Об утверждении Инструкции о порядке списания имущества
Постановление Акимата Актюбинской области от 4 мая 2003 года N 108. Зарегистрировано Управлением юстиции Актюбинской области 22 мая 2003 года N 2174. Утратило силу постановлением акимата Актюбинской области от 6 сентября 2011 года № 279
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Актюбинской области от 06.09.2011 № 279.
В соответствии со ст. 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о порядке списания имущества, закрепленного за коммунальными государственными предприятиями и коммунальными государственными учреждениями Актюбинской области.
2. ГУ "Управление финансов Актюбинской области" (Енсегенулы С.) принять меры, вытекающие из настоящего постановления.
Сноска. Пункт 2 постановления в редакции постановления акимата Актюбинской области от 08.07.2008 N 243 (порядок введения в действие см. пункт 2).
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Акима области Серикбаева М.А.
Сноска. Пункт 3 постановления с изменениями, внесеннымипостановлением акимата Актюбинской области от 08.07.2008 N 243 (порядок введения в действие см. пункт 2).
Аким области
УТВЕРЖДЕНА
постановлением акимата области
от 04.05.2003 года N 108
ИНСТРУКЦИЯ
о порядке списания имущества, закрепленного за коммунальными государственными предприятиями и коммунальными государственными учреждениями Актюбинской области
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция определяет порядок списания имущества, закрепленного за коммунальными государственными предприятиями (далее - государственные предприятия) и коммунальными государственными учреждениями (далее государственные учреждения), пришедшего в негодность вследствие физического и морального износа, в результате стихийных бедствий и аварий.
2. Инструкция распространяется на имущество государственных предприятий и государственных учреждений, относящееся к основным средствам (активам).
3. Оформление необходимой документации на списание имущество государственных предприятии и государственных учреждений, осуществляется на основании заключения Комиссии, создаваемой в соответствии с пунктом 4 настоящей Инструкции, с учетом требований, установленных пунктом 9 настоящей Инструкции.
4. Комиссия создается приказом руководителя государственного предприятия или государственного учреждения.
В состав Комиссии, создаваемой на государственном предприятии, в обязательном порядке включаются:
главный инженер или заместитель руководителя государственного предприятия (председатель Комиссии);
главный бухгалтер или заместитель;
лица, на которые возложена ответственность за сохранность имущества.
В состав комиссии, создаваемой государственными учреждениями, в обязательном порядке включаются:
заместитель руководителя государственного учреждения (председатель Комиссии);
главный бухгалтер или его заместитель (в случае отсутствия по штатному расписанию должности главного бухгалтера лица, на которые возложено ведение бухгалтерского учета);
лица, на которые возложена ответственность за сохранность имущества.
При списании отдельных видов имущества в состав Комиссии включают соответствующих специалистов (экспертов).

Мүлікті есептен шығарудың тәртібі жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы.
Ақтөбе облысының әкімиятының 2003 жылғы 4 мамырдағы N 108 қаулысы. Ақтөбе облыстық Әділет басқармасында 2003 жылғы 22 мамырда N 2174 тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысы әкімдігінің 2011 жылғы 6 қыркүйектегі № 279 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысы әкімдігінің 2011.09.06 № 279 Қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 27 бабына сәйкес облыс әкімияты ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Ақтөбе облысында мемлекеттік коммуналдық мекемелер мен мемлекеттік коммуналдық кәсiпорындарға бекiтiлген мүлiктi есептен шығарудың тәртiбi жөніндегі қоса беріліп отырған Нұсқаулық бекiтiлсiн.
2. "Ақтөбе облысының қаржы басқармасы" ММ (С.Еңсегенұлы) осы қаулыдан туындайтын шараларды қабылдасын.
Ескерту. Қаулының 2 тармағы жаңа редакцияда - Ақтөбе облысының әкімиятының 2008.07.08 N 243 қаулысымен.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс Әкімінің орынбасары М.Серікбаевқа жүктелсін.
Ескерту. Қаулының 3 тармағына өзгерту енгізілді - Ақтөбе облысының әкімиятының 2008.07.08 N 243 қаулысымен.
Облыс әкімі
Облыс әкімиятының
2003 жылғы 4 мамырда N 108
қаулысымен бекітілді
Ақтөбе облысының коммуналдық мемлекеттік
кәсiпорындар мен коммуналдық мемлекеттiк мекемелерге бекiтiлген мүлiктi есептен шығару туралы
НҰСҚАУЛЫҚ
1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық табиғи немесе сапалық тозуының салдарынан, табиғи апаттар мен авариялардың нәтижесiнде жарамсыздыққа келген коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындар (бұдан әрi - мемлекеттік кәсiпорындар) мен коммуналдық мемлекеттік мекемелерге (бұдан әрi - мемлекеттік мекемелер) бекiтiлген мүлiктi есептен шығару тәртiбiн анықтайды.
2. Нұсқаулық - коммуналдық мемлекеттік кәсiпорындар мен коммуналдық мемлекеттiк мекемелерінiң негiзгi құрал-жабдықтарына (активтерiне) жататын мүлiкке таратылады.
3. Мемлекеттiк кәсiпорындар мен мемлекеттiк мекемелердiң мүлкiн есептен шығаруға қажеттi құжаттаманы ресiмдеу осы Нұсқаулықтың 10-тармағында белгіленген шарттарды ескере отырып осы Нұсқаулықтың 4-тармағына сәйкес құрылатын Комиссия тұжырымының негiзiнде жүзеге асырылады.
4. Комиссия мемлекеттiк кәсiпорын немесе мемлекеттiк мекеме
басшысының бұйрығымен құрылады.
Мемлекеттiк кәсiпорында құрылатын комиссияның құрамына міндетті түрде:
мемлекеттiк кәсiпорынның бас инженерi немесе басшысының орынбасары (Комиссияның төрағасы);
бас бухгалтер немесе оның орынбасары;
мүлiктiң сақталуына жауапкершiлiк жүктелген тұлғалар енгiзiледi.
Мемлекеттiк мекемелерде құрылатын комиссияның құрамына міндеттi түрде:
мемлекеттiк мекеме басшысының орынбасары (Комиссияның төрағасы);
бухгалтер лауазымы болмаған жағдайда - бас бухгалтер немесе оның орынбасары (штат кестесi бойынша бас бухгалтер лауазымы болмаған жағдайда - бас бухгалтерлiк   есеп жүргiзу жүктелген тұлғалар);
мүлiктiң сақталуына жауапкершiлiк жүктелген тұлғалар енгiзiледi.
Мүлiктiң жекелеген түрлерiн есептен шығаруда Комиссия құрамына тиiстi мамандар (сарапшылар) енгiзiледi.

2. Порядок списания имущества
5. С баланса государственных предприятий и государственных учреждений списывается имущество, полностью утратившее производственное значение вследствие физического или морального износа, после отработки им установленных сроков службы, в результате стихийных бедствий, аварий, если восстанавливать его экономически нецелесообразно или невозможно.
6. Списание имущества государственных предприятии осуществляется:
при износе 100 процентов - по решению государственного предприятия, согласованному с органом государственного управления;
при износе более 50 процентов и/или балансовой стоимости не более 1000 кратного минимального расчетного показателя по согласованию с органом государственного управления и после письменного разрешения управления финансов области (далее - Управление);
при балансовой стоимости более 1000 кратного минимального расчетного показателя по согласованию с органом государственного управления и после письменного разрешения Управления.
Сноска. Пункт 6 Инструкции с изменениями, внесенными постановлением акимата Актюбинской области от 08.07.2008 N 243(порядок введения в действие см. пункт 2).
7. Списание имущества государственных учреждений, являющихся местными исполнительными государственными органами, осуществляется по согласованию с Управлением.
8. Списание имущества государственных учреждений, содержащихся за счет местного бюджета и не являющихся государственными органами, производится по согласованию с органами государственного управления и Управлением.
9. Комиссия производит непосредственный осмотр имущества, подлежащего списанию, использует при этом техническую документацию, а также данные бухгалтерского учета и устанавливает непригодность его к восстановлению и дальнейшему использованию, выясняет причины списания, определенные пунктом 5 настоящей Инструкции, определяет возможность использования отдельных узлов, деталей, материалов списываемого имущества, производит их оценку, выявляет лиц, по вине которых произошло преждевременно его выбытие из эксплуатации и составляет акт. В случае, когда деятельность Комиссии требует специальных знании, в ее состав включают соответствующих специалистов (экспертов).
Разборка и демонтаж имущества до утверждения актов на списание не допускается.
Все детали, узлы, запасные части, материалы и другие материальные ценности (далее материалы), получены от ликвидации имущества делят на три группы:
Первая группа это годные материалы для дальнейшего использования по прямому назначению, которые должны быть оприходованы на соответствующих счетах бухгалтерского учета по цене возможного их использования.
Вторая группа это не пригодные для дальнейшего использования по прямому назначению материалы, которые приходуются как вторичное сырье (лом черных, цветных и драгоценных металлов, ветошь, дрова и т.д ).
Третья группа это материалы, которые непригодны для дальнейшего использования. Материалы этой группы подлежат уничтожению, о чем составляется акт.

2. Мүлiктi есептен шығару тәртiбi
5. Табиғи және сапалы тозудың салдарынан, қызметiнiң белгiленген мерзiмдерi өтелгеннен кейiн, дүлей апаттар мен авариялардың нәтижесiнде өндiрiстiк мәнiн толығымен жоғалтқан, егер оны қалпына келтiру экономикалық жағынан орынсыз немесе мүмкiн емес болған мүлiк мемлекеттiк кәсiпорындар мен мемлекеттiк мекемелердiң балансынан шығарылады.
6. Мемлекеттiк кәсiпорындардың мүлкiн есептен шығару:
100 пайыз тозғанда - мемлекеттiк кәсiпорынның шешiмi бойынша мемлекеттiк басқару органымен келiсiлген;
50 пайыздан артық тозғанда және (немесе) баланстық құны 1000 еселенген ең төмен есепті көрсеткiштен артық емес болғанда - мемлекеттiк басқару органымен келiсiм бойынша және облыстың қаржы басқармасы (бұдан әрі - Басқарма) жазбаша рұқсатынан кейiн жүзеге асырылады;
баланстық құны 1000 еселенген ең төмен есептi көрсеткiштен артық болғанда - мемлекеттiк басқару органымен келiсiм бойынша және Басқарманың жазбаша рұқсатынан кейiн жүзеге асырылады.
Ескерту. Нұсқаулықтың 6 тармағына өзгерту енгізілді - Ақтөбе облысының әкімиятының 2008.07.08 N 243 қаулысымен.
7. Жергілікті атқарушы мемлекеттiк орган болып табылатын мемлекеттiк мекемелердiң мүлкiн есептен шығару Басқармамен келiсу арқылы жүзеге асырылады.
8. Жергілікті бюджет есебінен ұсталатын және мемлекеттік органдар емес мемлекеттік мекемелер мүлкін есептен шығару мемлекеттік басқару органдарымен және Басқармамен келісу бойынша іске асырылады.
9. Комиссия техникалық құжаттаманы, сонымен қатар бухгалтерлiк есеп мәлiметтерiн қолдана отырып, есептен шығаруға жататын мүлiктi тексеріп қарайды және оның қайта қалпына келтiру және одан әрi қолдануға жарамсыздығын анықтайды, осы Нұсқаулықтың 5 тармағында көрсетiлген есепке шығарылудың себептерiн айқындайды, есепке шығарылып отырған мүлiктiң жекелеген түйiндерi, бөлшектерi, материалдарын қолдану мүмкiндiгiн анықтайды, оларды бағалайды, мүлiктiң мерзiмiнен бұрын қолданыстан шығарылуына айыпты болған тұлғаларды анықтайды және акт жасайды. Комиссияның қызметi арнайы бiлiмдердi қажет еткен жағдайда, оның құрамына тиiстi мамандарды (сарапшыларды) енгiзедi.
Есептен шығару актілерi бекiтiлгенге дейiн мүлiктi ажырату мен бөлшектеуге рұқсат етілмейдi.
Мүлiктi жоюдан алынған барлық бөлшек, торап, қосалқы бөлшек, материал және өзге материалдық құндылықтар (бұдан әрi - материалдар) үш топқа бөлiнедi:
Бiрiншi топ - тiкелей қызметi бойынша олардың болжамалы пайдалануының бағасы бойынша бухгалтерлiк есептiң тиiстi шоттар кiрiсiне алынуға мiндеттi одан әрi қолдануға жарамды материалдар.
Екiншi топ - қайталама шикiзат ретiнде (қара, түстi және асыл металдар, көнерген материал, отын және т.б.) кiрiске алынатын тiкелей қызметi бойынша одан әрi қолдануға жарамсыз материалдар.
Үшiншi топ - одан әрi қолдануға жарамсыз материалдар. Осы топтың материалдары жойылуға жатады, бұл туралы акт жасалады.

10. Списание имущества государственных предприятий и государственных учреждений вследствие причин, указанных в пункте 5 настоящей Инструкции, оформляется актами установленных форм в 3-х экземплярах.
11. Составленные Комиссией в 3-х экземплярах акты на списание имущества государственных предприятий и государственных учреждений направляются на согласование в орган государственного управления в соответствии с пунктами 6789 настоящей Инструкции со следующим перечнем документов:
1) протоколом Комиссии;
2) в случае аварии копии акта происшествия, составленного и утвержденного соответствующим должностным лицом;
3) приказ о создании комиссии;
4) справка о балансовой стоимости (с указанием начальной, износа и остаточной стоимости), подписанной руководителем и главным бухгалтером;
5) дефектный акт, подписанный комиссией;
6) фотографии списываемого имущества, заверенные с обратной стороны подписью руководителя либо главного бухгалтера и печатью организации;
7) копия технического паспорта и документа, подтверждающего право собственности на объект;
8) заключение о техническом состоянии имущества, выданной специализированной организацией.
Согласованные органом государственного управления документы на списание направляются в Управление для получения письменного разрешения.
Сноска. Пункт 11 Инструкции дополнен подпунктами 3) - 8) в соответствии с постановлением акимата Актюбинской области от 08.07.2008 N 243 (порядок введения в действие см. пункт 2).
12. В случае согласования актов на списания имущества государственного учреждения или государственного предприятия, в верхнем левом углу ставится: отметка "Согласовано", дата, подпись руководителя, скрепленная печатью соответствующего органа государственного управления.
Один экземпляр акта, протокол комиссии (копии акта происшествия) остается у соответствующего органа государственного управления, а два других - направляются государственному предприятию или государственному учреждению.
13. В случае не согласования, пакет документов с обоснованием отказа на списание имущества возвращается государственному предприятию или государственному учреждению.
3. Заключительные положения
14. В случае нарушения действующего порядка списания имущества виновные в этом лица несут установленную законодательством Республики Казахстан ответственность.
15. Вопросы, не урегулированные настоящей Инструкцией, разрешаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

10. Мемлекеттiк кәсiпорындар мен мемлекеттiк мекемелердiң мүлкiн осы Нұсқаулықтың 5-тармағында көрсетілген себептердiң салдарынан есептен шығару белгiленген формалардың актілерiмен 3 данада ресiмделедi.
11. Комиссия 3-данада жасаған мемлекеттiк кәсiпорындар мен мемлекеттiк мекемелердiң мүлкiн есептен шығару актiлерi осы Нұсқаулықтың 6789 тармақтарына сәйкес құжаттардың мына тiзiмiмен:
1) Комиссия хаттамасы;
2) авария жағдайында - тиiстi лауазымды тұлға жасаған және бекiткен уақиға актiсiнiң көшiрмесiмен мемлекеттiк басқару органдарына келiсуге жiберiледi;
3) комиссия құру туралы бұйрық;
4) басшының және бас бухгалтердің қолдары қойылған баланстық құны туралы анықтама қағаз (бастапқы, тозу және қалдық құндарын көрсете отырып);
5) комиссия мүшелері қол қойған ақау актісі;
6) сыртқы бетінен мекеме басшысының немесе бас бухгалтердің қолдарымен және мекеме мөрімен бекітілген, есептен шығарылатын мүліктің суреттері;
7) мүлікке меншік құқығын растайтын техникалық паспорттың және құжаттың көшірмесі;
8) мүліктің техникалық жай - күйі туралы арнайы мекеме берген қорытынды.
Мемлекеттiк басқару органдарымен келiсiлген есептен шығару құжаттары тиiсiнше Басқармаға жазбаша рұқсат алу үшiн жiберiледi.
Ескерту. Нұсқаулықтың 11 тармағы 3) - 8) тармақшаларымен толықтырылды - Ақтөбе облысының әкімиятының 2008.07.08 N 243 қаулысымен.
12. Мемлекеттiк мекеме мен мемлекеттiк кәсiпорынның мүлкiн есептен шығару актілерi келiсiлген жағдайда жоғарғы сол жақ бұрышта "Келiсiлдi" деген белгi, күнi, тиiстi мемлекеттiк басқару органының мөрiмен бекiтiлген басшының қолы қойылады.
Актiнiң, комиссия хаттамасының (уақиға актiсiнiң көшiрмесiнiң) бiр данасы тиiстi уәкiлеттi органда қалады, қалған екеуi - мемлекеттiк кәсiпорын немесе мемлекеттiк мекемеге берiледi.
13. Келiсілмеген жағдайда, мүлiктi есептен шығарудан бас тарту дәлелденуiмен құжаттардың пакетi мемлекеттiк кәсiпорын немесе мемлекеттiк мекемеге қайтарылады.
3. Қорытынды ережелер
15. Есептен шығарудың қолданылып жүрген тәртiбi бұзылған жағдайда бұған айыпты тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген жауапкершiлiкке тартылады.
16. Осы Нұсқаулықпен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасына сәйкес шешiледi.