Об утверждении Правил получения значка "Казакстан саяхатшысы"
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по туризму и спорту от 9 марта 2004 года № 06-2-2/77. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 марта 2004 года № 2769. Утратил силу приказом Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 30 декабря 2011 года № 02-02-18/255
Сноска. Утратил силу приказом Министра туризма и спорта РК от 30.12.2011 № 02-02-18/255.
В целях дальнейшего совершенствования и развития внутреннего и самодеятельного спортивного туризма в Казахстане, приобщения молодежи к путешествиям, обучения основам туризма, пропаганды здорового образа жизни, привлечения широких масс населения республики к занятиям спортивным туризмом, являющимся важным средством укрепления здоровья и активного отдыха приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила получения значка "Казакстан саяхатшысы".
2. Управлениям туризма и международного сотрудничества (Бекбергенов Т.Б.) и спортивно-массовой работы (Бережной А.П.) внести предложения в Министерство образования и науки о включении нормативов и требований на получение значка "Казакстан саяхатшысы" в учебные программы общеобразовательных школ и средних специальных учебных заведений.
3. Управлению туризма и международного сотрудничества (Бекбергенов Т.Б.) внести на рассмотрение очередного заседания Совета по туризму вопрос о внедрении в практику работы учебных заведений, туристских и спортивных организаций выполнение нормативов и требований Правил получения значка "Казакстан саяхатшысы".
4. Настоящий приказ вступает в силу с момента государственной регистрации.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Никитинского Е.С.
6. Признать утратившим силу приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по туризму и спорту от 21.01.04 г. N 06-2-2/20.
Председатель
Утверждены
Приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан по туризму и спорту
от 09.03.04 г. N 06-2-2/77
"Об утверждении Правил получения
значка "Казакстан саяхатшысы"
Правила
получения значка "Казакстан саяхатшысы"
1. Значком "Казакстан саяхатшысы" награждаются туристы, участвующие в течение года в четырех или нескольких походах (из них в одном походе с ночевкой в полевых условиях) суммарной продолжительностью не менее 5 дней и общей протяженностью не менее 75 км пешком или на лыжах; не менее 100 км на лодках, байдарках, плотах, катамаранах; не менее 100 км на конных маршрутах; не менее 150 км на велосипедах; не менее 500 км на мотоциклах или автомобилях (поход засчитывается только водителю).*

"Қазақстан саяхатшысы" белгісін алу Ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Туризм және спорт жөніндегі агенттігі Төрағасының 2004 жылғы 9 наурыздағы N 06-2-2/77 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 25 наурызда тіркелді. Тіркеу N 2769. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2011 жылғы 30 желтоқсандағы № 02-02-18/255 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Туризм және спорт министрінің 2011.12.30 № 02-02-18/255 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстанда алдағы уақытта ішкі және өздігінен әрекет ететін спорттық туризмді одан әрі жетілдіру мен дамыту, жастарды саяхат жасауға қызықтыру, туризмнің негіздерін үйрету, салауатты өмір салтын насихаттау, республика халқының көпшілігін денсаулықты нығайтудың және белсенді демалыстың маңызды құралы болып табылатын спорттық туризммен айналысуға тарту мақсатында Бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған "Қазақстан саяхатшысы" белгісін алу Ережесі бекітілсін.
2. Туризм және халықаралық ынтымақтастық (Т.Б.Бекбергенов) және Спорттық бұқаралық жұмыстар (А.П.Бережной) басқармалары Білім және ғылым министрлігіне жалпы білім беретін мектептердің және орта арнаулы оқу орындарының оқу бағдарламаларына "Қазақстан саяхатшысы" белгісін алуға нормативтер мен қойылатын талаптарды қосу туралы ұсынысты енгізсін.
3. Туризм және халықаралық ынтымақтастық басқармасы (Т.Б.Бекбергенов) Туризм жөніндегі кеңестің кезекті отырысының қарауына "Қазақстан саяхатшысы" белгісін алу Ережесінің нормативтері мен талаптарын орындауды оқу орындарының, туристік және спорттық ұйымдардың жұмыс практикасына ендіру туралы мәселені енгізсін.
4. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген сәттен бастап күшіне енеді.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Төрағаның орынбасары Е.С.Никитинскийге жүктелсін.
6. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт жөніндегі агенттігі Төрағасының 2004 жылғы 21 қаңтардағы N 06-2-2/20 бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
Төраға
"Қазақстан саяхатшысы"
белгісін алу Ережесін
бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт
жөніндегі агенттігі
Төрағасының
2004 жылғы 9 наурыздағы
N 06-2-2/77 бұйрығымен
бекітілген
"Қазақстан саяхатшысы" белгісін алу
Ережесі
1. "Қазақстан саяхатшысы" белгісімен бір жыл ішінде жиынтықты ұзақтығы кемінде 5 күн және жалпы ұзақтығы кемінде 75 км жаяу немесе шаңғымен; кемінде 100 км қайықпен, байдаркамен, плотпен, катамаранмен; кемінде 100 км атпен; кемінде 150 км велосипедпен; кемінде 500 км мотоциклмен немесе автомобильмен (жорық тек қана жүргізушіге есептеледі) төрт немесе бірнеше жорықтарға қатысқан (оның ішінде бір жорықта дала жағдайында түнеу керек) туристер марапатталады.

2. К сдаче требований и норм на значок "Казакстан саяхатшысы" допускаются лица, достигшие 10-летнего возраста.
3. Организацию работы по награждению значком "Казакстан саяхатшысы" в областях, районах и городах осуществляют местные исполнительные органы туристской деятельности, органы образования совместно с соответствующими федерациями спортивного туризма.
4. На получение значка "Казакстан саяхатшысы" представляется справка (приложение N 1), выданная за участие в походах.
5. Представление на получение значка "Казакстан саяхатшысы" оформляется туристско-экскурсионными и спортивными организациями, туристскими клубами и секциями, центрами и станциями юных туристов, Дворцами и Домами школьников, учебными заведениями и другими организациями, проводящими туристскую работу и организующими туристские походы.
6. Лицам, полностью выполнившим установленные пунктом 1 данных Правил норм, выдается значок "Казакстан саяхатшысы", и удостоверение установленного образца (приложение N 2).
7. Вручение значков и удостоверений производится на основании решения местных исполнительных органов в области туристской деятельности в торжественной обстановке во время проведения массовых мероприятий: слетов, соревнований, спортивных вечеров и т.д.
8. Расходы на приобретение значков и удостоверений относятся на счет туристско-экскурсионных и спортивных организаций, добровольных спортивных обществ и ведомств, учебных заведений, клубов, секций, центров и станций юных туристов.
9. Значок носится на правой стороне груди.
10. Описание значка: на овальной металлической пластинке на голубом фоне изображена палатка, перед ней горящий костер. Выше - контур гор. На изображение наложена Роза ветров - символ туризма. По краю значка текст: "Казакстан саяхатшысы" (Приложение N 3).
*ПРИМЕЧАНИЕ: В условиях горной местности норматив для туристов, совершающих походы пешком или на лыжах, может быть снижен на 20 %.
Приложение N 1
к Правилам получения значка
"Казакстан саяхатшысы",
утвержденным приказом
Председателя Агентства РК
по туризму и спорту
от 9 марта 2004 г. N 06-2-2/77
Справка
Дана ________________________________________ ________в том,
что он/а совершил/а/ _____ туристских походов, общей протяженностью
__________ км.
Перечень походов с указанием нитки маршрута:
1. ________________________________________________________
2. ________________________________________________________
3. ________________________________________________________
4. ________________________________________________________
5. ________________________________________________________
Справка представляется в туристскую или спортивную
организацию для оформления и получения значка "Казакстан
саяхатшысы".
М.П.
_____________________________ (___________________________)
(подпись ответственного лица)
Приложение N 2
к Правилам получения значка
"Казакстан саяхатшысы",
утвержденным приказом
Председателя Агентства РК
по туризму и спорту
от 9 марта 2004 г. N 06-2-2/77
Удостоверение
значок "Казакстан саяхатшысы"
выдан________________________________________________________
(ф.и.о.)
___________________________________________________________________
(наименование организации, выдавшей значок)
на основании приказа за N ____ от "__" _____________ 200 __ г
М.П.
______________________ (___________________________)
(подпись руководителя)
Приложение N 3
к Правилам получения значка
"Казакстан саяхатшысы",
утвержденным приказом
Председателя Агентства РК
по туризму и спорту
от 9 марта 2004 г. N 06-2-2/77
Эскиз значка
"Казакстан саяхатшысы"
(См. бумажный вариант)

2. "Қазақстан саяхатшысы" белгісіне қойылатын талаптар мен нормаларды тапсыруға жасы 10-ға жеткен адамдарға рұқсат етіледі.
3. Облыстарда, аудандар мен қалаларда "Қазақстан саяхатшысы" белгісімен марапаттау жөніндегі жұмысты ұйымдастыруды туристік қызмет саласындағы жергілікті атқарушы органдар, білім беру органдары тиісті спорттық туризм федерацияларымен бірлесіп жүзеге асырады.
4. "Қазақстан саяхатшысы" белгісін алуға жорықтарға қатысқаны үшін берілген анықтама (N 1-қосымша) ұсынылады.
5. "Қазақстан саяхатшысы" белгісін алуға ұсынысты туристік жұмысты жүргізетін және туристік жорықтарды ұйымдастыратын туристік-экскурсия және спорттық ұйымдар, жас туристердің туристік клубтары мен секциялары, орталықтары мен станциялары, Оқушылар сарайы мен үйлері, оқу орындары және басқа да ұйымдар ресімдейді.
6. Осы Ереженің 1-тармағында белгіленген норманы толығымен орындаған адамдарға "Қазақстан саяхатшысы" белгісі және белгіленген үлгідегі куәлік (N 2-қосымша) беріледі.
7. Белгілер мен куәліктерді тапсыру туристік қызмет саласындағы жергілікті атқарушы органдар шешімінің негізінде бұқаралық іс-шараларды: слеттерді, жарыстарды, спорттық кештерді және басқаларын өткізу кезінде салтанатты түрде жүргізіледі.
8. Белгілер мен куәліктерді сатып алуға кеткен шығыстар туристік-экскурсиялық және спорттық ұйымдардың, ерікті спорт ұйымдары мен ведомстволардың, оқу орындарының, жас туристер клубтарының, секцияларының, орталықтары мен станцияларының есебіне жатқызылады.
9. Белгі оң жақ кеудеге тағылады.
10. Белгінің сипаттамасы: сопақша металл пластинкада көгілдір түсті астарға шатыр, оның алдында жанып тұрған алау суреттелген. Жоғарыда - таудың пішіні бейнеленген. Оның бейнесінде туризмнің бейнелік мәні болып табылатын "Еркін жел" суреті салынған. Белгінің жиегін айналдыра "Қазақстан саяхатшысы" деген мәтін жазылған (N 3-қосымша).
ЕСКЕРТУ: Таулы жерлердегі жағдайларда жаяу немесе шаңғымен жорық жасайтын туристер үшін норматив 20%-ке төмендеуі мүмкін.
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт
жөніндегі агенттігі
Төрағасының
2004 жылғы 9 наурыздағы
N 06-2-2/77 бұйрығымен
бекітілген
"Қазақстан саяхатшысы"
белгісін алу Ережесіне
N 1-қосымша
АНЫҚТАМА
___________________________________________________________________
берілді, өйткені ол жалпы ұзындығы __________км болатын ________
туристік жорық жасады.
Жолбағыт ұзындығы көрсетілген жорықтардың тізбесі
1.______________________________________________________________
2.______________________________________________________________
3.______________________________________________________________
4.______________________________________________________________
5.______________________________________________________________
Анықтама туристік немесе спорттық ұйымдарға "Қазақстан саяхатшысы" белгісін ресімдеу мен алу үшін ұсынылады.
М.О.
__________________________      (___________________)
(жауапты адамның қолы)
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт
жөніндегі агенттігі
Төрағасының
2004 жылғы 9 наурыздағы
N 06-2-2/77 бұйрығымен
бекітілген
"Қазақстан саяхатшысы"
белгісін алу Ережесіне
N 2-қосымша
КУӘЛІК "Қазақстан саяхатшысы"
белгісі
Белгі ____________________________________________________________
(аты-жөні)
__________________________________________________________________
(белгіні беретін ұйымның аты)
200_жылғы "__"____________ N____ бұйрықтың негізінде берілді.
М.О.
__________________      (___________________)
(басшының қолы)
N 3-қосымша
"Қазақстан саяхатшысы"
белгісі
Белгінің үлгісін қағаз мәтіннен қараңыз.