О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2002 года N 321 "Об утверждении Инструкции по составлению и представлению сведений по платежным карточкам", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 1982
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 6 декабря 2003 года N 426. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2003 года N 2659. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка РК от 3 февраля 2005 года N 21 (V053495) (вводится в действие с 1 апреля 2005 года)
В целях проведения анализа использования платежных карточек в разрезе регионов Республики Казахстан и реализации Программы  развития Национальной межбанковской системы платежных карточек на основе микропроцессорных карточек, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 02 июля 2002 года N 713, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. В постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2002 года N 321 "Об утверждении Инструкции по составлению и представлению сведений по платежным карточкам" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1982, опубликованное 4-17 ноября 2002 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык Банкiнiн Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана") внести следующие изменения и дополнения:
в Инструкции по составлению и представлению сведений по платежным карточкам, утвержденной указанным постановлением:
в абзаце четвертом пункта 2 слова "Обслуживаемая сеть" заменить словами "Сеть обслуживания";
в пункте 3 цифру "5" заменить цифрой "7";
в пункте 4:
слово "трех" заменить словом "четырех";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) Сведения о количестве и объемах платежей с использованием платежных карточек в разрезе регионов (приложение 4).";
приложение 1 изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к Инструкции по составлению
и представлению сведений по
платежным карточкам
Сведения о количестве устройств
для обслуживания платежных карточек
и остатках на карт-счетах
___________________________
Наименование Банка
На "___"__________200__год
число  месяц
___________________________________________________________________
Наименование |  Количество   |  Количество  |Коли- |Коли- |Средне-
области      |  торговых     |  импринтеров |чество|чество|месячные
(города)     |  терминалов   |  (единиц)    |банко-|пред- |остатки
|  (единиц)     |              |матов |прини-|на карт-
|---------------|--------------|(еди- |мате- |счетах
|в     |у пред- |в     |у пред-|ниц)  |лей   |(тысяч
|банках|принима-|банках|прини- |      |(еди- |тенге)
|      |телей   |      |мателей|      |ниц)  |
--------------------------------------------------------------------
1       |   2  |   3    |  4   |   5   |   6  |   7  |   8
--------------------------------------------------------------------
Акмолинская
Актюбинская
Алматинская
Атырауская
Восточно-
Казахстанская
Жамбылская
Западно-
Казахстанская
Карагандинская
Костанайская
Кызылординская
Мангистауская
Павлодарская
Северо-
Казахстанская
Южно-
Казахстанская
город Алматы
город Астана
Итого:
-------------------------------------------------------------------
Руководитель _________________________
(Фамилия, Имя, Отчество)
Главный бухгалтер ____________________
(Фамилия, Имя, Отчество)
Исполнитель __________________________  _____________
(Фамилия, Имя, Отчество)     телефон
"___"___________ 200__год
Правила заполнения Сведений:
Сведения о количестве устройств банка, для обслуживания платежных карточек необходимо представлять в разрезе регионов.

Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1982 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Төлем карточкалары бойынша мәліметтер жасау және ұсыну жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2002 жылғы 24 тамыздағы 321 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 6 желтоқсандағы N 426 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2003 жылғы 31 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 2659. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 3 ақпандағы N 21 (V053495) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы аймақтарының шеңберінде төлем карточкаларының пайдаланылуына талдау жүргізу және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 2 шілдедегі 713 қаулысымен бекітілген Микропроцессорлық карточкалар негізінде төлем карточкаларының ұлттық банкаралық жүйесін дамыту бағдарламасын іске асыру мақсатында, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Төлем карточкалары бойынша мәліметтер жасау және ұсыну жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2002 жылғы 24 тамыздағы 321 қаулысына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 1982 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында 2002 жылғы 4-17 қарашада жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Төлем карточкалары бойынша мәліметтер жасау және ұсыну жөніндегі нұсқаулыққа:
2-тармақтың төртінші абзацындағы "Қызмет көрсетуші желі" деген сөздер "Қызмет көрсету желісі" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта "5" деген сан "7" деген санмен ауыстырылсын;
4-тармақта:
"үш" деген сөз "төрт" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) Төлем карточкаларын аймақтар шеңберінде пайдаланумен байланысты төлемдердің саны және көлемі туралы мәліметтер (4-қосымша).";
1-қосымша мынадай редакцияда жазылсын:
"Төлем карточкалары
бойынша мәліметтер
жасау және ұсыну
жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
Төлем карточкаларына қызмет көрсетуге арналған
қондырғылардың саны және карт-есепшоттардағы
қалдықтар туралы мәліметтер
_______________________
Банктің атауы
200__жылғы "____" ________
күні    айы
__________________________________________________________________
Облыстың      |Сауда     |Имприн.   |Бан. |Кә.  |Карт-
(қаланың)     |терминал. |терлер    |ко.  |сіп. |есепшот.
атауы       |дарының   |саны      |мат. |кер. |тардағы
|   саны   |(бірлігі) |тар. |лер. |орташа
|(бірлігі) |__________|дың  |дің  |айлық
|__________|банк.|кә. |саны |саны |қалдықтар
|банк.|кә. |терде|сіп.|(бір.|(бір.|(мың теңге)
|терде|сіп.|     |кер.|лі.  |лі.  |
|     |кер.|     |лер.|гі)  |гі)  |
|     |лер.|     |де  |     |     |
|     |де  |     |    |     |     |
__________________________________________________________________
1          2     3     4    5    6     7        8
__________________________________________________________________
Ақмола
Ақтөбе
Алматы
Атырау
Шығыс Қазақстан
Жамбыл
Батыс Қазақстан
Қарағанды
Қостанай
Қызылорда
Маңғыстау
Павлодар
Солтүстік Қазақстан
Оңтүстік Қазақстан
Алматы қаласы
Астана қаласы
Жиынтығы:
__________________________________________________________________
Басшы ________________________________________
(аты-жөні)
Бас бухгалтер ________________________________
(аты-жөні)
Орындаушы _______________________ ______________
(аты-жөні)           телефоны
200__жылғы "__"________________
Мәліметтерді толтыру ережесі:
Төлем карточкаларына қызмет көрсету үшін банк қондырғыларының саны туралы мәліметтерді аймақтар шеңберінде ұсыну қажет.

В графах 2, 3 указывается количество торговых терминалов банка в разбивке на расположенные в банках и у предпринимателей на последнюю дату отчетного месяца.
В графах 4, 5 указывается количество импринтеров банка в разбивке на расположенные в банках и у предпринимателей на последнюю дату отчетного месяца.
В графе 6 указывается количество банкоматов банка на последнюю дату отчетного месяца.
В графе 7 указывается количество предпринимателей, заключивших договор с банком и принимающих к оплате платежные карточки, на последнюю дату отчетного месяца.
В графе 8 указываются средние остатки на карт-счетах по банку за отчетный месяц, данная графа заполняется только в строке "Итого" без разбивки на регионы.
В строке "Итого" данные представляются в целом по банку.";
в приложении 3:
в наименовании граф 5 и 6 таблицы "Сведения о количестве и объемах платежей с использованием платежных карточек" после слов "Операции по выдаче наличных денег" дополнить словом ", всего";
в Правилах заполнения Сведений:
слова "обслуживаемой сети" заменить словами "сети обслуживания";
дополнить абзацем первым следующего содержания:
"Сведения о количестве и объемах платежей с использованием платежных карточек необходимо представлять по банку в целом.";
абзац десятый после слова "карточке" дополнить словами ", в том числе и с использованием банкоматов,";
в абзаце одиннадцатом слово "банкомата" заменить словом "банкоматов";
дополнить приложением 4 следующего содержания:
"Приложение 4
к Инструкции по составлению
и представлению сведений
по платежным карточкам
Сведения о количестве и объемах
платежей с использованием платежных
карточек в разрезе регионов
___________________________
Наименование Банка
За ____________200__год
месяц
___________________________________________________________________
Наименование |   Безналичные  |Операции по выдаче|Операции по
области      |    платежи     |наличных денег,   |выдаче наличных
(города)     |                |всего             |денег с использо-
|                |                  |ванием банкоматов
|----------------------------------------------------
|Коли-   | Сумма |Коли-   | Сумма   |Коли-   | Сумма
|чество  |(тысяч |чество  |(тысяч   |чество  |(тысяч
|(единиц)| тенге)|(единиц)|тенге)   |(единиц)|тенге)
--------------------------------------------------------------------
1       |    2   |   3   |    4   |    5    |    6   |   7
-------------------------------------------------------------------
Акмолинская
Актюбинская
Алматинская
Атырауская
Восточно-
Казахстанская
Жамбылская
Западно-
Казахстанская
Карагандинская
Костанайская
Кызылординская
Мангистауская
Павлодарская
Северо-
Казахстанская
Южно-
Казахстанская
город Алматы
город Астана
-------------------------------------------------------------------
Итого:
--------------------------------------------------------------------
Руководитель __________________________
(Фамилия, Имя, Отчество)
Главный бухгалтер _____________________
(Фамилия, Имя, Отчество)
Исполнитель ________________________ ___________
(Фамилия Имя Отчество)     телефон
"___"___________200__год
Правила заполнения Сведений:
В данной форме отчета отражается сумма платежей, совершенных в сети обслуживания банка за отчетный период. Суммирование осуществляется по следующим платежам (на момент списания с карт-счета):
I - платежи, совершенные в сети обслуживания банка с использованием платежных карточек, выпущенных банком;
IV - платежи, совершенные в сети обслуживания банка с использованием платежных карточек, выпущенных казахстанскими эмитентами, за исключением платежных карточек банка;
V - платежи, совершенные в сети обслуживания банка с использованием платежных карточек, выпущенных иностранными эмитентами.

2, 3-бағандарда банктің банктер мен кәсіпкерлерде орналасқандарын бөлгендегі сауда терминалдарының есептік айдың соңғы күніндегі саны көрсетіледі.
4, 5-бағандарда банктің банктер мен кәсіпкерлерде орналасқандарын бөлгендегі импринтерлерінің есептік айдың соңғы күніндегі саны көрсетіледі.
6-бағанда банк банкоматтарының есептік айдың соңғы күніндегі саны көрсетіледі.
7-бағанда банкпен шарт жасасқан және ақыны төлем карточкасымен қабылдайтын кәсіпкерлердің есептік айдың соңғы күніндегі саны көрсетіледі.
8-бағанда карт-есепшоттардағы есептік айдың соңғы күніндегі орташа қалдықтар көрсетіледі, бұл баған "Жиынтығы" деген жолда ғана аймақтарға бөлінбей толтырылады.
"Жиынтығы" деген жолда тұтастай алғанда банк бойынша деректер ұсынылады.";
3-қосымшада:
"Төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалатын төлемнің саны мен көлемі туралы мәліметтер" деген кестенің 5 және 6-бағандарының атауындағы "Қолма-қол ақшаны беру бойынша операциялар" деген сөздерден кейін ", барлығы" деген сөзбен толықтырылсын;
Мәліметтерді толтыру ережесінде:
"қызмет көрсететін желісінде" деген сөздер "қызмет көрсету желісінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы бірінші абзацпен толықтырылсын:
"Төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалатын төлемнің саны мен көлемі туралы мәліметтерді тұтастай алғанда банк бойынша ұсыну қажет.";
оныншы абзацта "карточкасы арқылы" деген сөздерден кейін ", оның ішінде банкоматты пайдалана отырып" деген сөздермен толықтырылсын;
он бірінші абзацта "банкоматты" деген сөз "банкоматтарды" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-қосымшамен толықтырылсын:
"Төлем карточкалары
бойынша мәліметтер
жасау және ұсыну
жөніндегі нұсқаулыққа
4-қосымша
Төлем карточкаларын аймақтар шеңберінде
пайдалана отырып жасалатын төлемнің саны
мен көлемі туралы мәліметтер
_______________________
Банктің атауы
200__жылғы ____________
айы
__________________________________________________________________
Облыстың   |Қолма-қол ақшамен|Қолма-қол ақша |   Банкоматтарды
(қаланың)   |   жасалмайтын   |беру бойынша   | пайдалана отырып
атауы    |    төлемдер     |операциялар,   |   қолма-қол ақша
|                 |   барлығы     |   беру бойынша
|_________________|_______________|  операциялар
| Саны    |Сомасы | Саны    |Сома.|_________________
|(бірлігі)|(мың   |(бірлігі)|сы   |  Саны   |Сомасы
|         | теңге)|         |(мың |(бірлігі)|(мың
|         |       |         |тең. |         |теңге)
|         |       |         |ге)  |         |
__________________________________________________________________
1           2       3         4       5        6       7
__________________________________________________________________
Ақмола
Ақтөбе
Алматы
Атырау
Шығыс
Қазақстан
Жамбыл
Батыс
Қазақстан
Қарағанды
Қостанай
Қызылорда
Маңғыстау
Павлодар
Солтүстік
Қазақстан
Оңтүстік
Қазақстан
Алматы қаласы
Астана қаласы
Жиынтығы:
__________________________________________________________________
Басшы ________________________________________
(аты-жөні)
Бас бухгалтер ________________________________
(аты-жөні)
Орындаушы _____________________ ______________
(аты-жөні)         телефоны
200__жылғы "__"________________
Мәліметтерді толтыру ережесі:
Есептің осы нысанында есептік кезеңде банктің қызмет көрсету желісінде жасалған төлем сомасы көрсетіледі. Соманы жинақтау мынадай төлемдер бойынша жүзеге асырылады (карт-есепшоттан есептен шығарған кезде):
І - банк шығарған төлем карточкаларын пайдалана отырып банктің қызмет көрсету желісінде жасалған төлем;
IV - банктің төлем карточкаларын қоспағанда, қазақстандық эмитенттердің шығарған төлем карточкаларын пайдалана отырып банктің қызмет көрсету желісінде жасалған төлем;
V - шетелдік эмитенттер шығарған төлем карточкаларын пайдалана отырып банктің қызмет көрсету желісінде жасалған төлем.

В графах 2, 3 указывается количество и общая сумма проведенных безналичных платежей за товары или услуги с использованием платежных карточек.
В графах 4, 5 указывается количество и общая сумма всех проведенных операций по выдаче наличных денег по платежной карточке, в том числе и с использованием банкоматов.
В графах 6, 7 указывается количество и сумма проведенных операций по выдаче наличных денег по платежной карточке с использованием банкоматов.
В строке "Итого" данные представляются в целом по банку.".
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2004 года.
3. Управлению платежных систем (Мусаев Р.Н.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до заинтересованных подразделений центрального аппарата Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня.
4. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Жамишева Б.Б.
Председатель
Национального Банка

2, 3-бағандарда төлем карточкаларын пайдалана отырып тауар немесе қызмет көрсету үшін қолма-қол ақшасыз жасалған төлемдердің саны мен жалпы сомасы көрсетіледі.
4, 5-бағандарда төлем карточкасы арқылы, оның ішінде банкоматтарды пайдалана отырып қолма-қол ақша беру бойынша жүргізілген барлық операциялардың саны мен жалпы сомасы көрсетіледі.
6, 7-бағандарда банкоматты пайдалана отырып төлем карточкасы арқылы қолма-қол ақша беру бойынша жүргізілген операциялардың саны мен сомасы көрсетіледі.
"Жиынтығы" деген жолда тұтастай алғанда банк бойынша деректер ұсынылады.".
2. Осы қаулы 2004 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енеді.
3. Төлем жүйесі басқармасы (Мұсаев Р.Н.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне және екінші деңгейдегі банктерге жіберсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Б.Б. Жәмішевке жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы