Об утверждении Правил о порядке признания и нострификации (установления эквивалентности) в Республике Казахстан документов об образовании, выданных зарубежными организациями образования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 августа 2003 года N 542. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 сентября 2003 года N 2477. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2008 года N 8.
Сноска. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 августа 2003 года N 542 утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2008 года  N 8  (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации  статьи 16  Закона Республики Казахстан "Об образовании" по вопросу осуществления признания и нострификации в Республике Казахстан документов об образовании, выдаваемых зарубежными организациями образования,  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила о порядке признания и нострификации (установления эквивалентности) в Республике Казахстан документов об образовании, выданных зарубежными организациями образования.
2. Департаменту высшего и послевузовского профессионального образования (Б. Абдрасилов) представить в установленном порядке настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан, с последующим опубликованием в средствах массовой информации.
3. Данный приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра образования и науки Г.Гамарника.
Министр
Утверждены
приказом Министра образования
и науки Республики Казахстан
8 августа 2003 года N 542
Правила
о порядке признания и нострификации
(установления эквивалентности) в
Республике Казахстан документов об образовании,
выданных зарубежными организациями образования
<*>
Сноска. По тексту слова "центральный исполнительный орган Республики Казахстан в области образования" заменены словами "Комитет по надзору и аттестации в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - Комитет)" - приказом и.о. Министра образования и науки РК от 19 апреля 2005 года N  252 .
1. Общие положения
1. Правила о порядке признания и нострификации (установления эквивалентности) в Республике Казахстан документов об образовании, выданных зарубежными организациями образования (далее - Правила) разработаны в целях реализации  Закона  Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок признания и установления эквивалентности документов государственного образца о среднем общем образовании, начальном профессиональном, среднем профессиональном, высшем профессиональном и послевузовском профессиональном образовании лиц, получивших образование в других государствах, в международных или иностранных учебных заведениях (их филиалах), созданных в Республике Казахстан.

Қазақстан Республикасында шетелдік білім беру ұйымдары берген білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау (баламасын белгілеу) тәртібі туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрінің 2003 жылғы 8 тамыздағы N 542 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 9 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 2477. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 10 қаңтардағы N 8 бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008.01.10.  N 8  (алғаш рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енеді) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасында шетелдік білім беру ұйымдары берген білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау мәселелерін жүзеге асыру жөніндегі "Білім туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  16-бабын іске асыру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында шетелдік білім беру ұйымдары берген білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау (баламасын белгілеу) тәртібі туралы ережесі бекітілсін.
2. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі кәсіптік білім департаменті (Б.Әбдірәсілов) осы бұйрықты белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуге, кейін бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға ұсынсын.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күшіне енеді.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау білім және ғылым бірінші вице-министрі Г.Гамарникке жүктелсін.
Министр
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2003 жылғы 8 тамыздағы
N 542 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасында шетелдік білім беру ұйымдары
берген білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау
(баламасын белгілеу) тәртібі туралы
ЕРЕЖЕ
Ескерту: Бүкіл мәтін бойынша "білім беру саласындағы Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы" деген сөздер тиісінше "Қазақстан Республикасы білім және ғылым министрлігінің білім және ғылым саласындағы қадағалау және аттестаттау комитеті (бұдан әрі - Комитет)" деген тиісті септіктерде сөздермен ауыстырылды - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2005 жылғы 19 сәуірдегі N 252   бұйрығымен .
1. Жалпы ереже
1. Қазақстан Республикасында шетелдік білім беру ұйымдары берген білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау (баламасын белгілеу) тәртібі туралы ереже (бұдан әрі - Ереже) "Білім туралы" Қазақстан Республикасының  Заңын  жүзеге асыру мақсатында дайындалған және басқа мемлекеттерде, Қазақстан Республикасында құрылған халықаралық немесе шетелдік оқу орындарында (олардың филиалдарында) білім алғандар үшін жалпы орта білім, кәсіптік бастауыш, кәсіптік орта, кәсіптік жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі кәсіптік білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттарды тану мен олардың баламалылығын белгілеу туралы тәртіпті анықтайды.

2. Под признанием документов об образовании, выданных зарубежными организациями образования (далее - документов об образовании), понимается согласие центрального исполнительного органа Республики Казахстан в области образования на наличие законной силы этих документов на территории Республики Казахстан.
3. Нострификация документов об образовании - процедура, проводимая с целью определения эквивалентности документов, выданных гражданам, получившим образование в других государствах, в международных или иностранных учебных заведениях (их филиалах), созданных в Республике Казахстан.
4. Нострификация документов об образовании означает предоставление обладателям указанных документов тех же академических и/или профессиональных прав, что и обладателям документов об образовании Республики Казахстан.
5. Целью признания и нострификации документов об образовании являются обеспечение и защита прав граждан, получивших образование за пределами Республики Казахстан, на доступ к образовательной и/или профессиональной деятельности в Республике Казахстан в соответствии с полученным уровнем образования и профилем подготовки.
6. Для проведения процедуры признания и нострификации документов об образовании Комитет по надзору и аттестации в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - Комитет) определяет Республиканское государственное казенное предприятие "Национальный аккредитационный центр" рабочим органом по вопросам признания и нострификации (установления эквивалентности) в Республике Казахстан документов об образовании (далее - рабочий орган).  <*>
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - приказом Министра образования и науки РК от 16 августа 2005 года N  543 .
7. Рабочий орган выполняет следующие функции:
1) проводит процедуру признания и нострификации документов об образовании в соответствии с настоящими Правилами;
2) вносит предложения в центральный исполнительный орган в области образования о внесении дополнительных критериев признания и нострификации, а также о дальнейшем совершенствовании порядка и процедуры признания и нострификации документов об образовании;
2-1) проверяет документы на соответствие требованиям, указанным в пункте 12 настоящих Правил;
3) привлекает экспертов из числа высококвалифицированных работников системы образования для принятия решения по признанию и нострификации документов об образовании;
4) выписывает удостоверения о признании и нострификации документов об образовании;
5) ведет строгий учет и хранение бланков удостоверений о признании и нострификации документов об образовании;

2. Шетелдік білім беру ұйымдары берген білім туралы құжаттарды тану астарында (бұдан әрі - білім туралы құжаттар) Қазақстан Республикасының аумағында осы құжаттардың заңды түрде күшіне енуіне Қазақстан Республикасы білім және ғылым министрлігінің білім және ғылым саласындағы қадағалау және аттестаттау комитетінің (бұдан әрі - Комитет) келісілгендігі жатыр.
3. Білім туралы құжаттарды нострификациялау Қазақстан Республикасында құрылған халықаралық және шетелдік оқу орындарында (олардың филиалдарында), басқа мемлекеттерде білім алған азаматтарға берілген құжаттардың баламалылығын анықтау мақсатында жүргізілетін рәсім.
4. Білім туралы құжаттарды нострификациялау көрсетілген құжаттар иелеріне Қазақстан Республикасындағы білім туралы құжаттардың иелеріне берілетін сияқты академиялық және/немесе кәсіби құқықтарын ұсына алатындығын білдіреді.
5. Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялаудың мақсаты Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде білім алған азаматтардың құқығын қорғау және алған білім деңгейлері мен даярлау деңгейіне сәйкес Қазақстан Республикасында кәсіби қызметке және/немесе білім беру ісіне жол ашуды қамтамасыз ету болып табылады.
6. Комитет білім туралы құжаттарды Қазақстан Республикасында тану және нострификациялау (баламасын белгілеу) рәсімін өткізу үшін жұмыс органы ретінде "Ұлттық аккредиттеу орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнын анықтайды (бұдан әрі - жұмыс органы).
Ескерту: 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2005 жылғы 16 тамыздағы N 543 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз)   бұйрығымен .
7. Жұмыс органы мынадай функцияларды атқарады:
1) осы Ережеге сәйкес білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау рәсімін жүргізеді;
2) Комитетке тану мен нострификациялаудың қосымша өлшемдерін енгізу туралы, сондай-ақ білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау рәсімдері мен тәртібін одан әрі жетілдіру туралы ұсыныстармен шығады;
2-1) құжаттардың осы Ереженің 12-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкестігін тексереді;
3) білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау жөнінде шешім қабылдауға білім беру жүйесіндегі жоғары білікті қызметкерлер арасынан сараптамашыларды қатыстырады;
4) білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау туралы куәліктер жазады;
5) білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау туралы куәліктердің бланкілеріне қатаң есеп жүргізеді және сақтайды;

6) проводит иные меры, связанные с порядком признания и нострификации документов об образовании.  <*>
Сноска. В пункт 7 внесены изменения - приказом и.о. Министра образования и науки РК от 19 апреля 2005 года N  252 .
8. Признание и нострификация документов об образовании и выдача соответствующих удостоверений осуществляются по заявлению владельца документа или заинтересованной организации (заявителя).
9. При отсутствии международных договоров (соглашений) признание и нострификация в Республике Казахстан документов об образовании, полученных гражданами за пределами Республики Казахстан, и выдача соответствующих удостоверений осуществляется в порядке, установленном настоящими Правилами.
10. При наличии международных договоров (соглашений) документы об образовании признаются и подлежат нострификации на территории Республики Казахстан с выдачей соответствующего удостоверения.
11. Удостоверения о признании и нострификации документов об образовании являются бланками строгой отчетности, изготавливаются централизованно типографским способом, имеют учетную серию и номер. Они подлежат хранению, учету и регистрации при выдаче рабочим органом в установленном порядке.
2. Порядок признания документов об образовании
12. Заявитель обращается с заявлением о признании документа об образовании в Комитет по надзору и аттестации в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - Комитет).
К заявлению о признании документов об образовании прилагаются следующие документы:
1) подлинник документа об образовании;
2) приложение к документу об образовании (подлинник) с указанием пройденных учебных курсов и их объема, полученных итоговых оценок, перечня практик, курсовых и выпускных квалификационных работ, других составляющих учебного процесса;
3) заверенный нотариально (или органами дипломатической службы) перевод документа об образовании и приложения к нему на государственный и/или официальный язык;
4) нотариально заверенная копия документа, удостоверяющего личность владельца документа об образовании;
5) копия лицензии и/или свидетельство об аккредитации учебного заведения, выдавшего документ об образовании, за исключением документов о среднем общем образовании, заверенные печатью учебного заведения (при необходимости с нотариально заверенным переводом на государственный и/или официальный язык).
Документы, указанные в подпунктах 1) и 2), выданные организациями образования:
государств-участников  Конвенции , отменяющей требование легализации иностранных официальных документов (г. Гаага, 5 октября 1961 года) (далее - Гаагская конвенция), должны быть апостилированы;
государств, не подписавших  Гаагскую конвенцию , должны пройти консульскую легализацию в порядке, установленном Министерством иностранных дел Республики Казахстан.
При необходимости запрашивается также уточняющая документация от заявителя, соответствующего учебного заведения, официальных казахстанских и/или зарубежных организаций. Ответственность за достоверность предоставляемой информации несет заявитель или лицо, представившее информацию.  <*>
Сноска. В пункт 12 внесены изменения - приказом и.о. Министра образования и науки РК от 19 апреля 2005 года N  252 приказом  и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 6 февраля 2006 года N 58 (в действие со дня официального опубликования).

6) білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау тәртібіне байланысты өзге де шаралар өткізеді.
Ескерту: 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2005 жылғы 19 сәуірдегі N 252   бұйрығымен .
8. Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау және тиісті куәліктерді беру құжат иесінің немесе мүдделі ұйымның (өтініш берушінің) өтініші арқылы жүзеге асырылады.
9. Халықаралық шарттар (келісімдер) болмаған жағдайда Қазақстан Республикасынан тыс жерлерден алған білім туралы құжаттарды Қазақстан Республикасында тану мен нострификациялау және тиісті куәліктерді беру осы Ережеде белгіленген тәртіп бойынша жүзеге асырылады.
10. Халықаралық шарттар (келісімдер) бар болса, білім туралы құжаттар Қазақстан Республикасы аумағында танылады және жұмыс органы берген тиісті куәліктермен нострификациялауға жатады.
11. Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау жөніндегі куәліктер қатаң есепке алу бланкілері болып табылады, орталықтандырылған баспаханалық әдіспен дайындалады, есеп сериясы және нөмірі болады. Жұмыс органы белгілеген тәртіппен оларды беруі кезінде тіркелуі, есепке алынуы және сақталуы тиіс.
2. Білім туралы құжаттарды тану тәртібі
12. Өтініш беруші білімі туралы құжаттарды тану туралы Комитетке өтініш бере алады.
Білім туралы құжаттарды тану туралы өтінішке мынадай құжаттар қоса ұсынылады:
1) білім туралы құжаттың түпнұсқасы;
2) білім туралы құжатқа (түпнұсқа) өтілген оқу курстары мен олардың көлемі, қойылған қорытынды бағалары, практика, курстық және оқу бітіргендегі біліктілік жұмыстарының тізбелері, басқа да оқу процесін құрайтын жұмыстары көрсетілген қосымша;
3) білім туралы құжаттардың нотариалдық (немесе дипломатиялық қызмет органы) расталған аудармасы және мемлекеттік немесе орыс тіліне аударылған қосымшасы;
4) білім туралы құжаттың иесін куәландыратын нотариалдық расталған құжаттың көшірмесі;
Білім беру ұйымдары берген 1) және 2) тармақшаларда көрсетілген құжаттар:
шетелдік ресми құжаттарды жария ету талаптарының күшін жоятын  Конвенцияға   қатысушы мемлекеттер (Гаага қаласы 1961 жылғы 5 қазан) (бұдан әрі - Гаага конвенциясы) апостильдеуден өткізілген болуы қажет;
Гаага конвенциясына қол қоймаған мемлекеттер Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі белгілеген тәртіппен консулдық жариялаудан өтуі қажет;
5) білім туралы құжатты берген оқу орнын аккредиттеу туралы куәліктің және/немесе лицензияның көшірмесі, оқу орнының мөрімен расталған жалпы орта білім туралы құжаттардан басқасы (қажет болған жағдайда мемлекеттік және/немесе ресми тілдегі нотариалды расталған аудармасы).
Қажет болған жағдайда өтініш берушіден оқу мекемелеріне сәйкес қазақстандық ресми және/немесе шетелдік ұйымдарынан нақтыланатын құжаттар сұралады. Ұсынылған ақпараттың шүбәсіздігі үшін өтініш беруші немесе ақпаратты ұсынған адам жауапты.
Ескерту: 12-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2005 жылғы 19 сәуірдегі N 252   бұйрығымен 2006 жылғы 6 ақпандағы N 58   бұйрығымен .

13. Используемые в процедуре признания материалы и документы представляются с заверенным переводом на государственный и/или официальный язык.
Заверение перевода осуществляется нотариусом на территории Республики Казахстан или органами дипломатической службы Республики Казахстан в стране, в которой выдан документ. В отдельных случаях (например, при установлении признания по прецеденту) может быть предъявлен перевод, выполненный органами дипломатической службы в Казахстане того государства, на территории которого выдан документ.
14. Заявление регистрируется в специальном журнале регистрации заявлений о признании документов об образовании, установленной формы согласно приложению 1. Листы указанного журнала должны быть пронумерованы и прошнурованы в установленном порядке.
15. Срок рассмотрения документов, представленных заявителем, не должен превышать четырех недель со дня поступления всех необходимых материалов, включая уточняющую информацию.
16. Процедура признания документов об образовании проводится на основе имеющихся международных соглашений, нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам образования.
17. Для признания документа об образовании необходимо, чтобы организация образования, выдавшая документ об образовании, была признана в установленном порядке соответствующими органами государства, в котором выдан этот документ.
18. Документы об образовании стран, присоединившихся к Конвенции о признании квалификаций, относящихся к высшему профессиональному образованию в Европейском регионе (Лиссабон, апрель, 1997 г.) к Региональной Конвенции о признании обучения, дипломов и степеней высшего образования в азиатско-тихоокеанском регионе (Бангкок, 1983 г.), признаются в Республике Казахстан с выдачей удостоверений в установленном порядке без предварительной экспертизы.
Сноска. Пункт 18 с изменениями -  приказом  и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 6 февраля 2006 года N 58 (в действие со дня официального опубликования).
19. Документы об образовании аккредитованных международных и иностранных учебных заведений, филиалов зарубежных организаций образования, созданных и действующих в Республике Казахстан на основе международных договоров и межгосударственных соглашений, а также договоров (соглашений) между центральными исполнительными органами в области образования, признаются в Республике Казахстан с выдачей удостоверений в установленном порядке без предварительной экспертизы.
20. Непризнанные документы об образовании с пояснением причин отказа о признании возвращаются заявителю.

13. Тану рәсіміне пайдаланылған материалдар мен құжаттар мемлекеттік және/немесе ресми тілде расталған аудармасымен ұсынылады.
Аударманың шүбәсіздігін растауды Қазақстан Республикасының аумағындағы нотариус және құжатты берген елдегі Қазақстан Республикасының дипломатиялық органдардың қызметі жүзеге асырады. Жекелеген жағдайларда (мысалы, прецедент бойынша тану белгіленген кезде) аумағында құжат берілген мемлекеттің Қазақстандағы дипломатиялық органдары қызметі орындаған құжаттың аудармасы ұсынылуы мүмкін.
14. Өтініш белгіленген нысандағы 1-қосымшаға сәйкес, білім туралы құжаттарды тану өтініштерін тіркейтін арнайы журналда тіркеледі. Аталған журналдың беттері белгіленген тәртіппен нөмірленуі және тігілуі керек.
15. Өтініш беруші ұсынған құжаттарды қарау мерзімі барлық қажетті материалдар келіп түскен күннен кейін, нақтыланған ақпараттарды есептегенде 4 аптадан аспауы керек.
16. Білім туралы құжаттарды тану рәсімі білім мәселелері жөніндегі халықаралық келісімдер, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері негізінде өткізіледі.
17. Білім туралы құжатты тану үшін білім туралы құжатты берген білім беру ұйымы осы құжатты берген тиісті мемлекеттік органдармен белгіленген тәртіпте танылуы қажет.
18. Еуропалық өңірдегі кәсіптік жоғары білім беруге қатысты (Лиссабон, 1997 ж., сәуір) Өңірлік Конвенцияға азиялық-тынық мұхит өңіріндегі оқытуды, жоғары білім берудің дипломдарын және дәрежелерін тану туралы (Бангкок, 1983 ж.) біліктілікті тану туралы конвенцияға қосылған елдердегі білім беру туралы құжаттары алдын ала жүргізілетін сараптамасыз белгіленген тәртіппен куәлік берумен қоса Қазақстан Республикасында танылады.
Ескерту: 18-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2006 жылғы 6 ақпандағы N 58   бұйрығымен .
19. Қазақстан Республикасында халықаралық шарттар мен мемлекетаралық келісімдер негізінде, сондай-ақ білім беру саласындағы орталық атқарушы органдардың арасындағы шарттардың (келісімдердің) негізінде құрылған және әрекет ететін аккредитацияланған халықаралық және шетелдік оқу орындары, шетелдік білім беру ұйымдарының филиалдары берген білім туралы құжаттар алдын ала жүргізілетін сараптамасыз белгіленген тәртіппен куәлік берумен қоса Қазақстан Республикасында танылады.
20. Танылмаған білім туралы құжаттар танудан бас тарту туралы себептері түсіндіріліп, өтініш иесіне қайтарылады.

21. Рабочий орган вносит предложения в Комитет по надзору и аттестации в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - Комитет) о признании документов об образовании.
22. Решение центрального исполнительного органа Республики Казахстан в области образования о признании документов об образовании оформляется соответствующим приказом.
23. На основании решения о признании документа об образовании рабочий орган выписывает удостоверение по установленной форме согласно приложению 2.
24. Удостоверение о признании документов об образовании подписывается Председателем Комитета по надзору и аттестации в сфере образования и науки (далее - Председатель Комитета) и заверяется гербовой печатью.  <*>
Сноска. Пункт 24 в редакции - приказом и.о. Министра образования и науки РК от 19 апреля 2005 года N  252 .
25. Удостоверение выдается лично заявителю или по его доверенности другому лицу.
26. Соответствие документов об образовании, выданных зарубежными организациями образования, документам об образовании Республики Казахстан при допуске к профессиональной деятельности определяется на основе нострификации.
3. Порядок нострификации документов об образовании
27. Заявитель обращается с заявлением о нострификации документа об образовании в Комитет по надзору и аттестации в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - Комитет).
К заявлению о нострификации документов об образовании прилагаются следующие документы:
1) подлинник документа об образовании;
2) приложение к документу об образовании (подлинник) с указанием пройденных учебных курсов и их объема, полученных итоговых оценок, перечня практик, курсовых и выпускных квалификационных работ, других составляющих учебного процесса;
3) заверенный нотариально (или органами дипломатической службы) перевод документа об образовании и приложения к нему на государственный и/или официальный язык;
4) нотариально заверенную копию документа, удостоверяющего личность владельца документа об образовании;
5) копия лицензии и/или свидетельство об аккредитации учебного заведения, выдавшего документ об образовании, за исключением документов о среднем общем образовании, заверенные печатью учебного заведения (при необходимости с нотариально заверенным переводом на государственный и/или официальный язык).
Документы, указанные в подпунктах 1) и 2), выданные организациями образования:
государств-участников  Гаагской конвенции  должны быть апостилированы;
государств, не подписавших  Гаагскую конвенцию , должны пройти консульскую легализацию в порядке, установленном Министерством иностранных дел Республики Казахстан";
При необходимости от заявителя, соответствующего учебного заведения, официальных казахстанских и/или зарубежных организаций может быть запрошена дополнительная документация (детализация описания пройденных курсов, сведения о предыдущем образовании и т.д.).
Заявитель вправе представить дополнительные документы, подтверждающие уровень образования, профессиональную деятельность и практический опыт.
Ответственность за достоверность предоставляемой информации несет заявитель или лицо, представившее информацию.  <*>
Сноска. В пункт 27 внесены изменения - приказом и.о. Министра образования и науки РК от 19 апреля 2005 года N  252 приказом  и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 6 февраля 2006 года N 58 (в действие со дня официального опубликования).

21. Жұмыс органы білім туралы құжаттарды тану туралы Комитетке ұсыныс бере алады.
22. Білім туралы құжаттарды тану туралы Комитеттің шешімі тиісті бұйрықпен ресімделеді.
23. Жұмыс органы білім туралы құжатты тану туралы шешімнің негізінде белгіленген нысан бойынша 2-қосымшаға сәйкес куәлік жазып береді.
24. Білім туралы құжаттарды тану туралы куәлікке Білім және ғылым саласындағы қадағалау және аттестаттау комитетінің төрағасы (бұдан әрі - Комитет төрағасы) қол қояды және елтаңбалы мөрмен расталады.
Ескерту: 24-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2005 жылғы 19 сәуірдегі N 252   бұйрығымен .
25. Куәлік өтініш берушінің жеке өз қолына немесе оның сенімхаты бойынша басқа тұлғаға беріледі, немесе хабардар етуімен пошта бойынша жіберіледі.
26. Шетелдік білім беру ұйымдары берген білім туралы құжаттардың сәйкестігі кәсіптік қызметке жіберілер кезінде Қазақстан Республикасындағы білім туралы құжаттарды нострификациялау негізінде анықталады.
3. Білім туралы құжаттарды нострификациялау тәртібі
27. Өтініш беруші білім туралы құжаттарды нострификациялау жөнінде Комитетке өтініш бере алады.
Білім туралы құжаттарды нострификациялау туралы өтінішке мынадай құжаттар қоса ұсынылады:
1) білім туралы құжаттың түпнұсқасы;
2) білім туралы құжатқа (түпнұсқа) өтілген оқу курстары мен олардың көлемі, қойылған қорытынды бағалары, практика, курстық және оқу бітіргендегі біліктілік жұмыстарының тізбелері, басқа да оқу процесін құрайтын жұмыстары көрсетілген қосымша;
3) білім туралы құжаттың нотариалдық (немесе дипломатиялық қызмет органы) расталған аудармасы және мемлекеттік немесе орыс тіліне аударылған қосымша;
4) білім туралы құжат иесін куәландыратын нотариалдық расталған құжаттың көшірмесі;
Білім беру ұйымдары берген 1) және 2) тармақшаларда көрсетілген құжаттар:
Гаага конвенциясына қатысушы мемлекеттер апостильдеуден өткізілген болуы қажет;
Гаага конвенциясына қол қоймаған мемлекеттер Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі белгілеген тәртіппен консулдық жариялаудан өтуі қажет;
5) білім туралы құжатты берген оқу орнын аккредиттеу туралы куәліктің және/немесе лицензияның көшірмесі, оқу орнының мөрімен расталған жалпы орта білім туралы құжаттардан басқасы (қажет болған жағдайда мемлекеттік және/немесе ресми тілдегі нотариалды расталған аудармасы).
Қажет болған жағдайда, өтініш берушіден, сәйкес оқу орындарынан, ресми қазақстандық және/немесе шетелдік ұйымдарынан (өтілген курстарын талдап сипаттау, бұдан бұрын алған білімі туралы мәліметтер және т.б.) қосымша құжаттар сұралуы мүмкін.
Өтініш беруші білім деңгейін, кәсіби қызметі мен тәжірибелік тәлімін растайтын қосымша құжаттарын көрсетуге құқылы.
Ұсынылған ақпараттардың шүбәсіздігі үшін өтініш беруші немесе ақпаратты ұсынған тұлға жауапты болады.
Ескерту: 27-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2005 жылғы 19 сәуірдегі N 252   бұйрығымен ,  2006 жылғы 6 ақпандағы N 58   бұйрығымен .

28. Используемые в процедуре нострификации материалы и документы представляются с заверенным переводом на государственный и/или официальный язык.
Заверение перевода осуществляется нотариусом на территории Республики Казахстан, органами дипломатической службы Республики Казахстан в стране, в которой выдан документ. В отдельных случаях (например, при установлении эквивалентности по прецеденту) может быть предъявлен перевод, выполненный органом дипломатической службы в Казахстане того государства, на территории которого выдан документ.
29. Заявление регистрируется в специальном журнале регистрации заявлений о нострификации документов об образовании установленной формы согласно приложению 3. Листы указанного журнала должны быть пронумерованы и прошнурованы в установленном порядке.
30. Срок рассмотрения документов, представленных заявителем, не должен превышать четырех недель со дня поступления всех необходимых материалов, включая уточняющую информацию.
31. Процедура установления эквивалентности документов об образовании включает проведение экспертизы, на основании которой оформляется заключение и принимается решение.
32. Экспертиза состоит из двух этапов:
1) признания документов об образовании;
2) установления соответствия содержания полученного за рубежом образования государственным общеобязательным стандартам образования Республики Казахстан.
33. Процедура установления соответствия содержания образования, полученного за рубежом, казахстанским государственным общеобязательным стандартам образования в части государственных требований к минимуму содержания и уровню подготовки выпускников учебных заведений проводится после признания документов об образовании.
34. Установление соответствия содержания образования осуществляют экспертные комиссии. Экспертные комиссии по уровням образования в количестве 3-5 человек создаются из числа высококвалифицированных работников системы образования приказом центрального исполнительного органа Республики Казахстан в области образования.
Ответственность за достоверность результатов экспертизы несут экспертные комиссии.
Расходы по затратам на рассмотрение представленных документов и организацию экспертизы осуществляется за счет заявителя.  <*>
Сноска. В пункт 34 внесены изменения - приказом и.о. Министра образования и науки РК от 19 апреля 2005 года N  252 .
35. Экспертное заключение принимается на основании обязательного рассмотрения следующих критериев:
1) срок обучения;
2) содержание учебных планов (перечень изученных дисциплин);
3)  (подпункт исключен - приказом и.о. Министра образования и науки РК от 19 апреля 2005 года N  252 ) ;

28. Нострификациялау рәсімінде пайдаланылған материалдар мен құжаттар мемлекеттік және ресми тілдегі расталған аудармасымен қоса ұсынылады.
Аударманың шүбәсіздігін растауды Қазақстан Республикасы аумағындағы нотариус, құжатты берген елдегі Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызмет органы жүзеге асырады. Жекелеген жағдайларда (мәселен, прецедент бойынша баламасын белгілеу кезінде) құжатты берген мемлекет аумағындағы Қазақстанның дипломатиялық қызмет органы орындаған аударма ұсынылуы мүмкін.
29. Білім туралы құжаттарды нострификациялау жөніндегі өтініштер 3-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша өтініштер тіркейтін арнайы журналда тіркеледі. Аталған журналдың беттері белгіленген тәртіппен нөмірленуі және тігілуі керек.
30. Өтініш беруші ұсынған құжаттарды қарау мерзімі барлық қажетті материалдар келіп түскен күннен кейін нақтыланған ақпараттарды қоса алғанда, төрт аптадан аспауы қажет.
31. Білім туралы құжаттардың баламалылығын белгілеу рәсіміне сараптама жүргізуі кіреді. Сараптамашылардың қорытындылары негізінде шешім қабылданады.
32. Сараптама екі бөлімнен тұрады:
1) білім беру туралы құжаттарды тану;
2) шетелде алған білім мазмұнының Қазақстан Республикасының мемлекеттік жалпы міндетті білім беру стандарттарына сәйкес келуін белгілеу.
33. Шетелде алған білім мазмұнының мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарына сәйкестігін белгілеу рәсімі оқу орындары түлектері дайындықтарының мазмұны мен деңгейі минимумдарына қойылатын мемлекеттік талаптарға қатысты білім туралы құжаттары танылғаннан кейін барып жүргізіледі.
34. Білім мазмұнының сәйкестігін белгілеуді сараптамалық комиссия жүзеге асырады. 3-5 адамнан тұратын білім деңгейлері бойынша сараптамалық комиссиялар білім жүйесінің жоғары білікті қызметкерлер қатарынан Комитеттің бұйрығымен құрылады.
Сараптаманың нәтижесінің нақтылығы үшін жауапкершілік сараптамалық комиссияларға жүктеледі.
Ұсынылған құжаттарды қарауға және сараптауды ұйымдастыруға жұмсалатын шығыстар өтініш берушінің есебінен жүзеге асырылады.
Ескерту: 34-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2005 жылғы 19 сәуірдегі N 252   бұйрығымен .
35. Сараптамалық қорытынды міндетті түрде қаралатын мынадай өлшемдердің негізінде қабылданды:
1) оқу мерзімі;
2) оқу жоспарының мазмұны (оқытылған пәндер тізімі);
3)  алынып тасталды ;

4) объем изученных дисциплин (в часах);
5)  (подпункт исключен - приказом и.о. Министра образования и науки РК от 19 апреля 2005 года N  252 ) ;
6) система экзаменов и зачетов;
7) оценки (достижения) обучающегося за время обучения;
8) наличие и продолжительность практик;
9) наличие и уровень итоговой государственной аттестации;
10) наличие и тема выпускной квалификационной работы;
11) форма обучения;
12) наличие дополнительного образования.
При наличии разницы в перечне пройденных дисциплин превышающей 30% рассматривается содержание учебных программ.
Полученные знания и опыт оцениваются с позиций итоговой подготовки с признанием возможных различий в учебных планах и методах обучения.  <*>
Сноска. В пункт 35 внесены изменения - приказом и.о. Министра образования и науки РК от 19 апреля 2005 года N  252 .
35-1. Для принятия объективного экспертного заключения рабочий орган организует собеседование и по результатам собеседования направляет заявителя в учебные заведения для изучения и ликвидации разницы либо проводит тестирование в случае:
1) обнаружения различия в объеме часов изученных дисциплин на 20% и более, в формах контроля (экзамен, зачет), продолжительности практик;
2) если при наличии разницы в перечне пройденных дисциплин превышающей 30% не представляется возможным рассмотрение содержания учебных программ;
3) если документ присваивает квалификацию, отсутствующую в классификаторах направлений подготовки и специальностей по уровням образования Республики Казахстан. В данном случае установление соответствия содержания образования проводится по родственной специальности.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 35-1 - приказом и.о. Министра образования и науки РК от 19 апреля 2005 года N  252 .
36. Рабочий орган на основе выводов экспертных комиссий по уровням образования, а также сравнения общих требований к структуре образования в стране выдачи документа об образовании и в Казахстане, учета международных обязательств, принятых Республикой Казахстан, соответствия критериям эквивалентности готовит экспертное заключение о соответствии содержания полученного за рубежом образования требованиям, предъявляемым к выпускникам организаций образования Республики Казахстан, или о причинах несоответствия и возможных способах его устранения.
37. Заявитель имеет право ознакомиться с материалами экспертизы.
38. Рабочий орган выносит предложение о положительном решении вопроса на основании:
1) положительного заключения о признании документа об образовании;
2) положительного экспертного заключения о соответствии содержания образования;

4) оқытылған пәндер көлемі (сағатпен);
5)  алынып тасталды ;
6) емтихандар мен сынақтар жүйесі;
7) оқыту кезеңіндегі білім алушылардың бағалары (жетістіктері);
8) практикалардың барлығы және ұзақтығы;
9) қорытынды мемлекеттік аттестациялаудың барлығы және деңгейі;
10) оқу бітіргендегі біліктілік жұмысының барлығы және тақырыбы;
11) оқыту нысаны;
12) қосымша білімнің барлығы.
Өтілген пәндер тізбесіндегі айырмашылық 30% асқан жағдайда оқу бағдарламаларының мазмұны қаралады.
Алған білімі мен тәжірибесі оқу жоспарларындағы және оқыту әдістеріндегі кездесуі мүмкін ерекшеліктерді мойындай отырып, қорытынды дайындық позициясы тұрғысынан бағаланады.
Ескерту: 35-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2005 жылғы 19 сәуірдегі N 252   бұйрығымен .
35-1. Объективті сараптау қорытындысын қабылдау үшін жұмыс органы сұхбаттасуды ұйымдастырады және сұхбаттасудың нәтижесі бойынша айырмашылықты зерделеу және жою үшін өтініш берушіні тиісті оқу орнына жібереді немесе мынадай жағдайда тестілеу өткізеді:
1) бақылау (емтихан, сынақ) нысандарында оқылған пәндер сағатының көлемі 20% және одан артық болғанда практикалардың ұзақтығы бойынша айырмашылық анықталғанда;
2) егер өтілген пәндер тізбесінде айырмашылық 30% асқан жағдайда оқу бағдарламасының мазмұнын қарауға мүмкіндік болмаса;
3) егер құжат Қазақстан Республикасының білім беру деңгейлері бойынша даярлық және мамандықтар бағыттарының жіктеуішінде жоқ біліктілікті беретін болса. Бұл жағдайда білім беру сәйкестігі мәндес мамандықтар бойынша өткізіледі.
Ескерту: 35-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2005 жылғы 19 сәуірдегі N 252   бұйрығымен .
36. Жұмыс органы білім деңгейлері жөніндегі сараптамалық комиссиялардың тұжырымдылары, сондай-ақ білім туралы құжат берген елдегі және Қазақстандағы білім мазмұны құрылымына қойылатын талаптар салыстырылғаннан кейін, Қазақстан Республикасында қабылданған халықаралық міндеттемелерді ескеру, баламалық өлшемдерінің сәйкестігі негізінде шетелде алған білім мазмұнының Қазақстан Республикасының білім беру ұйымдарында түлектерге қойылатын талаптарға сәйкес келетіні туралы немесе сәйкес келмейтін себептер және оларды жоюға болатын мүмкіндіктері туралы сараптамалық қорытынды дайындалады.
37. Өтініш берушінің сараптама материалдарымен танысуға құқы бар.
38. Жұмыс органы Комитетке мәселенің оң шешімін мынадай негізде ұсына алады:
1) білім туралы құжаттарды тану туралы оң сараптамалық қорытынды;
2) білім мазмұнының сәйкестігі туралы оң сараптамалық қорытынды;

3) соответствия общих требований к структуре образования в Казахстане и стране выдачи документа об образовании;
4) международных соглашений о нострификации и обязательств, подписанных и принятых Республикой Казахстан;
5) прецедента.
39. Отрицательное заключение по одному из оснований, указанных в пункте 38, может служить причиной отказа в выдаче удостоверения о нострификации.
Предложение об отрицательном решении вопроса о выдаче удостоверения о нострификации документов об образовании также может быть принято, если:
1) общий нормативный период обучения (после окончания среднего общего образования) для получения документа о профессиональном образовании в иностранном государстве по крайней мере на год меньше, чем это предусмотрено государственным общеобязательным стандартом образования Республики Казахстан;
2) в стране, где выданы документы об образовании, их обладателям предоставляются меньшие, чем в Казахстане, академические и/или профессиональные права (к примеру, обладатели документа об образовании не имеют права на поступление в высшие учебные заведения, магистратуру, не имеют права на профессиональную деятельность);
3) область подготовки не соответствует казахстанскому перечню направлений и специальностей начального, среднего и высшего профессионального образования.
40. В случае определения условий, указанных в подпункте 2 пункта 39, удостоверение о нострификации может включать запись, устанавливающую ограничение академических и/или профессиональных прав обладателя документа об образовании.
41. Рабочий орган представляет предложение о нострификации документов об образовании в Комитет по надзору и аттестации в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - Комитет).
42. На основании предложения рабочего органа Комитет по надзору и аттестации в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - Комитет) выносит решение о нострификации, которое оформляется соответствующим приказом.
43. На основании решения о нострификации документа об образовании рабочий орган выписывает соответствующее удостоверение по установленной форме согласно приложениям 4-7.
44. Удостоверение о нострификации документа об образовании подписывается Председателем Комитета и заверяется гербовой печатью.  <*>
Сноска. В пункт 44 внесены изменения - приказом и.о. Министра образования и науки РК от 19 апреля 2005 года N  252 .
45. Удостоверение выдается лично заявителю или по его доверенности другому лицу.
46.  (исключен -   приказом  и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 6 февраля 2006 года N 58 (в действие со дня официального опубликования).

3) Қазақстандағы және білім туралы құжатты берген елдегі білім құрылымына қойылатын жалпы талаптардың сәйкестігі туралы оң сараптамалық қорытынды;
4) нострификациялау туралы халықаралық келісімдер және Қазақстан Республикасы қол қойған және қабылдаған міндеттемелер;
5) прецедент болса.
39. 38-тармақта көрсетілген негіздемелердің біреуі бойынша шығарылған теріс қорытынды нострификациялау туралы куәлік беруден бас тартудың себебі бола алады.
Білім туралы құжаттарды нострификациялау жөніндегі куәлікті беру туралы теріс шешім жөнінде ұсыныс қабылдануы мүмкін, егер:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік жалпы білім беру стандарттарында қарастырылған талаптарға қарағанда, шет мемлекетте кәсіптік білім туралы құжат алу үшін (жалпы орта білім алғаннан кейін) жалпы нормативті оқу кезеңі бір жылға кем болады;
2) білім туралы құжат берілген елде құжат иелеріне Қазақстандағыдан гөрі аз академиялық және/немесе кәсіптік құқық беріледі (мысалы, ондай білім туралы құжат иелерінің жоғары оқу орындарына, магистратураға түсуге, кәсіби іске араласуына құқылары жоқ);
3) даярлау саласы қазақстандық бағыттар және кәсіптік бастауыш, кәсіптік орта, кәсіптік жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі кәсіптік мамандықтар тізбесіне сәйкес емес.
40. 39-тармақтың 2-тармақшасында көрсетілген шарттар анықталған жағдайда, нострификациялау туралы куәлікке білім туралы құжат иесінің кәсіптік және/немесе академиялық құқығы шектелгендігі туралы жазба енгізілуі мүмкін.
41. Жұмыс органы білім туралы құжаттарды нострификациялау жөніндегі ұсынысты Комитетке ұсынады.
42. Жұмыс органы ұсынысының негізінде Комитет нострификациялау туралы шешім шығарады және тиісті бұйрықпен ресімделеді.
43. Жұмыс органы білім туралы құжатты нострификациялау туралы шешімнің негізінде белгіленген нысан бойынша 4-7-қосымшаларға сәйкес тиісті куәлік жазып береді.
44. Білім туралы құжаттарды нострификациялау жөніндегі куәлікке Комитеттің төрағасы қол қояды және елтаңбалы мөрмен расталады.
Ескерту: 44-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2005 жылғы 19 сәуірдегі N 252   бұйрығымен .
45. Куәлік өтініш берушінің жеке өз қолына немесе оның сенімхаты арқылы басқа тұлғаға беріледі, немесе хабардар етуімен пошта бойынша жіберіледі.
46. <*>
Ескерту: 46-тармақ алынып тасталды - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2006 жылғы 6 ақпандағы N 58   бұйрығымен .

4. Заключительные положения
47. Журналы регистрации заявлений о признании и нострификации документов об образовании являются документами строгой отчетности и подлежат хранению в течение 10 лет с последующей передачей на бессрочное хранение в государственный архив в установленном порядке.
48. Удостоверения о признании или нострификации документов об образовании регистрируются в специальной книге выдачи удостоверений о признании или нострификации документов об образовании установленной формы согласно приложению 8. Листы указанной книги должны быть пронумерованы и прошнурованы в установленном порядке. Книга хранится как документ строгой отчетности постоянно.
49. В случае, если лицо утеряло удостоверение о признании или нострификации документа об образовании, выдается дубликат удостоверения о признании или нострификации (далее - дубликат).
50. Заявитель обращается с заявлением о выдаче дубликата в Комитет по надзору и аттестации в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - Комитет).
К заявлению прилагаются экземпляр газеты, в которой опубликовано объявление о признании недействительным утерянного удостоверения о признании или нострификации, справка со стола находок.
51. Рабочий орган проверяет наличие подтверждающих документов (решения о признании или нострификации документа об образовании, утвержденного соответствующим приказом, соответствующей записи в специальной книге выдачи удостоверений о признании или нострификации), которые служат основанием для выдачи дубликата.
На дубликате в заголовке под словом "Удостоверение" ставится штамп "Дубликат" на государственном и официальном языках соответственно.
52. Дубликат выдается лично заявителю или по его доверенности другому лицу.
53. Сведения о выдаче дубликата заносятся в специальную книгу выдачи удостоверений о признании или нострификации документов об образовании установленной формы согласно приложению 8.
54. Дубликат удостоверения имеет юридическую силу удостоверения о признании или нострификации документа об образовании.
Приложение 1
к Правилам о порядке признания
и нострификации (установления
эквивалентности) в Республике
Казахстан документов об образовании,
выданных зарубежными организациями
образования, утвержденным Приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 8 августа 2003 года N 542
ЖУРНАЛ
регистрации заявлений о признании документов
об образовании, выданных зарубежными
организациями образования
___________________________________________________________________
Порядковый| Дата  |Ф.И.О. или| Цель|Страна|Форма |Серия|Кем |Приме-|
регистра- |регист-|наименова-|приз-|обуче-|доку- |и но-|и   |чание |
ционный   |рации  |ние орга- |нания|ния   |мента |мер  |ког-|(от-  |
номер     |заявле-|низации   |     |      |об об-|доку-|да  |метка |
|ния    |заявителя |     |      |разо- |мента|вы- |о ре- |
|       |          |     |      |вании |     |дан |шении)|
__________|_______|__________|_____|______|______|_____|____|______|
__________|_______|__________|_____|______|______|_____|____|______|
__________|_______|__________|_____|______|______|_____|____|______|
__________|_______|__________|_____|______|______|_____|____|______|
__________|_______|__________|_____|______|______|_____|____|______|
__________|_______|__________|_____|______|______|_____|____|______|
__________|_______|__________|_____|______|______|_____|____|______|
Приложение 2
к Правилам о порядке признания
и нострификации (установления
эквивалентности) в Республике
Казахстан документов об образовании,
выданных зарубежными организациями
образования, утвержденным Приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 8 августа 2003 года N 542
УДОСТОВЕРЕНИЕ №______________
(действительно с подлинником документа об образовании
и его нотариально заверенным переводом)
Настоящим удостоверяется, что документ об образовании ________
______________________________________________________________
(название документа, серия и номер)
выданный  _____________________________________________________
_____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
______________________________________________________________
(наименование организации, выдавшей документ
об образовании, дата выдачи)
признан в Республике Казахстан.
Основание: ___________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
М.П.
Председатель Комитета  (подпись)
Регистрационный номер №_____________
"_____"_______________200___ г.
_______________________________________________________________
Приложение 3
к Правилам о порядке признания
и нострификации (установления
эквивалентности) в Республике
Казахстан документов об образовании,
выданных зарубежными организациями
образования, утвержденным Приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 8 августа 2003 года N 542
ЖУРНАЛ
регистрации заявлений о нострификации документов
об образовании, выданных зарубежными
организациями образования
___________________________________________________________________
Порядковый| Дата  |Ф.И.О. или| Цель|Страна|Форма |Серия|Кем |Приме-|
регистра- |регист-|наименова-|ност-|обуче-|доку- |и но-|и   |чание |
ционный   |рации  |ние орга- |рифи-|ния   |мента |мер  |ког-|(от-  |
номер     |заявле-|низации   |кации|      |об об-|доку-|да  |метка |
|ния    |заявителя |     |      |разо- |мента|вы- |о ре- |
|       |          |     |      |вании |     |дан |шении)|
__________|_______|__________|_____|______|______|_____|____|______|
__________|_______|__________|_____|______|______|_____|____|______|
__________|_______|__________|_____|______|______|_____|____|______|
__________|_______|__________|_____|______|______|_____|____|______|
__________|_______|__________|_____|______|______|_____|____|______|
__________|_______|__________|_____|______|______|_____|____|______|
__________|_______|__________|_____|______|______|_____|____|______|
Приложение 4
к Правилам о порядке признания
и нострификации (установления
эквивалентности) в Республике
Казахстан документов об образовании,
выданных зарубежными организациями
образования, утвержденным Приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 8 августа 2003 года N 542
УДОСТОВЕРЕНИЕ №______________
(действительно с подлинником документа об образовании
и его нотариально заверенным переводом)
Настоящим удостоверяется, что документ об образовании ________
______________________________________________________________
(название документа, серия и номер)
выданный  _____________________________________________________
______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
______________________________________________________________
(наименование организации, выдавшей документ
об образовании, дата выдачи)
эквивалентен казахстанскому аттестату о среднем (полном) общем
образовании.
Основание: ___________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
М.П.
Председатель Комитета  (подпись)
Регистрационный номер №_____________
"_____"_______________200___ г.
_______________________________________________________________
Приложение 5
к Правилам о порядке признания
и нострификации (установления
эквивалентности) в Республике
Казахстан документов об образовании,
выданных зарубежными организациями
образования, утвержденным Приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 8 августа 2003 года N 542
УДОСТОВЕРЕНИЕ №______________
(действительно с подлинником документа об образовании
и его нотариально заверенным переводом)
Настоящим удостоверяется, что документ об образовании ________
______________________________________________________________
(название документа, серия и номер)
выданный  _____________________________________________________
______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
______________________________________________________________
(наименование организации, выдавшей документ
об образовании, дата выдачи)
эквивалентен казахстанскому диплому о начальном профессиональном
образовании по профессии _____________________________________
с присвоением квалификации __________________________________с
соответствующим равенством прав______________________________
____________________________________________________________.
Основание: ___________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
М.П.
Председатель Комитета  (подпись)
Регистрационный номер №_____________
"_____"_______________200___ г.
_______________________________________________________________
Приложение 6
к Правилам о порядке признания
и нострификации (установления
эквивалентности) в Республике
Казахстан документов об образовании,
выданных зарубежными организациями
образования, утвержденным Приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 8 августа 2003 года N 542
УДОСТОВЕРЕНИЕ N______________
(действительно с подлинником документа об образовании
и его нотариально заверенным переводом)
Настоящим удостоверяется, что документ об образовании ________
______________________________________________________________
(название документа, серия и номер)
выданный  _____________________________________________________
_____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
______________________________________________________________
(наименование организации, выдавшей документ
об образовании, дата выдачи)
эквивалентен казахстанскому диплому о среднем профессиональном
образовании по специальности _________________________________
с присвоением квалификации __________________________________с
соответствующим равенством прав______________________________
____________________________________________________________.
Основание: ___________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
М.П.
Председатель Комитета  (подпись)
Регистрационный номер №_____________
"_____"_______________200___ г.
______________________________________________________________
Приложение 7
к Правилам о порядке признания
и нострификации (установления
эквивалентности) в Республике
Казахстан документов об образовании,
выданных зарубежными организациями
образования, утвержденным Приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 8 августа 2003 года N 542
УДОСТОВЕРЕНИЕ N______________
(действительно с подлинником документа об образовании
и его нотариально заверенным переводом)
Настоящим удостоверяется, что документ об образовании ________
______________________________________________________________
(название документа, серия и номер)
выданный  _____________________________________________________
______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
______________________________________________________________
(наименование организации, выдавшей документ
об образовании, дата выдачи)
эквивалентен казахстанскому диплому о высшем профессиональном
образовании по специальности _________________________________
с присвоением квалификации __________________________________с
соответствующим равенством прав______________________________
____________________________________________________________.
Основание: ___________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
М.П.
Председатель Комитета  (подпись)
Регистрационный номер №_____________
"_____"_______________200___ г.
______________________________________________________________
Приложение 8
к Правилам о порядке признания
и нострификации (установления
эквивалентности) в Республике
Казахстан документов об образовании,
выданных зарубежными организациями
образования, утвержденным Приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 8 августа 2003 года N 542
КНИГА
выдачи удостоверений о признании и
нострификации документов об образовании,
выданных зарубежными организациями образования
____________________________________________________________________
Реги-|Номер|Дата  |Ф.И.О.|Содер- |Наиме- |Прис- |Соот- |Рос-  |Отме-|
стра-|удос-|выдачи|      |жание  |нование|воен- |ветст-|пись  |тка о|
цион-|тове-|удос- |      |призна-|профес-|ная   |вующее|заяви-|выда-|
ный  |рения|тове- |      |ния или|сии,спе|квали-|равен-|теля  |че   |
номер|     |рения |      |ностри-|циаль- |фика- |ство  |(отме-|дуб- |
|     |      |      |фикации|ности  |ция   |прав  |тка о |лика-|
|     |      |      |       |       |      |      |выдаче) та  |
_____|_____|______|______|_______|_______|______|______|______|_____|
_____|_____|______|______|_______|_______|______|______|______|_____|
_____|_____|______|______|_______|_______|______|______|______|_____|
_____|_____|______|______|_______|_______|______|______|______|_____|
_____|_____|______|______|_______|_______|______|______|______|_____|
_____|_____|______|______|_______|_______|______|______|______|_____|
_____|_____|______|______|_______|_______|______|______|______|_____|

4. Қорытынды ережелер
47. Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау туралы өтініштерді тіркеу журналы қатаң есептілік құжаттары болып табылады және 10 жыл мерзім бойы сақталып, содан соң белгіленген тәртіппен мемлекеттік мұрағатқа мерзімсіз сақтауға тапсырылады.
48. Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау куәліктері 8-қосымшадағы белгіленген нысанға сәйкес білім беру туралы құжаттарды тану және нострификациялау туралы куәліктер беретін арнайы кітапқа тіркеледі. Аталған кітаптың парақтары белгіленген тәртіппен нөмірленуі және тігілуі керек. Кітап қатаң есептегі құжат ретінде ұдайы сақталады.
49. Егер тұлға өзінің білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау куәлігін жоғалтып алған жағдайда, куәліктің тану және нострификациялау туралы телқұжаты (бұдан әрі - телқұжат) беріледі.
50. Өтініш беруші Комитетке телқұжат беру туралы жазбаша өтініш береді.
Өтінішке жоғалған тану және нострификациялау куәлігін шын емес деп тану туралы хабарлама берілген газеттің бір данасы, табылған заттар үстелінен алынған анықтама қоса беріледі.
51. Жұмыс органы телқұжат беру үшін негіз болатын, оларды куәландыратын құжаттардың барлығын (сәйкес бұйрықпен бекітілген білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау куәлігін беру жайындағы шешім, тану және нострификациялау куәліктерін тіркеу кітаптарындағы жазулар) тексереді.
Куәліктің жоғарғы жағындағы "Куәлік" деген сөздің астына сәйкес мемлекеттік және ресми тілде "Телқұжат" деп мөртабан қойылады.
52. Телқұжат өтініш берушінің жеке өз қолына немесе оның сенімхаты арқылы басқа тұлғаға беріледі.
53. Телқұжат беру туралы мәліметтер тану және нострификациялау куәліктері 8-қосымшадағы белгіленген нысанға сәйкес тану және нострификациялау куәліктері тіркелетін арнайы кітаптарға енгізіледі.
54. Куәлік телқұжатының білім туралы құжатты тану және нострификациялау куәлігіндей заңды күші бар.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2003 жылғы 8 тамыздағы
N 542 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасында
шетелдік білім беру ұйымдары
берген білім туралы құжаттарды
тану және нострификациялау
(баламасын белгілеу) тәртібі
туралы Ережеге
1-қосымша
Шетелдік білім беру ұйымдары берген
бiлiм туралы құжаттарды тану туралы
өтiнiштердi тіркеу
ЖУРНАЛЫ
____________________________________________________________________
Реттік|Өтінішті| Т.А.Ә.|Тану |Оқыту |Білім |Құжат. |Қашан| Ескерту
тіркеу| тіркеу | немесе|мақ. |Мемле.|туралы| тың   |және | (шешімі
нөмірі|  күні  | өтініш|саты |кеті  |құжат.|серия. | кім |  туралы
|        | беруші|     |      | тың  |сы мен |берді|  белгі)
|        |ұйымның|     |      |нысаны|нөмірі |     |
|        | атауы |     |      |      |       |     |
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2003 жылғы 8 тамыздағы
N 542 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасында
шетелдік білім беру ұйымдары
берген білім туралы құжаттарды
тану және нострификациялау
(баламасын белгілеу) тәртібі
туралы Ережеге
2-қосымша
Ескерту: Қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым
министрлігінің 2005 жылғы 19 сәуірдегі N 252   бұйрығымен .
КУӘЛІК N_____
(білім туралы құжаттың түпнұсқасымен және
оның нотариалдық расталған аудармасымен нақты)
Осы білім туралы __________________________________________________
___________________________________________________________________
(құжаттың атауы, сериясы және нөмірі)
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
___________________________________________________________________
(білім туралы құжатты берген ұйымның атауы, берген күні)
______________________________________________ берген құжат
Қазақстан Республикасында танылды деп куәландырылады.
Негіздеме:_________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
М.О.
Комитет төрағасы                                  (қолы)
Тіркеу нөмірі N______
200___ ж."___" ____________
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2003 жылғы 8 тамыздағы
N 542 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасында
шетелдік білім беру ұйымдары
берген білім туралы құжаттарды
тану және нострификациялау
(баламасын белгілеу) тәртібі
туралы Ережеге
3-қосымша
Шетелдік білім беру ұйымдары берген білім
туралы құжаттарды нострификациялау туралы
өтініштерді тіркеу
ЖУРНАЛЫ
____________________________________________________________________
Реттік|Өтінішті| Т.А.Ә.|Ностри.|Оқыту |Білім |Құжат. |Қашан|Ескерту
тіркеу| тіркеу | немесе|фика.  |Мемле.|туралы| тың   |және |(шешімі
нөмірі|  күні  | өтініш|циялау |кеті  |құжат.|серия. | кім | туралы
|        | беруші|мақсаты|      | тың  |сы мен |берді| белгі)
|        |ұйымның|       |      |нысаны|нөмірі |     |
|        | атауы |       |      |      |       |     |
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2003 жылғы 8 тамыздағы
N 542 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасында
шетелдік білім беру ұйымдары
берген білім туралы құжаттарды
тану және нострификациялау
(баламасын белгілеу) тәртібі
туралы Ережеге
4-қосымша
Ескерту: Қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым
министрлігінің 2005 жылғы 19 сәуірдегі N 252   бұйрығымен .
КУӘЛІК N_____
(білім туралы құжаттың түпнұсқасымен және
оның нотариалдық түрде расталған аудармасымен нақты)
Осы білім туралы __________________________________________________
___________________________________________________________________
(құжаттың атауы, сериясы және нөмірі)
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
___________________________________________________________________
(білім туралы құжатты берген ұйымның атауы, берген күні)
______________________________________________ берген құжат
______________________________ жалпы орта (толық) білім туралы
қазақстандық аттестатқа баламалы деп куәландырылады.
Негіздеме:_________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
М.О.
Комитет төрағасы                                    (қолы)
Тіркеу нөмірі N______
200___ ж."___" ____________
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2003 жылғы 8 тамыздағы
N 542 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасында
шетелдік білім беру ұйымдары
берген білім туралы құжаттарды
тану және нострификациялау
(баламасын белгілеу) тәртібі
туралы Ережеге
5-қосымша
Ескерту: Қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым
министрлігінің 2005 жылғы 19 сәуірдегі N 252   бұйрығымен .
КУӘЛІК N_____
(білім туралы құжаттың түпнұсқасымен және
оның нотариалдық расталған аудармасымен нақты)
Осы білім туралы __________________________________________________
___________________________________________________________________
(құжаттың атауы, сериясы және нөмірі)
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
___________________________________________________________________
(білім туралы құжатты берген ұйымның атауы, берген күні)
______________________________________________ берген құжат
сәйкес құқықтық теңдігімен ________________________________________
_________________________________________ кәсібі бойынша
_________________________________________ біліктілігі қоса берілген
кәсіптік бастауыш білім туралы қазақстандық дипломға баламалы деп
куәландырылады.
Негіздеме:_________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
М.О.
Комитет төрағасы                                       (қолы)
Тіркеу нөмірі N______
200___ ж."___" ____________
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2003 жылғы 8 тамыздағы
N 542 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасында
шетелдік білім беру ұйымдары
берген білім туралы құжаттарды
тану және нострификациялау
(баламасын белгілеу) тәртібі
туралы Ережеге
6-қосымша
Ескерту: Қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым
министрлігінің 2005 жылғы 19 сәуірдегі N 252   бұйрығымен .
КУӘЛІК N_____
(білім туралы құжаттың түпнұсқасымен және
оның нотариалдық расталған аудармасымен нақты)
Осы білім туралы __________________________________________________
___________________________________________________________________
(құжаттың атауы, сериясы және нөмірі)
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
_______________________________________________________ берген құжат
(білім туралы құжатты берген ұйымның атауы, берген күні)
___________________________________________________________________
сәйкес құқықтық теңдігімен ________________________________________
_________________________________________________ мамандығы бойынша
_________________________________________ біліктілігі қоса берілген
кәсіптік орта білім туралы қазақстандық дипломға баламалы деп
куәландырылады.
Негіздеме:_________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
М.О.
Комитет төрағасы                                       (қолы)
Тіркеу нөмірі N______
200___ ж."___" ____________
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2003 жылғы 8 тамыздағы
N 542 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасында
шетелдік білім беру ұйымдары
берген білім туралы құжаттарды
тану және нострификациялау
(баламасын белгілеу) тәртібі
туралы Ережеге
7-қосымша
КУӘЛІК N_____
(білім туралы құжаттың түпнұсқасымен және
оның нотариалдық расталған аудармасымен нақты)
Ескерту: Қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым
министрлігінің 2005 жылғы 19 сәуірдегі N 252   бұйрығымен .
Осы білім туралы __________________________________________________
___________________________________________________________________
(құжаттың атауы, сериясы және нөмірі)
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
___________________________________________________________________
(білім туралы құжатты берген ұйымның атауы, берген күні)
______________________________________________________ берген құжат
сәйкес құқықтық теңдігімен ________________________________________
_________________________________________________ мамандығы бойынша
___________________________________________________________________
______ біліктілігі қоса берілген жоғары кәсіптік білімі туралы
қазақстандық дипломға баламалы деп куәландырылады.
Негіздеме:_________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
М.О.
Комитет төрағасы                                       (қолы)
Тіркеу нөмірі N______
200___ ж."___" ____________
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2003 жылғы 8 тамыздағы
N 542 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасында
шетелдік білім беру ұйымдары
берген білім туралы құжаттарды
тану және нострификациялау
(баламасын белгілеу) тәртібі
туралы Ережеге
8-қосымша
Шетелдік білім беру ұйымдары берген білім
туралы құжаттарды тану және нострификациялау
жөніндегі куәліктерді беру
КІТАБЫ
____________________________________________________________________
|Куәлік.|Куәлік. |Т.А.Ә.| Тану  |Кәсіп.|Беріл.|Теңдік |Өтініш
Тіркеу| тің   |  тің   |      |немесе | тің, | ген  |құқық. |беруші.
нөмірі|нөмірі |берілген|      |ностри.|маман.|білік.|тары.  | нің
|       |  күні  |      |фика.  | дық. |тілік | ның   | қолы
|       |        |      |циялау | тың  |      |сәйкес.|(беріл.
|       |        |      |мазмұны|атауы |      | тігі  |гендігі
|       |        |      |       |      |      |       |туралы
|       |        |      |       |      |      |       |белгі)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________