Об утверждении Инструкции о порядке списания имущества
Постановление Акимата Акмолинской области от 5 августа 2003 года N а-8/211. Зарегистрировано Управлением юстиции Акмолинской области 5 сентября 2003 года N 1992. Утратило силу - постановлением акимата Акмолинской области от 9 сентября 2009 года № А-6/249
Утратило силу - постановлением акимата Акмолинской области от 09.06.2009 № А-6/249
В соответствии со статьей 27  Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", в целях эффективного управления коммунальной собственностью, акимат области постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о порядке списания имущества, закрепленного за коммунальными государственными  предприятиями и коммунальными государственными учреждениями Акмолинской области.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня его государственной регистрации в Управлении юстиции Акмолинской области.
Аким области
Утверждена постановлением
акимата Акмолинской
области от 05.08.2003 г.
N a-8/211
Инструкция
О порядке списания имущества, закрепленного
за коммунальными государственными предприятиями
и коммунальными государственными учреждениями
Акмолинской области
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция определяет порядок списания имущества, закрепленного за коммунальными государственными  предприятиями (далее - государственные предприятия) и коммунальными государственными учреждениями (далее - государственные учреждения), пришедшего в негодность вследствие физического и морального износа, в результате стихийных бедствий и аварий. <*>
Сноска.Пункт 1 изменен -  постановлением Акимата Акмолинской области от 18 января 2006 года N а-1/32
2. Инструкция распространяется на имущество государственных предприятий и государственных учреждений,относящееся к основным средствам (активам).
3. Оформление необходимой документации на списание имущества государственных предприятий и государственных учреждений  осуществляется на основании заключения Комиссии, создаваемой в соответствии с пунктом 4 настоящей Инструкции, с учетом требований, установленных пунктом 9 настоящей Инструкции.
4. Комиссия создается приказом руководителя государственного предприятия или государственного учреждения.
В состав Комиссии, создаваемой на государственном предприятии, в обязательном порядке включаются:
главный инженер или заместитель руководителя  государственного предприятия (председатель Комиссии);
главный бухгалтер или его заместитель;
лица, на которые возложена ответственность за сохранность имущества;
В состав Комиссии,создаваемой в государственных  учреждениях, в обязательном порядке включаются:
заместитель руководителя государственного учреждения (председатель Комиссии);
главный бухгалтер или его заместитель (в случае отсутствия по штатному расписанию должности главного бухгалтера лица, на которое возложено ведение бухгалтерского учета);
лица, на которые возложена ответственность за сохранность имущества.
При списании отдельных видов имущества в состав Комиссии включают соответствующих специалистов (экспертов).

Мүлікті есептен шығарудың тәртібі туралы Нұсқаулықты бекіту туралы
Ақмола облысының әкімдігінің 2003 жылғы 5 тамыздағы N а-8/211 қаулысы. Ақмола облысының Әділет басқармасында 2003 жылғы 5 қыркүйекте N 1992 тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы әкімдігінің 2009 жылғы 9 маусымдағы № А-6/249
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы әкімдігінің 2009.06.09 № А-6/249 қаулысымен
Қазақстан Республикасы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы"  Заңының 27-бабына сәйкес, коммуналдық меншікті тиімді пайдалану мақсаттарында, облыс  әкімдігі қаулы етеді:
1. Ақмола облысының коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындарына  және коммуналдық мемлекеттік мекемелеріне бекітілген мүлікті есептен шығарудың тәртібі туралы қоса беріліп отырған Нұсқаулық бекітілсін.
2. Осы қаулы Ақмола облысының әділет басқармасында мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күшіне енеді.
Облыс әкімі
Ақмола облысы әкімдігінің
2003 жылғы N а-8/211
қаулысымен бекітілді
Ақмола облысының коммуналдық мемлекеттік
кәсіпорындар мен коммуналдық мемлекеттік
мекемелерге бекітілген мүлікті есептен шығару туралы
Нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық табиғи және сапалық тозуының салдарынан, табиғи апаттар мен авариялардың нәтижесінде жарамсыздыққа келген коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар (бұдан әрі - мемлекеттік кәсіпорындар) мен коммуналдық мемлекеттік мекемелерге (бұдан әрі -  мемлекеттік мекемелер) бекітілген мүлікті есептен шығару тәртібін  анықтайды. <*>
Ескерту. 1 тармақ өзгертілді - Ақмола облысы әкімдігінің 2006 жылғы 18 қаңтардағы  N А-1/32 қаулысымен
2. Нұсқаулық коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар мен коммуналдық мемлекеттік мекемелерінің негізгі құрал жабдықтарына (активтеріне) жататын мүлікке таратылады.
3. Мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекеттік мекемелердің мүлкін есептен шығаруға қажетті құжаттаманы ресімдеу осы Нұсқаулықтың 10-тармағында белгіленген шарттарды ескере отырып осы Нұсқаулықтың 4-тармағына сәйкес құрылатын Комиссия тұжырымының негізінде жүзеге асырылады.
4. Комиссия мемлекеттік кәсіпорын немесе мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығымен құрылады.
Мемлекеттік кәсіпорындар құрылатын комиссияның құрамына міндетті түрде:
мемлекеттік кәсіпорынның бас инженері немесе басшысының орынбасары (Комиссияның төрағасы);
бас бухгалтер немесе оның орынбасары;
мүліктің сақталуына жауапкершілік жүктелген тұлғалар енгізіледі.
Мемлекеттік мекемелерде құрылатын комиссияның құрамына міндетті түрде:
мемлекеттік мекеме басшысының орынбасары (Комиссияның төрағасы);
бухгалтер лауазымы болмаған жағдайда - бас бухгалтер немесе оның орынбасары (штат кестесі бойынша бас бухгалтер лауазымы  болмаған жағдайда - бас бухгалтерлік есеп жүргізу жүктелген тұлғалар);
мүліктің сақталуына жауапкершілік жүктелген тұлғалар енгізіледі.
Мүліктің жекелеген түрлерін есептен шығаруда Комиссия құрамына тиісті мамандар (сарапшылар) енгізіледі.

2. Порядок списания имущества
5. С баланса государственных предприятий  и государственных учреждений списывается имущество, полностью утратившее производственное значение вследствие физического и морального износа, после отработки им установленных сроков службы, в результате стихийных бедствий, аварий, если восстанавливать его  экономически нецелесообразно или невозможно. <*>
Сноска.Пункт 5 изменен -  постановлением Акимата Акмолинской области от 18 января 2006 года N а-1/32
6. Списание имущества государственных предприятий осуществляется:
при балансовой стоимости более 1000-кратного минимального расчетного показателя - по согласованию с органом государственного управления и после письменного разрешения Департамента финансов Акмолинской области (далее - Департамент);
при износе 100 процентов или балансовой стоимости не более 1000-кратного минимального расчетного показателя - по согласованию с органом государственного управления и после письменного разрешения Департамента / районного (города областного значения) отдела финансов. <*>
Сноска.Пункт 6 в новой редакции -  постановлением Акимата Акмолинской области от 18 января 2006 года N а-1/32
7. Списание имущества государственных учреждений, являющихся исполнительными органами, осуществляется по согласованию с Департаментом. <*>
Сноска.Пункт 7 в новой редакции -  постановлением Акимата Акмолинской области от 18 января 2006 года N а-1/32
8. Списание имущества государственных учреждений, содержащихся за счет местного бюджета и не являющихся государственными органами, производится по согласованию с органами государственного управления и Департаментом / районным (города областного значения) отделом финансов. <*>
Сноска.Пункт 8 в новой редакции -  постановлением Акимата Акмолинской области от 18 января 2006 года N а-1/32
9. Комиссия производит непосредственный осмотр имущества, подлежащего списанию, использует при этом техническую документацию, а также данные бухгалтерского учета и устанавливает непригодность его к восстановлению и дальнейшему использованию, выясняет причины списания, определенные пунктом 5 настоящей Инструкции, определяет возможность использования отдельных узлов, деталей, материалов списываемого имущества, производит их оценку, выявляет  лиц, по вине которых  произошло преждевременное его выбытие из эксплуатации  и составляет акт. В случае, когда деятельность Комиссии требует специальных знаний, в ее состав включают соответствующих специалистов (экспертов).
Разборка и демонтаж имущества до утверждения актов на списание не допускается.
Все детали, узлы, запасные части, материалы и другие материальные ценности (далее - материалы), полученные от ликвидации имущества, делят на три группы:
Первая  группа  это  материалы, годные для дальнейшего использования по прямому назначению, которые должны быть оприходованы на соответствующих счетах бухгалтерского учета по цене возможного их использования.
Вторая группа  это непригодные для дальнейшего использования по прямому назначению материалы которые приходуются как вторичное сырье (лом черных,цветных и драгоценных металлов, ветошь,дрова и т. д.).
Третья группа - это материалы, которые непригодны для дальнейшего использования. Материалы этой группы подлежат уничтожению, о чем составляется акт.

2. Мүлікті есептен шығару тәртібі
5. Табиғи және сапалы тозудың салдарынан, қызметінің  белгіленген мерзімдері өтелгеннен кейін, дүлей апаттар мен авариялардың нәтижесінде өндірістік мәнін толығымен жоғалтқан, егер оны қалпына келтіру экономикалық жағынан орынсыз және мүмкін емес болған мүлік мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекеттік мекемелердің балансынан шығарылады.  <*>
Ескерту. 5 тармақ өзгертілді - Ақмола облысы әкімдігінің 2006 жылғы 18 қаңтардағы  N А-1/32 қаулысымен
6. Мемлекеттік кәсіпорындардың мүлкін есептен шығару жүзеге асырылады:
баланстық құны 1000 еселік ең төмен есепті көрсеткіштен артылғанда - мемлекеттік басқару органының келісімімен және Ақмола облысының қаржы департаментінің жазбаша рұқсат беруінен кейін (бұдан әрі қарай-Департамент);
100 пайыздық тозуында немесе баланстық құны 1000 еселік ең  төмен есепті көрсеткіштен артылмағанда - мемлекеттік басқару органының келісімімен және Департаменттің / аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) қаржы бөлімінің жазбаша рұқсат беруінен кейін;  <*>
Ескерту. 6 тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы әкімдігінің 2006 жылғы 18 қаңтардағы  N А-1/32 қаулысымен
7. Атқарушы орган болып табылатын мемлекеттік мекемелердің мүлкін есептен шығару Департаменттің келісімімен жүзеге
асырылады; <*>
Ескерту. 7 тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы әкімдігінің 2006 жылғы 18 қаңтардағы  N А-1/32 қаулысымен
8. Жергілікті бюджет есебінен қаржыландырылатын және мемлекеттік орган болып табылмайтын мемлекеттік мекемелердің мүліктерін есептен шығару мемлекеттік басқару органының және Департаменттің / аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) қаржы бөлімінің келісімі бойынша орындалады;  <*>
Ескерту. 8 тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы әкімдігінің 2006 жылғы 18 қаңтардағы  N А-1/32 қаулысымен
9. Комиссия техникалық құжаттаманы, сонымен қатар бухгалтерлік есеп мәліметтерін қолдана отырып, есептен шығаруға жататын мүлікті тексеріп қарайды және оның қайта қалпына келтіру және одан әрі қолдануға жарамсыздығын анықтайды, осы Нұсқаулықтың 5 тармағында көрсетілген есепке шығарылудың себептерін айқындайды, есепке шығарылып отырған мүліктің жекелеген түйіндері, бөлшектері, материалдарын қолдану мүмкіндігін анықтайды, оларды бағалайды,  мүліктің мерзімінен бұрын қолданыстан шығарылуына айыпты болған тұлғаларды анықтайды және акт жасайды. Комиссияның қызметі арнайы білімдерді қажет еткен жағдайда, оның құрамына тиісті мамандарды (сарапшыларды) енгізеді.
Есептен шығару актілері бекітілгенге дейін мүлікті ажырату  мен бөлшектеуге рұқсат етілмейді.
Мүлікті жоюдан алынған барлық бөлшек, торап, қосалқы бөлшек, материал және өзге материалдық құндылықтар (бұдан әрі - материалдар) үш топқа бөлінеді:
Бірінші топ - тікелей қызметі бойынша олардың болжамалы пайдалануының бағасы бойынша бухгалтерлік есептің тиісті шоттар  кірісіне алынуға міндетті одан әрі қолдануға жарамды материалдар.
Екінші топ - қайталама шикізат ретінде (қара, түсті және асыл металдар, көнерген материал, отын және т. б.) кіріске алынатын  тікелей қызметі бойынша одан әрі қолдануға жарамсыз материалдар.
Үшінші топ - одан әрі қолдануға жарамсыз материалдар. Осы топтың материалдары жойылуға жатады, бұл туралы акт жасалады.

10. Списание имущества государственных предприятий и  государственных учреждений вследствие причин, указанных в пункте 5 настоящей Инструкции, оформляется актами установленных форм (формы ОС3, ОС-3 бюджет, ОС-4, 443, 444) в 3-х экземплярах.
11. Составленные Комиссией в 3-х экземплярах акты на списание имущества государственных  предприятий и государственных учреждений направляются на согласование в орган государственного  управления в соответствии с пунктами 6, 7, 8 настоящей Инструкции со следующим перечнем документов:
1) протоколом Комиссии;
2) в случае аварии - копией акта происшествия, составленного и утвержденного соответствующим должностным лицом.
Согласованные органом государственного управления документы на списание направляются в Департамент/районный (город областного значения) отдел финансов для получения письменного разрешения. <*>
Сноска.Пункт 11 изменен -  постановлением Акимата Акмолинской области от 18 января 2006 года N а-1/32
12. В случае согласования актов на списание имущества государственного учреждения или государственного предприятия,  в  верхнем левом углу ставятся: отметка "Согласовано", дата, подпись руководителя, скрепленная печатью соответствующего органа государственного управления.
Один экземпляр акта, протокол комиссии (копии акта происшествия) остается у соответствующего органа государственного управления,а два других - направляются государственному предприятию или государственному учреждению.
13. В случае несогласования, пакет документов с обоснованием отказа на списание имущества возвращается государственному предприятию или государственному учреждению.
3. Заключительные положения
14. В случае нарушения действующего порядка списания имущества виновные в этом лица несут установленную законодательством Республики Казахстан ответственность.
15. Вопросы, не урегулированные настоящей Инструкцией, разрешаются в соответствии с действующим законодательством  Республики Казахстан.

10. Мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекеттік мекемелердің мүлкін осы Нұсқаулықтың 5 - тармағында көрсетілген себептердің   салдарынан есептен шығару белгіленген формалардың (ОС-3, ОС-3 бюджет, ОС-4, 443, 444) актілерімен 3 данада ресімделеді.
11. Комиссия 3 - данада жасаған мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекеттік мекемелердің мүлкін есептен шығару актілері осы Нұсқаулықтың 6, 7, 8 тармақтарына сәйкес құжаттардың мына тізімімен:
1) Комиссия хаттамасы;
2) Авария жағдайында тиісті лауазымды тұлға жасаған және бекіткен уақиға актісінің көшірмесімен мемлекеттік басқару органдарына келісуге жіберіледі.
Мемлекеттік басқару органдарымен келісілген есептен шығару құжаттары тиісінше Департамент/аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) қаржы бөліміне жазбаша рұқсат алу үшін жіберіледі.  <*>
Ескерту. 11 тармақ өзгертілді - Ақмола облысы әкімдігінің 2006 жылғы 18 қаңтардағы  N А-1/32 қаулысымен
12. Мемлекеттік мекеме мен мемлекеттік кәсіпорынның мүлкін есептен шығару актілері келісілген жағдайда жоғарғы сол жақ бұрышта "Келісілді" деген белгі, күні, тиісті мемлекеттік басқару  органының мөрімен бекітілген басшының қолы қойылады.
Актінің, комиссия хаттамасының (уақиға актісінің көшірмесінің) бір данасы тиісті уәкілетті органда қалады, қалған екеуі - мемлекеттік кәсіпорын немесе мемлекеттік мекемеге беріледі.
13. Келісілмеген жағдайда, мүлікті есептен  шығарудан бас тарту дәлелденуімен құжаттардың пакеті мемлекеттік кәсіпорын немесе  мемлекеттік мекемеге қайтарылады.
3. Қорытынды ережелер
14. Есептен шығарудың қолданылып жүрген тәртібі бұзылған  жағдайда бұған айыпты тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген жауапкершілікке тартылады.
15. Осы Нұсқаулықпен реттелмеген мәселелер Қазақстан -  Республикасының қолданылып жүрген заңнамасына сәйкес шешілді.