Вопросы продажи объектов приватизации коммунальной собственности
Постановление акимата Атырауской области от 13 ноября 2003 года N 244. Зарегистрировано Управлением юстиции Атырауской области от 13 декабря 2003 года за N 1721. Утратило силу - постановлением Атырауского областного акимата от 28 июля 2011 года N 219.
Сноска. Утратило силу - постановлением Атырауского областного акимата от 28.07.2011 N 219.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 23 декабря 1995 года N 2721 "О приватизации", руководствуясь статьей 27  Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года N 148-II "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" акимат области постановляет :
1. Утвердить Правила продажи объектов приватизации коммунальной собственности (прилагаются).
2. Акимам города и районов, управлению коммунальной собственности Атырауской области, областным управлениям и департаментам, являющимся органами государственного управления коммунальных государственных предприятий  на праве хозяйственного ведения или оперативного управления, обеспечить соблюдение предприятиями Правил, утвержденных настоящим постановлением.
3. Признать утратившим силу Правила продажи объектов приватизации коммунальной собственности, утвержденные решением акима области от 21 сентября 2000 года N 588 (зарегистрирован управлением юстиции Атырауской области 19 октября 2000 года за N 286).
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Нокина С.К. заместителя акима области.
Аким области                                А. Мусин
Утверждены
постановлением акимата области
от 13 ноября 2003 года N 244
Правила
продажи объектов приватизации коммунальной собственности
Правила продажи объектов приватизации коммунальной собственности (далее - Правила) разработаны в соответствии с  Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу закона, от 23 декабря 1995 года N 2721 "О приватизации", постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 июня 2000 года N 942 "Об утверждении Правил продажи объектов приватизации" и регулируют порядок продажи объектов приватизации на торгах в форме аукциона, тендера и конкурса путем двухэтапных процедур, а также прямой адресной продажи.
1. Общие положения
1. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) "Продавец" - управление коммунальной собственности Атырауской области;
2) "Организатор" - юридическое или физическое лицо, организующее подготовку и продажу объектов приватизации. Организатором может выступать Продавец;

Коммуналдық меншіктің жекешелендіру объектілерін сату мәселелері
Атырау облысы әкімиятының 2003 жылғы 13 қарашадағы N 244 қаулысы. Атырау облыстық әділет басқармасында 2003 жылғы 13 желтоқсанда N 1721 тіркелді. Күші жойылды - Атырау облыстық әкімиятының 2011 жылғы 28 шілдедегі N 219 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - Атырау облыстық әкімиятының 2011.07.28 N 219 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентінің 1995 жылғы 23 желтоқсандағы N 2721 "Жекешелендіру туралы" Заң күші бар  Жарлығына сәйкес, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы 148-ІІ "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы"Заңының 27-бабын басшылыққа ала отырып облыс әкімияты  қаулы етеді:
1. Коммуналдық меншіктегі жекешелендіру объектілерін сату Ережелері бекітілсін (жалғанды).
2. Шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығындағы коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындарды мемлекеттік басқару органдары болып табылатын қала және аудан әкімдері, Атырау облысының коммуналдық меншік басқармасы, облыс басқармалары мен департаменттері осы қаулымен бекітілген Ережелерді кәсіпорындардың сақтауын қамтамасыз етсін.
3. 2000 жылғы 21 қыркүйектегі N 588 облыс әкімінің шешімімен бекітілген коммуналдық меншіктегі жекешелендіру объектілерін сату Ережелері (Атырау облысының әділет басқармасы 2000 жылы 19 қазанда 286-нөмірмен тіркеген) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары С.К.Нокинге жүктелсін.
Облыс әкімі
Облыс әкімиятының
2003 жылғы 13 қарашадағы 244
қаулысымен бекітілген
Коммуналдық меншіктің жекешелендіру объектілерін сатудың ережелері
Коммуналдық меншіктегі жекешелендіру объектілерін сатудың ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасы Президентінің«"Жекешелендіру туралы"»1995 жылғы 23 желтоқсандағы 2721 Заң күші бар  Жарлығына сәйкес әзірленді, "Жекешелендіру объектілерін сатудың ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 26 маусымдағы 942  қаулысы және аукцион, тендер және екі кезеңді жосық, сондай-ақ тікелей адрестік сату арқылы конкурс нысанындағы сауда-саттықта жекешелендіру объектілерін сатудың тәртібін реттейді.
1. Жалпы ережеле
1. Осы Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) Сатушы» - Атырау облысы коммуналдық меншік басқармасы;
2) "Ұйымдастырушы" - жекешелендіру объектілерін дайындауды және сатуды ұйымдастырушы заңды немесе жеке тұлға. Сатушы Ұйымдастырушы бола алады;

3) "Финансовый советник" - лицо, привлекаемое Продавцом при проведении конкурса путем двухэтапных процедур для оказания консультационных услуг по предпродажной подготовке объектов приватизации и их продаже;
4) "Объект приватизации" - государственное предприятие или государственное учреждение, как имущественный комплекс, производственные и непроизводственные подразделения и структурные единицы предприятия как имущественного комплекса, приватизация которых не нарушает замкнутый технологический цикл; имущество предприятия; акции; доли в уставных капиталах товариществ с ограниченной ответственностью; иное государственное имущество,
закрепленное за государственными юридическими лицами в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан и нормативными правовыми актами акимата области; имущество, обращенное в государственную коммунальную собственность в соответствии с
действующим законодательством, а также иное государственное имущество;
5) "Участник" - юридическое или физическое лицо, зарегистрированное в установленном порядке для участия в аукционе, тендере или конкурсе путем двухэтапных процедур;
6) "Торги" - вид приватизации;
7) "Аукцион" - вид торгов, при котором участники заявляют свои предложения публично;
8) "Аукционист" - физическое лицо, проводящее аукцион и владеющее техникой проведения соответствующих аукционных торгов;
9) "Английский метод торгов" - метод торгов, при котором стартовая цена повышается с заранее объявленным шагом;
10) "Голландский метод торгов" - метод торгов, при котором стартовая цена понижается с объявленным шагом;
11) "Тендер" - вид торгов, при котором участники заявляют свои предложения письменно в закрытом конверте или публично по усмотрению Продавца;
12) "Закрытый тендер" - тендер, на котором принимают участие ограниченный круг участников, определенный Правительством Республики Казахстан;
13) "Коммерческий тендер" - торги между Участниками, согласившимися  выполнять условия тендера, где победителем признается Участник, предложивший наиболее высокую цену за
объект приватизации;
14) "Инвестиционный тендер" - торги, где победителем по заключению комиссии признается Участник, предложивший наилучшую инвестиционную программу в соответствии с условиями тендера;
15) "Конкурс путем двухэтапных процедур" - форма торгов, при котором победитель конкурса определяется Продавцом с участием финансового советника путем проведения поэтапных переговоров;
16) "Прямая адресная продажа" - вид приватизации;
17) "Расчетная цена" - цена объекта приватизации, определенная в соответствии с действующим нормативным правовым актом, регулирующим оценку объектов приватизации;
18) "Начальная цена" - утверждаемая Продавцом расчетная цена либо цена, полученная на основании заключения консалтинговых организации или независимого аудита;

3) "Қаржы кеңесшісі" - жекешелендіру объектілерін сату алдындағы дайындық пен оларды сату жөніндегі консультациялық қызметтер көрсету үшін екі кезеңді жосық арқылы конкурсты өткізу кезінде Сатушы тартатын тұлға;
4) "Жекешелендіру объектісі" - мүліктік кешен ретіндегі мемлекеттік кәсіпорын немесе мемлекеттік мекеме, жекешелендіруді тұйықталған технологиялық циклді бұзбайтын мүліктік кешен ретіндегі кәсіпорынның өндірістік немесе өндірістік емес бөлімшелері мен құрылымдық бірліктері; кәсіпорынның мүлкі; акциялар; жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталындағы үлестер; Қазақстан Республикасының Үкіметі мен облыс әкімиятының нормативтік-құқықтық актілерімен белгіленген тәртіппен мемлекеттік заңды тұлғаларға бекітілген өзге де мемлекеттік мүлік; қолданыстағы заңнамаға сәйкес мемлекеттік коммуналдық меншікке айналдырылған мүлік, сондай-ақ басқа да мемлекеттік мүлік.
5) "Қатысушы" - аукционға, тендерге немесе екі кезеңді жосық арқылы конкурсқа қатысу үшін белгіленген тәртіппен тіркелген заңды немесе жеке тұлға;
6) "Сауда-саттықтар" - жекешелендіру түрі;
7) "Аукцион" - қатысушылар өздерінің±ұсыныстарын жария түрде мәлімдейтін сауда-саттықтың нысаны;
8) "Аукционшы" - қатысушылар жүргізуші және тиісті аукциондық сауда-саттық жүргізу техникасын меңгерген жеке тұлға;
9) "Сауда-саттықтардың ағылшын әдісі" - сауда-саттықтардың бастапқы бағасы алдын-ала жарияланған қадаммен арттырылатын әдісі;
10) "Сауда-саттықтардың голланд әдісі" - сауда-саттықтардың бастапқы бағасы алдын-ала жарияланған қадаммен төмендетілетін әдісі;
11) "Тендер" - сауда-саттықтардың қатысушылары өздерінің ұсыныстарын Сатушының қалауы бойынша жазбаша жабық конвертте немесе жария мәлімдейтін нысаны;
12) "Жабық тендер" - Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған қатысушылардың шектеулі шеңбері қатысатын тендер;
13) "Коммерциялық тендер" - жекешелендіру объектісі үшін неғұрлым жоғары баға ұсынған қатысушы жеңімпаз болып танылатын, тендердің шарттарын орындауға келіскен қатысушылардың арасындағы сауда-саттықтар;
14) "Инвестициялық тендер" - комиссияның қорытындысы бойынша тендердің шарттарына сәйкес ең жақсы инвестициялық бағдарлама ұсынған қатысушы жеңімпаз болып танылатын сауда-саттықтар;
15) "Екі кезеңді жосық арқылы конкурс" - кезең-кезеңді келіссөздер жүргізу арқылы қаржы кеңесшісінің қатысуымен Сатушы конкурс жеңімпазын анықтайтын сауда-саттық нысаны;
16) "Тікелей адрестік сату" - жекешелендіру түрі;
17) "Есептік баға" - жекешелендіру объектісінің бағасын реттейтін, қолданылып жүрген нормативтік құқықтық кесімдерге сәйкес айқындалған жекешелендіру объектісінің бағасы;       18) "Алғашқы баға" - Сатушы бекіткен есептік баға не консалтингтік ұйымдардың немесе тәуелсіз аудиттің қорытындысы негізінде алынған баға;

19) "Минимальная цена" - цена, ниже которой объект приватизации не может быть продан;
20) "Текущая цена" - цена объекта приватизации, складывающаяся в ходе торгов на аукционе;
21) "Стартовая цена" - цена, с которой начинаются торги по каждому объекту приватизации;
22) "Цена продажи" - окончательная цена объекта приватизации, установленная в результате торгов;
23) "Победитель" - Участник аукциона, предложивший наиболее высокую цену за объект приватизации; Участник тендера, который по заключению тендерной комиссии предложил наилучшие условия; Участник второго этапа конкурса путем двухэтапных процедур, предложивший
наилучшие условия;
24) "Покупатель" - Победитель, заключивший с Продавцом договор купли-продажи.
2. Решение о приватизации объекта принимается акиматом области или областным управлением коммунальной собственности.
3. Не допускается продажа акций, эмиссия которых не зарегистрирована в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Продажа государственных пакетов акций акционерных обществ и государственных долей в товариществах осуществляется в соответствии с требованиями, предъявляемыми законодательством Республики Казахстан. В случае продажи государственных пакетов акций
акционерных обществ и государственных долей в товариществах на открытых торгах их продажа регулируется настоящими Правилами.
5. Балансодержатель государственного имущества несет ответственность за сохранность объекта приватизации и достоверность сведений по объекту приватизации до перехода прав собственности к покупателю.
При продаже государственного пакета акций акционерного общества или его государственной доли в уставном капитале товарищества, ответственность за сохранность имущества и достоверность сведений несет руководство акционерного общества или
товарищества.
6. По объектам приватизации (недвижимое имущество), расположенным в отдельно стоящих зданиях и пристроенных помещениях, на торгах продается объект в целом, то есть здания и
помещения объекта приватизации вместе с отведенным для него земельным участком.
По объектам приватизации (недвижимое имущество), расположенным во встроенных помещениях, выделение для продажи части земельного участка, на котором расположен объект приватизации, производится только в том случае, если участок согласно земельному
законодательству относится к разряду делимых.
При этом стоимость земельного участка оплачивается Покупателем отдельно.
В случае расположения объекта приватизации на неделимом земельном участке в условиях продажи оговаривается порядок общего пользования земельным участком.

19) "Ең төменгі баға" - жекешелендіру объектісін одан төменге сатуға болмайтын баға;
20) "Ағымдағы баға" - аукционда сауда-саттық барысында қалыптасатын жекешелендіру объектісінің бағасы;
21) "Бастапқы баға" - жекешелендірудің әрбір объектісі бойынша сауда-саттықтар басталатын баға;
22) "Сату бағасы" - жекешелендіру объектісінің сауда-саттықтардың нәтижесінде белгіленген түпкілікті бағасы;
23) "Жеңімпаз" - жекешелендіру объектісі үшін неғұрлым жоғары баға ұсынған аукционға қатысушы; тендерлік комиссияның қорытындысы бойынша ең жақсы шартты ұсынған тендерге қатысушы; ең жақсы шартты ұсынған екі кезеңді жосық арқылы конкурстың екінші кезеңіне
қатысушы;
24) "Сатып алушы" - Сатушымен сауда-саттық шартын жасасқан Жеңімпаз.
2. Объектіні жекешелендіру туралы шешімді облыс әкімі немесе Атырау облысы коммуналдық меншік басқармасы қабылдайды.
3. Эмиссиялары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелмеген акцияларды сатуға рұқсат етілмейді.
4. Акционерлік қоғамдардағы акциялардың мемлекеттік пакеттері мен серіктестіктердегі мемлекеттік үлестерді сату Қазақстан Республикасының заңнамасы қоятын талаптарға сәйкес жүзеге асырылады. Жабық акционерлік қоғамдардағы акциялардың мемлекеттік пакеттері мен серіктестіктердегі мемлекеттік үлестер ашық сауда-саттықта сатылған жағдайда, оларды сату осы Ережемен реттеледі.
5. Мемлекеттік мүліктің теңгерімін ұстаушы, жекешелендіру объектісі бойынша сатып алушыға меншік құқығы көшкенге дейін, жекешелендіру объектісінің сақталуы мен мәліметтердің дұрыстығы үшін жауапты болады.
Акционерлік қоғамдардағы акциялардың мемлекеттік пакеттерін немесе серіктестіктің жарғылық капиталындағы мемлекеттік үлесті сату кезінде мүлкінің сақталуы мен мәліметтердің шынайылығы үшін акционерлік қоғамның немесе серіктестіктің басшылығы жауапты болады.
6. Жеке тұрған ғимаратта және қосып салынған үй-жайларда орналасқан жекешелендіру объектілері (жылжымайтын мүлік) бойынша сауда-саттықта объект тұтас, яғни ғимарат, үй-жай және жекешелендіру объектісінің барлық мемлекеттік мүлкі ол үшін бөлінген жер учаскесімен бірге сатылады.
Қосып салынған үй-жайларда орналасқан жекешелендіру объектілері (жылжымайтын мүлік) бойынша жекешелендіру объектісі орналасқан жер учаскесінің бір бөлігін сату үшін бөлу, учаске жер заңнамасына сәйкес бөлінетіндер разрядына жататын жағдайда ғана жүргізіледі.
Бұл орайда жер учаскесінің құнын Сатып алушы жеке төлейді.
Жекешелендіру объектісі бөлінбейтін жер учаскесіне орналасқан жағдайда, сату шартында жер учаскесін ортақ пайдаланудың тәртібі ескеріледі.

7. Продавец осуществляет продажу объектов приватизации в порядке, определенном настоящими Правилами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
8. Функциями Продавца являются:
1) распределение объектов приватизации по отдельным торгам, а также установление сроков их проведения;
2) определение формы торгов по каждому объекту приватизации, за исключением случаев предусмотренных подпунктами 12) и 15) пункта 1 настоящих Правил;
3) определение и утверждение начальной, стартовой и минимальной цен объектов приватизации;
4) прием гарантийных взносов;
5) заключение договоров на организацию и проведение торгов с Организаторами;
6) осуществление контроля за ходом организации проведения аукционов;
7) заключение договоров купли-продажи с Победителями торгов, а также доверительными управляющими и арендаторами, получившими право выкупа при выполнении условий договоров доверительного управления имуществом или имущественного найма с правом последующего выкупа, и контроль за их исполнением;
8) осуществление расчетов с Участниками, Покупателями и Организаторами, связанных с процедурами проведения торгов.
9. К участию в торгах допускаются физические лица, негосударственные юридические лица и иностранные юридические лица.
10. Участниками торгов не могут быть:
1) юридические лица, которые в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан или учредительными документами не вправе заниматься теми видами деятельности,
осуществление которых является условием продажи объекта на торгах;
2) Организатор аукциона;
3) Победитель предыдущего торга, при проведении повторного торга на данный объект, не выполнивший соответствующих обязательств по заключению и исполнению договора купли-продажи, при этом, при повторном нарушении обязательств не может быть участником всех последующих торгов в течении 2-х лет со дня повторного нарушения.
11. При продаже государственного пакета акций Покупатель - акционерное общество не может приобрести более 25 процентов акций акционерного общества, если последнее владеет акциями Покупателя.
12. Участник торга обязан внести обеспечение заявки. Размер обеспечения заявки может быть представлен в виде гарантийного взноса.
2. Комиссия
13. Для организации и проведения торгов Продавцом формируется комиссия, в состав которой включаются представители Продавца, областного финансового управления, областного управления юстиции и других заинтересованных ведомств или представители их подразделений. Число членов комиссии должно составлять не менее 5 человек. Председателем комиссии является представитель Продавца.
Решения комиссии принимаются простым большинством голосов из общего числа членов комиссии. При равенстве голосов, голос Председателя является решающим.

7. Сатушы жекешелендіру объектісін сатуды осы Ережеде және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық кесімдерінде белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.
8. Сатушының функциялары:
1) жекелеген сауда-саттықтар бойынша объектілерді бөлу, сондай-ақ оларды жүргізудің мерзімдерін белгілеу;
2) Осы Ереженің 1-тармағы 12)- және 15)-тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, әрбір жекешелендіру объектісі бойынша сауда-саттық нысанын анықтау;
3) жекешелендіру объектілерінің алғашқы, бастапқы және ең төменгі бағасын белгілеу және бекіту;
4) кепілдік жарналарды қабылдау;
5) Ұйымдастырушылармен сауда-саттықтарды ұйымдастырудың және өткізудің шарттарын жасау;
6) аукциондарды ұйымдастырудың және өткізудің барысын бақылауды ұйымдастыру;
7) Сауда-саттықтардың жеңімпаздарымен, сондай-ақ кейіннен сатып алу құқығымен мүлікті сенімгерлікпен басқару немесе мүлік жалдау келісім-шартының шарттарын орындау бойынша сатып алу құқығына иеленуші сенімгерлікпен басқарушылар мен жалға алушылармен сатып алу-сату шарттарын жасасу және олардың орындалуын бақылау;
8) Қатысушымен, Сатып алушымен және Ұйымдастырушымен сауда-саттық жүргізу рәсімдерімен байланысты есеп айырысуларды жүзеге асыру.
9. Сауда-саттықтарға қатысуға жеке тұлғаларға, мемлекеттік емес заңды тұлғаларға және шетелдік заңды тұлғаларға рұқсат етіледі.
10. Мыналар сауда-саттықтардың қатысушысы бола алмайды:
1) Қазақстан Республикасының заңнамалық кесімдеріне немесе құрылтайшылық құжаттарына сәйкес қызметтің жүзеге асырылуы объектілерді сауда-саттықтарда сатудың шарты болып табылатын түрлерімен айналысуға құқығы жоқ заңды тұлғалар;
2) Аукционды ұйымдастырушы;
3) Сатып алу-сату шартын жасасу және орындау жөніндегі тиісті міндеттемелерін орындамаған бұрынғы сауда-саттықтардың жеңімпаздары, аталған объекті бойынша қайтадан сауда-саттық өткізілген кезде міндеттемелерді қайтадан бұзса, бұзушылық жасалған күннен бастап 2 жыл мерзімде алдағы сауда-саттықтардың қатысушысы бола алмайды.
11. Акциялардың мемлекеттік пакеттерін сату кезінде Сатып алушы - акционерлік қоғам, егер соңғысы Сатып алушының акцияларына ие болса, акционерлік қоғам акцияларының 25 пайызынан артығын сатып ала алмайды.
12. Сауда-саттыққа қатысушы өтінімді қамтамасыз ету сомасын енгізуге міндетті. Өтінімді қамтамасыз ету мөлшері кепілдік жарна түрінде ұсынылуы мүмкін.
2. Комиссия
13. Сауда-саттықтарды ұйымдастыру және өткізу үшін Сатушы құрамына Сатушының, Атырау облыстық қаржы басқармасының, облыстық әділет басқармасының және басқа да мүдделі ведомстволардың өкілдері немесе олардың бөлімшелерінің өкілдері кіретін комиссияны құрады.
Комиссия мүшелерінің саны кемінде 5 адамды құрауы тиіс. Комиссияның төрағасы Сатушының өкілі болып табылады.
Комиссияның шешімі комиссия мүшелерінің жалпы санының жай көпшілік даусымен қабылданады. Дауыстардың теңдігі кезінде төрағаның даусы шешуші болып табылады.

14. Комиссия:
1) самостоятельно разрабатывает регламент своей работы;
2) рекомендует Продавцу для утверждения начальную, стартовую и минимальную цену объекта приватизации;
3) определяет размер гарантийного взноса;
4) определяет условия тендера;
5) проводит тендер;
6) объявляет Победителя торгов.
15. Подготовку к проведению торгов осуществляет Продавец, который обеспечивает своевременное опубликование информационного сообщения о проведении торгов, проводит прием заявок и регистрацию участников, передает поступившие материалы для рассмотрения комиссией.
3. Подготовка к проведению торгов
16. Подготовка к проведению торгов осуществляется в следующем порядке:
1) производится сбор необходимых материалов;
2) определяется начальная, стартовая и минимальная цены объектов приватизации;
3) определяются формы, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 12) и 15) пункта 1 настоящих Правил и методы торгов каждого объекта приватизации;
4) объекты приватизации распределяются по отдельным торгам;
5) определяются размер и порядок внесения гарантийного взноса;
6) устанавливаются сроки проведения торгов;
7) при необходимости проводится тендер за право заключения договора на организацию и проведение аукциона по продаже объектов приватизации;
8) составляются проспекты продажи или технические характеристики объекта приватизации;
9) публикуется информационное сообщение о проведении торгов и осуществляется другая рекламная деятельность;
10) принимаются гарантийные взносы;
11) производится регистрация Участников.
17. Расчетная цена объектов приватизации определяется Продавцом в соответствии с Положением об оценке стоимости объектов приватизации, утвержденным  Постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 мая 1996 года N 562. При этом в отношении иного
государственного имущества, закрепленного за государственными юридическими лицами цена объекта рекомендуется Комиссией по ходатайству балансодержателя объекта либо при его отсутствии по ходатайству Продавца, но не ниже остаточной стоимости объекта, подтвержденной данными бухгалтерского учета.
Продавец вправе осуществлять оценку стоимости объекта приватизации на основании заключения консалтинговых организаций или независимого аудита.
Начальная цена объекта приватизации утверждается Продавцом.
18. Гарантийный взнос является обеспечением следующих обязательств Участника:
1) подписать протокол о результатах торгов в случае победы на торгах;
2) заключить договор купли-продажи в соответствии с протоколом о результатах торгов;

14. Комиссия:
1. өз жұмысының дербес әзірлейді;
2. жекешелендіру объектісінің алғашқы, бастапқы және ең төменгі бағасын бекіту үшін Сатушыға ұсыным жасайды;
3. кепілдік жарнаның мөлшерін айқындайды;
4. тендердің шартын белгілейді;
5. тендер өткізеді;
6. Сауда-саттықтардың жеңімпазын жариялайды.
15. Сауда-саттықтарды өткізуге дайындықты сауда-саттықтарды өткізу туралы ақпараттық хабарламаның уақытылы жариялануын қамтамасыз ететін, өтінімдерді қабылдауды және қатысушыларды тіркеуді жүргізетін, келіп түскен материалдарды комиссияның қарауына беретін Сатушы жүзеге асырады.
3. Сауда-саттықтарды өткізуге дайындық
16. Сауда-саттықтарды өткізуге дайындық мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) Қажетті материалдарды жинау жүргізіледі;
2) жекешелендіру объектілерін алғашқы, бастапқы және ең төменгі бағасы айқындалады;
3) осы Ереженің 1-тармағы 12)- және 15)- тармақшаларында көзделген жағдайларды
қоспағанда, әрбір жекешелендіру объектісінің сатылу нысандары мен әдісі айқындалады;
4) жекешелендіру объектілері жекелеген сауда-саттықтар бойынша бөлінеді;
5) кепілдік жарнаны енгізудің мөлшері мен тәртібі айқындалады;
6) сауда-саттықтарды жүргізудің мерзімдері белгіленеді;
7) қажет болған жағдайда жекешелендіру объектілерін сату жөніндегі аукционды ұйымдастыруға және өткізуге шарт жасасу құқығы үшін тендер өткізіледі;
8) сату проспектісі және объектінің техникалық сипаттамасы жасалады;
9) сауда-саттықтар өткізу туралы ақпараттық хабарлама жарияланады және басқа да жарнамалық қызмет жүзеге асырылады;
10) кепілдік жарналар қабылданады;
11) қатысушыларды тіркеу жүргізіледі.
17. Жекешелендіру объектілерінің есептік бағасын Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 6 мамырдағы N 562 қаулысымен бекітілген Жекешелендіру объектілерінің құнын бағалау туралы ережеге сәйкес Сатушы белгілейді. Осылайша, басқа мемлекеттік мүлікке қатысты мемлекеттік заңды тұлғаға бекітілген объектінің бағасы объектінің баланс±саушысының қолдаухатымен ол жоқ болған жағдайда Сатушының қолдаухаты бойынша Комиссиямен ұсынылады, бірақ ол бухгалтерлік есеп деректерімен расталған объектінің қалдық құнынан төмен болмауы тиіс.
Сатушы жекешелендіру объектісінің құнын бағалауды консалтингтік ұйымдардың немесе тәуелсіз аудиттің қорытындысы негізінде жүзеге асыруға құқылы.
Жекешелендіру объектісінің алғашқы бағасын Сатушы бекітеді.
18. Кепілдік жарна қатысушының мынадай міндеттемелерін қамтамасыз етеді:
1) сауда-саттықта жеңіске жеткен жағдайда сауда-саттықтардың нәтижелері туралы хаттамаға қол қоюын;
2) сауда-саттық нәтижесі туралы хаттамаға сәйкес сату-сатып алу келісім шартын жасасу;

3) надлежащим образом исполнить обязательства по договору купли-продажи.
19. Гарантийный взнос вносится на реквизиты Продавца (его депозитный счет) в форме и порядке, установленном в информационном сообщении, и в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Размер гарантийного взноса не может быть изменен после опубликования информационного сообщения. Гарантийный взнос может быть внесен от имени Участника любым другим физическим или юридическим лицом. Получателем гарантийного взноса является Продавец.
20. Гарантийный взнос Участника, победившего на торгах и заключившего договор купли-продажи, относится в счет причитающихся платежей по договору купли-продажи.
21. Гарантийный взнос не возвращается Продавцом:
1) Участнику торгов в случае отказа от участия в торгах менее чем за три дня до их проведения или в случае обнаружившегося несоответствия его требования, предъявляемым к нему
настоящими Правилами и законодательством Республики Казахстан;
2) Победителю  в случае его отказа от подписания протокола о результатах торгов либо от заключения договора купли-продажи;
3) Покупателю  в случае его неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств по договору купли-продажи.
Во всех остальных случаях гарантийные взносы возвращаются в срок не позднее 10 банковских дней со дня окончания торгов, а если деньги поступили на счет Продавца после торгов, то в течении 10 банковских дней со дня их поступления.
22. Информационное сообщение о проведении торгов должно быть опубликовано не менее чем за 15 дней до их проведения, а при продаже акций и долей в уставных капиталах организаций не менее чем за 30 дней до проведения торгов. Информационное сообщение должно
быть опубликовано в официальных изданиях на государственном и русском языках.
23. Информационное сообщение должно содержать:
1) дату, место и время проведения торгов;
2) форму и метод торгов;
3) сведения об объекте приватизации;
4) стартовую и минимальную цены объектов приватизации, выставляемых на продажу;
5) размер гарантийного взноса и банковские реквизиты Продавца;
6) место и сроки приема заявок;
7) правила проведения торгов и условия определения Победителя;
8) телефоны и место нахождения Организатора торгов;
9) дополнительную информацию по решению Продавца.
24. Продавец вправе до истечения окончательного срока приема заявок по собственной инициативе или в ответ на запрос Участника о разъяснении  внести изменения в информационное сообщение путем оформления соответствующего протокола.
Внесенные изменения имеют обязательную силу и они подлежат опубликованию в официальных изданиях на государственном и русском языках. При этом исчисление срока представления заявок производится со дня публикации последнего изменения.

3) сатып алу-сату келісім-шарты бойынша міндеттемелерін тиісті түрде орындау.
19. Кепілдік жарна Сатушының деректемелеріне ақпараттық хабарламада белгіленген нысан мен тәртіпте және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес енгізіледі. Кепілдік
жарнаның мөлшері ақпараттық хабарлама жарияланғаннан кейін өзгертілмейді. Кепілдік жарнаны қатысушының атынан кез-келген жеке немесе заңды тұлға енгізуі мүмкін. Кепілдік жарнаны алушы Сатушы болып табылады.
20. Сауда-саттықтарда жеңіп шыққан және сатып алу-сату шартын жасасқан қатысушының кепілдік жарнасы сатып алу-сату шарты бойынша тиесілі төлемдердің есебіне жатады.
21. Сатушының кепілдік жарнаны қайтармайтын кездері:
1) Сауда-саттықтарға қатысушыға сауда-саттықтарға қатысудан ол өткізілуіне үш күннен аз қалғанда бас тартқан жағдайда немесе оның осы Ереже және Қазақстан Республикасының заңнамасында оған қойылатын талаптарға сәйкес келмеуі анықталған жағдайда;
2) Жеңімпазға ол сауда-саттықтардың нәтижелері туралы хаттамаға қол қоюдан, не сатып алу-сату шартын жасаудан бас тартқан жағдайда;
3) Сатып алушыға ол сатып алу-сату шарты бойынша міндеттемелерін орындамаған немесе тиісті деңгейде орындамаған жағдайда.
Қалған барлық жағдайларда кепілдік жарна сауда-саттықтар аяқталған күннен бастап 10 банктік күннен кешіктірілмей, ал егер ақша Сатушының шотына сауда-саттықтардан кейін түссе, онда олар түскен күннен бастап 10 банктік күннің ішінде қайтарылады.
22. Сауда-саттықтар өткізілетіндігі туралы ақпараттық хабарлама олар өткізілгенге дейін кемінде 15 күн бұрын, ал акцияларды және ұйымдардың жарғылық капиталдарындағы үлестерді сату кезінде  сауда-саттықтар өткізілуге дейін 30 күннен кешіктірмей жариялануы тиіс. Ақпараттық хабарлама ресми басылымдарда мемлекеттік және орыс тілдерінде жариялануы тиіс.
23. Ақпараттық хабарлама мынадай мазмұнда болуы керек:
1) сауда-саттықтардың өткізілетін күнін, орнын және уақытын;
2) сауда-саттықтардың нысаны мен әдісін;
3) жекешелендіру объектісі туралы мәліметті;
4) сатуға қойылатын жекешелендіру объектілерінің бастапқы және ең төменгі бағасын;
5) Сатушының кепілдік жарнасының мөлшері мен банктік деректемелерін;
6) өтінімді қабылдайтын орны мен мерзімдерін;
7) сауда-саттықтарды өткізудің тәртібі мен сауда-саттықтардың Жеңімпазын анықтаудың артын;
8) Сауда-саттықтарды ұйымдастырушының телефоны мен орналасқан жерін;
9) Сатушының шешімі бойынша қосымша ақпаратты қамтуы тиіс.
24. Сатушы өтінімдерді қабылдау мерзімі аяқталғанша өз бастамасымен немесе қатысушының сұранысына түсіндірме жауап ретінде ақпараттық хабарламаға тиісті хаттама рәсімдеу арқылы өзгеріс енгізуге құқылы.
Енгізілген өзгерістің міндетті күші бар және ол ресми басылымда мемлекеттік және орыс тілдерінде жариялануға тиісті. Мұнда өтінімдерді ұсыну мерзімі соңғы өзгеріс енгізу жарияланған күннен есептеледі.

25. До публикации информационного сообщения по каждому объекту приватизации, Продавцом должен быть подготовлен пакет документов, состоящий из копий следующих документов:
1) устав выставляемого на торги объекта приватизации, если выставляемый объект государственное предприятие или акционерное общество;
2) проспект эмиссии акций и свидетельство о регистрации эмиссии;
3) бухгалтерские балансы государственного предприятия или акционерного общества за последние три года и на отчетный период до дня выставления объекта приватизации на торги;
4) статистическая карточка;
5) свидетельство о регистрации юридического лица;
6) выписка из реестра акционеров акционерного общества или участников товарищества;
7) перечень основных средств, вошедших в уставный капитал, с указанием их стоимости;
8) расшифровка кредиторской и дебиторской задолженностей;
9) перечень объектов социальной сферы, с указанием их стоимости, представляется акционерными обществами и товариществами, государственные пакеты акций и государственные доли которых выставляются на торги;
10) другие документы по усмотрению Продавца.
В пакет документов также могут быть включены другие дополнительные сведения (анализ факторов риска инвестора, данные о возможных вариантах технического перевооружения организации, расчеты доходности, оценка объема необходимых для производства инвестиций, оценка перспективности производимой продукции на мировом или внутреннем рынках и т.д.). После публикации информационного сообщения Продавец обязан обеспечить свободный доступ всем желающим к информации об объекте приватизации и правилах проведения торгов.
Другие виды рекламы осуществляются в произвольной форме и должны быть направлены на максимально широкое привлечение Участников.
26. Регистрация Участников торгов производится со дня публикации информационного сообщения и заканчивается за один час до начала аукциона и в восемнадцать  часов местного времени дня, предшествующего дню проведения тендера и/или конкурса путем двухэтапных процедур.
27. Для регистрации в качестве Участника торгов необходимо представить:
1) заявку на участие в торгах, включающую письменное обязательство Участника торгов, в случае объявления его Победителем  на заключение договора купли-продажи объекта приватизации на условиях, установленных в информационном сообщении.
2) копию паспорта или иного удостоверяющего личность документ;
3) копию свидетельства налогоплательщика установленной формы;
4) копию платежного документа, подтверждающего внесение гарантийного взноса, и подлинник платежных документов для подтверждения подлинности копии;

25. Әрбір объекті бойынша ақпараттық хабарлама жарияланғанға дейін Сатушы мынадай құжаттардың көшірмелерінен тұратын құжаттардың пакетін дайындауы тиіс:
1)  егер сауда-саттықтарға қойылатын объект мемлекеттік кәсіпорын немесе акционерлік қоғам болса, жекешелендіру объектісінің жарғысын;
2) акциялар эмиссиясының проспектісі мен эмиссиялардың тіркелгендігі туралы куәлігі;
3) жекешелендіру объектісін сату туралы шешім қабылдаған күнге дейінгі есептік кезеңдегі және соңғы үш жылдағы бухгалтерлік теңгерімді;
4) статистикалық кәртішкені;
5) заңды тұлғаның тіркелгендігі туралы куәлігі;
6) акционерлік қоғам акционерлерінің немесе серіктестік қатысушыларының тізілімінен көшірмені;
7) олардың құнын көрсете отырып, жарғылық капиталға енген негізгі құрал-жабдықтардың тізбесін;
8) кредиторлық немесе дебиторлық берешектердің таратылып жазылуын;
9) әлеуметтік сала объектілерінің тізбесін, олардың құнын көрсете отырып, акцияларының мемлекеттік пакеттері мен мемлекеттік үлестері сауда-саттықтарға қойылатын акционерлік қоғамдар мен серіктестіктер ұсынады;
10) Сатушының ұйғарымы бойынша басқа да құжаттарды дайындауы тиіс.
Құжаттардың пакетіне басқа да қосымша мәліметтер (инвестордың тәуекел факторларының талдауы, ұйымды техникалық қайта жарақтау нұсқауларының мүмкіндіктері туралы деректер, кіріс есептері, өндіріс үшін қажетті инвестициялардың көлемін, өндіретін өнімнің әлемдік немесе ішкі рыноктардағы перспективалығын бағалау және т.б.) де енгізілуі мүмкін.
Ақпараттық хабарлама жарияланғаннан кейін Сатушы жекешелендіру объектісінің және сауда-саттықтарды өткізудің ережесі туралы ақпараттарды барлық тілек білдірушілердің еркін алуын қамтамасыз етуге міндетті.
Жарнамалардың басқа түрлері еркін нысанда жүзеге асырылады және қатысушыларды барынша кең тартуға бағытталуы тиіс.
26. Сауда-саттыққа қатысушыларды тіркеу ақпараттық хабарламалар жарияланған күнінен бастап жүргізіледі және аукционның басталуына бір сағат және тендердің және/немесе екі кезеңді жосық арқылы конкурс өткізілетін күннің алдындағы күні жергілікті он сегіз сағатта аяқталады.
27. Сауда-саттықтардың қатысушысы ретінде тіркелу үшін мынадай құжаттарды ұсыну қажет:
1) Сауда-саттықтарға қатысушының жазбаша міндеттемесін қамтитын сауда-саттықтарға қатысудың, ал, ол Жеңімпаз деп жарияланған жағдайда ақпараттық хабарламада белгіленген шарттармен жекешелендіру объектісін сатып алу-сату шартын жасасудың өтінімін;
2) төлқұжатын немесе жеке басын куәландыратын өзге құжатты;
3) белгіленген нысанда салық төлеуші куәлігінің көшірмесі;
4) кепілдік жарнаның енгізілгендігін растайтын төлем құжатының көшірмесі мен көшірмелердің шынайылығын растау үшін төлем құжаттарының түпнұсқасын;

5) в заявке на участие в коммерческом тендере, которая подается в закрытом конверте, указывается коммерческое предложение о цене покупки объекта приватизации;
6) для участия  в инвестиционном тендере заявка с указанием предложения о цене покупки объекта приватизации, и инвестиционная программа (бизнес-план) подаются в закрытом конверте;
7) для участия в инвестиционном и коммерческом тендере  документы, подтверждающие финансовую состоятельность участника торга (справка установленной формы соответствующего налогового органа об отсутствии просроченной задолженности по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет; справка банка (банков) об отсутствии просроченной задолженности перед банком (банками);
8) документ, удостоверяющий полномочия представителя.
Юридические лица Республики Казахстан дополнительно представляют нотариально заверенные копии устава, статистической карточки и свидетельства о регистрации юридического лица.
Акционерные общества дополнительно представляют выписку из реестра акционеров, содержащую информацию об акционерных обществах, которые владеют их акциями (на момент опубликования информационного сообщения).
Иностранные юридические лица представляют учредительные документы с нотариально заверенным переводом на русский язык или казахский язык.
28. В зависимости от особенностей объекта по решению Комиссии от участников может быть затребовано представление и иных документов, необходимость которых вытекает из п.10 настоящих Правил.
29. Прием заявок и регистрация лиц, желающих принять участие в торгах, производится при наличии полного комплекта требуемых документов.
30. Продавец и Организатор не вправе:
1) требовать от Участника информацию о его намерениях, приобрести тот или иной объект из числа выставленных на аукцион;
2) разглашать информацию, имеющую отношение к Участникам торгов, в течение всего периода подготовки торгов и их проведения, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан;
3) требовать предоставления дополнительных документов для регистрации в качестве Участника, кроме перечисленных в пунктах 27, 28 настоящих Правил.
31. Документы Участников после регистрации в специальном журнале хранятся в специальном сейфе, в день проведения торгов документы Участников передаются комиссии для рассмотрения и допуска к торгам.
32. Участник, допущенный к аукциону, получает аукционный номер. Использование аукционного номера другим лицом в процессе торгов запрещено.
4. Проведение аукциона
33. При проведении аукциона с применением английского метода торгов стартовая цена объекта приватизации равна начальной цене.
При проведении аукциона с применением голландского метода торгов стартовая цена определяется путем умножения начальной цены на повышающий коэффициент. Этот коэффициент устанавливается Продавцом, но не может быть ниже 10.
В случае установления минимальной цены, объект приватизации не может быть продан ниже таковой.

5) жабық конвертте берілетін коммерциялық тендер өткізудің өтінімінде жекешелендіру объектісін сатып алу бағасы туралы коммерциялық ұсынысты көрсетеді;
6) инвестициялық тендерге қатысу үшін жекешелендіру объектісін сатып алу бағасы туралы ұсыныс көрсетілген өтінім және инвестициялық бағдарлама (бизнес-жоспар) жабық конвертте беріледі;
7) инвестициялық және коммерциялық тендерге қатысу үшін сауда-саттық қатысушысының қаржылық жағдайын растайтын құжаттар (тиісті салық комитетінің салық және бюджетке төленетін басқа да төлемдер бойынша мерзімі өткен берешегі жоқтығы туралы белгіленген
нысандағы анықтама; банк алдында мерзімі өткен берешегі жоқтығы туралы банктен алынған анықтама).
8) өкілдің уәкілеттігін растайтын құжат.
Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары жарғының, статистикалық кәртішкенің және заңды тұлғаның тіркелгендігі туралы куәліктің нотариалдық расталған көшірмелерін қосымша ұсынады.
Акционерлік қоғамдар олардың акцияларына иелік ететін акционерлік қоғамдар туралы ақпаратты қамтитын акционерлердің тізімінен көшірмені (ақпараттық хабарлама жарияланған сәттегі) қосымша ұсынады.
Шетелдік заңды тұлғалар құрылтай құжаттарын орыс тіліндегі нотариалдық расталған аудармасымен ұсынады.
28. Объектінің ерекшеліктеріне байланысты Комиссияның шешімі бойынша қатысушылардан қажеттілігі осы Ереженің 10 тармағынан туындайтын басқа да ұсыныстар мен құжаттар талап етілуі мүмкін.
29. Сауда-саттықтарға қатысуға тілек білдірген тұлғалардың өтінімдерін қабылдау мен тіркеу, талап етілетін құжаттардың толық жинағы бар болған жағдайда жүргізіледі.
30. Сатушы мен ұйымдастырушының құқығы жоқ:
1) қатысушыдан аукционға қойылғандардың ішінен белгілі бір объектіні оның сатып алу тілегі туралы ақпаратты талап етуге;
2) Сауда-саттықтарға қатысушыларға қатысы бар ақпаратты, Қазақстан Республикасының заңнамалық кесімдерінде көзделгендерден басқа жағдайларда, сауда-саттықтарды дайындаудың және оны өткізудің бүкіл кезеңі ішінде жария етуге;
3) осы Ереженің 27, 28-тармағында аталғандарды қоспағанда, қатысушы ретінде тіркеу үшін қосымша құжаттарды ұсынуды талап етуге.
31. Қатысушылардың құжаттары арнаулы журналда тіркелгеннен кейін арнайы сейфте сақталады, сауда-саттықтар өткізілетін күні қатысушылардың құжаттары қаралып, сауда-саттықтарға жіберілу үшін комиссияға беріледі.
32. Аукционға жіберілген қатысушы аукциондық нөмірін алады. Сауда-саттықтардың процесі кезінде оның аукциондық нөмірді басқа тұлғалардың пайдалануына тыйым салынады.
4. Аукционды өткізу
33. Сауда-саттықтардың ағылшын әдісін қолдана отырып, аукционды өткізу кезінде жекешелендіру объектісінің бастапқы бағасы алғашқы бағаға тең.
Сауда-саттықтардың голланд әдісін қолдана отырып, аукционды өткізу кезінде бастапқы баға алғашқы бағаны арттыратын коэффициентке көбейту арқылы айқындалады. Бұл коэффициентті Сатушы белгілейді, бірақ 10-нан кем болмауы тиіс.
Ең төменгі баға белгіленген жағдайда, жекешелендіру объектісі одан төмен бағаға сатыла алмайды.

34. Гарантийный взнос для участия в аукционе устанавливается в одинаковом размере для всех объектов приватизации, выставляемых на аукцион, и рассчитывается по следующей методике:
1) по каждому объекту приватизации определяется от 1 до 15 процентов (по усмотрению Продавца) от начальной цены объекта приватизации;
2) определяется среднеарифметическая величин, полученных в подпункте 1) настоящего пункта;
3) определяется наименьшая стартовая цена объекта приватизации из числа объектов приватизации, выставляемых на аукцион;
4) размер гарантийного взноса принимается равным наименьшей из величин, полученных в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта.
35. Участники вправе внести любое количество гарантийных взносов, при этом один гарантийный взнос дает право покупки одного объекта приватизации.
36. Объект приватизации первый раз выставляется на аукцион с применением английского метода торгов. Метод торгов на втором и последующих аукционах определяется Продавцом.
37. Аукцион проводит Аукционист. Аукцион начинается с объявления правил его проведения. Участники и присутствующие лица не имеют права влиять на ход аукциона или нарушать правила его проведения, в противном случае они могут быть удалены Аукционистом из зала проведения аукциона.
Последовательность выставления объектов приватизации на торги должна соответствовать порядку, установленному в информационном сообщении.
38. Торги по каждому объекту приватизации начинаются с объявления Аукционистом объекта продажи, краткой характеристики объекта приватизации, который выставляется, метода проведения торгов, стартовой цены и шага изменения цены. Аукционист вправе менять шаг в процессе торгов, объявляя об этом. Шаг изменения устанавливается в пределах от 5 до 10 процентов текущей цены объекта приватизации. Интервал между повторами объявления Аукционистом цены объекта должен быть не менее 5 секунд.
39. Торги проводятся по одному из двух ниже описанных методов:
1) Английский метод торгов:
Аукционист объявляет стартовую цену объекта приватизации и шаг увеличения цены. Поднятием номера Участники торга повышают стартовую цену, но не менее чем на объявленный шаг. Аукционист объявляет  аукционные номера участвующих в торгах, закрепляет цену и
предлагает ее повысить. Торги по объекту приватизации идут до максимально предложенной цены. Участник, предложивший наиболее высокую цену за объект приватизации, объявляется Аукционистом. Аукционист трижды повторяет последнюю цену объекта приватизации и при отсутствии других поднятых номеров с ударом молотка объявляет о продаже данного объекта приватизации.
Торг по объекту приватизации считается состоявшимся только в том случае, если хотя бы два участника повысили стартовую цену объекта приватизации не менее чем на два шага увеличения цены;

34. Аукционға қатысуға арналған кепілдік жарна аукционға қойылатын барлық жекешелендіру объектілері үшін бірдей мөлшерде белгіленеді және мынадай әдістеме бойынша есептеледі.
1) әрбір жекешелендіру объектісі бойынша жекешелендіру объектісінің алғашқы бағасынан 1 пайыздан 15 пайызға дейін (Сатушының ұйғарымы бойынша) айқындалады;
2) осы тармақтың 1) тармақшасында алынған орташа арифметикалық шамасы айқындалады;
3) аукционға қойылатын жекешелендіру объектілерінің ішінен жекешелендіру объектісінің ең төменгі бастапқы бағасы айқындалады;
4) кепілдік жарнаның мөлшері осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында алынған ең төменгі шамасына тең мөлшерде қабылданады.
35. Қатысушылар кепілдік жарнаны кез-келген санда енгізуге құқылы, бұл орайда бір кепілдік жарна бір жекешелендіру объектісін сатып алуға құқық береді.
36. Жекешелендіру объектісі алғашында аукционға сауда-саттықтардың ағылшын әдісі қолданыла отырып шығарылады. Екінші және одан кейінгі аукциондардағы сауда-саттықтардың әдісін Сатушы белгілейді.
37. Аукционды Аукционшы жүргізеді. Аукцион оның өткізу тәртібін жариялаудан басталады. Қатысушылар мен қатысып отырған тұлғалар аукцион барысына ықпал етуге немесе оны өткізу ережесін бұзуға құқығы жоқ, басқаша жағдайда оларды Аукционшы аукцион өткізіліп отырған залдан шығарып жіберуі мүмкін.
Жекешелендіру объектілерін сауда-саттықтарға қоюдың реті ақпараттық хабарламада белгіленген тәртіпке сәйкес келуі тиіс.
38. Әрбір жекешелендіру объектісі бойынша сауда-саттықтар Аукционшының сату объектісін, қойылып отырған жекешелендіру объектісінің қысқаша сипаттамасын сауда-саттықтарды өткізудің әдісін, бастапқы бағасын және бағаның өзгеру қадамын жариялауынан басталады. Аукционшы сауда-саттықтар процесі кезінде қадамды осы туралы хабарлай отырып, өзгертуге құқылы. Өзгерту қадамы жекешелендіру объектісінің 5 пайыздан 10 пайызға дейінгі ағымдағы бағасы шегінде белгіленеді. Аукционшының объект бағасын қайталап жариялау арасындағы үзіліс 5 секундтан кем болмауы тиіс.
39. Сауда-саттықтар төменде сипатталған екі әдістің бірі бойынша өткізіледі:
1) Сауда-саттықтардың ағылшын әдісі:
Аукционшы жекешелендіру объектісінің бастапқы бағасын және бағаның арттырылу қадамын жариялайды. Сауда-саттықтардың қатысушылары нөмірді көтере отырып бастапқы бағаны арттырады, бірақ жарияланған қадамнан кем болмауы тиіс. Аукционшы сауда-саттықтарға
қатысушылардың аукциондық нөмірлерін жариялайды, бағаларын бекітеді және оны көтеруді ұсынады. Жекешелендіру объектісі бойынша сауда-саттықтар ұсынылған ең жоғары бағаға дейін жүргізіледі. Жекешелендіру объектісі үшін біршама жоғары баға ұсынған қатысушыны Аукционшы жариялайды. Аукционшы жекешелендіру объектісінің соңғы бағасын үш мәрте қайталайды және басқа нөмір көтерілмеген жағдайда балғаны соғып, жекешелендіру объектісінің сатылғандығы туралы жариялайды.
Жекешелендіру объектісінің бастапқы бағасын, егер ең болмағанда екі қатысушы бағаны арттырудың кемінде екі арттырған жағдайда ғана, жекешелендіру объектісі бойынша сауда-саттықтар өткізілген болып саналады.

2) Голландский метод торгов:
Аукционист объявляет стартовую цену объекта приватизации и понижает ее с заявленным шагом, объявляя новую цену. Аукционист называет номер Участника, который первый поднял аукционный номер при объявленной цене и с ударом молотка объявляет его Победителем по
данному объекту приватизации. Если при объявлении Аукционистом минимальной цены объекта приватизации ни один из Участников не изъявил желания приобрести данный объект приватизации, то этот объект приватизации снимается с торгов.
В случае, если момент объявления цены одновременно поднимаются два или более номера, то Аукционист начинают повышать цену на величину фиксированного шага до момента определения
Победителя. Объявленный шаг должен быть равен установленному шагу на торгах по голландскому методу, но в сторону увеличения. Если при повышении цены никто из лиц, участвующих в торгах, одновременно поднявших свои  номера, не изъявил желание приобрести его по цене с
повышением, то Аукционист вправе прибегнуть к процедуре жеребьевки.
Торг по объекту приватизации считается несостоявшимся в случае, если на момент его проведения остался только один зарегистрированный Участник, имеющий неиспользованный гарантийный взнос, за исключением третьих и последующих торгов, на которых объект приватизации может быть продан единственному Участнику.
40. Результаты торгов по каждому объекту приватизации оформляются протоколом о результатах торгов, который подписывается председателем комиссии, всеми членами комиссии, Аукционистом и Победителем по окончании торга по каждому объекту приватизации. Член
комиссии имеет право письменно изложить свое особое мнение в протоколе или приложить его к протоколу. Аукционист вправе объявить перерыв для подписания протокола, но не более чем на 10 минут. Протокол составляется по одному экземпляру для Продавца, Покупателя и Организатора. Организатор обязан передать Продавцу один экземпляр протокола о результатах торгов не позднее дня, следующего за днем проведения аукциона.
41. Протокол о результатах торгов является документом, фиксирующим результаты торгов и обязательства Победителя и Продавца заключить договор купли-продажи объекта приватизации по цене продажи. Победитель имеет право заключить договор купли-продажи в срок не более десяти календарных дней со дня подписания протокола, по истечении которого это право утрачивается.

2) Сауда-саттықтардың голланд әдісі:
Аукционшы жекешелендіру объектісінің бастапқы бағасын жариялайды және жаңа бағаны жариялай отырып, оны мәлімделген қадаммен төмендетеді. Аукционшы баға жарияланған кезде аукциондық нөмірді бірінші көтерген қатысушының нөмірін атайды және балғаны соғып, осы жекешелендіру объектісі бойынша оны Жеңімпаз деп жариялайды. Егер Аукционшы жекешелендіру объектісінің ең төменгі бағасын жариялаған кезде қатысушылардың бірде-бірі осы жекешелендіру объектісін сатып алуға ниет білдірмесе, онда бұл жекешелендіру объектісі сауда-саттықтардан алынады.
Егер, бағаны жариялаған сәтте екі немесе одан көп нөмір көтерілген жағдайда, онда Аукционшы бағаны Жеңімпаз анықталған сәтке дейін тіркелген қадам көлеміне көтере береді. Жарияланған қадам сауда-саттықтардың голланд әдісі бойынша белгіленген қадамына, бірақ ұлғайту жағына тең болуы тиіс. Егер, бағаны арттыру кезінде өз нөмірлерін бір мезгілде көтерген сауда-саттықтарға қатысушы тұлғалардың бірде-бірі оны арттырылған баға бойынша сатып алуға тілек білдірмесе, онда Аукционшы жеребе тастау рәсіміне жүгінуге құқылы.
Үшінші және одан кейінгі сауда-саттықтарды қоспағанда, егер оның өту сәтінде жекешелендіру объектісі бір ғана қатысушыға сатылуы мүмкін, пайдаланылмаған кепілдік жарнасы бар тек бір гимн тіркелген қатысушы қалса, жекешелендіру объектісі бойынша сауда-саттықтар өтпеген болып саналады.
40. Әрбір сатылған жекешелендіру объектісі бойынша сауда-саттықтардың нәтижелері сауда-саттықтар аяқталғанда әрбір жекешелендіру объектісі бойынша комиссияның төрағасы, комиссияның барлық мүшесі, Аукционшы және Жеңімпаз қол қойған сауда-саттықтардың нәтижелері туралы хаттамамен рәсімделеді. Комиссия мүшесі өзінің айрықша пікірін хаттамада жазбаша баяндауға немесе хаттамаға қоса беруге құқығы бар. Аукционшы хаттамаға қол қою үшін 10 минуттан аспайтын уақытқа үзіліс жариялауға құқылы. Хаттама Сатушыға Сатып алушыға және Ұйымдастырушыға арналып, бір-бір данада жасалады. Ұйымдастырушы, аукцион өткізілгеннен кейінгі күннен кешіктірмей, сауда-саттықтардың нәтижелері туралы хаттаманың бір данасын
Сатушыға беруге міндетті.
41. Сауда-саттықтардың нәтижелері туралы хаттама сауда-саттықтардың нәтижелері мен Жеңімпаздың және Сатушының сату бағасы бойынша жекешелендіру объектісінің сатып алу-сату
шартын жасасу міндеттемелерін тіркейтін құжат болып табылады. Хаттамаға қол қойылған күннен бастап, мерзімі біткенде бұл құқық жойылатын, он күнтізбелік күннен аспайтын мерзімге сатып алу-сату шартын жасасуға Жеңімпаздың құқығы бар.

42. Для организации и проведения аукциона Продавец вправе привлекать Организатора, имеющего лицензию первой категории на право осуществления профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг (осуществление брокерской и дилерской деятельности), выбранного на конкурсной основе, который проводит аукцион самостоятельно. Продавец и Организатор заключают договор на организацию аукциона по продаже объектов приватизации.
43. Договор на организацию аукциона по продаже объектов приватизации заключается в письменной форме между Продавцом и Организатором и должен содержать:
1) дату, номер и срок действия лицензии Организатора;
2) перечень объектов приватизации с разбивкой по отдельным аукционам;
3) предельные сроки проведения аукциона;
4) метод проведения торгов при продаже каждого объекта приватизации;
5) стартовую и минимальную цены каждого объекта приватизации;
6) размер гарантийного взноса и порядок его внесения;
7) перечень документов, передаваемых Организатору, по каждому объекту приватизации;
8) периодичность и форму отчетности Организатора о ходе подготовки и проведения аукциона;
9) размер и условия получения вознаграждения Организатором и порядок взаиморасчетов с Продавцом;
10) права и обязанности, ответственность Организатора и Продавца;
11) срок действия договора и условия его расторжения;
12) другие обязательные требования, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
5. Проведение тендера
44. Организация и проведение тендера осуществляется Продавцом. При выставлении объекта на новый тендер стартовая цена объекта приватизации равна начальной цене, ниже которой объект приватизации не может быть продан.
45. Гарантийный взнос для участия в тендере устанавливается для каждого объекта приватизации отдельно в пределах 1-15 процентов от начальной цены объекта приватизации.
46. Условиями тендера, в зависимости от особенностей объекта приватизации, могут быть:
обязательства по объемам, видам и срокам инвестиций в объект приватизации;
обеспечение определенного уровня объема производства, номенклатуры выпускаемой продукции или оказываемых услуг;
поставка продукции определенным потребителям;
условия ценообразования, в том числе ограничения по предельному уровню цен;
проведение природоохранных мероприятий;
сохранение или создание новых рабочих мест;
сохранение существующего порядка и условия использования объектов производственной и социальной инфраструктуры;
погашение кредиторской задолженности в установленные сроки;
погашение задолженности по заработной плате;
ограничение на совершение сделок (перепродажа, залог, передача в управление и др.) и/или запрещение определенных действий в отношении объекта приватизации в течение определенного периода времени;
другие условия по усмотрению комиссии.

42. Аукционды ұйымдастыру мен өткізу үшін бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызметтерді жүзеге асыруға (брокерлік және дилерлік қызметтерді жүзеге асыруға) бірінші санаттағы лицензиясы бар, конкурстық негізде іріктелген, аукционды дербес өткізетін
Ұйымдастырушыны тартуға Сатушы құқылы. Сатушы мен Ұйымдастырушы жекешелендіру объектілерін сату жөніндегі аукционды ұйымдастыруға шарт жасасады.
43. Жекешелендіру объектілерін сату жөніндегі аукционды ұйымдастыру шарты Сатушы мен Ұйымдастырушы арасында жазбаша нысанда жасалады және мыналарды:
1) Ұйымдастырушы лицензиясының күнін, нөмірін және әрекет ету мерзімін;
2) жекешелендіру объектілерінің жекелеген аукциондар бойынша бөліп-бөліп көрсетілген тізбесін;
3) аукционды өткізудің шекті мерзімін;
4) әрбір жекешелендіру объектісін сату кезіндегі сауда-саттықтарды жүргізудің әдісін;
5) әрбір жекешелендіру объектісінің бастапқы және ең төменгі бағасын;
6) кепілдік жарнасының мөлшері мен оны енгізудің тәртібін;
7) Ұйымдастырушыға әрбір жекешелендіру объектісі бойынша берілетін құжаттардың тізбесін;
8) аукционды дайындау мен өткізудің барысы туралы Ұйымдастырушы есебінің кезең-кезеңдігін және нысанды;
9) Ұйымдастырушылардың сыйақыларының мөлшері мен алу шарттарын және Сатушымен өзара есеп айырысудың тәртібін;
10) Ұйымдастырушы мен Сатушының құқықтары мен міндеттерін, жауапкершілігін;
11) шарттық әрекет ету мерзімін және оны бұзу шарттарын;
12) Қазақстан Республикасының заңнамаларында көзделген басқа да міндетті талаптарды қамтуы тиіс.
5. Тендерді өткізу
44. Тендерді ұйымдастыру мен өткізуді Сатушы жүзеге асырады. Объектіні бірінші тендерге қойған кездегі жекешелендіру объектісінің бастапқы бағасы, жекешелендіру объектісі одан төмен сатылуы мүмкін емес алғашқы бағаға тең.
45. Тендерге қатысуға арналған кепілдік жарна жекешелендіру объектісінің бастапқы бағасынан 1-15 пайыз шегінде әрбір жекешелендіру объектісі үшін жеке белгіленеді.
46. Жекешелендіру объектісінің ерекшеліктеріне байланысты тендердің шарттары бола алады:
жекешелендіру объектісіне тартылатын инвестициялардың көлемі, түрі және мерзімі бойынша міндеттемелер;
өндіріс көлемінің, шығарылатын өнімдер номенклатураларының немесе көрсетілетін қызметтердің белгілі бір деңгейін қамтамасыз ету;
белгілі бір тұтынушыларға өнімдерді жеткізу;
баға жасау шарттары, оның ішінде бағаның шекті деңгейі бойынша шектеу;
табиғат қорғау шараларын жүргізу;
жұмыс орындарының санын сақтау немесе жаңа жұмыс орындарын құру;
өндірістік және әлеуметтік инфрақұрылым объектілерінің орын алып отырған тәртібі мен пайдалану шарттарын сақтау;
кредиторлық берешектерді белгіленген мерзімінде өтеу;
жалақы төлемдері бойынша берешектерді өтеу;
мәмілелерді жасауды шектеу (қайта сату, кепілге, сенімді басқаруға беру және т.б.) және/немесе жекешелендіру объектісіне қатысты белгілі бір уақыт ішінде белгілі бір іс-қимылдарға тыйым салу;
комиссияның қалауы бойынша басқа да шарттар болуы мүмкін.

47. Комиссия рекомендует для утверждения Продавцом условия тендера, стартовую цену объекта приватизации, устанавливает размер гарантийного взноса и осуществляет иную деятельность по организации тендера.
48. Если количество зарегистрированных Участников тендера менее двух, то тендер объявляется несостоявшимся, за исключением третьих и последующих торгов, на которых объект приватизации может быть продан единственному Участнику.
49. На заседании комиссии заявки с предложениями Участников изучаются и сравниваются всеми членами комиссии. Комиссия проверяет соблюдение всех формальностей, определяет наличие требуемых сведений и документов.
50. При проведении коммерческого тендера комиссия объявляет Победителем тендера Участника, предложение которого содержит наивысшую цену за объект приватизации и удовлетворяет условиям тендера.
В случае, если на коммерческом тендере предложения двух и более Участников содержат одинаковую цену и удовлетворяют условиям тендера, то для определения Победителя между ними проводится аукцион с применением английского метода торгов по цене за объект приватизации.
51. При проведении инвестиционного тендера Победителем объявляется Участник, предложение которого содержит наиболее эффективную инвестиционную программу и удовлетворяет условиям тендера.
В случае, если на инвестиционном тендере инвестиционные программы двух и более Участников содержат одинаковое предложение по инвестициям и другим факторам и удовлетворяют условиям тендера, то для определения Победителя между ними проводится аукцион с применением английского метода торгов по цене за объект приватизации.
52. Результаты тендера по каждому проданному объекту приватизации оформляются протоколом о результатах торгов, который подписывается председателем комиссии, всеми членами комиссии и Победителем тендера по окончании торга по каждому объекту приватизации. Член комиссии имеет право письменно изложить свое особое мнение в протоколе или приложить его к протоколу.
В ходе проведения тендера, когда тендерные предложения  Участников требуют уточнения, Комиссия вправе, в целях получения необходимой информации в зависимости от особенностей объекта приватизации, привлечь специалистов для получения соответствующего заключения.
Не позднее дня, следующего за днем принятия решения по итогам рассмотрения заявок Участников, Комиссия объявляет результаты тендера всем Участникам.
53. Протокол составляется по одному экземпляру для Продавца и Покупателя.
54. Протокол о результатах торгов является документом, фиксирующим результаты торгов и обязательства Победителя и Продавца заключить договор купли-продажи объекта приватизации на условиях, являющихся результатом тендера. Победитель имеет право заключить договор купли-продажи в срок не более десяти календарных дней со дня подписания протокола, по истечении которого это право утрачивается, кроме случаев, когда необходимо уточнение отдельных моментов передачи или продажи объекта по результатам тендера.

47. Комиссия Сатушының тендер шарттарын, жекешелендіру объектісінің бастапқы бағасын бекіту үшін ұсыныс жасайды, кепілдік жарнасының көлемін белгілейді және тендерді ұйымдастыру жөнінде өзге де қызметтерді жүзеге асырады.
48. Егер тіркелген қатысушылардың саны екеуден аз болса, онда жекешелендіру объектісі бір ғана қатысушыға сатылуы мүмкін, үшінші және одан кейінгі сауда-саттықтарды қоспағанда, тендер өтпеген болып саналады.
49. Комиссияның отырысында қатысушылардың ұсыныстары жазылған өтінімдерді комиссияның барлық мүшелері зерделейді және салыстырады. Комиссия барлық ресми жағдайлардың сақталуын тексереді, талап етілетін мәліметтер мен құжаттардың бар-жоғын айқындайды.
50. Коммерциялық тендерді өткізу барысында комиссия ұсынысы жекешелендіру объектісі үшін біршама жоғары мәнге ие болған және тендердің шарттарын қанағаттандырған қатысушыны тендердің Жеңімпазы деп жариялайды.
Егер коммерциялық тендерде екі және одан көп қатысушының ұсынысы бірдей бағаға ие болса және тендер шарттарын қанағаттандырса, онда Жеңімпазды анықтау үшін олардың арасында
жекешелендіру объектісінің бағасы бойынша сауда-саттықтардың ағылшын әдісі қолданыла отырып, аукцион өткізіледі.
51. Инвестициялық тендер өткізу кезінде ұсынысы біршама тиімді инвестициялық бағдарламаға ие және тендер шарттарын қанағаттандыратын қатысушы Жеңімпаз деп жарияланады.
Егер, инвестициялық тендерде екі және одан көп қатысушының инвестициялық бағдарламалары инвестициялар және басқа да факторлар бойынша бірдей ұсыныстарға ие болса және тендер шарттарын қанағаттандырса, онда Жеңімпазды анықтау үшін олардың арасында жекешелендіру объектісінің бағасы бойынша сауда-саттықтардың ағылшын әдісі қолданыла отырып аукцион өткізіледі.
52. Әрбір сатылған жекешелендіру объектісі бойынша тендердің нәтижелері сауда-саттықтар аяқталғанда әрбір сатылған жекешелендіру объектісі бойынша комиссияның төрағасы, комиссияның барлық мүшесі және тендердің Жеңімпазы қол қойған сауда-саттықтардың
нәтижелері туралы хаттамамен ресімделеді. Комиссия мүшесі өзінің айрықша пікірін хаттамада жазбаша баяндауға немесе хаттамаға қоса беруге құқығы бар.
Тендер аяқталғаннан кейінгі үш жұмыс күнінен кешіктірмей, комиссия барлық қатысушыларға тендердің нәтижелерін жариялайды.
53. Хаттама Сатушы және Сатып алушы үшін бір-бір данада жасалады.
54. Сауда-саттықтардың нәтижелері туралы хаттама сауда-саттықтардың нәтижелері мен Жеңімпаздың және Сатушының тендердің нәтижесі болып табылатын шарттармен жекешелендіру
объектісінің сатып алу-сату шартын жасасу міндеттемелерін тіркейтін құжат болып табылады. Объектінің тендер нәтижесі бойынша сату немесе табыстаудың жеке кездерін анықтау қажеттілігінен басқа жағдайларда, хаттамаға қол қойылған күннен бастап, мерзімі біткенде
бұл құқық жойылатын, он күнтізбелік күннен аспайтын мерзімге сатып алу-сату шартын жасасуға Жеңімпаздың құқығы бар.

55. В случае, если объект не продан на тендере, Продавец по рекомендации комиссии принимает решение о способе его продажи, изменении цены и условий тендера.
56. В исключительных случаях, затрагивающих государственную безопасность, охрану окружающей природной среды, внешнеэкономическое положение Республики Казахстан, определяемых Правительством Республики Казахстан, определяемых Правительством Республики Казахстан, тендер может быть закрытым.
При проведении закрытого тендера публикация информационного сообщения в средствах массовой информации не производится. Участие на закрытом тендере принимает ограниченный круг Участников, определенный Правительством Республики Казахстан. Письменные приглашения на участие в закрытом тендере со всеми условиями закрытого тендера рассылает Продавец. Регистрация лиц, которым направлено приглашение на участие, и желающих принять участие в
закрытом тендере производится со дня рассылки письменных приглашений и заканчивается за один день до проведения закрытого тендера.
57. Порядок проведения закрытого тендера регулируется пунктами 44-57 настоящих Правил.
6. Конкурс путем двухэтапных процедур
58. Конкурс путем двухэтапных процедур проводится с участием финансового советника по решению Правительства Республики Казахстан, определяющего приоритет цены и/или иных условий
приватизации.
59. Конкурс путем двухэтапных процедур включает в себя следующий план мероприятий:
1) привлечение финансового советника в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о государственных закупках;
2) всесторонний анализ объекта приватизации, оценка его стоимости и формирование для потенциальных покупателей (инвесторов) информационной базы данных об объекте приватизации;
3) публикация Продавцом извещения о продаже объекта приватизации в официальных изданиях на государственном и русском языках, а также рассылка финансовым советников предложения о продаже потенциальным покупателям (инвесторам);
4) формирование финансовым советником перечня заявок, содержащего предложения потенциальных покупателей (инвесторов);
5) проведение Продавцом с участием финансового советника переговоров с потенциальными покупателями (инвесторами) по перечню заявок с целью выявления не менее двух потенциальных покупателей (инвесторов), представивших в ходе переговоров наилучшие предложения (первый этап конкурса);
6) проведение Продавцом с участием финансового советника переговоров с победителем первого этапа на предмет улучшения ранее предложенных условий (второй этап конкурса).
60. По итогам проведения каждого этапа переговоров Продавцом, финансовым советником и всеми Участниками конкурса путем двухэтапных процедур подписывается протокол о его результатах.

55. Егер объекті тендерде сатылмаса, Сатушы комиссияның ұсынысы бойынша оны сатудың әдісін, бағаны және тендер шартын өзгерту туралы шешім қабылдайды.
56. Мемлекеттің қауіпсіздігін, қоршаған табиғи ортаны қорғауды, Қазақстан Республикасының сыртқы экономикалық жағдайын қамтитын Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған ерекше жағдайларда тендер жабық өткізілуі мүмкін.
Жабық тендерді өткізу кезінде бұқаралық ақпарат құралдарында ақпараттық хабарлама жарияланбайды. Жабық тендерге Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған қатысушылардың шектеулі тобы қатысады. Жабық тендерге қатысуға арналған жазбаша шақыруды жабық тендердің барлық шарттарымен қоса Сатушы жібереді. Жабық тендерге қатысуға шақыру жіберілген және қатысуға тілек білдірген тұлғаларды тіркеу жазбаша шақыру жіберілген күннен бастап жүргізіледі және жабық тендердің өткізілуіне бір күн қалғанда аяқталады.
57. Жабық тендерді өткізудің тәртібі осы Ереженің 41-54 тармақтарымен реттеледі.
6. Екі кезеңді жосық арқылы конкурс
58. Екі кезеңді рәсім арқылы конкурс жекешелендіру бағасының басымдығын және/немесе өзге де шарттарын айқындайтын Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша қаржы кеңесшісінің қатысуымен өткізіледі.
59. Екі кезеңді жосық арқылы конкурс мынадай іс-шаралар жоспарын қамтиды:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы кеңесшісін тарту;
2) жекешелендіру объектісін жан-жақты талдау, оның құнын бағалау және ықтимал сатып алушылар (инвесторлар) үшін жекешелендіру объектісі туралы ақпараттық дерекқорды қалыптастыру;
3) Сатушының жекешелендіру объектісін сату туралы хабарламаны ресми басылымдарда мемлекеттік және орыс тілдерінде жариялауы, сондай-ақ қаржы кеңесшісінің ықтимал сатып алушыларға (инвесторларға) сату туралы ұсыныстар жіберуі;
4) Қаржы кеңесшісінің ықтимал сатып алушылардың (инвесторлардың) ұсыныстарын қамтитын өтінімдер тізбесін қалыптастыруы;
5) Сатушының қаржы кеңесшісінің қатысуымен келіссөздер барысында ең жақсы ұсыныстар (конкурстың бірінші кезеңі) ұсынған кемінде екі ықтимал сатып алушыларының (инвесторларының) анықтау мақсатында өтініміндер тізбесі бойынша ықтимал сатып алушылармен
(инвесторлармен) келіссөздер жүргізуі;
6) Сатушының қаржы кеңесшісінің қатысуымен бұрын ұсынылған шарттарды жақсарту мәніне бірінші кезеңнің жеңімпаздарымен келіссөздер жүргізуі (екінші кезең).
60. Сатушы, қаржы кеңесшісі және екі кезеңді жосық арқылы конкурстың барлық қатысушылары келіссөздің әрбір кезеңінің өткізілу қорытындылары бойынша оның нәтижелері туралы хаттамаға қол қояды.

61. Выигравшим конкурс путем двухэтапных процедур признается потенциальный покупатель (инвестор), предложивший в ходе второго этапа конкурса путем двухэтапных процедур наилучшие условия.
62. В случае отказа или уклонения Победителем конкурса путем двухэтапных процедур от подписания договора купли-продажи в сроки, установленные Продавцом, договор купли-продажи подписывается с потенциальным покупателем (инвестором), предложение которого признано наилучшим после предложения Победителя.
7. Прямая адресная продажа
63. В случае признания доверительного управляющего либо нанимателя (арендатора) выполнившим условия договора доверительного управления либо имущественного найма (аренды) с правом последующего выкупа в отношении доверительного управляющего либо нанимателя
(арендатора) производится прямая адресная продажа на объект приватизации в соответствии с пунктами 65-73 настоящих Правил.
64. При прямой адресной продаже цена объекта определяется по соглашению сторон, но не ниже цены установленной на момент передачи объекта доверительному управляющему либо нанимателю (арендатору).
8. Порядок расчета с покупателями и оформление
права собственности
65. Договор купли-продажи заключается в письменной форме между Продавцом и Покупателем и должен содержать ссылку на протокол о результатах торгов, как основание заключения договора.
66. Расчеты по договору купли-продажи производятся между Продавцом и Покупателем, при этом Покупатель производит расчеты в следующем порядке:
1) авансовый платеж вносится в размере не менее 15 процентов от цены продажи объекта приватизации в срок не позднее 10 банковских дней со дня подписания договора купли-продажи. Гарантийный взнос засчитывается в счет причитающегося авансового платежа.
2) оставшаяся сумма должна быть внесена по договоренности сторон, но не позднее 30 календарных дней со дня подписания договора купли-продажи.
67. В случае просрочки авансового или окончательного платежа Продавец вправе расторгнуть договор в одностороннем порядке и потребовать от Покупателя возмещения реальных убытков в части, не покрытой гарантийным взносом.
68. Оплата в рассрочку допускается лишь в случаях, когда условия возможной рассрочки были заблаговременно доведены до сведения участников торгов. При этом размер первоначального взноса не может быть меньше 15 процентов от цены продажи, а период рассрочки не должен превышать 3-х лет.
Первоначальный взнос должен быть внесен Покупателем в течение 30 календарных дней со дня подписания договора купли-продажи. При внесении последующих сумм, на еще не внесенные суммы начисляются проценты в размере, установленном соглашением сторон.
Обеспечением своевременного погашения платежей служит право залога Продавца на приобретенный покупателем объект приватизации, если иной способ обеспечения не предусмотрен договором купли-продажи.

61. Екі кезеңді жосық арқылы конкурстың екінші кезеңі барысында ең жақсы шарттарды ұсынған ықтимал сатып алушы (инвестор) екі кезеңді жосық арқылы конкурстың жеңімпазы болып танылады.
62. Екі кезеңді жосық арқылы конкурстың Жеңімпазы сатып алу-сату шартына Сатушы белгілеген мерзімде қол қоюдан бас тартқан немесе жалтарған жағдайда, сатып алу-сату шартына ұсынысы Жеңімпаздың ұсынысынан кейін ең жақсы деп танылған ықтимал сатып алушы (инвестор) қолын қояды.
7. Тікелей адрестік сату
63. Сенімгерлікпен басқарушыны немесе жалға алушыны мүлікті сенімгерлікпен басқару немесе жалдау келісім-шартының шарттарын орындаған деп таныса кейіннен сатып алу құқығымен сенімгерлікпен басқарушыға немесе жалға алушыға қатысты жекешелендіру объектісін осы Ереженің 65-73 баптарына сәйкес тікелей адрестік сатылу жүзеге асырылады.
64. Тікелей адрестік сатылу кезінде объектінің бағасы тараптардың келісім бойынша анықталады, бірақ ол объектіні сенімгерлікпен басқарушыға немесе жалға алушыға табыстау кезінде белгіленген бағадан төмен болмауы тиіс.
8. Сатып алушылармен есеп айырысудың тәртібі және меншік құқығын ресімдеу
65. Сатып алу-сату шарты жазбаша түрде Сатушы мен Сатып алушы арасында жасалады және келісім-шарт жасасудың негізі ретінде сауда-саттықтардың нәтижелері туралы хаттамаға жасалған сілтемені қамтуы тиіс.
66. Сатып алу-сату шарты бойынша есеп айырысулар түрде Сатушы мен Сатып алушы арасында жүргізіледі, бұл орайда Сатып алушы есеп айырысуларды мынадай тәртіппен жүргізеді:
1) аванстық төлем жекешелендіру объектісін сату бағасынан кемі 15 пайыз мөлшерінде сатып алу-сату шартына қол қойылған күннен бастап 10 банктік күннен кешіктірілмей енгізіледі. Кепілдік жарна тиесілі аванстық төлем есебіне есептеледі;
2) қалған сома тараптардың уағдаласуы бойынша, бірақ сатып алу-сату шартына қол қойылған күннен бастап 30 күнтізбелік күннен кешіктірілмей енгізілуі тиіс.
67. Аванстық немесе түпкілікті төлемнің мерзімі өткен жағдайда Сатушы шартты бір жақты тәртіппен бұзуға және Сатып алушыдан іс жүзіндегі зиянның кепілдік жарнамен жабылмаған бөлігін өтеуді талап етуге құқылы.
68. Ықтимал бөліп-бөліп төлеудің шарты сауда-саттықтарға қатысушылардың назарына алдын-ала жеткізілген жағдайда ғана бөліп-бөліп төлеуге рұқсат етіледі. Бұл орайда бастапқы жарнаның мөлшері сату бағасынан 15 пайызға кем болмауы, ал бөліп-бөліп төлеудің кезеңі 3 жылдан аспауы тиіс.
Бастапқы жарнаны Сатып алушы сатып алу-сату шартына қол қойылған күннен бастап 30 күнтізбелік күн ішінде енгізуі тиіс. Одан кейінгі соманы енгізген жағдайда, әлі енгізілмеген сомаға тараптардың келісімімен белгіленген мөлшерде пайыз есептеледі.
Егер қамтамасыз етудің өзге тәсілі сатып алу-сату шартымен көзделмесе, сатып алушы алған жекешелендіру объектісіне Сатушының кепіл құқығы төлемдердің уақытылы өтелуін қамтамасыз етуге қызмет етеді.

69. Передача объекта, за исключением государственного пакета акций, производится после полной оплаты Покупателем Цены продажи по договору купли-продажи путем подписания акта приема-передачи объекта приватизации, который является основанием для проведения
государственной регистрации об изменении собственника на проданный объект приватизации. Передача государственных пакетов акций производится после полной оплаты Покупателем Цены продажи по договору купли-продажи путем подписания приказа о переводе ценных бумаг.
70. Право собственности на объект приватизации наступает у Покупателя с момента регистрации сделки в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
9. Средства, полученные от продажи объекта приватизации
71. Средства, полученные от продажи объектов, направляются в местный бюджет.
72. Вознаграждение, причитающееся Организатору, включается в расходы Продавца на подготовку и проведение аукциона.
73. Расходы на организацию и проведение аукционов и тендеров осуществляются за счет средств местного бюджета.

69. Акциялардың мемлекеттік пакеттерін қоспағанда, объектілерді беру Сатып алушы сатып алу-сату шарты бойынша Сатып алушы Сату бағасын толық төлегеннен кейін меншік иесінің сатылған жекешелендіру объектісін өзгерткендігі туралы мемлекеттік тіркеу жүргізу үшін негіз болып табылатын жекешелендіру объектісінің қабылдау-беру актісіне қол қою арқылы жүргізіледі.
Акциялардың мемлекеттік пакеттерін беру Сатып алушы сатып алу-сату шарты бойынша Сатып алушы Сату бағасын толық төлегеннен кейін бағалы қағаздарды аудару туралы бұйрыққа қол қою арқылы жүргізіледі.
70. Сатып алушы жекешелендіру объектісінің меншік құқығына Қазақстан Республикасының заңнамаларында көзделген тәртіппен мәміленің тіркелген сәтінен бастап ие болады.
9. Жекешелендіру объектісін сатудан алынған қаражат
71. Объектілерді сатудан алынған қаражат жергілікті бюджетке жіберіледі.
72. Ұйымдастырушыға тиесілі сыйақы Сатушының аукционды даярлау мен өткізуге арналған шығыстарына жатқызылады.
73. Аукциондар мен тендерлерді ұйымдастыруға және өткізуге арналған шығыстар жергілікті бюджеттің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.