттердің бағалы қағаздарын резиденттік брокерлік компаниялар арқылы сатып алуды жүзеге асыруы;
5) резиденттердің резидент еместерден резиденттердің бағалы қағаздарын, сондай-ақ резидент-заңды тұлға қатысушыларының салымдарын (жарғылық капиталға қатысу үлесін) сатып алу;
6) резидент еместердің қайта инвестициялары;
7) жұмыс істеу, оқу, емделу немесе демалу мақсатында Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде уақытша жүрген резидент жеке тұлғалардың шетелдік банктерде шоттар ашуы тіркелуге жатпайды.
Осы тармақтың 4) тармақшасының ережесі резиденттердің бағалы қағаздарын халықаралық капитал рыноктарында бастапқы орналастыруға қолданылмайды.
Осы тармақтың 5) тармақшасының ережесі резиденттің сатып алатын активтеріне ақы төлеу бойынша 180 күннен астам мерзімге және баламасы 100 мың АҚШ долларынан асатын сомаға осы Ереженің 2-тарауына сәйкес тіркелуге жататын берешегі пайда болған жағдайда қолданылмайды.
Орталық депозитарий ай сайын Ұлттық Банкке 2) тармақшада аталған операциялар бойынша ақпарат ұсынады.
Резидент брокерлік компания 4) тармақшада аталған операциялар бойынша тоқсан сайын Ұлттық Банкке бағалы қағаздармен халықаралық операциялар бойынша мемлекеттік статистикалық есеп шеңберінде ақпарат ұсынады.

33. При регистрации Договора, в котором в качестве участников (сторон и третьих лиц) выступают несколько резидентов и/или нерезидентов, в соответствующем заявлении на регистрацию Договора и регистрационном свидетельстве указываются все участники (кредитор - заемщик - плательщик, кредитор - заемщик - гарант, инвестор - продавец - объект инвестирования, инициатор выпуска депозитарных расписок - эмитент депозитарных расписок - эмитент базового актива, покупатель - продавец - получатель, а также иные участники Договора).
34. По Договору, участниками которого являются несколько резидентов, регистрационное свидетельство выдается резиденту-участнику Договора, первому обратившемуся в Национальный Банк с заявлением о регистрации. При осуществлении платежа в пользу нерезидента и/или получении средств от нерезидента по такому Договору иными резидентами-участниками Договора, в уполномоченный банк представляются копии документов, подтверждающих обоснованность платежа и/или получения средств (в том числе копии Договора, регистрационного свидетельства Национального Банка).
В случае невозможности получения копии регистрационного свидетельства у резидента-участника Договора, зарегистрировавшего Договор, иные резиденты-участники Договора могут обратиться с письменным заявлением в произвольной форме о представлении копии регистрационного свидетельства по месту регистрации Договора.
С письменного согласия резидента, получившего оригинал регистрационного свидетельства, другой участник-резидент может представлять ежеквартальные сведения соответствующей формы, о чем уведомляет в письменной форме по месту регистрации Договора. Также допускается с письменного согласия Национального Банка, выдавшего регистрационное свидетельство, представление ежеквартальных сведений резидентами-участниками Договора самостоятельно в части исполнения взаимных обязательств с нерезидентом.
Регистрационное свидетельство считается утратившим силу после получения Национальным Банком письменного уведомления о полном исполнении обязательств от всех резидентов-участников Договора.
35. По операциям, подпадающим под экспортно-импортный валютный контроль, в случае отсутствия паспорта сделки на момент подачи заявления на регистрацию Договора, резидент представляет копию паспорта сделки после его получения.
При перерегистрации Договора по основаниям, установленным пунктом 7 настоящих Правил, резидент после оформления в территориальном подразделении уполномоченного органа по вопросам таможенного дела по областям (городам республиканского значения, столице) дополнительных листов к паспорту сделки, представляет их копии в Национальный Банк.

33. Қатысушылар (тараптар және үшінші тұлғалар) бірнеше резидент және/немесе резидент еместер болып табылатын Шартты тіркеу кезінде Шартты тіркеуге берілген тиісті өтініште және тіркеу куәлігінде барлық қатысушылар (кредитор - заемшы - төлем жасаушы, кредитор - заемшы - кепіл, инвестор - сатушы - инвестициялау объектісі, депозитарлық қолхаттарды шығару бастамашысы - депозитарлық қолхаттар эмитенті - базалық актив эмитенті, сатып алушы - сатушы - алушы, сондай-ақ Шарттың басқа да қатысушылары) көрсетіледі.
34. Қатысушылары бірнеше резидент болып табылатын Шарт бойынша тіркеу куәлігі Ұлттық Банкке тіркеу туралы өтінішті бірінші берген Шарттың резидент қатысушысына беріледі. Резидент еместің пайдасына төлем жасаған кезде және/немесе Шартқа басқа да қатысушы-резиденттер осындай Шарт бойынша резидент еместен қаражат алған кезде уәкілетті банкке төлем негізділігін және/немесе қаражаттың алынуын растайтын құжаттардың көшірмелері (оның ішінде Шарттың, Ұлттық Банктің тіркеу куәлігінің көшірмелері) ұсынылады.
Шартты тіркеткен Шарттың резидент қатысушысынан тіркеу куәлігінің көшірмесін алу мүмкін болмаған жағдайда Шарттың өзге де резидент қатысушысы Шартты тіркеу орны бойынша тіркеу куәлігінің көшірмесін беру туралы еркін нысанда жазбаша өтініш бере алады.
Тіркеу куәлігінің түпнұсқасын алған резиденттің жазбаша келісімімен басқа қатысушы-резидент тиісті нысанда тоқсан сайынғы мәліметтерді ұсына алады, бұл туралы ол жазбаша нысанда Шартты тіркеу орны бойынша хабарлайды. Сонымен қатар тіркеу куәлігін берген Ұлттық Банктің жазбаша келісімімен Шарттың резидент қатысушылары резидент еместермен өзара міндеттемелердің орындалуына қатысты тоқсан сайынғы мәліметтерді дербес ұсынуына жол беріледі.
Ұлттық Банк Шарттың барлық резидент қатысушысыларынан міндеттемелердің толық орындалғаны туралы жазбаша хабарламаны алғаннан кейін тіркеу куәлігінің күші жойылды деп есептеледі.
35. Шартты тіркеуге өтініш берген кезде мәміле паспторты болмаған жағдайда экспорт-импорттық валюталық бақылауға түскен операциялар бойынша резидент мәміле паспортының көшірмесін алғаннан кейін ұсынады.
Осы Ереженің 7-тармағында белгіленген негіздемелер бойынша Шартты қайта тіркеу кезінде резидент мәміле паспортына қосымша парақтарды облыстар бойынша (республикалық дәрежедегі қала, астана) кедендік істер мәселелері жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінде ресімдегеннен кейін олардың көшірмелерін Ұлттық Банкке ұсынады.

36. Для определения эквивалента суммы Договора в долларах США по Договорам, выраженным в иной валюте, перевод осуществляется по курсу, применяемому в целях бухгалтерского учета в Республике Казахстан, на дату вступления Договора в силу.
Для определения эквивалента суммы задолженности резидента в долларах США в случаях, предусмотренных пунктом 17 настоящих Правил, перевод осуществляется по курсу, применяемому в целях бухгалтерского учета в Республике Казахстан, на дату проведения операций.
37. При неоднократном обращении резидента за регистрацией Договоров, подлежащих регистрации в соответствии с настоящими Правилами, не требуется повторное представление следующих документов, если они не изменились с момента последнего представления в Национальный Банк:
копии статистической карточки заявителя (для юридических лиц);
копии свидетельства о государственной регистрации юридического лица на государственном и русском языке;
копии документа, подтверждающего РНН.
Глава 8. Заключительные положения
38. Уполномоченные банки ежемесячно представляют в Национальный Банк информацию о движении средств по зарегистрированным Договорам (Приложение 13 к настоящим Правилам) до 5 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем.
39. В целях обеспечения достоверного и полного статистического учета по зарегистрированным Договорам Национальный Банк еженедельно представляет уполномоченным банкам и уполномоченному органу по вопросам таможенного дела (в части сделок, предусматривающих перемещение товаров) в порядке, согласованном с ним, информацию об утративших силу и вновь выданных регистрационных свидетельствах с указанием номера, даты регистрации, наименования резидента-участника сделки, суммы Договора, суммы поступлений по Договору на дату подачи заявления, остатка основной суммы долга на дату подачи заявления.
40. Регистрация производится Национальным Банком без каких-либо обязательств со стороны Национального Банка в отношении обязательств участников по зарегистрированным Договорам.
Наличие регистрационного свидетельства Национального Банка не является основанием для освобождения от ответственности за нарушение норм иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
41. Осуществление операций по Договорам, подлежащим регистрации в соответствии с настоящими Правилами, производится при наличии регистрационного свидетельства.
Если по Договорам, предусматривающим поступление денег в Республику Казахстан и подлежащим регистрации, предусмотрено проведение операций до истечения десяти рабочих дней с даты вступления его в силу, то допускается осуществление этих операций при наличии письма Национального Банка либо копии заявления с отметкой о приеме документов на регистрацию Договора. Уполномоченный банк сообщает о проведенных платежах в Национальный Банк по месту регистрации в течение трех рабочих дней с даты проведения таких операций.

36. Өзге валютамен көрсетілген Шарттар бойынша шарт сомасының АҚШ долларындағы баламасын анықтау үшін аударым Шарт күшіне енген күні Қазақстан Республикасында бухгалтерлік есеп мақсатында қолданылатын бағам бойынша жүзеге асырылады.
Осы Ереженің 17-тармағында көзделген жағдайларда резиденттің АҚШ долларымен берешек сомасының баламасын анықтау үшін аударым операция жасалған күні Қазақстан Республикасында бухгалтерлік есеп мақсатында қолданылатын бағам бойынша жүзеге асырылады.
37. Резидент осы Ережеге сәйкес тіркелуге жататын Шарттарды тіркеу үшін бірнеше рет өтініш берген кезде, егер Ұлттық Банкке соңғы рет ұсынған кезден бастап өзгермеген болса, мынадай құжаттарды:
өтініш берушінің статистикалық карточкасының көшірмесін (заңды тұлғалар үшін);
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің мемлекеттік және орыс тіліндегі көшірмесін;
СТН растайтын құжаттың көшірмесін қайталап ұсыну талап етілмейді.
8-тарау. Қорытынды ережелер
38. Уәкілетті банктер Ұлттық Банкке тіркелген Шарттар бойынша қаражаттың қозғалысы туралы ақпаратты ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 5 күніне дейін (қоса алғанда) ұсынады (осы Ереженің 13-қосымшасы).
39. Тіркелген Шарттар бойынша шынайы және толық статистикалық есепке алуды қамтамасыз ету мақсатында Ұлттық Банк апта сайын уәкілетті банктерге және Қазақстан Республикасының орталық кеден органына (тауарлардың жылжуын көздейтін мәмілелер бөлігінде) олардың келісімі бойынша тіркеу нөмірін, күнін, мәмілеге резидент қатысушының атауын, Шарттың сомасын, өтініш берген күні Шарт бойынша түсімдер сомасын, өтініш берген күнгі негізгі борыш сомасының қалдығын көрсете отырып күші жойылған және жаңадан берілген тіркеу куәліктері туралы ақпаратты ұсынады.
40. Ұлттық Банк тіркеуді тіркелген шарттар бойынша қатысушының міндеттемелеріне қатысты Ұлттық Банк тарапынан қандай да бір міндеттемелерсіз жүзеге асырады.
Ұлттық Банктің тіркеу куәлігінің бар болуы Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінің нормаларын бұзуға жауапкершіліктен босату үшін негіздеме болып табылмайды.
41. Осы Ережеге сәйкес тіркелуге тиісті Шарттар бойынша операцияларды жүзеге асыру тіркеу куәлігі болған кезде жүргізіледі. Егер Қазақстан Республикасына қаражат түсуін көздейтін және тіркелуге тиісті Шарттар бойынша ол күшіне енген күннен бастап он жұмыс күні өткенге дейін операция жүргізу көзделсе, Ұлттық Банктің хаты не Шартты тіркеуге құжатты қабылдау туралы белгі жасалған өтініш болған кезде осы операцияларды жүзеге асыруға рұқсат беріледі. Уәкілетті Банк жасалған төлемдер туралы мұндай операциялар жүргізілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Ұлттық Банкке тіркеу орны бойынша хабарлайды.

42. Ответственность за нарушение настоящих Правил наступает в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
43. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, разрешаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам регистрации валютных
операций, связанных с движением
капитала, и открытия счетов
за границей
Регистрационное свидетельство N ____
(перерегистрация N ________________)
Настоящим Национальный Банк Республики Казахстан
свидетельствует о регистрации операции, связанной с движением капитала,
открытия счета за границей, осуществленной на основании
___________________________________________________________________
(название Договора, номер, дата)
заключенного между
1.  _______________________________________________________________
(наименование/ФИО резидента, обслуживающий банк)
2.  _______________________________________________________________
(наименование/ФИО нерезидента, страна)
___________________________________________________________________
Общая сумма Договора ______________________________________________
(цифрами и прописью)
валюта Договора/счета _______________________________
предназначенного для ______________________________________________
(классификация или цель сделки)
Для сделок, осуществляемых в форме покупки ценных бумаг:
Вид ценных бумаг __________________________________________________
Наименование эмитента _____________________________________________
Страна юридической регистрации эмитента ___________________________
Количество ценных бумаг ___________________________________________
(цифрами и прописью)
Примечание ________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Дата регистрации "____"_____________________200__г.
Данная регистрация произведена без каких-либо обязательств со
стороны Национального Банка Республики Казахстан по данной
операции/данному счету.
Директор/заместитель Директора
департамента/филиала
Национального Банка
Республики Казахстан ______________    ___________________________
(подпись)         (фамилия, имя, отчество)
Место печати
Приложение 2
к Правилам регистрации валютных
операций, связанных с движением
капитала, и открытия счетов
за границей
Заявление на регистрацию операций,
связанных с кредитованием резидентов нерезидентами
от ______________________________________ Код ОКПО ________________
(наименование или полное имя заявителя)
РНН _____________________

42. Осы Ережені бұзғаны үшін жауапкершілік Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес басталады.
43. Осы Ережеде реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен шешіледі.
Капитал қозғалысымен
байланысты валюталық
операцияларды тіркеу
және шет елде шоттар
ашу ережесіне
1-қосымша
ТІРКЕУ КУӘЛІГІ N ____________________
(N _________________қайта тіркеу)
Осы арқылы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен:
1) ________________________________________________________________
(резиденттің атауы, уәкілетті тұлға, қызмет көрсетуші банк)
2) ________________________________________________________________
(резидент еместің атауы, елі, уәкілетті тұлға)
арасында жасалған _________________________________________________
(Шарттың атауы, номері, күні)
___________________________________________________________________
негізінде жүзеге асырылған капитал қозғалысымен байланысты
операцияны тіркеу және шет елде шоттар ашу туралы куәландырады.
Шарттың жалпы сомасы _____________________________________________
(санмен және жазумен)
___________________________________________________________________
(жіктеу және мәміленің мақсаты)
_____________________________________________________ үшін арналған
Шарттың валютасы/шоты ________________________________________.
Бағалы қағаздарды сатып алу түрінде жүзеге асырылатын мәмілелер үшін
Бағалы қағаздар түрі ______________________________________________
Эмитенттің атауы __________________________________________________
Эмитенттің заңды тіркелген елі
___________________________________________________________________
Бағалы қағаздардың саны ___________________________________________
(санмен және жазумен)
Ескерту____________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Тіркелген күн "_____"_____________200__ж.
Бұл тіркеу осы операция/осы шот жөнінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі тарапынан қандай да болмасын міндеттемелерсіз жасалды.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі департаментінің/филиалының
директоры/директордың орынбасары   _________  _______________
(қолы)     (аты-жөні)
Мөр орны
Капитал қозғалысымен
байланысты валюталық
операцияларды тіркеу
және шет елде шоттар
ашу ережесіне
2-қосымша
РЕЗИДЕНТ ЕМЕСТЕРДІҢ РЕЗИДЕНТТЕРДІ КРЕДИТТЕУГЕ БАЙЛАНЫСТЫ ОПЕРАЦИЯЛАРДЫ ТІРКЕУГЕ АРНАЛҒАН ӨТІНІШ
________________________________________ КҰЖЖ коды_________________
(өтініш берушінің атауы немесе толық аты)
СТН _______________

1. Договор N___ от "____" _________200___г. _______________________
(цель и назначение кредита)
___________________________________________________________________
2. Представлены следующие документы в дополнение к Договору
___________________________________________________________________
(наименование документа, номер, дата оформления)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
3. Резидент(ы):
Наименование юридического лица ____________________________________
(фамилия, имя, отчество физического лица)
___________________________________________________________________
Адрес _____________________________________________________________
_________________________________ телефон _________________________
Обслуживающий банк ________________________________________________
4. Нерезидент(ы):
Наименование юридического лица ____________________________________
(фамилия, имя, отчество физического лица)
___________________________________________________________________
Уполномоченное лицо юридического лица _____________________________
Cектор экономики __________________________________________________
Страна регистрации юридического лица ______________________________
(постоянного проживания физического лица)
Адрес, банковские реквизиты _______________________________________
___________________________________________________________________
5. Сумма Договора _________________________________________________
(цифрами и прописью в валюте Договора)
6. Валюта Договора_________________________________________________
7. Поступило по Договору на дату подачи заявления _________________
___________________________________________________________________
(тысяч единиц в валюте Договора)
8. Остаток суммы основного долга на дату подачи заявления _________
___________________________________________________________________
(тысяч единиц в валюте Договора)
9. Номера ранее выданных регистрационных свидетельств Национального
Банка по данному Договору _________________________________________
10. Номера ранее выданных лицензий Национального Банка по данному
Договору __________________________________________________________
___________________________________________________________________
11. Номер паспорта сделки для сделок, подпадающих под
экспортно-импортный валютный контроль _____________________________
12. Отношение кредитора-нерезидента к резиденту-заемщику (отметить):
_____ прямой иностранный инвестор
_____ зарубежный объект прямого инвестирования
_____ иное

1. 200___жылғы "____"_____________N______ Шарт ____________________
___________________________________________________________________
(кредиттің мақсаты және мәні)
2. Шартқа қосымша мынадай құжаттар ұсынылды
___________________________________________________________________
(құжаттың атауы, номері, ресімделген күні)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
3. Резидент (Резиденттер):
заңды тұлғаның атауы ______________________________________________
(жеке тұлғаның аты-жөні)
___________________________________________________________________
Мекен-жайы ________________________________________________________
___________________________________________________________________
____________________________________ телефоны _____________________
Қызмет көрсетуші банк _____________________________________________
4.Резидент емес (резидент еместер):
Заңды тұлғаның атауы ______________________________________________
(жеке тұлғаның аты-жөні)
___________________________________________________________________
Заңды тұлғаның уәкілетті тұлғасы __________________________________
Экономика секторы _________________________________________________
Заңды тұлға тіркелген ел __________________________________________
(жеке тұлғаның тұрақты тұрған жері)
Мекен-жайы, банктік деректемелері _________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
5. Шарттың сомасы _________________________________________________
(Шарт валютасында санмен және жазумен)
___________________________________________________________________
6. Шарттың валютасы _______________________________________________
7. Өтініш беру күні Шарт бойынша ___________________________ түсті.
(Шарт валютасымен мың өлш. бірлігі)
8. Өтініш беру күніне___________борыштың негізгі сомасының қалдығы.
(Шарт валютасымен мың өлш. бірлігі)
9. Ұлттық Банктің осы Шарт бойынша бұрын берілген тіркеу
куәліктерінің номерлері ___________________________________________
10. Ұлттық Банктің осы Шарт бойынша бұрын берілген лицензияларының
номерлері _________________________________________________________
11. Экспорт-импорт валюта бақылауындағы мәмілелерге арналған
мәмілелер паспортының номері ______________________________________
12. Резидент емес-кредитордың резидент-заемшыға қатынасы (белгілеу
керек)
__________ тікелей шетелдік инвестор
__________ шетелдік тікелей инвестициялау объектісі
__________ басқалары

13. Ставка вознаграждения (интереса) за пользование кредитом ______
___________________________________________________________ годовых
(в случае плавающей процентной ставки указать базу ее исчисления и
размер маржи)
14. Сумма начисленного и неоплаченного
вознаграждения на дату подачи заявления ___________________________
(тысяч единиц в валюте Договора)
15. Сумма капитализированного
вознаграждения на дату подачи заявления ___________________________
(тысяч единиц в валюте Договора)
16. Прочие условия ________________________________________________
___________________________________________________________________
Уполномоченное лицо заявителя:
_________________   __________________________   _________________
(должность)       (фамилия, имя, отчество)        (подпись)
"_____"___________ 200___г.
Место печати
Приложение 3
к Правилам регистрации валютных
операций, связанных с движением
капитала, и открытия счетов
за границей
График поступления средств и погашения задолженности
по Договору N _______________ от ___________ г.
тысяч единиц валюты Договора
-------------------------------------------------------------------
Поступление средств по |Платежи по обслуживанию кредита резидентом
кредиту резиденту    |
-------------------------------------------------------------------
дата      | сумма  |    дата    |   погашение   |оплата воз-
|        |            |основного долга|награждения
-------------------------------------------------------------------
А       |   1    |      Б     |       2       |     3
-------------------------------------------------------------------
Итого                    Итого
из них на дату           из них на
подачи                   дату подачи
заявления                заявления
-------------------------------------------------------------------
Главный бухгалтер ___________________________   _________________
(фамилия, имя, отчество)         (подпись)
"_____"___________ 200___г.
Место печати
Правила заполнения приложения 3
В "Графике поступления средств и погашения задолженности" отражается информация о поступлении средств резиденту и погашении им задолженности по зарегистрированному Договору в валюте Договора.
В графе А указывается фактическая и/или предполагаемая (в будущем) дата поступления средств, как в денежной форме, так и в форме товаров, работ, услуг (при кредитовании нерезидентами импортных сделок), а в графе 1 - сумма поступлений. Если сумма Договора не оговорена, то в графе 1 отражается информация только о фактическом поступлении средств.

13. Кредитті пайдаланғаны үшін жылдық ______сыйақы (мүдде) ставкасы
(процент ставкасы өзгермелі болған жағдайда оның есептелу базасы
мен маржасының мөлшері көрсетіледі)
14. Өтініш берілген күнгі есептелген және төленбеген сыйақы сомасы
___________________________________________________________________
(Шарттың валютадағы мың бірлігі)
15. Өтініш берілген күнгі
капиталдандырылған сыйақы сомасы __________________________________
(Шарттың валютадағы мың бірлігі)
16. Басқа талаптар ________________________________________________
___________________________________________________________________
Өтініш берушінің уәкілетті тұлғасы:
________________________  __________________ ______________________
(лауазымы)            (Аты-жөні)               (қолы)
200____ ж.  "______" ______________
Мөр орны
Капитал қозғалысымен
байланысты валюталық
операцияларды тіркеу
және шет елде шоттар
ашу ережесіне
3-қосымша
_____жылғы______________N___________ Шарт бойынша
қаражат түсімінің және берешекті өтеу кестесі
Шарт валютасының мың бірлігі
____________________________________________________________________
Резидентке кредит    |       Резиденттің кредитке қызмет көрсету
бойынша қаражаттың   |              бойынша төлемдері
түсімі          |
____________________________________________________________________
күні     | сомасы   |    күні     |   негізгі     | сыйақы төлеу
|          |             | борышты өтеу  |
____________________________________________________________________
А       |   1      |     Б       |       2       |       3
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
ЖИЫНТЫҒЫ                ЖИЫНТЫҒЫ
олардың                 олардың
ішінде,                 ішінде,
өтініш                  өтініш
беру                    беру
күніне                  күніне
____________________________________________________________________
Бас бухгалтер ____________________________     _____________________
(аты-жөні)                      (қолы)
200___ж. "_____"_________________
Мөр орны
3-қосымшаны толтыру жөнінде нұсқаулар
"Қаражаттың түсу және берешекті өтеу кестесінде" резиденттің қаражатты алуы және оның тіркелген Шарт бойынша Шарт валютасындағы берешегін өтеуі туралы ақпарат көрсетіледі.
А бағанында қаражаттың ақша нысанында, сол сияқты тауар, жұмыс, қызмет (резидент еместердің импорт мәмілелерін кредиттеуі кезінде) нысанында нақты немесе болжалды (болашақта) түсу күні, ал 1 бағанда - түсімдер сомасы көрсетіледі. Егер Шарттың сомасы келісілмеген болса, онда 1-бағанда нақты түскен қаражат туралы ақпарат ғана көрсетіледі.

Информация о платежах (как в денежной, так и в иных формах) по обслуживанию задолженности отражается в графах Б, 2, 3. В графе Б - фактическая и/или предполагаемая (в будущем) дата проведения платежа. В графах 2 и 3 - погашение основного долга и оплата вознаграждения соответственно.
В случае проведения резидентом авансовых платежей указать соответствующую дату проведения платежа и сумму в графах Б и 2.
Итоговые суммы в графах 1 и 2 должны совпадать между собой и быть равны сумме Договора или сумме фактического поступления средств на дату подачи заявления, если сумма Договора не оговорена.
Общую сумму валютных операций, проведенных до момента обращения за регистрацией, указать в соответствующих графах строки "из них на дату подачи заявления".
Приложение 4
к Правилам регистрации валютных
операций, связанных с движением
капитала, и открытия счетов
за границей
Сведения об освоении и обслуживании кредита
за _________квартал 200___г.
__________________________     код ОКПО ________________________
(наименование резидента)
__________________________     Номер регистрационного свидетельства
(наименование нерезидента)     Национального Банка _____________
__________________________     дата выдачи ________________
(наименование валюты
Договора)
Номера действующих лицензий Национального Банка ___________________
Номер паспорта сделки _________________________________________
(тысяч единиц)
-------------------------------------------------------------------
код   |          Наименование показателей             |
строки  |                                               |
-------------------------------------------------------------------
А. Задолженность на начало отчетного периода
-------------------------------------------------------------------
10        Остаток основного долга
15         из них просроченные платежи по погашению
основного долга
20        Начисленные платежи по оплате вознаграждения,
не подлежавшие оплате
30        Просроченные платежи по оплате вознаграждения
40        Неоплаченные комиссионные, штрафы и другие
платежи
50        Всего ((10) + (20) + (30) + (40))
-------------------------------------------------------------------
Б.        Операции за квартал
-------------------------------------------------------------------
60        Получено средств по кредиту
65          из них в виде денег
70        Начислено в счет погашения основного долга
80        Начислено вознаграждения
85        Капитализированное вознаграждение
90        Вознаграждение, подлежащее оплате
100       Начислено комиссионных платежей
110       Начислено штрафов за просроченные платежи
120       Погашено основного долга
125         из них в виде денег
130       Оплачено вознаграждения
140       Оплачено комиссионных, штрафов и других
платежей
150       Авансы выданные (предоплата)

Берешекке қызмет көрсету жөніндегі төлемдер (ақша, сол сияқты басқа да нысандарда) Б, 2, 3-бағандарда көрсетіледі. Б бағанында - нақты және/немесе болжалды (болашақта) төлем жасалатын күн. 2 және 3-бағандарда - тиісінше негізгі борышты өтеу және сыйақы төлеу.
Резидент аванстық төлем жасаған жағдайда тиісті төлем жасалған күн мен соманы Б және 2-бағандарда көрсету керек.
1 және 2-бағандардағы жиынтық сома өзара сәйкес болуы және Шарттың сомасына немесе Шарттың сомасы келісілмеген болса, өтініш берілген күні нақты түскен қаражат сомасына тең болуы тиіс.
Тіркеуге өтініш берілген сәтке дейін жүргізілген валюталық операциялардың жалпы сомасын тиісті бағанның "олардың ішінде, өтініш беру күніне" жолдарында көрсету керек.
Капитал қозғалысымен
байланысты валюталық
операцияларды тіркеу
және шет елде шоттар
ашу ережесіне
4-қосымша
Кредитті игеру және қызмет көрсету туралы
мәліметтер
200__ ж.___________тоқсан
________________________              КҰЖЖ коды__________________
(резиденттің атауы)
________________________              Ұлттық Банк тіркеу куәлігінің
(резидент еместің атауы)              номері__________________
________________________              берілген күні_______________
(Шарт валютасының атауы)
Ұлттық Банктің қолданыстағы лицензияларының номерлері ______________
Мәміле паспортының номері ______________________
(мың өлшем бірлігі)
____________________________________________________________________
жол                    Көрсеткіштердің атауы
коды
____________________________________________________________________
А. Есеп беру кезеңінің басындағы берешек
____________________________________________________________________
10.      Негізгі борыштың қалдығы,
15            оның ішінде: негізгі борышты өтеу бойынша мерзімі
өткен төлемдер
20       Төлеуге жатпайтын сыйақы бойынша есептелген төлемдер
30       Сыйақы төлеу бойынша мерзімі өткен төлемдер
40       Төленбеген комиссия, айыппұлдар және басқа да төлемдер
50       Барлығы ((10)+(20)+(30)+(40))
____________________________________________________________________
Б. Тоқсан ішіндегі операциялар
____________________________________________________________________
60       Кредит бойынша алынған қаражат:
65            оның ішінде ақша түріндегі
70       Негізгі борышты өтеу есебіне есептелгені
80       Есептелген сыйақы
85       Капиталдандырылған сыйақы
90       Төленуге тиісті сыйақы
100      Есептелген комиссиялық төлемдер
110      Мерзімі өткен төлемдер үшін есептелген өсімпұлдар
120      Негізгі борышты өтеу
125           оның ішінде ақша түріндегі
130      Төленген сыйақы
140      Төленген комиссия, айыппұлдар және басқа да төлемдер
150      Берілген аванстар (алдын ала төлем)

160       Всего платежей ((120) + (130) + (140) + (150))
-------------------------------------------------------------------
В. Другие изменения за квартал
-------------------------------------------------------------------
170       Списание долга
175        в том числе просроченного
180       Прощение долга
185       в том числе просроченного
190       Прощение, списание или реструктуризация
вознаграждения
195        в том числе просроченного
200       Прощение или списание штрафов и других платежей
210       Аннулирование кредита
220       Реструктуризация долга
225        в том числе просроченного
-------------------------------------------------------------------
Г. Задолженность на конец отчетного периода
-------------------------------------------------------------------
230       Остаток основного долга
((10) + (60) + (85) - (120) - (150) - (170)
- (180) - (220))
235       из них просроченные платежи по погашению
основного долга
((10) + (70) - (120) - (175) - (185) - (225))
240       Начисленные платежи по оплате вознаграждения,
не подлежавшие оплате
((20) + (80) - (85) - (90) - (190) + (195))
250       Просроченные платежи по оплате вознаграждения
((30) + (90) - (130) - (195))
260       Просроченные комиссионные, штрафы и другие
платежи ((40) + (100) + (110) - (140) - (200))
270       Всего ((230) + (240) + (250) + (260))
-------------------------------------------------------------------
Примечания:
-------------------------------------------------------------------
Главный бухгалтер ________________________      _____________
(фамилия, имя, отчество)        (подпись)
Исполнитель _____________________________________________
(фамилия, имя, отчество, телефон)
Место печати
"______"_____________ 200 ____ г.
Правила заполнения приложения 4
В "Сведениях об освоении и обслуживании кредита" отражается состояние обязательств резидентов Республики Казахстан, возникающих на основе Договоров, предусматривающих получение кредитов (кредитование нерезидентами экспортно-импортных сделок).
Сведения заполняются отдельно по каждому зарегистрированному Договору в тысячах единиц валюты Договора.
Заполняются код ОКПО (РНН - для физических лиц), наименования резидента-заемщика и нерезидента-кредитора, наименование валюты Договора, номер и дата выдачи регистрационного свидетельства.
При наличии лицензии Национального Банка на осуществление операций, связанных с использованием валютных ценностей по данному Договору, указываются номера действующих лицензий.
При наличии паспорта сделки по экспорту или импорту по операциям, осуществляемым в товарной форме, указывается номер паспорта сделки, выданного в соответствии с Инструкцией об организации экспортно-импортного контроля в Республике Казахстан.

160      Барлығы төлемдер ((120)+(130)+(140)+(150))
____________________________________________________________________
В. Тоқсан бойынша басқа өзгерістер
____________________________________________________________________
170      Борышты есептен шығару
175           оның ішінде мерзімі өткен
180      Борышты кешіру
185           оның ішінде мерзімі өткен
190      Сыйақыны кешіру, есептен шығару немесе қайта құрылымдау
195           оның ішінде мерзімі өткен
200      Айыппұлдарды және басқа төлемдерді кешіру немесе есептен
шығару
210      Кредитті жою
220      Борышты қайта құрылымдау
225.          оның ішінде мерзімі өткен
____________________________________________________________________
Г. Есеп беру кезеңінің аяғындағы берешек
____________________________________________________________________
230      Негізгі борыштың қалдығы
((10)+(60)+(85)-(120)-(150)-(170)-(180)-(220))
235           оның ішінде: негізгі борышты өтеу бойынша мерзімі
өткен төлемдер ((10)+(70)-(120)-(175)-(185)-(225))
240      Төлеуге жатпайтын сыйақы бойынша есептелген төлемдер
((20)+(80)-(85)-(90)-(190)+ (195))
250      Сыйақы төлеу бойынша мерзімі өткен төлемдер
((30)+(90)-(130)-(195))
260      Мерзімі өткен комиссия, айыппұлдар және басқа төлемдер
((40)+(100)+(110)-(140)-(200))
270      Барлығы ((230)+(240)+(250)+(260))
____________________________________________________________________
Ескерту:
____________________________________________________________________
Бас бухгалтер _______________________  _____________________
(аты-жөні)                 (қолы)
Орындаушы  _______________________________
(аты-жөні, телефоны)
Мөр орны
200___ж. "______"__________________
4-қосымшаны толтыру жөнінде нұсқаулар
"Кредитті игеру және қызмет көрсету туралы мәліметтерде" Қазақстан Республикасы резиденттерінің кредиттерді алуды (резидент еместердің экспорт-импорт мәмілелерін кредиттеуіне байланысты) көздейтін Шарттардың негізінде туындайтын міндеттемелерінің жағдайы көрсетіледі.
Мәліметтер әрбір тіркелген Шарт бойынша Шарт валютасының мың өлшем бірлігімен жеке-жеке толтырылады.
ОКПО коды (жеке тұлғалар үшін - салық төлеушінің тіркеу нөмірі), резидент-заемшы мен резидент емес-кредитордың атаулары, Шарт валютасының атауы, тіркеу куәлігінің номері мен берілген күні толтырылады.
Ұлттық Банктің осы Шарт бойынша валюта құндылықтарын пайдалануға байланысты операцияларды жүргізуге берген лицензиясы болған жағдайда қолданылатын лицензиялардың номерлері көрсетіледі.
Тауар нысанында жасалатын экспорт немесе импорт операциялары бойынша мәміле паспорты болған жағдайда Қазақстан Республикасындағы экспорт-импорт бақылауын ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа сәйкес берілген мәміле паспортының номері көрсетіледі.

В разделе А указывается состояние задолженности на начало отчетного периода (строки 10-50). При этом, значение показателей по строкам 10-50 равно соответственно значениям показателей строк 230-270 за период, предыдущий отчетному.
В разделе Б указываются операции, произведенные за отчетный квартал.
В строке 60 указывается сумма полученных (поступивших в республику) кредитных средств, в том числе в виде денег (строка 65) за отчетный период.
В строке 70 указываются начисленные платежи по погашению основного долга.
В строках 80 и 90 указываются суммы вознаграждения, начисленные и подлежащие оплате по условиям Договора в отчетном периоде.
В строке 85 указывается вознаграждение, подлежащее капитализации (отнесение суммы в соответствии с условиями Договора, к основному долгу) в отчетном периоде.
В строках 100 и 110 указываются начисленные комиссионные платежи за обязательства, риск, управление, страховая премия и иные платежи, предусмотренные в Договоре.
В строке 120 указываются фактически произведенные платежи по погашению основного долга, в том числе в виде денег (строка 125).
В строках 130 и 140 указываются фактически произведенные платежи по погашению вознаграждения, комиссионных и штрафных платежей.
В строке 150 указываются авансы, выданные нерезиденту в счет кредитных средств, на поставку товарно-материальных запасов, выполнение работ и оказание услуг.
В строке 160 указывается общая сумма произведенных платежей по Договору за отчетный период.
В разделе В указываются другие изменения за квартал.
В строках 170 и 175 указывается списание (полностью или частично) полученных, но непогашенных заемщиком кредитных средств в одностороннем порядке.
В строках 180 и 185, указывается прощение (полностью или частично) полученных, но непогашенных заемщиком кредитных средств, то есть сумма задолженности заемщика, прощенная кредитором.
В строках 190, 195, 200, указывается прощение кредитором, списание в одностороннем порядке или реструктуризация (полностью или частично) вознаграждения, штрафов и других платежей.
Аннулирование кредита (строка 210) - объем уменьшения неполученной (неосвоенной) заемщиком части кредитных средств, то есть уменьшение суммы кредитных средств, предусмотренных Договором.
В строках 220 и 225 указывается реструктуризация долга, то есть переоформление задолженности, изменяющее вид финансового инструмента, в результате двустороннего (с участием как кредитора, так и заемщика) соглашения, изменяющего предусмотренные ранее условия договора. Виды реструктуризации могут быть следующими: досрочное погашение задолженности, обмен задолженности на долговую ценную бумагу, обмен задолженности на акцию, пролонгирование задолженности (в случае изменения срока действия Договора с краткосрочного (один год и менее) на долгосрочный (более одного года)). При заполнении строки 220 и/или 225 в Примечании необходимо уточнить вид проведенной реструктуризации.
В разделе Г указывается состояние задолженности на конец отчетного периода. При этом остаток основного долга на конец отчетного периода (строка 230) включает вознаграждение, подлежащее капитализации в отчетном периоде.
Отчет подписывается главным бухгалтером с указанием даты заполнения, ФИО и номера телефона исполнителя.
При представлении документов, подтверждающих достоверность указанных сведений, перечислить наименования и количество документов. В случаях расхождения сумм, указанных в сведениях и в подтверждающих документах, указать их причину в Примечаниях к отчету.
Приложение 5
к Правилам регистрации валютных
операций, связанных с движением
капитала, и открытия счетов
за границей
Заявление на регистрацию
прямых и портфельных инвестиций
от ____________________________________ Код ОКПО __________________
(наименование или полное имя заявителя)
РНН _______________________

А бөлімінде есеп беру кезеңінің басындағы берешек жағдайы көрсетіледі (10-50 жолдар). Мұндайда 10-50 жолдар бойынша көрсеткіштердің мәні тиісінше есеп беруден алдыңғы кезеңі үшін 230-270 жолдары көрсеткіштерінің мәндеріне тең болады.
Б бөлімінде есеп беру тоқсанында жасалған операциялар көрсетіледі.
60-жолда есеп беру кезеңінде алынған (республикаға келіп түскен) кредит қаражатының сомасы, оның ішінде ақша түріндегісі (65-жол) көрсетіледі.
70-жолда негізгі борышты өтеу бойынша есептелген төлемдер көрсетіледі.
80 және 90-жолдарда есеп беру кезеңінде Шарттың талаптары бойынша есептелген және төлеуге тиісті сыйақы сомасы көрсетіледі.
85-жолда есеп беру кезеңінде капиталдандыруға жататын (шарт талаптарына сәйкес соманы негізгі борышқа жатқызу) сыйақы көрсетіледі.
100 және 110-жолдарда - Шартта көзделген міндеттемелер, тәуекел, басқару, сақтандыру сыйлықақысы және басқа да төлемдер үшін есептелген комиссиялық төлемдер көрсетіледі.
120-жолда негізгі борышты, оның ішінде ақша түрінде (125-жол) өтеу бойынша нақты жасалған төлемдер көрсетіледі.
130-140-жолдарда сыйақыны, комиссиялық және айыппұл төлемдерін өтеу бойынша нақты жасалған төлемдер көрсетіледі.
150-жолда кредит қаражатының есебіне, тауар-материалдық қорларды жеткізуге, жұмыстарды орындауға және қызмет көрсетуге берілген аванстар көрсетіледі.
160-жолда есеп беру кезеңінде Шарт бойынша жасалған төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі.
В бөлімінде тоқсандағы басқа да өзгерістер көрсетіледі.
170 және 175-жолдарда заемшы алған, бірақ өтелмеген кредиттік қаражатты біржақты тәртіппен есептен шығару (толық немесе ішінара) көрсетіледі.
180 және 185-жолдарда заемшы алған, бірақ өтелмеген кредиттік қаражатты, яғни заемшының кредитор кешірген берешек сомасын кешіру (толық немесе ішінара) көрсетіледі.
190, 195, 200-жолдарда кредитордың кешіруі, сыйақы, айыппұлдарды және басқа төлемдерді біржақты тәртіппен есептен шығару немесе қайта құрылымдау (толық немесе ішінара) көрсетіледі.
Кредиттің (заемның) күшін жою (210-жол) - заемшы алмаған (игермеген) кредит қаражатының бір бөлігін азайту көлемі, яғни Шартта көзделген кредит қаражатының сомасын азайту.
220 және 225-жолдарда шарттың бұрын көзделген талаптарын өзгертетін екіжақты келісім (заемшы мен кредитордың қатысумен) нәтижесінде қаржы құралының түрін өзгертетін борышты қайта құрылымдау, яғни берешекті қайта ресімдеу. Қайта құрылымдаудың түрлері: берешекті мерзімінен бұрын өтеу, берешекті борыштық бағалы қағаздарға айырбастау, берешекті акцияларға айырбастау, берешекті ұзарту (Шарттың қолданылу мерзімін қысқа мерзімнен (бір жыл және одан кем) ұзақ мерзімге (бір жылдан астам) өзгерткен жағдайда). 220 және/немесе 225-жолдарын толтырған кезде Ескертуде жүргізілген қайта құрылымдаудың түрін көрсету қажет.
Г бөлімінде есеп беру кезеңінің аяғындағы берешек жағдайы көрсетіледі. Мұндайда есеп беру кезеңінің аяғындағы негізгі борыштың қалдығына (230-жол) есеп беру кезеңінде капиталдандыруға жататын сыйақы кіреді.
Есепке толтырылған күнін, орындаушының аты-жөні мен телефон номерін көрсете отырып бас бухгалтер қол қояды.
Көрсетілген мәліметтердің шынайылығын растайтын құжаттарды ұсынған кезде құжаттардың атауын, саны мен сомасын атап өту керек. Көрсетілген мәліметтердегі және растайтын құжаттардағы сомаларда алшақтық болған жағдайда есептің Ескертуінде себебін көрсету қажет.
Капитал қозғалысымен
байланысты валюталық
операцияларды тіркеу
және шет елде шоттар
ашу ережесіне
5-қосымша
ТІКЕЛЕЙ ЖӘНЕ ПОРТФЕЛЬДІК ИНВЕСТИЦИЯЛАРДЫ
ТІРКЕУГЕ ӨТІНІШ
__________________________________________ КҰЖЖ коды ______________
(өтініш берушінің атауы немесе толық аты)
СТН _______________________________

1. Наименование, номер, дата Договора _____________________________
2. Суть операции __________________________________________________
3. Представлены следующие документы в дополнение к Договору:
___________________________________________________________________
(наименование документа, номер, дата оформления)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
4. Резидент(ы):
Наименование юридического лица ____________________________________
(фамилия, имя, отчество физического лица)
___________________________________________________________________
Адрес _____________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________ телефон _______________________________
Обслуживающий банк ________________________________________________
5. Нерезидент(ы):
Наименование юридического лица ____________________________________
(фамилия, имя, отчество физического лица)
___________________________________________________________________
Уполномоченное лицо юридического лица _____________________________
Cектор экономики __________________________________________________
Страна регистрации юридического лица ______________________________
(постоянного проживания физического лица)
Адрес, банковские реквизиты _______________________________________
___________________________________________________________________
6. Сумма Договора _________________________________________________
(цифрами и прописью в валюте Договора)
7. Валюта Договора ____________________________
Уполномоченное лицо заявителя:
___________________  ________________________  _________________
(должность)      (фамилия, имя, отчество)      (подпись)
"_____"___________ 200___г.
Место печати
Заявление принимается к рассмотрению только с приложениями
1 или 2 к Заявлению.
Приложение 6
к Правилам регистрации валютных
операций, связанных с движением
капитала, и открытия счетов
за границей
Приложение 1 к Заявлению
Заполняется при подаче заявления на регистрацию прямых и
портфельных инвестиций (за исключением покупки ценных бумаг)
1. Инвестор: Резидент _______ Нерезидент _______
(отметить)
Наименование юридического лица ____________________________________
(фамилия, имя, отчество физического лица)
___________________________________________________________________
Сектор экономики нерезидента ______________________________________
Страна регистрации юридического лица ______________________________
(постоянного проживания физического лица)
Адрес, банковские реквизиты _______________________________________
___________________________________________________________________

1. Шарттың атауы, номері, күні ____________________________________
2. Операцияның мәні _______________________________________________
___________________________________________________________________
3. Шартқа қосымша ретінде мынадай құжаттар ұсынылды:
___________________________________________________________________
(құжаттың атауы, номері, ресімделген күні)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
4. Резидент (Резиденттер):
Заңды тұлғаның атауы ______________________________________________
(жеке тұлғаның аты-жөні)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Мекен-жайы ________________________________________________________
___________________________________________________________________
_____________________________________________ телефоны ____________
Қызмет көрсетуші банк _____________________________________________
5. Резидент емес (резидент еместер):
Заңды тұлғаның атауы ______________________________________________
(жеке тұлғаның аты-жөні)
___________________________________________________________________
Заңды тұлғаның уәкілетті тұлғасы __________________________________
Экономика секторы__________________________________________________
Заңды тұлға тіркелген ел __________________________________________
(жеке тұлғаның тұрақты тұрған жері)
Мекен-жайы, банктік деректемелері _________________________________
6. Шарттың сомасы _________________________________________________
(Шарт валютасында санмен және жазумен)
7. Шарттың валютасы ___________________________________
Өтініш берушінің уәкілетті тұлғасы:
________________  ________________  ___________________
(лауазымы)         (аты-жөні)              (қолы)
Мөр орны
"____" __________200__ж.
___________________________________________________________________
Өтініш оған қоса берілетін 1 немесе 2-қосымшалармен ғана қарауға
қабылданады
Капитал қозғалысымен
байланысты валюталық
операцияларды тіркеу
және шет елде шоттар
ашу ережесіне
6-қосымша
Өтінішке 1-қосымша
Тікелей және портфельдік инвестицияларды (бағалы қағаздарды сатып алуды қоспағанда) тіркеуге өтініш беру кезінде толтырылады
1. Инвестор:   Резидент _____________ Резидент еместер ____________
(белгіленсін)
Заңды тұлғаның атауы ______________________________________________
(жеке тұлғаның аты-жөні)
Резидент еместердің экономика секторы _____________________________
Заңды тұлға тіркелген ел __________________________________________
(жеке тұлғаның тұрақты тұрған жері)
Мекен-жайы, банктік деректемелері _________________________________
___________________________________________________________________

2. Объект инвестирования: Резидент _______ Нерезидент _______
(отметить)
Наименование ______________________________________________________
___________________________________________________________________
Сектор экономики нерезидента ______________________________________
Страна юридической регистрации (для нерезидента) __________________
Адрес _____________________________________________________________
___________________________________________________________________
3. Предоставлено средств инвестором по Договору на дату подачи
заявления _________________________________________________________
___________________________________________________________________
(даты и суммы средств в валюте Договора)
4. Уставный капитал объекта инвестирования ________________________
___________________________________________________________________
(сумма и наименование валюты по учредительным документам,
цифрами и прописью)
5. Оплаченный уставный капитал объекта инвестирования на дату
заполнения заявления - всего ______________________________________
(сумма и наименование валюты по
___________________________________________________________________
данным финансовой отчетности, цифрами и прописью)
6. Доля инвестора (-ов) в уставном капитале объекта инвестирования:
___________________________________________________________________
Наименование|  Уставный капитал по   | Оплаченный уставный капитал
инвестора |учредительным документам| на дату заполнения заявления
|------------------------------------------------------
|в про-|в стоимостном вы-|в процентах к |в стоимостном
|центах|ражении, тысяч   |общей величине|выражении,
|      |единиц валюты по |уставного ка- |тысяч единиц
|      |учредительным до-|питала        |валюты Дого-
|      |кументам         |              |вора
-------------------------------------------------------------------
7. Дополнительная информация: _____________________________________
___________________________________________________________________
Приложение 7
к Правилам регистрации валютных
операций, связанных с движением
капитала, и открытия счетов
за границей
Приложение 2 к Заявлению
Заполняется при подаче заявления на регистрацию прямых и
портфельных инвестиций в форме покупки ценных бумаг.
1. Инвестор: Резидент _______ Нерезидент _______
(отметить)
Наименование юридического лица ____________________________________
(фамилия, имя, отчество физического лица)
___________________________________________________________________
Сектор экономики (для нерезидента) ________________________________
Страна регистрации юридического лица ______________________________
(постоянного проживания физического лица)
Адрес, банковские реквизиты _______________________________________
___________________________________________________________________

2. Инвестициялау объектісі: Резидент ______ Резидент еместер ______
(белгіленсін)
Атауы _____________________________________________________________
___________________________________________________________________
Резидент еместің экономика секторы ________________________________
Заңды тіркелген ел (резидент еместер үшін) ________________________
Мекен-жайы ________________________________________________________
___________________________________________________________________
3. Инвестордың өтініш беру күні Шарт бойынша берген қаражаты ______
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(Шарттың валютасындағы қаражаттың күні және сомасы)
4. Инвестициялау объектісінің жарғылық капиталы ___________________
___________________________________________________________________
(құрылтай құжаттары бойынша валюта сомасы мен атауы, санмен және
жазумен)
5. Өтінішті толтыру күніне инвестициялау объектісінің жарияланған жарғылық капиталы _________________________________________________
(қаржылық есеп беру деректері бойынша валюта сомасы мен атауы,
санмен және жазумен)
6. Инвестордың инвестициялау объектісінің жарғылық капиталындағы
үлесі:
___________________________________________________________________
|   Құрылтай құжаттары    |  Өтінішті толтыру күніне
Инвестордың |бойынша жарғылық капитал | төленген жарғылық капитал
атауы     |______________________________________________________
| про. |құны, құрылтай    | жарғылық   | құны, Шарттың
| цент.| құжаттарында     |капиталдың  |  валютасында
| пен  | көрсетілген      |  жалпы     |   мың өлшем
|      |валютаның мың     | мөлшеріне  |  бірлігімен
|      |өлшем бірлігімен  |процентпен  |  көрсетіледі
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
7. Қосымша ақпарат: _______________________________________________
___________________________________________________________________
Капитал қозғалысымен
байланысты валюталық
операцияларды тіркеу
және шет елде шоттар
ашу ережесіне
7-қосымша
Өтінішке 2-қосымша
Бағалы қағаздарды сатып алу нысанындағы тікелей және портфельдік инвестицияларды тіркеуге өтініш беру кезінде толтырылады
1. Инвестор:    Резидент ______________ Резидент емес _____________
(белгіленсін)
Заңды тұлғаның атауы ______________________________________________
(жеке тұлғаның аты-жөні)
___________________________________________________________________
Экономика секторы (резидент еместер үшін) _________________________
Заңды тұлға тіркелген ел __________________________________________
(жеке тұлғаның тұрақты тұрған жері)
Мекен-жайы, банктік деректемелері _________________________________
___________________________________________________________________

2. Эмитент: Резидент _______ Нерезидент _______
(отметить)
Наименование ______________________________________________________
___________________________________________________________________
Сектор экономики (для нерезидента) ________________________________
Страна юридической регистрации (для нерезидента) __________________
Адрес _____________________________________________________________
___________________________________________________________________
3. Уставный капитал эмитента ______________________________________
___________________________________________________________________
(сумма и наименование валюты по учредительным документам,
цифрами и прописью)
4. Предоставлено средств инвестором по Договору на дату подачи
заявления _________________________________________________________
___________________________________________________________________
(даты и суммы средств в валюте Договора)
5. Информация о ценных бумагах (ЦБ), приобретаемых по Договору:
___________________________________________________________________
Вид ценных|Для ЦБ, выпущенных в Республике|Номинальная|Количество
бумаг  |           Казахстан           |стоимость  |ценных
|-------------------------------|одной ЦБ   |бумаг
|Националь- |Дата прис- |Номер  |(сумма и   |
|ный иденти-|воения НИН |выпуска|валюта     |
|фикационный|или регист-|       |           |
|номер (НИН)|рации вы-  |       |           |
|           |пуска      |       |           |
-------------------------------------------------------------------
6. Общее количество голосующих акций эмитента _____________________
___________________________________________________________________
(цифрами и прописью)
7. Доля приобретаемых голосующих акций в общем количестве
голосующих акций эмитента, в процентах ____________________________
8. Доля инвестора в уставном капитале эмитента:
-------------------------------------------------------------------
Наименование|Уставный капитал по учредительным|Количест-|Доля к об-
инвестора  |          документам             |во голо- |щему коли-
|---------------------------------|сующих   |честву го-
|в про-|в стоимостном выражении,  |акций    |лосующих
|центах|тысяч единиц валюты по    |         |акций, в
|      |учредительным документам  |         |процентах
-------------------------------------------------------------------

2. Эмитент:      Резидент ______________ Резидент емес ____________
(белгіленсін)
Атауы _____________________________________________________________
___________________________________________________________________
Экономика секторы  (резидент еместер үшін) ________________________
Заңды тұлғаны тіркейтін ел (резидент еместер үшін) ________________
Мекен-жайы ________________________________________________________
___________________________________________________________________
3. Эмитенттің жарғылық капиталы  __________________________________
___________________________________________________________________
(құрылтай құжаттары бойынша валюта сомасы мен атауы, санмен және
жазумен)
4. Инвестордың өтініш беру күні Шарт бойынша берген қаражаты ______
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(Шарттың валютасындағы қаражаттың күні және сомасы)
5. Шарт бойынша сатып алынатын бағалы қағаздар (БҚ) туралы
ақпараттар:
___________________________________________________________________
Бағалы   |Қазақстан Республикасында шығарылған | Бір БҚ-дың |
қағаз.   |             БҚ үшін                 | номинальды |Бағалы
дардың   |_____________________________________|   құны     |қағаз.
түрлері  |  Ұлттық | ҰБН тағайын.  | Шығару    |  (сомасы   |дардың
| бірегей.| дау немесе    | номері    |    және    |саны
| лендіру |  шығаруды     |           |  валютасы) |
|  номері | тіркеу күні   |           |            |
|  (ҰБН)  |               |           |            |
|         |               |           |            |
|         |               |           |            |
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
6. Эмитенттің дауыс беруші акцияларының жалпы саны_________________
___________________________________________________________________
(санмен және жазумен)
7. Эмитенттің дауыс беруші акцияларының жалпы санындағы сатып алынатын дауыс беруші акциялардың үлесі, процентпен________________
___________________________________________________________________
8. Инвестордың эмитенттің жарғылық капиталындағы үлесі:
___________________________________________________________________
Инвестордың  |Құрылтай құжаттары  | Дауыс беруші   | Дауыс беруші
атауы      | бойынша жарғылық   | акциялар саны  | акциялардың
|      капитал       |                | жалпы санына
|____________________|                | үлесі,
|про. |құны, құрылтай|                | процентпен
|цент.|құжаттарында  |                |
|пен  |көрсетілген   |                |
|     |валютаның мың |                |
|     |өлшем         |                |
|     |бірлігімен    |                |
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

9. Дополнительная информация ______________________________________
___________________________________________________________________
_______________________________
Пункты 3, 6, 7, 8 заполняются только в случае сделок с акциями.
Приложение 8
к Правилам регистрации валютных
операций, связанных с движением
капитала, и открытия счетов
за границей
Сведения по прямым и портфельным инвестициям
за _____ квартал 200__ г.
Номер регистрационного свидетельства Национального Банка __________
дата выдачи _________________________
_____________________________________  код ОКПО____________________
(наименование резидента)
___________________________________________________________________
(наименование объекта инвестирования)
тысяч долларов США
-------------------------------------------------------------------
Наименование показателя    | код  |Операции за отчетный период, в
|строки|том числе по каждому инвестору
|      |------------------------------
|      |         |          |
-------------------------------------------------------------------
Прямые инвестиции (вклад в
уставный капитал)
((12) + (13) + (14) + (15) +
(16) + (17))                    10
в том числе в виде:
1) денег (включая покупку
акций)                       12
2) оборудования, товаров и
иного имущества              13
3) нематериальных активов       14
4) обмена задолженности по
кредитам на акции или/и
долю участия в уставном
капитале                     15
5) зачисления дивидендов в
уставный капитал             16
6) прочее (расшифровать)        17
Портфельные инвестиции, всего
((21) + (22) + (23))            20
1) акции                        21
2) облигации                    22
3) прочее (расшифровать)        23
Доходы от прямых инвестиций,
всего ((31) + (32))             30
1) дивиденды                    31
2) реинвестированный чистый
доход (убыток)               32
Доходы от портфельных
инвестиций, всего:
((41) + (42))                   40
1) дивиденды                    41
2) начисленные доходы
(вознаграждение) по иным
ценным бумагам               42
из них оплачено           43
-------------------------------------------------------------------
Справочно:
1. Уставный капитал объекта инвестирования на конец отчетного
квартала __________________________________________________________
(сумма и наименование валюты по учредительным документам,
цифрами и прописью)
2. Оплаченный уставный капитал объекта инвестирования на конец
отчетного квартала - всего ________________________________________
(сумма и наименование валюты по данным
___________________________________________________________________
финансовой отчетности, цифрами и прописью)

9. Қосымша ақпарат:________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
3,6,7,8-тармақтар акциялармен мәмілелер жасаған кезде ғана толтырылады.
Капитал қозғалысымен
байланысты валюталық
операцияларды тіркеу
және шет елде шоттар
ашу ережесіне
8-қосымша
200___ ж. ____ тоқсан үшін
шетелдік тікелей және портфельдік
инвестициялар бойынша мәліметтер
Ұлттық Банктің тіркеу куәлігінің номері ___________________________
берілген күні _______________________
_____________________________  КҰЖЖ___________________
________________________
(резиденттің атауы)
___________________________________________________________________
(инвестициялау объектісінің атауы)
мың АҚШ доллары
____________________________________________________________________
|Жолдың |    Есепті кезеңдегі
Көрсеткіштің атауы       | коды  | операциялар,оның ішінде
|       | әрбір инвестор бойынша
|       |__________________________
|       |         |        |
____________________________________________________________________
Тікелей инвестициялар               10
(жарғылық капиталға салым)
((12)+(13)+(14)+(15)+(16))
оның ішінде:
1) ақша (акцияларды сатып алуды
қосқанда)                           12
2) жабдықтар, тауарлар және өзге
де мүлік                            13
3) материалдық емес активтер        14
4) кредиттер бойынша берешекті
акцияларға немесе/және жарғылық
капиталға қатысу үлесіне
айырбастау                          15
5) жарғылық капиталға
дивидендтерді есептеу               16
6) басқалары (талдама жасаңыз)      17
Портфельдік инвестициялар,
барлығы ((21)+(22)+(23))            20
1) акциялар                         21
2) облигациялар                     22
3) басқалары (талдама жасаңыз)      23
Тікелей инвестициялардан түскен
кіріс, барлығы  ((31)+(32))         30
1) дивидендтер                      31
2) қайта инвестицияланған таза
кіріс (шығын)                       32
Портфельдік  инвестициялардан
түскен кіріс, барлығы: ((41+(42))   40
1) дивидендтер                      41
2) басқа да бағалы қағаздар
бойынша есептелген кірістер
(сыйақы)                            42
олардың ішінде төленгені         43
____________________________________________________________________
Анықтама үшін:
1. Есепті тоқсанның аяғына инвестициялау объектісінің жарғылық капиталы
___________________________________________________________________
(құрылтай құжаттары бойынша валютаның сомасы мен атауы, санмен және жазумен)
2. Есепті тоқсанның аяғына инвестициялау объектісінің төленген жарғылық капиталы - барлығы
___________________________________________________________________
(қаржылық есеп беру деректері бойынша валютаның сомасы мен атауы,
санмен және жазумен)

3. Доля инвестора (инвесторов) в уставном капитале объекта
инвестирования по состоянию на конец отчетного квартала:
-------------------------------------------------------------------
Наименование|   Уставный капитал по    |Оплаченный уставный капитал
инвестора  | учредительным документам |
-------------------------------------------------------------------
|в про-|в стоимостном выра-|в процентах к|в стоимостном
|центах|жении, тысяч единиц|общей величи-|выражении,
|      |валюты по учреди-  |не уставного |тысяч единиц
|      |тельным документам |капитала     |валюты Дого-
|      |                   |             |вора
-------------------------------------------------------------------
Главный бухгалтер _________________________   ________________
(фамилия, имя, отчество)       (подпись)
Исполнитель _____________________________________________
(фамилия, имя, отчество, телефон)
"______"_____________ 200 ____ г.
Место печати
Правила заполнения приложения 8
В "Сведениях по прямым и портфельным инвестициям" отражается информация по движению средств (как в виде денег, так и в иных формах), возникающих на основе Договоров, предусматривающих операции в форме прямых и портфельных инвестиций за отчетный квартал. Кроме того, отражается информация о доходах, причитающихся по таким операциям.
Сведения представляются в разбивке по каждому инвестору, с указанием наименования каждого из них. Допускается представление одного отчета резидентом-объектом инвестирования по нескольким регистрационным свидетельствам, полученным им на прямые и портфельные инвестиции в Республику Казахстан. В этом случае необходимо указать номера всех регистрационных свидетельств, по которым представляется отчет.
Общие сведения о доле участия инвесторов в уставном капитале объекта инвестирования отражаются в справочной части.
В сведениях о прямых и портфельных инвестициях (строки 12-17, 21-23) следует отражать как покупку доли в уставном капитале и ценных бумаг, так и их обратную продажу (и погашение в случае ценных бумаг, за исключением акций). В случае последней операции, сведения проставляются с отрицательным знаком.
Выплаченные дивиденды по прямым и портфельным инвестициям (строки 31, 41, соответственно) отражаются по дате их фактической выплаты. Реинвестированный чистый доход (убыток) отражается в соответствии с долей прямого инвестора в уставном капитале. Убытки отражаются с отрицательным знаком.
Операции за отчетный период отражаются по их фактической стоимости. Данные, выраженные в иных валютах, переводятся в доллары США с учетом курса обмена валют, принятого в целях бухгалтерского учета, на дату совершения операции.
В случае расхождения данных отчета с данными подтверждающих документов, указать их причину в Примечаниях к отчету.
Приложение 9
к Правилам регистрации валютных
операций, связанных с движением
капитала, и открытия счетов
за границей
Сведения о поступлении средств
по Договору N _______________ от ___________ г.
за ____ квартал 200__ г.
________________________       код ОКПО ______________________
(наименование резидента)
_________________________      Номер регистрационного свидетельства
(наименование нерезидента)     Национального Банка_________________
______________________________    дата выдачи ____________________
(наименование валюты Договора)
(тысяч единиц)
-------------------------------------------------------------------
NN |  Дата   |  Валюта  |  Сумма платежа  |  Назначение платежа
п/п| платежа | платежа  |                 |
-------------------------------------------------------------------
Главный бухгалтер _________________________   ________________
(фамилия, имя, отчество)       (подпись)
Исполнитель _____________________________________________
(фамилия, имя, отчество, телефон)
"______"_____________ 200 ____ г.
Место печати
Правила заполнения приложения 9
В "Сведениях о поступлении средств" отражается информация о поступлении средств (как в виде денег, так и в иных формах) от нерезидентов за отчетный период по Договору, зарегистрированному в Национальном Банке, а именно: дата платежа (поступления средств), валюта платежа, сумма платежа, назначение платежа в соответствии с платежными документами.
Приложение 10
к Правилам регистрации валютных
операций, связанных с движением
капитала, и открытия счетов
за границей
Сведения о поступлениях
по Договору N __________от ___________ 200 г.
за _____ квартал 200__ г.
________________________       код ОКПО ______________________
(наименование резидента)
_________________________      Номер регистрационного свидетельства
(наименование нерезидента)     Национального Банка_________________
______________________________    дата выдачи ____________________
(наименование валюты Договора)
-------------------------------------------------------------------

3. Есепті кезең аяғының жағдайы бойынша инвестициялау объектісінің жарғылық капиталындағы инвестордың (инвесторлардың) үлесі:
___________________________________________________________________
|       Құрылтай құжаттары   |    Төленген жарғылық
Инвестор.|   бойынша жарғылық капитал |         капитал
дың    |________________________________________________________
атауы   |про.  |  құны, құрылтай     | жарғылық   | құны Шарттың
|цент. |   құжаттарында      |капиталдың  | валютасында
|пен   |    көрсетілген      |   жалпы    |  мың өлшем
|      |валютаның мың өлшем  | мөлшеріне  |  бірлігімен
|      |    бірлігімен       | процентпен |  көрсетіледі
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Бас бухгалтер _________________________   _______________________
(фамилиясы, аты-жөні)             (қолы)
Орындаушы ______________________________________________________
(фамилиясы, аты-жөні, телефоны)
"____" __________20__ж.
Мөр орны
8-қосымшаны толтыру жөнінде нұсқаулар
"Шетелдік тікелей және портфельдік инвестициялар бойынша мәліметтерде" есепті тоқсандағы тікелей және портфельдік инвестициялар нысанындағы көздейтін Шарттар негізінде туындайтын қаражат қозғалысы (ақшалай, сол сияқты өзге де нысандарда) жөніндегі ақпарат көрсетіледі. Сонымен қатар осындай операциялар бойынша тиесілі кірістер туралы ақпарат көрсетіледі.
Мәліметтер әрбір инвестор бойынша топтастырылады, олардың атауы көрсетіле отырып беріледі. Резидент-инвестициялау объектісіне Қазақстан Республикасында тікелей және портфельдік инвестицияларға алынған бірнеше тіркеу куәліктері бойынша бір есеп беруге рұқсат беріледі. Бұл жағдайларда есеп берілетін барлық тіркеу куәліктерінің номерлерін көрсету қажет.
Инвестициялау объектісінің жарғылық капиталында инвесторлардың қатысу үлесі туралы жалпы мәліметтер анықтама бөлігінде көрсетіледі.
Тікелей және портфельдік инвестициялар туралы мәліметтерде (12-17, 21-23 жолдары) жарғылық капиталдың және бағалы қағаздардың үлесін сатып алуы, сондай-ақ олардың қайта сатуы (және бағалы қағаздар болса өтеуі, акциялардан басқа) көрсетілуі қажет. Соңғы операция жағдайында, мәліметтер теріс белгімен қойылады.
Тікелей және портфельдік инвестициялар бойынша төленген дивидендтер (тиісінше 31, 41 жолдар) олардың нақты төлену күні бойынша көрсетіледі. Қайта инвестицияланған таза кіріс (шығын) тікелей инвестордың жарғылық капиталдағы үлесіне сәйкес көрсетіледі. Шығындар теріс белгімен көрсетіледі.
Есепті кезеңдегі операциялар олардың нақты құны бойынша көрсетіледі. Басқа да валюталарда көрсетілген деректер операция жасау күнгі бухгалтерлік есеп мақсатында қабылданған валютаның айырбас бағамы бойынша АҚШ долларына аударылады.
Есептегі деректердің растайтын құжаттардағы деректермен айырмашылықтар болған жағдайда олардың себебін есептің Ескертуінде көрсету қажет.
Капитал қозғалысымен
байланысты валюталық
операцияларды тіркеу
және шет елде шоттар
ашу ережесіне
9-қосымша
200___ ж. ____ тоқсан үшін
______ ж. _________ N ____ Шарт бойынша
қаражаттың түсуі туралы мәліметтер
___________________________       КҰЖЖ коды ______________________
(резиденттің атауы)
___________________________       Ұлттық Банктің тіркеу куәлігінің
(резидент еместің атауы)        нөмері _________________________
___________________________
(Шарт валютасының атауы)         берілген күні __________________
(мың бірлік)
____________________________________________________________________
Р\с |  Төлем күні |  Төлем   |   Төлем сомасы   |  Төлем белгілеу
N N |             |валютасы  |                  |
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Бас бухгалтер _____________________________     _________________
(фамилиясы, аты-жөні)                (қолы)
Орындаушы ________________________________________
(фамилиясы, аты-жөні, телефоны)
"____"________________ 200__ ж
Мөр орны
9-қосымшаны толтыру жөнінде нұсқаулар
"Қаражаттың түсуі туралы мәліметтерде" Ұлттық Банкте тіркелген Шарт бойынша есепті кезең үшін резидент еместерден түскен қаражат (ақша түрінде, сол сияқты басқа нысандарда) туралы ақпарат  көрсетіледі, атап айтқанда: төлем құжаттарына сәйкес төлем күні (қаражаттың түсуі), төлем валютасы, төлем сомасы, төлемнің мақсаты.
Капитал қозғалысымен
байланысты валюталық
операцияларды тіркеу
және шет елде шоттар
ашу ережесіне
10-қосымша
200___ ж. ____ тоқсан үшін
______ ж. _________ N ____ Шарт бойынша
түсімдер туралы мәліметтер
___________________________       КҰЖЖ коды ______________________
(резиденттің атауы)
___________________________       Ұлттық Банктің тіркеу куәлігінің
(резидент еместің атауы)        нөмері _________________________
___________________________
(Шарт валютасының атауы)         берілген күні __________________
___________________________________________________________________

1. Объект инвестирования
2. Размер государственного пакета
акций (вклада государства)
3. Покупатель-нерезидент
4. Страна места нахождения покупателя
5. Продажная цена (тысяч единиц в
валюте Договора)
6. Оплачено за отчетный период (тысяч
долларов США)
7. Инвестиционные обязательства, всего
(тысяч единиц в валюте Договора)
8. Срок исполнения инвестиционных
обязательств
-------------------------------------------------------------------
Главный бухгалтер _________________________   ________________
(фамилия, имя, отчество)       (подпись)
Исполнитель _____________________________________________
(фамилия, имя, отчество, телефон)
"______"_____________ 200 ____ г.
Место печати
Правила заполнения приложения 10
В "Сведениях о поступлениях" отражается информация о поступлениях в бюджет и объемах инвестиционных обязательств по зарегистрированному Договору на продажу нерезидентам государственного пакета акций (доли государства).
Оплаченная за отчетный период сумма отражает фактический объем поступлений в бюджет. Данные, выраженные в иных валютах, переводятся в доллары США по курсу обмена валют, принятого в целях бухгалтерского учета, на дату совершения операции.
Приложение 11
к Правилам регистрации валютных
операций, связанных с движением
капитала, и открытия счетов
за границей
Заявление на регистрацию открытия счета
от ________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество заявителя)
РНН __________________
Удостоверение личности, дата выдачи _______________________________
Обслуживающий банк ________________________________________________
Договор N________________ от ________________________
Иностранный банк __________________________________________________
(наименование, страна)
Валюта счета __________________
Условия счета _________________
Примечание ________________________________________________________
___________________________________________________________________
__________________________     _________________
(фамилия, имя, отчество)          (подпись)
"_____"___________ 200___г.
Приложение 12
к Правилам регистрации валютных
операций, связанных с движением
капитала, и открытия счетов
за границей
Заявление на регистрацию иных операций,
связанных с движением капитала
от ______________________________________ Код ОКПО ________________
(наименование или полное имя заявителя)
РНН _____________________

1.   Инвестициялау  объектісі
2.   Мемлекеттік акциялардың пакетінің
(мемлекет салымының) мөлшері
3.   Сатып алушы-резидент емес
4.   Сатып алушы тұрғылықты жерінің елі
5.   Сату бағасы (Шарттың валютасында
мың бірлік)
6.   Есепті кезеңде төленді (мың АҚШ доллары)
7.   Инвестициялық міндеттемелер, барлығы
(Шарттың валютасында мың бірлік)
8.   Инвестициялық міндеттемелердің
орындалу мерзімі
___________________________________________________________________
Бас бухгалтер _________________________   _______________________
(фамилиясы, аты-жөні)             (қолы)
Орындаушы ____________________________________________
(фамилиясы, аты-жөні, телефоны)
Мөр орны
"____" ______________ 200____ ж.
10-қосымшаны толтыру жөнінде нұсқаулар
"Түсімдер туралы мәліметтерде" бюджетке түсімдер және Акциялардың мемлекеттік пакетін резидент еместерге сатудың тіркелген шарты бойынша инвестициялық міндеттемелер көлемі (мемлекеттің үлесі) туралы ақпарат көрсетіледі.
Есепті кезеңде төленген сома бюджетке келіп түсетін түсімдердің нақты көлемін көрсетеді. Басқа да валюталарда көрсетілген деректер операция жасау күнгі бухгалтерлік есеп мақсатында қабылданған валютаның айырбас бағамы бойынша АҚШ долларына аударылады.
Капитал қозғалысымен
байланысты валюталық
операцияларды тіркеу
және шет елде шоттар
ашу ережесіне
11-қосымша
ШОТТЫ АШУДЫ ТІРКЕУГЕ ӨТІНІШ
___________________________________________________________________
(өтініш берушінің фамилиясы, аты-жөні)
___________________________________________________________________
СТH _______________________________________________________________
Жеке куәлігі, берілген күні _______________________________________
Қызмет көрсетуші банк _____________________________________________
__________________________________ N ____________________ Шарт
Шетелдік банк _____________________________________________________
(атауы, елі)
___________________________________________________________________
Валюта шоты _____________________________________________
Шоттың Шарттары _________________________________________
Ескерту ___________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
__________________________           __________________________
(фамилиясы, аты-жөні)                         (қолы)
"____" _____________ 200__ ж.
Капитал қозғалысымен
байланысты валюталық
операцияларды тіркеу
және шет елде шоттар
ашу ережесіне
12-қосымша
КАПИТАЛ ҚОЗҒАЛЫСЫНА БАЙЛАНЫСТЫ ӨЗГЕ ДЕ
ОПЕРАЦИЯЛАРДЫ ТІРКЕУГЕ АРНАЛҒАН ӨТІНІШ
_________________________________________  КҰЖЖ коды ______________
(өтініш берушінің атауы немесе толық аты)
СТН ________________________

1. Договор N______ от "____"____________200___г. __________________
(цель и назначение)
___________________________________________________________________
2. Представлены следующие документы в дополнение к Договору
___________________________________________________________________
(наименование документа, номер, дата оформления)
3. Резидент(ы):
Наименование юридического лица ____________________________________
(фамилия, имя, отчество физического лица)
Адрес _____________________________________________________________
___________________________________________________________________
______________________________ телефон ____________________________
Обслуживающий банк ________________________________________________
4. Нерезидент(ы):
Наименование юридического лица ____________________________________
(фамилия, имя, отчество физического лица)
___________________________________________________________________
Уполномоченное лицо юридического лица _____________________________
Сектор экономики __________________________________________________
Страна регистрации юридического лица ______________________________
(постоянного проживания физического лица)
Адрес, банковские реквизиты _______________________________________
___________________________________________________________________
5. Сумма Договора _________________________________________________
(цифрами и прописью в валюте Договора)
6. Валюта Договора _____________________
7. Поступило по Договору на дату подачи заявления _________________
___________________________________________________________________
(тысяч единиц в валюте Договора)
8. Прочие условия _________________________________________________
___________________________________________________________________
Уполномоченное лицо заявителя:
_________________   __________________________    ________________
(должность)       (фамилия, имя, отчество)        (подпись)
"_____"___________ 200 ___ г.
Место печати
Приложение 13
к Правилам регистрации валютных
операций, связанных с движением
капитала, и открытия счетов
за границей
Справка о движении средств по зарегистрированным валютным
операциям за ___________ месяц 200 _____ г.
Наименование банка __________________   код ОКПО __________________
-------------------------------------------------------------------
N  |номер регистра-| Отправитель денег |    Бенифициар     |Код
п/п|ционного свиде-|-------------------|-------------------|назна-
|тельства       |признак ре-|Наиме- |признак ре-|Наиме- |чения
|               |зидентства |нование|зидентства |нование|платежа
|               |           |       |           |       |(КНП)
-------------------------------------------------------------------
А |       1       |     2     |   3   |     4     |   5   |   6
-------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
------------------------------------
дата пла-|валюта |сумма пла- |Приме-|
тежа     |платежа|тежа (тыс.)|чание |
------------------------------------|
7    |   8   |     9     |  10  |
------------------------------------
Главный бухгалтер _________________________   ________________
(фамилия, имя, отчество)       (подпись)
Исполнитель _____________________________________________
(фамилия, имя, отчество, телефон)
"______"_____________ 200 ____ г.
Правила заполнения приложения 13

1. "___" ___________200___ж. N ____ Шарт __________________________
___________________________________________________________________
(мақсаты және арналуы)
___________________________________________________________________
2. Шартқа қосымша мынадай құжаттар ұсынылды
___________________________________________________________________
(құжаттың атауы, нөмірі, ресімделген күні)
___________________________________________________________________
3. Резидент (Резиденттер):
Заңды тұлғаның атауы ______________________________________________
(жеке тұлғаның аты-жөні)
___________________________________________________________________
Мекен-жайы ________________________________________________________
___________________________________________________________________
_________________________________________ телефоны ________________
Қызмет көрсетуші банк _____________________________________________
4. Резидент емес (резидент еместер):
заңды тұлғаның атауы ______________________________________________
(жеке тұлғаның аты-жөні)
___________________________________________________________________
Заңды тұлғаның уәкілетті тұлғасы __________________________________
Экономика секторы _________________________________________________
Заңды тұлға тіркелген ел __________________________________________
(жеке тұлғаның тұрақты тұрған жері)
Мекен-жайы, банктік деректемелері
___________________________________________________________________
5. Шарттың сомасы _________________________________________________
(Шарт валютасында санмен және жазумен)
___________________________________________________________________
6. Шарттың валютасы _______________________________________________
7. Өтініш беру күні Шарт бойынша ____________________________ түсті
(Шарт валютасымен мың өлш. бірлігі)
8. Басқа талаптар _________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өтініш берушінің уәкілетті тұлғасы:
________________________   _________________  __________________
(лауазымы)               (аты-жөні)           (қолы)
"_____" _____________ 200___ ж.
Мөр орны
Капитал қозғалысымен
байланысты валюталық
операцияларды тіркеу
және шет елде шоттар
ашу ережесіне
13-қосымша
200 __ жылғы _________________ үшін тіркелген валюта операциялары бойынша қаражат қозғалысы туралы анықтама
Банктің атауы ________________________  КҰЖЖ коды _______________
___________________________________________________________________
N |тіркеу|Ақша жіберуші|Бенефициар |Төлем |     |     |     |
р\с|куәлі.|_________________________|белгі.|Төлем|Төлем|Төлем|Ескер.
|гінің |Рези. |атауы |Рези.|атауы| леу  | күні|валю.|сома.| ту
|номері|дент. |      |дент.|     |коды  |     |тасы | сы  |
|      | тік  |      |тік  |     |(ТБК) |     |     |     |
|      |белгі |      |белгі|     |      |     |     |     |
___________________________________________________________________
А   1       2      3      4    5      6     7      8     9    10
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Бас бухгалтер ______________________________  ________________
(фамилиясы, аты-жөні)            (қолы)
Орындаушы ________________________________________
(фамилиясы, аты-жөні, телефоны)
"____"_______________ 200__ ж
Мөр орны
13-қосымшаны толтыру жөнінде нұсқаулар

"Справка о движении средств по зарегистрированным валютным операциям" представляется банками второго уровня по всем платежам (поступлениям), осуществленным на основании Договоров, которые были зарегистрированы в Национальном Банке, за исключением кредитных соглашений, в которых заемщиком является отчитывающийся банк. Графы 2-9 Справки заполняются на основе заявления на перевод денег и иных платежных документов, в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка о применении Государственного классификатора Республики Казахстан - единого классификатора назначения платежей. В случае, если сумма платежа включает комиссию банка (банка получателя и/или банка отправителя), сумма комиссии отражается в Примечании. Примечания могут также содержать ссылки на иные особые условия платежа.

Екінші деңгейдегі банктер "Тіркелген валюта операциялары бойынша қаражат қозғалысы туралы" анықтаманы заемшысы есеп беруші банк болып табылатын кредиттік келісімдерді қоспағанда, Ұлттық Банкте тіркелген Шарттар негізінде жүзеге асырылған барлық төлемдер (түсімдер) бойынша береді. Анықтаманың 2-9 бағандары Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеушісін - төлем белгілеудің бірыңғай жіктеушісін қолдану туралы Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес ақша және өзге де төлем құжаттарын аударуға арналған өтініші негізінде толтырады. Егер, төлем сомасына банктің (алушы-банк және\немесе жіберуші-банк) комиссиясы қосылған жағдайда, комиссия сомасы Ескертуде көрсетіледі. Ескертуде төлемнің басқа да ерекше талаптарына сілтемелер болуы мүмкін.