Об утверждении Положения о комиссии по делам семьи и женщин при акимате Аккайынского района
Постановление акимата Аккайынского района Северо-Казахстанской области от 14 августа 2003 года N 230. Зарегистрировано Управлением юстиции Северо-Казахстанской области 4 сентября 2003 года за N 1004. Утратило силу в связи с истечением срока действия (письмо аппарата акима Аккайынского района Северо-Казахстанской области от 20 апреля 2012 года N 02.03.03-29/396
Сноска. Утратило силу в связи с истечением срока действия (письмо аппарата акима Аккайынского района Северо-Казахстанской области от 20.04.2012 N 02.03.03-29/396
В соответствии с подпунктом 14) пункта 1 статьи 31 Закона "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года, во исполнение Указа Президента Республики Казахстан "О Национальной комиссии по делам семьи и женщин при Президенте Республики Казахстан" от 22 декабря 1998 года N 4176 и в целях защиты интересов семьи, обеспечения необходимых условий для участия женщин в политической, социальной, экономической и культурной жизни района, акимат района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о комиссии по делам семьи и женщин при акимате Аккайынского района.
2. Признать утратившим силу решение акима района от 26 апреля 1999 года N 96 "О создании комиссии по делам семьи и женщин при акиме района".
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима района Риде В.Р.
Аким района
УТВЕРЖДЕНО
постановлением акимата района
"Об утверждении Положения о
комиссии по делам семьи и женщин
при акимате Аккайынского района"
от 14 августа 2003 года N 230
ПОЛОЖЕНИЕ
о комиссии по делам семьи и женщин при акимате района
1. Общее положение
1. Комиссия по делам семьи и женщин при акимате района (далее Комиссия) является  консультативно-совещательным органом.
2. Правовую основу деятельности Комиссии составляют Конституция и законы Республики Казахстан, акты Президента и Правительства Республики Казахстан, иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, решения акима района, постановления акимата района,  рекомендации и предложения Национальной Комиссии по делам семьи и женщин при Президенте Республики Казахстан, а также настоящее Положение (далее Положение).
2. Основные задачи Комиссии
1. Основными Задачами Комиссии являются:
1) формирование в соответствии с определенными приоритетами и рекомендациями национальной комиссии по делам семьи и женщин при Президенте Республики Казахстан комплексных районных программ по вопросам семьи, женщин и детей;

Аққайың ауданы әкімиятының жанындағы Отбасы және әйелдер істері жөніндегі комиссия туралы Ережені бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Аққайың ауданы әкімиятының 2003 жылғы 14 тамыздағы N 230 қаулысы. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет басқармасында 2003 жылғы 4 қыркүйекте N 1004 тіркелді. Қолдану мерзімінің өтуіне байланысты күшін жойды (Солтүстік Қазақстан облысы Аққайың ауданы әкімі аппаратының 2012 жылғы 20 сәуірдегі N 02.03.03-29/369 хаты)
Ескерту. Қолдану мерзімінің өтуіне байланысты күшін жойды (Солтүстік Қазақстан облысы Аққайың ауданы әкімі аппаратының 2012.04.20 N 02.03.03-29/369 хаты)
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 31-бабының 1-тармағы 14-тармақшасына сәйкес, "Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Отбасы және әйелдер істері жөніндегі ұлттық комиссия туралы"»Қазақстан Республикасы Президентінің 1998 жылғы 22 желтоқсандағы N 4176 Жарлығын орындау үшін және отбасы мүддесін қорғау, ауданның саяси, әлеуметтік, экономикалық және мәдени өмірлеріне әйелдерді қатыстыру үшін қажетті жағдайлармен қамтамасыз ету мақсаттарында аудан әкімияты ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Аққайың ауданы әкімиятының жанындағы Отбасы және әйелдер істері жөніндегі комиссия туралы Ережесі бекітілсін.
2. "Аудан әкімі жанындағы отбасы және әйелдер істері жөніндегі комиссия туралы"»аудан әкімінің 1999 жылғы 26 сәуірдегі N 96 шешімінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау аудан әкімінің орынбасары В.Р.Ридеге жүктелсін.
Аудан әкімі
"Аққайың ауданы әкімиятының жанындағы
Отбасы және әйелдер істері жөніндегі
комиссия туралы Ережені бекіту
туралы" аудан әкімиятының
2003 жылғы 14 тамыздағы
N 230 қаулысымен
БЕКІТІЛГЕН
Аудан әкімиятының жанындағы Отбасы және әйелдер істері жөніндегі комиссия туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Аудан әкімиятының жанындағы Отбасы және әйелдер істері жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) консультациялық-кеңесші орган болып табылады.
2. Комиссия қызметінің құқықтық негізін Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдары, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілері, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілері, аудан әкімінің шешімі, аудан әкімиятының қаулысы, Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Отбасы және әйелдер істері жөніндегі ұлттық комиссияның ұсынымдары мен ұсыныстары, сондай-ақ осы Ереже (бұдан әрі - Ереже) құрайды.
2. Комиссияның негізгі міндеттері
1. Комиссияның негізгі міндеттері:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Отбасы және әйелдер істері жөніндегі ұлттық комиссияның белгіленген басымдықтары мен ұсынымдарына сәйкес отбасы, әйелдер мен балалар мәселелері жөніндегі кешенді аудандық бағдарламаларды қалыптастыру;

2) участие в разработке и осуществлении иных мероприятий по социальной, экономической, юридической и психологической поддержке семьи, женщин и детей;
3) проведение комплексного анализа воспроизводства и состояния здоровья населения, охраны материнства и детства, социально-экономических условий проживания семей;
4) участие в формировании информационной базы по вопросам реального положения семьи, женщин и детей в экономической, социальной, политической и культурной жизни общества;
5) участие в рассмотрении предложений и проектов решений местных представительных и исполнительных органов, а также общественных объединений (по согласованию), направленных на улучшение положения семьи, женщин и детей;
6) содействие в осуществлении социальной поддержки многодетным и малообеспеченным семьям, обеспечении школьного всеобуча, в организации летнего отдыха детей-сирот, реализации иных социальных проектов по вопросам семьи, женщин и детей;
7) подготовка для местных представительных и исполнительных органов рекомендаций по вопросам, входящим в компетенцию Комиссии;
8) взаимодействие со средствами массовой информации с целью более полного и объективного отображения проблем семьи, женщин и детей в области их нравственного и духовного потенциала;
9) сотрудничество в пределах своей компетенции с другими заинтересованными организациями, а также проведение конференций, семинаров, совещаний по вопросам семьи, женщин и детей.
3. Полномочия Комиссии
1. Комиссия в пределах своей компетенции вправе:
1) приглашать и заслушивать на своих заседаниях руководителей государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных акиму района;
2) запрашивать в установленном порядке необходимые для осуществления своей деятельности документы, материалы и информацию;
3) вносить руководителям соответствующих местных государственных органов предложения о проведении проверок по допущенным фактам нарушения законов, регламентирующих вопросы семьи, женщин и детей;
4) привлекать в установленном порядке в качестве внештатных экспертов авторитетных и профессионально подготовленных представителей общественности (по согласованию) для участия в подготовке заседаний комиссии, проверках и разработке плана мероприятий комиссии;
5) координировать и контролировать деятельность Комиссии по делам семьи и женщин в сельских округах, района;
6) направлять аналитические, статистические, методические и иные информационные материалы, а также предложения в местные государственные органы, общественные объединения и другие организации в целях их использования для улучшения положения семьи, женщин и детей;

2) отбасын, әйелдер мен балаларды әлеуметтік, экономикалық заңдық және психологиялық қолдау жөніндегі өзге де іс-шараларды әзірлеуге және жүзеге асыруға қатысу;
3) халықтың өсіп-өну процестері мен денсаулығының жай-күйін, аналық пен балалық шақты қорғауға, отбасылардың әлеуметтік және экономикалық тұрмыс жағдайларына кешенді талдау жасау;
4) отбасының, әйелдер мен балалардың қоғамның экономикалық, әлеуметтік саяси және мәдени өміріндегі нақты жағдайы мәселелері жөніндегі ақпараттық базаны қалыптастыруға қатысу;
5) жергілікті өкілді және атқарушы органдардың, сондай-ақ қоғамдық бірлестіктердің (келісім бойынша) отбасының, әйелдер мен балалардың жағдайын жақсартуға бағытталған ұсыныстары мен шешімдерінің жобаларын қарауға қатысу;
6) көп балалы және аз қамтамасыз етілген отбасыларға әлеуметтік қолдау көрсетуді жүзеге асыруға, мектепке жаппай оқуды қамтамасыз етуге, жетім балалардың жазғы демалысын ұйымдастыруға, отбасы, әйелдер мен балалар мәселелері жөніндегі өзге де әлеуметтік жобаларды іске асыруға жәрдемдесу;
7) жергілікті өкілді және атқарушы органдар үшін Комиссияның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша ұсынымдар мен ұсыныстар дайындау;
8) отбасының, әйелдер мен балалардың жағдайы аспектілерін неғұрлым толық және объективті көрсету мақсатында бұқаралық ақпарат құрылымдарымен өзара іс-қимыл жасау;
9) өз құзыретінің шегінде барлық мүдделі ұйымдармен ынтымақтасу, сондай-ақ отбасы, әйелдер және балалар мәселелері жөнінде аймақтық конференциялар, семинарлар, кеңестер өткізу болып табылады.
3. Комиссияның өкілеттігі
1. Комиссия өз құзыретінің шегінде:
1) өзінің отырысында әкімге тікелей бағынысты және есеп беретін мемлекеттік органдардың басшыларын шақыруға және тыңдауға;
2) белгіленген тәртіппен өз қызметін жүзеге асыру үшін қажет құжаттар, материалдар және ақпарат сұратуға;
3) тиісті жергілікті мемлекеттік органдардың басшыларына отбасы, әйелдер мен балалар мәселелерін реттейтін заңдардың жол берілген бұзылуы фактілері бойынша тексерулер жүргізу туралы ұсыныс енгізуге;
4) белгіленген тәртіппен Комиссияның отырыстарын дайындауға, тексеруге және іс-шаралар жоспарларды әзірлеуге қатысу үшін штаттан тыс сарапшылар ретінде қоғамның беделді және кәсіби даярланған өкілдерін (келісім бойынша) тартуға;
5) ауданда, селолық округтерде отбасы және әйелдер істері жөніндегі Комиссиялардың қызметін үйлестіруге және бақылауға;
6) отбасының, әйелдер мен балалардың жағдайын жақсарту мақсатында жергілікті мемлекеттік органға, қоғамдық бірлестіктерге және өзге ұйымдарға статистикалық, талдаулық, әдістемелік және өзге ақпараттық материалдар жолдауға құқылы;

7) направлять в соответствующие государственные органы или должностному лицу материалы по итогам рассмотрения поступивших обращений граждан, сообщений средств массовой информации для решения вопросов по существу.
4. Организация работы Комиссии
1. Персональный состав Комиссии представляется акимом района на утверждение сессии Маслихата.
2. Комиссия состоит из председателя, членов комиссии и секретаря. В состав Комиссии входят представители местных государственных органов, общественных и других организаций (по согласованию).
3. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал. Заседание считается правомочным, если на нем присутствует не менее двух третьих  от общего числа членов Комиссии.
4. Комиссия принимает решения простым большинством голосов, голос председателя является решающим. Решение Комиссии оформляется протоколом.
5. Председатель Комиссии:
1) осуществляет руководство деятельностью и организует работу Комиссии;
2) ежеквартально отчитывается перед акимом района об итогах работы Комиссии;
3) осуществляет иные полномочия, возложенные акимом района
6. Секретарь Комиссии:
1) организует работу Комиссии между заседаниями;
2) формирует повестку дня заседаний Комиссии;
3) обеспечивает явку членов Комиссии на заседания;
4) обеспечивает членов Комиссии необходимыми документами;
5) оформляет протоколы заседаний Комиссии;
6) ведет делопроизводство Комиссии;
7) готовит информацию о деятельности Комиссии в вышестоящие органы;
8) выполняет другие поручения председателя Комиссии  по проблемам семьи, женщин и детей.

7) Комиссия азаматтардың келіп түскен өтінімдерін қараудың, бұқаралық ақпарат құралдарының хабарламаларының қорытындысы бойынша мәні бойынша шешім қабылдау үшін, тиісті мемлекеттік органның немесе лауазымды тұлғаның қарауына материалдар жолдай алады.
4. Комиссияның жұмысын ұйымдастыру
1. Комиссияның жеке құрамы Мәслихат сессиясына бекітуге аудан әкімімен ұсынылады.
2. Комиссия құрамы төраға, комиссия мүшелері мен хатшыдан тұрады. Комиссияға жергілікті мемлекеттік органдардың, қоғамдар мен басқа ұйымдардың өкілдері кіреді (келісім бойынша).
3. Комиссияның отырысы қажетіне қарай, бірақ кемінде тоқсанына бір рет өткізіледі. Комиссия отырысы, егер оған Комиссия мүшелерінің жалпы санының үштен екісі қатысса құқық күші бар болып саналады.
4. Комиссия шешімді қарапайым көпшілік дауыспен қабылдайды, төрағаның дауысы шешуші болып табылады. Комиссия шешімі хаттамамен ресімделеді.
5. Комиссияның төрағасы:
1) Комиссияның жұмысын ұйымдастырады және қызметіне басшылық жасауды жүзеге асырады;
2) тоқсан сайын аудан әкімі алдында Комиссия жұмысының қорытындылары туралы есеп береді;
3) аудан әкімімен жүктелген өзге де өкілдіктерді жүзеге асырады.
6. Комиссияның хатшысы:
1) отырыстар арасында Комиссияның жұмысын ұйымдастырады;
2) Комиссия отырысының күн тәртібін жасайды;
3) Комиссия отырыстарына мүшелерінің қатысуын қамтамасыз етеді;
4) Комиссия мүшелерін қажетті құжаттармен қамтамасыз етеді;
5) Комиссия отырыстарының хаттамаларын ресімдейді;
6) Комиссияның іс-қағаздарын жүргізеді;
7) жоғары тұрған органдарға комиссия қызметі туралы ақпарат дайындайды;
8) аудан әкімінің, отбасы, әйелдер және балалар мәселелері жөніндегі Комиссия төрағасының басқа тапсырмаларын орындайды.