Об утверждении Правил о приеме экзаменов и выдачи удостоверений на право управления тракторами и изготовленными на их базе самоходными шасси и механизмами, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами и механизмами, а также специальных машин повышенной проходимости
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 января 2004 года № 33. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 марта 2004 года № 2725. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15-07/32
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 25.01.2013 № 15-07/32.
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 06.11.2008 N 682 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
Во исполнение Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" приказываю:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 06.11.2008 N 682 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
1. Утвердить прилагаемые Правила о приеме экзаменов и выдачи удостоверений на право управления тракторами и изготовленными на их базе самоходными шасси и механизмами, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами и механизмами, а также специальных машин повышенной проходимости.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 06.11.2008 N 682 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
2. Департаменту сельскохозяйственного машиностроения и технической политики Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Доскенов М.Ж.) в установленном законодательством порядке:
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) принять иные меры, вытекающие из настоящего приказа.
3. Признать утратившими силу:
1) Положение о порядке аттестации и присвоения квалификации лицам, овладевающим профессией тракториста-машиниста, и допуска их к управлению тракторами и другими самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами, утвержденное Заместителем Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 5 декабря 1994 года (зарегистрированное в Министерстве юстиции от 5 декабря 1994 года N 30);

Тракторларды және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдерді, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерін, сондай-ақ жоғары өтімді арнайы машиналарды жүргізу құқығына емтихандар қабылдау және куәліктер беру жөніндегі ережелерді бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2004 жылғы 29 қаңтардағы N 33 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 1 наурызда тіркелді. Тіркеу N 2725. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15-07/32 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.01.2013 № 15-07/32 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбына өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2008.11.06 N 682 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Заңын орындау үшін бұйырамын:
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2008.11.06 N 682 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Тракторларды және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдерді, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерін, сондай-ақ жоғары өтімді арнайы машиналарды жүргізу құқығына емтихандар қабылдау және куәліктер беру жөніндегі ережелер бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2008.11.06 N 682 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ауыл шаруашылығы машиналарын жасау және техникалық саясат департаменті (Доскенов М.Ж.) заңнамаларда белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықтан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.
3. Мыналардың күші жойылған деп танылсын:
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің орынбасары 1994 жылғы 5 желтоқсанда бекіткен (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1994 жылғы 5 желтоқсанда N 30 мемлекеттік тіркеуден өткен) Аттестациялау, тракторист-машинист мамандығын меңгерген адамдарға біліктілік беру және оларға тракторлар, басқа өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиорациалық және жол құрылыс машиналарын жүргізуге рұқсат беру тәртібі туралы ереженің ;

2) Инструкцию о порядке выдачи удостоверений тракториста-машиниста на управление тракторами, другими самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами, утвержденное Заместителем Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 октября 1993 года (зарегистрированную в Министерстве юстиции от 5 декабря 1994 года N 31).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан Евниева А.К.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 06.11.2008 N 682 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан - Министр
Согласовано:
Вице-Министр образования и науки
Республики Казахстан
от 3 февраля 2004 года
Утверждены
Приказом Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан - Министра
сельского хозяйства Республики Казахстан
от 29 января 2004 г. N 33
Правила
о приеме экзаменов и выдачи удостоверений на право управления
тракторами и изготовленными на их базе самоходными шасси и
механизмами, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными
и дорожно-строительными машинами и механизмами, а также
специальных машин повышенной проходимости
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 06.11.2008 N 682 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны на основании Закона Республики Казахстан "О безопасности дорожного движения" и Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий".
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 06.11.2008 N 682 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
2. Настоящие Правила являются едиными и обязательными для исполнения всеми юридическими лицами и гражданами Республики Казахстан, а также иностранными гражданами и лицами без гражданства, находящимися или проживающими на территории республики, устанавливают категории тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, а также специальных машин повышенной проходимости (далее - машины), порядок приема экзаменов, выдачи гражданам удостоверений тракториста-машиниста и допуска трактористов-машинистов к управлению машинами.

2) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің орынбасары 1993 жылғы 29 қазанда бекіткен (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1994 жылғы 5 желтоқсанда N 31 мемлекеттік тіркеуден өткен) Тракторлар, басқа өздігінен жүретін ауыл шаруашылық мелиорациялық және жол-құрылыс машиналарын жүргізуге рұқсат беретін тракторист-машинист куәлігін беру туралы нұсқаудың .
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы Вице-Министрі А. Евниевке жүктелсін.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2008.11.06 N 682 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
5. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары-Министр
Келісілді:
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
Вице-Министрі
____________________
2004 жыл 3 ақпан
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрінің
2003 жылғы 29 қаңтардағы
N 33 бұйрығымен бекітілген
Тракторларды және олардың базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер мен механизмдерді, өздігінен жүретін
ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары
мен механизмдерін, сондай-ақ жоғары өтімді арнайы
машиналарды жүргізу құқығына емтихандар қабылдау
және куәліктер беру жөніндегі
Ереже
Ескерту. Ереженің тақырыбына өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2008.11.06 N 682 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Жол жүрісі қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңына және Қазақстан Республикасының "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Заңына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2008.11.06 N 682 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
2. Осы Ереже Қазақстан Республикасының барлық заңды тұлғалары мен азаматтары үшін, сондай-ақ республика аумағында жүрген немесе тұратын шетел азаматтарына және азаматтығы жоқ адамдар үшін бірігей әрі міндетті болып табылады, тракторларды және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдерді, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылысы машиналары және механизимдер, сондай-ақ жоғары өтімді арнайы машиналары (бұдан әрі - машиналар) категориясын, сондай-ақ емтихан қабылдаудың, азаматтарға тракторист-машинист куәлігін берудің және тракторист-машинистердің машиналарды жүргізудің бірыңғай тәртібін белгілейді.

Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 06.11.2008 N 682 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
3. Лица, имеющие удостоверение тракториста-машиниста с разрешающими отметками в графах "А","Б","В","Г","Д", могут управлять:
"А" - колесными тракторами класса до 30 кН (3,0 тс);
"Б" - колесными тракторами класса до 60 кН (6,0 тс);
"В" - гусеничными тракторами;
"Г" - самоходными сельскохозяйственными машинами;
"Д" - самоходными мелиоративными машинами и дорожно-строительными машинами, в том числе экскаваторами, тракторами со смонтированными мелиоративными и дорожно-строительными машинами.
4. Для трактористов-машинистов предприятий, организаций и учреждений независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности, а также граждан, имеющих в личной собственности тракторы и другие самоходные машины, вводится единая форма удостоверения тракториста-машиниста (Приложение 1).
5. Прием экзаменов, выдача удостоверений тракториста-машиниста и допуск водителей к управлению машинами категорий "А", "Б", "В", "Г", "Д" производится Государственной технической инспекцией территориальных инспекций Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Гостехинспекция).
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 06.11.2008 N 682 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
6. Подготовка и переподготовка трактористов-машинистов осуществляется учебными организациями, независимо от ведомственной принадлежности и форм собственности, деятельность которых соответствует действующему законодательству по единым учебным планам и типовым программам, разработанным Министерством образования и науки и согласованным Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан.
7. Удостоверение дает трактористу-машинисту право на управление машинами на всей территории Республики Казахстан.
2. Порядок приема экзаменов и выдачи
удостоверений тракториста-машиниста
8. Теоретический и практический экзамены на право управления машинами всех категорий принимаются экзаменационными комиссиями в регистрационных пунктах Гостехинспекции.
9. Экзаменационная комиссия по приему теоретических и практических экзаменов должна состоять не менее чем из 3-х человек. Состав комиссии, в которую должны входить:
работник Гостехинспекции (председатель комиссии);
представители от учебных организаций, занимающихся подготовкой трактористов-машинистов, транспортных предприятий и общественных организаций (члены комиссии).
Вводить в состав экзаменационной комиссии преподавателя или мастера производственного обучения, осуществляющих подготовку экзаменуемой группы, запрещается.

Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2008.11.06 N 682 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
3. Тұсына "А", "Б", "В", "Г", "Д" бағандарында рұқсат белгілері қойылған тракторист-машинистің куәлігі бар адамдар мыналарды жүргізе алады:
"А" - класы 30 кН (3,0 тк) дейінгі доңғалақты тракторларды;
"Б" - класы 60 кН (6,0 тк) дейінгі доңғалақты тракторларды;
"В" - шынжыр табанды тракторларды;
"Г" - өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы машиналарын;
"Д" - өздігінен жүретін мелиорациялық және жол-құрылысы машиналары соның ішінде экскаваторлар, мелиорациялық және жол-құрылысы машиналары орнатылған тракторларды.
4. Ведомстволық бағыныстылығы мен меншік түрлеріне қарамастан барлық кәсіпорындар, ұйымдар мен мекемелердің тракторист-машинистері үшін, сонымен қатар жеке меншігінде тракторлары, өзге де өздігінен жүретін машиналары бар азаматтар үшін тракторист-машинист куәлігінің бірыңғай нысаны енгізіледі (1-қосымша).
5. Емтихан қабылдауды, азаматтарға тракторист-машинист куәлігін беруді және "А", "Б", "В", "Г", "Д" санаттарындағы машиналарды жүргізуге рұқсат беруді Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аумақтық инспекциялары Мемлекеттік техникалық инспекциялары (бұдан әрі - Мемтехинспекция) жүргізеді.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2008.11.06 N 682 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
6. Тракторист-машинистерді даярлауды және қайта даярлауды ведомстволық бағаныштылығына және меншік түріне қарамастан қызметі қолданыстағы заңнамаға сәйкес оқу орындары Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігімен келісе отырып жасаған бірігей оқу жоспары және типті бағдарлама бойынша іске асырылады.
7. Куәлік тракторист-машинистерге Қазақстан Республикасының барлық аумағында машиналарды жүргізуге рұқсат береді.
2. Емтихандар қабылдау және тракторист-машинистің
куәліктерін беру тәртібі
8. Машиналардың барлық санаттарын жүргізу құқығына теориялық және тәжірибелік емтихандарды Мемтехинспекцияның тіркеу пунктерінде емтихан комиссиясы қабылдайды.
9. Теориялық және тәжірибелік емтихандарды қабылдайтын комиссияның құрамында кемінде 3 адам болуға тиіс.
Оның құрамында мына адамдар болуы тиіс:
Мемтехинспекция қызметкері (комиссия төрағасы);
тракторист-машинистерді даярлаумен айналысатын оқу-орнының, автокөлік кәсіпорнының және қоғамдық ұйымдардың өкілдері (комиссия мүшелері) кіреді.
Емтихан комиссиясының құрамына сыналатын топты даярлауды жүргізген оқытушылар мен өнңдірістік шеберлерді енгізуге тыйым салынады.

10. Члены экзаменационной комиссии должны знать Правила дорожного движения Республики Казахстан, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 ноября 1997 года N 1650 "Об утверждении Правил дорожного движения Республики Казахстан, Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации и обязанностей должностных лиц и участников дорожного движения и Перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам" (внесены изменения постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 мая 1999 года N 643), методику приема экзаменов и иметь:
высшее или среднетехническое образование по специальности механизация сельского хозяйства;
удостоверение тракториста-машиниста той категории, по которой они будут проводить экзамены.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 06.11.2008 N 682 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
11. Экзамены от лиц, обучающихся в учебных организациях, исходя из условий, могут быть приняты как по месту обучения, так и по месту расположения экзаменационной комиссии в соответствии с заявками, представляемыми в подразделения Гостехинспекции не позднее 25-го числа предшествующего месяца.
12. Для получения удостоверения тракториста-машиниста на право управления машинами кандидатами в трактористы-машинисты в подразделение Гостехинспекции или экзаменационной комиссии представляются:
заявление (Приложение 2);
копии диплома и выписки из семестровых и экзаменационных ведомостей или приложений к диплому (для лиц, указанных в пункте 26 настоящих Правил);
копия свидетельства о прохождении обучения по программе соответствующих категорий машин (Приложение 3);
медицинскую справку установленного образца о пригодности к управлению тракторами, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и другими машинами (Приложение 4);
квитанцию об уплате за выдачу удостоверений;
копию документа, удостоверяющего личность;
две фотографии размерами 3,5х4,5см с белым и цветным фоном в правом нижнем углу.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 06.11.2008 N 682 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
13. Перед сдачей экзаменов на право получения удостоверения тракториста-машиниста заполняется карточка тракториста-машиниста (Приложение 5), которая вместе с удостоверением личности или документом, его заменяющим, предъявляется экзаменационной комиссии.

10. Емтихан комиссиясының мүшелері "Қазақстан Республикасының жол жүрісі ережелерін, Көлік құралдарын пайдалануға жіберу бойынша негізгі ережелерін және лауазымды тұлғалар мен жол жүрісіне қатысушылардың жол жүрісінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша міндеттері және Көлігі арнайы жарық және дыбыс беруші құралдармен жабдықталуға және арнайы түстіграфикалық схемамен боялуға жататын арнайы және жедел қызметтердің тізімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 25 қарашадағы N 1650 (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 26 мамырдағы N 643 қаулысымен өзгерістер енгізілген) Жол жүрісі ережелерін, емтихан қабылдаудың әдістемесін білуі керек және оның:
ауыл шаруашылығын механикаландыру мамандығы бойынша жоғары немесе орта арнаулы білімі;
олар емтихан алатын санат бойынша тракторист-машинист куәлігі;
Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2008.11.06 N 682 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
11. Оқу орнында оқығандардың емтиханы жағдайға байланысты сол жерде, сондай-ақ емтихан комиссиясы орналасқан жерінде бұдан бұрын өткен айдың 25-інен кешікпей берілген тапсырысқа сәйкес қабылданады.
12. Тракторист-машинистке кандидат машиналарды жүргізуге тракторист-машинист куәлігін алу үшін Мемтехинспекция бөлімшесіне немесе Мемтехинспекцияның емтихан комиссиясына мыналарды ұсынады:
өтініш (2-қосымша);
дипломның көшірмесін, семестрлік және емтихандық тізімдердің немесе дипломға қосымшаның көшірмесін (осы Ереженің 26-тармағында көрсетілген адамдар үшін);
машиналардың тиісті санаттарының бағдарламасы бойынша оқығаны туралы куәлік көшірмесін (3-қосымша);
тракторлар, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және басқа машиналарды жүргізуге жарамдылығы туралы белгіленген үлгідегі медициналық анықтаманы (4-қосымша);
берілген куәлік үшін төленген жарнаның түбіртегін;
жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмесін;
көлемі 3,5х4,5 см, төменгі оң жақ бұрышы ақ, түрлі-түсті екі фотосурет ұсынады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2008.11.06 N 682 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
13. Тракторист-машинист куәлігін алуға емтихан тапсырар алдында тракторист-машинист карточкасы толтырылып (5-қосымша), ол жеке басты куәландыратын құжатпен немесе оның орнына жүретін құжатпен бірге емтихан комиссиясына ұсынылады.

14. Сведения о представленных документах и результатах проверки заносятся в ведомость (Приложение 6), которая должна быть подписана лицами, участвовавшими в проверке.
15. Экзамены проводятся в следующей последовательности: сначала теоретический, затем - практический.
Лица, не сдавшие теоретического экзамена, к практическому экзамену не допускаются.
16. Для лиц, прошедших подготовку на право управления машинами в учебных организациях, повторный экзамен как теоретический, так и практический назначается не ранее чем через 7 суток.
Для лиц, меняющих место жительства или убывающих на военную службу, учебу, в длительную командировку (более 3-х месяцев) повторный экзамен в порядке исключения назначается не ранее чем через 5 суток при предъявлении подтверждающих документов.
Во всех остальных случаях срок сдачи экзаменов не регламентируется, но должен быть не менее одних суток.
Положительная оценка, полученная по теоретическому экзамену, считается действительной в течение трех месяцев. По истечении указанного срока кандидат в водители вновь назначается на теоретический экзамен.
17. Результаты экзаменов на основании ведомости проверки знаний лиц оформляются протоколом (Приложение 7), который должен быть подписан всеми членами экзаменационной комиссии, участвующими в приеме экзаменов.
18. Лицам, сдавшим теоретический и практический экзамены, на основании протокола выписываются удостоверения тракториста-машиниста, серии и номера которых записываются по порядку номеров в книгу выдачи удостоверений тракториста-машиниста (Приложение 8), а также в удостоверение тракториста-машиниста.
19. Заполнение удостоверений тракториста-машиниста производится от руки или же на персональных электронно-вычислительных машинах.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 06.11.2008 N 682 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
20. Обоснованность выдачи и правильность заполнения удостоверения тракториста-машиниста после проверки председателя экзаменационной комиссии заверяется его подписью и печатью.
При выдаче удостоверения тракториста-машиниста в свидетельство об окончании учебной организации записываются дата, серия, номер выданного удостоверения и наименование подразделения, выдавшего его (Приложение 3). Произведенные записи заверяются печатью.
21. Отметки в графах категорий машин, на управление которыми выдается удостоверение тракториста-машиниста, производятся штампом "Разрешено". Графы других категорий машин, на управление которыми не выдано разрешение, гасятся штампом с полосой по диагонали.

14. Тапсырылған құжаттар туралы мәліметтер мен білімін тексеру қорытындысы тізімдемеге (6-қосымша) енгізіледі, оған білімін тексеруге қатысқан тұлғалар қол қояды.
15. Емтихан мынадай кезекпен өткізіледі: алдымен теориялық, сосын практикалық. Теориялық емтиханды тапсыра алмағандар практикалық емтиханға жіберілмейді.
16. Оқу орнында машиналарды жүргізу құқығына даярлықтан өткендер үшін теориялық және практикалық емтихан екінші рет кем дегенде 7 тәуліктен кейін өткізіледі.
Басқа жерге немесе әскери қызметке, оқуға, ұзақ іссапарға (3 айдан артық) кететіндер үшін бұл тиісті құжатпен расталғанда ерекшелік ретінде емтихан 5 тәуліктен кейін алынуы мүмкін.
Басқадай жағдайларда емтихан мерзімі реттелмейді, бірақ ол бір тәуліктен кем болмауы керек. Теориялық емтиханда алынған баға 3 айға дейін күшін сақтайды. Осы уақыт өткеннен кейін жүргізушіге кандидатқа қайтадан теориялық емтихан белгіленеді.
17. Емтихандардың нәтижелері адамдардың білімін тексеру тізімінің негізінде хаттамамен бекітіледі, (7-қосымша) оған емтихан қабылдауға қатысқан комиссия мүшелерінің барлығы қол қоюы тиіс.
18. Теориялық және практикалық емтихандарды тапсырған адамдарға хаттама негізінде тракторист-машинст куәлігі беріліп, оның мәліметтері нөмірлер ретімен есеп кітабына (8-қосымша), сондай-ақ тракторист-машинистің куәлігіне жазылады.
19. Тракторист-машинист куәлігін толтыру пайдаланып қолмен жазылады немесе компьютерде басылады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2008.11.06 N 682 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
20. Тракторист-машинист куәлігінің берілуі мен дұрыс толтырылуын комиссия төрағасы тексеріп, оған қол мен мөр қойып растайды.
Тракторист-машинист куәлігін берген кезде оның нөмірі, сериясы, берілген күні мен оны берген бөлімшенің атауы оқу ұйымын бітіргені туралы куәлікке жазылады (3-қосымша). Жазулар мөрмен расталады.
21. Тракторист-машинист куәлігіне рұқсат етілген машина санатының бағанына "Рұқсат етілді" деген штамп қойылады. Рұқсат етілмеген басқа бағандарға қиғаш сызығы бар штамп қойылады.

22. Удостоверение тракториста-машиниста выдается сроком на 10 лет (о чем делаются соответствующие записи в графах "Действительно до...." или "Для особых отметок"), по истечении которого оно подлежит замене в установленном настоящими Правилами порядке.
23. При выдаче удостоверения тракториста-машиниста лицам, имеющим ограничения в сроках переосвидетельствования, установленных медицинскими комиссиями, в графе "Для особых отметок" проставляется штамп "Медсправка обязательна".
24. При получении разрешения на право управления машинами другой категории удостоверение тракториста-машиниста заменяется на новое, в которое переносятся необходимые отметки, имеющиеся в прежнем удостоверении тракториста-машиниста.
25. Удостоверения тракториста-машиниста выдаются их владельцам под личную расписку в книге выдачи удостоверений тракториста-машиниста по предъявлении удостоверения личности или документа, его заменяющего.
26. Лицам, окончившим высшие или средние специальные учебные заведения по специальности механизация сельского хозяйства, может быть дано право на управление машинами, относящимися к категории "А", "Б", "В", при предъявлении копии диплома, выписок из семестровых и экзаменационных ведомостей, приложений к диплому и сдачи в Гостехинспекции теоретического и практического экзаменов по запрашиваемым категориям.
Настоящее положение действительно в случаях, когда учебными организациями осуществлен курс обучения в объеме не меньше, чем это предусмотрено типовыми программами, разработанными и согласованными в соответствующих органах.
27. Допуск граждан к экзаменам на право управления машинами, их сдачи, выдачи удостоверений на право управления машинами осуществляется подразделениями Гостехинспекции от лиц, зарегистрированных по постоянному месту жительства и по временному пребыванию, а также от иностранных граждан, зарегистрированных в установленном порядке в органах внутренних дел по месту их пребывания.
Сноска. Пункт 27 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 06.11.2008 N 682 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
28. Удостоверения на право управления машинами, относящимися к категориям "А", "Б", "В", "Г", "Д", выдаются лицам, сдавшим в подразделениях Гостехинспекции теоретический и практический экзамены. При теоретическом экзамене проверяются знания Правил дорожного движения и других дисциплин, касающихся безопасности дорожного движения и предусмотренных программами обучения. При практическом экзамене проверяются навыки вождения тракториста-машиниста машин соответствующих категорий.

22. Тракторист-машинист куәлігі 10 жылға беріледі (бұл туралы "....дейін жарамды" немесе "Ерекше белгілер үшін" бағандарында тиісті жазу жазылады) сол мерзім біткенде осы Ережелердегі тәртіп бойынша айырбастауға жатады.
23. Медициналық комиссия қайта тексеруге мерзіміне шектеу қойған адамдарға тракторист-машинист куәлігін бергенде "Ерекше белгілер үшін" бағанына "Мед. анықтама міндетті" деген штамп басылады.
24. Басқа санатты машиналарды жүргізуге рұқсат алғанда жаңа куәлік беріліп, оған бұрынғысындағы қажет белгілер көшіріліп жазылады.
25. Тракторист-машинист куәлігі оның есеп кітабына қол қойып жеке басты куәландыратын құжатын не оның орнына пайдаланатын құжатын көрсеткенде беріледі.
26. Ауыл шаруашылығын механикаландыру мамандығы бойынша жоғары немесе орта арнаулы оқу орнын бітірген тұлғаларға "А", "Б", "В" санаттарына жататын машиналарды жүргізу құқығы берілуі мүмкін, ол үшін дипломның көшірмесін, дипломның қосымшасын, семестрлік және емтихандық ведомостардың тиісті көшірмелерін ұсыну және тиісті санат бойынша Мемтехинспекцияның бөлімшелерінде теориялық және практикалық емтихан тапсыру қажет.
Осы Ереже оқу ұйымдары оқу курсын тиісті органдарда әзірленген және келісілген типтік бағдарламалармен көзделген көлемнен кем емес көлемде жүзеге асырған жағдайларда күшін сақтайды.
27. Мемтехинспекцияның бөлімшелері машиналарды жүргізуге құқық алу үшін емтихан тапсыруға, машиналарды жүргізу құқының куәлігін беруге тұрғылықты жері бойынша және уақытша келуі бойынша тіркелген азаматтарды, сондай-ақ келген жеріндегі ішкі істер органдарында тиісті тәртіппен тіркелген шетелдік азаматтарды жібереді.
Ескерту. 27-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2008.11.06 N 682 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
28. "А", "Б", "В", "Г", "Д" санаттарына жататын машиналарды жүргізу құқығына куәліктер Мемтехинспекцияның бөлімшелерінде теориялық және практикалық емтихандарды тапсырған тұлғаларға беріледі.
Теориялық емтихан тапсырғанда Жол қозғалысы ережелері мен өзге де жол қозғалысы қауіпсіздігіне қатысты және оқу бағдарламасында көзделген басқа пәндерден білімі тексеріледі. Практикалық емтихан кезінде жүргізушінің тиісті санаттағы машиналарды жүргізу тәжірибесі тексеріледі.

29. Право на управление машинами может быть предоставлено:
лицам, достигших семнадцатилетнего возраста, - колесными тракторами класса до 30 кН (3,0) и гусеничными тракторами (категории "А" и "В");
лицам, достигшим двадцатилетнего возраста, - колесными тракторами класса до 60 кН (6,0тс) самоходными сельскохозяйственными машинами (категории "Б" и "Г");
лицам, имеющим право управлять машинами, относящимися к категории "А"-"Б" или "Г", при наличии стажа управления соответствующей категории машины не менее двенадцати месяцев - машинами категории "Д".
30. Право на управление машинами категории "Г" предоставляется трактористам-машинистам, имеющим категории "Б" или "А"-"В" (общий стаж работы на соответствующих машинах не менее одного года), прошедших переподготовку по установленным программам и сдавшим теоретический и практические экзамены.
31. Право на управление машинами категории "Д" предоставляется трактористам-машинистам, имеющим удостоверение с разрешающими отметками в графах "А"-"В" или "Г" или "Б"-"В" (общий стаж работы на соответствующих машинах не менее одного года), прошедших переподготовку в учебных организациях по установленным программам и сдавшим в подразделениях Гостехинспекции практический экзамен по вождению машин.
Документом, подтверждающим стаж работы, является справка с места работы или регистрационный документ на машины (доверенность на право управления машины, выданная нотариальной конторой).
Экзамены по навыкам вождения принимаются на тракторах, самоходных сельскохозяйственных машинах, и дорожно-строительных машинах, а также на специальных машинах повышенной проходимости предоставляемых учебными организациями.
Сноска. Пункт 31 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 06.11.2008 N 682 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
3. Порядок замены удостоверений тракториста-машиниста
и выдачи взамен утраченных, а также их замены
и выдачи иностранным гражданам
32. Замена удостоверения тракториста-машиниста производится по предъявлении заявления (Приложение 2), подписанной справки о годности тракториста-машиниста к управлению машинами соответствующих категорий, карточки тракториста-машиниста или подтверждения из Гостехинспекции, выдавшей удостоверение тракториста-машиниста. В случае обмена удостоверения тракториста-машиниста с имеющимися категориями "В" на "А" и "Б" или "Г" на "Д" операция осуществляется после сдачи практического экзамена в Гостехинспеции.
33. При замене удостоверения тракториста-машиниста во вновь выдаваемом в графе "Для особых отметок" проставляются серия, номер и дата выдачи прежнего удостоверения тракториста-машиниста.

29. Машиналарды жүргізу құқығы мыналарға берілуі мүмкін:
он жеті жасқа толғандарға - класы 30 кН (3,0 тк) дейінгі доңғалақты тракторлар және шынжыр табанды тракторлар (категориялары "А" және "В" санаттары);
жиырма жасқа толғандарға - класы 30 кН (3,0 тк) жоғары 60 кН (6,0 тк) дейінгі доңғалақты тракторлар, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы машиналары ("Б" және "Г" санаттары);
"А", "Б" немесе "Г" санатындағы машиналарды басқару құқығы бар тұлғаларға тиісті санаттағы машиналарды кемінде 12 ай жүргізген стажы болғанда - "Д" санатындағы машиналарды жүргізуге.
30. "Г" санатындағы машиналарды басқару құқығы "Б" немесе "А"-"В" санаттарына рұқсаты бар машинист-трактористерге (тиісті мшиналарда жалпы жұмыс стажы бір жылдан кем болмағанда) тиісті бағдарламамен қайта даярлықтан өткен теориялық және практикалық емтихан тапсырғандарға беріледі.
31. "Д" санатындағы машиналарды басқару құқығы "А"-"В" немесе "Г" немесе "Б"-"В" бағандарында рұқсат ету белгісі бар куәлігі болғанда (тиісті машиналарда жұмыс стажы бір жылдан кем болмауы керек), оқу орындарында тиісті бағдарламамен қайта даярлықтан өткен және Мемтехинспекцияның бөлімшелерінде теориялық және практикалық емтихан тапсырғандарға беріледі.
Жұмыс стажын растайтын құжат болып жұмыс орнынан берілген анықтама немесе машиналарды тіркеу құжаты (нотариалдық кеңсе берген машиналарды жүргізу құқығы жөнінде сенімхат) болып табылады.
Жүргізу дағды емтихандарды оқыту мекемесімен пайдалануға тракторлармен берілген өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы және жол-құрылысы, сонымен қатар жоғары өтімді арнайы машиналармен қабылданады.
Ескерту. 31-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2008.11.06 N 682 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
3. Тракторист-машинист куәліктерін ауыстыру және
жоғалғандарының орнына беру, сондай-ақ оларды шетел
азаматтарына ауыстыру мен берудің тәртібі
32. Тракторист-машинист куәлігі өтініші (2-қосымша), тиісті санаттағы машиналарды жүргізуге жарамдылығы жөніндегі қол қойылған анықтама, тракторист-машинист карточкасы немесе тракторист-машинист куәлігін берген Мемтехинспекцияның растауы болған жағдайында ауыстырылады. "В"-ны "А"-ға және "Б"-ға немесе "Г"-ны "Д"-ға ауыстыру Мемтехинспекцияда практикалық емтихан тапсырылған соң ғана жүргізіледі.
33. Куәлік ауыстырылып берілгенде жаңа куәліктің "Ерекше белгілер үшін" деген бағанына бұрынғы куәліктің сериясы, нөмірі және берілген күні жазылады.

34. При утере удостоверения тракториста-машиниста новое с отметкой "Дубликат" выдается Гостехинспекцией гражданам, зарегистрированным по постоянному месту жительства или месту временного пребывания при отсутствии постоянной прописки, на основании заявления, экзаменационной карточки, медицинской справки, а в необходимых случаях - с предъявлением свидетельства об окончании учебной организации или подтверждения из Гостехинспекции, выдавшей прежнее удостоверение.
35. На период оформления дубликата удостоверения тракториста-машиниста выдается талон к удостоверению тракториста-машиниста сроком на один месяц. В случае необходимости (направление запросов и получение ответов на них, выяснение отдельных обстоятельств, связанных с утратой удостоверения) талон может быть продлен на срок до 3 месяцев. Талоны к удостоверению тракториста-машиниста выдаются гражданам после приема от них теоретического и практического экзаменов. В выдаваемом талоне вместо серии и номера удостоверения тракториста-машиниста производится запись "Взамен утраченного", а продление срока его действия - в нижней части на оборотной стороне.
36. Талоны и удостоверения тракториста-машиниста, выдаваемые на период оформления дубликатов удостоверений трактористов-машинистов и после выдачи дубликатов удостоверений трактористов-машинистов, приобщаются к материалам.
37. Обмен иностранным гражданам и лицам без гражданства указанных удостоверений тракториста-машиниста производится на основании представления в Гостехинспекции оригиналов удостоверений тракториста-машиниста и их заверенного перевода на государственном или русском языке, паспортов, удостоверений личности, зарегистрированных в органах внутренних дел, после прохождения медицинского освидетельствования и сдачи теоретического и практического экзаменов в Гостехинспекции. При этом выдается удостоверение тракториста-машиниста на право управления теми категориями машин, которые были разрешены в национальном удостоверении тракториста-машиниста и которые соответствуют требованиям пункта 3, на срок действия въездных документов. Национальное удостоверение тракториста-машиниста хранится в Гостехинспекции и возвращается владельцу по его заявлению при выезде за пределы Республики Казахстан и сдаче ранее выданного удостоверения тракториста-машиниста Республики Казахстан.
38. При отсутствии у иностранных граждан и лиц без гражданства национальных удостоверений тракториста-машиниста удостоверения тракториста-машиниста Республики Казахстан выдаются им на общих основаниях, если срок пребывания в Республике Казахстан превышает 6 месяцев.

34. "Дубликат" деген белгісі бар тракторист-машинистің жаңа куәлігі бұрынғысы жоғалған жағдайда тұрғылықты тұратын жерінде тіркелген немесе тіркеусіз уақытша тұратын жері бар азаматтарға өтініштің, емтихан карточкасының, медициналық анықтамасының негізінде, ал қажет болғанда оқу ұйымын бітіргені туралы куәлігін ұсынғанда немесе бұрынғы куәлікті берген Мемтехинспекцияның растауы негізінде беріледі.
35. Тракторист-машинист куәлігінің дубликаты дайындалғанша бір ай мерзімге талон беріледі. Қажетті жағдайда (сұрау салу және оған жауап алу, куәліктің жоғалуына байланысты жағдайлар анықталғанша) ол талон 3 ай мерзімге дейін ұзартылуы мүмкін. Азаматтарға мұндай талон теориялық және практикалық емтихандарды тапсырған соң беріледі. Берілетін талонға тракторист-машинист куәлігінің сериясы мен нөмірінің орнына "Жоғалған куәліктің орнына берілді" деп жазылып, екінші бетінің төменгі жағына оның жарамдылық мерзімінің ұзартылғаны көрсетіледі.
36. Куәліктің дубликаты дайын болғанша берілетін талон мен тракторист-машинист куәлігі дубликат берілгеннен кейін материалдарға қоса тігіледі.
37. Шетел азаматарының және азаматтығы жоқтардың тракторист-машинист куәліктерін айырбастау Мемтехинспекция бөлімшелерінде куәліктің түпнұсқасы мен оның мемлекеттік тілде немесе орыс тілінде расталған аудармасы, ішкі істер органдарында тіркелген паспорты, жеке куәлігі негізінде медициналық тексерістен өткеннен кейін және Мемтехинспекцияда теориялық және практикалық емтихандарды тапсырған соң беріледі. Сонымен бірге тракторист-машинистің ұлттық куәлігінде рұқсат берілген машиналардың санаттарын жүргізуге құқық беретін және 3-тармақтың талаптарына, келу құжаттарының мерзіміне сәйкес келетін куәлік беріледі. Тракторист-машинист ұлттық куәлігі Мемтехинспекцияда сақталып, оның иесі өз еліне қайтарда өтініші бойынша бұрын берілген Қазақстан Республикасының тракторист-машинист куәлігін тапсырғанда қайтарылып беріледі.
38. Шетел азаматтарының және азаматтығы жоқтардың ұлттық тракторист-машинист куәлігі болмағанда, Қазақстан Республикасының тракторист-машинист куәлігі олардың Қазақстан Республикасында болу мерзімі 6 айдан асатын болса, жалпы негізде беріледі.

39. Иностранные граждане и иные лица, не владеющие казахским либо русским языками, допускаются к сдаче теоретических и практических экзаменов в присутствии квалифицированных переводчиков, сведения о которых также вносятся в протокол экзаменационной комиссии. Теоретические экзамены в этом случае принимаются, как правило, методом устного собеседования, и время сдачи экзамена не лимитируется.
4. Порядок хранения удостоверений тракториста-машиниста,
документов и других материалов
40. Учет поступления и расходования бланков трактористов-машинистов ведется по книге учета поступления и расходования бланков строгой отчетности и номерных знаков (Приложение 9).
41. Бланки, расходные материалы удостоверений тракториста-машиниста хранятся как документы строгой отчетности в соответствии с Правилами, утвержденными настоящим приказом.
42. Бланки и расходные материалы удостоверений, испорченные при заполнении, утилизируются ежегодно средствами и способами,  исключающими возможность их повторного использования, о чем составляются соответствующие акты.
В таком же порядке аннулируются удостоверения тракториста-машиниста, когда их владельцы отстранены от управления машины по заключению медицинской комиссии, найденные, вместо которых выданы новые, не востребованные по истечении двух лет после окончания срока лишения, о чем делается отметка в реестре выдачи удостоверений тракториста-машиниста.
Сноска. Пункт 42 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 06.11.2008 N 682 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
43. Материалы, послужившие основанием для выдачи и замены удостоверений тракториста-машиниста (заявления, старые удостоверения, квитанции об уплате сборов, копия свидетельства об обучении), а также списки учебных групп подшиваются в отдельные дела и хранятся в установленном порядке пять лет.
Удостоверения тракториста-машиниста, вместо которых выданы новые, подшиваются в дела с проставлением на них штампа "Аннулировано".
Сроки хранения протоколов экзаменационных комиссий - 10 лет, реестров выдачи удостоверений тракториста-машиниста - 60 лет после их окончания. Протоколы и реестры хранятся в Гостехинспекции.
Сноска. Пункт 43 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 06.11.2008 N 682 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
44. Медицинские справки, карточка тракториста-машиниста, после заполнения всех реквизитов в них, при выдаче удостоверений тракториста-машиниста возвращаются владельцам.
45. Удостоверения тракториста-машиниста лиц, лишенных права управления машинами, хранятся в регистрационно-экзаменационных пунктах Гостехинспекции, обслуживающих территорию жительства владельцев.
Приложение 1
к Правилам о приеме экзаменов и
выдачи удостоверений на право
управления тракторами и
изготовленными на их базе
самоходными шасси и механизмами,
самоходными сельскохозяйственными,
мелиоративными и дорожно-строительными
машинами и механизмами, а также
специальных машин повышенной
проходимости, утвержденным
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 января 2004 года N 33
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 06.11.2008 N 682 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
Удостоверение
тракториста-машиниста
Фамилия____________________________________________________________
Имя________________________________________________________________
Отчество___________________________________________________________
Дата и место рождения______________________________________________
___________________________________________________________________
Серия и номер
Выдано Гостехинспекцией______________                    Место
_____________________________________                   для фото
(район, область)                                  размером

39. Қазақ тілін немесе орыс тілін білмейтін шетел азаматтарына теориялық және практикалық емтиханды маман аудармашылардың қатысуымен тапсыруға рұқсат беріледі, аудармашылар туралы мәліметтер емтихан комиссиясының хаттамасына енгізіледі.
Мұндай жағдайда теориялық емтихандар ауызша әңгіме әдісімен тапсырылады да, емтихан тапсырудың уақытына шек қойылмайды.
6. Тракторист-машинист куәліктерін және
басқа материалдарды сақтау тәртібі
40. Тракторист-машинист куәліктері бланкілерінің келіп түсуі және жұмсалу есебі Қатаң есептегі бланкілер мен нөмірлік белгілердің келіп түсуін және шығысын есепке алу кітабына жазылады (9-қосымша).
41. Тракторист-машинист куәліктерінің бланкілері, жұмсалатын материалдары осы бұйрықпен бекітілген Ережеге сәйкес қатаң есептегі құжаттар ретінде сақталады.
42. Толтыру кезінде бүлінген куәліктердің бланкілер жыл сайын біржола жойылып, ол туралы акт жасалады.
Денсаулығына байланысты алынған, жоғалып табылған, бірақ орнына жаңасы берілген, айырғаннан кейін екі жыл ішінде иесі келіп алмаған тракторист-машинист куәліктері де осындай тәртіппен жойылады, ол туралы тракторист-машинист куәліктерін беру реестріне белгі соғылады.
Ескерту. 42-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2008.11.06 N 682 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
43. Тракторист-машинист куәлігін беруге және ауыстыруға негіз болған материалдар (өтініштер, ескі куәліктер, алымдардың төленгені туралы түбіртек, оқу туралы куәліктердің көшірмесі) сондай-ақ оқу топтарының тізімі жеке іске тігіліп, белгіленген тәртіппен бес жылға дейін сақталады.
Тракторист-машинист куәлігінің жаңасы берілгенде, ескісіне "Күшін жойды" деген мөртабан қойылып, іске тігіледі.
Емтихан комиссияларының хаттамаларын сақтау мерзімі - 10 жыл, тракторист-машинист куәліктерін беру реестрлері аяқталғаннан кейін оларды сақтау мерзімі - 60 жыл. Хаттамалар мен реестрлер Мемтехинспекция бөлімшелерінде сақталады.
Ескерту. 43-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2008.11.06 N 682 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
44. Медициналық анықтамалар, тракторист-машинист карточкасы олардың барлық реквизиттерін толтырғаннан кейін тракторист-машинист куәліктерін беру кезінде иелеріне қайтарылады.
45. Машиналарды жүргізу құқығынан айрылған адамдардың куәліктері Мемтехинспекция бөлімшелерінің машина иелері тұратын аумақта қызмет ететін тіркеу-емтихан бөлімшелерінде сақталады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрінің
2004 жылғы 29 қаңтардағы
N 33 бұйрығымен бекітілген
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер мен
механизмдерді, өздігінен
жүретін ауыл шаруашылығы,
мелиоративтік және жол-құрылыс
машиналары мен механизмдерін,
сондай-ақ жоғары өтімді арнайы
машиналарды жүргізу құқығына,
емтихандар қабылдау және
куәліктер беру жөніндегі ережеге
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің 2008.11.06 N 682 (қолданысқа енгізілу
тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
Тракторист-машинист куәлігі
Тегі _______________________________________________________
Аты ________________________________________________________
Әкесінің аты _______________________________________________
Туылған уақыты және туған жері _____________________________
____________________________________________________________
Сериясы және нөмірі                           ____________
_______________________________                  Көлемі

-------------------------------------                   3,5х4,5
-------------------------------------                      МП
"___"____________20 ___г. действительно до "___"____________20__г.
______________________________________   ________________________
(Ф.И.О и подпись инженер-инспектора)      (подпись владельца)
-------------------------------------------------------------------
Категория сельскохозяйственных тракторов и | Отметка о разрешении
самоходных машин                  |
-------------------------------------------------------------------
"А" - колесными тракторами класса до 30 кН (3,0 тс);
"Б" - колесными тракторами класса до 60 кН (6,0 тс);
"В" - гусеничными тракторами;
"Г" - самоходными сельскохозяйственными машинами;
"Д" - самоходными мелиоративными машинами и
дорожно-строительными машинами, в том числе экскаваторами,
тракторами со смонтированными мелиоративными и
дорожно-строительными машинами.
-------------------------------------------------------------------
Для особых отметок
Приложение 2
к Правилам о приеме экзаменов и
выдачи удостоверений на право
управления тракторами и
изготовленными на их базе
самоходными шасси и механизмами,
самоходными сельскохозяйственными,
мелиоративными и дорожно-строительными
машинами и механизмами, а также
специальных машин повышенной
проходимости, утвержденным
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 января 2004 года N 33
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 06.11.2008 N 682 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
Гостехинженеру-инспектору__________________________________________
(область, район)
от гражданина______________________________________________________
(Ф.И.О.)
Год и дата рождения________________________________________________
Место рождения_____________________________________________________
(Республика, область, город, район)
проживающего ______________________________________________________
работающего________________________________________________________
в должности________________________________________________________
Паспорт серии (удостоверение личности)__________N__________________
Выдан______________________________________________________________
(когда и кем)
Заявление
Прошу выдать, заменить удостоверение тракториста, выдать
дубликат, _________________________________________________________
(указать причину, ненужное зачеркнуть)
К заявлению прилагаю следующие документы:
1_______________________________________________
2_______________________________________________
3_______________________________________________
4_______________________________________________
5_______________________________________________
________________
(личная подпись)
Выдано удостоверение серия_________N_________________________
Гостехинженер-инспектор______________________________________
(область, район)
Приложение 3
к Правилам о приеме экзаменов и
выдачи удостоверений на право
управления тракторами и
изготовленными на их базе
самоходными шасси и механизмами,
самоходными сельскохозяйственными,
мелиоративными и дорожно-строительными
машинами и механизмами, а также
специальных машин повышенной
проходимости, утвержденным
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 января 2004 года N 33
Сноска. Приложение 3 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 06.11.2008 N 682 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
-------------------------------------------------------------------
(наименование министерства и ведомства, в ведении которого
находится учебная организация)
-------------------------------------------------------------------
(наименование организации, проводившей обучение)
Свидетельство N __________
Настоящее свидетельство выдано гр._________________________________
(фамилия, имя, отчество)
в том, что он (она) обучался (лась) с "__" ________________ по "__"
__________ по программе подготовки, переподготовки, повышения
классности трактористов-машинистов в объеме _______ часов и сдал(а)
квалификационные экзамены с оценками ("удовлетворительно", "хорошо",
"отлично"): Устройство и правила технической эксплуатации тракторов
и других машин ____________________________________________________
___________________________________________________________________
(указываются марки изучаемых тракторов и самоходных машин)
Основы агрономии, организация и технология производства
механизированных работ ____________________________________________
Правила дорожного движения ________________________________________
Практические навыки вождения ______________________________________
Решением квалификационной комиссии от "__"_____________20__ г.
Протокол N___________, гр. ________________________________________
присвоена квалификация тракториста-машиниста.
Председатель квалификационной комиссии______________________
М.П. Руководитель учебного заведения (предприятия)_________________
выдано удостоверение серия ____ N ___ категории ___________________
(указать категорию)
Гостехинспекцией __________________________________________________
______________________________________________________на основании
ведомости N ________ от "__"______________20 г.
"__"______________20 г.   ________________
(подпись)
М.П.
Документом на право управления трактором или другой самоходной сельскохозяйственной, мелиоративной или дорожно-строительной машиной не служит.
Приложение 4
к Правилам о приеме экзаменов и
выдачи удостоверений на право
управления тракторами и
изготовленными на их базе
самоходными шасси и механизмами,
самоходными сельскохозяйственными,
мелиоративными и дорожно-строительными
машинами и механизмами, а также
специальных машин повышенной
проходимости, утвержденным
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 января 2004 года N 33
Сноска. Приложение 4 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 06.11.2008 N 682 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
_____________________________________________________________
(наименование учреждения)
Медицинская справка
(для представления в Гостехинспекцию)
Фамилия ___________________Имя______________________________
Отчество ________________Возраст____________________________
Место жительства____________________________________________
Место работы________________________________________________
Проходил (а) медицинское обследование
"____"_______________20__г.
Заключение
медицинской комиссии

(облысы, аудан)                                3,5х4,5
сурет орны
Мемтехинспекциямен берілді __________         ____________
" " _________ 20 жылы " " _________ 20 жылға дейін жарамды
_______________________________________ _______________________
(куәлік берген инспекция өкілінің қолы)   (куәлік иесінің қолы)
__________________________________________________________________
Ауыл шаруашылығы тракторлары және басқа  |  Рұқсат берілгені
өздігінен жүретін машиналар санаттары   |   туралы белгі
__________________________________________________________________
"А" - класы 30 кН (3,0 тк) дейінгі
доңғалақты тракторлар;
"Б" - класы 60 кН (6,0 тк) дейін
доңғалақты тракторлар;
"В" - шынжыр табанды тракторлар;
"Г" - өздігінен жүретін ауыл
шаруашылығы машиналары;
"Д" - өздігінен жүретін мелиорациялық
және жол-құрылыс машиналары соның ішінде
экскаваторлар, мелиорациялық және
жол-құрылыс машиналары орнатылған тракторлар.
__________________________________________________________________
Ерекше белгілер үшін
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрінің
2004 жылғы 29 қаңтардағы
N 33 бұйрығымен бекітілген
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер мен
механизмдерді, өздігінен
жүретін ауыл шаруашылығы,
мелиоративтік және жол-құрылыс
машиналары мен механизмдерін,
сондай-ақ жоғары өтімді арнайы
машиналарды жүргізу құқығына,
емтихандар қабылдау және
куәліктер беру жөніндегі ережеге
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің 2008.11.06 N 682 (қолданысқа енгізілу
тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
Мемтехинженер-инспекторға ________________________________________
(Облыс, аудан)
Азамат____________________________________________________________
(Т.А.Ә)
Туған жылы, күні _________________________________________________
Туған жері _______________________________________________________
(Республика, облыс, қала, аудан)
Тұратын жері _____________________________________________________
Жұмыс істейтін жері ______________________________________________
Лауазымы _________________________________________________________
Паспортының сериясы ( жеке куәліктің) ____________________________
N_____________________
___________________________________________________________ берген
(кім, қашан)
Өтініш
Тракторист куәлігін беруді, айырбастауды, дубликат беруді, сұраймын
__________________________________________________________________
(себебі көрсетілді, керегі жоғын сызып тастау керек )
Өтінішке қоса мынадай құжаттарды ұсынамын:
1 __________________________________________________________
2 __________________________________________________________
3 __________________________________________________________
4 __________________________________________________________
5 __________________________________________________________
____________
(жеке қолы)
Сериясы ___________________ N _____________________куәлік берілді
Мемтехинженер-инспектор ___________________________________
(Облыс, аудан)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрінің
2004 жылғы 29 қаңтардағы
N 33 бұйрығымен бекітілген
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер мен
механизмдерді, өздігінен
жүретін ауыл шаруашылығы,
мелиоративтік және жол-құрылыс
машиналары мен механизмдерін,
сондай-ақ жоғары өтімді арнайы
машиналарды жүргізу құқығына,
емтихандар қабылдау және
куәліктер беру жөніндегі ережеге
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің 2008.11.06 N 682 (қолданысқа енгізілу
тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
------------------------------------------------------------------
(оқу ұйымы қарауына кіретін министрліктің және ведомствоның атауы)
------------------------------------------------------------------
(оқу жүргізген ұйымның аты)
Куәлік N ______________
Осы куәлік азамат ________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
берілді. Ол " "__________________ бастап, " "_____________________
дейін даярлау, қайта даярлау, тракторист-машинист кластылығын
көтеру бағдарламасы бойынша ______________________________________
сағат көлемінде оқып, біліктілік емтихандарын мынадай бағаларға ("өте жақсы", "жақсы", "қанағаттанарлық") тапсырды:
Тракторлар және басқа машиналардың құрылғысы мен техникалық
пайдалану ережелері_______________________________________________
__________________________________________________________________
(оқыған тракторлар мен өздігінен жүретін машинаның
маркасы көрсетіледі)
Агрономия негіздері, механикаландырылған жұмыс технологиясы және
оны ұйымдастыру __________________________________________________
Жол жүру ережелері _______________________________________________
Машина жүргізудің практикалық дағдылары __________________________
Біліктілік комиссиясының " "_______________________20___ ж.
шешімі бойынша, хаттама N ______________________________
азамат ___________________________________________________________
тракторист-машинист деген біліктілік берілді.
М.О.                  Біліктілік комиссиясының
төрағасы _____________________________
Оқу орнының (кәсіпорынның)
басшысы ______________________________
Мемтехинспекциясы " " ______________2003 жылғы
N ____________ ведомост негізінде сериясы ________________________
санаты ___________________________ тракторист-машинист
куәлігі берілді __________________________________________________
М.О.                      " " _____________________20____ ж.
____________________
(қолы)
Құжат трактор немесе басқа өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік, жол-құрылыс машиналарын жүргізуге рұқсат бермейді.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрінің
2004 жылғы 29 қаңтардағы
N 33 бұйрығымен бекітілген
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер мен
механизмдерді, өздігінен
жүретін ауыл шаруашылығы,
мелиоративтік және жол-құрылыс
машиналары мен механизмдерін,
сондай-ақ жоғары өтімді арнайы
машиналарды жүргізу құқығына,
емтихандар қабылдау және
куәліктер беру жөніндегі ережеге
4-қосымша
Ескерту. 4-қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің 2008.11.06 N 682 (қолданысқа енгізілу
тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
________________________________________________
(мекеменің атауы)
Медициналық анықтама
(Мемтехинспекцияға ұсыну үшін)
Фамилиясы ________________________ Аты ___________________________
Әкесінің аты ________________________ Жасы _______________________
Тұратын жері _____________________________________________________
Жұмыс істейтін жері ______________________________________________
Медициналық тексеруден өтті
"____" _________________20 ______ж.
Медициналық комиссияның қорытындысы

1. Годен (не годен) к управлению колесными тракторами класса
до 30 кН (3,0тс);
2. Годен (не годен) к управлению колесными тракторами класса до 60 кН (6,0 тс);
3. Годен (не годен) к управлению гусеничными тракторами;
4. Годен (не годен) к управлению самоходными
сельскохозяйственными машинами;
5. Годен (не годен) к управлению самоходными мелиоративными
машинами и дорожно-строительными машинами, в том числе
экскаваторами, тракторами со смонтированными мелиоративными и
дорожно-строительными машинами.
(ненужное зачеркнуть)
Срок годности справки __________________________________
Место фото               Председатель комиссии
(подпись)
М.П.                           Секретарь
(подпись)
Приложение 5
к Правилам о приеме экзаменов и
выдачи удостоверений на право
управления тракторами и
изготовленными на их базе
самоходными шасси и механизмами,
самоходными сельскохозяйственными,
мелиоративными и дорожно-строительными
машинами и механизмами, а также
специальных машин повышенной
проходимости, утвержденным
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 января 2004 года N 33
Сноска. Приложение 5 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 06.11.2008 N 682 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
Карточка тракториста-машиниста
Фамилия ___________________________________Имя____________________
Отчество ________________________________Возраст__________________
Дата и место рождения_____________________________________________
Домашний адрес____________________________________________________
Паспорт серии _________________ N____________________
Выдан________________________________________________
(орган внутренних дел)
Место для
фотокарточки
Медицинское освидетельствование прошел_____________
___________________________________________________
(наименование медучреждения, номер справки и
___________________________________________________
дата освидетельствования)
Прошел обучение по программе ________________________________
(указать, на какую категорию машин
_____________________________________________________________
обучался и в какой учебной организации)
Получил свидетельство N_____ от "____"______20 ___г.
Выданы удостоверения
-------------------------------------------------------------------
Категория| Серия удостоверения |Номер|Дата|Подпись лица, выдавшего
|                     |     |вы- |документ, заверенная
|                     |     |дачи|печатью
-------------------------------------------------------------------
Председатель комиссии ________________ (фамилия)
(подпись)
"____"____________ 20___г.
М.П.                     Примечание. Карточка тракториста-машиниста
хранится владельцем удостоверения и
представляется им в Гостехинспекцию
при замене удостоверения тракториста-
Гостехинспекции    машиниста, а также при получении дубликата
этих удостоверений.
Приложение 6
к Правилам о приеме экзаменов и
выдачи удостоверений на право
управления тракторами и
изготовленными на их базе
самоходными шасси и механизмами,
самоходными сельскохозяйственными,
мелиоративными и дорожно-строительными
машинами и механизмами, а также
специальных машин повышенной
проходимости, утвержденным
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 января 2004 года N 33
Сноска. Приложение 6 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 06.11.2008 N 682 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
Ведомость N__________
проверки знаний лиц, получающих удостоверения
тракториста-машиниста
Инженером-инспектором ____________________района
________________области от "__"_____________20 г.
------------------------------------------------------

1. Класы 30 кН (3,0 тк) дейінгі доңғалақты тракторларды жүргізуге жарамды (жарамсыз).
2. Класы 60 кН (6,0 тк) дейін доңғалақты тракторларды жүргізуге жарамды (жарамсыз).
3. Шынжыр табанды тракторларды жүргізуге жарамды (жарамсыз).
4. Өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы машиналарын жүргізуге жарамды (жарамсыз).
5. Өздігінен жүретін мелиорациялық және жол-құрылысы машиналары соның ішінде экскаваторлар, мелиорациялық және жол-құрылысы машиналары орнатылған тракторлар жүргізуге жарамды (жарамсыз).
Анықтаманың жарамдылық мерзімі ____________________________
Сурет орны
М.О.                               Комиссияның төрағасы
(қолы)
Хатшысы
(қолы)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрінің
2004 жылғы 29 қаңтардағы
N 33 бұйрығымен бекітілген
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер мен
механизмдерді, өздігінен
жүретін ауыл шаруашылығы,
мелиоративтік және жол-құрылыс
машиналары мен механизмдерін,
сондай-ақ жоғары өтімді арнайы
машиналарды жүргізу құқығына,
емтихандар қабылдау және
куәліктер беру жөніндегі ережеге
5-қосымша
Ескерту. 5-қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің 2008.11.06 N 682 (қолданысқа енгізілу
тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
Тракторист-машинист карточкасы
Фамилиясы ______________________________ Аты________________
Әкесінің аты __________________________ Жасы _______________
Туған жылы мен жері ________________________________________
Үйінің адресі ______________________________________________
Паспортының сериясы ______________________ N _______________
_____________________________________________________ берген
(ішкі істер органы)
Фотосурет орны
________________________________________________________
(медициналық мекеменің атауы, анықтаманың нөмірі
және тексерістен өткен уақыты)
__________________________________________ _____________
_______________________ медициналық тексерістен өтті
________________________________________________________
(машинаның қандай санатына оқығанын және қандай оқу
________________________________________________________
орнын бітіргенін көрсету қажет)
________________________________________________________
________________________бағдарламасы бойынша оқу бітірді
"___"____________ 20__ж. N ______ куәлік алды
Куәлік берілді
__________________________________________________________________
Санаты|Куәліктің |Куәліктің|Берілген |      Мөрмен расталған,
| сериясы  |  нөмірі |мерзімі  | құжатты берген адамның қолы
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Комиссия төрағасы (фамилиясы) ________________
(қолы)
"____" ________________ 20____ ж.
Мемтехинспекцияның         Ескерту: Тракторист-машинист
карточкасы куәлік иесінде
сақталады, тракторист-машинист
куәлігін айырбастау, сондай-ақ сол
куәліктің дубликатын алғанда
М.О.                       Мемтехинспекцияның бөлімшесіне
ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрінің
2004 жылғы 29 қаңтардағы
N 33 бұйрығымен бекітілген
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер мен
механизмдерді, өздігінен
жүретін ауыл шаруашылығы,
мелиоративтік және жол-құрылыс
машиналары мен механизмдерін,
сондай-ақ жоғары өтімді арнайы
машиналарды жүргізу құқығына,
емтихандар қабылдау және
куәліктер беру жөніндегі ережеге
6-қосымша
Ескерту. 6-қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің 2008.11.06 N 682 (қолданысқа енгізілу
тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
_____________________облысы, _________________ ауданының инженер- инспекторының тракторист-машинист куәлігін алатындардың білімін тексерген 20 жылғы "____"____________ дағы N_________тізімдемесі
------------------------------------

1  | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8
|   |   |   |   |   |   | 1 | 2 | 3
------------------------------------------------------
1 - NN п/п
2 - Фамилия, имя, отчество
3 - Дата рождения
4 - Организация образования, где обучался экзаменуемый
5 - N свидетельства и дата выдачи
6 - N и дата выдачи медицинской справки и кем выдана
7 - Категория
8 - Результаты проверки (сдал, не сдал)
8.1. - Правил дорожного движения
8.2. - Навыков вождения
8.3. - Правил технической эксплуатации
------------------------------------------------------
Должность, фамилия, инициалы и подпись
Инженера-инспектора, а также других
работников, принимавших участие в проверке знаний.
Приложение 7
к Правилам о приеме экзаменов и
выдачи удостоверений на право
управления тракторами и
изготовленными на их базе
самоходными шасси и механизмами,
самоходными сельскохозяйственными,
мелиоративными и дорожно-строительными
машинами и механизмами, а также
специальных машин повышенной
проходимости, утвержденным
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 января 2004 года N 33
Сноска. Приложение 7 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 06.11.2008 N 682 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
Протокол N______
от "___"__________19___г.
экзаменационной комиссии Гостехинспекции
Состав комиссии: председатель____________члены______________
_________________
-------------------------------------------------------------------
NN|Фамилия,|Год |На управ-|Учебная |     Результаты экзаменов
пп|имя, от-|рож-|ление ка-|органи- |-------------------------------
|чество  |де- |кой кате-|зация,  | теоретический | практический
|экзаме- |ния |гории    |где обу-|-------------------------------
|нуемого |    |машин    |чался   |первич-|сдал,  |первич-|сдал,
|        |    |экзаме-  |экзаме- |но или |не сдал|но или |не сдал
|        |    |нуется   |нуемый  |повтор-|       |повтор-|
|        |    |         |        |но     |       |но     |
-------------------------------------------------------------------
1 |    2   | 3  |    4    |    5   |   6   |   7   |   8   |  9
-------------------------------------------------------------------
Председатель_____________      Члены___________________
Приложение 8
к Правилам о приеме экзаменов и
выдачи удостоверений на право
управления тракторами и
изготовленными на их базе
самоходными шасси и механизмами,
самоходными сельскохозяйственными,
мелиоративными и дорожно-строительными
машинами и механизмами, а также
специальных машин повышенной
проходимости, утвержденным
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 января 2004 года N 33
Сноска. Приложение 8 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 06.11.2008 N 682 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
Книга
выдачи удостоверений тракториста-машиниста
------------------------------------------

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |  8
|   |   |   |   |   |   |1|2|3
------------------------------------
1 - Реттік саны
2 - Тегі, аты, әкесінің аты
3 - Туған жылы
4 - Емтихан тапсырушының оқу бітірген жері
5 - Куәліктің нөмірі және оның берілген уақыты
6 - Медициналық анықтаманың берілген уақыты және берген мекеменің аты
7 - Санаты
8 - Тексеру қортындысы (тапсырды, тапсырмады)
8.1. - Жолда жүру ережесі
8.2. - Машина жүргізу дағдылары
8.3. - Техникалық пайдалану ережелері
------------------------------------
Инженер-инспектордың сонымен қатар білім тексеруге қатынасқан басқа қызметкерлердің лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты, қолдары.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрінің
2004 жылғы 29 қаңтардағы
N 33 бұйрығымен бекітілген
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер мен
механизмдерді, өздігінен
жүретін ауыл шаруашылығы,
мелиоративтік және жол-құрылыс
машиналары мен механизмдерін,
сондай-ақ жоғары өтімді арнайы
машиналарды жүргізу құқығына,
емтихандар қабылдау және
куәліктер беру жөніндегі ережеге
7-қосымша
Ескерту. 7-қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің 2008.11.06 N 682 (қолданысқа енгізілу
тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
Мемтехинспекцияның емтихан комисиясының
"____" _______________ 20_______ж.
N _______ Хаттамасы
Комиссияның құрамы: төрағасы ____________________________ мүшелері
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
N |Емтихан |Туған|Қандай|Емтихан|      Емтихан нәтижесі
N |тапсы.  |жылы |санат.|       |________________________________
р/с|рушының |     |тағы  |Тапсы. |    теориялық  | практикалық
|аты-жөні|     |маши. |рушының|________________________________
|        |     |наны  |оқыған |Алғаш.|Тапсырды|Алғаш.|Тапсырды
|        |     |жүргі.| оқу   |қы рет|Тапсыр. |қы рет|Тапсыр.
|        |     |зуге  | орны  |немесе|мады    |немесе|мады
|        |     |емти. |       |қай.  |        |қай.  |
|        |     |хан   |       |тадан |        |тадан |
|        |     |тап.  |       |      |        |      |
|        |     |сырды |       |      |        |      |
__________________________________________________________________
1      2      3     4       5      6        7       8       9
__________________________________________________________________
Төрағасы ________________________________
мүшелері ________________________________
________________________________
________________________________
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрінің
2004 жылғы 29 қаңтардағы
N 33 бұйрығымен бекітілген
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер мен
механизмдерді, өздігінен
жүретін ауыл шаруашылығы,
мелиоративтік және жол-құрылыс
машиналары мен механизмдерін,
сондай-ақ жоғары өтімді арнайы
машиналарды жүргізу құқығына,
емтихандар қабылдау және
куәліктер беру жөніндегі ережеге
8-қосымша
Ескерту. 8-қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің 2008.11.06 N 682 (қолданысқа енгізілу
тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
Тракторист-машинист куәліктерін беру
кітабы
-----------------------------------------

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
------------------------------------------
1 - NN п/п
2 - Фамилия, имя, отчество
3 - Дата и место рождения
4 - Место работы (жительства)
5 - Дата сдачи экзамена и N ведомости
6 - Дата выдачи удостоверения
7 - Выдано удостоверение Категория
8 - Выдано удостоверение Серия и N
9 - Расписка в получении
------------------------------------------
Приложение 9
к Правилам о приеме экзаменов и
выдачи удостоверений на право
управления тракторами и
изготовленными на их базе
самоходными шасси и механизмами,
самоходными сельскохозяйственными,
мелиоративными и дорожно-строительными
машинами и механизмами, а также
специальных машин повышенной
проходимости, утвержденным
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 января 2004 года N 33
Сноска. Приложение 9 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 06.11.2008 N 682 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
Книга
учета поступления и расходования бланков строгой
отчетности и номерных знаков
---------------------------------------------------------------
Приход              |       Расход         |Остаток
---------------------------------------------------------------
1 | 2 | 3 | 4 | 5.1 | 5.2 | 6 | 7 | 8 | 9 |10.1|10.2 | 11 |
---------------------------------------------------------------
1 - Дата поступления
2 - N накладной
3 - От кого получено
4 - Серия
5.1. - Нумерация с N
5.2. - Нумерация по N включительно
6 - Количество
7 - Дата расходования
8 - Кому выдано
9 - Серия
10.1 - Нумерация с N
10.2 - Нумерация по N включительно
11 - Количество
---------------------------------------------------------------
Примечание.
На каждый вид знаков и бланков в книге отводится отдельный раздел.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
-----------------------------------------
1 - NN ретік саны
2 - Тегі, аты, әкесінің аты
3 - Туған жері мен уақыты
4 - Жұмыс істейтін жері (тұратын орны)
5 - Емтихан тапсырған уақыты және тізімдеменің реттік саны
6 - Куәліктің берілген уақыты
7 - Куәлік берілді Санаты
8 - Куәлік берілді Сериясы және нөмірі
9 - Алғандығы туралы қолы
-----------------------------------------
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрінің
2004 жылғы 29 қаңтардағы
N 33 бұйрығымен бекітілген
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер мен
механизмдерді, өздігінен
жүретін ауыл шаруашылығы,
мелиоративтік және жол-құрылыс
машиналары мен механизмдерін,
сондай-ақ жоғары өтімді арнайы
машиналарды жүргізу құқығына,
емтихандар қабылдау және
куәліктер беру жөніндегі ережеге
9-қосымша
Ескерту. 9-қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің 2008.11.06 N 682 (қолданысқа енгізілу
тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
Қатаң есептегі бланкілер мен нөмірлік белгілердің
келіп түсуін және шығысын есепке алу кітабы
__________________________________________________________________
Кіріс           |         Шығыс        | Қалдық
__________________________________________________________________
1 | 2 | 3 | 4 | 5.1 | 5.2| 6 | 7 | 8 | 9 |10.1|10.2| 11|
__________________________________________________________________
1 - Түскен уақыты
2 - Жүк құжат нөмірі
3 - Кімнен алынды
4 - Сериясы
5.1.- Нөмірлеудің басталғаны N:
5.2. - N-ге дейін қоса алғанда
6 - Саны
7 - Шығынға шыққан уақыты
8 - Кімге берілді
9 - Сериясы
10.1 - Нөмірлеудің басталғаны N:
10.2 - N - ге дейін қоса алғанда
11 - Саны
__________________________________________________________________
Ескерту.
Белгілер мен бланкілердің әрбір түріне кітаптың жеке бөлімі белгіленеді.