О внесении изменений и дополнений в Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 20 июня 2001 года N 486 "Об утверждении Инструкции по применению Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях в деятельности органов внутренних дел", зарегистрированный за N 1639
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 сентября 2003 года N 536. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 октября 2003 года N 2536. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12 января 2016 года № 16
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 12.01.2016 № 16.
В целях совершенствования правоприменительной деятельности дорожной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан в вопросах административной практики, обеспечения соблюдения требований законодательства Республики Казахстан при разрешений дел об административных правонарушениях, точного и единообразного применения законодательства об административных правонарушениях в подразделениях органов внутренних дел  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в  Приказ  Министра внутренних дел Республики Казахстан от 20 июня 2001 года N 486 "Об утверждении Инструкции по применению Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях в деятельности органов внутренних дел" (зарегистрирован за N 1639, опубликован в бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных органов Республики Казахстан, 2001 год, N 33, внесены изменения и дополнения Приказами Министра внутренних дел Республики Казахстан от 10 декабря 2002 года  N 777 , от 28 января 2003 года  N 43 ) следующие изменения и дополнения:
в Инструкцию по применению Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях в деятельности органов внутренних дел, утвержденную указанным Приказом:
1) дополнить пунктом 15-1 следующего содержания:
"15-1. Должностные лица органов внутренних дел, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях, определяют своим постановлением язык производства по рассматриваемому делу (приложение 15).";
2) дополнить пунктами 67-1, 67-2, 67-3, 70-3, 70-4, 70-5, 70-6, 70-7, 70-8 следующего содержания:
"67-1. Об отстранении от управления транспортным средством и направлении для освидетельствования на состояние опьянения составляется протокол об отстранении от управления транспортным средством, направлении для освидетельствования на состояние опьянения (приложение 16).";
"67-2. В протоколе об отстранении от управления транспортным средством, направлении для освидетельствования на состояние опьянения указывается дата, время, место и основания отстранения от управления транспортным средством, направления для освидетельствования, должность, фамилия и инициалы лица, составившего протокол, сведения о типе, марке, модели, государственном регистрационном номере, иных идентификационных признаках транспортного средства, личности водителя, который отстранен от управления, направлен для освидетельствования.";

N 1639 болып тіркелген "Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы кодексін ішкі істер органдарының қызметінде қолдану жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 20 маусымдағы N 486 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2003 жылғы 29 қыркүйектегі N 536 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2003 жылғы 22 қазанда тіркеді. Тіркеу N 2536. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 12 қаңтардағы № 16 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 12.01.2016 № 16 бұйрығымен.
Әкімшілік тәжірибе мәселелерінде, ішкі істер органдары бөлімшелеріндегі әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы, әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы заңнаманы нақты және біркелкі қолдану туралы істерді шешу кезінде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауды қамтамасыз етуде Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі жол полициясының құқық қолдану қызметін жетілдіру мақсатында бұйырамын:
1. "Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы кодексін ішкі істер органдарының қызметінде қолдану жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" (N 1639 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдары нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде 2001 жылы N 33 жарияланған Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 10 желтоқсандағы  N 777 , 2003 жылғы 28 қаңтардағы  N 43 бұйрықтарымен өзгерістер мен толықтырулар енгізілді) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 20 маусымдағы N 486  бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы кодексін ішкі істер органдарының қызметінде қолдану жөніндегі нұсқаулыққа:
1) мынадай мазмұндағы 15-1 тармақпен толықтырылсын:
"15-1. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істі қарауға өкілетті ішкі істер органдарының лауазымды адамдары өзінің қаулысымен қаралып жатқан іс бойынша оны жүргізу тілін белгілейді (15-қосымша).";
2) мынадай мазмұндағы 67-1, 67-2, 67-3, 70-3, 70-4, 70-5, 70-6, 70-7, 70-8 тармақтармен толықтырылсын:
"67-1. Көлік құралын жүргізуден шеттету және мас болуын куәландыруға жіберу туралы көлік құралын жүргізуден шеттету, мас болуын куәландыруға жіберу туралы хаттама толтырылады (16-қосымша).";
"67-2. Көлік құралын жүргізуден шеттету, мас болуын куәландыруға жіберу туралы хаттамада көлік құралын жүргізуден шеттетудің, куәландыруға жіберудің датасы, уақыты, жері және негіздері, хаттаманы толтырушы адамның лауазымы, тегі және аты-жөні, көлік құралының типі, маркасы, моделі, мемлекеттік тіркеу нөмірі, өзге де идентификациялық белгілері, жүргізуден шеттетілген, куәландыруға жіберілген жүргізушінің жеке басы туралы мәліметтер көрсетіледі.";

"67-3. Протокол об отстранении от управления транспортным средством, направлении для освидетельствования на состояние опьянения подписывается должностным лицом, его составившим, а также водителем, отстраненным от управления, направленным для освидетельствования. В случае отказа водителя от подписания протокола в нем делается соответствующая запись.";
"70-3. Удостоверение, выданное взамен водительского удостоверения действительно в течение 60 суток со дня выдачи при наличии печати уполномоченного органа. В графе протокола об административном нарушении Правил дорожного движения, утвержденных  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 25 ноября 1997 года N 1650 (далее - ПДД) "Водительское удостоверение" делается отметка "Удостоверение, выданное взамен водительского удостоверения, получил", рядом с которой нарушитель, при получении указанного удостоверения, должен проставить свою подпись.";
"70-4. В случае вынесения постановления о лишении права управления транспортным средством водительское удостоверение не возвращается, а выданное взамен удостоверение изымается после вступления постановления в законную силу. В случае вынесения постановления о наложении штрафа водительское удостоверение возвращается водителю после оплаты наложенного на него взыскания, а выданное взамен удостоверение изымается и приобщается к делу об административном правонарушении, о чем делается отметка в протоколе об административном нарушении ПДД и ставится подпись лица, получившего водительское удостоверение.";
"70-5. В случае совершения нарушения ПДД водителем, имеющим на руках удостоверение, выданное взамен водительского удостоверения, срок действия нового удостоверения ограничивается сроком ранее выданного удостоверения. В необходимых случаях этот срок может быть продлен:
1) начальником территориального подразделения дорожной полиции или его заместителем на время, достаточное для прибытия лица к месту рассмотрения дела об административном правонарушении (постоянного жительства или учета транспортного средства);
2) на 1 месяц начальником территориального подразделения дорожной полиции или его заместителем, у которого на рассмотрении находится дело об административном правонарушении, либо начальником территориального подразделения дорожной полиции или его заместителем по месту совершения нарушения ПДД.
Продление срока действия удостоверения, выданного взамен водительского удостоверения, в обязательном порядке заверяется печатью подразделения дорожной полиции, либо районного отдела внутренних дел.";

"67-3. Көлік құралын жүргізуден шеттету, мас болуын куәландыруға жіберу туралы хаттамаға оны толтырған лауазымды адам, сондай-ақ көлікті жүргізуден шеттетілген, куәландыруға жіберілген жүргізуші қол қояды. Жүргізуші хаттамаға қол қоюдан бас тартқан жағдайда оған тиісті жазба жүргізіледі.";
"70-3. Жүргізуші куәлігінің орнына берілген куәлік уәкілетті органның мөрі бар болғанда берілген күннен бастап 60 күн ішінде жарамды. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 25 қарашадағы N 1650 қаулысымен бекітілген Жол қозғалысы ережесін (бұдан әрі - ЖҚЕ) әкімшілік бұзушылық туралы хаттаманың "Жүргізуші куәлігі" деген бағанда бұзушы көрсетілген куәлікті алған кезде қасына қолын қоюы тиіс "жүргізуші куәлігінің орнына берілген куәлікті алдым" деген жазба жасалады.";
"70-4. Көлік құралын жүргізу құқығынан айыру туралы қаулы шыққан жағдайда жүргізуші куәлігі қайтарылмайды, ал орнына берілген куәлік қаулы заң күшіне енгеннен кейін алынады. Айыппұл салу туралы қаулы шыққан жағдайда жүргізуші куәлігі жүргізушіге оған салынған жаза төлегеннен кейін қайтарылады, ол орнына берілген куәлік алынады және әкімшілік құқық бұзушылық туралы іске тігіледі, ол туралы ЖҚЕ-ні әкімшілік бұзу туралы хаттамада белгі қойылады және жүргізуші куәлігін алған адамның қолы қойылады.";
"70-5. Қолында жүргізуші куәлігінің орнына берілген куәлігі бар жүргізуші ЖҚЕ-ні бұзушылықты жасаған жағдайда жаңа куәліктің жарамдылық мерзімі бұрын берілген куәліктің мерзімімен шектеледі. Қажет болған жағдайларда бұл мерзімді мыналар:
1) жол полициясы аумақтық бөлімшесінің бастығы немесе оның орынбасары адамның әкімшілік құқық бұзушының істі қаралу, келіп жетуіне жеткілікті уақытқа (ұдайы тұрғылықты немесе көлік құралын есепке алу);
2) жол полициясы аумақтық бөлімшесінің бастығы немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қарауында жатқан оның орынбасары не болмаса ЖҚЕ-ні бұзушылық жасалған жері бойынша жол полициясы аумақтық бөлімшесінің бастығы немесе оның орынбасары 1 айға ұзартуы мүмкін.
Жүргізуші куәлігінің орнына берілген куәліктің жарамдылық мерзімін ұзарту міндетті түрде жол полициясы бөлімшесінің не болмаса аудандық ішкі істер бөлімінің мөрімен расталады.";

"70-6. При совершении нарушения ПДД водителем, имеющим на руках удостоверение, выданное взамен водительского удостоверения, т.е. совершившим ранее нарушение ПДД, явка на рассмотрение нового дела об административном правонарушении назначается в тот же судебный орган, куда ранее было направлено дело об административном правонарушении.";
"70-7. При утрате удостоверения, выданного взамен водительского удостоверения, выдается его дубликат. Для получения дубликата нарушитель обращается с письменным заявлением в подразделения дорожной полиции по месту совершения нарушения.
Должностное лицо дорожной полиции по факту утраты удостоверения, выданного взамен водительского удостоверения, в установленный законодательством срок рассмотрения заявлений граждан проводит проверку, для чего истребует необходимые документы и выносит определение о выдаче дубликата. Определение подписывается начальником или заместителем начальника подразделения дорожной полиции, материалы должны храниться в установленном порядке, в отдельной папке. Выдача дубликата проводится после вынесения определения, путем заполнения нового бланка удостоверения, в котором делается отметка "Дубликат". На неиспользованном бланке постановления делается соответствующая отметка. Бланк протокола и постановления приобщается к материалам определения.
По истечении срока действия удостоверения, выданного взамен водительского удостоверения, оно считается недействительным, вследствие чего оно изымается и приобщается к делу об административном правонарушении, возбужденного в отношении лица, управлявшего транспортным средством с недействительным удостоверением, квалифицируя указанные действия по части 1  статьи 470  Кодекса.";
"70-8. В случаях, когда водительское удостоверение не изымается, при вынесении постановления бланк удостоверения погашается, путем соответствующей отметки.";
3) в пункте 78:
в абзаце первом слова "потерпевшему легкий вред здоровью (легкие телесные повреждения), либо причинившим" исключить;
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) дополнение к протоколу со схемой происшествия (приложение 1)";
4) пункт 80 изложить в следующей редакции:
"80. Уполномоченным должностным лицам дорожной полиции необходимо:
1) на бесплатной основе выдавать участникам дорожно-транспортных происшествий (далее - ДТП), либо их представителям, копии протокола о нарушении ПДД и схемы происшествия;
2) при обращении страховщика представлять на бесплатной основе за подписью руководителя подразделения органов внутренних дел информацию о ДТП с участием лица, заключившего договор с этим страховщиком, и последствиях ДТП (фабула ДТП, сведения о погибших, раненых людях, о полученных в результате ДТП повреждениях транспортного средства);

"70-6. Қолында жүргізуші куәлігінің орнына берілген куәлігі бар, яғни бұрын ЖҚЕ-ні бұзған жүргізуші жол қозғалысы ережесін бұзған кезде әкімшілік құқық бұзушылық туралы жаңа істі қарауға келгенде бұрын әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі жіберген сот органы тағайындалады.";
"70-7. Жүргізуші куәлігінің орнына берілген куәлікті жоғалтып алған кезде, оның телқұжаты беріледі. Телқұжатты алу үшін жүргізуші бұзушылық жасаған адам жері бойынша жол полициясы бөлімшесіне жазбаша түрде өтініш жасайды.;
Жол полициясының лауазымды адамы жүргізуші куәлігінің орнына берілген куәлікті жоғалту фактісі бойынша азаматтардың өтініштерін қарауын заңнамада белгіленген мерзімінде тексеріс жүргізеді, содан кейін қажетті құжаттарды талап етеді және телқұжатты беру туралы ұйғарым шығарады. Жол полициясы бөлімшесінің бастығы немесе орынбасары ұйғарымға қол қояды, материалдар белгіленген тәртіппен жеке папкада сақталуы тиіс. Телқұжат ұйғарым шығарылғаннан кейін "Телқұжат" деген белгі қойылатын куәліктің жаңа бланкісін толтыру жолымен беріледі. Қаулының пайдаланылмаған бланкісіне тиісті белгі қойылады. Қаулы мен хаттаманың бланкісі ұйғарымның материалына тігіледі.
Жүргізуші куәлігінің орнына берілген куәліктің жарамдылық мерзімі аяқталысымен ол жарамсыз болып есептеледі, ол осыған байланысты алынады және Кодекстің  470-бабының 1-бөлімі бойынша көрсетілген іс-әрекеттерді жіктей отырып жарамсыз куәлікпен көлік құралын жүргізген адамға қатысты қозғалған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іске тігіледі.";
"70-8. Жүргізуші куәлігі алынбаған жағдайларда қаулы шығарылған кезде куәліктің бланкісі тиісті белгі қою жолымен өтеледі.";
3) 78-тармақта:
бірінші абзацындағы "жәбірленушінің жеңіл дене зақымдар келтірген, не болмаса" деген сөздер алынып тасталсын.
1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) оқиғаның схемасы бар хаттамаға толықтыру (1-қосымша)".
4) 80-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"80. Жол полициясының уәкілетті лауазымды адамдары:
1) жол-көлік оқиғаларына қатысушыларға, не болмаса олардың өкілдеріне ЖҚЕ-ні бұзушылық туралы хаттаманың көшірмесін және оқиғаның схемаларын тегін беруге;
2) сақтандырушы өтініш жасаған кезде ішкі істер органдарының бөлімшесі басшысының қолы қойылған осы сақтандырушымен келісім-шарт жасасқан адамның қатысуымен болған ЖКО және оның салдарлары туралы (ЖКО-ның қысқаша мазмұны, қаза тапқан, жараланған адамдар туралы, ЖКО-ның салдарынан көлік құралының зақымдары туралы мәлімет) ақпаратты тегін ұсынуға;

3) в случаях гибели людей при ДТП, получении ими тяжких телесных повреждений, когда они не имеют возможности сообщить страховщику о наступлении страхового случая (ДТП), немедленно за подписью руководителя подразделения дорожной полиции направлять информацию соответствующему страховщику о данном ДТП (фабула ДТП, сведения о погибших, раненых людях, о полученных в результате ДТП повреждениях транспортного средства).";
5) в пункте 81 примечания изложить в следующей редакции:
"Примечание: оформление и регистрация дел о нарушениях ПДД, повлекших причинение вреда здоровью производится уполномоченным должностным лицом в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.";
6) пункт 86 дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание: при наложении административного взыскания за управление транспортным средством, не отвечающим установленным правилам обеспечения безопасности дорожного движения, органом внутренних дел (должностным лицом) составляется акт технического осмотра транспортного средства. В заключении акта технического осмотра указывается решение о запрещении эксплуатации указанных транспортных средств до устранении причины запрещения их эксплуатации. Акт прилагается к протоколу об административном правонарушении, а ее копия с копиями протокола и постановления вручаются правонарушителю. В фабуле протокола об административном правонарушении должностным лицом делается соответствующая отметка о запрещении эксплуатации транспортного средства. В объяснении правонарушитель должен указать наряду с изложенным правонарушением об уведомлении его, о запрещении эксплуатации транспортного средства.
В случае выявления факта управления транспортным средством после запрещения его эксплуатации, возбуждается дело об административном правонарушении по части 3  статьи 461  Кодекса.";
7) дополнить пунктом 89-1 следующего содержания:
"89-1. Решение по результатам рассмотрения жалобы, протеста выносится должностным лицом, правомочным рассматривать дело об административном правонарушении, в виде определения по жалобе, протесту на постановление по делу об административном правонарушении (приложение 18). Определение по жалобе, протесту на постановление выносится на основании заключения по результатам проверки фактов, изложенных в жалобе, протесте (приложение 19). Заключение подписывается должностным лицом, проводившим проверку по фактам, изложенным в жалобе, протесте и утверждается руководителем органа внутренних дел, подразделения дорожной полиции.";
8) дополнить пунктом 102-1 следующего содержания:

3) ЖКО кезінде адамдар қаза болған, олар ауыр дене жарақаттарын алған жағдайларда сақтандыру жағдайы басталғаны туралы (ЖКО) сақтандырушыға хабарлау мүмкіндіктері болмағанда жол полициясының бөлімше бастығының қолы қойылған осы ЖКО туралы (ЖКО-ның қысқаша мазмұны, қаза тапқан, жарақаттанғандар туралы, ЖКО-ның салдарынан көлік құралының зақымдары туралы мәліметтер) ақпаратты тиісті сақтандырушыға дереу жіберуге қажетті.";
5) 81-тармақтағы ескерту мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескерту: денсаулыққа зиян келтіруге әкеліп соққан ЖҚЕ-ні бұзушылық туралы істерді ресімдеуді және тіркеуді Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен уәкілетті лауазымды адам жүргізеді.";
6) 86-тармақ мынадай редакциядағы ескертумен толықтырылсын:
"Ескерту: Белгіленген жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртіптеріне сәйкес келмейтін көлік құралын жүргізгені үшін әкімшілік жаза салынған кезде ІІО (лауазымды адам) көлік құралын техникалық байқау туралы актіні толтырады. Техникалық байқау актінің қорытындысында көлік құралдарын пайдалануға тыйым салу себептері жойылғанға дейін оларды пайдалануға тыйым салу туралы шешім көрсетіледі. Акт әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамаға қоса беріледі, ал оның көшірмесі хаттаманың және қаулының көшірмесімен бірге құқық бұзушыға беріледі. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманың қысқаша мазмұнда көлік құралын пайдалануға тыйым салу туралы лауазымды адамның тиісті белгісі қойылады. Құқық бұзушы түсініктемеде хабарландыру туралы баяндалған құқық бұзушылықпен қатар көлік құралын пайдалануға тыйым салынғанын көрсетуі тиіс.
Көлік құралын пайдалануға тыйым салынғаннан кейін оны жүргізу фактісі анықталған жағдайда Кодекстің  461-бабының 3-бөлімі бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғалады.";
7) мынадай мазмұндағы 89-1 тармақпен толықтырылсын.
"89-1. Шағымдарды, наразылықтарды қарау нәтижелері жөніндегі шешімді әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарауға құқылы лауазымды адам әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулыға(18-қосымша) шағым, наразылық жөнінде ұйғарым түрінде әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарауға құқылы лауазымды адам шығарады. Қаулыға шағым, наразылық жөніндегі ұйғарым шағымда, наразылықта (19-қосымша) баяндалған фактілерді тексеру нәтижелері бойынша қорытынды негізінде шығарылады. Қорытындыға шағымда, наразылықта баяндалған фактілер бойынша тексеру жүргізген лауазымды адам қол қояды және оны ішкі істер органының, жол полициясы бөлімшесінің басшысы бекітеді.";
8) мынадай мазмұндағы 102-1 тармақпен толықтырылсын.

"102-1. На водителей лишенных права управления транспортным средством и не предъявивших водительские удостоверения, заводятся наблюдательные дела, в указанные дела подшиваются копия постановления о лишении права управления и материалы о работе по изъятию удостоверения.";
9) в пункте 110 после слов "бланки актов освидетельствования," дополнить словами "бланки удостоверений, выдаваемых взамен водительских удостоверений.";
10) пункт 112 изложить в следующей редакции:
"112. Корешки от использованных протоколов, постановлений и испорченные бланки протоколов, постановлений и удостоверений сдаются лицу, ответственному за их получение и выдачу, о чем делается соответствующая запись в журнале.";
11) в пункте 113 слова "Результаты проверки письменно докладываются руководителю подразделения органа внутренних дел (дорожной полиции), который в случае выявления нарушений назначает дополнительную проверку и при необходимости возбуждает дисциплинарное производство." заменить словами "Результаты проверки рапортом и приложенным к нему актом сверки докладываются руководителю подразделения органа внутренних дел (дорожной полиции), который в случае выявления нарушений назначает дополнительную проверку и при необходимости возбуждает дисциплинарное производство.";
12) абзац первый пункта 119 изложить в следующей редакции:
"Подразделениями административной практики дорожной полиции или лицами, ответственными за правоприменительную деятельность в органов внутренних дел, где налажена работа по ведению компьютерной (автоматизированной) регистрации дел об административных правонарушениях, журналы учета не ведутся. Регистрация, учет и передача дел об административных правонарушениях, производится по компьютерным распечаткам (квестам), которые сшиваются в соответствующие дела. Компьютерные распечатки зарегистрированных дел об административных правонарушениях, относящиеся к подведомственности рассмотрения судебных органов формируются в отдельные дела по статьям Кодекса.
Компьютерные распечатки зарегистрированных дел об административных правонарушениях, возбужденных по фактам дорожно-транспортных происшествий, относящиеся к подведомственности рассмотрения органов внутренних дел формируются в отдельные дела.";
13) пункт 126 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) ежемесячную сверку лиц, доставленных на освидетельствования в медицинские учреждения с данными подразделения дорожной полиции. О результатах выполнения указанной функции начальник отдела (отделения, группы) административной практики либо работник, на которого возлагаются эти обязанности, ежемесячно рапортом на основании акта сверки, докладывает руководителю (заместителю начальника) подразделения органа внутренних дел (дорожной полиции), который в случае выявления нарушений назначает дополнительную проверку и при необходимости возбуждает дисциплинарное производство.";

"102-1. Көлік құралын жүргізу құқығынан айырылған және жүргізуші куәліктерін көрсетпеген жүргізушілерге бақылау істері қозғалады, көрсетілген істерге жүргізу құқығынан айыру және куәлікті алу жөніндегі жұмыс туралы материалдар туралы қаулының көшірмелері тігіледі.";
9) 110-тармақтағы "куәландыру актілерінің бланкілері" деген сөздерден кейін "жүргізуші куәлігінің орнына берілетін куәліктің бланкілері" деген сөздермен толықтырылсын.;
10) 112-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"112. Пайдаланылған хаттамалардың, қаулылардың түбіртектері мен хаттамалардың, қаулылардың және куәліктердің бүлінген бланктері оларды алу мен беру үшін жауапты адамға тапсырылады, ол туралы журналға тиісті жазба жазылады.";
11) 113-тармақтағы "Тексерудің нәтижелері ішкі істер органдары (жол полициясы) бөлімшесінің басшысына жазбаша түрде баяндалады, ол тәртіп бұзушылық анықталған жағдайда қосымша тексеру тағайындайды және қажет болғанда тәртіптік іс жүргізу қозғайды" деген сөздер "Баянаттың және оған қосымша берілген актінің салыстырма-тексеріс нәтижелері бұзушылық анықталған жағдайда тексеріс тағайындайтын және қажетті жағдайда тәртіптік іс жүргізуді қозғайтын ішкі істер органы бөлімшесінің (жол полициясы) басшысына баяндалады" деген сөздермен ауыстырылсын.";
12) 119-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жол полициясының әкімшілік тәжірибе бөлімшелері немесе әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді компьютерлік (автоматты) тіркеуге алу жөніндегі жұмыс белгіленген ішкі істер органдардағы құқық қолдану қызметі үшін жауапты адамдар есепке алу журналдарын жүргізбейді. Тиісті істерге тігілетін әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді тіркеу, есепке алу және беру компьютерлік басылмасы (квест) бойынша жүргізіледі. Сот органдары қарауының ведомстволығына бағыныстылығына жататын әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы тіркелген істердің компьютерлік басылмасы Кодекстің баптары бойынша жеке істе қалыптасады.
Ішкі істер органдары қарауының ведомстволық бағыныстылығына жататын жол-көлік оқиғалар фактісі бойынша қозғалған әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы тіркелген істердің компьютерлік басылмасы жеке істе қалыптасады.";
13) 126-тармақ мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) жол полициясы бөлімшелерінің деректерімен медициналық мекемелерге куәландырылуға жеткізілген адамдарды ай сайын салыстырып-тексеру. Көрсетілген функцияларды орындаудың нәтижелері туралы әкімшілік тәжірибе бөлімінің (бөлімшенің, топтың) бастығы не болмаса осы міндеттер жүктелген қызметкер салыстырып тексеру актісінің негізінде баянатпен бұзушылық анықталған жағдайда қосымша тексерісті белгілейтін және қажет болғанда тәртіптік іс жүргізуді қозғайтын ішкі істер органының (жол полициясының) басшысына баянатпен баяндайды.";

14) в пункте 135 после слов "пронумерованных листов." дополнить словами "Тома дел об административных правонарушениях должны иметь опись. Опись должна содержать следующие сведения, фамилия и инициалы правонарушителя, номер протокола, статья Кодекса, вид административного взыскания и сумма наложенного штрафа, номера страниц. В конце описи указывается количество наложенных штрафов на сумму, количество наложенных предупреждений.";
15) пункт 138-12 изложить в следующей редакции:
"138-12. Денежные средства, взысканные в виде административных штрафов на месте совершения правонарушений территориальными подразделениями органов внутренних дел, содержащимися за счет республиканского бюджета, не реже одного раза в неделю сдаются материально ответственными лицами этих подразделений в отделения банка в доход республиканского бюджета. Штрафы, взысканные в аналогичном порядке территориальными подразделениями органов внутренних дел, содержащимися за счет местных бюджетов - в доход соответствующих местных бюджетов в соответствии с действующим бюджетным законодательством.";
16) дополнить пунктом 157-1 следующего содержания:
"157-1. Иностранные граждане, не пользующиеся иммунитетом, за совершенные правонарушения, по которым законодательством Республики Казахстан предусмотрена административная ответственность в виде лишения права управления, водительские удостоверения изымаются и приобщаются к делу об административном правонарушении.".
2. Начальникам Главных управлений внутренних дел г.г. Астаны и Алматы, начальникам Главных управлений внутренних дел, Управлений внутренних дел областей организовать работу подразделений дорожной полиции в соответствии с требованиями настоящего Приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-Министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Отто И.И. и начальника Департамента дорожной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан полковника полиции Тусумова О.Т.
4. Настоящий Приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Приложения
к Приказу Министра внутренних
дел Республики Казахстан
от 29 сентября 2003 года N 536
"О внесении изменений и дополнений
в Приказ Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 20 июня 2001 года N 486
"Об утверждении Инструкции по
применению Кодекса Республики Казахстан
об административных правонарушениях в
деятельности органов внутренних дел"
"Приложение 15
к Инструкции по применению Кодекса
Республики Казахстан об административных
правонарушениях в деятельности органов
внутренних дел, утвержденной приказом
Министра внутренних дел Республики Казахстан
от 20 июня 2001 года N 486
"Об утверждении Инструкции по применению Кодекса
Республики Казахстан об административных
правонарушениях в деятельности органов
внутренних дел"
ПОСТАНОВЛЕНИЕ АА N000000
о языке производства по делу об административном правонарушении
"____" ________________ 20 ___ г. ______________________________________
(населенный пункт)
Уполномоченное лицо ____________________________________________________
(должность, наименование горрайлинорган,
звание, фамилия, инициалы)
В соответствии со ст. 21  Кодекса  Республики Казахстан "Об административных
правонарушениях" (далее - КРКоАП), рассмотрев материалы административного
производства о правонарушении, совершенном гражданином (-кой)
_________________________________________________________________________
(Ф.И.О.)
Гражданство _________________ Год и место рождения ______________________
Место постоянного жительства_____________________________________________
Место работы _____________________ Занимаемая должность _________________
За нарушение требования п.п. ________ ПДД ответственность, за которое
предусмотрено ст. ст. ______________ КРКоАП, выразившее в том, что
"__" _________ 20 __ г. в _____ часов _____ минут гр-н (ка) управляя ТС
_________________________________________________________________________
(место и существо административного правонарушения) _________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
ПОСТАНОВИЛ
определить язык производства по рассматриваемому делу____________________
(государственный, русский или др.)
Участвующим в деле лицам, не владеющим или недостаточно владеющим
языком, на котором ведется производство по делу, разъясняется и
обеспечивается право делать заявления, давать объяснения и показания,
заявлять ходатайства, приносить жалобы, знакомиться с материалами дела,
выступать при его рассмотрении на родном языке или другом языке, которым
они владеют, бесплатно пользоваться услугами переводчика.
Настоящее постановление в течение 10 дней, в соответствии со ст.
ст. 656, 657 КРКоАП может быть обжаловано в вышестоящий орган внутренних
дел (должностному лицу), прокуратуру или суд.
_________________________________________________________________________
(специальное звание, должность, фамилия,
инициалы, подпись должностного лица)
_________________________________________________________________________
Приложение 16
к Инструкции по применению Кодекса
Республики Казахстан об административных
правонарушениях в деятельности органов
внутренних дел, утвержденной приказом
Министра внутренних дел Республики Казахстан
от 20 июня 2001 года N 486
"Об утверждении Инструкции по применению Кодекса
Республики Казахстан об административных
правонарушениях в деятельности органов
внутренних дел"
П Р О Т О К О Л
об отстранении от управления транспортным средством,
направлении для освидетельствования на состояние опьянения
"___"_______ 200__ г. ___часов __ минут _________________________________
(место составления протокола)
Я,_______________________________________________________________________
(должность, звание, Ф.И.О. должностного лица)
составил настоящий протокол о том, что гр-н (ка) ________________________
(указать гражданство)
Ф.И.О. _____________________ год и место рождения _______________________
Адрес места жительства __________________________________________________
Место работы, занимаемая должность ______________________________________
_________________________________________________________________________
Документ, удостоверяющий личность _______________________________________
(серия, номер, дата, место выдачи документа)
отстраняется от управления транспортным средством, направляется для
освидетельствования на состояние опьянения по следующим основаниям
_________________________________________________________________________
(указать основания)
_________________________________________________________________________
Сведения о транспортном средстве:
марка _______; ГРНЗ _______; NСРТС _______; принадлежность _____________;
место учета ____________; двигатель N___________; кузов N______________;
шасси N____________.
Подпись должностного лица: ______________________________________________
Подпись лица, отстраненного от управления ТС ____________________________
Приложение 1
к Инструкции по применению Кодекса
Республики Казахстан об административных
правонарушениях в деятельности органов
внутренних дел, утвержденной приказом
Министра внутренних дел Республики Казахстан
от 20 июня 2001 года N 486
"Об утверждении Инструкции по применению Кодекса
Республики Казахстан об административных
правонарушениях в деятельности органов
внутренних дел"
Схема происшествия
(на схеме указать точные сведения, позволяющие восстановить
расположение транспортных средств после совершения
происшествия (производится их привязка к стационарным объектам)
Со схемой и обстоятельствами         Понятые:
происшествия, изложенными в         1.______________________________
протоколе, согласны:               (Ф.И.О., место жительства, телефон
1. Водитель ________________          сл. или дом., подпись)
(Фамилия, подпись)       2.______________________________

14) 135-тармақта "соңғы парақта нөмірлеуді растайтын қол қойылады" деген сөздерден кейін "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер томдарының тізімдемесі болуы тиіс. Тізімдемеде мынадай мәліметтер: құқық бұзушының тегі, аты-жөні, хаттаманың нөмірі, Кодекстің бабы, әкімшілік жазаның түрі және салынған айыппұлдың сомасы, беттердің нөмірлері болуы керек. Тізімдеменің соңында сомада салынған айыппұлдың саны, салынған ескертулердің саны көрсетіледі" деген сөздермен толықтырылсын".;
15) 138-12 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"138-12. Республика бюджеті есебінен ұсталатын ішкі істер органдары аумақтық бөлімшелерінің құқық бұзушылық жасаған жерде салынған әкімшілік айыппұлдар түріндегі ақша қаражаттарын осы бөлімшелердің материалдық жауапты адамдарына банк бөлімшесіндегі республикалық бюджет кірісіне тапсырады. Жергілікті бюджет есебінен ұсталатын қаржыландырылатын ішкі істер органдары аумақтық бөлімшелерінің ұқсас тәртіпте салынған айыппұлдар - қолданыстағы бюджеттік заңнамаға сәйкес тиісті жергілік бюджеттердің кірісіне тапсырылады.";
16) мынадай мазмұндағы 157-1 тармақпен толықтырылсын:
"157-1. Қазақстан Республикасының заңнамасында жүргізу құқығынан айыру түріндегі әкімшілік жауапкершілік көзделген құқық бұзушылық жасағаны үшін сақтандыруды қолданбайтын шетел азаматтарынан жүргізуші куәліктері алынады және әкімшілік құқық бұзушылық туралы іске тігіледі."
2. Астана және Алматы қалалары Ішкі істер бас басқармаларының бастықтары, облыстардағы Ішкі істер бас басқармаларының, Ішкі істер басқармаларының бастықтары осы бұйрықтың талаптарына сәйкес жол полициясы бөлімшесінің жұмысын ұйымдастырсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ішкі істер вице-министрі полиция генерал-майоры И.И.Оттоға және Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі Жол полициясы департаментінің бастығы полиция полковнигі Ө.Т.Түсімовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер Министрі
"Қазақстан Республикасының
Әкімшілік құқық бұзушылықтар
туралы кодексін ішкі істер
органдарының қызметінде қолдану
жөніндегі Нұсқаулықты
бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрінің 2001 жылғы
20 маусымдағы N 486 бұйрығына
өзгерістер мен толықтырулар
енгізу туралы" Қазақстан
Республикасы Ішкі істер
министрінің 2003 жылғы
29 қыркүйек N 536 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрінің 2001 жылғы
20 маусымдағы N 486 бұйрығымен
бекітілген "Қазақстан
Республикасының Әкімшілік құқық
бұзушылық туралы кодексін ішкі
істер органдарының қызметінде
қолдану жөніндегі Нұсқаулықты
бекіту туралы" Қазақстан
Республикасының Әкімшілік құқық
бұзушылық туралы кодексін ішкі
істер органдарының қызметінде
қолдану жөніндегі Нұсқаулыққа
15 қосымша
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс
жөнінде іс жүргізудің тілі туралы N 000000 АА ҚАУЛЫ
20__жылғы "___"_______                _____________________________
(елді мекен)
Уәкілетті тұлға____________________________________________________
(лауазымы, қалалық, аудандық желілік органның
атауы, атағы, тегі, аты-жөні)
"Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасы
Кодексінің  21-бабына сәйкес (бұдан әрі - ҚР ӘҚК), азаматтың (ша)
___________________________________________________________________
(Т.А.Ә.)
Азаматтығы _______________ туған жылы мен жері_____________________
Тұрғылықты жері ___________________________________________________
Жұмыс орны ________________лауазымы________________________________
ЖҚЕ ____ тармақшасының талаптарын бұзғаны үшін_____ҚР ӘҚК-нің
баптарында қарастырылған ЖҚТ жауапкершілігі анықтағандай 20___жылғы
"____"__________ _____сағат ____ минутта КҚ жүргізіп бара жатқанда
___________________________________________________________________
(әкімшілік құқық бұзушылықтардың болған жері)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
жасаған құқық бұзушылықтар туралы әкімшілік іс жүргізудегі
материалдарды қарастыра отырып
ҚАУЛЫ ЕТТІМ
Қарастырылып жатқан іс бойынша іс жүргізудің тілі анықталсын
___________________________________________________________________
(мемлекеттік, орыс немесе басқа да тілдер)
Іс жүргізу ісі бойынша тілді меңгермеген немесе дұрыс
меңгермеген іске қатысушы адамдар арыз жазу, түсініктеме беру және
жауап беру, қолдау хат беру, шағымдарды әкелуге, істің
материалдарымен танысу, оны қарастырған кезде өздері білетін тілде
немесе басқа тілде, аудармашының тегін қызметін пайдалану құқығын
қамтамасыз етеді және түсіндіріледі.
Осы қаулы 10 күн ішінде ҚР  ӘҚК-нің 656, 657-баптарына сәйкес
жоғарғы ішкі істер органына (лауазымды адамға) прокуратураға немесе
сотқа шағымдануы мүмкін.
___________________________________________________________________
(арнаулы атағы, лауазымы, тегі, аты-жөні, лауазымды адамның қолы)
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрінің 2001 жылғы
20 маусымдағы N 486 бұйрығымен
бекітілген "Қазақстан
Республикасының Әкімшілік құқық
бұзушылық туралы кодексін ішкі
істер органдарының қызметінде
қолдану жөніндегі Нұсқаулықты
бекіту туралы" Қазақстан
Республикасының Әкімшілік құқық
бұзушылық туралы кодексін ішкі
істер органдарының қызметінде
қолдану жөніндегі Нұсқаулыққа
16 қосымша
Мас болуын анықтау үшін куәландыруға жіберу,
көлік құралын жүргізуден шеттету жөніндегі
ХАТТАМА
200___жылғы "___"____          _________ сағат ______________ минут
(хаттаманың толтырылған жері)
Мен,_______________________________________________________________
(лауазымды адамның лауазымы, атағы, тегі, аты, әкесінің аты)
осы хаттаманы азаматтың (ша) ______________________________________
(азаматтығы көрсетілсін)
Т.А.Ә. ______________________ туған жылы мен жері _________________
Тұрғылықты жерінің мекен-жайы _____________________________________
Жұмыс істейтін жері, лауазымы______________________________________
___________________________________________________________________
Жеке куәлігі ______________________________________________________
(сериясы, нөмірі, датасы, құжат берілген жер)
Көлік құралын жүргізуден шеттетілетіні, мас болуын анықтау үшін
куәландыруға жіберілетіні туралы мына негіздер бойынша толдырдым:
___________________________________________________________________
(негізі көрсетілсін)
___________________________________________________________________
Көлік құралы туралы мәлімет
маркасы_________; МТНБ________; СРКҚ N _______; тиесілі __________;
есепке алу орны __________________________________________________;
қозғалтқыш N __________; кузов N _____________; шасси N __________;
Лауазымды адамның қолы: ___________________________________________
КҚ жүргізуден шеттетілген адамның қолы ____________________________
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрінің 2001 жылғы
20 маусымдағы N 486 бұйрығымен
бекітілген "Қазақстан
Республикасының Әкімшілік құқық
бұзушылық туралы кодексін ішкі
істер органдарының қызметінде
қолдану жөніндегі Нұсқаулықты
бекіту туралы" Қазақстан
Республикасының Әкімшілік құқық
бұзушылық туралы кодексін ішкі
істер органдарының қызметінде
қолдану жөніндегі Нұсқаулыққа
1 қосымша
Оқиғаның схемасы
(схемада оқиға болғаннан кейін көлік құралдарының
орналасуын қалпына келтіруге мүмкіндік беретін
нақты мәліметтер көрсетіледі)
(оларды стационарлық объектілерге қатысты белгілеу жүргізіледі)
Оқиға схемасымен                              Куәгерлер
және хаттамада баяндалған          1.______________________________
мән-жайлармен келісеміз                 (тегі,аты,әкесінің аты,
1.Жүргізуші ___________            ________________________________
(қолы)               тұрғылықты жері, қызметтік немесе
________________________________
үйінің телефоны, қолы)

2. Водитель ________________       (Ф.И.О., место жительства, телефон
(Фамилия, подпись)         сл. или дом., подпись)
Подпись составителя схемы _____________"____" ___________ 200 __ г.
обратная сторона
Дополнение к протоколу   со схемой происшествия
Осмотр начат в ____ час. ____ мин.      Окончен в ____ час. ____ мин.
1. Место происшествия ___________________________________________________
2. Время происшествия "____" _____________ 200___г. _____ час. _____ мин.
3. Состояние погоды (ясно, дождь, туман, снегопад, и т.п.) ______________
4. Видимость впереди (в метрах) _________________________________________
5. Освещение пути (дневное, искусственное, не освещено) _________________
6. Освещение: 1-го транспорта (фары, подфарники горели, не горели) ______
___________________; 2-го транспорта ____________________________________
7. Видимость с места;
- водителя а/м марки ____ г/н ____ с выключенным светом фар ____ м.,
с включенным ближним светом ___ м., с включенным дальним светом ____ м.,
при дневном свете ___м.;
- водителя а/м марки ____ г/н ____ с выключенным светом фар ____ м.,
с включенным ближним светом ___ м., с включенным дальним светом ____ м.,
при дневном свете ___ м.
8. Продольный профиль пути (уклон, подъем) ____________________________
9. Видимость (обзорность) с места: водителя а/м марки _______ г/н ______
от осевой линии дороги: вправо _____; влево _____;
водителя а/м марки ____г/н ______ от осевой линии дороги: вправо _____;
влево _____.
10. Покрытие дороги (асфальт, бетон, прочее) ___________________________
11. Состояние дорожного покрытия (сухое, мокрое, гололед и пр.) ________
12. Дефекты дорожного покрытия (выбоины, разрытия и пр.) _______________
13. Скорость движения транспорта перед происшествием ___________________
14. Наличие обломанных и утерянных частей а/м __________________________
15. Сведения о транспортных средствах (далее - ТС):
______________________________________________________________________
Номерной | Марка и   | Принадлежность   |Адрес стоянки Т.С. и в       |
Знак    |модель Т.С.|   транспорта     |Каком районе состоит на Учете|
_________|___________|__________________|_____________________________|
_________|___________|__________________|_____________________________|
_________|___________|__________________|_____________________________|
_________|___________|__________________|_____________________________|
_________|___________|__________________|_____________________________|
Примечание: сведения, указанные в п.п. 1-12 относятся к моменту
происшествия

2. Жүргізуші ___________           Схема құрушының қолы____________
(қолы)             200____ж. "____"________________
келесі бет
Оқиға схемасымен хаттамаға толықтыру
____ сағат. ____ минутта қарау басталды және
____ сағат.____ минутта аяқталды
1. Оқиға болған жер _______________________________________________
2. Оқиғаның болған уақыты 200__ "___" ________ ____ сағат ___ минут
3. Ауа-райы (ашық, жаңбыр, тұман, қар және т.б.) __________________
4. Көрінуі (метр) _________________________________________________
5. Жолды жарықтандыру (күндізгі, жасанды, жарықтандырылмаған)
______________________
6. Жарықтандыру: 1-көлік (бағытшамдары, бағытшамшалары жанып тұрды,
жанбай тұрды) _______________________ 2-көлік _____________________
7. Орнынан көрінуі;
- _____ маркалы а/м көлік жүргізушісі азамат__________, бағдаршам
жарығы___м., өшірілген, жақын қашықтықты көрсететін бағдаршам жарығы
___ м., қосылған, алыс қашықтықты көрсететін бағдаршам жарығы
___ м., күндізгі жарық ___м,. қосылған.;
- _____ маркалы а/м көлік жүргізушісі азамат__________, бағдаршам
жарығы___м., өшірілген, жақын қашықтықты көрсететін бағдаршам жарығы
___ м., қосылған, алыс қашықтықты көрсететін бағдаршам жарығы
___ м., күндізгі жарық ___м,. қосылған.;
8. Жолдың ұзына бойына профилі (еңіс, өр) _________________________
9. Орнынан (шолу) көрінуі; жолдың ось сызығынан____маркалы а/м көлік
жүргізушісі азамат ______; оңға____; солға_____; ____маркалы а/м
көлік жүргізушісі азамат ______; оңға____; солға_____;
10. Жол (асфальт, бетон, т.б.) ___________________________төселген;
11. Жол төселімінің жағдайы (құрғақ, ылғалды, тайғақ) ____________;
12. Жол төселімінің ақаулары (шұңқырлар, қазылған) _______________;
13. Оқиға болар алдындағы көлік қозғалысының жылдамдығы __________;
14. А/м-ның сынған және жоғалған бөлшектерінің бары_______________;
15. Көлік құралдары (бұдан әрі - КҚ) туралы мәліметтер:
___________________________________________________________________
Нөмірлік белгі| КҚ-ның маркасы | Көлік жабдығы | КҚ тұрағының
| және моделі    |               | мекенжайы және қай
|                |               | ауданда есепте тұр
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Ескерту: 1-12-тармақшаларда көрсетілген мәліметтер оқиға
болған сәтке жатқызылады.

16. Сведения о водителях транспортных средств:
_____________________________________________________________________
Номерной |Ф.И.О., год рождения,   |Номер водитель-го |Состояние      |
Знак Т.С.|адрес местожительства,  |Удостоверения,    |Водителя       |
|место работы, должность,|кем и когда выдано|               |
|NN служебного и         |                  |               |
|домашнего телефонов     |                  |               |
_________|________________________|__________________|_______________|
_________|________________________|__________________|_______________|
_________|________________________|__________________|_______________|
_________|________________________|__________________|_______________|
17. Сведения о потерпевших при происшествии:
_____________________________________________________________________
Ф.И.О.  | Возраст |Место работы |Адрес места | В каком лечебном   |
|         |и Должность  |Жительства  |Учреждении и диагноз|
___________|_________|_____________|____________|____________________|
___________|_________|_____________|____________|____________________|
___________|_________|_____________|____________|____________________|
___________|_________|_____________|____________|____________________|
18. Очевидцы происшествия:
_____________________________________________________________________
Ф.И.О.     |          Адрес местожительства, номер            |
|        служебного и домашнего телефонов          |
__________________|__________________________________________________|
__________________|__________________________________________________|
__________________|__________________________________________________|
__________________|__________________________________________________|
19. В результате происшествия повреждено:
_____________________________________________________________________
Марка, номерной знак а/м  |           Внешние повреждения            |
__________________________|__________________________________________|
__________________________|__________________________________________|
__________________________|__________________________________________|
__________________________|__________________________________________|

16. Көлік құралдарының жүргізушілері туралы мәліметтер:
___________________________________________________________________
КҚ-ның  | Т.А.Ә., туған      | Жүргізуші куәлігінің | Жүргізушінің
нөмірлік| жылы, тұрғылықты   | нөмірі, кім және     | жағдайы
белгісі | жерінің мекенжайы, | қашан берілді        |
| жұмыс орны,        |                      |
| лауазымы, қызмет   |                      |
| және үй            |                      |
| телефондарының N N |                      |
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
17. Оқиға болған кездегі жәбірленушілер туралы мәліметтер:
___________________________________________________________________
Т.А.Ә. | Жасы | Жұмыс орны     | Тұрғылықты  | Қандай емдеу
|      | және лауазымы  | мекенжайы   | мекемесінде және
|      |                |             | диагнозы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
18. Оқиғаның куәгерлері:
___________________________________________________________________
Т.А.Ә.        | Тұрғылықты жерінің мекенжайы, қызмет
| және үй телефондарының нөмірі
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
19. Оқиға нәтижесінде зақым келгені:
___________________________________________________________________
А/м-ның маркасы, нөмірлік белгісі |       Сыртқы зақымдар
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

20. Состояние рулевого управления: 1-ого ТС марки ____________________
(люфт руля в
______________________________________________________________________;
градусах, указать каким образом замерен люфт, состояние продольных и
поперечных тяг, колонки и их крепление,
2-ого ТС марки _______________________________________________________
свободно или затруднено вращение рулевого колеса и т.д.)
______________________________________________________________________
21. Состояние тормозной системы: ножного тормоза: 1-ого ТС марки _____
______________________________________________________________________;
(величина свободного хода педали, равномерность действия тормозов,
2-ого ТС марки _______________________________________________________
тормозной путь в метрах или замедление автомашины при
ее торможении со скоростью 30 км/ч
______________________________________________________________________
наличие подтекания жидкости или утечки воздуха, действуют ли тормоза
на прицепе и т.д.)
ручного тормоза: 1-ого ТС марки_______________________________________
______________________________________________________________________;
2-ого ТС марки _______________________________________________________
______________________________________________________________________
22. Состояние осветительных и сигнальных приборов: 1-го ТС марки _____
______________________________________________________________________;
2-го ТС марки ________________________________________________________
23. Состояние лобового стекла, наличие и исправность стеклоочистителя,
зеркала заднего вида:
1-го ТС марки ________________________________________________________;
2-го ТС марки ________________________________________________________
24. Состояние шин: 1-го ТС марки _____________________________________;
(размер шин, рисунок протектора
2-го ТС марки ________________________________________________________
(обыкновенный, комбинированный, повышенной проходимости),
износ рисунка протектора, наличие повреждении на них и т.д.) ____________________________________________________ _________________
(должность, звание, Ф.И.О. должностного лица)         (подпись)
С изложенным дополнением к схеме происшествия согласны:
1. Водитель __________ (_______)   2. Водитель ___________ (__________)
(Ф.И.О.)  (подпись)                 (Ф.И.О.)    (подпись)

20. ______маркалы 1-КҚ-н рульмен басқару жағдайы __________________
(градустағы рульдің
__________________________________________________________________;
люфті, люфт қандай түрде өлшенгені, ұзына бойы және көлденең
тартқыштың жағдайы,
___________________________________________________________________
___________маркалы 2-КҚ-ның _______________________________________
колонкалары және олардың бекітілуі, руль доңғалағының еркін немесе
ауыр айналуы және т.б. көрсетілсін)
___________________________________________________________________
21. ________маркалы 1-КҚ тежеуіш жүйесінің, басу тежеуішінің
жағдайы:___________________________________________________________
(еркін жүру басқышының көлемі, тежеуіш жұмысының
тепе-теңдігі, сағатына 30 км
___________________________________________________________________
жылдамдықта тежеуіштің метрмен немесе автомашинаның ақырын келіп
тоқтаған кездегі
__________ маркалы 2-КҚ-ның ________________________________________
сұйықтықтың ағуы немесе ауаның шығуы, прицептегі тежеуіштің жұмыс
істеуі және т.б.)
___________________________________________________________________
________маркалы 1-КҚ ______________________________________________
___________________________________________________________________
________маркалы 2-КҚ қол тежеуішінің ______________________________
___________________________________________________________________
22. _______маркалы 1-КҚ-ның жарықтандыру және сигнал құралдарының
жағдайы:___________________________________________________________
___________________________________________________________________
________маркалы 2-КҚ-ның___________________________________________
__________________________________________________________________;
23. _______маркалы 1-КҚ-ның алдыңғы терезесінің жағдайы, терезе
тазалағыштың жұмыс істеуі, артқы айнаның болуы,
________ маркалы 2-КҚ-ның ________________________________________;
24. ________маркалы 1-КҚ шиналарының жағдайы_______________________
(шиналардың көлемі, протектордың
___________________________________________________________________
суреті (жай, құрастырмалы, маркалы 2-КҚ-ның ___________________________________________________________________
өтімділігінің жоғарылығы), протектор суретінің ескіргені, оларға
зақымдарының бары және т.б.)
___________________________________________________________________
(лауазымды адамның Т.А.Ә. лауазымы, атағы) (қолы)
Оқиға схемасына жазылған толықтырулармен келісемін:
1. Жүргізуші ________ (_______) 2. Жүргізуші ____________ (_______)
Т.А.Ә.    (қолы)                   Т.А.Ә.     (қолы)

1. Понятой  __________ (_______)   2. Понятой  ___________ (__________)
(Ф.И.О.)  (подпись)                 (Ф.И.О.)    (подпись)
Приложение 18
к Инструкции по применению Кодекса
Республики Казахстан об административных
правонарушениях в деятельности органов
внутренних дел, утвержденной приказом
Министра внутренних дел Республики Казахстан
от 20 июня 2001 года N 486
"Об утверждении Инструкции по применению Кодекса
Республики Казахстан об административных
правонарушениях в деятельности органов
внутренних дел"
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
по жалобе, протесту на постановление по делу
об административном правонарушении
"___" ________ 200__ год                                       г. Астана
Я, ______________________________________________________________________
(должность, звание, Ф.И.О.)
_________________________________________________________________________
В соответствии со  статьей 664  Кодекса Республики Казахстан "Об
административных правонарушениях" рассмотрев жалобу, протест
_________________________________________________________________________
(Ф.И.О. лица, подавшего жалобу, должность,
Ф.И.О. лица, принесшего протест)
на постановление от "__"______200_г. по делу об административном
правонарушении, возбужденного на гражданина (ку) ________________________
(указать гражданство)
_________________________________________________________________________
(Ф.И.О., дата рождения, место жительства,
место работы, занимаемая должность)
по факту нарушения требований п.п. ____ Правил дорожного движения,
действия которого квалифицированы по ст. ______  Кодекса  Республики
Казахстан "Об административных правонарушениях", выразившееся в том,
что "___" _____ 200__г. в ____ ч. ____ м. гр-н (ка)
____________________________ управляя ТС_________________________________
(место и существо нарушения ПДД)
_________________________________________________________________________
На основании заключения по результатам проверки фактов, изложенных в
жалобе, протесте и руководствуясь статьями __________ Кодекса Республики
Казахстан "Об административных правонарушениях"
О П Р Е Д Е Л И Л:
_________________________________________________________________________
(принимается одно из решений, предусмотренное частью 1  статьи 664
_________________________________________________________________________
Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях")
Копию определения по жалобе, протесту на постановление по делу об
административном правонарушении, в соответствии со  статьей 671  Кодекса
Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" в срок до трех
суток после его вынесения вручить или выслать физическому лицу или
законному представителю юридического лица, в отношении которого было
вынесено постановление по делу, потерпевшему в случае подачи им жалобы
или, просьбе, прокурору, принесшему протест).
Подпись должностного лица _______________________________
Копию определения получил "___" ______ 200__г. __________
Приложение 19
к Инструкции по применению Кодекса
Республики Казахстан об административных
правонарушениях в деятельности органов
внутренних дел, утвержденной приказом
Министра внутренних дел Республики Казахстан
от 20 июня 2001 года N 486
"Об утверждении Инструкции по применению Кодекса
Республики Казахстан об административных
правонарушениях в деятельности органов
внутренних дел"
"Утверждаю"
________________________________________
(должность, звание, Ф.И.О. руководителя ОВД,
_________________________________________
подразделения дорожной полиции, его подпись)
"____" __________________ 200 __ г.
З А К Л Ю Ч Е Н И Е
по результатам проверки фактов, изложенных в жалобе, протесте
"___" ________ 200__ год                                        г. Астана
Мною, ___________________________________________________________________
(должность, звание, Ф.И.О.)
проведена проверка по фактам, изложенным в жалобе, протесте
_________________________________________________________________________
(Ф.И.О. лица, подавшего жалобу,
должность, Ф.И.О. лица, принесшего протест)
на постановление от "__"______200_г., по делу об административном
правонарушении, возбужденное на гражданина (ку)__________________________
в ходе, которой
У С Т А Н О В Л Е Н О:
_________________________________________________________________________
(излагается дата, время и место совершения события или правонарушения
________________________________________________________________________в
касающиеся лица, отношение, которого (ой) ведется проверка, указываются
_________________________________________________________________________
принятые меры по делу должностным лицом, причины подачи жалобы или
_________________________________________________________________________
протеста, обосновывается (не)правомерность принятых решений в
_________________________________________________________________________
соответствии с требованиями норм законодательства)
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
На основании изложенного, руководствуясь статьями _________  Кодекса
Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"
П О Л А Г А Л  БЫ:
_________________________________________________________________________
(проверку по жалобе, протесту считать оконченным, указать решение,
_________________________________________________________________________
необходимое для разрешения дела об административном правонарушении, в
_________________________________________________________________________
соответствии с требованиями норм действующего законодательства)
Подпись должностного лица _______________________________

1. Куәгер ___________ (_______) 2. Куәгер _____________ (________)
Т.А.Ә.     (қолы)                 Т.А.Ә.     (қолы)
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрінің 2001 жылғы
20 маусымдағы N 486 бұйрығымен
бекітілген "Қазақстан
Республикасының Әкімшілік құқық
бұзушылық туралы кодексін ішкі
істер органдарының қызметінде
қолдану жөніндегі Нұсқаулықты
бекіту туралы" Қазақстан
Республикасының Әкімшілік құқық
бұзушылық туралы кодексін ішкі
істер органдарының қызметінде
қолдану жөніндегі Нұсқаулыққа
18 қосымша
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жөнінде
қаулыға шағым, наразылық білдіру бойынша
АНЫҚТАУ
Астана қ. 200 ______ жылғы "_____"________________
Мен,______________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты, әкесінің аты)
"Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасы
Кодексінің  664-бабына сәйкес 200___жылғы "___"_________ _____
сағат _____минут азамат (ша) _________________________________
Көлік құралын жүргізгенін анықтай отырып "Әкімшілік құқық
бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің _______ бабы
бойынша жіктелген іс-әрекет Жол қозғалысы ережесінің ______
тармақшасының талабын бұзу актісі бойынша азамат (ша) ______________
____________ қозғалған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша
200___ж. "____"_____________ қаулыға шағымды, наразылықты қарай
отырып "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасы
Кодексінің _________ баптарын басшылыққа ала тырып шағымда наразылық
білдіруде көрсетілген фактілердің тексеріс нәтижесі бойынша қорытынды
негізінде мыналарды
АНЫҚТАДЫМ
_____________________________________________________________
("Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасы
Кодексінің
___________________________________________________________________
664-бабының 1-бөлігінде қарастырылған шешімдерінің біреуі ғана
қабылданады)
"Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасы
Кодексінің  671-бабына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы
іс бойынша қаулыға шағым, наразылық білдіру бойынша анықтау
көшірмесін оны шығарғаннан кейін үш тәулікке дейінгі мерзімде жеке
тұлғаға немесе Жәбірленуші прокурорға шағым немесе өтініш берген
жағдайда оның ісі бойынша қаулы шығарған заңды тұлғаның Заңды
өкіліне тапсырылды және жіберілді.
Лауазымды адамның қолы _____________________________
Анықтау көшірмесін алдым 200___жылғы "____" ________
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрінің 2001 жылғы
20 маусымдағы N 486 бұйрығымен
бекітілген "Қазақстан
Республикасының Әкімшілік құқық
бұзушылық туралы кодексін ішкі
істер органдарының қызметінде
қолдану жөніндегі Нұсқаулықты
бекіту туралы" Қазақстан
Республикасының Әкімшілік құқық
бұзушылық туралы кодексін ішкі
істер органдарының қызметінде
қолдану жөніндегі Нұсқаулыққа
19 қосымша
"Бекітемін"
ІІО жетекшісінің жол полициясы бөлімшесінің
___________________________________________
(лауазымы, атағы, Т.А.Ә.,
___________________________________________
оның қолы)
200___жылғы "____"_________________________
Шағымда, наразылық білдіруде көрсетілген
фактілерді тексеру нәтижесі бойынша
ҚОРЫТЫНДЫ
Астана қ.                                 200___жылғы "___"________
Мен, ________________________________________________________
(лауазымы, атағы, Т.А.Ә.)
Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы азаматқа(ша) ____________
___________________ іс қозғау бойынша 200___жылғы "___"___________
қаулыға наразылық білдіру және шағымда баяндалған фактілер бойынша
датасы, оқиғаның болған орны мен уақыты немесе тексеріс барысында
құқық бұзушылыққа қатысы бар адамның, лауазымды адамдардың істері
бойынша қолданылған шаралар, шағымданудың немесе наразылық білдіру
себептері көрсетіледі, заңнама нормаларының талаптарына сәйкес
қабылданған шешімдердің заңдылығы негізінде
___________________________________________________________________
(Шағымданған адамның Т.А.Ә., лауазымы, наразылық
білдірген адамның Т.А.Ә.)
АНЫҚТАЛДЫ
"Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасы
Кодексінің _________ баптарын басшылыққа ала отырып жазылғанның негізінде
ҰСЫНАМЫН
_____________________________________________________________
Осы заңнама нормаларының талаптарына сәйкес әкімшілік құқық
бұзушылық туралы іске рұқсат беру үшін міндетті түрде шағым бойынша
тексеру, наразылық білдіру аяқталды деп есептелсін, шешімі көрсетілсін
Лауазымды адамның қолы _______________________