О внесении изменений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 27 января 2003 года N 17-ОД "Об утверждении Инструкции по расчету ставки прибыли (чистого дохода) на регулируемую базу задействованных активов для субъектов естественной монополии, оказывающих услуги водохозяйственной и (или) канализационной систем и субъектов естественной монополии энергетического сектора", зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 6 февраля 2003 года N 2154
Приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 13 февраля 2004 года N 70-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 марта 2004 года N 2767. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 42.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.05.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 20 Положения об Агентстве Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 20 июня 2003 года N 1141, приказываю:
1. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 27 января 2003 года N 17-ОД "Об утверждении Инструкции по расчету ставки прибыли (чистого дохода) на регулируемую базу задействованных активов для субъектов естественной монополии, оказывающих услуги водохозяйственной и (или) канализационной систем и субъектов естественной монополии энергетического сектора", зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 февраля 2003 года N 2154 (опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2003 год, N 14, ст. 829, внесены изменения и дополнения приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 23 мая 2003 года N 138-ОД, зарегистрированным в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 июня 2003 года N 2357, опубликованным в "Официальной газете" от 28 июня 2003 года N 26), следующие изменения:
в Инструкции по расчету ставки прибыли (чистого дохода) на регулируемую базу задействованных активов для субъектов естественной монополии, оказывающих услуги водохозяйственной и (или) канализационной систем и субъектов естественной монополии энергетического сектора, утвержденной указанным приказом:
по всему тексту слова "коэффициент задействованных активов" заменить словами "коэффициент задействованности активов";
по всему тексту слова "акционерный (собственный)" заменить словом "собственный";
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"Су шаруашылығы және (немесе) канализациялық жүйелерге және энергетика секторындағы табиғи монополия субъектілеріне қызмет көрсететін табиғи монополия субъектілері үшін іске қосылған активтердің реттелетін базасына арналған пайда (таза табыс) ставкаларын есептеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2003 жылғы 6 ақпанда N 2154 нөмірмен тіркелген Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 27 қаңтардағы N 17-НҚ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2004 жылғы 13 ақпандағы N 70-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 24 наурызда тіркелді. Тіркеу N 2767. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 42 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.05.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 20 маусымдағы N 1141 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі туралы ереженің 20-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Су шаруашылығы және (немесе) канализациялық жүйелерге және энергетика секторындағы табиғи монополия субъектілеріне қызмет көрсететін табиғи монополия субъектілері үшін іске қосылған активтердің реттелетін базасына арналған пайда (таза табыс) ставкаларын есептеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2003 жылғы 6 ақпанда N 2154 нөмірмен тіркелген (Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге мемлекеттік органдарының Нормативтік құқықтық кесімдері 2003 жылы, N 14, 829-құжат бюллетенінде жарияланған, Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 23 мамырдағы N 138-НҚ бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізілген Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2003 жылғы 9 маусымда N 2357 нөмірмен тіркелген 2003 жылғы 28 маусымда N 26 "Ресми газетте" жарияланған) Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 27 қаңтардағы N 17-НҚ бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Су шаруашылығы және (немесе) канализациялық жүйелерге және энергетика секторындағы табиғи монополия субъектілеріне қызмет көрсететін табиғи монополия субъектілері үшін іске қосылған активтердің реттелетін базасына арналған пайда (таза табыс) ставкаларын есептеу жөніндегі нұсқаулықта:
барлық мәтін бойынша "іске қосылған активтердің коэффициенті" деген сөздер "активтердің іске қосылғандық коэффициенті" деген сөздермен ауыстырылсын;
барлық мәтін бойынша "акционерлік (меншік)"деген сөздер "меншік" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Инструкция детализирует порядок расчета допустимого уровня прибыли (чистого дохода), входящего в состав тарифов (цен, ставок сбора) субъектов естественной монополии, оказывающих услуги водохозяйственной и (или) канализационной систем и субъектов естественной монополии энергетического сектора, и учитываемого при расчете и утверждении тарифов (цен, ставок сбора), в том числе тарифов (цен, ставок сбора) на среднесрочный период.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Настоящая Инструкция применяется при формировании тарифов (цен, ставок сбора),
в том числе тарифов (цен, ставок сбора) на среднесрочный период, на услуги (товары, работы) Субъектов, которые включены в Государственный регистр субъектов естественной монополии.";
в пункте 5:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) собственный капитал - капитал, принадлежащий участникам или акционерам Субъекта, и состоящий из определенного числа долей или акций, дающий участникам или акционерам Субъекта право на получение определенного дохода, а также включающий накопленную нераспределенную прибыль и резервный капитал, дополнительно оплаченный и дополнительно неоплаченный капитал;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) коэффициент задействованности активов - показатель в процентном выражении, характеризующий фактическое использование (задействованность) основных средств Субъекта при производстве и предоставлении услуг (товаров, работ), отнесенных к сфере естественной монополии, от их технологической мощности;";
подпункты 4) и 5) исключить;
подпункт 1) пункта 11 изложить в следующей редакции:
"1) регулируемая база задействованных активов определяется на основе стоимости приобретения (покупки и других способов приобретения) основных средств Субъектов с учетом фактически произведенных (ежегодных) инвестиций, ремонтных и других видов работ за период владения и (или) пользования, повлекших увеличение первоначальной стоимости основных средств, за минусом фактически начисленных за период владения и (или) пользования (ежегодных) амортизационных отчислений;";
в пункте 13:
формулу "ТР = (Z х P)/C х 100%, где" изложить в следующей редакции:
"ТР = (Z х P)/C х 100, где";
формулу: "P = Ка /365 х 100%, где" изложить в следующей редакции:
"P = Ка /365, где";
в пункте 14:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"g - леверидж, является величиной, характеризующей соотношение заемного и собственного капитала Субъекта в общей структуре финансирования, то есть доля фактически заимствованных средств в структуре всего капитала (сумма собственного и заемного капитала) с учетом произведенной последней переоценки основных средств. Уровень левериджа является величиной не менее нуля. При отрицательном значении собственного капитала Субъекта, уровень левериджа принимается за величину, равную 1.";
абзац третий изложить в следующей редакции:
"rе - ставка вознаграждения на собственный капитал (%);";
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"rd - ставка вознаграждения на заемные средства (%).";
абзац седьмой изложить в следующей редакции:
"ra - премия за риск на собственный капитал. Премия за риск на собственный капитал определяется уполномоченным органом в установленном порядке.".

"2. Нұсқаулық су шаруашылығы және (немесе) канализациялық жүйе қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің және тарифтерді (бағаларды, алым ставкаларын), оның ішінде орташа мерзімді кезеңге арналған тарифтерді (бағаларды, алым ставкаларын) есептеу және бекіту кезінде ескерілетін энергетика секторының табиғи монополия субъектілері тарифтерінің (бағаларының, алым ставкаларының) құрамына кіретін пайданың (таза табыстың) қол жетімді деңгейін есептеу тәртібін тәптіштейді.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы Нұсқаулық табиғи монополия субъектілерінің Мемлекеттік тіркеліміне енгізілген Субъектілердің қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алым ставкаларын), оның ішінде орташа мерзімді кезеңге арналған тарифтер (бағалар, алым ставкаларын) қалыптастыру кезінде қолданылады.";
5-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) меншік капиталы - Субъектінің қатысушылары немесе акционерлеріне тиесілі, Субъектінің қатысушылары мен акционерлеріне белгілі бір табыс алуға құқық беретін үлестердің немесе акцияларды белгілі бір санынан тұратын, сондай-ақ жинақталған бөлінбейтін пайда мен резерв капиталын, қосымша төленген және қосымша төленбеген капиталды қамтитын капитал.";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) активтердің іске қосылғандық коэффициенті табиғи монополия саласына жататын қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) өндіру және ұсыну кезінде Субъектінің негізгі құралдарының іс жүзінде пайдаланылуын (іске қосылуын) сипаттайтын, олардың технологиялық қуатынан пайыздық түрдегі көрсеткіш;";
4) және 5) тармақшалар алынып тасталсын:
11-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) іске қосылған активтердің реттелетін базасы Субъектілердің негізгі құралдарын сатып алудың (сатып алу және сатып алудың басқа тәсілдері) құнының негізінде иелену және (немесе) пайдалану кезеңі үшін, негізгі құралдардың бастапқы құнының өсуіне әкеп соқтыратын іс жүзінде өндірілетін (жыл сайынғы) инвестицияларды, жұмыстың жөндеу және басқа да түрлерін иелену және (немесе) пайдалану кезеңі үшін (жыл сайынғы) іс жүзінде есептелетін амортизациялық аударымдарды шегеруді ескере отырып айқындалады;";
13-тармақта:
"ТР = (Z x P)/С x 100%, мұндағы" деген формула мынадай редакцияда жазылсын:
"ТР = (Z x P)/С x 100%, мұндағы";
"P = Ка/365 x100%, мұндағы" деген формула мынадай редакцияда жазылсын;
"P = Ка/365, мұндағы";
14-тармақта:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"g қаржыландырудың жалпы құрылымдағы, Субъектінің заемдық және жекеменшік капиталының арасалмағын сипаттайтын шама болып табылатын леверидж, яғни негізгі құралдарға жүргізілген соңғы қайта бағалауды ескеріп барлық капитал құрылымындағы (меншік және заемдық капиталдың сомасы) нақты қарызға алынған қаражаттардың үлесі. Леверидждің деңгейі нөлден кем емес шама болып табылады. Субъектінің жеке капиталының жағымсыз мәні жағдайында, леверидж деңгейі бірге тең шама ретінде қабылданады.";
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"rе жеке капиталға сыйақының ставкасы (%)";
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"rd - заемдық қаражатқа сыйақының ставкасы (%)";
жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"ra жеке капиталға тәуекел үшін сыйлықақы. Жеке капиталға тәуекел үшін сыйлықақыны уәкілетті орган белгіленген тәртіппен айқындайды.".

2. Территориальным органам Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции пересчитать технологический риск и пересмотреть утвержденные тарифы (цены, ставки сборов) с учетом внесенных изменений, в порядке, установленном законодательством.
Возложить персональную ответственность за исполнение настоящего приказа на первых руководителей территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Департаменту по регулированию и контролю в сфере электро- и теплоэнергетики Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции (Григорьева С.П.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту административной и территориальной работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции (Токарева М.А.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном порядке его опубликование в официальных средствах массовой информации;
2) довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
6. Настоящий приказ вводится в действие со дня его опубликования.
И. о. Председателя

2. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің аумақтық органдары технологиялық тәуекелдерді қайтадан санасын және бекітілген тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) енгізілген өзгерістерді ескере отырып, заңнамада белгіленген тәртіппен қайта қарасын.
Осы бұйрықтың орындалуы үшін жеке жауапкершілік Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі аумақтық органдарының бірінші басшыларына жүктелсін.
3. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің Электр және жылу энергетикасы саласындағы реттеу мен бақылау жөніндегі департаменті (Григорьева С.П.) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің Әкімшілік және аумақтық жұмыстар департаменті (Токарева М.А.) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) оның ресми бұқаралық ақпарат құралдарында белгіленген тәртіппен жариялануын қамтамасыз етсін;
2) Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының назарына жеткізсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын өзім бақылаймын.
6. Осы бұйрық жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төрағаның
міндетін атқарушы