Об утверждении Правил выплаты разовой единовременной помощи оралманам, переселившимся в Мангистаускую область вне "квоты иммиграции оралманов"
Постановление акима Мангистауской области от 24 сентября 2003 года N 223. Зарегистрировано Управлением юстиции Мангистауской области 21 октября 2003 года N 1537
В соответствии с пунктом 5 статьи 29 Закона  Республики Казахстан от 27 марта 2002 года N 313-II ЗРК "О внесении изменений и дополнений в Закон  Республики Казахстан "О миграции населения", с Законом  Республики Казахстан от 23 января 2002 года N 148-II "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", решением Мангистауского областного маслихата от 12 сентября 2003 года N 28/307 "О внесении изменений и дополнений в решение областного маслихата от 20 декабря 2002 года N 23/233 "Об областном бюджете на 2003 год", акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемые Правила выплаты разовой единовременной социальной помощи оралманам, переселившимся в Мангистаускую область вне "квоты иммиграции оралманов".
2. Рекомендовать управлению миграции и демографии по Мангистауской области (Калжанулы Т.) обеспечить организацию назначения выплаты разовой единовременной помощи оралманам, переселившимся в Мангистаускую область вне "квоты иммиграции оралманов".
3. Областному финансовому управлению (Сарсенкулов Ж.) обеспечить своевременное финансирование расходов на выплату разовой единовременной социальной помощи оралманам, переселившимся в Мангистаускую область вне "квоты иммиграции оралманов", за счет средств областного бюджета.
4. Областному управлению труда, занятости и социальной защиты населения (Баужанова А.) обеспечить выплату разовой единовременной социальной помощи оралманам, переселившимся в Мангистаускую область вне "квоты иммиграции оралманов".
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Кумискали Е.
Аким области
Утверждены
постановлением акимата
Мангистауской области
от 24 сентября 2003г. N 223
ПРАВИЛА
выплаты разовой единовременной социальной
помощи оралманам, переселившимся в
Мангистаускую область вне "квоты
иммиграции оралманов"
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года "О миграции  населения", от 23 января 2002 года "О местном  государственном управлении в Республике Казахстан", решением Мангистауского областного маслихата от 12 сентября 2003 года N 28/307 "О внесении изменений и дополнений в решение областного маслихата от 20 декабря 2002 года N 23/233 "Об областном бюджете на 2003 год и определяют порядок выплаты разовой единовременной социальной помощи оралманам, переселившимся в Мангистаускую область вне "квоты иммиграции оралманов".
1.Общие положения
1. Разовая единовременная социальная помощь, выплачиваемая оралманам вне "квоты иммиграции оралманов" (далее - социальная помощь) - это единовременная выплата для частичного возмещения расходов за проезд и провоз имущества оралманам, прибывших в Мангистаускую область вне "квоты иммиграции оралманов" (далее вне квоты) при самостоятельном переселении. Социальная помощь  производится за счет средств областного бюджета.

"Оралмандардың көшіп келу квотасынан" тыс Маңғыстау облысына қоныс аударған оралмандарға бір жолы бір рет әлеуметтік көмек төлеу Ережесін бекіту туралы
Маңғыстау облысы әкiмiнiң 2003 жылғы 24 қыркүйектегi N 223 қаулысы. Маңғыстау облысының Әділет басқармасында 2003 жылғы 21 қазанда N 1537 тіркелді
Қазақстан Республикасының "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңына  өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2002 жылғы 27 наурыздағы N 313-11 Заңының  29 бабының 5 тармағына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" 2002 жылғы 23 қаңтардағы N 148-11 Заңына , Маңғыстау облыстық мәслихатының "2003 жылға арналған облыстық бюджет туралы" 2002 жылғы 20 желтоқсандағы N 23/233 шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2003 жылғы 12 қыркүйектегіүN№28/307 шешіміне сәйкес облыс әкімияты ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Оралмандардың көшіп келу квотасынан" тыс Маңғыстау облысына қоныс аударған оралмандарға бір жолы бір рет әлеуметтік көмек төлеу Ережесі бекітілсін.
2. Маңғыстау облысы бойынша көш-қон және демография басқармасына (Қалжанұлы Т.) "оралмандардың көшіп келу квотасынан" тыс Маңғыстау облысына қоныс аударған оралмандарға бір жолы бір рет әлеуметтік көмек тағайындауды ұйымдастыруды қамтамасыз ету ұсынылсын.
3. Облыстық қаржы басқармасы (Сәрсенқұлов Ж.) "оралмандардың көшіп келу квотасынан" тыс Маңғыстау облысына қоныс аударған оралмандарға бір жолы бір рет әлеуметтік көмек төлеуге шығындарды облыстық бюджет қаржылары есебінен мерзімінде қаржыландыруды  қамтамасыз етсін.
4. Облыстық еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы (Баужанова А.) "оралмандардың көшіп келу квотасынан" тыс Маңғыстау облысына қоныс аударған оралмандарға бір жолы бір рет әлеуметтік көмек төлеуді қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалысын бақылау облыс әкімінің орынбасары Е.Күмісқалиға жүктелсін.
Облыс әкімі
Маңғыстау облысы ±күмиятыныұ
2003 ж. 24 қыркүйектегі  N 223
қаулысымен бекітілген
"Оралмандардың көшіп келу квотасынан"
тыс Маңғыстау облысына қоныс аударған
оралмандарға бір жолы бір рет әлеуметтік көмек төлеу
ЕРЕЖЕСІ
Осы Ереже Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 13 желтоқсандағы "Халықтың  көш-қоны туралы", 2002 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңдарына , Маңғыстау облыстық мәслихатының "2003 жылға арналған облыстық бюджет туралы" 2002 жылғы 20 желтоқсандағы N 23/233 шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2003 жылғы 12 қыркүйектегі N№28/307 шешіміне сәйкес жасалды және "оралмандардың көшіп келу квотасынан" тыс Маңғыстау облысына қоныс аударған оралмандарға бір жолы бір рет әлеуметтік көмек төлеу тәртібін анықтайды.
1. Жалпы ережелер
1. "Оралмандардың көшіп келу квотасынан" тыс оралмандарға төленетін бір жолы бір рет әлеуметтік көмек (бұдан әрі - әлеуметтік көмек) - бұл өз еркімен қоныстану кезінде "оралмандардың көшіп келу квотасынан" тыс (бұдан әрү- квотадан тыс) Маңғыстау облысына өз еркімен қоныс аударған оралмандарға жол жүрісі мен мүлкін алып жүру үшін шығындарды ішінара өтеуге бір жолғы төлем. Әлеуметтік көмек облыстық бюджет қаржылары есебінен жүргізіледі.

2. Сумма расходов на социальную помощь определяется ежегодно решением областного маслихата при утверждении  об областного бюджета на предстоящий год.
3. Выплата социальной помощи производится семьям, прибывшим в Мангистаускую область начиная с 1 апреля 2002 года, получившим статус оралмана вне квоты и имеющим 4-х и более детей несовершеннолетнего возраста. <*>
Примечание: внесены изменения - постановлением  акимата области от 25 декабря 2003 года N 304.
4. Уполномоченным органом по назначению социальной помощи является управление миграции и демографии по Мангистауской области.
5. Уполномоченным органом по выплате социальной помощи является областное управление труда, занятости и социальной защиты населения.
2. Порядок назначения социальной помощи,
финансирование и выплата
6. Семьи, претендующие на получение социальной помощи, подают заявление в управление миграции и демографии по Мангистауской области, к которому в обязательном порядке прилагаются:
документы, удостоверяющие личности членов семьи;
свидетельство о браке, в случае если фамилии родителей разные;
справка с места жительства о составе семьи;
удостоверения оралмана.
7. Социальная помощь  выдается в порядке очередности полным семьям, чьи члены семьи прибыли  в Мангистаускую область в полном составе.
8. Социальная помощь назначается многодетным семьям оралманов, имеющих 4-х и более детей несовершеннолетнего возраста при наличии подтверждающих документов.
9. Управление миграции и демографии по Мангистауской области назначает социальную помощь оралманам, имеющим в семье 4-х и более детей несовершеннолетнего возраста, в размере 50 (пятидесяти) кратного месячного расчетного показателя на соответствующий год, в пределах предусмотренных в областном бюджете средств. <*>
Примечание: внесены изменения - постановлением  акимата области от 25 декабря 2003 года N 304.
10. Материалы на каждую семью формируются в дело, хранящееся в управлении миграции и демографии по Мангистауской области. В дело включаются все документы, поданные оралманом и решение комиссии о выплате социальной помощи. Сведения о зарегистрированных оралманах вносятся в общий автоматизированный республиканский банк данных.
11. Управление миграции и демографии составляет списки лиц, получивших статус оралмана и назначенную социальную помощь  в трех экземплярах с указанием:
фамилии, имени, отчества;
регистрационного номера налогоплательщика (РНН);
количества членов семьи несовершеннолетнего возраста;
номера лицевого счета;
суммы социальной помощи для выплаты.
Два экземпляра списка управление миграции и демографии  направляет до 5 числа месяца  в областное управление труда, занятости и социальной защиты населения, третий экземпляр  оставляет у себя.

2. Әлеуметтік көмекке арналған шығындар сомасы  жыл сайын облыстық мәслихаттың шешімімен алдағы жылға арналған облыстық бюджетті бекіткенде анықталады.
3. Әлеуметтік көмекті төлеу Маңғыстау облысына 2002 жылғы 1 сәуірден бастап келген,  квотадан тыс оралман мәртебесін  алған және кәмелетке толмаған жастағы 4 және одан да көп балалары бар отбасыларына төленеді. <*>
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - Маңғыстау облысы әкімиятының 2003 жылғы 25 желтоқсандағы N 304  қаулысымен.
4. Әлеуметтік көмектіүтағайындау жөніндегі уәкілетті орган Маңғыстау облысы бойынша көші-қон және демография басқармасы болып саналады.
5. Әлеуметтік көмекті төлеу жөніндегі уәкілетті орган облыстық еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы болып саналады.
2. Әлеуметтік көмекті тағайындау тәртібі,
қаржыландыру және төлеу
6. Әлеуметтік көмекті алуға үміткер отбасылар Маңғыстау облысы бойынша көші-қон және демография басқармасына өтініш береді, оған міндетті түрде төмендегідей құжаттар тіркеледі:
отбасы мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжаттар;
неке туралы куәлік, егер ата-анасының тегі±әртүрлі болған жағдайда;
тұрғылықты орнынан отбасы құрамы туралы анықтама;
оралман куәліктері.
7. Әлеуметтік көмек кезек тәртібінде толық отбасыларға, отбасының барлық мүшелері толық құрамда Маңғыстау облысына келген отбасыларға беріледі.
8. Әлеуметтік көмек, куәландыратын құжаттары болған жағдайда, кәмелетке толмаған жастағы 4 және одан да көп балалары бар көп балалы отбасыларға тағайындалады.
9. Маңғыстау облысы бойынша көші-қон және демография басқармасы отбасында кәмелетке толмаған жастағы 4 және одан да көп балалары бар оралмандарға айлық есептік көрсеткіштің 50 (елу) есе мөлшерінде тиісті жылға арналған, облыстық бюджетте қаралған қаржы шегінде, әлеуметтік көмек тағайындайды. <*>
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - Маңғыстау облысы әкімиятының 2003 жылғы 25 желтоқсандағы N 304  қаулысымен.
10. Әрбір отбасыға материалдар Маңғыстау облысы бойынша көші-қон және демография басқармасында сақталатын іске қалыптастырылады. Іске оралман арқылы берілген барлық құжаттар мен комиссияның әлеуметтік көмекті төлеу туралы шешімүқосылады. Тіркелген оралмандар туралы мәліметтер жалпы автоматтандырылған республикалық мәліметтер банкүне енгізіледі.
11. Көші-қон және демография басқармасы төмендегідей мәліметтерін көрсете отырып, оралман мәртебесін алған және әлеуметтік көмек тағайындалған адамдар тізімдерін үш данада жасайды:
тегі, аты, әкесінің аты;
салық төлеушінің тіркеу нөмірі (СТТН);
кәмелетке толмаған жастағы отбасы мүшелерінің саны;
жеке есепшотының нөмірлері;
төлеу үшін өтемақы сомалары.
Тізімнің екі данасын көші-қон және демография басқармасы айдың 5-інші жұлдызына дейін облыстық еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасына жібереді, үшінші данасын өзінде қалдырады.

12. Областное управление труда, занятости и социальной защиты населения по получении списков из  управления миграции и демографии, проверив расчеты потребности, подает заявку на финансирование расходов в областное финансовое управление.
13. Областное финансовое управление на основании заявок  областного управления труда, занятости и социальной защиты населения до 8 числа месяца осуществляет  финансирование расходов.
14. Областное управление труда, занятости и социальной защиты населения до 10 числа месяца перечисляет средства на выплату социальной помощи  на лицевые счета оралманов  в банке второго уровня.
3. Ведение учета и отчетности
15. Областное управление труда, занятости и социальной защиты населения ежемесячно составляет отчет об организации выплаты социальной помощи оралманам и не позднее 5 числа текущего месяца представляет его в областное финансовое управление.
4. Ответственность и контроль
16. Ответственность за правильность назначения социальной помощи оралманам несет управление миграции и демографии по Мангистауской области, а за выплату - областное управление труда, занятости и социальной защиты населения по действующему законодательству Республики Казахстан.
17. Контроль за целевым использованием бюджетных средств на социальную помощь  оралманам осуществляет областное финансовое управление.

12. Облыстық еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы көші-қон және демография басқармасынан тізімдерді алғаннан кейін сұраныс есептерін тексеріп, шығындарды қаржыландыруға облыстық қаржы басқармасына тапсырыс береді.
13. Облыстық қаржы басқармасы облыстық еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасының тапсырыстары негізінде шығындарды айдың 8-інші жұлдызына дейін қаржыландыруды жүзеге асырады.
14. Облыстық еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы айдың 10-ыншы жұлдызына дейін қаржыларды әлеуметтік көмекті төлеуге екінші дәрежедегі банкідегі оралмандардың жеке есепшоттарына аударады.
3. Есеп пен есеп берушілікті жүргізу
15. Облыстық еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы ай сайын оралмандарға әлеуметтік көмекті төлеуді ұйымдастыру туралы есеп жасайды және оны ағымдағы айдың 5-інші жұлдызынан кешіктірмей облыстық қаржы басқармасына береді.
4. Жауапкершілік және бақылау
16. Оралмандарға әлеуметтік көмекті тағайындаудың дұрыстығы үшін жауапкершілікті Маңғыстау облысы бойынша көші-қон және демография  басқармасы, ал төлеу дұрыстығы үшін  облыстық еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы бойынша тартады.
17. Бюджеттік қаржылардың оралмандардың әлеуметтік көмегіне мақсатты жұмсалуына  бақылауды облыстық қаржы басқармасы іске асырады.